О некоторых вопросах, связанных с введением в обращение евро
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 года N 412 . Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2001 года за N 1689
В целях урегулирования порядка замены национальных валют стран Европейского Экономического и Валютного Союза на евро на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что:
1) замена банкнот и монет национальных валют стран Европейского Экономического и Валютного Союза (далее - валюты стран ЕЭВС) на евро на территории Республики Казахстан осуществляется в обменных пунктах уполномоченных банков и уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по курсам Европейского Центрального Банка (Приложение N 1 к настоящему постановлению);
2) с 1 января 2002 года валюты стран ЕЭВС, указанные в договорах банковского обслуживания, заменяются евро, если иное не установлено дополнительным соглашением к договорам банковского обслуживания, по курсам, указанным в Приложении N 1 к настоящему постановлению;
3) по заявлению клиента остатки на банковских счетах, замененные евро в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта, могут быть проконвертированы в другую валюту по курсам, установленным уполномоченным банком или уполномоченной организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
2. Проведение в обменных пунктах уполномоченных банков и уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, операций по продаже банкнот и монет валют стран ЕЭВС прекратить.
3. Максимальный размер комиссионного вознаграждения за замену банкнот и монет валют стран ЕЭВС не должен превышать 2 % от суммы, предъявленной к замене.
4. Максимальный предел отклонения курса покупки банкнот и монет валют стран ЕЭВС от кросс-курса, рассчитанного на основании курса покупки евро, установленного уполномоченным банком или уполномоченной организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и курсов валют стран ЕЭВС, указанных в Приложении N 1 к настоящему постановлению, не должен превышать 2 %.
5. Уполномоченным банкам и уполномоченным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, вести учет операций по замене банкнот и монет валют стран ЕЭВС на евро в журналах реестров операций по замене валют стран ЕЭВС на евро (Приложение N 2 к настоящему постановлению). Уполномоченные банки вправе вести журналы реестров операций по замене валют стран ЕЭВС на евро в электронном виде в порядке, установленном Приложением N 13 к V991010_ Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400.

Еуроны айналысқа енгiзуге байланысты кейбiр мәселелер туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 19 қазан N 412. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1689
Қазақстан Республикасының аумағында Еуропалық Экономика және Валюта Одағы елдерiнiң ұлттық валюталарын еуроға ауыстыру тәртiбiн реттеу мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Мыналар белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасының аумағында Еуропалық Экономика және Валюта Одағы елдерiнiң ұлттық валюталарының банкноттарын және металл ақшасын (бұдан әрi - ЕЭВО елдерiнiң валюталары) еуроға ауыстыру уәкiлеттi банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдардың айырбастау пункттерiнде, Еуропаның Орталық Банкiнiң бағамы бойынша (осы қаулының N 1 қосымшасы) жүзеге асырылады;
2) 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап банктiк қызмет көрсету шарттарында көрсетiлген ЕЭВО елдерiнiң валюталары, егер басқасы банктiк қызмет көрсету шарттарына қосымша келiсiммен белгiленбесе, осы қаулының N 1 қосымшасында көрсетiлген бағам бойынша еуроға ауыстырылады;
3) клиенттiң өтiнiшi бойынша осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес еуроға ауыстырылған банк есепшоттарындағы қалдықтар, уәкiлеттi банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйым белгiлеген бағам бойынша басқа валютаға айырбасталуы мүмкiн.
2. Уәкiлеттi банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдардың айырбастау пункттерiнде ЕЭВО елдерi валюталарының банкноттарын және металл ақшасын сату жөнiндегi операциялар тоқтатылсын.
3. ЕЭВО елдерi валюталарының банкноттарын және металл ақшасын ауыстыруға арналған комиссиялық сыйақының ең жоғары мөлшерi ауыстырылатын соманың 2 %-нен аспауы тиiс.
4. ЕЭВО елдерi валюталарының банкноттарын және металл ақшасын сатып алу бағамы уәкiлеттi банк және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйым белгiлеген еуроны сатып алу бағамы негiзiнде есептелген кросс-бағамнан және осы қаулының N 1 қосымшасында көрсетiлген ЕЭВО елдерi валюталарының бағамынан ауытқуының ең жоғары шегi 2 %-тен аспауы тиiс.
5. Уәкiлеттi банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдар ЕЭВО елдерi валюталарының банкноттарын және металл ақшасын еуроға ауыстыру жөнiндегi операцияларға ЕЭВО елдерiнiң валюталарын еуроға ауыстыру жөнiндегi операциялар тiзiлiмiнiң журналында (осы қаулының N 2 қосымшасы) есеп жүргiзсiн. Уәкiлеттi банктер ЕЭВО елдерiнiң валюталарын еуроға ауыстыру жөнiндегi операциялар тiзiлiмiнiң журналын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 V991010_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықтың N 13 қосымшасында белгiленген тәртiппен электрондық түрде жүргiзуге құқылы.

6. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченных банков.
7. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан не позднее четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
8. Управлению международных отношений и связей с общественностью
(Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление в средствах массовой
информации.
9. Настоящее постановление вступает в силу 1 января 2002 года и
действует до 1 июля 2002 года включительно.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 г. N 412
Курсы валют стран ЕЭВС к 1 евро
Австрия     - 13,7603 австрийских шиллингов
Бельгия     - 40,3399 бельгийских франков
Германия    - 1,95583 немецких марок
Греция      - 340,750 греческих драхм
Ирландия    - 0,787564 ирландских фунтов
Испания     - 166,386 испанских песет
Италия      - 1936,27 итальянских лир
Люксембург  - 40,3399 люксембургских франков
Нидерланды  - 2,20371 голландских гульденов
Португалия  - 200,482 португальских эскудо
Финляндия   - 5,94573 финляндских марок
Франция     - 6,55957 французских франков
_________________________________________________________________________
Приложение N 2
к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 октября 2001 г. N 412
Титульный лист журнала
Журнал реестров
операций по замене валют стран ЕЭВС на евро
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного банка/уполномоченной организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций)
_____________________________________________________________________
(регистрационный номер и адрес обменного пункта)
начат   "___" __________ 200__ года
окончен "___" __________ 200__ года
Внутренний лист журнала
Реестр
операций по замене валют стран ЕЭВС на евро
____________________________________________________________________
| N | Наименование  |    Сумма    |   Сумма  | Размер комиссионного |
|п/п|  принятой к   | принятой к  | выданных |     вознаграждения   |
|   | замене валюты |замене валюты|    евро  |----------------------|
|   |               |             |          |   в %  |    в евро   |
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
| 1 |       2       |      3      |     4    |   5    |      6      |
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
|   |Итого: (по     |             |          |        |             |
|   |видам валют)   |             |          |        |             |
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
|___|_______________|_____________|__________|________|_____________|
Подпись кассира________________   Лист N ________
Последний лист журнала
В настоящем журнале реестров операций по замене валют стран ЕЭВС на
евро пронумеровано и прошнуровано _____ листов.
"___" ________ 200__ г.
Руководитель  ____________ /подпись/                 М.П.
Главный бухгалтер  ____________ /подпись/      юридического лица
___________________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Петрова Г.В.)

6. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолдансын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуге алынған күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және уәкiлеттi банктерге жiберсiн.
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күндiк мерзiмнен кешiктiрмей осы қаулыны банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйымдарға жiберсiн.
8. Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулыны бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
9. Осы қаулы 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiне енедi және 2002 жылдың 1 шiлдесiн қоса алғанға дейiн қолданылады.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 412 қаулысына N 1 қосымша
ЕЭВО елдері валюталарының 1 еуроға бағамы
Австрия        - 13,7603 австрия шиллингі
Бельгия        - 40,3399 бельгия франкі
Германия       - 1,95583 неміс маркасы
Греция         - 340,750 грек драхмасы
Ирландия       - 0,787564 ирланд фунты
Испания        - 166,386 испан песеті
Италия         - 1936,27 итальян лирі
Люксембург     - 40,3399 люксембург франкі
Нидерланды     - 2,20371 голланд гульдені
Португалия     - 200,482 португал эскудосы
Финляндия      - 5,94573 фин маркасы
Франция        - 6,55957 француз франкі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2001 жылғы 19 қазандағы N 412 қаулысына N 2 қосымша
Журналдың бірінші беті
ЕЭВО елдерінің валюталарын еуроға ауыстыру жөніндегі операциялар
ТІЗІЛІМІНІҢ ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
(уәкілетті банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын уәкілетті ұйымның атауы)
____________________________________________________________________
(айырбастау пунктінің тіркеу номері және мекен-жайы)
200__ жылғы "___" __________ басталды
200__ жылғы "___" __________ аяқталды
Журналдың ішкі беті
ЕЭВО валюталарын еуроға ауыстыру жөніндегі операциялар
ТІЗІЛІМІ
_________________________________________________________________________
N  !  Ауыстырылуға   !  Ауыстырылуға  !  Берілген !Комиссиялық сыйақы
р/с !  қабылданған    !  қабылданған   !еуро сомасы!     мөлшері
! валютаның атауы !валютаның сомасы!           !_____________________
!                 !                !           ! %-пен  !  еурода
_________________________________________________________________________
1          2                 3              4         5         6
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
жиынтығы:
(валюта түрлері
бойынша)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Кассирдің қолы ________                  Бет N ________
Журналдың соңғы беті
ЕЭВО елдерінің валюталарын еуроға ауыстыру жөніндегі операциялар
тізілімінің журналында ______ парақ номерленген және тігілген.
200__ жылғы "___" __________
Басшы         ________ /қолы/        заңды тұлғаның
Бас бухгалтер ________ /қолы/        М.О.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.