О мерах по обеспечению необходимого уровня противопожарной защиты города Алматы
Решение VI сессии Алматинского городского маслихата II созыва от 27 сентября 2000 года. Зарегистрировано Управлением юстиции г. Алматы 20 октября 2000 г. за N 207. Утратило силу решением XX-й сессии маслихата города Алматы III созыва от 23 декабря 2005 года N 216
Алматинский городской Маслихат II созыва, заслушав и обсудив доклад Заяц Я.И. - первого заместителя акима города Алматы - "О состоянии противопожарной защиты города Алматы", отмечает, что в области защиты населения от огня имеются проблемы, требующие незамедлительного решения.
Значительный рост пожаров и ущерба от них (только за 7 месяцев 2000 года произошло 673 пожара с ущербом 13 млн. 307 тыс. тенге, что соответственно на 34% и 15% больше чем за аналогичный период 1999 года), свидетельствует о неудовлетворительном состоянии пожарной безопасности в целом по городу.
Сильную обеспокоенность вызывает противопожарное состояние объектов хозяйствования, первые руководители которых безответственно относятся к выполнению положений  Закона  Республики Казахстан "О пожарной безопасности", а именно: СП "Меркур" (генеральный директор Байменов Е.К.), хлебзавода № 1 (директор Махмедов С.Р.), АТЭЦ-1 (управляющий Мамурбеков Х.Р.), промбаза ТОО "Энергожилстрой" (директор Гаврилов А.И.), Алматинская радиотелевизионная передающая станция (директор Ващенко Г.М.), ОАО "Автовокзал "Саяхат" (генеральный директор Логунов А.И.), Национальная библиотека РК (генеральный директор Бердыгалиева Р.А.), Государственная филармония им. Джамбула (директор Утеуов М.), Дом культуры "Строитель" АО "Алматыкурылыс" (директор Нурпеисов Е.М.), городской наркологический центр медико-социальной коррекции (главный врач Дубинин Б.Д.), родильный дом № 2 (главный врач Пак В.И.), КазГосЖенПИ (ректор Пралиев С.Ж.), Казахский Государственный Академический драматический театр им. М.Ауэзова (директор Жаманкулов Т.К.), Театр-шоу "Авангард" (директор Дауырова Г.С.), ДК АО "Искер" (президент Долотин А.И.), Республиканский клинический госпиталь для ИОВ (главный врач Слесарев В.Г.), Республиканская станция переливания крови (главный врач Беспаков С.Б.), гимназия № 23 (директор Нарбаева М.А.), СШ № 94 (директор Богарова Л.И.), СШ № 125 (директор Умешбаев К.Н.), СШ № 3 (директорЛомов А.В.), СШ № 87 (дирек-тор Соболева Е.В.), СШ № 119 (директор Таурбаева Р.Х.), СШ № 49 (директор Чимбаева Р.Т.), рынки - "Жаркент" (директор Черкашина Ф.Ф.), "Болашак" (директор Тлегенов Ш.К.), "Кулагер" (директор Тунгусов О.В.), "Рахат" (директор Сагинбеков А.М.).
В неудовлетворительном состоянии находится противопожарное водоснабжение на таких объектах как АО "Наиза", АТП-3, Госпиталь Инвалидов ВОВ, Авиабаза АО "Аэропорт", ТОО "Хлебо-бараночный комбинат", на торговых рынках города, таких как "Ра-хат", "Алатау", "Диас", "Нур".
Несмотря на общее неудовлетворительное противопожарное состояние городских объектов хозяйствования, ГПС г. Алматы обеспечена специальной техникой, оборудованием и личным составом в недостаточном количестве.
Одной из причин ухудшения противопожарного состояния объектов хозяйствования стала ликвидация добровольных пожарных дружин, выполнявших работу по обеспечению противопожарной защиты непосредственно на предприятиях.
Введение ограничений по количеству проверок противопожарного состояния довольно многочисленной группы объектов хозяйствования, приводит к отсутствию постоянного контроля со стороны органов Государственного пожарного надзора за противопожарным состоянием объектов и ходом выполнения предложенных противопожарных мероприятий.
Руководствуясь Законами Республики Казахстан в области пожарной безопасности, Алматинский городской Маслихат
РЕШИЛ:

Алматы қаласының өртке қарсы қорғанысын қажеттi деңгейде қамтамасыз етудiң шаралары туралы
IІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының VІ сессиясының 2000 жылғы 27 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2000 жылғы 20 қазанда N 207 тіркелді
Күші жойылды - IІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XХ сессиясының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 216 шешімімен
_______________________________________
Алматы қаласының II-сайланған Мәслихаты, Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Я.И. Заяцтың "Алматы қаласының өртке қарсы қорғану жағдайы туралы" баяндамасын тыңдап және талқылап атап өттi, халықты оттан қорғау саласында көптеген түйiндердiң бар екендiгi анықталып, оларды шешудiң кезек күттiрмейтiндiгi анықталды.
Өрттердiң көптеп өсуi және оның зияны (тек 2000 жылдың 7 айында 673 өрт болып, зияны 13 млн 307 мың теңге болды, бұл 1999 жылдың осы мерзiмiмен салыстырғанда 34% және 15%-ға сәйкес артқанын көрсетедi) тұтас қала бойынша өрт қауiпсiздiгiнiң жағдайы қанағаттанарлықсыз екенiн дәлелдейдi.
Шаруашылық объектiлерiнiң бiрiншi басшыларының өртке қарсы жағдайларға және Қазақстан Республикасының "Өрт қауiпсiздiгi туралы"  Заңының  қағидаларына жауапсыздықпен қараулары күштi алаңдаушылық шақыруда, атап айтар болсақ: "Меркур" БК (бас директоры Е.К.Байменов), N 1 нан зауыты (дир.Махмедов С.Р.), АЖӘО-1 (меңгерушiсi Х.Р.Мамырбеков), ЖШС "Энерготұрмысқұрылысының өндiрiстiк базасы" (дир.Гаврилов А.И.), Алматының радиобейнедидар тарату станциясы (дир.Ващенко Г.М.), АҚҚ "Саяхат" Автовокзалы (бас.дир. Логунов А.И), ҚР Ұлттық кiтапханасы (бас дир. Бердiғалиева Р.А.), Жамбыл атындағы Мемлекеттiк филармония (бас дир. Өтеуов М), "Алматықұрылыс" АҚ "Құрылысшы" Мәдениет үйi (дир. Нұрпейiсов Е.М.), медико-әлеуметтiк түзетудiң қалалық наркологиялық Орталық (бас дәрiгерi Т.Д.Дубинин), N 2 босанатын үй (бас дәрiгерi В.И.Пак), Қаз. Мем. Институты (ректоры С.Ж.Пралиев), М.Әуезов атындағы Қаз.мем.акад. драма театры (дир. Т.К.Жаманқұлов), "Авангард" Театр-шоу (дир. Дәуiрова Г.С), "Iскер" АҚ МҮ (през. Долотин А.И.), ҰОСМ-нiң Республ. клиник. госпиталi (бас дәрiгерi Слесарев В.Г.), қан құюдың Республикалық станциясы (бас дәрiгерi Беспаков С.Б.), N 23 гимназия (дир. Нарбаева М.А.), N 94 ОМ (дир. Богарова), N 125 ОМ (дир. Үмешбаев К.Н.), N 3 ОМ (дир. Ломов А.В.), N 87 ОМ (дир. Соболева Е.В.), N 119 ОМ (дир. Тәуiрбаева Р.Х.), N 49 ОМ (дир. Шымбаева Р.Т.), базарлар "Жаркент" (дир. Черканин Ф.Ф.), "Болашақ" (дир. Тiлегенова Ш.К.), "Құлагер" (дир. Тунгусов О.В.), "Рахат" (дир. Сағымбаев А.М.).
Қанағаттанбайтын жағдайда өртке қарсы сумен жабдықтау төмендегiдей объектiлерде қалыптасып отыр: "Найза" АҚ, 3-АКК, 4-ӨС мүгедектер госпиталi, "Аэропорт" АҚ Авиабазасы, ЖШС "Нан өнiмдерi комбинаты", қаланың "Рахат", "Диас", "Нұр" сауда базарларында.
Қалалық шаруашылық объектiлерiндегi өртке қарсы жалпы жағдайдың қанағаттанарлықсыздығына қарамастан, Алматы қ. МӨҚҚ-i арнайы техникамен, жабдықтармен және жеке құраммен қамтамасыз етiлгенмен оның қажеттi мөлшердегi саны жетiспейдi.
Шаруашылық объектiлерiндегi өртке қарсы жағдайдың нашарлауының бiр себебi олардағы ерiктi өрт жасақтарының жойылуы, ол жасақтар кәсiпорындағы өрттен қорғануды тiкелей қамтамасыз ету жұмыстарын атқаратын.
Шаруашылық объектiлерiндегi көп санды топтардың өртке қарсы жағдайды Мемлекеттiк өрт қадағалау органдары тарапынан тұрақты тексерудiң болмауына жеткiзудi және ұсынылған өртке қарсы шаралардың орындалу барысында тексере алмауда.
Қазақстан Республикасының Заңдарын басшылыққа алып, Алматы қалалық Мәслихаты өрт қауiпсiздiгi саласында ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:

1. Принять к сведению доклад Заяц Я.И. - первого заместителя акима города Алматы, "О мерах по обеспечению необходимого уровня противопожарной защиты города Алматы".
2. Утвердить "Городскую программу по усилению пожарной безопасности и укреплению материально-технической базы Государственной противопожарной службы города Алматы на период до 2005 года" - прилагается.
3. Рекомендовать Акиму города Алматы (Храпунов В.В.) - при формировании бюджета на 2001 предусмотреть пополнение складов "НЗ" и мобрезерва противопожарной службы на сумму 36 млн. 344 тыс. тенге, а также учитывать необходимость работы по данному направлению в последующие годы.
4. Рекомендовать Акиму города Алматы (Храпунов В.В.) - при формировании бюджета на 2001 и последующие годы, предусматривать финансирование мероприятий "Городской программы по усилению пожарной безопасности и укреплению материальнотехнической базы Государственной противопожарной службы города Алматы на период до 2005 года".
5. Руководителям городских служб обеспечить своевременное выполнение мероприятий, указанных в данной программе.
6. Утвердить "Правила работы общественных пожарных формирований в городе Алматы" - прилагается.
7. Обязать руководителей объектов хозяйствования, указанных в данном решении, в кратчайшие сроки принять меры по приведению подведомственных объектов в соответствие с требованиями норм и правил пожарной безопасности.
8. Рекомендовать Акимам районов города Алматы рассмотреть меру ответственности руководителей объектов, допускающих постоянные нарушения норм и правил пожарной безопасности.
9. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по экологии и ЧС (Булекбаев В.Е.), рассмотреть ход его выполнения в первом полугодии 2001 года.
Председатель
VI-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                    Е.Шайхутдинов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва          Ж.Турегельдинов
Приложение
к Решению VI сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва
от 27 сентября 2000 г.
Городская программа по усилению пожарной безопасности
и дополнительному укреплению материально-технической
базы Государственной противопожарной службы
города Алматы на период до 2005 года
N
п/п
Мероприятия
Основание
Ответствен-
ный за ис-
полнение
Год
испол-
нения
Сумма
млн.
тенге
1. Строительство учебных башен:  Наставление       ГПС         2001   11,7
- ПЧ-1,7;                     по пожарно-                   2002   7,8
- ПЧ-9,5,10;                  строевой                      2003   11,7
- ПЧ-2, ШПП.                  подготовке
2. Приобретение средств фиксации                   ГПС         2001   0,13
вещественных доказательств.
3. Приобретение особого          Постановление     ГПС         2001   42,4
оборудования (противовзрывные КЧС РК № 1 от
устройства, колонки пожарные, 26.01.98 г.
лестницы, рукава, медикаменты,
вещевое имущество, сухой паек).
4. В связи с переходом личного   Постановление     ГПС         2001   101,7
состава ГПС на 4-х сменный    Правительства
график несения службы,        РК № 481 от
увеличить численность личного 27.04.99 г.,
состава в соответствии с      приказ АЧС РК
нормами:                      № 02 от 30.07.99
- 442 единиц.
5. Компенсации л/с за                              ГПС         2001   62,4
коммунальные услуги, оплата
за коммунальные услуги,
командировочные расходы
6. Приобретение легкового                          ГПС
оперативного транспорта:

1. Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Я.И.Заяцтың "Алматы қаласын өрттен қорғаудың қажеттi деңгейiн қамтамасыз етудiң шаралары туралы" баяндамасы назарға алынсын;
2. "2005 жылға дейiнгi кезеңде Алматы қаласының Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiнiң материалды-техникалық базасын нығайту және өрт қауiпсiздiгiн күшейтудiң қалалық бағдарламасы бекiтiлсiн - ұсынылып отыр";
3. Алматы қаласының Әкiмiне (В.В. Храпунов) 2001 жылдың бюджетiн қалыптастыру кезiнде өртке қарсы қызметтiң "ТҚ" қоймасын және жұмылдыру қорын 36 млн 344 мың теңгеге толықтыру көзделсiн, сондай-ақ келесi жылдарда да осы бағыт бойынша қажеттi жұмыстар ескерiлсiн;
4. Алматы қаласының Әкiмiне (В.В. Храпуновқа) ұсынылсын - 2001 жылдың және содан кейiнгi жылдардың бюджетiн қалыптастыру кезiнде "2005 жылға дейiнгi кезеңдерде Алматы қаласы Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту және өрт қауiпсiздiгiн күшейтудiң Қалалық бағдарламасында қарастырылсын";
5. Қала қызметтерiнiң жетекшiлерi осы бағдарламада көрсетiлген өзгерiске тиiстi жақтарының дер кезiнде орындалу шараларын қамтамасыз ететiн болсын;
6. "Алматы қаласында қоғамдық өрт құрамалары жұмысының Ережесi" бекiтiлсiн - ұсынылды;
7. Осы шешiмде көрсетiлген объектi жетекшiлерiне ең қысқа мерзiмде ведомствоаралық объектiлердi өрт қауiпсiздiгi қалыптары мен ереже талаптарына сәйкестендiру шараларын қабылдау мiндеттелсiн;
8. Алматы қаласы аудан әкiмдерiне өрт қауiпсiздiгiнiң қалпы мен ережелерiн тұрақты бұзатын объектi жетекшiлерiне жауапкершiлiк жүктеу шараларын қарастыру ұсынылсын;
9. Осы шешiмнiң орындалуын тексеру табиғат қорғау және ТЖ жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға (В.Е. Бүлекбаев) жүктелсiн, оның орындалу барысы 2001 жылдың бiрiншi жарты жылдығында қаралсын.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты VI-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI-сессиясының
2000 жылғы 27 қыркүйектегі
шешiмiне қосымша
2005 жылға дейiнгi кезеңдегi Алматы қаласының
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiнiң
материалды-техникалық базасын нығайту
және өрт қауiпсiздiгiн күшейтудiң
Қалалық бағдарламасы
--------------------------------------------------------------------------
р/с!         Шаралар         !     негiз    !орындауға!орындалу!жинағы
!                         !              !жауапты  !жылы    !млн.теңге
--------------------------------------------------------------------------
1 !           2             !       3      !    4    !    5   !    6
--------------------------------------------------------------------------
1  Оқу мұнаралары салу       өрттi-саптық    МӨҚҚ
- 1,7 ӨБ                  дайындықтың               2001     11,7
- 9,5,10 ӨБ               нұсқаулық                 2002     7,8
- 2 ӨБ, КДМ               ережелерiнен              2003     11,7
2  Заттай дәлелдердi жазып
алу құралдарын сатып алу                  МӨҚҚ      2001     0,13
3  Ерекше жабдықтарды сатып  ҚР ТЖК 1998 ж.  МӨҚҚ      2001     42,4
алу (жарылысқа қарсы      26.01  *1
құрылғылар, өрттiк        қаулысы
колонналар, сатылар,
жеңдер, медикаменттер,
бұйымдық заттар, құрғақ
сыбаға).
4  МӨҚҚ-нiң жеке құрамы      ҚР Үкiметiнiң   МӨҚҚ      2001     101,7
қызмет өткерудiң 4        қаулысы
ауысымдық кестеге ауысына N 481 1999 ж.
байланысты жеке құрамның  27.04. ҚР ТЖА
санын қалыпына сәйкес     бұйрығы  N 02
арттыру                   30.07.99 ж.
- 442  бiрлiкке
5  Жеке құрамға коммуналдық                  МӨҚҚ      2001     62,4
қызмет үшiн төлем, iс-
сапарлық шығындар.
6  Жеңiл көлiк сатып алу                     МӨҚҚ
шұғыл қажетке

- 1 единица;                                         2001   1,5
- 1 единица;                                         2002   1,5
- 1 единица;                                         2003   1,5
- 1 единица                                          2004   1,5
- 1 единица.                                         2005   1,5
7. Приобрести:                                     ГПС
- 1 автолестницу АЛ-30,                                     2001   80,5
6 автоцистерн;
- 1 автолестницу АЛ-75;                                     2002   150,0
- 1 автоподъемник АП-75.                                    2003   150,0
8. Укомплектовать                Постановление     ГПС
специализированную пожарную   АЧС РК № 1
часть № 12 ГПС:               от 26.01.98г.
- аварийно-спасательными
автомобилями АСА - 20:
- 1 единица;
- 1 единица;
- автокраном, грузоподъемностью                             2001   14,4
более 16 тонн;
- инженерной машиной                                        2002   14,4
разграждения;
- приборами обнаружения                                     2003   7,0
пострадавших в завалах.
2004   14,0
2005   5,0
9. Произвести переоснащение      Решение Акима     ГПС
гарнизона радиостанциями:     г.Алматы № 1095
- стационарными 11 шт;        от 6.11.98 г.                 2001   1,6
- автомобильными 58 шт;                                     2001   7,1
- носимыми 116 шт.                                          2001   11,7
10. Обеспечить пейджинговой      Решение Акима     ГПС
связью личный состав:        г.Алматы № 1095
- 250 единиц;                от 6.11.98 г.                 2001   3,0
- 100 единиц;                                              2002   1,2
- 330 единиц;                                              2003   4,0
- 250 единиц.                                              2004   3,0
11. Произвести замену:           Решение Акима     ГПС
- пультов оперативной        г.Алматы № 1095               2002   3,0
связи.                     от 6.11.98 г.
12. Приобрести автомобили нового                   ГПС
поколения:
- автомобиль углекислотного                                2002   150,0
тушения;
- автомобиль комбинированного                              2003   150,0
тушения;
- автомобиль газового тушения;                             2004   180,0
- автомобиль порошкового                                   2005   130,0
тушения.
13. Выделить отдельное помещение, Решение Акима    ГПС         2003   35,0
оборудование и штаты для      г. Алматы № 1095
единой системы связи и        от 6.11.98 г.
приема сообщений о
происшествиях
различных категорий.
14. Приобрести компьютерные                        ГПС
программы и оборудование:

- 1 дана                                            2001     1,5
- 1 дана                                            2002     1,5
- 1 дана                                            2003     1,5
- 1 дана                                            2004     1,5
- 1 дана                                            2005     1,5
7  Сатып алу:                                МӨҚҚ
- АЛ-30 автоцистернасынан
6,1 автосаты;                                     2001     80,5
- АЛ-75 автосатыдан 1;                              2002     150,0
- АП-75 автокөтергiштен 1.                          2003     150,0
8  МӨҚҚ N 12 мамандандырылған
өрт бөлiмi құрылсын
- апаттан құтқару
АСА-20 автомобилiмен
- 1 дана                                            2001     14,4
- 1 дана                                            2002     14,4
- автокөтергiш жүк көтеру                           2003     7,0
16 тоннадан артық
- инженерлi-машиналы ажыратулы                      2004     14,0
(разграждения)
- үйiндi астында қалғандарды                        2005     5,0
анықтау аспаптары
9  Гарнизонды                Алматы қаласы   МӨҚҚ
радиостанциялармен        Әкiмiнiң шешiмi
қайта жабдықтауды         N 1095
жүргiзу                   6.11.98 ж.
- тұрақты 11-дана                                   2001     1,6
- автомобильдiк 58-дана                             2001     7,1
- алып жүретiн 116 дана                             2001     11,7
10  Жеке құрамды пейджингтiк  Алматы қаласы   МӨҚҚ
байналыспен қамтамасыз    Әкiмiнiң шешiмi
ету                       N 1095
- 250 дана                6.11.98 ж.                2001     3,0
- 100 дана                                          2002     1,2
- 330 дана                                          2003     4,0
- 250 дана                                          2004     3,0
11  Ауыстыру жүргiзiлсiн      Алматы қаласы   МӨҚҚ
- шұғыл байланыс          Әкiмiнiң шешiмi           2002     3,0
пульттарын                N 1095
6.11.98 ж
12  Жаңа шыққан автомобиль
сатып алу
- ұнтақпен сөндiретiн                               2002     150,0
автомобиль
- көмiрқышқылмен                                    2003     150,0
сөндiретiн автомобиль
- қосарлап сөндiретiн                               2004     180,0
автомобиль
- газбен сөндiретiн                                 2005     130,0
автомобиль
13  Әртүрлi санаттағы         Алматы қаласы   МӨҚҚ      2003     35,0
оқиғалар туралы хабарлар  Әкiмiнiң
қабылдау және бiрыңғай    шешiмi
байланыс жүйесi үшiн      N 1095
жеке үй-жай, жабдықтар    6.11.98 ж.
және штаттар бөлу
14  Компьютерлiк                              МӨӨҰ
бағдарламалар және
жабдықтар сатып алу;

- "АРМ-руководитель, диспетчер";                           2002   7,5
- высылки сил и средств.                                   2002   4,5
15. Произвести капитальный и     Закон РК          ГПС         2001   14,4
текущий ремонт пожарных      "О пожарной
частей, автотранспорта и     безопасности"
средств связи.               от 22.10.96 г.
16. Провести ремонт неисправных  Закон РК "О       Горводоканал 2001    -
пожарных гидрантов на        пожарной
территории города            безопасности"
от 22.10.96 г.
17. Обеспечить безводные участки Закон РК "О       Горводоканал 2001    -
города, вновь строящиеся и   пожарной
переданные из Алматинской    безопасности"
области противопожарным      от 22.10.96 г.
водоснабжением.
18. ГУВД с целью предупреждения  Закон РК "Об      ГУВД города  ежеквар- -
пожаров по вине лиц в        органах           Алматы       тально
нетрезвом состоянии, детской внутренних дел"
шалости проводить рейды по   от 21.12.95 г.
выявлению мест нахождения
лиц БОМЖ, проживания
неблагополучных семей и
проводить необходимую работу.
19. Руководителям КСК, жилищных  Закон РК "О       Руководители 2001     -
управлений, предприятий,     пожарной          предприятий,
учреждений и организаций     безопасности"     организаций,
(независимо от форм           от 22.10.96 г.    КСК.
собственности) на фасадах всех
зданий и жилых домов нанести
их нумерацию, указатели
местонахождения ПГ, отчисть
подвалы, тех. этажи и чердаки
от сгораемого мусора.
Освободить все подъезды к
зданиям, в случае крайней
необходимости изготавливать
их съемными.
20. Руководителям КСК, жилищных  Закон РК "О       Руководители
управлений, предприятий,     пожарной          предприятий,
учреждений и организаций     безопасности"     организаций,
(независимо от форм           от 22.10.96 г.    КСК.
собственности) имеющим на
балансе здания высотой 10 и
более этажей (30 и более
метров):
- восстановить системы                                     2001     -
противопожарной защиты;
- обеспечить                                               2001     -
подведомственные объекты
автолестницами и
автоподъемниками длиной
более 50 метров, в том
числе на основе договоров
с РГП "Орт сондырушi".
21. Департаменту образования     Указ Президента   Департамент 2001     -
организовать в школах        РК № 3558, письмо образования
обязательное изучение правил Мин-ва образования
пожарной безопасности для    № 02-03-08-736
города Алматы.               от 23.04.98 г.
22. Организовать ежегодно                          ГПС         2001   1,3
обновляемые выпуски                                        2002   1,3

- "АРМ-жетекшi,                                     2002     7,5
диспетчер";
- күш пен құралдарды                                2002     4,5
шығару.
15  Өрт бөлiмдерiнiң          ҚР-ның "Өрт     МӨӨҰ      2001     14,4
автокөлiктерiне және      қауiпсiздiгi
байланыс құралдарына      туралы" Заңы
күрделi және ағымдағы     22.10.96 ж.
жөндеу жүргiзу.
16  Қала аумағындағы түзiк    ҚР-ның "Өрт     Қалалық су 2001
емес өрт гидранттарына    қауiпсiздiгi    арнасы
жөндеу жүргiзу            туралы" Заңы
22.10.96 ж.
17  Алматы облысынан берiлген ҚР-ның "Өрт     Қалалық су 2001
қаланың сусыз бөлiктерi   қауiпсiздiгi    арнасы
мен жаңадан салынып       туралы" Заңы
жатқан жерлердi өртке     22.10.96 ж.
қарсы сумен жабдықтауды
қамтамасыз ету
18  ҚIIБ-сы өрттiң алдын алу  ҚР-ның "Iшкi    Алматы қ. тоқсан
мақсатында мас адамдардың iстер           ҚIIБ      сайын
кiнәсiнен, балалықтан     органдары
болатын, ТУМЖЖ табуға     туралы" Заңы
рейдтер өткiзiп, жайсыз   21.12.95 ж.
отбасылармен қажеттi
жұмыстар жүргiзу
19  ПИК, үй басқармалары;      ҚР-ның "Өрт    кәсiпорын, 2001
кәсiпорын, мекеме мен      қауiпсiздiгi   ұйым, ПИК
ұйымдардың, басшылары      туралы" Заңы   жетекшiлерi
(меншiк түрiне қарамастан) 22.10.96 ж.
ғимараттар мен тұрғын
үйлердiң көрнектi жерiне
олардың нөмiрiн жазып қою,
ӨГ-ның орнын көрсету
жертөлелердi тазарту, тех.
қабаттар мех. шатырларды
жанғыш қоқыстан тазарту.
Ғимараттардың барлық
кiреберiстерiн босату, өте
қажет болғанда оларды
алмалы-салмалы етiп жасау
ұсынылады
20  ПИК, үй басқармалары,     ҚР-ның "Өрт     кәсiпорын,
кәсiпорын, мекеме және    қауiпсiздiгi    ұйым, ПИК
ұйым басшылары (меншiк    туралы" Заңы    жетекшiлерi
түрiне қарамастан) өз     22.10.96 ж.
баланстарында биiктiгi
10м-ден жоғары қабатта
ғимаратты барлары (30 және
одан артық метрдегi)
- өртке қарсы қорғану                               2001
жүйесiн қалпына келтiруi
керек
- ведомство аралық                                  2001
бағыныстағы объектiлердi
автосаты және
автокөтергiштермен
қамтамасыз етуге, оның
iшiнде "Өрт сөндiрушi"
РМК-мен келiсiм-шарттар
негiзiнде де.
21  Бiлiм департаментi        ҚР              Бiлiм      2001
мектептерде өрт           Президентiнiң   департаментi
қауiпсiздiгiнiң           Жарлығы N 3558
ережелерiн оқуды          Бiлiм
мiндеттi оқуды            министрiнiң
ұйымдастырсын Алматы      хаты N 02-03-
қаласы үшiн               08-736
23.04.98 ж.
22  Жыл сайын жаңартылатын                    МӨӨК      2001     1,3
өртке қарсы қауiпсiздiк                             2002     1,3

материалов по пропаганде                                   2003   1,3
мер противопожарной                                        2004   1,3
безопасности,                                              2005   1,3
видеоматериалов с
постоянной трансляцией их
в СМИ, плакатов, буклетов,
календарей и другой
печатной продукции,
публикации графиков проверок
субъектов хозяйствования, в
том числе в сети intеrnеt.
23. Организовать выпуск                            ГПС         2001-   -
материалов по пропаганде мер                               2005
пожарной безопасности
субъектами хозяйствования,
независимо от форм собственности,
производящими алкогольную и
табачную продукцию (в т.ч.
осуществляющими оптовую
реализацию).
24. Организовать проведение                        ГПС,        2001    -
занятий с учителями средних                    Департамент
школ в ШПП ГПС по методике                     образования
преподавания правил пожарной
безопасности.
25. Усилить контроль за                            ГПС         2001-   -
выполнением требований норм                                2005
пожарной безопасности при
размещении торговых и
производственных помещений
на 1-х этажах жилых зданий.
26. Энергонадзору разработать и   Положение об     Энергонадзор 2001   -
провести комплекс мероприятий энергонадзоре,
по предупреждению пожаров от  ПУЭ.
нарушения правил использования
электрических приборов.
27. Службе газового хозяйства    Правила           Служба      2001    -
разработать и провести       безопасности      газового
комплекс мероприятий по      в газовом         хозяйства.
предупреждению пожаров от    хозяйстве
нарушения правил
использования газовых
приборов, усилить контроль
за продажей газовых баллонов
и использованием их в местах
с массовым пребыванием людей.
28. Руководителям объектов, на   Постановление     ГПС, РГП    2001   -
которых в обязательном       Правительства     "Орт
порядке должна быть создана  РК № 430          сондырушi",
противопожарная служба,      от 22.04.94 г,    Акимат
обеспечить ее создание, в                      города Алматы
том числе на основе договоров
с Алматинским филиалом РГП
"Орт сондырушi".
Итого по годам:                                            2001   353,8
2002   341,2
2003   360,5
2004   199,8
2005   137,8
И т о г о:                                               2001-  1 393,1
2005
___________________________________________________________________________
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                          Е. Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                          Ж. Турегельдинов
Приложение
к Решению VI сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва

шараларын насихаттау                                2003     1,3
бойынша материалдар                                 2004     1,3
шығаруды, бейне-                                    2005     1,3
материалдарды БАҚ-да
тұрақты тарату плакаттар,
буклеттер, күнтiзбектер
және басқа да баспа
өкiмдерiн шығару,
шаруашылық субъектiлерiн
тексерудiң кестесiн
жариялау, оның iшiнде
Интернет торабын
шығаруды ұйымдастыру.
23  Меншiк түрiне                             МӨӨҚ      2001-2005
қарамастан арақ-шарап
және темекi өнiмдердiң
өндiретiн шаруашылық
субъектiлерде өрт
қауiпсiздiгi бойынша
шаралар  насихаттаудың
материалдарын шығаруды
ұйымдастыру
24  Өрт қауiпсiздiгi                          МӨӨҚ       2001
ережелерiн оқытудың                       Бiлiм
әдiстемесi бойынша                       департаментi
орта мектептер
мұғалiмдерiмен сабақ
өткiзудi МӨӨҚ КДМ-де
ұйымдастыру
25  Тұрғын үйлердiң                           МӨӨҚ      2001-2005
1-қабатында сауда және
өндiрiстiк бөлмелер
орналастырғанда өрт
қауiпсiздiгi қалыптары
талаптарының орындауына
тексерудi күшейту
26 Энергоқадағалау электр     Энергоқадағалау Энерго-   2001
аспаптарын пайдалану       туралы қағида,  қадағалау
ережелерiн бұзудан         ПУЭ
болатын өрттердiң
алдын-алудың кешендi
шараларын өткiзу
27 Газ шаруашылығы            Газ             Газ         2001
қызметi газ аспаптарын     шаруашылығын-   шаруашылығы
пайдаланудың ережелерiн    дағы            қызметi
бұзғандықтан болатын       қауiпсiздiк
өрттердiң алдын алу        ережелерi
бойынша кешендi шаралар
өткiзу, газ баллондарды
сатуға тексерудi күшейтуге
және оларды адамдар көптеп
болатын орындарда
пайдалануға да
28 Өртке қарсы қызмет         ҚР Үкiметiнiң   МӨӨҚ; РМК 2001
мiндеттi түрде құрылуға    Қаулысы N 430   "Өрт
тиiстi объектiлердiң       22.04.94 ж.     сөндiрушi"
жетекшiлерi оларды құруды  Алматы қ.       Алматы қ.
қамтамасыз етсiн, оның     Әкiмiнiң        Әкiмi
iшiнде "Өрт сөндiрушi      шешiмi N 302
"РМК-ның Алматы            24.03.2000 ж.
филиалымен келiсiм-шарт
негiзiнде
Жылдар бойынша жиынтық                               2001     353,8
2002     341,2
2003     360,5
2004     199,8
2005     137,8
---------------
2000-2005 ж. Жинағы           1393,1
--------------------------------------------------------------------------
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты VI-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI-сессиясының

от 27 сентября 2000 г.
П Р А В И Л А
работы общественных пожарных
формирований в г. Алматы
I. ОСНОВНЫЕ ПОНЯТИЯ
В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
пожарная безопасность - состояние защищенности личности, имущества,
общества и государства от пожаров;
пожар - неконтролируемое горение, причиняющее материальный ущерб, вред жизни и здоровью граждан, интересам общества и государства;
требования пожарной безопасности - специальные условия социального и (или) технического характера, установленные в целях обеспечения пожарной безопасности законодательством Республики Казахстан, нормативными актами уполномоченного государственного органа;
нарушение требований пожарной безопасности - невыполнение или ненадлежащее выполнение требований пожарной безопасности;
противопожарный режим - правила поведения людей, порядок организации производства и (или) содержания помещений (территорий), обеспечивающие предупреждение нарушений требований безопасности и тушение пожаров;
меры пожарной безопасности - действия по выполнению требований пожарной безопасности;
общественное пожарное объединение - форма участия граждан в организации предупреждения пожаров и их тушении в населенных пунктах и на предприятиях.
добровольный пожарный - гражданин, непосредственно участвующий на добровольной основе (без заключения трудового договора) в деятельности подразделений противопожарной службы по предупреждению и (или) тушению пожаров.
II. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2.1. Общественные пожарные формирования создаются на предприятиях, в учреждениях и организациях независимо от форм собственности, видов деятельности и наличия отраслевой противопожарной службы (далее предприятие), на добровольных началах.
2.2. Общественные пожарные формирования создаются с целью осуществления общественного контроля за соблюдением требований противопожарных норм и правил, проведения мероприятий по предупреждению пожаров и принятия, немедленных мер к тушению.
2.3. Создание общественных пожарных формирований и организация их деятельности возлагаются на руководителей (собственников) предприятий.
2.4. В своей деятельности общественные пожарные формирования руководствуются Конституцией РК, другими нормативными правовыми актами РК и настоящими Правилами.
2.5. Контроль за деятельностью общественных пожарных формирований осуществляют руководители предприятий, на которых они созданы, а также органы Государственной противопожарной службы.
III. ОСНОВНЫЕ ЗАДАЧИ И ФУНКЦИИ

2000 жылғы 27 қыркүйектегі
шешiмiне қосымша
Алматы қаласындағы қоғамдық өрт құрамдары туралы
Ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының  Z960048_  "Өрт қауiпсiздiгi туралы", "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы"  Z960019_  және "Алматы қаласының ерекше жағдайын қалпына келтiру туралы" Заңдарға сәйкес, Алматы қаласының жұртшылығын шаруашылық объектiлерiнде өрт қауiпсiздiгi қамтамасыз етуге және оның алдын алу жұмыстарын жүргiзуге тарту мақсатында әзiрлендi.
I. Негiзгi түсiнiктер
Осы Ережеде қолданылатын негiзгi түсiнiктер төмендегiдей:
өрт қауiпсiздiгi - жеке тұлғаның, дүние мүлiктiң, қоғамның және мемлекеттiң өрттен қорғану жағдайы;
өрт - бақылаусыз жану, азаматтардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiредi қоғам мен мемлекет мүддесiне заттай шығынға ұшыратады;
өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары - әлеуметтiк және (немесе) техникалық сипаттағы арнайы жағдай, Қазақстан Республикасы заңдылықтарымен және өкiлеттi мемлекеттiк органның қалыпты актiлерiмен өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында орнатылған;
өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұзу - өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындамау немесе шала орындау;
өртке қарсы орныққан тәртiп - адамдардың тәртiптiк ережесi, өндiрiстi ұйымдастыру және (немесе) бөлмелердi (аулаларды) ұстаудың тәртiбi, қауiпсiздiк талаптарын бұзудың алдын алу және өрт сөндiрудi қамтамасыз ететiндерi;
өрт қауiпсiздiгiнiң шаралары - өрт қауiпсiздiгi талаптарын орындау бойынша әрекеттер;
қоғамдық өрт бiрлестiктерi - тұрғын жайларда және кәсiпорындарда өрттiң алдын алу мен сөндiрудi ұйымдастыруда азаматтардың қатысу түрi;
ерiктi өртшi - азамат, өрттiң алдын алу және (немесе) сөндiру бойынша өртке қарсы қызметтiң бөлiмшесiндегi әрекетке ерiктiлiк негiзде (еңбек шартын жасамай) тiкелей қатысатын.
II. Жалпы қағида
2.1. Қоғамдық өрт құрамалары кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда меншiк түрiне, әрекетiне және салалық өртке қарсы қызметтiң бар екендiгiне қарамастан (бұдан әрi кәсiпорын) құрылады, ерiктiлiк бастамамен.
2.2. Қоғамдық өрт құрамдары өртке қарсы қызмет талаптарының қалпы мен ережелерiнiң сақталуына, өрттердiң алдын алу шараларын өткiзу және өрт сөндiруге шұғыл шаралар қабылдауға, қоғамдық бақылауды жүзеге асыру мақсатында құрылады.
2.3. Қоғамдық өрт құрамдарын құру және олардың әрекетiн ұйымдастыру кәсiпорынның (меншiк иесiнiң) жетекшiлерiне жүктеледi.
2.4. Өз әрекетiнде қоғамдық өрт құрамдары Қазақстан Республикасының Конституциясын, басқада қалыптық құқық актiлерiн және осы қағиданы басшылыққа алады.
2.5. Қоғамдық өрт құрамдарының әрекетiне бақылауды олар құрылған кәсiпорындардың жетекшiлерi, сондай-ақ Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң органдары да жүзеге асырады.
III. Негiзгi мақсаты мен қызметтерi

3.1. Содействие администрации предприятия в проведении пожарно-профилактической работы и осуществлении контроля за соблюдением требований стандартов, противопожарных норм и правил, а также в выполнении предписаний Государственного пожарного надзора.
3.2. Проведение, не реже 4 раз в год, детального осмотра всех зданий и помещений предприятия. Выявление нарушений в технологических процессах производства, в работе агрегатов и установок, в мастерских, лабораториях, складах и т.п., которые могут привести к возникновению пожара, взрыва или аварии и разработка мероприятий направленных на их устранение.
Все противопожарные мероприятия, намеченные к выполнению в ходе осмотра, оформляются актами, утверждаются руководителем предприятия и подлежат выполнению в установленные сроки.
3.3. Осуществление контроля за соблюдением в производственных и административных помещениях строгого противопожарного режима.
3.4. Организация рационализаторской и изобретательской работы по вопросам пожарной безопасности.
3.5. Оказание помощи подразделениям предприятия в исследовании взрывопожарной опасности технологических процессов производства, аттестации рабочих мест и производственного оборудования на соответствие пожарной безопасности.
3.6. Информирование работников от лица работодателя о взрывопожарной опасности технологических процессов производства, о возможных причинах пожаров и взрывов, а также о способах их предотвращения.
3.7. Участие в проверке фактов пожаров на предприятии. Выявление причин и подготовка обоснованных заключений по предотвращению подобных случаев.
3.8. Оказание методической помощи руководителям предприятия при разработке и пересмотре инструкций о мерах пожарной безопасности для зданий, сооружений, технологических процессов, отдельных видов взрывопожароопасных работ.
3.9. Разработка программы и проведение вводного инструктажа по пожарной безопасности со всеми вновь принимаемыми на работу, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику, а также с работниками подрядных организаций, выполняющими различные работы на предприятии.
3.10. Методическая помощь по организации инструктажа или пожарно-технического минимума, а также проверки знаний по вопросам пожарной безопасности работников предприятия.
3.11. Организация обеспечения подразделений предприятия правилами, нормами, плакатами и другими наглядными пособиями по пожарной безопасности, а также оказание им методической помощи в оборудовании соответствующих информационных стендов.

3.1. Кәсiпорын әкiмшiлiгiне өрттiң алдын-алу жұмыстарын жүргiзуге, өртке қарсы қалыптар мен ережелердiң стандартты талаптарын сақтауға бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ Мемлекеттiк өрт қадағалаудың ұсынымдарының орындалуына да.
3.2. Жылына төрт мәртеден кем емес кәсiпорынның барлық ғимараттары мен бөлмелерiне жеке-жеке қарап шығуды жүргiзу. Өндiрiстiң технологиялық процесiндегi, агрегаттар мен қондырғылардың жұмыстарына, шеберханалардағы, лабораториялардағы, қоймалардағы бұзушылықтарды анықтау, егер олар өрттiң пайда болуына, жарылысқа немесе апатқа жеткiзетiн болса және де сол бұзушылықтарды түзеуге бағытталған шаралар әзiрлеу керек.
Қарап шығу барысында белгiленген барлық өртке қарсы шаралар актiлермен ресiмделiп, кәсiпорын басшысы бекiтедi және көрсетiлген мерзiмде орындауға жатады.
3.3. Өндiрiстiк және әкiмшiлiк бөлмелерде өртке қарсы тәртiптiң қатаң сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
3.4. Өрт қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша жаңалықты ұсыныстар мен өнертапқыштық жұмыстарды ұйымдастыру.
3.5. Кәсiпорын бөлiмшелерiне өндiрiстегi технологиялық процестердiң жарылысты - өрттiк қауiпсiздiктi зерттеуге, жұмыс орындарын аттестациялау және өндiрiстiк жабдықтардың өрт қауiпсiздiгiне сәйкестендiруге көмек көрсету.
3.6. Жұмыс берушiнiң атынан жұмыскерлердi ақпараттау, өндiрiстегi технологиялық процестердiң жарылыстық - өрт қауiпсiздiгi туралы, мүмкiн болатын өрттер мен жарылыстардың себептерi туралы, сондай-ақ оларды болдырмаудың әдiстерi туралы да.
3.7. Кәсiпорында болған өрт факторын тексеруге қатынасу. Себептерiн анықтау және бұндай оқиғаларды болдырмаудың негiзделген қорытындыларын әзiрлеу.
3.8. Кәсiпорын жетекшiлерiне ғимараттар, құрылғылар, технологиялық процестер, жарылыс өртке қауiптi жұмыстардың жеке түрлерi үшiн өрт қауiпсiздiгiнiң шаралары туралы нұсқаулықтар дайындағанда және қайта қарағанда әдiстемелiк көмектер көрсету.
3.9. Кәсiпорынға жаңадан жұмысқа қабылданатындардың барлығымен, iс-сапардағылармен, оқушы және студенттермен өндiрiстiк оқу-жаттығуға келгендер немесе тәжiрибеге, сондай-ақ әртүрлi жұмыстар атқаратын мердiгерлiк ұйымдардың жұмыскерлерiмен өрт қауiпсiздiгi бойынша нұсқаулықтардың бағдарламасын әзiрлеу және кiрiспе нұсқаулық жүргiзуге.
3.10. Нұсқаулықты ұйымдастыру бойынша әдiстемелiк көмек немесе өрт - техникалық минимумға, сондай-ақ кәсiпорын жұмыскерлерiнiң өрт қауiпсiздiгi бойынша бiлiмiн тексеруге де көмек көрсету.
3.11. Кәсiпорын бөлiмшелерiн өрт қауiпсiздiгi бойынша ережелер, қалыптар, плакаттар және басқа көрнекi құралдармен қамтамасыз етудi ұйымдастыру, сондай-ақ оларға сәйкестендiрiлген ақпараттық стендiлер жабдықтауға әдiстемелiк көмек көрсету.

3.12. Осуществление контроля за:
3.12.1. Правильным содержанием и сохранностью первичных средств пожаротушения, автоматических систем обнаружения и тушения пожара.
3.12.2. Своевременным проведением соответствующими службами необходимых испытаний и технических освидетельствований оборудования, машин и механизмов.
3.12.3. Эффективностью работы автоматических систем обнаружения и тушения пожара, противодымной защиты, наружного и внутреннего противопожарного водопровода, систем оповещения о пожаре.
3.12.4. Состоянием противопожарных предохранительных приспособлений и защитных устройств.
3.12.5. Своевременным и качественным проведением противопожарного обучения, проверки знаний и всех видов противопожарных инструктажей.
3.12.6. Правильным расходованием в подразделениях предприятия средств, выделенных на выполнение мероприятий пожарной безопасности.
3.13. Доведение до сведения работников предприятия о вводимых в действие новых законодательных и иных нормативных правовых актов по пожарной безопасности.
3.14. Организация хранения документации (актов по проверке противопожарного состояния предприятия, актов по проверке фактов пожаров, планов работы и протоколов комиссии, материалов аттестации и сертификации рабочих мест по пожарной безопасности и др.).
3.15. Проведение разъяснительной работы среди работников предприятия по вопросам соблюдения правил пожарной безопасности.
Проведение общественных смотров противопожарного состояния цехов, складов предприятия и боеготовности боевых расчетов, а также проверка выполнения противопожарных мероприятий, предложенных предписаниями Государственного пожарного надзора.
3.16. Вызов подразделений Государственной противопожарной службы, в случае возникновения пожара (загорания) и принятие немедленных мер по тушению, имеющимися на предприятии средствами пожаротушения.
3.17. При ликвидации аварий, стихийных бедствий или иных чрезвычайных ситуаций, не связанных с тушением пожаров, силы и средства пожарных формирований поступают в распоряжение руководителя по их ликвидации.
IV. ПОРЯДОК СОЗДАНИЯ И ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ
4.1 Общественные пожарные формирования создаются на добровольных началах из числа работников предприятия, достигших 18-ти лет, годных по состоянию здоровья исполнять возложенные обязанности.
4.2 В состав общественных пожарных формирований, как правило, входит главный инженер предприятия, энергетик, технолог и др. инженерно-технические работники.
4.3. Общественные пожарные формирования могут быть общеобъектовыми и цеховыми (несколько на объект) в зависимости от структуры и др. особенностей предприятия.
На крупных предприятиях из членов общественного пожарного формирования, по числу рабочих смен, создаются боевые расчеты.
Боевые расчеты создаются также на предприятиях при наличии пожарной техники (пожарные автомобили или мотопомпы).
Табель с обязанностями членов боевых расчетов разрабатывается на основании типового табеля боевого расчета.

3.12. Бақылауды жүзеге асыру үшiн:
3.12.1. Бастапқы өрт сөндiру құралдарының, өрттi табу мен сөндiрудiң автоматтық жүйесiн дұрыс ұстау мен сақтау.
3.12.2. Жабдықтарды, машиналар мен механизмдердi қажеттi сынақтау мен техникалық куәлендiрудi сәйкес қызметтердiң дер кезiнде жүргiзуi.
3.12.3. Өрттi анықтау мен сөндiрудiң автоматты жүйесiнiң, түтiнге қарсы қорғаныстың, сыртқы және iшкi өртке қарсы су құбыр өткiзгiштердiң, өрт туралы хабарлау жүйелерiнiң тиiмдi жұмыстары.
3.12.4. Сақтандыру жабдықтары және қорғаныс құрылғыларының өртке қарсы жағдайлары.
3.12.5. Өртке қарсы оқытуды жүргiзудiң, бiлiктiлiктi тексеру және өртке қарсы нұсқаулықтардың барлық түрлерiне дер кезiнде және сапалы бақылау жүргiзу.
3.12.6. Кәсiпорын бөлiмшелерiнде өрт қауiпсiздiк шараларын орындауға бөлiнген қаражаттарды дұрыс жұмсау.
3.13. Өрт қауiпсiздiгi бойынша әрекетке енгiзiлген жаңа заңдылықтар мен басқа да қалыпты құқықтық актiлер туралы кәсiпорын жұмыскерлерiнiң назарына уақытында жеткiзу.
3.14. Құжаттардың (кәсiпорынның өртке қарсы жағдайын тексеру бойынша актiлер, өрт фактiлерiн тексерудiң актiлерi, комиссиялардың жұмыс жоспарлары мен хаттамалары, өрт қауiпсiздiгi бойынша жұмыс орындарын аттестациялау және сертификаттаудың материалдарын және басқаларын) сақталуын ұйымдастыру.
3.15. Өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтау мәселелерi бойынша кәсiпорын жұмыскерлерiнiң арасында түсiндiру жұмыстарын жүргiзу.
Кәсiпорын цехтарында, қоймаларында және әскери есептеудiң жауынгерлiк дайындықтың өртке қарсы жағдайына қоғамдық байқау өткiзу, сондай-ақ Мемлекеттiк өрт қадағалау ұсынған өртке қарсы шаралардың ұсынымдық орындалуын тексеру.
3.16. Өрт (жану) болған жағдайда және оны дереу сөндiру бойынша кәсiпорында бар өрт сөндiру құралдарын пайдаланып шаралар қабылдауға және Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң бөлiмшесiн шақыруға мiндеттi.
3.17. Өрт сөндiрумен байланыс емес апаттарды, табиғи зардаптарды жою кезiнде өрт құрамаларының күшi және құралдары оларды жоюдың жетекшiсiнiң өкiмi берiледi.
IV. Жұмысты ұйымдастыру мен жасаудың тәртiбi
4.1. Қоғамдық өрт құрамалары ерiктi бастамамен кәсiпорынның жасы 18-ге жеткен, денсаулығының жағдайы бойынша жүктелген мiндеттi атқара алатын жұмыскерiнен жасақталады.
4.2. Ереже секiлдi қоғамдық өрт құрамаларының құрамына кәсiпорынның бас инженерi, энергетик, технолог және басқа да инженер-техник жұмыскерлерi кiредi.
4.3. Қоғамдық өрт құрамалары кәсiпорын құрылымына және басқа да ерекшелiктерге байланысты жалпы объектiлiк және цехтық (объектiде бiрнеше) болулары мүмкiн.
Iрi кәсiпорындарда қоғамдық өрт құрамалары мүшелерiнен, жұмысшы ауысым саны бойынша жауынгерлiк есептер құрылады.
Жауынгерлiк есептер сондай-ақ кәсiпорындарда өрт техникасы (өрт автомобильдерi немесе мотопомпалар) бар болса, құрылады. Жауынгерлiк есептердiң мүшелерiнiң табельдiк мiндеттерi типтiк қағидалар негiзiнде әзiрленедi.

4.4. Лица, вступающие в общественные пожарные формирования, подают на имя руководителя предприятия, письменное заявление. Зачисление в члены общественного пожарного формирования и последующие изменения этого состава объявляются приказом по предприятию.
4.5. Начальник общественного пожарного формирования назначается, как правило, из инженерно-технических работников и подчиняется руководителю предприятия.
4.6. Численный состав общественного пожарного формирования определяется руководителем предприятия исходя из особенностей предприятия и наличия пожарной техники.
4.7. Комплектование общественных пожарных формирований следует проводить таким образом, чтобы в каждом подразделении предприятия и в каждой смене были члены формирования.
4.8. Исключение из членов общественного пожарного формирования производится:
4.9.1. За нарушение норм и правил пожарной безопасности.
4.9.2. За невыполнение своих служебных обязанностей.
4.9.3. По собственному желанию путем подачи об этом заявления руководителю предприятия.
4.9.4. В случае увольнения с предприятия.
4.9. С членами общественного пожарного формирования в обязательном порядке проводятся учебные занятия по расписанию, утвержденному руководителем предприятия, в соответствии с программой (приложение № 1). Занятия проводятся, как правило, в свободное от работы время. Лица не прошедшие обучение, не допускаются к участию в работе общественных пожарных формирований.
4.10. Порядок привлечения членов общественных пожарных формирований к дежурствам, связанным с обеспечением пожарной безопасности, в свободное от работы время устанавливается руководителем предприятия.
4.11. При приеме дежурства и работе на пожаре члены общественных пожарных формирований руководствуются табелями боевого расчета (приложения № 3, 4).
V. ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА
5.1. Начальник общественного пожарного формирования:
- осуществляет общее руководство общественным пожарным формированием предприятия;
- организует осмотр зданий (помещений) предприятия на предмет пожарной безопасности, намечает пути и способы устранения выявленных в ходе осмотра недочетов, а также сроки выполнения противопожарных мероприятий;
- проводит занятия с личным составом общественного пожарного формирования;
- проверяет знание членами общественного пожарного формирования противопожарных норм и правил;
- руководит тушением пожара до прибытия подразделений Государственной противопожарной службы;
5.2. Член общественного пожарного формирования обязан:
- знать порядок организации тушения пожара, места размещения пожарных водоисточников и первичных средств пожаротушения на предприятии;
- следить за готовностью к действию средств пожаротушения, связи, пожарной техники и инвентаря;
- знать свои обязанности по табелю боевого расчета;
- при тушении пожара выполнять указания начальника общественного пожарного формирования;

4.4. Қоғамдық өрт құрамасына кiретiн тұлға кәсiпорын жетекшiсiнiң атына, жазбаша өтiнiш бередi. Қоғамдық өрт құрамасының мүшелiгiне тiркеу және осы құрамаға келешекте өзгерiстер енгiзу кәсiпорын бойынша бұйрықпен хабарланады.
4.5. Ереже секiлдi, қоғамдық өрт құрамасының бастығы инженер-техник жұмыскерлерден тағайындалады және кәсiпорын жетекшiсiне бағынады.
4.6. Қоғамдық өрт құрамасының сандық құрамын кәсiпорынның жетекшiсi анықтайды.
4.7. Қоғамдық өрт құрамаларын iрiктеудi былайша жүргiзу керек, өйткенi кәсiпорынның әрбiр бөлiмшесiнде және әрбiр ауысымда құраманың мүшелерi болған жөн.
4.8. Қоғамдық өрт құрамасынан мүшелерiн шығару жүргiзiледi:
4.8.1. Өрт қауiпсiздiк ережелерi мен қалыптарын бұзғандығы үшiн.
4.8.2. Өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн орындамағаны үшiн.
4.8.3. Жеке өз тiлегi бойынша кәсiпорын жетекшiсiне шығу туралы өтiнiш беру жолымен.
4.8.4. Кәсiпорыннан босатылған жағдайда.
4.9. Қоғамдық өрт құрамасының мүшелерiмен (N 1 қосымша) бағдарламаға сәйкес, оқу сабақтары кесте бойынша жүргiзiледi, оны кәсiпорын басшысы бекiтедi. Сабақ айына 4 сағаттан артық емес, ереже секiлдi, жұмыстан бос уақытта.
4.10. Қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiн кезекшiлiкке тарту тәртiбiн, өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге байланысты жұмыстан бос кезiндегi уақытты кәсiпорын жетекшiсi орнықтырады.
4.11. Кезекшiлiктi қабылдау кезiнде және өртте жұмыс қабылдағанда қоғамдық өрт құраманың мүшелерi жауынгерлiк есептiң табельдерiн басшылыққа алады (N 3,4 қосымша).
V. Мiндеттерi мен құқтары
5.1. Қоғамдық өрт құрамасының бастығы:
кәсiпорынның қоғамдық өрт құрамына жалпы басшылықты жүзеге асырады;
кәсiпорын ғимараттарын (бөлмелерiн) өрт қауiпсiздiгiне қарап шығуды ұйымдастырады, қарау барысында байқалған келеңсiздiктердi шеттету әдiстерi мен жолдарын белгiлейдi, сондай-ақ өртке қарсы шаралардың орындалу мерзiмдерiн де;
қоғамдық өрт құрамасының жеке құрамымен сабақтар өткiзедi;
қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiнiң өртке қарсы ережелер мен қалыптарды бiлетiндiктерiн тексередi;
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң бөлiмшесi келгенге дейiн өрт сөндiруге басшылық жасайды.
5.2. Қоғамдық өрт құрамасының мүшесi мiндеттi:
өрт сөндiрудi ұйымдастырудың тәртiбiн, кәсiпорында өрт сөндiрудiң алғашқы құралдарының және өрттiк су бұлақтарының орналасу орнын бiлуге;
өрт сөндiру құралдарының, байланыстың, өрт техникасы мен құрал - жабдықтың әрекетке дайындығын бақылауға;
жауынгерлiк есептiң табелi бойынша өз мiндеттерiн бiлуге;
өрт сөндiру кезiнде қоғамдық өрт құрама бастығына мүлтiксiз бағынуға.

5.3. Член общественного пожарного формирования имеет право:
- в любое время суток беспрепятственно осматривать производственные, служебные и бытовые помещения предприятия, знакомиться с документами по пожарной безопасности;
- докладывать руководству о необходимости запрещения эксплуатации машин, оборудования и производства работ в цехах, на участках и рабочих местах при выявлении нарушений инструкций о мерах пожарной безопасности, которые могут привести к пожару;
- требовать письменные объяснения от лиц, допустивших нарушения противопожарного режима. Ходатайствовать перед руководством предприятия о привлечении к ответственности виновных в нарушении требований пожарной безопасности. При необходимости составить протокол об административном правонарушении, с передачей материалов в местный орган Государственного пожарного надзора;
- требовать от руководителей подразделений отстранения от работы лиц, не прошедших в установленном порядке инструктаж по пожарной безопасности, обучение и проверку знаний в системе пожарно-технического минимума или грубо нарушающих правила, нормы и инструкции о мерах пожарной безопасности;
- представительствовать по поручению руководства предприятия в государственных и общественных организациях при обсуждении вопросов пожарной безопасности.
VI. СОДЕРЖАНИЕ.
МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
6.1. Все расходы по содержанию общественных пожарных формирований осуществляются за счет средств предприятий, на которых они созданы.
6.2. Оплата труда членов общественных пожарных формирований за время их участия в ликвидации пожаров или аварий, а также за дежурства производится из расчета среднемесячного заработка на предприятии.
6.3. Членам общественных пожарных формирований, принимающим активное участие в обеспечении пожарной безопасности на предприятии и в тушении пожаров, предоставляется дополнительный отпуск с сохранением заработной платы продолжительностью до 6 рабочих дней в год.
Отдельные льготы членам общественных пожарных формирований могут предоставляться решениями собственников предприятий.
6.4. Членам общественного пожарного формирования, входящим в состав боевых расчетов на пожарные автомобили и мотопомпы, за счет предприятия выдается комплект спецодежды (снаряжения), для проведения работ по тушению пожаров, в количестве и порядке установленных в приложении № 2.
6.5. Страхование членов общественных пожарных формирований осуществляется в соответствии со статьей 20  Закона  РК "Об охране труда".
VII. НАДЗОР ЗА СОБЛЮДЕНИЕМ ЗАКОННОСТИ
Контроль за работой общественных пожарных формирований возлагается на органы Государственного пожарного надзора.
Надзор за исполнением законов в деятельности общественных пожарных формирований осуществляется органами прокуратуры в соответствии с Указом Президента РК, имеющим силу  закона , "О прокуратуре Республики Казахстан".
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                    Е.Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                   Ж.Турегельдинов
Приложение N 1
к правилам работы
общественных пожарных
формирований в г. Алматы
Программа подготовки членов общественного
пожарного формирования

5.3. Қоғамдық өрт құрамасы мүшесiнiң құқтары:
тәулiктiң кез-келген уақытында кәсiпорынның өндiрiстiк, қызметтiк және тұрмыстық бөлмелерiн кедергiсiз қарап шығуға, өрт қауiпсiздiгi бойынша құжаттармен танысуға;
өрт қауiпсiздiгi шараларының бұзылғандығы анықталғанда машиналарды пайдалануға, жабдықтар мен цехтардағы өндiрiстiк жұмыстарға, бөлiмшелер мен жұмыс орындарына жұмыс iстеуге тыйым салуға, егер олар өртке жеткiзер болса, бұл туралы кәсiпорын жетекшiсiн алдын ала ескертуге;
өртке қарсы тәртiптiң бұзылуына жол берген тұлғалардан жазбаша түсiнiк талап етуге. Кәсiпорын жетекшiсi алдында өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұзған кiнәлiлердi жауапқа тартуға iзденуге. Қажет болғанда әкiмшiлiктiк құқ бұзылушылық туралы хаттама әзiрлеуге, ол материалдарды Мемлекеттiк өрт қадағалаудың жергiлiктi органына бере отырып;
бөлiмше жетекшiлерiнен өрт қауiпсiздiгi бойынша орнықтырылған тәртiппен нұсқаудан өтпегендердi, өрт-техникалық жүйенiң минимумынан оқу мен бiлiктiлiк тексеруден өтпегендердi немесе өрт қауiпсiздiгi туралы шаралардың ережелерiн, қалпы мен нұсқаулықтарды өрескел бұзушыларды жұмыстан шығаруды талап етуге;
кәсiпорын жетекшiлiгiнiң тапсырмасы бойынша мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдарда өрт қауiпсiздiгi мәселелерi талқыланғанда өкiлеттi болуға.
VI. Мазмұны
Материалды-техникалық қамтамасыз ету
6.1. Қоғамдық өрт құрамасының барлық шығынын көтеру олар құрылған кәсiпорын қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
6.2. Өрттер мен апаттарды жою кезiнде қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiнiң қатынасқан уақыты үшiн төленетiн еңбек ақысы, сондай-ақ өндiрiстегi кезекшiлiгi үшiн де кәсiпорындағы орташа айлық табысының есебiнен жүргiзiледi.
6.3. Қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiне кәсiпорында өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге белсендi қатынасқаны және өрт сөндiрудегi еңбектерi үшiн оларға жылына ұзақты 6 (алты) жұмыс күндiк қосымша демалыс берiледi орташа жалақысы сақталып.
Басқаша жеңiлдiктер қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiне кәсiпорынның жекеменшiк иесiнiң шешiмiмен берiлуi мүмкiн.
6.4. Өрт автомобильдерi және мотопомпалардың жауынгерлiк есептiң құрамына кiретiн қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiне кәсiпорын есебiнен N 2 қосымша бойынша орнықтырылған тәртiп пен мөлшерде арнайы киiмдер (жабдықтар) жиынтығы берiледi.
6.5. Қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiн сақтандыру ҚР "Еңбектi қорғау
туралы"   Z933000_   Заңының 20-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Заңдылықты сақтауға қадағалау жүргiзу
Қоғамдық өрт құрамаларының әрекетiндегi заңдылықтардың орындалуының
сақталуын қадағалау ҚР Президентiнiң заңды күшi бар "Қазақстан
Республикасының Прокуратурасы туралы"   Z952709_   Жарлығына сәйкес
прокуратура органдары жүзеге асырады.
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI-шы сессиясының
Төрағасы
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Хатшысы
Алматы қалалық қоғамдық өрт
құрамаларының жұмыс
Ережесiне N 1 Қосымша
Қоғамдық өрт құрамасы мүшелерiн дайындаудың
Бағдарламасы

1. Организационно-методические указания
1.1. Настоящая программа разработана как ориентировочная и освещает основные вопросы пожарной безопасности, которые должны знать члены общественного пожарного формирования (ОПФ). Проведение занятий по данной программе с членами ОПФ является обязательным.
В зависимости от характера процесса производства и его пожарной опасности руководителям предприятий, учреждений и организаций (далее - предприятий) следует вносить в программу соответствующие изменения и дополнения с тем, чтобы члены ОПФ имели достаточно знаний и навыков по предупреждению и тушению пожаров, исходя из особенностей предприятия.
1.2. Подготовка ОПФ проводится, как правило, в свободное от работы время, лицами, имеющими необходимую квалификацию. Дни занятий устанавливаются лицами, ответственными за подготовку членов ОПФ, по согласованию с руководителем предприятия.
1.3. Проведение занятий поручается специалистам предприятия, имеющим необходимые знания по изучаемым вопросам или специалистам РГП "1/4рт Сондiрушi" на договорных началах.
На предприятиях, где имеется отраслевая противопожарная служба, к проведению занятий может привлекаться руководящий состав этой службы.
1 4. Занятия рекомендуется проводить по расписанию, составленному на квартал. Оно должно быть утверждено руководителем предприятия.
1.5. Занятия необходимо проводить конкретно и целенаправленно, применительно к особенностям практической работы ОПФ по предупреждению возможных пожаров и их тушению, с учетом имеющихся средств пожаротушения и пожарно-технического вооружения.
1.6. Члены ОПФ, задействованные в боевые расчеты на пожарных автомобилях и мотопомпах, дополнительно проходят подготовку во время дежурств.
Начальники ОПФ, водители (мотористы) пожарных автомобилей (мотопомп), другие работники ОПФ могут проходить подготовку (обучение) в подразделениях РГП "Орт Сондiрушi" на договорных началах.
К дежурству в составе боевого расчета на пожарных автомобилях и прицепных мотопомпах допускаются только те члены ОПФ, которые прошли подготовку и сдали зачеты.
1.7. Правила пожарной безопасности необходимо отрабатывать практически, путем ознакомления членов ОПФ с пожарной опасностью предприятия и его особенностями.
1.8. Занятия по изучению средств пожаротушения следует проводить непосредственно возле мест их расположения.
1.9. При проведении занятий по отработке обязанностей членов ОПФ, по табелю боевого расчета, следует обращать особое внимание на порядок распределения их по рабочим сменам, номерам боевого расчета и закрепление основного пожарного инвентаря (пожарно-технического вооружения).
С боевым расчетом пожарных автомобилей и мотопомп следует не менее одного раза в квартал практически отрабатывать навыки пожаротушения.

1. Ұйымдастырулық әдiстемелiк нұсқаулар
1.1. Осы бағдарлама болжамдық тәрiздi дайындалды және қоғамдық өрт құрамасы (ҚӨҚ) мүшелерi бiлуге тиiстi өрт қауiпсiздiгiнiң негiзгi мәселелерiн қарастырады ҚӨҚ-ның мүшелерiмен осы бағдарлама бойынша сабақ өткiзу мiндеттi. Өндiрiс процесiнiң сипатына және оның өрт қауiпсiздiгiне байланысты кәсiпорын, мекеме және ұйымдардың (бұдан әрi кәсiпорын) жетекшiлерiне кәсiпорын ерекшелiктерiн еске алып ҚӨҚ-ның мүшелерi өрттiң алдын-алу мен сөндiру бойынша қажеттi бiлiктiлiк пен дағдыларының болуын қамтамасыз ететiндей осы бағдарламаға сәйкестендiре өзгерiстер мен толықтырулар енгiзулерi керек.
1.2. ҚӨҚ-н дайындау ереже секiлдi жұмыстан бос уақытта қажеттi кәсiпкерлiгi бар тұлғалар жүргiзедi. Сабақ өтетiн күндердi кәсiпорын жетекшiсiнiң келiсiмi бойынша, ҚӨҚ-ны дайындауға жауапты адамдар орнықтырады.
1.3. Сабақ өткiзу ҚӨҚ-ның жетекшiсi құрамына және кәсiпорын мамандарына, оларда, оқылатын мәселелер бойынша қажеттi бiлiктiлiк болса немесе "Өрт сөндiрушi" РМК-ның мамандарымен келiсiмдiк бастамамен тапсырылады. Өртке қарсы салалық қызметi бар кәсiпорындарда сабақ өткiзуге осы қызметтiң жетекшi құрамы тартылуы мүмкiн.
1.4. Сабақты кесте бойынша бiр тоқсанға лайықтап жүргiзу ұсынылады. Ол кәсiпорын басшысының қолымен бекiтiлуi керек.
1.5. Сабақты мүмкiн болатын өрттiң алдын алу мен оларды сөндiруге лайықтап ҚӨҚ-ы жұмыстарына жақын ерекшелiкте мақсатты бағыттап нақты жүргiзу қажет, онда да қолда бар өрт-техникалық қарулар мен өртке қарсы құралдың есебiн ескере отырып жүргiзу керек.
1.6. ҚӨҚ-ның жауынгерлiк есептегi өрт автомобильдерi мен мотопомпалар әрекетiндегi мүшелерi кезекшiлiк кезiнде қосымша дайындықтардан өтедi. ҚӨҚ-ның бастықтары, өрт автомобильдерiнiң (мотопомпалардың) жүргiзушiлерi, ҚӨҚ оның басқа да жұмыскерлерi келiсiм-шарт негiзiнде РМК "Өрт Сөндiрушi"-нiң бөлiмшелерiнде дайындықтан (оқудан) өтуiне болады. Өрт автомобильдерiнде және тiркемелi мотопомпаларда жауынгерлiк есептiң құрамындағы кезекшiлiкке тек-қана ҚӨҚ-ның дайындықтан өткен және зачет тапсырған мүшелерi ғана жiберiледi.
1.7. Өрт қауiпсiздiгi ережесiн iс жүзiнде көрсету қажет, ҚӨҚ-сы мүшелерiн сол кәсiпорынның өрт қатерi мен оның ерекшелiктерiмен таныстыру жолы арқылы жаттықтыру.
1.8. Өрт сөндiру құралдарын оқып-үйрену сабақтарын олар орналастырылған жерлерде тiкелей өткiзу керек.
1.9. ҚӨҚ-сы мүшелерiнің мiндеттерiн меңгеру бойынша, жауынгерлiк есептiң табелi бойынша сабақтар өткiзгенде олардың жұмыс ауысымы бойынша орналасу тәртiбiне, жауынгерлiк есеп номерлерiне және негiзгi өрт құрал-саймандардың (өрт-техникалық қарулардың) бекiтiлуiне ерекше назар аудару керек.
Өрт автомобильдерi мен мотопомпалардың жауынгерлiк есебiмен әрбiр тоқсанда бiр мәртеден кем емес өрт сөндiрудiң дағдыларын iс жүзiнде меңгеру керек.

1.10. Основные правила и методы тушения пожаров изучаются с членами ОПФ непосредственно в цехе (производственном помещении) с учетом различных обстоятельств, которые могут возникнуть во время реального пожара.
1.11. По окончании изучения вопросов данной программы с членами ОПФ проводят итоговые занятия с принятием у них зачетов. В дальнейшем занятия по пожарно-технической подготовке проводятся по мере необходимости.
2. Программа подготовки членов ОПФ
2.1. Тема 1. Организация работы общественных пожарных
формирований (2 часа)
Закон РК "О пожарной безопасности". Положение об общественных пожарных формированиях, нормативные акты Департамента Государственной противопожарной службы АЧС РК по вопросам организации и работы общественных пожарных формирований.
2.2. Тема 2. Правила соблюдения противопожарного режима в
зданиях и помещениях. Возможные причины возникновения
пожаров и меры по их предупреждению (8 часов)
Краткая характеристика производства (предприятия) и его пожарной опасности, конструктивных элементов строений. Наличие условий возникновения и распространения пожаров.
Пожарная опасность сырья, реактивов, полуфабрикатов готовой продукции и отходов производства. Нормы, место и порядок их хранения. Взрыво- и пожароопасные помещения. Режим работы пожароопасных агрегатов и оборудования.
Производственные трубопроводы, вентиляционные установки, другое инженерное оборудование, их пожарная опасность и меры по профилактике пожаров.
Сварочные и другие огнеопасные работы и требования пожарной безопасности во время их проведения.
Пожарная опасность от оголенных и поврежденных электропроводов, штепселей, штепсельных розеток, выключателей, искрящихся контактов. Пожарная опасность электродвигателей и электроагрегатов. Пожарная опасность от перегрузки и короткого замыкания электропроводов и электроустановок.
Требования правил пожарной безопасности к содержанию и эксплуатации электросетей и установок.
Пожарная опасность местного и центрального отопления, а также устройств, используемых для просушивания помещений. Профилактические требования к их содержанию и эксплуатации.
Противопожарный режим на предприятии. Разрешенные места для курения и применения открытого огня. Своевременность уборки горючих отходов, металлической стружки, горючей пыли. Требования к эвакуационным проходам, выходам и подходам к средствам пожаротушения.
Требования к содержанию помещений в процессе работы. Содержание рабочего места.
Противопожарный режим в складских помещениях, нормы и порядок хранения в них материальных ценностей. Правила обращения с огнеопасными веществами и материалами во время их хранения.
Общие сведения о наиболее распространенных причинах пожаров: (неосторожное обращение с огнем, неисправность электроустановок, производственного оборудования, нарушение правил пользования электронагревательными приборами, искры от электрогазосварочных работ и т п.). Случаи пожаров, имевших место на предприятии.
Ответственность за нарушение правил пожарной безопасности.

1.10. Өрттердi сөндiрудiң негiзгi ережелерi мен әдiстерi ҚӨҚ мүшелерiмен тiкелей цехта (өндiрiстiк ғимараттарда) нағыз өрт шыққан кездердегi әртүрлi жағдайларды ескере отырып оқытылады.
1.11. Берiлiп отырған осы бағдарламаның мәселелерi оқылып болғаннан соң ҚӨҚ-ы мүшелерiмен қорытынды сабақтар өткiзiлiп, олардан зачет қабылданылады. Келешекте өрт-техникалық дайындық бойынша сабақтар қажет болған жағдайларда жүргiзiледi.
2. ҚӨҚ-сы мүшелерiн дайындаудың бағдарламасы
2.1. 1-тақырып. Қоғамдық өрт құрамасының жұмыстарын ұйымдастыру (2 сағат).
Қазақстан Республикасының "Өрт қауiпсiздiгi туралы" Заңы, Қоғамдық өрт құрамалары туралы Қағида, ҚР ТЖА өртке қарсы қызметiнiң Мемлекеттiк Департаментiнiң қоғамдық өрт құрамаларын ұйымдастыру және жұмыстары мәселелерi бойынша қалыпты актiлерi.
2.2. 2-тақырып. Ғимараттар мен бөлмелерде өртке қарсы тәртiптiң ережелерiн сақтау. Өрттердiң пайда болу себептерi және олардың алдын алу шаралары (8 сағат).
Өндiрiстiк (кәсiпорынның) қысқаша сипаттамасы және құрылыстардың құрылымдық жеке бөлшектерiнiң өртке қауiпсiздiгi. Өрттердiң пайда болуы және таралуына жағдайлардың бар болуы.
Шикi заттар, реактивтер, дайын өнiмдердiң жартылай фабрикаттары және өндiрiс қалдықтары. Оларды сақтаудың тәртiбi, қалпы және орны. Жарылысқа және өртке қауiптi бөлмелер. Өртке қауiптi агрегаттар және жабдықтардың жұмыс кестесi.
Өндiрiстiк құбырөткiзгiштер, желдету қондырғылары, басқа да инженерлiк жабдықтар, олардың өрт қауiпсiздiгi және өрттердiң алдын алудың шаралары.
Темiр пiсiру және басқа отқа қауiптi жұмыстары және оларды жүргiзу кезiндегi өрт қауiпсiздiгiнiң талаптары.
Жалаңашталған және зақымдалған электро сымдардың, штепселдердiң, штепсельдiк розеткалардың, сөндiргiштердiң, ұшқындайтын қосылғыштардың өрт қауiпсiздiгi. Электроқозғыштар және электроагрегаттардың өрт қауiпсiздiгi. Электро сымдар мен электро қондырғылардың күштеп жүктелуi мен қысқа тұйықталуынан болатын өрт қауiпсiздiгi.
Электро тораптар мен қондырғыларды ұстау және пайдалану ережелерiнiң өрт қауiпсiздiк талаптары.
Жергiлiктi және орталық от жағулардың өрт қауiпсiздiгi, сондай-ақ кептiру үшiн пайдаланылатын бөлмелердегi құрылғылар. Оларды ұстау мен пайдалануға алдын ала қойылатын талаптар.
Кәсiпорындағы өртке қарсы орныққан тәртiп. Темекi тартуға және ашық от пайдалануға рұқсат берiлген жерлер. Жанатын қалдықтарды, металл жоңқаларын, жанатын тозаңдарды дер кезiнде тазалап тұру. Көшiру өткермелерiнiң талаптары, өрт сөндiру құралдары сақталған орындарға кiру және шығу.
Жұмыс барысында бөлмелердi ұстаудың талаптары. Жұмыс орнын таза ұстау.
Қоймалық бөлмелердiң өртке қарсы тәртiбi, олардағы материалдық бағалы заттарды сақтаудың қалыптары мен тәртiбi. Сақтау кезiндегi отқа қауiптi заттар мен материалдарды қарау, ұстаудың тәртiптерi.
Өрттердiң жалпы ең көп тараған себептерi туралы: (отпен абайсыз айналысу, электро қондырғылардың ақаулығы, өндiрiстiк жабдықтардың, электрмен жылытатын аспаптарды пайдалану ережесiнiң бұзылуы, электрогазбен пiсiретiн жұмыстарды кезiнде шашырайтын ұшқындар т.с.с.). Кәсiпорында бұрын болған өрт оқиғалары.
Өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiк.

2.3. Тема 3. Противопожарный режим на территории предприятия.
Контроль за его соблюдением (2 часа)
Требования к содержанию территории, противопожарных разрывов, проездов, подъездов к зданиям и водоисточникам. Знаки безопасности.
Порядок разъяснения работникам установленных правил пожарной безопасности, контроль за соблюдением этих правил. Работа членов ОПФ по профилактике пожаров на предприятии. Действия в случаях обнаружения нарушении правил пожарной безопасности.
2.4. Тема 4. Средства пожаротушения, связи и оповещения о
пожаре (6 часов)
Наружное противопожарное водоснабжение:
пожарные резервуары, водоемы, гидранты. Сети противопожарного водопровода. Содержание, порядок использования.
Первичные средства пожаротушения: внутренние пожарные краны, огнетушители, пожарный инструмент, кошма, ящики с песком, бочки с водой и переносные лестницы.
Понятие об устройстве, принципе действия, составе заряда огнетушителя (пенного, углекислотного, порошкового и др.). Размещение огнетушителей, пожарных кранов. Приведение в действие, правила работы, наиболее распространенные неисправности, уход и хранение.
Основные сведения о пожарных рукавах и приспособлениях к ним.
Общие понятия о пожарной сигнализации, автоматических установках пожаротушения, водных, углекислотных, пенных, паровых и порошковых. Понятие об устройстве, принципе действия, порядке приведения в действие.
Порядок содержания имеющихся на предприятии средств пожаротушения (в летних и зимних условиях).
Установленный на предприятии порядок (система) оповещения людей о пожаре.
Средства связи и оповещения, правила их использования в случае возникновения пожара. Порядок вызова противопожарной службы.
Практическая работа членов ОПФ с пожарно-техническим оборудованием, имеющимся на предприятии, организации.
Изучение членами ОПФ тактико-технических данных пожарных автомобилей или мотопомп, другого пожарно-технического вооружения, имеющегося на предприятии, практическая работа с ним.
2.5. Тема 5. Обязанности членов ОПФ по табелю боевого
расчета (4 часа)
Табель боевого расчета, распределение обязанностей среди членов ОПФ.
Действия членов ОПФ, которые при тушении пожара работают со стволом и огнетушителями, занимаются спасением людей и имущества, вскрытием и разборкой конструкции здания и т.п.
Обязанности члена ОПФ, назначенного для вызова и встречи пожарных частей.
Способы вызова пожарных частей в случае возникновения пожара.
Обязанности членов ОПФ, входящих в состав боевого расчета пожарного автомобиля, мотопомпы: заступая на дежурство, по тревоге, на пожаре.
Практическая тренировка с отработкой обязанностей членов ОПФ в соответствии с табелем.

2.3. 3-тақырып. Кәсiпорын аумағындағы өртке қарсы тәртiп. Оны орындауға бақылау (2 сағат).
Ауланы ұстау-қарауға қойылатын, өртке қарсы алшақтықтар, өткелдерге, ғимараттар мен су көздерiне кiре берiстегi жолдардың талаптары. Қауiпсiздiк белгiлерi.
Орнықтырылған өрт қауiпсiздiгiнiң ережелерiн жұмыскерлерге түсiндiру тәртiбi, осы ережелердi сақтауды тексеру. Кәсiпорындағы өрттердiң алдын алу бойынша ҚӨҚ-сы мүшелерiнiң жұмысы. Өрт қауiпсiздiгi ережелерiнiң бұзылуы байқалған жағдайдағы әрекеттер.
2.4. 4-тақырып. Өрт сөндiру құралдары, байланыс және өрт туралы хабарлау (6 сағат).
Сыртқы өртке қарсы сумен қамтамасыз ету:
Өрттiк резервуарлар, су қоймалары, гидранттар. Өртке қарсы су құбырларының тораптары. Оларды ұстау, пайдалану тәртiбi.
Алғашқы өрт сөндiру құралдары: iшкi өрт шүмектерi, отсөндiргiштер, өрттiк құрал-саймандар, киiз, құмы бар жәшiктер, суы бар бөшкелер және жылжытпалы сатылар.
Отсөндiргiштердiң (көбiктi, көмiрқышқылды, ұнтақтық және т.б.) құрылғысы, әрекет принципi, зарядтарының құрамы туралы түсiнiктер. Отсөндiргiштер мен өрт шүмектерiнiң орналасуы. Әрекетке келтiру, жұмыс ережесi, ең көп тараған бұзылушылықтар, күтiм және сақтау.
Өрттiк жеңдiбiлектер туралы негiзгi мәлiметтер және оларға тиiстi саймандар.
Өрт сигнализациялары, автоматтық өрт сөндiру қондырғылары, сулық, көмiрқышқылдық, көбiктiк, булық, ұнтақтық отсөндiргiштер туралы жалпы түсiнiк. Құрылысы, әрекет принциптерi, әрекетке келтiру тәртiбi туралы түсiнiк.
Кәсiпорында бар өрт сөндiру құралдарының ұстанымдағы тәртiбi (жазғы және қысқы жағдайдағы).
Өрт туралы адамдарға хабарлаудың кәсiпорында орнықтырылған тәртiбi (жүйесi).
Байланыс құралдары және хабарлау, өрт болған жағдайда оларды пайдаланудың ережелерi. Өртке қарсы қызметтi шақырудың тәртiбi.
Кәсiпорында, ұйымда бар өрт-техникалық жабдықтармен ҚӨҚ-ы мүшелерiнiң iстегi жұмыстары.
ҚӨҚ-ы мүшелерiнiң өрт автомобильдер мен мотопомпалардың, басқа да өрт-техникалық қарулардың тактикалы-техникалық мәлiметтерiн оқып-үйрену және олармен iс жүзiнде жұмыс iстеу.
2.5. 5-тақырып. ҚӨҚ-сы мүшелерiнiң жауынгерлiк есеп табелi бойынша мiндеттерi (4 сағат).
Жауынгерлiк есеп табелi, ҚӨҚ-сы мүшелерi арасында мiндеттердi бөлу. ҚӨҚ мүшелерiнiң әрекетi, өрт сөндiру кезiнде стволмен, отсөндiргiшпен жұмыс iстейтiндерi, адамдарды және дүние-мүлiктi құтқарумен айналысатындары, ғимарат құрылымдарын аршу және даралау т.с.с.
Өрт бөлiмдерiн шақыру және қарсы алуға тағайындалған ҚӨҚ мүшелерiнiң мiндеттерi.
Өрт пайда болған жағдайда өрт бөлiмдерiн шақырудың тәсiлдерi.
Жауынгерлiк есеп құрамына кiретiн өрт автомобилi, мотопомпалардағы ҚӨҚ мүшелерiнiң мiндеттерi: кезекшiлiкке кiрiскенде, дабыл бойынша, өрт кезiндегi.
Табельге сәйкес ҚӨҚ мүшелерiнiң мiндеттерiн атқарудың iс жүзiндегi жаттығулары.

2.6. Тема 6. Основные правила тушения пожара (4-6 часов)
Общие сведения о пожаре и пожарной тактике. Понятие о возможных способах распространения огня во время пожара на объекте. Условия горения легковоспламеняющихся веществ. Способы прекращения горения.
Основные правила тушения пожаров, спасения людей, имущества, вскрытия и разборки конструкций. Техника безопасности во время работы с пожарной техникой и при тушении пожаров.
Изучение членами ОПФ (боевым расчетом) документов по указанным вопросам, которые действуют в государственной противопожарной службе.
Практические занятия по решению пожарно-тактических задач в условиях предприятия.
2.7. Тема 7. Оказание первой медицинской помощи (2 часа)
Основные сведения об ожогах, отравлениях угарным газом, физическом травмировании и поражении электрическим током. Определение признаков жизни, проведение искусственного дыхания, непрямого массажа сердца.
Доврачебная помощь. Практические занятия по выработке умения пользоваться набором средств по оказанию первой доврачебной помощи.
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                         Е. Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                        Ж. Турегельдинов
Приложение N 2
к правилам работы
общественных пожарных
формирований в г. Алматы
Порядок обеспечения спецодеждой членов
общественного пожарного формирования.
Нормы положенности
1. Спецодежда и снаряжение должны выдаваться только членам общественного пожарного формирования (ОПФ), входящих в состав боевых расчетов пожарных автомобилей и мотопомп. Работа без спецодежды не допускается.
2. Зачисление в боевые расчеты пожарных автомобилей и мотопомп производится приказом руководителя предприятия.
3. Выдача спецодежды (снаряжения) осуществляется бесплатно за счет предприятия, где создается ОПФ.
4. В комплект (с минимальными сроками эксплуатации) спецодежды и снаряжения входят:
- боевая одежда пожарного            2 года,
- рукавицы брезентовые               1 год;
- каска пожарная                     до износа;
- пояс пожарный                      до износа;
- телогрейка ватная                  3 года;
- шаровары ватные утепленные         6 лет;
- обувь специальная                  до износа
5. Списание одежды осуществляется по мере ее износа, но не ранее установленных сроков эксплуатации.
Состояние снаряжения не пригодного к дальнейшей эксплуатации и не подлежащего ремонту и восстановлению, определяется по результатам испытаний или по заключению комиссии
6. Боевая одежда, рукавицы, каски, пояса являются инвентарным имуществом и должны постоянно находиться в помещении, где расположена пожарная техника (в пожарном депо) и использоваться только на практических занятиях или работе на пожарах.
Примечание: Термин "износ" определяет состояние, при котором дальнейшая эксплуатация изделия невозможна, вследствие неспособности выполнять свои функции. Выясняется методом испытаний или устанавливается комиссией.
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                         Е. Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                        Ж. Турегельдинов
Приложение N 3
к правилам работы
общественных пожарных
формирований в г. Алматы
Типовой табель обязанностей боевого расчета
на мотопомпу
Заступая на работу (дежурство)
Начальник боевого расчета
принимает: мотопомпу с оборудованием, топливо, а также личное
снаряжение.
Дружинник № 1 Принимает: все напорные ракава, стволы, рукавную
задержку, резиновые прокладки, личное снаряжение.
Дружинник № 2 Принимает: разветвления рукавные, рукавные зажимы,
личное снаряжение.
Дружинник № 3 Принимает: ручной пожарный инструмент (лом, ба-гор,
топор, лопату) и личное снаряжение.
Моторист: Принимает: двигатель и насос мотопомпы, всасывающие рукава,
соединительные ключи, переходные гайки, инструмент для обслуживания
мотопомпы.
На пожаре(занятии)
Начальник боевого расчета

2.6. 6-тақырып. Өрт сөндiрудiң негiзгi ережелерi (4-6 сағат).
Өрт және өрт тактикасы туралы жалпы мәлiметтер. Объектiдегi өрт кезiнде оттың мүмкiн болатын таралу әдiстерi туралы түсiнiктер. Тез-жеңiл тұтынатын заттардың жану шарттары. Жануды тоқтатудың әдiстерi.
Өрт сөндiрудiң, адамдар мен дүние-мүлiктердi құтқару, құрылымдарды аршу және даралаудың негiзгi ережелерi. Өрт техникасының жұмысы және өрттердi сөндiру жұмыстары кезiндегi техникалық қауiпсiздiк.
Мемлекеттiк өртке қарсы қызметi әрекетiндегi көрсетiлген мәселелер
бойынша ҚӨҚ (жауынгерлiк есеппен) мүшелерiнiң құжаттарды оқуы.
Кәсiпорын жағдайында өрт-техникалық мiндеттердi шешу бойынша
тәжiрибелiк сабақтар.
2.7. 7-тақырып. Алғашқы медициналық көмек көрсету (2-сағат).
Күйiктер, ысты газбен улану, физикалық жарақаттану және электр тоғының
соғуы туралы негiзгi мәлiметтер. Тiршiлiк белгiлерiн анықтау, қолдан
тыныстандыруды жүргiзу, жүрекке жанама массаж. Дәрiгер келгенше көмектесу.
Алғашқы, дәрiгер келгенге дейiнгi көмек көрсетуде құралдар жиынтығын
пайдалана бiлуге дағдыланудың iс жүзiндегi сабақтары.
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI-шы сессиясының
Төрағасы
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Хатшысы
Алматы қалалық қоғамдық өрт
құрамаларының жұмыс
Ережесiне N 2 Қосымша
Қоғамдық өрт құрамалары мүшелерiн арнайы
киiммен қамтамасыз етудiң тәртiбi. Қалыпты тиесiлiктер
1. Арнайы киiмдер мен жабдықтар қоғамдық өрт құрамалары мүшелерiне ғана (ҚӨҚ) берiледi, өрт автомобильдерi мен мотопомпалардың жауынгерлiк есеп құрамына кiретiндерiне. Арнайы киiмсiз жұмыс iстеуге жол берiлмейдi.
2. Өрт автомобильдерi мен мотопомпалардың жауынгерлiк есебiне тiркеу,
кәсiпорын жетекшiсiнiң бұйрығымен жүргiзiледi.
3. Арнайы киiмдер (жабдықтар) ҚӨҚ құрылған кәсiпорын есебiнен тегiн
беру жүзеге асырылады.
4. Арнайы киiмдер мен жабдықтар жиынтығына (ең аз мерзiмдiк
пайдаланумен) енетiндерi:
- өртшiнiң жауынгерлiк киiмi 2 жылға
- брезенттiк қолғаптар           1 ж
- өрттiк дулығалар             тозғанша
- өрттiк белбеулер             тозғанша
- мақталы күртеше              3 жылға
- мақталы жылы шалбар          6 жылға
- арнайы аяқ киiм              тозғанша
5. Киiмдердi есептен шығару оның тозығы жеткенде жүзеге асырылады, бiрақ орнықтырылған пайдалану мерзiмi толмаса шығарылмайды.
Жабдықтардың жағдайы одан әрi пайдалануға жарамсыз болса немесе жөндеуге келмесе және қалпына келтiру мүмкiн болмаса, онда сынақтау нәтижесi бойынша анықталады немесе комиссия қорытындысы бойынша.
6. Жауынгерлiк киiм, қолғаптар, дулығалар, белбеулер саймандық
мүлiктер болғандықтан олар тұрақты бөлмелерде болуы керек, өрт техникасы
орналасқан жерде және де iс-тәжiрибелiк сабақтарда немесе өрт жұмыстарында
пайдаланылуы керек.
Ескерту: "Тозған"-деген атау оның жағдайын анықтайды, бұндайда
бұйымды бұдан әрi пайдалану мүмкiн емес, өз мiндетiн атқаруға
қабілетсiздiк
салдарынан. Сынақтау әдiсiмен анықталады немесе комиссия орнықтырады.
II-шi сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI сессиясының
Төрағасы
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Хатшысы
Алматы қалалық қоғамдық өрт
құрамаларының жұмыс
Ережесiне N 3 Қосымша
Мотопомпадағы жауынгерлiк есептiң мiндеттерiнiң
типтiк табелi
Жұмысқа кiрiсерде (кезекшiлiк)
Жауынгерлiк есептiң бастығы қабылдайды:
Мотопомпаны жабдығымен, жанар майды, сондай-ақ жеке жабдықтарды.
N 1 Жасақшы қабылдайды: барлық қысымдық жеңдi-бiлектердi, стволды,
бiлектiк кедергiнi, рәзiңке төсемдi, жеке жабдықтарды.
N 2 Жасақшы қабылдайды: бiлектiк тарамдарды, бiлек қыспаларды, жеке
жабдықтарды.
N 3 Жасақшы қабылдайды: қолдық өрт саймандарды (лом, багор, балта,
күрек) және жеке жабдықтарды.
Моторшы қабылдайды: қозғағышты және мотопомпаны сорғышын, сору
жеңдi-бiлектердi, қосарлық кiлттердi, ауыспалы гайкаларды, мотопомпаға
қызмет ететiн саймандарды.
Өртте (сабақта)
Жауынгерлiк есептiң бастығы

1. Руководит работой боевого расчета.
2. Организует спасательные работы и лично принимает
участие в спасении.
3. В случае недостаточного количества воды организует
еҰ доставку.
4. Организует и проводит эвакуацию имущества, разборку конструкций.
Дружинник № 1 Вместе с дружинником № 2 прокладывает рукавную линию к
месту пожара и работает со стволом.
Дружинник № 2
1. Вместе с дружинником № 1 прокладывает рукавную линию к месту
пожара.
2. Прокладывает вторую рукавную линию и работает со стволом.
Дружинник № 3
1. Вместе с мотористом готовит всасывающую линию. Присоединяет рукав
к напорному патрубку насоса.
2. Помогает дружиннику № 2 прокладывать вторую рукавную линию.
3. Работает с ручным пожарным инструментом, осуществляя разборку
конструкций.
Моторист:
1. Вместе с дружинником № 3 готовит всасывающую линию.
2. Запускает мотор мотопомпы, переключает его на работу насоса и
обеспечивает подачу воды в рукавные линии.
3. Наблюдает за рукавными линиями.
Примечание.
1. В Типовом табеле изложены общие обязанности боевого расчета по развертыванию технических средств с подачей стволов на тушение пожара. В зависимости от обстоятельств расчет, в соответствии с указаниями руководителя тушения пожара, может выполнять и другие обязанности.
2. Исходя из наличия оборудования и местных условий работы, необходимо вносить изменения в табель боевого расчета.
3. Минимальный боевой расчет на мотопомпу (МН-800, МН 13/60) состоит из 4 человек: начальник, 2 дружинника и моторист.
4. Боевая одежда и снаряжение должны укладываться в постоянном месте.
5. Табель обязанностей боевого расчета подписывает начальник добровольной пожарной дружины, утверждает - руководитель предприятия.
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                         Е. Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                        Ж. Турегельдинов
Приложение N 4
к правилам работы
общественных пожарных
формирований в г. Алматы
Типовой табель обязанностей боевого
расчета на автоцистерну
Заступая на работу (дежурство)
Начальник боевого расчета
Принимает: автоцистерну с оборудованием и средствами тушения,
топливо, а также личное снаряжение.
Дружинник № 1        Принимает: стволы Б и напорные рукава 51 мм,
гидроэлеватор, пеногенератор, спасательные верҰвки, личное снаряжение.
Дружинник № 2        Принимает: стволы А и напорные рукава 66-77 мм,
комплект для резки электропроводов, личное снаряжение.
Дружинник № 3        Принимает: лестницы, ручной пожарный инструмент
(лом, багор, топор, лопату), разветвления и личное снаряжение.
Дружинник № 4        Принимает: всасывающие рукава, всасывающую
сетку, соединительные переходные головки, колонку, зажимы рукавные, мостик
рукавный, личное снаряжение.
Шофер                Принимает: двигатель, насос, ходовую часть  и
управление автомобилем, ключи и соединения всасывающих рукавов, крюк для
открывания крышки гидранта, аптечку, огнетушитель, переходные гайки,
инструмент для обслуживания автоцистерны.
На пожаре (занятии)
Начальник боевого расчета

1. Жауынгерлiк есептiң жұмысын басқарады.
2. Құтқару жұмыстарын ұйымдастырады және жеке өзi құтқаруға
қатынасады.
3. Су мөлшерлерi жетiспеген жағдайда оны жеткiзудi ұйымдастырады.
4. Дүние-мүлiктi көшiрудi ұйымдастырып және жүргiзедi, құрылымды
даралайды.
N 1 Жасақшы N 2 Жасақшымен бiрге өрт болған орынға жеңдi-бiлек
желiсiн төсейдi.
N 2 Жасақшы
1. N 1 Жасақшымен бiрге өрт болған орынға жеңдi-бiлек желiсiн төсейдi.
2. Екiншi жеңдi-бiлек желiсiн төсеп және стволмен жұмыс iстейдi.
N 3 Жасақшы
1. Мотористпен бiрге соратын желiнi дайындайды. Жеңдi-бiлектi
насостың арындық патрубкасына жалғайды.
2. N№2 Жасақшыға екiншi жеңдi-бiлек желiсiн салуға көмектеседi.
3. Өрттiк қол құрал-саймандарымен жұмыс iстейдi, құралымдарды
әзiрлеудi жүзеге асырады.
Моторист:
1. N 3 Жасақшымен бiрге соратын желiнi дайындайды.
2. Мотопомпаның моторын iске қосады, оны насос жұмысына қайтара қосады және жеңдi-бiлекке су берудi қамтамасыз етедi. Жеңдi-бiлек жұмысын бақылайды.
Ескерту:
1. Типтiк табельде техникалық құралдарды әзiрлеу бойынша өрттi сөндiруге стволдарды бередi. Жағдайға байланысты өрт сөндiру жетекшiсiнiң тапсырмасымен есепке сәйкес басқа да мiндеттердi орындауына болады.
2. Қолда бар жабдықтар мүмкiндiгi мен жұмыстың жергiлiктi жағдайына
қарай жауынгерлiк есепке өзгерiстер енгiзу қажет.
3. (МН-800, МН 13/60) мотопомпаның ең шектеулi жауынгерлiк есебi 4
адамнан тұрады: бастығы, 2 жауынгер және моторист.
4. Жауынгерлiк киiм мен жабдықтар тұрақты орында жинақталуы керек.
5. Жауынгерлiк есептiң табельдiк мiндеттерiне ерiктi өрт жасағының
бастығы қол қояды, кәсiпорын жетекшiсi бекiтедi.
II сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI-шы сессиясының
Төрағасы
II сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
Хатшысы
Алматы қалалық қоғамдық өрт
құрамаларының жұмыс
Ережесiне N 4 қосымша
Автоцистернадағы жауынгерлiк есептiң мiндеттерiнiң
типтiк табелi
Жұмысқа кiрiсерде (кезекшiлiкте)
Жауынгерлiк есептiң бастығы қабылдайды: автоцистернаны жабдығымен,
жанармайды, сондай-ақ жеке жабдықтарды
N 1 Жасақшы қабылдайды: Б стволын және 66,77 мм қысымдық жеңдi-бiлектер, гидроэлеватор, пеногенератор, құтқару арқандарын және жеке жабдықтарды.
N 2 Жасақшы қабылдайды: А стволдарын және 66,77 мм қысымдық жеңдi-бiлектердi, кесетiн электроөткiзгiштер жиынтығын, жеке жабдықтарды.
N 3 Жасақшы қабылдайды: сатылар, өрттiк қол құрал-саймандары (лом, багор, балта, күректердi), тармақтағыш және жеке жабдықтар.
N 4 Жасақшы қабылдайды: сору жеңдi-бiлектердi, сору торын,
жалғастырғыш ауыспалы бастамды, колонка, жеңдi-бiлек қысқыштарын, жеңдiк
көпiршелер, жеке жабдықтарды.
Жүргiзушi қабылдайды: қозғағыш, насос, жүрiстiк бөлшек және
автомобильдi басқаруды, кiлттердi, сору жеңдi-бiлектердiң қосқыштарын,
гидрант қақпағын ашатын iлмек, аптечка, отсөндiргiш, ауыспалы гайканы,
автоцистернаға қызмет көрсететiн құрал-саймандарды.
Өртте (сабақта)
Жауынгерлiк есептiң бастығы

1. Руководит работой боевого расчета.
2. Организует спасательные работы и лично принимает
участие в спасении.
3. В случае недостаточного количества воды организует
еҰ доставку.
4. Организует и проводит эвакуацию имущества,
разборку конструкций.
5. Оказывает помощь дружинникам во время работы.
Дружинник № 1
Вместе с дружинником № 2 прокладывает рукавную линию к месту пожара и
работает со стволом.
Дружинник № 2
1. Вместе с дружинником №1 прокладывает рукавную
линию к месту пожара.
2. Работает подствольщиком.
Дружинник № 3
1. Помогает дружиннику № 2 прокладывать магистральную
рукавную линию.
2. Вместе с дружинником № 2 переносит и устанавливает
выдвижную лестницу.
3. Освещает место работы, прокладывает третью рукавную
линию и работает со стволом.
4. Проводит спасение людей. Работает ручным пожарным
инструментом, осуществляет разборку конструкций.
Дружинник № 4
1. Вместе с шофером устанавливает АЦ на водоисточник
(водоем, гидрант).
2. Устанавливает разветвления и рукавные мостики,
работает на разветвлении.
Шофер
1. Вместе с дружинником №4 устанавливает АЦ на
водоисточник (водоем, гидрант).
2. Переключает работу двигателя на насос и
обеспечивает подачу воды (пены) в рукавную линию.
3. Наблюдает за рукавными линиями.
Примечание.
1. В Типовом табеле изложены общие обязанности боевого расчета по развертыванию технических средств с подачей стволов на тушение пожара. В зависимости от обстоятельств расчет, в соответствии с указаниями руководителя тушения пожара, может выполнять и другие обязанности.
2. Исходя из наличия оборудования, вывозимого на автоцистерне, и местных условий работы, необходимо вносить изменения в табель боевого расчета.
3. Минимальный боевой расчет на автоцистерну состоит из 4 человек: начальник, 2 дружинника и шофер.
4. Боевая одежда и снаряжение должны укладываться на постоянном месте в автоцистерне.
5. Табель обязанностей боевого расчета подписывает начальник добровольной пожарной дружины, утверждает - руководитель предприятия.
Председатель VI сессии
Алматинского городского
Маслихата II созыва                         Е. Шайхутдинов
Секретарь Алматинского
городского Маслихата                        Ж. Турегельдинов

1. Жауынгерлiк есептiң жұмысын басқарады.
2. Құтқару жұмыстарын ұйымдастырады және жеке өзi құтқаруға қатысады.
3. Су мөлшерлерi жетiспеген жағдайда оны жеткiзудi ұйымдастырады.
4. Дүние-мүлiктi көшiрудi ұйымдастырып және жүргiзедi,құрылымдарда
даралайды.
5. Жұмыс кезiнде жасақшыларға көмек көрсетедi.
N 1 Жасақшы
N 2 - жасақшымен бiрлiкте өрт болған жерге жеңдi-бiлек желiсiн
төсейдi және стволмен жұмыс iстейдi.
N 2 Жасақшы
1. N№1-жасақшымен бiрге өрт болған жерге жеңдi-бiлек желiсiн төсейдi.
2. Стволшының көмекшiсi болып iстейдi.
N 3 Жасақшы
1. N 2 - жасақшыға магистральды жеңдi-бiлек желiсiн төсеуге
көмектеседi.
2. N 2 - жасақшымен бiрге суырмалы сатыны ауыстырып және орнықтырады.
3. Жұмыс орнын жарықтандырады, үшiншi жеңдi-бiлек желiсiн төсейдi
және стволмен жұмыс iстейдi.
4. Адамдарды құтқаруды жүргiзедi. Өрттiк қол саймандармен жұмыс
атқарады, құрылғыларды даралауды жүзеге асырады.
N 4 Жасақшы
1. Жүргiзушiмен бiрге автоцистернаны су көздерiне (сужинақ, гидрант)
орнықтырады.
2. Тармақтауды және желiлiк көпiршелердi орнықтырады, тармақтауды
әзiрлейдi.
Жүргiзушi
1. N 4-жасақшымен бiрге автоцистернаны су көздерiне (сужинақ,
гидрант) орнықтырады.
2. Қозғағыштың жұмысын насосқа бұрады және судың (көбiктiң) берiлуiн
жеңдi-бiлек желiсiне қамтамасыз етедi.
3. Жеңдi-бiлек желiсiн бақылайды.
Ескерту:
1. Типтiк табельде жауынгерлiк есептiң техникалық құралдарды әзiрлеу бойынша стволдарды өрт сөндiруге берудiң жалпы мiндеттерi баяндалған. Жағдайға байланысты жауынгерлiк есеп өрт сөндiру жетекшiсiнiң жарлықтарына сәйкес, басқа да мiндеттердi орындауына болады.
2. Қолда бар жабдықтардың, автоцистернамен әкелген судың және
жергiлiктi жағдайға байланысты мүмкiндiктер көлемiнде жауынгерлiк есептiң
табелiне өзгерiстер енгiзу қажет.
3. Автоцистернадағы жауынгерлiк есеп 4 адамнан тұрады: бастық, 2
жасақшы және жүргiзушi.
4. Жауынгерлiк киiм мен жабдықтар автоцистернадағы тұрақты орында
жинақты тұруы керек.
5. Жауынгерлiк есептiң табельдiк мiндеттерiне ерiктi өрт жасағының
бастығы қол қояды, кәсiпорын жетекшiсi бекiтедi.
II сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VI сессиясының
Төрағасы
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Хатшысы
(Маман: Сариева А.)