Об утверждении Инструкции "О порядке и условиях выдачи квот на ввоз отдельных товаров в Республику Казахстан"
Приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.06.2001 г. за N 1537. Утратил силу приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 03.04.2009 № 91 .
В целях реализации пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года N 457 P010457_ "О введении ограничений на ввоз отдельных товаров в Республику Казахстан" приказываю:
1. Утвердить Инструкцию "О порядке и условиях выдачи квот на ввоз отдельных товаров в Республику Казахстан" (далее - Инструкция).
2. Возложить на Департамент нефтяной промышленности:
1) согласование Инструкции с Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан;
2) обеспечение государственной регистрации Инструкции в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке;
3) рассмотрение документов на предмет выдачи квот;
4) ведение учета выданных квот;
5) предоставление в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан образцов подписей уполномоченных лиц, имеющих право подписи на решениях о выдаче квот, и образца печати Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
6) предоставление в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан решений о выдаче квот. 3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан Каппарова Н.Д. 4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан. Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан - Министр Согласовано Утверждена Таможенный комитет Приказом Министра энергетики Министерства государственных и минеральных ресурсов доходов Республики Казахстан Республики Казахстан 23 мая 2001 года от 11 мая 2001 года N 130
Инструкция
о порядке и условиях выдачи квот на ввоз
отдельных товаров в Республику Казахстан
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года N 457 P010457_ "О введении ограничений на ввоз отдельных товаров в Республику Казахстан" (далее - Постановление) и определяет порядок и условия выдачи квот на ввоз (импорт) отдельных товаров в Республику Казахстан.

Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге квоталар берудiң тәртiбi мен шарттары туралы Нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 130 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1537. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика және Минералдық ресурстар министрінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі N 91 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Энергетика және Минералдық ресурстар министрінің 2009.04.03 N 91 Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге шектеулер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 сәуiрдегi N 457 P010457_ қаулысының 2-тармағын iске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге квота берудiң тәртiбi мен шарттары туралы" Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) бекiтілсiн.
2. Мұнай өнеркәсiбi департаментiне:
1) Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiмен келiсу;
2) Нұсқаулықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз ету;
3) квота беруге құжаттарды қарау;
4) берілген квоталардың есебiн жүргiзу;
5) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне квота беру туралы шешiмге қол қоюға құқығы бар уәкiлеттi тұлғалар қолдарының үлгілерi мен Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi мөрiнiң үлгiсiн беру;
6) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiне квота беру туралы шешiмдер беру жүктелсiн. 3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар Вице-Министрi Н. Қаппаровқа жүктелсiн. 4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енеді. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Министр КЕЛІСІЛДІ БЕКІТІЛДІ Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Энергетика және минералдық Кеден комитеті ресурстар министрінің бұйрығы 2001 ж. 23 мамырда N 2001 жылғы 11 мамырдағы N 130 Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге квоталар берудiң тәртібi мен шарттары туралы НҰСҚАУЛЫҚ
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасындағы кедендiк iс туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шiлдедегi Заңына және "Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге шектеулер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2001 жылғы 6 сәуiрдегi N 457 P010457_ қаулысына (одан әрi - Қаулы) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасына жекелеген тауарлар әкелуге (импорт) квота берудің тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.

2. Действие настоящей Инструкции распространяется на юридические и физические лица Республики Казахстан, включая иностранные, независимо от организационно-правовой формы и места регистрации.
3. На территории Республики Казахстан действует единый режим квотирования, основой которого является утвержденный Постановлением перечень товаров, квотируемых при ввозе на территорию Республики Казахстан, приведенный в Приложении N 1 к настоящей Инструкции.
4. Распределение и выдачу квот на ввоз отдельных товаров по перечню, утвержденному Постановлением, осуществляет Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство).
5. Лицо (далее - Заявитель), осуществляющее ввоз отдельных товаров по квотам, обязано предоставить следующие документы в Министерство:
1) письменное заявление согласно Приложению N 2 к настоящей Инструкции;
2) для юридических лиц - копию свидетельства о государственной регистрации;
для физических лиц - копию удостоверения личности;
для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, - копию удостоверения личности и копию свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (патент), засвидетельствованную нотариально;
3) копию договора (контракта) на поставку, свидетельствующего о том, что товары ввозятся только для целей использования их в дальнейшем в качестве сырья для производств, технология которых невозможна без использования ввозимых товаров (не для получения из них товарных бензинов путем смешения, компаундирования или введения присадок и добавок), и оригинал договора для сличения с условием обязательного возврата;
4) копию договора между заявителем, посредником и потребителем товара, если в качестве поставщика товара потребителю выступает посредник, и оригинал для сличения с условием обязательного возврата;
5) технико-экономическое обоснование на использование ввозимого товара в производстве при переработке товара непосредственно заявителем;
6) копию лицензии на товары, подлежащие лицензированию согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1997 г. N 1037 P971037_ "О лицензировании экспорта и импорта товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан", и оригинал для сличения с условием обязательного возврата;
7) сертификат происхождения товара, выданный компетентным органом страны происхождения.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 6) представляются в ксерокопиях, заверенных подписью первого руководителя и печатью заявителя, при наличии таковой. Данное требование не распространяется на физические лица. Ответственность за достоверность представляемых сведений возлагается на заявителя.
Представляемые Заявителем документы подлежат регистрации в базе данных Министерства.
База данных - совокупность информации о поданных заявлениях на ввоз товаров по перечню, утвержденному Постановлением, выданных квотах и информации по их использованию, необходимая для мониторинга рынка легких и средних дистиллятов и контроля за исполнением Постановления.

2. Осы Нұсқаулықтың күшi ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны мен тiркелген орнына қарамастан, шетелдiктердi қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы заңды және жеке тұлғаларға тарайды.
3. Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасына әкелiнуi кезiнде квоталанатын тауарлардың Қаулымен бекiтiлген, осы Нұсқаулыққа тiркелген N 1 қосымшада келтiрiлген тiзбесi негiзi болып табылатын квоталаудың бiрыңғай жүйесi жүредi.
4. Қаулымен бекiтiлген тiзбе бойынша тауарларға квота бөлудi және берудi Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) жүзеге асырады.
5. Квоталар бойынша жекелеген тауарлар әкелудi жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрi - өтiнушi) Министрлiкке мынадай құжаттарды беруге мiндеттi:
1) осы Нұсқаулыққа N 2 қосымшаға сәйкес жазбаша өтiніш;
2) заңды тұлғалар үшiн - мемлекеттiк тiркелгендiк туралы куәлiктiң көшiрмесi;
Жеке тұлғалар үшiн - жеке куәлiктiң көшiрмесi;
жеке кәсiпкер ретiнде тіркелген жеке тұлғалар үшiн - жеке кәсiпкер (патент) ретiндегi, нотариуспен расталған жеке куәлiктiң көшiрмесi және мемлекеттiк тiркелгендiк туралы куәлiктiң көшiрмесi;
3) технологиясы әкелінетін тауарларды пайдаланбайынша (олардан араластыру компаундирлеу немесе тұнба мен қоспаларды енгiзу жолымен алуға емес) мүмкiн емес тауарлардың әрi қарай өндiрiс үшiн шикiзат ретiнде пайдаланылу мақсатында әкелiнетiндiгiн растайтын жеткiзiлiмге арналған шарттың (келiсiм-шарттың) көшiрмесi және мiндеттi қайтарым шартымен беттестiруге арналған шарттың түпнұсқасы;
4) егер де тұтынушыға тауар жеткiзушi ретiнде делдал жүрген жағдайда өтiнушi, делдал және тұтынушы арасындағы шарттың көшiрмесi және мiндетті қайтарым шартымен беттестiруге арналған түпнұсқа;
5) өтiнушiнiң әкелiнетiн тауарды қайта өңдеушi өндiрiсте пайдалануға арналған тiкелей техникалық-экономикалық негiздемесi;
6) "Қазақстан Республикасындағы тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетудiң) экспорты мен импортын лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 30 маусымдағы N 1037 P971037_ қаулысына сәйкес лицензиялауға жататын тауарларға лицензияның көшiрмесi және міндеттi қайтарым шартымен беттестiруге арналған түпнұсқа;
7) тауардың шығу тегi туралы шығарған елдің құзыреттi органы берген сертификат.
2), 3), 4), 6) тармақшаларда көрсетiлген құжаттар бiрiншi басшының қолымен және өтiнушінің мөрiмен, егер ондай болса, расталған ксерокөшiрмелер түрiнде берiледi. Мұндай талап жеке тұлғаға жүрмейдi. Ұсынылған мәлiметтердiң растығына жауапкершiлiк өтiнiш берушiге жүктеледi.
Өтiнушi ұсынған құжаттар Министрлiктің деректер базасында тiркелуге жатады.
Деректер базасы - қаулымен бекiтiлген тiзбе бойынша тауарлар әкелуге берiлген өтiніштер, берiлген квоталар туралы ақпараттың және жеңіл және орта дистиллятар рыногының мониторингi мен қаулының орындалуын бақылау үшiн қажетті, оларды пайдалану жөнiндегi ақпараттың жиынтығы.

6. Отраслевые департаменты Министерства при выдаче квоты на ввоз товара:
1) определяют объем в натуральном выражении ввозимого товара;
2) определяют сроки ввоза.
7. Размер квот, установленных Министерством, оформляется в виде письма на бланке Министерства за подписью уполномоченных лиц, заверенное печатью.
8. Срок рассмотрения документов составляет 3 рабочих дня со дня получения заявления с полным комплектом документов.
9. Квота, выданная Заявителю, подлежит регистрации в базе данных Министерства.
10. Квота выдается на один вид товара, независимо от количества наименований товаров, включенных в контракт (договор) в соответствии с товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
11. Квота выдается для осуществления импортной операции по одной сделке на срок не более трех месяцев, начиная с даты выдачи квоты.
12. Срок действия квоты может быть продлен, но не более чем до 31 декабря 2001 г. Для продления срока действия квоты ее владелец направляет Министерству в письменной форме мотивированную просьбу. Продление срока действия квоты осуществляется Министерством путем оформления дополнительного письма на бланке Министерства.
13. Министерство направляет Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Комитету) размер квоты, а также таможенный орган оформления указанных товаров.
14. Министерство доводит Комитету образцы подписей уполномоченных лиц Министерства и оттиски печатей, заверяющих квоту.
15. Квота является неотчуждаемой, то есть не передаваемой заявителем другим физическим или юридическим лицам. Квота является разрешением на импорт одного товара в указанные в ней сроки и служит одним из оснований для таможенного оформления квотируемого товара.
16. Министерство вправе приостановить действие квоты на срок до трех месяцев с указанием причины в случаях:
представления Заявителем соответствующего заявления;
прекращения действия лицензии, на лицензируемые виды товаров;
нецелевого использования ввозимых квотируемых товаров;
нарушение Заявителем законодательства Республики Казахстан;
запрещение судом Заявителю заниматься видом деятельности, непосредственно связанным с ввозом квотируемого товара.
Решение о приостановлении действия выданной квоты доводится до Заявителя и Комитета в письменной форме.
17. Квота может быть возобновлена и считается возобновленной после принятия решения Министерством, которое доводится в 3-дневный срок до Заявителя и Комитета в письменной форме. При этом, в случае приостановления действия квоты по решению суда, решение Министерства выносится после отмены соответствующего решения суда о запрещении или приостановлении хозяйствующей деятельности заявителя.
В случае невозобновления действия приостановленной квоты, по истечении трех месяцев со дня приостановления, квота считается утратившей силу.

6. Министрлiктiң салалық департаменттерi тауарды әкелуге квота беру кезiнде:
1) әкелiнетiн тауардың заттай алғандағы көлемiн анықтайды;
2) әкелу мерзiмдерiн анықтайды.
7. Министрлiк бекiткен квоталар көлемi Министрлiк бланкiсiнде уәкiлетті тұлғалардың қолы қойылып, мөрмен расталған хат түрiнде ресiмделедi.
8. Құжаттарды қарау мерзiмi құжаттардың толық жинақтамасымен өтініш алынған күннен бастап 3 жұмыс күнін құрайды.
9. Өтiнушiге берiлетiн квота Министрлiктің деректер базасында тiркелуге жатады.
10. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасына сәйкес келiсiм-шартқа (шартқа) енгiзілген тауарлардың атауларының санына тәуелсiз квота тауардың бiр түріне берiледi.
11. Квота бір мәміле бойынша импорттық операцияны жүзеге асыру үшін квота берілген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге беріледі.
12. Квотаның қолданылу мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ 2001 жылғы 31 желтоқсанына дейінгі мерзімнен аспауы тиіс. Квотаның қолданылу мерзімі ұзарту үшін оның иесі Министрлікке жазбаша нысанда уәжді өтінішін жібереді. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі квотаның қолданылу мерзімін ұзартуды Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің бланкісінде қосымша хат ресімдеу жолымен жүзеге асырады.
13. Министрлік Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитетіне (бұдан әрі - Комитет) квотаның көлемін, сондай-ақ көрсетілген тауарларды ресімдеудің кедендік органын жолдайды.
14. Министрлік Комитетке министрліктің уәкілетті тұлғалары қолының үлгісін және квотаны растайтын мөрдің басылымын жеткізеді.
15. Квота иеліктен шығарылмайтын, яғни өтінуші басқа да жеке немесе заңды тұлғаға тапсырмайтын болып табылады. Квота бір тауардың импортына онда көрсетілген мерзімдерге рұқсат болып табылады және квоталанатын тауарды кедендік ресімдеу үшін негіздің бірі болып қызмет атқарады.
16. Министрлік мына жағдайларда себептерін көрсете отырып, үш ай мерзімге дейін квотаның қолданылу күшін тоқтата тұруға құқылы:
өтінуші тиісті өтініш жасағанда;
лицензияланатын тауар түрлеріне арналған лицензияның қолданылуы тоқтатылғанда;
әкелінетін квоталанатын тауарлар мақсатсыз жұмсалғанда;
өтінуші Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғанда;
сот өтінушінің квоталанатын тауарды әкелумен тікелей байланысты қызмет түрімен айналысуға тыйым салғанда.
Берілген квотаның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім өтінушіге және Комитетке жазбаша нысанда жеткізіледі.
17. Квота қайтадан Министрліктің шешімі қабылданғаннан кейін жаңартылуы мүмкін және жаңарған болып саналады, ол 3 күндік мерзім ішінде өтінушіге және Комитетке жазбаша нысанда жеткізіледі. Бұл ретте соттың шешімі бойынша квотаның күші тоқтатылған жағдайда Министрліктің шешімі өтінушінің шаруашылық қызметіне тыйым салу немесе тоқтату туралы соттың тиісті шешімі жоққа шығарылғаннан кейін шығарылады.
Тоқтатыла тұру күнінен бастап үш ай мерзімнің өтуі бойынша квотаның тоқтатыла тұру күші жаңартылмаған жағдайда квота күшін жоғалтқан болып саналады.