Об утверждении Правил функционирования информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 января 2002 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2002 года № 1740. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 октября 2012 года № 1-4/502
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.10.2012 № 1-4/502.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2000 года N 1627 P001627_ "О вопросах формирования информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйстваРеспублики Казахстан.
2. Департаменту стратегии и государственного регулирования (Тажмакину Д.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить наВице-Министра Мусину Л.С.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственнойрегистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Согласовано:                                    Утверждены:
Министр транспорта и                         приказом Министракоммуникаций                                 сельского хозяйстваРеспублики Казахстан                         Республики Казахстан
от 7 января 2002 года N 3
Правила
функционирования информационно-маркетинговой
системы  Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила функционирования информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2000 года N 1627 P001627_ "О вопросах формирования информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
2. Настоящие Правила устанавливают основные принципы организации информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и регулируют формы взаимодействия, права и обязанности ее участников.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационно-маркетинговая система Министерства сельскогохозяйства Республики Казахстан (далее - ИМС МСХ) - постоянно действующая система взаимосвязи органов государственного регулирования и субъектов аграрного сектора;

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Ақпараттық-маркетингiлiк жүйесi жұмысының ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі 2002 жылғы 7 қаңтардағы N 3 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министлігінде 2002 жылғы 4 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1740. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 4 қазандағы № 1-4/502 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.04 № 1-4/502 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2000 жылғы 30 қазандағы N 1627 P001627_ "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгінің ақпараттық-маркетингілiк жүйесін қалыптастыру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Қаулысын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығыминистрлiгiнiң Ақпараттық-маркетингiлiк жүйесi жұмысының ережесiбекiтiлсiн.
2. Стратегия және мемлекеттiк реттеу Департаментi (Тажмакин Д.К.) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Вице-Министр Л. Мусинаға тапсырылсын.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне кiредi.
Министрдің м.а.
КЕЛІСІЛДІ:                           БЕКІТІЛДІ:
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар           Ауыл шаруашылығы министрінің
министрі                             2002 жылғы 7 қаңтардағы
"___"__________ 2001 ж.              N 03 бұйрығымен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
ақпарат-маркетинг жүйесінің жұмыс істеу
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi ақпарат-маркетинг жүйесiнiң осы жұмыс iстеу Ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгінің ақпарат-маркетинг жүйесiн қалыптастыру мәселелерi туралы" 2000 жылғы 30 қазандағы N 1627 P001627_ қаулысына сәйкес әзiрленген.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ақпарат-маркетинг жүйесiн ұйымдастырудың негiзгi принциптерiн белгiлейдi және оған қатысушылардың өзара iс-қимылының, құқықтары мен мiндеттерiнiң нысандарын реттейдi.
3. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылған:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ақпарат-маркетинг жүйесi (бұдан әрi - АШМ АқМЖ) - мемлекеттiк реттеуоргандары мен аграрлық сектор субъектiлерiнiң өзара байланысының тұрақты жұмыс істейтiн жүйесi;

2) Администратор ИМС МСХ - Министерство сельского хозяйстваРеспублики Казахстан;
3) участники ИМС МСХ - государственные органы, представляющиеинформацию Администратору ИМС МСХ.
4. Источники предоставляемой информации:
1) областные департаменты сельского хозяйства;
2) Министерство государственных доходов Республики Казахстан;
3) Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан;
4) Агентство Республики Казахстан по статистике;
5) Национальный Банк Республики Казахстан;
6) Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
7) товарные биржи и оптовые рынки.
2. Цель и основные задачи ИМС МСХ
5. Целью ИМС МСХ является:
1) обеспечение оперативного обмена аналитической и маркетинговой информацией между сельхозтоваропроизводителями и государственными органами, а также другими участниками аграрного рынка;
2) обеспечение эффективного государственного регулирования отрасли.
6. Основными задачами ИМС МСХ являются сбор и аналитическая обработка информации с целью:
1) содействия сельхозтоваропроизводителям в выявлении и формулировании их проблем, анализа вариантов и обоснованном выборе решений, повышении мотивации в реализации принятых решений, оценки их результатов и обмене информацией с другими сельскими товаропроизводителями;
2) предоставление сельхозтоваропроизводителям постоянно обновляемой информации по различным аспектам производства, переработки и сбыта сельскохозяйственной продукции, включая новые технологии и системы ведения хозяйства;
3) обеспечения двусторонней связи между Администратором ИМС МСХ и сельскими товаропроизводителями, путем использования средств массовой информации и обмена информацией при помощи создаваемой корпоративной сети, с целью выработки эффективных мер аграрной политики;
4) содействия в улучшении системы и методов ведения хозяйства, распространению инноваций в аграрном секторе;
5) поддержки эффективно действующих организаций сельхозтоваропроизводителей для укрепления их позиций на рынке;
6) обеспечения доступа к данной информации всех участников аграрного рынка и смежных ему отраслей;
7) подготовки и распространение регулярных аналитических материалов о состоянии и тенденциях развития аграрного рынка.
3. Структура ИМС МСХ
7. Создание ИМС МСХ производится на основе использования транспортных возможностей действующей компьютерной корпоративной сети Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан. При этом подключение Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и областных департаментов сельского хозяйства производится по выделенным линиям, а подключение районов - по коммутируемой линии. Структура ИМС МСХ включает в себя следующие узлы:
Администратор ИМС МСХ (1 единица, сервер и оборудование ИМС МСХ);
территориальные подразделения МСХ РК:

2) АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгi - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi;
3) АШМ АқМЖ-не қатысушылар - АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiне ақпарат беретiн мемлекеттiк органдар.
4. Берiлетiн ақпарат көздерi:
1) облыстық ауыл шаруашылығы департаменттерi;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi;
3) Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және саудаминистрлiгi;
4) Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгi;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi;
6) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi;
7) Тауар биржалары мен көтерме сауда рыноктары.
2. АШМ АқМЖ-нiң мақсаты мен негiзгi мiндеттерi
5. АШМ АқМЖ-нiң мақсаты:
1) ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлер мен мемлекеттiк органдар арасында талдау және маркетинг ақпаратының жедел алмасылуын қамтамасыз ету;
2) саланың тиiмдi мемлекеттiк реттелуiн қамтамасыз ету.
6. АШМ АқМЖ-нiң негiзгi мiндеттерi:
1) ауылшаруашылық тауар өндiрушiлерiнiң өз проблемаларын анықтауы мен тұжырымдауына, нұсқаларды талдауына және шешiмдердi негiздi түрде таңдауына, қабылданған шешiмдердi жүзеге асыру уәждемелерiн арттыруына, олардың нәтижелерiн бағалауына және ауылдағы басқа тауар өндiрушiлермен ақпарат алмасуына жәрдемдесу;
2) ауылшаруашылық тауар өндiрушiлерiне ауылшаруашылық өнiмiн өндiрудiң, өңдеудiң және өткiзудiң түрлi жай-жапсарлары бойынша үнемi жаңартылып отыратын ақпарат, соның iшiнде шаруашылық жүргiзудiң жаңа технологиялары мен жүйелерін беру;
3) аграрлық саясаттың тиiмдi шараларын әзiрлеу мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану және құрылып жатқан корпоративтiк желiнiң көмегiмен ақпарат алмасу арқылы АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгi мен селолық тауар өндірушiлер арасында екiжақты байланысты қамтамасыз ету;
4) аграрлық секторда шаруашылық жүргiзу жүйесi мен әдiстерiнiң жақсартылуына инновациялардың таралуына жәрдемдесу;
5) ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлердiң рыноктағы жағдайларын нығайту үшін олардың тиiмдi жұмыс істейтiн ұйымдарына қолдау көрсету;
6) аграрлық рынокқа және оған сабақтас салаларға қатысушылардың бәрiнiң осы ақпаратқа қол жеткiзуiн қамтамасыз ету;
7) аграрлық рыноктың жай-күйi мен үрдiстерi туралы жүйелi талдау материалдарын әзiрлеу мен тарату мақсатында ақпараттар жинау және оны талдап өңдеу болып табылады.
3. АШМ АқМЖ-нiң құрылымы
7. АШМ АқМЖ-i Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгінің жұмыс істеп тұрған компьютерлік корпоративтiк желісінің мүмкiндiктерiн пайдалану негiзiнде құрылады. Бұл жағдайда Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен облыстық ауыл шаруашылығы департаменттерi бөлiнген линиялар арқылы, ал аудандар коммутациялық линиялар арқылы қосылады. АШМ АқМЖ құрылымы мына тораптарды қамтиды:
АШМ АқМЖ әкiмшiлiгi (1 бiрлiк, сервер және АШМ АқМЖ жабдығы);
ҚР АШМ-нiң аумақтық бөлiмшелерi:

областные (14 единиц, по 2 компьютера);
городские (36 единиц, по 2 компьютера и 1 модему);
районные (161 единица, по 2 компьютера и 1 модему);
департаменты сельского хозяйства:
областные (14 единиц, по 2 компьютера);
районные (161 единица, по 2 компьютера и 1 модему).
4. Порядок взаимодействия
Администратора и участников ИМС МСХ
8. Административные функции по обеспечению деятельности ИМС МСХ осуществляет Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, на которое также возлагаются вопросы координации взаимодействия участников ИМС МСХ.
9. ИМС МСХ осуществляется в соответствии с квартальными, годовыми и перспективными планами, которые разрабатываются на основе анализа проблем информационных потребностей сельских товаропроизводителей, в соответствии с определенными приоритетами.
10. Подключение участников к ИМС МСХ производится на договорнойоснове с Администратором ИМС МСХ.
11. Участники ИМС МСХ предоставляют информацию Администратору ИМС МСХ в установленном порядке.
12. Информация с нижестоящих уровней (район, область) обрабатывается и сводится для дальнейшего ее предоставления в:
1) информационном Бюллетене Министерства сельского хозяйстваРеспублики Казахстан;
2) Web-site Администратора ИМС МСХ;
3) Средствах массовой информации.
5. Функции Администратора ИМС МСХ
13. Функции Администратора ИМС МСХ:
1) обеспечение бесперебойного функционирования ИМС МСХ;
2) координация взаимодействия Участников ИМС МСХ, разработка и предоставление согласованных Агентством Республики Казахстан по статистике форм предоставления отчетных данных участниками ИМС МСХ;
3) целевое использование средств, направленных на финансирование мероприятий, связанных с разработкой и созданием ИМС МСХ;
4) обеспечение доступа участников к работе с ИМС МСХ.
14. Компетенция Администратора по обеспечению эффективного функционирования ИМС МСХ включает себя:
1) разработку рекомендаций для сельхозтоваропроизводителей на основе анализа ситуации и тенденций развития сельскохозяйственного производства;
2) определение совместно на основе анализа информационных потребностей сельхозтоваропроизводителей приоритетов региональных информационно-консультационных программ и разработку ежегодных планов мероприятий;
3) предоставление информации о современных технологиях сельскохозяйственного производства;
4) организацию и обеспечение совместно с региональными подразделениями разработки, адаптации к местным условиям, проведение независимой экспертизы (испытаний) новых технологий, видов техники, систем и методов ведения сельскохозяйственного производства;

облыстық (14 бiрлiк, 2 компьютерден);
қалалық (36 бiрлiк, 2 компьютерден және 1 модемнен);
аудандық (161 бiрлiк, 2 компьютерден және 1 модемнен);
ауыл шаруашылығы департаменттерi:
облыстық (14 бiрлiк, 2 компьютерден);
аудандық (161 бiрлiк, 2 компьютерден және 1 модемнен).
4. АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгi мен қатысушыларының
өзара iс-қимыл жасау тәртiбi
8. АШМ АқМЖ-нiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi әкiмшiлiк функцияларын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жүзеге асырады, оған сондай-ақ АШМ АқМЖ-не қатысушылардың өзара iс-қимылын үйлестiру мәселелерi жүктеледi.
9. АШМ АқМЖ тоқсандық, жылдық және болашақ жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады, олар белгiлi бiр басымдықтарға сәйкес селолық тауар өндiрушiлердiң ақпараттық қажеттiктерiнiң проблемаларын талдау негiзiнде әзiрленеді.
10. Қатысушыларды АШМ АқМЖ-не қосу АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгiмен шарт негiзiнде тегiн жүргiзiледi.
11. АШМ АқМЖ-не қатысушылар АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгiне ақпаратты белгiленген тәртiппен бередi.
12. Төменгi деңгейлерден (аудан, облыс) алынған ақпарат өңделедi және:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Ақпарат бюллетенiне;
2) АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiнiң Wеb-sit-iне;
3) Бұқаралық ақпарат құралдарына беру үшiн жинақталады.
5. АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiнiң функциялары
13. АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiнiң функциялары:
1) АШМ АқМЖ-нiң толассыз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
2) АШМ АқМЖ-не қатысушылардың өзара iс-қимылдарын үйлестiру, АШМ АқМЖ-не қатысушылардың есептеме деректерiн беруiнiң Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiмен келiсiлген нысандарын әзiрлеу мен беру;
3) АШМ АқМЖ-iн әзiрлеуге және жасауға байланысты шараларды қаржыландыруға бөлiнген қаражатты мақсатқа сай пайдалану;
4) қатысушылардың АШМ АқМЖ-мен жұмыс iстей алуын қамтамасыз ету.
14. Әкiмшiлiктiң АШМ АқМЖ-нiң тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiндегi құзыретi мыналарды қамтиды:
1) ауылшаруашылық өндiрiсi дамуының жай-күйi мен үрдiстерiн талдау негiзiнде ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлер үшiн ұсыныс-кеңестер әзiрлеу;
2) ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлердiң ақпараттық қажеттерiн талдау негiзiнде аймақтық консультациялық-ақпарат бағдарламаларының басымдықтарын бiрлесiп айқындау және шаралардың жыл сайынғы жоспарларын әзiрлеу;
3) ауылшаруашылық өндiрiсiнiң осы заманғы технологиялары туралы ақпарат беру;
4) жаңа технологиялар, техника түрлерiн, ауылшаруашылық өндiрiсiн жүргiзудiң жүйелерi мен әдiстерiн әзiрлеудi, жергiлiктi жағдайларға бейiмдеудi, тәуелсiз сараптамадан (сынақтан) өткiзудi аймақтық бөлiмшелермен бiрлесе ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;

5) информирование центральных и местных государственных органов, научно-исследовательских и образовательных учреждений о проблемах сельских товаропроизводителей, организацию их взаимодействия со всеми участниками сельскохозяйственного производства с целью решения возникающих вопросов;
6) подготовку и распространение информационных и учебно-методических материалов по различным аспектам сельскохозяйственного производства, включая новые технологии и методы его ведения, путем публикации в средствах массовой информации;
7) оказание консультационных услуг по планированию и управлению хозяйственной деятельности, финансовому и инвестиционному анализу, оптимизации использования ресурсов с учетом экологических требований;
8) обобщение показателей и анализ результатов сельскохозяйственного производства, разработку рекомендаций и мероприятий по повышению его эффективности;
9) изучение и распространение прогрессивных форм организацийсельскохозяйственного производства, используя средства массовой информации;
10) проведение адаптации баз данных ИМС МСХ к местным условиям, разработки и осуществления ведения региональных баз данных и прикладных программных средств, ориентированных на потребностисельхозтоваропроизводителей.
6. Функции Участников ИМС МСХ
15. Функции Участников ИМС МСХ:
1) своевременное предоставление информационных данных в соответствии с порядком, утвержденным Администратором ИМС МСХ и формами, разработанными Администратором ИМС МСХ и согласованными Агентством Республики Казахстан по статистике;
2) обеспечение предоставления достоверных данных.
7. Порядок сбора и предоставления информации
16. Участники ИМС МСХ согласно установленных сроков и формпредоставления отчетности направляют информацию Администратору ИМС МСХ.
17. Специально разработанные формы ведомственной (отраслевой) отчетности с нижестоящих уровней (район, область) в первую очередь должны поступать в центральный сервер Администратора ИМС МСХ, где затем техническим персоналом будет производиться сортировка и рассылка полученной информации по Департаментам, через существующую внутреннюю локальную компьютерную сеть Администратора ИМС МСХ.
8. Защита данных от несанкционированного копирования
18. Аппаратно-программные средства должны соответствовать требованиям (стандартам) и обеспечивать защиту информации на любом из этапов ее электронной обработки.
9. Источник финансирования
19. Финансирование ИМС МСХ осуществляется из средств:
1) республиканского бюджета, по программе 78 "Реализация программы по информатизации государственных органов";

5) туындайтын мәселелердi шешу мақсатында селолық тауар өндiрушiлердiң проблемалары туралы орталық және жергілiктi мемлекеттiк органдарды хабардар ету, олардың ауылшаруашылық өндiрiсiне қатысушылардың бәрiмен өзара iс-қимылын ұйымдастыру;
6) ауылшаруашылық өндiрiсiнiң түрi жай-жапсарлары бойынша ақпараттық және оқу-әдiстемелiк материалдар, соның iшiнде оны жүргiзудiң жаңа технологиялары мен әдiстерiн әзiрлеу және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жолымен оларды тарату;
7) шаруашылық қызметiн жоспарлау мен басқару, қаржы және инвестициялық талдау, экологиялық талаптарды ескере отырып ресурстарды пайдалануды оңтайландыру жөнiнде консультациялық қызметтер көрсету;
8) ауылшаруашылық өндiрiсiнiң көрсеткiштерiн жинақтау мен нәтижелерiн талдау, оның тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныстар мен шаралар әзiрлеу;
9) бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, ауылшаруашылық өндiрiсiн ұйымдастырудың прогрессивтi нысандарын зерделеу мен тарату;
10) АШМ АқМЖ-нiң деректер базасын жергiлiктi жағдайларға бейiмдеу, аймақтық деректер базаларын және ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлердiң қажеттерiне бағдарланған қолданбалы бағдарламалық құралдар жасау және оларды жүзеге асыру.
6. АШМ АқМЖ-не Қатысушылардың функциялары
15. АШМ АқМЖ-не Қатысушылар функциялары:
1) АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгi бекiткен тәртiпке және АШМ АқМЖ-нiңӘкiмшiлiгi әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегiагенттiгiмен келiсiлген нысандарға сәйкес ақпараттық деректердi деркезiнде беру;
2) нақты деректер берiлуiн қамтамасыз ету.
7. Ақпарат жинау мен беру тәртiбi
16. АШМ АқМЖ-не қатысушылар ақпаратты есеп берудiң белгiленгенмерзiмдерi мен нысандарына сәйкес АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiне жiбередi.
17. Ведомстволық (салалық) есептеменiң арнайы әзiрленген нысандары төменгi деңгейлерден (аудан, облыс) ең алдымен АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiнiң серверлiк бөлiмiне келiп түсуге тиiс, содан соң онда техникалық қызметкерлер алынған ақпаратты сұрыптап, АШМ АқМЖ Әкiмшiлiгiнiң жұмыс істеп тұрған iшкi жергiлiктi желiсi арқылы Департаменттерге жiбередi.
8. Деректердi рұқсатсыз көшiрме жасаудан қорғау
18. Аппараттық-бағдарламалық құралдар талаптарға(стандарттарға) сәйкес келуге және оны электрондық өңдеудiң кез келген кезеңiнде ақпараттың қорғалуын қамтамасыз етуге тиiс.
9. Қаржыландыру көзi
19. АШМ АқМЖ-iн қаржыландыру:
1) 78 "Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру жөнiндегi бағдарламаны жүзеге асыру" бағдарламасы бойынша республикалық бюджеттен;

2) местного бюджета (по согласованию с акимами и на основании решения маслихатов), по программе 31 "Развитие информационно- маркетинговой системы в сельском хозяйстве".
20. Выделяемые средства должны использоваться строго по целевому назначению, в пределах плановых годовых назначений, по соответствующей программе (подпрограмме), утвержденной республиканским или местным бюджетом.
21. Ответственность за использование и расходование средствреспубликанского бюджета несет Администратор ИМС МСХ.
10. Техническое решение
22. Техническое обеспечение ИМС МСХ включает в себя:
1) закуп компьютерного оборудования:
рабочую станцию;
сервер с программным обеспечением;
модернизацию имеющихся серверов;
маршрутизаторы;
принтеры;
модем;
устройства бесперебойного питания;
сетевой фильтр;
дискеты;
2) разработку и закуп программного обеспечения.
23. Программное обеспечение для ИМС МСХ позволит:
1) систематизировать документооборот между участниками сети;
2) управлять базой данных;
3) производить аналитическую обработку информации;
4)обеспечивать предоставление обработанной информации на сайтах корпоративной сети ИМС.
При этом, в соответствии с пунктом 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 1501 P001501_ "О вопросах информатизации государственных органов" вопросы, связанные с техническим соответствием установленным требованиям и стандартам, закупаемого аппаратного и программного обеспечения должны быть согласованы с Министерством транспорта и коммуникации Республики Казахстан.
11. Конфиденциальность информации
24. Администратор ИМС МСХ в соответствии со статьей 13 Закона РК "О государственной статистике" обеспечивает конфиденциальность первичной статистической информации представленной в ИМС МСХ.
25. Лицо, виновное в разглашении конфиденциальной информации, несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
_____________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Абрамова Т.М.)

2) 31 "Ауыл шаруашылығында ақпарат-маркетинг жүйесiн дамыту"бағдарламасы бойынша жергiлiктi бюджеттен (әкiмдермен келiсiм бойынша және мәслихаттардың шешiмi негiзiнде) жүзеге асырылады.
20. Бөлiнетiн қаражат тек қана белгiленген мақсатқа, жоспарлы жылдық мақсаттар шегiнде, республикалық немесе жергiлiктi бюджет бекiткен тиiстi бағдарлама (қосалқы бағдарлама) бойынша пайдаланылуға тиiс.
21. Республикалық бюджет қаражатының пайдаланылуы мен жұмсалуы үшiн жауапкершiлiк АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгiне жүктеледi.
10. Техникалық шешiм
22. АШМ АқМЖ-iн техникамен қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) компьютер жабдығын сатып алу:
жұмыс стансасы;
бағдарламамен қамтамасыз етiлген сервер;
қолда бар серверлердi жаңғырту;
маршрутизаторлар;
принтерлер;
модем;
үздiксiз қоректендiру құрылғысы;
желiлiк сүзгі;
дискеттер.
2) бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеу мен сатып алу.
23. АШМ АқМЖ-не арналған бағдарламалық қамтамасыз ету:
1) желiге қатысушылар арасындағы құжат айналымын жүйелеуге;
2) деректер базасын басқаруға;
3) ақпаратты талдап өңдеуге;
4) өңделген ақпараттың АқМЖ-нiң корпорациялық желiсiнiң сайттарында берiлуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Бұл орайда, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру мәселелерi туралы" 2000 жылғы 5 қазандағы N 1501 Қаулысының 2-тармағына сәйкес, сатып алынатын ақпараттық жәнебағдарламалық қамтамасыз етудiң белгiленген талаптар мен стандарттарға техникалық тұрғыдан сай келуiне байланысты мәселелер Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен келiсiлуге тиiс.
11. Ақпарат құпиялылығы
24. АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгi, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк статистика туралы" заңының 13-бабына сәйкес, АШМ АқМЖ-нiң Әкiмшiлiгiне берiлген бастапқы статистикалық ақпарат құпиялылығын қамтамасыз етедi.
25. Құпия ақпараттың жария етiлуiне кiнәлi адам ҚазақстанРеспубликасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Мамандар: Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.