Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000г. N 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.05.2000г. за N 1135. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2009 года N 331
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 06.08.2009 N 331 (порядок введения в действие см. п. 4).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения кассовых операций в государственных учреждениях.
2. Признать утратившим силу приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 8 сентября 1997 года N 298 "Об утверждении Временного порядка ведения кассовых операций в бюджетных организациях".
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Первый вице-Министр
Правила ведения
кассовых операций в
государственных учреждениях
<*>
Сноска. По всему тексту Правил слова "сметы расходов", "сметой расходов", "смета расходов", "смету расходов" заменены словами "план финансирования" - приказом Министра финансов РК от 19 февраля 2002 года N 71  V021792_ .
Сноска. По всему тексту слова "платных услуг" заменены словами "товаров (работ, услуг)";
слова "депозитных сумм" заменены словами "денег временного размещения физических или юридических лиц" - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила устанавливают порядок ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах государственных учреждений, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег и контроля за соблюдением кассовой дисциплины.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
2. Выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также командировочных расходов, стипендий, выплаты физическим лицам, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, независимо от источника финансирования осуществляются путем зачисления их сумм на карт-счета или на сберегательные счета, открытые в банке по выбору получателей денег.

Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасында 2000 жылғы 23 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1135. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің м.а. 2009 жылғы 6 тамыздағы N 331 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің м.а. 2009.08.06 N 331 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесі бекітілсін.
2. "Бюджеттік ұйымдарда кассалық операциялар жүргізудің уақытша тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1997 жылғы 8 қыркүйектегі N 298 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Бірінші вице-министр
Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар
жүргізудің ережесі
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "шығыстардың сметасын", "шығыстардың сметасы", "шығыстардың сметасымен", "шығыстар сметасы" деген сөздер ауыстырылатын сөздердің септеулері мен жекеше және көпше түрлеріне тиісінше "қаржыландыру жоспары" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігінің - 2002.02.19. N 71, ақылы қызмет көрсетулердi" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)" деген сөздермен, "депозиттік сома" деген сөздер "жеке және заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы" деген сөздермен ауыстырылды - 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже кассалық операцияларды жүргiзудің, мемлекеттiк мекемелердің кассаларында қолма-қол ақша қалдығының лимитiн, сондай-ақ, қолма-қол ақшаның сақталуын және кассалық тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге қажет талаптарды айқындаудың тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді төлеу, сондай-ақ қаржыландыру көзіне қарамай Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жеке тұлғаларға іссапар шығыстарын, стипендиялар, төлемдерді төлеу олардың сомасын ақшаны алушылардың таңдауы бойынша банкте ашылған карт-шоттарға немесе жинақ шоттарына есепке алу жолымен жүзеге асырылады.

В случаях, предусмотренных пунктом 142 Правил исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденных  постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225, допускается получение наличных денег по чекам территориальных подразделений казначейства для осуществления выплат, предусмотренных данным пунктом, через кассу государственного учреждения.
Допускается получение наличных денег по корпоративной платежной карточке с карт-счета государственного учреждения в кассу для выплаты командировочных расходов. При этом, полученные по корпоративной платежной карточке наличные деньги приходуются в кассу государственного учреждения по приходному кассовому ордеру (форма N КО-1), использование этих денег без предварительного их оприходования в кассу не допускается.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 19 марта 2001 года N 146   V011483 ; в редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 ; в редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2007 года  N 234 .
2-1. Расходы на нужды государственного учреждения осуществляются с применением корпоративной платежной карточки за счет бюджетных денег и денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения. Перечень специфик экономической классификации расходов и размеры, по которым допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки, установлены приложением 4 к настоящим Правилам.
При отсутствии по месту расположения государственного учреждения пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек, а также на период изготовления платежных карточек, допускается получение наличных бюджетных денег и денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, по чекам территориальных подразделений казначейства. При этом получение наличных денег на нужды государственного учреждения осуществляется в объемах и по спецификам экономической классификации расходов, установленных для корпоративных платежных карточек.
2-2. Допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки за счет денег:
от спонсорской, благотворительной помощи в пределах не более 20 месячных расчетных показателей (далее - МРП) в месяц;
передаваемых физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой, непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам без ограничения.
Сноска. Правила дополнены пунктами 2-1, 2-2   -   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2007 года  N 234 .

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінің 142-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы осы тармақта көзделген төлемдерді жүзеге асыру үшін аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің чектері бойынша қолма-қол ақшаны алуға жол беріледі.
Іссапар шығыстары төлеу үшін кассаға мемлекеттік мекеменің карт-шотынан корпоративтік төлем карточкасы бойынша қолма-қол ақшаны алуға жол беріледі. Бұл ретте, корпоративтік төлем карточкасы бойынша алынған қолма-қол ақша кіріске алу кассалық ордері бойынша мемлекеттік мекеменің кассасына кіріске алынады, (N КО-1 нысаны), осы ақшаны кассаға алдын ала кіріске алынбай пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2007.07.04. N 234 бұйрығымен.
2-1. Мемлекеттік мекеменің мұқтажына арналған шығыстар бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақшаның есебінен корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесі және корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып есеп айырысуды жүзеге асыруға жол берілетін мөлшері осы ережеге 4-қосымшада белгіленген.
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсету жөнінде пункттер мен қондырғылар болмаған кезде, сондай-ақ төлем карточкаларын дайындау кезеңінде қазынашылықтың аумақтық бөлімшелерінің чектері бойынша қолма-қол бюджет ақшасын және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақшаны алуға жол беріледі. Бұл ретте мемлекеттік мекеменің мұқтаждарына қолма-қол
ақшаны алу корпоративтік төлем карточкалары үшін белгіленген көлемде және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.07.04. N 234 бұйрығымен.
2-2. Мынадай:
айына 20 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі - АЕК) шекте демеушілік, қайырымдылық көмектен;
бірінші талап ету бойынша немесе қандай да бір мерзім өткеннен кейін, толығымен немесе ішінара, алдын ала келісілген үстемақымен немесе мұндайсыз, тікелей жеке немесе заңды тұлға беруі, немесе шектеусіз тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге берілуі тиіс пе оған қарамастан, оларды атаулы шамада қайтару шарттарында жеке немесе заңды тұлға мемлекеттік мекемеге беретін ақша қаражатының есебінен корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып есеп айырысуды жүзеге асыруға жол беріледі.
Ескерту. 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.07.04. N 234 бұйрығымен.

3.  исключен
Сноска. Пункт 3 исключен - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
4.  исключен
Сноска. Пункт 4 исключен - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
5. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения в случаях, предусмотренных пунктами 2, 2-1, 2-2 настоящих Правил, устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 151 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 152 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах:
до 5 миллионов тенге - 50 месячных расчетных показателей;
от 5 до 20 миллионов тенге - 150 месячных расчетных показателей;
свыше 20 миллионов тенге - 500 месячных расчетных показателей.
Остатки наличных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на бюджетный счет, в обязательном порядке возвращаются в новом финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 19 марта 2001 года N 146   V011483 ; в редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2007 года  N 234 .
6. Государственные учреждения имеют право хранить в своих кассах наличные деньги, полученные по чеку из банка второго уровня, не более 3-х рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке.
7. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги сдаются, на позднее трех банковских дней со дня их приема в банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), для зачисления на соответствующие контрольные счета наличности: для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам; для учета операций по поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам; для учета операций по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - деньги временного размещения физических или юридических лиц).
Использование этих средств без предварительной сдачи их на соответствующие контрольные счета наличности не допускается.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .

3. алынып тасталды
Ескерту. 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. алынып тасталды
Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті осы Ереженің 2, 2-1,
2-2-тармақтарында көзделген жағдайларда, 151 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 152 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, мынадай шекте белгіленеді:
5 млн. теңгеге дейiн - 50 айлық есептік көрсеткіш;
5 млн. теңгеден 20 млн. теңгеге дейiн - 150 айлық есептік көрсеткіш;
20 млн. теңгеден жоғары - 500 айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы бюджет шотына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдығы жаңа қаржы жылында 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша міндетті түрде қайтарылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2007.07.04. N 234 бұйрықтарымен.
6. Мемлекеттiк мекемелер өздерiнің кассаларында екiншi деңгейдегi банктен чек бойынша алынған қолма-қол ақшаны қызмет көрсететiн банктен ақша алған күндi қоспағанда, кемiнде 3 жұмыс күн сақтауға құқығы бар.
7. Мемлекеттік мекеме кассаға қабылдаған қолма-қол ақша оларды екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне (бұдан әрі - банк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдарға қабылдаған күннен бастап үш банктік күннен кешіктірмей қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарына есептеу үшін тапсырылады: мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер және олар бойынша жасалған төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін; мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер және олардың есебінен жасалған төлемдер бойынша операцияларды есепке алу үшін; жеке немесе заңды тұлға ақша бірінші талап ету бойынша ма немесе белгілі бір мезгілден кейін бе, толық немесе бөліктермен бе, тікелей жеке немесе заңды тұлғамен алдын ала келісілген үстемақымен ба не осынысыз ба, не тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге берілген байланыссыз оларды атаулы көрінісінде қайтару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды есепке алу үшін (бұдан әрі - жеке немесе заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы).
Осы қаражатты, оларды алдын ала тиiстi қолма-қол ақшаның бақылау шоттарына тапсырмастан, пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. ПОРЯДОК ПОЛУЧЕНИЯ НАЛИЧНЫХ ДЕНЕГ
В УПОЛНОМОЧЕННЫХ БАНКАХ
8. Получение государственными учреждениями наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, производится в порядке, определенном  Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225.
Сноска. Пункт 8 в редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
9.  исключен
Сноска. Пункт 9 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 19 марта 2001 года N 146   V011483 ; исключен - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
10.  исключен
Сноска. Пункт 10 исключен - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
11. При получении наличных денег в банке кассир государственного учреждения или лицо, его заменяющее, обязан пересчитать полистно общую полученную сумму в присутствии контролера банка и убедиться, что она соответствует сумме, указанной в чеке. Если кассир не пересчитал полистно полученную сумму наличных денег в присутствии контролера банка, то впоследствии при обнаружении недостачи он несет ответственность.
12. Полученные в уполномоченном банке наличные деньги приходуются в кассу государственного учреждения в тот же день, для чего кассиром выписывается приходный кассовый ордер (форма N КО-1). Приходный кассовый ордер до передачи в кассу регистрируется бухгалтерской службой в журнале регистрации приходных и расходных кассовых ордеров (форма N КО-3а).
Кроме того, на оборотной стороне корешка чековой книжки делается запись об оприходовании наличных денег в кассу с указанием номера и даты приходного ордера за подписью главного бухгалтера, которая подтверждается подписью ответственного работника территориального органа Казначейства. <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 19 марта 2001 года N 146   V011483 ; от 3 апреля 2007 года  N 103 .
3. ПОРЯДОК ПРИЕМА И ВЫДАЧИ НАЛИЧНЫХ ДЕНЕГ
И ОФОРМЛЕНИЯ КАССОВЫХ ДОКУМЕНТОВ
13. При приеме банкнот и монет в платежи кассир государственного учреждения или лицо, его заменяющее, обязан руководствоваться признаками и порядком определения платежности денежных знаков, установленными Национальным Банком Республики Казахстан.
Прием наличных денег кассами государственных учреждений производится по приходным кассовым ордерам, подписанным главным бухгалтером или лицом, им уполномоченным.
В приеме наличных денег выдается квитанция за подписями главного бухгалтера или лица, им уполномоченного, и кассира, заверенная печатью (штампом) кассира.

2. Уәкілетті банктерде қолма-қол ақша
алу тәртібі
8. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне (бұдан әрі - банк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы алуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. алынып тасталды
Ескерту. 9-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. алынып тасталды
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Банктен қолма-қол ақша алған кезде мемлекеттiк мекеменің кассирi немесе оны ауыстыратын тұлға банктiң бақылаушысының қатысуымен алынған жалпы соманы парақтап санауға және чекте көрсетiлген сомаға сәйкес екендiгiне көзiн жеткiзуге мiндеттi. Егер кассир банктің бақылаушысының қатысуымен алынған соманы парақтап санамаған болса, онда кейiннен жетiспеушілік болған жағдайда, ол жауап бередi.
12. Уәкiлеттi банктен алынған қолма-қол ақша дәл сол күнi мемлекеттiк мекеменің кассасына кiрiске алынады, сол үшiн кассир кассалық кiрiс ордерiн жазып бередi (N КО-1 нысаны). Бухгалтерлiк қызмет кассалық кiрiс ордерiн кассаға берiлерге дейiн кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн тiркеу журналына тiркейдi (N КО-3а).
Бұдан басқа, бас бухгалтердiң қол қойылған кiрiс ордерiнің нөмiрi мен күнi көрсетiле отырып, Қазынашылықтың аумақтық органының жауапты қызметкерiнің қолымен расталатын чек кiтапшасы түбiртегiнің арғы бетiнде қолма-қол ақшаның кассаға кiрiске алынғаны туралы жазба жасалады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2001.03.19. N 146, 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Қолма-қол ақшаны қабылдау мен беру
және кассалық құжаттарды ресімдеу тәртібі
13. Банкнот пен тиынды төлемге қабылдау кезiнде мемлекеттiк мекеменің кассирi немесе оны ауыстыратын тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген ақша белгiлерiнің төлемдiлiгiн анықтау белгiлерi мен тәртiбiн басшылыққа алуға мiндеттi.
Мемлекеттiк мекеме кассаларының қолма-қол ақшаны қабылдауы бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға қол қойған кассалық кiрiс ордерi бойынша жүргiзiледi.
Қолма-қол ақшаны қабылдау кезiнде бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға мен кассир қол қойған және кассирдің мөрi (мөртабаны) басылып расталған кассалық кiрiс ордерi бойынша квитанция берiледi.

14. Выдача наличных денег из касс государственных учреждений производится по расходным кассовым ордерам (форма N КО-2) или надлежаще оформленным другим документам, с наложением на этих документах штампа с реквизитами расходного кассового ордера. Документы на выдачу наличных денег должны быть подписаны руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лицами, ими уполномоченными, и кассиром.
В централизованных бухгалтериях, обслуживающих государственные учреждения, на общую сумму выданной заработной платы составляется один расходный кассовый ордер, дата и номер которого проставляется на каждой платежной ведомости.
15. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру или заменяющему его документу отдельному лицу кассир или лицо, его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан, и изымает расписку получателя. Если заменяющий расходный кассовый ордер документ составлен на выдачу наличных денежных средств нескольким лицам, то получатели также предъявляют документы, удостоверяющие их личность, и расписываются в соответствующей графе платежных документов.
В государственных учреждениях выдача денег может производиться по служебному удостоверению, выданному данным государственным учреждением, при наличии на нем фотографии.
16. Документом, удостоверяющим личность, является паспорт или удостоверение личности гражданина Республики Казахстан. Документами, заменяющими паспорт, могут быть военный билет Министерства обороны Республики Казахстан, служебное удостоверение военнослужащих вооруженных сил, других войск и воинских формирований, КНБ Республики Казахстан, МВД Республики Казахстан.
17. Расписка в получении наличных денег может быть сделана только собственноручно чернилами или пастой шариковых ручек с указанием полученной суммы: тенге - прописью, тиын - цифрами. При получении наличных денег по ведомости сумма прописью не указывается.
18. Выдача наличных денег лицам, не состоящим в списочном составе государственного учреждения, производится по расходным кассовым ордерам, выписываемым отдельно на каждое лицо, или по отдельной ведомости на основании заключенных договоров.
19. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере или заменяющем его документе. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и отчества получателя денег бухгалтерской службой указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись: "По доверенности". Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.

14. Мемлекеттiк мекеменiң кассасынан қолма-қол ақша беру кассалық шығыс ордерлерi немесе тиiсiнше ресiмделген басқа да құжаттар бойынша жүргiзiледi, бұл құжаттарға мөртабан басылып, кассалық шығыс ордерiнің деректемелерi толтырылуы керек. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға мемлекеттiк мекеменің басшысы мен бас бухгалтер немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға қол қоюға тиiс.
Мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсететiн орталықтандырылған бухгалтерияда берiлген жалақының жалпы сомасына бiр кассалық шығыс ордерi толтырылады, оның күнi мен нөмiрi әрбiр төлем тiзiмдемесiне қойылады.
15. Жекелеген тұлғаға кассалық шығыс ордерi немесе оны ауыстыратын құжат бойынша ақша беру кезiнде кассир немесе оны ауыстыратын тұлға алушының жеке басын куәландыратын құжат ұсынуды талап етедi, құжаттың атауы мен нөмiрiн, оны кiм және қашан бергенiн жазып алады, алушының қолхатын алып қалады. Егер кассалық шығыс ордерiн ауыстыратын құжат бiрнеше тұлғаға қолма-қол ақша беруге жазылса, онда алушылар өздерiнiң жеке бастарын куәландыратын құжаттарды ұсынады және төлем құжаттарының тиiстi бағанына қол қояды.
Мемлекеттiк мекемелерде ақша беру осы мемлекеттiк мекеме берген қызметтiк куәлiк бойынша жүргiзiледi, онда иесiнiң суретi болуға тиiс.
16. Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты немесе жеке басының куәлiгi жеке басты куәландыратын құжат болып табылады. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери билетi, қарулы күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетінің, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгінің әскери қызметшiлерінің қызмет куәлiктерi төлқұжатты ауыстыратын құжат бола алады.
17. Қолма-қол ақшаны алудағы қолхат, алынған сомасы: теңге - жазумен, тиын санмен көрсетіле отырып, тек сиямен немесе шариктi қаламсаптың пастасымен өз қолымен жазылады. Қолма-қол ақшаны тiзiмдеме бойынша алған кезде жазумен сомасы көрсетiлмейдi.
18. Мемлекеттiк мекеменiң тiзiмдiк құрамында жоқ тұлғаларға қолма-қол ақша әр тұлғаға жеке-жеке жазылатын кассалық шығыс ордерi бойынша немесе жасалған шарттар негiзiнде жеке тiзiмдеме бойынша берiледi.
19. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оны ауыстыратын тұлға тек кассалық шығыс ордерiнде немесе оны ауыстыратын құжатта көрсетiлген тұлғаға ғана бередi. Егер ақша тиiстi тәртiппен ресiмделген сенiмхат бойынша берiлетiн болса, онда ордердiң мәтiнiнде бухгалтерлiк қызмет ақша алушының тегiнен, аты-жөнiнен кейiн ақша алуға сенiм бiлдiрілген тұлғаның тегiн, аты-жөнiн көрсетедi. Егер ақша тiзiмдеме бойынша берiлетiн болса, онда кассир ақша алу жөнiндегi қолхаттың алдына "Сенiмхат бойынша" деген жазу жазады. Сенiмхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе тiзiмдемеге тiркеледi.

20. При выдаче лицу, не имеющему возможности по болезни или по другим причинам расписаться лично, по его просьбе согласно доверенности, оформленной в установленном порядке, за него может расписаться другое лицо, за исключением работников бухгалтерской службы или кассы данного государственного учреждения. На расходном кассовом ордере указываются наименование, номер, дата и место выдачи документа, удостоверяющего личность фактического получателя наличных денежных средств, и лица, за него расписавшегося.
21. Оплата труда, выплата пособий по временной нетрудоспособности, стипендий, премий производится кассиром по платежным (расчетно-платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя.
22. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
В аналогичном порядке могут оформляться и разовые выдачи наличных денег на заработную плату (при уходе в отпуск, по болезни и другим причинам), а также выдача депонированных сумм и наличных денег в подотчет на расходы, связанные со служебными командировками, нескольким лицам.
Разовые выдачи наличных денег на заработную плату отдельным лицам производятся, как правило, по расходным кассовым ордерам.
23. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы, премий, пособий по временной нетрудоспособности кассир должен:
1) в платежной ведомости против фамилий лиц, которым не произведены выплаты, поставить штамп или сделать отметку от руки "Депонировано";
2) составить реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости сделать надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, премии, пособий по временной нетрудоспособности, подлежащих депонированию, сверить эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепить своей подписью. Если наличные деньги выдавались не кассиром, а другим лицом, то на ведомости дополнительно делается надпись: "Деньги по ведомости выдавал (подпись)". Выдача наличных денег кассиром и раздатчиком по одной ведомости запрещается;
4) записать в кассовую книгу, фактически выплаченную сумму и поставить на ведомости штамп: "Расходный кассовый ордер N __". Бухгалтерская служба производит проверку отметок, сделанных кассирами в платежных ведомостях, и подсчет выданных и депонированных по ним сумм.
Депонированные суммы сдаются в уполномоченный банк, и на сданные суммы составляется один общий расходный кассовый ордер, служащий основанием для выписки объявления на взнос наличными с обязательным указанием 12-значного кода бюджетной классификации.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .

20. Ауруы бойынша немесе басқа да себептермен қол қоюға мүмкiндiгi жоқ тұлғаға ақша берген кезде оның өтiнуi бойынша белгіленген тәртiппен ресiмделген сенiмхатқа, осы мемлекеттiк мекеменің бухгалтерлiк қызметінің немесе кассасының қызметкерлерiн қоспағанда, оған басқа тұлғаның қол қоюына болады. Кассалық шығыс ордерiнде қолма-қол ақшаны iс жүзiнде алушының немесе ол үшiн қол қойған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмiрi, берiлген күнi мен жерi көрсетiледi.
21. Еңбекке ақы төлеудi, еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жәрдемақы, стипендия, сыйлықақы төлеудi кассир алушының әрқайсысына кассалық шығыс ордерiн толтырмастан, төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiмдемесi бойынша жүзеге асырады.
22. Төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiмдемесінің титул (басты) парағында қолма-қол ақшалай қаражатты беру туралы рұқсат етiлген жазу жазылып, бюджеттiк ұйым басшысы мен бас бухгалтерiнің немесе олар уәкiлеттiк берген тұлғаның қолы қойылып, қолма-қол ақшаның берiлген күнi және жазбаша сомасы көрсетiледi.
Жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру де (демалысқа кеткен, ауруы себептi, басқа да себептер бойынша), қызмет бабындағы iссапарларға байланысты шығыстар жөнiнде есеп беретiн болып бiрнеше тұлғаға депозитке салынған сома мен қолма-қол ақшалай қаражат беру де осы тәртіппен ресiмделедi.
Жекелеген тұлғаларға жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру, әдетте, кассалық шығыс ордерi бойынша жүргiзiледi.
23. Жалақы, сыйлықақы, еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жәрдемақылар төлеудің белгiленген мерзiмi өткеннен кейiн кассир:
1) төлем тiзiмдемесiнде төлем төленбеген тұлғалардың тегiнің қарсысына мөртабан басуға немесе "Депозитке салынды" деп қолмен белгi соғуға;
2) депозитке салынған соманың тiзiлiмiн жасауға;
3) тiзiмдеменің соңында депозитке салынуға жататын жалақының, сыйлықақының, еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жәрдемақылардың iс жүзiнде төленген сомасы туралы жазу жасауға, бұл соманы төлем тiзiмдемесiндегi жалпы жиынымен салыстыруға және оған өзінің қолын қоюға тиiс. Егер қолма-қол ақшаны кассир немесе басқа тұлға берсе, онда тiзiмдемеде: "Ақшаны тiзiмдеме бойынша берген (қолы)" деген қосымша жазу жазылады. Қолма-қол ақшаны кассирдің немесе таратушының бiр тiзiмдеме бойынша беруiне тыйым салынады;
4) кассалық кiтапқа iс жүзiнде төленген соманы жазуға және тiзiмдемеге: "N ___ кассалық шығыс ордері" деген мөртабан басуға мiндеттi. Бухгалтерлiк қызмет төлем тiзiмдемесiнде кассир жасаған белгiлердi тексеріп, ол бойынша берiлген соманы есептейдi.
Депозитке салынған сома уәкiлеттi банкке өткiзiледi және өткiзiлген сомаға бiр ортақ кассалық шығыс ордерi толтырылады, ол қолма-қол ақшалай салым жөнiндегi хабарландыру жазу үшiн негiз болады, онда бюджеттiк сыныптаманың 12 таңбалы коды мiндеттi түрде көрсетiледi.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Приходные кассовые ордера и квитанции к ним, а также расходные кассовые ордера и заменяющие их документы должны быть заполнены бухгалтерской службой четко и ясно чернилами или пастой шариковых ручек, или выписаны на машине (пишущей, вычислительной). Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы и оговоренных, в этих документах не допускается. Допускается использование бланков кассовых документов, заполненных с использованием компьютерных систем и специального программного обеспечения при условии наличия в них реквизитов предусмотренных Альбомом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденным  приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 548.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления и перечисляются прилагаемые к ним документы.
Выдача расходных кассовых ордеров или заменяющих их документов на руки лицам, получающим наличные деньги, запрещается.
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
25. При получении приходных и расходных кассовых ордеров или заменяющих их документов кассир или лицо, его заменяющее, обязан проверить:
1) наличие и подлинность на документах подписи главного бухгалтера, а на расходном кассовом ордере или заменяющем его документе - разрешительной подписи руководителя государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных;
2) правильность оформления документов;
3) наличие перечисленных в документах приложений. В случае несоблюдения хотя бы одного из этих требований кассир возвращает документы в бухгалтерскую службу для надлежащего оформления.
Приходные и расходные кассовые ордера или заменяющие их документы вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки "Получено" или "Оплачено" с указанием числа, месяца, года.
26. Расходные кассовые ордера, оформленные на платежных (расчетно-платежных) ведомостях на выплату заработной платы, регистрируются после ее выдачи.
4. ПОРЯДОК ВЕДЕНИЯ КАССОВОЙ КНИГИ,
КНИГИ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ДЕНЕГ И
ПРАВИЛА ХРАНЕНИЯ ДЕНЕГ
27. Для осуществления расчетов наличными деньгами каждое государственное учреждение должно вести кассовую книгу по установленной форме N КО-4 или по форме N 440, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетным средствам и средствам, получаемым от реализации товаров (работ, услуг), в виде спонсорской и благотворительной помощи, денег временного размещения физических или юридических лиц.

24. Кассалық кiрiс ордерлерi мен олардың квитанцияларын, сондай-ақ кассалық шығыс ордерлерi мен оларды ауыстыратын құжаттарды бухгалтерия сиямен немесе шариктi қаламсаптың пастасымен дәл де анық етіп толтыруға немесе машинкамен (жазу, есептеу машинкасымен) жазуға тиiс. Бұл құжаттарда тазартуға, өшiрiп жазуға, түзетуге, ескерту жасалса да, жол берiлмейдi. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжат нысандарының альбомында көзделген деректемелердің болу шартымен компьютер жүйелерді және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып толтырылған кассалық құжат бланктерін пайдалануға жол беріледі.
Кассалық шығыс ордерлерiнде олардың толтырылуы үшiн негiздеме көрсетiледi, оларға тiркелген құжаттар аталады.
Кассалық шығыс ордерлерiн немесе оларды ауыстыратын құжаттарды қолма-қол ақша алушы тұлғаның қолына беруге тыйым салынады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн немесе оларды ауыстыратын құжаттарды алу кезiнде кассир немесе оны ауыстыратын тұлға:
1) құжаттарда - бас бухгалтердің қолы, ал кассалық шығыс ордерi мен оны ауыстыратын құжатта - мемлекеттiк мекеме басшысының немесе ол уәкiлеттiк берген тұлғалардың рұқсат еткен қолы болуын және оның растығын;
2) құжаттарды ресiмдеудің дұрыстығын;
3) құжаттарда аталған қосымшалардың болуын тексеруге мiндеттi. Осы талаптардың бiрi болмаса бiрi сақталмаған жағдайда, кассир құжаттарды тиiсiнше ресiмдеу үшiн бухгалтерлiк қызметке қайтарады.
Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiне немесе оларды ауыстыратын құжаттарға қосымшаларымен бiрге, күнi, айы, жылы көрсетiле отырып, мiндеттi түрде "Алынды" немесе "Төленді" деп жазылған мөртабан басылуға немесе бұл жазулар қолмен жазылып, қол қойылуға жатады.
26. Жалақы төлеуге арналған төлем (есеп айырысу-төлем) тiзiмдемелерiнде ресiмделген кассалық шығыс ордерлерi жалақы берiлгеннен кейiн тiркеледi.
4. Кассалық кітапты, ақшаны пайдалану кітабын жүргізу тәртібі және ақшаны сақтау ережесі
27. Қолма-қол ақшамен есеп айырысу үшiн әрбiр мемлекеттiк мекеме, егер мемлекеттiк мекемеде бюджеттiк қаражат және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек түрiнде алынатын қаражат бойынша ақшалай операциялары бар болса, белгiленген N КО-4 нысаны немесе N 440 нысаны бойынша кассалық кiтап жүргiзуге тиiс.

28. Каждое государственное учреждение ведет только одну кассовую книгу, которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана сургучной или мастичной печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера или лица, возглавляющего подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет данного государственного учреждения.
Записи в кассовой книге ведутся в 2 экземплярах через копировальную бумагу шариковой ручкой или чернилами. Вторые экземпляры листов должны быть отрывными и служат отчетом кассира. Первые экземпляры листов остаются в кассовой книге. Первые и вторые экземпляры листов нумеруются одинаковыми номерами.
Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. Исправление ошибки в книге должно быть оговорено надписью "Исправлено" и подтверждено подписями кассира и главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его заменяющего, с указанием даты исправления.
29. Записи в кассовую книгу производятся кассиром или лицом, его заменяющим, сразу же после получения или выдачи наличных денег по каждому ордеру или заменяющему его документу. Ежедневно, в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день, выводит остаток наличных денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерскую службу в качестве отчета кассира второй отрывной лист (копию записей в кассовой книге за день) с приходными и расходными кассовыми документами под расписку в кассовой книге. Одновременно кассир сверяет остаток наличных денег в кассе с фактическим наличием денег.
При условии соблюдения законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в государственных учреждениях и обеспечения полной сохранности приходных и расходных кассовых документов кассовая книга может вестись в электронном виде.
Кассир после получения компьютерных распечаток проверяет правильность составления документов, подписывает и передает в бухгалтерию первый экземпляр отчета кассира вместе с приходными и расходными кассовыми документами, второй экземпляр отчета остается у кассира.
По окончании финансового года кассиром на основании вторых экземпляров отчета формируется кассовая книга, которая должна быть прошнурована, пронумерована и заверена печатью государственного учреждения. Количество листов заверяется подписями руководителя и главного бухгалтера.
В случае ведения кассовой книги в электронном виде, производится проверка правильности работы программных средств обработки кассовых документов и соответствия заполняемых форм Альбому форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденному  приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 548.
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .

28. Әрбiр мемлекеттiк мекеме нөмiрленген, жiппен қайымдалған және сүргiштi немесе мастикалық мөр басылған тек бiр ғана кассалық кiтапты жүргiзедi. Кассалық кiтаптағы парақтардың саны басшының, бас бухгалтердің немесе осы мемлекеттiк мекеменің бухгалтерлiк есебiн қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын тұлғаның қолымен расталады.
Кассалық кiтаптағы жазу өшiргi қағаз арқылы шариктi қаламсаппен немесе сиямен 2 дана етiп жазылады. Парақтардың екiншi даналары жыртылмалы болуға тиiс және кассирдің есеп беруiне керек болады. Парақтардың бiрiншi даналары кассалық кiтапта қалады. Парақтардың бiрiншi және екiншi даналары бiрдей нөмiрлермен нөмiрленедi.
Кассалық кiтапта өшiруге және ескертiлмеген түзету енгiзуге тыйым салынады. Кiтапта қатенi түзету, түзетудің күнi көрсетіле отырып, "Түзетiлдi" деген жазумен ескертiлуге және мемлекеттiк мекеменің кассирi мен бас бухгалтерiнің немесе оны ауыстыратын тұлғаның қойылған қолымен расталуға тиiс.
29. Кассалық кiтапқа жазуды кассир немесе оны ауыстыратын тұлға әрбiр ордер немесе оны ауыстыратын құжат бойынша қолма-қол ақшаны алғаннан кейiн немесе бергеннен кейiн жазуға тиiс. Күн сайын, жұмыс күнiнiң аяғында кассир бiр күнге операциялардың қорытындысын есептеп, келесi күнге кассадағы қолма-қол ақша қалдығын шығарады, сөйтiп екiншi жыртылмалы парақты (кассалық кiтаптағы бiр күнгi жазбалардың көшiрмесiн) кассалық кiрiс және шығыс құжаттарымен бiрге есеп ретiнде бухгалтерлiк қызметке берiп, кассалық кiтапқа қол қояды. Сонымен бiрге кассадағы қолма-қол ақша қалдығын iс жүзiндегi қолма-қол ақшамен салыстырады.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы заңнаманы сақтаған және кіріс және шығыс кассалық құжаттарының толық сақталуын қамтамасыз еткен жағдайда, кассалық кітап электрондық түрде жүргізіле алады.
Кассир компьютерлік басылымдарды алғаннан кейін құжаттардың дұрыс жасалғандығын тексереді, кіріс және шығыс кассалық құжаттармен бірге кассир есебінің бірінші данасына қол қояды және бухгалтерияға береді, есептің екінші данасы кассирде қалады.
Қаржы жылы аяқталғаннан кейін кассир есептің екінші данасының негізінде касса кітабын қалыптастырады, ол тігінделуі және мемлекеттік мекеменің мөрімен расталуы тиіс. Парақтар саны басшы мен бас бухгалтердің қолдарымен расталады.
Касса кітабын электрондық түрде жүргізген жағдайда, касса құжаттарын өңдеудің бағдарламалық құралы жұмысының дұрыстығын және толтырылатын нысандардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжат нысандарының альбомына сәйкес келуін тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Выдача наличных денег из кассы, не подтвержденная распиской получателя в расходном кассовом ордере или в другом заменяющем его документе, в оправдание остатка наличных денег в кассе не принимается. Эта сумма считается недостачей и взыскивается с кассира. Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и зачисляются в доход соответствующего бюджета по кодам бюджетной классификации поступлений 204113 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета", 204114 "Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета".
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
31. Наличные деньги, полученные государственными учреждениями в банках, расходуются строго по целевому назначению. Для контроля за учетом целевого использования наличных денег всем государственным учреждениям необходимо вести книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению по форме N 453 (приложение N 2) для бюджетных средств и книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению, поступивших от реализации товаров (работ, услуг), в виде спонсорской и благотворительной помощи, денег временного размещения физических или юридических лиц по форме N 454 (приложение N 3). По двум книгам показываются остаток наличных денег на начало месяца, поступление денег, расход и остаток денег на конец месяца по спецификам экономической классификации расходов. Сумма итогов остатков наличных денег по двум книгам, должна соответствовать остатку наличных денег по кассовой книге на конец месяца. Записи в книге ведутся кассиром или лицом, его заменяющим.
Сноска. В пункт 31 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
32. Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги и книг контроля использования наличных денег по целевому назначению (приложения N 2 и N 3) возлагается на главного бухгалтера, или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
33. Каждое государственное учреждение для осуществления расчетов наличными деньгами должно иметь кассу. Касса - это специально оборудованное в соответствии с техническими требованиями для обеспечения сохранности наличных денег и изолированное помещение, предназначенное для приема, выдачи и временного хранения наличных денег. Руководитель государственного учреждения несет в установленном соответствующим законодательством порядке ответственность в тех случаях, когда по его вине не были созданы необходимые условия, обеспечивающие сохранность наличных денег при их хранении и транспортировке.
Помещение кассы должно быть изолировано, а двери в кассу во время совершения операций - заперты с внутренней стороны. Доступ в помещение кассы лицам, не имеющим отношения к ее работе, воспрещается. В каждом государственном учреждении составляется список лиц, имеющих доступ в кассу, который подписывается руководителем и главным бухгалтером.

30. Кассалық шығыс ордерiнде немесе оны ауыстыратын құжатта алушының қойылған қолымен расталмайынша кассадан қолма-қол ақша беру кассадағы қолма-қол ақша қалдығын растау үшiн қабылданбайды. Бұл сома кемалым болып саналады және кассирден өндiріп алынады. Кассалық кiрiс ордерiмен расталмаған қолма-қол ақша кассаның артық ақшасы деп саналып, Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын басқа да айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар", "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар" түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджеттің кiрiсiне есепке алынады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Мемлекеттiк мекемелердің банктерден алған қолма-қол ақшасы қатаң түрде мақсатына жұмсалады. Қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау үшiн барлық мемлекеттiк мекемелер мемлекеттiк қаражат үшiн N 453 нысаны бойынша (N 2 қосымша) қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кiтабын және N 454 нысаны бойынша (N 3 қосымша) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмек, депозиттiк сома түрiнде түсетiн қолма-қол ақшаның мақсатты пайдаланылуына бақылау кiтабын жүргiзуi қажет. Екi кiтап бойынша шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша айдың басындағы қолма-қол ақшаның қалдығы, ақшаның түсуi, шығысы және айдың аяғындағы ақшаның қалдығы көрсетiледi. Екi кiтап бойынша қолма-қол ақша қалдығы жиынының сомасы айдың аяғындағы кассалық кiтап бойынша қолма-қол ақшаның қалдығына сәйкес келуi тиiс. Кітапқа жазуды кассир немесе оны ауыстыратын тұлға жазады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Кассалық кiтап пен қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кiтаптарының (N 2 және N 3 қосымшалар) дұрыс және уақытылы жүргiзiлуiн бақылау бас бухгалтерге немесе мемлекеттiк мекемеде бухгалтерлiк есеп жүргiзудi қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын тұлғаға жүктеледi.
33. Әрбiр мемлекеттiк мекеменің қолма-қол ақшамен есеп айырысу жүргiзу үшiн кассасы болуға тиiс. Касса - қолма-қол ақшаны сақталуын қамтамасыз ету үшiн техникалық талаптарға сәйкес арнайы жабдықталған және қолма-қол ақшаны қабылдауға, беруге және уақытша сақтауға арналып оқшауландырылған бөлме. Мемлекеттiк мекеменің басшысы оның кiнәсiнен қолма-қол ақшаны сақтау мен тасымалдау кезiнде оның сақталуын қамтамасыз ететiн қажеттi жағдайлар жасалмаған жағдайда тиiстi заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.
Касса бөлмесi оқшауландырылуға, ал кассаға кiретiн есiк операциялар жасау кезiнде iш жағынан кiлттелiп жабылуға тиiс. Кассаның жұмысына қатысы жоқ тұлғалардың оның бөлмесiне кiруiне тыйым салынады. Әрбiр мемлекеттiк мекемеде кассаға кiретiн тұлғалардың тiзiмi жасалады, оған басшы мен бас бухгалтер қол қояды.

34. Все наличные деньги, чеки и ценные бумаги в государственных учреждениях хранятся, как правило, в сейфах или несгораемых металлических шкафах, а в отдельных случаях - в комбинированных и обычных металлических шкафах, которые по окончании работы кассы закрываются ключом и опечатываются сургучной печатью кассира. Ключи от металлических шкафов и печати хранятся у кассиров, которым запрещается оставлять их в условленных местах, передавать посторонним лицам, либо изготавливать неучтенные дубликаты.
Учтенные дубликаты ключей в опечатанных кассирами пакетах, шкатулках и других упаковках хранятся у руководителей государственных учреждений. Не реже одного раза в квартал проводится их комиссионная проверка. При обнаружении утраты ключа руководитель государственного учреждения сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к немедленной замене замка металлического шкафа.
Хранение в кассе наличных денег и других ценностей, не принадлежащих данному государственному учреждению, запрещается.
35. Перед открытием помещения кассы и металлических шкафов кассир обязан осмотреть сохранность замков, дверей, оконных решеток и печатей, убедиться в исправности охранной сигнализации.
В случае повреждения или снятия печати, поломки замков, дверей и решеток кассир обязан немедленно доложить об этом руководителю государственного учреждения, который сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к охране кассы до прибытия сотрудников органов внутренних дел.
В этом случае руководитель, главный бухгалтер или лица, их заменяющие, а также кассир государственного учреждения после получения разрешения органов внутренних дел производят проверку наличия денег и других ценностей, хранящихся в кассе. Эта проверка должна быть произведена до начала кассовых операций. О результатах проверки составляется акт в 3 экземплярах, который подписывается всеми участвующими в проверке лицами. Первый экземпляр акта передается в органы внутренних дел, второй - администратору бюджетных программ, третий - остается у государственного учреждения.
Сноска. В пункт 35 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
36. Кассир в соответствии с действующим законодательством о материальной ответственности работающих по трудовому индивидуальному договору несет полную материальную ответственность за сохранность всех принятых им ценностей и за всякий ущерб, причиненный государственному учреждению, как в результате умышленных действий, так и в результате небрежного или недобросовестного отношения к своим обязанностям.

34. Мемлекеттiк мекемелердің барлық қолма-қол ақшасы, чектерi және бағалы қағаздары, әдетте, сейфтерде немесе отқа жанбайтын металл жәшiктерде, ал жекелеген жағдайларда құрамдастырылған және жай металл жәшiктерде сақталады, олар жұмыс аяқталғаннан кейiн кiлттелiп, сүргiш мөр басылады. Металл жәшiктердің кiлттерi мен мөрлер кассирлерде сақталады және олардың кiлттердi шартты жерлерде қалдыруына, бөгде тұлғаларға беруiне не ескерiлмеген қосымша даналарын жасатуына тыйым салынады.
Кассирлер пакеттерге, қобдишаларға немесе басқа да орауыштарға салып мөрлеген кiлттердің ескерiлген қосымша даналары мемлекеттiк мекемелердің басшыларында сақталады. Кемiнде тоқсанына бiр рет оларға комиссиялық тергеу жүргiзiледi. Кiлттің жоғалғаны анықталған жағдайда, мемлекеттiк мекеменің басшысы болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, металл жәшiктің құлпын дереу ауыстыру шараларын қолданады.
Осы мемлекеттiк мекемеге тиесiлi емес қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтарды кассада сақтауға тыйым салынады.
35. Кассаның бөлмесi мен металл жәшiктердi ашар алдында кассир құлыптардың, есiктердің, терезе торлары мен мөрлердiң бүлiнген-бүлiнбегенiн қарап шығуға, күзет дабылының бұзылмағандығына көз жеткiзуге тиiс.
Мөр бүлiнген немесе алынған, құлыптар, есiктер мен терезе торлары сындырылған жағдайда, кассир мұны дереу мемлекеттiк мекеменің басшысына хабарлауға мiндеттi, ол болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, ішкі істер органдарының қызметкерлерi келгенше, кассаны күзету шараларын қолданады.
Мұндай жағдайда мемлекеттiк мекеменің басшысы, бас бухгалтерi немесе оны ауыстыратын тұлға, сондай-ақ кассир iшкi iстер органдарының рұқсатын алғаннан кейiн кассада сақтаулы қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтардың бар екендігiн тексередi. Бұл тексеру кассалық операциялар басталмастан бұрын жеткiзiледi. Тексеру нәтижелерi туралы 3 данада акт жасалады, оған тексеруге қатысушы барлық тұлғалар қол қояды. Актiнің бiрiншi данасы - iшкi iстер органдарына, екiншiсi - бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне жiберiледi, үшiншiсi - мемлекеттiк мекемеде қалады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Еңбек шарты бойынша жұмыс iстеушiлердің материалдық жауапкершілігi туралы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес кассирге өзi қабылдап алған барлық құндылықтар үшiн қасақана әрекеттермен де, өзiнің мiндеттерiне салдыр-салақ қарауы немесе адал қарамауы салдарынан да мемлекеттiк мекемеге келтiрілген қандай да болсын зиян үшiн толық материалдық жауапкершiлiкте болады.

37. После издания приказа о назначении кассира на работу, руководитель государственного учреждения обязан под роспись ознакомить кассира с настоящими Правилами, после чего с кассиром или лицом, его заменяющим, заключается письменный договор о его полной материальной ответственности.
38. Кассиру запрещается передоверять выполнение порученной ему работы другим лицам.
39. В государственных учреждениях, имеющих одного кассира, в случае необходимости временной его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу руководителя государственного учреждения. С этим работником заключается письменный договор, предусмотренный пунктом 37 настоящих Правил.
В случае внезапного оставления кассиром работы (болезнь и другие причины) находящиеся у него в подотчете ценности немедленно пересчитываются другим лицом, которому они передаются, в присутствии комиссии из лиц, назначенных руководителем государственного учреждения. О результатах пересчета и передачи ценностей составляется акт за подписями указанных лиц.
40. Руководители, главные бухгалтеры и другие работники, пользующиеся правом подписи кассовых документов, не могут исполнять обязанности кассиров.
В отдельных случаях, по письменному распоряжению руководителя государственного учреждения, обязанности кассира могут исполняться главным бухгалтером или другим работником государственного учреждения с заключением договора о полной материальной ответственности.
5. РЕВИЗИЯ КАССЫ И КОНТРОЛЬ
ЗА СОБЛЮДЕНИЕМ КАССОВОЙ ДИСЦИПЛИНЫ
41. В сроки, установленные руководителем государственного учреждения, но не реже одного раза в квартал, производится внезапная ревизия кассы с полным полистным пересчетом всех наличных денег и проверкой других ценностей, находящихся в кассе. Для производства ревизии кассы приказом руководителя государственного учреждения назначается комиссия, которая составляет акт.
42. При обнаружении ревизией недостачи или излишка ценностей в кассе в акте указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
Сноска. В пункт 42 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .
43. Администраторы бюджетных программ, территориальные подразделения центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю при проведении ревизии или проверок финансово-хозяйственной деятельности в государственных учреждениях обязательно производят ревизию кассы, особо обращая внимание на обеспечение сохранности наличных денег и ценностей, соблюдение предельного размера использования наличных денег в расчетах, целевого использования наличных денег, выделенных из республиканского и местных бюджетов, а также денег, поступивших от реализации товаров (работ, услуг), в виде спонсорской и благотворительной помощи, денег временного размещения физических или юридических лиц.
Сноска. В пункт 43 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 103 .

37. Кассирдi жұмысқа қабылдау туралы бұйрық берiлгеннен кейiн мемлекеттiк мекеменің басшысы кассирге осы Ережемен таныстырып, қолын қойдыруға мiндеттi, кассирмен немесе оны ауыстыратын тұлғамен оның толық материалдық жауапкершiлiгi туралы шарт жасалады.
38. Кассирдің өзiне жүктелген жұмысты басқа бiреуге сенiп тапсыруына тыйым салынады.
39. Бiр кассирi бар мемлекеттiк мекемелерде оны уақытша ауыстыру қажет болған жағдайда, кассирдің мiндетi мемлекеттiк мекеме басшысының жазбаша бұйрығымен кассирдің мiндетiн атқару басқа қызметкерге жүктеледi. Бұл қызметкермен осы Ереженің 37-тармағында көзделген жазбаша шарт жасалады.
Кассир кенеттен жұмыста болмай қалған жағдайда, (сырқаттанып қалуы, басқа да себептермен) оның есебiнде тұрған құндылықтарды олар өзiне табыс етiлетiн тұлға мемлекеттiк мекеменің басшысы тағайындаған тұлғалардан тұратын комиссияның қатысуымен дереу санайды. Құндылықтарды қайта санау және табыстау нәтижелерi туралы көрсетiлген тұлғалардың қолы қойылған акт жасалады.
40. Басшылар, бас бухгалтерлер және кассалық құжаттарға қол қою құқығын пайдаланатын басқа да қызметкерлер кассирлердiң мiндеттерiн атқаруына болмайды.
Жекелеген жағдайларда, мемлекеттiк мекеме басшысының жазбаша өкiмiмен кассирдің мiндеттерiн толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасаса отырып, бас бухгалтер немесе мемлекеттiк мекеменің басқа қызметкерi атқара алады.
5. Кассаны тексеру және кассалық тәртіптің сақталуын бақылау
41. Мемлекеттiк мекеменiң басшысы белгiлеген мерзiмде, бiрақ тоқсанына бiр реттен жиi емес, барлық қолма-қол ақшаны парақтап толық қайта есептей отырып және кассадағы басқа да құндылықтарды тексере отырып, кассаға тексерiс жүргiзедi. Кассаға тексерiс жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен акт жасайтын комиссия тағайындалады.
42. Тексерiс кезiнде кассада құндылықтар жетiспеген не артық болған жағдайда актiде жетiспеген немесе артық шыққан сома және оның пайда болуының мән-жайы көрсетiледi.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, ішкі бақылау жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері, қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуының қамтамасыз етілуіне, есеп айырысуда қолма-қол ақшаның шекті пайдаланылу мөлшерінің сақталуына, республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген қолма-қол ақшаның, сондай-ақ тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмек, жеке және заңды тұлғалардың уақытша орналастыру ақшасы түрінде түскен ақшаның мақсатты пайдаланылуына ерекше назар аудара отырып, мемлекеттік мекемелердің қаржы-шаруашылық қызметіне тексеріспен тексеру жүргізген кезде кассаға міндетті түрде тексеріс жүргізіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігінің 2007.04.03. N 103 (ресми жариялаған күннен кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

110
Заработная
плата
111
Основная
заработная
плата
Должностной оклад
военнослужащим
срочной службы
113
Компенсационные
выплаты
Единовременное
пособие
военнослужащим
срочной военной
службы при
увольнении с
военной службы
130
Приобретение
товаров
131
Приобретение
продуктов
питания
Ограничение
устанавливает-
ся в пределах
сумм, предус-
мотренных ин-
дивидуальным
планом финан-
сирования по
обязательст-
вам, но не
более 20 МРП
в месяц
По затратам, связан-
ным с:
- питанием учащихся
школы-интерната для
одаренных в спорте
детей в период кани-
кул и нахождения их
на учебно-трениро-
вочных сборах;
- с выплатой денеж-
ной компенсации без-
возмездным донорам
взамен продуктов
питания, выдаваемых
для возмещения энер-
гетических затрат
132
Приобретение
медикаментов и
прочих средств
медицинского
назначения
Ограничение
устанавливает-
ся в пределах
сумм, предус-
мотренных ин-
дивидуальным
планом финан-
сирования по
обязательст-
вам, но не
более 20 МРП
в месяц
Приобретение крови
139
Приобретение
прочих товаров
Ограничение
устанавливает-
ся в пределах
сумм, предус-
мотренных ин-
дивидуальным
планом финан-
сирования по
обязательст-
вам, но не
более 20 МРП
в месяц
По затратам:
- государственных
учреждений, реали-
зующих государствен-
ную политику и
осуществляющих
контрольно-надзорные
полномочия в области
технического регули-
рования и метроло-
гии, связанным с
покупкой и испыта-
нием образцов това-
ров для осуществле-
ния государственного
надзора за их
качеством и безопас-
ностью в сфере их
реализации;
- связанным с
оплатой стоимости
горюче-смазочных
материалов для
заправки воздушных
судов Министерства
обороны Республики
Казахстан и
правоохранительных
органов Республики
Казахстан в странах
дальнего и ближнего
зарубежья при нахож-
дении в служебных
командировках
140
Приобретение
услуг и работ
146
Содержание,
обслуживание,
текущий ремонт
зданий, помеще-
ний, ремонт
оборудования и
других основных
средств
Ограничение
устанавливает-
ся в пределах
сумм, предус-
мотренных ин-
дивидуальным
планом финан-
сирования по
обязательст-
вам, но  не
более 20 МРП
в месяц
149
Прочие работы
и услуги
По затратам,
связанным с оплатой:
- труда внештатным
работникам, прожи-
вающим в местах
отсутствия банков
второго уровня
(организаций, осу-
ществляющих отдель-
ные виды банковских
операций) либо
пунктов и устройств
по обслуживанию
платежных карточек;
- услуг аэропорта
по обслуживанию воз-
душных судов Минис-
терства обороны и
правоохранительных
органов Республики
Казахстан в странах
дальнего и ближнего
зарубежья при нахож-
дении в служебных
командировках
150
Другие текущие
затраты
151
Командировки
и служебные
разъезды
внутри страны
Ограничение не
устанавливается
152
Командировки
и служебные
разъезды за
пределы страны
Ограничение не
устанавливается

110
Жалақы
111
Негізгі
жалақы
Мерзімді қызмет
әскери қызметшіле-
ріне лауазымдық
жалақы
113
Өтемақы
төлемдері
Әскери қызметтен
босаған кезде
мерзімді әскери
қызметтің әскери
қызметшілеріне
біржолғы жәрдемақы
130
Тауарлар
сатып алу
131
Тамақ
өнімдерін
сатып алу
Міндеттеме-
лер бойынша
жеке қаржы-
ландыру
жоспарында
көзделген,
бірақ айына
20 АЕК
аспайтын
сома шегін-
де шектеу
қойылады
Мыналарға:
- спортта дарынды
балаларға арналған
мектеп-интернат
оқушыларының
каникул және оқу-
жаттығу жиындарын-
да болуы кезеңінде
тамақтануына;
- өтеусіз донор-
ларға энергети-
калық шығындарын
өтеу үшін беріле-
тін тамақ өнім-
дерінің орнына
ақшалай өтемақыны
төлеуге байланысты
шығындар бойынша
132
Дәрі-дәрмек-
терді және
медициналық
мақсаттағы
өзге құрал-
дарды сатып
алу
Міндеттеме-
лер бойынша
жеке қаржы-
ландыру
жоспарында
көзделген,
бірақ айына
20 АЕК
аспайтын
сома шегін-
де шектеу
қойылады
Қанды сатып алу
139
Өзге де
тауарлар
сатып алу
Міндеттеме-
лер бойынша
жеке қаржы-
ландыру
жоспарында
көзделген,
бірақ айына
20 АЕК
аспайтын
сома шегін-
де шектеу
қойылады
Мыналардың:
- мемлекеттік
саясатта іске
асыратын және
техникалық реттеу
мен метреология
саясында бақылау-
қадағалау өкілет-
тіктерін іске
асыратын мемлекет-
тік мекемелердің,
мемлекеттік қада-
ғалауды жүзеге
асыру үшін тауар-
лардың үлгілерін
сатып алу мен
сынауға, олардың
сапасына және
оларды салада іске
асуының қауіпсіз-
дігіне байланысты;
- қызметтік іссапарларда
болған кезде жақын
және алыс шет
елдерде Қазақстан
Республикасы
Қорғаныс министр-
лігінің және
Қазақстан Респуб-
ликасы құқық қорғау органдары-
ның әуе кемелеріне
май құю үшін
жанар-жағар май
құнын төлеуге
байланысты шығын-
дар бойынша
140
Қызмет-тер мен
жұмыс-
тарды
сатып
алу
146
Ғима-
раттар-
ды, үй-
жайлар-
ды
ұстау,
оларға
қызмет
көрсе-
ту,
ағымда-
ғы жөн-
деу,
жабдық-
тар мен
басқа да
негізгі
құрал-
дарды
жөндеу
Міндеттеме-
лер бойынша
жеке қаржы-
ландыру
жоспарында
көзделген,
бірақ айына
20 АЕК
аспайтын сома шегінде
шектеу қойы-
лады
149
Өзге де
қызмет-
тер мен
жұмыс-
тар
Мыналарға:
- екінші деңгейде-
гі банктер (банк
операцияларының
жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын
ұйымдар) немесе
төлем карточкала-
рына қызмет көр-
сету жөніндегі
пункттер және
қондырғылар жоқ
орындарда тұратын
штаттан тыс қыз-
меткерлердің ең-
бегіне;
- қызметтік
іссапарларда
болған кезде жақын
және алыс шет
елдерде Қазақстан
Республикасы
Қорғаныс министр-
лігінің және
Қазақстан Рес-
публикасы құқық
қорғау органдары-
ның әуе кемелеріне
қызмет көрсету
жөніндегі әуежай
қызметтеріне ақы
төлеуге байланысты
шығындар бойынша
150
Басқа да
ағымдағы
шығындар
151
Ел ішіндегі
іс-сапарлар
мен қызмет-
тік сапарлар
Шектеу қойылмайды
152
Елден тыс
жерлерге
іссапарлар
мен қызмет-
тік сапарлар
Шектеу қойылмайды

153
Затраты Фонда
всеобщего
обязательного
среднего
образования
Оказание денежной
помощи остро нуждаю-
щимся учащимся госу-
дарственных общеоб-
разовательных школ
из числа малообеспе-
ченных семей
157
Особые затраты
Ограничение не
устанавливается
159
Прочие текущие
затраты
По затратам,
связанным с:
- выплатой различных
премий, призов,
памятных подарков,
денежных вознаграж-
дений победителям и
участникам культур-
ных, спортивных и
других мероприятий, других денежных выплат физическим лицам;
- приобретением
проездных билетов
для лиц, освобождае-
мых от отбывания
наказания в виде
ограничения свободы,
ареста или лишения
свободы, до места
жительства;
- проведением выезд-
ных мероприятий
(проезд, проживание,
питание), кроме
командировочных
расходов работников
государственных
учреждений;
- представительскими
затратами, в части
возмещения расходов
по проезду участни-
ков (представители,
различных регионов
республики, ближне-
го, дальнего зару-
бежья) мероприятий,
проводимых админист-
раторами бюджетных
программ;
- оплатой
нотариальных услуг;
- прохождением
технического осмотра
служебного
автотранспорта и
приобретением госу-
дарственных номеров
на служебный
автотранспорт
330
Текущие
трансферты
физическим
лицам
332
Трансферты
физическим
лицам
По затратам, связан-
ным с выплатой
денежной компенсации
за почтовые переводы
военнослужащим сроч-
ной службы, курсан-
там первых и вторых
курсов военных
(специальных)
учебных заведений,
денежная компенсация
взамен продовольст-
венного пайка, вып-
лачиваемая военно-
служащим срочной
службы, курсантам
военных (специаль-
ных) учебных заведе-
ний при убытии в
отпуск
334
Стипендии
По затратам, связан-
ным с выплатой
стипендий учащимся
профессионально-тех-
нических школ и
денежного довольст-
вия слушателей учеб-
ных заведений
правоохранительных
органов, Комитета
национальной безо-
пасности Республики
Казахстан, Минис-
терств обороны и по
чрезвычайным ситуа-
циям Республики
Казахстан

153
Жалпыға бір-
дей міндетті
орта білім
қорының
шығындары
Мемлекеттік жалпы
білім беретін
мектептердің аз
қамтылған отбасы-
нан шыққан аса
мұқтаж оқушыларына
ақшалай көмек
көрсету
157
Ерекше
шығындар
Шектеу қойылмайды
159
Өзге де
ағымдағы
шығындар
Мыналарға:
- мәдени, спорттық
және басқа да іс-
шаралардың жеңім-
паздары мен
қатысушыларына әр
түрлі сыйлықтар,
жүлделер, естелік
сыйлықтар, ақшалай
сыйақылар, жеке
тұлғаларға басқа
да ақшалай төлем-
дерге;
- бостандығын
шектеу, қамау
немесе бостандығы-
нан айыру түрінде
жазасын өтеуден
босатылатын тұлға-
лар үшін тұратын
жеріне дейін жол
жүру билеттерін
сатып алуға;
- мемлекеттік
мекемелер қызмет-
керлерінің іссапар
шығыстарынан басқа
сапарға шығу арқы-
лы өткізілетін
іс-шараларға
байланысты шығын-
дар (жол жүру,
тұру, тамақтану);
- бюджеттік
бағдарлама
әкімшіліктерінің
өткізетін іс-шара-
ларына қатысушы-
лардың (республи-
каның түрлі аймақ-
тары, жақын, алыс
шет ел өкілдері-
нің), сапарға шығу
шығындарын өтеу
бөлігінде өкілдік
шығындарға;
- нотариалдық
қызметтерге ақы
төлеуге;
- қызметтік авто-
көлікке техника-
лық тексеру жүргі-
зуге және қызмет-
тік автокөлікке
мемлекеттік нөмір-
лер сатып алуға
байланысты шығын-
дар бойынша
330
Жеке
тұлғаларға
ағымдағы
трансферттер
332
Жеке
тұлғаларға
берілетін
трансферттер
Мерзімді қызмет
әскери қызметші-
лерге, әскери
(арнаулы) оқу орындары бірінші
және екінші курс-
тарының курсанта-
рына почта ауда-
рымдары үшін
ақшалай өтемақы
төлеуге байланысты
шығындар бойынша,
демалысқа кетуі
кезінде мерзімді
қызмет әскери
қызметшілерге,
әскери (арнаулы)
оқу орындарының
курсанттарына төленетін азық-
түлік үлесінің
орнына ақшалай
өтемақы
334
Стипендиялар
Кәсіптік-техника-
лық мектептердің
оқушыларына
стипендиялар және
құқық қорғау
органдары,
Қазақстан Респуб-
ликасы Ұлттық
қауіпсіздік
комитеті,
Қазақстан Респуб-
ликасы Қорғаныс
және төтенше жағ-
дайлар министрлік-
тері тыңдаушылары-
ның ақшалай
ырыздықақысын
төлеуге байланысты
шығындар бойынша