Об утверждении Правил выдачи гражданам листков нетрудоспособности
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 29 декабря 2000 года N 859. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.01.2001 г. за N 1372/1. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2009 года № 556
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 7).
В целях реализации Законов Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" и "О труде в Республике Казахстан", приказываю: см. K090193, cм. K070251
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи гражданам листков нетрудоспособности.
2. Ввести настоящий приказ в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Первого заместителя Председателя Айдарханова А.Т.
Председатель
Согласованы                            Утверждены
Министр финансов                       приказом Агентства
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
от "__"_____2001 г.                    по делам здравоохранения
от 29 декабря 2000 года N 859
Согласованы
Министр труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
от "___"__________2001 г.
Правила
выдачи гражданам листков нетрудоспособности
1. Общие положения
1. Временная нетрудоспособность в связи с общим заболеванием (травмой, искусственным прерыванием беременности, карантином, при временном переводе на другую работу в связи с заболеванием туберкулезом или профессиональным заболеванием) и в других случаях, установленных законодательством, удостоверяется листком нетрудоспособности.
2. Листок нетрудоспособности - документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, является основанием для освобождения от работы и получения социальных пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам, социальных пособий женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей.
3. Листки нетрудоспособности выдаются лицам, занятым на любой работе. Уволенным с работы, листки нетрудоспособности не выдаются.
4. Листки нетрудоспособности гражданам выдаются лечебно-профилактическими организациями, имеющими право их выдачи.
Юридическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, право выдавать листки нетрудоспособности может быть предоставлено лишь при наличии лицензии на занятие медицинской и врачебной деятельностью, включающую, в том числе экспертизу трудоспособности.

Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парақтарын беру ережесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 859 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 23 қаңтарда N 1372/1 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 23 қазандағы N 556 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.10.23 N 556 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" және "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын iске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН: Қараныз K090193, қараныз K070251
1. Қоса берiлген Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парақтарын беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың ықпалы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап енгiзiледi.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның бiрiншi орынбасары А.Т.Айдархановқа жүктелсiн.
Төраға
Келісілген:
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі                         Денсаулық сақтау ісі
2000 жылғы "__"_______                жөніндегі агенттігінің
2000 жылғы 29 желтоқсандағы
N 859 бұйрығымен бекітілген
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2000 жылғы "__"_______
Азаматтарға еңбекке жарамсыздық
парақтарын беру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Еңбекке жарамсыздық жалпы сырқаттануға байланысты (жарақат алуға, жүктiлiктi жасанды жолмен тоқтатуға, карантинге, туберкулезбен немесе кәсiби аурумен сырқаттануға байланысты басқа жұмысқа уақытша ауысу кезiнде) және заңнамада белгiленген өзге де жағдайларда еңбекке жарамсыздық парағымен куәландырылады.
2. Еңбекке жарамсыздық парағы - еңбекке жарамсыздық фактiсiн куәландыратын құжат, жұмыстан босату және еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жүктiлiгi мен босануы бойынша, әлеуметтiк жәрдем ақы, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) әлеуметтiк жәрдем ақы алу үшiн негiз болып табылады.
3. Еңбекке жарамсыздық парақтары кез келген жұмыста iстейтiн адамдарға берiледi. Жұмыстан босатылған адамдарға еңбекке жарамсыздық парақтары берiлмейдi.
4. Азаматтарға еңбекке жарамсыздық парағын оны беруге құқығы бар емдеу-алдын алу ұйымдары бередi.
Жеке медициналық практикамен айналысатын Заңды тұлғаларға еңбекке жарамсыздық парақтарын беру құқығы тек медициналық және дәрiгерлiк қызметпен айналысуға лицензиясының iшiнде еңбекке жарамдылық сараптамасы болған жағдайда ғана берiлуi мүмкiн.

5. Право на выдачу листков нетрудоспособности оформляется приказом уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан для республиканских медицинских организаций, территориальными же органами здравоохранения - для местных медицинских организаций независимо от формы собственности, на соответствующей территории.
6. В местностях, где нет лечащих врачей, право выдавать листки нетрудоспособности может быть предоставлено среднему медицинскому работнику, в соответствии с приказом территориального органа здравоохранения, в котором устанавливается список работников и сроки, на которые может быть выдан листок нетрудоспособности.
7. Медицинские работники станций (отделений) скорой медицинской помощи, приемных отделений больниц, центров крови, организаций судебно-медицинской экспертизы, санаторно-курортных организаций, бальнеогрязелечебниц, домов отдыха, туристических баз, организаций санэпиднадзора не имеют права на выдачу листков нетрудоспособности.
8. Выдача, продление и закрытие листка нетрудоспособности осуществляется врачом после личного осмотра пациента и подтверждается записью в медицинской документации, обосновывающей временное освобождение от работы.
9. Разметка листков нетрудоспособности по формам болезней и видам нетрудоспособности производится врачом при их закрытии.
10. Бланки листков нетрудоспособности являются документами строгой отчетности и заполняются по форме согласно приложению к настоящим Правилам. <*>
Сноска. Пункт 10 - в редакции Приказа Министерства здравоохранения РК от 28 июня 2004 г. N 513.
11. Контроль за состоянием экспертизы временной нетрудоспособности осуществляется уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан и территориальными органами здравоохранения. В лечебно-профилактических организациях вышеуказанный контроль осуществляется главными врачами, их заместителями и заведующими отделениями.
2. Выдача листков нетрудоспособности
12. Листки нетрудоспособности выдаются при острых или обострении хронических заболеваний, травмах и иных состояниях, когда осуществление трудовой деятельности больным невозможно, труд противопоказан или препятствует проведению лечения.
13. Листок нетрудоспособности в связи с общим заболеванием в других случаях, установленных законодательством, выдается на весь период до восстановления трудоспособности или до установления инвалидности медико-социальной экспертной комиссией (далее - МСЭК).
14. В амбулаторно-поликлинических организациях листок выдается в день установления временной нетрудоспособности.

5. Еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беруге рұқсатты республикалық медициналық ұйымдар үшiн Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органы, тиiстi аумақтың жергiлiктi медициналық ұйымдары үшiн аумақтық денсаулық сақтау органдары бередi.
6. Емдеушi дәрiгерлер жоқ жерлерде еңбекке жарамсыздық парақтарын беру құқығы аумақтық денсаулық сақтау органының еңбекке жарамсыздық парағын беруге болатын қызметкерлердiң тiзiмi мен мерзiмдерi белгiленетiн бұйрығына сәйкес орта медициналық қызметкерге берiлуi мүмкiн.
7. Жедел медициналық жәрдем станциялары (бөлiмшелерi), ауруханалардың қабылдау бөлiмшелерi, қан орталықтары, сот-медициналық сараптау ұйымдары, санаторий-курорт ұйымдары, бальнеологиялық балшықпен емдеу орындары, демалыс үйлерi, туристiк базалар, санэпидқадағалау ұйымдары медициналық қызметкерлерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беруге құқығы жоқ.
8. Еңбекке жарамсыздық парағын дәрiгер пациенттi жеке қарағаннан кейiн бередi, ұзартады, жабады және медициналық құжаттамадағы жұмыстан уақытша босатуды негiздейтiн жазбамен расталады.
9. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын дәрiгер аурудың нысандары және еңбекке жарамсыздық түрлерi бойынша оларды жабу кезiнде толтырады.
10. Еңбекке жарамсыздық парақтары қатаң есептілік құжаттары болып табылады және осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 513 бұйрығымен.
11. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының жай-күйiн бақылауды Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органы және денсаулық сақтау аумақтық органдары жүзеге асырады. Емдеу-алдын алу ұйымдарында жоғарыда аталған бақылауды бас дәрiгерлер, олардың орынбасарлары және бөлiмшелердің меңгерушiлерi жүзеге асырады.
2. Еңбекке жарамсыздық парақтарын беру
12. Еңбекке жарамсыздық парақтары қатты науқастанғанда немесе созылмалы сырқаттар асқынғанда, жарақаттанғанда және науқастың еңбек етуге (оқуға) мүмкiндiгi болмаған өзге де халiнде, жұмыс iстеуге болмағанда немесе емдеуге кедергi жасағанда берiледi.
13. Жалпы сырқаттануына заңнамада белгiленген өзге де жағдайларға байланысты еңбекке жарамсыздық парағы еңбек ету қабiлетi қалпына келтiрiлгенге дейiнгi немесе медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясы (МӘСК) мүгедектiкті анықтағанға дейiнгi бүкiл кезеңге берiледi.
14. Амбулаториялық-емханалық ұйымдарда еңбекке жарамсыздық парағы еңбекке жарамсыздық анықталған күнi берiледi.

Лечащий врач имеет право выдавать листок нетрудоспособности единовременно не более чем на 3 дня (в период повышенной заболеваемости населения гриппом - на 6 дней по приказу уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан), а в общей сложности по данному случаю заболевания или травмы - не более чем на 6 дней. Продление листка свыше 6 дней после наступления нетрудоспособности и всякое последующее продление производится лечащим врачом совместно с заведующим отделением или председателем врачебно- консультативной комиссии (далее - ВКК), либо главным врачом, заместителем главного врача по лечебной работе. При длительных заболеваниях эти осмотры должны производиться не реже чем раз в 10 дней.
Листок нетрудоспособности выдается на срок не более двух месяцев, за исключением случаев, когда законодательством устанавливается более длительный срок нетрудоспособности.
15. В лечебно-профилактических организациях с одним врачом (в сельской местности, в отдаленных районах и т.д.) предоставляется право выдавать и продлевать листки нетрудоспособности единолично на весь период нетрудоспособности на общих основаниях, но с обязательной консультацией соответствующего специалиста центральной районной больницы.
Перечень таких лечебно-профилактических организаций определяется территориальными органами здравоохранения.
16. При туберкулезных, психических и кожно-венерических заболеваниях листки нетрудоспособности выдаются врачами соответствующих специализированных лечебных организаций (кабинетов, отделений). При обращении больных с этими заболеваниями в лечебно-профилактические организации общего профиля врач может выдать листок на срок до 3 дней и с последующим обязательным направлением больного в специализированную лечебную организацию (кабинет, отделение).
17. При стационарном лечении (включая дневные стационары) листок нетрудоспособности выдается в день выписки больного лечащим врачом совместно с заведующим отделением (иногородним - за подписью главного врача) на весь период стационарного лечения.
Если к моменту выписки из стационара трудоспособность больного полностью восстановлена, листок закрывается датой выписки. Больным, продолжающим быть временно нетрудоспособными, листок нетрудоспособности продлевается на срок, необходимый для явки в амбулаторно-поликлиническую организацию или для вызова врача на дом, на обратную дорогу для иногородних больных и др., но не более чем на 4 дня. Дальнейшее продление, закрытие листка нетрудоспособности производится амбулаторно-поликлинической организацией, которая осуществляет дальнейшее наблюдение за больным.

Емдеушi дәрiгердің еңбекке жарамсыздық парағын 3 күннен аспайтын бiр жолғы мерзiмге (халықтың тұмаумен көп ауыратын кезеңiнде де Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкiлеттi орталық атқарушы органының бұйрығы бойынша 6 күнге), ал сырқаттың немесе жарақаттың осы жағдайы бойынша жалпы жиыны 6 күннен аспайтын мерзiмге беруге құқығы бар. Еңбекке жарамсыздық парағын еңбекке жарамсыз болып қалғаннан кейiн 6 күннен артық уақытқа ұзартуды және одан кейiнгi кез келген ұзартуды емдеушi дәрiгер бөлiмше меңгерушiсiмен бiрлесiп немесе дәрiгерлiк-консультациялық комиссияның (ДКК) төрағасымен, не бас дәрiгермен, бас дәрiгердiң емдеу жұмысы жөнiндегi орынбасарымен бiрлесiп жасайды. Ұзаққа созылған науқас кезiнде мұндай байқаулар кемiнде 10 күнде бiр рет жүргiзiлуге тиiс.
Еңбекке жарамсыздық парағы заңнамада жарамсыздықтың мейлiнше ұзақ мерзiмi белгiленетiн кезден басқа жағдайларда екi айдан көп емес мерзiмге берiледi.
15. Бiр дәрiгерi бар емдеу-алдын алу ұйымдарында (селолық жерлерде, шалғайдағы аудандарда, т.б.) еңбекке жарамсыздық парақтарын еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне жалпы негiзде өз бетiнше беруге және ұзартуға құқық берiледi, бiрақ орталық аудандық аурухананың тиiстi маманымен мiндеттi түрде кеңесуге тиiс.
Мұндай емдеу-алдын алу ұйымдарының тiзбесiн аумақтық денсаулық сақтау органдары белгiлейдi.
16. Туберкулез, жүйке және терi-венерологиялық аурулары кезiнде еңбекке жарамсыздық парақтарын тиiстi мамандандырылған емдеу ұйымдарының (кабинеттердiң, бөлiмшелердің) дәрiгерлерi бередi. Осы аурулармен ауырған науқастар жалпы бейiндегi емдеу-алдын алу ұйымдарына келгенде дәрiгер еңбекке жарамсыздық парағын 3 күнге дейiнгi мерзiмде бере алады және кейiннен науқасты мамандандырылған емдеу ұйымына (кабинет, бөлiмше) мiндеттi түрде жiбередi.
17. Стационарлық емдеу кезiнде (күндiзгi стационарларды қоса алғанда) еңбекке жарамсыздық парағын науқас шыққан күнi емдеушi дәрiгер бөлiмшенің меңгерушiсiмен бiрлесiп (басқа жерден келгендерге - бас дәрiгердiң қолы қойылады) стационарлық емдеудің бүкіл кезеңiне бередi.
Егер стационардан шығаратын кезде науқастың еңбек ету қабiлетi толық қалпына келтiрiлсе, еңбекке жарамсыздық парағы шыққан күнмен жабылады. Еңбекке жарамсыздығы жалғасқан науқастарға еңбекке жарамсыздық парағы амбулаториялық-емханалық ұйымға келу үшiн немесе дәрiгердi үйге шақыру үшiн қажеттi мерзiмге, басқа жерден келген науқастар және т.б. үшiн қайтар жолға ұзартады, бiрақ ол 4 күннен аспауы тиiс. Еңбекке жарамсыздық парағын одан әрi ұзартуды, жабуды науқасты бақылауды одан әрi жүзеге асыратын амбулаториялық-емханалық ұйым жүргiзедi.

18. Длительно болеющие лица направляются на освидетельствование на МСЭК не позднее 4 месяцев со дня наступления нетрудоспособности по одному и тому же заболеванию в течение 12 месяцев, не считая времени нахождения в отпуске по беременности и родам, кроме случаев, предусмотренных в пунктах 20, 21, 22 настоящих Правил.
Больные с неблагоприятным клиническим и трудовым прогнозом при наличии признаков инвалидности направляются на освидетельствование на МСЭК независимо от сроков временной нетрудоспособности, т.е. ранее указанных сроков.
19. При временной нетрудоспособности вследствие заболевания туберкулезом, больные направляются на освидетельствование на МСЭК не позднее 8 месяцев со дня наступления нетрудоспособности. В случаях благоприятного клинико-трудового прогноза, листок нетрудоспособности лицам, впервые заболевшим туберкулезом, продлевается в установленном порядке до 10 месяцев.
20. Если по заключению МСЭК нет оснований считать больного инвалидом, и он продолжает быть временно нетрудоспособным, то листок нетрудоспособности подлежит продлению через ВКК, но не более чем на 2 месяца.
Лицам, признанным инвалидами, листок нетрудоспособности закрывается датой установления группы инвалидности (дата поступления документов, необходимых для освидетельствования в МСЭК). В случае несвоевременной явки больного на МСЭК без уважительных причин в листке нетрудоспособности делается отметка о нарушении режима, пропущенные дни в графу "Освобождение от работы" не включаются, и датой установления инвалидности является день явки больного на МСЭК.
Работающие инвалиды направляются на МСЭК при ухудшении здоровья не позднее 2 месяцев со дня нетрудоспособности.
21. При временной нетрудоспособности вследствие туберкулеза или профессионального заболевания в период, когда больной нетрудоспособен по своей основной работе, но может без ущерба для здоровья и без нарушения нормального хода лечения выполнять другую работу, должен быть оформлен перевод на другую работу с выдачей листка нетрудоспособности на срок не более 2 месяцев. В листке нетрудоспособности делается отметка о назначенном переводе за подписью главного врача лечебной организации. При необходимости перевода рабочего или служащего по состоянию здоровья на другую работу в связи с прочими заболеваниями, не указанными в данном пункте, листок нетрудоспособности не выдается, а оформляется заключение врачебно-консультативной комиссии.
22. При травмах листок нетрудоспособности выдается с первого дня нетрудоспособности и продлевается в соответствии с настоящими Правилами.
При травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, при выполнении пострадавшим по собственной инициативе работ, не связанных с интересом работодателя, в результате преднамеренного (умышленного) причинения вреда своему здоровью или при совершении пострадавшим уголовного преступления (установленного приговором суда), на весь период временной нетрудоспособности листок нетрудоспособности не выдается.

18. Ұзақ ауыратын адамдар осы Ереженiң 21, 22, 23-тармақтарында көзделген жағдайлардан басқа жүктiлiк пен босануы бойынша демалыста болу уақытын есептемегендегi белгiлi бiр ауру бойынша еңбекке жарамсыздық басталған күннен бастап 4 айдан кешiктiрмей 12 айдың iшiнде МӘСК-ке куәландыруға жiберiледi.
Қолайсыз клиникалық және еңбек болжамы бар науқастар мүгедектiк белгiлерi болғанда еңбекке уақытша жарамсыздық мерзiмiне қарамастан, яғни көрсетiлген мерзiмдерден бұрын МӘСК-ке куәландыруға жiберiледi.
19. Туберкулезбен сырқаттану салдарынан еңбекке уақытша жарамсыздық жағдайында науқастар еңбекке жарамсыздық басталған күннен бастап 8 айдан кешiктiрмей куәландыру үшiн МӘСК-ке жiберiледi. Қолайлы клиникалық еңбек болжамы жағдайында еңбекке уақытша жарамсыздық парағы туберкулезбен алғаш рет ауырған адамдарға белгiленген тәртiппен 10 айға дейiн ұзартылады.
20. Егер МӘСК-нiң қорытындысы бойынша науқасты мүгедек деп есептеуге негiз жоқ болса және ол еңбекке жарамсыз болып қала берсе, онда еңбекке жарамсыздық парағы ДКК арқылы ұзартылуға жатады, бiрақ ол 2 айдан аспауы тиiс.
Мүгедек деп танылған адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы мүгедектiк тобы белгiленген күннен бастап (МӘСК-те куәландыру үшiн қажеттi құжаттардың түскен күнi) жабылады. Науқас дәлелдi себептерсiз МӘСК-ке уақытында келмеген жағдайда, еңбекке жарамсыздық парағында режимнiң бұзылғаны туралы белгi соғылады, өтiп кеткен күндер "Жұмыстан босату" бағанына енгiзiлмейдi және науқастың МӘСК-ке келген күнi мүгедектiктi белгiлеу күнi болып табылады.
Денсаулығы нашарлаған жағдайда жұмыс iстейтiн мүгедектер еңбекке жарамсыздық күнiнен бастап 2 айдан кешiктiрiлмей МӘСК-ке жiберiледi.
21. Туберкулездiң немесе кәсiптiк сырқаттың салдарынан еңбекке уақытша жарамсыздық жағдайында науқас өзiнiң негiзгi жұмысы бойынша еңбекке жарамсыз болып, бiрақ басқа жұмысты денсаулығына зиян келтiрмей және емделудiң қалыпты барысын бұзбай орындай алатын болса, 2 айдан аспайтын мерзiмге еңбекке жарамсыздық парағын бере отырып, басқа жұмысқа ауыстыру ресiмделуi тиiс. Еңбекке жарамсыздық парағында емдеу ұйымы бас дәрiгерiнiң қолымен белгiленген ауыстыру туралы белгi соғылады. Осы тармақтарда көрсетiлмеген өзге сырқаттарға байланысты жұмысшыны немесе қызметшiнi денсаулық жағдайы бойынша басқа жұмысқа ауыстыру қажет болғанда еңбекке жарамсыздық парағы берiлмейдi, дәрiгерлiк-консультациялық комиссияның қорытындысы ресiмделедi.
22. Жарақаттану жағдайында еңбекке жарамсыздық парағы еңбекке жарамсыздықтың бiрiншi күнiнен бастап берiледi және осы ережеге сәйкес ұзартылады.
Алкогольден немесе есiрткiден мас болу күйiнде алған жарақаттану кезiнде, сондай-ақ алкогольден немесе есiрткiден қатты уланғанда, зардап шегушi өз бетiмен жұмыс берушiнiң мүддесiмен байланысты емес жұмысты орындау кезiнде, өзiнiң денсаулығына әдейi (қасақана) зиян келтiру нәтижесiнде немесе зардап шегушi қылмыс жасаған кезде (соттың үкiмiмен анықталған), еңбекке жарамсыздықтың парағы берiлмейдi.

23. При лечении хронического алкоголизма, наркомании, не осложненных иными расстройствами и заболеваниями, временная нетрудоспособность не удостоверяется листком нетрудоспособности. Если в этот период возникает заболевание или травма с наступлением временной нетрудоспособности и требуется прекращение лечения алкоголизма (наркомании), временная нетрудоспособность удостоверяется в общем порядке. При осложнении хронического алкоголизма (наркомании) иными заболеваниями и состояниями, нарушающими трудоспособность, на весь период нетрудоспособности выдается листок нетрудоспособности в общем порядке.
24. Трудоспособным лицам, проходящим обследование амбулаторно или в стационаре, не выдается листок нетрудоспособности.
Лечебные процедуры трудоспособным лицам производятся без выдачи листков нетрудоспособности.
25. На здравпунктах листок нетрудоспособности сроком до 3 календарных дней выдается только врачом. Фельдшер (медицинская сестра, акушерка) здравпункта может освободить нетрудоспособного от работы только до конца смены без выдачи листка нетрудоспособности. Врач, к которому направляется больной, производит выдачу листка нетрудоспособности. Если врач признает больного трудоспособным, листок нетрудоспособности выдается только на часы освобождения от работы фельдшером.
26. Лицам, заболевшим в вечернее или ночное время (после окончания работы амбулаторно-поликлинической организации) и обслуженным скорой медицинской помощью, листок нетрудоспособности может быть выдан на следующий день по решению ВКК (при необходимости - с зачетом дня выезда бригад скорой медицинской помощи), если больной признан нетрудоспособным.
27. При психических заболеваниях, сопровождающихся нарушением контроля поведения, если больной своевременно не обратился за медицинской помощью, по заключению ВКК психоневрологического диспансера (врача-психиатра совместно с главным врачом) листок нетрудоспособности может быть выдан за прошедшие дни.
Работающим психически больным лицам в период принудительного лечения листок нетрудоспособности выдается в общем порядке. Психически больным лицам, у которых судебно-психиатрическая экспертиза выявила необходимость стационарного лечения, выдается листок нетрудоспособности со дня поступления больного на экспертизу.
28. Лицам, в установленном порядке направленным в лечебно- профилактические организации вне места их постоянного жительства, в том числе за пределы республики, листок нетрудоспособности выдается ВКК на требуемое число дней, необходимых на проезд.
Продление этого листка нетрудоспособности производится в общем порядке в лечебной организации, в которую больной был направлен. Если больной был направлен за пределы Республики Казахстан, окончательное оформление листка нетрудоспособности производится ВКК при его возвращении на основании документов о консультации (лечении) в другой стране.

23. Басқа бұзылулармен немесе сырқаттармен асқынбаған созылмалы маскүнемдiктi, нашақорлықты емдеу кезiнде еңбекке жарамсыздық парағымен куәландырылмайды. Егер осы кезеңде сырқат немесе жарақат пайда болып, еңбекке уақытша жарамсыздық басталса және маскүнемдiктi (нашақорлықты) емдеудi тоқтату талап етiлсе, еңбекке уақытша жарамсыздық жалпы тәртiппен куәландырылады. Созылмалы маскүнемдiк (нашақорлық) еңбек ету қабiлетiн бұзатын басқа сырқаттармен және хал-жағдайлармен асқынған жағдайда еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне жалпы тәртiппен еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берiледi.
24. Амбулаториялық жолмен немесе стационарда тексеруден өтетiн еңбекке жарамды адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы берiлмейдi. Еңбекке жарамды адамдарға емдеу шаралары еңбекке жарамсыздық парақтарынсыз жүргiзiледi.
25. Денсаулық сақтау пункттерiнде еңбекке жарамсыздық парағын 3 күнтiзбелiк күнге дейiнгi мерзiмге тек дәрiгер бередi. Денсаулық сақтау пунктiнің фельдшерi (медициналық бике, акушер) еңбекке жарамсыз адамды еңбекке уақытша жарамсыздық парағын бермей, тек ауысымның аяғына дейiн жұмыстан босата алады. Науқас жiберiлген дәрiгер еңбекке жарамсыздық парағын бередi. Егер дәрiгер науқасты еңбекке жарамды деп таныса, еңбекке жарамсыздық парағы тек фельдшердiң жұмыстан босатқан сағаттарына ғана берiледi.
26. Кешкi немесе түнгi уақытта (амбулаториялық-емханалық ұйымның жұмысы аяқталғаннан кейiн) ауырған және жедел медициналық жәрдем көрсетiлген адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы егер науқас еңбекке жарамсыз деп танылса, ДКК-нiң шешiмi бойынша келесi күнi (қажет болған жағдайда жедел медициналық жәрдем бригадасының шыққан күнiн есепке ала отырып) берiлуi мүмкiн.
27. Мiнез-құлқын бақылай алмаушылыққа жеткен жүйке ауруы кезiнде, егер науқас жедел медициналық жәрдемге уақытылы жүгiнбесе психоневрологиялық диспансер ДКК-сының (психиатр-дәрiгер бас дәрiгермен бiрлесiп) қорытындысы бойынша еңбекке жарамсыздық парағы өткен күндерге берілуi мүмкін.
Жүйке ауруымен ауыратын жұмыс iстейтiн адамдарға мәжбүрлеп емдеу кезеңiнде еңбекке жарамсыздық парағы жалпы тәртiппен берiледi. Сот-психиатриялық сараптама стационарда емделу қажеттiгiн анықтаған жүйке ауруымен ауыратын адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы науқастың сараптамаға түскен күнiнен бастап берiледi.
28. Тұрақты тұратын мекенiнен тыс жердегi, оның iшiнде республикадан тыс жердегi емдеу-алдын алу ұйымдарына белгiленген тәртiппен жiберiлген адамдарға, еңбекке жарамсыздық парағын ДКК жол жүруге қажеттi күндерге бередi.
Осы еңбекке жарамсыздық парағын ұзарту науқас жiберiлген емдеу ұйымында жалпы тәртiппен жүргiзiледi. Егер науқас Қазақстан Республикасынан тыс жерге жiберiлсе, еңбекке жарамсыздық парағын түпкiлiктi ресiмдеудi ол қайтып келген кезде басқа елде консультация алғаны (емделгенi) туралы құжаттардың негiзiнде ДКК жүргiзедi.

29. Документы, удостоверяющие факт болезни, травмы граждан Республики Казахстан в период их пребывания за границей, обмениваются на листки нетрудоспособности ВКК лечебно-профилактической организации по месту их обслуживания. При сомнении в достоверности документов обязательна их легализация в консульстве страны пребывания, а вопрос обмена на листок нетрудоспособности решается вышестоящим органом здравоохранения.
30. Иностранным гражданам, лицам без гражданства, осуществляющим трудовую деятельность в Республике Казахстан, листок нетрудоспособности выдается на общих основаниях.
31. Сезонным работникам, а также лицам, отбывающим наказание в виде исправительных работ без лишения свободы (условно осужденным или условно освобожденным), при заболевании (травме) с временной утратой трудоспособности, листок нетрудоспособности выдается в общем порядке.
32. Лицам, окончившим начальное, среднее профессиональное, высшее учебные заведения, аспирантуру и направленным в порядке распределения на работу, в случае наступления временной нетрудоспособности листок нетрудоспособности выдается со дня, назначенного для явки на работу.
33. Листок нетрудоспособности для протезирования выдается только при госпитализации больного в стационар протезно-ортопедического центра (предприятия) врачом стационара, совместно с главным врачом при выписке больного из стационара, на весь период госпитализации, проезда туда и обратно, но не более чем на 30 дней.
34. Во время ежегодного трудового отпуска листок нетрудоспособности выдается в общем порядке.
35. Учащимся, если они работают в свободное от учебы время, листок нетрудоспособности выдается в общем порядке лечебно-профилактическими организациями, оказывающими им медицинскую помощь.
Студентам вузов, учащимся средних профессиональных учебных заведений, училищ, зачисленным в период производственной практики на оплачиваемые рабочие места, при возникновении у них временной нетрудоспособности в связи с заболеванием, травмой, отпуском по беременности и родам листок нетрудоспособности выдается на весь период нетрудоспособности, но не дольше дня окончания производственной практики или работы.
36. Лицам, у которых временная нетрудоспособность наступила вне постоянного места жительства и работы (во время командировки, в доме отдыха и т.д.), листки нетрудоспособности выдаются в местах их временного пребывания, с утверждением главного врача местной лечебно- профилактической организации.
37. Больным, получившим листок нетрудоспособности в месте постоянного жительства или работы, продление этого листка в другом месте производится лишь при наличии заключения лечебной организации, выдавшей листок нетрудоспособности, о возможности выезда. Это заключение дается ВКК, а при ее отсутствии - лечащим врачом совместно с главным врачом.

29. Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде болған кезеңiнде ауырғанын, жарақат алғанын куәландыратын құжаттарды оларға қызмет көрсететiн жердегi емдеу-алдын алу ұйымының ДКК-сi еңбекке жарамсыздық парақтарына ауыстырады. Құжаттардың растығына күмәнданған жағдайда бұл құжаттар олар болған елдiң консулдығында мiндеттi түрде заңдастырылуы тиiс, ал еңбекке жарамсыздық парағына айырбастау мәселесiн жоғары тұрған денсаулық сақтау органы шешедi.
30. Қазақстан Республикасында еңбек қызметiн жүзеге асырушы шетелдiк азаматтарға, азаматтығы жоқ адамдарға еңбекке жарамсыздық парағы жалпы негiзде берiледi.
31. Маусымдық қызметкерлерге, сондай-ақ бас бостандығынан айырмай түзеу жұмыстары түрiнде жазасын өтеп жүрген (шартты түрде сотталған немесе шартты түрде босатылған) адамдарға еңбекке жарамдылығын уақытша жоғалта отырып ауырған (жарақаттанған) кезде еңбекке жарамсыздық парағы жалпы тәртiппен берiледi.
32. Бастауыш, орта кәсiптiк, жоғары оқу орындарын, аспирантураны бiтiрген және бөлу тәртiбiмен жұмысқа жiберiлген адамдар еңбекке уақытша жарамсыз болған жағдайда, еңбекке жарамсыздық парағы жұмысқа келу белгіленген күннен бастап берiледi.
33. Протездеу үшiн еңбекке жарамсыздық парағын науқас протездеу-ортопедиялық орталығының (кәсiпорынының) стационарына жатқызылғанда ғана, стационардың дәрiгерi бас дәрiгермен бiрлесiп, науқас стационардан шыққан кезде бүкiл жатқан кезеңге, барып-қайту жолына кеткен уақытқа бередi, бiрақ ол 30 күннен аспауы тиiс.
34. Жылдық еңбек демалысы уақытында еңбекке жарамсыздық парағы жалпы тәртiппен берiледi.
35. Оқушылар оқудан бос уақытында жұмыс iстейтiн болса, еңбекке жарамсыздық парағын оларға медициналық көмек көрсететiн емдеу-алдын алу ұйымдары жалпы тәртiппен бередi.
Өндiрiстiк практикадан өту кезеңiнде ақы төленетiн жұмыс орындарына алынған жоғары оқу орындарының студенттерiне, орта кәсiптiк оқу орындарының, училищелердiң оқушыларына оларда сырқаттануына, жарақат алуына, жүктiлiгi мен босануы бойынша демалысқа шығуына байланысты еңбекке жарамсыздық пайда болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағы еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне, бiрақ өндiрiстiк практиканың немесе жұмыстың аяқталу күнiнен ұзақ емес уақытқа берiледi.
36. Еңбекке уақытша жарамсыздық тұрақты тұратын жерiнен және жұмыс орынынан тыс жерде (iссапар уақытында, демалыс үйiнде және т.б.) басталған адамдарға еңбекке жарамсыздық парақтары олардың уақытша болу орындарында жергiлiктi емдеу-алдын алу ұйымының бас дәрiгерiнiң бекiтуiмен берiледi.
37. Тұрақты тұратын немесе жұмыс iстейтiн жерiнде еңбекке жарамсыздық парағын алған науқасқа, осы парақ басқа жерде тек еңбекке жарамсыздық парағын берген емдеу орынының сыртқа шығуға болатындығы туралы қорытындысы болғанда ғана ұзартылады. Бұл қорытындыны ДКК, ал ол жоқ болған жағдайда - емдеушi дәрiгер бас дәрiгермен бiрлесiп бередi.

38. Иностранным гражданам и лицам без гражданства, пребывающим в республике временно (отпуск, командировка и т.д.), в случае заболевания, травмы листок нетрудоспособности не выдается.
39. Не допускается выдача листков нетрудоспособности: больным с хроническими заболеваниями вне обострения; здоровым детям в случае наложения карантина на ясли, на детский сад, на данного ребенка и т.д.; лицу, находящемуся в отпуске без сохранения заработной платы.
3. Выдача листков нетрудоспособности
по беременности и родам
40. Листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается женщинам на весь отпуск по беременности и родам. Лицам, усыновившим или удочерившим детей непосредственно из родильного дома на период со дня усыновления или удочерения до истечения пятидесяти шести дней со дня рождения ребенка.
41. Листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается врачом акушером-гинекологом, а при отсутствии - врачом, ведущим прием, совместно с заведующим отделением (главным врачом) с 30 недель на срок продолжительностью семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть дней после родов (в случае осложненных родов или рождении двух и более детей - семьдесят календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, листок нетрудоспособности по беременности и родам выдается с 27 недель продолжительностью 170 календарных дней при нормальных родах и 184 дня - в случаях осложненных родов или при рождении двух и более детей.
Женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в период отпуска по беременности и родам, листок нетрудоспособности продлевается в лечебной организации, где произошли роды.
42. При наступлении беременности в период нахождения женщины в дополнительном отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им полутора лет, листок нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам, предусмотренные настоящими Правилами. При усыновлении (удочерении) новорожденных детей непосредственно из роддома лицами, находящимися в дополнительном отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, листок нетрудоспособности выдается на период со дня усыновления (удочерения) до истечения пятидесяти шести дней со дня рождения ребенка.
43. При операции искусственного прерывания беременности (аборт), листок нетрудоспособности выдается лечащим врачом совместно с заведующим отделением на три дня пребывания в лечебной организации, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности, за исключением операции методом вакуумной аспирации в ранние сроки беременности. В этом случае листок нетрудоспособности выдается на день операции, а при возникновении осложнений с временной утратой трудоспособности - в общем порядке.
При выкидыше листок нетрудоспособности выдается на общих основаниях.

38. Республикаға уақытша келген (демалыс, iссапар және т.б.) шетелдiк азаматтарға және азаматтығы жоқ адамдарға сырқаттанған, жарақат алған жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы берiлмейдi.
39. Еңбекке жарамсыздық парағын:
асқынудан тыс созылмалы сырқаты бар науқастарға;
сырқатының ауырлығы бойынша стационарға жатқызылуға тиiс, бiрақ одан науқастың өзi немесе оның отбасы бас тартқан науқасқа;
бөбекханаға, балабақшаға, баланың өзiне және т.б. карантин қойылған жағдайда денi сау балаларға;
жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген адамға беруге болмайды.
3. Жүктілiгi және босануы бойынша еңбекке жарамсыздық
парақтарын беру
40. Жүктiлiгi және босануы бойынша еңбекке жарамсыздық парағы әйелдерге жүктiлiгi және босануы жөнiндегi бүкiл демалысқа; тiкелей перзентханадан бала асырап алған адамдарға асырап алған күннен бастап нәрестенің туылған күнiнен елу алты күн өткенге дейiнгi кезеңге берiледi.
41. Жүктiлiгi және босануы бойынша еңбекке жарамсыздық парағын акушер-гинеколог дәрiгер, ал ол жоқ болған жағдайда қабылдау жүргiзетiн дәрiгер бөлiмшенiң меңгерушiсiмен (бас дәрiгермен) бiрлесiп, босанғанға дейiн ұзақтығы 30 аптадан бастап жетпiс күнтiзбелiк күн және босанғаннан кейiн елу алты күн (босану қиындықты болған немесе екi және одан да көп бала туған жағдайда - босанғаннан кейiн жетпiс күнтiзбелiк күн) мерзiмге бередi.
Ядролық сынақтардың әсерiне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктiлiгi және босануы бойынша еңбекке жарамсыздық парағы қалыпты босану кезiнде жүктiлiктiң 27 аптасынан бастап ұзақтығы 170 күнтiзбелiк күнге және босану қиындықты болған немесе екi және одан да көп бала туған жағдайда - 184 күнге берiледi.
Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс кезеңiнде тұрақты тұратын орынынан кеткен әйелдерге еңбекке жарамсыздық парағы босанған жердегi емдеу ұйымында ұзартылады.
42. Әйел нәрестенi ол бiр жарым жасқа келгенше күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын қосымша демалыста жүрген кезеңде жүктi болған жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы осы Ережеде көзделген жүктiлiгi және босануы бойынша берiлетiн демалыстың барлық күндерiне берiледi. Нәрестенi күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын қосымша демалыста жүрген адамдар жаңа туған нәрестенi тiкелей перзентханадан асырап алған жағдайда, еңбекке жарамсыздық парағы асырап алған күннен бастап нәрестенiң туған күнiнен елу алты күн өткенге дейiнгi кезеңге берiледi.
43. Жүктiлiктi жасанды түрде тоқтату операциясы (аборт) жасалған кезде еңбекке жарамсыздық парағын емдеушi дәрiгер бөлiмшенiң меңгерушiсiмен бiрлесiп операция жасалған емдеу ұйымында болған 3 күнге бередi, ал асқынған жағдайда еңбекке жарамсыздықтың бүкiл кезеңiне берiледi, оған жүктiлiктiң ерте мерзiмiнде вакуумдық аспирация әдiсiмен жасалған операция қосылмайды. Бұл жағдайда еңбекке жарамсыздық парағы операция жасалған күнге, ал еңбекке жарамдылығын жоғалта отырып, асқыну пайда болған жағдайда - жалпы тәртiппен берiледi.
Түсiк тастаған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағы жалпы негiзде берiледi.

44. При проведении операции пересадки эмбриона листок нетрудоспособности выдается лечебно-профилактической организацией, проводившей операцию, со дня госпитализации женщины до факта установления беременности.
4. Выдача листков нетрудоспособности
по уходу за ребенком (ребенком-инвалидом)
45. По уходу за больным ребенком, не достигшим 14 лет, листок нетрудоспособности выдается и продлевается на период, в течение которого он нуждается в уходе, но не более 10 календарных дней, по общим правилам.
При заболевании ребенка, находящегося с матерью или другим членом семьи вне места постоянного жительства, листок нетрудоспособности по уходу за больным ребенком выдается как иногородним (за подписью главного врача).
46. При заболевании в семье двоих и более детей одновременно, по уходу за ними выдается один листок нетрудоспособности. Если в период болезни одного ребенка заболевает другой, листок нетрудоспособности по уходу за ним выдается только после закрытия первого листка и на период, в течение которого ребенок нуждается в уходе, но не более 10 дней от начала заболевания второго ребенка.
47. При стационарном лечении ребенка, нуждающегося по заключению врача в уходе, листок нетрудоспособности по уходу выдается одному из родителей или лицу, ухаживающему за ним:
при лечении детей в возрасте до 3 лет - на весь период пребывания ребенка в стационаре;
при лечении тяжело больных детей старше 3 лет - на срок, в течение которого по заключению врача ребенок нуждается в таком уходе;
при лечении детей до 14 лет, инфицированных вирусом иммунодефицита человека (заболевание СПИД), - на весь период пребывания ребенка в стационаре.
Если ребенок, после выписки из стационара, нуждается в уходе и до госпитализации, освобождение от работы для ухода за ним не проводилось, лечебно-профилактической организацией по месту жительства выдается листок нетрудоспособности на период до 10 дней. Если до стационара по данному заболеванию уже выдавался листок нетрудоспособности, то листок нетрудоспособности выдается на оставшиеся дни (до 10 дней).

44. Эмбрионды көшiрiп салу операциясы жасалған кезде еңбекке жарамсыздық парағын операция жасаған емдеу-алдын алу ұйымы әйелдiң ауруханаға жатқызылған күнiнен бастап жүктiлiктiң анықталу фактiсiне дейiн бередi.
4. Баланы (мүгедек баланы) күту бойынша еңбекке
жарамсыздық парақтарын беру
45. 14 жасқа толмаған науқас баланы күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы берiледi және ол күтiмдi қажет ететiн, алайда жалпы ережелер бойынша 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын кезеңге ұзартылады.
Тұрақты тұратын орынынан басқа жерде анасымен немесе отбасының басқа мүшесiмен бiрге болған бала сырқаттанған жағдайда, науқас баланы күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы басқа жердің тұрғыны ретiнде (бас дәрiгердiң қолы қойылып) берiледi.
Егер еңбекке жарамсыздық парағынсыз жұмыстан босатылған кезеңде балада бұрынғы сырқатпен байланысты басқа сырқат пайда болса, күту бойынша еңбекке жарамсыздықтың жаңа парағы берiледi. Еңбекке жарамсыздық парағы жабылғаннан кейiн балада асқыну пайда болған жағдайда, және егер еңбекке жарамсыздық парағының мерзiмi бiтпесе, қалған күндерге (10 күнге дейiн) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берiледi.
46. Отбасында бiр мезгiлде екi не одан да көп бала сырқаттанған жағдайда, оларды күту бойынша бiр еңбекке жарамсыздық парағы берiледi. Егер бiр баланың сырқаттануы кезеңiнде басқа бала сырқаттанса, оны күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы тек бiрiншi парақ жабылғаннан кейiн және бала күтiмдi қажет ететiн, алайда екiншi бала сырқаттанған күннен бастап 10 күннен аспайтын кезеңге берiледi.
Егер екiншi бала бiрiншi баланы күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы берiлген кезеңде сырқаттанса, еңбекке жарамсыздықтың жаңа парағы берiледi.
47. Дәрiгердiң қорытындысы бойынша күтiмдi қажет ететiн баланы стационарда емдеу кезiнде күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы ата-анасының бiрiне немесе оны күтушi адамға:
3 жасқа дейiнгi баланы емдеу кезiнде - баланың стационарда болған бүкiл кезеңiне;
3 жастан асқан қатты науқастанған балаларды емдеу кезiнде - дәрiгердiң қорытындысы бойынша бала осындай күтiмдi қажет ететiн мерзiмге;
адамның иммундық тапшылығы вирусын жұқтырған (СПИД ауруы) 14 жасқа дейiнгi балаларды емдеу кезiнде - бала стационарда болған бүкiл кезеңге берiледi.
Егер бала стационардан шыққаннан кейiн күтiмдi қажет етсе және стационарға жатқызылғанға дейiн оны күту үшiн жұмыстан босату жүргiзiлмесе, тұратын жерi бойынша емдеу-алдын алу ұйымы 10 күнге дейiнгi кезеңге еңбекке жарамсыздық парағын бередi. Егер стационарға дейiн осы сырқат бойынша еңбекке жарамсыздық парағы берiлген болса, онда еңбекке жарамсыздық парағы қалған күндерге (10 күнге дейiн) берiледi.

48. В случае стационарного лечения матери (отца) или другого лица, осуществляющего уход за ребенком в возрасте до 3 лет или ребенком - инвалидом в возрасте до 16 лет, листок нетрудоспособности по уходу за этим ребенком выдается любому другому работающему лицу, осуществляющему фактический уход за этим ребенком, на срок пребывания матери (отца) в стационаре, но не более 30 дней, по месту лечения матери (отца).
Если мать (отец, другое лицо), ухаживающая за ребенком в возрасте до 1,5 года, ребенком-инвалидом - до 16 лет, госпитализируется в связи с необходимостью ухода за другим ребенком в стационаре, листок нетрудоспособности по уходу за ребенком в возрасте до 3 лет (ребенком- инвалидом - до 16 лет) выдается в таком же порядке, как при болезни матери.
5. Выдача листков нетрудоспособности при карантине
49. Листки нетрудоспособности о временном отстранении от работы лиц, контактировавших с инфекционными больными, или вследствие бактерионосительства, выдаются по представлению врача-эпидемиолога врачом-инфекционистом или лечащим врачом. Продолжительность отстранения от работы в этих случаях определяется утвержденными сроками изоляции лиц, перенесших инфекционные заболевания и контактировавших с ними.
6. Правила заполнения и выдачи листков
нетрудоспособности
50. Листок нетрудоспособности заполняется на государственном или русском языках.
51. В лечебно-профилактической организации, выдающей листок нетрудоспособности, заполняется его лицевая сторона. Отметки на обратной стороне листка производятся при назначении, исчислении и выплате пособия. На лицевой стороне листка под названием "Листок нетрудоспособности" подчеркивается соответственно либо слово "Первичный", либо слово "Продолжение". Затем указывается название и адрес лечебной организации, дата выдачи листка, фамилия, имя, отчество, должность и место работы пациента и ставится печать лечебной организации.
52. В графе "Вид нетрудоспособности" указывается, выдан листок нетрудоспособности в связи с заболеванием, несчастным случаем на производстве или в быту, карантином, по уходу за больным ребенком, протезированием, с беременностью и родами, усыновлением или удочерением детей.
Если листок нетрудоспособности выдан в связи с родами - указывается дата родов; усыновлением или удочерением - дата рождения ребенка; по уходу за больным ребенком - дата и год рождения ребенка.
В графе "Режим" указывается назначенный больному режим (постельный, амбулаторный, больничный и т.д.). Обязательно отмечаются случаи нарушения назначенного врачом режима: злоупотребление алкоголем, невыполнение предписанного лечения, неявки больного на освидетельствование к врачу в указанный срок, выезд в другую местность без разрешения врача и др.
Если больной был временно переведен на другую работу в связи с трудовым увечьем, с заболеванием туберкулезом или профессиональным заболеванием, то в отведенной для этого графе отмечается, с какого и по какое время осуществлен перевод и ставится подпись главного врача. На весь срок указанного временного перевода на другую работу выдается продолжение листка нетрудоспособности.
В случаях, когда после окончания срока перевода больной остается нетрудоспособным, выдается новое продолжение листка нетрудоспособности со дня, следующего за окончанием срока временной работы.
В соответствующих графах делаются отметки о сроках стационарного лечения, о дате направления на МСЭК и о заключении МСЭК.
В разделе "Освобождение от работы" графа "С какого числа" заполняется цифрами, а графа "По какое число включительно" - прописью (как число, так и месяц). В каждой строке этого раздела четко указываются должность, фамилия и инициалы врача, затем подпись.
Строка "Приступить к работе" заполняется прописью (число и месяц) или отмечается номер продолжения листка нетрудоспособности.
Сноска. В пункт 52 внесены изменения - Приказом Министерства здравоохранения РК от 28 июня 2004 г. N 513.

48. 3 жасқа дейiнгi баланы немесе 16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы күтудi жүзеге асыратын шешесiнiң (әкесiнiң) немесе басқа адамның стационарлық емделуi жағдайында осы баланы күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы, осы баланы iс жүзiнде күтудi жүзеге асырған жұмыс iстейтiн кез келген басқа адамға, шешесi (әкесi) стационарда болған, алайда 30 күннен аспайтын мерзiмге шешесiнiң (әкесiнің) емделу орыны бойынша берiледi.
3 жасқа дейiнгi баланы (16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы) күтушi шешесi (әкесi, басқа адам) стационардағы басқа баланы күту қажеттiгiне байланысты ауруханаға жатқызылса, 3 жасқа дейiнгi баланы (16 жасқа дейiнгi мүгедек баланы) күту бойынша еңбекке жарамсыздық парағы шешесi сырқаттанғанда берiлетiн тәртiппен берiледi.
5. Карантин кезiнде еңбекке жарамсыздық
парақтарын беру
49. Жұқпалы аурулармен сырқаттанған ауырған науқастармен қарым-қатынаста болған адамдарды немесе бактерия тасушылығы салдарынан жұмыстан шеттету туралы еңбекке жарамсыздық парағын эпидемиолог-дәрiгердiң ұсынуы бойынша инфекционист-дәрiгер немесе емдеушi дәрiгер бередi. Мұндай жағдайларда жұмыстан шеттетудiң ұзақтығы жұқпалы аурулармен сырқаттанған және олармен қарым-қатынаста болған адамдарды оқшаулаудың бекiтiлген мерзiмдерiмен анықталады.
6. Еңбекке жарамсыздық парақтарын толтырудың және
берудiң ережелерi
50. Еңбекке жарамсыздық парағы мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде толтырылады.
51. Еңбекке жарамсыздық парағын берген емдеу-алдын алу ұйымында оның бет жағы толтырылады. Парақтың сыртқы бетiне белгi соғу жәрдемақыны тағайындау, есептеу және төлеу кезiнде жүргiзiледi.
Парақтың беткi жағындағы "Еңбекке жарамсыздық парағы" деген атаудың астында тиiсiнше не "Алғашқы" сөзiнiң, не "Жалғасы" сөзiнiң асты сызылады. Содан соң емдеу ұйымының атауы мен мекен-жайы, парақтың берiлген күнi, пациенттiң тегi, есiмi, әкесiнің аты, лауазымы және жұмыс орыны көрсетiледi және емдеу ұйымының мөрi қойылады.
52. "Еңбекке жарамсыздық түрi" деген бағанда еңбекке жарамсыздық парағының сырқаттануға, өндiрiстегi немесе тұрмыстағы қайғылы оқиғаға, карантинге, науқас баланы күту бойынша, протездеуге, жүктiлiгiне және босануына, балаларды асырап алуға байланысты берiлгендiгi көрсетiледi.
Егер еңбекке жарамсыздық парағы жүктiлiгiне байланысты берiлсе - босанған күнi; асырап алуына байланысты - баланың туған күнi; науқас баланы күту бойынша - баланың туған күнi мен жылы көрсетiледi.
"Режим" бағанында науқасқа тағайындалған режим (жатып емделу, амбулаториялық, ауруханалық және т.б.) көрсетiледi. Дәрiгер тағайындаған режимдi бұзу: iшiмдiк iшу, ұйғарылған емдi орындамау, науқастың дәрiгерге куәландыруға көрсетiлген мерзiмде келмеуi, дәрiгердiң рұқсатынсыз басқа жерге кетiп қалуы және басқа жағдайлар мiндеттi түрде көрсетiледi.
Егер науқас еңбектегi мертiгуге, туберкулез сырқатына немесе кәсiптiк ауруға байланысты басқа жұмысқа уақытша ауыстырылса, онда осы үшiн бөлiнген бағанда ауыстырудың қай уақыттан және қай уақыт бойынша жүзеге асырылғандығы көрсетiледi және бас дәрiгердiң қолы қойылады. Көрсетiлген басқа жұмысқа уақытша ауыстырудың бүкiл мерзiмiне еңбекке жарамсыздық парағының жалғасы берiледi.
Науқас ауыстыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн еңбекке жарамсыз күйiнде қалған жағдайда уақытша жұмыс мерзiмi аяқталғаннан кейiнгi күннен бастап еңбекке уақытша жарамсыздық парағының жаңа жалғасы беріледі.
Тиiстi бағандарда стационарлық емдеудiң мерзiмдерi туралы, МӘСК-ге жiберу күнi туралы және МӘСК-тiң қорытындысы туралы белгiлер соғылады.
"Жұмыстан босатылу" деген бөлiмдегi "Қай күннен" деген баған цифрмен толтырылады, ал "Қосып айтқанда қай күнге дейiн" деген баған - жазумен (күнi де, айы да) жазылады. Осы бөлiмнiң әрбiр жолында дәрiгердiң лауазымы, тегi мен инициалдары анық көрсетiледi, сонан соң қолы қойылады.
"Жұмысқа кiрiсу" деген жол жазумен (күнi және айы) толтырылады немесе еңбекке жарамсыздық парағы жалғасының номерi көрсетiледi.
Ескерту: 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 513 бұйрығымен

53. Исправления можно вносить, зачеркнув написанное неправильно и подписав сверху правильно. Исправление оговаривается внизу на полях за подписью врача, заверенной печатью.
Печать лечебной организации ставится при открытии, с правой стороны сверху в первом разделе листка временной нетрудоспособности и внизу - при выписке на работу или при выдаче продолжения.
54. Все листки нетрудоспособности выдаются временно нетрудоспособным под расписку на корешках, которые служат документом для отчетности по бланкам листков нетрудоспособности.
55. Учет выданных листков нетрудоспособности производится в книге регистрации листков нетрудоспособности.
56. Испорченные и невостребованные бланки листков нетрудоспособности погашаются врачами (фельдшерами), выдавшими их, в следующем порядке: бланк перечеркивается накрест и крупными буквами пишется "испорчен" или "погашен", а затем сдается ответственному лицу.
Корешки бланков, испорченные и невостребованные бланки хранятся в лечебно-профилактической организации в течение двух лет, а затем на основании приказа руководителя уничтожаются.
Акт об уничтожении хранится 10 лет.
57. При утере листка нетрудоспособности выдается дубликат той лечебно-профилактической организацией, которая выдала листок, по предъявлению справки с места работы о том, что пособие по утерянному листку нетрудоспособности выплачено не было. На лицевой стороне дубликата сверху делается отметка: "Дубликат".
58. В случаях, когда продление и выдача листка нетрудоспособности должны производиться лечащим врачом с утверждения главного врача или совместно с ним, листок должен быть подписан обоими врачами.
59. Больному, не явившемуся на прием к врачу в назначенный день, листок нетрудоспособности продлевается только со дня обращения, зачет пропущенных дней не производится, в листке нетрудоспособности производится отметка о нарушении режима.
60. В необходимых случаях, когда нетрудоспособность продолжается, врач может выдать пациенту "продолжение" листка нетрудоспособности, сделав об этом отметку в первичном листке нетрудоспособности в графе "Приступить к работе".
61. Лечебно-профилактические организации обязаны сообщать своему вышестоящему органу здравоохранения о всех случаях хищения и потери бланков с указанием их серии и номеров.
7. Ответственность врачей и обжалование их действий
62. За необоснованную выдачу или отказ в выдаче листка нетрудоспособности, а также неправильное его оформление врачи, средние медицинские работники, которым предоставлено право выдачи, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.

53. Түзетудi қате жазылған жазуды сызып тастап, үстiне дұрыс жаза отырып енгiзуге болады. Түзету төмендегi ашық шетте дәрiгердiң қолы қойылып, мөрмен расталып түсiндiрiледi.
Емдеу ұйымының мөрi еңбекке уақытша жарамсыздық парағы ашылған кезде бiрiншi бөлiмiнде үстiңгi оң жағына және жұмысқа шығар кезде немесе жалғасын берген кезде төменгi жағына басылады.
54. Еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарының бәрi еңбекке уақытша жарамсыз адамдарға еңбекке жарамсыздық парақтарының бланкiлерi бойынша есептiлiкке арналған құжат болып табылатын түбiртектерге қолы қойылып берiледi.
55. Берiлген еңбекке жарамсыздық парақтарының есебi еңбекке жарамсыздық парақтарын тiркеу кiтабында жүргiзiледi.
56. Еңбекке жарамсыздық парақтарының бүлiнген және қажет етiлмеген бланкiлерiн оларды берген дәрiгерлер (фельдшерлер) мынадай тәртiппен есептен шығарады: бланк айқыш сызылады және iрi әрiптермен "бүлiнген" немесе "есептен шығарылған" деген жазу жазылады, ал сонан соң жауапты адамға өткiзiледi.
Бланкiлердің түбiртектерi, бүлiнген және қажет етiлмеген бланкiлер емдеу-алдын алу ұйымында екi жыл бойы сақталады, ал сонан соң басшының бұйрығының негiзiнде жойылады.
Жойылғандығы туралы кесiм 10 жыл сақталады.
57. Еңбекке жарамсыздық парағы жоғалған жағдайда жоғалған еңбекке жарамсыздық парағы бойынша жәрдемақының төленбегендiгi туралы жұмыс орнынан анықтама ұсынылғаннан кейiн парақты берген емдеу-алдын алу ұйымының көшiрмесi берiледi. Көшiрменiң беткi жағында жоғарыда "Көшiрме" деген белгi соғылады.
58. Еңбекке жарамсыздық парағын ұзартуды және берудi бас дәрiгердiң бекiтуiмен немесе онымен бiрлесiп емдеушi дәрiгер жүргiзуi керек болған жағдайларда, параққа екi дәрiгер де қол қоюы тиiс.
59. Тағайындалған күнi дәрiгердiң қабылдауына келмеген науқасқа еңбекке жарамсыздық парағы тек дәрiгерге жүгiнген күннен бастап ұзартылады, өтiп кеткен күндер есепке алынбайды, еңбекке уақытша жарамсыздық парағында режимнiң бұзылғандығы туралы белгi соғылады.
60. Еңбекке жарамсыздық жалғасқан қажеттi жағдайларда, дәрiгер пациентке еңбекке жарамсыздық парағының "жалғасын", еңбекке жарамсыздықтың бастапқы парағындағы "Жұмысқа кiрiсу" деген бағанда осы туралы белгi соға отырып, бере алады.
61. Емдеу-алдын алу ұйымдары өзiнiң жоғары тұрған денсаулық сақтау органына бланкiлердiң ұрлануы мен жоғалуының барлық жағдайлары туралы олардың сериялары мен номерлерiн көрсете отырып, хабарлауға мiндеттi.
Дәрiгерлердiң жауапкершілiгi және олардың
iс-әрекеттерi жөнiнде шағымдану
62. Еңбекке жарамсыздық парағын негiзсiз бергенi немесе оны беруден бас тартқаны, сондай-ақ оны дұрыс ресiмдемегенi үшiн беру құқығы берiлген дәрiгерлер, орта медициналық қызметкерлер қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.

63. Ответственность за состояние работы по экспертизе трудоспособности, соблюдению правил выдачи, продления, закрытия, а также хранения и учета листков нетрудоспособности возлагается на руководителей лечебно-профилактических организаций, научно-исследовательских институтов и научных центров, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
64. Жалобы граждан на действия врачей по вопросам экспертизы трудоспособности, выдачи, продления и закрытия листков нетрудоспособности рассматриваются главным врачом лечебно-профилактической организации, ВКК или специально создаваемой комиссией, решение которых утверждает главный врач. При несогласии больного с этим решением его жалоба рассматривается вышестоящим органом здравоохранения. Граждане могут обжаловать действия врачей в судебном порядке.
Приложение
к Правилам выдачи гражданам
листков нетрудоспособности
Сноска. Правила дополнены приложением - Приказом Министерства здравоохранения РК от 28 июня 2004 г. N 513.
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках - русском и государственном, см. бумажный вариант
Листок нетрудоспособности
Заполняется врачом лечебного учреждения
Лицевая сторона
Листок нетрудоспособности              серия N
первичный - продолжение
(соответствующее подчеркнуть)
_________________________________________   ______________________
(фамилия, имя и отчество                (фамилия врача)
нетрудоспособного)
_________________________________________   N истории
(домашний адрес)                 болезни_______________
_________________________________________
(место работы - наименование предприятия    ______________________
или учреждения)                ______________________
Выдан ____________________________20 ___г   (расписка получателя)
(число, месяц, год)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
первичный - продолжение листка N_________    Печать лечебного
(соответствующее подчеркнуть)               учреждения
Серия N
_________________________________________
(наименование и адрес лечебного учреждения)
Выдан ____________________________20 ___г
(число, месяц, год)                Муж-Жен
МКБ-10         (соответствующее
Возраст__________________________________    подчеркнуть)
(полных лет)
_________________________________________
(фамилия, имя и отчество
нетрудоспособного)
_________________________________________
(место работы - наименование предприятия
или учреждения)
__________________________________________________________________
Заключительный Код МКБ-10
(на казахском или русском языке)
__________________________________________________________________
Указать вид нетрудоспособности (заболевание, несчастный случай
на производстве или в быту, карантин, уход за больным, санаторно-
курортное лечение, дородовой или послеродовой отпуск)     __________________________________________________________________
Продолжение лицевой стороны
__________________________________________________________________
Режим                                   Отметки о нарушении режима
Подпись врача_____________
__________________________________________________________________
При санаторно-курортном лечении указать дату начала и
окончании срока путевки
Находился в стационаре              |  Направлен в отдел МСЭ
с ____20_____ г. по_____ 20___г.    |с ____20_____ г. по____20___г.
Перевести временно на другую работу |________________Подпись врача
с ____20_____ г. по_____ 20___г.    |_____________________________
|Освидетельствован во МСЭ
|с ____20_____ г. по____20___г.
Подпись главного врача_____________ |Заключение отдела МСЭ________
|Печать МСЭ
|Подпись начальника отдела МСЭ
|_____________________________
|
Освобождение от работы
_________________________________________________________________
С какого числа|По какое число включительно|Должность и  |Подпись |
(число, месяц)|(прописью число и месяц)   |фамилия врача|врача   |
______________|___________________________|_____________|________|
______________|___________________________|_____________|________|
______________|___________________________|_____________|________|
______________|___________________________|_____________|________|
______________|___________________________|_____________|________|
Приступить к работе
________________________________ ____________________    Печать
(прописью число и месяц)         (должность, фамилия     лечебного
и подпись врача)      учреждения
Выдан новый листок (продолжение)
N ___________
Оборотная сторона
_________________________________________________________________
Заполняется табельщиком      _________________________________________________________________
(наименование предприятия или учреждения)
Отдел_________________________Должность____________________Таб.
N________________
Работа постоянная, временная, сезонная, (нужное подчеркнуть)
Не работал с_________20___ г. по____________20_____г.
Выходные дни за период нетрудоспособности      К работе приступил
с _________20____г.
Дата________________________
Подпись мастера или нач. отдела            Подпись табельщика
_________________________________________________________________
Заполняется комиссией по назначению пособия
Решение комиссии по назначению пособия__________________20_____г.
Протокол N _____ Гр. (ка.) ________Назначено пособие:___________
по временной нетрудоспособности - в размере _______%  за  ______
рабочих дней
По беременности или родам - в размере __________%   за  ________
рабочих дней
В пособии отказано по причине:__________________________________
Акт о несчастном случае на производстве от _____20____г. N _____
Подпись председателя комиссии или ответственного лица___________
________________________________________________________________
Справка о заработной плате
месячный оклад ________тенге.  Средний дневной заработок _______
__________тенге
Во всех случаях в сумму фактического заработка не включается:
плата за сверхурочную работу, за совместительство и
единовременные выплаты.
________________________________________________________________
Продолжение оборотной стороны
Заполняется бухгалтерией (расчетной частью) предприятия или учреждения
__________________________________________________________________
Месяцы|Число  |Сумма    |Средний     |Средний дневной заработок,  |
|рабочих|факти-   |дневной     |исходя из суммы двойного    |
|дней   |ческого  |фактический |месячного оклада или двойной|
|       |заработка|заработок   |тарифной ставки             |
______|_______|_________|____________|____________________________|
______|_______|_________|}----т.---т.| }----т.---т.               |
______|_______|_________|____________|____________________________|
При переводе во время болезни на другую работу с __________20____ г.
по___________ 20____г. заработок за ____дней составил_______тенге
причитается пособие
__________________________________________________________________
С какого  |За число|Размер  |Размер      |Сумма |Сумма к выдаче с |
и по какое|дней    |пособия |дневного    |к     |учетом заработка |
время     |        |в % к   |пособия в   |выдаче|при переводе на  |
|        |зарплате|тенге и тиын|      |другую работу    |
__________|________|________|____________|______|_________________|
__________|________|________|____________|______|_________________|
__________|________|________|____________|______|_________________|
(сумма к выдаче прописью)_________________________________________
Включено в платежную ведомость за _____________________месяц
Подпись главного (старшего) бухгалтера____________________________

63. Еңбекке жарамдылықты сараптау, еңбекке жарамсыздық парақтарын беру, ұзарту, жабу, сондай-ақ сақтау және есепке алу жөнiндегi жұмыстың жай-күйi үшiн жауапкершiлiк барлық деңгейдегi денсаулық сақтау органдарының басшыларына, емдеу-алдын алу ұйымдарының бас дәрiгерлерiне, ғылыми-зерттеу институттарының, ғылыми орталықтардың директорларына, жеке медициналық практикамен айналысатын ұйымдардың басшыларына жүктеледi.
64. Азаматтардың еңбекке жарамдылықты сараптау, еңбекке жарамсыздық парақтарын беру, ұзарту және жабу мәселелерi жөнiндегi дәрiгерлердiң iс-әрекеттерiне шағымдарын емдеу-алдын алу ұйымының бас дәрiгерi, олардың шешiмiн бас дәрiгер бекiтетiн ДКК немесе арнайы құрылған комиссия қарайды. Бұл шешiммен науқас келiспеген жағдайда, оның шағымын жоғары тұрған денсаулық сақтау органы қарайды. Азаматтар дәрiгерлердің әрекеттерiне сот тәртiбiмен шағым жасай алады.
Ескерту. Үлгілерді қағаз мәтіннен қараңыз.
Қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 513 бұйрығымен.
Еңбекке жарамсыздық парағы
Сыртқы беті
|             Еңбекке жарамсыздық парағы        Серия N
|                 Алғашқы - жалғасы
|            (тиістісінің асты сызылсын)
| ___________________________________________  _________________
Е |     (еңбекке жарамсыз адамның тегі,          (дәрігердің тегі)
м |           аты және әкесінің аты)
д | ___________________________________________  Ауру тарихының
е |                 (мекен жайы)                 NN ______________
у | ___________________________________________
|    (қызмет орны - кәсіпорынының немесе
м |            мекеменің атауы)
е | Берілді ________________________20 _______ж  _________________
к |            (күні, айы, жылы)                  (алушының қолы)
е |--------------------------------------------  -----------------
м |
е | Еңбекке жарамсыздық парағы
с | Алғашқы парақтың жалғасы N__________         Емдеу мекемесінің
і | (тиістісінің асты сызылсын)                  мөрі
н | Серия N
і | ___________________________________________  Ер Әйел
ң | емдеу мекемесінің атауы және мекен жайы)     (тиістісінің асты
| Берілді ____________________ ж. ___________  сызылсын)
д | 20____________
ә | күні, айы                        ХАЖ - 10
р | ______________________________________ Жасы
і | ___________________________________________
г |    (еңбекке жарамсыз адамның тегі, аты,
е |         әкесінің аты (толық жасы)
р | ___________________________________________
і |     (қызмет орны - кәсіпорынның немесе
|               мекеменің атауы
т |______________________________________________________________
о | Код МКБ-10          Қорытынды ХАЖ-10
л |              (мемлекеттік немесе орыс тілінде)
т |______________________________________________________________
ы |
р | Еңбекке жарамсыздықтың түрі көрсетілсін (сырқаттану,
а | өндірісте не үйде мерт болу, карантин, ауруды күту,
д | санаторий-курортта емделу, босану алдындағы не босанудан
ы | кейінгі демалыс).
|
|                                      Сыртқы бетінің жалғасы
|______________________________________________________________
| Түзім                        Түзімді бұзушылық туралы белгі |
|                                                              |
|                                  Дәрігердің қолы __________  |
|______________________________________________________________|
| _____________________________________________________________
| Санаторий-курортта емделетін болса, жолдама мерзімінің
| басталатын және бітетін уақыты көрсетілсін
|
| Стационарда болды                 | МӘС бөліміне жіберілді
| 20_________ ж.________            | 20 _______ ж. _________
| 20 ________ ж. _________ дейін    | Дәрігердің қолы
|                                   | __________________________
| Уақытша басқа жұмысқа ауыстырылсын| МӘС -те куәландырылған
| 20 ________ ж. _______ ден        | 20 _______ ж.
| 20 ________ ж. _______ дейін      | МӘС бөлімінің қорытындысы
|                                   | __________________________
| Бас дәрігердің қолы _____________ | __________________________
|                                   | МӘС -тің мөрі
|                                   |
|                                   | МӘС бөлімі бастығының қолы
|                                   | __________________________
___________________________________________________________________
Жұмыстан босатылу
___________________________________________________________________
Қай күннен | Қосып айтқанда |    Дәрігердің   |  Дәрігердің қолы
(күні, айы)| қай күнге дейін| қызметімен тегі |
|  (күнімен айы  |                 |
|   жазумен)     |                 |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жұмысқа кіріссін
_____________________________   ____________          ____________
(күнімен айы жазумен)         дәрігердің           |    Емдеу   |
қызметі, тегі,       |мекемесінің |
Жаңа парақ берілді (жалғасы)    қолы                 |    мөрі    |
N ______________
Ішкі беті
___________________________________________________________________
Т | ____________________________________________________________
а |  (кәсіпорынның немесе мекеменің атауы
б |
е | Цех (бөлім) ________________ Қызметі __________________Таб.
л | N ________________
ь |
ш | Тұрақты, уақытша, маусымды жұмыс (тиістісінің асты сызылсын)
і | Жұмыс істемеді 20___ ж.__________дан 20____ж._______дейін.
|
т | Еңбекке жарамсыз уақытындағы демалыс күндері___________
о |                                               (күндері)
л | Жұмысқа кірісті 20____ж. ________дейін.
т |
ы |
р | Мастердің не цех (бел.) бастығының қолы ________
а |
д | Табельшінің қолы _________
ы |
___________________________________________________________________
Ж |
ә | Жәрдем тағайындау жөніндегі комиссияның шешімі
р | ______________________20_____ж.
д |
е |
м | Хаттама N _____ Азамат ______________ Жәрдемақы тағайындалды:
|
т | Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша мөлшерінде
а | _______% ______жұмыс күніне
ғ |
а | Жүктілігі және босанғаны бойынша мөлшерінде
й | __________%  ______ жұмыс күніне
ы |
н |
д | Жәрдемақы берілмейтін болды себебі:
а | ____________________________________________________
у |
|
ж | Өндірісте мерт болуы туралы акт
ө | __________________________20____ ж.
н | N ________
і |
н |
д | Комиссия басқармасының немесе жауапты адамның қолы
е | __________________________________________________
г |
і |
|                                       Жалақы туралы анықтама
к |
о | Айлықақы ___________ теңге.
м | Орташа күндік жалақы _________________теңге
и |
с |
с | Барлық жағдайларда нақты табыс сомаларына мыналар
и | қосылмайды: мерзімнен тыс жұмыс істегені уақыт үшін,
я | қосалқы жұмыс үшін төлемдер мен біржолғы төлемдер.
|
т |
о |
л |
т |
ы |
р |
а |
д |
ы |
__________________________________________________________________
Ішкі бетінің жалғасы
К |_______________________________________________________________
ә |Айлар|   Жұмыс  | Нақты  |Орташа |   Екі айлық қызметақы не
с |     |күндерінің|табыстың|күндік |   екі тарифтік ставка
і |     |   саны   | сомасы |нақты  |    сомасына қарай
п |     |          |        |табысы |   есептегенде, орташа
о |     |          |        |       |     күндік табысы
р |_______________________________________________________________
ы |_________________________ }-----  }---------------------т.
н |_________________________ т. ---  -------------------- т.
н |_________________________ ----т.
ы |_______________________________________________________________
ң |
|
н |
е | Ауырған кезінде 20____ ж._____________20 ___ж. дейін
| басқа жұмысқа ауыстырылғанда _________ күн ішіндегі
м | табысы ___________ теңге болды
е |
к |
е |                                            Тиесілі жәрдемақы
м |_______________________________________________________________
е |  Қай |Неше |Жалақысына  | Күндік | Берілуге  | Басқа жұмысқа
н |уақыт.|күнге|% -пен шақ. |жәрдема.|тиісті сома| ауысқан
і | тан  |     |қанда жәрде.|қының   |           |кездегі табысын
ң | қай  |     |мақының     |мөлшері,|           |есептегенде
| уа.  |     | мөлшері    | теңге, |           |берілуге тиісті
б |қытқа |     |            | тиынмен|           | сома
у |дейін |     |            |        |           |
х |_______________________________________________________________
г |_______________________________________________________________
а |_______________________________________________________________
л |_______________________________________________________________
т |_______________________________________________________________
ер.|
ия.|
сы |(берілуге тиісті сома жазумен)
|
(ес| ______________________________________________________________
еп|
ай.| ___________________________айының төлеу ведомосіне кіргізілген
ыру|
| Бас (аға) бухгалтердің қолы ________________________________
бө.|
лі.|
мі)|
|
тол|
ты |
ра |
ды |