Об утверждении Инструкции о порядке открытия и ведения банками второго уровня специальных счетов граждан Республики Казахстан, амнистированных в связи с легализацией ими денег
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 89. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.04.2001 г. за N 1466. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 сентября 2004 года N 119
Извлечение из постановления Правления Национального
Банка РК от 13 сентября 2004 года N 119
"В целях приведения в соответствие нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан с законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия.
Председатель
Национального Банка
Приложение
Перечень постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
признанных утратившими силу
...
1) Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 89 "Об утверждении Инструкции о порядке открытия и ведения банками второго уровня специальных счетов граждан Республики Казахстан, амнистированных в связи с легализацией ими денег"...".
-------------------------------------------------------------------
В целях реализации мероприятий по проведению легализации денег граждан Республики Казахстан, амнистированных в соответствии с Законом Республики Казахстан Z010173_  "Об амнистии граждан Республики Казахстан в связи с легализацией ими денег", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке открытия и ведения банками второго уровня специальных счетов граждан Республики Казахстан, амнистированных в связи с легализацией ими денег, и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции о порядке открытия и ведения банками второго уровня специальных счетов граждан Республики Казахстан, амнистированных в связи с легализацией ими денег;
2) в двухдневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию о порядке открытия и ведения банками второго уровня специальных счетов граждан Республики Казахстан, амнистированных в связи с легализацией ими денег, до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 89
Инструкция о порядке открытия и ведения банками второго уровня
специальных счетов граждан Республики Казахстан,
амнистированных в связи с легализацией ими денег
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан Z010173_  "Об амнистии граждан Республики Казахстан в связи с легализацией ими денег" (далее - Закон), иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяет особенности открытия и ведения банками второго уровня (далее - банки) специальных счетов по легализации денег граждан Республики Казахстан (далее - вкладчики) и порядок учета денег, находящихся на специальных счетах по легализации денег вкладчиков (далее - специальные счета).

Ақшаны жария етуiне байланысты Қазақстан Республикасының рақымшылық жасалған азаматтарына екiншi деңгейдегi банктердiң арнайы есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 9 сәуірдегі N 89 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 17 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1466. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 119 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария етуiне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы"  Z010173_  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының рақымшылық жасалған азаматтарының ақшасын жария ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Ақшаны жария етуiне байланысты Қазақстан Республикасының рақымшылық жасалған азаматтарына екiншi деңгейдегi банктердiң арнайы есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Ақшаны жария етуiне байланысты Қазақстан Республикасының рақымшылық жасалған азаматтарына екiнші деңгейдегi банктердiң арнайы есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап екi күндiк мерзiмде осы қаулыны және Ақшаны жария етуiне байланысты Қазақстан Республикасының рақымшылық жасалған азаматтарына екiншi деңгейдегi банктердiң арнайы есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 89 қаулысымен бекітілген
Ақшаны жария етуiне байланысты Қазақстан Республикасының
рақымшылық жасалған азаматтарына екiншi деңгейдегi банктердiң
арнайы есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi туралы
нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария етуiне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы"  Z010173_  Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң), Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы азаматтарының (бұдан әрi - салымшылар) ақшасын жария ету бойынша екінші деңгейдегі банктердiң (бұдан әрі - банктер) арнайы есепшоттар ашу және жүргізу ерекшеліктерiн және салымшылардың ақшасын жария ету бойынша арнайы есепшоттардағы (бұдан әрі - арнайы есепшоттар) ақшаның есебін жүргiзу тәртібiн айқындайды.

2. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные K941000_  Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законами Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Z980237_  "О платежах и переводах денег".
3. Специальные счета являются сберегательными счетами, открываемыми вкладчикам на условиях вклада до востребования в тенге и иностранной валюте в банках-участниках системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц.
При этом на специальные счета без ограничений зачисляется иностранная валюта по перечню согласно приложению N 2-2 к настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 17 мая 2001 года N 135 V011516_  .
4. Отношения между вкладчиком и банком определяются законодательством Республики Казахстан.
5. Зачисление вкладчиками денег на специальные счета в банках путем вклада наличных денег в национальной или в иностранной валюте, перевода собственных денег с персональных счетов в иностранных банках осуществляется в течение тридцати календарных дней с даты, установленной Указом Президента Республики Казахстан, без права распоряжения ими в течение указанного периода.
По окончании периода легализации денег, установленного Законом, зачисление денег на специальные счета в банках запрещается. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 30 июня 2001 года N 272/1 V011654_  .
6. Распоряжение деньгами, внесенными вкладчиками на специальный счет, может осуществляться на следующий день после окончания периода легализации денег, установленного Законом, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Перевод денег вкладчика со специального счета на другие банковские счета осуществляется в соответствии с нормами банковского законодательства V980711_  , а также общими условиями проведения операций соответствующего банка. На банковские счета, на которые был осуществлен перевод денег со специального счета, распространяется обычный режим функционирования, предусмотренный действующим законодательством.
8. Банки должны обеспечить отдельный учет денег вкладчиков, размещенных на специальных счетах в порядке, предусмотренном приложением N 1 к настоящей Инструкции.
Глава 2. Особенности открытия специальных счетов
9. Для открытия специальных счетов по договору банковского вклада вкладчики представляют в банк документы, предусмотренные нормативным правовым актом Национального Банка, регулирующим порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов V001199_  .
Информация о наличии специальных счетов и количестве денег на них не подлежит разглашению.

2. Осы Нұсқаулықта  K941000_  Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде,  Z952444_  "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" және  Z980237_  "Ақша төлемі және аударымы туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген ұғымдар қолданылады.
3. Арнайы есепшоттар салымшылардың жеке тұлғалардың салымдарына мiндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне қатысушы банктердегі талап ету салымының шарттары бойынша теңгемен және шетел валютасымен ашатын жинақ есепшоттары болып табылады.
Сонымен бiрге арнайы есепшотқа осы Нұсқаулықтың N 2-2 қосымшасына сәйкес тiзбе бойынша шетел валютасы шектеу қойылмай аударылады. <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.05.17. N 135 қаулысымен V011516_
4. Салымшы мен банк арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталады.
5. Салымшылар банктердегі арнайы есепшоттарға ақшаны ұлттық немесе шетел валютасымен қолма-қол ақша салу, шетел банктеріндегі дербес есепшоттардан өз ақшасын аудару арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығында белгіленген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде жүзеге асырады, осы кезең iшiнде ақшаны жұмсауына болмайды.
Заңда белгiленген ақшаны жария ету кезеңi аяқталғаннан кейiн банктердегi арнайы есепшоттарға ақша аударуға тыйым салынады.<*>
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 30 маусым N 272/1 қаулысымен V011654_
6. Салымшылар Заңда белгiленген ақшаны жария ету кезеңi аяқталғаннан кейiн келесi күнi арнайы есепшоттарға салған ақшаларын Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жұмсай алады.
7. Салымшының арнайы есепшоттан басқа банктiк есепшоттарға ақша аударуы банктiк  V980711_  заңнамалардың нормаларына, сондай-ақ тиiстi банктiң операциялар жүргiзуiнiң жалпы шарттарына сәйкес жүзеге асырылады. Арнайы есепшоттан ақша аударылған банктiк есепшоттарға қолданылып жүрген заңнамаларда көзделген әдеттегi жұмыс iстеу режимi қолданылады.
8. Банктер осы Нұсқаулықтың N 1 қосымшасында көзделген тәртiппен салымшылардың арнайы есепшоттарға орналастырылған ақшасына жеке есеп жүргiзiп отыруға тиiс.
2-тарау. Арнайы есепшот ашу ерекшелiктерi
9. Банктiк салым шарты бойынша арнайы есепшот ашу үшiн салымшылар банкке банктiк есепшоттар ашу, жүргiзу және жабу тәртiбiн реттейтiн  V001199_  Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген құжаттарды ұсынады.
Арнайы есепшоттардың бар екендiгi және олардағы ақшаның мөлшерi туралы ақпаратты жария етуге болмайды.

10. В договоре банковского вклада в обязательном порядке должно быть предусмотрено, что специальный счет открывается в целях легализации денег граждан Республики Казахстан.
11. После заключения договора банковского вклада и внесения денег банк выдает вкладчику свидетельство о внесении денег на специальный счет по легализации денег (далее - свидетельство) по форме согласно приложению N 2 к настоящей Инструкции.
12. Бланк свидетельства является документом строгой отчетности.
13. Банки предварительно представляют в Национальный Банк заявки на получение бланков свидетельств. Национальный Банк в соответствии с полученными заявками осуществляет изготовление и реализацию банкам-заявителям бланков свидетельств.
14. Национальный Банк осуществляет регистрацию учетного номера и количества выданных бланков свидетельств в разрезе каждого банка-заявителя.
15. По окончании периода легализации денег, установленного Законом для зачисления вкладчиками денег на специальные счета в банках, неиспользованные бланки свидетельств подлежат уничтожению банками, о чем составляется акт, подписанный первым руководителем банка, по форме согласно приложению N 2-1 к настоящей Инструкции. Нотариально удостоверенная копия акта об уничтожении бланков свидетельств в пятидневный срок после окончания периода легализации денег подлежит представлению банком в Национальный Банк. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 апреля 2001 года N 123 V011481_ ; от 17 мая 2001 года N 135 V011516_  .
Глава 3. Заключительные положения
16. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, в том числе вопросы закрытия специальных счетов, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение N 1
к Инструкции о порядке
открытия и ведения
банками второго уровня
специальных счетов граждан
Республики Казахстан,
амнистированных в связи с
легализацией ими денег,
утвержденной постановлением
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 89
Порядок отражения в бухгалтерском учете денег граждан, находящихся на специальных счетах, осуществляется банками следующим образом:
1. Учет легализируемых гражданами Республики Казахстан денег ведется на балансовом счете 2222 "Специальные счета по легализации денег граждан Республики Казахстан".
2. При внесении (переводе) денег гражданами Республики Казахстан на "Специальные счета по легализации денег граждан Республики Казахстан" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1001 "Наличность в кассе"
(1050 "Корреспондентские счета")                   На сумму
легализируемых
Кт 2222 "Специальные счета по легализации денег    денег
граждан Республики Казахстан" (с открытием
отдельных лицевых счетов в тенге или иностранной
валюте)

10. Банктiк салым шартында арнайы есепшоттың Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасын жария ету мақсатында ашылуы мiндеттi түрде көзделуге тиiс.
11. Банктiк салым шарты жасалып, ақша салынғаннан кейiн банк салымшыға осы Нұсқаулықтың N 2 қосымшасына сәйкес нысанмен ақшаны жария ету бойынша арнайы есепшотқа ақша салғаны туралы куәлiк (бұдан әрi - куәлiк) бередi.
12. Куәлiк бланкiсi қатаң есептегi құжат болып табылады.
13. Банктер Ұлттық Банкке куәлiктердiң бланкiлерiн алуға тапсырысты алдын ала бередi. Ұлттық Банк алынған тапсырыстарға сәйкес куәлiктердiң бланкiлерiн даярлап, тапсырыс берушi банктерге және сатады.
14. Ұлттық Банк әрбiр тапсырыс берушi банкке қатысты берiлген куәлiк бланкiлерiнiң есептiк нөмiрiн және санын тiркеп отырады.
15. Осы Нұсқаулықтың N 2-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша салымшылардың банктердегi арнайы есепшоттарға ақша аударуы үшiн Заңмен белгiленген ақшаны жария ету кезеңi аяқталған соң банктер пайдаланылмаған куәлiк бланкiлерiн жоюға тиiс, ол жөнiнде банктiң бiрiншi басшысының қолы қойылған актi жасалады. Банк куәлiк бланкілерінің жойылғаны туралы актінің нотариат куәландырған көшірмесін ақшаны жария ету кезеңі аяқталған соң бес күндік мерзімде Ұлттық Банкке беруге тиіс. <*>
Ескерту. 15-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының     2001.04.20. N 123 қаулысымен .   V011481_
Ескерту. 15-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001.05.17. N 135 қаулысымен .   V011516_
3-тарау. Қорытынды ережелер
16. Осы Нұсқаулықта реттелмеген мәселелер, сонымен бірге арнайы есепшоттарды жабу мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 9 сәуiрдегi
N 89 қаулысымен бекiтiлген
Ақшаны жария етуiне байланысты
Қазақстан Республикасының
рақымшылық жасалған азаматтарына
екiншi деңгейдегi банктердiң арнайы
есепшоттар ашу және жүргiзу тәртiбi
туралы нұсқаулыққа
N 1 қосымша
Банктер азаматтардың арнайы есепшоттардағы ақшасын бухгалтерлiк есепте көрсету тәртiбiн былайша жүзеге асырады:
1. Қазақстан Республикасының азаматтары жария еткен ақшаның есебi "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар" 2222 баланстық есепшоттарында жүргiзiледi.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттарға ақша салған (аударым жасаған) кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 1001 "Кассадағы ақша"
(1050 "Корреспонденттiк есепшоттар")
Кт 2222 "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасын   Жария етiлетiн ақшажария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар"     сомасына
(теңгемен немесе шетел валютасымен
бөлек жеке есепшоттар аша отырып)

3. При ежемесячном начислении вознаграждения путем отнесения начисленного вознаграждения на расходы банка осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если легализируемые деньги были внесены (перечислены) в тенге:
Дт 5222 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения На сумму
по специальным счетам по легализации денег граждан    начисленного
по Республики Казахстан"                              вознаграждения
Кт 2722 "Начисленные расходы по специальным счетам по
легализации денег граждан Республики Казахстан"
2) если легализируемые деньги были внесены (перечислены) в иностранной валюте:
Дт 1858 "Короткая валютная позиция банка по          На сумму
иностранной валюте"                                  начисленного
(2858) "Длинная валютная позиция банка по            вознаграждения
иностранной валюте"
Кт 2722 "Начисленные расходы по специальным счетам по
легализации денег граждан Республики Казахстан"
И одновременно, в тенге:
Дт 5222 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
специальным счетам по легализации денег граждан Республики      На сумму
Казахстан"                                                    начисленного
Кт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге           вознаграждения
Кт 1859 "Контрстоимость иностранной валюты в тенге
(длинной валютной позиции)"
(2859) "Контрстоимость иностранной валюты в тенге
(короткой валютной позиции)"
4. При оплате начисленного вознаграждения осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2722 "Начисленные расходы по специальным счетам по         На сумму
легализации денег граждан Республики Казахстан"             выплачиваемого
Кт 1001 "Наличность в кассе"                                вознаграждения
(1050 "Корреспондентские счета")
5. При снятии суммы денег, легализованной гражданами Республики Казахстан, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2222 "Специальные счета по легализации денег граждан      На сумму,
Республики Казахстан"                                       указанную в
Кт 1001 "Наличность в кассе"                                 платежном
(1050 "Корреспондентские счета")                           поручении
6. При неоплате суммы денег, легализованной гражданами Республики Казахстан, и вознаграждения по ней осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2222 "Специальные счета по легализации денег граждан
Республики Казахстан" б/с 2211                                 На
Кт 2225 "Просроченная задолженность банка по прочим       легализованную
операциям с клиентами"                                        сумму
Дт 2722 "Начисленные расходы по специальным счетам по       На сумму
легализации денег граждан Республики Казахстан"          вознаграждения
Кт 2749 "Прочее просроченное вознаграждение"

3. Есептелген сыйақыны банктiң шығыстарына жатқызу арқылы ай сайын сыйақы есептеу кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
1) егер жария етiлетiн ақша теңгемен салынса (аударылса):
Дт 5222 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"       Есептелген сыйақы
Кт 2722 "Қазақстан Республикасы азаматтарының     ақшасын сомасына
жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар бойынша
есептелген шығыстар"
2) егер жария етiлетiн ақша шетел валютасымен салынса (аударылса):
Дт 1858 "Шетел валютасымен банктiң қысқа
валюта позициясы" (2858) "Шетел валютасымен
банктiң ұзын валюта позициясы"                    Есептелген сыйақы
Кт 2722 "Қазақстан Республикасы азаматтарының        сомасына
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар
бойынша есептелген шығыстар"
және сонымен қатар теңгемен:
Дт 5222 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар"       Есептелген сыйақы
Кт 1859 "Шетел валютасының қарсы құны теңгемен      сомасына
(ұзын валюта позициясы)"
(2859) "Шетел валютасының қарсы құны теңгемен
(қысқа валюта позициясы)"
4. Есептелген сыйақы төлеу кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2722 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар
бойынша есептелген шығыстар"                      Төленетiн сыйақы
сомасына
Кт 1001 "Кассадағы ақша"
(1050 "Корреспонденттiк есепшоттар")
5. Қазақстан Республикасының азаматтары жария еткен ақшаны есепшоттан алған кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2222 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар"    Төлем
Кт 1001 "Кассадағы ақша"                          тапсырмасында
(1050 "Корреспонденттiк есепшоттар")              көрсетiлген сомаға
6. Қазақстан Республикасы азаматтарының жария еткен ақшасы және ол бойынша сыйақы төленбеген жағдайда мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2222 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегі арнайы есепшоттар"     Жария етілген
б/е 2211                                           сомаға
Кт 2225 "Банктiң клиенттермен жүргiзiлетiн басқа
операциялары бойынша мерзiмi өткен берешегi"
Дт 2722 "Қазақстан Республикасы азаматтарының
ақшасын жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар
бойынша есептелген                                Сыйақы сомасына
шығыстар"
Кт 2749 "Басқа мерзiмi өткен сыйақы"

7. При оплате просроченной банком суммы денег, легализованной гражданами Республики Казахстан, и вознаграждения по ней осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 2225 "Просроченная задолженность банка по прочим           На
операциям с клиентами"                                  легализованную
Кт 1001 "Наличность в кассе"                                сумму
(1050 "Корреспондентские счета")
Дт 2749 "Прочее просроченное вознаграждение"               На сумму
Кт 1001 "Наличность в кассе"                            вознаграждения
(1050 "Корреспондентские счета")
Приложение N 2
к Инструкции о порядке
открытия и ведения
банками второго уровня
специальных счетов граждан
Республики Казахстан,
амнистированных в связи с
легализацией ими денег,
утвержденной
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 г. N 89 <*>
Сноска. Приложение 2 - в новой редакции согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 апреля 2001 года N 123   V011481_  .
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о внесении денег на специальный счет
по легализации денег
Дата выдачи "___"___________200__ года
Удостоверяет, что гражданин Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ф.и.о., удостоверение личности N)
__________________________________________________________________________
(место жительства)
Внес вклад до востребования в сумме
__________________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Банк______________________________________________________________________
(полное наименование банка)
обязуется возвратить указанную сумму либо перевести ее на иные банковские
счета по первому требованию вкладчика со следующего дня после окончания
периода легализации денег, определяемого в соответствии с Законом
Республики Казахстан  Z010173_   "Об амнистии граждан Республики Казахстан в
связи с легализацией ими денег".
Председатель Правления
Главный бухгалтер
Печать банка
Приложение N 2-1
к Инструкции о порядке
открытия и ведения банками
второго уровня специальных
счетов граждан Республики
Казахстан, амнистированных в
связи с легализацией ими денег,
утвержденной постановлением
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 89 <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 2-1 - постановлением
Правления Национального Банка РК от 20 апреля 2001 года N 123   V011481_  ;
Приложение с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 30 июня 2001 года N 272/1   V011654_  .
Акт
об уничтожении бланков Свидетельств о внесении денег
на специальный счет по легализации  денег
г. ________
"___"_________2001 года уполномоченными лицами
_______________________________________________________________________,
(ф.и.о., должность)
действующими на основании приказа Председателя Правления
_______________________________________________________________________
(наименование банка)
от "___"_________2001 г., осуществлено уничтожение неиспользованных
бланков Свидетельств о внесении денег на специальный счет по легализации
денег (далее - "бланк Свидетельства").
____________________________________________________
N п/п!      Учетный номер бланка Свидетельства
----------------------------------------------------
_____!______________________________________________
_____!______________________________________________
Итого!______________________________________________
_____!______________________________________________
Уничтожение бланков Свидетельств осуществлено посредством применения машин по уничтожению бумаги.
При уничтожении уполномоченными лицами указанных бланков Свидетельств нарушений не установлено.
Настоящий акт составлен в 1 (одном) экземпляре, копия которого в пятидневный срок после окончания периода легализации передается в Национальный Банк Республики Казахстан.
Уполномоченные лица:
_________________________       _________________        _________
Председатель Правления            Фамилия И.О.           Подпись
_________________________       __________________       _________
Главный бухгалтер               Фамилия И.О.           Подпись
_________________________       __________________       _________
(должность)                    Фамилия И.О.           Подпись

7. Банк Қазақстан Республикасы азаматтарының жария еткен ақшасын және ол бойынша сыйақыны кешiктiріп төлеген жағдайда мынадай бухгалтерлiк жазбалар жасалады:
Дт 2225 "Банктiң клиенттермен жүргiзiлетiн басқа
операциялары бойынша мерзiмi өткен берешегi"                Жария етілген
Кт 1001 "Кассадағы ақша"                                        сомаға
(1050 "Корреспонденттiк есепшоттар")
Дт 2749 "Басқа мерзiмi өткен сыйақы"                       Сыйақы сомасына
Кт 1001 "Кассадағы ақша"
(1050 "Корреспонденттiк есепшоттар")
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 9 сәуiрдегi
N 89 қаулысымен бекiтiлген
Ақшаны жария етуiне байланысты
Қазақстан Республикасының
рақымшылық жасалған
азаматтарына екiншi деңгейдегi
банктердiң арнайы есепшоттар
ашу және жүргiзу тәртiбi
туралы нұсқаулыққа
N 2 қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.04.20. N 123 қаулысымен .   V011481_
Ақшаны жария ету бойынша арнайы есепшотқа
ақша салу туралы
КУӘЛIК
Берiлген күнi 200__ жылғы "____"___________________
Қазақстан Республикасының азаматы___________________________________
____________________________________________________________________              (аты-жөнi, жеке басы куәлiгiнiң N)
___________________________________________________________________                       (мекен-жайы)
талап ету салымына_________________________________________________
(санмен және жазумен)
сомада ақша салғандығын растайды.
_____________________________________________________________банкi.
(банктiң толық атауы)
"Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария етуiне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгiленетiн ақшаны жария ету кезеңi аяқталғаннан кейiнгi келесi күннен бастап салымшы талап еткен бойда көрсетiлген соманы қайтаруға не оны өзге банктiк есепшотқа аударуға мiндеттенедi.
Басқарма Төрағасы
Бас бухгалтер
Банктiң мөрi
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 9 сәуiрдегi
N 89 қаулысымен бекiтiлген
Ақшаны жария етуiне байланысты
Қазақстан Республикасының
рақымшылық жасалған
азаматтарына екiншi деңгейдегi
банктердiң арнайы есепшоттар
ашу және жүргiзу тәртiбi
туралы нұсқаулыққа
N 2-1-қосымша
Ескерту. 2-1 қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.04.20. N 123 қаулысымен .   V011481_
Ескерту. 2-1 қосымша өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 30 маусым N 272/1 қаулысымен.    V011654_
Ақшаны жария ету бойынша арнайы есепшотқа ақша салу
туралы куәлiктiң бланкiлерiн жою туралы
акт
_________________ ж.
____________________________________________________________________
(банктiң атауы)
Басқармасы Төрағасының 2001 жылғы "____"___________________ бұйрығы
негiзiнде iс-әрекет жасайтын_______________________________________
(аты-жөнi)
уәкiлеттi адамдар 2001 жылғы  "____" ______________Ақшаны жария ету
бойынша арнайы есепшотқа ақша салу туралы куәлiктiң пайдаланылмаған
бланкiлерiн (бұдан әрi - "Куәлiктiң бланкiсi") жойды.
____________________________________________________________________   Р/с N    |        Куәлiк бланкiсiнiң есеп номерi                    __________|_________________________________________________________
|                                                        __________|_________________________________________________________
Жиынтығы: |
__________|_________________________________________________________        Куәлiктердiң бланкiлерi қағаз жоятын машиналарды қолдану арқылы жойылды.
Уәкiлеттi адамдар Куәлiктiң көрсетiлген бланкiлерiн жойған кезде тәртiп бұзушылықтар анықталған жоқ.
Осы акт 1 (дана) етіп жасалды, оның көшірмесі ақшаны жария ету кезеңі аяқталғаннан кейін бес күндiк мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беріледі.
Уәкілетті адамдар:
___________________         ___________        ___________
Басқарма төрағасы            Аты-жөні            Қолы
___________________         ___________        ___________
Бас бухгалтер              Аты-жөні            Қолы
___________________         ___________        ___________
(лауазымы)                Аты-жөні            Қолы
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 9 сәуiрдегi
N 89 қаулысымен бекiтiлген
Ақшаны жария етуiне байланысты
Қазақстан Республикасының
рақымшылық жасалған
азаматтарына екiншi деңгейдегi
банктердiң арнайы есепшоттар
ашу және жүргiзу тәртiбi
туралы нұсқаулыққа

Приложение N 2-2
к Инструкции о порядке
открытия и ведения
банками второго уровня
специальных счетов граждан
Республики Казахстан,
амнистированных в связи с
легализацией ими денег,
утвержденной
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 г. N 89 <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 2-2 - постановлением Правления Национального Банка РК от 17 мая 2001 года N 135   V011516_  .
ПЕРЕЧЕНЬ
иностранной валюты, подлежащей зачислению на специальные
счета по легализации денег граждан Республики Казахстан
1. Австралийский доллар
2. Австрийский шиллинг
3. Английский фунт стерлингов
4. Бельгийский франк
5. Голландский гульден
6. Датская крона
7. Доллар США
8. ЕВРО
9. Ирландский фунт
10. Испанская песета
11. Итальянская лира
12. Канадский доллар
13. Немецкая марка
14. Норвежская крона
15. Португальский эскудо
16. Финляндская марка
17. Французский франк
18. Шведская крона
19. Швейцарский франк
20. Японская йена

N 2-2 қосымша
Ескерту. 2-2 қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.05.17. N 135 қаулысымен .   V011516_
Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасын жария ету
бойынша арнайы есепшотқа есептелуге тиiстi шетел
валютасының ТIЗБЕСI
1. Австралия доллары
2. Австрия шилингi
3. Ағылшын стерлинг фунты
4. Бельгия франкi
5. Голланд гульденi
6. Дат кронасы
7. АҚШ доллары
8. ЕУРО
9. Ирланд фунты
10. Испан песетасы
11. Итальян лирi
12. Канада доллары
13. Немiс маркасы
14. Норвег кронасы
15. Португал эскудосы
16. Фин маркасы
17. Француз франкi
18. Швед кронасы
19. Швейцар франкi
20. Жапон иенi
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Икебаева А.Ж.
Жұманазарова А.Б.