О таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 6 февраля 2001 года N 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. за N 1443. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
7) Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 6 февраля 2001 года N 42 "О таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан"...".
----------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию о порядке определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан;
2) Инструкцию по контролю за правильностью определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан;
3) Инструкцию о порядке, условиях заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан;
4) Правил по заполнению декларации таможенной стоимости;
5) Правил заполнения форм корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов.
2. Признать утратившим силу следующие приказы:
Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 года N 123-П V950114_ "Об утверждении инструкции по применению Порядка определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан";
Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 года N 141-П V950141_ "Об утверждении Инструкции "По контролю таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан" и V950145_ Положения "О порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан";
Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9 декабря 1999 года N 609-П V991001_ "О внесении изменений и дополнений в приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 года N 141-П";
Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 117 V001123_ "О применении условных цен на ввозимые товары";
Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 241-П  V980688_   "Об электронных копиях деклараций таможенной стоимости".
3. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Главному управлению таможенных доходов (Жумабеков Б.А.) обеспечить реализацию настоящего приказа.
5. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Кунанбаева Д.А.
7. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Согласовано:                                Утверждена
Министр                              Приказом Таможенного комитета
государственных доходов               Министерства государственных
Республики Казахстан                  доходов Республики Казахстан
5 февраля 2001 года                    от 6 февраля 2001 года N 42
Инструкция
о порядке определения таможенной стоимости товаров,
ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о порядке определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан разработана в целях единообразного применения методов определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құны туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 6 ақпандағы N 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу нөмірі 1443. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Нұсқаулықтар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау тәртiбi туралы Нұсқаулық;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындаудың дұрыстығына бақылау жасау жөнiндегi Нұсқаулық;
3) Өтiнiш тәртiбi, шарты және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын түзету туралы Нұсқаулық;
4) Кеден құны декларациясын толтыру жөнiндегi Ережесi;
5) Кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету нысандарын толтыру Ережесi.
2. Мынадай бұйрықтардың күшi жойылды деп танылсын:
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiндегi Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 25 қыркүйектегi "Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау Тәртiбiн қолдану жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" N 123-Б ;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiндегi Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 11 қазандағы "Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын бақылау жөнiндегi" Нұсқаулықты және "Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын хабарлаудың тәртiбi және шарттары туралы" Ереженi бекiту туралы" N 141-Б ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 9 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiндегi Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 11 қазандағы N 141-Б бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" N 609-Б ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi "Әкелiнетiн тауарларға шартты бағалар қолдану туралы" N 117-Б ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1998 жылғы 30 қарашадағы "Кеден құны декларациясының электронды көшiрмелерi туралы" N 241-Б .
3. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Мұхамедиева Г.А.) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Кедендiк кiрiстер бас басқармасы (Жұмабеков Б.А.) осы бұйрықтың iске асырылуын қамтамасыз етсiн.
5. Баспасөз қызметi (Исахан Г.) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетi төрағасының орынбасары Д.А.Құнанбаевқа жүктелсiн.
7. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Төраға
Келісілді                              Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс                      Кеден комитетінің
Министрі                               2001 жылғы 6 ақпандағы
2001 жылғы 5 ақпан                 N 42 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген
тауарлардың кедендiк құнын айқындау тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ 1 бөлiм. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген тауарлардың кедендiк құнын айқындау туралы осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген тауарлардың кедендiк құнын айқындау әдiстерiн бiргелкi қолдану мақсатында әзiрленген.

2. Таможенная стоимость ввозимых товаров является основой для исчисления таможенных платежей и налогов, за исключением таможенных платежей и налогов, по которым применяются специфические ставки, а также иных таможенных целей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Таможенная стоимость ввозимых товаров заявляется (декларируется) декларантом в соответствии со статьей 123 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) в порядке, определенном Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
Заявленная таможенная стоимость подтверждается декларантом представлением в таможенный орган сведений, относящихся к ее определению и основывающихся на документально подтвержденной, количественно определимой и достоверной информации.
4. В случаях и в порядке, определенных статьями 126, 127 Закона о таможенном деле, должностные лица таможенного органа вправе самостоятельно определить таможенную стоимость декларируемого товара.
5. Необходимость уточнения заявленной таможенной стоимости, включая необходимость предоставления декларантом дополнительных сведений, не является основанием для задержки выпуска товаров. При возникновении необходимости в уточнении заявленной таможенной стоимости и в случае, когда декларант не использует свое право по определению таможенной стоимости оформляемых товаров по последующим методам, выпуск товаров осуществляется в порядке, установленном главой 8 настоящей Инструкции.
Раздел 2. Методы определения таможенном стоимости и
порядок их применения
Глава 1. Методы определения таможенной стоимости
6. В соответствии со статьей 127 Закона о таможенном деле определение таможенной стоимости товара, ввозимого на таможенную территорию Республики Казахстан, производится путем последовательного применения следующих методов:
по цене сделки с ввозимыми товарами (далее - метод 1);
по цене сделки с идентичными товарами (далее - метод 2);
по цене сделки с однородными товарами (далее - метод 3);
вычитания стоимости (далее - метод 4);
сложения стоимости (далее - метод 5);
резервного (далее - метод 6).
7. Метод 1 является основным методом определения таможенной стоимости. В случае невозможности использования основного метода последующие методы (методы 2-6) применяются в последовательном порядке. При этом по желанию декларанта методы 4 и 5 могут применяться в обратной последовательности.
8. Если таможенная стоимость определена с помощью одного метода, последующие методы не применяются.

2. Әкелiнген тауарлардың кедендiк құны кеден төлемдерi мен салықтарын есептеу үшiн, ерекшелiктерi бар ставкаларды қолдану бойынша кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қоспағанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген өзге кеден мақсаттары үшiн негiз болып табылады.
3. Әкелiнген тауарлардың кедендiк құнын, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Заңының (бұдан әрi - кеден iсi туралы Заң) 123-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi айқындаған тәртiппен декларант мәлiмдейдi (мағлұмдайды).
Мәлiмделген кедендiк құнды декларант кеден органына құнды айқындауға қатысты құжаттармен дәлелденген, сандық жағынан анықталған және дұрыс ақпараттарға негізделген мәлiметтердi берiп, растайды.
4. Кеден iсi туралы Заңның 126, 127-баптарында айқындалған жағдайлар  мен тәртiпте кеден органының лауазымды тұлғалары мәлiмденетiн тауарлардың құнын дербес анықтауға құқығы бар.
5. Мәлiмделген кеден құнын нақтылау қажеттiлiгi, декларанттың қосымша мәлiметтердi ұсыну қажеттiлiгiн қоса алғанда, тауарлардың шығуын кiдiртуге негiз бола алмайды. Мәлiмделген кеден құнын нақтылау қажеттiлiгi туған жағдайда, егер декларант ресімделетін тауарлардың кедендік құнын кейiнгі әдiс бойынша анықтау жөнiнде өз құқығын пайдаланбаған жағдайда, осы Нұсқаулықтың 8-тарауы белгiлеген тәртiппен тауарларды шығару жүзеге асырылады.
2 бөлiм. Кеден құнын айқындау әдiстерi және оларды
қолдану тәртiптерi 1 тарау. Кеден құнын айқындау әдiстерi
6. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген тауардың кедендiк құнын айқындау кеден iсi туралы Заңның 127-бабына сәйкес төмендегi әдiстер тiзбегiн қолдану арқылы жүргiзiледi:
әкелiнетiн тауарлармен жасалатын
мәмiле бағасы бойынша (бұдан әрi - 1-әдiс);
ұқсас тауарлармен жасалатын
мәмiле бағасы бойынша (бұдан әрi - 2-әдiс);
бiртектес тауарлармен жасалатын
мәмiле бағасы бойынша (бұдан әрi - 3-әдiс);
құнды шегеру (бұдан әрi - 4-әдiс);
құнды қосу (бұдан әрi - 5-әдiс);
резерв әдiсi (бұдан әрi - 6-әдiс).
7. 1-әдiс кеден құнын айқындаудың негiзгi әдiсi болып табылды. Негiзгi әдiстi пайдалану мүмкiн болмаған жағдайда аталған әдiстердiң (2-6-әдiстер) әрқайсысы рет-ретiмен қолданылады. Бұл орайда, декларанттың қалауымен 4- және 5-әдiстер керi қолданылуы мүмкiн.
8. Егер кедендiк құн бiр әдiстiң көмегiмен айқындалса, келесi әдiстер қолданылмайды.

9. Применение методов 2-6 базируется на использовании статистических данных о ранее имевших место сделках с перемещением товаров через таможенную границу Республики Казахстан. Указанная информация формируется на основе статистических данных контрактов, Грузовых таможенных деклараций (далее - ГТД) и Деклараций таможенной стоимости (далее - ДТС), сведений об уровнях цен, прибыли, издержках, применяемых в торговле скидках и иных сведениях, необходимых для определения таможенной стоимости. При этом статистическая информация о перемещаемых товарах должна включать сведения о стране происхождения товара, товаропроизводителе, условиях, сроках и объемах поставки товара, формах и сроках оплаты, гарантийных обязательствах, длительности торговых взаимоотношений между партнерами, а также другие сведения, повлиявшие на цену сделки.
Информация, имеющаяся в таможенных органах, должна предоставляться декларанту по его письменному заявлению. При этом информация, содержащая конфиденциальные сведения, предоставляется таможенными органами декларантам с соблюдением требований, предусмотренных статьей 124 Закона о таможенном деле.
Критерием выбора информации, используемой в качестве базы для определения таможенной стоимости, является степень ее приближенности к условиям оцениваемой сделки.
10. Для таможенной оценки товаров и проверки заявленной декларантом таможенной стоимости может быть использована информация, представленная декларантом, если такая информация была ранее принята таможенным органом.
Глава 2. Метод 1 (по цене сделки с ввозимыми товарами)
Параграф 1. Общие положения
11. Таможенной стоимостью товара по методу 1 является цена сделки ввозимых товаров.
12. Ценой сделки является цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за товары, скорректированная с учетом установленных дополнений к цене и вычетов из нее согласно статье 128 Z952368_ Закона о таможенном деле.
13. Фактически уплаченной ценой является общая сумма платежа, осуществленного покупателем в пользу продавца, за ввозимые товары.
14. Цена, подлежащая уплате, - общая сумма платежа, который предстоит произвести покупателю в пользу продавца за ввозимые товары.
15. Платеж может осуществляться способами, предусмотренными условиями договора (контракта) и не противоречащими международной практике осуществления безналичных платежей, а по договорам, в которых один либо оба участника сделки является физическим лицом, - наличных платежей.
16. Платеж может быть осуществлен непосредственно покупателем либо третьим лицом, прямо или косвенно.
Платеж рассматривается как прямой в случаях, когда денежное обязательство покупателя по данной сделке исполняется непосредственно при осуществлении сделки.
Платеж рассматривается как косвенный, когда поставка товара по данной сделке осуществляется в счет денежных обязательств продавца перед покупателем.
Параграф 2. Условия применения метода 1

9. 2-6-әдiстердi қолдану, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлген тауарлармен жасалған, бұрын орын алған осындай мәмiлелер туралы статистикалық деректердi пайдалануға негiзделген. Аталған ақпарат, кеден құнын айқындау үшiн қажет келiсiм-шарт, Жүк Кеден Декларациясы (бұдан әрi - ЖКД) және Кеден Құны Декларациясы (бұдан әрi - КҚД), баға деңгейi, түскен пайда, шығын, саудада қолданылатын шегерiм туралы мәлiметтер және кеден құнын айқындау үшiн қажет өзге де мәлiметтердiң статистикалық деректерi негiзiнде қалыптасады. Бұл орайда, тасымалданатын тауарлар туралы статистикалық ақпаратта тауардың шыққан елi, тауар өндiрушi, тауар жеткiзiлiмiнiң жағдайлары, мерзiмдерi және көлемдерi, төлем түрлерi мен мерзiмдері, кепiлдiк мiндеттемелер, серiктестер арасындағы саудалық қарым-қатынастың ұзақтылығы туралы мәлiметтер, сондай-ақ мәміле бағасына әсерiн тигiзген өзге де мәлiметтер болуы тиiс.
Кеден органдарында бар ақпарат декларантқа оның жазбаша өтiнiшi бойынша берiлуi тиiс. Бұл орайда, кеден органдары жасырын болып табылатын ақпаратты декларантқа, кеден iсi туралы Заңның 124-бабында қарастырылған талаптарды сақтай отырып, бередi.
Кедендiк құнды айқындау үшiн негiздеме ретiнде пайдаланатын ақпаратты оның бағаланатын мәмiле шартына жақын дәреже iрiктеудiң критерийi болып табылады.
10. Тауардың кедендiк бағасы мен декларанттың мәлiмдеген кеден құнын тексеру үшiн, декларанттың берген ақпараты пайдаланылуы тиiс, егер кеден органы осындай ақпаратты бұрын қабылдаса.
2 тарау. 1 әдiс (әкелiнген тауарлармен жасалған мәмiле
бағасы бойынша) 1 параграф. Жалпы ережелер
11. Әкелiнген тауарлармен жасалған мәмiле бағасы тауардың 1-әдiс бойынша айқындалатын кедендiк құны болып табылады.
12. Бағаға қосылатын белгіленген толықтыру және олардан кеден iсi туралы Заңның 128-бабына сәйкес шегеру есепке алынып түзетiлген тауарлар үшiн нақты төленген немесе төленуге тиiстi баға мәмiле бағасы болып табылады.
13. Сатып алушының әкелiнген тауарлар үшiн сатушының пайдасына жүргiзген төлемiнiң жалпы сомасы - нақты төленген баға болып табылады.
14. Төленуге жататын баға - сатып алушының әкелiнген тауарлар үшiн сатушының пайдасына төленетiн төлемiнiң жалпы сомасы.
15. Шарттың (келiсiм-шарт) шартымен көзделген тәсiлдермен және қолма-қол ақшасыз төлемдердi жүзеге асырудың халықаралық тәжiрибеге қарама-қайшылық туғызбай, төлем жүзеге асырылуы тиiс, ал мәмiлеге қатысушылардың бiреуi не болмаса екеуi де жеке тұлға болып табылатын шарт бойынша - қолма-қол төлем жүргiзiледi.
16. Төлемдi тура немесе жанама түрде сатып алушы не үшiншi тұлға тiкелей жүргiзуi тиiс.
Төлем, әдеттегiдей тура төлем болып қаралады, егер сатып алушының аталған мәмiле бойынша ақшалай мiндеттемесi мәмiле жасалғанда тiкелей атқарылса.
Төлем, әдеттегiдей жанама төлем болып қаралады, егер сатушы аталған мәмiле бойынша тауарлардың жеткiзiлiмiн сатып алушының алдында ақшалай мiндеттемесiнiң есебiнен атқарса.
2 параграф. 1 әдiстi қолданудың шарттары

17. Данный метод может быть применен при соблюдении следующих пяти условий:
1) товар продан для экспорта в Республику Казахстан;
2) нет ограничений в отношении прав импортера на оцениваемый товар, за исключением:
ограничений, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
ограничений географического региона, в котором товары могут быть перепроданы;
ограничений, существенно не влияющих на стоимость товаров;
3) продажа или цена сделки не зависят от соблюдения каких-либо условий, влияние которых невозможно исчислить;
4) данные, использованные декларантом при заявлении таможенной стоимости, документально подтверждены, количественно определимы и достоверны;
5) участники сделки не являются взаимозависимыми лицами, за исключением случаев, когда их взаимозависимость не повлияла на цену сделки.
18. Условие подпункта 1) пункта 17 настоящей Инструкции включает факт продажи, означающий возмездный характер сделки купли-продажи, и экспорт в Республику Казахстан, означающий перемещение товаров по сделке через таможенную границу страны покупателя.
К внешнеэкономическим сделкам, не содержащим признаков сделки купли-продажи возмездного характера, относятся:
1) безвозмездная поставка товара;
2) поставка товара на условиях консигнации, предусматривающей поставку товара для продажи в Республике Казахстан без перехода права собственности к импортеру;
3) поставка товаров иностранным юридическим лицом в адрес своих филиалов (представительств), находящихся на территории Республики Казахстан;
4) поставка товаров в рамках бартерных или иных компенсационных сделок;
5) поставка товаров по договорам имущественного найма (лизинга);
6) поставки товаров в целях временного нахождения;
7) ввоз на территорию Республики Казахстан отходов производства в целях их некоммерческой утилизации;
8) поставка товаров в счет гарантийных обязательств продавца;
9) иные поставки, не содержащие факта купли-продажи товара.
19. К числу ограничений в отношении прав импортера на оцениваемый товар, не влияющих на применение метода 1, в соответствии с подпунктом 2) пункта 17 настоящей Инструкции, относятся:
установленные законодательными актами Республики Казахстан ограничения в отношении круга лиц, имеющих право импортировать в республику определенные категории товаров. В частности, импорт ядерных, химических, отравляющих веществ, наркотических средств разрешается лишь строго ограниченному кругу организаций;
ограничения географического региона, в котором товары могут быть перепроданы.
Например, продавец продает товары нескольким покупателям, каждый из которых вправе продавать товар на определенной территории Казахстана;
ограничения, существенно не влияющие на стоимость товара.
При этом основным критерием является степень влияния того или иного условия на цену сделки (стоимость товара).
Примеры:

17. Осы әдiс келесi бес шарттарды сақтаған кезде қолданылуы мүмкiн:
1) тауар Қазақстан Республикасына экспорт үшiн сатылғанда;
2) бағаланатын тауарға импорттаушының құқығына қатысты шектеулiк жоқ болса, мыналарды:
Қазақстан Республикасының заңдық актiлерi белгiлеген шектеулiктердi;
тауарлардың алып-сатылуы мүмкiн болатын географиялық аймақтардың шектеулiктерi;
тауарлардың құнына айтарлықтай әсерiн тигiзбейтiн шектеулiктердi қоспағанда;
3) олардың тигiзетiн әсерiн есептеу мүмкiн емес сату немесе мәмiле бағасы қандай-да болмасын шарттарды сақтауға байланысты болмаса;
4) кеден құнын мәлiмдеген кезде, декларант пайдаланған деректер құжаттармен дәлелденсе, не болмаса мөлшермен анықталатын және дұрыс болса;
5) мәмiлеге қатысушылар өзара тәуелдi болмаса, мына жағдайларды қоспағанда, егер олардың өзара тәуелдiлiгi мәмiле бағасына ықпалын тигiзбесе.
18. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағындағы 1) тармақшаның шартында, сатып алу-сату мәмiлесiнiң өтеулiк сипатын бiлдiретiн сату және жасалған мәмiле бойынша сатып алушы елiнiң кеден шекарасы арқылы тауарлар тасымалдауды бiлдiретiн Қазақстан Республикасына келетiн экспорт фактiсi бар.
Сатып алу-сату мәмiлесiнiң өтеулiк сипатының белгiлерi жоқ сыртқы экономикалық мәмiлелерге жатады:
1) тауарлардың өтеусiз жеткiзiлiмi;
2) импорттаушыға меншiк құқығын ауыстырмай, Қазақстан Республикасында сату үшiн тауарларды әкелу көзделген консигнацияның шартымен тауарларды жеткiзу;
3) шетелдiк заңды тұлға Қазақстан Республикасының аумағында тұрған өз филиалдарының (өкiлдiгiнiң) атына тауарларды жеткiзуi;
4) баспа-бас айырбас және өзге де өтемдiк мәмiлелер шегiнде тауарлар жеткiзiлiмi;
5) мүлiктi жалға беру (лизинг) шарты бойынша тауарлар жеткiзiлiмi;
6) уақытша болу мақсатында тауарлар жеткiзiлiмдерi;
7) Қазақстан Республикасының аумағына коммерциялық емес кәдеге жарату мақсатында өндiрiс қалдықтарын әкелу;
8) Сатушының кепiлдiк мiндеттемелерiнiң есебiнен тауарлар жеткiзiлiмi;
9) тауарларды алып-сату фактiсi жоқ өзге де жеткiзiлiмдер.
19. Осы Нұсқаулықтың 18-тармағындағы 2) тармаққа сәйкес 1-әдiстi қолдануға ықпалын тигiзбей бағаланатын тауарға импортшының құқығына қатысты шектеулiктердiң қатарына жатады:
тауарлардың жекеленген санатын республикаға импорттауға құқығы бар тұлғалар тобына қатысты Қазақстан Республикасының заңдық актілерi бекiткен шектеулiктер. Атап айтқанда, ядролық, химиялық, улағыш заттарды, есiрткi заттарын импорттау ұйымдардың тек қана қатаң шектелген тобына рұқсат берiледi;
тауарлардың алып-сатылуы мүмкiн болатын географиялық аймақтардың шектеулiктерi;
Мысалы, сатушы, тауарларды әрқайсысы Қазақстан Республикасының белгiлi бiр аумағында тауарларды сатуға құқығы бар бiрнеше сатып алушыларға сатады;
Тауар құнына елеулi ықпалын тигiзбейтiн шектеулiктер;
Бұл орайда, мәмiле бағасына (тауар құнына) қандай да болмасын бiр шарттың ықпал еткен дәрежесi негiзгi критерий болып табылады.
Мысалдар:

1) покупатель ввозит на таможенную территорию Казахстана медицинский аппарат по договору купли-продажи на условиях использования данного товара в благотворительных целях. В данном случае при определении таможенной стоимости товара не может быть применен метод 1, так как имеет место ограничение прав покупателя в отношении пользования товаром, которое могло оказать существенное влияние на цену сделки;
2) продавец требует от покупателя автомобилей не продавать или не демонстрировать их до определенной даты, которая предоставляет собой начало года выпуска модели. Данное ограничение относится к тем, которые, как правило, не оказывают существенного влияния на цену сделки.
20. Условие подпункта 3) пункта 17 настоящей Инструкции предусматривает невозможность применения метода 1 в случаях, когда продажа или цена сделки зависят от соблюдения каких-либо условий, стоимость которых не может быть определена количественно.
К примеру:
1) продавец устанавливает цену на ввозимые товары, при условии, что покупатель приобретает также другие товары в определенных количествах;
2) цена ввозимых товаров зависит от цены или цен, по которым покупатель ввозимых товаров продает другие товары продавцу ввозимых товаров;
3) цена устанавливается по условиям платежа, не связанным с ввозимыми товарами. Например, когда ввозимые товары являются полуфабрикатами, которые предоставляются продавцом на условии, что продавец получит определенное количество обработанных товаров.
При этом в качестве условий, не влияющих на возможность применения метода 1, рассматриваются:
условия поставки, интерпретируемые в соответствии с Международными правилами толкования торговых терминов "Инкотермс" (далее - Инкотермс);
другие условия, которые являются общепринятыми для внешнеторговых сделок и не оказывают значительного влияния на цену сделки (скидки на количество товара, "на верность данному продавцу" и иные).
Например, постоянная скидка с цены данному покупателю при покупке товара именно у данного продавца может рассматриваться как общепринятое условие, если она обычно используется во внешнеторговой практике.
21. В качестве документального подтверждения данных, использованных декларантом при заявлении таможенной стоимости, предусмотренного подпунктом 4) пункта 17 настоящей Инструкции, могут выступать следующие документы:
счет-фактура (инвойс) или счет-проформа (для сделок купли-продажи, предусматривающих предварительную оплату или поэтапную отгрузку), а также платежные документы - для подтверждения цены сделки. При этом платежные документы представляются, если на момент таможенного оформления ввозимых товаров их оплата уже осуществлена.
В случае, если предъявленный счет (инвойс) вызывает сомнения у таможенного органа (в связи с отсутствием реквизитов продавца или покупателя и иных обязательных данных, нечетким изображением данных), таможенный орган обязан потребовать другие документы, подтверждающие цену сделки (платежные, коммерческие или иные). Если декларантом не представлены документы, подтверждающие цену сделки, метод 1 для определения таможенной стоимости не применяется;
платежные, товаросопроводительные, страховые, коммерческие документы - для подтверждения дополнительных начислений к цене сделки;
платежные, товаросопроводительные, коммерческие, таможенные документы - для подтверждения вычитаемых затрат.

1) сатушы медициналық аппараттарды сатып алу-сату шарты бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына, аталмыш тауарларды қайырымдылық мақсатында пайдалану шартымен әкеледi. Осындай жағдайда тауардың кедендiк құнын айқындау үшiн 1-әдiстi қолдану мүмкiн емес, себебi мәмiле бағасына елеулi ықпалын тигiзуi мүмкiн болатын тауарлардың пайдалануына қатысты сатып алушының құқықтарына шектеулiк қою орын алады;
2) сатушы автомобильдердi сатып алушыдан модельдiң шыққан жылының басталғанын бiлдiретiн белгiлi бiр күнге дейiн оларды сатпауын немесе көрсетпеуiн талап етедi. Аталған шектеулiктер, әдеттегiдей мәмiле бағасына елеулi ықпал етпейтiндей болғанда қолданылады.
20. Осы Нұсқаулықтың 17-тармағындағы 3) тармақшаның шартымен 1-әдiстi қолдану мынадай жағдайларда мүмкiн еместiгi, тауарлардың сатылуы мен мәмiле бағасы, олардың құнын мөлшермен анықтауға болмайтын қайсiбiр талаптарға байланысты болмауын қарастырады.
Мысалы:
1) сатушы, егер сатып алушы белгiленген шамада басқа тауарларды қоса сатып алатын болса, әкелiнген тауарлардың бағасын белгiлейдi;
2) әкелiнген тауарлардың бағасы, әкелiнген тауарларды сатып алушы басқа тауарларды әкелiнген тауарларды сатушыға сататын бағаға немесе бағаларға байланысты;
3) әкелiнетiн тауарларға байланысты болмайтын төлемдердiң шарты бойынша бағасы белгіленедi. Мысалы, егер, сатушы өңделген тауарлардың белгiлi бiр мөлшерiн алу шартымен әкелiнген тауарлар жартылай өнiмдер болып табылса.
Бұл орайда, 1-әдiстi қолданудың мүмкiндiгiне ықпалын етпейтiн шара түрiнде қаралады:
"Инкотермс" сауда терминдерiнiң түсiнiктемесiнiң (бұдан әрi - Инкотермс) халықаралық ережелерiне сәйкес түсiндiрiлетiн жеткiзiлiмнiң шарты;
сыртқы саудалық мәмiле үшiн жалпы жұрт қабылдаған болып табылатын басқа шарттар және мәміле бағасына айтарлықтай ықпал келтiрмейдi (тауарлардың санына байланысты шегерiм, "сатушыға берiлген сенiм" және басқалар);
Мысалы, тек сол сатушыдан тауарды сатып алған кезде, сатып алушыға берiлген бағадан тұрақты шегерiм, әдеттегiдей, жалпы жұрт қабылдаған шарт болып қаралуы мүмкiн, егер ол сыртқы саудалық тәжiрибеде кәдуiлгiдей қолданылса.
21. Кеден құнын мәлiмдеген кезде, осы Нұсқаулықтың 18-тармағындағы 4) тармақшасында көзделгендей, декларант қолданған деректердi құжаттармен дәлелдеу ретiнде, келесi құжаттар болуы мүмкiн:
фактура-шот (инвойс) немесе проформа-шот (алдын ала төлеудi немесе кезеңдi тиелiмдi қарастыратын сатып алу-сатуға жасалған мәмiлелер үшiн), сондай-ақ төлем құжаттары - мәмiле бағасын дәлелдеу үшiн. Бұл орайда, төлем құжаттары беріледi, егер әкелінген тауарларға кедендік ресімдеу жүргізген кезде, олардың төлемi iске асырылған болса.
Егер берiлген шотқа (инвойс) кеден органы күмән келтiрсе (сатушы немесе сатып алушының реквизитiнiң болмауына, жазулардың анық болмауына байланысты және өзгелер), кеден органы мәмiле бағасын растайтын басқа құжаттарды талап етуге мiндеттi (төлемдер, коммерциялық немесе өзгелер). Егер мәмiле бағасын растайтын құжаттарды декларант ұсынбаса, кеден құнын айқындау үшiн 1-әдiс қолданылмайды;
төлем, тауарға iлеспелi, сақтандыру, коммерциялық құжаттар - мәмiле бағасына қосымша есептеудi растау үшiн;
төлем, тауарға iлеспелi, коммерциялық, кеден құжаттары - жұмсалған шығынды растау үшiн.

22. Согласно подпункту 5) пункта 17 настоящей Инструкции обязательным условием возможности применения метода 1 является отсутствие повлиявшей на цену сделки взаимозависимости между участниками сделки.
23. В соответствии со статьей 128 Закона о таможенном деле под взаимозависимыми лицами понимаются лица, удовлетворяющие одному из следующих признаков:
один из участников сделки или должностное лицо одного из участников сделки является одновременно должностным лицом другого участника сделки;
участники сделки являются совладельцами предприятия;
участники сделки связаны трудовыми отношениями;
какое-либо лицо прямо или косвенно владеет либо контролирует пять или более процентов голосующих акций, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале каждого из участников сделки;
оба участника сделки находятся под непосредственным либо косвенным контролем третьего лица;
участники сделки совместно контролируют непосредственно или косвенно третье лицо;
один из участников сделки находится под непосредственным или косвенным контролем другого участника сделки;
участники сделки или их должностные лица являются близкими родственниками. К близким родственникам, для применения настоящей Инструкции, относятся: родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.
Для целей настоящего пункта считается, что один участник сделки контролирует другого, если первый участник сделки юридически или практически в состоянии воздействовать на действия второго участника сделки.
24. Факт взаимозависимости участников сделки не является основанием для признания цены сделки неприемлемой для применения метода 1. При наличии указанного факта должностным лицом таможенного органа изучаются обстоятельства, при которых осуществлена продажа в порядке, установленном пунктом 25 настоящей Инструкции, и цена сделки принимается при условии, что взаимозависимость участников сделки не повлияла на ее цену. Если на основании документов, представленных декларантом, или статистических данных, имеющихся в таможенном органе, должностное лицо таможенного органа имеет основания полагать, что взаимозависимость повлияла на цену сделки, то таможенный орган должен сообщить об этом декларанту (по просьбе декларанта в письменной форме с обоснованием причин) с предоставлением ему возможности представить дополнительную необходимую информацию, подтверждающую, что взаимозависимость не повлияла на цену товара.
Необходимость проверки влияния взаимозависимости участников сделки не является основанием для задержки выпуска товаров. При этом выпуск товаров осуществляется при выполнении условий, установленных главой 8 настоящей Инструкции.

22. Осы Нұсқаулықтың 17-тармағындағы 5 тармақшаға орай, 1-әдiстiң қолдану мүмкiндiгiнiң мiндеттi шарты ретiнде мәмiлеге қатысушылар арасындағы өзара тәуелсiздiктiң мәмiле бағасына ықпал етпеуi.
23. Кеден iсi туралы Заңның 128-бабына сәйкес, өзара тәуелдi адамдар деп төмендегi белгiлердiң бiрiн қанағаттандырған адамдар ұғынылады:
мәмiлеге қатысушылардың бiрi, не мәмiлеге қатысушылардың бiреуiнiң лауазымды адамы сонымен қатар мәмiлеге басқа бiр қатысушының лауазымды адамы болса;
мәмiлеге қатысушылар кәсiпорынның ортақ иеленушiлерi болса;
мәмiлеге қатысушылар еңбек қатынастарымен байланысты болса;
қандай-да болмасын бiр адам, мәмiлеге қатысушылардың бас-басының айналымында немесе мәмiлеге қатысуын әрқайсысының жарғылық капиталындағы салымдары (пай) бар дауыс беретiн акциялардың бес не одан да көп пайыздарына тура немесе жанама түрде иеленсе, не болмаса бақылауында болса;
мәмілеге қатысушылардың екеуі де үшiншi адамның тiкелей не жанама түрде бақылауында болса;
мәмiлеге қатысушылар үшiншi адамды бiрлесiп, тiкелей немесе жанама түрде бақылайтын болса;
мәмiлеге қатысушылардың бiрi басқа бiр мәмiлеге қатысушының тiкелей не жанама түрде бақылауында тұрса;
мәмiлеге қатысушылар немесе олардың лауазымды адамдары жақын туысқандары болса. Осы Нұсқаулықты қолдану үшiн, жақын туысқандарға жатады:
ата-аналары, балалары, асырап алғандар, асырауға алғандар, бiрге туған не ағайынды аға-iнiлерi және апа-сiңлілерi, атасы, әжесi, немерелерi.
Мәмiлеге қатысушылардың бiреуi екiншiсiн бақылағаны осы тармақтың мақсаты болып есептеледi, егер мәмiлеге қатысушылардың бiрiншiсi екiншi қатысушының iс-әрекетiн заңды түрде немесе iс жүзiнде шектей алса не бағыттайтын болса.
24. Мәмiлеге қатысушылардың шынымен өзара тәуелдi болуы, 1-әдiстi қолдану үшiн мәмiле бағасын қолайлы деп тануға негiз бола алмайды. Аталған фактi болған кезде, кеден органының лауазымды тұлғасы осы Нұсқаулықтың 26-тармағы белгiлеген тәртiпте сатуды жүзеге асырған мән-жайларды зерделейдi, және мәмiлеге қатысушылардың өзара тәуелділiгi мәмiле бағасына әсер етпеу шартымен мәмiле бағасы қабылданады. Егер декларант берген құжаттардың немесе кеден органында бар статистикалық деректердiң негiзiнде кеден органының лауазымды тұлғасы өзара тәуелдiлiк мәмiле бағасына әсерiн тигiзедi деп топшылауға негiз болса, онда кеден органы осы туралы декларантқа (декларанттың өтiнiшi бойынша жазбаша түрде), өзара тәуелдiлiк тауардың бағасына әсер етпейтiнiн растайтын қосымша қажет құжаттарды беруге мүмкiндiк туғызып, хабарлайды.
Мәмiлеге қатысушылардың өзара тәуелдiлiктiң ықпалын тексеру қажеттiлiгi тауарды шығаруды кешiктiру үшiн негiз бола алмайды. Бұл орайда, тауарды шығару, осы Нұсқаулықтың 8-тарауы белгiлеген шарттарды орындаған кезде жүзеге асады.

25. При проверке влияния взаимозависимости между участниками сделки на ее цену таможенные органы обязаны:
проверить наличие ранее совершенных сделок между данными лицами, проанализировать находящуюся в таможенных органах информацию, имеющую прямое или косвенное отношение к данной сделке и полученную приблизительно в то же время, в которое осуществлен ввоз оцениваемых товаров:
проанализировать влияние взаимозависимости на цену товара;
рассмотреть предъявленные декларантом в подтверждение заявленной цены сделки документы, а также статистические данные, имеющиеся в таможенном органе, по идентичным и однородным товарам;
по желанию декларанта, не дожидаясь результатов анализа влияния взаимозависимости лиц, самостоятельно определить таможенную стоимость либо предоставить право декларанту определить ее по последующим методам в порядке, установленном пунктом 7 настоящей Инструкции;
взять сведения по сделке между взаимозависимыми лицами на специальный учет.
26. Для признания цены сделки между взаимозависимыми лицами приемлемой для целей применения метода 1, декларант должен документально подтвердить, что заявленная им цена близка к одной из следующих, установленных приблизительно в то же время:
стоимости по сделке с идентичными или однородными товарами при экспорте в Республику Казахстан между участниками, не являющимися взаимозависимыми;
таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу 4;
таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу 5.
Цены, представленные декларантом для сравнения, корректируются с учетом различий в:
коммерческом уровне (оптом, в розницу);
количестве;
элементах (расходах), перечисленных в части второй статьи 128 Z952368_   Закона о таможенном деле;
иных затратах продавца, возникающих при сделке между взаимозависимыми лицами, если такие затраты не производятся продавцом при сделке с невзаимозависимым лицом.
Данные сопоставления осуществляются исключительно по инициативе декларанта и используются только в целях сравнения с условиями сделки по оцениваемым товарам. Замена цены оцениваемых товаров на основании таких сопоставлений не допускается.
27. Приобретение ввозимых товаров за счет государственных или негосударственных внешних займов, обеспеченных гарантией государства, допускается использование метода 1 для определения таможенной стоимости таких товаров в случае отсутствия ограничений, предусмотренных настоящим параграфом (например, влияющих на цену).
Параграф 3. Порядок определения дополнительных
начислений к цене сделки

25. Мәмiлеге қатысушылардың арасындағы өзара тәуелдiлiктiң бағаға тигiзетiн әсерiн тексерген кезде, кеден органы:
аталған адамдардың арасында бұрынғы жасалған мәмiлелердi тексеруге, кеден органында табылатын осы мәмiлеге тура не жанама қатысы бар және бағаланатын тауарлардың әкелiнген, шамамен сол уақытта алынған ақпараттарды талдауға;
өзара тәуелдiлiктiң тауарға тигiзетiн ықпалын талдауға;
декларант берген мәлiмделген мәмiле бағасын растайтын құжаттарды, сондай-ақ кеден органында табылатын ұқсас және бiртектес тауарлар жөнiндегi статистикалық деректердi қарауға;
декларанттың қалауымен, тұлғалардың өзара тәуелдiк әсерiн талдаудың нәтижесiн күтпей-ақ, кеден құнын дербес анықтауға, не болмаса осы Нұсқаулықтың 7 тармағы белгiлеген тәртiпте әдiстердiң ретiмен оны анықтауға құқық беруге;
өзара тәуелдi адамдардың арасында жасалған мәмiле жөнiндегi мәлiметтердi есепке алуға мiндеттi.
26. Тәуелдi адамдардың арасындағы мәмiле бағасы 1-әдiстi қолдану мақсатында қолайлы деп тану үшiн, оның мәлiмдеген бағасы шамамен сол уақытта белгiленген келесi бiр бағаларға таяу екенiн декларант құжаттармен дәлелдеуi тиiс:
өзара тәуелдi емес қатысушылар арасында Қазақстан Республикасына экспортталған кезде ұқсас немесе бiртектес тауарларға жасалған мәмiле бойынша құнына;
4-әдiс бойынша анықталған ұқсас не бiртектес тауарлардың кеден құнына;
5-әдiс бойынша анықталған ұқсас не бiртектес тауарлардың кеден құнына;
Декларанттың салыстыру үшiн ұсынған бағасы, мына айырмашылықтар ескерiлiп түзетiледi:
коммерциялық деңгейде (көтерме сауда, бөлшек сауда);
санында;
кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы екiншi бөлiмде көрсетiлген элементтерде (шығындар);
сатушының өзара тәуелді адамдар арасында жасалған мәмiле кезiнде туындаған өзге де шығындар, егер осындай шығындар сатушының өзара тәуелсiз адамдармен жасасқан мәмiле кезiнде жүргiзiлмесе.
Аталған салыстырулар тек декларанттың бастамасы бойынша іске асырылады және бағаланатын тауарлар жөнінде жасалған мәміле шартымен салыстыру мақсатында пайдаланады.
27. Әкелiнген тауарларды мемлекет кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген мемлекеттiк немесе мемлекеттiк емес сыртқы займдар есебiнен сатып алғанда, осы параграфта қарастырылған (мысалы, бағасына әсер ететiн) шектеулiктер болмаған жағдайда осындай тауарлардың кеден құнын анықтау үшін 1-әдісті пайдалануға рұқсат етіледі.
3 параграф. Мәмiле бағасына қосымша
есептеулердi анықтау тәртiбi

28. При применении метода 1 для определения таможенной стоимости с учетом соответствия условий рассматриваемой сделки требованиям статьи 128 Закона о таможенном деле, отраженным в пунктах 18-27 настоящей Инструкции, корректировка таможенной стоимости осуществляется в соответствии с положениями части второй статьи 128 Закона о таможенном деле. При этом в соответствии со статьей 128 Закона о таможенном деле необходимо установить и включить документально подтвержденные декларантом и невключенные в таможенную стоимость ввозимого товара следующие расходы:
1) по доставке товара до аэропорта, порта или иного места ввоза товара на таможенную территорию Республики Казахстан, в том числе:
стоимость транспортировки;
расходы по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров;
страховая сумма.
Расходы, указанные в настоящем подпункте, могут быть исключены из цены сделки, при условии, что эти расходы произведены после ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан и сумма, подлежащая исключению, подтверждена документально;
2) понесенные покупателем:
комиссионные и брокерские вознаграждения, за исключением комиссионных по закупке товаров;
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности (далее - ТН ВЭД) они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
3) соответствующая часть стоимости следующих товаров и услуг, которые прямо или косвенно были предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной цене для использования в связи с производством и продажей на вывоз оцениваемых товаров:
сырья, материалов, деталей, полуфабрикатов и других комплектующих изделий, являющихся составной частью оцениваемых товаров;
инструментов, штампов, форм и других подобных предметов, использованных при производстве оцениваемых товаров;
материалов, израсходованных при производстве оцениваемых товаров (смазочных материалов, топлива и других);
инженерной проработки, опытно-конструкторской работы, дизайна, художественного оформления, эскизов и чертежей, выполненных вне территории Республики Казахстан и непосредственно необходимых для производства оцениваемых товаров;
4) лицензионные и иные платежи за использование объектов интеллектуальной собственности, которые покупатель должен прямо или косвенно осуществить в качестве условий продажи оцениваемых товаров;
5) величина части прямого или косвенного дохода продавца от любых последующих перепродаж, передачи или использования оцениваемых товаров.
В цену сделки, фактически уплаченную или подлежащую уплате, не могут быть включены расходы, не указанные в настоящем пункте.

28. Кеден құнын анықтау үшiн 1-әдiстi қолданған кезде, қаралып отырған мәмiленiң шарттары осы Нұсқаулықтың 19-28 тармақтарында айтылған кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы талаптарға сәйкестiгiн ескере отырып, кеден құнын түзету кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы екiншi бөлiмiнiң ережелерiне сәйкес iске асырылады. Бұл орайда, кеден iсi туралы Заңның 128-бабына сәйкес декларант, әкелiнген тауарлардың кеден құнына, құжаттармен дәлелдеген және кiргiзiлмеген келесi шығындарды белгiлеу және кiргiзу қажет:
1) тауарларды әуежайға, кемежайға жеткiзу жөнiндегi немесе тауарды Қазақстан Республикасының кеден аумағындағы басқа жерге әкелу шығыстары, соның iшiнде:
тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсiру, қайта тиеу, және басқа көлiкке ауыстыруға кеткен шығындар;
сақтандыру сомасы.
Осы тармақшада көрсетiлген шығындар мәміле бағасынан алып тасталуы тиiс, егер бұл шығындар тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелгеннен кейiн жүргiзiлсе және алып тасталатын сома деректi түрiнде дәлелденсе;
2) сатып алушы шеккен шығындар:
тауарларды сатып алу жөнiндегi комиссиялық төлемдi қоспағанда, комиссиялық және делдалдық сыйақылар;
егер олар Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына (бұдан әрi - СЭҚ ТН) сәйкес бағаланатын тауарлармен бiртұтас ретiнде қаралатын болса, контейнерлердiң немесе көп айналымға түсетiн ыдыстардың құны;
орама материалдары мен орап-қаттау жөнiндегi жұмыстардың құнын қосқанда, орап-қаттау;
3) әкетiлуге арналып бағаланатын тауарларды өндiруге немесе сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған баға бойынша сатушыға сатып алушыдан тiкелей не жанама түрде берiлсе, төмендегi тауарлар мен қызметтер құнының тиiстi бөлiгi:
бағаланатын тауарларды өндiру кезiнде пайдаланылған құрал-саймандар, штамптар, қалыптар мен басқа да осы тәрiздес заттар;
бағаланатын тауарлар өндiру кезiнде жұмсалған материалдар (жағар материалдар, отын және басқалары);
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде жасалған және бағаланатын тауарлар өндiрiлген кезде тiкелей қажеттi инженерлiк талдамалар, тәжiрибе-конструкторлық, дизайн, көркем безендiру нобайлар мен сызбалар құнының тиiстi бөлiгi;
4) бағаланатын тауарларды сату шарттары ретiнде сатып алушы тiкелей немесе жанама түрде жүзеге асыруға тиiстi интеллектуалдық меншiк объектiлерiн пайдаланғаны үшiн лицензиялық және өзге де төлемдер;
5) бағаланатын тауарларды кейiннен кез келген қайта сату, беру немесе пайдаланудан сатушының тiкелей немесе жанама түрде тапқан кiрiсiнiң бiр бөлiгiнiң шамасы.
Нақты төленген немесе төленуге тиiстi мәмiле бағасына, осы тармақта көрсетiлмеген шығындар қосылуы тиiстi емес.

29. При поставке в одной партии товаров различных наименований определение расходов, подлежащих включению в таможенную стоимость каждого из ввезенных товаров и определенных для всей партии товаров, осуществляется пропорционально величине, от которой исчислена стоимость соответствующих расходов.
30. Структура цены сделки зависит от условий поставки. Для правильной интерпретации условий поставок следует использовать Инкотермс.
Например, в случае использования цены FOB (Инкотермс), с точки зрения требования к структуре таможенной стоимости необходимо произвести дополнительные начисления к цене, так как в нее не вошли расходы на перевозку и страхование груза.
Структура цены CIF (Инкотермс) наиболее соответствует структуре таможенной стоимости.
При использовании цены DAF (Инкотермс) необходимо в дополнение к цене включить расходы на страховку и в зависимости от места доставки - транспортные расходы.
При поставке на условиях DDP (Инкотермс) из цены необходимо исключить расходы, не входящие в таможенную стоимость, в частности таможенные платежи и налоги, взимаемые при ввозе товаров в Казахстан.
31. Состав элементов затрат каждого из условий и распределение расходов между продавцом и покупателем, а также обязанности продавца и покупателя определяются в соответствии с договором и по представлению к оплате различных платежных документов, имеющих отношение к рассматриваемой цене перемещаемого товара.
Глава 3. Метод 2 (по цене сделки с идентичными товарами)
32. При использовании метода 2 в качестве базы для определения таможенной стоимости принимается цена сделки с идентичными товарами.
33. В соответствии со статьей 129 Закона о таможенном деле под идентичными понимаются товары, одинаковые во всех отношениях с оцениваемыми товарами, в том числе по следующим признакам:
физические характеристики;
качество и репутация на рынке;
страна происхождения.
При этом:
1) товары не считаются идентичными с оцениваемыми товарами, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;
2) товары, произведенные лицом, не являющимся производителем оцениваемых товаров, принимаются во внимание только в том случае, если не имеется идентичных товаров, произведенных лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются идентичными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы или чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;

29. Атаулары әртүрлi тауарларды бiр топтамамен жеткiзген кезде, әкелiнген тауардың әрқайсысының кеден құнына енгiзуге жататын және тауарлардың барлық топтамасы үшiн анықталған шығындарды анықтау сәйкес болатын шығындардың құны есептелген шамаға пропорциялық қатынаспен жүзеге асырылады.
30. Мәмiле бағасының құрылымы жеткiзiлiм шартына байланысты. Жеткiзілiм шартын дұрыс түсiндiру үшiн Инкотермстi пайдалану керек.
Мысалы, ҒОВ (Инкотермс) бағасын пайдаланған кезде, кеден құнының құрылымына талап ету көзқарасымен қарағанда бағаға қосымша есептеудi жүргiзу қажет, себебi оның iшiне жүктi тасымалдау мен сақтандыруға кететiн шығындар кiрген жоқ.
СIҒ (Инкотермс) бағасының құрылымы кеден құнының құрылымына көбiрек сәйкес келедi.
DАҒ (Инкотермс) бағасын пайдаланған кезде бағаға қосымша ретiнде сақтандыру шығындарын және жеткiзiлетiн орнына байланысты - көлiк шығындарын енгiзу қажет.
DDP (Инкотермс) шартымен жеткiзiлген кезде бағасынан кеден құнына кiрмейтiн шығындарды, атап айтқанда, Қазақстанға тауарларды әкелген кезде салынатын кеден төлемдерi мен салықтарын алып тастау қажет.
31. Әрбiр шартқа кететiн шығын элементтерiнiң құрамы және сатушы мен сатып алушының арасындағы шығындарды бөлу, сондай-ақ сатушы мен сатып алушының мiндеттерi шартқа сәйкес және төлеуге байланысты түрлi әкелiнетiн тауардың қаралған бағасына байланысты төлем құжаттарды беруi бойынша айқындалады.
3 тарау. 2-әдiс
(ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша)
32. Кеден құнын айқындау үшiн 2-әдiстi негiз ретiнде пайдаланған кезде, ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы қабылданады.
33. Кеден iсi туралы Заңның 129-бабына сәйкес, бағаланатын тауарлармен барлық жағдайларда да бiрдей ұқсас тауарлар, соның iшiнде мына төмендегi белгiлер бойынша ұқсас тауарлар деп ұғынылады:
табиғи сипаттамалары;
нарықтағы сапасы мен танымалдылығы;
шығарылған елi;
Бұл орайда:
1) бағаланатын тауарлармен тауарлар ұқсас деп есептелiнбейдi, егер олар бағаланатын тауарлар шыққан елде өндiрiлмесе;
2) тауарларды өндiрген тұлға бағаланатын тауарларды өндiрушi болып табылмаса, бағаланатын тауарларды өндiрушi тұлға өндiрген ұқсас тауарлар болмаған жағдайда есепке алынады;
3) тауарлар ұқсас деп саналмайды, егер оларды жобалау, оларға жүргiзiлген тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар, дизайны, көркем безендiрудiң нобайлары мен сызбалары:
сатушы сатып алушыға Қазақстан Республикасына экспортқа арналып өндiрілуi мен сатылуына байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған баға бойынша берсе;

выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 3) части второй статьи 128 Закона о таможенном деле.
34. Незначительные различия во внешнем виде (например, в цвете, в конфигурации и размере деталей, не являющихся основными функциональными) не являются основанием для отказа в рассмотрении таких товаров как идентичных, если в остальном они соответствуют указанным в пункте 33 настоящей Инструкции требованиям идентичности товаров.
Идентичность товаров по физическим или качественным характеристикам устанавливается на основании сравнения физических или качественных характеристик, свойственных для данного вида товаров.
35. Установление идентичности товаров по признаку "репутация на рынке" производится на основании сравнения репутации товаров на рынке производителей и/или продавцов товаров.
Для установления идентичности товаров по физическим, качественным характеристикам, а также по признаку "репутации на рынке", возможно привлечение независимого эксперта.
Установление идентичности товаров по признаку страны происхождения производится на основании подтверждающих документов.
36. Цена сделки с идентичными товарами принимается в качестве базы для определения таможенной стоимости, если эти товары:
проданы для ввоза на территорию Республики Казахстан;
вывезены из страны экспорта не ранее чем за девяносто дней до и не позднее чем 90 дней после вывоза оцениваемых товаров;
ввезены примерно в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом, в розницу), что и оцениваемые товары.
37. Если не имеется случаев ввоза товаров в том же количестве и на том же коммерческом уровне, может быть использована стоимость идентичных товаров, ввезенных:
на том же коммерческом уровне, но в другом количестве;
на другом коммерческом уровне, но в значительной мере в тех же количествах;
на другом коммерческом уровне и в других количествах.
38. С учетом выбранного варианта стоимости идентичных товаров вносится соответствующая корректировка:
по количественным факторам;
по факторам коммерческого уровня;
по факторам коммерческого уровня и количественным факторам.
Определенная таким образом стоимость сделки по идентичным товарам является таможенной стоимостью оцениваемых товаров.
39. Корректировка вследствие различия в коммерческом уровне или количестве (в сторону увеличения или уменьшения стоимости) производится на основе представленных таможенному органу достоверных и документально подтвержденных сведений. В качестве таких сведений могут рассматриваться с учетом общепринятых для торговых сделок скидок, относящихся к различным коммерческим уровням и различным количествам, действующие прейскуранты продавца (производителя).

Қазақстан Республикасында жасалған, осыған байланысты олардың құны, кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы екiншi бөлiмнiң 3) тармақшадағы бесiншi абзацтың негiзiнде тауарлардың кеден құнына енгiзiлмеген.
34. Сыртқы түрi бойынша азын-аулақ айырмашылықтар (мысалы, негiзгi атқарымды болып табылмайтын детальдардың түсi, пiшiнi және мөлшерi) осындай тауарларды әдеттегiдей ұқсас тауарлар ретiнде қараудан бас тартуға негiз бола алмайды, егер олар қалған жағынан қарағанда осы Нұсқаулықтың 33-тармағында көрсетілген ұқсас тауарлардың талаптарына сай келсе.
Тауарлардың табиғи және сапалық сипаттамалары бойынша ұқсастығы, тауарлардың аталған түрлерiне тән табиғи және сапалық сипаттамаларын салыстыру негiзiнде белгiленедi.
35. "Нарықтағы беделi" белгілерi бойынша тауарлардың ұқсастығын белгiлеу, тауарларды өндiрушi мен немесе сатушының нарықтағы тауарлар беделiн салыстыру негiзiнде жүргiзiледi.
Тауарлардың табиғи, сапалық сипаттамалары бойынша, сондай-ақ "нарықтағы беделi" белгiлерi бойынша ұқсастығын белгiлеу үшiн тәуелсiз сараптаушының шақырылуы мүмкiн.
Тауарларды шыққан елiнiң белгiлерi бойынша ұқсастығын белгілеу дәлелдейтiн құжаттардың негiзiнде жүргiзiледi.
36. Кеден құнын айқындау үшiн ұқсас тауарлармен жасалатын мәміле бағасы негiз ретiнде алынады, егер осы тауарлар:
Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшiн сатылса;
әкетiлуiне дейiн шыққан елiнен тоқсан күн бұрын және бағаланатын тауарларды әкеткен күннен бастап 90 күн кешiктiрмей әкетiлсе;
бағаланатын тауарлар тәрiздi шамамен сол мөлшерiнде және сол коммерциялық деңгейде әкелiнсе.
37. Егер тауарларды шамамен сол мөлшерiнде және сол коммерциялық деңгейде әкелу жағдайлары болмаса, ұқсас тауарлардың құны қолданылуы мүмкiн:
сол коммерциялық деңгейде, бiрақ басқа мөлшерде;
басқа коммерциялық деңгейде, бiрақ елеулi шамамен сондай мөлшерде;
басқа коммерциялық деңгейде және басқа мөлшерде әкелiнсе.
38. Ұқсас тауарлар құнының таңдап алынған вариантын ескере отырып:
мөлшерлiк факторлары бойынша;
коммерциялық деңгейiнiң факторлары бойынша, коммерциялық деңгейiнiң факторлары және мөлшерлiк факторлары бойынша тиiстi түзетулер енгiзіледi.
Ұқсас тауарлар бойынша осындай жағдаймен айқындалған мәмiле бағасы бағаланатын тауарлардың кедендiк құны болып табылады.
39. Коммерциялық деңгейде немесе мөлшерiнде айырмашылықтың салдарынан (құнның артуы мен кему жағына қарай) түзетудi кеден органына берiлген дұрыс және құжаттармен растаған мәлiметтер негiзiнде жүргiзiледi. Осындай мәліметтер ретінде сатушының (өндiрушiнiң) түрлi коммерциялық деңгей мен түрлi мөлшерлерге қатысты бағалары бар қолданылып жүрген прейскуранты қаралуы мүмкiн.

40. При проведении корректировки учитываются все расходы к цене сделки, которые предусмотрены подпунктом 1) части второй статьи 128 Закона о таможенном деле, особенно если имеются различия в коммерческом уровне поставки сравниваемых товаров, прежде всего различия, вытекающие из различий в расстояниях перевозки и видах транспортировки.
Эта корректировка также должна производиться на основании достоверных и документально подтвержденных сведений.
41. Если при применении данного метода выявится более одной цены сделки по идентичным товарам, то для определения таможенной стоимости применяется минимальная.
Глава 4. Метод 3 (по цене сделки с однородными товарами)
42. При использовании метода 3 в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена сделки по однородным товарам.
43. Под однородными товарами в соответствии со статьей 130 Z952368_ Закона о таможенном деле понимаются товары, которые, хотя и не являются одинаковыми во всех отношениях, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
44. При определении однородности товаров учитываются следующие их признаки:
качество, наличие товарного знака и репутация на рынке;
страна происхождения.
Например, резиновые покрышки с одинаковыми размерами импортируются от двух различных производителей, расположенных в одной и той же стране.
Несмотря на то, что каждый производитель использует разные торговые марки, резиновые покрышки имеют одинаковые стандарты, качество, пользуются одинаковой репутацией и используются в автомобильной промышленности.
На основании этих данных могут быть сделаны следующие выводы:
в связи с тем, что данные резиновые покрышки имеют различные торговые марки, они не могут рассматриваться в качестве идентичных товаров;
хотя данные покрышки и не являются идентичными, они все же имеют одинаковые характеристики и составляющие материалы, что дает им возможность выполнять одинаковые функции. В связи с тем, что товары выполнены с учетом одинаковых стандартов, одинаковы в отношении качества и репутации на рынке, но не имеют одну торговую марку, их следует рассматривать в качестве однородных.
45. При использовании метода 3 применяются те же принципы метода 2, которые предусмотрены в пунктах 34-40 настоящей Инструкции.
46. При использовании метода 3 в качестве основы для определения таможенной стоимости:
1) товары не считаются однородными с оцениваемыми товарами, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;

40. Түзету жүргiзілген кезде, мәмiле бағасына кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы екiншi бөлiмiнiң 1) тармақшасында көзделген шығындар, әсiресе салыстыратын тауарлар жеткiзiлiмiнiң коммерциялық деңгейiнде айырмашылықтар болған жағдайда, ең алдымен тасымал қашықтығы мен жеткiзiлiм түрлерi бойынша айырмашылықтардан туындайтын айырмашылықтар.
Осындай түзетудi декларант дұрыс және құжаттармен растаған мәлiметтер негiзiнде енгiзуi тиiс.
41. Егер аталған әдiстi қолданған кезде тауарлар бойынша жасалған мәмiленiң бiр бағасынан артық баға анықталатын болса, онда кеден құнын айқындау үшiн осы бағалардың ең төменi қолданылады.
4 тарау. 3-әдiс
(бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша)
42. Тауарлардың кеден құнын айқындау үшiн негiз ретiнде 3-әдiстi пайдаланған кезде, бiртектес тауарлар бойынша мәмiле бағасы қабылданады.
43. Кеден iсi туралы Заңның 130-бабына сәйкес, олар барлық жағынан бiрдей бола тұрмаса да, сипаттамасы бiрдей, әрi құрамы ұқсас болғандықтан бiртектес тауарлар деп ұғынылады, бұл оларға бағаланатын тауарлар функциясын атқаруға және коммерциялық тұрғыда бiр-бiрiн алмастыруға мүмкiндiк бередi.
44. Тауарлардың бiртектестiгiн анықтаған кезде, олардың мына төмендегi белгiлерi ескеріледi:
сапасы, тауар белгiсiнiң болуы және нарықтағы танымдылығы;
шығарылған елi.
Мысалы, бiрдей шамадағы резеңке қаптамалар, сол елдiң iшiнде орналасқан әртүрлi екi өндiрушiлерден импортталады.
Әрбiр өндiрушiнiң әртүрлi сауда маркасын пайдаланғанына қарамастан, бiргелкi стандарт, сапасы бар резеңке қаптамалар автомобиль өндiрiсiнде бiрдей беделмен пайдаланылады.
Осы деректердiң негiзiнде келесi тұжырымдар жасалуы мүмкiн:
Аталған резеңке қаптамаларда әртүрлi сауда маркалары болуына байланысты, олар ұқсас тауарлар ретiнде қаралуы мүмкiн емес;
Аталған резеңке қаптамалар ұқсас тауарлар болып табылмаса да, сипаттамасы мен құрамдас материалдарының бірдей болуы, олардың бiргелкi функция атқаруына мүмкiндiк бередi. Тауарлардың бiрдей стандарты ескерiлiп орындалуына байланысты, сапасы мен нарықтағы беделiне қатысты бiргелкi болып, бiрақ сауда маркасы бiрдей болмаса, олар бiртектес тауарлар ретiнде қаралуы тиiс.
45. 3-әдiстi пайдаланған кезде, осы Нұсқаулықтың 35-41 тармақтарында көрсетiлген 2-әдiсте қолданылған принциптер пайдаланады.
46. 3-әдiстi кеден құнын айқындау үшiн негiз ретiнде пайдаланған кезде:
1) егер бұл тауарлар бағаланатын тауарлар өндiрiлген елде өндiрiлмесе, онда олар бағаланатын тауарлармен бiртектес тауарлар деп есептелiнбейдi;

2) товары, произведенные лицом, не являющимся производителем оцениваемых товаров, принимаются во внимание только в том случае, если не имеется однородных товаров, произведенных лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются однородными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы или чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;
выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 3) части второй статьи 128 Закона о таможенном деле.
47. Определенная с учетом корректировок стоимость сделки по однородным товарам является таможенной стоимостью оцениваемых товаров.
Глава 5. Метод 4 (вычитания стоимости)
48. Определение таможенной стоимости товара по методу 4 производится в том случае, если оцениваемые, идентичные или однородные товары будут продаваться на внутреннем рынке без изменения своего первоначального состояния, за исключением случаев, установленных в пункте 56 настоящей Инструкции.
49. При использовании метода 4 в качестве основы для определения таможенной стоимости принимается цена единицы товара, по которой оцениваемые, идентичные или однородные товары продаются наибольшей партией на территории Республики Казахстан участнику сделки, не являющемуся взаимозависимым с продавцом лицом. При этом продажа должна быть осуществлена одновременно с ввозом оцениваемых товаров, а при отсутствии продажи в такие сроки - на наиболее близкую после ввоза оцениваемых товаров дату, но не позднее девяноста дней.
50. В соответствии со статьей 131 Закона о таможенном деле из цены единицы товара вычитаются:
комиссионные вознаграждения, обычно выплачиваемые или согласованные к оплате, или надбавки, обычно исчисляемые в целях извлечения прибыли и покрытия общих расходов в связи с продажей в Республике Казахстан ввозимых товаров того же класса или вида;
суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, сборов и иных платежей, подлежащих уплате в Республике Казахстан, в связи с ввозом и (или) продажей товаров;
обычные расходы, выплачиваемые в Республике Казахстан на транспортировку, страхование, погрузочные и разгрузочные работы, осуществляемые на территории Республики Казахстан.
51. Прибыль и общие расходы, указанные в абзаце втором пункта 50 настоящей Инструкции, должны рассматриваться как единое целое. Размер этого вычета определяется на основе информации, предоставленной декларантом, если данные декларанта соответствуют данным, полученным при продажах в Республике Казахстан ввозимых товаров того же класса или вида. Когда данные декларанта не согласуются с указанными данными, размер прибыли и общих расходов может определяться исходя из иной информации, достаточной для его определения. По просьбе декларанта таможенный орган информирует декларанта об источнике такой иной информации, использованных данных и расчетах, основанных на этих данных.
Общие расходы включают прямые и косвенные расходы в связи со сбытом рассматриваемых товаров.

2) бағаланатын тауарларды өндiрушi емес басқа тұлға шығарса, бағаланатын тауарларды өндiрушi-тұлға шығаратын бiртектес тауарлар болмаған жағдайларда ғана назарға алынады;
3) тауарлар бiртектес тауарлар деп есептелмейдi, егер олардың жобалауы, атқарылған тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстары, олардың көркем безендiрiлуi, дизайны, нобайлары мен сызбалары:
сатып алушы Қазақстан Республикасына экспортқа өндiруге және сатуға байланысты пайдалану үшiн сатушыға тегiн немесе арзандатылған баға бойынша берсе;
Қазақстан Республикасында жасалуына байланысты олардың құны кеден iсi туралы Заңның 128-баптағы екiншi бөлiмiндегi 3) тармақшаның бесiншi абзацы негiзiнде кеден құнына енгiзiлмеген.
47. Бiртектес тауарлар бойынша түзетулер ескерiлiп айқындалған мәмiле бағасы бағаланатын тауарлардың кедендiк құны болып табылады.
5 тарау. 4-әдiс (құнды шегеру)
48. Егер бағаланатын, ұқсас немесе бiртектес тауарлар iшкi нарықта өзiнiң бастапқы күйiн өзгертпей сатылатын болса, осы Нұсқаулықтың 57-тармағы белгілеген жағдайларды қоспағанда, кеден құнын 4-әдiс бойынша айқындау жүргiзіледi.
49. Тауарлардың кеден құнын айқындау үшiн 4-әдiстi негiз ретiнде пайдаланған кезде тауардың бiрлiктiк бағасы қабылданады, ол бойынша бағаланатын, ұқсас немесе бiртектес тауарлар сатушы тұлғамен өзара байланысты емес мәмiлеге қатысушыға Қазақстан Республикасының аумағында неғұрлым көп мөлшерде сатылады. Бұл орайда, сату бағаланатын тауарларды әкелумен бiр мезгiлде, ал осындай мерзiмде сатылмаған кезде - бағаланатын тауарларды әкелгеннен кейiнгi ең таяу күнде iске асырылуы тиiс, бiрақ ол тоқсан күннен кешiктiрiлмейдi.
50. Кеден iсi туралы. Заңның 131-бабына сәйкес, тауардан бiрлiк бағасынан, егер оларды бөлiп көрсету мүмкiн болса, аталған тауарларды Қазақстанға әкелгеннен кейiн жасалған шығындар, атап айтқанда:
әдеттегi төленетiн немесе төлеуге келiсiм берiлген комиссиялық сыйақылар немесе әдеттегi кiрiс түсiру мақсатында есептелген және сол топқа немесе түрге жататын тауарларды Қазақстан Республикасында сатуға байланысты жалпы шығындардың орнын толтыру үшiн есептелетiн үстемақылар;
тауарларды әкелуге және (немесе) сатуға байланысты Қазақстан Республикасында төленуге тиiстi әкелу бажы, салықтары, алымдары және өзге де төлем сомасы;
Қазақстан Республикасының аумағында iске асырылатын тасымалдау, сақтандыру, тиеу-түсiру жұмыстарына Қазақстан Республикасында төленетiн әдеттегi шығындар.
51. Осы Нұсқаулықтың 50-тармағындағы екiншi абзацта көрсетiлгендей кiрiс пен жалпы шығындар әдеттегiдей бiртұтас болып қаралуы тиiс. Осы шегерiмнiң шамасы декларант ұсынған ақпараттарға негiзделiп анықталады, егер декларанттың деректерi Қазақстан Республикасында сол топқа немесе түрге жататын тауарлар сатылған кезде алынған деректерге сәйкес келсе. Егер декларанттың деректерi көрсетiлген деректерге сай келмесе, кiрiс пен жалпы шығындардың шамасы оны анықтауға жеткiлiктi өзге ақпараттан алынып айқындалады. Декларанттың өтiнiшi бойынша кеден органы осы деректерге негiзделген деректер мен есептеулердi пайдаланған осындай өзге ақпарат көздерi туралы декларантты хабардар етедi.
Қаралып отырған тауарларды өткiзуге байланысты, тура және жанама шығындар жалпы шығынға кiредi.

52. При выборе цены продажи идентичных или однородных товаров на внутреннем рынке используется цена первой после ввоза продажи таких товаров.
53. При установлении цены единицы товара для использования в целях определения таможенной стоимости по методу 4 не принимается во внимание какая-либо продажа в Казахстане лицу, которое прямо или косвенно (бесплатно или по сниженной цене) осуществляет поставки продавцу каких-либо элементов, предусмотренных в подпункте 3) части второй статьи 128 Закона о таможенном деле, для использования их в связи с производством и продажей товаров на экспорт в Республику Казахстан.
54. При выборе товаров, проданных на внутреннем рынке Республики Казахстан, рассматриваются товары того же класса или вида, то есть товары, которые относятся к группе или разряду товаров, произведенных определенной отраслью промышленности, и включают идентичные или однородные товары, но не исчерпываются ими.
В данном случае, для применения метода 4, могут рассматриваться как товары, ввозимые из той же страны, что и оцениваемые товары, так и товары, ввозимые из других стран.
55. Наиболее близкой после ввоза оцениваемых товаров датой для целей метода 4 является дата, на которую производится продажа оцениваемых товаров, идентичных или однородных товаров в достаточном количестве для установления цены единицы товара.
56. При отсутствии случаев продажи на внутреннем рынке оцениваемых, идентичных или однородных товаров в таком же состоянии, в каком они находились на момент ввоза, по просьбе декларанта может использоваться цена единицы товара, прошедшего переработку, с вычетом добавленной стоимости и при соблюдении положений частей второй и четвертой статьи 131 Закона о таможенном деле.
При этом вычеты добавленной стоимости должны основываться на объективных и количественно определимых данных относительно стоимости переработки. Расчеты производятся на основании действующей технологической документации, содержащей промышленные формулы, методы строительства или другие нормативы, действующие в соответствующих отраслях производства.
57. Как правило, метод оценки 4 не применяется в тех случаях, когда ввозимые товары в результате переработки невозможно идентифицировать в продуктах переработки либо, когда определить стоимость переработки невозможно. Решение таможенных органов о возможности использования данного метода принимается, исходя из обстоятельств каждого отдельного случая.
Глава 6. Метод 5 (сложения стоимости)
58. При использовании метода 5 в качестве основы для определения таможенной стоимости принимается цена товара, рассчитанная путем сложения:
стоимости материалов и издержек, понесенных изготовителем в связи с производством оцениваемого товара;
суммы прибыли и общих расходов, обычно включаемых в цену при продаже товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, произведенных в стране экспорта при поставке в Республику Казахстан;
стоимости расходов по доставке до аэропорта, порта или иного места ввоза на территорию Казахстана товаров того же вида или класса, в том числе стоимости транспортировки, погрузки, выгрузки, перевалки, перегрузки, страхования (за исключением расходов, понесенных на таможенной территории Республики Казахстан).

52. Iшкi нарықта ұқсас және бiртектес тауарлардың сатылу бағасын iрiктеген кезде әкелгеннен кейiн сатылған осындай тауарлардың алғашқы бағасы пайдаланылады.
53. 4-әдiс бойынша кеден құнын айқындау мақсатында пайдалану үшiн тауардың бiрлiк бағасын белгiлеген кезде, кеден iсi туралы Заңның 128-бабындағы екiншi бөлiмнiң 3) тармақшасында көзделген Қазақстан Республикасына экспортқа арналып өндiруге және сатуға байланысты пайдалану үшiн қайсiбiр элементтердi сатушыға тiкелей немесе жанама түрде (тегiн немесе арзандатылған бағамен) жеткiзiлiмдi атқарып жүрген Қазақстандық тұлғаға қандай да болмасын сату назарға алынбайды.
54. Қазақстан Республикасының iшкi нарығында сатылған тауарларды iрiктеген кезде сол топтағы немесе түрдегi тауарлар, яғни белгілi бiр өнеркәсiп саласында жасалған, және ұқсас немесе бiртектес тауарлары бар, алайда олармен бiтпейтiн тауарлардың тобына немесе разрядына жататын тауарлар.
Аталған жағдайда, 4-әдiстi қолдану үшiн, әдеттегiдей бағаланатын тауарлар шыққан елден әкелiнген тауарлар тәрiздi, басқа елден әкелiнген тауарлар да қаралады.
55. 4-әдiстi пайдалану мақсаты үшiн бағаланатын тауарлар әкелiнгеннен кейiнгi ең таяу күн, тауарлардың бiрлiк бағасын белгiлеу үшiн жеткiлiктi мөлшерде бағаланатын тауарлар, ұқсас немесе бiртектес тауарлар сатылатын күн болып табылады.
56. Бағаланатын тауарларды, ұқсас немесе бiртектес тауарларды, олар әкелiнген сәтте болған қалпында iшкi нарықта сату жағдайлары болмаған кезде, декларанттың өтiнiшi бойынша, қосылған құнды шегерiп, 131-баптың екiншi және төртiншi бөлiмiндегi ережелер сақтала отырып, ұқсатылған тауардың бiрлiк бағасы пайдаланылуы мүмкiн.
Бұл орайда, қосылған құнды шегеру объективтiк және ұқсату құнына қатысты мөлшермен анықталатын деректерге негiзделедi. Тиiстi өндiрiс саласында қолданылып жүрген өнеркәсiп формуласы, құрылыс әдiстерi мен өзге де нормативтерi бар қолданылып жүрген технологиялық құжаттамалардың негiзiнде жүргiзiледi.
57. Әдеттегiдей, 4-әдiспен бағалау, егер әкелiнген тауарлар ұқсатудың нәтижесiнен ұқсату өнiмдерiнде сәйкестендiру мүмкiн болмаса, ұқсату құнын анықтауға болмаған жағдайларда қолданылмайды. Кеден органы аталған әдiстi пайдаланудың мүмкiндiгi туралы шешiмдi әрбiр бөлек жағдайдың мән-жайына қарап, қабылдайды.
6 тарау. 5-әдiс (құнды қосу)
58. Кеден құнын айқындау негiзi ретiнде 5-әдiстi пайдаланған кезде, қосу жолымен есептелген тауардың бағасы қабылданады:
бағаланатын тауарларды өндiруге байланысты, оны өндiрушiнiң жұмсаған материалдары мен шығысының құны;
Қазақстан Республикасына жеткiзiлген кезде, экспорттаушы өндiрiлген елде бағаланатын тауарлар тәрiздi сол топтағы және түрдегi тауарлар сатылған кезде әдеттегiдей бағаға кiретiн пайда мен жалпы шығындардың сомасы.
Сол топ пен түрдегi тауарларды әуежайға, кемежайға жеткiзу немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа жерге әкелу шығындарының құны, оның iшiнде тасымалдау, тиеу түсіру, қайта тиеу және басқа көлiкке ауыстыру сақтандыру құндары.

59. Таможенная стоимость по данному методу может определяться на основании информации, предоставленной продавцом (производителем) товара, находящимся за пределами Республики Казахстан.
Данные об издержках должны быть определены на основе информации, относящейся к производству оцениваемых товаров, предоставляемой производителем или от его имени. Указанная информация должна основываться на коммерческих отчетах производителя, при условии, что такие отчеты соответствуют общепринятым принципам учета, применяемым в стране, где товары были произведены.
60. Стоимость материалов и издержек должна определяться на основе данных бухгалтерского учета о производстве оцениваемых товаров, предоставленной производителем или от его имени, при том условии, что бухгалтерский учет соответствует общепринятым принципам бухгалтерского учета, применяемым в стране, где произведены товары.
61. Прибыль и общие расходы, указанные в абзаце третьем пункта 58 настоящей Инструкции, должны рассматриваться как единое целое. Сумма прибыли и общих расходов определяется на основе информации, предоставляемой продавцом (производителем) или от его имени, если данные производителя соответствуют сведениям по продажам товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, осуществляемым продавцами (производителями) в стране экспорта для ввоза в Республику Казахстан.
Когда данные производителя не согласуются с указанными данными, размер прибыли и общих расходов может определяться исходя из иной информации, достаточной для его определения. По просьбе декларанта таможенный орган информирует декларанта об источнике такой иной информации, использованных данных и расчетах, основанных на этих данных.
Общие расходы включают прямые и косвенные расходы в связи со сбытом рассматриваемых товаров.
62. Если в каком-либо случае размер прибыли производителя незначителен или общие расходы превышают сумму прибыли, то сумму его прибыли и общих расходов можно приравнивать к той, которая обычно отражается при продаже товаров того же класса или вида (такая ситуация может, например, возникнуть, когда товар впервые ввозится в Казахстан и производитель принимает нулевой или низкий уровень прибыли, чтобы частично за счет этого покрыть высокие общие расходы, связанные с освоением казахстанского рынка).
Если продавец (производитель) может показать, что он получает низкую прибыль при продажах товаров вследствие особых коммерческих обстоятельств, то фактические показатели его прибыли могут быть приняты во внимание при условии подтверждения наличия таких коммерческих обстоятельств и соответствия его ценовой политики обычной ценовой политике, применяемой в данной отрасли промышленности (подобная ситуация может возникнуть, например, в том случае, когда производители были вынуждены временно снизить цены вследствие непредвиденного падения спроса или же когда они продают товары в порядке дополнения категории товаров, производимых в Республике Казахстан, и соглашаются на низкую прибыль с целью сохранения своей конкурентоспособности).

59. Аталған әдiс бойынша кеден құны Қазақстан Республикасынан тысқары жерде тұрған сатушы (өндiрушi) берген ақпараттардың негiзiнде айқындалуы мүмкiн.
Шығындар туралы деректер өндiрушi немесе оның атынан ұсынылған бағаланатын тауарларды өндiруге қатысты ақпараттар негiзiнде анықталуы тиiс. Көрсетiлген ақпарат, өндiрушiнiң, егер осындай есеп берудiң тауарлар шығарылған елде қолданылып жүрген есеп жүргiзудiң жалпы жұрт қабылдаған принциптерiне сәйкес келу шартымен, коммерциялық есеп беруiне негiзделуi тиiс.
60. Материалдар мен шығындардың құны өндiрушiнiң, егер осындай бухгалтерлiк есеп берудiң тауарлар шығарылған елде қолданылып жүрген бухгалтерлiк есеп берудiң жалпы жұрт қабылдаған принциптерiне сәйкес келу шартымен, бухгалтерлiк есеп берудiң негiзiнде анықталуы тиiс.
61. Осы Нұсқаулықтағы 58-тармақтың үшiншi абзацында көрсетiлген пайда мен жалпы шығындар бiртұтас болып қаралуы тиiс. Пайда мен жалпы шығындардың сомасы бағаланатын тауарларды сатушы (өндiрушi) немесе оның атынан берілген ақпараттың негiзiнде анықталады, егер өндiрушiнiң берген деректерi Қазақстан Республикасына әкелу үшiн экспорттаушы елде сатушы (өндiрушi) сол топ пен түрдегi тауарларды сату жөнiндегi мәлiметтерге сәйкес келетiн болса.
Егер өндiрушiнiң деректерi көрсетiлген деректерге сай келмесе, пайда мен жалпы шығынның мөлшерi оны айқындауға жеткiлiктi өзге ақпараттарды басшылыққа ала отырып, айқындалуы тиiс. Декларанттың өтiнiшi бойынша кеден органы осы деректерге негізделген деректер мен есептеу үшiн пайдаланған осындай өзге ақпараттың көзi туралы декларантты хабардар етедi.
Қаралып отырған тауарларды өткiзуге байланысты, тура және жанама шығындар жалпы шығынға кiредi.
62. Қандай да болмасын бiр жағдайларда өндiрушi түсiрген пайдасының шамасы айтарлықтай болмаса, ал жалпы шығын алынған пайда сомасынан асып кетсе, онда оның пайдасы мен жалпы шығынының сомасы, қайткенде де сондай топ пен түрдегi тауарларды сатқан кезде жасалатын сомаға сай келуi мүмкiн (мысалы осындай жағдай, тауарды Қазақстан Республикасына алғашқы рет әкелгенде болуы мүмкiн, және өндiрушi қазақстандық нарықты игеруге байланысты туындаған барынша жалпы шығындардың орнын соның есебiнен iшiнара толтыру үшiн түскен пайданың нөлдiк немесе төменгi деңгейiн қабылдайды).
Егер сатушы (өндiрушi) ерекше коммерциялық жағдайдың салдарынан тауарларды сатқан кезде төмендеген пайда алғанын көрсете алса, онда тапқан пайдасының нақты көрсеткiштерi, осындай коммерциялық жағдайдың бар екенiн дәлелдеу және оның баға саясаты кәсiпорынның аталған саласында қолданылатын әдеттегi баға саясатына сәйкес келу шартымен назарға алынуы мүмкiн (ұқсас жағдай, мысалы мына жағдайда, егер өндiрушiлер сұранымның аяқ астынан төмендеуiнiң салдарынан бағаны уақытша төмендетуге мәжбүр болса немесе олар Қазақстан Республикасында шығарылатын тауарлардың санатын толтыру тәртiбiмен тауарларды сатса және өзiнiң бәсекеге жарамдылығын сақтап қалу мақсатымен төменгi пайдаға келiсетiн болса).

63. При несоответствии сведений о сумме прибыли и общих расходах, представленных продавцом (производителем), сведениям, которые отражаются при продажах товаров того же класса или вида, что и оцениваемый товар, произведенных в стране экспорта для ввоза в Казахстан, сумма прибыли и общих расходов может основываться на другой достоверной информации. В этом случае таможенные органы Республики Казахстан по просьбе декларанта должны сообщить последнему об источнике такой информации.
Глава 7. Метод 6 (резервный)
64. В случае, если таможенная стоимость не может быть определена декларантом в результате последовательного применения методов 1-5, таможенная стоимость оцениваемых товаров определяется путем более гибкого применения методов 1-5 в соответствии с международными принципами таможенной оценки товаров.
65. При использовании метода 6 допускается применение методов 1-5 с некоторыми отклонениями:
при использовании метода 2 или метода 3 допускается разумное отклонение от требований по срокам вывоза идентичных или однородных товаров или по стране происхождения товара;
при использовании метода 4 допускается разумное отклонение от требований по срокам продажи товаров на внутреннем рынке, а также о том в каком состоянии они были проданы (допускается возможность использования цены единицы товаров, подвергшихся некоторой переработке после ввоза).
66. При использовании метода 6 допускается использование информационных справочников по мировым ценам, ценам внутреннего рынка; использование статистических данных, общепринятых уровнях комиссионных, скидках, прибыли, тарифах на транспорт и иных сведений, а также данных товарно-стоимостной экспертизы товаров. При этом обязательна соответствующая корректировка данных с учетом коммерческого уровня и (или) количества оцениваемых товаров.
67. При применении метода 6 для определения таможенной стоимости товара также может быть использована ценовая информация, имеющаяся в таможенных органах.
Ценовая информация формируется Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан на основе статистических данных грузовых таможенных деклараций.
68. В качестве базы определения таможенной стоимости по методу 6 не могут быть использованы:
цена товара на внутреннем рынке страны экспорта;
цена товара, поставляемого из страны его вывоза в третьи страны;
цена на внутреннем рынке Республики Казахстан на товары казахстанского происхождения;
произвольно установленная или достоверно не подтвержденная стоимость товара;
стоимость идентичных или однородных товаров, определяемая на основе исчисления затрат, не предусмотренных статьей 132 Закона о таможенном деле;
минимальная таможенная стоимость.
При определении таможенной стоимости товара по методу 6 из двух альтернативных стоимостей за основу должна быть принята более низкая.
Глава 8. Условная оценка товара

63. Сатушы (өндiрушi) ұсынған пайда мен жалпы шығынның сомасы туралы мәлiметтер Қазақстан Республикасына әкелу үшiн экспорттаушы елде шығарылған бағаланатын тауарлар тәрiздi сондай топ пен түрдегi тауарларды сатқан кезде болған мәлiметтерге сай келмесе, түскен пайда мен жалпы шығынның сомасы басқа сенiмдi ақпаратқа негiзделедi. Бұл жағдайда декларанттың өтiнiшi бойынша кеден органы осындай ақпарат көзi туралы декларантты хабардар етедi.
7 тарау. 6-әдiс (резервтiк )
64. Егер декларант тауардың кедендiк құнын 1-5-әдiстерiн дәйектi түрде қолдану нәтижесiнде анықтай алмаса, бағаланатын тауарлардың кедендiк құны тауарлардың кедендiк бағасының халықаралық принциптерiне сәйкес 1-5-әдiстердi неғұрлым икемдi қолдану жолымен айқындалады.
65. 6-әдiстi пайдаланған кезде 1-5-әдiстердi кейбiр ауытқулармен қолдануға рұқсат етiледi:
2-әдiс немесе 3-әдiстi пайдаланған кезде ұқсас немесе бiртектес тауарларды әкету мерзiмi бойынша немесе тауардың шыққан жерi бойынша талаптардан орынды ауытқуға рұқсат етiледi;
4-әдiстi пайдаланған кезде iшкi нарықта тауарларды сату мерзiмi бойынша талаптардан орынды ауытқуға рұқсат етiледi, сондай-ақ олардың қандай күйінде сатылғаны туралы (әкелiнгеннен кейiн кейбiр ұқсатуда болған тауарлардың бiрлiк бағасын пайдалану мүмкiндiгiне рұқсат ету).
66. 6-әдiстi пайдаланған кезде дүние жүзiлiк баға, iшкi нарық бағасы бойынша ақпараттық анықтамаларды пайдалануға рұқсат етiледi; статистикалық деректердi, жалпы жұрт қабылдаған деңгейдегi комиссиялық төлемдердi, шегерiмдердi, түскен пайданы, көлiкке салынған тарифтар мен өзге мәліметтерді, сондай-ақ тауарлардың тауарлық-құндық сараптамасының деректерi пайдалануға рұқсат етiледi. Бұл орайда, коммерциялық деңгейi мен (немесе) бағаланатын тауарлардың саны ескерілiп, деректердi мiндеттi түрде тиiстi түзетулер жүргiзiледi.
67. Тауардың кедендiк құнын айқындау үшiн 6-әдiстi пайдаланған кезде кеден органында бар бағалық ақпарат пайдаланылуы мүмкiн.
Бағалық ақпаратты Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi ЖКД статистикалық деректерiне негiзделiп құрылады.
68. 6-әдiс бойынша тауардың кеден құнын айқындау үшiн негiз ретiнде:
экспортшы елдiң iшкi нарығындағы тауардың бағасын;
әкелiнетiн елден үшiншi елге жеткiзілетiн тауардың бағасы;
Қазақстанда шығарылған тауарларға Қазақстан Республикасының iшкi нарығындағы тауардың бағасы;
тауардың өз бетiнше белгiленген немесе дұрыс дәлелденбеген бағасын;
кеден iсi туралы Заңның 132-бабында көзделмеген шығындарды есептеудiң негiзiнде анықталатын ұқсас немесе бiртектес тауарлардың құнын;
ең аз кедендiк құнды пайдалануға болмайды.
Тауардың кедендiк құнын 6-әдiс бойынша айқындаған кезде кеден мақсаты үшiн екi балама құнның ең төменгi құнын пайдалануды көздейтiн жүйе негiз ретiнде қабылданбайды.
8 тарау. Тауардың шартты бағасы

69. При невозможности использования метода 1 и необходимости в уточнении таможенной стоимости, заявленной декларантом согласно методам 2-6, декларант может получить декларируемый товар в соответствии с условной таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом исходя из ценовой информации, имеющейся у таможенного органа. При этом заполняются формы Корректировки таможенной стоимости (далее - КТС) в соответствии с Правилами заполнения форм корректировок таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов.
70. Выпуск товаров в соответствии с условной таможенной оценкой осуществляется при выполнении следующих условий:
1) по товарам, облагаемым таможенными платежами и (или) налогами:
исчисление таможенных платежей и налогов в соответствии с заявленной декларантом таможенной стоимостью и уплата их в соответствии с требованиями, установленными к порядку обложения таможенными платежами и возврату таможенных платежей;
обеспечение уплаты таможенных платежей и (или) налогов, сумма которого рассчитывается от разницы между условной таможенной оценкой товаров, произведенной таможенным органом, и таможенной стоимостью, заявленной декларантом. Обеспечение уплаты предоставляется в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан;
2) по товарам, не облагаемым таможенными платежами и (или) налогами, - предоставления обязательства о предоставлении необходимых документов в срок, установленный таможенным органом.
При этом должностное лицо таможенного органа, осуществляющее уточнение таможенной стоимости, производит в ГТД и ДТС соответствующие отметки.
71. Внесение на депозит причитающихся сумм и их возврат осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
72. Срок хранения на депозите таможенного органа внесенной суммы таможенных платежей и налогов составляет 60 дней, за исключением тех случаев, когда в качестве подтверждающих документов должны быть представлены платежные документы и по условиям сделки срок платежа превышает 60 дней.
После представления декларантом документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость осуществляется возврат (либо зачет) излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов, либо взыскание недоплаченных сумм, с заполнением формы КТС-1.
При непредставлении необходимых документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость по истечении установленного срока, сумма таможенных платежей и налогов, исчисленная с применением условной цены товара перечисляется в доход бюджета путем заполнения должностным лицом таможенного органа КТС-1, которая будет являться окончательным решением в отношении таможенной стоимости товара.
Согласовано:                                Утверждена
Министр                            Приказом Таможенного комитета
государственных доходов            Министерства государственных
Республики Казахстан               доходов Республики Казахстан
5 февраля 2001 года                от 6 февраля 2001 года N 42
Инструкция
по контролю за правильностью определения таможенной стоимости
товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по контролю за правильностью определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан предназначена для использования должностными лицами таможенных органов при контроле за правильностью определения заявленной декларантом таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.

69. 1-әдiстi пайдалану мүмкiн болмағанда және 2-6-әдiстерге сай, декларант мәлiмдеген кедендiк құнды нақтылау қажеттiгi туындаса, кеден органында бар бағалық ақпараттарды басшылыққа ала отырып, мәлiмделген тауарды кеден органында iске асырылған тауарлардың шартты кедендiк бағасына сәйкес алады. Бұл орайда, кеден органы кедендiк құны, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету нысанын толтырудың Ережесiне сәйкес кеден құнын түзету (бұдан әрi - КҚТ) нысаны толтырылады.
70. Тауарларды шартты кеден бағасына сәйкес шығару келесi шарттарды орындаған кезде:
1) кеден төлемдерi мен (немесе) салықтары салынатын тауарлар бойынша:
декларант мәлiмдеген кеден құнына сәйкес кеден төлемдерi мен салықтарды есептеу және кеден төлемдерiн салу мен кеден төлемдерiн қайтару тәртiбiне қойылған талаптарға сәйкес тәртiпте оларды төлеу;
кеден органы жүргiзген тауарлардың шартты кеден бағасымен және декларанттың мәлiмдеген кеден құнының арасындағы айырмашылықтан алынып есептелетiн кеден төлемдерi мен (немесе) салықтарының төлемiнiң сомасын қамтамасыз ету. Төлем уәкiлеттi банкiнiң кепiлдiк түрiнде немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозитiне салуды қамтамасыз ету түрiмен жүргiзiледi;
2) кеден төлемдерi мен (немесе) салықтары салынбайтын тауарлар бойынша - кеден органы белгiлеген мерзiмде қажет құжаттарды бергенi туралы мiндеттеме бергенде жүзеге асырылады.
Бұл орайда, кедендiк құнды нақтылауды iске асырып жүрген кеден органының лауазымды тұлғасы жүк кеден декларациясына (бұдан әрi - ЖКД) және МКҚ-на тиiстi белгiлердi қояды.
71. Тиесiлi соманы депозитке салу кеден iсiнiң мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiмi бойынша iске асырылады.
72. Кеден төлемдерi мен салықтарының салынған сомасы кеден органының депозитiнде сақтау мерзiмi 60 күн болады, төлем құжаттарын растау құжаттары ретiнде ұсынған кезде және мәмiле шарты бойынша төлем мерзiмi 60 күннен асқан жағдайларды қоспағанда.
Мәлiмделген кеден құнын растайтын құжаттарды декларант бергеннен кейiн, кеден төлемдерi мен салықтарының артық төленген сомасын қайтару (есепке алу) не болмаса КҚТ-1-дiң нысанын толтырып төленбеген соманы өндiрiп алу iске асырылады.
Белгiленген мерзiм өткеннен кейiн мәлiмделген кедендiк құнды растау үшiн қажет құжаттарды ұсынбаған кезде, тауардың шартты бағасы қолданылып есептелген кеден төлемдерi мен салықтарының сомасын кеден органының лауазымды тұлғасы тауардың кедендiк құнына қатысты соңғы шешiм болып табылатын КҚТ-1-дi толтыру жолымен бюджеттiң кiрiсiне аударады.
Келiсiлдi                              Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы            Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Мемлекеттiк кiрiс                      Кеден комитетiнiң
Министрі                               2001 жылғы 6 ақпандағы
2001 жылғы 5 ақпан                  N 42 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн
тауарлардың кедендiк құнын айқындаудың дұрыстығына бақылау
жасау жөнiндегi нұсқаулық     1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындаудың дұрыстығына бақылау жасау жөнiндегi нұсқаулық декларант мәлiмдеген Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындаудың дұрыстығына бақылау жасау кезiнде кеден органдарының лауазымды тұлғаларына пайдалануға арналған.

2. Контроль за правильностью определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, осуществляется таможенными органами и заключается:
1) в оценке правильности выбора и применения декларантом метода определения таможенной стоимости;
2) в проверке соответствия заявленной таможенной стоимости требованиям таможенного законодательства в зависимости от условий внешнеторговой сделки;
3) в проверке достоверности и соответствия использованных при определении таможенной стоимости сведений представленным в ее подтверждение документам;
4) в принятии решения о возможности применения заявленной декларантом таможенной стоимости для таможенных целей;
5) в мониторинге экспортно-импортных операций участников внешнеэкономической деятельности, в том числе в отношении которых имеются либо имелись сомнения относительно достоверности сведений о таможенной стоимости.
3. Процедура контроля таможенной стоимости должна проводиться в сроки, установленные статьей 216 Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) с целью недопущения необоснованной задержки выпуска товаров. При невозможности в период таможенного оформления товара принять решение о таможенной стоимости, товар может быть выпущен в порядке, установленном главой 8 Инструкции о порядке определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Процедура контроля заявленной таможенной стоимости
ввозимых товаров
4. Контроль за правильностью определения таможенной стоимости производится должностным лицом таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление.
5. В процессе осуществления контроля за правильностью определения таможенной стоимости необходимо учитывать следующие моменты:
1) таможенная оценка товаров должна производиться в соответствии действующему законодательству. При этом в случае выявления более чем одной таможенной стоимости товаров (например, вследствие наличия нескольких вариантов исходных цен сделок по идентичным или однородным товарам, нескольких вариантов тарифов на перевозки и другое) должна применяться самая низкая из них;
2) согласно статье 124 Закона о таможенном деле представляемая декларантом таможенному органу информация, заявленная в качестве составляющей коммерческую тайну или являющаяся конфиденциальной, может использоваться только в таможенных целях и не может разглашаться, использоваться должностными лицами таможенных органов в личных целях, передаваться третьим лицам, включая иные государственные органы, без письменного разрешения декларанта, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. За разглашение коммерческой тайны должностные лица таможенных органов несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Использование указанной в части первой настоящего подпункта информации таможенного органа по идентичным и однородным товарам разрешается только в обезличенном виде в части, непосредственно относящейся к величине таможенной стоимости товара (то есть без указания данных о продавце, покупателе, декларанте и других лицах, позволяющих идентифицировать сделку);

2. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындаудың дұрыстығына бақылау жасауды кеден органдары жүзеге асырады және:
1) декларант кеден құнын айқындау әдiсiнiң таңдау және пайдалану дұрыстығын бағалауда;
2) сыртқы сауда мәмiлелерiнiң шарттарына қарай кеден заңдарының талаптарына мәлімделген кеден құнына сәйкестiгін тексеруде;
3) оның растауындағы құжаттарда берiлген мәлiметтердiң кеден құнын айқындау кезiнде пайдаланылғандармен сенiмдiлiгi мен сәйкестiгiн тексеруде;
4) декларант мәлiмдеген кедендiк мақсаттарға арналған кеден құнын пайдалану мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдауда;
5) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың экспорт-импорт операциялары мониторингiнде, соның iшiнде кеден құны туралы мәлiметтер сенiмдiлiгiне салыстырмалы күмәннiң болуы не болғанына қатысты қорытындыланады.
3. Кеден құнын бақылау рәсiмi тауарларды шығарудың негiздемесiз бөгелуiн жiбермеу мақсатымен "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 216-бабында белгіленген мерзiмде жүргiзiлуi қажет. Кедендiк ресiмдеу кезеңiнде тауарды қабылдау мүмкiндiгi болмаған кезде, тауардың кедендiк құны туралы шешiм Кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындау тәртiбi туралы нұсқаулықтың 8-тарауында белгiленген тәртiпте шартты жiберiлуi.
2. Әкелiнетiн тауарлардың мәлiмделген кедендiк
құнын бақылаудың рәсiмi
4. Кедендiк құнды айқындаудың дұрыстығын бақылауды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының лауазымды тұлғасы жүргiзедi.
5. Кедендiк құнды айқындаудың дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру процесiнде мынадай мезеттердi ескеру қажет:
1) тауарларды кедендiк бағалау қолданылып жүрген заңға қатаң сәйкестiкте жүргiзiлуi қажет. Бұл ретте, тауарлардың кедендiк құнының бiреуден артығын анықтаған жағдайда (мысалы, ұқсас немесе бiр тектi тауар бойынша мәмiленiң шығыс бағаларының бiрнеше нұсқаларының, тасымалдауға бiрнеше тарифтердiң нұсқаларының және басқалардың бар болуының салдары), олардың iшiндегi ең төменгiсi пайдаланылады;
2) Кеден iсi туралы заңның 124-бабына сәйкес декларанттың кеден органына берген коммерциялық құпияны құрайтындар немесе құпия болып табылатындар ретiнде мәлiмделген ақпараты кедендiк мақсаттарда ғана пайдаланылуы мүмкiн және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды есептемегенде, декларанттың жазбаша рұқсатынсыз, өзге де мемлекеттiк органдарды қоса алғанда, үшiншi адамға жария етiлуге, берiлуге болмайды. Коммерциялық құпияны жария еткенi үшiн кеден органдарының лауазымды тұлғасы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
Осы тармақшаның бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген ұқсас немесе бiр тектi тауар бойынша кеден органының ақпаратын пайдалану тауардың кедендiк құнының мөлшерiне тiкелей қатысты бөлiкте иесiзденген түрде ғана рұқсат етіледi (яғни, сатушы, сатып алушы, декларант және мәмiленi сәйкестендiруге жол беретiн басқа да тұлғалар туралы нұсқаусыз деректер);

3) использование ценовой информации для сопоставления цен должно осуществляться в строгом соответствии с назначением каждого вида ценовой информации;
4) таможенный орган осуществляет анализ стоимости ввозимых товаров и ее колебаний по конкретным видам товаров. По результатам такого анализа определяются фактически сложившиеся, характерные для данного рынка уровни цен и диапазоны их отклонения. Данные такого анализа должны использоваться в процессе контроля таможенной стоимости ввозимых товаров;
5) в том случае, если в процессе контроля таможенной стоимости выявляется необходимость в получении от декларанта дополнительных сведений для уточнения таможенной стоимости товаров, таможенный орган, запрашивая информацию, должен определить вопросы, по которым требуется дополнительное документальное подтверждение, либо, если это возможно, указать конкретный перечень запрашиваемых документов;
6) при наличии у таможенного органа сомнений в отношении заявленных декларантом в форме ДТС-1 данных либо в достоверности дополнительно представленных документов, но при отсутствии аргументированных обоснований и фактов, подтверждающих эти сомнения, все участники сделки должны быть взяты таможенным органом на специальный контроль. Таможенный орган ведет наблюдение за их экспортно-импортными операциями, в том числе за уровнем цен. При подозрении в систематическом занижении стоимости ввозимых товаров, отсутствии подтверждающих документов и других подобных случаях таможенный орган на основе такого наблюдения и анализа может провести проверку финансовой и внешнеэкономической деятельности в соответствии со статьей 209 Закона о таможенном деле.
6. Проверка достоверности сведений о заявленной таможенной стоимости осуществляется должностным лицом таможенного органа в форме анализа соответствия использованных при определении таможенной стоимости показателей представленным документам, а также взаимосвязи использованных показателей.
При выявлении несоответствия использованных декларантом сведений, содержащихся в представленных документах, должностным лицом таможенного органа рассматривается вопрос о возможности признания в качестве документа, подтверждающего заявленную таможенную стоимость, одного из них, наиболее полно и детально отражающего использованный показатель.
Документы, представленные для подтверждения заявленной таможенной стоимости, в комплексе должны содержать все сведения, использованные при ее определении (реквизиты продавца и покупателя, основные условия внешнеторговой сделки - наименование товаров, общая стоимость товаров с указанием цены единицы отдельного товара, условия поставки, порядок расчетов, скидки и иные). При этом необходимые сведения могут содержаться в различных документах, относящихся к рассматриваемой сделке.
Например, при отсутствии во внешнеторговом контракте перечня товаров во внимание принимается спецификация.
При отсутствии в представленных документах сведений, использованных при определении и заявлении таможенной стоимости, такие документы не могут рассматриваться в качестве документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость. При этом отсутствие печати продавца товаров в договоре (контракте или ином документе, на основании которого производится таможенное оформление) не является основанием для отказа в признании договора документом, подтверждающим таможенную стоимость.

3) бағаларды салыстыру үшiн бағалы ақпаратты пайдалану әрбiр бағалы ақпараттың түрiн белгілеумен сәйкес қатаң жүзеге асырылуы қажет;
4) кеден органы әкелiнетiн тауарлардың құнына талдауды және тауарлардың нақты түрлерi бойынша оның ауытқуын жүзеге асырады. Мұндай талдаудың қорытындысы бойынша осы рыноктың деңгейi және олардың ауытқу ауқымы үшiн сипатты нақты қалыптасқандар анықтайды. Мұндай талдаудың деректерi әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын бақылау процесiнде пайдаланылуы қажет;
5) мұндай жағдайда, егер кедендiк құнды бақылау процесiнде тауарлардың кедендiк құнын нақтылау үшiн декларанттан қосымша мәлiметтер алу қажеттiгi анықталса, кеден органы ақпаратты сұрай отырып, қосымша құжатты растауды талап ететiндер жөнiндегi мәселелердi айқындау не егер бұл болатын болса, сұралған құжаттардың нақты тiзбесiн көрсету қажет;
6) КҚД-1 нысанында декларант мәлiмдеген деректерге қатысты не қосымша берілген құжаттар сенiмдiлiгiне кеден органында күмән болған кезде, бiрақ бұл күмәндердi растайтын дәлелденген негiздеме және фактiлер болмаған кезде, барлық мәмiлеге қатысушылар кеден органының арнайы бақылауына алынуы қажет. Кеден органы олардың экспорт-импорттық операцияларын, соның iшiнде баға деңгейiн қадағалайды. Растайтын құжаттар болмағанда, әкелiнетiн тауарлардың құны жүйелi түскенiне және басқа да сол сияқты жағдайларға күдiктенген кезде, кеден органы мұндай қадағалау мен талдау негiзiнде Кеден iсi туралы заңның 209-бабына сәйкес қаржы және сыртқы экономикалық қызметтi тексерудi жүргiзуi мүмкiн.
6. Мәлiмделген кеден құны туралы мәлiметтердiң сенiмдiлiгiн тексерудi кеден құнын айқындау кезiнде пайдаланылған берiлген құжат көрсеткiштерiмен сәйкестiгiн, сондай-ақ пайдаланылған көрсеткiштердiң өзара байланысын талдау нысанында кеден органының лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
Декларант пайдаланған берiлген құжаттардағы мәлiметтер сәйкессiздiгi анықталған кезде, кеден органының лауазымды тұлғасы пайдаланылған көрсеткiштi көрсететiн олардың мейлiнше толық және егжей-тегжейлi бiреуi мәлiмдеген кедендiк құнды растайтын құжат ретiнде танылу мүмкiндiгi туралы мәселе қарайды.
Мәлiмделген кеден құнын растау үшiн берілген құжаттар хаттамасында оны айқындау кезiнде пайдаланылған барлық мәлiметтер болуы қажет (сатушы мен сатып алушының деректемелерi, сыртқы сауда мәмiлелерiнiң негiзгi шарттары - тауарлардың атауы, жеке тауардың бiрлiгiнiң бағасы көрсетiлген жалпы тауарлар құны, қою шарты, есеп-айырысу тәртiбi, жеңілдіктер және өзгелер). Бұл ретте, қажеттi мәлiметтер қаралатын мәмiлеге қатысты әртүрлi құжаттарда болуы мүмкiн.
Мысалы, сыртқы сауда келiсiм-шартында тауарлар тiзбесi болмаған кезде, айырмашылығы назарға iлiгедi.
Берiлген құжаттарда кеден құнын айқындау және мәлiмдеу кезiнде пайдаланылған мәлiметтер болмаған жағдайда, мұндай құжаттар мәлiмделген кеден құнын растайтын құжаттар ретiнде қаралмайды. Бұл ретте, келiсiмде (келiсiм-шартта немесе кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн негiздегi өзгелей құжатта) тауарларды сатушының мөрi болмаса, кедендiк құнды растайтын құжаттың келiсiмiн танудан бас тартуға негiз болып табылмайды.

7. При невозможности использования метода 1 и необходимости в уточнении таможенной стоимости, заявленной декларантом согласно методам 2-6, выпуск товара производится в соответствии с условной таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом, исходя из ценовой информации, имеющейся у таможенного органа.
8. Контроль за предоставлением декларантом документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость, производится отделом таможенной стоимости (отделом таможенных платежей) с ведением Журнала учета ГТД, по которым осуществлен выпуск товаров в соответствии с условной таможенной оценкой товаров с отражением в нем следующих сведений:
номер ГТД;
наименование лица-декларанта;
наименование товара;
код товара;
код валюты платежа и курс иностранной валюты на дату оформления;
сумма таможенных платежей и налогов, внесенных на депозит таможенного органа, либо обеспеченных гарантией уполномоченного банка, а также номер КТС-1;
установленный срок подтверждения таможенной стоимости;
разница сумм таможенных платежей и налогов, полученная и перечисленная в бюджет в результате окончательной таможенной оценки, а также номер КТС-1;
дата окончательной таможенной оценки.
9. В процессе контроля за правильностью определения таможенной стоимости могут проводиться консультации между декларантом и таможенным органом по вопросам определения таможенной стоимости, уточнению условий сделки по оцениваемым товарам и обмену необходимой информацией с целью наиболее правильного определения исходной базы расчета таможенной стоимости товаров и ее корректировок.
10. В случае возникновения спора о правильности выбора метода определения таможенной стоимости таможенным органом, осуществляющим таможенное оформление товаров, копия ДТС с комплектом копий необходимых документов передается для принятия решения в вышестоящее таможенное управление (таможню). В случае, если у вышестоящего таможенного управления (таможни) возникают обоснованные затруднения: с принятием решения и (или) необходимостью получения дополнительных сведений, которыми не располагает декларант и нижестоящий таможенный орган и (или) выяснением обстоятельств и условий рассматриваемой сделки, требующим участия Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет), вышестоящее таможенное управление (таможня) может обращаться в Таможенный комитет для получения организационно-методической помощи в проведении необходимого расследования (включая организацию внешней проверки, взаимодействия с налоговыми и другими заинтересованными органами), а также для рассмотрения спорных вопросов и принятия решений в отношении таможенной стоимости.

7. 1-әдiстi пайдалану мүмкiн болмаған және 2-6-әдiске сәйкес декларант мәлiмдеген кедендiк құнды нақтылауда қажеттiлiк кезде, тауар шығарылымы кеден органында бар бағалы ақпаратты ескерiп, кеден органы жүзеге асырған тауардың шартты кеден бағалауына сәйкес жүргiзiледi.
8. Мәлiмделген кедендiк құнды растайтын құжаттарды декларанттың беруiн бақылауды мынадай мәлiметтердi:
ЖКД нөмiрi;
декларант тұлғаның атауы;
тауардың атауы;
тауардың коды;
төлем валютасының коды және ресiмдеу күнiне шетел валютасының бағамы;
кеден төлемдерi және кеден органының депозитке енгiзген салықтар сомасы не уәкiлеттi банктiң қамтамасыз ету кепiлдiгi, сондай-ақ КТС-1 нөмiрi;
кеден төлемдерi мен алынған және түпкiлiктi кедендiк бағалау қорытындысында бюджетке аударылған салықтар сомаларының айырмашылығы, сондай-ақ КТС-1;
түпкiлiктi кедендiк бағалау күнiн көрсетумен тауарды шартты кедендiк құнын бағалауға сәйкес тауарлардың шығарылымы жүзеге асқаны бойынша ЖКД-ның есеп журналын жүргiзумен кедендiк құн бөлiмi (кеден төлемдерi бөлiмi) айналысады.
9. Кеден құнын айқындаудың дұрыстығын бақылау процесiнде кеден құнын айқындау, бағаланатын тауар бойынша шартты мәмiлелердi нақтылау және кеден құнының есеп-айырысуының шығыс базасын мейлiнше дұрыс айқындау мақсатымен қажеттi ақпарат алмасу мәселелерi бойынша декларант пен кеден органы арасында ақыл-кеңес өткiзілуi мүмкін.
10. Бағалау әдiсiн таңдау дұрыстығы бойынша дау туындау, тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының кедендiк құнын айқындау жағдайында, қажеттi құжаттардың көшiрмелерiнiң қаттамасымен КҚД көшiрмесi жоғары тұрған кеден басқармасына (кеденге) шешiм қабылдау үшiн жiберiледi. Егер жоғары тұрған кеден басқармасында (кеденде) шешiм қабылдау және (немесе) декларант пен төменгi сатыдағы кеден органының қолында болмаған қосымша мәлiметтердi қолға түсiру мүмкiндiгi және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң қатысуын талап етушi қаралатын мәмілелердiң мән-жайын және жағдайын анықтау негiздемелерi бар қиындықтар пайда болған жағдайда, жоғары тұрған кеден басқармасы (кеден) қажеттi тергеу жүргiзуде (салық және басқа да мүдделi органдардың өзара iс-әрекетiне сырттай тексеру ұйымдастыруды қоса алғанда) ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек алу үшiн, сондай-ақ кеден құнына қатысты даулы мәселелердi қарау және шешiм қабылдау үшiн Кеден комитетiне жүгiнедi.

11. Таможенный комитет не принимает от таможенных органов к рассмотрению спорные вопросы в отношении таможенной стоимости товаров и правильности применения метода оценки без прохождения указанных выше этапов.
Для рассмотрения вопросов контроля таможенной стоимости в Таможенный комитет должны быть направлены:
комплект копий обязательных документов согласно пункту 15 Инструкции о порядке, условиях заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан (далее - Инструкция о порядке заявления таможенной стоимости);
копии запрошенных таможенными органами дополнительных документов согласно пункту 16 Инструкции о порядке заявления таможенной стоимости;
заключения (решения) по рассматриваемому случаю отделов таможенной стоимости (отделов платежей) всех нижестоящих таможенных органов.
12. Результаты учета и наблюдения (мониторинга) за экспортно-импортными операциями участников внешнеэкономической деятельности отражаются таможенным органом в Карточке контроля экспортно-импортных операций и в таблицах, примерные формы которых приведены в приложении 1 к настоящей Инструкции. При получении информации, подтверждающей подозрения таможенного органа в недобросовестности участника внешнеэкономической деятельности, принимаются соответствующие меры, предусмотренные действующим таможенным законодательством Республики Казахстан. При этом в Таможенный комитет передаются сведения по форме, установленной в приложении 2 к настоящей Инструкции.
3. Технологическая схема операций контроля
таможенной стоимости товаров
13. Последовательность операций контроля за правильностью определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, при определении таможенной стоимости по методу 1 осуществляется по схеме, представленной в таблице 1 (приложение 3 к настоящей Инструкции).
14. При наличии взаимозависимости между продавцом и покупателем контроль за правильностью определения таможенной стоимости осуществляется по схеме 1 (приложение 4 к настоящей Инструкции).
15. Последовательность таможенного контроля товаров и место контроля таможенной стоимости в общей процедуре проведения таможенного контроля приведены в таблице 2 (приложение 5 к настоящей Инструкции).
В этом случае заявление и контроль за правильностью определения таможенной стоимости заключаются в подтверждении и проверке этой цены по представленным документам; в осуществлении, при необходимости, поправочных расчетов к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате (влияние взаимозависимости, условий и ограничений), а также в оценке правильности применения метода 1 (анализ выполнения установленных условий его применения). В этом случае данные итоговой графы 12 раздела А повторяются в общей итоговой графе 23 а.
Приложение 1 к Инструкции по
контролю за правильностью определения
таможенной стоимости товаров,
ввозимых на таможенную территорию
Республики Казахстан
Примерная форма
Карточка контроля экспортно-импортных операций
Участника ВЭД_______________________________________________________
(юридический статус, наименование предприятия, организации)

11. Кеден комитетi тауарлардың кедендiк құнына және көрсетiлген жоғарғы этаптардан өтпестен бағалау әдiсiн қолданудың дұрыстығына қатысты кеден органынан даулы мәселелердi қарамайды.
Кедендiк құнды бақылау мәселелерiн қарау үшiн Кеден комитетiне:
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнының тәртiбi, өтiнiш шарттары және түзету туралы нұсқаулықтың (бұдан әрi - Кеден құнына өтiнiш тәртiбi туралы нұсқаулық) 15-тармағына сәйкес мiндеттi құжаттардың көшiрмелерiнiң қаттамасы;
Кеден құнына өтiнiш тәртiбi туралы нұсқаулықтың 16-тармағына сәйкес кеден органы сұраған қосымша құжаттардың көшiрмесi;
барлық төменгi сатыдағы кеден органдарының кедендiк құн бөлiмдерi (төлем бөлiмдерi) қарайтын жағдай бойынша қорытындысы (шешiмi) жiберiлуi қажет.
12. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың экспорт-импорт операцияларына арналған есеп қорытындылары және (мониторингтi) қадағалауды үлгілiк нысаны осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтiрілген Экспорт-импорт операцияларын бақылау карточкасында кеден органы көрсетедi. Кеден органының сыртқы экономикалық қызметке қатысушының терiс пиғылды екенiне күмәндiлiгiн растайтын ақпарат алуы кезiнде, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген кеден заңдарында көзделгенге сәйкес шаралар қолданылады. Бұл ретте, кеден комитетіне осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгiленген нысан бойынша мәлiмет берiледi.
3. Тауарлардың кедендiк құнын бақылау операциясының
технологиялық сызбасы
13. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын айқындаудың дұрыстығын бақылау операциясының дәйектілiгi 1-әдiс бойынша кеден құнын айқындау кезiнде, 1-кестеде берiлген сызба (осы Нұсқаулыққа 3-қосымша) бойынша жүзеге асырылады.
14. Сатушы мен сатып алушы арасында өзара тәуелдiлiк болған кезде, кедендiк құн айқындаудың дұрыстығына бақылау 1-сызба бойынша жүзеге асырылады.
15. Тауарларды кедендiк бақылау дәйектiлiгi және кедендiк бақылау жүргiзудiң жалпы рәсiмiнде кеден құнын бақылаудың орны 2-кестеде келтiрiлген (осы Нұсқаулыққа 4-қосымша).
Мұндай жағдайда кеден құнына өтiнiш және бақылау берілген құжат бойынша осы бағаларды растай және тексеруде, нақты төленген немесе төлеуге тиiстi шарттар мен шектеулердiң өзара тәуелдi әсер етуi бағаға түзету есеп-айырысулар қажеттiгi кезiнде жүзеге асқанда, сондай-ақ 1-әдiстi пайдаланудың дұрыстығын бағалауда оны пайдалануда белгiленген шарттарды орындауға талдау. Мұндай жағдайда А бөлiмiндегi 12-жиынтық бағанның деректерi 23а-жалпы жиынтық бағанында қайталанады.
Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелінетін
тауарлардың кедендік құнын
айқындаудың дұрыстығына
бақылау жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Үлгілік нысан
Экспорт-импорт операцияларды бақылау
карточкасы
СЭҚ қатысушы _______________________________________________
(заңды мәртебі, кәсіпорын, ұйым атауы)

1. Юридический адрес ___________________ 5.Руководители_____________
___________________               _____________
___________________               _____________
___________________               _____________
2. Расчетный счет: _____________________ 6. Характер
_____________________ деятельности
_____________________ в соответствии
_____________________ с Уставом:
_____________________ __________________________
_____________________ __________________________
3. Валютный счет:  _____________________ __________________________
_____________________ __________________________
4. Учредители и их доля в уставном капитале:
__________________________________  7. Дата и основания поставки на
_____________________________________  учет:
_____________________________________ ______________________________
_____________________________________ ______________________________
_____________________________________ ______________________________
Примерная форма
Ввоз
--------------------------------------------------------------------
N ГТД   Прода- Лицо,       Код и    Страна   ________Код____________
(ДТС),  вец    ответст-    наиме-   отправ-    Характера Таможен  Валюты
номер          венное за   нование  ления      сделки    ного
метода         финансовое  товара                        режима
опера-         урегулиро-
ции            вание,
адрес/теле-
фон
---------------------------------------------------------------------------
1       2        3          4       5            6        7        8
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------
Условия   Цена за       Замечания   !
поставки  единицу       и решения   !
(дополненную  таможенного !
или           органа      !
основную)                 !
-------------------------------------
9         10            11        !
------------------------------------
Вывоз
---------------------------------------------------------------------------
N ГТД   Поку-  Лицо,       Код и    Страна     __________Код_______________
(ДТС),  патель ответст-    наиме-   получе-    Характера Таможен  Валюты
номер          венное за   нование  ния        сделки    ного
метода         финансовое  товара   товара               режима
опера-         урегулиро-
ции            вание,
адрес/теле-
фон
---------------------------------------------------------------------------
1       2        3          4       5            6        7        8
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------
Условия   Цена за       Замечания   !
поставки  единицу       и решения   !
(дополнитель- таможенного !
ную или       органа      !
основную)                 !
-------------------------------------
9         10            11        !
-------------------------------------
Приложение 2 к Инструкции по
контролю за правильностью определения
таможенной стоимости товаров,
ввозимых на таможенную территорию
Республики Казахстан
Сведения
по______________________________о постановке на учет участников
(наименование таможенного органа)
ВЭД в отделе таможенной стоимости (таможенных платежей)
---------------------------------------------------------------------------
N ГТД!Код    !Наименование!Код        !Покупатель ! Продавец  !Дата и
(ДТС)!товара !товара      !таможенного!-----------------------!основания
!       !            !режима     !Юридический!Юридический!постановки
!       !            !           !адрес,     !адрес,     !на учет
!       !            !           !телефон    !телефон    !
---------------------------------------------------------------------------
1   !   2   !      3     !      4    !     5     !     6     !     7
---------------------------------------------------------------------------
Примечания:  1) сведения по данной форме составляются по состоянию на
1 число каждого месяца и к 15 числу направляются в ТК РК
(Главное управление таможенных доходов, отдел тарифного
регулирования, таможенной стоимости и товарной
номенклатуры) и в соответствующее таможенное управление
(отдел таможенной стоимости/отдел таможенных платежей);

1. Заңды мекен-жайы _____________  5. Басшылар _____________
_____________              _____________
2. Есеп-айырысу шоты: ___________  6. Жарлыққа сәйкес
_____________     қызмет сипаты:
_____________  _________________________
3. Валюталық шоты: ______________  _________________________
______________  _________________________
4. Құрылтайшылар және олардың
жарғылық капиталдағы үлесі:     _________________________
_________________________________  7. Есепке қою күні және
негізі:
_________________________________  _________________________
Әкелімнің
үлгілік нысаны
--------------------------------------------------------------------
ЖКД !Сату!Қаржылық!Тауар.!Жібе.!Мәмі.!Кеден.!Валю!Қою !Бірлік !Кеден
N, ! шы !реттеу  !дың   !ріле.!лелер!дік   !та  !шар.!үшін   !орга.
опе.!    !үшін    !коды  !тін  !сипа.!режим.!ның ! ты !баға   !нының
ра. !    !жауапты !және  !елі  !тының!нің   !    !    !(қо.   !ескер
ция !    !тұлға,  !атауы !-----------------------!    !сымша  !тпесі
әді.!    !мекен-  !      !       коды            !    !немесе !мен
сі. !    !жайы/те.!      !                       !    !негіз. !шеші
нің !    !лефоны  !      !                       !    !демесі !мі
нө. !    !        !      !                       !    !       !
мірі!    !        !      !                       !    !       !
--------------------------------------------------------------------
1    2      3       4      5      6     7    8    9     10     11
--------------------------------------------------------------------                                Әкетілімнің
үлгілік нысаны
--------------------------------------------------------------------
ЖКД !Са. !Қаржылық!Тауар.!Ала. !Мәмі.!Кеден.!Валю!Қою !Бірлік !Кеден
N, !тып !реттеу  !дың   !тын  !лелер!дік   !та  !шар.!үшін   !орга.
опе.!алу.!үшін    !коды  !елі  !сипа.!режим.!ның ! ты !баға   !нының
ра. !шы  !жауапты !және  !     !тының!нің   !    !    !(қо.   !ескер
ция !    !тұлға,  !атауы !-----------------------!    !сымша  !тпесі
әді.!    !мекен-  !      !       коды            !    !немесе !мен сі.
!    !жайы/те.!      !                       !    !негіз. !шеші
нің !    !лефоны  !      !                       !    !демесі !мі
нө. !    !        !      !                       !    !       !
мірі!    !        !      !                       !    !       !
--------------------------------------------------------------------
1    2      3       4      5      6     7    8    9     10     11
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелінетін
тауарлардың кедендік құнын
айқындаудың дұрыстығына
бақылау жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Кедендік құн бөлімінде (кедендік төлемдер СЭҚ-ке қатысушыларды
есепке қою туралы
_______________________ бойынша мәліметтер
(кеден органының атауы)
-----------------------------------------------------------------
N   Тауардың  Тауардың  Кедендік  Сатып  Сатушы  Есепке қойған
ЖКД    коды     атауы    режимнің  алушы          күні және
(КҚД)                       коды    -------------  негіздемесі
Заңды ! Заңды
мекен-!мекен-
жайы, !жайы,
теле. !теле.
фоны  !фоны
------------------------------------------------------------------
1      2         3         4        5      6         7
------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1) осы нысан бойынша мәліметтер әр айдың 1 күнгі жағдай бойынша құрастырылады және 15-күні ҚР КК-не (Кедендік кірістер бас басқармасы, тарифтік реттеу, кедендік құн және тауарлық номенклатура бөлімі) және тиісті кеден басқармасына (кедендік құн бөлімі/кедендік төлемдер бөлімі) жіберіледі;

2) при заполнении формы в графе 6 необходимо указать
причину постановки участника ВЭД на учет в таможенном
органе с указанием конкретных данных, обосновывающих
принятое решение. При необходимости подробного указания
причин постановки участника ВЭД на учет к форме дается
пояснительная записка.
Приложение 3 к Инструкции по
контролю за правильностью определения
таможенной стоимости товаров,
ввозимых на таможенную территорию
Республики Казахстан
Таблица 1
Последовательность операций контроля таможенной стоимости
___________________________________________________________________________
Этапы контроля            Содержание операций       Наименование
таможенной                                          документа для
стоимости и                                         уточнения
последователь-                                      информации
ность операций
__________________________________________________________________________
1        2                          3                       4
__________________________________________________________________________
1. Визуальный контроль
__________________________________________________________________________
1         ДТС
Проверка
правильности
заполнения всех
необходимых
граф ДТС
1.1. Проверка наличия      1. Удостоверьтесь, что подпись  гр.10 б ДТС-1;
необходимых           лица на ДТС-1 соответствует     гр.54 ГТД-1
реквизитов            подписи на бланке ТД-1 (ГТД)
2. Убедитесь в соответствии     гр.1 ДТС-1 и
сведений ДТС и ТД-1 о продавце  гр.2 ТД-1;
и декларанте                    гр.2 в ДТС-1
и гр.8 ГТД-1;
гр.2б ДТС-1
и гр. ГТД-1
1.2  Предварительная       1. Просмотрите, чтобы на
проверка полноты      бланке ДТС графы, относящиеся
заполнения граф ДТС   к условиям применения метода 1,
были заполнены
2.   Проверка наличия      1. Уточните, есть ли в
необходимых           распоряжении таможни
документов            учредительные документы
покупателя.
2. Просмотрите договор          Договор, гр.5
(контракт), соответствие        ДТС-1
его номера и даты
аналогичным реквизитам,
указанным в ДТС.
3. Убедитесь в правильности     Договор, счет-
указанного в ДТС номера и       фактура, гр.4
даты счета-фактуры (инвойса)    ДТС-1
или счета-проформы,
проверьте имеет ли он
отношение к договору.
4. Просмотрите грузовые         гр.18, 21, 29
документы, уточните способ      ГТД-1, грузовые
транспортировки товара до       документы
таможенной границы              (коносамент,
Республики Казахстан.           СМR и др.)
5. Проверьте, указан ли в       гр.3 ДТС-1
ДТС в графе "Условия
поставки" географический
пункт.
6. Уточните, если сделка        Гр.3 ДТС,
была заключена на условиях      гр.20 ГТД-1
ЕХW, FОВ, FАS, FSA есть ли
счета на оплату,
транспортировки и страхования,
а для условий СFR и CPT - только
страхования.
___________________________________________________________________________
II. Проверка правильности определения
таможенной стоимости
___________________________________________________________________________

2) нысанды толтыру кезінде 6-бағанда негіздейтін қабылданған шешімнің нақты деректерін көрсете отырып, кеден органында СЭҚ-ке қатысушыны есепке қою себебін көрсету қажет. СЭҚ-ке қатысушыны нысанға есепке қою себебін егжей-тегжейлі көрсету қажеттігі кезінде, түсіндірме жазба беріледі.
Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелінетін
тауарлардың кедендік құнын
айқындаудың дұрыстығына
бақылау жасау жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
1-кесте
Кеден құнын бақылау операциясының тізбектігі
--------------------------------------------------------------------
Кеден    Операцияның мазмұны    Ақпа.  Нормативтік актілер Ескерту
құнының                         ратты  --------------------------
және                            нақ.     "Қазақ.  Өтініш Тауарлар
опера.                          тыл.     стан     және   дың кеден
циялар.                         ауға     Респуб.  кеден  құнын ба.
дың                             арнал.   ликасын  құнды  қылау жө.
тізбектігін                     ған      дағы ке  түзету ніндегі
бақылаудың                      құжат.   ден ісі  тәрті. нұсқаулық
кезеңдері                       тың      туралы"  бі,
атауы    Қазақс.  шарт.
тан Рес. тары
публика. туралы
сының    нұсқау.
Заңы     лық
--------------------------------------------------------------------
1   2             3                 4      5       6        7     8
--------------------------------------------------------------------                               1. Шолып бақылау
1.  КҚД                                                 2-қосым.
КҚД-ның                                             шаның
барлық                                              1-тармағы
қажетті
бағандарын
толтырудың
дұрыстығын
тексеру
1.1 Қажетті    1. КҚД-1-де қойыл.  КҚД-1                2-қосым.
деректеме. ған қол КТ-1 (ЖКД)  10б-баған;           шаның
лердің     бланкісіндегі қол.  КД-1                 1-тарма.
бар-жоғын  ға сәйкес келеті.   54-баған.            ғының
тексеру    ніне куәланыңыз.                         1-тармақ.
2. Сатушы мен де.   КҚД-1 1-баған        шасы
кларант туралы      және КД-1
КҚД мен КД-1 мә.    2-баған;
ліметтерінің        КҚД-1
сәйкестiгiне көз    2в-баған
жеткiзiңiз.         және
КД-1 баған.
1.2 КҚД ба.    1. Әдiстi пайдала.                 2-қосым. Кедендік
ғандарының ну шарттарына тиiс.                  шаның  бақылау.
толық тол. тi ККД бағандары                  1 тармағы дың жал.
тырылуын   бланкiде толтырыл.                          пы рәсі.
алдын ала  ғандығын қараңыз.                           нің,
тексеру                                                сондай-
ақ 2-кес.
тедегі ҚК
айқындау
дұрысты.
ғын тек.
серу ке.
зеңдері
2.  Қажетті    1. Кеден өкiмiнде                20-тармақ
құжаттар.  сатып алушының құ.
дың бар-   рылтайшы құжаты
жоғын      бар ма, нақтылаңыз.
тексеру
2. Шарттың (келiсiм  Шарт        20-тармақ
-шарттың) КҚД-да     КҚД-1
көрсетiлген ұқсас    5-баған
деректемелерiне
оның нөмiрi мен
күнiнiң сәйкестiгiн
қараңыз.
3. КҚД-да            Шарт,       20-тармақ
көрсетiлген шот-     шот-фактура
фактуралардың немесе КҚД-1
шот-проформалардың   4-баған
нөмiрi мен күнiнiң
(инвойс) дұрыстығына
көз жеткiзiңiз, оның
шартқа қатысы бар
ма, тексерiңiз.
4. Жүк құжаттарын    Жүк          8, 20-
қараңыз, Қазақстан   құжаттары    тармақтар
Республикасының      (коносамент,
кеден шекарасына     CMR және
дейiнгi тауарды      басқалар),
тасымалдау тәсiлiн   КД-1
нақтылаңыз.          18, 21, 29-
бағандар
5. КҚД-ның "Қоюдың   КҚД-1        8-тармақ
шарты" бағанында     3-баған
географиялық пунктi
көрсетiлген бе,
тексерiңiз.
6. Егер мәмiле ЕХW,  КҚД 3-баған
ҒОВ, ҒАS, FSА        КД-1
шарттарына жасалса,  20-баған
төлемге шот, ал СҒR
және СРТ шарттары
үшiн тек сақтандыру
бар ма, нақтылаңыз.
--------------------------------------------------------------------
II. Кедендік құнды айқындау дұрыстығын тексеру

1.      Проверка возможности применения метода 1
___________________________________________________________________________
1.1  Общая проверка        1. Уточните характер сделки,    Договор,
документов,           заявленный таможенный режим     гр.1, гр.24
поступивших с                                         ГТД-1
предыдущего           2. Убедитесь в наличии в        гр.7 ГТД-1
этапа                 комплекте с ГТД-1 всех
необходимых документов, в
соответствии номера ДТС-1 и
ГТД-1.
1.2  Проверка соблюдения   1. Проверьте, является ли       Договор,
необходимых условий   сделка международной, т.е.      счет-фактура
для применения        продажей на экспорт для
метода-1              ввоза в Республику Казахстан
2. Если это бартер, то          Договор,
указывается ли стоимость        счет-проформа,
обмениваемых товаров.           спецификации.
3. Уточните, предусматривает    Договор, ГТД-1
ли договор разовую поставку
или несколько поставок,
какова общая стоимость
контракта.
4. Убедитесь, что продавец      гр.7а ДТС-1,
и покупатель не являются        учредительные
взаимозависимыми лицами         документы
(состав
учредителей и их
доля в уставном
капитале СП).
5. Установите, существуют       гр.8а ДТС-1,
ли по условиям договора         договор
предусмотренные Законом
Z952368_   "О таможенном деле
в Республике Казахстан"
ограничения в отношении
права покупателя на
владение или пользование
товаров после ввоза.
6. Выясните, зависит ли         гр.8б ДТС-1,
сделка купли-продажи или        договор
цена товара от каких-либо
условий (или услуг),
влияние которых на цену
сделки невозможно
исчислить.
7. Уточните, есть ли
другие соглашения в
дополнение к основному
договору в рамках сделки,
предусматривающие платежи
покупателя продавцу в его
пользу третьему лицу.
7.1. Предусмотрены ли           гр.9 ДТС-1,
лицензионные платежи или        дополнительные
платежи по авторским            соглашения,
правам                          счета.
7.2. Были ли расходы по         гр.13а ДТС-1,
выплате комиссионных            отдельные
(оплата услуг посредника,       договоры,
действовавшего при              счета
совершении сделки в
интересах продавца) и
иных посреднических
вознаграждений.
7.3. Проверьте по               гр.9 ДТС-1,
контракту поступление           договор
от покупателя продавцу
части прибыли от
последующей реализации
оцениваемого товара.
7.4. Предусмотрены ли           гр.14 (а,б,в,г)
поставки (прямо или             ДТС-1, основной
косвенно) продавцу              договор, другие
товаров и услуг бесплатно       документы.
или по сниженной цене.
7.5. Проверьте, оговорены       Договор, другие
ли в контракте условия          документы
рекламы оцениваемого
товара. Если реклама
осуществляется за счет
продавца, выясните порядок
расчетов за нее, в т.ч. не
была ли по этой причине
снижена цена.
8. Выясните, все ли данные      Договор, счета,
использованные декларантом      платежные
для определения таможенной      документы и др.
стоимости подтверждены
документально.
___________________________________________________________________________
2.     Проверка правильности произведенных декларантом расчетов
___________________________________________________________________________
2.1  Определение цены,     1. Проверьте детали платежа     Счет-фактура,
фактически            за ввозимый товар: размер       платежные
уплаченной или        уплаченной или подлежащей       документы
подлежащей уплате     уплате суммы, дату платежа,
(Раздел А ДТС)        способ расчета, предусмотренные
договором скидки (например:
по условиям платежа, на
количество, на верность
продавцу) и возможность их
учета при таможенной оценке.

1.     1-әдісті қолдану мүмкіндігін тексеру
1.1 Өткен      1. Кедендiк режим    Шарт, КД-1
кезеңде    мәлiмделген          1-баған,
түскен     мәмiленiң сипатын    24-баған
құжаттарды нақтылаңыз.
жалпы
тексеру
2. КҚД-1 және КД-1   КД-1 7-баған     20-тармақ
нөмiрлерiнiң
сәйкестiгiне барлық
қажеттi құжаттардың
КД-1 хаттауда бар-
жоғына көз
жеткiзiңiз.
1.2 1-әдісті   1. Мәмiле            Шарт,            9-тармақ
қолдануға  халықаралық, яғни    шот-фактура
арналған   Қазақстан
қажетті    Республикасына әкелу
шарттарды  үшiн экспортқа сату
қадағалау. болып табыла ма,
ды тексеру тексерiңiз.
2. Егер бұл баспа-   Шарт,
бас болса, онда      шот-проформа,
ауыстырылатын        айырықшалығы.
тауарлардың құны
көрсетiле ме.
3. Шарт бiржолғы     Шарт, КД-1              Егер бір
қоюды немесе                                 реттік
бiрнеше қоюды                                болмаса,
көздей ме, келiсiм-                          осы мә.
шарттың жалпы құны                           мілені
қандай, нақтылаңыз.                          есепке
алыңыз.
4. Сатушы мен сатып  КҚД-1      128- 1-сызба 1-әдісті
алушы өзара          7а-баған,  баптың       қолдану
бағынысты тұлғалар   Құрылтайшы 6-бөлі.      шарттары
болып табылмай ма,   құжаттар   гінің        бойынша
көз жеткiзiңiз.      (құрылтай.   4)тар.     мәміле
шылар құрамы мақшасы    бағасына
және олардың            әсер
БК-ның                  етпейтін
жарғылық                өзара
капиталындағы           бағыныс.
үлесі)                  тылық
жібері.
леді.
Онда КҚД
7б-баға.
нында
"Жоқ"
көрсе.
тіледі.
(Мұндай
жағдай.
да,
алдағы
күні
болатын
әрекет.
тер 2-
бөлікте
көрсе.
тілді).
5. Сатып алушының   КҚД-1     128-баптың     Егер 8а-
әкелгеннен кейiн    8а-баған, 6-бөлігінің    бағанда
тауарды иелену      Шарт      1) тармақ.     "Иә"
немесе пайдалануына           шасы            көрсе.
қатысты құқығын                               тілсе,
шектеу "Кедендiк                              шектеу
тариф туралы" Заңда                           сипаты
көзделген шарттың                             мен
шарттары бойынша                              оларды
жүзеге асырыла ма,                            1-әдіс
бекiтiңiз.                                     шеңбе.
рінде
қалуға
шарт
ретінде
қарау                                                              мүмкін.
шілігін                                                             нақтыла.
ңыз.
6. Аудару мүмкiн   КҚД-1    128-баптың  2-тар. Егер 8
емес мәмiле       8б-баған, 6-бөлігінің мақтың бағанда
бағасына әсер       Шарт     2) тармақ. 2-тар. "Иә"
ететiн қандай-да              шасы      мақша. көрсе.
шарттардан (немесе                      сы     тілсе,
қызмет көрсетуден)                      9-тар. онда
сатып алу-сату                          мақ    шарттың
мәмiлесiне немесе                              сипатын
тауардың бағасына                              анықта.
қатысты ма,                                   ңыз және
анықтаңыз.                                     оларды
құжаттар
негізін.
де сан.
дық
айқындау
және КҚД
11б-
тармағын.
да есепке
алу мүм.
кіндігін
нақтыла.
ңыз.
7. Сатып алушының               21-тармақ  2-тар.
сатушыға оның                              мақтың
үлесiне үшiншi                             2-тар.
тұлғаға төлемдi                            мақшасы,
көздейтiн мәмiлелер                        9-тармақ
шеңберiнде негiзгi
шартқа қосымшада
басқа да келiсiмдер
болды ма, нақтылаңыз.
7.1. Лицензиялық      КҚД-1     21-тармақ
төлемдер немесе       9-баған,
авторлық құқық        қосымша
жөнiнде төлемдер      келісім.
көзделдi ме.          дер,
есептер
7.2. Комиссиялық      КҚД-1      21-тармақ
(сатушының            13а-баған,
мүддесінде мәміле     Жекелеген
жасау кезінде         шарттар,
қолданылған           есептер
делдалдық
қызметiне төлем)
және өзге де
делдалдық сыйақылар
төлеу бойынша
шығыстар болды ма.
7.3. Бағаланған       КҚД-1      21-тармақ
тауарды сатқаннан     9-баған,
кейiнгi пайданың      Шарт
бөлiгiн сатып
алушыдан сатушыға
түсiм келісiм-
шарты бойынша
тексерiңiз.
7.4. Сатушыға         КҚД-1       128-бап.  21-тармақ
тауарлар мен қызмет   14 (а, б,   тың 3-
көрсетулердi ақысыз   в, г)       бөлігінің
немесе төмендетілген  бағандар,   3)
бағада (тiкелей       негізгі     тармақшасы
немесе жанама) қою    шарт,
көзделген бе.         басқа да
құжаттар
7.5. Келiсiм-шартта   Шарт,                 21-тармақ
бағаланатын           басқа да
тауардың жарнама      құжаттар
шарты айтылған ба,
тексерiңiз. Егер
жарнама сатушының
есебiнен жүзеге
асса, ол үшiн есеп
айырысу тәртiбi,
соның iшiнде осы
себеп бойынша
болмады ма,
анықтаңыз.
8. Кедендiк құнды     Шарт, есеп, 128-бап.
айқындау үшiн         төлем       тың 6-
декларант             құжаттары   бөлігінің
пайдаланған барлық    және        3)
деректер құжатты      басқалар    тармақшасы
расталған ба,
анықтаңыз.
2.  Декларант жүргiзген есеп
айырысулар дұрыстығын тексеру
2.1 Нақты      1. Әкелiнетiн тауар   Шот-            10-тар. 2-тар
төленген   үшiн төлем)           фактура,        мақтың  мақтың
немесе     бөлшектерiн           төлем           1-тар.   2-тар.
төлеуге    тексерiңiз: төленген  құжаттары       мақшасы мақшасы
тиісті     немесе төлеуге                               9-тармақ
бағаларды  тиiстi сома көлемi,
анықтау    күнi, төлемдi,
(КҚС А-    есеп айырысу
бөлімі)    тәсiлiн, шартта
көзделген
шегерiлiм және
оларды кедендiк
бағалау кезiнде
есепке алу
мүмкiндiгi.

2. Проверьте, правильно ли      гр.11 ДТС-1
выполнены расчеты цены          Договор (раздел
сделки с учетом скидок          "Условия
(если они были предусмотрены).  платежа"),
счет-фактура.
3. Правильно ли применен        гр.11 ДТС-1
курс валют и произведен         гр.22 ГТД-1
перерасчет в тенге суммы
в иностранной валюте,
указанной в гр.11а.
4. Проверьте, правильно ли      гр.12 ДТС-1
отражена итоговая сумма в
тенге по графе А.
2.2  Проверка дополнений   1. Выясните, все ли счета,      гр. 13а ДТС-1,
к фактической цене,   относящиеся к оцениваемому      договор,
не включенных в счет  товару, учитывались при         счет-фактура,
фактуру (раздел Б)    определении таможенной          счета.
стоимости (комиссионные,
брокерские услуги).
2. Уточните, включены ли        Договор, счет-
в счет-фактуру расходы          фактура,
на контейнеры (тару)            гр. 13б ДТС-1
и упаковку товара.
3. Проверьте соответствие       Договор, счет-
данных ДТС-1 ГТД-1              фактура,
и коммерческих документов       гр.3 ДТС-1,
(договор, счет по условиям      гр.20 ТД-1
поставки).
4. Уточните, до какого          гр.3, 17 ДТС-1,
места рассчитаны                гр.18, 21, 29
транспортные расходы,           ГТД-1,
включенные декларантом          транспортные
в таможенную стоимость.         документы.
5. Убедитесь, что расходы       гр. 17 ДТС-1
по доставке товара до места
ввоза на территорию
Республики Казахстан
(стоимость транспортировки,
погрузки и страхования
оцениваемого товара), если
они не были включены в
счет-фактуру (в случае
использования условий
поставки ЕХW, FСА, FАS,
FОВ), правильно учтены и
отражены в графе 17 ДТС-1.
6. Уточните код валюты          гр. 13-17 ДТС-1
и проверьте, правильно ли       раздел Г
осуществлен пересчет
иностранной валюты в
тенге в разделе Б
(в тех случаях, когда он
заполняется).
7. В тех случаях, когда         гр.5 ТД-1
ДТС-1 заполнена на товары       гр.14, 17 ДТС-1
нескольких наименований,
проверьте, пропорционально
ли распределение расходов
по графам раздела Б.
2.3  Проверка              1. Уточните, указаны ли         гр. 19 ДТС-1,
обоснованности        отдельно в счете-фактуре        договор, счет-
произведенных         (или отдельным счетом)          фактура
декларантом вычетов   расходы по монтажу,
(Раздел В)            сборке, наладке
оборудования или по
оказанию технической
помощи после ввоза.
2. Исходя из условий            гр.20 ДТС-1
поставки данной сделки          Договор,
выясните, правомерно ли         грузовые
исключение из цены сделки       документы, счета
расходов по доставке            за фрахт,
товара после ввоза до           расчеты
места назначения, если да,      транспортных
то подтверждены ли они          расходов
соответствующими
документами.
3. Уточните обоснованность      гр.21 ДТС-1,
исключения из цены сделки       договор
таможенных платежей и налогов,
уплачиваемых при импорте
и (или) продаже товара.
Проверьте правильность
сделанных расчетов.
2.4  Проверка              1. Проверьте правильность       гр.12, 18, 22,
правильности          определения итоговой            23а, б ДТС-1,
расчетов итоговой     суммы по каждой колонке         гр.22, 23,
суммы                 графы 23а согласно схеме:       ДТС-1
гр.12+гр.18-гр.22, а также,
верно ли произведен
пересчет валют по гр.23б.
2. Уточните, соответствуют      гр.23 ДТС-1,
ли данные о заявленной          гр.47 ТД-1
таможенной стоимости в
ГТД-1 и ДТС-1.
___________________________________________________________________________
3.   Подтверждение заявленной декларантом таможенной стоимости
___________________________________________________________________________
1. В случае правильного         графы "Для
определения декларантом         отметок таможни"
таможенной стоимости,
запишите в графе "Для
отметок таможни" каждого
экземпляра ДТС-1 (на
основных и добавочных
листах) "ТС принята",
распишитесь, поставьте
личную номерную печать
и дату.
___________________________________________________________________________

2. Шегерiлiм         КҚД-1 11а-        10-тар.
есебiмен             баған,            мақтың
мәмілелердiң         Шарт              1-тармақ.
бағаларының (егер    ("Төлем           шасы
олар көзделген       шарты"
болса) есеп          бөлімі),
айырысуы орындалды   шот-
ма, тексерiңiз.      фактура
3. Валюта бағамын    КҚД-1
дұрыс пайдаланған    11а-баған
және 11а-бағанда     КД-1
көрсетілген          22-баған.
шетелдік валютадағы
сомаға соммен
қайта есеп айырысу
жүргiзiлген бе.
4. А-баған бойынша   КҚД-1
соммен жиынтық       12-баған
сома дұрыс
көрсетiлген бе,
тексерiңiз.
2.2 Шот-       1. Бағаланатын       КҚД-1        21-тармақ 19-баптың
фактураға  тауарға жататын      13-баған,               1-тарма.
қосылмаған барлық есеп          шарт,                   ғында
нақты      кедендiк құнды       шот-                    көрсе.
бағаға     (комиссиялық,        фактура,                тілген.
қосымшаны  брокерлiк қызмет     есеп                    дерді,
тексеру    көрсетулер)                                егер олар
(Б-бөлім)  айқындау кезiнде                             шот-фак.
ескерiлдi ме,                                 тураға
анықтаңыз.                                  енгізіл.
меген
жағдайда
ғана то.
лықтыру
міндетті.
2. Контейнерлер      Шарт,
(тара) мен тауарды   шот-
орауға шыққан        фактура,
шығыстар шот-        КҚД-1
фактураға қосылған   13б-баған
ба, нақтылаңыз.
3. КҚД-1 КД-1        Шарт,          21-тармақ
деректерiнiң         шот-
сәйкестiгiн, және    фактура,
коммерциялық         КҚД-1
құжаттарды (қою      3-баған
шарты бойынша        КД-1
шарт, есеп)          20-баған
тексерiңiз.
4. Кедендiк құнға    КҚД-1          8-тармақ,
декларант енгiзген   3, 17-         20-тармақ,
көлiк шығыны қай     бағандар       21-тармақ
жерге дейiн          ЖКД-1
есептелген,          18, 21,
нақтылаңыз.          29-
бағандар,
көлік
құжаттары
5. Қазақстан         КҚД-1          8-тармақ,5-қосым.
Республикасының      17-баған       20-тармақ, ша
аумағындағы                         21-тармақ
әкелiнетiн жерiне
дейiн (тасымалдау,
жеткiзiлу және
бағаланатын
тауарды сақтандыру
құны) тауарды
жеткiзу бойынша
шығындар, егер
олар шот-фактураға
(ЕХW, ҒSА, ҒАS,
ҒОВ қою шарттарын
пайдаланған
жағдайда)
қосылмаса, КҚД-1
17-бағанда дұрыс
ескерiлдi ме және
көрсетілдi ме.
6. Б-бөлiмде (ол    КҚД-1
толтырылған         13-17-
жағдайларда ғана)   бағандар,
теңгеде шетелдiк    Г-бөлім
валютамен қайта
есеп айырысу
дұрыс жүзеге
асырылған ба,
валюта кодын
нақтылаңыз және
тексерiңiз.
7. КҚД-1 бiрнеше    КД-1                   17в-баған
атаулы тауарлармен  5-баған                 бойынша -
толтырылған         КҚД-1                  12-бағанда
жағдайдарда ғана    14, 17-                 көрсетіл.
Б-бөлiмде           бағандар                ген құнға
бағандар бойынша                             тең;
шығыстар тең                                17а, б-
бөлiндi ме,                                 бағандары
тексерiңiз.                                 бойынша
тауарлар.
дың құнына
тең.
2.3 Декларант  1. Монтаж, алым,                 21-тармақ Қазақстан
жүргізген  жабдықтарды                                 Республи.
шегерім.   реттеу бойынша                             касының
дердің     немесе әкелiмнен                           кеден
негізді.   кейiнгi техникалық                         аумағына
лігін      көмек көрсету                              тауар әке.
тексеру    бойынша шығыстар                           лінгеннен
(В-бөлім)  (немесе жекелеген                          кейін
шот) шот-фактурада                         әкелінген
бөлек көрсетiлген                          шығыстар.
бе, нақтылаңыз.                            дың нақты
бағалары.
нан есеп.
темеген
жағдайлар.
да
В-бөлімде
шегерім
көрсеті.
луі мүмкін
(Ішкі
көлік
шығыста.
рын,
импорт
баждарын
және өзге
де кеден.
дік
төлемдерді
монтаждау)
2. Осы мәмiленiң      КҚЖ-1      21-тармақ  5-
қою шартын ескере     20-баған              қосым.
отырып, жеткiзiлетiн  Шарт,                 ша
жерiне дейiн          фрахт
әкелiнгеннен кейiн    есебінен
тауар жеткiзу         жүк
бойынша шығыстар      құжаттары,
мәмiлесiнiң           көлік
бағасынан алып        шығыста.
тастау құқыққа        рына есеп
сәйкес пе, егер       айырысу
иә, онда олар тиiстi
құжаттармен расталған
ба, анықтаңыз.
3. Кеден төлемдерi    КҚД-1       21-тармақ 5-қо.
және тауардың         21-баған,             сымша
импорты және          Шарт
(немесе) сатылуы
кезiнде төленетiн
салықтардың
бағалары
мәмiлелерiнен алып
тастау.
2.4 Жиынтық    1. 12бағ.+18бағ.-     КҚД-1
сомамен    22бағ. сызбасына      12, 18,
есеп       сәйкес 23а-бағанның   22, 23а,
айырысудың әр бағамы бойынша     б-бағандар,
дұрыстығын жиынтық соманы        КҚД-1
тексеру    айқындау дұрыстығын,  22, 23-
сондай-ақ 23б-бағам   бағандар
бойынша валютаны
қайта есептеу
жүргiзу сенiмдi ме,
тексерiңiз.
2. КД-1 және КҚД-1-де КҚД-1
мәлiмделген кедендiк  23-баған,
құн туралы деректер   КД-1
сәйкес келе ме,       47-баған
анықтаңыз.
3.             Декларант мәлімдеген кеден құнын растау
1. Декларант кедендік "Кеден       26-тармақ
құнды дұрыс           белгілеу
айқындаған жағдайда,  үшін"
КҚД-1-дiң әр          бағаны
данасында (негiзгi
және қосымша
беттерге) "Кеден
белгілеу үшiн"
бағанына "КҚ
қабылданды" деп
жазыңыз, қолыңызды,
жеке нөмiрлiк мөр
қойыңыз және күнін
жазыңыз.

4.  Корректировка таможенной стоимости в ходе таможенного оформления
___________________________________________________________________________
4.1  Корректировка         1. Сделайте пересчет на
таможенной            обороте формы ДТС-1 с
стоимости при         указанием "Отметки таможни".
обнаружении ошибок
технического характера,
повлиявших на величину
таможенной стоимости
товаров
2. Предложите декларанту
внести исправления в ДТС
(без внесения в ГТД).
Все исправления должны
быть произведены
вычеркиванием ошибок и
добавлением путем
надпечатывания или
надписывания сведений.
Каждое такое исправление
заверяется подписью
декларанта.
3. При проверке и
исправлений ошибок
сделайте отметку в
соответствующих графах
ДТС-1 и ГТД-1 "ТС принята".
4. Предложите декларанту
на основе полученных
данных заполнить форму
КТС-1 и КТС-2.
5. При наличии большого
числа исправлений
предложите декларанту
заполнить новый бланк ДТС-1
6. Проверьте правильность
заполнения формы КТС-1
и КТС-2, приложите ее
вместе с ДТС к ГТД и
передайте соответствующим
должностным лицам для
принятия окончательного
решения.
4.2  Корректировка          1. Сообщите декларанту
таможенной стоимости   причину, по которой ТС
в случаях, когда       не может быть принята,
используются скидки    и какие документы и
к цене и произведенные дополнительные сведения
декларантом вычеты из  должны быть представлены.
цены не подтверждены
документально и
требуют уточнения
2. Уточните, по какому из      гр.12+гр.18-
вариантов, предусмотренных     гр.19/20 ДТС-1
Законом, декларант хотел бы
получить товар в пользование,
и предложите ему заполнить
письменное заявление на имя
начальника таможенного органа
с соответствующей просьбой.
3. На обороте формы ДТС-1 с
указанием "Отметки таможни"
произведите условную
таможенную оценку, рассчитав
ТС без учета скидок и вычетов.
4. Предложите декларанту
заполнить форму КТС-1 с
расчетом таможенных платежей
и налогов на основе ТС,
полученной в результате
условной таможенной оценки.
5. В зависимости от формы
представления товара в
пользование декларанта
сделайте в графе для
"Отметок таможни" ДТС-1
необходимые записи.

4.             Кедендік ресімдеу барысында кеден құнын ресімдеу
4.1 Тауарлар.  1. "Кеденнiң                       10-тар.
дың кеден  белгiлеулерi"                      мақтың
құнының    көрсетiлген КҚС                    1-тар.
мөлшеріне  нысандары                          мақшасы
әсер       айналысына қайта
ететін     есеп айырысу
техникалық жасаңыз.
сипаттағы
қатені табу
кезінде
кеден
құнын
түзету
2. Декларантқа                    30-тармақ Осы түрде
КҚД-на түзету                               мынадай
енгiзудi (ЖКД-на                            қателік
енгiзусiз)                                  болуы
ұсыныңыз.                                   мүмкін:
Барлық түзетулер                            Дұрыс жа.
қателiктердi сызу                           салмаған
мен басылған және                           арифмети.
жазылған                                    калық
мәлiметтердi қосу                           есеп ай.
жолымен                                     ырысулар;
жүргiзілуi қажет.                           Заңға (19
-бап)
сәйкес
келмеген
есептеуге
дейінгі
және/
немесе
негізсіз
шегерім.
дер
3. Тексеру және                    2.9-тармақ
қателерді түзету
кезiнде КҚД-1 мен
КД-1-дiң тиiстi
бағандарына "КҚ
қабылданды"
деген белгi
жасаңыз.
4. Декларантқа
алынған деректер
негiзiнде КТС-1
және КТС-2
нысанын толтыруды
ұсыныңыз.
5. Түзетулер саны
көп болған кезде
декларантқа КҚД-1
жаңа бланкiсiн
толтыруды ұсыныңыз.
6. КТС-1 және
КТС-2 нысандарының
дұрыс толтырылуын
тексерiңiз, оны
КҚД-мен бiрге
ЖКД-на қосыңыз
және тиiстi
лауазымды тұлғаға
түпкiлiктi шешiм
қабылдау үшiн
беріңiз.
4.2 Бағаға     1. Декларантқа                     3-тармақ,
және       КҚ нелiктен                        21-тармақ
құжатты    қабылданбай
растал.    қалғаны жөнiнде
маған      себебiн және
декларант  қандай құжаттар
жүргізген  және берiлуге
нақтылауды тиiс қосымша
талап      мәлiметтердi
ететін     хабарлаңыз.
бағадан
шығатын
шегерімге
шегерілім
қолданылған
жағдайларда
кеден
құнын
түзету
2. Декларант       КҚД-1
Заңда көзделген    12-бағ.
қай нұсқа бойынша  +18-бағ.
пайдалануға тауар  -19/20-
алғысы келдi,      бағ.
нақтылаңыз және
оған тиiстi
өтiнiшпен кеден
органының
бастығының атына
жазбаша өтiнiм
толтыруды ұсыныңыз.
3. "Кеден
белгiлеулерi"
көрсетiлген КҚС
нысандары
айналысына
шегерiлiм және
шегерiмдер
есебiнсiз КК
есептеп, шартты
кеден бағасын
жүргiзiңiз.
4. Декларантқа
шартты кедендiк
бағалау
қорытындысында
алынған КҚ
негiзiнде кеден
төлемдерi мен
салықтармен есеп
айырысумен КТС-1
нысанын толтыруды
ұсыныңыз.
5. Декларант
пайдалануға
тауарды беру
нысанына "Кеденнiң
белгiлеулерi"
үшiн бағанында
бағынысты ___
немесе ______
тармақтарына
сәйкес КҚД-1
жазбасын жасаңыз.

3. Контроль мер нетарифного
регулирования.
II. Проверка правильности           I. Визуальный контроль (в рамках общей
определения таможенной         процедуры таможенного контроля товаров):
стоимости товаров               1. Проверка правильности заполнения
всех необходимых граф ДТС,
соответствия указанных в них данных
информации, содержащейся в ГТД.
2. Проверка наличия необходимых для
контроля таможенной стоимости
документов.
II. Проверка правильности определения
таможенной стоимости товаров (в рамках
2-го этапа общей процедуры контроля
условий для использования заявленного
метода таможенной оценки):
1. Контроль правильности выбора метода
определения таможенной стоимости
товаров (т.е. проверка наличия
необходимых условий для использования
заявленного метода таможенной оценки).
2. Проверка правильности произведенных
декларантом расчетов при определении
таможенной стоимости (т.е. проверка
обоснованности скидок, дополнений и
вычетов).
3. Подтверждение заявленной декларантом
таможенной стоимости.
III. Валютный контроль              1. Контроль правомерности операций
в иностранной валюте банковскими
учреждениями.
2. Контроль за соблюдением валютного
законодательства.
IV.  Контроль таможенных            1. Контроль правильности начисления
платежей                       таможенных платежей, правомерности
предоставления преференций.
2. Контроль поступления платежей.
V.   Статистический контроль
VI.  Досмотр товаров
Согласовано:                                  Утверждена
Министр государственных                       Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан                  комитета Министерства
5.02.2001 года                                государственных доходов
Республики Казахстан
от 6.02.2001 года N 42
Инструкция
о порядке, условиях заявления и корректировки таможенной
стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Инструкция о порядке, условиях заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан (далее - Инструкция), обязательна к применению лицами, декларирующими ввозимые товары в общеустановленном порядке.
2. Инструкция предназначена для использования:
декларантами - при заявлении таможенной стоимости ввозимых товаров;
таможенными органами - при контроле заявленной декларантом таможенной стоимости ввозимых товаров;
при корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов.

3. Тарифтiк емес реттеу
шараларын бақылау.
--------------------------------------------------------------------
ІІ. Тауарлардың кедендік құнын      I. Шолып бақылау (тауарларды
айқындау дұрыстығын тексеру         кедендік бақылаудың жалпы
рәсiмi шеңберiнде):
1. КҚД-ның барлық қажеттi бағанын
толтыру дұрыстығын тексеру, олардың
ЖКД бар ақпарат мәлiметтерiнде
атағандарға сәйкестiгi.
2. Кедендiк құнды бақылау үшiн
қажеттi құжаттардың бар-жоғын
тексеру.
II. Тауарлардың кедендiк құнын
айқындау дұрыстығын тексеру
(мәлiмделген кедендiк бағалау
әдiсiн пайдалану үшiн
шарттарды жалпы бақылау
рәсiмiнiң 2-кезеңi шеңберiнде):
1. Тауарлардың кедендiк құнын
бақылау әдiсiн таңдау дұрысты.
ғын бақылау (яғни,мәлiмделген
кедендiк бағалау әдiсiн пайдала.
ну үшiн қажеттi шарттардың
бар-жоғын тексеру).
2. Кедендiк құнды бақылау
кезiнде декларант жүргiзген
есеп айырысулардың дұрыстығын
тексеру (яғни, шегерiлiм,
толықтырулар және шегерiмдер
негiздемелерiн тексеру).
3. Декларант мәлiмдеген
кедендiк құнды растау.
--------------------------------------------------------------------
ІІІ. Валюталық бақылау              1. Банктiк мекемелермен шетел
валютасындағы операциялардың
құқыққа сәйкестiгiн бақылау.
2. Валюталық заңдарды сақтауды
бақылау.
--------------------------------------------------------------------
IV. Кедендік төлемдерді бақылау     1. Кедендiк төлемдердiң есептелу
дұрыстығын бақылаудың,
пұрсаттылықтар берудiң құқыққа
сәйкестiгi.
2. Төлемдердiң түсiмiн бақылау.
--------------------------------------------------------------------
V. Статистикалық  бақылау
--------------------------------------------------------------------
VI. Тауарларды тексермелеу
--------------------------------------------------------------------
Келісілді                         Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі        Кеден комитетінің
2001 ж. 5 ақпан                   2001 ж. 6 ақпандағы
N 42 бұйрығымен бекітілген
Өтiнiштiң тәртiбi, шарттары және Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден
құнын түзету туралы
Нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Өтiнiштiң тәртiбi, шарттары және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын түзету туралы Нұсқаулықты (бұдан әрi - Нұсқаулық), әкелiнетiн тауарларды жалпы белгiленген тәртiпте декларациялайтын тұлғалар қолдануға мiндеттi.
2. Нұсқаулық:
әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын хабарлау кезiнде - декларанттар;
декларант айтқан әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын бақылау кезiнде - кеден органдары;
кедендiк төлемдермен салықтардың кеден құнын түзету кезiнде пайдалану үшiн арналған.

3. Таможенная стоимость ввозимых товаров, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле), заявляется декларантом в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
Таможенный орган, производящий таможенное оформление ввозимого товара, осуществляет контроль за правильностью определения и заявления декларантом таможенной стоимости, включая правильность выбора и применения выбранного декларантом метода определения таможенной стоимости, а также полноту (комплектность) представленных декларантом документов (обязательных и дополнительных) и их соответствие установленным требованиям.
2. Декларация таможенной стоимости
4. Для заявления таможенной стоимости ввозимых товаров применяются формы декларации таможенной стоимости: ДТС-1 и ДТС-2 (приложение к Правилам по заполнению декларации таможенной стоимости). Порядок заполнения форм Декларации таможенной стоимости (далее - ДТС) приведен в Правилах по заполнению декларации таможенной стоимости.
5. Форма ДТС-1 предназначена для использования при заявлении таможенной стоимости, определяемой по методу 1 "Метод по цене сделки с ввозимыми товарами".
6. Форма ДТС-2 предназначена для использования при определении таможенной стоимости по одному из методов 2-6.
7. Если в процессе таможенного оформления и проверки представленной декларантом таможенному органу ДТС выявляются какие-либо неточности и ошибки в определении таможенной стоимости, то все исправления в ДТС и Грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) вносятся в соответствии с порядком, определенным в пунктах 23-25 настоящей Инструкции.
8. Должностное лицо таможенного органа, осуществляющее проверку и оформление ДТС, не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе декларанта вписывать какие-либо данные о заявляемой таможенной стоимости в графы, заполняемые декларантом, или вносить изменения, дополнения и исправления в эти графы.
3. Процедура заявления таможенной стоимости ввозимых товаров
9. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, заявляется (декларируется) декларантом таможенному органу Республики Казахстан по установленным формам ДТС-1 или ДТС-2.
10. ДТС заполняется на все товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, при заявлении тех таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары облагаются таможенными пошлинами, акцизами и НДС, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 настоящей Инструкции.

3. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - кеден iсi туралы Заң) сәйкес айқындалған әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын осы Нұсқаулықта белгiленген тәртiппен декларант бередi.
Әкелiнетiн тауарлардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзушi Кеден органы кеден құнын айқындаудың декларант таңдап алған әдiсiн таңдау мен қолданудың дұрыстығын, сондай-ақ декларант берген құжаттардың (мiндеттi және қосымша) толықтығын (жиынтығын) және олардың белгiленген талаптарға сәйкестiгiн қоса алғанда, декларанттың кеден құнын айқындаудың және хабарлаудың дұрыстығына бақылау жасауды жүзеге асырады.
Кеден құнының декларациясы
4. Әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын хабарлау үшiн кеден құнын декларациялаудың мынадай нысандары қолданылады: КҚД-1 және КҚД-2 (1 қосымша). Кеден құны декларацияларын толтыру тәртiбi (бұдан әрi - КҚД) Кеден құны ережесi декларациясы толтыру қосымшасында келтiрілген.
5. КҚД-1 нысаны "әкелiнетiн тауарлармен мәмiлелер бағасы жөнiндегi әдiс" 1 әдiсi бойынша айқындалатын кеден құнын хабарлау кезiнде пайдалану үшiн арналған.
6. КҚД-1 нысаны 2-6 әдiстерiнiң бiрi бойынша кеден құнын айқындау кезiнде пайдалану үшiн арналған.
7. Егер, кедендiк ресiмдеу және декларанттың кеден органына берген КҚД тексеру процесiнде кеден құнын айқындаудың қандайда болмасын дәлсiздiктерi және қателерi анықталса, онда КҚД-ғы және жүк кеден декларациясындағы (бұдан әрi - ЖКД) барлық түзетулер осы Нұсқаулықтың 23-25-тармақтарында айқындалған тәртiпке сәйкес енгiзiледi.
8. КҚД тексерудi және ресiмдеудi жүзеге асырушы кеден органының лауазымды тұлғасы өзiнiң жеке бастамасы, тапсырмасы немесе декларанттың өтiнiшi бойынша декларант толтыратын бағанға хабарланатын кеден құны туралы қандай да болмасын мәлiметтер жазуға немесе осы бағандарға өзгертулер, толықтырулар және түзетулер енгiзуге құқығы жоқ.
2. Әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын
хабарлаудың рәсiмi
9. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын белгiленген КҚД-1 немесе КҚД-2 нысандары бойынша декларант кеден органына хабарлайды (декларациялайды).
10. КҚД осы Нұсқаулықтың 15-тармағымен көзделген жағдайлардан басқа, кеден баждары, акциздерi және ҚҚС салынатын әкелiнетiн тауарларға сәйкес сол кеден режимдерiнде хабарланған кезде Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн барлық тауарларға толтырылады.

11. ДТС не заполняется:
если таможенная стоимость ввозимой партии товаров не превышает суммы, эквивалентной 5000 (пять тысяч) долларов США, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;
при ввозе физическими лицами товаров, декларируемых в упрощенном порядке;
при заявлении таможенных режимов, в соответствии с которыми ввозимые товары не подлежат обложению таможенными пошлинами и налогами.
В указанных случаях таможенная стоимость заявляется в ГТД.
12. ДТС является таможенным документом.
За все сведения, указанные в ДТС и в документах, представленных в подтверждение таможенной стоимости, декларант несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. ДТС представляется одновременно с ГТД и другими необходимыми для таможенных целей документами в соответствующий таможенный орган в установленном порядке.
14. Декларант (покупатель) вправе обжаловать решение, принятое таможенным органом в отношении таможенной стоимости товара, в соответствии с разделом XV Закона о таможенном деле.
15. Для подтверждения заявленных сведений по таможенной стоимости, кроме ДТС, декларант должен представить следующие документы, если они не были представлены ранее:
договор (контракт) и дополнительные соглашения к нему (если они предусмотрены);
счет-фактуру (инвойс) или счет-проформу (для сделок купли-продажи, предусматривающих предварительную оплату или поэтапную отгрузку), а также, в зависимости от условий платежа по сделке, платежные документы, подтверждающие стоимость товара;
транспортные и страховые документы, если они имеются в зависимости от условий поставки;
счет за транспортировку или официально заверенную справку о транспортных расходах в случаях, когда транспортные расходы не были включены в счет-фактуру;
таможенную декларацию страны отправления (если она имеется).
16. В случае, если для подтверждения заявленной таможенной стоимости не достаточно документов, указанных в пункте 15 настоящей Инструкции, декларант может представить необходимые для этого следующие дополнительные документы:
учредительные документы лица, перемещающего товары;
контракты с третьими лицами, имеющие отношение к сделке;
счета за платежи третьим лицам в пользу продавца;
счета за комиссионные, брокерские услуги, имеющие отношение к сделке с оцениваемым товаром;
выписки из бухгалтерской документации, подтверждающие стоимость товара;
лицензионные или авторские соглашения;
складские квитанции;
заказы на поставку;
каталоги, спецификации, прейскуранты цен (прайс-листы) фирм- изготовителей;
калькуляцию фирмы-изготовителя на оцениваемый товар (если фирма согласна ее представить казахстанскому покупателю);
другие документы, которые могут быть использованы для подтверждения сведений, заявленных в ДТС.

11. Егер, әкелiнетiн тауарлар партиясының кеден құны бiр шарт шегiндегi көп жолғы жеткiзілiмдердi, сондай-ақ әртүрлi шарттар бойынша сол алушының мекен-жайына бiр жiберушiнiң сол тауарды қайталап жiберуiнен басқа, 5000 (бес мың) АҚШ долларына тең болатын сомадан аспаса:
жеке тұлғалар жалпы белгіленген тәртiппен декларацияланатын тауарларды әкелген кезде;
әкелiнетін тауарларға кеден баждары мен салықтар салуға жатпайтын кеден режимдерi хабарланған кезде КҚД толтырылмайды.
Көрсетiлген жағдайларда кеден құны ЖКД-ға хабарланады.
12. КҚД кеден құжаты болып табылады.
Аталған КҚД-да және кедендiк құнның расталуына берiлген құжаттардағы барлық мәлiметтер үшiн декларант Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
13. КҚД ЖКД-мен және кеден мақсаттары үшiн басқа да қажеттi құжаттармен кеден заңдарына сәйкес белгiленген тәртiпте бiр уақытта беріледi.
14. Декларант (сатып алушы) кеден iсi туралы Заңның ХV тарауына сәйкес тауардың кеден құнына қатысты кеден органы қабылдаған шешiмге шағым беруге құқылы.
15. Егер, олар бұрын берiлмеген болса, КҚД-дан басқа, кеден құны бойынша берiлген мәлiметтердi растау үшiн декларант мынадай құжаттарды беруi керек:
тауарларды өткiзушi тұлғаның құрылтайшы құжаттары;
шарт (келiсiм-шарт) және олардың қосымша келiсiмдерi (егер олар көзделсе);
тауардың құнын растайтын шот-фактура (инвойс) немесе проформа-шот (алдын-ала төлеудi немесе кезең бойынша жiберудi көздейтiн сату-сатып алу мәмiлелерi үшiн), сондай-ақ мәмiле бойынша төлеу шарттарына қарай төлем құжаттары;
егер, олар жеткiзiлу шарттарына қарай болса, көлiк және сақтандыру құжаттары;
егер, көлiк шығындары шот-фактураға қосылмаған жағдайларда,
тасымалдағаны үшiн шот немесе көлiк шығындары туралы ресми расталған анықтама;
жiберiлетiн елдiң кеден декларациясы (егер ондайлар болса).
16. Егер, хабарланған кеден құнын растау үшiн осы Нұсқаулықтың, 15-тармағында көрсетiлген құжаттар жеткiлiксiз болған жағдайда, декларант ол үшiн мынадай қажеттi қосымша құжаттар бере алады:
мәмiлеге қатысы бар үшiншi тұлғаның келiсiм-шарты;
үшiншi тұлғаның сатушының пайдасына төлеген төлемiнiң шоты;
бағаланатын тауар мәмiлесiне қатысы бар комиссиондық, делдалдық қызмет көрсеткенi үшiн шот;
тауар құнын растайтын бухгалтерлiк құжаттардың жазбалары;
лицензиялық және авторлық келiсiмдер;
қойма түбiршектерi;
жеткiзiлiмге тапсырыстар;
даярлаушы-фирма бағаларының (прайслистер) каталогтары, ерекшелiктерi, прейскуранттары;
бағаланатын тауарға даярлаушы-фирмалардың калькуляциясы (егер фирма оны қазақстандық сатып алушыға беруге келiссе);
КҚД-ға хабарланған мәлiметтердi растау үшiн пайдаланылуы мүмкiн басқа да құжаттар.

17. Декларант самостоятельно заполняет все графы ДТС (ДТС-1 или ДТС-2) в соответствии с Правилами по заполнению декларации таможенной стоимости, кроме граф, предназначенных для отметок таможни.
4. Корректировка таможенной стоимости
18. Корректировка таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, может осуществляться в следующих случаях, если:
1) в ходе таможенного оформления и контроля таможенной стоимости:
выявлено несоответствие заявленного декларантом метода, величины и (или) структуры таможенной стоимости предъявленным в их подтверждение документам, за исключением случая, установленного в пункте 19 настоящей Инструкции;
в формах ДТС-1 или ДТС-2 выявлены технические ошибки, повлиявшие на величину заявленной таможенной стоимости;
выявлена необходимость применения условной таможенной оценки в целях предоставления товара в пользование декларанту в соответствии со статьей 125 Закона о таможенном деле;
2) после выпуска товара для свободного обращения, в том числе с применением условной таможенной оценки:
при определении окончательной таможенной стоимости товара на основании дополнительной информации, представленной декларантом, либо при принятии таможенной оценки товара, осуществленной таможенным органом (например, в случае непредставления декларантом необходимой информации в установленный срок);
выявлены технические ошибки, имевшие место при декларировании товара, повлиявшие на величину и (или) структуру таможенной стоимости;
обнаружено недостоверное декларирование, выявленное в ходе проведения последующей проверки (как при последующем контроле пакета документов, хранящегося у таможенного органа, так и при проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности участников внешнеэкономической деятельности);
выявлено несоответствие заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров, имевшей место на дату принятия ГТД, в связи с отклонениями ввезенного товара по количеству и (или) качеству условиям внешнеторгового контракта (договора). Корректировка производится по заявлению декларанта в соответствии с порядком, установленным настоящей Инструкцией.
Документами, подтверждающими несоответствие количества и (или) качества товара, являются:
1) по товарам, не облагаемым таможенными платежами и налогами, - согласованная продавцом (поставщиком) претензия (акт приемки по количеству и качеству с участием представителя продавца (поставщика);
2) по остальным товарам - заключение (акт) независимой экспертизы.

17. Декларант кеден белгiлерi үшiн арналған бағандардан басқа КҚД (КҚД-1 немесе КҚД-2) барлық бағандарын толтыру жөнiндегi Ережелерге сәйкес дербес толтырады.
3. Кеден құнын түзету
18. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты кеден құнын, кеден төлемдерiн және салықтарын түзету мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн, егер:
1) кеден құнын кедендiк ресiмдеу және бақылау барысында:
осы Нұсқаулықтың 19-тармағына белгiленген жағдайлардан басқа, берiлген және расталған құжаттардағы декларант хабарлаған кеден құнының әдiсi, көлемi және (немесе) құрылымы сәйкес еместiгi анықталса;
КҚД-1 немесе КҚД-2 нысандарында хабарланған кеден құнының көлемiне әсер еткен техникалық қателер анықталса;
Заңның 125-бабына сәйкес тауарларды декларанттың пайдалануына беру мақсаттарында кеден құнын шартты қолдану қажеттiлiгi анықталса;
2) тауар еркiн айналым, соның iшiнде кеден бағасын шартты қолдану үшiн шығарылғаннан кейiн:
тауардың кеден құнын декларант берген қосымша ақпараттар негiзiнде соңғы рет айқындау кезiнде, болмаса, тауарды кеден органы жүзеге асырған кедендiк бағалау қабылданған кезде (мысалы, декларант қажеттi ақпаратты белгiленген мерзiмде бермеген жағдайда);
кеден құнының көлемiне және (немесе) құрылымына әсер еткен тауарларды декларациялау кезiнде орын алған техникалық қателер анықталса;
келесi тексеру барысында анықталған (кеден органында сақталған құжаттар пакетiн келесi бақылау кезiндегiдей, СЭҚ қатысушылардың қызметiне қаржы-шаруашылық тексеру жүргiзу кезiнде), дұрыс емес декларациялар анықталса;
Сыртқы сауда келiсiм-шарты (келiсiмi) шарттарының саны және (немесе) сапасы бойынша әкелiнген тауарлардың ауытқуларына байланысты, КҚД қабылдау күнi орын алған нақты тауарлар құнының хабарланған кеден құнына сәйкессiздiгi анықталса. Түзету осы Нұсқаулықпен белгiленген тәртiпке сәйкес декларанттың өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
Тауардың санының және (немесе) сапасының сәйкес еместiгiн растаушы болып табылатын құжаттар:
1) кеден төлемдерi мен салықтары салынбайтын, - сатушымен (жеткiзушiмен) келiсiлген (сатушы (жеткiзушi) өкiлiнiң қатысуымен саны және сапасы бойынша қабылдау актiсi) тiлек тауарлары бойынша;
2) тәуелсiз сараптаманың қорытындысы (актiсi) - қалған тауарлар бойынша.

19. В случае выявления факта утери или порчи до момента заявления таможенной стоимости, несоответствие стоимости, заявленной декларантом, величине, указанной в счет-фактуре, не приводит к корректировке таможенной стоимости, если заявленная стоимость отличается от фактурной на величину, соответствующую размерам утери или порчи. Документами, подтверждающими факт утери или порчи, являются:
1) заключение или акт независимой экспертизы, а также согласование претензии по утере или порче товара лицом, ответственным по сделке за сохранность товара (продавец, перевозчик, страховщик) в случае, если ввозимые товары облагаются таможенными платежами и налогами;
2) согласование претензии по утере или порче товара лицом, ответственным по сделке за сохранность товара (продавец, перевозчик, страховщик).
Отклонения по количеству и качеству, размер которых не выходит за пределы согласованной в договоре суммы франшизы или оговорен в соглашении о цене, не признаются таможенным органом в качестве основания для уменьшения цены.
20. При производстве корректировки после выпуска товара для свободного обращения с доначислением таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате, на разницу между доначисленными таможенными платежами и налогами и фактически оплаченными начисляется пеня в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей в день уплаты задолженности. Пеня начисляется с даты принятия ГТД к таможенному оформлению.
Пеня не начисляется в случаях, когда корректировка таможенной стоимости произведена по инициативе декларанта. При этом корректировка таможенной стоимости по несоответствию заявленной величины таможенной стоимости, обнаруженному при проведении проверки таможенными органами, не является произведенной по инициативе декларанта.
21. Формы КТС-1, КТС-2 (приложение к Правилам заполнения форм корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов) заполняются только на те товары, таможенная стоимость и (или) таможенные платежи и (или) налоги которых корректируются. Указанные формы являются неотъемлемой частью ГТД.
Порядок заполнения форм КТС приведен в Правилах заполнения форм корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов.
22. КТС-1 не заполняется в случае, когда первоначально заявленная декларантом таможенная стоимость подтверждается платежными документами или экспортной таможенной декларацией страны отправления.
23. После принятия документов к таможенному оформлению все производимые таможенным органом корректировки таможенной стоимости, заявленной декларантом, рассматриваются как таможенная оценка товаров и могут быть обжалованы декларантом в установленном порядке.

19. Декларант хабарлаған құнның шот-фактурада көрсетiлген көлемге сәйкес келмеуi егер, хабарланған құн тауарлардың бүлiну (жоғалу) фактiлерiн растайтын мынадай құжаттарды кеден органына берген жағдай кезiнде, кеден құны хабарланатын сәтке дейiн анықталған жоғалу немесе бүлiну мөлшерiне сәйкес көлемнiң фактурасынан айырмашылығы болған жағдайда, кеден құны түзетiлуге келмейдi:
1) егер, әкелiнетiн тауарларға кеден төлемдерi мен салықтар салынған жағдайдағы тәуелсiз сараптаманың қорытындысы немесе актiсi;
2) тауардың жоғалуы немесе бүлiнуi жөнiндегi талаптың тауарды сақтау мәмiлесi бойынша жауапты тұлғамен (сатушы, тасушы, сақтандырушы) келiсiмi.
Шартта келiсiлген франшиз немесе баға туралы келiсiмде қате айтылған сомалардың шегiнен шықпайтын саны және сапасы, көлемi бойынша ауытқуларды кеден органы бағаны төмендету үшiн негiз ретiнде қабылдамайды.
20. Төленуге тиiстi есептелген кеден төлемдерi мен салықтардың еркiн айналымы үшiн тауарды шығарғаннан кейiнгi түзету жүргiзу кезiнде төленген кеден төлемдерi мен салықтары және нақты төленгендерi арасындағы айырмашылыққа берешектi төлеу күнi әрекет ететiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қайта қаржыландыратын ресми ставкасының 1,5 есе көлемiнде өсiмақы есептеледi. Өсiмақы кедендiк ресiмдеуге ЖКД қабылдаған күннен бастап есептеледi.
Кеден құнын түзету декларанттың бастамасы бойынша жүргiзiлген жағдайларда, өсiмақы есептелмейдi. Бұл ретте, кеден органдарымен тексеру жүргiзу кезiнде табылған хабарланған кеден құнының көлемiне сәйкессiздiгi бойынша кеден құнын түзету декларанттың бастамасы бойынша жүргiзiлген болып табылады.
21. КҚТ-1, КҚТ-2 нысандары (Кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету нысандарын толтыру ереже қосымшасы) тек қана кеден құны (соның iшiнде кеден төлемдерi мен салықтардың статистикалық құны) түзетілмейтiн тауарларға толтырылады. Аталған нысандар ЖКД-ның бөлiнбес бөлшегi болып табылады.
КҚТ нысандарын толтыру Ережесi осы Нұсқаулықтың 4 қосымшасында белгiленген.
22. КҚТ-1 декларант хабарлаған алғашқы кеден құны жiберушi елдерден төлем құжаттарымен немесе экспортты кеден декларациясымен расталған жағдайда, толтырылмайды.
23. Құжаттарды кедендiк ресiмдеуге қабылдағаннан кейiн декларант хабарлаған кеден құнының кеден органы жүргiзетiн барлық түзетулерi тауарларды кедендiк бағалау сияқты қаралады және декларантпен белгіленген тәртiпте шағымдалынуы мүмкiн.

24. В случае необходимости корректировки произведенных декларантом расчетов (в том числе после предоставления последним таможенному органу необходимых дополнительных сведений), должностным лицом таможенного органа производится запись "ТС уточняется" с указанием причин необходимости корректировки в специальных графах ДТС "Для отметок таможни" либо на обороте формы ДТС с указанием заголовка "Отметки таможни".
Все отметки должностного лица таможенного органа датируются и заверяются его подписью и личной номерной печатью.
В случае, если ДТС заполнена правильно, декларантом правильно выбран и применен метод определения таможенной стоимости и документально подтверждены заявленные в соответствии с установленными требованиями сведения, в графе "Для отметок таможни" на всех листах ДТС делается отметка "ТС принята", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица, проверявшего ДТС.
25. В соответствии с расчетами таможенного органа декларант вносит соответствующие изменения в заполненные им графы ДТС, заверяет их подписью, печатью и указывает дату осуществления корректировки (записи).
26. При наличии более трех исправлений должен быть заполнен новый бланк ДТС.
27. В случае, если декларант не согласен с корректировкой таможенного органа, он вправе не вносить соответствующие исправления в ДТС.
При этом в соответствии с Законом о таможенном деле декларант может письменно запросить у таможенного органа разъяснение причин, по которым не принята заявленная им таможенная стоимость (за исключением случаев условной таможенной оценки).
Направление декларантом письменного запроса таможенному органу в отношении произведенной этим органом таможенной оценки или обжалования принятого таможенным органом решения не освобождает декларанта от уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с произведенной таможенной оценкой.
Согласовано:                                  Утверждена
Министр государственных                       Приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан                  комитета Министерства
5.02.2001 года                                государственных доходов
Республики Казахстан
от 6.02.2001 года N 42
Правила по заполнению декларации таможенной стоимости
1. Общая характеристика декларации таможенной
стоимости и требования, предъявляемые к ее заполнению
1. Декларация таможенной стоимости (далее - ДТС) является приложением к соответствующей грузовой таможенной декларации (ГТД) и без нее недействительна.
В том случае, если была произведена корректировка таможенной стоимости в формах ДТС-1 или ДТС-2 (приложение к настоящим Правилам), то формы корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов (приложение к Правилам заполнения формы корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов) является неотъемлемой частью ГТД.
ДТС представляется одновременно с ГТД в таможенный орган, производящий таможенное оформление товаров. Таможенным органом осуществляется процедура проверки и оформления ДТС в соответствии с настоящими Правилами и с учетом конкретных условий оцениваемой сделки.

24. Декларант жүргiзетiн есептемелерге (соның iшiнде соңғы кеден органына қажеттi қосымша мәлiметтер бергеннен кейiн) түзету қажет болған жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы КҚД-ның "Кеден белгiсi үшiн" болмаса КҚД нысанының сыртына "Кеден белгiлерi" тақырыбын көрсетумен арнайы бағандарға қажеттi түзетулердiң себебiн көрсетiп, "КҚ нақтылануда" деген жазба жүргiзедi.
Кеден органы лауазымды тұлғасының барлық белгiлерiне күнi қойылады және оның жеке қолымен және жеке нөмiрлi қолымен расталады.
Егер, КҚД дұрыс толтырылса, декларант кеден құнын айқындаудың әдiсi дұрыс таңдалса және қолданса және белгiленген талаптарға сәйкес хабарланған мәлiметтер құжаттармен расталса, КҚД-ның барлық парақтарындағы "Кеден белгiсi үшiн" бағанға КҚД тексерушi лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталатын "КҚ қабылданды" деген белгi жасалады.
25. Кеден органының есептерiне сәйкес декларант олар толтырған КҚД бағанына тиiстi өзгерiстер енгiзедi, оларды қолымен, мөрiмен растайды және түзету (жазба) жүзеге асырылған күнiн көрсетедi.
26. Үшеуден асатын түзету енгiзiлген кезде жаңа КҚД бланкiсi толтырылуы керек.
27. Егер, декларант кеден органының түзетуiмен келiспеген жағдайда, ол КҚД-на тиiстi өзгерiстер енгiзуге құқылы.
Бұл ретте, декларант кеден iсi туралы Заңға сәйкес ол хабарлаған кеден құнын (шартты кеден бағалауы жағдайларынан басқа) қабылданбағаны жөнiнде кеден органынан себебiн түсiндiрудi жазбаша сұрастыра алады.
Декларанттың осы органға жүргiзген кеден бағалауына қатысты кеден органына жiберген жазбаша сұранысы немесе кеден органы қабылдаған шешiмге шағымы декларантты жүргiзiлген кеден бағалауына сәйкес кеден төлемдерi менсалықтарды төлеуден босатпайды.
Келісілді                           Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы           Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі            Кеден комитетінің
2001 жылғы 5 ақпан                    2001 ж. 6 ақпандағы
N 42 бұйрығымен бекітілген
Кеден құны декларациясын
толтыру жөніндегі Ереже 1. Кеден құны декларациясына жалпы сипаттама
және оны толтыруға қойылатын талаптар
1. Кеден құны декларациясы (бұдан әрi - КҚД) тиiстi жүк кеден декларациясына (ЖКД) қосымша болып табылады және онсыз жарамсыз.
Егер КҚД-1 және КҚД-2 нысандарындағы кеден құны түзетілген жағдайда, онда кеден құны, кеден төлемдерi және салықтарды (КҚТ-1 және КҚТ-2) түзету нысандары КҚД бөлiнбес бөлшегi болып табылады.
КҚД ЖКД бiруақытта тауарлардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзген кеден органына берiледi. Кеден органы осы Ережелерге сәйкес және бағаланатын мәмiленiң нақты жағдайларын ескерiп КҚД тексеру және рәсiмдеу ресiмiн жүзеге асырады.

2. К ДТС в обязательном порядке прилагаются документы (в зависимости от установленных требований - оригиналы или заверенные копии) в соответствии с требованиями, установленными к порядку, условиям заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.
ДТС заполняется в 3-х экземплярах, из них:
первый экземпляр остается в таможенном органе;
второй экземпляр передается декларанту (экземпляр покупателя);
третий экземпляр направляется в отдел таможенной стоимости (таможенных платежей).
3. Формы ДТС-1 и ДТС-2 состоят из двух основных листов:
первый (лицевой), в котором заявляются сведения о возможности применения того или иного метода определения таможенной стоимости;
второй лист, в котором указываются сведения о таможенной стоимости и ее элементах.
Все листы ДТС, начиная с третьего, являются добавочными.
Нумерация страниц добавочных листов начинается с третьего номера (то есть 1-й и 2-й лист - основные листы формы, 3-й и последующие листы - добавочные).
Основные листы ДТС заполняются на товары от одного до трех наименований. При наличии в партии товаров более трех наименований используются добавочные листы, каждый из которых может заполняться на товары от одного до трех наименований.
Добавочные листы могут использоваться только в том случае, если все данные, заявленные на первом (лицевом) листе формы ДТС-1 или ДТС-2, в полной мере распространяются на товары, указанные в добавочных листах.
В качестве добавочных листов используется второй лист форм ДТС-1 и ДТС-2.
4. ДТС и добавочные листы к ней заполняются на государственном или русском языке на пишущей машинке или на печатающем устройстве компьютера.
В ДТС и добавочных листах к ней не должно быть подчисток и помарок. Все исправления заявляемых декларантом сведений производятся только декларантом в виде вычеркивания ошибочных сведений и добавления необходимых данных путем надпечатывания или надписывания синей или черной шариковой ручкой. Каждое исправление должно быть заверено подписью декларанта, если декларантом является физическое лицо, либо подписью работника юридического лица и печатью такого лица, если декларантом является юридическое лицо.
ДТС и добавочные листы к ней, заполненные неразборчиво, с исправлениями или не заверенные декларантами, таможенными органами не принимаются.
Каждый лист ДТС обязательно должен быть подписан декларантом.
5. Таможенный орган регистрирует ДТС одновременно с ГТД. При этом ДТС присваивается тот же регистрационный номер, что и ГТД, приложением к которой она является (99999/99999/9999999). После завершения проверки ДТС в графе "Для служебных отметок" основных и всех добавочных листов ДТС проставляется регистрационный номер ДТС, личная номерная печать проверяющего инспектора и его подпись. На ДТС делается запись о решении таможенного органа в отношении таможенной стоимости и форме предоставления товара в пользование декларанту в соответствии с требованиями, установленными к порядку, условиям заявления и корректировки таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.

2. КҚД-на мiндеттi түрде өтiнiштiң тәртiбi, шарттары және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын түзету тәртiбiне қойылған талаптарға сәйкес көрсетiлген құжаттар (белгiленген талаптарға байланысты - түпнұсқалар мен қол қойылған көшiрмелер) қоса берiледi.
КҚД 3 данада толтырады, оның iшiнде:
бiрiншi дана кеден органында қалдырылады;
екiншi дана декларантқа (сатып алушы данасы) берiледi;
үшiншi дана кеден құны (кедендiк төлемдер) бөлiмiне жiберiледi.
3. КҚД-1 және КҚД-2 екi негiзгi парақтардан тұрады:
кеден құнын айқындаудың сол немесе өзге де тәсiлiн қолдану мүмкiндiгi туралы деректер көрсетiлетiн бiрiншi (жеке);
кеден құны және оның элементтерi туралы деректер көрсетiлетiн екiншi парақ.
Үшiншiден бастап КҚД-ның барлық парақтары қосушы болып табылады.
Қосушы парақтары беттерiн нөмiрлеу үшiншi нөмiрден басталады (яғни, 1 және 2-парақ - нысанның негiзгi парақтары, 3 және одан кейiнгi парақтар - қосушы).
КҚД-ның негiзгi парақтары бiрден үшке дейiнгi атаулардағы тауарларға толтырылады. Үш атаулардан астам тауарлар партиясының барлығы кезiнде қосушы парақтар пайдаланылады, олардың әрқайсысы бiрден үшке дейiнгi атаулардағы тауарларға толтырылуы мүмкiн.
Қосушы парақтар егер КҚД-1 және КҚД-2 нысанындағы бiрiншi (жеке) парақта көрсетiлген барлық деректер қосушы парақтардағы көрсетілген тауарларға толық көлемде таралған жағдайда ғана пайдаланылуы мүмкiн.
Қосушы парақтар ретiнде КҚД-1 және КҚД-2 нысанындағы екiншi парақ пайдаланылады.
4. КҚД және оған қосушы парақтар жазу машинкасында немесе компьютердiң басу құрылғысында мемлекеттiк және орыс тілдерiнде толтырылады.
КҚД және оған қосушы парақтар сызбасыз және жазбасыз болуы керек. Декларант көрсеткен деректердегi барлық түзетулер көк немесе қара шарик қаламсабымен басу немесе жазу жолымен қажеттi мәлiметтердi қосу және қате деректердi сызу түрiнде декларант жүргiзедi. Әрбiр түзету, егер декларант жеке тұлға болып табылса декларанттың қолымен немесе егер декларант заңды тұлға болып табылса осындай тұлғаның мөрiмен және заңды тұлға қызметкерiнiң қолымен куәландырылады.
КҚД және түзетулермен немесе декларантпен куәландырылмаған оған түсiнiксiз толтырылған қосушы парақтарды кеден органдары қабылдамайды.
КҚД-ның әрбiр парағына мiндеттi түрде декларант қол қоюы тиiс.
5. Кеден органы ЖКД-мен бiрге КҚД-ын тiркейдi. Бұл ретте, КҚД-на оған қосымша болып табылатын КЖД және сол тiркеу нөмiрi де берiледi (9999/9999/9999999). КҚД негiзгi және барлық қосушы парақтарындағы "Қызметтiк белгiлер үшiн" бағанындағы КҚД-ын тексерудi аяқтағаннан кейiн КҚД тiркеу нөмiрi, тексеретiн инспектордың жеке нөмiрлiк мөрi және оның қолы қойылады. КҚД-на өтiнiштiң тәртiбi, шарттары және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын түзету тәртiбiне қойылған талаптарға сәйкес декларанттың пайдалануына тауарды беру нысанында және кеден құнына қатысты кеден органының шешiмi туралы жазба жасалынады.

6. В случае отсутствия в какой-либо графе основных или добавочных листов к ДТС места, необходимого для указания декларантом требуемых сведений, допускается их указание на оборотной стороне основных или добавочных листов к ДТС с указанием графы, к которой относится дополнительная запись. Такая запись заверяется подписью декларанта, а в соответствующих графах делается отметка "см. на обороте".
2. Правила заполнения декларации таможенной
стоимости по форме ДТС-1
7. Форма ДТС-1 заполняется при применении метода 1 (по цене сделки с ввозимыми товарами).
8. Декларантом заполняются следующие графы: 1, 2(а), 2(б), 3, 4, 5, 7(а), 8(а), 8(б), 9(а), 9(б), 10(а), 10(б), 11, 12(а), 12(б), 13(а), 13(б), 13(в), 13(г), 14, 15, 16(а), 16(б), 16(в), 17, 18, 19, 20, 21, 22(а), 22(б), поле "Г".
9. Таможенным органом заполняются графа 6, 7(б), поле "Для отметок таможни" на основных и добавочных листах ДТС.
10. Порядок заполнения граф декларантом:
Графа 1. "Продавец"
Указывается наименование и почтовый адрес иностранного лица, которое продает товары.
Графа 2(а). "Покупатель"
Указывается наименование, почтовый адрес, код ОКПО казахстанского лица (предприятия) на территории Республики Казахстан, являющегося покупателем товаров.
Графа 2(б). "Декларант"
Указывается наименование и почтовый адрес предприятия, декларирующего и предъявляющего таможенному органу товары.
В случае, если декларантом является покупатель, указывается отсылка к графе 2(а) - "см. графу 2(а)".
Графа 3. "Условие поставки"
Указывается краткое буквенное наименование условия поставки (в соответствии с Инкотермс) и название географического пункта, например:
СИФ - Усть-Каменогорск, ФОБ - Нью-Йорк.
Графа 4. "Номер и дата счета"
Указывается номер и дата счета-фактуры (инвойса) или счета-проформы (для сделок купли-продажи, предусматривающих предварительную оплату или поэтапную отгрузку).
Графа 5. "Номер и дата контракта"
Указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на поставку товаров, а также дополнений к нему, если таковые имеются.
Графа 7(а). Отмечается знаком "X" нужный ответ ("да" или "нет").
Графа 8(а), 8(б). Отмечается знаком "X" нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да", указываются подробности, то есть приводится содержание данного условия.
Графа 9(а). Отмечается знаком "X" нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да", указываются подробности, касающиеся лицензионных и иных платежей за использование объектов интеллектуальной собственности, то есть какого рода данный платеж, за что он произведен и другие. При этом указываются те платежи, которые покупатель прямо или косвенно обязан оплатить продавцу в соответствии с условиями сделки купли-продажи в том случае, если они не были включены в фактически уплаченную или подлежащую уплате цену и не вошли в счет, выставленный продавцом покупателю. Величина этих платежей приводится в графе 15.
Графа 9(б). Отмечается знаком "X" нужный ответ ("да" или "нет").
В случае ответа "да", в графе 16 указывается сумма соответствующей части прямого или косвенного дохода покупателя от любой последующей перепродажи, передачи или использования оцениваемых товаров, подлежащая возврату продавцу.

6. Декларанттың көрсетуi үшiн қажеттi талап етiлетiн деректердiң КҚД орнына негiзгi және қосушы парақтардың бағанында жоқ болған жағдайда оған қосымша жазба жататын бағанды көрсете отырып КҚД-на негізгі және қосушы парақтардың екінші жағына оларды көрсетуге жол беріледі. Мұндай жазба декларанттың қолымен куәландырылады, ал тиiстi бағандарда "айналымда қара" белгiсi қойылады.
КҚД-1 нысанындағы кеден құны
декларациясын толтыру ережесi
7. КҚД-1 нысаны әдiсiн қолдану кезiнде толтырылады (әкелiнетiн тауарлармен мәмiле бағасы бойынша).
8. Декларант мынадай бағандарды толтырады: 1, 2(а), 2(б), 3, 4, 5, 7(а), 8(а), 8(б), 9(а), 9(б), 10(а), 10(б), 11, 12(а), 12(б), 13(а), 13(б), 13(в), 13(г), 14, 15, 16(а), 16(б), 16(в), 17, 18, 19, 20, 21, 22(а), 22(б), "Г" өрiсi.
9. Кеден органы 6, 7(б) бағандарын, КҚД-ның негiзгi және қосушы парақтарындағы "Кеденнiң белгiлеуi үшiн" өрiсiн толтырады.
10. Декларанттың бағандарды толтыру тәртiбi:
1-баған. "Сатушы".
Тауарды сататын шетелдiк тұлғаның атауы және почта мекен-жайы көрсетiледi.
2(а)-баған. "Сатып алушы".
Тауарды сатып алушы болып табылатын Қазақстан Республикасының аумағына қазақстандық тұлғаның (кәсiпорынның) тұлғаның атауы және почта мекен-жайы, ОКРО коды көрсетiледi.
2(б)-баған. "Декларант".
Кеден органына тауарды декларациялаушы және көрсетушi кәсiпорынның атауы және почта мекен-жайы көрсетiледi.
Егер сатып алушы декларант болып табылған жағдайда "2(а) бағанын қара" - 2(а) бағанына жiберiлiм көрсетiледi.
3-баған. "Жеткiзу шарты".
Географиялық пункт атауы және жеткiзу шартының (Инкотермске сәйкес) әрiптiк қысқаша атауы көрсетiледi, мысалы:
СИФ - Өскемен, ФОБ - Нью-Йорк.
4-баған. "Шот нөмiрi және күнi".
Шот-фактура (инвойс) немесе шот-проформа (алдын-ала төлемдi немесе кезең-кезеңдiк жiберiлiмдi көздейтiн сатып алу-сату мәмiлелерi үшiн) нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
5-баған. "Келiсiм-шарт нөмiрi және күнi".
Тауарларды жеткiзуге келiсiм-шарт (шарт, келiсiм-шарт) нөмiрi мен күнi, сондай-ақ ондайлар бар болса, оған толықтырулар көрсетiледi.
7(а) бағаны. Керектi жауап ("иә" немесе "жоқ") "Х" белгiсiмен белгiленедi.
8(а), 8(б) бағаны. Керектi жауап ("иә" немесе "жоқ") "Х" белгiсiмен белгiленедi.
"Иә" жауабы жағдайында тереңiрек көрсетiледi, яғни осы шарттың мазмұны келтiрiледi.
9(а) бағаны. Керектi жауап ("иә" нем есе "жоқ") "Х" белгiсiмен белгiленедi.
"Иә" жауабы жағдайында интеллектуалдық меншiк объектiлерiн пайдаланғаны үшiн лицензиялық және өзге де төлемдерге қатысты, яғни осы төлем қандайдан, ол не үшiн жүргiзілген және басқалары тереңiрек көрсетiледi. Бұл ретте, егер төлеуге жататын немесе нақты төленген бағаға олар енгiзiлмесе және сатып алушыға сатушы қойған шот кiрмеген сол жағдайда сатып алу-сату мәмiлелерiнiң шарттарына сәйкес сатушы төлеуге мiндеттi сатып алушының сол тiкелей немесе жанама төлемдерi көрсетiледi. Осы төлемдердiң шегi 15-бағанда жүргiзiледi.
9(б) бағаны. Керектi жауап ("иә" немесе "жоқ") "Х" белгiсiмен белгiленедi.
"Иә" жауабы жағдайында 16-бағанда сатып алушының кез-келген одан кейiнгi қайта сату, беру немесе сатушыға қайтаруға жататын бағаланатын тауарларды пайдаланудан тiкелей және жанама кiрiстерiнiң тиiстi бөлiгiнiң сомасы көрсетiледi.

Графа 10(а). "Число добавочных листов, приложенных к форме ДТС-1"
Указывается количество добавочных листов к ДТС (количество листов должно соответствовать номеру последнего листа минус "2").
Графа 10(б). "Место и дата". Указываются место и дата заполнения ДТС, фамилия и инициалы лица, уполномоченного на декларирование товаров декларантом, указанным в графе 2(6), занимаемая им должность, номер телефона и телефакса, а также проставляется личная подпись такого лица и печать декларанта. Таможенный орган может потребовать представления оформленной в установленном порядке доверенности или иного документа, подтверждающего полномочия такого лица.
Сведения графы должны совпадать с данными графы 54 ГТД.
Второй лист формы ДТС-1
Данный лист предназначается для расчета таможенной стоимости по методу 1.
На каждом листе могут быть приведены данные по трем видам товара. Нумеруются листы следующим образом: на каждом добавочном листе указывается его порядковый номер и номер, присвоенный форме ДТС-1 при регистрации.
Графа "Номер товара". Указывается номер соответствующего товара из графы 32 ГТД или добавочного листа к ней и код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ).
Раздел "А". Основа для расчета
В данном разделе приводятся данные о цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате, которая является основой для определения таможенной стоимости оцениваемого товара. В том случае, если в зависимости от условий поставки (графа 3) и других условий контракта не требуется ни дополнительных начислений к этой цене, ни вычетов из нее, то указанная цена может быть равна таможенной стоимости оцениваемого товара.
Графа 11. "Цена сделки":
в первой строке указывается цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате продавцу (цена сделки), указанная в счете-фактуре или счете-проформе, в валюте контракта;
во второй строке указывается цена сделки в тенге;
в третьей строке указываются код валюты контракта и курс ее пересчета в тенге. Пересчет иностранной валюты в тенге осуществляется по курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на день принятия ГТД к таможенному оформлению (курсу, указанному в графе 23 ГТД).
Раздел "Б". В разделе указываются дополнительные начисления к цене сделки в тенге, не вошедшие в цену сделки, указанную в графе 11, то есть не включенные продавцом в счет-фактуру, выставленный покупателю, но имевшие место в связи с ввозом оцениваемых товаров на таможенную территорию Республики Казахстан и оплаченные или подлежащие оплате покупателем.
В данном разделе учитываются дополнительные начисления к цене сделки, предусмотренные частями второй и третьей статьи 128 Z952368_ Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и подтвержденные соответствующими документами (договора, счета, транспортные документы и другие).

10(а) бағаны. "КҚД-1 нысанында келтiрілген қосушы парақтардың саны".
10(б) бағаны. "Орны және күнi" КҚД толтыру орны мен күнi, 2(б) бағанында декларант көрсеткен тауарларды декларациялауға уәкiлеттенген тұлғаның тегi мен аты-жөнi, оның лауазымы, телефоны мен телефаксының нөмiрi көрсетiледi, сондай-ақ осындай тұлғаның жеке қолы және декларанттың мөрi қойылады. Кеден органы белгiленген тәртіпте рәсiмделген сенiмхатты немесе осындай тұлғаның өкiлеттiгiн растайтын өзге де құжатты берудi талап ете алады.
Баған деректерi ЖКД 54-бағанының мәлiметтерiмен сәйкес келуi тиiс.
Осы парақ 1 әдiсi бойынша кеден құнының есебiне арналады.
Әрбiр парақта тауардың үш түрi бойынша мәлiметтер келтiрiлуi мүмкiн. Парақтар мынадай жолмен нөмiрленедi: әрбiр қосушы парақта тiркеу кезiнде КҚД-1 нысанында берiлген нөмiрi және оның рет нөмiрi көрсетiледi.
"Тауар нөмiрi" бағаны. ЖКД 32-бағанынан тиiстi тауар нөмiрi немесе оған қосушы парақ және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы Экономикалық Қызметiнiң Тауар Номенклатурасы (әрi қарай - ТМД СЭҚ ТН) бойынша тауар коды көрсетiледi.
"А" бөлiмi. Есеп айырысу үшiн негiз.
Осы бөлiмде бағаланатын тауардың кеден құнын айқындау үшiн негiз болып табылатын нақты төленген және төленуге тиiс баға туралы мәлiметтер келтiрiледi. Егер жеткiзу жағдайына (3-баған) және басқа да келiсiм-шарттың жағдайына байланысты сол жағдайда осы бағаға не қосымша аударымдар немесе одан шегерiмдер талап етiлмесе. Онда аталған баға бағаланатын тауардың кеден құнына тең болуы мүмкiн.
11-баған. "Мәмiле бағасы":
бiрiншi жолда шот-фактурада немесе шот-проформада келiсiм-шарттың валютасында көрсетiлген сатушыға (мәмiле бағасы) нақты төленген немесе төленуге жататын баға көрсетiледi;
екiншi жолда теңгедегi мәмiле бағасы көрсетiледi;
үшiншi жолда келiсiм-шарт валютасының коды және теңгеде қайта есептеудегi оның бағамы көрсетiледi. Теңгеге шетел валютасын қайта есептеу кедендiк ресiмдеуге ЖКД қабылдау күнiнде қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң бағамы (ЖКД 23-бағанында көрсетiлген бағам) бойынша жүзеге асырылады.
"Б" бөлiмi. Бөлiмде 11-бағанда көрсетiлген мәмiле бағасына енбеген, яғни сатып алушыға сатушы қойған шот-фактураға енгiзiлмеген, бiрақ Қазақстан Республикасының кеден аумағына бағаланатын тауарларды әкелумен байланысты орны бар және сатып алушы төлеген немесе төлеуге жататын теңгедегi мәмiле бағасына қосымша есептеулер көрсетiледi.
Осы бөлiмде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 128-бабындағы екiншi және үшiншi бөлiктермен көзделген және тиiстi құжаттармен расталған (шарттар, шоттар, көлiк құжаттары және басқалары) мәмiле бағасына қосымша есептеулер ескеріледi.

Если форма ДТС-1 заполняется на товары нескольких наименований, входящих в одну партию, то расходы, подлежащие включению в таможенную стоимость каждого из ввезенных товаров, распределяются между каждым наименованием товаров пропорционально их стоимости, указанной в графе 11 основных и добавочных листов ДТС.
В графах 12-16 все данные приводятся в тенге.
Графа 12(а). Отражаются расходы на комиссионные и брокерские вознаграждения (за исключением комиссионных по закупке).
В случае, если вышеуказанные расходы оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в разделе "Г".
Графа 12(б). Указываются расходы покупателя на контейнеры, другую многооборотную тару и упаковку, в том случае, если в соответствии с ТН ВЭД СНГ они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами.
Если используется многооборотная тара, рассматриваемая как единое целое с оцениваемыми товарами, то ее стоимость при многоразовой поставке товара от одного и того же продавца в адрес одного и того же покупателя по одному контракту распределяется пропорционально количеству товаров в каждой партии. Пропорциональное распределение расходов на тару (то есть перенос ее стоимости частями на каждую партию) принимается таможенным органом при условии, что: 1) это положение нашло отражение в контракте либо подтверждено каким-либо другим документом; 2) существует возможность идентификации такой тары.
К расходам на тару не относятся отдельно оплачиваемые суммы за возврат тары продавцу.
В том случае, если расходы на тару оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в разделе "Г".
Графа 13. Графа заполняется в случаях, когда покупателем бесплатно или по сниженной цене были предоставлены продавцу для использования в связи с производством и продажей на вывоз оцениваемых товаров следующие товары и услуги:
сырье, материалы, детали, полуфабрикаты и другие комплектующие изделия, являющиеся составной частью оцениваемых товаров;
инструменты, штампы, формы и другие подобные предметы, используемые при производстве оцениваемых товаров;
материалы, используемые при производстве оцениваемых товаров (смазочные материалы, топливо и другие);
инженерные проработки, опытно-конструкторские работы, дизайн, художественное оформление, эскизы и чертежи, выполненные вне территории Республики Казахстан и непосредственно необходимые для производства оцениваемых товаров.
Стоимость таких товаров и услуг указывается в тенге. При их оплате в иностранной валюте подробности пересчета в тенге приводятся в разделе "Г".
Стоимостью сырья, материалов, деталей, полуфабрикатов и других комплектующих изделий, указываемых в графе, является их цена, оплаченная покупателем при их закупке у третьих лиц. В случае, если эти товары изготовлены самим покупателем либо взаимосвязанным с ним лицом, то в качестве их стоимости принимается стоимость их изготовления, подтвержденная соответствующей бухгалтерской документацией покупателя.
В случае, если продавцу предоставляются покупателем товары, уже бывшие в употреблении, то их стоимость определяется с учетом степени износа по данным бухгалтерского учета покупателя.
В случае, если покупателем были оказаны продавцу какие-либо услуги по обработке или переработке сырья и материалов и комплектующих изделий, их доставке, хранению и другие, то стоимость этих услуг (при расчете таможенной стоимости) учитывается по той цене, по которой они были приобретены покупателем.
При расчете таможенной стоимости стоимость выполненных покупателем для продавца инженерной и опытно-конструкторской проработки, дизайна, художественного оформления, эскизов и чертежей учитывается по цене, по которой они приобретены или произведены покупателем.
При этом не включается в таможенную стоимость оцениваемых товаров стоимость инженерной и опытно-конструкторской проработки, дизайна, художественного оформления эскизов и чертежей, выполненных на территории Республики Казахстан.
Графа 14.
В графе указываются в тенге лицензионные и иные платежи, в качестве которых рассматривается вознаграждение, выплачиваемое за пользование правами на:
изготовление ввозимых товаров (в том числе, товарных знаков, промышленных образцов, полезных моделей и "ноу-хау");
продажу на экспорт ввозимых товаров (в том числе, товарных знаков, промышленных образцов);
использование или перепродажу ввозимых товаров (в том числе патентов, авторских прав на литературные, художественные или научные произведения, включая кинематографическую продукцию; технологии производства, представляющие единое целое с импортируемым товаром).
Лицензионные и аналогичные платежи должны добавляться к цене сделки и указываться в графе 9(а) только в том случае, если эти платежи:
касаются оцениваемого (ввозимого) товара;
являются условиями заключенной между продавцом и покупателем сделки купли-продажи.
При этом учитываются лицензионные платежи, которые покупатель должен выплатить либо непосредственно продавцу, либо в его пользу третьему лицу. В том случае, когда покупатель выплачивает лицензионный платеж третьему лицу, этот платеж должен быть произведен по требованию продавца или лица, выступающего от его имени.
Лицензии на производство товара в Республике Казахстан, получаемые от обладателей прав интеллектуальной собственности, в таможенную стоимость не включаются. В случае, если вышеуказанные расходы оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге указываются в разделе"Г".
Графа 15. В данной графе учитывается часть прямого или косвенного дохода продавца от любой последующей перепродажи, передачи или использования оцениваемых товаров на территории Республики Казахстан, которая по условиям контракта должна быть покупателем возвращена продавцу.

Егер КҚД-1 нысаны бiр партияға кiретiн бiрнеше атаулардағы тауарларға толтырылса, онда әкелiнген тауарлардың құнына әрбiр кеден құнына енгiзiлуге жататын шығыстар КҚД негiзгi және қосушы парақтардағы 11-бағанда көрсетiлген олардың құнына тең әрбiр тауарлар атауы арасында бөлiнедi.
12-16 бағандарында барлық мәлiметтер теңгеде келтiрiледi.
12(а) бағаны. Комиссиялық және брокерлiк сыйақыларға шығыстар көрсетiледi (сатып алу бойынша комиссиялықтардан басқа).
Егер жоғарыда аталған шығыстар шетел валютасында төленген жағдайда, теңгедегi қайта есептеу толықтығы "Г" бөлiмiнде көрсетiледi.
12(б) бағаны. Егер ТМД СЭҚ ТН сәйкес олар бағаланатын тауарлармен бiртұтас толық ретiнде қаралған сол жағдайда сатып алушының контейнерлерге, басқа көп айналымды ыдысқа және упаковкаға шығыстары көрсетiледi.
Егер бағаланатын тауарлармен бiртұтас толық ретiнде қаралатын көп айналымды ыдысы пайдаланылса, онда бiр келiсiм-шарт бойынша сол сатып алушының мекен-жайына сол сатушыдан тауарды бiрнеше рет жеткiзу кезiнде оның құны әрбiр партиядағы тауарлар санына тең бөлiнедi. Ыдысқа шығыстарды тең бөлудi (яғни әрбiр партияға оның құнын бөлiктерiмен көшiру) кеден органы мына жағдайларда қабылдайды: 1) осы ереже келiсiм-шартта көрiнсе немесе қандай-да бiр құжатпен расталса; 2) осындай ыдысты бiрегейлендiру мүмкiндiгi бар болса.
Ыдысқа шығыстарға сатушыға ыдысты қайтарғаны үшiн жеке төленген сомалар жатпайды.
Егер ыдысқа шығыстар шетел валютасында төленген жағдайда, теңгедегi қайта есептеу толықтығы "Г" бөлiмiнде көрсетiледi.
13-баған. Сатып алушы сатушыға мынадай тауарлар мен қызмет көрсетулердi бағаланатын тауарларға әкетуге шығарумен және сатумен байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе төмендетiлген баға бойынша берiлген жағдайда толтырылады:
шикiзат, материалдар, бөлшектер, жартылай фабрикаттар және бағаланатын тауарлардың құрамды бөлшегi болып табылатын басқа да жиынтық бұйымдар;
бағаланатын тауарлардың өндiрiсi кезiнде пайдаланатын материалдар (жағар материалдар, отын және басқалары);
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орындалған және бағаланатын тауарлардың өндiрiсi үшiн тiкелей қажеттi инженерлiк жұмыстар, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар, дизайн, көркемдiк ресiмдеу, эскиздер мен сызбалар.
Мұндай тауарлар мен қызмет көрсетулердiң құны теңгеде көрсетiледi. Шетел валютасында оларды төлеу кезiнде қайта есептеу толықтығы "Г" бөлiмiнде көрсетiледi.
Бағанда көрсетiлетiн шикiзаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың және басқа да жинақтаушы бұйымдардың құны болып үшiншi тұлғаларда оларды сатып алу кезiнде сатып алушы төлеген баға табылады. Егер бұл тауарларды сатып алушының өзi немесе онымен өзара байланыстағы тұлға дайындаған жағдайда оның құны ретiнде сатып алушының тиiстi бухгалтерлiк құжаттамасымен расталған оларды дайындау құны қабылданады.
Егер сатушыға бұрын пайдалануда болған тауарлар берiлген жағдайда оның құны сатып алушының бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi бойынша тозу дәрежесiн ескеріп айқындалады.
Егер сатып алушы сатушыға шикiзат пен материалдарды және жинақтаушы бұйымдарды өңдеу немесе қайта өңдеу, оларды жеткiзу, сақтау және басқалары бойынша қандай-да бiр қызмет көрсеткен жағдайда осы қызмет көрсетулердiң құны (кеден құнының есебi кезiнде) сатып алушы оны сатып алған баға бойынша есептеледi.
Кеден құнының есебi кезiнде инженерлiк және тәжiрибе-конструкторлық жұмыс, дизайн, көркемдiк рәсiмдеу, эскиздер мен сызбалар сатушы үшiн сатып алушы орындаған құны сатып алушы оны сатып алған немесе жүргiзген баға бойынша ескерiледi.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының аумағында орындалған инженерлiк және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыс, дизайн, эскиздер мен сызбаларды көркемдiк рәсiмдеудiң бағаланатын тауарлардың кеден құнына енгiзiлмейдi.
14-баған.
Бағанда мына құқықтарға төленетiн сыйақы ретiнде қаралатын лицензиялық және өзге де төлемдер теңгеде көрсетiледi:
әкелiнетiн тауарларды дайындау (оның iшiнде, тауарлық белгiлер, өнеркәсiптiк үлгiлер, "ноу-хау" пайдалы модельдерi);
әкетiлетiн тауарларды экспортқа сату (оның iшiнде, тауарлық белгiлер, өнеркәсiптiк үлгiлер);
әкелiнетiн тауарларды пайдалану және қайта сату (оның iшiнде, кинематографиялық өнiмдi қоса әдеби, көркем немесе ғылыми шығармаларға патенттер, авторлық құқықтар; импортталатын тауармен бiрге бiртұтас толықты ұсынатын өндiрiс технологиясы).
Лицензиялық және ұқсас төлемдер мәмiле бағасына қосылуы және егер мұндай төлемдер мына жағдайларда ғана 9(а) бағанында:
бағаланатын (әкелiнетiн) тауарға қатысты;
сатушы мен сатып алушы арасында жасалған сатып алу-сату мәмiлесiнiң шарты болып табылса көрсетiлуi тиiс.
Бұл ретте, сатып алушы сатушыға немесе оның пайдасына үшiншi тұлғаға тiкелей төленуi тиiс лицензиялық төлемдер. Сатып алушы үшiншi тұлғаға лицензиялық төлемдi төлеген жағдайда бұл төлем сатушының немесе оның атынан шығатын тұлғаның талабы бойынша жүргiзiлуi тиiс.
Интеллектуалдық меншiк құқығы иелерiнен алынатын Қазақстан Республикасындағы тауар шығаруға лицензия кеден құнына енгiзiлмейдi. Егер жоғарыда аталған шығыстар шетел валютасында төленген жағдайда қайта есептеу толықтығы "Г" бөлiмiнде көрсетiледi.
15-баған. Осы бағанда келiсiм-шарт жағдайы бойынша сатып алушы сатушыға қайтаратын Қазақстан Республикасының аумағында бағаланатын тауарларды одан кейiнгi кез-келген қайта сату, беру немесе пайдаланудан сатушының тiкелей немесе жанама кiрiсiнiң бөлiгi ескерiледi.

В случае, если часть дохода, сумма которой должна быть указана в данной графе, на момент таможенного оформления не определена, данная графа заполняется после ее установления. При этом до установления суммы части дохода, которая подлежит возврату продавцу, товар может быть предоставлен в пользование покупателю в порядке, установленном статьей 125 Закона о таможенном деле и главой 8 Инструкции о порядке определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, либо таможенная оценка товара производится по методам 2-6 с заполнением формы ДТС-2.
Пример.
Если контрактом предусмотрено, что 20% от прибыли, которую получит покупатель, будет возвращена им продавцу, то сумму, соответствующую этой части прибыли, необходимо включить в таможенную стоимость товаров, указав ее в графе 15 ДТС-1.
В том случае, если на момент таможенного оформления сумма прибыли не известна, то указывается предварительная (ожидаемая) сумма (ее величина должна быть признана таможенным органом; для определения ожидаемой величины прибыли допускается проведение независимой экспертной оценки).
В том случае, если установление суммы прибыли невозможно, то определение таможенной стоимости не может быть осуществлено по методу 1, необходимо использовать методы 2-6.
Графа 16. "Расходы на доставку до..."
При определении таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, учитываются фактически возникшие расходы по доставке данного товара до места его ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Под местом ввоза понимается:
1) для авиаперевозок - аэропорт назначения или первый аэропорт на территории Республики Казахстан, в котором самолет, перевозящий товары, совершает посадку и где производится разгрузка товаров;
2) для морских и речных перевозок - первый порт разгрузки или порт перевалки на территории Республики Казахстан, если факт перегрузки товара подтвержден таможенным органом, расположенным в этом порте;
3) для перевозок другими видами транспорта - место нахождения пункта пропуска на таможенной границе Республики Казахстан на пути следования товара;
4) для товара, доставляемого по почте - пункт международного почтового обмена.
В том случае, если в соответствии с условиями поставки покупателем дополнительно оплачивается доставка товара до места назначения на таможенной территории Республики Казахстан и при этом доставка от места ввоза до места назначения не подтверждается документально, то указывается место назначения; если же разрешенные вычеты подтверждены документально, то указывается место ввоза.

Егер осы бағанда көрсетiлуi тиiс соманың кiрiс бөлiгi кедендiк ресiмдеу сәтiне айқындалмаған жағдайда осы баған оны белгiлегеннен кейiн толтырылады. Бұл ретте, сатушыға қайтарылуға жататын кiрiс бөлiгiнiң сомасын белгiлегенге дейiн тауар "Кеден iсi туралы" Заңның 125-бабымен және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау тәртiбi туралы Нұсқаулықтың 8-бөлiмiмен белгiленген тәртiпте сатып алушының пайдалануына берілуi мүмкiн немесе тауарды кедендiк бағалау КҚД-2 нысанымен толтырылған 2-6 тәсiлi бойынша жүргiзiледi.
Мысалы.
Егер сатып алушы алатын пайдадан 20% келiсiм-шартта көзделсе ол сатушыға қайтарылады, онда пайданың осы бөлiгiне тиiстi соманы КҚД-1 15-бағандағы оны көрсетiп тауарлардың кеден құнына енгiзу қажет.
Егер кедендiк ресiмдеу сәтiне пайда сомасы белгiсiз болған жағдайда, онда алдын-ала (күтiлетiн) сома көрсетiледi (оның шегiн кеден органы тануы тиiс; пайданың күтiлетiн шегiн айқындау үшiн тәуелсiз сараптық бағалауды жүргiзуге жол берiледi).
Егер пайда сомасын белгiлеу мүмкiн болмаған жағдайда, онда кеден құнын айқындау 1 тәсiлi бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн, 2-9 тәсiлдерiн пайдалану қажет.
16-баған. "...... дейiн жеткiзуге шығыстар".
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау кезiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағына оны әкелу орнына дейiн осы тауарды жеткiзу жөнiндегi нақты туындаған шығыстар ескерiледi.
Әкелу орны деп мыналар түсiнiледi:
1) әуе тасымалы үшiн - тауарларды таситын ұшақ қонатын және тауарларды түсiрудi жүргiзетiн Қазақстан Республикасының аумағындағы нысаналы аэропорт немесе бiрiншi аэропорт;
2) теңiз және өзен тасымалдары үшiн - егер осы портта орналасқан кеден органы тауарды қайта түсiру фактiсiн растаса Қазақстан Республикасының аумағындағы түсiрудiң алғашқы порты немесе ауыстыру порты;
3) көлiктiң басқа да түрлерiмен тасымал үшiн - тауардың жүру жолына Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткiзу пунктiнiң орналасқан жерi;
4) почта бойынша жеткiзiлетiн тауар үшiн - халықаралық почта айналысының пунктi.
Егер сатып алушы жеткiзу шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына нысаналы орнына дейiн тауарды жеткiзу төленген жағдайда және бұл орайда нысаналы орнына дейiн әкелу орнынан құжатты түрде расталмаса, онда нысаналы орны көрсетiледi; егер рұқсат етiлген шегерiмдер құжатты түрде расталса, онда әкелу орны көрсетiледi.

Если расходы, указываемые в графах 16(а)-16(в), оплачены в иностранной валюте, подробности пересчета в тенге приводятся в разделе "Г".
Графа 16(а). В графе указываются в тенге расходы на транспортировку товаров до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Если доставка осуществлялась безвозмездно или с помощью собственных транспортных средств покупателя, то в таможенную стоимость включается сумма, рассчитанная исходя из действующих на момент транспортировки груза тарифов по перевозке соответствующим видом транспорта. В том случае, если отсутствуют данные о единых тарифах на перевозку данным видом транспорта, то для расчетов транспортных расходов должны использоваться данные бухгалтерского учета по калькулированию транспортных расходов с включением всех необходимых статей или элементов затрат.
При условии поставки EXW (ЕХВ), FAS (ФАС) по данной графе учитываются понесенные покупателем расходы по таможенному оформлению товара при вывозе из страны экспорта.
Графа 16(б). В графе указываются в тенге расходы по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров, возникшие до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
Графа 16(в). В графе указываются в тенге расходы на страхование груза.
Графа 17. В графе указывается в тенге сумма дополнительных начислений, указанных в графах 12(а), 12(б), 13(а), 13(б), 13(в), 13(г), 14, 15, 16(а), 16(б), 16(в).
Раздел "В". Списываемые суммы в тенге, включенные в раздел "А"
В данном разделе могут быть указаны подлежащие исключению из цены сделки суммы расходов, фактически понесенных за операции по доставке товара после его ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан, то есть от места ввоза до места назначения товара, при наличии документального подтверждения этих расходов.
В графах 18-21 все данные указываются в тенге.
В том случае, если фактические затраты осуществлены в иностранной валюте, то в разделе "Г" (или на обороте соответствующего листа формы ДТС-1) приводятся данные пересчета с указанием номеров граф ДТС из раздела "В", кода валюты в соответствии с "Классификатором валют", суммы расходов в иностранной валюте и курса пересчета на дату принятия ГТД к таможенному оформлению.
Графа 18. "Расходы по монтажу, сборке, наладке оборудования или по оказанию технической помощи после ввоза"
В данной графе декларантом могут быть указаны соответствующие суммы расходов по монтажу, сборке, наладке оборудования или по оказанию технической помощи, произведенных после ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, в том случае, если контрактом предусмотрены эти работы и в счете-фактуре выделены отдельной строкой соответствующие суммы.
Графа 19. "Расходы по доставке после ввоза до места назначения"
В этой графе декларантом могут быть приведены расходы по доставке товара после ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан до места назначения для исключения данных расходов из цены в тех случаях, когда имеется раздельное указание в счете-фактуре. Если договором предусмотрены такие условия поставки, как CIP (СИП), СРТ (СПТ), DDP (ДДП), DDU (ДДУ), GIF (СИФ) (при некорректном использовании последнего термина в случае поставки товара до места назначения внутри таможенной территории Республики Казахстан, например, СИФ Алматы) и, следовательно, в фактурную стоимость вошли расходы по доставке товара до места назначения, то для выделения этой части расходов из цены сделки или из общей суммы этих расходов и раздельного учета транспортных расходов до места ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан и от этого места до места назначения, необходимо их раздельное приведение в счете-фактуре и соответствующая оговорка в контракте.
При отсутствии такого раздельного указания в счете-фактуре расходы по транспортировке товара на отрезке "место ввоза - пункт назначения" могут быть вычтены из общей стоимости расходов по транспортировке только при условии, что таможенному органу будут представлены обоснованные доказательства того, что цена, определяемая из расчета "Франко-граница" была бы значительно ниже цены, определенной из расчета "Франко-место назначения".

Егер 16(а)-16(в) бағандарында көрсетiлген шығыстар шетел валютасында төленсе, теңгедегi қайта есептеу толықтығы "Г" бөлiмiнде келтiрiледi.
16(а) бағаны. Бағанда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу орнына дейiн тауарларды тасымалдауға шығыстар теңгеде көрсетiледi.
Егер жеткiзу тегiн немесе сатып алушының өз көлiк құралдарының көмегiмен жүзеге асырылса, онда кеден құнына көлiктiң тиiстi түрiмен тасымалдау бойынша қолданылып жүрген жүктердi тасымалдау тарифтерiнiң сәтiн ескерiп есептелген сома енгiзiледi. Егер көлiктiң осы түрiмен тасымалға бiрыңғай тарифтер туралы мәлiметтер жоқ болса, онда көлiк шығыстарының есебi үшiн шығыстар элементтерiн немесе барлық қажеттi баптарды енгiзумен көлiк шығыстарын есептеу бойынша бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi пайдаланылуы тиiс.
Осы баған бойынша ЕХW (ЕХВ) ҒАS (ФАС) жеткiзу шарты кезiнде елден экспортты әкету кезiнде тауарды кеден рәсiмдеуi бойынша сатып алушы шеккен шығыстар ескерiледi.
16(б) бағаны. Бағанда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу орнына дейін туындаған, тауарларды түсіру, тиеу, қайта тиеу және тасымалдау бойынша шығыстар теңгеде көрсетiледi.
16(в). Бағанда жүктi сақтандыру бойынша теңгедегi шығыстар көрсетiледi.
17-баған. Бағанда 12(а), 12(б), 13(а), 13(в), 13(г), 14, 15, 16(а), 16(б), 16(в) бағандарында көрсетiлген қосымша есептеулердiң сомасы теңгеде көрсетiледi.
"В" бөлiмi. "А" бөлiмiне енгiзiлген теңгедегi есептен шығарылатын сома.
Осы бөлiмде Қазақстан Республикасының кеден аумағына оны әкелуден кейiн тауарды жеткiзу бойынша операциялар үшiн нақты шеккен шығыстар сомасы мәмiле бағасынан алып тасталуға жататыны, яғни осы шығыстардың құжаттық растауы бар жағдайда нысаналы тауар орнына дейiн әкелу орнынан көрсетiлуi тиiс.
18-21-бағандарда барлық мәлiметтер теңгеде көрсетiледi.
Егер нақты шығыстар шетел валютасында жүзеге асырылған жағдайда, онда "Г" бөлiмiнде (немесе КҚД-1 нысанының тиiстi парағының екiншi жағында) "В" бөлiмiнен КҚД бағанының нөмiрлерiн көрсете отырып қайта есептеу мәлiметтерi, "Валюта жiктемесiне" сәйкес валюта коды, кеден ресiмдеуiне ЖКД қабылдау күнiне шетелдiк валютадағы шығыстар сомасы және қайта есептеу бағамы келтiрiледi.
18-баған. "Жабдықты монтаждау, жинау, орнықтыру немесе енгiзгеннен кейiн техникалық көмек көрсету бойынша шығыстар"
Осы бағанда декларант жабдықты монтаждау, жинау, орнықтыру немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелуден кейiн жүргiзiлген техникалық көмек көрсету бойынша тиiстi шығыстар сомасы, егер келiсiм-шартпен осы жұмыстар көрсетiлген және тиiстi сомалар жеке жолмен шот-фактурада бөлiнген жағдайда көрсетiлуi мүмкiн.
19-баған. "Нысаналы жерiне дейiн әкелгеннен кейiн жеткiзу бойынша шығыстар"
Осы бағанда декларант шот-фактурада жеке көрсету бар жағдайларда баға шығыстары мәлiметтерiн алып тастау үшiн нысаналы орынға дейiн тауарды жеткiзу бойынша шығыстар келтiрiлуi мүмкiн.
Егер шартта СIР (СИП), СРТ (СПТ), DDР (ДДП), DDU (ДДУ), СIҒ (СИФ) ретiндегi осындай жағдайлар көзделсе (Қазақстан Республикасының кеден аумағының нысаналы орын iшiне дейiн тауарды жеткiзу жағдайында соңғы терминдi дұрыс пайдаланбау кезiнде, мәселен, Алматы СИФ) және нысаналы орнына дейiн тауарды жеткiзу бойынша шығыстар нақты құнға енсе, онда мәміле бағасынан немесе осы шығыстардың жалпы сомасынан және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу орнына дейiн көлiк шығыстарының бөлек есебiн және нысаналы орнына дейiн осы жерден осы бөлiктi бөлу үшiн шот-фактурада және келiсiм-шартта тиiстi шартпен оларды бөлек келтiру қажет.
Шот-фактурада осындай бөлек көрсету жоқ болған кезде "әкелу орны - нысаналы пункт" жолына тауарларды тасымалдау бойынша шығыстар шот-фактурада "Франко - нысаналы орны" есебiнен айқындалған бағадан бiраз төмен болып "Франко-шекара" есебiнен айқындалған бағаға негiздi дәлел кеден органына берiлген жағдайда ғана тасымалдау бойынша шығыстардың жалпы құнынан шегерiлуi мүмкiн.

Графа 20. В этой графе указываются вычитаемые из цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате (графа 11), расходы по уплате при ввозе ввозных таможенных пошлин, таможенных сборов за таможенное оформление и налогов только для тех случаев, когда договором предусмотрены условия поставки DDP (ДДП) и DEQ (ДЕК).
Графа 21. В этой графе приводится сумма, полученная путем сложения сумм, указанных в графах 18-20.
Графа 22(а). В графе указывается в тенге заявляемая таможенная стоимость, рассчитанная следующим образом: гр.11 + гр.17 - гр.21.
Графа 22(б)
В графе указывается заявленная в графе 22(а) таможенная стоимость, пересчитанная в валюту контракта. Пересчет в валюту контракта производится по курсу, указанному в разделе "А". Полученная сумма должна соответствовать данным, приводимым в ГТД в качестве основы для расчета таможенных платежей и налогов.
Если никакими документами по сделке не установлен вид иностранной валюты, то в графе 22(б) данные приводятся в долларах США.
Раздел "Г"
Когда одна или несколько составляющих таможенной стоимости (гр.12-20) оплачены в иностранной валюте, в разделе "Г" указывается соответствующий номер графы, сумма платежа в иностранной валюте, код и курс такой валюты, котируемый Национальным Банком Республики Казахстан на дату принятия ГТД к таможенному оформлению.
11. Заполнение граф таможенным органом
Графа 6. Указываются номера и даты ДТС по предыдущим сделкам данного покупателя, в том случае, если у таможенного органа были замечания по пунктам 7-9. В случае, если такие замечания возникали у иного таможенного органа, приводится наименование таможенного органа, имевшего замечания и производившего таможенное оформление товара, а также содержание замечания.
Графа 7 (б). Отмечается знаком "X" нужный ответ ("да" или "нет").
В поле "Для отметок таможни" должностным лицом таможенного органа производится запись о решении таможенного органа в отношении таможенной стоимости оцениваемых товаров:
1) если у таможенного органа нет замечаний по заявленной декларантом таможенной стоимости - "ТС принята";
2) если декларантом представлены сведения не в полном объеме или у таможенного органа есть замечания по представленным данным и производится уточнение - "ТС уточняется".
Аналогичная запись производится в соответствующей графе ГТД.
3. Правила заполнения декларации таможенной
стоимости по форме ДТС-2
12. Форма ДТС-2 предназначена для заявления таможенной стоимости ввозимых товаров, определяемой по методам 2, 3, 4, 5, 6.
13. Декларант заполняет графы 1, 2(а), 2(б), 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10(а), 10(б), 11(а), 11(б), 11(в), 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25.

20-баған. Осы бағанда DDР (ДДП) және DEQ жеткiзу шартымен көзделген жағдайларда ғана салықтар және кедендiк рәсiмдеу үшiн алымдар, әкелiнетiн кеден баждары кезiнде шығыстарды төлеу бойынша нақты төленген немесе төленуге жататын (11-баған) бағадан шегерiлетiндер көрсетiледi.
21-баған. Осы бағанда 18-20 бағандарда көрсетiлген сомаларды қосу жолымен алынған сома келтiрiледi.
22(а) баған. Бағанда мынадай жолмен есептелген, көрсетiлген кеден құны теңгеде көрсетiледi: 11 бағ + 17 бағ - 21 бағ.
22(б) баған. Бағанда келiсiм-шарт валютасына есептелген кеден құны көрсетiлген 22(а) бағанында көрсетiледi. Келiсiм-шарт валютасына қайта есептеу "А" бөлiмiнде көрсетiлген бағам бойынша жүргiзiледi. Алынған сома кеден төлемдерi мен салықтарының есебi үшiн негiз ретiнде КЖД-да келтiрiлген мәлiметтерге сәйкес болуы керек.
Егер шетел валютасының түрi мәмiле бойынша ешқандай құжаттармен белгiленбесе, онда 22(б) бағанындағы мәлiметтер АҚШ долларларында келтiрiледi.
"Г" бөлiмi.
Кеден құнының бiр немесе бiрнеше құрайтыны шетел валютасында төленген кезде "Г" бөлiмiнде кеден ресiмдеуiне ЖКД қабылдау күнiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi санаттайтын осындай валютаның коды мен бағамы, шетел валютасындағы төлем сомасы, тиiстi баған нөмiрi көрсетiледi.
11. Кеден органының бағанды толтыруы.
6-баған. Егер кеден органында 7-9-тармақтар бойынша ескертулер бар жағдайда осы сатып алушының бұрынғы мәмiлелерi бойынша КҚД нөмiрi мен күнi көрсетiледi. Егер осындай ескертулер өзге кеден органында туындаған жағдайда тауардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзген және ескертуi бар кеден органының атауы, сондай-ақ ескерту мазмұны келтiріледi.
7(б) бағаны. Қажеттi жауап "Х" белгiсiмен белгiленедi ("иә" немесе "жоқ").
"Кеденнiң белгiлеуi үшiн" өрiсiнде кеден органының лауазымды тұлғасы бағаланатын тауарлардың кеден құнына қатысты кеден органының шешiмi туралы жазбаны жүргiзедi:
1) егер кеден органында декларант көрсеткен кеден құны бойынша ескертулер жоқ - "КҚ қабылданды";
2) егер декларант деректi толық емес көлемде берсе немесе кеден органында берiлген мәлiметтер бойынша ескертулер бар және нақтылау жүргiзiледi - "КҚ нақтыланады".
Ұқсас жазба ЖКД тиiстi бағанында жүргiзiледi.
1. КҚД-2 нысаны бойынша кеден құны
декларациясын толтыру ережесi
12. КҚД-2 нысаны 2, 3, 4, 5, 6 тәсiлдерi бойынша айқындалатын
әкелiнетiн тауарлар құнының өтiнiшiне арналған.
13. Декларант 1, 2(а), 2(б), 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10(а), 10(б), 11(а), 11(б), 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 бағандарды толтырады.

14. Порядок заполнения граф декларантом
Графы 1, 2(а), 2(б), 3 заполняются в соответствии с правилами заполнения соответствующих граф формы ДТС-1.
Графа 4. В графе приводится номер и дата счета-фактуры или другого документа, содержащего стоимостную оценку ввозимого товара или являющегося основанием для поставки товара.
В том случае, если данная форма используется для сделки купли-продажи, осуществляемой на стоимостной основе, но к которой не применим метод 1, то в данной графе проставляется номер счета-фактуры, выставленного продавцом покупателю за данный товар, а также номер и дата контракта (договора, соглашения) по данной сделке.
Если форма применяется для таможенной оценки товаров, поставка которых осуществляется не на стоимостной основе, то в данной графе проставляется только номер и дата того документа, который является основанием для такой поставки (например, соглашение о бартерной сделке или поставке на компенсационной основе и т.д.).
Графа 6. Отмечается знаком "X" тот метод, с помощью которого определена таможенная стоимость.
Графа 7. В графе дается краткое обоснование причин, в связи с которыми неприменимы все методы, предшествующий(е) методу(ы).
Графа 8. В графе приводятся источники информации, использованные для определения таможенной стоимости по методу, отмеченному в графе 6.
Для методов 2 и 3 в качестве таких источников могут быть использованы документы по предшествующим сделкам с идентичными или однородными товарами. В этом случае указывается номер ДТС-1, по которой была заявлена таможенная стоимость товаров по методу 1, принятая таможенным органом. Декларантом может быть представлена копия контракта или ДТС по сделке с идентичными или однородными товарами.
Для метода 4 могут использоваться данные контрактов (договоров) о цене ранее импортированных или оцениваемых товаров, по которой они проданы или будут проданы на внутреннем рынке Республики Казахстан, либо другие документы, подтверждающие цену, по которой товары были проданы наибольшей партией на внутреннем рынке Республики Казахстан.
Для метода 5 указываются наименование и прочие реквизиты документа, представленного производителем в подтверждение стоимости товара (калькуляция издержек и другие).
Для метода 6 указываются использованные в качестве исходной базы для расчета таможенной стоимости справочные данные о биржевых и контрактных ценах, данные информационной базы таможенного органа и другие, а также та информация (документы) по рассматриваемой сделке, которая может использоваться при осуществлении таможенной оценки товаров по методу 6.
В этом случае следует конкретно указать источник информации с тем, чтобы при необходимости он мог быть установлен и проверен.
Данные из указанных источников приводятся затем в соответствующей графе раздела "А" листа 2.
Графа 9 и 10. Заполняются в соответствии с требованиями к аналогичным сведениям формы ДТС-1 (граф 10(а) и 10(б).
Второй лист формы ДТС-2

14. Декларанттың бағандарды толтыру тәртiбi.
1, 2(а), 2(б), 3 бағандары КҚД-1 нысанының тиiстi бағандарын орындау ережесiне сәйкес толтырылады.
4-баған. Бағанда тауарды жеткiзу үшiн негiз болып табылатын немесе әкелiнетiн тауардың құндық балансы бар шот-фактураның немесе басқа да құжаттың нөмiрi мен күнi келтiрiледi.
Егер осы нысан 1 тәсiлi қолданылмайтын құндық негiзде жүзеге асырылатын сатып алу-сату мәмiлесi үшiн пайдаланылған жағдайда, онда осы бағанда осы тауар үшiн сатушы қойған шот-фактура нөмiрi, сондай-ақ осы мәміле бойынша келiсiм-шарт (шарт, келiсiм) нөмiрi мен күнi қойылады.
Егер оларды жеткiзу құндық емес негiзде жүзеге асырылатын жеткiзу тауарды кедендiк бағалау үшiн қолданылатын нысан жағдайында, онда осы бағанда осындай жеткiзу үшiн негiз болып табылатын сол құжаттың нөмiрi мен күнi ғана қойылады (мысалы, компенсациялық негiзде және т.б баспа-бас айырбас немесе жеткiзу туралы келiсiм-шарт).
6-баған. Оның көмегiмен кеден құны айқындалатын сол тәсiл "Х" белгiсiмен белгiленедi.
7-баған. Бағанда 6-бағанда көрсетiлген алдыңғы тәсiлге кеден құнын айқындау үшiн қолданылмайтын барлық тәсiлдермен байланысты себептердiң қысқаша негiздемесi берiледi.
8-баған. Бағанда 6-бағанда белгiленген тәсiл бойынша кеден құнын айқындау үшiн пайдаланылған ақпарат көздерi келтiрiледi.
Осындай көздер ретiнде 2 және 3 тәсiлдер үшiн ұқсас және бiр тектi тауарлармен алдыңғы мәмiлелер бойынша құжаттар пайдаланылуы мүмкiн. Бұл жағдайда кеден органы қабылдаған 1 тәсiл бойынша тауарлардың кеден құны көрсетілген КҚД-1 нөмiрi ескерiледi.
4 тәсiл үшiн ол бойынша Қазақстан Республикасының iшкi рыногында сатылған немесе сатылатын бұрын импортталған немесе бағаланатын тауарлар бағасы туралы келiсiм-шарттар не ол бойынша Қазақстан Республикасының iшкi рыногында ең көп партиямен сатылған тауарлар бағасын растайтын өзге де құжаттар мәлiметтерi пайдаланылуы мүмкiн.
5 тәсiл үшiн тауар құнын растауға (шығындарды және басқаларын есептеу) өндiрушi қойған атауы және өзге де деректемелер көрсетiледi.
6 тәсiл үшiн биржалық және келiсiм-шарттық бағалар туралы анықтамалық мәлiметтердiң кедендiк құны үшiн шығыс базасы ретiнде пайдаланылған кеден органының ақпараттық база мәлiметтерi және басқалары, сондай-ақ 6 тәсiл бойынша тауарлардың кеден бағасын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылуы мүмкiн қаралатын мәмiле бойынша ақпарат (құжат) көрсетiледi.
Бұл жағдайда қажеттiлiк кезiнде ол белгiленуi және тексерiлуi мүмкiн ақпарат көзiн нақты көрсету қажет.
Аталған көздерден мәлiметтер одан кейiн 2 парақтың "А" бөлiмiнiң тиiстi бағанында келтiріледi.
9 және 10 бағандар. КҚД-1 (10(б) бағаны) нысанының ұқсас деректерiне талаптарға сәйкес толтырылады.
КҚД-2 нысанының екiншi парағы.

Данный лист предназначен для расчетов таможенной стоимости по выбранному методу оценки (2-6).
На каждом листе могут быть приведены данные по трем видам товара. Нумеруются листы следующим образом: на каждом добавочном листе указывается его порядковый номер и номер, присвоенный форме ДТС-2 при регистрации.
В графах "Товар N ...... указывается номер товара в соответствии с аналогичной графой ГТД или добавочного листа к ней и код товара по ТН ВЭД СНГ.
Раздел "А". "Основа для расчета"
В зависимости от выбранного метода расчета, заполняется одна из граф: 11(а), 11(б), 11(в), в которой надо привести данные из источника, указанного в графе 8 по той исходной величине стоимости (цене), на основе которой будут осуществлены дальнейшие расчеты (в т.ч. корректировки).
Раздел "Б". "Корректировки к цене"
В данном разделе приводятся корректировки к цене, указанной в графах 11(а), 11(б), 11(в).
Корректировка может быть как со знаком (+), если она увеличивает цену, так и со знаком (-), если она уменьшает цену.
Графа 12. При корректировках на количество в первую очередь учитываются скидки к цене, предоставляемые продавцом в зависимости от размера закупаемой партии товара. При этом количественная скидка учитывается в тех случаях, когда в контракте предусмотрено, что цена на товар устанавливается продавцом в соответствии со схемой, основанной на количестве продаваемого товара.
Графа 13. При корректировке на коммерческий уровень учитывается разница в коммерческих уровнях продажи - опт., розница.
Графа 14. Приводится общая сумма корректировок с учетом знака (+, -).
Графа 15. В этой графе приводится цена сделки, рассчитанная с учетом результатов корректировок, то есть итог граф 11(а), 11(б), 11(в) и 14. В случаях, когда в графах 11(б) и 11(в) указана цена единицы товара, необходимо произвести перерасчет на всю партию товара.
Раздел "В". Дополнительные начисления (+) и вычеты (-) к графе 15
В данном разделе приводятся как данные по элементам затрат, которые не вошли в цену сделки, но должны быть учтены в таможенной стоимости, так и по тем элементам, которые были учтены в "продажной" цене товара на внутреннем рынке республики и подлежат исключению из таможенной стоимости.
Декларантом заполняются лишь те графы, которые соответствуют используемому им методу расчета, и по тем позициям, которые относятся к оцениваемым товарам.
Графа 24. Приводится итог по дополнительным элементам стоимости с соответствующим знаком (+) или (-).
Графа 25(а), (б). "Заявленная таможенная стоимость"
В графах проставляется определенная по данным формы ДТС-2 таможенная стоимость: в графе 25(а) - в тенге, в графе 25(б) - в валюте контракта. Если никакими документами по сделке не установлен вид иностранной валюты, то в графе 25(б) данные приводятся в долларах США.

Осы парақ бағалаудың таңдап алынған тәсiлi (2-6) бойынша кеден құны есебiне арналған.
Әрбiр парақта тауарлардың үш түрi бойынша мәлiметтер келтiрiлуi мүмкiн. Парақтар мынадай жолмен нөмiрленедi: әрбiр қосушы парақта оның рет нөмiрi және тiркеу кезiнде КҚД-2 нысанында берiлген нөмiрi көрсетiледi.
"Тауар N......" бағанында ТМД СЭҚ ТН бойынша тауар коды және оған қосушы парақ немесе КЖД ұқсас бағанына сәйкес тауар нөмiрi көрсетiледi.
"А" бөлiмi. "Есеп айырысу үшiн негiз".
Есеп айырысудың таңдап алынған тәсiлiне байланысты мына бағандардың бiреуi толтырылады: 11(а), 11(б), 11(в), оның негiзiнде одан кейiнгi есеп айырысулар (оның iшiнде, түзетулер) жүзеге асырылатын құнның (бағаның) шығыс шегiнен 8-бағанда көрсетiлген көзден мәлiметтердi онда келтiру керек.
"Б" бөлiмi. "Бағаға түзетулер".
Осы бөлiмде 11(а), 11(б), 11(в) бағандарында көрсетілген бағаға түзетулер келтiрiледi.
Түзету егер ол бағаны ұлғайтса (+) белгiсiмен де, егер ол бағаны кемiтсе (-) белгiсiмен де болуы мүмкiн.
12-баған. Санға түзетулер кезiнде бiрiншi кезекте тауардың сатып алынатын мөлшерiне байланысты сатушы ұсынатын бағаға шегерiлiмдер ескерiледi. Бұл ретте, сатылатын тауардың санына негiзделген кестеге сәйкес сатушы белгiлейтiн баға келiсiм-шартта көзделген жағдайда ескерiледi.
13-баған. Коммерциялық дәрежеге түзету кезiнде көтерме, бөлшек - сатудың коммерциялық дәрежесiндегi айырма ескерiледi.
14-баған. (+, -) белгiлерiн ескерiп түзетудiң жалпы сомасы келтiрiледi.
15-баған. Осы бағанда түзетулердiң нәтижелерiн ескерiп есептелген мәмiле бағасы келтiрiледi, яғни 11(а), 11(б), 11(в) және 14 бағандардың жиынтығы. 11(б) және 11(в) бағандарында тауар бiрлiгiнiң бағасы көрсетiлген жағдайда тауардың барлық партиясына қайта есептеудi жүргiзу қажет.
"В" бөлiмi. 15-бағанға қосымша есептеулер (+) және шегерiмдер (-).
Осы бөлiмде кеден құнында ескерiлуi тиiс мәмiле бағасына енбеген шығыс элементтерi бойынша да, кеден құнынан алып тастауға жататын және республикасының iшкi рыногында тауардың "сатылу" бағасында ескерiлген элементтерi бойынша да мәлiметтер келтiрiледi.
Декларант бағаланатын тауарларға жататын позициялар бойынша және олардың есептеу тәсiлiнде пайдалануға тиiстi бағандар ғана толтырылады.
24-баған. Тиiстi белгiлермен (+) немесе (-) құнның қосымша элементтерi бойынша жиынтығы келтiрiледi.
25(а), (б) бағаны. "Көрсетiлген кеден құны".
Бағандарда КҚД-2 нысанының мәлiметтерi бойынша айқындалған кеден құны қойылады: 25(а) бағанында - теңгеде, 25(а) бағанында - келiсiм-шарт валютасында. Егер мәмiле бойынша ешқандай құжаттармен шетел валютасының түрi белгiленбесе, онда 25(б) бағанындағы мәлiметтер АҚШ долларларында келтiрiледi.

15. Порядок заполнения граф таможенным органом
В поле "Для отметок таможни" основных и добавочных листов каждого экземпляра ДТС проставляется регистрационный номер ДТС, который должен соответствовать номеру ГТД. В соответствии с результатами проверки ДТС должностным лицом таможенного органа, контролирующим таможенную стоимость, делается соответствующая запись, заверяемая личной номерной печатью и подписью.
Заполнение этих граф осуществляется следующим образом:
на всех основных и добавочных листах проставляется регистрационный номер ДТС (полностью), личная номерная печать и подпись должностного лица, проверявшего ДТС;
на лицевом листе, кроме перечисленных в предыдущем абзаце, должны быть указаны следующие данные: решение по результатам контроля в отношении таможенной стоимости и формы предоставления товара в пользование декларанту (покупателю).
Запись о решении таможенного органа в отношении таможенной стоимости оцениваемых товаров производится следующим образом:
а) если у таможенного органа нет замечаний по заявленной декларантом таможенной стоимости, то указывается запись "ТС принята";
б) если декларантом представлены сведения не в полном объеме или у таможенного органа есть замечания по представленным данным и в установленном порядке осуществляется дополнительная проверка и уточнение таможенной стоимости после предоставления товаров в пользование декларанту по одной из установленных форм, то производится запись, соответствующая форме предоставления товара в пользование декларанту.
Данная запись делается должностным лицом таможенного органа, осуществляющим проверку и оформление ДТС.
Аналогичная запись делается и в соответствующей графе ГТД должностным лицом таможенного органа, осуществляющим выпуск товара.
Приложение
к Правилам по заполнению
декларации таможенной
стоимости Формы декларации
таможенной стоимости
Лист-1
Лист ... Форма ДТС-1
___________________________________________________________________________
Таможенный комитет         ! Декларация таможенной    !  Форма ДТС-1
Министерства               ! стоимости                !  Метод 1
государственных доходов    !                          !
Республики Казахстан       !                          !
__________________________________________________________________________
1.    Продавец                                      Для отметок таможни
2(а). Покупатель
2(б). Декларант
Внимание!                                     3. Условия поставки
В соответствии с законодательством Республики
Казахстан декларант несет ответственность за все    4. Номер и дата счета
сведения, указанные в форме и в документах,
представленных им в подтверждение таможенной        5. Номер и дата
стоимости.                                             контракта
В процессе таможенного оформления декларант обязан
своевременно предоставить таможенному органу
дополнительные сведения, подтверждающие заявленную
таможенную стоимость.
__________________________________________________________________________

15. Кеден органдарының бағандарды толтыру тәртiбi.
КҚД әрбiр данасындағы негiзгi және қосушы парақтарда "Кеден үшiн белгiлеулер" өрiсiнде КЖД нөмiрiне сәйкес келуi тиiс КҚД тiркеу нөмiрi қойылады. КҚД тексеру нәтижелерiне сәйкес кеден құнын бақылайтын кеден органының лауазымды тұлғасы жеке нөмiр мөрiмен және қолымен расталған тиiстi жазба жасалады.
Осы бағандарды толтыру мынадай жолмен жүзеге асырылады:
барлық негiзгi және қосушы парақтарда КҚД тiркеу нөмiрi (толығымен), КҚД тексерушi лауазымды тұлғаның жеке нөмiрлiк мөрi және қолы;
бұрынғы абзацта көрсетiлгендерден басқа жеке парақта мынадай мәлiметтер көрсетiлуi тиiс: кеден құнына қатысты бақылау нәтижелерi бойынша шешiм және декларантқа (сатып алушыға) пайдалануға тауарды беру нысандары.
Бағаланатын тауарлардың кеден құнына қатысты кеден органының шешiмi туралы жазба мынадай жолмен жүргiзiледi:
а) егер кеден органында декларант көрсеткен кеден құны бойынша ескертулер жоқ болса, онда "КҚ қабылданды" жазбасы көрсетiледi;
б) егер декларант деректердi толық көлемде бермесе немесе кеден органында берiлген мәлiметтер бойынша ескертулер бар болса және белгiленген нысандардың бiрiнен декларанттың пайдалануына тауарларды бергеннен кейiн белгiленген тәртiпте кеден құнын нақтылау және қосымша тексеру жүзеге асырылса, онда декларанттың пайдалануына тауарды беру нысанына сәйкес келетiн жазба жүргiзiледi.
Осы, жазбаны КҚД тексерудi және рәсiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының лауазымды тұлғасы жасайды. Ұқсас жазбаны тауарды шығаруды жүзеге асыратын кеден органының лауазымды тұлғасы КЖД-ның тиiстi бағанында жасайды.
Кеден құны декларациясын толтыру
жөніндегі Ережеге 1-Қосымша
Кеден құны декларациясының нысаны
1-парақ
парақ....... КҚД-1 нысаны
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы          !Кеден құнының декларациясы! КҚД-1
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң!                          ! нысаны
Кеден комитетi                  !                          !1 тәсіл
--------------------------------------------------------------------
1. Сатушы
2(а). Сатып алушы                           Кеденнің белгілеуі үшін
2(б). Декларант
--------------------------------------------------------------------
Назар салыңыз!                                 3. Жеткізу шарты
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
декларант кеден құнын растауға оларға берiлген
құжаттарда және нысанда көрсетiлген барлық
деректер үшiн жауап бередi.                  4. Шот нөмірі және күні
5. Келісім-шарт нөмірі
және күні
--------------------------------------------------------------------

6. Номер и дата принятых ранее таможенным органом
решений по графам 7-9                               __________________
__________________________________________________________________________
Нужное отметить значком X
7(а). Имеется ли взаимозависимость между
продавцом и покупателем согласно случаям,
установленным в графе 10?                                 Да       Нет
7(б). Оказывает ли взаимозависимость между
продавцом и покупателем влияние на цену
оцениваемого товара?                                      Да       Нет
___________________________________________________________________________
8(а). Имеются ли ограничения для покупателя
в отношении права на распоряжение или
использование оцениваемых товаров, за исключением:
ограничений, установленных законодательными
актами Республики Казахстан;
ограничений географического региона, в котором
товары могут быть перепроданы;
ограничений, существенно не влияющих на стоимость
товара                                                  Да       Нет
8(б). Имеются ли в отношении цены сделки какие-либо
условия, влияние которых на цену невозможно исчислить?    Да       Нет
Если в графах 8(а) и 8(б) ответ дан "Да", укажите
подробности.
___________________________________________________________________________
9(а). Предусмотрены ли лицензионные и иные платежи
за использование объектов интеллектуальной
собственности, которые покупатель прямо или косвенно
уплачивает продавцу в качестве условия продажи
оцениваемых товаров                                       Да       Нет
9(б). Имеет ли место условие, при котором часть
доходов от любой последующей перепродажи, передачи
или использования оцениваемых товаров подлежит
возврату продавцу                                         Да       Нет
Если в графах 9(а) и 9(б) ответ дан "Да",
укажите подробности, а в графах 15 и 16 укажите
соответствующую сумму.
___________________________________________________________________________
10. Лица являются взаимозависимыми в том случае, если:   10(а). Число
один из участников сделки или его должностное лицо   добавочных листов,
является одновременно должностным лицом другого        приложенных к
участника сделки;                                      форме ДТС-1
участники сделки являются совладельцами предприятия;
участники сделки связаны трудовыми отношениями;
один из участников сделки владеет либо контролирует  10(б). Место и
5 или более % голосующих акций, находящихся в          Дата:
обращении каждого из участников сделки, или вкладов    Организация
(паев) в уставном капитале каждого из участников
сделки;                                                Исполнитель
оба участника сделки находятся под непосредственным
или косвенным контролем третьего лица;                 Телефон
участники сделки совместно контролируют,
непосредственно или косвенно, третье лицо;             Подпись лица и
один из участников сделки находится под              печать декларанта
непосредственным или косвенным контролем другого
участника сделки;                                      Декларация N
участники сделки или их должностные лица являются
близкими родственниками
___________________________________________________________________________
Лист-2
Лист....Форма ДТС-1
___________________________________________________________________________
ДТС-1   Для отметок таможни                    ! Номер  ! Номер  ! Номер
! товара ! товара ! товара
___________________________________________________________________________
!Код     !Код     !Код
!товара  !товара  !товара
___________________________________________________________________________
А. Основа      11. Цена сделки в валюте
для расчета    контракта (цена, фактически
уплаченная или подлежащая уплате
продавцу)
Цена сделки в тенге
Код валюты...........
Курс пересчета.......
Б. Дополни-    12. Расходы покупателя на
тельные        а) комиссионные и брокерские
начисления     вознаграждения, за исключением
к цене сделки  комиссионных по закупке товара
в тенге, не    б) контейнеры, тару и упаковку
включенные в   13. Соответствующая часть
цену сделки    стоимости товаров и услуг,
(см.раздел     предоставленных продавцу
"А") и         покупателем бесплатно или
подлежащие     по сниженной цене для
включению в    использования при производстве
таможенную     и продаже на экспорт оцениваемых
стоимость      товаров по статьям:
а) сырье, материалы, детали,
полуфабрикаты и другие
комплектующие изделия
б) инструменты и другие
подобные предметы
в) материалы, израсходованные
при производстве оцениваемых
товаров
г) инженерная и опытно-
конструкторская проработка,
дизайн, чертежи, выполненные вне
территории Казахстана
14. Лицензионные и иные платежи
за использование объектов
интеллектуальной собственности
(см. графу 9(а)
15. Часть дохода покупателя от
любой последующей перепродажи,
передачи или использования
оцениваемых товаров на территории
Казахстана, которая подлежит
возврату продавцу (см. графу 9(б)
16. Расходы на доставку до________
__________________________________
(указать место ввоза товара)
в том числе на:
а) транспортировку
б) погрузку, выгрузку, перегрузку,
перевалку
в) страхование
17. Итого "Б" в тенге
В.Списываемые  18. Расходы по монтажу, сборке,
суммы в        наладке оборудования или по оказанию
тенге,         технической помощи после ввоза
включенные в   19. Расходы по доставке после ввоза
цену сделки    до места назначения
(см. раздел    20. Таможенные пошлины, налоги и
"А")           сборы, уплачиваемые при ввозе товаров
21. Итого "В"

6. 7-9-бағандар бойынша кеден органының бұрын қабылдаған
шешiмдерiнiң нөмірі мен күні   ____________________________
--------------------------------------------------------------------                                Керегін Х белгісімен белгілеу керек 7(а).
10-бағанда белгiленген жағдайларға
сәйкес сатушы мен сатып алушы арасында өзара
байланыс бар ма?                                       Иә        Жоқ
7(б). Сатушы мен сатып алушы арасында өзара
байланыс бағаланатын тауардың бағасына әсер ете ме?    Иә        Жоқ
--------------------------------------------------------------------
8(а). Мыналардан басқа бағаланатын тауарларға иелiк
етуге немесе пайдалануға құқыққа қатысты сатып
алушы үшiн шектеулер бар ма:
Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен
белгіленген шектеулер;
тауарлар қайта сатылуы мүмкiн аумақтың географиялық
шектеулерi;                                            Иә        Жоқ
тауар құнына маңызды әсер етпейтiн шектеулер;
8(б). Бағаға олардың әсерiн есептеу мүмкiн емес
мәмiле бағасына қатысты қандай-да бiр шарттар бар ма?  Иә        Жоқ
Егер 8(а) және 8(б)-бағандарында "Иә" жауабы берiлсе, толығырақ
көрсетiңiз.
--------------------------------------------------------------------
9(а). Бағаланатын тауарларды сату шарты ретiнде
сатып алушы сатушыға тiкелей және жанама
төлейтiн интеллектуалдық меншiк объектiлерiн
пайдаланғаны үшiн лицензиялық және өзге де
төлемдер көзделген бе?                                 Иә        Жоқ
9(б). Одан кейiнгi қайта сату, беру немесе
пайдаланудан бағаланатын тауарлардың кiрiс бөлiгi
кезiнде сатушыға қайтаруға жататын шарт орны бар ма?   Иә        Жоқ
Егер 9(а) және 9(б) бағандарында "Иә" жауабы берiлсе толығырақ
көрсетiңiз, ал 15 және 16-бағандарда тиісті соманы көрсетiңiз.
--------------------------------------------------------------------
10. Тұлғалар мына жағдайларда өзара байланысты   !10(а). КҚД-1 нысан
болып табылады, егер:                            !ында келтірілген
мәмiлеге қатысушылардың бiреуi немесе оның       !қосушы парақтардың
лауазымды тұлғасы бiруақытта мәмiлеге қатысушы   ! саны
басқа лауазымды тұлға болып табылса;             !__________________
мәмiлеге қатысушылар кәсiпорынның бiрге          !
иеленушілерi болып табылса;                      !
мәмiлеге қатысушылар еңбек қатынастарымен        !10(б). Орны және
байланысты болса;                                !       Күні
мәмiлеге қатысушылардың бiреуi мәмiлеге          !
қатысушылардың әрқайсысынан жарғылық капиталда   !
салымдар (пайлар) немесе әрбiр мәмiлеге          !
қатысушының айналымында бар дауыс беру           ! Ұйым
акцияларының 5 немесе одан да астам %-iн иеленедi!
немесе бақылайды;                                ! Орындаушы
мәмілеге қатысушының екеуі де үшінші тұлғаның    !
тікелей немесе жанама бақылауында болады;        ! Телефон
мәмiлеге қатысушылар үшiншi тұлғаны бiрге тiкелей!
немесе жанама бақылайды;                         ! Тұлғаның қолы
мәмiлеге қатысушылардың бiреуi мәмiлеге қатысушы !және декларант
басқаның тiкелей немесе жанама бақылауында       !мөрі
болады;                                          !
мәмiлеге қатысушылар немесе олардың лауазымды    ! Декларация N
тұлғалары жақын туысқандар болып табылады        !
--------------------------------------------------------------------                                                             2-Парақ
парақ...... КҚД-1 нысаны  --------------------------------------------------------------------                                          !Тауар нөмірі!Тауар!Тауар
!           !нөмірі!нөмірі
КҚД-1 Кеденнің белгілеуі үшін          !-------------------------
!-----------!------!-----
!Тауар коды !Тауар !Тауар
!           ! коды ! коды
--------------------------------------------------------------------
!11. Келiсiм-шарттағы мәмiле
!бағасы (сатушыға нақты
А. Есеп айырысу  !төленген немесе төленуге
үшін негіз       !жататын баға)
!-------------------------------------------------
!Теңгедегі мәміле бағасы
!Валюта коды.....
!Қайта есептеу бағамы......
--------------------------------------------------------------------
!12. Сатып алушының мыналарға
!шығыстары:
!а) тауарларды сатып алу
Б. Мәміле        !бойынша комиссиялықтардан
бағасына         !басқа комиссиялық және
енгізілмеген ("А"!брокерлiк сыйақылар
бөлімін қара)    !--------------------------------------------------
және кеден құнына!б) контейнерлер, ыдысқа
енгізілуге       !және упаковкаға
жататын теңгедегі!--------------------------------------------------
мәміле бағасына  !13. Мынадай баптар бойынша
қосымша          !бағаланатын тауарлардың
есептеулер       !экспортына өндiрiс және сату
!кезінде пайдалану үшiн сатып
!алушының тегiн немесе
!төмендетiлген баға бойынша
!сатушыға берiлген тауарлардың
!және қызмет көрсетулердiң
!құнының тиiстi бөлiгi
!-------------------------------------------------
!б) құрал-жабдықтар және басқа
!да ұқсас заттар
!--------------------------------------------------
!в) бағаланатын тауарларды
!өндiру кезiнде шығындалатын
!материалдар
!--------------------------------------------------
!г) Қазақстан Республикасының
!аумағынан тыс орындалған
!инженерлiк және тәжiрибе-
!конструкторлық жұмыстар, дизайн,
!сызбалар
!--------------------------------------------------
!14. Интеллектуалдық меншiк
!объектiлерiн пайдаланғаны үшiн
!лицензиялық және өзге де
!төлемдер (9(а) бағанын қара)
!-----------------------------------------------
!15. Сатушыға қайтарып беруге
!жататын Қазақстан Республикасының
!аумағына бағаланатын тауарларды
!кез-келген одан кейiнгi қайта
!сату, беру немесе пайдаланудан
!сатып алушының кiрiс бөлiгi (9(б)
!бағанын қара)
!-------------------------------------------------
!16. _______________ дейiнгi
!(тауарды әкелу орын көрсету керек)
!жеткiзуге шығыстар
!оның iшiнде, мыналарға:
!а) тасымалдауға
!б) тиеу, түсiру, қайта тиеу, қайта
!араластыру
!в) сақтандыру
!------------------------------------------------
!17. Теңгедегi "Б" жиынтығы
!-------------------------------------------------
!18. Енгiзуден кейiн жабдықты
!монтаждау, құрастыру, орнықтыру
!немесе техникалық көмек көрсету
__. Мәміле       !бойынша шығыстар
бағасына         !--------------------------------------------------
енгізілген       !19. Жеткiзу орнына дейiн енгiзгеннен
теңгедегі        !кейiн жеткiзу бойынша шығыстар
есептен          !-------------------------------------------------
шығарылатын      !20. Тауарларды әкелу кезiнде
сомалар ("А"     !төленетiн баждар, салықтар және
бөлімін қара)    !алымдар
!-------------------------------------------------
!21. "В" жиынтығы
--------------------------------------------------------------------

22. Заявленная таможенная стоимость: а) в тенге
б) в валюте контракта
___________________________________________________________________________
Г. Когда сумма оплачена в иностранной валюте,              Подпись и печать
укажите в этом разделе сумму в иностранной                 декларанта
валюте и курс пересчета по каждому элементу
стоимости к товару
Номер графы
Из разделов Б и В   Код валюты   Сумма   Курс пересчета
___________________________________________________________________________
Лист-1
Лист....Форма ДТС-2
___________________________________________________________________________
Таможенный комитет Министерства    Декларация таможенной    Форма ДТС-2
государственных доходов               стоимости             Метод 2,3,4,5,6
Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
1. Продавец
Для отметок таможни
2 (а) Покупатель
2(б) Декларант
___________________________________________________________________________
Внимание!                                           3. Условия поставки
В соответствии с законодательством Республики
Казахстан декларант несет ответственность
за все сведения, указанные в форме и в документах,
представленных им в подтверждение таможенной
стоимости.
В процессе таможенного оформления                   4. Номер и дата счета-
декларант обязан своевременно предоставить          фактуры или другого
таможенному органу дополнительные сведения,         документа, являющегося
подтверждающие заявленную таможенную стоимость.     основанием для
поставки товара
5. Номер и дата решения таможенного органа
6. Таможенная стоимость оцениваемых товаров         Нужное отметить знаком
определяется:                                       Х
а) по цене сделки с идентичными товарами (метод 2)  _____
б) по цене сделки с однородными товарами (метод 3)  _____
в) вычитанием стоимости                  (метод 4)  _____
г) сложением стоимости                   (метод 5)  _____
д) резервным методом                     (метод 6)  _____
7. Обоснуйте выбор метода оценки, указав, почему предшествующие методы не
применены:
8. Укажите источники информации, использованные для обоснования таможенной
стоимости:
9. Число добавочных листов, приложенных к форме      10(б). Должность лица,
ДТС-2:                                               подписавшего
декларацию
_____________________
_____________________
фамилия, имя, отчество

22. Көрсетілген кеден құны: а) теңгеде
б) келiсiм-шарт валютасында
--------------------------------------------------------------------
Г. шетел валютасында сома қашан төленгенiн шетел    ! Декларанттың
валютасындағы соманы және тауарға құнның әрбiр      !қолы және мөрі
элементi бойынша қайта есептеу бағамын осы бөлiмде  !
!
Баған нөмірі                                        !
Б және В     Валюта коды  Сома  Қайта есептеу бағамы!
бөлімдерiнен                                        !
--------------------------------------------------------------------
1-парақ
парақ....... КҚД-2 нысаны
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы          !Кеден құнының декларациясы!КҚД-2
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң!                          !нысаны
!-------
Кеден комитетi                  !                           2,3,4,
5,6 тәсіл
--------------------------------------------------------------------
1. Сатушы
Кеденнің белгілеуі үшін
2(а). Сатып алушы
2(б). Декларант
--------------------------------------------------------------------
Назар салыңыз!                                 3. Жеткізу шарты
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
декларант кеден құнын растауға оларға берiлген
құжаттарда және нысанда көрсетiлген барлық
деректер үшiн жауап бередi.
4. Тауарды жеткiзу үшiн
негіз болып табылатын
шот-фактура немесе
басқа да құжат нөмірі
мен күні
-------------------------------------------------------------------
5. Кеден органы шешiмнiң нөмiрi мен күнi
-------------------------------------------------------------------
6. Бағаланатын тауарлардың кеден құны айқындалады:
Х белгiсiмен белгiлеу керек
а) ұқсас тауарлармен мәмiле бағасы бойынша    (2-тәсiл)    --------
б) бiртектi тауарлармен мәмiле бағасы бойынша (3-тәсiл)    --------
в) құнды шегерумен                            (4-тәсіл)    --------
г) құнды қосумен                              (5-тәсiл)    --------
д) резервтiк тәсiлмен                         (6-тәсіл)    --------
--------------------------------------------------------------------
7. Бағалау тәсiлiн таңдауда нелiктен алдыңғы тәсiлдер
қолданылмағанын негiздеңiз:
--------------------------------------------------------------------
8. Кеден құнын негiздеу үшiн пайдаланылған ақпарат көздерiн
көрсетiңiз
--------------------------------------------------------------------
9. КҚД-2 нысанына көрсетiлген қосушы парақтардың !10(б). Деклара.
саны                                             !цияға қол қойған
!тұлғаның лауазымы
!_________________
!_________________
!тегі, есімі,
! әкесінің аты
-------------------------------------------------!__________________

10(а). Подпись_____Дата_____200_год                  _____________________
и печать                                             Телефон______________
Место:
__________________________________________________________________________
Лист-2
Лист...Форма ДТС-2
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Для отметок таможни                    ! Номер  ! Номер  ! Номер
! товара ! товара ! товара
___________________________________________________________________________
!Код     !Код     !Код
!товара  !товара  !товара
___________________________________________________________________________
Расчет таможенной стоимости
___________________________________________________________________________
А. Основа для    11(а). Цена сделки по идентичным
расчетов         или однородным товарам
а) в валюте контракта
б) в тенге
(для метода 2, 3, 6)
11(б). Цена единицы товара, по
которой оцениваемые, идентичные
или однородные товары были проданы
на территории Республики Казахстан
наибольшей партией покупателю,
не являющемуся взаимозависимым с
продавцом
(в тенге)
(для метода 4, 5)
11(в). Рассчитанная стоимость
ввозимых товаров, определенная
сложением стоимости составляющих ее
элементов
(в тенге)
(для методов 5, 6)
Б. Корректировки 12. Корректировка на количество (+,-)
к цене           13. Корректировка на коммерческий уровень (+,-)
(+,-) тенге      14. Итого сумма корректировок (+,-) тенге...
15. Цена сделки (стоимость) с учетом корректировок
(гр.11а, 11б, 11в, 14)
В.Дополнительные 16. Стоимость транспортировки (+)
начисления (+)   17. Стоимость погрузки, выгрузки, перегрузки (+)
и вычеты (-)     18. Стоимость страхования (+)
19. Комиссионные и брокерские вознаграждения (+)
20. Прибыль, комиссионные и торговые наценки в связи с
продажей на внутреннем рынке (-)
21. Стоимость дополнительной обработки или переработки
ввозимых товаров (-)
22. Таможенные пошлины, налоги сборы и другие внутренние
платежи, взимаемые при ввозе (-)
23. Прочие расходы и платежи, связанные с продажей на
внутреннем рынке (-)
24. Итого "В"
___________________________________________________________________________

10(а). Қолы _____ Күнi _____ 200__ жыл және      !__________________
мөр Орны                                         !_________________
--------------------------------------------------------------------
2-Парақ
Парақ...... КҚД-2 нысаны   --------------------------------------------------------------------
!Тауар нөмірі!Тауар !Тауар
!            !нөмірі!нөмірі
Кеденнің белгілеуі үшін               !--------------------------
!------------!------!------
!Тауар коды  !Тауар !Тауар
!            ! коды ! коды
--------------------------------------------------------------------
Кеден құнының есебi
--------------------------------------------------------------------
!11(а). Ұқсас және бiртектi
!тауарлар бойынша мәміле бағасы
!а) келісім-шарт валютасында
!б) теңгеде
!(2,3,6 тәсілі үшін)
А. Есеп        !----------------------------------------------------
айырысулар үшін!11(б). Сатушымен өзара негіз
!байланысты болып табылмайтын
!сатып алушыға ең көп партиямен
!Қазақстан Республикасының
!аумағына сатылған ұқсас және
!біртекті тауарлар бойынша
!бағаланатын тауар бірлігінің
!бағасы (теңгеде)
!(4, 5 тәсілдері үшін)
!---------------------------------------------------
!11(в). Оның элементтерін
!құрайтын құнды бөлумен
!айқындалған әкелінетін
!тауарлардың есептелген құны
!(теңгеде)
!(5, 6 тәсілдері үшін)
--------------------------------------------------------------------
!12. Санға түзету (+, -)
!13. Коммерциялық дәрежеге
!түзету (+, -)                  ------  ------ ------
Б. Теңге (+, -)!14. Өзгертудің барлық            -       -       -
бағасына түзету!сомасы (+,-) теңге...
!----------------------------------------------------
!15. Түзетулерді ескеріп (11а бағ.
!+ 14 бағ.) мәміле (құн) бағасы
--------------------------------------------------------------------
!16. Тасымалдау құны (+)
!----------------------------------------------------
!17. Тиеу, түсiру, қайта тиеу құны (+)
!----------------------------------------------------
!18. Сақтандыру құны (+)
!----------------------------------------------------
В. Қосымша     !19. Комиссиялық және брокерлік
есептеулер (+) !сыйақылар (+)
мен шегерімдер !
(-)           !----------------------------------------------------
!20. Ішкi рынокта сатумен байланысты
!пайда, комиссиялық және сауда
!үстемелері (-)
!----------------------------------------------------
!21. Әкелінетін тауарларды қосымша
!өңдеу немесе ұқсату құны (-)
!----------------------------------------------------
!22. Әкелу кезінде алынатын кеден
!баждары, салықтар, алымдар және
!басқа да ішкі төлемдер
!----------------------------------------------------
!23. Ішкi рынокта сатумен байланысты
!өзге де шығыстар мен төлемдер (-)
!----------------------------------------------------
!24. "В" қорытындысы
--------------------------------------------------------------------

25. Заявленная таможенная стоимость (гр.15 + гр.24)
а) в тенге
б) в валюте контракта
___________________________________________________________________________
подпись и печать декларанта
___________________________________________________________________________
Согласовано:                                          Утверждены
Министр государственных                       Приказом Таможенного комитета
доходов Республики Казахстан                  Министерства государственных
от 5 февраля 2001 года                        доходов Республики Казахстан
от 6 февраля 2001 N 42
Правила
заполнения форм корректировки таможенной
стоимости, таможенных платежей и налогов
1. Общая характеристика корректировки таможенной
стоимости, таможенных платежей и налогов и требования,
предъявляемые к ее заполнению
1. Настоящие Правила определяют порядок заполнения форм корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов (далее - КТС) на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Комплект КТС состоит из четырех основных сброшюрованных листов формы КТС-1 (приложение к настоящим Правилам), а в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, и добавочных листов формы КТС-2 (приложение к настоящим Правилам).
Листы КТС распределяются аналогично листам грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
3. Основной лист КТС-1 используется для указания сведений о корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов по товарам одного наименования (одна и та же классификация по ТН ВЭД СНГ на уровне 9-го знака), если в отношении таких товаров установлен один и тот же таможенный режим.
Общие правила заполнения граф основного листа аналогичны правилам заполнения соответствующих граф ГТД.
4. При корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов нескольких наименований товаров используются добавочные листы КТС-2, каждый из которых дает возможность дополнительно корректировать таможенную стоимость, таможенные платежи и налоги по трем наименованиям товаров. Правила заполнения добавочных листов аналогичны правилам заполнения соответствующих граф основного листа КТС-1.
2. Правила заполнения форм корректировки таможенной стоимости
5. Графы, заполняемые декларантом: 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
В графах 2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 и 41 повторяются данные из соответствующих граф ГТД.
Графа 1. "Тип корректировки"
В левом подразделе указывается шестизначный цифровой код типа корректировки, в котором:
первая цифра показывает, на каком этапе осуществляется корректировка:
1 - в процессе таможенного оформления;
2 - после выпуска товара в соответствии с заявленным таможенным режимом;
вторая цифра показывает тип ошибки:

25. Көрсетiлген кеден құны (14 бағ. + 24 бағ.)
а) теңгеде
б) келісім-шарт валютасында
--------------------------------------------------------------------
декларанттың қолы мен мөрi
Келісілді                             Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі            Кеден комитетінің
2001 жылғы 5 ақпан                    2001 ж. 6 ақпандағы
N 42 бұйрығымен бекітілген
Кеден құнын, кеден төлемдері мен салықтарын
түзету нысандарын толтыру ережесі 1. Кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын
түзету және оны толтыруға қойылатын
талаптардың жалпы сипаттамасы
1. Бұл Ереже Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларға Кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету нысандарын толтыру ережесiн (бұдан әрi - КҚТ) айқындайды.
2. КҚТ жиынтығы КҚТ-1 нысанының негiзгi кiтапшаланған төрт парағынан, ал осы Ережелерде көзделген жағдайда КҚТ-2 нысанындағы қосушы парақтардан тұрады.
КҚТ парақтары кеден жүк декларациясының (КЖД) парақтарына сәйкес бөлiнедi.
3. КҚТ-1 негiзгi парағы, егер осындай тауарларға қатысты бiр және сол кеден режимi белгiленсе бiр атаудағы тауарлар бойынша (9 белгi дәрежесiндегi ТМД СЭҚ ТН бойынша бiр және сол жiктеме) кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету туралы деректердi көрсету үшiн пайдаланады.
Негiзгi парақтың бағандарын толтырудың жалпы ережесi КЖД-ның тиiстi бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас.
4. Тауарлардың бiрнеше атауларындағы кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын түзету кезiнде тауарлардың үш атауы бойынша кеден құнын, кеден төлемдерi мен салықтарын қосымша түзетуге мүмкiндiк беретiн әрбiр КҚТ-2 қосымша парақтары пайдаланылады. Қосушы парақтарды толтыру ережесi КҚТ-1 негiзгi парақтарының тиiстi бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас.
2. Кеден құнын түзету нысандарын толтыру ережесi
5. Декларант толтыратын бағандар: 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 және 41 бағандарында КЖД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.
1-баған. "Түзету тұрпаты".
Сол жақ бөлiмшеде түзету тұрпатының алты мәндi сандық код көрсетiледi, онда:
бiрiншi сан түзету қандай кезеңде екенiн көрсетедi:
- кедендiк ресiмдеу процесiнде;
2 - хабарланған кеден режимiне сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейiн;
екiншi сан қатенiң түрiн көрсетедi:

1 - технические ошибки*, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "А" ДТС-1 или "А" и "Б" ДТС-2; __________________
* К техническим ошибкам относятся арифметические ошибки, ошибки в пересчете или из-за неправильного применения курса валюты при расчете таможенной стоимости товара
2 - корректировка данных раздела "А" ДТС-1 или разделов "А" и "Б" ДТС-2.
Примечание. В случае выявления одновременно технических и содержательных ошибок следует указать цифру "2";
третья цифра (корректировка данных, связанных с дополнительными начислениями к величине таможенной стоимости):
1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости, по разделу "Б" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.16-19) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "Б" ДТС-1 или раздела "В" (гр.16-19) ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины дополнительных начислений;
четвертая цифра (корректировка данных, связанных со списываемыми суммами/вычетами из величины таможенной стоимости):
1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "В" ДТС-1 или раздела "В" (гр.20-23) ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины разрешенных вычетов;
пятая цифра:
1 - недостача, некачественный товар;
2 - результат последующей документальной проверки, проведенной таможенными органами;
3 - результат проверки финансово-хозяйственной деятельности участника внешнеэкономической деятельности, проведенной таможенными органами;
шестая цифра показывает тип корректировки с точки зрения ее завершенности:
1 - корректировка таможенной стоимости в связи с условной таможенной оценкой;
2 - корректировка таможенной стоимости в связи с окончательной таможенной оценкой.
Примечание 1. Цифры кода корректировки разделяются на три блока знаком "/" между первой и второй, пятой и шестой цифрами. Таким образом, код типа корректировки имеет вид: Х/ХХХХ/Х.
При отсутствии во втором блоке (цифры со второй по пятую) какой-либо из предусмотренных позиций в этом месте проставляются нули.
Примеры:
1) тип корректировки 1/1020/2 означает, что корректировка осуществлена в процессе таможенного оформления, причинами корректировки являются технические ошибки по разделу "А" ДТС-1 или по разделам "А" и "Б" ДТС-2 и уточнение данных по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2. Корректировка проведена в связи с окончательным расчетом таможенной стоимости;
2) тип корректировки 1/0000/1 означает, что корректировка таможенной стоимости осуществлена в процессе таможенного оформления в связи с условной таможенной оценкой;

1 - КҚД-1 "А" немесе КҚД-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша кеден құнының көлемiне әсер еткен техникалық қателер*;
_______________
* Техникалық қателерге арифметикалық қателер, есептесуде немесе тауардың кеден құнын есептеу кезінде валюта бағанын дұрыс қолданбаудан болған қателер жатады.
2 - КҚД-1 "А" бөлiмiндегi немесе КҚД-2 "А" және "Б" бөлiмдерiндегi мәлiметтердi түзету.
Ескерту. Техникалық және мазмұндық қателер бiр уақытта анықталған жағдайда, "2" санын көрсету керек;
үшiншi сан (кеден құнының көлемiне қосымша есептелгендерге байланысты мәлiметтердi түзету):
1 - КҚД-1 "Б" бөлiмi бойынша немесе КҚД-2 "В" бөлiмi (16-19 топ) бойынша кеден құнының көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - құрылымын және қосымша есептеулер көлемiн нақтылауға байланысты, КҚД-1 "Б" бөлiмiндегi немесе КҚД-2 "В" (16-19 топ) бөлiмiндегi мәлiметтердi түзету;
төртiншi сан (кеден құнының көлемiнен есептен шығарылатын сомаларға/шегерiмдерге байланысты мәлiметтердi түзету):
1 - КҚД-1 "В" бөлiмi бойынша немесе КҚД-2 "В" бөлiмi (20-23 топ) бойынша кеден құнының көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - құрылымын және рұқсат берiлген шегерiмдерiн нақтылауға байланысты, КҚД-1 "В" бөлiмiндегi немесе КҚД-2 "В" (20-23 топ) бөлiмiндегi мәлiметтердi түзету;
бесiншi сан:
1 - жетiспеушiлiк, сапасыз тауар;
2 - кеден органдары жүргiзген, келесi құжат тексерулерiнiң нәтижесi;
3 - кеден органдары жүргiзген, сыртқы экономикалық қызметке қатысушының қаржы-шаруашылық қызметiн тексеру нәтижесi;
алтыншы сан оның аяқталуынан қарағандағы түзету түрін көрсетедi:
1 - шартты кедендiк бағалауға байланысты кеден құнын түзету;
2 - соңғы кедендiк бағалауға байланысты кеден құнын түзету.
1 Ескерту. Түзету кодының сандары бiрiншi және екiншi, бесiншi және алтыншы сандар арасында мынадай "/" белгiмен үш блокқа бөлiнедi. Сонымен, түзету тұрпаты кодының мынадай түрлерi бар: Х/ХХХХ/Х.
Екiншi блокта (бесiншiнiң бойындағы екiден асатын сандар) көзделген қандай-да болмасын айқындамалар болмаған кезде, бұл жерге нөлдер қойылады.
Мысалдар:
1) 1/1020/2 түзетуiнiң тұрпаты түзетудiң түзету себептерi КҚД-1 "А" бөлiмi бойынша немесе КҚД-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша техникалық қателер және КҚД-1 "В" бөлiмi бойынша немесе КҚД-2 "В" бөлiмi (20-23 топ) бойынша мәлiметтердi нақтылау болып табылатын кеден ресiмдеуi процесiнде жүзеге асырылған түзетудi бiлдiредi. Түзету соңғы кедендiк бағалауға байланысты жүргiзiлдi;
2) 1/0000/1 түзетуiнің тұрпаты кеден құнын түзетудiң шартты кедендiк бағалауға байланысты кедендiк ресiмдеу процесiнде жүзеге асырылғандығын бiлдiредi;

3) тип корректировки 2/0200/2 означает, что корректировка осуществлена после получения декларантом товара с установленной условной таможенной оценкой и с проведением окончательной таможенной оценки после представления декларантом документов, уточняющих величину дополнительных начислений;
4) тип корректировки 2/0000/2 означает, что корректировка осуществлена после получения декларантом товара с установленной условной таможенной оценкой и с проведением таможенным органом окончательной таможенной оценки в связи с непредставлением декларантом в установленный срок документов, подтверждающих заявленную им таможенную стоимость, в связи с дополнительно представленными декларантом документами.
В правом подразделе графы указывается двузначный цифровой код таможенного режима из второго подраздела графы 1 ГТД.
Графа 3. "Добавочные листы"
Заполняется, если используются добавочные листы (форма КТС-2). Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
Графа 5. "Всего наименований товаров"
В графе указывается (цифрами) общее количество наименований товаров, таможенная стоимость которых корректируется.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость"
В левом подразделе графы проставляется общая откорректированная таможенная стоимость, определяемая как сумма откорректированных стоимостей товаров, указанных в левых подразделах граф 45 КТС-1 и КТС-2, граф 45 основного и добавочного листов ГТД остальных товаров, таможенная стоимость которых не корректировалась.
В правом подразделе указывается значение графы 12 основного листа ГТД, если корректировка проводится впервые, или значение левой подграфы предыдущей формы КТС-1, если корректировка таможенной стоимости уже проводилась.
Графа 20. "Условия поставки"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением условий поставки товара, в этой графе указывается уточненное условие поставки. В противном случае, повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением (изменением) фактурной стоимости данного товара на день принятия ГТД к таможенному оформлению, в данной графе указывается уточненное значение фактурной стоимости товара. В противном случае, повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 23. "Курс валюты"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с уточнением курса валюты, указанной в левом подразделе графы 22 ГТД, в данной графе указывается уточненное значение курса валюты, в которой заявлена фактурная стоимость товара, к валюте Республики Казахстан, установленный Национальным Банком Республики Казахстан на день принятия ГТД к таможенному оформлению. В противном случае, повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Примечание. Все корректировки таможенной стоимости (в том числе и корректировки таможенной стоимости после выпуска товара для свободного обращения) проводятся по курсу валюты на день принятия ГТД к таможенному оформлению.
Графа 32. "Товар N"
Указывается номер товара из соответствующей графы ГТД, таможенная стоимость которого корректируется.
Графа 38. "Вес нетто (кг)"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением веса нетто товара на момент ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан, в данной графе указывается уточненное и документально подтвержденное значение чистого веса товара с учетом первичной упаковки, неотделимой от товара до его потребления, или общий вес для наливных и насыпных товаров. В противном случае, повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением фактурной стоимости товара, в данной графе указывается уточненная фактурная стоимость товара. В противном случае, повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Графа заполняется в случае, если в ходе корректировки таможенной стоимости декларантом дополнительно представляются документы (дополнения к контракту, дополнительные соглашения, разрешения таможенных органов и другие).
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения той же графы ГТД, при этом указываются номера и дни представленных дополнительно декларантом документов, на основании которых проведена корректировка.
Графа 45. "Таможенная стоимость товара"
В левом подразделе графы проставляется откорректированная таможенная стоимость товара, описанного в графе 31 КТС.

3) 2/0200/2 түзетуiнiң тұрпаты түзетудiң декларант белгiленген шартты кедендiк бағалаумен тауар алғаннан кейiн және декларант соңғы кедендiк бағалау жүргiзiп, қосымша есептеулердiң көлемiн нақтылайтын құжаттар бергеннен кейiн жүзеге асырылатындығын бiлдiредi;
4) 2/0000/2 түзетуiнiң тұрпаты түзетудiң декларанттың қосымша берген құжаттарына байланысты, олардың хабарлаған кеден құнын растайтын құжаттарды декларанттың белгiлеген мерзiмде бермеуiне байланысты белгiленген шартты кедендiк бағалаумен және кеден органының соңғы кедендiк бағалау жүргiзуiмен декларант тауарды алғаннан кейiн жүзеге асырылатындығын бiлдiредi.
Оң жақтағы қосымша бөлiмде КҚД-1 бағанының екiншi қосымша бөлiмiндегi кеден режимiнiң екi мәндi сандық коды көрсетiледi.
3 баған. "Қосымша қағаздар".
Егер қосымша қағаздар пайдаланылса, толтырылады (КҚТ-2 нысаны). Бағанды толтыру Ережесi ЖКД-ның тиiстi бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас.
5 баған. "Тауарлардың барлық атауы".
Бағанда кеден құны түзетiлетiн тауарлардың атауларының жалпы саны (санмен) көрсетiледi.
12 баған. "Жалпы кеден құны".
Бағанның сол жақ қосымша бөлiмiнде кеден құны түзетiлмеген қалған тауарлардың негiзгi және ЖКД қосымша қағаздарының 45 бағандарының, КҚТ-1 және КҚТ-2 бағандарының сол жақ қосымша бөлiмдерiнде көрсетiлген құны түзетiлген тауарлардың сомасы сияқты айқындалатын, жалпы түзетiлген кеден құны қойылады.
Оң жақтағы қосымша бөлiмде, егер түзету бiрiншi рет жүргiзiлсе, немесе сол жақтағы қосымша бағанның мәнi алдыңғы КҚТ-1 нысаны болса, егер кеден құнын түзету жүргiзiлген болса, ЖКД негiзгi қағазының 12 бағанындағы мән көрсетіледi.
20 баған. "Жеткiзу шарты".
Тауардың жеткiзу шартын нақтылауға байланысты кеден құны түзетiлген жағдайда, бұл бағанда жеткiзудiң нақтыланған шарты көрсетіледi. Олай болмаған жағдайда, ЖКД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.
22 баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны".
Кедендiк ресiмдеуге ЖКД қабылдаған күнi осы тауардың фактуралық құнын нақтылауға (өзгертуге) байланысты кеден құнын түзеткен жағдайда, осы бағанда тауардың фактуралық құнының нақтыланған мәнi көрсетiледi. Олай болмаған жағдайда, ЖКД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.
23 баған. "Валюта бағамы".
ЖКД бағанының сол жақтағы қосымша бағанында көрсетiлген валюта бағамын нақтылауға байланысты тауардың кеден құны түзетiлген жағдайда, осы бағанда кедендiк ресiмдеуге ЖКД қабылдаған күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген, Қазақстан Республикасының валютасына тауардың фактуралық құны хабарланған валюта бағамының нақты мәнi көрсетiледi. Олай болмаған жағдайда, ЖКД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.
Ескерту. Кеден құнының барлық түзетулерi (соның iшiнде тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан кейiнгi кеден құнын түзету) кедендiк ресiмдеуге ЖКД қабылдаған күнгi валюта бағамы бойынша жүргiзіледi.
32 баған. "Нетто (кг) салмағы".
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу сәтiнде тауардың нетто салмағын нақтылауға байланысты кеден құны түзетiлген жағдайда, осы бағанда оны тұтынуға дейiнгi тауардан бөлiнбес немесе сұйық және ұнтақ тауарлар үшiн жалпы салмағы алғашқы қалыптауы ескерiлiп тауардың таза салмағының нақтыланған және құжатпен расталған мәнi көрсетiледi. Олай болмаған жағдайда, ЖКД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.
42 баған. "Тауардың фактуралық құны".
Тауардың фактуралық құнын нақтылауға байланысты кеден құны түзетiлген жағдайда, осы бағанда тауардың нақтыланған фактуралық құны көрсетiледi. Олай болмаған жағдайда, ЖКД тиiстi бағандарындағы мәлiметтер қайталанады.".
44 баған. "Қосымша ақпараттар/берiлетiн құжаттар".
Баған егер, декларант кеден құнын түзету барысына қосымша құжаттар берген жағдайда (келiсiм-шартқа қосымша, қосымша келiсiмдер, кеден органдарының рұқсаттары және басқалары), толтырылады.
Бағанды толтыру Ережесi ЖКД сол бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас, бұл ретте, түзету жүргiзiлген негiзде декларанттың қосымша берген құжаттарының нөмiрi және күндерi көрсетiледi.
45 баған. "Тауардың кеден құны".
Бағанның сол жақтағы қосымша бөлiмiне КҚТ 31 бағанында жазылған тауардың түзетiлген кеден құны қойылады.

В правом подразделе графы указывается значение графы 45 ГТД для товара, указанного в графе 31 КТС.
Графа 46. "Статистическая стоимость"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с условной таможенной оценкой, данная графа не заполняется.
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с окончательной таможенной оценкой, в данной графе указывается статистическая стоимость товара, рассчитанная на основе откорректированной таможенной стоимости.
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
Графа 47. "Исчисление таможенных платежей и налогов":
подграфы "Вид", "Основа начисления", "Ставка", "Сумма", "СП" при расчете таможенных платежей и налогов заполняются аналогично правилам заполнения графы 47 ГТД применительно к графам 12, 45 КТС-1 (КТС-2);
в подграфе "Код вида платежа" указывается:
"0" - если сумма откорректированного платежа отлична от суммы соответствующего платежа в ГТД или в соответствующем листе КТС-1 или КТС-2 (если корректировка осуществлялась ранее);
"-" - если сумма платежа в результате корректировки таможенной стоимости не изменилась.
В подграфе "Предыдущая сумма" указывается ранее заявленная в ГТД или КТС-1 и КТС-2 (если уже осуществлялись корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов) сумма платежа.
В подграфе "Изменение" указывается разница величин, указанных в подграфах "Сумма" и "Предыдущая сумма" со знаком (+), если происходит доначисление платежей, со знаком (-), если происходит возврат платежей.
В подграфе "Общая сумма, подлежащая взысканию" указывается сумма величин, указанных в подграфе "Изменения".
Графа 54. "Место и дата"
Правила заполнения декларантом этой графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
В случаях, когда форма КТС-1 (КТС-2) заполняется должностным лицом таможенного органа, в этой графе им проставляется день заполнения, подпись и личная номерная печать. При этом графа 14 не заполняется.
6. Графы, заполняемые таможенным органом
Таможенным органом заполняются графы А, 43, С, D.
Графа А
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с временной (условной) таможенной оценкой, в данной графе указывается день представления декларантом таможенному органу документов, необходимых для уточнения таможенной стоимости. В том случае, если в рамках общего установленного срока уточнения таможенной стоимости устанавливается несколько промежуточных сроков, то в данной графе последовательно указывается каждый из этих сроков.
Графа 43. "Метод таможенной оценки, использованный для определения таможенной стоимости"
Указывается цифровое обозначение метода определения таможенной стоимости. В том случае, если метод не изменяется, то указывается тот метод, который использовался декларантом при заявлении таможенной стоимости. В том случае, если при корректировке таможенной стоимости использовался другой метод определения таможенной стоимости, то в данной графе указывается тот метод, который применялся при корректировке стоимости.
В случае выпуска товара с условной таможенной оценкой, в этой графе проставляется "0".
Графа С
Указывается вид обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с заявлением декларанта на предоставление ему товара с условной таможенной оценкой. При этом должностным лицом таможенного органа указывается номер платежного поручения, по которому внесены необходимые таможенные пошлины и налоги на депозит таможенного органа, и заверяется в установленном порядке.
Графа D
Проставляются подписи руководителей структурных подразделений таможенного органа, заверенные личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, и дата.
Приложение
к Правилам заполнения форм корректировки
таможенной стоимости, таможенных
платежей и налогов
Формы корректировки таможенной стоимости,
таможенных платежей и налогов
Форма корректировки таможенной    КТС-1
стоимости, таможенных платежей
и налогов                         ____________________
___________________________________!1. Тип корректировки!Приложение к ГТД
!2. Отправитель/             !____________________!__________________
!   экспортер     N          !3. Доб.лист  !      !

Бағанның оң жақтағы қосымша бөлiмiнде КҚТ 31 бағанында көрсетiлген тауар үшiн ЖКД 45 бағанындағы мән көрсетiледi.
46 баған. "Статистикалық құн".
Шартты кедендiк бағалауға байланысты тауардың кеден құны түзетiлген жағдайда, бұл баған түзетiлмейдi.
Соңғы кедендiк бағалауға байланысты тауардың кеден құны түзетiлген жағдайда, осы бағанда түзетiлген кеден құны негiзiнде есептелген тауардың статистикалық құны көрсетiледi.
Бағанды толтыру Ережесi ЖКД тиiстi бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас.
47 баған. "Кеден төлемдерiн және салықтарды есептеу":
"Түрi", "Есептеу негiзi", "Ставка", "Сома", "БК" қосымша бағандары кеден төлемдерiн және салықтарды есептеу кезiнде, КҚТ-1 (КҚТ-2) 12, 45 бағандары сияқты ЖКД 47 бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас толтырылады;
"Төлем түрiнiң коды" қосымша бағанында:
егер, төлемнiң түзетiлген сомасы ЖКД тиiстi немесе КҚТ-1 немесе КҚТ-2 тиiстi қағазы сомасынан (егер түзету бұрын жүзеге асырылған болса) ерекшеленсе - "0";
егер, кеден құнын түзеу нәтижесiнде төлем сомасы өзгертiлмесе - "-" көрсетiледi.
"Бұрынғы сома" қосымша бағанында КЖД немесе КҚТ-1 және КҚТ-2-де (егер кеден құны, кеден төлемдерi мен салықтары жүзеге асырылса) бұрын көрсетпеген төлем сомасы көрсетіледi.
"Өзгерiс" қосымша бағанында, егер қосымша аудару болса (+) белгiсiмен, егер төлемдер қайтарылуға жатса (-) белгiсiмен "сома" және "Бұрынғы сома" қосымша бағандарында көрсетiлген шектердiң айырмасы көрсетiледi.
"Өндiріп алуға жататын жалпы сома" қосымша бағанда "Өзгерiстер" қосымша бағанында көрсетiлген шектер сомасы көрсетiледi.
54-баған. "Орны және күнi".
Декларанттың бұл бағанды толтыруы ережесi КЖД тиiстi бағанын толтыру ережесiне ұқсас.
Кеден органының лауазымды тұлғасы КҚТ-1 (КҚТ-2) нысанын толтырған жағдайда, бұл бағанда оларға толтыру күнi, қолы және жеке нөмiрлiк мөрi қойылады. Бұл ретте, 14-баған толтырылмайды.
6. Кеден органы толтыратын бағандар.
Кеден органы А, 43, С, D бағандарын толтырады.
А бағаны.
Уақытша (шартты) кеден бағалауымен байланысты кеден құнын түзету жағдайында осы бағанда декларанттың кеден құнын нақтылау үшiн қажеттi құжаттарды кеден органына беру күнi көрсетiледi. Егер кеден құнын жалпы белгiленген нақтылау мерзiмiнiң шегiнде бiрнеше өтпелi мерзiмдер белгiленсе, онда осы бағанда келесi осы мерзiмдердiң әрқайсысы көрсетiледi.
43-баған. "Кеден құнын айқындау үшiн пайдаланған кеден бағалауының тәсiлi".
Кеден құнын айқындау тәсiлiнiң сандық белгiлеуi көрсетiледi. Егер тәсiл өзгермеген жағдайда, онда кеден құнын көрсету кезiнде декларант пайдаланған сол тәсiл көрсетiледi. Егер кеден құнын түзету кезiнде кеден құнын айқындаудың басқа тәсiлi қолданылған жағдайда, онда осы бағанда құнды түзету кезiнде қолданылатын сол тәсiл көрсетiледi.
Шартты кеден бағалауымен тауарды шығару жағдайында бұл бағанда "0" қойылады.
С бағаны.
Декларанттың өтiнiшiне сәйкес шартты кеден бағалауымен оған тауарды беруге сәйкес кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз етудiң түрi көрсетiледi. Бұл ретте, кеден органының лауазымды тұлғасы ол бойынша кеден органының депозитiне қажеттi кеден баждары мен салықтары енгiзiлген төлем тапсырысының нөмiрi көрсетiледi және белгiленген тәртіппен расталады.
D бағаны.
Кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырылған кеден органы құрылымдық басшысының қолы мен күнi қойылады.
Кеден құнын, кеден төлемдерi мен
салықтарын түзету нысандарын толтыру
ережесі қосымшасы
Кедендік құнның декларациясының
нысаны
Кеден құнын, кеден төлемдерін және
салықтарын түзетудің нысаны         КҚТ-1           ЖКД-сына қосымша
1. Түзетудің тұрпаты
2. Экспорттаушы/жөнелтуші           3. Қосымша парақ

47.   !Вид !Основа!Ставки!Сумма!СП !КП !Предыдущая Сумма !Изменение!N и
Исчис.!    !на-   !      !     !   !   !                 !         !дата
тамож.!    !числе-!      !     !   !   !                 !         !платеж.
плат. !    !ния   !      !     !   !   !                 !         !поруч.
!____!______!______!_____!___!___!_________________!_________!______
!      Всего
___________________________________________________________________________
47.   !Вид !Основа!Ставки!Сумма!СП !КП !Предыдущая Сумма !Изменение!N и
Исчис.!    !на-   !      !     !   !   !                 !         !дата
тамож.!    !числе-!      !     !   !   !                 !         !платеж.
плат. !    !ния   !      !     !   !   !                 !         !поруч.
!____!______!______!_____!___!___!_________________!_________!______
!      Всего
___________________________________________________________________________
47.   !Вид !Основа!Ставки!Сумма!СП !КП !Предыдущая Сумма !Изменение!N и
Исчис.!    !на-   !      !     !   !   !                 !         !дата
тамож.!    !числе-!      !     !   !   !                 !         !платеж.
плат. !    !ния   !      !     !   !   !                 !         !поруч.
!____!______!______!_____!___!___!_________________!_________!______
!      Всего
___________________________________________________________________________

47. Ке.   Түрі Есеп.  Ставка. Сома ТТ ТК  Алдыңғы сома Өзгер.Төлем
ден тө.        теудің  лар                             істер тапсы.
емдерін        негіз.                                       рысының_
есептеу        демесі                                       мен күні
Барлығы
47. Ке.   Түрі Есеп.  Ставка. Сома ТТ ТК  Алдыңғы сома Өзгер. Төлем
ден тө.        теудің  лар                             істер  тапсы.
емдерін        негіз.                                       рысының_
есептеу        демесі                                       мен күні
Барлығы
47. Ке.   Түрі Есеп.  Ставка. Сома ТТ ТК  Алдыңғы сома Өзгер. Төлем
ден тө.        теудің  лар                             істер  тапсы.
емдерін        негіз.                                       рысының_
есептеу        демесі                                       мен күні
Барлығы
____________________________________________________________________