Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 мая 2001 года N 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.05.2001 г. за N 1521. Утратил силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 10 июня 2002 года N 87 ~V021882.
В связи с введением в действие
K010155_
Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству дел об
административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан.
2. Настоящий Приказ вводится в действие со дня его государственной
регистрации.
Министр
Утверждена приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 мая 2001 года N 54
Инструкция
по производству дел об административных правонарушениях
органами юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Задачей органов юстиции по делам об административных правонарушениях являются предупреждение и пресечение административных правонарушений, выявление причин и условий, способствующих их совершению.
2. Инструкция по производству дел об административных правонарушениях (далее - Инструкция) регламентирует деятельность органов юстиции по выявлению и рассмотрению дел об административных правонарушениях, организацию производства дел об административных правонарушениях, сроки их рассмотрения, исполнения, обжалования, а также организации делопроизводства и контроля за обоснованностью принятого решения.
3. Инструкция разработана в соответствии с K010155_ Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс).
4. Органами юстиции выявляются административные правонарушения, предусмотренные статьями 128, 129, 145, 148, 353, 354, 356, 376 Кодекса.
5. Органами юстиции рассматриваются административные правонарушения, предусмотренные статьями 128, 145 Кодекса.
6. При осуществлении административного производства должностными лицами органов юстиции ссылки в документации по административному производству должны производиться только на нормы Кодекса.
2. Административное правонарушение и
административная ответственность
7. Административным правонарушением признается противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) действие либо бездействие физического лица или противоправное действие либо бездействие юридического лица, за которое Кодексом предусмотрена административная ответственность.
Административная ответственность за правонарушения, перечисленные в пункте 4 настоящей Инструкции, наступает, если эти правонарушения по своему характеру не влекут за собой в соответствии с законодательством уголовной ответственности.

Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердің өндiрiсi жөнiндегi нұсқаулықты бекіту туралы
Әділет министрінің 2001 жылғы 21 мамырдағы N 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1521 Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2002 жылғы 10 маусымдағы N 87 ~V021882 бұйрығымен.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы"
K010155_
Қазақстан Республикасы
Кодексінің күшіне енгізілуіне байланысты бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы әділет органдарының
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің өндірісі жөніндегі нұсқаулық
бекітілсін.
2. Осы Бұйрық оның мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне
енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2001 жылғы 21 мамырда
N 54 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер
өндiрiсi жөнiндегi нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Әдiлет органдарының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі мiндетi әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың алдын алу және жолын кесу, оларды жасауға ықпал ететін себептер мен шарттарды айқындау болып табылады.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер өндiрiсi жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) әдiлет органдарының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi айқындау және қарау жөнiндегi қызметiн, әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iстер өндiрiсiн ұйымдастыруды, оларды қарау, орындау, шағымдау мерзiмдерiн, сондай-ақ іс жүргiзудi ұйымдастыру және қабылданған шешімнің негiздiлiгiн бақылауды регламенттейді.
3. Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне сәйкес әзiрлендi (бұдан әрi - Кодекс).
4. Әдiлет органдары "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" K010155_ Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (бұдан әрi - Кодекс) 128, 129, 145, 148, 353, 354, 356, 376-баптарымен көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарды ашады.
5. Әдiлет органдары Кодекстiң 128, 145-баптарымен көзделген Әкімшілік құқық бұзушылықтарды қарайды.
6. Әділет органдарының лауазымды адамдары әкімшілік іс өндірісін жүзеге асыру кезінде әкімшілік іс өндірісі жөніндегі құжаттамадағы сілтемелер Кодекстің нормаларына ғана жүргізілуге тиіс.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық және
әкiмшiлiк жауапкершiлiк
7. Жеке тұлғаның осы Кодекспен әкiмшiлiк жауапкершiлiк көзделген құқыққа қарсы, кiнәлi (қасақана немесе абайсызда жасалған) iс-әрекетi не әрекетсiздiгi немесе заңды тұлғаның құқыққа қарсы iс-әрекетi не әрекетсiздiгi әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып танылады.
Осы Нұсқаулықтың 4-тармағында аталған құқық бұзушылықтар үшiн, егер осы құқық бұзушылықтар өзiнiң сипаты бойынша заңдарға сәйкес қылмыстық жауапкершілікке әкеп соқпаса, әкімшілік жауапкершілік туындайды.

8. Административной ответственности подлежат:
1) физическое вменяемое лицо, достигшее ко времени совершения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста;
2) юридическое лицо.
9. Должностное лицо привлекается к административной ответственности при условии совершения административного правонарушения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением им служебных обязанностей. При отсутствии этого обстоятельства должностное лицо, виновное в совершении административного правонарушения, подлежит ответственности на общих основаниях, предусмотренных статьей 34 Кодекса.
Гражданин, занимающийся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (далее - индивидуальный предприниматель), а равно руководители, другие работники, выполняющие управленческие функции, не являющихся государственными органами или органами местного самоуправления организаций, совершившие административные правонарушения в связи с выполнением организационно-распорядительных или административно-хозяйственных обязанностей, несут административную ответственность как должностные лица.
Примечание. Должностными лицами признаются лица, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющие функции представителя власти (то есть наделенные в установленном законом порядке в отношении лиц, не находящихся от них в служебной зависимости, правом издавать от имени государства или его органом юридически значимые акты или распорядительными полномочиями), либо выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан,
10. Не подлежат административной ответственности лица за совершение административных правонарушений при обстоятельствах, исключающих административную ответственность (ст.38-43 Кодекса).
11. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня совершения административного правонарушения.
3. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
12. Административное взыскание является мерой государственного принуждения, применяемой уполномоченными на то законом органами (должностными лицами) за совершение административного правонарушения, и заключается в предусмотренном настоящим Кодексом лишении или ограничении прав лица, совершившего такое нарушение.
13. За совершение административного правонарушения к физическому лицу могут применяться следующие административные взыскания:

8. Әкiмшiлiк жауапкершiлiкке:
1) ақыл-есi дұрыс, әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасағанда он алты жасқа жеткен жеке тұлға;
2) заңды тұлға жатады.
9. Лауазымды адам қызметтiк мiндеттердi орындамауына немесе тиісті дәрежеде орындамауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған жағдайда әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылады. Мұндай мән-жайлар болмаған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалуына кiнәлi лауазымды адам Кодекстiң 34-бабымен көзделген жалпы негiздерде жауапкершiлiкте болуға тиiс.
Ұйымдық-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық мiндеттердi орындауға байланысты әкiмшілiк құқық бұзушылық жасаған, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын азамат (бұдан әрі - жеке кәсіпкер), сондай-ақ мемлекеттiк органдар немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары болып табылмайтын ұйымдардың жетекшiлерi, басқару функцияларын орындайтын басқа да қызметкерлерi лауазымды адамдар ретiнде әкiмшiлiк жауапкершiлiкте болады.
Ескерту. Тұрақты, уақытша немесе арнаулы өкiлеттiк билiк өкiлiнiң функцияларын жүзеге асыратын (яғни оларға қызмет жағынан тәуелдi емес адамдарға қатысты заңда белгiленген тәртiппен мемлекет атынан немесе оның органдарының атынан заңдық маңызы бар актілер шығару құқығы немесе билік ету өкілеттігі берілген) не мемлекеттiк органдарда, жергiлiктi басқару органдарында сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, Қазақстан Республикасының басқа әскерлерi мен әскери құралымдарында ұйымдық-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын адамдар лауазымды адамдар деп танылды.
10. Әкімшiлiк жауапкершiлiк көздемейтін мән-жайлар кезінде әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасағаны үшiн адамдар әкiмшiлiк жауапкершілікке тартылмайды (Кодекстiң 38-43-баптары).
11. Адам әкiмшілiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуға тиiс емес.
3. Әкiмшiлiк жаза және
әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары
12. Әкiмшiлiк жаза, осыған заңмен уәкiлеттiк берiлген органдар (лауазымды адамдар) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн қолданатын мемлекеттiк мәжбүрлеу шарасы болып табылады және осындай құқық бұзушылық жасаған адамның осы Кодексте көзделген құқықтарынан айыруға немесе оны шектеуге саяды.
13. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн жеке адамға мынадай әкiмшiлiк жазалар қолданылуы мүмкiн:

1) предупреждение;
2) административный штраф.
К юридическим лицам за совершение административных правонарушений могут применить административное взыскание, указанное в подпункте 1), а также приостановление или запрещение деятельности юридического лица.
14. Предупреждение, административный штраф могут применяться только в качестве основных административных взысканий.
Предупреждение состоит в официальной даче органом (должностным лицом), уполномоченным налагать административное взыскание, отрицательной оценки совершенного правонарушения и предостережении физического или юридического лица о недопустимости противоправного поведения.
Предупреждение выносится в письменной форме.
15. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в случаях и пределах, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законодательным актом, действующим на момент наложения административного взыскания.
В случаях, предусмотренных в статьях особенной части раздела 2 Кодекса, размер штрафа выражается в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами Республики Казахстан, а также от суммы операции, проведенной с нарушением норм законодательства Республики Казахстан.
16. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, органом (должностным лицом), то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного Кодексом для данного вида взыскания.
17. Лицо, на которое наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
При длящемся административном правонарушении лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Течение срока наложения взыскания за административное правонарушение прерывается, если до истечения сроков, указанных в частях первой и третьей статьи 69 Кодекса, лицо совершит новое административное правонарушение. Исчисление срока в этих случаях начинается с момента обнаружения нового административного правонарушения.

1) ескерту жасау;
2) әкiмшiлiк айыппұл салу.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн заңды тұлғаларға
1) тармақшада аталған әкiмшiлiк жазалар, сондай-ақ заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу қолданылуы мүмкiн.
14. Ескерту, әкiмшiлiк айыппұл салу тек негiзгi әкiмшiлiк жазалар ретінде ғана қолданылуы мүмкін.
Ескерту әкiмшiлiк жаза қолдануға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) жасалған құқық бұзушылыққа ресми түрде терiс баға беруiнен және жеке немесе заңды тұлғаны құқыққа қарсы мiнез-құлыққа жол беруге болмайтындығы туралы сақтандырудан тұрады.
Ескерту жазбаша түрде жасалады.
15. Әкiмшiлiк айыппұл (бұдан әрi - айыппұл) - әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшін осы бөлімінің Ерекше бөлімінің баптарында көзделген жағдайларда және шекте, әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгіленетін айлық есептік көрсеткiштiң белгiлi бір мөлшеріне сай келетін дәрежеде салынатын ақшалай жаза.
Кодекстiң 2-бөлiмiнiң ерекше бөлiгi баптарында көзделген жағдайларда, айыппұл мөлшерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген салықтық мiндеттемелердiң орындалмаған немесе тиістi дәрежеде орындалмаған сомасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдарының нормалары бұзыла отырып жүргiзiлген операциялар сомасының процентiмен көрсетiледi.
16. Айыппұл заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджет кiрiсiне өндiрiп алынады.
Бiр адам екi немесе одан да көп әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кезде әрбiр құқық бұзушылық үшiн жеке-жеке әкiмшiлiк жаза қолданылады.
Егер адам бiр судья, орган (лауазымды адам) қарайтын бiрнеше әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаса, онда осы адамға сол және бiр түрдегі жаза қолданылатын жағдайда жазаның түпкiлiктi мөлшерi жазаның осы түрi үшiн Кодекспен белгiленген ең үлкен үш еселiк шегiнен аса алмайды.
17. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған адам әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап бiр жылдың iшiнде осы жазаға ұшырады деп есептеледi.
Созылып кеткен әкiмшiлiк құқық бұзушылық кезiнде адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылуға тиiс емес.
Егер Кодекстiң 69-бабының бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде аталған мерзiмдер аяқталғанға дейiн адам жаңадан әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза қолдану мерзiмінің өтуiне үзiлiс жасалады. Мұндай жағдайларда мерзiмдi есептеу жаңа әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған кезден басталады.

4. Органы, уполномоченные рассматривать дела
об административных правонарушениях
18. Должностные лица органов юстиции по правам интеллектуальной собственности согласно статьям 538, 551 K010155_ Кодекса рассматривают дела и налагают административные взыскания за следующие административные правонарушения:
1) незаконное использование изобретения, полезной модели либо промышленного образца, разглашение без согласия автора или заявителя сущности научного открытия, изобретения, полезной модели либо промышленного образца до официальной публикации сведений о них, а равно присвоение авторства или принуждение к соавторству, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния;
2) незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара, или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг, а также незаконное использование чужого фирменного наименования, если эти деяния не причинили крупный ущерб.
19. К должностным лицам, имеющим право рассматривать и налагать административные взыскания за указанные административные правонарушения, относятся председатель Комитета по правам интеллектуальной собственности и его заместители, начальники территориальных органов юстиции и их заместители.
20. Дело об административном правонарушении рассматривается по месту его совершения.
Должностное лицо при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении выясняет следующие вопросы:
1) относится ли к его компетенции рассмотрение данного дела;
2) имеются ли обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения данного дела должностным лицом;
3) правильно ли составлен протокол об административном правонарушении и другие протоколы, предусмотренные Кодексом, а также оформлены иные материалы дела;
4) имеются ли обстоятельства, исключающие ответственность по делу, а также обстоятельства, позволяющие не привлекать лицо к административной ответственности;
5) имеются ли ходатайства и отводы;
6) извещены ли о месте и времени рассмотрения дела лица, указанные в статьях 584-588 Кодекса.
21. Должностное лицо, на рассмотрение которого передано дело об административном правонарушении, не может рассматривать данное дело в случаях, если это лицо:
1) является родственником лица, привлекаемого к ответственности, или потерпевшего, их законных представителей, защитника или представителя;
2) лично, прямо или косвенно заинтересовано в разрешении дела.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, должностное лицо обязано заявить о самоотводе.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, лицо, в отношении которого ведется производство по делу, защитник и представитель, прокурор вправе заявить отвод должностному лицу.
Заявление о самоотводе, отводе подается вышестоящему должностному лицу, который рассматривает его в течение суток со дня поступления, и по результатам рассмотрения выносит определение об удовлетворении заявления либо об отказе в его удовлетворении.

4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi
қарауға уәкiлеттiк берiлген органдар
18. Әділет органдарының санаткерлік меншік құқықтары жөніндегі лауазымды адамдар Кодекстің 538, 551-баптарына сәйкес мынадай істерді қарайды және әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза қолданады:
1) өнертабысты, пайдалы модельдi не өнеркәсiптiк үлгiнi заңсыз пайдалану, автордың немесе мәлiмдеушiнiң келiсiмiнсiз ғылыми жаңалықтың, өнертабыстың, пайдалы модельдiң не өнеркәсiптiк үлгiнiң мәнін олар туралы мәліметтердің ресми жариялануына дейін жария ету, сол сияқты авторлықты иелену немесе ортақ авторлыққа мәжбүрлеу, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса;
2) бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын немесе тауардың шыққан орнының атауын немесе бiртектес тауарлар немесе қызметтер үшiн оларға ұқсас белгiлердi заңсыз пайдалану, сондай-ақ, бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану, егер бұл әрекеттер iрi залал келтірмесе.
19. Аталған әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жазаларды қарауға және қолдануға құқығы бар лауазымды адамдарға Санаткерлiк меншiк құқықтары жөнiндегi комитет төрағасы және оның орынбасарлары, аумақтық әдiлет органдарының бастықтары және олардың орынбасарлары жатады.
20. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс оның жасалған жерi бойынша қаралады.
Лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға әзiрлеу кезiнде мына мәселелердi:
1) бұл iстi қарау оның құзыретiне жататынын;
2) бұл iстi судьяның, алқалы орган мүшесiнiң, лауазымды адамның қарау мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлардың болуын;
3) осы Кодексте көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама мен басқа хаттамалардың дұрыс жасалғанын, сондай-ақ істің өзге де материалдарының дұрыс ресімделгенін;
4) іс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлардың, сондай-ақ адамды әкімшiлiк жауапқа тартпауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлардың болуын;
5) өтiнiштердiң және бас тартудың болуын;
6) осы Кодекстiң 584-588-баптарында аталған адамдарға iс қаралатын орын мен уақыт туралы хабарланғанын анықтайды.
21. Лауазымды адам қарауға жiберген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс, ол iс мынадай жағдайда қаралмайды, егерде бұл адамдар:
1) олардың заңды өкiлдерi, қорғаушысы мен өкiлi жауапқа тартылған, немесе жәбiрленген адамдардың туыстары болып табылса;
2) істiң рұқсат беруi жеке, тiкелей немесе жанама мүдделi болып табылса.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлар болған лауазымды адам өзiнiң бас тартатыны туралы мәлiмдеуге мiндеттi.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлар болған кезде өзi жөнiнде iс жүргiзiлiп жатқан заңды өкiлдерiнен, қорғаушысы мен өкiлiнен, прокурордан лауазымды адамнан бас тартатындығын мәлiмдеуге құқылы.
Өздiгiнен бас тарту олардан бас тарту туралы, жоғары тұрған лауазымды адам ол түскеннен күннен бастап бiр тәулiк ішiнде қарайды және қарау нәтижелерi бойынша мәлiмдеменi қанағаттандыру туралы не қанағаттандырудан бас тарту туралы ұйғарым шығарылады.

22. Должностное лицо при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении принимает следующие решения:
1) о назначении времени и места рассмотрения дела;
2) о вызове лиц, истребовании необходимых дополнительных материалов по делу. В случае необходимости должностное лицо также вправе назначить экспертизу;
3) об отложении рассмотрения дела;
4) о возвращении протокола об административном правонарушении и других материалов дела в орган, составивший протокол, в случаях составления протокола и оформления других материалов дела неправомочными лицами, неправильного составления протокола и оформления других материалов дела либо неполноты представленных материалов, которая не может быть восполнена при рассмотрении дела;
5) о передаче протокола об административном правонарушении и других материалов дела на рассмотрение по подведомственности, если рассмотрение данного дела не относится к его компетенции либо вынесено определение об отводе должностного лица;
6) о передаче дела для рассмотрения по существу в соответствии со статьей 642 Кодекса;
7) о прекращении производства при наличии обстоятельств, предусмотренных статьями 580-581 Кодекса.
Решения, предусмотренные подпунктами 1)-6) настоящего пункта данной Инструкции, выносятся в виде определения.
Решение, предусмотренное подпунктом 7) настоящего пункта данной Инструкции, выносится в виде постановления.
23. Дела об административных правонарушениях рассматриваются в пятнадцатидневный срок со дня получения органом (должностным лицом), правомочным рассматривать дело, протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела может быть продлен должностным лицом, рассматривающим дело, но не более чем на один месяц.
24. Должностное лицо, приступив к рассмотрению дела об административном правонарушении:
1) объявляет, кто рассматривает дело, какое дело подлежит рассмотрению, кто и на основании какой статьи Кодекса привлекается к ответственности;
2) удостоверяется в явке физического лица или законного представителя юридического лица, привлекаемых к административной ответственности, а также иных лиц, участвующих в рассмотрении дела;
3) устанавливает личность участников производства по делу и проверяет полномочия законных представителей физического лица или юридического лица, защитника и уполномоченного представителя;
4) выясняет причины неявки участников производства по делу и принимает решение о рассмотрении дела при отсутствии указанных лиц либо об отложении рассмотрения дела;

22. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға әзiрлеу кезiнде лауазымды адам мынадай шешiм қабылдайды:
1) iстi қарайтын уақыт пен орын тағайындау туралы;
2) iс бойынша адамдарды шақыру, қажеттi қосымша материалдарды сұрап алдыру туралы. Қажет болған жағдайда судья сараптама тағайындауға да құқылы;
3) iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы;
4) құқығы жоқ адамдар хаттама жасаған және iстiң басқа материалдарын ресiмдеген, хаттама дұрыс жасалмаған және істің басқа материалдары дұрыс ресiмделмеген не тапсырылған материалдар толық болмаған, істі қарау кезiнде оны толықтыру мүмкiн емес жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа материалдарын хаттама жасаған органға кері қайтару туралы;
5) егер бұл iстi қарау өзiнiң құзыретiне жатпаса не лауазымды адамнан бас тарту туралы ұйғарым шығарылса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа материалдарын ведомстволық бағыныстылық бойынша қарауға беру туралы;
6) осы Кодекстiң 642-бабына сәйкес iстi мәнi бойынша қарауға беру туралы;
7) Осы Кодекстiң 580-581-баптарында көзделген мән-жайлар болған кезде іс жүргiзудi қысқарту туралы.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағының 1)-6) тармақшаларында көзделген шешiмдер, ұйғарымдар түрiнде шығарылады.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағының 7) тармақшасында көзделген шешiм қаулы түрiнде шығарылады.
23. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер iстi қарауға құқықты орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және істің басқа материалдарын алған күннен бастап он бес күн мерзiмде қаралады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушылардан өтiнiштер түскен жағдайда не iстiң мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған кезде iстiң қаралу мерзiмiн iстi қараушы лауазымды адам ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспайды.
24. Лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға кiрiскенде:
1) iстi кім қарайтынын, қандай іс қаралғалы жатқанын, кім және осы Кодекстiң қай бабы негiзiнде жауапқа тартылып отырғанын хабарлайды;
2) әкiмшiлiк жауапқа тартылып отырған жеке адамның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің, сондай-ақ істі қарауға қатысушы өзге де адамдардың келгенiне көз жеткiзедi;
3) iс жүргiзуге қатысушылардың жеке басын анықтайды және жеке адамның немесе заңды тұлғаның заңды өкiлдерiнің, қорғаушысының және уәкiлеттi өкiлiнiң өкiлеттiктерiн анықтайды;
4) іс жүргiзуге қатысушылардың келмей қалу себептерiн анықтайды және аталған адамдар жоқта іс қарау туралы не іс қарауды кейінге қалдыру туралы шешiм қабылдайды;

5) в необходимых случаях выносит определение о приводе лица, участие которого является обязательным при рассмотрении дела, назначает переводчика;
6) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении дела, их права и обязанности;
7) разрешает заявленные отводы и ходатайства;
8) оглашает протокол об административном правонарушении, а при необходимости - и иные материалы дела;
9) выносит определение об отложении рассмотрения дела в связи:
- с заявлением о самоотводе или отводе должностного лица, рассматривающего дело, если его отвод препятствует рассмотрению дела по существу;
- с отводом защитника, уполномоченного представителя, эксперта или переводчика, если указанный отвод препятствует рассмотрению дела по существу;
- с необходимостью явки лиц, участвующих в рассмотрении дела, или истребования дополнительных материалов по делу. В случае необходимости должностное лицо выносит определение о назначении экспертизы;
10) выносит определение о передаче дела для рассмотрения дела по существу в случаях, предусмотренных статьей 646 Кодекса.
Должностное лицо, приступив к рассмотрению дела об административном правонарушении, заслушивает объяснение физического лица или законного представителя юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу, показания других лиц, участвующих в производстве по делу, пояснение специалиста и заключение эксперта, исследуются иные
доказательства, а в случае участия прокурора в рассмотрении дела
заслушивается его заключение.
25. Рассмотрев дело об административном правонарушении, должностное
лицо выносит одно из следующих постановлений:
1) о наложении административного взыскания;
2) о прекращении производства по делу;
3) о передаче дела должностному лицу, правомочному налагать за данное
административное правонарушение взыскание иного вида или размера;
4) о принудительном исполнении и наложении штрафа.
26. В постановлении по делу об административном правонарушении должны
быть указаны:
1) должность, фамилия и инициалы должностного лица, вынесшего
постановление;
2) дата и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело;
4) статья Кодекса, предусматривающая ответственность за
административное правонарушение;
5) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;
6) решение по делу;
7) порядок и сроки обжалования постановления.
Постановление по делу об административном правонарушении должно быть
мотивированным.
Постановление по делу об административном правонарушении подписывается должностным лицом, вынесшим постановление.
27. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.
Копия постановления немедленно вручается физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых оно вынесено, а также потерпевшему, законному представителю физического лица по их просьбе. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения.

5) қажет болған жағдайларда iс қарау кезiнде қатысуы мiндеттi адамды алып келу туралы ұйғарым шығарады, аудармашы тағайындайды;
6) iс қарауға қатысушы адамдарға олардың құқықтары мен міндеттерін түсiндiредi;
7) мәлiмделген бас тартуларды және өтiнiш жасауларды шешедi;
8) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы, ал қажет болған жағдайда - өзге де материалдарды оқып бередi;
9) iс қарауды кейiнге қалдыру туралы: егер iс қараушының не лауазымды адамның өздігінен бас тарту немесе одан бас тарту тиісті мәні бойынша қарауға кедергі келтірсе, бас тарту мәлімделуіне; егер қорғаушыдан, уәкілетті өкілден, сарапшыдан немесе аудармашыдан бас тарту істі мәні бойынша қарауға кедергі келтірсе, аталған бас тартуға; істі қарауға қатысушы адамдардың келуі немесе іс бойынша қосымша материалдар сұрап алу қажеттігіне байланысты ұйғарым шығарады. Қажет болған жағдайда лауазымды адам сараптама тағайындау туралы ұйғарым шығарады;
10) осы K010155_ Кодекстiң 646-бабында көзделген жағдайларда iстi мәнi бойынша қарауға беру туралы ұйғарым шығарады.
Лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істi қарауға кiрiсiп, iс бойынша өздерi жөнiнде iс жүргiзiлiп жатқан жеке адамның немесе заңды тұлғаның заңды өкiлінің түсінiктемелерiн, іс жүргiзуге қатысушы басқа адамдардың айғақтарын, маманның түсiндiрмесiн және сарапшының қорытындысын
тыңдайды, өзге де дәлелдер зерттеледi, ал істі қарауға прокурор қатысқан
жағдайда оның қорытындысы тыңдалады.
25. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істi қарап, лауазымды адам мына
қаулылардың бірін шығарады:
1) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы;
2) іс жүргiзудi қысқарту туралы;
3) істi осы әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн өзге түрде немесе мөлшерде
жаза қолдануға құқылы лауазымды адамға беру туралы;
4) мәжбүрлеп орындату және айыппұл салу туралы.
26. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыда:
1) қаулыны шығарған лауазымды адамның лауазымы, аты-жөнi;
2) iстiң қаралған күні мен орны;
3) өзiне қатысты iс қаралған адам туралы мәлiметтер;
4) осы Кодекстiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық көзделетін
бабы;
5) iстi қарау кезiнде анықталған мән-жайлар;
6) iс бойынша шешiм;
7) қаулыға шағым беру тәртiбi мен мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы дәлелдi болуы
тиiс.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыға қаулы шығарған
лауазымды адам қол қояды.
27. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы iс қаралып
бiткен соң дереу хабарланады.
Қаулының көшiрмесi өзi арнап шығарылған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ олардың сұрауы бойынша жәбірленушіге, жеке адамның заңды өкiлiне дереу тапсырылады. Аталған адамдар болмаған жағдайда қаулының көшiрмесi ол шығарылған күннен бастап үш күн iшiнде жiберiледi.

28. Должностное лицо, рассматривающее дело при установлении причин и условий, способствующих совершению административного правонарушения, вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.
Постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано заинтересованными лицами, а также опротестовано прокурором, в порядке и сроки, установленные Кодексом.
5. Возбуждение дел об административных правонарушениях
29. Поводами для возбуждения дела об административном правонарушении являются:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом факта совершения административного правонарушения;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
3) сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации.
Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении является наличие достаточных данных, указывающих на признаки административного правонарушения.
Дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента составления протокола о совершении административного правонарушения или вынесения прокурором постановления о возбуждении дела об административном правонарушении.
30. Протокол об административном правонарушении составляется уполномоченным на то должностным лицом, за исключением случаев, предусмотренных статьей 639 Кодекса.
Право составления протокола об административном правонарушении предоставляется должностным лицам:
- Комитета по правам интеллектуальной собственности и территориальных органов юстиции при выявлении административных правонарушений, предусмотренных статьями 128, 129, 145, 356 K010155_ Кодекса;
- Комитета регистрационной службы и его территориальных органов при выявлении административных правонарушений, предусмотренных статьями 148, 356 Кодекса;
- Департамента регистрации и контроля за нормативными правовыми актами центральных и местных государственных органов, а также территориальных органов юстиции при выявлении административных правонарушений, предусмотренных статьями 353, 354 и 356 Кодекса;
- территориальных органов юстиции при выявлении административных правонарушений, предусмотренных статьей 376 Кодекса.
Право составления протокола об административных правонарушениях предоставляется должностным лицам, указанным в настоящем пункте данной Инструкции, на основании приказа или предписания, выданного руководителем уполномоченного органа юстиции в установленном законодательством порядке.

28. Iстi қараушы лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықталған кезде тиісті ұйымға және лауазымды адамдарға оларды жою жөнінде шаралар қолдану туралы ұсыныс енгiзедi.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға Кодексте белгiленген тәртiпте және мерзiмде мүдделi адамдар шағым бере алады, сондай-ақ прокурор наразылық келтiре алады.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау
29. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауға:
1) уәкiлеттi лауазымды адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн тiкелей анықтауы;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа мемлекеттiк органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың хабарламасы немесе мәлiмдемелерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар себеп болады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қозғау үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн жеткiлiктi деректердiң болуы негiз болып табылады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғаны туралы хаттама жасалған немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау туралы прокурор қаулы шығарған кезден бастап әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған болып саналады.
30. Осы Кодекстiң 639-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы уәкiлетті лауазымды адам жасайды.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауға мыналардың құқығы бар:
- осы Кодекстiң 128, 129, 145, 356-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау кезiнде Санаткерлiк меншiк құқықтары жөніндегі комитетi және аумақтық әдiлет органдарының;
- осы Кодекстiң 148, 356-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау кезiнде Тiркеу қызметi комитетi және оның аумақтық органдарының;
- осы Кодекстiң 353, 354 және 356-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау кезiнде Орталық және жергiлiктi мемлекеттік органдардың нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу және бақылау департаменті, сондай-ақ аумақтық әділет органдарының;
- осы Кодекстiң 376-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау кезiнде аумақтық әдiлет органдарының.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға белгiленген заң тәртібінде уәкiлеттi әдiлет органдарының басшыларына берiлген бұйрық немесе нұсқаманың негiзiнде, осы Нұсқаулықтың осы тармағында көрсетiлген лауазымды адамдар құқық бередi.

31. В протоколе об административном правонарушении указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол; сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело; место, время совершения и существо административного правонарушения; статья особенной части Кодекса, предусматривающая административную ответственность за данное правонарушение; фамилии, имена, отчества, адреса свидетелей, если они имеются; объяснение физического лица либо законного представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; название, регистрационный номер юридического лица, филиала, представительства и иные сведения, необходимые для разрешения дела.
При составлении протокола об административном правонарушении физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные Кодексом, о чем делается отметка в протоколе.
Протокол подписывается лицом, его составившим, и лицом, совершившим административное правонарушение, или представителем юридического лица, филиала, представительства. При наличии свидетелей, а также в случаях участия понятых, протокол подписывается также этими лицами.
Физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, должна быть предоставлена возможность ознакомления с протоколом об административном правонарушении. Указанные лица вправе представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к этому протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола об административном правонарушении в нем производится соответствующая запись.
Физическому лицу, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления.
32. Протокол об административном правонарушении составляется немедленно после выявления факта совершения административного правонарушения.
В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности законного представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
33. Протокол об административном правонарушении в течение суток направляется для рассмотрения судье, органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении.

31. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада оның жасалған күні мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, аты-жөні; іс қозғалған адам туралы мәлiметтер; әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты мен мәнi; осы Кодекстiң ерекше бөлiгiнiң аталған құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылық көзделетiн бабы; егер олар бар болса, куәлардың аты-жөнi, мекен-жайы; өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамның не заңды тұлғаның заңды өкілінің түсініктемесі; заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктердің атауы, тіркеу нөмірі және істі шешу үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезде өздеріне қатысты іс қозғалған жеке адамға немесе заңды өкіліне, сондай-ақ іс жүргізудің басқа да қатысушыларына олардың осы Кодексте көзделген құқықтары мен міндеттері түсіндіріліп, бұл туралы хаттамада белгі жасалады.
Хаттамаға оны жасаған адам және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам немесе заңды тұлғалардың, филиалдардың, өкiлдiктердiң өкілі қол қояды. Куәлар болған кезде, сондай-ақ куәгерлер қатысқан жағдайда хаттамаға сол адамдар да қол қояды.
Өздерiне қатысты iс қозғалған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамамен танысуға мүмкiндiк берiлуге тиiс. Аталған адамдар хаттаманың мазмұны бойынша түсiнiктеме беруге және ескерту жасауға, сондай-ақ оған қол қоюдан өзінің бас тарту себебiн баяндауға құқылы, олар осы хаттамаға қоса тіркеледі. Бұл адамдар әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиісті жазба жасалады.
Өздерiне қатысты іс қозғалған жеке адамға, заңды тұлғаның заңды өкіліне әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейін оның көшiрмесi алған қолы қойылып, дереу тапсырылады.
32. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалу фактісі анықталғаннан кейін дереу жасалады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың мән-жайларын, өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамның өз басын немесе заңды тұлға туралы мәлiметтердi және заңды тұлғаның заңды өкiлiнiң жеке басын қосымша анықтау талап етiлген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық анықталған кезден бастап үш тәулік ішінде жасалады.
33. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама қарау үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлетті судьяға, органға (лауазымды адамға) бiр тәулiк iшiнде жiберiледi.

34. В случаях, когда протокол составлен неправомочным лицом, при неправильном составлении протокола и оформлении других материалов дела, а также в иных случаях, предусмотренных подпунктом 4) статьи 646 Кодекса, недостатки протокола и других материалов устраняются в срок не более трех суток со дня их получения от судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении. Исправленный протокол и другие материалы дела с внесенными в них изменениями повторно направляются судье, органу (должностному лицу), рассматривающему дело об административном правонарушении, в течение суток со дня устранения недостатков.
35. Изъятие документов и вещей, являющихся орудием или объектами правонарушений, обнаруженных на месте совершения правонарушения либо при применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренных статьей 618 Кодекса, осуществляется должностными лицами, уполномоченными применять соответствующие меры обеспечения производства по делу, с участием двух понятых.
36. Об изъятии вещей и документов составляется протокол (ст.628 Кодекса), копия которого вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, или его законному представителю, либо делается соответствующая запись в протоколе об административном правонарушении.
Протокол подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, у которого изъяты соответствующие документы и вещи, понятыми. В случае отказа лица, у которого изъяты соответствующие документы и вещи, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
В протоколе об изъятии документов и вещей (протоколе об административном правонарушении) содержатся сведения о видах и иных идентификационных признаках изъятых вещей.
37. Изъятые вещи и документы до рассмотрения дела об административном
правонарушении хранятся в местах, определяемых должностным лицом,
произведшим изъятие, в порядке, определяемом соответствующим органом
исполнительной власти.
38. После рассмотрения дела в соответствии с вынесенным
постановлением изъятые документы и вещи возвращаются их владельцу или
конфискуются, или реализуются, или хранятся, или уничтожаются в
установленном порядке.
39. Производство по делам об административных правонарушениях
осуществляется в порядке и условиях, предусмотренных главами 33-35
Кодекса.
6. Исполнение постановлений о наложении
административных взысканий
40. Постановление по делу об административном правонарушении вступает
в законную силу:
1) после истечения срока, установленного для обжалования постановления по делу об административном правонарушении, если оно не было обжаловано или опротестовано;

34. Хаттаманы құқығы жоқ адам жасаған, хаттама дұрыс жасалмаған және iстiң басқа материалдары дұрыс ресiмделмеген жағдайларда, сондай-ақ осы Кодекстiң 646-бабының 4) тармақшасында көзделген өзге де жағдайларда хаттаманың және басқа материалдардың кемшіліктері оларды әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судья, орган (лауазымды адам) алған күннен бастап үш тәулiктен аспайтын мерзiмде жойылады. Түзетiлген хаттама және iстiң басқа материалдары оларға енгiзiлген өзгерiстерiмен қоса әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істі қараушы судьяға, органға (лауазымды адамға) кемшіліктері жойылған күннен бастап бiр тәулiк ішiнде қайта жіберіледі..
35. Құқық бұзушылық жасалған жерде не осы Кодекстiң 618-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдану кезiнде табылған құқық бұзушылық туралы немесе объектiлерi болып табылатын құжаттар мен заттарды алып қоюды іс жүргiзудi қамтамасыз етудiң тиiстi шараларын қолдануға уәкiлеттi лауазымды адамдар екi куәгердiң қатысуымен жүзеге асырады.
36. Заттар мен құжаттарды алып қою туралы хаттама жасалып, оның көшiрмесi өзiне қатысты іс жүргiзiлiп жатқан адамға немесе оның заңды өкiлiне тапсырылады, не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға тиісті жазба жасалады.
Хаттамаға оны жасаған лауазымды адам, тиісті құжаттары мен заттары алып қойылған адам, куәгерлер қол қояды. Өзіне тиісті құжаттары мен заттары алып қойылған адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиісті жазба жасалады.
Құжаттар мен заттарды алып қою туралы хаттамада (әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада) алып қойылған заттардың түрі мен тақылеттестік белгілері туралы мәліметтер болады.
37. Алып қойылған заттар мен құжаттар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қаралғанға дейiн алып қоюды жүргiзген лауазымды адам белгiлейтiн орындарда тиiстi атқарушы билiк органы белгiлейтiн тәртiппен сақталады.
38. Іс қаралғаннан кейін шығарылған қаулыға сәйкес алып қойылған құжаттар мен заттар олардың иесіне қайтарылады немесе тәркіленеді, немесе сатылады, немесе сақталады, немесе белгіленген тәртіппен жойылады.
39. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу Кодекстiң 33-35 тарауларында көзделген тәртiппен және шарттармен жүзеге асырылады.
6. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы
қаулылардың орындалуы
40. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы:
1) Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы, егер оған шағым берiлмесе немесе наразылық келтiрiлмесе, шағым беру үшiн белгiленген мерзiм бiткеннен кейiн;

2) немедленно после вынесения определения по жалобе, протесту, а также вынесения постановления в случае, предусмотренном статьей 664 K010155_ Кодекса.
Постановление о наложении административного взыскания подлежит исполнению с момента вступления его в законную силу.
41. Обращение постановления о наложении административного взыскания к исполнению возлагается на должностное лицо, вынесшее постановление. Постановление направляется органу (должностному лицу), уполномоченному приводить его в исполнение в течение суток со дня вступления его в законную силу.
42. Постановление о наложении административного взыскания приводится в исполнение уполномоченными на то органами в порядке, установленном Кодексом.
43. Постановление о наложении административного взыскания в виде предупреждения исполняется должностным лицом, вынесшим постановление, путем вручения или направления копии постановления в соответствии со статьей 652 Кодекса.
44. Штраф должен быть уплачен лицом, привлеченным к административной ответственности не позднее тридцати суток со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения отсрочки, предусмотренной статьей 701 Кодекса.
Штраф, наложенный за совершение административного правонарушения, вносится физическим лицом или перечисляется юридическим лицом в государственный бюджет в установленном порядке.
Принудительное исполнение постановления о наложении штрафа на физических и юридических лиц, производится в порядке, установленном статьями 708, 709 Кодекса.
Постановление о наложении штрафа, по которому взыскание штрафа произведено полностью, с отметкой об исполнении возвращается органу (должностному лицу), вынесшему постановление.
7. Ведение делопроизводства по делам
об административных правонарушениях
45. Протоколы об административных правонарушениях составляются с учетом требований статьи 635 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". <*>
Сноска. Пункт 45 в новой редакции - приказом Министра юстиции РК от 3.08.2001г. N 97 V011638_ .
46. Руководители территориальных органов юстиции на местах обязаны
обеспечить своевременное изготовление и получение бланков, а также
осуществлять контроль за их хранением и использованием по назначению.
47. Журналы учета предписаний, протоколов, актов, составленных на
правонарушителей, привлекаемых к административной ответственности, должны
храниться у ответственного лица, определенного приказом руководителя
территориального органа юстиции, и должны быть прошнурованы, пронумерованы
и скреплены печатью того же органа.
48.
<*>
Сноска. Пункт 48 исключен приказом Министра юстиции РК от 3.08.2001г.
N 97
V011638_
.

2) шағым, наразылық бойынша ұйғарым шығарылғаннан кейiн дереу, сондай-ақ осы Кодекстiң 664-бабында көзделген жағдайда қаулы шығарылғаннан кейiн заңды күшiне енедi.
Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы ол заңды күшiне енген сәттен бастап орындалуға жатады.
41. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындауға жолдау қаулыны шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) жүктеледi. Қаулы оны орындайтын уәкілетті органға (лауазымды адамға) ол заңды күшіне енген күннен бастап бiр тәулiк iшiнде жiберiледi.
42. Әкімшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны осы Кодексте белгіленген тәртiппен уәкiлеттi органдар орындайды.
43. Ескерту түрiндегi әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны осы Кодекстiң 652-бабына сәйкес қаулының көшiрмесiн тапсыру немесе жіберу жолымен қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) орындайды.
44. Әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам айыппұлды әкiмшiлiк айыппұл салу туралы қаулының заңды күшiне енген күнiнен не осы Кодекстiң 701-бабында көзделген кейiнге қалдыру мерзiмi өткен күннен бастап отыз күннен кешiктiрмей төлеуге тиiс.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн салынған айыппұлды
мемлекеттiк бюджетке белгiленген тәртiппен жеке адам енгiзедi немесе заңды
тұлға аударады.
Жеке және заңды тұлғаларға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп
орындату осы Кодекстiң 707, 709-баптарында көзделген тәртіппен жүргiзiледi.
Айыппұл өндіру толық жүргiзiлгенi жөнiндегi айыппұл салу туралы
қаулы осы қаулыны шығарған органға (лауазымды адамға) жіберіледі.
VII. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
iс бойынша iс қағаздарын жүргiзу
45. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар Қазақстан
Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы"
K010155_
Кодексінің
635-бабының талаптарына сәйкес жасалады.
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрлігінің
2001 жылғы 3 тамыздағы N 97 бұйрығымен.
V011638_
46. Әдiлет аумақтық органдарының басшылары жергiлiктi орындарда
бланкiлердiң дер уақытында даярлануын және алынуын, сондай-ақ олардың
тапсыру бойынша сақталуы мен пайдалануына бақылау жасауды қамтамасыз етуге
міндетті.
47. Әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылған құқық бұзушыларға жасалған
ұйғарымдар, хаттамалар, актiлер есебiнiң журналы әдiлет аумақтық органының
басшысы белгілеген жауапты адамда сақталуы тиіс және тiгiлуi, нөмiрленуi
және сол органның мөрi басылуы тиiс.
48.
Ескерту: 48-тармақ жойылды - ҚР Әділет министрлігінің
2001 жылғы 3 тамыздағы N 97 бұйрығымен.
V011638_

8. Организация контроля за производством по делам
об административных правонарушениях
49. Ответственность за состояние делопроизводства и учета возлагается
на руководителя соответствующего органа юстиции.
50. Контроль за состоянием делопроизводства и учета осуществляется
курирующими вице-Министрами юстиции.
51. Министерство юстиции осуществляет плановые проверки
территориальных органов по делам об административных правонарушениях.
52. В ходе проверок подлежат изучению следующие вопросы:
- правильность составления протоколов, справок о результатах проверок
и других документов;
- состояние хранения, учета и выдачи бланков документов строгой
отчетности;
- состояние работы с жалобами и заявлениями.
53. В случае выявления упущений и недостатков в работе, принимаются
меры по их устранению.
Серия ______ N_______
ПРОТОКОЛ
об административном правонарушении
__________________________                    "______"________ 2001 г.
(место составления)
Нами,_____________________________________________________________ _______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ (должность и ФИО сотрудников (подразделения МВД РК, МГД РК; Агентства финансовой полиции РК, Комитета по правам интеллектуальной собственности
МЮ РК)
действующими в соответствии с утвержденным Постановлением
Правительства Республики Казахстан
P010411_
Положением о Комитете по
правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК за N 411 от
29.03.2001 г., согласно ст.ст. 28, 29, 30
K010155_
Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г.
N 155-II ЗРК; совместного приказа МВД РК N 119 от 29.02.00 г.; МГД РК N
168 от 01.03.00 г.; МЮ РК N 23 от 29.02.00 г. и согласованного с
Генеральной прокуратурой РК. В присутствии понятых (свидетелей):
1. ____________________________________________________________________
2. ____________________________________________________________________
подписи понятых (свидетелей): 1._____________ 2.___________(с правами и
обязанностями понятых в соответствии ст. ст. 594, 595 КоАП ознакомлен)
составлен настоящий протокол.
При проверке деятельности _____________________________________________
(наименование и адресные реквизиты
_______________________________________________________________________
государственного или иной формы собственности пользователя объектов
______________________________________________________________________,
авторского права и смежных прав, ФИО нарушителя, год рождения, домашний
адрес)
УСТАНОВЛЕНО:
_______________________________________________________________________
(место, время совершения и сущность обнаруженных в ходе проверки
_______________________________________________________________________
нарушений административного законодательства, описание данных и
_______________________________________________________________________
количество контрафактных экземпляров произведений или фонограмм
_______________________________________________________________________
и т.п., мотивы отказа выдачи данных о доходах и выдачи неверных данных)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Указанные нарушения влекут ответственность в соответствии со ст. 129,
128, 145, 356 (ненужное вычеркнуть).
Согласно ст.584 лицо, привлекаемое к административной
ответственности, вправе знакомиться с материалами дела, давать объяснения,
представлять доказательства, заявлять ходатайства; при рассмотрении дела
пользоваться юридической помощью адвоката, выступать на родном языке и
пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором
ведется производство; обжаловать постановление по делу.
Объяснение правонарушителя_____________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Подпись: _____________________________
На основании вышеизложенного данный протокол вместе с прилагаемыми
материалами для наложения административного взыскания согласно ст. 640
подлежит направлению по месту совершения правонарушения - судье, органу
(должностному лицу), уполномоченному рассматривать дело об
административном правонарушении (адм. комиссия) района (города)
__________области.
Адрес, телефон: ________________________________________________________
Замечания и дополнения к протоколу не имею (имею)_______________________
(подпись правонарушителя)
Протокол составлен:
(сотрудники подразделения Комитета по правам интеллектуальной
собственности МЮ РК, МВД РК, МГД РК, Агентства финансовой полиции РК)
_______________________________________________    ____________________
_______________________________________________    ____________________
_______________________________________________    ____________________
_______________________________________________    ____________________
(понятые)
(Ф.И.О.)                                подпись
_______________________________________________    ____________________
(подпись правонарушителя)
Копию протокола получил, с правами и обязанностями ознакомлен: ________
ПРОТОКОЛ N_________
изъятия контрафактной продукции
__________________________                 "______"___________2001 г.
(место составления)
Нами (мною),______________________________________________________
(должность, ФИО сотрудников МВД и специалисты)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
при присутствии понятых гр.____________________________________________
правами и обязанностями понятых в соответствии
_______________________________________________________________________
со ст. 595 Кодекса РК об административных правонарушениях ознакомлены
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
действующим в соответствии с утвержденным Постановлением Правительства
Республики Казахстан
P010411_
Положением о Комитете по правам
интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК за N 411 от
29.03.2001 г. согласно ст. 618, 628, 632
K010155_
Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях (ст.129); Закона РК
Z960006_

8. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы
iс бойынша iс жүргiзуге бақылауды ұйымдастыру
49. Есеп пен iс жүргiзудiң ахуалына жауапкершiлiк тиiстi әдiлет
органының басшысына жүктеледi.
50. Есеп пен iс жүргiзудiң ахуалын бақылауды жетекшiлiк ететiн әдiлет
вице - министрлерi жүзеге асырады.
51. Әдiлет министрлiгi әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша
аумақтық органдарға жоспарлы тексеру жүргiзудi жүзеге асырады.
52. тексеру барысында зерделеуге мына мәселелер жатады:
- тексеру нәтижелерi туралы хаттамаларды, анықтамаларды және басқа
да құжаттарды жасаудың дұрыстығы;
- қатаң бақылаудағы құжаттарды сақтаудың, есебiнiң және бланкілер
берудiң ахуалы;
- шағымдармен және арыздармен жүргiзiлетiн жұмыстың ахуалы.
53. Жұмыстағы олқылықтар мен кемшiлiктер анықталған жағдайда, оларды
жою шаралары қолданылады.
Сериясы________ N _____
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
ХАТТАМА
________________                        2001 ж. "___"___________
(жасалған жері)
Біз, _____________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(ҚР ІІМ, ҚР МКМ; ҚР Қаржы полициясы агенттігі, ҚР ӘМ Санаткерлік меншік құқықтары жөніндегі комитет қызметкерлерінің лауазымы мен аты-жөні) _______________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 ж. 29.03. N 411 P010411_ қаулысымен бекітілген ҚР Әділет министрлігінің Санаткерлік меншік құқықтары жөніндегі Комитеті туралы Ережеге сәйкес, 2001 ж. 30 қаңтардағы N 155-ІІ ҚРЗ K010155_ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы Кодексінің 28, 29, 30 баптарына сәйкес, ҚР ІІМ 29.03.00 ж. N 119;
ҚР МКМ 29.03.00 ж. N 119;
мына куәгерлердің (куәлардың) қатысуымен:
1. _____________________________________________________________________
2. _____________________________________________________________________
куәгерлердің (куәлардың) қолы: 1. _____ 2. _____ (куәлардың құқықтарымен
және міндеттерімен ӘҚБК 594, 595 6-на сәйкес таныстырылды)
осы хаттаманы жасадық.
______________________________________________________________(Авторлық
құқық және сабақтас құқық объектілерін меншіктің мемлекеттік немесе
_______________________________________________________________________
өзге нысанында пайдаланушының атауы мен мекен-жайлық реквизиттері,
_______________________________________________________________________
бұзушылық жасаған адамның аты-жөні, туған жылы, мекен-жайы)
АНЫҚТАЛДЫ:
_______________________________________________________________________
(тексеру барысында анықталған әкімшілік заңнама бұзушылықтың
_______________________________________________________________________
жасаған орны, уақыты және мазмұны, деректердің мазмұндамасы
_______________________________________________________________________
және заңсыз пайдаланған шығармалар немесе фонограммалар данасының
_______________________________________________________________________
саны және т.б. кірістері туралы деректер беруден бас тартуының
_______________________________________________________________________
және теріс деректер беруінің уәждері)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Көрсетілген бұзушылықтар Кодекстің 128, 129, 145, 356 баптарына
(жоқ бап сызылып тасталсын) сәйкес жауаптылық жүктейді.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған адам 584 бапқа сәйкес іс
материалдарымен танысуға, түсініктеме беруге, дәлелдемелер ұсынуға,
кепілдеме беруге; ісін қараған кезде, егер іс жүргізіліп жатқан тілді
білмейтін болса, адвокаттың заң көмегін пайдалануға; іс бойынша
шығарылған қаулыға шағым беруге құқылы.
Құқық бұзушы адамның түсініктемесі _______________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Қолы: ______________________________________
Жоғарыда баяндалғандардың  негізінде аталмыш хаттама қоса беріліп
отырған материалдарымен бірге 640 бапқа сәйкес әкімшілік жаза қолдану
үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қарауға уәкілетті ____________
_____________________________________________________________облысының
аймақтық органына, судьясына (лауаз. адамына (әк. комиссия)) жіберілді.
Мекен-жайы, телефоны: __________________________________________________
Хаттамаға ескертулер мен толықтырулар (жоқ):____________________________
(бұзушылық жасаған адамның қолы)
Хаттама жасаған:
(ҚР ІІМ, ҚР МКМ; ҚР Қаржы полициясы агенттігі, ҚР ӘМ Санаткерлік меншік
құқықтары жөніндегі комитет қызметкерлерінің лауазымы мен аты-жөні)
_________________________                        _______________________
_________________________                        _______________________
_________________________                        _______________________
(куәгерлер)______________                        _______________________
(Аты-жөні)                                  (қолы)
_________________________                        _______________________
_________________________                        _______________________
(құқық бұзушының қолы)
_______________________________________________________________________
Хаттама көшірмесін алды, міндеттерімен және құқықтарымен
таныстырылды. ___________
Қолы
N ___ ХАТТАМА
заңсыз пайдаланылған өнiмдi алып қою
__________________                           "___" ________2001 ж.
(жасалған жерi)
Бізбен (менімен), ________________________________________________
(лауазымы, ІІМ қызметкерлерінің және мамандардың ТАӘ)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
куәгерлер аз. ___________________________________________________________
куәгерлер Әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы ҚР Кодексінің
________________________________________________________________________
595-бабына сәйкес құқықтары мен мiндеттерiмен таныстырылды
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
қатысуымен Қазақстан Республикасының Әкімшiлiк құқық бұзушылық туралы
K010155_
Кодексiнiң (129-бап) 618, 628, 632-баптарына сәйкес қолданыстағы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 29.03.2001 жылғы N 411
P010411_
Қаулысымен бекiтiлген Әдiлет министрлiгінің Санаткерлiк меншiк құқықтары

"Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 г. составлен
настоящий протокол об изъятии следующих контрафактных экземпляров:
_______________________________________________________________________
N !           Наименование          !   Цена, тенге   !  Кол-во, шт.
-----------------------------------------------------------------------
___!_________________________________!_________________!_______________
___!_________________________________!_________________!_______________
___!_________________________________!_________________!_______________
___!_________________________________!_________________!_______________
Вышеуказанной продукции (вид ____________________________) изъято
___________ штук на сумму ___________ тенге.
Материальные ценности до решения по существу вопроса будут находиться
в _______________________________________________________________________
по адресу: ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
кабинет N___________________, телефон ___________________________________
Замечания и дополнения к протоколу не имею ______________________________
Сотрудник Комитета (МВД)                   ______________________________
Понятые                                    ______________________________
Правонарушитель                            ______________________________
Протокол составил                          ______________________________
Копию протокола получил:                   ______________________________
N ____________________________
Серия ________________________
Комитет по правам интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
ПРЕДПИСАНИЕ
N____________                                   "______" ________ 200__г.
_________________________________________________________________________
(ф. и. о.)                          (должность)
предписывается осуществлять проверку деятельности юридических и
физических лиц, находящихся на территории
_________________________________________________________________________
(область, город, район)
по адресу________________________________________________________________
на предмет соблюдения (ст.ст. 128, 129, 145, 356
K010155_
Кодекса РК об
административных правонарушениях; ст. 184
K970167_
УК РК).
При совместной проверке с соответствующими органами - указать
подразделение МВД РК, МГД РК, АФП РК_____________________________________
_________________________________________________________________________
Действительно:
с "____"________ 200_ г.
по "___"________ 200_ г.
Подпись _______________
Председатель                           ____________________________
Предписание мне объявлено, его сущность на обжалование в
соответствующие органы мне разъяснены, а также разъяснено, что обжалование
не приостанавливает его исполнение.
Протокол
об административном правонарушении
____________________                      "______"________ 200__ год.
(место составления)
Мною,_______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(должность и ФИО должностного лица)
действующим в соответствии со статьей 636
K010155_
Кодекса.
В присутствии свидетелей: 1._____________________________________________
2._______________________________________________________________________
с правами и обязанностями в соответствии со ст. 594 Кодекса ознакомлен(а)

жөнiндегi комитетi туралы Ережеге; 1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық
құқық және сабақтас құқықтары туралы"
Z960006_
ҚР Заңына сәйкес мынадай
заңсыз пайдаланылған даналарын алып қою туралы осы хаттама жасалды:
________________________________________________________________________
N         Атауы             Бағасы, теңге                 Саны, дана
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Жоғарыда көрсетілген өнімдерін (түрі___________________________)
_____________________теңге сомасына________________ дана алынды.
Материалды құндылықтар мәселе мәнісі бойынша шешім шығарғанға дейін
мына мекен-жайда болады __________________________________________
________________________________________________________________________
кабинет N __________, телефон _______________
Хаттамаға ескерту мен толықтыруым жоқ _____________________________
Комитет (ІІМ) қызметкері              _____________________________
Куәгерлер                             _____________________________
Құқық бұзушы                          _____________________________
Хаттама жасаған                       _____________________________
Хаттаманың көшірмесін алдым:          _____________________________
N __________
Сериясы __________
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлiгiнiң
Санаткерлiк меншiк құқықтары жөнiндегi комитетi
НҰСҚАМА
N _______                               200__ж. "___"____________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(аты-жөнi)                      (лауазымы)
________________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан)
________________________________________________________________________
мекен-жайында орналасқан заңды және жеке тұлға ретiнде қызмет
жасайтын ұйымдардың жұмысында әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы
K010155_
ҚР Кодексiнiң 128, 129, 145, 356 баптары; ҚР Қылмыстық Кодексiнiң
K970167_
184 бабының сақталуын тексеру ұйғарылады.
Құқық қорғау органдарымен бiрлесе отырып тексеру жүргiзгенде - ҚР
IIМ, ҚР МКМ бөлiмшесiн көрсету керек.
200__ж. "___"____________
200__ж. "___"____________
қолы _____________
Төраға                                  ____________
күшiн сақтайды
Маған Нұсқама жарияланды, осыған байланысты тиiстi органдарға шағым
берудiң мән-жайы, сондай-ақ шағымдану нұсқаманың орындалуын кiдiртпейтiнi
түсiндiрiлдi.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
ХАТТАМА
______________                        200__ж. "___"____________
(жасалған орны)
Менімен, _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның лауазымы және ТАӘ)
_______________________________________________________________________
қолданыстағы Кодекстің 636-бабына сәйкес, куәлар
1. _______________________________________________________________
2. _____________________________________________________ қатысумен
594-бапқа сәйкес құқықтары мен міндеттерімен таныстырылды

подписи свидетелей: 1.________________________ 2.________________________
составлен настоящий протокол.
При проверке_____________________________________________________________
(наименования и адресные реквизиты государственного органа)
УСТАНОВИЛ:
_________________________________________________________________________
(нарушение ст.ст. 148, 356 Кодекса)
Согласно статье 548 Кодекса лицо, привлекаемое к административной
ответственности, вправе знакомиться с материалами дела, давать объяснения,
представлять доказательства, заявлять ходатайства; при рассмотрении дела
пользоваться юридической помощью адвоката, выступать на родном языке и
пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором
ведется производство; обжаловать постановление по делу.
Объяснения правонарушителя_______________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
подпись:____________________
Либо объяснение прилагается отдельным листом.
На основании вышеизложенного данный протокол вместе с прилагаемыми
материалами для наложения административного взыскания согласно ст. 640
Кодекса подлежит направлению по месту совершения правонарушения - судье;
Район (города)_____________области.
Адрес, телефон:_________________________________________________________
Протокол составлен:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(ФИО должностного лица)
_________________________
подпись
Замечания и дополнения к протоколу не имею (имею) _______________________
_________________________________________________________________________
(ФИО и подпись правонарушителя)
Отказался в подписании протокола ________________________________________
(ФИО и подпись свидетеля)
Копию протокола получил(а), с правами и обязанностями
ознакомлен(а):________
Протокол
об административном правонарушении
____________________                      "______"________ 200__ год.
(место составления)
Мною,_______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(должность и ФИО должностного лица)
действующим в соответствии со статьей 636 Кодекса.
В присутствии: 1.________________________________________________________
2._______________________________________________________________________

куәлардың қолы 1. __________________    2. _______________________
осы хаттама жасалды.
Тексеру кезінде __________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы және
_______________________________________________________________________
мекен-жай деректері)
АНЫҚТАДЫ:
_______________________________________________________________________
(Кодекстің 148, 356-баптарындағы бұзушылық)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
584-бапқа сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылушы адам іс
материалдарымен танысуға, түсініктеме беруге, айғақ көрсетуге, өтініш
жазуға: істі қарау кезінде адвокаттың заңдық көмегін пайдалануға, ана
тілінде сөйлеуге, егер іс жүргізіліп отырған тілді білмесе, аудармашының
көмегін пайдалануға; іс бойынша қаулыға шағым беруге құқылы.
Құқық бұзушының түсініктемесі_____________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
қолы:__________________________________________________________________
не түсініктеме жеке парақпен қоса беріледі.
Жоғарыда жазылғандардың негізінде осы хаттама қоса берілетін
материалдармен бірге әкімшілік жаза қолдану үшін 640-бапқа сәйкес құқық
бұзушылық жасалған жер бойынша _________  облысының _________ауданының
(қаласының) судьясына, жіберіледі.
Мекен-жайы, телефоны
Хаттама жасалды: _________________________________________________
(лауазымды адамның ТАӘ)
__________
қолы
Хаттамаға ескерту мен толықтыруым жоқ (бар)  _____________________
_______________________________________________________________________
(құқық бұзушының ТАӘ және қолы)
Хаттамаға қол қоюдан бас тарттым _________________________________
(куәгер ТАӘ және қолы)
Хаттаманың көшірмесін алдым, құқықтар мен міндеттермен таныстым:
_______________________________________________________________________
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
ХАТТАМА
______________                        200__ж. "___"____________
(жасалған орны)
Менімен, _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның лауазымы және ТАӘ)
_______________________________________________________________________
қолданыстағы Кодекстің 636-бабына сәйкес,
1. _______________________________________________________________
2. _____________________________________________________ қатысумен

Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30.01.2001 г.
В присутствии свидетелей: 1._____________________________________________
2._______________________________________________________________________
(с правами и обязанностями согласно ст. 595 ознакомлены)
составлен настоящий протокол в отношении_________________________________
_________________________________________________________________________
(ФИО нарушителя, год рождения, домашний адрес)
При этом
УСТАНОВЛЕНО:
_________________________________________________________________________
(место, время совершения и сущность нарушений административного
_________________________________________________________________________
законодательства)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Указанные нарушения влекут ответственность в соответствии со ст. 376
Кодекса.
Согласно ст. 548 Кодекса лицо, привлекаемое к административной
ответственности, вправе знакомиться с материалами дела, давать объяснения,
представлять доказательства, заявлять ходатайства; при рассмотрении дела
пользоваться юридической помощью адвоката, если не владеет языком, на
котором ведется производство; обжаловать постановление по делу.
Объяснение правонарушителя_______________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
подпись:____________________
На основании вышеизложенного данный протокол вместе с прилагаемыми
материалами для наложения административного взыскания согласно ст. 640
направляется в территориальный орган, судье, уполномоченному рассматривать
дела об административном правонарушении________________________ области.
Адрес, телефон:_________________________________________________________
Замечания и дополнения к протоколу не имею (имею) _______________________
_________________________________________________________________________
(подпись нарушителя)
Протокол составлен:
______________________________________            _______________________
______________________________________            _______________________
______________________________________            _______________________
______________________________________            _______________________
ФИО                                        подпись
______________________________________            _______________________
(свидетели)___________________________            _______________________
______________________________________            _______________________
подпись правонарушителя
Копию протокола получил, с правами и обязанностями ознакомлен____________
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

қолданыстағы 30.01.2001 жылғы Қазақстан Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
K010155_
Кодексінің 28-30-баптарына сәйкес, куәлар
1. _______________________________________________________________
(595-бапқа сәйкес құқықтары мен міндеттерімен таныстырылды)
2. _____________________________________________________ қатысумен
осы хаттама ______________________________________________________
_______________________________________________________________________
(құқық бұзушының ТАӘ, туған жылы, мекен-жайы)
қатысты жасалды.
Осыған орай мыналар
АНЫҚТАЛДЫ:
_______________________________________________________________________
(әкімшілік заңды бұзған уақыты, орны және мәні)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Аталған бұзушылықтар Кодекстің 376-бабына сәйкес жауапкершілікке
әкеп соқтырады.
584-бапқа сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылушы адам іс
материалдарымен танысуға, түсініктеме беруге, айғақ беруге, өтініш жазуға;
істі қарау кезінде адвокаттың заңдық көмегін пайдалануға, ана тілінде
сөйлеуге және егер іс жүргізіліп отырған тілді білмесе, аудармашының
көмегін пайдалануға; іс бойынша қаулыға шағым беруге құқылы.
Құқық бұзушының түсініктемесі_____________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Қолы:__________________________________________________________________
Жоғарыда жазылғандардың негізінде осы хаттама қоса берілетін
материалдармен бірге әкімшілік жаза қолдану үшін 640-бапқа сәйкес
әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті _______________
облысының аумақтық органына, судьясына, тұлғасына жіберіледі.
Мекен-жайы, телефоны______________________________________________
Хаттамаға ескерту мен толықтыруым жоқ (бар) ______________
құқық бұзушының қолы
Хаттама жасалды:
________________________                    ___________________________
________________________                    ___________________________
________________________                    ___________________________
ТАӘ                                             қолы
________________________                    ___________________________
(куәлар) _______________                    ___________________________
________________________                    ___________________________
құқық бұзушының қолы
Хаттаманың көшірмесін алдым, құқықтар мен міндеттермен таныстым
________________________
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.