Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06 июня 2001 года № 1532. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 151 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления  АФН РК от 16.02.2004 N 38; от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).

Сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 120. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 6 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1532. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 151 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментiмен (Шәріпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен, 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз).

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 г. № 120
Правила
осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право
осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи
квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого
актуария для проверки деятельности актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки достоверности
расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Сноска. Заголовок правил в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По тексту слова "кандидата", "кандидат", "Кандидат", "кандидатом" заменены словами "заявителя", "заявитель", "Заявитель", "заявителем" - постановлением Правления АФН РК от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
Сноска. По всему тексту слова "отзыв", "отзыва", "отзыве" заменены словами "лишение", "лишения", "лишении" - постановлением Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее - Закон) и определяют порядок осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный государственный орган), а также перечень и требования к международным ассоциациям актуариев.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 20 сәуірдегі
N 120 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру,
актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий
жүргізген есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу
қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "кандидаттың", "кандидат", "кандидатқа" деген сөздер "өтініш берушінің", "өтініш беруші", "өтініш берушіге" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы  N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз), барлық мәтін бойынша "қайтарып алу", "қайтарып алуларды", "қайтарып алу туралы" деген сөздер тиісінше "айыру", "айыруларды", "айыру туралы" деген сөздермен ауыстырылды - 2005.05.28. N 153, 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген актуарлық есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзiрлендi және сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген актуарлық есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті мемлекеттік орган) жіберу тәртібін, сондай-ақ актуарийлердің халықаралық қауымдастықтарының тізбесі мен оларға қойылатын талаптарды айқындайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Актуарная деятельность осуществляется в соответствии с Закономнормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа и с учетом международных принципов (стандартов) осуществления актуарной деятельности.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления  АФН РК от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
3. Уполномоченный государственный орган является единственным лицензиаром на территории Республики Казахстан, уполномоченным на выдачу лицензии на осуществление актуарной деятельности (далее - лицензия).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
4. Лицензия является неотчуждаемой, то есть не передаваемой лицензиатом другим физическим и юридическим лицам, и действует на всей территории Республики Казахстан.
5. В качестве актуария вправе выступать физическое лицо, имеющее лицензию.
6. Контроль за соблюдением актуарием лицензионных правил осуществляется уполномоченным государственным органом.
2. Актуарная деятельность
7. Задачей актуарной деятельности является осуществление экономико-математических расчетов размеров обязательств по договорам страхования и перестрахования в целях обеспечения необходимого уровня финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации.
Актуарная деятельность включает в себя предоставление следующих услуг:
1) консультации и рекомендации по методам и источникам формирования страховых резервов;
2) услуги по вопросам, связанным с оценкой финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
3) разработка методологии исчисления и экономического обоснования страховых тарифов;
4) исследование и систематизация страховых рисков согласно принятой в законодательстве классификации страхования;
5) оценка экономического обоснования условий по осуществлению страхования, указываемых страховой (перестраховочной) организацией в ее правилах страхования;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Актуарийлiк қызмет Заңға, уәкілетті мемлекеттік органның  нормативтiк құқықтық актiлерiне және актуарийлiк қызметтi жүзеге асырудың халықаралық принциптерiне (стандарттарына) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының аумағында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрi - лицензия) беру уәкiлеттiгi бар бiрден-бiр лицензиар болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
4. Лицензия иелiктен алынбайтын, яғни лицензиат басқа жеке және заңды тұлғаларға бермейтiн болып табылады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
5. Лицензиясы бар жеке адам актуарий ретiнде қызмет етуге құқылы.
6. Актуарийдiң лицензия ережелерiн сақтауына уәкiлеттi мемлекеттiк орган бақылау жасайды.
2. Актуарийлiк қызмет
7. Актуарийлiк қызметтiң мiндетi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығы мен төлем қабiлеттiлiгiнiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша мiндеттемелер мөлшерiн экономикалық-математикалық есептеудi жүзеге асыру болып табылады.
Актуарийдiң қызметiне мынадай қызметтер көрсету кiредi:
1) сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi мен көздерi жөнiнде консультациялар мен нұсқамалар;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабiлеттiлiгiн бағалауға байланысты мәселелер бойынша қызметтер;
3) сақтандыру тарифтерiн есептеу методологиясы мен экономикалық негiздемелер әзiрлеу;
4) заңнамада қабылданған сақтандыруды жiктеуге сәйкес сақтандыру тәуекелдерін зерттеу және жүйелеу;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру ережелерiнде көрсетiлген сақтандыруды жүзеге асыру жөнiндегi талаптарды экономикалық негiздеудi бағалау;

6) определение размеров займов, предоставляемых страхователям по договорам накопительного страхования;
7) консультационные услуги по вопросам актуарных расчетов;
8) иные услуги на финансовом рынке, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
8. Для обеспечения исполнения принятых обязательств по договорам страхования и перестрахования страховая (перестраховочная) организация обязана иметь сформированные страховые резервы в объеме, рассчитанном актуарием.
9. Актуарные расчеты могут подразделяться на следующие виды:
1) по степени обязательности:
обязательные - осуществляемые за первое полугодие по состоянию на 1 июля отчетного года, предоставляемые в уполномоченный государственный орган в срок до 15 августа отчетного года, а также за отчетный год по состоянию на 1 января, предоставляемые в уполномоченный государственный орган в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным, с учетом требований Закона и в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по принадлежности к отрасли (классу) страхования и по перестрахованию - осуществляемые по отрасли "страхование жизни" или отрасли "общее страхование", по перестрахованию или классам, согласно классификации, установленной Законом
3) по цели составления:
отчетные - осуществляемые на отчетную дату по заключенным страховой (перестраховочной) организацией договорам страхования (перестрахования) в течение отчетного периода и действительным на конец отчетного периода;
плановые - при введении в практику страховой (перестраховочной) организации страхования (перестрахования) по новому классу страхования в соответствии с правилами страхования, согласованными с уполномоченным государственным органом;
последующие - с целью корректировки ранее проведенных актуарных расчетов;
4) по масштабу применения:
общие - рассчитанные для использования по всей территории Республики Казахстан, а также за ее пределами;
региональные - произведенные для отдельных областей и регионов Республики Казахстан;
индивидуальные - выполненные по данным отдельного страхователя или группы страхователей (юридических и/или физических лиц).  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 38; от 30 ноября 2007 года N 254 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК).

6) сақтанушыларға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша берiлетiн заемдар мөлшерiн айқындау;
7) актуарийлiк есептеулер мәселелерi бойынша консультациялық қызмет көрсету;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған қаржы рыногындағы өзге де қызметтер.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қабылданған сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуі үшін актуарий есептеген көлемде қалыптастырылған сақтандыру резервi мiндеттi түрде болуы тиiс.
9. Актуарийлiк есептеулердi мынадай түрлерге бөлуге болады:
1) мiндеттiлiк дәрежесi бойынша:
міндетті - есепті жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша бірінші жарты жылдықта, есепті жылдың 15 тамызына дейінгі мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылатын, сондай-ақ  Заң талаптарын ескере отырып және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге жағдайларда есепті жылда 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептіден кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға ұсынып, жүзеге асырылатын;
бастамамен - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласына (сыныбына) жатқызылуына байланысты және қайта сақтандыру бойынша - "өмiрдi сақтандыру" саласы немесе "жалпы сақтандыру" саласы бойынша, қайта сақтандыру немесе Заңмен белгiленген жiктеуге сәйкес сыныптар бойынша жүзеге асырылатын;
3) жасалу мақсаты бойынша:
есептi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен есеп беру кезеңi iшiнде жасалған және есеп беру кезеңiнiң аяғында жарамды болатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп берiлетiн күнi жүзеге асырылатын;
жоспарлы - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәжiрибесiне уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiлген сақтандыру ережелерiне сәйкес сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша сақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгiзу кезiнде;
кейiнгi - бұрын жүргiзiлген актуарийлiк есептеулердi түзету мақсатында;
4) қолданылу масштабы бойынша:
жалпы - Қазақстан Республикасының барлық аумағында, сондай-ақ одан тысқары жерлерде пайдалануға есептелген
аймақтық - Қазақстан Республикасының жекелеген облыстары мен аймақтары үшін жасалған;
жеке - жекелеген сақтанушының немесе сақтанушылар тобының (заңды және/немесе жеке тұлғалар) деректерi бойынша орындалған.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.02.16 N 38, 2007.11.30 N 254 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

10. Актуарная оценка размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации основывается на принципах полноты и объективности и оформляется в форме актуарного заключения.
Актуарное заключение, составленное актуарием в связи с оценкой требуемого размера страховых резервов, проведенной в рамках обязательных или инициативных актуарных расчетов, является обязательным к исполнению страховыми (перестраховочными) организациями.
11. Для составления полного и объективного актуарного заключения страховая (перестраховочная) организация предоставляет актуарию все имеющиеся у нее документы (данные) и дополнительно запрошенные им сведения, касающиеся основной страховой деятельности, необходимые для осуществления актуарием актуарных расчетов.
12. Актуарное заключение, составленное по результатам проведения актуарной оценки основной деятельности страховой (перестраховочной) организации должно содержать:
описание методик, принципов моделирования и осуществления актуарных расчетов;
статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах;
копию журнала учета действующих договоров страхования (перестрахования) на электронном носителе;
копию журнала учета заявленных убытков за расчетный период на электронном носителе;
общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования), заявленных убытков за отчетный период, используемых в расчетах страховых резервов, в том числе отдельно по добровольной и обязательной формам страхования;
заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной) организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков необходимо указать размер требуемых дополнительных резервов;
заключение об используемой таблице смертности (источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов по договорам страхования жизни;
характеристику полученной актуарием помощи со стороны привлеченных специалистов;
иные материалы, подлежащие включению в актуарное заключение по усмотрению актуария.  <*>
Сноска. Пункт 12 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 38 ; пункт с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года  N 254 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК).
13. Актуарное заключение оформляется в соответствии с примерной формой согласно Приложению N 1, не менее чем в трех экземплярах и подписывается лично актуарием.
Один экземпляр актуарного заключения хранится у актуария, один экземпляр представляется в уполномоченный государственный орган (в случае обязательного актуарного заключения), а остальные - предоставляются в распоряжение страховой (перестраховочной) организации.

10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінiң мөлшерiн актуарийлiк бағалау толық болуына және объективтiлiк принциптерiне негiзделедi және актуарий қорытындысы нысанында ресiмделедi.
Актуарий мiндеттi немесе бастамалық актуарийлiк есептеулер шегiнде жүргiзiлген сақтандыру резервтерiнiң талап етiлетiн мөлшерiн бағалауға байланысты жасаған актуарийлiк қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мiндеттi түрде орындауы қажет.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы толық және объективтi түрде актуарийлiк қорытынды жасау үшiн актуарийге өзiнде бар құжаттарды (деректердi) және олар қосымша сұратқан негiзгi сақтандыру қызметiне қатысты, актуарийге актуарийлiк есептемелер жасау қажеттi деректердi ұсынады.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негiзгi қызметiне актуарийлiк бағалауды өткiзу нәтижелерi бойынша жасалған актуарийлiк қорытындыда:
актуарийлiк есеп айырысуларды модельдеу мен жүзеге асыру әдiстемесiнiң, прициптерiнiң сипаттамасы;
актуарийлiк есеп айырысуларда қолданылған статистикалық және өзге де деректер;
электрондық жеткізушідегі қолданылып жүрген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын есепке алу журналының көшiрмесi;
электрондық жеткізушідегі есептi кезеңде жарияланған шығындарды есепке алу журналының көшiрмесi;
қолданылып жүрген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру резервтерiн есептеген кезде қолданылатын, оның iшiнде сақтандырудың ерiктi және мiндеттi нысандары бойынша жеке есептi кезеңде жарияланған шығындардың жалпы мөлшерi;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдiң болуы немесе болмауы туралы қорытынды. Қосымша тәуекел болған жағдайда қажеттi қосымша резервтердiң мөлшерiн көрсету қажет;
өмiрдi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерiн есептеген кезде қолданылатын өлiм-жiтiм кестесi (қалыптасу көзi, құру әдiстемесi) жөнiндегi қорытынды;
тартылған мамандар тарапынан актуарий алған көмектiң сипаты; актуарийдiң қарауы бойынша актуарийлiк қорытындыға енгiзiлуге жататын өзге де материалдар болуы тиiс.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.02.16 N 38, өзгерту енгізілді - 2007.11.30 N 254 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
13. Актуарийлiк қорытынды кемiнде үш дана етiп N 1 Қосымшаға сәйкес үлгi нысанға сәйкес ресiмделедi және актуарийдің өзi қол қояды.
Актуарийлiк қорытындының бiр данасы актуарийде сақталады, бiр данасы уәкiлеттi мемлекеттiк органға берiледi (мiндеттi актуарийлiк қорытынды жасалғанда), ал қалғаны - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқаруына берiледi.

14. Актуарий вправе:
1) знакомиться с финансовой отчетностью и иными документами страховой (перестраховочной) организации, использование (изучение) которых необходимо для проведения актуарных расчетов либо для представления разрешенных законодательством иных видов услуг при осуществлении актуарной деятельности;
2) официально обращаться в государственные органы и другие организации с запросом о предоставлении сведений и документов по вопросам, необходимым для подготовки актуарного заключения (оказания иных услуг);
3) заключать соответствующие договоры (соглашения) и поручать осуществление исследований и анализа отдельных вопросов, в рамках составляемого им актуарного заключения, другим актуариям или специалистам.
15. Актуарий обязан:
1) представлять страховой (перестраховочной) организации документы, являющиеся основанием для заключения им соответствующего договора на осуществление актуарных расчетов, составление актуарного заключения и/или оказание иных услуг;
2) составлять актуарное заключение и другие официальные документы с приложением результатов необходимых актуарных расчетов, описания использованных методик и актуарных допущений, соответствующих обосновывающих данных и иных имеющихся материалов;
3) вести своевременный и полный учет заключаемых им договоров (соглашений), составляемых актуарных заключений и других данных о своей деятельности;
4) безотлагательно в письменной форме информировать уполномоченный государственный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов с приложением результатов актуарных расчетов, их описания и копий имеющихся подтверждающих документов;
5) представлять уполномоченному государственному органу информацию о количестве и видах подготовленных актуарных заключений (иных видов услуг), наличии претензий по ним, по итогам каждого полугодия;
6) хранить все документы, связанные с актуарной деятельностью, не менее пяти лет;
7) соблюдать тайну страхования и коммерческую тайну
16. Уполномоченный государственный орган вправе запросить у актуария информацию, связанную с составленным им актуарным заключением.
17. Общая методология и методика осуществления актуарных расчетов страховых резервов по отраслям (классам) страхования определяется и регулируется соответствующими нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
2-1. Деятельность независимого актуария
Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).

14. Актуарий:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық есебiмен және актуарийлiк есептеулер жүргiзу не актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру кезiнде заңнамада рұқсат етiлген өзге де қызмет түрлерiн көрсету үшiн пайдалану (зерделеу) қажет болатын өзге де құжаттарымен танысуға;
2) мемлекеттiк органдарға және басқа да ұйымдарға актуарийлiк қорытынды әзiрлеу (басқа да қызмет көрсету) үшiн қажеттi мәлiметтер мен мәселелер бойынша құжаттар беру туралы ресми сұраныс жiберуге;
3) тиiстi шарттар (келiсiмдер) жасауға және басқа актуарийлерге немесе мамандарға жасалатын актуарийлiк қорытынды шеңберiнде жекелеген мәселелердi зерттеу мен талдауды тапсыруға құқылы.
15. Актуарий:
1) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына актуарийлiк есептеулердi жүзеге асыруға, актуарийлiк қорытынды жасауға және/немесе өзге де қызметтер көрсетуге тиiстi шарт жасасу үшiн негiз болып табылатын құжаттарды беруге;
2) актуарийлiк қорытындыны және қажеттi актуарийлiк есептеу нәтижелерiн, пайдаланылған әдiстемелер мен актуарийлiк рұқсат берулерге сипаттамаларды, тиiстi негiзделген деректердi және басқа да қолда бар материалдарды қоса бере отырып басқа ресми құжаттарды жасауға;
3) олар жасайтын шарттардың (келiсiмдердiң), жасалатын актуарийлiк қорытындының және өз қызметi туралы басқа да деректердiң есебiн уақтылы әрi толық жүргiзуге;
4) уәкiлеттi мемлекеттiк органға актуарийлiк есептеулердiң нәтижелерiн, олардың сипаттамаларын және қолда бар растау құжаттарының көшiрмелерiн қоса бере отырып, сақтандыру резервтерiн қалыптастыру жөнiндегi талаптарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтамауы жөнiнде өздерi анықтаған фактiлер туралы кейiнге қалдырмай жазбаша нысанда хабарлауға;
5) уәкiлеттi мемлекеттiк органға әзiрленген актуарийлiк қорытындылардың саны мен түрлерi (өзге де қызмет түрлерi), олар бойынша шағым талаптардың бар екендiгi туралы әрбiр жарты жылдық қорытынды бойынша ақпарат беруге;
6) актуарийлiк қызметке байланысты барлық құжаттарды кемiнде бес жыл сақтауға;
7) сақтандыру құпиясы мен коммерциялық құпияны сақтауға мiндеттi.
16. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган актуарийден олар жасаған актуарийлiк қорытындыға байланысты ақпаратты сұратуға құқылы.
17. Сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша сақтандыру резервтерiнiң актуарийлiк есептеулерiн жүзеге асырудың жалпы методологиясы мен әдiстемесi уәкiлеттi мемлекеттiк органның тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерiмен айқындалады және реттеледi.
2-1. Тәуелсіз актуарийдің қызметі
Ескерту. 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

17-1. Страховая (перестраховочная) организация привлекает независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, установленной в главе 2 настоящих Правил.
Не допускается проведение проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, независимым актуарием, деятельность которого в течение одного календарного года со дня окончания проверки проверялась данным актуарием в качестве независимого актуария.
Сноска. Пункт 17-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-2. Страховая (перестраховочная) организация производит проверку деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, у одного независимого актуария не более пяти лет подряд.
17-3. Независимый актуарий привлекается страховой (перестраховочной) организацией для обязательной либо инициативной проверок.
Документы и сведения, полученные независимым актуарием от страховой (перестраховочной) организации в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, сверяются с документами и сведениями, представленными в уполномоченный государственный орган.
Сноска. Пункт 17-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-4. Обязательная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, проводится по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, не менее одного раза в календарный год.
Обязательная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, включает в себя проведение проверки актуарных расчетов, предусмотренных в пункте 9 настоящих Правил, а также актуарного заключения, предусмотренного в пункте 10 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 17-4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-5. Инициативная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, проводится по инициативе акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации с учетом конкретных задач, сроков и объемов проверки, предусмотренных договором на проведение проверки между страховой (перестраховочной) организацией и независимым актуарием.

17-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Ереженің 2-тарауында белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тартады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметіне қызметін осы актуарий тәуелсіз актуарий ретінде тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде тексерген тәуелсіз актуарийдің тексеру жүргізуіне жол берілмейді.
Ескерту. 17-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі  Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін тексеруді бір тәуелсіз актуарийде қатарынан бес жылдан астам емес жүргізеді.
17-3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тәуелсіз актуарийді міндетті не бастама жасап тексеру үшін тартады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан тәуелсіз актуарий осы Ереженің 11-тармағына сәйкес алған құжаттар және мәліметтер уәкілетті мемлекеттік органға берілген құжаттармен және мәліметтермен салыстырылып тексеріледі.
Ескерту. 17-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі  Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін міндетті тексеру есепті жылдан кейінгі жылдың
1 қаңтарындағы жағдай бойынша күнтізбелік жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін міндетті тексеру осы Ереженің 9-тармағында көзделген актуарлық есептерге тексеру жүргізуді, сондай-ақ осы Ереженің 10-тармағында көзделген актуарлық қорытындыны қамтиды.
Ескерту. 17-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі  Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін бастама жасап тексеру сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерінің, директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен тәуелсіз актуарий арасында тексеруді жүргізу шартында көзделген тексерудің нақты мақсаттарын, мерзімдерін және ауқымын ескеріп, жүргізіледі.

17-6. Результаты проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, независимым актуарием, в том числе проверка достоверности актуарных расчетов, оформляется в форме актуарного заключения, соответствующего требованиям пункта 12 настоящих Правил.
Актуарное заключение независимого актуария содержит мнение независимого актуария о деятельности проверяемого актуария.
17-7. Актуарное заключение независимого актуария оформляется в соответствии с приложением 1-2 к настоящим Правилам не менее чем в трех экземплярах и подписывается независимым актуарием.
17-8. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария с приложением документов в соответствии с подпунктами 1), 2), 4), 5), 6) пункта 45-2 настоящих Правил представляется независимым актуарием в уполномоченный государственный орган в течение десяти календарных дней после окончания проверки, но не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным, один экземпляр хранится у независимого актуария, а остальные экземпляры предоставляются в распоряжение страховой (перестраховочной) организации.
В случае представления в уполномоченный государственный орган более одного независимого актуарного заключения по результатам проверки деятельности актуария, состоящего в штате одной и той же страховой организации, уполномоченный орган принимает актуарное заключение с наиболее консервативным расчетом.
Сноска. Пункт 17-8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-9. Для целей настоящих Правил международными ассоциациями актуариев (далее - ассоциация), членами которых в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 11-1 Закона могут являться независимые актуарии, являются:
1) Международная актуарная ассоциация (International actuarial association);
2) Групп Консультатив (Groupe Consultatif).
17-10. Ассоциация, членом которой является независимый актуарий, соответствует следующим требованиям:
1) наличие образовательно-квалификационной системы;
2) наличие требований по соответствию образовательно-квалификационной системы членов ассоциации образовательно-квалификационной системе ассоциации либо наличие положения по его признанию;
3) наличие документов по вопросам деятельности актуариев (стандарты деятельности актуариев и осуществления актуарных расчетов, кодекс профессиональной этики и иные документы).
3. Порядок выдачи лицензии
18. Для получения лицензии в уполномоченный государственный орган вправе обратиться:

17-6. Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін тексеруінің нәтижелері, оның ішінде актуарлық есептердің шынайлығын тексеруі осы Ереженің 12-тармағының талаптарына сәйкес келетін актуарлық қорытынды нысанында ресімделеді.
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы тексерілетін актуарийдің қызметі жөніндегі тәуелсіз актуарийдің пікірін қамтиды.
17-7. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы осы Ереженің 1-2-қосымшасына сәйкес үштен кем емес данада ресімделеді және оған тәуелсіз актуарий қол қояды.
17-8. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысының бір данасын осы Ереженің 45-2-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) тармақшаларына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып тәуелсіз актуарий тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей уәкілетті мемлекеттік органға береді, бір данасы тәуелсіз актуарийде сақталады, ал қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына иелік етуге беріледі.
Уәкілетті мемлекеттік органға бір сақтандыру ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру нәтижелері бойынша біреуден көп тәуелсіз актуарлық қорытынды ұсынылған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік орган неғұрлым консервативтік есебі бар актуарлық қорытындыны қабылдайды.
Ескерту. 17-8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі  Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-9. Осы Ереженің мақсатында Заңның 11-1-бабының 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тәуелсіз актуарийлер мүшелері мүмкін болатын актураийлердің халықаралық қауымдастықтары (бұдан әрі - қауымдастық) мыналар:
1) Халықаралық актуарлық қауымдастық (International actuarial association);
2) Консультатив Тобы (Groupe Consultatif).
17-10. Тәуелсіз актуарий мүшесі болып табылатын қауымдастық мына талаптарға сәйкес келеді:
1) білім алу-біліктілік жүйесі бар болуы;
2) қауымдастық мүшелерінің білім алу-біліктілік жүйесі қауымдастықтың білім алу-біліктілік жүйесіне сәйкес келуі бойынша талаптар бар болуы не оны тану бойынша ереже бар болуы;
3) актуарийлер қызметінің мәселелері бойынша құжаттар бар болуы (актуарийлер қызметінің және актуарлық есептерді жүзеге асырудың стандарттары, кәсіби этиканың кодексі және өзге құжаттар).
3. Лицензия беру тәртiбi
18. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға лицензия алу үшiн мыналар өтiнiш беруге құқылы:

1) физическое лицо, имеющее высшее образование и прошедшее обучение по программе, указанной в подпункте 7) пункта 19 настоящих Правил;
2) физическое лицо, имеющее статус актуария и являющееся членом (полным членом) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной Ассоциации Актуариев;
3) физическое лицо, имеющее диплом магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее 80% по каждому курсу, относящемуся к Минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно Приложению 5 к настоящим Правилам;
4) физическое лицо, имеющее диплом магистра делового администрирования по специализации «Актуарий», магистра экономики и бизнеса по специальности «Финансы», специализации «Актуарий» с рейтингом менее 80 % по курсу, относящемуся к Минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно приложению 5 к настоящим Правилам, но успешно сдавшее данный курс в организации, обеспечивающей выполнение минимальной программы, предусмотренной приложением 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.11.2004 N 320; от 30.11.2007 N 254 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК); от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для получения лицензии в уполномоченный государственный орган предоставляются следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
2) сведения о заявителе на получение лицензии (далее - заявитель) по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
3) копия документа, удостоверяющего личность;
4) нотариально засвидетельствованная копия диплома о высшем образовании;
5) (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 320
6) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора;
6-1) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4);
7) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев (далее - минимальная программа), включающей перечень тем, указанный в  Приложении N 5(для лиц, указанных в подпункте 1) пункта 18 настоящих Правил).
Обучение актуариев в Республике Казахстан вправе осуществлять организации, обеспечивающие выполнение минимальной программы, предусмотренной Приложением N 5

1) жоғары бiлiмi және осы Ереженiң 19-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген бағдарлама бойынша оқуға қатысқан жеке тұлға;
2) актуарий деген мәртебесі бар және Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі деген мәртебесі бар актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын жеке тұлға;
3) осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес Актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша 80%-дан кем емес рейтингі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің дипломы бар жеке тұлға;
4) осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес көзделген Актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты курс бойынша 80 %-дан кем рейтингісі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің, "Қаржы" мамандығы бойынша "Актуарий" мамандығының экономика және бизнес магистрінің дипломы бар, бірақ осы Ереженің 5-қосымшасында көзделген ең төменгі бағдарламаның орындалуын қамтамасыз ететін ұйымда осы курсты ойдағыдай тапсырған жеке тұлға.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.11.27. N 320, 2007.11.30. N 254 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2010.03.01 N 23; ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19. Лицензия алу үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Ереженің 1-1 қосымшасына сәйкес нысандағы өтініш;
2) осы Ереженің 4-қосымшасына сай нысан бойынша лицензия алуға өтініш беруші (бұдан әрі - өтініш беруші) туралы мәліметтер;
3) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
4) жоғары бiлiм туралы дипломның нотариат куәландырған көшiрмесi;
5)  <*>
6) лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi;
6-1) алынып тасталды;
7) лицензия алуға өтініш берушінің актуарийлерді оқытудың актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы бойынша (бұдан әрi - ең төменгi бағдарлама) оқуға қатысқанын және тиiстi емтихандарды сәттi тапсырғанын куәландыратын құжаттардың көшірмелері N 5 қосымшада көрсетiлгендер тiзбесiне сәйкес (осы Ереженiң 18-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген адамдар үшiн).
N 5 қосымшада көзделген ең төменгi бағдарламаны орындауды қамтамасыз ететiн ұйымдардың Қазақстан Республикасында актуарийлердi оқытуға құқығы бар;

8) копии документов, подтверждающих статус актуария, членство (полное членство) в ассоциации (обществе или ином объединении) актуариев и статус этой ассоциации как полного члена Международной Ассоциации Актуариев (для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 18 настоящих Правил);
9) рекомендательное письмо соответствующей ассоциации (общества или иного объединения) актуариев (для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 18 настоящих Правил);
10) копию диплома магистра делового администрирования по специализации «Актуарий» или диплома магистра экономики и бизнеса по специальности «Финансы», специализации «Актуарий» с представлением приложения к диплому (для лиц, указанных в подпункте 3) пункта 18 настоящих Правил).
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16.02.2004 N 38; от 27.11.2004 N 320; от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 30.11.2007 N 254 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК); от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Актуарии, имеющие лицензию уполномоченного государственного органа, в течение десяти календарных дней уведомляют уполномоченный государственный орган об изменениях в документах, указанных в подпунктах 2), 3), 7) пункта 19 настоящих Правил, с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 19-1 в соответствии с постановлением АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 27.12.2010 № 184 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
20. Датой представления документов для выдачи лицензии считается дата поступления в уполномоченный государственный орган полного пакета документов в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами.
21. Документы, исходящие от иностранных организаций, подлежат переводу на государственный или русский язык с нотариальным засвидетельствованием и легализацией консульскими учреждениями Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами.

8) актуарийдің мәртебесін, актуарийлер қауымдастығына (қоғамына немесе өзге де бірлестікке) мүшелігін (толық мүшелігін) және осы қауымдастықтың Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі ретінде мәртебесін растайтын құжаттардың көшірмелері (осы Ереженің 18-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін);
9) тиiстi актуарийлер қауымдастығының (қоғам немесе өзге де бiрлестiктiң) ұсыным хаты (осы Ереженiң 18-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген адамдар үшiн);
10) дипломға қосымшаны ұсына отырып, "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрі дипломының немесе "Қаржы" мамандығы бойынша "Актуарий" мамандығының экономика және бизнес магистрі дипломының көшірмесі (осы Ереженің 18-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін).
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.02.16. N 38, 2004.11.27. N 320, 2005.05.28. N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.11.30. N 254 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2010.03.01 N 23; ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19-1. Уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясын алған актуарий он күнтізбелік күн ішінде уәкілетті мемлекеттік органды растаушы құжаттарды қоса беріп, осы Ереженің 19 тармағының 2), 3), 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы өзгерістер туралы хабардар етеді.
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы  Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2010.12.27 № 184 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
20. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға толық құжаттар жинағының осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес түскен күнi лицензия беруге арналған құжаттарды ұсыну күнi болып есептеледi.
21. Егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген болса, шетелдiк ұйымдардан шығатын құжаттар нотариат куәландыра отырып мемлекеттiк тiлге немесе орыс тiлiне аударылуы және Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiнiң заңдастырылуы тиiс.

22. Заявитель на получение лицензии несет ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в представленных им документах.
23. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено уполномоченным государственным органом в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 30 апреля 2007 года  N 119 (порядок введения в действие см.  п.2 ).
23-1. Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается заявителю после прохождения им тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным государственным органом в форме компьютерного тестирования в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы должны включать не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
Вопросы для тестирования утверждаются первым руководителем уполномоченного государственного органа или лицом, его замещающим.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-2. Подразделение уполномоченного государственного органа, уведомляет заявителя (актуария) в письменном виде о дате проведения тестирования. В случае неявки в установленный срок по уважительным причинам для прохождения тестирования, заявитель (актуарий) сообщает об этом в уполномоченный государственный орган с указанием причин неявки и возможной дате прохождения тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-3. Во время тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только сотрудников ответственного подразделения уполномоченного государственного органа и переводчика, при необходимости.
При прохождении тестирования заявителя (актуария) не допускается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте требований приравнивается к отрицательному результату тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-3 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).

22. Лицензия алуға өтініш беруші өздерi ұсынған құжаттардағы мәлiметтердiң шынайы және толық болуына жауап бередi.
23. Лицензия беру туралы өтiнiштi уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде қарауы тиiс.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан   қараңыз), 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
23-1. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне тестілеуден өткеннен кейін оған сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беріледі.
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне тестілеуді уәкілетті мемлекеттік орган 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде компьютерлік тестілеу нысанында жүзеге асырады. Тест сұрақтарында жауаптардың кемінде үш нұсқасы болуы және олардың біреуі дұрыс болуы тиіс.
Тестілеу сұрақтарын уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам бекітеді.
Ескерту. 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
23-2. Уәкілетті мемлекеттік органның бөлімшесі өтініш берушіні (актуарийді) тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабардар етеді. Өтініш беруші (актуарий) дәлелді себептермен белгіленген мерзімде тестілеуден өту үшін келмеген жағдайда ол уәкілетті мемлекеттік органға келмей қалған себептерін және тестілеуден өту күнін көрсете отырып бұл жөнінде хабардар етеді.
Ескерту. 23-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-3. Тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті мемлекеттік органның жауапты бөлімшесі қызметкерлерінің және қажет болса, аудармашының қатысуына ғана рұқсат етіледі.
Өтініш беруші (актуарий) тестілеуден өткен кезде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Осы тармақта аталған талаптарды бұзу тестілеудің теріс қорытындыларына теңестіріледі.
Ескерту. 23-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).

23-4. Результат тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее 70 процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами теста под роспись немедленно после прохождения тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-4 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-5. В случае несогласия с результатом тестирования заявитель может в течение трех рабочих дней после окончания процедуры тестирования письменно обратиться с апелляцией в уполномоченный государственный орган.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-5 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-6. Состав Апелляционной комиссии утверждается приказом первого руководителя уполномоченного государственного органа.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-6 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-7. Апелляция рассматривается Апелляционной комиссией в течение трех рабочих дней со дня ее получения.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-7 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-8. Кворум для проведения заседания Апелляционной комиссии составляет не менее двух третей от числа членов Апелляционной комиссии, включая Председателя (заместителя Председателя) Апелляционной комиссии.
Каждый член Апелляционной комиссии имеет один голос. Решения Апелляционной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании Апелляционной комиссии ее членов. При равенстве голосов голос Председателя Апелляционной комиссии либо при его отсутствии заместителя Председателя Апелляционной комиссии является решающим.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-8 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).

23-4. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде 70 процентін алған жағдайда тестілеу қорытындылары оң деп саналады.
Өтініш беруші тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып тест қорытындыларымен танысады.
Ескерту. 23-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-5. Өтініш беруші тестілеу қорытындыларымен келіспеген жағдайда ол тестілеу рәсімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік органға жазбаша түрде шағымдана алады.
Ескерту. 23-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-6. Аппеляциялық комиссияның құрамы уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 23-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-7. Аппеляциялық комиссия шағымды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды.
Ескерту. 23-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-8. Аппеляциялық комиссияның мәжілісін өткізу үшін кворум Аппеляциялық комиссияның Төрағасын (Төрағаның орынбасарын) қоса алғанда, Аппеляциялық комиссия мүшелері санының кемінде үштен екісі құрайды.
Аппеляциялық комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие. Аппеляциялық комиссияның шешімдері Аппеляциялық комиссияның мәжілісіне қатысып отырған мүшелері санының жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар саны тең болған жағдайда Аппеляциялық комиссия Төрағасының дауысы не ол болмаған жағдайда Аппеляциялық комиссия Төрағасы орынбасарының дауысы шешуші болып табылады.
Ескерту. 23-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).

23-9. Решения Апелляционной комиссии оформляются протоколом, который составляется в двух экземплярах и подписывается всеми членами Апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-9 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-10. Ведение протокола заседания Апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым из числа членов Апелляционной комиссии.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-10 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-11. По результатам рассмотрения апелляции Апелляционная комиссия принимает одно из решений:
оставить результаты теста без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
удовлетворить апелляцию заявителя (актуария) и направить его на повторное тестирование.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-11 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
23-12. При отрицательном результате компьютерного тестирования, заявитель повторно представляет документы для прохождения тестирования не ранее чем через месяц со дня прохождения предыдущего тестирования, но не более трех раз в течение последних двенадцати месяцев.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 23-12 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
24. Лицензия выдается по форме согласно Приложению N 6
25. В выдаче лицензии отказывается по следующим основаниям:
1) если заявитель на получение лицензии не соответствует требованиям, установленным пунктом 18 настоящих Правил;
2) если не представлены все документы, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил;
3) наличия данных об лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2)-4) пункта 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";

23-9. Аппеляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді және ол екі дана етіп жасалып, оған осы мәжіліске қатысқан Аппеляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Ескерту. 23-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-10. Аппеляциялық комиссия мәжілісінің хаттамасын Аппеляциялық комиссия мүшелерінің арасынан тағайындалатын хатшы жүргізеді.
Ескерту. 23-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-11. Аппеляциялық комиссия шағымды қарау нәтижелері бойынша мына шешімдердің бірін қабылдайды:
тест қорытындыларын өзгеріссіз қалдыруға, ал шағымды қанағаттандырмауға;
өтініш берушінің (актуарийдің) шағымын қанағаттандыруға және оны қайта тестілеуге жіберуге.
Ескерту. 23-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
23-12. Компьютерлік тестілеу қорытындылары теріс болған жағдайда өтініш беруші бұрын өткен тестілеу күнінен бастап бір айдан бұрын емес, бірақ соңғы он екі ай ішінде үш реттен артық емес тестілеуден өтуге арналған құжаттарды қайталап тапсырады.
Ескерту. 23-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
24. Лицензия N 6 қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.
25. Лицензия беруден мынадай негіздемелер бойынша бас тартылады:
1) егер лицензия алуға өтініш беруші осы Ереженiң 17-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес келмесе;
2) егер осы Ереженiң 18-тармағында көзделген барлық құжаттар ұсынылмаса;
3) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  60-бабы 1-тармағының 2)-4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензияны айыру туралы деректер болса;

4) отрицательного результата тестирования.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 28.05.2005 № 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК); от 27.12.2010 № 184 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
26. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
27. Уполномоченный государственный орган письменно уведомляет заявителя об отказе в выдаче лицензии с указанием оснований отказа.
28. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 38 ).
29. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
30. Переоформление лицензии, выдача дубликата лицензии осуществляется уполномоченным государственным органом по основаниям и в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании".
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года  N 119 (порядок введения в действие см.  п.2 ).
31. При выдаче, переоформлении лицензии и выдаче дубликата лицензии уплачивается лицензионный сбор в размере и порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32.  исключен.
Сноска. Пункт 32 исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года  N 119 (порядок введения в действие см.  п.2 ).
4. Приостановление действия и лишение лицензии
33. Решение о приостановлении или об лишении лицензии актуария уполномоченный государственный орган принимает по основаниям, предусмотренным Законом

4) тестілеудің теріс қорытындысы болса.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005.05.28 N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.12.27 № 184 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
26. <*>
Ескерту. 26-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
27. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган өтiнiш берушiге бас тарту негiздерiн көрсете отырып лицензия беруден бас тарту туралы хабарлайды.
28. <*>
Ескерту. 28-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен
29. <*>
Ескерту. 29-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
30. Лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның дубликатын беруді уәкілетті орган "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңында көзделген негіздеме мен тәртіп бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
31. Лицензияны беру, қайта ресiмдеу және лицензияның көшiрмесiн беру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде және тәртiппен лицензиялық алым төлейдi.
32.  Алынып тасталды - 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулымен.
4. Лицензияның қолданылуын тоқтату және айыру
33. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган актуарийдiң лицензиясын тоқтату немесе айыру туралы шешiмдi Заңда көзделген негiздер бойынша қабылдайды.

34. В решении о приостановлении действия лицензии должны быть указаны срок приостановления ее действия и основание, предусмотренное Законом
35. Действие лицензии считается приостановленным со дня доведения такого решения до сведения актуария.
36. Информация о приостановлении действия лицензии публикуется в официальных изданиях уполномоченного государственного органа.  <*>
Сноска. В пункт 36 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
37. После устранения нарушений законодательства и иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии, актуарий вправе обратиться с ходатайством о пересмотре срока приостановления действия лицензии либо возобновлении ее действия до истечения срока приостановления действия лицензии с приложением при необходимости документов, подтверждающих факт устранения нарушений законодательства, или иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии.  <*>
Сноска. Пункт 37 с дополнениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 38 .
38. При представлении актуарием документов, свидетельствующих об устранении им нарушений или иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии, подразделение, осуществляющее надзор за страховой деятельностью уполномоченного государственного органа готовит свое заключение, на основании которого уполномоченный государственный орган вправе принять решение о возобновлении действия лицензии.
Сноска. Пункт 38 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 38 .
39. Уполномоченный государственный орган рассматривает ходатайство актуария о пересмотре срока приостановления лицензии или возобновления действия лицензии и принимает соответствующее решение в течение тридцати рабочих дней со дня предоставления ходатайства и документов, свидетельствующих об устранении им нарушений или иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiмде оның қолданылуын тоқтату мерзiмi және Заңда көзделген негiздеме көрсетiлуi тиiс.
35. Осындай шешiм актуарийге жiберiлген күннен бастап лицензияның қолданылуы тоқтатылған деп саналады.
36. Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ресми басылымдарында жарияланады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
37. Заңнаманы бұзу және лицензияның қолданылуын тоқтату үшiн негiз болған өзге де жағдайлар жойылғаннан кейiн актуарий заңдардың бұзылуын немесе лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшін негіз болып табылған өзге талаптарды жою фактісін растайтын құжаттарды қажет болғанда қоса бере отырып лицензияның қолданылуын тоқтату мерзiмiн қайта қарау не лицензияның қолданылуын тоқтатуға белгiленген мерзiм бiткенге дейiн оның қолданылуын жаңарту туралы өтініш беруге құқылы.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен
38. Актуарий лицензияның қолданылуын тоқтату үшiн негiз болған жөнсiздiктер немесе өзге де жағдайлардың жойылғанын куәландыратын құжаттарды ұсынған кезде уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыру қызметіне қадағалауды жүзеге асыратын бөлiмшесi өз қорытындысын әзiрлейдi, уәкiлеттi мемлекеттiк орган соның негiзiнде лицензияның қолданылуын жаңарту туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен.
39. Уәкілетті мемлекеттік орган актуарийдің лицензияны тоқтата тұру мерзімін қайта қарау немесе лицензияны қолдануды жаңарту туралы өтінішін қарайды және өтініш пен актуарийдің бұзушылықтарды немесе лицензияны қолдануды тоқтата тұру үшін негіз болған өзге де талаптарды жойғанын растайтын құжаттар ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісті шешім қабылдайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

40. В решении уполномоченного государственного органа об лишении лицензии должно быть указано основание ее лишения.
41. Решение уполномоченного государственного органа об лишении лицензии актуария вступает в силу с даты доведения такого решения до сведения актуария. Информация об лишении лицензии публикуется в официальных изданиях уполномоченного государственного органа.  <*>
Сноска. В пункт 41 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 30 апреля 2007 года  N 119 (порядок введения в действие см.  п.2 ).
5. Квалификационная комиссия
(Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
5-1. Квалификационный экзамен  <*>
Сноска. Правила дополнены новой главой - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года  N 38 .
45-1. Каждые три года со дня выдачи лицензии актуарий сдает квалификационный экзамен, подтверждающий наличие у актуария необходимого уровня знаний и квалификации в соответствии с минимальной программой, согласно Приложению 5 к настоящим Правилам. Заявление для прохождения квалификационного экзамена представляется по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Квалификационный экзамен осуществляется в течение 60 минут по 40 вопросам.
Тестовые вопросы должны включать не менее пяти вариантов ответов, один из которых является правильным.
Процедура прохождения тестирования производится в соответствии с пунктами 23-2, 23-3 настоящих Правил.
Вопросы для тестирования утверждаются первым руководителем уполномоченного государственного органа или лицом, его замещающим.
Сноска. Пункт 45-1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4).
45-2. В течение двух месяцев после окончания трехлетнего срока с момента получения лицензии либо прохождения предыдущего квалификационного экзамена актуарий обращается в уполномоченный государственный орган с заявлением по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
К заявлению актуария прилагаются следующие документы:

40. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның лицензияны айыруы туралы шешiмiнде оны айыру негiзi көрсетiлуi тиiс.
41. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның актуарийдiң лицензиясын айыру туралы шешiмi мұндай шешiмдi актуарийге жiберген күннен бастап күшiне енедi. Лицензияны айыру туралы ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның ресми басылымдарында жарияланады.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз), 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
5. Бiлiктiлiк комиссиясы <*>
Ескерту. 5-тарау (42-45-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз .
5-1. Біліктілік емтиханы
Ескерту. 5-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен.
45-1. Актуарий лицензия берiлген күннен бастап әр үш жыл сайын осы Ереженiң 5-қосымшасына сай ең төменгi бағдарламаға сәйкес қажеттi бiлiм деңгейi мен бiлiктiлiгiнiң бар екенiн растайтын бiлiктiлiк емтиханын тапсырады. Біліктілік емтиханынан өту үшін беретін өтініш осы Ереженің 7 қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Біліктілік емтиханы 40 сұрақ бойынша 60 минут ішінде өтеді.
Тест сұрақтарында жауаптардың кемінде бес нұсқасы болуы және олардың біреуі дұрыс болуы тиіс.
Тестілеуден өту рәсімі осы Ереженің 23-2, 23-3-тармақтарына сәйкес өтеді.
Тестілеу сұрақтарын уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам бекітеді.
Ескерту. 45-1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз), 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі), 2010.03.01 N 23 Қаулыларымен.
45-2. Актуарий лицензияны алған не бұрынғы бiлiктiлiк емтиханынан өткен сәттен бастап үш жылдық мерзiм аяқталғаннан кейiн екi ай iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға осы Ереженiң 7-қосымшасына сай нысан бойынша өтiнiшпен хабарласады.
Актуарийдiң өтiнiшiне мынадай құжаттар қоса берiледi:

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке;
3) сведения о сдаче предыдущего квалификационного экзамена;
4) информация об осуществлении актуарной деятельности на страховом рынке с приложением всех подтверждающих документов (копии договоров об оказании услуг, копии актуарных заключений);
5) документы, подтверждающие его членство (полное членство) в соответствующей  ассоциации (обществе или ином объединении) актуариев на момент подачи заявления о сдаче квалификационного экзамена;
6) письмо соответствующей ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, в котором он является членом (полным членом), либо государственного надзорного органа об отсутствии у актуария в течение последних двух лет нарушений законодательства и санкций.
Требования подпунктов 5) и 6) распространяются только на актуариев, имеющих статус актуария и являющихся членами (полными членами) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной Ассоциации Актуариев.
В случае необращения актуария в течение указанного срока, актуарий признается не сдавшим квалификационный экзамен.
Сноска. Пункт 45-2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.11.2004 N 320; от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4).
45-3. Актуарий, действие лицензии которого на момент проведения квалификационного экзамена приостановлено, к прохождению квалификационного экзамена не допускается, за исключением случая, когда действие лицензии актуария приостановлено в результате несдачи им предыдущего квалификационного экзамена.
45-4. Исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
45-5. Тестирование актуария проводится по темам, предусмотренным Минимальной программой обучения актуариев согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.
45-6. Актуарий может пройти тестирование в организациях, указанных в абзаце втором подпункта 7) пункта 19 настоящих Правил. При этом, актуарий представляет в уполномоченный государственный орган документ, свидетельствующий о прохождении тестирования, выданный названной организацией с указанием результатов тестирования.
45-7. Результат квалификационного экзамена считается положительным, в случае получения не менее 60 процентов правильных ответов на тестовые вопросы.
Актуарий подлежит ознакомлению с результатами теста под роспись немедленно после прохождения тестирования.

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензияның көшiрмесi;
3) бұрынғы бiлiктiлiк емтиханының тапсырылғаны туралы мәлiметтер;
4) барлық растайтын құжаттармен қоса (қызмет көрсету шарттарының көшiрмелерi, актуарийлiк қорытындылардың көшiрмелерi) сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру жөнiндегi ақпарат.
5) біліктілік емтиханын тапсыру туралы өтінішті беру сәтіне актуарийлердің тиісті қауымдастығында (қоғамында немесе өзге де бірлестікте) оның мүшелігін (толық мүшелігін) растайтын құжаттар;
6) ол мүше (толық мүше) болып табылатын актуарийлердің тиісті қауымдастығының (қоғамының немесе өзге де бірлестіктің) не мемлекеттік қадағалау органының актуарийдің соңғы екі жыл ішінде заңдарды бұзуының және санкциялардың болмауы жөніндегі хаты.
5) және 6) тармақшалардың талаптары тек актуарий мәртебесі бар және Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі деген мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшелері (толық мүшелері) болып табылатын актуарийлерге ғана қолданылады.
Актуарий көрсетiлген мерзiм iшiнде хабарласпаған жағдайда актуарий бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған деп саналады.
Ескерту. 45-2-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004.11.27 N 320, 2010.03.01 N 23 Қаулыларымен.
45-3. Бiлiктiлiк емтиханын өткiзу сәтiне лицензияның қолданылуы тоқтата тұрылған актуарийге, актуарий лицензиясының қолданылуы актуарийдiң бұрынғы бiлiктiлiк емтиханын тапсырмауы нәтижесiнде тоқтата тұрылған жағдайды қоспағанда, бiлiктiлiк емтиханынан өтуге рұқсат берiлмейдi.
45-4. <*>
Ескерту. 45-4-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
45-5. Актуарийдi тестiлеу осы Ереженiң 5-қосымшасына сай актуарийлердi оқытудың ең төменгi бағдарламасында көзделген тақырыптар бойынша өткiзiледi.
45-6. Актуарий осы Ереженiң 19-тармағы 7)-тармақшасының екiншi абзацында көрсетiлген ұйымдарда тестiлеуден өте алады. Мұндайда, актуарий уәкiлеттi мемлекеттiк органға тестiлеу қорытындылары көрсетiлген, аталған орган берген тестiлеуден өтуiн куәландыратын құжатты ұсынады.
45-7. Тест сұрақтарына дұрыс жауаптардың кемінде 60 процентін алған жағдайда біліктілік емтиханының қорытындылары оң деп саналады.
Актуарий тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып тест қорытындыларымен танысады.

Уполномоченный орган может принять решение о сдаче или не сдаче квалификационного экзамена актуарием, имеющим статус актуария и являющимся членом (полным членом) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной Ассоциации Актуариев, без проведения компьютерного тестирования при предоставлении им всех документов, указанных в пункте 45-2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 45-7 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года  N 320 ; в редакции - от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
45-8. При несдаче актуарием квалификационного экзамена, он повторно представляет документы для прохождения квалификационного экзамена не ранее чем через 30 календарных дней, но не позднее 45 календарных дней со дня прохождения предыдущего квалификационного экзамена, но не более трех раз в течение последних двенадцати месяцев.
В случае необращения актуария в течение указанного срока, актуарий признается повторно несдавшим квалификационный экзамен.
Сноска. В пункт 45-8 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
45-9. В случае повторной (два раза подряд в течение календарного года) несдачи актуарием квалификационного экзамена действие его лицензии приостанавливается на срок до представления актуарием документа, подтверждающего успешную сдачу им квалификационного экзамена.
45-10. В случае несогласия с результатом квалификационного экзамена актуарий после окончания процедуры тестирования письменно обращается с апелляцией в уполномоченный орган. Порядок и условия работы Апелляционной комиссии определяются в соответствии с пунктами 23-6 - 23-11 настоящих Правил.
Сноска. Глава дополнена пунктом 45-10 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года N  153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
6. Заключительные положения
46. Решения уполномоченного государственного органа могут быть обжалованы заявителем на получение лицензии, актуарием в течение десяти календарных дней со дня их принятия в высший орган уполномоченного государственного органа либо в суд.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня гос. регистрации в МЮ РК); от 27.12.2010 № 184 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).

Уәкілетті орган актуарий мәртебесі бар және Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі деген мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын актуарийдің біліктілік емтиханын тапсырғаны немесе тапсырмағаны туралы шешімді олар осы Ереженің 45-2-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды тапсырған жағдайда компьютерлік тестілеуді өткізбестен қабылдай алады.
Ескерту. 45-7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
45-8. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған жағдайда ол бiлiктiлiк емтиханынан өту үшiн бұрынғы бiлiктiлiк емтиханынан өткен күннен бастап кемiнде 30 күнтізбелік күннен, бірақ 45 күнтізбелік күннен кешіктірмей, бiрақ соңғы он екі ай iшiнде үш реттен астам емес құжаттарды қайта ұсынады.
Актуарий көрсетілген мерзім ішінде хабарласпаған жағдайда, ол біліктілік емтиханын қайталап тапсырмаған деп танылады.
Ескерту. 45-8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін    2-тармақтан қараңыз).
45-9. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын қайта тапсырмаған жағдайда (күнтiзбелiк жыл iшiнде қатарынан екi рет) лицензиясының қолданылуы актуарийдiң бiлiктiлiк емтиханын сәттi тапсырғанын растайтын құжат тапсырылғанға дейiнгi мерзiмге тоқтатылады.
45-10. Актуарий біліктілік емтиханының қорытындысымен келіспеген жағдайда ол тестілеу рәсімі аяқталғаннан кейін уәкілетті органға шағыммен хабарласады. Аппеляциялық комиссияның жұмыс тәртібі мен талаптары осы Ереженің 23-6 23-11-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 45-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін   2-тармақтан қараңыз).
6. Қорытынды ережелер
46. Уәкілетті мемлекеттік органның шешіміне лицензия алуға өтініш беруші, актуарий шешім қабылдағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде уәкілетті мемлекеттік органның жоғары органына не сотқа шағым жасауына болады.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005.05.28 N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.12.27 № 184 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен

47. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 16.02.2004 N 38; от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012); Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примерная форма
актуарного заключения
Актуарное заключение
1. Данные о страховой организации:
1) Полное наименование: ________________________________________________
2) Место нахождения и банковские реквизиты: ____________________________
________________________________________________________________________
3) Справка или свидетельство о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица:
_____________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
4) Лицензия на право осуществления страховой деятельности:
________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
2. Данные об актуарии:
1) Ф.И.О. ______________________________________________________________
2) Место жительства (место нахождения): ________________________________
3) Лицензия на проведение актуарной деятельности на страховом рынке:
________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
3. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности - _________________________________________
2) по отрасли (классу) страхования - ___________________________________
________________________________________________________________________
3) по цели составления - _______________________________________________

47. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
Төраға
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 38 қаулысымен, 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз), ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Актуарийлік қорытындының
үлгі нысаны
Актуарийлік қорытынды
1. Сақтандыру ұйымы туралы деректер:
1) Толық атауы:_____________________________________________________
2) Мекен-жайы және банктік деректемелері:___________________________
____________________________________________________________________
3) Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік: _____________________________________________________
____________________________________________________________________                        (номері және берген күні)
4) Сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензия:_____
____________________________________________________________________                         (номері және берген күні)
2. Актуарий туралы деректер:
1) Аты-жөні:________________________________________________________
2) Тұрғылықты жері (мекен-жайы):____________________________________
3) Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүргізуге берілген
лицензия:
____________________________________________________________________                     (нөмері және берген күні):
3. Актуарийлік қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша- __________________________________
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша - ____________________________
____________________________________________________________________
3) жасау мақсаты бойынша -__________________________________________

4) по масштабу применения - ____________________________________________
4. Основание подготовки актуарных расчетов _____________________________
________________________________________________________________________
(договор, номер и дата заключения договора)
5. Предмет актуарного исследования (перечень определенных задач)
________________________________________________________________________
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (данных) ____________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и/или место получения) _________________________________________________
8. Использованная актуарием методика расчетов __________________________
9. Полученные результаты и выводы ______________________________________
10. Рекомендации (при наличии) _________________________________________
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения _________
________________________________________________________________________
12. Подпись, дата и количество экземпляров _____________________________
Приложение 1-1
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций
Сноска. Правый верхний угол приложения 1-1 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Заявление
о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В __________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного государственного органа)
от _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности
на страховом рынке
Сведения о физическом лице:
1. Год рождения ______________________________________________

4) қолданылу масштабы бойынша -_____________________________________
4. Актуарийлік есептерді әзірлеу негізі____________________________
____________________________________________________________________
(шарт, шарттың номері және жасалған күні)
5. Актуарийлік зерттеудің мәні (белгіленген міндеттердің тізбесі)
____________________________________________________________________
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары берген құжаттардың
(деректердің) тізбесі_______________________________________________
____________________________________________________________________
7. Актуарий қолданған басқа материалдар мен деректер (олардың
көздері және/немесе алынған орны)___________________________________
8. Актуарий қолданған есептеулер әдісі______________________________
9. Алынған нәтижелер мен  қорытындылар______________________________
10. Ұсыныстар (болған жағдайда)_____________________________________
11. Актуарийлік қорытындыны әзірлеу мерзімі және жасау орны_________
____________________________________________________________________
12. Қолы, күні және дана саны_______________________________________
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 1-1-қосымша
Ескерту. 1-1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Актуарийлік қызметті жүзеге асыру үшін лицензия беру туралы
Өтініш
____________________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
Сақтандыру рыногында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
беруіңізді сұраймын
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Туған жылы _____________________________________________________

2. Данные документа, удостоверяющего личность
____________________________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ)
3. Образование _______________________________________________
(год окончания, специальность)
____________________________________________________________________
наименование учебного заведения)
4. Место проживания __________________________________________
5. Место работы, должность ___________________________________
____________________________________________________________________
6. Номер телефона (код города, рабочий и домашний)
____________________________________________________________________
7. Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Актуарий полностью несет ответственность за достоверность
прилагаемых к заявлению документов (информации)
_________________    ________________________________________
(подпись)           (фамилия, имя, отчество (при наличии))
"____"___________ 200__ года
Приложение 1-2
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Актуарное заключение независимого актуария
1. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование: ____________________________________________
____________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты: ________________________
____________________________________________________________________;
3) справка или свидетельство о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица:
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
(номер и дата выдачи)

2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
____________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжатты берген орган атауы)
3. Білімі _________________________________________________________
(бітірген жылы, мамандығы)
____________________________________________________________________
оқу орнының атауы)
4. Тұратын орны ___________________________________________________
5. Жұмыс орны қызметі
____________________________________________________________________
6. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үйдікі)
____________________________________________________________________
7. Ұсынылатын құжаттар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпарат) шынайылығына толық жауап береді
______________   ___________________________________________________
(қолы)          (фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
"____"________________________ 200__ жыл"
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 1-2-қосымша
Ескерту. 1-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы: ________________________________________________ ________________________________________________________________;
2) орналасқан орны және банктік деректемелері:__________________
________________________________________________________________;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік: _________________________________________________
________________________________________________________________;
(беру нөмірі мен күні)

4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной)
деятельности: _____________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
2. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии): ___________________________;
2) место жительства (место нахождения): ____________________________;
3) лицензия на проведение актуарной деятельности на страховом рынке:
____________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
3. Вид проверки (обязательная, инициативная): ______________________.
4. Основание подготовки актуарных расчетов: _________________________
___________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
5. Предмет актуарного исследования (перечень определенных задач): ___
____________________________________________________________________.
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (данных): ________________________________________________
____________________________________________________________________.
7. Другие использованные независимым актуарием материалы и данные (их
источники и (или) место получения): _________________________________
____________________________________________________________________.
8. Использованная независимым актуарием методика расчетов: __________
____________________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы: _________________________________
____________________________________________________________________.
10. Рекомендации (при наличии): ____________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения:
__________________________________________________________________.
12. Подпись, дата и количество экземпляров актуарного заключения:
________________________________________________________________.
Приложение N 2
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения лицензии
на осуществление актуарной деятельности, о
порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение N 3
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения лицензии
актуариев, о порядке сдачи квалификационного
экзамена актуариями и о полномочиях
квалификационной комиссии уполномоченного
органа, осуществляющего регулирование и
надзор финансового рынка и финансовых
организаций
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правления АФН РК от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
Приложение 4
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций

4) Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензия:______________________________________________.
(беру нөмірі мен күні)
2. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ________________________;
2) тұру орны (орналасқан орны): ________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүргізуге берілген лицензия: ______________________________________________________.
(беру нөмірі мен күні)
3. Тексеру түрі (міндетті, бастама бойынша):____________________.
4. Актуарлық есептерді дайындау негіздері:______________________
________________________________________________________________.
(шарт, шартты жасасу нөмірі мен күні)
5. Актуарлық тексерудің мәні (тиісті мақсаттардың тізбесі): ____
________________________________________________________________.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы берген құжаттардың (деректердің) тізбесі: _________________________________________
________________________________________________________________.
7. Тәуелсіз актуарий қолданған басқа материалдар мен деректер (олардың көздері және (немесе) оларды алу орны): _______________
________________________________________________________________.
8. Тәуелсіз актуарий қолданған есептеу әдістемесі:______________
________________________________________________________________.
9. Алынған нәтижелер мен қорытындылар:_________________________
________________________________________________________________.
10. Ұсынымдар (бар болса): _____________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі мен жасау орны:
_______________________________________________________________.
12. Қойылған қолы, күні және актуарлық қорытынды данасының саны:
______________________________________________________________.
Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге
асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру,
актуарийлердің біліктілік емтиханын
тапсыру тәртібі туралы ережеге
N 2 қосымша
Ескерту: 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге
асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру,
актуарийлердің біліктілік емтиханын
тапсыру тәртібі туралы ережеге
N 3 қосымша
Ескерту. Қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 қаулысымен (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз).
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 4-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления АФН РК от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан); с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Фото
заявителя
Сведения о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности
1. Общие сведения:
Фамилия, имя,
отчество
________________________________________
________________________________________
(в полном соответствии с удостоверением
личности (паспортом), в случае изменения
фамилии, имени, отчества, указать: когда
и по какой причине они были изменены)
Дата и место
рождения
Постоянное место
жительства,
номера телефонов
________________________________________
________________________________________
(указать подробный адрес, номера служеб-
ного, домашнего, контактного телефонов,
включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты
документа, удос-
товеряющего лич-
ность
Сведения о близких родственниках, свойственниках, работающих в страховых организациях или аффилиированных с ними организациях:
N
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рождения
Указать вид
родства или
свойства
Место работы
и должность
1
2
3
Прямое или косвенное участие в уставном капитале
юридических лиц:
N
Наименование и
место нахождения
Уставные виды
деятельности
юридического лица
Сумма и доля
Вашего участия
1
2
3
2. Профессиональные данные:
Образование
______________________________________________________________________
___________________________________
(указать наименование и место
нахождения учебного заведения,
факультета или отделения, период
обучения, присвоенную квалифика-
цию, реквизиты (дату, номер) дип-
лома об образовании)
Сведения о сдаче
квалификационных
экзаменов актуария
Дата сдачи экзамена, документ,
подтверждающий сдачу экзамена
Дополнительное
образование, в том
числе курсы повы-
шения квалификации
в сфере, в которой
работает, ученые
степени
___________________________________
___________________________________
(указать наименование и место
нахождения учебного заведения,
период обучения, реквизиты диплома
об образовании, сертификата,
свидетельства)
Опыт работы в сфере
финансовых услуг,
в том числе в об-
ласти, в которой
намерен работать
___________________________________
___________________________________
(указать количество лет работы в
финансовых организациях, занятие
должности аудитора, бухгалтера по
видам деятельности)
Имеющиеся
достижения
___________________________________
___________________________________
(указать информацию по данному воп-
росу, например, название научных
публикаций, участие в научных
разработках, законопроектах)
Членство в профес-
сиональных органи-
зациях
___________________________________
___________________________________
(указать информацию по данному воп-
росу, например, Общество актуариев,
Палата аудиторов)
Другая информация,
имеющая отношение
к данному вопросу
___________________________________
___________________________________
(указывается информация, характери-
зующая профессиональную компетен-
тность заявителя)
Сведения о трудовой деятельности:
N  е
Период
работы
Наименование организации,
занимаемые должности и
должностные обязанности,
координаты организации
1
2
3
Я (фамилия, имя, отчество заявителя),  _______________________, подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является достоверной и полной, и признаю, что наличие недостоверных сведений, представленных мною, является основанием для лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности
__________________(подпись, дата).
Приложение 5
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций

Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 28 мамырдағы N 153 (қолданысқа ену тәртібін 2-тармақтан  қараңыз) атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30. N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
________
|        |
| Өтініш |
| иесінің|
| суреті |
|________|
Актуарийлік қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға
өтініш иесі туралы мәліметтер
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты,
әкесінің аты
______________________________________________
______________________________________________
(жеке куәлігімен (төлқұжатымен) толық
сәйкестігі, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген
жағдайда, көрсетілсін: қашан және қандай
себеппен олар өзгертілді)
Туған күні
мен жері
Тұрғылықты
мекен-жайы,
телефон
нөмірлері
______________________________________________
______________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса отырып, толық
мекен-жайы, қызмет, үй, байланыс
телефондарының нөмірлері көрсетілсін)
Азаматтығы
Жеке басын
куәландыратын
құжаттың толық
деректемелері
Сақтандыру ұйымдарында немесе олармен аффилиирленген
ұйымдарда жұмыс істейтін жақын туысқандары, туыстары туралы
мәліметтер:
N
Тегі, аты,
әкесінің аты
Туған
жылы
Туыстық немесе
жақындық түрі
көрсетілсін
Жұмыс орны
және
лауазымы
1
2
3
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей немесе жанама
қатысуы:
N
Атауы және
тұратын жері
Заңды тұлға қызметінің
жарғылық түрлері
Сіздің қатысу
сомаңыз бен үлесіңіз
1
2
3
2. Кәсіби деректері:
Білімі
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің
атауы мен тұратын жері, оқыған кезеңі,
берілген біліктілігі, білімі туралы
дипломның деректемелері (күні, нөмірі)
көрсетілсін)
Актуарийдің білік-
тілік емтихандарын
тапсырғандығы
туралы мәліметтер
Емтихан тапсырған күні, емтихан
тапсырғандығын растайтын құжат
Қосымша білімі,
оның ішінде жұмыс
істейтін саласында
біліктілігін көтеру
курстары, ғылыми
дәрежелері
__________________________________________
__________________________________________
(оқу орнының атауы мен тұратын жері,
оқыған кезеңі, білімі туралы дипломның,
сертификаттың, куәліктің деректемелері)
Қаржылық қызмет көр-
сету саласындағы,
оның ішінде жұмыс
істеуге ниетті
саласындағы жұмыс
тәжірибесі
__________________________________________
__________________________________________
(қаржы ұйымдарында істеген, аудитор,
қызмет түрі бойынша бухгалтер қызметін
атқарған жылдардың саны көрсетілсін)
Жетістіктері
__________________________________________
__________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы,
ғылыми жарияланымдарының атауы, ғылыми
әзірлемелерге, заң жобаларына қатысуы
көрсетілсін)
Кәсіби ұйымдарға
мүшелігі
__________________________________________
__________________________________________
(Осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы,
Актуарийлер қоғамы, Аудиторлар палатасы
көрсетілсін)
Осы мәселеге қатысы
бар басқа ақпарат
__________________________________________
__________________________________________
(Өтініш берушінің кәсіби құзыреттілігін
сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
Еңбек жолы туралы мәліметтер:
N
Жұмыс істеген
кезеңі
Ұйымның, атқарған қызметінің және
лауазымдық міндеттерінің атауы,
ұйымның координаттары
1
2
3
Мен (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты), ____________,
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және дұрыс әрі толық болып
табылатындығын растаймын, және мен берген күмәнді мәліметтердің
болуы актуарийлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияны
айыру үшін негіз болып табылатындығын мойындаймын.
__________________(қолы, күні).
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 5-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 5 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 16.02.2004 N 38; от 27.11.2004 N 320; от 28.05.2005 N 153 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 12.08.2006 N 154 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 30.11.2007 N 254 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК); от 01.03.2010 № 23 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Минимальная обязательная программа обучения актуариев
Минимальная обязательная программа обучения актуариев состоит из шести курсов, по каждому из которых проводится отдельный экзамен.
Первые два курса являются базовыми и обязательны с 1 июня 2001 года, а последующие четыре - специальными и обязательны: третий и четвертый курсы - с 1 января 2004 года, пятый и шестой - с 1 января 2012 года.
Темы курсов и включенные в содержание курсов минимальные перечни разделов включают в себя следующее.
Курс 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни
1) Основы простых и сложных процентов
2) Принципы построения аннуитетов
3) Займы и графики их погашений
4) Долговые ценные бумаги
5) Таблицы продолжительности жизни
6) Аннуитеты по страхованию жизни
7) Теория страхования жизни нескольких лиц
8) Пенсии
Курс 2. Актуарные принципы и их приложения
1) Страхование жизни и здоровья одного человека
2) Групповое страхование жизни и здоровья
3) Страхование инвалидности
4) Общее страхование
5) Перестрахование
6) Пенсия
7) Социальное страхование
8) Инвестиции
Курс 3. Общее страхование и перестрахование
1) Принципы общего страхования
2) Создание страховых продуктов
3) Андеррайтинг
4) Ценообразование в страховании
5) Страховые резервы
6) Функции выгоды
7) Теория достоверности
8) Перестрахование и ее виды
Курс 4. Страхование жизни и здоровья
1) Страхование жизни одного человека
2) Создание страховых продуктов и андеррайтинг
3) Ценообразование: различные методы расчета страховых премий
4) Методы формирования страховых резервов
5) Медицинское страхование
6) Ценообразование и формирование страховых резервов в медицинском
страховании
7) Групповое страхование жизни и здоровья
8) Оценка расходов по претензиям и расчет страховых премий
9) Страховые резервы при групповом страховании жизни и здоровья
Курс 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование

Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасы Төрағасының 2004.02.16. N 38, 2004.11.27. N 3202005.05.28. N 153, 2006.08.12. N 154, 2007.11.30. N 254 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2010.03.01 N 23 Қаулыларымен.
Актуарийлерді оқытудың ең төменгі
мiндеттi бағдарламасы
Актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасы алты курстен тұрады, олардың әрқайсысы бойынша жеке емтиханы болады.
Алғашқы екі курсы базалық және 2001 жылдың 1 маусымынан бастап міндетті болып табылады, ал кейінгі төртеуі - арнайы және міндетті: үшінші және төртінші курстар - 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап, бесінші және алтыншы курстар - 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап міндетті.
курстардың тақырыбы және курстардың мазмұнында қосылған бөлімдердің ең төменгі тізбелеріне кіреді:
1-курс. Проценттік ставкалар теориясы және өмірді сақтандырудағы кездейсоқ процестер
1) Жай және күрделі проценттер негіздері
2) Аннуитеттер құрудың принциптері
3) Займдар және оларды өтеу кестелері
4) Борыштық бағалы қағаздар
5) Адам өмірі ұзақтылығының кестесі
6) Адам өмірін сақтандыру бойынша аннуитеттер
7) Бірнеше тұлғаның өмірін сақтандыру теориясы
8) Зейнетақылар
2-курс. Актураийлік принциптер және олардың қосымшалары
1) Адам өмірін және бір адамның денсаулығын сақтандыру
2) Адам өмірін және денсаулықты топтап сақтандыру
3) Мүгедектікті сақтандыру
4) Жалпы сақтандыру
5) Қайта сақтандыру
6) Зейнетақы
7) Әлеуметтік сақтандыру
8) Инвестициялар
3-курс. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру
1) жалпы сақтандыру принциптері
2) Сақтандыру өнімдерін жасау
3) Андеррайтинг
4) Сақтандырудағы баға белгілеу
5) Сақтандыру резервтері
6) Пайда функциялары
7) Нақтылық теориясы
8) Қайта сақтандыру және олардың түрлері
4-курс. Адам өмірін және денсаулықты сақтандыру
1) Бiр адамның өмiрiн сақтандыру
2) Сақтандыру өнiмдерi мен андеррайтингтi құру
3) Баға белгiлеу: сақтандыру сыйлықақыларын есептеудiң әртүрлi әдiстерi
4) Сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi
5) Медициналық сақтандыру
6) Баға белгiлеу және медициналық сақтандыруда сақтандыру резервтерiнiң қалыптасуы
7) Адам өмiрiн және денсаулықты топтап сақтандыру
8) Шағымдар бойынша шығыстарды бағалау және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу
9) Адам өмiрiн және денсаулықты топтап сақтандыру кезiндегi сақтандыру резервтерi
5-курс. Зейнетақымен қамтамасыз ету және әлеуметтiк сақтандыру

1) Принципы пенсионных накоплений
2) Пенсионные программы: государственные и частные
3) Пенсионные планы с фиксированными взносами и выплатами
4) Виды пенсионных планов с фиксированными выплатами
5) Финансирование пенсионных планов с фиксированными выплатами
6) Виды пенсионных планов с фиксированными взносами
7) Выплаты по пенсионным планам с фиксированными взносами
8) Оценка рисков в пенсионных планах с фиксированными взносами и выплатами
9) Принципы социального страхования
10) Типы систем социального страхования
11) Методы финансирования социального страхования
12) Сравнительный анализ преимуществ и оценка стоимости различных методов финансирования социального страхования
Курс 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование
1) Виды инвестиций: акции, ценные бумаги с фиксированным доходом, инструменты рынка валют и производные инструменты
2) Риск и доходность
3) Активы и инвестиции страховых организаций, пенсионных фондов, трастовых фондов социального страхования
4) Инвестиционные риски страховых организаций
5) Финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между активами и обязательствами
6) Требования к капитализации страховых организаций
7) Законодательство по страхованию и страховой деятельности, налогообложению, бухгалтерскому учету на страховом рынке
Приложение 6
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций
Сноска. Правый верхний угол приложения 6 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Герб
Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного государственного органа
ЛИЦЕНЗИЯ
на осуществление актуарной деятельности
Номер лицензии ___ Дата выдачи лицензии "___" _______ 200_ года
Настоящая лицензия дает право:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
осуществлять актуарную деятельность на страховом рынке.
Данные о лицензии на осуществление актуарной деятельности,
по- лученной впервые
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа,
____________________________________________________________________
выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя)
Место печати город Алматы
Приложение 7
к Правилам осуществления актуарной
деятельности на страховом рынке, выдачи,
приостановления действия и лишения
лицензии на осуществление актуарной
деятельности, о порядке сдачи
квалификационного экзамена актуариями,
привлечения независимого актуария,
предоставления независимым актуарием
результатов проверки достоверности
актуарных расчетов в уполномоченный
государственный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций

1) Зейнетақы жинақтары принциптерi
2) Зейнетақы бағдарламалары: мемлекеттiк және жеке
3) Жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарлары
4) Төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi
5) Төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларын қаржыландыру
6) Жарналары белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi
7) Жарналары белгiленген зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдер
8) Жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларындағы тәуекелдердi бағалау
9) Әлеуметтiк сақтандыру принциптерi
10) Әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiнiң түрлерi
11) Әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландыру әдiстерi
12) Басымдықтарға салыстырмалы талдау және әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің құнын бағалау
6-курс. Сақтандыру ұйымдары және зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау
1) Инвестиция түрлерi: акциялар, кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар, валюта рыноктарының құралдары және туынды құралдар
2) Тәуекел және табыстылық
3) Сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, трастық әлеуметтiк сақтандыру қорларының активтерi мен инвестициялары
4) Сақтандыру ұйымдарының инвестициялық тәуекелдерi
5) Сақтандыру ұйымдарына арналған қаржылық жоспарлау: активтер мен мiндеттемелердiң арақатынасы
6) Сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға талаптар
7) Сақтандыру және сақтандыру қызметi, салық салу, сақтандыру рыногындағы бухгалтерлiк есеп бойынша заңнама
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы  Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
елтаңбасы
Уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы
Актуарийлік қызметті жүзеге асыруға берілетін
ЛИЦЕНЗИЯ
Лицензияның N___лицензияның берілген күні 200_ жылғы  "___"_________
Осы лицензия сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге
асыруға: ___________________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
құқықтар береді.
Актуарийлік қызметті жүзеге асыруға алғаш рет берілген лицензия
туралы деректер
____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары)
Мөрдің орны
Алматы қаласы".
Сақтандыру рыногында актуарийлiк
қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік
қызметті жүзеге асыруға лицензия
беру, қолданылуын тоқтату және
айыру, актуарийлердің біліктілік
емтиханын тапсыру тәртібі туралы,
тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті мемлекеттік
органға актуарлық есеп айырысулардың
дұрыстығын тексеру нәтижелерін беру
ережесіне 7-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 7 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Приложением 7 в редакции постановления Правления АФН РК от 30.04.2007 N 119 (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 132 (вводится в действие с 01.01.2012).
Заявление
на прохождение квалификационного экзамена
Я, ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) актуария)
прошу допустить меня к прохождению квалификационного экзамена,
в соответствии законодательством Республики Казахстан о страховой
деятельности.
Я полностью отвечаю за достоверность прилагаемых к заявлению
документов и сведений, а также обязуюсь своевременно представлять
уполномоченному органу дополнительную информацию и документы,
запрашиваемые в связи с рассмотрением заявления.
К заявлению прилагаю:
Актуарий                                      _______________
(дата, подпись)

Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 № 132 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 119 (қаулы "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы  Заңы қолданысқа енген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Біліктілік емтиханын тапсыру жөніндегі
өтініш
Мен,  ____________________________________________________________________
(актуарийдің фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес мені біліктілік емтиханын тапсыруға жіберуді сұраймын.
Мен өтінішіме қоса берілген құжаттардың шынайылығына толық жауап беремін, сондай-ақ уәкілетті органға ұсынылатын қосымша ақпаратты және өтінішімді қарауға байланысты сұратылатын құжаттарды уақтылы беруді міндетіме аламын.
Өтінішке мыналарды қоса беремін:
Актуарий                                _____________
(күні, қолы)