Об утверждении Положения о психиатрической больнице для содержания и лечения осужденных к лишению свободы, страдающих психическими расстройствами
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 156, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года N 1153. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2001 года N 1716. Утратил силу - совместным приказом Министра юстиции РК от 8 апреля 2005 года N 109 и Министра здравоохранения РК от 13 апреля 2005 года N 176 (V053631)
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О психиатрической помощи и гарантиях прав граждан при ее оказании", в соответствии со статьей 97 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о психиатрической больнице для содержания и лечения осужденных к лишению свободы, страдающих психическими расстройствами;
Правила оказания медицинской помощи осужденным, страдающим психическими расстройствами, в психиатрической больнице уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Приказ вводится в действие с 1 января 2002 года.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра здравоохранения Айдарханова А.Т. и Председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждено
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 156,
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 декабря 2001 года N 1153
Положение
о психиатрической больнице для содержания и лечения
осужденных к лишению свободы, страдающих психическими
расстройствами
1. Психиатрическая больница является лечебным учреждением для оказания квалифицированной стационарной психиатрической и социо-реабилитационной помощи осужденным, содержащимся в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы, а также методическим и консультативным центром для лечебно-профилактических учреждений уголовно-исполнительной системы по вопросам, касающимся ее компетенции.
Психиатрическая больница является составной частью исправительного учреждения.
2. Работа психиатрической больницы организовывается в соответствии с актами Министерства здравоохранения и Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Психиатрическая больница предназначена для содержания и лечения осужденных к лишению свободы, отбывающих наказание в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции (далее - ИУ), у которых возникло психическое расстройство. Больница организуется, реорганизуется и ликвидируется Комитетом УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.

Психикалық ауытқулардан зардап шегетiн бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстау және емдеуге арналған психиатриялық емхана Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 156 Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2001 жылғы 24 желтоқсандағы N 1153 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1716. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 13 сәуірдегі N 176, ҚР Әділет министрлігінің 2005 жылғы 8 сәуірдегі N 109 (V053631) бірлескен бұйрығымен.
"Психиатриялық жәрдем және оны көрсеткенде азаматтардың құқықтарына берiлетiн кепiлдiктер туралы" 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы  Заңын  Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару  кодексiнiң  97-бабына сәйкес орындау үшiн
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған:
Психикалық ауытқулардан зардап шегетiн бас бостандығынан айыруға сотталғандарды ұстауға және емдеуге арналған психиатриялық емхана туралы Ереже;
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесi психиатриялық емханасында психикалық ауытқулардан зардап шегетiн сотталғандарға медициналық көмек көрсету Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Бұйрық 2002 жылдың 1 қаңтарынан күшiне енедi.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-Министрi А.Т. Айдархановқа және Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң төрағасына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әдiлет Министрiмен
2001 ж. 11 желтоқсан N 156
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрiмен
2001 ж. 24 желтоқсан N 1153
Қоса бiрiккен
бұйрығымен бекiтiлген
Психикалық ауытқулардан зардап шегетiн бас бостандығынан
айыруға сотталғандарды ұстауға және емдеуге арналған
психиатриялық емхана туралы
ЕРЕЖЕ
1. Психиатриялық аурухана қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерiнде ұсталатын сотталғандарға бiлiктi психиатриялық стационарлық және әлеуметтiк-оңалту көмегiн көрсетуге арналған емдеу мекемесі, сонымен қатар қылмыстық-атқару жүйесi емдеу-профилактикалық мекемелерi үшiн оның құзыретiне қатысты мәселелер бойынша әдiстемелiк және кеңес беру орталығы болып табылады.
Психиатриялық аурухана түзеу мекемесiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады
2. Психиатриялық аурухананың жұмысы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi мен Әдiлет министрлiгiнiң актiлерiне сәйкес ұйымдастырылады.
3. Психиатриялық аурухана Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық-атқару жүйесi түзеу мекемелерiнде (бұдан әрi -
ТМ) жазасын өтейтiн психикалық ауытқу пайда болған бас бостандығынан айыруға сотталғандарды, ұстауға және емдеуге арналған. Аурухананы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң ҚАЖ комитетi қайта ұйымдастырады және таратады.

4. Больница осуществляет оказание квалифицированной психиатрической и наркологической помощи осужденным, разрабатывает мероприятия, направленные на эффективное использование коечного фонда, снижение смертности и летальности, широкое применение комплексной терапии психических расстройств, в том числе физиотерапии, лечебной физической культуры, трудотерапии, рациональное использование лечебно-охранительного режима.
5. Больница внедряет современные методы профилактики и лечения психических расстройств, изучает, обобщает и распространяет передовой опыт работы лечебно-профилактических учреждений органов здравоохранения.
6. Больница участвует в изучении общей и госпитализированной заболеваемости, в том числе с временной утратой трудоспособности, анализе смертности в ИУ, ошибок диагностики, поздней госпитализации, принимает участие в проведении плановых профилактических осмотров осужденных с целью выявления лиц с ранними стадиями заболевания.
7. При больнице организуются и функционируют: врачебно-консультационная комиссия (далее - ВКК), врачебно-трудовая комиссия (далее - ВТК). Состав комиссий утверждается начальником управления Комитета УИС по области (далее - УКУИС).
Комиссиями больницы проводится:
определение степени временной или постоянной утраты трудоспособности;
обследование и подготовка медицинской документации на осужденных, представляемых в суд для освобождения от отбывания наказания в связи с болезнью;
выдача рекомендаций по смене места дальнейшего отбывания наказания.
8. Больница располагается на изолированной территории ИУ, и в своем составе имеет: приемный покой с санпропускником, лечебные отделения, вспомогательные лечебно-диагностические кабинеты, организационно-методический кабинет, клиническую лабораторию, архив, административно-хозяйственную часть и другие вспомогательные помещения.
Соответствующим медицинским оборудованием и аппаратурой, хозяйственным инвентарем, транспортом и другим имуществом больница обеспечивается за счет средств ИУ.
9. В отделениях больницы имеются таблицы, инструкции и справочники по оказанию неотложной помощи, необходимые медикаменты: растворы, сыворотки, противошоковые препараты и кровезамещающие жидкости, хирургический инструментарий, перевязочный материал, кислород и другие средства неотложной помощи.
10. Больница и ее персонал работают на основании внутреннего распорядка лечебного учреждения, должностных инструкций, разработанных администрацией больницы, и Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений.

4. Аурухана сотталғандарға бiлiктi психиатриялық және наркологиялық көмек көрсетудi жүзеге асырады, керуеттер қорын тиiмдi пайдалану, өлiм және өлiммен аяқталатын оқиғаларды төмендету, психикалық ауытқуларды кешендi емдеу, дене шынықтыру арқылы емдеу, еңбекпен емдеу, емдеу-сақтау тәртiбiн (режимiн) тиiмдi пайдалануға бағытталған iс-шараларды әзiрлейдi.
5. Аурухана психикалық ауытқулардың алдын алу және оны емдеудiң қазiргi заманғы әдiстерiн енгiзедi, зерттейдi, қорытындылайды және денсаулық сақтау органдарының емдеу-профилактикалық мекемелерi жұмысының алдыңғы қатарлы тәжiрибесiн таратады.
6. Аурухана жалпы және ауруханаға жатқызып (госпитализацияланған) емдеудi үйренуге, оның iшiнде еңбекке қабiлеттiлiгiн уақытша жоғалту, ауруды зерттеуде, ТМ-гi өлiм себептерiне, диагностиканың қателерiне, ауруханаға кеш жатқызу (госпитализациялауға) талдаулар жасауға қатысады, адамдардағы аурудың бастапқы кезеңiн анықтау мақсатында сотталғандарды жоспарлы профилактикалық тексерулерден өткiзуге қатысады.
7. Ауруханада ұйымдастырылады және жұмыс iстейдi:
Дәрiгерлiк-кеңес беру комиссиясы (бұдан әрi - ДКК), Дәрiгерлiк-еңбек комиссиясы (бұдан әрi - ДЕК), Комиссиялардың құрамын облыстық қылмыстық-атқару жүйесi комитетi басқармасының (бұдан әрi - ҚАЖКБ) бастығы бекiтедi.
Аурухананың комиссиялары жүргiзедi:
еңбекке қабiлеттiлiгiн уақытша немесе тұрақты жоғалту дәрежесiн анықтауды;
ауруына байланысты жазасын өтеуден босату үшiн, сотқа ұсынылатын сотталғандарды тексеруден өткiзудi және олардың медициналық құжаттарын дайындауды;
әрi қарай жазасын өтеу орнын ауыстыру бойынша ұсынымдар берудi.
8. Аурухана ТМ-нiң оқшауланған аумағында орналасады және оның құрамында: санитарлық қабылдау бөлмесi, емдеу бөлiмшелерi, қосымша емдеу-диагностикалық кабинеттер, ұйымдастырушылық-әдiстемелiк кабинет, клиникалық лаборатория, мұрағат, әкiмшiлiк-шаруашылық бөлiмi және басқа да қосалқы үй-жайлары болады.
Тиiстi медициналық құрал-жабдықтар мен аппаратура, шаруашылық заттары (инвентарь), көлiк және басқа да мүлiкпен емхана ТМ қаражатының есебiнен қамтамасыз етiледi.
9. Аурухананың бөлiмшелерiнде жедел жәрдем көрсету бойынша кестелер, нұсқаулықтар және анықтамалықтар, қажеттi дәрi-дәрмектер: ерiтiндiлер, қанның сары суы, сандыраққа қарсы препараттар және қан ауыстыратын сұйықтықтар, хирургиялық аспаптар, тану материалдары, оттегi және жедел жәрдемнің басқа да құралдары бар.
10. Аурухана және оның қызметкерлерi емхана әкiмшiлiгi әзiрлеген емдеу мекемесiнiң iшкi тәртiбi, лауазымдық нұсқаулықтар және Түзеу мекемесiнiң iшкi тәртiп Ережелерiнiң негiзiнде жұмыс iстейдi.

11. Повышение профессиональной квалификации врачей и среднего медицинского персонала осуществляется путем обучения на циклах усовершенствования врачей, проведения врачебных конференций, совещаний с приглашением, в необходимых случаях, квалифицированных специалистов территориальных органов здравоохранения.
12. Структура, штаты и количество коек психиатрической больницы определяются Комитетом УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.
13. В больнице устанавливается режим, обеспечивающий соответствующую изоляцию осужденных, постоянный надзор за поведением всех категорий психически больных, а также безопасные условия труда персонала.
14. Режим и надзор, специальный учет осужденных, воспитательная работа обеспечивается администрацией учреждения.
15. В больнице, помимо внешней охраны, осуществляется внутренняя охрана контролерским составом и устанавливается дифференцированное медицинское наблюдение в зависимости от психического состояния и степени опасности больного, о чем делается запись в истории болезни.
16. Доступ на территорию отделения больницы лиц, а не работающих в больнице, разрешается начальником ИУ.
17. В психиатрической больнице осужденные содержатся вместе, независимо от установленного им вида режима содержания, с учетом их психического и соматического состояния. Особо опасные рецидивисты, лица, которым смертная казнь в порядке помилования была заменена лишением свободы, а также осужденные к тюремному виду режима содержания содержатся раздельно друг от друга и от остальных осужденных в специально выделенных и оборудованных местах.
18. В случае проявления больными повышенной возбудимости, агрессивности, а также при развившемся остром психотическом состоянии, к ним применяются меры медицинского характера, в том числе помещение в специальную палату.
19. Вещевое довольствие и питание больных производится по нормам, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
20. Свидания психически больным, получение ими посылок и передач, а также приобретение ими продуктов питания и предметов первой необходимости разрешается по нормам, установленным уголовно-исполнительным законодательством для соответствующего вида режима. Администрация ИУ обеспечивает условия для приобретения больными продуктов питания и предметов первой необходимости в пределах, установленных норм и ассортимента.
21. Больница ведет статистическую отчетность и представляет ее в УКУИС в сроки, установленные Комитетом УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.

11. Дәрiгерлер мен орта медициналық қызметкерлердiң кәсiби бiлiктiлiгiн арттыру қажет болғанда, дәрiгерлердiң бiлiктiлiгiн жетiлдiру курстарында оқыту, дәрiгерлiк конференциялар, кеңестер өткiзу арқылы жүзеге асырылады, қажет болған жағдайларда денсаулық сақтау жөнiндегi аумақтық органдардың бiлiктi мамандары шақырылады.
12. Психиатриялық аурухананың құрылымын, штатын және керуеттер санын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң ҚАЖ комитеті актілеріне сәйкес анықтайды.
13. Ауруханада сотталғандардың тиiстi оқшаулануын, психикалық аурулардың барлық санатының мiнез-құлқын тұрақты қадағалайтын, сондай-ақ қызметкерлерге еңбектiң қауiпсiз жағдайларын қамтамасыз ететiн тәртiп (режим) орнатылады.
14. Сотталғандарға тәртiп (режим) пен қарауды, арнайы есеп жүргiзудi, тәрбие жұмысын мекеменiң әкiмшiлiгi қамтамасыз етедi.
15. Ауруханада, сыртқы күзеттен басқа, iшкi күзеттi бақылаушылар құрамы жүзеге асырады және ол туралы ауру тарихында жазба жасалатын психикалық ахуалына және аурудың қауiпсiздiгi дәрежесiне байланысты сараланған дәрiгерлiк бақылау белгiленедi.
16. Ауруханада жұмыс iстемейтiн тұлғаларға аурухана бөлiмшесiнiң аумағына кiру ТМ бастығының рұқсатымен iске асырылады.
17. Психиатриялық ауруханада сотталғандарды ұстау тәртiбiнiң (режимiнiң) белгiленген түрiне қарамастан, психикалық және соматикалық ахуалын ескере отырып, олар бiрге ұсталады. Айрықша қауiптi рецидивистер, өлiм жазасын рақымшылық ету ретiнде бас бостандығынан айыруға ауыстырылған адамдар, сондай-ақ ұстау тәртiбiнiң (режимiнiң) түрмелiк түрiне сотталғандар бiр-бiрiнен және қалған сотталғандардан оқшау, арнайы бөлектенген және жабдықталған орындарда ұсталады.
18. Аурулар аса жоғары қозғыштық, озбырлық көрсеткен жағдайларда, сондай-ақ дамыған шиеленiскен психотикалық ахуал жағдайында оларға дәрiгерлiк сипаттағы шаралар қолданылады, сонымен бiрге олар арнайы палатаға орналастырылады.
19. Аурулардың заттай қанағаттануы және тамақтануы Қазақстан Республикасы құқықтық нормативтiк кесiмдерi белгiлеген нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Психикалық аурулармен кездесулер, олардың посылка (жолданған зат) мен сәлемдемелер алуы, сондай-ақ олардың азық-түлiк және бiрiншi кезекте қажеттi заттарды сатып-алуы тәртiптiң (режимнiң) тиiстi түрi үшiн қылмыстық-атқару заңнамасымен белгiленген нормалар бойынша рұқсат етiледі. ТМ әкiмшiлiгi аурулардың белгiленген норма мен өнiмнiң түр-түрi шеңберiнде азық-түлiкпен, бiрiншi кезекте қажеттi заттарды сатып алуы үшiн жағдай жасайды.
21. Аурухана статистикалық есеп жүргiзедi және оны Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң кесiмдерiмен белгiленген мерзiмде ҚАЖКБ-ға ұсынады.

22. Начальник ИУ, где дислоцирована больница, выдает справки и выписки из истории болезни в государственные органы только по письменным запросам последних в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан. Переписка администрации с заинтересованными учреждениями по поводу осужденного, страдающего психическими расстройствами, хранится в личном деле.
Жалобы и заявления больных, если их содержание отражает болезненные переживания больного, приобщаются к истории болезни в качестве клинического материала, о чем делается запись в истории болезни. Если содержание писем не отражает болезненного состояния лица, они направляются адресатам.
Утверждены
совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 11 декабря 2001 года N 156,
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 декабря 2001 года N 1153
Правила
оказания медицинской помощи осужденным,
страдающим психическими расстройствами,
в психиатрической больнице уголовно-исполнительной
системы Министерства юстиции Республики Казахстан
1. При направлении психически больных осужденных на стационарное лечение начальник ИУ, в котором находится осужденный, предварительно запрашивает разрешение (наряд) на госпитализацию у начальника больницы.
2. Одновременно с запросом высылается подробный выписной эпикриз из медицинской амбулаторной карты осужденного с указанием всех сопутствующих заболеваний и заключением врача-психиатра учреждения о необходимости стационарного лечения. В заключении указываются анамнестические и клинические данные, свидетельствующие о наличии психического расстройства, сведения о том, наблюдался ли осужденный ранее в психоневрологическом диспансере, проходил ли ранее амбулаторную или стационарную судебно-психиатрическую экспертизу.
Согласие госпитализируемого на обследование и лечение в психиатрической больнице обязательно.
Недобровольная госпитализация лиц с тяжелым психическим расстройством для обследования и лечения, без его согласия осуществляется в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О психиатрической помощи и гарантиях прав граждан при ее оказании".
3. Перевозка психически больных осужденных осуществляется в сопровождении медицинского работника органа отправителя.
4. При направлении психически больных осужденных на стационарное лечение в больницу, одновременно с ними направляются личные дела с обязательным наличием медицинской карты.
Психически больные осужденные, нуждающиеся в стационарном лечении, у которых выявлен активный туберкулез, проходят курс лечения в инфекционном изоляторе психиатрической больницы. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2002 года N 170, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 сентября 2002 года N 890.

22. Аурухана орналасқан жердегi, ТМ-нiң бастығы, мемлекеттiк органдарына аурулардың ауру тарихынан көшiрмелер мен анықтамаларды тек жазбаша сұрау салулары бойынша, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерi белгiлеген жағдайларда ғана бередi. Психикалық ауытқудан зардап шегетiн сотталғандар жөнiндегi әкiмшiлiктiң мүдделi мекемелермен хат алмасулары жеке iсте сақталады.
Науқастардың шағымдары мен арыздары, егер олардың мазмұнында науқас ауруының жанға бататыны көрсетiлсе, клиникалық материал ретiнде ауру тарихына қоса тiркеледi, ол туралы ауру тарихынан жазба жасалады. Егер хаттардың мазмұны ол адамның ауруының жанға бататынын көрсетпесе, олар мекен-жайларға жолданады.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет Министрiмен
2001 ж. 11 желтоқсан N 156
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрiмен
2001 ж. 24 желтоқсан N 1153
Қоса бiрiккен
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
қылмыстық-атқару жүйесi психиатриялық ауруханасында
психикалық ауытқулардан зардап шегетiн сотталғандарға
ЕРЕЖЕСI
1. Психикалық ауытқулары бар сотталғандарды стационарлық емделуге жолдау кезiнде, сотталған отырған ТМ бастығы аурухананың бастығынан ауруханаға жатқызу үшiн алдын ала наряд сұрайды.
2. Сұрау салумен бiрге сотталғанның медициналық амбулаторлық картасынан жазылып алынған көшiрмеде бүкiл iлеспелi аурулары көрсетiлген толық шығару эпикризi және мекеменiң психиатр-дәрiгерiнiң стационарлық емдеу қажеттiлiгi туралы қорытындысы жiберiледi. Қорытындыда психикалық ауытқулардың бар-жоғын куәландыратын анамнестикалық және клиникалық деректер, сотталғанның бұрын психоневрологиялық диспансерде бақыланғаны, амбулаторлы немесе стационарлық сот-психиатриялық сараптамадан өткендiгi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Психиатриялық стационарда бақылану және емделуден өту госпиталға жатушының-мiндеттi түрде келiсiмi керек.
Өз еркінен тыс ауыр психикалық ауытқулардағы тұлғаларды госпиталға бақылау және емдеуге жатқызу Қазақстан Республикасы "Психиатриялық жәрдем және оны көрсеткен кезде азаматтардың құқықтарына берiлетiн кепiлдiктер туралы"  Заңының  29-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Психикалық ауруы бар сотталғандарды тасымалдау, жiберушi органның медициналық қызметкерiнiң ерiп жүруiмен жүзеге асырылады.
4. Психикалық ауруы бар сотталғандарды стационарлық емделуге жолдағанда олардың медициналық карталарымен бiрге мiндеттi түрде жеке iстерi жiберiледi.
Стационарлық емделудi қажет ететiн психикалық ауру сотталғандарда өршiген туберкулез анықталғанда, психиатриялық аурухананың инфекциялық изоляторында (бөлек бөлмесiнде) емделу курсын өтедi.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Әділет министрінің 2002 жылғы 20 қарашадағы N 170,  ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 25 қыркүйектегі N 890 бірлескен   бұйрығымен .

5. Больные помещаются в психиатрическую больницу при наличии:
1) заключения врача-психиатра о необходимости проведения обследования и лечения;
2) разрешения (наряда) начальника больницы или Комитета УИС Министерства юстиции Республики Казахстан.
6. Больные, помещенные в психиатрическую больницу в порядке недобровольной госпитализации, в течение суток, исключая выходные дни, должны быть освидетельствованы врачебно-консультационной комиссией (далее - ВКК). Заключение ВКК об отсутствии оснований для недобровольной госпитализации влечет немедленную выписку больного.
7. Дежурный врач при приеме больного:
1) проводит проверку наличия необходимых документов, заводит медицинскую документацию и вносит необходимые сведения в журнал приема больных, выписки и отказов в госпитализации, а в медицинскую карту данные объективного обследования;
2) устанавливает предварительный диагноз болезни, производит необходимые лечебные назначения и направляет в отделение.
8. При поступлении в больницу больной подвергается личному досмотру, принадлежащие ему вещи, одежда, обувь досматриваются, дезинфицируются, приводятся в порядок, и по описи, сделанной дежурной медицинской сестрой, врачом и сопровождающим лицом, сдаются в камеру хранения до выписки. До поступления в отделение больной подвергается обязательной санитарной обработке со сменой белья.
9. Поступившие в больницу больные осматриваются начальником отделения и лечащим врачом. Результаты врачебного осмотра с подробным описанием психического и соматического состояния, предварительным диагнозом и планом обследования и лечения вносятся в историю болезни.
Медицинская документация на больных осужденных хранится в металлических сейфах.
10. Лечение больных в психиатрической больнице проводится в соответствии с актами Министерства здравоохранения Республики Казахстан. Больной проходит необходимое обследование, в том числе клинико-лабораторное, рентгенологическое, а также полное обследование психического, неврологического и соматического состояния.
11. При ухудшении психического состояния больной по заключению лечащего врача с разрешения начальника отделения переводится в палату с усиленным наблюдением.
12. Результаты наблюдения за больными, данные диагностических и лечебных манипуляций ежедневно заносятся в медицинские карты первые 10-12 дней пребывания больного, в дальнейшем один раз в 3-5 дней. Изменения в психическом и соматическом состоянии больного, лечебные и диагностические назначения записываются немедленно.
13. На случай экстренного вызова врачей для оказания неотложной помощи в процедурном кабинете хранятся посиндромные укладки, формирование и контроль, за содержимым которого производится заблаговременно медицинской сестрой процедурного кабинета.

5. Психиатриялық ауруханаға аурулар мынадай жағдайларда орналастырылады:
1) психиатр-дәрiгердiң тексеру мен емделудi жүргiзу қажеттiлiгi туралы қорытындысы бойынша;
2) Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi ҚАЖ комитетi немесе аурухана бастығының рұқсатымен.
6. Психиатриялық ауруханаға өз еркiнсiз орналастырылған аурулар, демалыс күндерiн есепке алмағанда, бiр тәулiк iшiнде дәрiгерлiк-кеңестiк комиссиямен (бұдан әрi - ДКК) куәландырылулары тиiс. Ауруханаға өз ерiксiз жатқызуға негiз жоқ деген ДКК қорытынды қабылдағанда, ауруды дереу ауруханадан шығарады.
7. Ауруды қабылдау кезiндегi кезекшi дәрiгердiң мiндеттерi:
1) қажеттi құжаттардың барлығын тексеру, медициналық құжаттарды толтыру және ауруларды шығаруды, қабылдауды және ауруханаға жатқызудан бас тартуды, қажеттi мәлiметтердi, тiркеу журналында кiргiзу, объективтi тексеру деректерiн медициналық картаға жазу;
2) аурудың алдын ала диагнозын анықтау, қажеттi емдеудi тағайындау және бөлiмшеге жiберу.
8. Ауруханаға түскенде ауру түбегейлi жеке тексеруге ұшырайды, оның заттары, киiмдерi, аяқ-киiмi мұқият тексерiледi, дезинфекцияланады, тәртiпке келтiрiледi және кезекшi медициналық бике, дәрiгер және оған iлесе келген тұлға жасаған тiзiмдеме бойынша ауруханадан шығуына дейiн сақтау камерасына тапсырылады. Бөлiмшеге түскенге дейiн ауру iш-киiмiн ауыстырумен бiрге мiндеттi түрде санитарлық өңдеуден өтедi.
9. Ауруханаға түскен ауруларды түскен сәтiнен бастап демалыс күндерiн қоспағанда бiр тәулiктен асырмай бөлiмше бастығы мен емдеушi дәрiгер қарайды. Психикалық және соматикалық жағдайының толық суреттемесi, алдын ала қойылған диагнозы мен тексеру жоспары, дәрiгерлiк талқылау нәтижелерi ауру тарихына енгізiледi.
Сотталған аурулардың медициналық құжаттары темiр сейфтерде сақталады.
10. Психиатриялық ауруханадағы ауруларды емдеу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң кесiмдерiне сәйкес жүргiзiледi. Ауру қажеттi тексеруден, оның iшiнде клиникалық-зертханалық, рентгенологиялық, сондай-ақ психикалық, неврологиялық және соматикалық толық тексерулерден өтедi.
11. Психикалық жағдайы нашарлаған жағдайда ауру емдеушi дәрiгердiң қорытындысы бойынша және бөлiмше бастығының рұқсатымен күшейтiлген бақылау палатасына ауыстырылады.
12. Ауруды бақылау нәтижелерi, диагностикалық және емдеу манипуляциялары медицина картасына аурудың алғашқы 10-12 күндерi күн сайын, ал әрi қарай 3-5 күнде бiр рет енгiзiледi. Аурудың психикалық және соматикалық жағдайындағы өзгерiстерi, емдеу және диагностикалық тағайындаулары дереу жазылады.
13. Жедел көмек көрсетуге дәрiгерлердi шақыру жағдайында ем беру кабинетiнде алдын ала жүргiзетiн арнайы дәрiгерлiк кешен сақталады, оны қалыптастыру мен бақылауды медициналық бике уақытылы жүргiзiп отырады.

14. Выход больных за пределы больницы не разрешается.
15. Содержание психически больных в отделении больницы, связь с больными других палат, прогулки и другие мероприятия, связанные с выполнением больничного режима, регулируются и контролируются медицинским персоналом.
Прогулки проводятся в соответствии с правилами внутреннего распорядка для больных, под наблюдением медицинского и контролерского состава, в специально выделенном для больных месте.
В месте, отведенном для прогулок, организуются для спокойных и выздоравливающих больных различные занятия, способствующие общему лечебному процессу.
16. Продолжительность ночного сна для больных устанавливается не менее восьми часов, послеобеденный отдых не менее одного часа.
17. Искусственное кормление больных, отказывающихся от приема пищи в виду болезненного состояния, производится в соответствии с медицинскими показаниями.
18. Медицинская документация стационарного больного перед сдачей в архив полностью оформляется, в выписном эпикризе в обязательном порядке отражается: краткая информация об анамнезе, сведения о проведенном обследовании и лечении, его эффективности, обоснование диагноза, исход заболевания, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Копия эпикриза приобщается к медицинской карте амбулаторного больного.
19. По окончании курса лечения в больнице, осужденные возвращаются в исправительные колонии по месту прежнего содержания. Вместе с ними возвращаются их личные дела, медицинские карты и подробные выписки из медицинской документации стационарного больного для последующего диспансерного учета и динамического наблюдения в медицинской части ИУ. По окончании срока наказания в период нахождения больного в больнице и при необходимости дальнейшего лечения, больной направляется в психиатрическую больницу органов здравоохранения под наблюдение районного врача-психиатра.
20. Осужденные, заболевшие хроническим душевным заболеванием и подлежащие, в соответствии со статьей 168 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью, не возвращаются в исправительные колонии, где они ранее содержались. После решения суда об освобождении от отбывания наказания в связи с болезнью и назначении принудительного лечения в психиатрическом стационаре общего типа, специализированного типа, специализированного типа с интенсивным наблюдением больные переводятся в указанные стационары органов здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. Факт смерти больного в больнице удостоверяется лечащим врачом, а в его отсутствие - дежурным врачом. Вскрытие трупов умерших в больнице производится в обязательном порядке.

14. Ауруларға ауруханадан тыс жерлерге шығуға рұқсат етiлмейдi.
15. Психикалық аурулардың аурухана бөлiмшелерiнде ұсталуын, басқа палаталардағы аурулармен байланысын, серуендеуi мен ауруханалық тәртiптi орындауымен байланысты басқа да iс-шараларды дәрiгерлiк қызметкерлер реттейдi және бақылайды.
Серуендеулер iшкi тәртiп ережелерiне сәйкес дәрiгерлiк және бақылаушы құрамның бақылауымен аурулар үшiн арнайы бөлiнген жерлерде өткiзiледi.
Серуендеуге бөлiнген жерде салмақты және жазылып келе жатқан аурулар үшiн жалпы емдеу үрдiсiне әсер ететiн әр түрлi жаттығу сабақтары ұйымдастырылады.
16. Аурулар үшiн түнгi ұйқының ұзақтығы сегiз сағаттан, түстен кейiнгi ұйқы бiр сағаттан кем болмауы керек.
17. Ауру қалiне байланысты тамақ қабылдаудан бас тартқан ауруларды қолдан тамақтандыру медициналық көрсеткiштерге сәйкес жүргiзiледi.
18. Стационарлық аурудың медициналық құжаттары мұрағатқа тапсырар алдында толық ресiмделедi, шығару эпикризiнде мiндеттi тәртiпте: анамнез туралы қысқаша ақпарат, жүргiзiлген тексеру мен емдеу, оның тиiмдiлiгi, диагнозды дәлелдеу, аурудың аяқталуы туралы мәлiметтер, әрi қарай бақылау мен емдеу жөнiндегi ұсыныстар көрсетiледi.
Эпикриздiң көшiрмесi амбулаторлық аурудың медициналық картасына қоса тiркеледi.
19. Ауруханада емделу курсы аяқталған соң сотталғандар бұрын ұсталған орны бойынша түзеу колонияларына қайтарылады. Олармен бiрге олардың жеке iстерi, медициналық карталары және әрi қарай диспансерлiк есепке алу мен динамикалық бақылау үшiн стационарлық науқастың тарихынан толық көшiрмелер қайтарылады. Науқас ауруханада жатқан кезде жазалау мерзiмi аяқталса және әрi қарай емдеу қажеттiлiгi болса, науқас денсаулық сақтау органдарының психиатриялық ауруханаларына аудандық дәрiгер-психиатрдың бақылауына жiберiледi.
20. Созылмалы психикалық науқаспен ауырып қалған және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару  кодексiнiң  168-бабына сәйкес ауруына байланысты жазасын өтеуден босатылуға жататын сотталғандар бұрын ұсталған түзеу колонияларына қайтарылмайды. Сот денсаулық сақтау органдарының психиатриялық ауруханаларында интенсивтi, қатаң немесе жалпы бақылау арқылы мәжбүрлi емдеу туралы шешiм шығарған соң, науқастар көрсетiлген ауруханаларға Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiлеген тәртiппен ауыстырылады.
21. Науқастың ауруханада өлу фактiсiн емдеушi дәрiгер, ал ол жоқ болса - кезекшi дәрiгер куәландырады. Ауруханада қайтыс болғандардың мәйiтiн сою мiндеттi түрде жүргiзiледi.

22. Регистрация смерти больного осужденного в органах ЗАГСа и его захоронение, в случае отказа или отсутствия родственников, производится администрацией исправительного учреждения.
23. При несчастных случаях, смерти больных, возникновении внутрибольничной инфекции и других чрезвычайных происшествиях начальник больницы или лицо, его замещающее, ставят в известность руководство Управления Комитета УИС по области.

22. Туысқандары бас тартқан немесе туыстары жоқ болған жағдайда ауру сотталғанның өлiмiн АХАЖ органдарында тiркеудi және оны жерлеудi аурухананың әкiмшiлiгi жүргiзедi.
23. Сәтсiз оқиғалар, аурулардың өлiмi аурухана iшiндегi инфекциялар, және басқа да төтенше жағдайлар кезiнде аурухананың бастығы немесе оны алмастыратын тұлға облыстағы ҚАЖКБ басшылығына хабарлайды.