Об утверждении Инструкции "О формированиях Гражданской обороны и примерные нормы оснащения (табелизации) их материально-техническими средствами"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 23 июня 2000 года N 139 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22.08.2000 г. за N 1230. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 июля 2014 года № 332
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 04.07.2014 № 332.
В соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года N 213-I ЗРК Z980213_ , "Правил государственной регистрации нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов, как входящих, так и не входящих в состав Правительства Республики Казахстан", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1998 года N 1278 P981278_ , изменений и дополнений, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 января 2000 года N 122 P000122_ , приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию "О формированиях Гражданской обороны и примерные нормы оснащения (табелизации) их материально-техническими средствами".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня проведения его государственной регистрации.
Председатель
У Т В Е Р Ж Д Е Н А
приказом Агентства РК по ЧС
от 23 июня 2000 года N 139
Инструкция
о формированиях Гражданской
обороны и примерные нормы оснащения (табелизации) их
материально-техническими средствами
В настоящей Инструкции изложены принципы создания, примерная организационно-штатная структура и предназначение формирований Гражданской обороны, порядок их комплектования личным составом и оснащения (табелизации) материально-техническим имуществом.
Инструкция предназначена для начальников Гражданской обороны центральных и местных исполнительных органов, организаций, управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям.
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция содержит примерные организационно-штатные структуры формирований Гражданской обороны (ФГО), создаваемых в областях, городах, районах и организациях*, их предназначение и примерные нормы оснащения.
* Под организацией понимать: промышленные, сельскохозяйственные предприятия, учебные заведения и другие структуры, независимо от форм собственности и управления, имеющие статус юридического лица.
2. Формирования Гражданской обороны предназначены для проведения спасательных и других неотложных работ при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и при применении современных средств поражения.

"Азаматтық қорғаныстың құрылымдарын құру және оларды материалдық-техникалық құралдармен жабдықтаудың (тізімдеудің) шамамен алынған нормалары туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің Төрағасының 2000 жылғы 23 маусымдағы N 139 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 22 тамыз N 1230 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 4 шілдедегі № 332 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2014 № 332 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Нормативті құқық актілері туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213-1 Z980213_ ҚРЗ Заңына, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына енетін және енбейтін орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарының нормативті құқық актілерін тіркеу ережесіне және Қазақстан Республикасының жергілікті, өкілетті және атқарушы органдарының актілеріне" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 желтоқсандағы N 1278 P981278_ қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 24 қаңтардағы N 122 P000122_ қаулысы бойынша енгізілген өзгерістерімен сәйкес,
Бұйырамын:
1. "Азаматтық қорғаныстың құрылымдарын құру туралы және оларды материалдық-техникалық құралдармен жабдықтаудың (тізімдеудің) шамамен алынған нормалары туралы" қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енгізілсін.
Төраға
Бұл Нұсқаулықта Азаматтық қорғаныстың құрылымдарын құру принциптері, шамамен алынған ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы және құрылымдардың орналуы, олардың жеке құрамдарын іріктеп жинақтау және материалдық-техникалық мүлікпен (тізімдеу) жабдықтау туралы мәселелері мазмұндалған.
Нұсқаулық орталық және жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдардың Азаматтық қорғанысының бастықтарына және тиісті төтенше жағдай жөніндегі басқармаларға (бөлімдерге) арналған.
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Нұсқаулық облыстарда, аудандарда және ұйымдарда құрылған Азаматтық қорғаныс құрылымдарының шамамен алынған ұйымдастырушылық-штаттық құрылымдары, олардың орналуы және шамамен жабдықталғандығы кіреді.
2. Азаматтық қорғаныс құрылымдары бейбіт өмірде және соғыс уақытында қауіп-қатер және төтенше жағдайлар пайда болған кезде, құтқару және басқа да жедел жұмыстарын жүргізу үшін орналады.

3. Формирования Гражданской обороны создаются по территориально-производственному принципу в областях, городах, районах и организациях, независимо от форм собственности, и подразделяются на территориальные (ТФГО) и объектовые (ОФГО).
4. Территориальные формирования Гражданской обороны создаются решениями акимов областей, городов, районов, а объектовые формирования Гражданской обороны - приказами по организации.
5. Территориальные и объектовые формирования Гражданской обороны могут включаться в состав формирований соответствующих служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций (служб ГО и ЧС), создаваемых центральными и местными исполнительными органами.
6. Общее количество, структура и численность формирований Гражданской обороны определяются, исходя из достаточной необходимости, обеспечивающей надежную защиту населения, и с учетом характера и объема выполняемых задач, наличия людских ресурсов, необходимых специалистов, техники и местных условий.
7. Общее количество личного состава формирований Гражданской обороны должно составлять для регионов, подверженных землетрясениям, из расчета один спасатель на десять человек населения, а для промышленных регионов и территорий, подверженных наводнениям, пожарам и другим потенциальным опасностям, - один спасатель на 15-20 человек населения.
8. Акимы областей, городов, районов, руководители организаций на базе которых создаются формирования Гражданской обороны, несут персональную ответственность за создание, оснащенность, обучение и поддержание в готовности формирований в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. В Государственной системе предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан с целью принятия оперативных мер по ликвидации чрезвычайных ситуаций, могут создаваться, также штатные территориальные формирования Гражданской обороны (оперативно-спасательные отряды, аварийно-спасательные команды, группы и другие).
Штатные специализированные формирования других ведомств, создаваемые для выполнения специальных задач, к формированиям Гражданской обороны не относятся. Они могут привлекаться для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций в соответствии с утвержденными планами взаимодействия.
Штатные специализированные формирования и формирования Гражданской стороны входят в состав аварийно-спасательной службы Республики Казахстан.
В организациях, прекращающих свою деятельность в военное время, формирования Гражданской обороны создаются, в основном, для выполнения задач мирного времени и в случае внезапного нападения. В группировку сил, создаваемую для категорированного города, при планомерном выполнении мероприятий Гражданской обороны в военное время они не включаются.
В организациях, где по причине небольшой численности персонала невозможно создание основных формирований Гражданской обороны, назначаются ответственные за противопожарное состояние, оказание медицинской помощи и организацию связи с вышестоящими органами управления посыльные).

3. Азаматтық қорғаныс құрылымдары, аумақтық-өндірістік принцип бойынша облыстарда, қалаларда, аудандарда және меншік нысанына қарамай, ұйымдарда құрылады, олар аумақтық және объектілік болып бөлінеді.
4. Аумақтық Азаматтық қорғаныс құрылымдары облыс, қала, аудан әкімдерінің шешімдерімен, ал объектілік Азаматтық қорғаныс құрылымдары - ұйымдарда берілген бұйрық бойынша құрылады.
5. Аумақтық және объектілік Азаматтық қорғаныс құрылымдары орталық және жергілікті атқарушы органдарымен құрылған Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар қызметтерінің құрамына кіре алады.
6. Азаматтық қорғаныстың жалпы саны, құрылымы, қажетінше халықты қорғаудан, орындалатын міндеттердің ерекшелігіне және көлеміне, адамдардың қаражатына, мамандардың, техниканың қажеттілігіне және жердің жағдайына сай анықталынады.
7. Азаматтық қорғаныс құрылымдары және құрамының жалпы саны, жер сілкінуіне тап болған аймақтар үшін, есеп бойынша он адамға бір құтқарушыдан, ал су тасқыны, өрт және басқа да потенциалды қауіп-қатері бар өнеркәсіпті аймақтар және аумақтар үшін 15-20 адамға бір құтқарушыдан келеді.
8. Облыс, қала, аудан әкімдеріне, ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының қолданып жүрген заңдарына сәйкес, Азаматтық қорғаныс құрылымдарын құру, жабдықтау, оқыту және олардың дайындығын қолдану жүктеледі.
* Ұйымдар туралы түсінік: заң тұлғасы мәртебесі бар өнеркәсіптік, ауыл шаруашылық кәсіпорындары, оқыту мекемелері және меншік нысанына қарамастан барлық құрылымдар мен басқару органдары.
9. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайларды ескерту және оның зардабын жою туралы мемлекеттік жүйесінде жедел шаралар қабылдау мақсатында, штаттық аумақтық құрылымдар құруға болады (жедел-құтқару отрядтары, авариялық-құтқару командалары және басқа да құрылымдар).
Басқа ведомстволардың арнайы міндеттерді орындау үшін құрылған штаттық мамандырылған құрылымдары, Азаматтық қорғаныс құрылымдарына жатпайды. Олар бекітілген өзара әрекеттік жоспарына сәйкес төтенше жағдайлардың зардабын жою үшін тартылады.
Штаттық мамандырылған құрылымдар және Азаматтық қорғаныстың құрылымдары Қазақстан Республикасының авариялық-құтқару қызметінің құрамына кіреді.
Соғыс уақытында жұмысын тоқтататын ұйымдарда Азаматтық қорғаныс құрылымдары негізінен бейбіт өмірдегі міндеттерді орындау үшін және оқыстан шапқан жаудан қорғану үшін құрылады. Соғыс уақытында Азаматтық қорғаныстың шараларын орындау кезінде дәрежесі жоғары қалалар үшін құрылатын топты күштер енбейді.
Адам саны аз ұйымдарда Азаматтық қорғаныстың негізгі құрылымдарын құруға мүмкіндік болмаған жағдайда, өртке қарсы жағдайға, медициналық көмек көрсетуге және жоғары басқару органдарымен байланысты ұйымдастыруға (қат тасушы) жауапты адамдар тағайындалады.

2. Расчет потребности в формированиях
Гражданской обороны
10. Расчеты потребности в формированиях Гражданской обороны разрабатываются:
1) территориальных формирований Гражданской обороны (кроме медицинских) - управлениями (отделами) по ЧС и утверждаются соответствующими начальниками Гражданской обороны;
2) медицинских формирований Гражданской обороны - Агентством Республики Казахстан по делам здравоохранения, областными (городскими, районными) организациями здравоохранения по согласованию с территориальными органами по чрезвычайным ситуациям и утверждаются соответствующими начальниками Гражданской обороны;
3) объектовых формирований Гражданской обороны - руководителем организаций по согласованию с территориальными органами по чрезвычайным ситуациям и утверждаются их первыми руководителями.
При этом формирования Гражданской обороны по предназначению делятся по видам, которые включают основные формирования - это разведки, спасательные, медицинские, инженерные, противопожарные, аварийно-технические, радиационной и химической защиты и остальные формирования Гражданской обороны, которые обеспечивают проведение спасательных и других неотложных работ.
При расчетах необходимого для ведения спасательных и других неотложных работ числа спасателей, за основу принимается количество личного состава основных формирований Гражданской обороны. Приложение N 1.
3. Виды формирований и их предназначение
11. Территориальные формирования Гражданской обороны создаются в областях, городах, городских и сельских районах, подчиняются соответствующим начальникам Гражданской обороны. Базой создания территориальных формирований являются организации.
12. К территориальным формированиям Гражданской обороны относятся:
1) разведки - звенья воздушной, речной, морской и железнодорожной разведки;
2) спасательные - спасательные команды, команды поиска людей (вожатые со специально обученными собаками);
3) медицинские - госпитали, отряды, бригады;
4) инженерные - инженерные команды, дорожно-мостовые команды, звенья инженерной разведки;
5) противопожарные - команды пожаротушения;
6) аварийно-технические - аварийно-технические команды по электросетям, газовым сетям, водопроводным сетям, канализационным сетям, тепловым сетям;
7) радиационной и химической защиты - специализированные команды потенциально опасных объектов, посты радиационного и химического наблюдения, звенья радиационной и химической разведки;
8) связи - аварийно-восстановительные команды связи, команды связи (узел связи);
9) материально-технического обеспечения - подвижные пункты питания, продовольственного и вещевого снабжения, подвижные автозаправочные станции, подвижные ремонтно-восстановительные команды, звенья подвоза воды;

2. Азаматтық қорғаныс құрылымдарындағы
қажеттік есебі
10. Азаматтық қорғаныс құрылымдарындағы қажеттілік есебі істелінеді:
1) Азаматтық қорғаныстың аумақтық құрылымдарында (дәрігерліктен басқа) - төтенше жағдай жөніндегі басқармаларымен (бөлімдермен) жасалынып, тиісті Азаматтық қорғаныстың бастықтарымен бекітіледі;
2) Азаматтық қорғаныстың дәрігерлік құрылымдарымен - Денсаулық сақтау агенттігімен, облыстық (қалалық, аудандық) денсаулық сақтау ұйымдарымен төтенше жағдай жөніндегі аумақтық басқармалардың (бөлімдердің) келісімі бойынша жасалынып, Азаматтық қорғаныстың тиісті бастықтарымен бекітіледі.
3) Мынадай жағдайда Азаматтық қорғаныс құрылымдары белгіленген міндеттері бойынша мына түрлерге бөлінеді, олардың біріншісі - негізгі деп аталады. Оған жататындар - барлау, құтқару, дәрігерлік, инженерлік, өртке қарсы авариялық-техникалық, радиациялық және химиялық қорғану құрылымдары. Екіншісі - Азаматтық қорғаныстың қалған құрылымдары - құтқару және басқа да шұғыл жұмыстар жүргізуді қамтамасыз етуші құрылымдар.
Құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу үшін есеп беру кезінде құтқарушылардың санын анықтау үшін Азаматтық қорғаныстың негізгі құрылымдарының жеке құрамының саны алынады. Қосымша N 1.
3. Құрылымдардың түрлері және
олардың орналуы
11. Азаматтық қорғаныстың аумақтық құрылымдары облыстарда, қалаларда, қалалық және селолық аудандарда құрылады да соның тиісті бастықтарына бағынады. Ұйымдар аумақтық құрылымдардың базасы болып саналады.
12. Азаматтық қорғаныстың аумақтық құрылымдарына жататындар:
1) барлау - әуе, көл, теңіз және темір жол барлауының звенолары;
2) құтқару - құтқару командалары, адамдарды іздейтін командалар (арнаулы үйретілген иттері бар жетекшілері);
3) дәрігерлік - госпиталдар, отрядтар, бригадалар;
4) инженерлік - инженерлік командалар, жол-көпір командалары, инженерлік барлау звенолары;
5) өртке қарсы - өрт сөндіретін командалар;
6) авариялық-техникалық - электр, газ, су, жылу, канализация жүйелері бойынша авариялық-техникалық командалар;
7) радиациялық-химиялық қорғану - потенциалды қауіпті объектілердің мамандырылған командалары, радиациялық және химиялық байқау постары, звенолары;
8) байланыс - авариялық-қалпына келтіру байланыс командалары байланыс командалары (байланыс жүйесі);
9) материалдық-техникалық қамтамасыз ету - жылжымалы тамақ ішу пункттері, азық-түлік және киім-кешекпен жабдықтау, жылжымалы жанармай құю стансалары, жөндеу-қалпына келтіру командалары, су жеткізетін звенолар;

10) транспортные - автоколонны для перевозки населения и грузов, автосанитарные отряды, авиасанитарные эскадрильи, эвакосанитарные поезда, эвакосанитарные суда;
11) охраны общественного порядка - команды охраны общественного порядка;
12) защиты животных и растений - команды защиты животных и растений;
13) другие - все остальные формирования, создаваемые на подведомственной территории для выполнения задач, исходя из местных условий.
Отдельные специализированные подразделения, включенные в состав территориальных формирований, входят, как правило, в той организационно-штатной структуре, которая определена им соответствующими центральными и местными исполнительными органами, хозяйствующими субъектами.
Сводные спасательные формирования создаются только на период ликвидации конкретной чрезвычайной ситуации, исходя из сложившейся обстановки, из числа существующих (прибывающих) формирований с учетом объемов предстоящих работ.
13. Для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера из числа существующих формирований Гражданской обороны и штатных специализированных формирований создаются отряды экстренного реагирования повышенной готовности общей численностью:
1) областные - не менее 150 человек;
2) городские - не менее 100 человек;
3) районные - не менее 50 человек.
Отряды экстренного реагирования относятся к категории территориальных
формирований Гражданской обороны.
14. Объектовые формирования Гражданской обороны создаются в
организациях всех форм собственности, по месту жительства и используются,
как правило, в их интересах.
По решению местных исполнительных органов объектовые формирования
могут привлекаться для выполнения задач в интересах соответствующих
территорий.
15. Объектовые формирования создаются по схеме формирований,
указанной в пункте 12 настоящей Инструкции.
16. К объектовым формированиям относятся:
1) разведывательные звенья;
2) спасательные команды;
3) инженерные команды;
4) санитарные дружины (посты);
5) группы * по обслуживанию защитных сооружений;
6) команды пожаротушения;
7) специализированные команды потенциально опасных объектов;
8) команды связи;
9) команды охраны общественного порядка;
10) команды защиты животных и растений.
* Группы по обслуживанию защитных сооружений создаются в организациях, имеющих защитные сооружения, на каждое убежище и противорадиационное укрытие.
17. В зависимости от наличия соответствующей базы из местных условий в качестве объектовых формирований могут также создаваться:
1) подвижные пункты питания, продовольственного снабжения,
автоколонны для перевозки населения и грузов, аварийно-технические команды
и другие формирования;

10) көліктік халық пен жүк тасу автоколонналары, автосанитарлық отрядтар, эскадриялар, санитарлық эвакуациялау пойыздар, кемелер;
11) қоғамдық тәртіпті қорғау - қоғамдық тәртіпті қорғау командалары;
12) жан-жануар мен өсімдіктерді қорғау - жан-жануар мен өсімдіктерді қорғау командасы;
13) басқалары - жергілікті жағдайларға байланысты міндеттерді орындау үшін ведомствоға бағынышты аумақта құрылған барлық құрылымдар;
Аумақтық құрылымдардың құрамына енген жеке мамандырылған бөлімшелер,
ереже бойынша тиісті орталық және жергілікті атқарушы органдарымен,
шаруашылық субъектілерімен анықталынған ұйымдастырушылық-штаттық құрылымға
енеді.
Құрама құтқару құрылымдары болып жатқан жағдайға байланысты, болғалы
тұрған жұмыстың көлеміне сай, құрылған құрылымдардың санынан нақтылы
төтенше жағдайлар мерзіміне құрылады.
13. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін
бар Азаматтық қорғаныс құрылымдарының санынан және штаттық мамандырылған
құрылымдардан қашанда дайын болатын шұғыл қимылдайтын отрядтар құрылады,
олардың жалпы саны:
1) облыстық - 150 адамнан кем емес;
2) қалалық - 100 адамнан кем емес;
3) аудандық - 50 адамнан кем емес.
Шұғыл қимылдайтын отрядтар Азаматтық қорғаныстың аумақтық құрылымдары
санатына жатады.
14. Азаматтық қорғаныстың объектілік құрылымдары тұрған жері бойынша
барлық меншік түрдегі ұйымдарда құрылады, ереже бойынша солардың мүддесін
қорғайды.
Жергілікті атқару органдарының шешімі бойынша объектілік құрылымдар
тиісті аумақтардың мүддесі үшін міндеттерді орындауға тартылады.
15. Объектілік құрылымдар нағыз Нұсқаулықтың 12 тармағында
көрсетілген үлгі бойынша құрылады.
16. Объектілік құрылымдарға жататындар:
1) барлау звенолары;
2) құтқару командалары;
3) инженерлік командалар;
4) санитарлық дружиналар (постар);
5) қорғаныс құрылыстарына қызмет көрсететін топтар*;
6) өрт сөндіретін командалар;
7) потенциалды қауіпті объектілердің мамандырылған командалары;
8) байланыс командалары;
9) қоғамдық тәртіпті қорғау командалары;
10) жан-жануар мен өсімдікті қорғайтын командалар.
17. Қолда бар базаларға және жергілікті жағдайларға байланысты объектілік құрылым ретінде мыналарды қарауға болады:
1) жылжымалы тамақ ішу, азық-түлікпен қамтамасыз ету пункттері, халық пен жүктерді таситын автоколонналар, авариялық-техникалық командалар және басқа да құрылымдар;

1-1) в организациях, производящих, хранящих или использующих
радиоактивные, сильнодействующие ядовитые вещества (СДЯВ), а так же на
других потенциально опасных объектах создаются специализированные команды;
1-2) специализированные команды потенциально опасных объектов
относятся к категории "формирования радиационной и химической защиты".
4. Использование формирований Гражданской обороны
18. Формирования Гражданской обороны используются как в мирное так и
военное время для ведения спасательных и других неотложных работ в очагах
поражения и при возникновении стихийных бедствий, крупных производственных
аварий, катастроф.
19. Силы Гражданской обороны области, города, района поддерживаются в
постоянной готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях мирного и
военного времени.
20. Максимально возможное время приведения в готовность
устанавливается:
1) не более 2 часов - для отрядов экстренного реагирования;
2) не более 4 часов - для основных спасательных формирований
(разведывательные, спасательные, медицинские, инженерные, противопожарные,
аварийно-технические, радиационной и химической защиты);
3) не более 6 часов - для всех остальных формирований.
5. Комплектование формирований Гражданской обороны
личным составом
21. В формирования Гражданской обороны зачисляются мужчины и женщины трудоспособного возраста за исключением инвалидов 1, 2 и 3 групп, беременных женщин, женщин, имеющих ребенка до восьми лет и в военное время - военнообязанных, имеющих мобпредписание.
В мирное время для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в формирования включаются военнообязанные, имеющие мобилизационные предписания. На военное время лица, имеющие мобилизационные предписания, исключаются из состава формирований Гражданской обороны (в этом случае заблаговременно готовится их замена - дублеры).
При нехватке медицинских работников в формирования Гражданской обороны могут быть зачислены женщины, имеющие среднее и высшее медицинское образование, имеющие детей до 3-х лет.
Права граждан Республики Казахстан, входящих в состав формирований Гражданской обороны, обеспечиваются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Финансирование и материально-техническое
обеспечение мероприятий гражданской обороны
22. Финансирование и материально-техническое обеспечение формирований Гражданской обороны осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также средств центральных исполнительных и иных центральных государственных органов, организаций всех форм собственности, в установленном Правительством Республики Казахстан, порядке.
Для обеспечения формирований Гражданской обороны, рабочих и служащих специальным имуществом в центральных и местных исполнительных органах, организациях всех форм собственности создается специальный резерв, для чего предусматривается ежегодное выделение целевым назначением средств на оснащение формирований Гражданской обороны и их обучение.

1-1) радиоактивті, қатты әсер ететін улы заттарды шығаратын, сақтайтын және қолданатын ұйымдарда, сонымен қатар потенциалды қауіпті объектілерді мамандырылған командалар құрылады.
1-2) потенциалды қауіпті объектілердің мамандырылған командалары "радиациялық және химиядан қорғану құрылымдарына" жатады.
4. Азаматтық қорғаныстың құрылымдарын
пайдалану
18. Азаматтық қорғаныс құрылымдары соғыс уақытындағыдай бейбіт өмірде де зақымдау ошақтары мен табиғи апат, ірі өндіріс апаттары, опаттар болған жағдайда құтқару және басқа да шұғыл жұмыстар жүргізу үшін пайдаланылады.
19. Облыстардың, қалалардың, аудандардың Азаматтық қорғаныс күштері
бейбіт өмір кезінде және соғыс уақытында да төтенше жағдайлардың
іс-әрекетіне әрқашанда дайын болуы керек.
20. Дайындалуға берілетін уақыт:
1) шұғыл қимылдайтын отрядтар үшін - 2 сағаттан аспау керек;
2) негізгі құтқару құрылымдары үшін (барлау, медициналық, инженерлік,
өртке қарсы, авариялық-техникалық, радиациялық және химиялық қорғану) - 4
сағаттан аспау керек;
3) қалған барлық құрылымдар үшін - 6 сағаттан аспау керек.
* Қорғаныс құрылыстарына қызмет көрсететін топтар қорғану құрылысы
бар ұйымдарда, әрбір панажайға және радиацияға қарсы баспаналарда құрылады.
5. Жеке құрамымен Азаматтық қорғаныс
құрылымдарын іріктеп жинау
21. Азаматтық қорғаныс құрылымдарына әскери міндеттілерден, мобилизациялық ұйғарымы барлардан, 1, 2, 3 топтағы мүгедектерден, жүкті әйелдерден, сегіз жасқа дейінгі баласы бар әйелдерден басқа еркектер мен әйелдер алынады.
Бейбіт уақытта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін мобилизациялық ұйғарымы бар әскери міндеттілерді қатыстырады. Соғыс уақытында мобилизациялау ұйғарымы барлар Азаматтық қорғаныс құрылымдарынан алынып тасталынады (мұндай жағдайда оларды ауыстыратын дублерлер дайындалады).
Азаматтық қорғаныс құрамына дәрігерлік қызметкерлер жетіспеген жағдайда, орта және жоғары дәрігерлік білімі бар және 3 жасқа дейінгі баласы бар әйелдер алынады.
Азаматтық қорғаныс құрылымының құрамына енетін азаматтардың құқы, Қазақстан Республикасының қолданып жүрген заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.
6. Азаматтық қорғаныс құрылымдарын қаржыландыру
және материалдық-техникалық
қамтамасыз ету
22. Азаматтық қорғаныс құрылымдары республикалық, жергілікті бюджет есебінен, сонымен қатар орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың есебінен, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіп бойынша қамтамасыз етіледі.
Орталық және жергілікті атқарушы органдарда, барлық меншік нысанындағы ұйымдарда Азаматтық қорғаныс құрылымдарын, жұмысшыларды және қызметкерлерді арнайы мүлікпен қамтамасыз ету үшін арнайы қор құрылады және Азаматтық қорғаныс құрылымдары мен барлық санаттағы халықты жабдықтау және оқыту үшін жыл сайын қаржы бөлінеді.

7. Разработка штатов, табелей и учет формирований
Гражданской обороны
23. Штаты и нормы оснащения формирований Гражданской обороны разрабатываются центральными и местными исполнительными органами, организациями по согласованию с территориальными органами по чрезвычайным ситуациям в соответствии с настоящей Инструкцией и задачами (спецификой) организаций и утверждаются соответствующими Начальниками Гражданской обороны. Приложение N 2.
Организационная структура формирований может уточняться в зависимости от местных условий, структуры и особенностей производства, рода деятельности, численности работающих, наличия имущества, техники и транспортных средств и других факторов, определяющих деятельность организаций, на базе которых созданы формирования.
24. Территориальные органы по чрезвычайным ситуациям должны иметь сведения о ведомственных штатных специализированных формированиях (военизированные, горноспасательные, газоспасательные, противофонтанные и т.д.) и других штатных формированиях целевого назначения для организации с ними взаимодействия.
25. С целью обеспечения действий сил и средств Гражданской обороны территориальные органы по чрезвычайным ситуациям ведут также учет авто-ремонтных организаций, станций техобслуживания, моечных отделений трамвайных и троллейбусных депо, автозаправочных (в том числе подвижных) станций, бань, прачечных, химчисток, штатных подразделений проведения взрывных работ.
26. Учет штатных специализированных формирований, отрядов экстренного реагирования, территориальных и объектовых формирований Гражданской обороны осуществляется в органах управления всех степеней по утвержденным центральным исполнительным органом по чрезвычайным ситуациям формам:
1) в управлениях, отделах по чрезвычайным ситуациям городов и районов, организациях, по каждому отдельному формированию для всех видов и групп формирований (штатные специализированные формирования, отряды экстренного реагирования, территориальные и объектовые формирования Гражданской обороны);
2) в областных управлениях по чрезвычайным ситуациям (ОУЧС) - по каждому отдельному формированию для штатных специализированных формирований и отрядов экстренного реагирования; сводные сведения (по видам и группам) по территориальным и объектовым формированиям Гражданской обороны;
3) в центральных исполнительных и иных центральных государственных органах - по каждому отдельному штатному специализированному формированию и сводные по формированиям Гражданской обороны за подведомственные организации;
4) в центральном исполнительном органе по чрезвычайным ситуациям - по каждому отдельному формированию для штатных специализированных формирований, отрядов экстренного реагирования; сводные сведения для территориальных, объектовых формирований Гражданской обороны, а также формируются своды за республику (по областям, видам и группам формирований) по всем категориям учета формирований аварийно-спасательной службы.

7. Азаматтық қорғаныс құрылымдарының
штатын, табелін жасау және есеп беру
23. Азаматтық қорғаныс құрылымдарының штаты мен жабдықтау нормасы төтенше жағдайлар жөніндегі аумақтық басқару органдарының келісімі бойынша нағыз Нұсқаулық пен ұйымдардың (ерекшелігімен) міндеттеріне сәйкес орталық және жергілікті атқарушы органдармен және ұйымдарымен жасалынады. 2 Қосымша.
Құрылымының ұйымдастырылған құрамы сол жердің жағдайына, құрамына және өндірістің ерекшелігіне, іс-әрекет түріне, жұмыс істейтіндердің санына, мүлкіне, қолда бар техникаға, көлік құралдарына және соның базасында құрылған ұйымның іс-әрекетін анықтайтын басқа да факторларға байланысты.
24. Төтенше жағдай жөніндегі аумақтық органдары ведомстволық штаттық мамандырылған (әскери, тау құтқару, газ құтқару, фонтанға қарсы және т.т.б) құрылымдар және басқа да бейбіт өмірде және соғыс уақытында төтенше жағдай бола қалған кезде ұйымдармен өзара көмек көрсету үшін құрылған штаттық құрылымдар туралы мәліметтер алып отырулары керек.
25. Азаматтық қорғанысты күшпен және қаражатпен қамтамасыз ету мақсатында төтенше жағдай жөніндегі аумақтық органдары авто жөндеу ұйымдарына, техникалық қызмет көрсететін станцияларға, трамвай және троллейбус депосының жуу бөліміне, автоға жанармай құю стансаларына, монша, кір жуатын, киім тазалайтын жерлерге, жарылыс жұмыстарын жүргізетін штаттық бөлімшелерге есеп жүргізеді.
26. Штаттық мамандырылған құрылымдарда, шұғыл қимылдайтын отрядтарда, Азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдарында және барлық дәрежедегі басқарма ұйымдарында орталық төтенше жағдай жөніндегі органда бекітілген нысан бойынша есеп жүргізіледі:
1) қала, аудан бойынша - төтенше жағдайлар басқармаларында, бөлімшелерінде, ұйымдарда - құрылымдардың әртүрі мен топтары үшін бөлек құрылымдардың әрқайсысына (штаттық мамандырылған құрылымдар, шұғыл қимылдайтын отрядтар, Азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдары);
2) төтенше жағдайлар жөніндегі облыс басқармаларында - штаттық мамандырылған құрылымдар және шұғыл қимылдайтын отрядтар үшін әрбір жеке құрылымдары бойынша. Азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдары бойынша мәлімет жиынтықтары бойынша.
3) орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарында - әрбір бөлек мамандырылған құрылымдар бойынша және ведомстваға бағынысты Азаматтық қорғаныстың құрылымдары бойынша мәлімет жиынтықтарына;
4) төтенше жағдай жөніндегі орталық атқарушы органда - штаттық мамандырылған құрылымдар, шұғыл қимылдайтын отрядтар үшін әр құрылым бойынша жеке, Азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдары үшін мәлімет жиынтықтары, сонымен қатар республика бойынша (облыстар, құрылымдардың түрлері, топтары бойынша) авариялық-құтқару қызметтері құрылымдарының барлық санаттары бойынша есеп жүргізіледі.

8. Проверка готовности
формирований Гражданской обороны
27. По согласованию с соответствующими органами управления производятся периодические проверки готовности формирований Гражданской обороны к выполнению задач по предназначению. Приложение N 3.
28. Право проведения проверок предоставляется:
1) Руководителю центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям, его заместителям и другим лицам по его поручению - во всех областях, городах, районах и в организациях;
2) акимам (начальникам Гражданской обороны) и начальникам управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям областей, городов, районов лично и другим лицам по их поручению - в организациях, расположенных в пределах административно-территориальных границ соответствующих областей, городов, районов;
3) первым руководителям (начальникам Гражданской обороны) центральных
исполнительных и иных центральных государственных органов, а также
должностным лицам по их указанию в подведомственных организациях.
29. Готовность формирований проверяется в ходе проведения
учений, тренировок, занятий и проверок (в том числе внезапных).
30. Для каждого формирования Гражданской обороны разрабатывается план
приведения в готовность.
31. В плане приведения в готовность предусматривается:
1) порядок оповещения и сбора личного состава в рабочее и нерабочее
время;
2) порядок, сроки, места выдачи имущества, продовольствия;
3) вопросы управления формированием в период сбора, приведения его в
готовность и выдвижения в район сосредоточения или выполнения спасательных
и других неотложных работ;
4) порядок материально-технического обеспечения;
5) участки (объекты) ведения работ при различных видах чрезвычайных
ситуаций;
6) организация комендантской службы.
Мероприятия, предусмотренные планами приведения в готовность
формирований Гражданской обороны, доводятся до всех исполнителей.
9. Критерии оценки готовности
формирований Гражданской обороны
32. Готовность формирований Гражданской обороны к выполнению задач как в военное так и в мирное время в целом за область, город, район, организацию оценивается:
1) "готовы" - если 75% и более проверенных формирований оценены как "готовы", остальные - "ограничено готовы";
2) "ограничено готовы" - если 75% проверенных формирований оценены не ниже "ограничено готовы";
3) "не готовы" - если менее 75% проверенных формирований оценены как "готовы" и "ограничено готовы".
При оценке формирований Гражданской обороны, обязательным требованием является укомплектованность их согласно предназначению основными специалистами и оснащение основными видами имущества, приборами, техникой, медикаментами и средствами обеззараживания, другими средствами оказания первой помощи пораженным (пострадавшим) или необходимых для проведения работ.
Оценка формирований производится по результатам практического подъема по сигналу "Сбор", участия формирований на учениях, в ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф (выполнении практических работ). Приложение N 4.

8. Азаматтық қорғаныс құрылымдарының
дайындығын тексеру
27. Тиісті басқарма органдарының келісімі бойынша Азаматтық қорғаныс құрылымдарының берілген тапсырманы орындауға дайындығы мезгіл-мезгіл тексеру жүргізіліп тұрады. 3 Қосымша.
28. Тексеру жүргізуге мыналардың құқы бар:
1) төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының төрағасы, оның орынбасарлары және тапсырма бойынша барлық облыстардағы, қалалардағы, аудандарындағы және республика ұйымдарындағы басқа адамдарға;
2) әкімдерге (Азаматтық қорғаныстың бастықтарына) және облыс, қала,
аудандағы төтенше жағдайлар жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің)
бастықтарына және олардың тапсырмасы бойынша - әкімшілік-аумақтық
шекарадан тыс орналасқан тиісті облыс, қала, аудандардағы басқа
адамдарға;
3) орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдардың
бірінші басшыларына, сонымен қатар, олардың нұсқауы бойынша ведомстваға
бағынысты ұйымдардағы лауазымды адамдарға;
29. Құрылымдардың дайындығы үйрету, жаттығу, сабақ және тексеру
жүргізу барысында (және аяқ астынан) тексеріледі.
30. Азаматтық қорғаныстың әрбір құрылымына дайындығы жөнінде жоспар
жасалынады.
31. Жоспарда мыналар белгіленеді:
1) жұмыс уақытында, жұмыстан тыс уақытта жеке құрамды хабарлау және
жиналуы;
2) мүлік, азық-түлік беру орны, уақыты, тәртібі;
3) жиналу кезіндегі құрылымдарды басқару мәселелері, оны дайындау
және шоғырлану ауданын ұсыну, құтқару және шұғыл жұмыстарды орындау;
4) материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртібі;
5) әртүрлі төтенше жағдай кезінде жұмыс жүргізетін учаскелер
(объектілер);
6) коменданттық қызметті ұйымдастыру.
Азаматтық қорғаныс құрылымдарын дайындау жоспарында қаралған шаралар
барлық орындаушыларына жеткізіледі.
9. Азаматтық қорғаныс құрылымдарының
дайындығын бағалау критерийі
32. Азаматтық қорғаныс құрылымдарының соғыс уақытында және бейбіт өмір кезінде облыста, қалада, ауданда, ұйымдарда міндеттерді орындаудағы дайындығы былай бағаланады:
1) "дайын" - егер тексерілген құрылымдардың 75 проценттен артығы "дайын" деп бағаланса, қалғаны "толық дайын емес" болса;
2) "толық дайын емес" - егер тексерілген құрылымдардың 75 проценттен кемі "толық дайын емес" деп бағаланса;
3) "дайын емес" - тексерілген құрамның 75 проценттен кемі дайын және толық дайын емес деп бағаланса.
Азаматтық қорғанысты қалыптастыру кезінде оның негізгі талабы, мамандармен және мүліктің негізгі түрлерімен, аспаптармен, техникамен, дәрі-дәрмекпен және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету немесе қажетті жұмыстар жүргізу үшін құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету болып табылады.
Құраманы бағалау "Жиналу" белгісінің қорытындысы бойынша, жаттығуға, төтенше жағдайларды, апатты, опатты, жоюға қатысу арқылы жүзеге асырылады (практикалық жұмыстарды орындау). Қосымша N 4.

33. Командир формирования несет личную ответственность за подготовку личного состава, дисциплину, поддержание в постоянной готовности формирования, своевременное выполнение задач, за сохранность техники, транспорта и имущества при проведении работ.
34. Командир формирования обязан:
1) знать организационную структуру формирования, его задачи и возможности, порядок комплектования личным составом, автотранспортом, техникой и всеми видами имущества;
2) знать уровень подготовки, моральные и деловые качества подчиненных, степень подготовки каждого подразделения;
3) постоянно совершенствовать личную подготовку, организовывать и проводить занятия с личным составом формирования по общей и специальной подготовке, в том числе готовить личный состав к проведению обеззараживания местности, техники и одежды (снаряжения);
4) поддерживать постоянную готовность личного состава к выполнению задач и высокую слаженность формирования;
5) умело руководить работой формирования и постоянно поддерживать взаимодействие с другими формированиями;
6) решительно и энергично добиваться выполнения поставленных задач,
проявлять инициативу и в случае необходимости самостоятельно принимать
решения в соответствии с обстановкой, не ожидая указаний старшего
начальника.
35. Подготовка командно-начальствующего состава формирований
производится в учебных заведениях (курсах, центрах), с отрывом от
производства и самостоятельно.
36. Занятия с личным составом формирований организуются и проводятся
их командирами по специальной тематике в рабочее время, занятия
проводятся, в основном, практически.
Приложение 1
Примерный расчет создания
формирования Гражданской обороны
----------------------------------------------------------------------
N  !Наименование формирований!Количество и база
п/п!                         !создания формирований
----------------------------------------------------------------------
1 Звено воздушной разведки   По 1-2 звена на область, категорирован-
ный город
2 Звено речной разведки      По 2 звена на каждое речное
направление
3 Звено морской разведки     По 2 звена на каждое морское
направление
4 Звено железнодорожной      По 1-2 звена на каждое железнодорожное
разведки                   направление
2. Спасательные:
1 Спасательная команда       Создаются в организациях по
согласованию с территориальными
управлениями (отделами) по ЧС, исходя
из численности рабочих и служащих
(персонала), постоянного состава
ВУЗов (за исключением медицинских
учреждений), в том числе в
кооперативах собственников квартир
2 Команда поиска людей       По решению акимов областей, городов,
(вожатые со специально     районов, исходя из наличия базы для
обученными собаками)       подготовки и содержания поисково-
спасательных собак
3. Медицинские:
1 Отряд первой врачебной     Поликлиники, ЦРБ, районные и
помощи                     городские ЛПУ, имеющие в своем
составе врачей хирургического профиля
2 Инфекционный подвижный     Инфекционные больницы или отделения
госпиталь
3 Хирургический подвижный    Многопрофильные больницы, имеющие
госпиталь                  не имеющие не менее двух
хирургических отделений
4 Токсико-терапевтический    Многопрофильные больницы,
подвижный госпиталь        имеющие в своем составе отделения
токсикологии или интенсивный терапии
5 Подвижный                  Республиканские, областные,
противоэпидемический       городские СЭС
отряд
6 БСМП (бригада              Республиканские, областные,
специализированной         многопрофильные городские больницы,
медпомощи)                 НИИ
7 Санитарные дружины         В организациях из расчета 1 СД
на 2000 человек пораженного населения
по согласованию с территориальными
органами по ЧС
8 Санитарный пост            В организациях не менее 1-го поста
и дополнительно на каждые 200 человек,
работающих в организации

33. Құраманың командирі жеке құрамның дайындығына, тәртібіне, құрамына қашанда дайындығын қолдауға, тапсырманы уақытында орындауға, жұмыс жүргізу кезінде техниканың, көліктің және мүліктің түгелдігіне басымен жауап береді.
34. Құраманың командирінің міндеттері:
1) құрылымның ұйымдастырушылық құрамын, оның міндетін, мүмкіншілігін, жеке құрамның автокөлік, техника және мүліктің барлық түрімен жинақтау тәртібін білу;
2) қол астындағылардың дайындық деңгейін, олардың адамгершілік қасиетін және іскерлік сапасын, әр бөлімшенің дайындық дәрежесін білу;
3) жеке басының дайындығын жетілдіріп отыруға, құрылымның жеке құрамымен жалпы және арнайы дайындық бойынша сабақ жүргізуге, оның ішінде жергілікті жерді, техниканы және киімдерді, зарасыздандыруға жеке құрамды дайындау;
4) алға қойған міндетті орындауға жеке құрамның қашанда дайындығын қолдау;
5) құрылымның жұмысын ебін тауып басқаруға және басқа құрылымдармен өзара әрекеттестікті ылғи қолдау;
6) алға қойылған міндетті орындауды батыл кірісуге ынта көрсету қажет болған жағдайда үлкен бастықтардың нұсқауын күтпей жағдайға байланысты өздігінен шешім қабылдау.
35. Құрылымның командалық-басқару құрамын Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдай жөніндегі оқу орталықтарында өндірістен қол үзіп және өздігінен дайындау жүргізіледі.
36. Құрылымның жеке құрамымен сабақ өткізуді олардың командирлері арнайы тақырып бойынша жұмыс уақытында жүргізеді, сабақ негізінен практика жүзінде жүргізіледі.
1 Қосымша
Азаматтық қорғаныс құрылымдарының
құру жобасының есебі
________________________________________________________________________
N  ! Құрылымдардың аты          ! Құрылатын құрылымдардың саны және
пп                                            базасы
________________________________________________________________________
1. Барлау
________________________________________________________________________
1. !Әуе барлау звеносы          !Звенодан облыста, категорияланған
қалада.
________________________________________________________________________
2. !Өзенді барлау звеносы       !Әр өзен бағытында 2 звенодан.
________________________________________________________________________
3. !Теңіз барлау звеносы        !Әр теңіз бағытында 2 звенодан.
________________________________________________________________________
4. !Темір жол барлау звеносы    !Әр темір жол бағытында 1-2 звено.
________________________________________________________________________
2. Құтқарушылар
1. !Құтқару командасы           !Мемлекеттік жұмысшылар саны, қызмет.
!керлер мен жоғарғы оқу орындарының
!                            !тұрғылықты құрамы (медициналық мекеме.
!                            !лерсіз) бойынша және де кооперативтік
!                            !пәтерлер меншік иелерімен, аумақтық
!                            !төтенше жағдай басқармасымен
!                            !келісумен құрылады.
________________________________________________________________________
2. !Адам іздеу командасы        !Облыстық, қалалық, райондық әкімдердің
!(арнаулы үйретілген         !шешімімен іздеуші-құтқарушы істерді
!істердің бастаушысы)        !дайындауға және ұстауға лайық базасы
!болса.
________________________________________________________________________
3. Медициналық             !
1. !Бірінші дәрігерлік көмек    !Өз құрамында хирургиялық пішіні бар
!көрсететін отряд.           !дәрігерлер мен поликлиникада, орталық
!                            !райондық ауруханада, қалалық және
!                            !райондық емдеу мекемелерінде.
________________________________________________________________________
2. !Жылжымалы жұқпалы ауру      !Жұқпалы ауру емханасы және бөлімшелері.
!госпиталы.                  !
________________________________________________________________________
3. !Жылжымалы улы және терапев. !Өз құрамында улы және қарқынды
!тикалық госпиталы.          !терапиясы бар, көп пішінді ауруханаларда
________________________________________________________________________

расчета обеспечения водой 7,5 тысяч
человек пораженного (пострадавшего)
населения и личного состава формирований
с учетом минимальной нормы потребления
10 литров на 1 человека в сутки
10. Транспортные:
1 Автоколонна для            На базе автопредприятий области, города,
перевозки населения        района по заданию территориальных
управлений (отделов) по ЧС
2 Автоколонна для перевозки  На базе автопредприятий области,
грузов                     города, района по заданию
территориальных управлений (отделов)
по ЧС
3 Автосанитарный отряд       По заданию центральных и местных
исполнительных органов, согласованному
с органами здравоохранения
4 Авиасанитарная             По заданию центральных и местных
эскадрилья                 исполнительных органов, согласованному
с органами здравоохранения
5 Эвакосанитарный поезд      По заданию центральных и местных
исполнительных органов, согласованному
с органами здравоохранения
6 Эвакосанитарное судно      По заданию центральных и местных
исполнительных органов, согласованному
с органами здравоохранения
11. Охрана общественного порядка:
1 Команда охраны             Не менее 1 команды на организацию
общественного порядка
12. Защиты животных и растений:
1 Команда защиты животных    На базе сельскохозяйственных
и растений                 организаций, независимо от форм
собственности
13. Другие:
Отряды, команды, звенья    Создаются на подведомственной
территории для выполнения задач,
исходя из местных условий
Приложение N 2
Примерная
организационно-штатная структура
формирований гражданской обороны
а) Звено воздушной   б) Звено железнодорожной   в) Звено речной (морской)
разведки (ЗВР)       разведки (ЗЖДР)            разведки (ЗРР, ЗМР)
----------------       ----------------            ----------------
!Командир звена!       !Командир звена!            !Командир звена!
----------------       ----------------            ----------------
- Второй пилот - 1    - Водитель (машинист)  - 1   - Моторист     - 1
- Штурман      - 1    - Разведчик-дозиметрист- 1   - Разведчик-
- Оператор-           - Разведчик-химик      - 1     дозиметрист  - 1
дозиметрист  - 1                                 - Разведчик-
- Дрезина (тепловоз)   - 1     химик        - 1
- Самолет
(вертолет)   - 1                                 - Катер        - 1
Материально-техническое оснащение:
а)     б)     в)

!7,5 мың адамын және құрылымның жеке
!құрамын сөткесіне 1 адамның 10 литр
!суды пайдалану нормасы есебінен.
10. Көліктік
1. Халықты таситын автоколонна. !Аумақтық төтенше жағдай басқармаларының
лар                          !тапсырмасы бойынша, облыстық,
!қалалық, аудандық автокәсіпорындарының
!базасында құрылады.
________________________________________________________________________
2. Жүктерді тасу автоколонналары!Аумақтық төтенше жағдай басқармаларының
!тапсырмасы бойынша, облыстық,
!қалалық, аудандық автокәсіпорындарының
!базасында құрылады.
________________________________________________________________________
3. Автосанитарлық отряд.        !Денсаулық сақтау органдарымен
!келісіліп, орталық және жергілікті
!атқарушы органдарының тапсырмасы бойынша
!құрылады.
________________________________________________________________________
4. Эвакуациялық санитарлық      !Денсаулық сақтау органдарымен
пойыз                        !келісіліп, орталық және жергілікті
!атқарушы органдарының тапсырмасы бойынша
!құрылады.
________________________________________________________________________
5. Эвакуациялық санитарлық      !Денсаулық сақтау органдарымен
кеме                         !келісіліп, орталық және жергілікті
!атқарушы органдарының тапсырмасы бойынша
!құрылады.
________________________________________________________________________
11. Қоғамдық тәртіпті
сақтау
1. Қоғамдық тәртіпті сақтау     ! Әр ұйымға 1 командадан.
командасы.
________________________________________________________________________
12. Жан-жануар мен
өсімдіктерді қорғау
________________________________________________________________________
1. Жан-жануар мен өсімдіктер.   !Меншік нысанына қарамай, ауыл шаруа.
ді қорғау командасы          !шылық ұйымдарының базасында.
________________________________________________________________________
13. Басқалары.           !Жергілікті жағдайға байланысты.
N 2 Қосымша
Шамамен алынған
азаматтық қорғаныс құрылымдарының
ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы
____________________________________________________________________
а) Әуе барлау       б) темір жол бар-      в) көл (теңіз)
звеносы (ӘБЗ)    лау звеносы (ТБЗ)      барлау звеносы
____________      _____________         ______________
звено ко-         звено ко-             звено командирі
мандирі           мандирі
____________      _____________         ______________
- Екінші ұшқыш -1    - Жүргізуші (маши-     - Моторист -1
- Штурман      -1      нист)      -1        - Барлаушы -1
- Оператор-дози-     - Барлаушы-дози-       - дозиметрші -1
метрші       -1      метрші       -1      - Барлаушы-химик-1
- Ұшақ (тік ұшақ)-1  - Дрезина (тепловоз)-1 - Катер    -1
Материалдық-техникалық жабдықтау:
а)      б)      в)

!  4  !              !  7  !           !  4   !
-------              -------           --------
Командир звена - 1  Командир звена - 1  Командир звена - 1
Охранник       - 3  Патрульный     - 6  Регулировщик   - 3
Имущество
1. Противогаз ГП-7         100%
2. Противогаз ГП-5М          1
3. Респиратор Р-2          100%
4. Радиостанция "Лен"        1
5. Пакет индивидуальный
ИПП-8                   100%
6. Аптечка АИ-2            100%
7. Пакет перевязочный
медицинский             100%
------------------------
Наименование    !К-во!   Примечание:
-----------------------!   Оснащение техникой и имуществом, не указанными
1. Личный состав    16 !   в схеме, согласно Нормам оснащения
------------------------   (табелизации).
Команда защиты животных и растений (КЗЖР)
(Схема)
(См. бумажный вариант)
Приложение 3
Образец
------------------------
(наименование объекта)
План
приведения в готовность
__________________________
(наименование формирования)
Спасательная команда
--------------------
База формирования          - Фабрика АХБК
Командир формирования      - Иванов Иван Иванович
Численность личного состава- 50 человек
Место сбора                - западная окраина здания
АХБК (на площадке)
Срок приведения в
готовность                 - 6 часов
Адрес                      - Ленина, 105
Телефон                    - 61-65-55
Схема
организации спасательной команды
(1/50 чел.)
------------
! Командир !
!   (1)    !
------------
!
З в е н ь я
!
--------------------------------------------------------
!                    !                 !               !
Разведки        Эвакуации         Спасательные     Санитарные
(искатели)       с верхних              !               !
!                 этажей          ------------     -----------
----------            !            !(6 чел.)  !     !(4.чел.) !
!(3 чел.)!      ------------       ------------_    -----------_
----------      ! (4 чел.) !        !___________!_    !__________!
------------_        !____________!_
!___________!        !_____________!_
!______________!
Ведомость
Оснащения табельным имуществом
---------------------------------------------------------------
NN!  Наименование имущества !Положено по! Имеется в наличии   !
пп!                         ! штату     !                     !
---------------------------------------------------------------
Ответственный за хранение_______________________
(определяется решением руководителя НГО-объекта)
Штатно-должностной список
--------------------------------------------------------------------------
N  !Должность!Фамилия,    !Место работы, основная   !Домашний адрес,
п/п!         !имя,отчество!должность,рабочий телефон!телефон,кто оповещает
--------------------------------------------------------------------------
1 !   2     !     3      !            4            !          5
--------------------------------------------------------------------------
Схема
оповещения личного состава спасательной
команды в рабочее и нерабочее время
----------------------
!Штаб ГО и ЧС объекта!
!Тел.раб.____________!
!Тел.дом.____________!
----------------------
!
----------------------
! Командир СК        !
!Тел.раб.____________!
!Тел.дом.____________!
----------------------
!
Командиры звеньев
------------------------------------------------------------------
!                   !                        !                   !
разведки         эвакуации с             спасательные         санитарные
!             верхних этажей          (все 5 звеньев)            !
-----------     ------------            ------------        ------------
Ф.И.О.____!     !Ф.И.О.____!            !Ф.И.О.____!        !Ф.И.О.____!
Тел.раб.__!     !Тел.раб.__!            !Тел.раб.__!        !Тел.раб.__!
Тел.дом.__!     !Тел.дом.__!            !Тел.дом.__!        !Тел.дом.__!
----------!     !----------!            !----------!        !----------!
Кого     !     ! Кого     !            ! Кого     !        ! Кого     !
оповещает !     !оповещает !            !оповещает !        !оповещает !

| 4  |                  |  7 |                          | 4  |
|____|                  |____|                          |____|
Звено командирі-1     Звено командирі-1          Звено командирі -1
Күзетші        -3     Патруль        -6          Реттеуші        -3
Мүлік
1. Противогаз ГП-7              100%
2. Противогаз ГП-5М              1
3. Респиратор Р-2               100%
4. "Лен" радиостанциясы          1
5. Жеке ЖЖП-8 пакеті            100%
6. АИ-2 аптечкасы               100%
7. Мед. жара таңатын пакет      100%
___________________
| Аты         |Саны|     Ескерту: Үлгіде көрсетілмегенімен, нормаға
|_____________|____|     сәйкес (тізімдегі) техникамен және
|1. Жеке құрам| 16 |     мүлікпен жабдықталады.
|_____________|____|
Жан-жануар мен өсімдікті қорғау командасы (ЖӨҚК)
(Ескерту: Схемасын қағаздағы нұсқадан қараңыз.)
3 Қосымша
Үлгі
_____________________              Құтқару командасы
(объектінің аты)             ------------------------
Қалыптастыру    - АММК фабрикасы
Дайын қалпына келтіру         базасы
Жоспары                   Құрылымның
_______________              командирі       - Иванов Иван
Жеке құрамның     Иванович
саны            - 50 адам
Жиналатын жері  - АММК үйінің
батыс жағы (алаңда)
Алматы қ., 1996 жыл           Дайын болатын
мерзімі         - 6 сағат
Мекен-жайы      - Ленин көшесі 105
Телефон         - 61-65-55
___________________________________________________________________
______________________        _____________________________________
Құтқару командасын           |  Есеп бойынша жабдықтау           |
ұйымдастырудың үлгісі        |        Тізімі                     |
(1/50 адам)              |    -----------------              |
|___________________________________|
|NN | Мүліктің| Штат бойын.|Қолда   |
|т/т| аты     | ша тиістісі|бары    |
_____________              |___________________________________|
|  Командир  |             |                                   |
|   (1)      |             |                                   |
|____________|             |                                   |
|                    |                                   |
Звенолар                |                                   |
|                    | Сақтауға жауапты _________________|
___________________________      | НАҚ объекті басшысының шешімімен  |
|         |       |         |     | анықталады)                       |
Барлау   Жоғар.  Құтқа.   Сани.   |___________________________________|
іздеу.  ғы қа.   ру     тарлық
шілер)   баттан
эвакуа.
циялау
|         |
3 адам   4 адам
________________________________
_______________________________    ____________________________________
| Штаттық-қызметкерлер тізімі |     Құтқару командаларының жеке құрамын
|_____________________________|     жұмыс уақытында және жұмыстан тыс
| N !Лауа.!Аты-!Жұмыс  !Мекен-|     уақытта хабарландыру
|т/т!зымы !жөні!орны,  !жайы, |                  Үлгісі
|   !     !әке.!негізгі!теле. |      ______________________________
|   !     !сі. !қызметі!фоны, |      |  АҚ штабы және ТЖ объектісі |
|   !     !нің !жұмыс  !кім   |      |  Жұм. тел. _______________  |
|   !     !аты !теле.  !хабар.|      |   Үй тел. ________________  |
|   !     !    !фоны   !лайды |      |_____________________________|
|   |     |    |       |      |        __________________________
|___|_____|____|_______|______|        |  ҚК командирі           |
|Жұм.тел. ______________  |
|Үй тел. _______________  |
|_________________________|
|
Звено командирлері
_______________|_____________
|       |         |         |
бар.   жоғар.   құтқару   санитар.
лау    ғы қа.   (барлық    лық
|     баттан   5 звено)
|     эвакуац.
__|___   _____  ______    ______
|Аты- | |Аты- | |Аты- |   |Аты- |
|жөні-| |жөні-| |жөні-|   |жөні-|
|Жұм.-| |Жұм.-| |Жұм.-|   |Жұм.-|
|тел.-| |тел.-| |тел.-|   |тел.-|
|Үй.- | |Үй.- | |Үй.- |   |Үй.- |
|тел.-| |тел._| |тел._|   |тел._|
|____ | |____ | |_____|   |_____|
|Кімге| |Кімге| |Кімге|   |Кімге|
|хабар| |хабар| |хабар|   |хабар|
|лайды| |лайды| |лайды|   |лайды|
|_____|_|_____| |_____|   |_____|

1.________!     !1.________!            !1.________!        !1.________!
2.________!     !2.________!            !2.________!        !2.________!
-----------     !3.________!            !3.________!        !3.________!
------------            !4.________!        ------------
!5.________!
------------
Примечание:
1. Оповещение в рабочее время
по внутренней телефонной
связи командиру СК, затем
личным общением через
командиров звеньев.
2. Факт происшедшего сильного
землетрясения является
сигналом сбора для личного
состава формирования.
Продовольствие получить__________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Имущество получить_______________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Объект проведения СиДНР
-----------------------
1. При землетрясении
-----------------
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
2. При возникновении селя
----------------------
(для привлекаемых формирований ГО)
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
3. При аварии на объекте СДЯВ
--------------------------
(для привлекаемых формирований ГО)
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Районы проведения СиДНР (запасной)
----------------------------------
1. При землетрясениях, авариях и катастрофах в
других областях Республики Казахстан
(для привлекаемых формирований ГО)
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
Запись о полученных распоряжениях
и представленных донесениях
Журнал проверки
---------------
-----------------------------------------------------------------
NN!Дата проверки    !Результат проверки !  Отметка о выполнении
пп!                 !                   !
-----------------------------------------------------------------
Примечание: План приведения в готовность составляется в
2 экземплярах:
- один экземпляр хранится у работника ГО и ЧС
объекта;
- второй экземпляр хранится у командира формирования
в кладовой для хранения имущества;
- командиры звеньев, групп при себе имеют
списки звеньев, групп.
Приложение N 4
Основные оценочные показатели готовности
формирований Гражданской обороны
----------------------------------------------------------------------
Показатели готовности   !  Готово      !Ограничено    !Неготово
!              !готово        !
----------------------------------------------------------------------
Укомплектованность:
- личным составом            более 90%     75-90%        менее 75%
- основными специалистами    более 80%     70-80%        менее 70%
Оснащенность основными       более 80%     60-80%        менее 60%
видами имущества, исправными
приборами и техникой, в т.ч.
основными видами имущества,  более 70%     60-70%        менее 60%
приборами, техникой,
медикаментами, средствами
обеззараживания другими
средствами оказания первой
помощи пораженным
(пострадавшим)
Наличие плана приведения     в полном     с ошибками     со значительными
в готовность                 объеме       не влияющими   ошибками
на сроки
приведения
Выполнение личным            выполнили    выполнили      выполнили с
составом установленных       80%, из      70%, с         положительной
нормативов                   них 50%      оценкой не     оценкой менее
на хорошо    ниже удов-     70%
и отлично    летворител.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Умбетова А.М.)

|1.   | |1.   | |1.   |   |1.   |
|2.   | |2.   | |2.   |   |2.   |
|_____| |3.   | |3.   |   |3.   |
|_____| |_____|   |_____|
Ескерту:
1. Жұмыс уақытында ішкі телефон
байланысы бойынша ҚК командиріне,
сонан соң звено командирлеріне жеке
қатынас арқылы хабарлайды.
2. Қатты жер сілкінудің болуы жеке
құрам құрылымдарының жиналу сигналы
болып табылады.
Азық-түлікті алушы ______            СиДНР өткізетін объект
_________________________         ____________________________
_________________________         1. Жер сілкіну кезінде
Мүлікті алушы ___________         ____________________________
_________________________         ____________________________
_________________________         ____________________________
2. Сел пайда болған кезде
____________________________
(АҚ құрылымдарын тарту үшін)
____________________________
____________________________
3. СДЯВ объектісінде авария
кезінде
____________________________
(АҚ құрылымдарын тарту үшін)
____________________________
____________________________
СиДНР (қосалқы) жүргізетін
аудандар
____________________________
1. Қазақстан Республикасының
басқа облыстарында жер сілкіну,
апат және опат кездерінде.
(АҚ құрылымдарын тарту үшін)
____________________________
____________________________
Алынған бұйрықтар және            Тексеру журналы
ұсынылған хабарламалар            ________________
туралы жазба                      _______________________________
|NN!Тексеру !Тексеру !Орындал.|
|  !күні    !қорытын.!ғаны жө.|
|  !        !дысы    !нінде   |
|  !        !        !белгі   |
|____________________________ |
Ескерту: Дайындығы жөніндегі
жоспар 2 данада жасалынады
- бір данасы АҚ және ТЖ
объектісінің қызметкерінде
сақталады;
- екінші данасы құрылым
командирінің мүлік сақтайтын
қоймасында сақталады;
- звено, топ командирлерінде
звено мен топтардың тізімі болады
4 Қосымша
Азаматтық қорғаныс құрылымдары
дайындығының негізгі баға беру
көрсеткіштері
_____________________________________________________________________
Дайындық көрсеткіші    !  Дайын  ! Толық дайын  ! Дайын емес
!         !    емес      !
_____________________________________________________________________
Жеке құраммен жинақталуы,   90% аса    75-90%          75% кем
яғни негізгі мамандармен    80% аса    70-80%          70% кем
_____________________________________________________________________
Мүліктің негізгі түрлері.   80% аса    60-80%          60% кем
мен, дұрыс аспаптармен
және техникамен яғни
мүліктің негізгі түрлері.   70% аса    60-70%          60% кем
мен аспаптарымен, техника.
мен, дәрі-дәрмекпен, қорғану
құралдарымен жабдықтау,
зардап шеккендерге алғашқы
көмек көрсету
_____________________________________________________________________
Қолда бар дайындалу         толығымен  дайындалу       едәуір
жоспары                                мерзіміне       қателері
әсер тигіз.     бар
бейтін
қателер
_____________________________________________________________________
Белгіленген норматив.      80% орын.    70% астамы      70% астамы
терді жеке құраммен        далды, оның  орташа деген    жақсы деген
орындау                    ішінде 50%   бағаға орын.    бағамен
жақсы, ө/ж.  дады            орындады
_____________________________________________________________________
Мамандар:
Багарова Ж.
Қасымбеков Б.А.