Об утверждении положения, состава комиссии по охране памятников истории и культуры города Алматы и придании вновь сооруженным памятникам статуса памятников истории и культуры местного значения
Решение ХII сессии Алматинского городского маслихата II созыва от 26 сентября 2001 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 3 октября 2001 года N 391. Утратило силу в связи с истечением срока применения - решение маслихата города Алматы от 24 сентября 2010 года N 358
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока применения - решение маслихата города Алматы от 24.09.2010 N 358.
В соответствии с подпунктом 4 пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года N 242-II, с пунктом 4 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" от 1 июля 1998 года N 258-1 Алматинский городской Маслихат II-го созыва решил:
1. Утвердить:
- положение о комиссии по охране памятников истории и культуры города Алматы, приложение N 1;
- состав комиссии по охране памятников истории и культуры города Алматы, приложение N 2;
- придать вновь сооруженным памятникам статус памятников истории и культуры местного значения, приложение N 3.
2. Рекомендовать акиму города Алматы рассмотреть возможность выделения средств Управлению культуры города Алматы на содержание памятников и дополнительных штатных единиц по охране, учету и использованию памятников историко-культурного наследия.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам общественного согласия и духовного развития (Байсарина А.Ж.) и заместителя акима города Алматы Ибраева А.Ж.
Председатель ХII-ой
сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                     А.Клец
Секретарь Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                     Ж.Турегельдинов
Приложение N 1
к решению ХII-ой сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 26 сентября 2001 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о комиссии по охране памятников
истории и культуры города Алматы
I. Общие положения
1. Комиссия по охране памятников истории и культуры города Алматы (далее - комиссия) является консультативно-совещательным органом при городском акимате, осуществляющим деятельность для обеспечения охраны и содержания памятников истории и культуры города Алматы.
2. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с   Конституцией Республики Казахстан и Законами Республики Казахстан  "Об охране и использовании историко-культурного наследия" от 2 июля 1992 г. N 1488-ХII, культуре" от 24 декабря 1996 г.N 56-1, "Об особом статусе города Алматы" от 1 июля 1998 г. N 258-1, "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 24 июля 2001 г. N 242-II и другими Законами Республики Казахстан, нормативно-правовыми актами представительного и исполнительного органов города Алматы, а также настоящим положением.
II. Функции и полномочия комиссии

Алматы қаласының тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау жөніндегі ережені, комиссияның құрамын бекіту және жаңадан тұрғызылған ескерткiштерге жергiлiктi маңыздағы тарих мәдениет ескерткiштері мәртебесiн беру туралы
IІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XІІ сессиясының 2001 жылғы 26 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2001 жылғы 3 қазанда N 391 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХ сессиясының 2010 жылғы 24 қыркүйектегі шешімімен.
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХХ сессиясының 2010 жылғы 24 қыркүйектегі шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі N 242-II "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 22-шi бабына 1 тармағының 4 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шiлдедегi N 258-I "Алматы қаласының айрықша мәртебесi туралы" Заңының 3-шi бабының 4-ші тармағына сәйкес II-шi сайланған Алматы қаласының Мәслихаты шешім қабылдады:
1. Бекiтiлсiн:
- Алматы қаласының тарихи-мәдени ескерткiштерiн қорғау жөніндегі комиссия туралы ереже, N 1 қосымша;
- Алматы қаласының тарихи-мәдени ескерткiштерiн қорғау жөніндегі комиссиясының құрамы, N 2 қосымша;
- Жаңадан тұрғызылған ескерткiштерге жергiлiктi маңыздағы тарихи-мәдени ескерткiштер мәртебесi берiлсiн, N 3 қосымша.
2. Алматы қаласының әкiмiне Алматы қаласының мәдениет басқармасына ескерткiштердi сақтап ұстауға және тарихи-мәдени мұраны есепке алу, пайдалану мен қорғау№жөніндегі қосымша штаттық бiрлiк бөлу мүмкiндiгiн қарастыруға ұсыным жасалсын.
3. Осы шешiмнiң орындалуына бақылау жасау қоғамдық келiсiм және рухани даму мәселелерi бойынша тұрақты комиссиясына (А.Ж.Байсарина) және Алматы қаласы әкiмiнiң орынбасары Ә.Ж.Ыбыраевқа жүктелсiн.
II-шi сайланған
Алматы қаласы Мәслихатының
ХII-шi сессиясының төрағасы
II-шi сайланған
Алматы қаласы Мәслихатының
хатшысы
ІІ-ші шақырылған
Алматы қалалық Мәслихатының
ХІІ-ші сессиясының
26.09.2001 ж.
шешіміне N 1 қосымша
Тарихи-мәдени ескерткіштерді
қорғау қалалық комиссиясы туралы
қағида
1. Жалпы қағида
1. Алматы қаласының тарихи-мәдени ескерткіштерін қорғау комиссиясы (бұдан былай Комиссия) қалалық әкімшілік жанындағы Алматы қаласының тарихи-мәдени ескерткіштерін қорғау мен күтуді қамтамасыз ету мақсатындағы іс-әрекеттерді жүзеге асыратын кеңесші ұйым болып табылады.
2. Комиссия өзінің іс-әрекетін Қазақстан Республикасының 1992 ж. 2 маусымдағы N 1488-ХІІ "Тарихи-мәдени мұраны қорғау мен пайдалану туралы", 1996 жылдың 24 желтоқсанындағы N 56-I "Мәдениет туралы", 1998 жылдың 1 шілдесіндегі N 258-1 "Алматы қаласының айрықша мәртебесі туралы" және 2001 жылдың 16 шілдесіндегі N 242-ІІ "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңдарына, Алматы қаласының өкілетті және атқарушы органдарының нормативті-құқықтық актілеріне, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарына сәйкес және осы қағидаға байланыстыра жүзеге асырады.
ІІ. Комиссияның негізгі
міндеттері мен өкілеттігі

3. Комиссия вносит предложения на рассмотрение местных представительных и исполнительных органов, по:
1) выявлению, учету, охране, реставрации и использованию объектов историко-культурного наследия;
2) установлению историко-культурным ценностям статуса памятника истории и культуры республиканского и местного значения;
3) вопросам сноса, перемещения или реставрации памятников истории и культуры;
4) запрещению деятельности, создающей угрозу сохранности памятников всех категорий;
5) исключению объектов из реестра памятников истории и культуры республиканского и местного значений;
6) разработке мероприятий по включению работ по учету, охране и реставрации памятников республиканского и местного значения в планы экономического и социального развития города;
7) предоставлению в пользование находящихся в государственной собственности зданий, сооружений, являющихся памятниками истории и культуры;
8) обеспечению выполнения мероприятий по выполнению, изучению сохранению памятников истории и культуры всех категорий при разработке и утверждении проектов детальной планировки, застройки и реконструкции города;
9) разработке государственных программ по реализации государственной политики в области защиты, сохранения и использования памятников истории и культуры;
10) проведению любых видов исследований, проектных и реставрационно-консервационных работ по памятникам истории и культуры;
11) установлению границ особого регулирования, в пределах которых запрещается или ограничивается архитектурная, градостроительная и строительная деятельность.
4. Комиссия в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) вносить рекомендации в соответствующие органы по вопросам, касающимся сохранности памятников истории и культуры в городе;
2) проводить консультативную работу с организациями в процессе реставрации и использовании исторических, археологических архитектурных сооружений и памятников;
3) представлять необходимую информацию юридическим и физическим лицам по вопросам, относящимся к компетенции комиссии;
4) заслушивать на заседаниях комиссии ответственных представителей местных органов и организаций, руководителей экспертных и рабочих групп города по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия.
III. Организация деятельности комиссии
1. Заседание комиссии проводится по мере необходимости и считается правомочным, если на нем присутствует не менее 2/3 от общего числа ее членов.
2. Решения комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов.

3. Комиссия жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың қарауына төмендегідей ұсыныстар береді:
1) тарихи-мәдени мұра объектілерін айқындау, есепке алу, қорғау, жаңғырту мен пайдалануға;
2) тарих және мәдениет құндылықтарына республикалық және жергілікті мәні бар тарихи-мәдени ескерткіш статусын белгілеуге;
3) жылжымайтын тарихи-мәдени ескерткіштерді өзгерту мен ауыстыру, түбегейлі жою мәселелеріне;
4) ескерткіштердің барлық түрінің сақталуына қауіп төндіретін іс-әрекетке тыйым салуға;
5) объектілерді республикалық және жергілікті мәні бар тарихи-мәдени ескерткіштер тізімінен шығаруға;
6) қаланың экономикалық және әлеуметтік даму жоспарына республикалық және жергілікті мәні бар ескерткіштерді есепке алу, қорғау мен жаңғыртуға бағытталған жұмыстарды енгізу үшін іс-шаралар әзірлеуге;
7) тарихи-мәдени ескерткіш болып табылатын мемлекет меншігіндегі ғимараттар мен үйлерді пайдалануға беруге;
8) қаланы егжей-тегжейлі жоспарлау, салу және қайта жаңғыртудың жобаларын әзірленген және бекіткен кезде тарихи-мәдени ескерткіштердің барлық түрлерін зерделеуге, қорғауға арналған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етуге;
9) тарихи-мәдени ескерткіштерді қорғау, күту және пайдаланудағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік бағдарламалар әзірлеуге;
10) тарихи-мәдени ескерткіштерге қандай-да болмасын зерттеулер жүргізуге, жобалау және жаңғырту жұмыстарын жүргізуге;
11) сәулеттік, қала құрылыстық және құрылыстық іс-әрекеттер жүргізілуге болмайтынын немесе шектелетіндігін айрықша реттейтін шекара белгілеуге.
4. Комиссия Қазақстан Республикасы Заңдарымен белгіленген тәртіп және оның құзырына енетін мәселелер бойынша төмендегідей құқыққа ие:
1) тиесілі органдарға қаладағы тарихи-мәдени ескерткіштердің сақталуына байланысты мәселелер жөніндегі кепілдеме енгізу;
2) тарихи, археологиялық, сәулеттік ғимараттар мен ескерткіштерді жөндеу, жаңғырту, қайта жаңарту кезінде мекемелермен кеңес беру жұмыстарын жүргізу;
3) заң орындарынан және жеке адамдардан Комиссияның құзырына жататын қажетті ақпарат алуға;
4) Комиссия мәжілістерінде тарихи-мәдени мұраны пайдалану мен қорғау мәселелері бойынша жергілікті ұйымдар мен органдардың жауапты өкілдерін, қаланың жұмыс және сарапшы топтарын тыңдауға.
ІІІ. Комиссияның іс-әрекетін ұйымдастыру
1. Комиссияның мәжілісі қажет деп табылған кезде өткізіліп, және оған оның барлық мүшесінің 2/3 бөлігі қатысқанда ғана құқықты деп табылады.
2. Комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданып, және оған көпшілік дауыс бергенде ғана қабылданған болып саналады.