Об утверждении Правил расчета критериев финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и представления отчетности по их соблюдению
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 февраля 2002 года N 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2002 года N 1852. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года N 264 (V043196)
В целях обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить следующие критерии финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг:
1) "Достаточность собственного капитала" (К1);
2) "Абсолютная ликвидность активов" (К2).
2. Установить, что значение критерия финансовой устойчивости К1 "Достаточность собственного капитала" должно составлять:
1) для организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, не менее 30.000 месячных расчетных показателей;
2) для организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности без права ведения счетов клиентов, не менее 15.000 месячных расчетных показателей.
3. Установить, что значение критерия финансовой устойчивости К2 "Абсолютная ликвидность активов" для организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, должно составлять не менее 1.
4. Утвердить прилагаемые Правила расчета критериев финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и представления отчетности по их соблюдению (далее - Правила) и ввести настоящее постановление и Правила в действие по истечении 60 дней с момента их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением подпункта 2) пункта 6 Правил, который будет введен в действие отдельным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
5. Установить, что определенный подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 2 настоящего постановления критерий финансовой устойчивости К1 "Достаточность собственного капитала" используется Национальным Банком Республики Казахстан в качестве требования минимального уровня собственного капитала, предусмотренного пунктом 2 статьи 26 Закона  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года, для получения лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.

Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау жөнінде есеп берудің тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 16 ақпандағы N 54. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 14 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1852. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 264 (V043196) қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы тұрақтылығының мынадай өлшемдері белгіленсін:
1) "Өз капиталының жеткіліктілігі" (К1);
2) "Активтердің абсолюттік өтімділігі" (К2).
2. К1 "Өз капиталының жеткіліктілігі" қаржы тұрақтылығы өлшемінің мәні мыналарды құрау керек екендігі белгіленсін:
1) нақты ұстаушы ретінде клиенттердің есепшоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар үшін кемінде 30.000 айлық есептік көрсеткіш;
2) клиенттердің есепшоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар үшін кемінде 15.000 айлық есептік көрсеткіш.
3. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдарға арналған К2 "Активтердің абсолюттік өтімділігі" қаржы тұрақтылығы өлшемінің мәні кемінде 1-ді құрау керек екендігі белгіленсін.
4. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау жөнінде есеп берудің тәртібі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін және Ереженің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жекелеген нормативтік құқықтық актісімен күшіне енгізілетін 6-тармағының 2-тармақшасын қоспағанда, осы қаулы мен Ереже Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәттен бастап 60 күн аяқталғаннан кейін күшіне енгізілсін.
5. Осы қаулының 1-тармағының 1) тармақшасымен және 2-тармағымен белгіленген К1 "Өз капиталының жеткіліктілігі" қаржы тұрақтылығы өлшемдерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы  Заңы  26-бабының 2-тармағында көзделген өз капиталының ең төменгі деңгейіне қойылатын талаптар ретінде пайдаланатындығы белгіленсін.

6. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 28 февраля 1997 года N 30  "О требованиях, предъявляемых к профессиональным участникам рынка ценных бумаг", постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 25 ноября 1998 года N 17 "Об утверждении Инструкции о порядке расчета и применения критериев (нормативов) финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг".
7. Департаменту регулирования рынка ценных бумаг (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация Управляющих активами" и организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, не являющихся членами Закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация Управляющих активами";
3) совместно с Управлением международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана".
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
"Об утверждении Правил расчета критериев
финансовой устойчивости для организаций,
осуществляющих брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг, и
представления отчетности по их
соблюдению" от 16 февраля 2002 года N 54
Правила
расчета критериев финансовой устойчивости для
организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг, и представления
отчетности по их соблюдению
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и устанавливают порядок расчета критериев финансовой устойчивости, обязательных к соблюдению юридическими лицами, осуществляющими брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - "Брокеры-дилеры").
Действие настоящих Правил распространяется на юридические лица, обладающие лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, за исключением банков второго уровня и Национального оператора почты. <*>

6. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларына қойылатын талаптар туралы" 1997 жылғы 28 ақпандағы N 30  қаулысының , Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін (нормативтерін) есептеудің және қолданудың тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 1998 жылғы 25 қарашадағы N 17   қаулысының  күші жойылды деп танылсын.
7. Бағалы қағаздар нарығын реттеу департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолдансын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Ережені Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының барлық мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамына және қауымдастық нысанындағы "Активтерді Басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлік қоғамының және қауымдастық нысанындағы "Активтерді Басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің мүшелері болып табылмайтын ұйымдарға жіберсін;
3) Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасымен (Мартюшев Ю.А.) бірлесіп осы қаулыны "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналына жарияласын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Бағалы қағаздар рыногында
брокерлік және дилерлік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған қаржы тұрақтылығының
өлшемдерін есептеудің және
қолданудың және оларды сақтау
жөнінде есеп берудің тәртібі
туралы ережені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының
2002 жылғы 16 ақпандағы
N 54 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті
жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының
өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау
жөнінде есеп берудің тәртібі туралы
ереже
Осы Ереже "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (бұдан әрі - "Брокерлер-дилерлер") сақтауға міндетті қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың тәртібін белгілейді.
Осы Ереженің күші екінші деңгейдегі банктерді және Ұлттық почта операторын қоспағанда, бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияларды иеленген заңды тұлғаларға қолданылады.

Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления           Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 181 .
Глава 1. Критерий финансовой устойчивости
"Достаточность собственного капитала"
1. Достаточность собственного капитала Брокера-дилера (К1)
рассчитывается как разница между размером ликвидных активов Брокера-дилера и его обязательствами по формуле:
К1 = ЛА - О, где:
ЛА - размер активов Брокера-дилера, которые признаются ликвидными в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
О - размер всех обязательств Брокера-дилера.
2. В качестве ликвидных активов Брокера-дилера признаются следующие активы, не обремененные какими-либо обязательствами, по следующей стоимости:
1) деньги (включая наличные деньги, денежные переводы в пути, деньги на банковских счетах) по балансовой стоимости;
2) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе выпущенные в соответствии с законодательством других государств, - по балансовой стоимости;
3) ценные бумаги, эмитированные нижеуказанными международными финансовыми организациями - по балансовой стоимости:
Международным банком реконструкции и развития,
Европейским банком реконструкции и развития,
Межамериканским банком развития,
Банком международных расчетов,
Азиатским банком развития,
Африканским банком развития,
Международной финансовой корпорацией,
Исламским банком развития;
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Брокеру-дилеру, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А":
акции - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
облигации - по балансовой стоимости, уменьшенной на 3 процента;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Брокеру-дилеру, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "В":
акции - по балансовой стоимости, уменьшенной на 20 процентов;
облигации - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
6) государственные ценные бумаги иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "A" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "A2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости;

Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 181   қаулысымен.
1-тарау. "Өз капиталының жеткіліктілігі"
қаржы тұрақтылығының өлшемдері
1. Брокер-дилердің өз капиталының жеткіліктілігі (К1) Брокер-дилердің өтімді активтері мөлшерінің және оның міндеттемелерінің арасындағы айырма ретінде мына формула бойынша есептеледі:
К1 = ЛА - О, бұл жерде:
ЛА - Брокер-дилердің осы Ереженің 2-тармағына сәйкес өтімді деп танылатын активтерінің мөлшері;
О - Брокер-дилердің барлық міндеттемелерінің мөлшері.
2. Қандайда болмасын міндеттемелермен жүк артылмаған мынадай активтер Брокер-дилердің өтімді активтері ретінде мынадай құны бойынша танылады:
1) ақшалар (қолдай ақшаларды, жолдағы ақша аударымдарын, банк шоттарындағы ақшаны қоса алғанда), - баланстық құны бойынша;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған, - баланстық құны бойынша;
3) төменде аталған халықаралық қаржы ұйымдары эмиссиялаған бағалы қағаздар, - баланстық құны бойынша:
Халықаралық қайта құру және даму банкі,
Европа қайта құру және даму банкі,
Америка аралық даму банкі,
Халықаралық есеп айырысу банкі,
Азия даму банкі,
Африка даму банкі,
Халықаралық қаржы корпорациясы,
Ислам даму банкі;
4) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне "А" санаты бойынша енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған):
акциялар - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
облигациялар - 3 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
5) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне "В" санаты бойынша енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған):
акциялар - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
облигациялар - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
6) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары, - баланстық құны бойынша;

7) государственные ценные бумаги иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
8) негосударственные облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "А" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "А2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 5 процентов;
9) негосударственные облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
10) акции иностранных эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "А" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "А2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
11) акции иностранных эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 20 процентов;
12) прочие акции и облигации организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Брокеру-дилеру и чей собственный капитал составляет не менее 5.000.000.000 тенге, по балансовой стоимости в размере, не превышающем 15 процентов от собственного капитала Брокера-дилера, уменьшенной на 40 процентов;
13) расходы будущих периодов, представленные:
членскими взносами ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг", по балансовой стоимости, уменьшенной на 30 процентов;
расходами на оплату страховых премий (страховых взносов) при страховании собственного имущества Брокера-дилера и рисков, связанных с осуществлением им деятельности на рынке ценных бумаг, по балансовой стоимости, уменьшенной на 40 процентов;
арендной платой, по балансовой стоимости, уменьшенной на 40 процентов;

7) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары, - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
8) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар эмитенттердің мемлекеттік емес облигациялары, - 5 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
9) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес облигациялары, - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
10) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары, - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
11) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары, - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
12) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын және өз капиталы Брокер-дилердің өз капиталының 15 процентінен аспайтын мөлшерде, кемінде 5.000.000.000 теңгені құрайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының өзге де акциялары және облигациялары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған), 40 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
13) мыналар бойынша ұсынылған болашақ кезең шығыстары:
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" ЖАҚ-ның мүшелік жарналарымен, 30 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
Брокер-дилердің өз мүлкін және оның бағалы қағаздар рыногындағы қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді сақтандыру кезінде сақтандыру сыйлықтарын (сақтандыру жарналарын) төлеуге арналған шығыстармен, 40 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
жалдау ақысымен, 40 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;

14) краткосрочная дебиторская задолженность организаций, не являющихся по отношению к Брокеру-дилеру аффилиированными лицами, период существования которой с даты начисления до даты погашения не превышает трех дней, в размере, не превышающем 20 процентов от собственного капитала Брокера-дилера, - по балансовой стоимости;
15) прочая краткосрочная дебиторская задолженность организаций, не являющихся по отношению к Брокеру-дилеру аффилиированными лицами, входящая в состав текущих активов в размере, не превышающем 10 процентов от собственного капитала Брокера-дилера, - по балансовой стоимости, уменьшенной на 50 процентов;
16) долгосрочная дебиторская задолженность организаций, не являющихся по отношению к Брокеру-дилеру аффилиированными лицами, в размере, не превышающем 25 процентов от собственного капитала Брокера-дилера, - по балансовой стоимости, уменьшенной на 75 процентов;
17) основные средства Брокера-дилера по остаточной стоимости в размере, не превышающем 30 процентов от его собственного капитала, уменьшенной на 50 процентов;
18) товарно-материальные запасы Брокера-дилера - по балансовой стоимости в размере, не превышающем 10 процентов от его собственного капитала, уменьшенной на 50 процентов.
2-1. Активы Брокера-дилера, представляющие собой требования к организациям, находящимся на стадии ликвидации и (или) признанных банкротами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не признаются ликвидными. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2003 года N 297 .
3. Стоимость имущества, включенного в состав ликвидных активов Брокера-дилера в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 настоящих Правил, должна быть подтверждена оценкой оценщика согласно законодательству Республики Казахстан.
Глава 2. Критерий финансовой устойчивости
"Абсолютная ликвидность активов
4. Абсолютная ликвидность активов Брокера-дилера (К2)
рассчитывается как отношение суммы денег и балансовой стоимости финансовых инвестиций Брокера-дилера к размеру его текущих обязательств по формуле:
Д + И
К2 = -------, где:
ТО
Д - деньги (включая наличные деньги, денежные переводы в пути, деньги на банковских счетах);
И - балансовая стоимость финансовых инвестиций Брокера-дилера в ценные бумаги, перечисленные в подпунктах 2)-11) пункта 2 настоящих Правил;
ТО - размер текущих обязательств Брокера-дилера, рассчитанный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете.
Глава 3. Контроль за соблюдением критериев
финансовой устойчивости

14) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын, жұмыс істеу кезеңі есептеу күнінен бастап өтелген күніне дейін үш күннен аспайтын ұйымдардың Брокер-дилердің өз капиталының 20 процентінен аспайтын мөлшердегі қысқа мерзімді дебиторлық берешегі, - баланстық құны бойынша;
15) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың ағымдағы активтердің құрамына Брокер-дилердің өз капиталының 10 процентінен аспайтын мөлшерде кіретін өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешегі, - 50 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
16) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың Брокер-дилердің өз капиталының 25 процентінен аспайтын мөлшердегі ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі, - 75 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
17) Брокер-дилердің өз капиталының 30 процентінен аспайтын мөлшердегі, 50 процентке кемітілген қалдық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары;
18) Брокер-дилердің тауар-материалдық қорлары - оның өз капиталының 10 процентінен аспайтын мөлшердегі, 50 процентке кемітілген баланстық құны бойынша.
2-1. Брокер-дилердің тарату сатысында тұрған және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған ұйымдарға қойылатын талаптарды білдіретін активтері өтімді деп танылмайды.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 19 тамыздағы N 297   қаулысымен
3. Осы Ереженің 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес Брокер-дилердің өтімді активтерінің құрамына енгізілген мүліктің құны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағалаушының тиісті бағасымен расталу керек.
2-тарау. "Активтердің абсолюттік өтімділігі"
қаржы тұрақтылығының өлшемдері
4. Брокер-дилер активтерінің абсолюттік өтімділігі (К2) Брокер-дилердің ақшалары сомасының және қаржылық инвестицияларының баланстық құнының оның ағымдағы міндеттемелерінің мөлшеріне қатысы ретінде мына формула бойынша есептеледі:
Д + И
К2 = --------- , бұл жерде:
ТО
Д - ақшалар (қолдай ақшаларды, жолдағы ақша аударымдарын, банктік шоттардағы ақшаларды қоса алғанда);
И - Брокер-дилердің осы Ереженің 2-тармағының 1)-11) тармақшаларында аталған бағалы қағаздарға жасаған қаржылық инвестицияларының баланстық құны;
ТО - Брокер-дилердің ағымдағы міндеттемелерінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп жүргізу туралы заңдарына сәйкес есептелген мөлшері.
3-тарау. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерін сақтауды бақылау

5. Контроль за соблюдением Брокером-дилером критериев финансовой устойчивости осуществляется уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг.
6. В целях соблюдения критериев финансовой устойчивости Брокер-дилер:
1) каждый рабочий день производит расчеты значений критериев финансовой устойчивости по состоянию на начало данного дня. Указанные расчеты, оформленные в письменном виде в качестве единого документа "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по форме Приложения 1 к настоящим Правилам должны быть ежедневно:
подписаны первым руководителем (руководителем коллегиального исполнительного органа Брокера-дилера или лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа Брокера-дилера) и главным бухгалтером Брокера-дилера или лицами, их замещающими;
заверены оттиском печати Брокера-дилера;
зарегистрированы в соответствующем журнале;
подшиты в отдельный файл-регистратор, предназначенный для их хранения;
2) ежедневно представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" посредством электронной связи;
3) ежеквартально, не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, нижеуказанные документы, составленные и оформленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
бухгалтерский баланс по состоянию на начало первого дня первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
"Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости", составленные по состоянию на начало первого дня первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
пояснительную записку к бухгалтерскому балансу и "Сведениям о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по форме Приложения 2 к настоящим Правилам;
документы, подтверждающие наличие денег, права собственности Брокера-дилера на ценные бумаги и их наличие, оценку имущества, приобретенного Брокером-дилером в истекшем квартале;
4) представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, по его письменному требованию не позднее дня, следующего за днем получения такого требования, "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" на бумажном носителе по состоянию на начало предшествующего рабочего дня или любого иного предшествующего дня, указанного в требовании уполномоченного органа.

5. Брокер-дилердің қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтауды бақылауды бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Брокер-дилер қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау мақсатында:
1) әрбір жұмыс күні осы күннің басталу жағдайы бойынша қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің мәндерін есептеуді жүргізуге. Осы Ереженің 1-қосымшадағы үлгі бойынша "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтер" бірыңғай құжат ретінде жазбаша түрде ресімделген аталған есептерге күн сайын:
Брокер-дилердің бірінші басшысы (Брокер-дилердің алқалы атқарушы органының басшысы немесе Брокер-дилердің атқарушы органының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) және бас бухгалтері немесе олардың міндетін атқарушы тұлғалар қол қоюлары;
Брокер-дилер мөрінің таңбасымен расталуы;
тиісті журналда тіркелуі;
оларды сақтауға арналған жеке файл-регистраторда тіркелуі тиіс;
2) күн сайын электрондық байланыс арқылы бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органына "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді" ұсынуға;
3) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органға төменде көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған және ресімделген мынадай құжаттарды:
есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың бірінші күнінің басталардағы жағдай бойынша бухгалтерлік балансты;
есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың бірінші күнінің басталардағы жай-күйі бойынша жасалған "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді";
бухгалтерлік балансқа және "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерге" осы Ереженің 2-қосымшасындағы үлгі бойынша түсіндірме жазбаны;
ақшалардың бар болуы, Брокер-дилердің бағалы қағаздарды меншіктеу құқығы және олардың бар болуы, Брокер-дилердің өткен тоқсанда сатып алған мүліктің бағасы расталатын құжаттарды ұсынуға;
4) бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның жазбаша талап етуі бойынша осындай талап ету алынған күннен кейінгі күннен кешіктірмей өткен жұмыс күнінің немесе бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органының талабында көрсетілген өзге де өткен күннің басталу жай-күйі бойынша "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді" қағазға басып ұсынуға міндетті.

7. "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по состоянию на определенную дату подлежат хранению Брокером-дилером в течение пяти лет.
8. При рассмотрении документов, представленных Брокером-дилером в соответствии с требованиями настоящих Правил, уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, вправе потребовать от него представления документов, необходимых для проверки достоверности сведений о соблюдении критериев финансовой устойчивости.
9. В случае несоответствия значений критериев финансовой устойчивости установленным требованиям, Брокер-дилер обязан в течение одного рабочего дня с момента выявления несоответствия сообщить уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, о факте и причинах несоблюдения критериев финансовой устойчивости с приложением плана мероприятий по их устранению.
10. Несоблюдение Брокером-дилером порядка расчета критериев
финансовой устойчивости и представления отчетности по их
соблюдению, установленного настоящими Правилами, влечет
ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам расчета критериев финансовой
устойчивости для организаций, осуществляющих
брокерскую и дилерскую деятельность на рынке
ценных бумаг, и представления отчетности по
их соблюдению, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 16 февраля 2002 года N 54
Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости
(наименование Брокера-дилера в родительном падеже)
по состоянию на (дата в формате ддммгг)
N |       Наименование статьи          | Процент  | Балансовая |Расчетная
|                                    |уменьшения|  стоимость |стоимость
|                                    |(проценты)|   (тенге)  | (тенге)
1.   Деньги (включая наличные деньги,        0%
денежные переводы в пути, деньги на
банковских счетах)
2.   Государственные ценные бумаги           0%
Республики Казахстан, в том числе
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств
3.   Ценные бумаги, эмитированные            0%
международными финансовыми
организациями
4.   Негосударственные акции организаций    10%
Республики Казахстан (в том числе
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств),
не являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Брокеру-дилеру,
включенные в официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая
биржа" по категории "А"

7. Белгілі бір күннің жай-күйі бойынша жасалған "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді" Брокер-дилер бес жыл бойы сақтауы тиіс.
8. Осы Ереженің талаптарына сәйкес Брокер-дилер ұсынған құжаттарды қарау кезінде бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган одан қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің сақталуы туралы мәліметтердің анықтығын тексеру үшін қажетті қосымша құжаттарды талап етуге құқылы.
9. Брокер-дилердің қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің мәндері бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның жекелеген нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Брокер-дилер сәйкес келмеушілік анықталған сәттен бастап бір жұмыс күнінің ішінде осы сәйкес келмеушілік фактісі және себептері туралы, оны жою жөніндегі шаралар жоспарын қоса бере отырып бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органына хабарлауға міндетті.
10. Осы Ережеде белгіленген қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеу және қолдану тәртібін Брокер-дилердің сақтамауы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 16 ақпандағы
N 54 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар рыногында
брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдарға арналған қаржы
тұрақтылығының өлшемдерін
есептеудің және қолданудың
және оларды сақтау жөнінде
есеп берудің тәртібі туралы
ережеге
1-қосымша
[ккаажж форматтағы күн] жағдайы бойынша
[Брокер-дилердің іліксептігіндегі атауы]
қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау
туралы мәліметтер
____________________________________________________________________                                        Азаю     Баланстық   Есеп
N              Баптың атауы            проценті    құны     айырысу
(проценттер)  (теңге)    құны
(теңге)
____________________________________________________________________
1.   Ақшалар (қолдай ақшаларды, әлі де          0%
жолдағы ақша аударымдарын, банк
шоттарындағы ақшаларды қоса алғанда)
2.   Қазақстан Республикасының мемлекеттік      0%
бағалы қағаздары, оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына сәйкес
шығарылған
3.   Халықаралық қаржы ұйымдары                 0%
эмиссиялаған бағалы қағаздар
4.   Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      10%
тұлғалар болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми
тізіміне "А" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес акциялары (оның ішінде
басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес
шығарылған)

5.   Негосударственные облигации             3%
организаций Республики Казахстан
(в том числе выпущенные в
соответствии с законодательством
других государств), не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Брокеру-дилеру, включенные в
официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая биржа"
по категории "А"
6.   Негосударственные акции                20%
организаций Республики Казахстан
(в том числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств),
не являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Брокеру-дилеру,
включенные в официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая
биржа" по категории "В"
7.   Негосударственные облигации            10%
организаций Республики Казахстан
(в том числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств),
не являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Брокеру-дилеру,
включенные в официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая
биржа" по категории "В"
8.   Государственные ценные бумаги          0%
иностранных государств, имеющих
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга не ниже "A" (по
классификации "Standard&Poor's" и
"Fitch IBCA") или "A2" (по
классификации "Moody's")
9.   Государственные ценные бумаги          10%
иностранных государств, имеющих
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ"
(по классификации "Standard&Poor's"
и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не
ниже "Ва2" (по классификации
"Moody's")
10.  Негосударственные облигации             5%
иностранных эмитентов, имеющие
рейтинговую оценку по международной
шкале кредитного рейтинга не ниже
"А" (по классификации
"Standard&Poor's" и "Fitch IBCA")
или "А2" (по классификации
"Moody's")
11.  Негосударственные облигации            10%
иностранных эмитентов, имеющие
рейтинговую оценку по международной
шкале кредитного рейтинга ниже "А",
но не ниже "ВВ" (по классификации
"Standard&Poor's" и "Fitch IBCA")
или ниже "А2", но не ниже "Ва2"
(по классификации "Moody's")
12.  Акции иностранных эмитентов, имеющих   10%
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга не ниже "А"
(по классификации "Standard&Poor's"
и "Fitch IBCA") или "А2"
(по классификации "Moody's")
13.  Акции иностранных эмитентов, имеющих   20%
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ"
(по классификации "Standard&Poor's"
и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но
не ниже "Ва2" (по классификации
"Moody's")

5.   Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      3%
тұлғалар болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми
тізіміне "А" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес облигациялары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
6.   Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      20%
тұлғалар болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми
тізіміне "В" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес акциялары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
7.   Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      10%
тұлғалар болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми
тізіміне "В" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес облигациялары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
8.   Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      0%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's" жіктеуі
бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг
бағасы бар шетелдік мемлекеттердің
мемлекеттік бағалы қағаздары
9.   Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан
төмен емес ("Standard&Poor's" және
"Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's" жіктеуі бойынша)
төмен емес кредиттік рейтинг бағасы
бар шетелдік мемлекеттердің мемлекеттік
бағалы қағаздары
10.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      5%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's" жіктеуі
бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг
бағасы бар эмитенттердің мемлекеттік
емес облигациялары
11.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан
төмен емес ("Standard&Poor's" және
"Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's" жіктеуі бойынша)
төмен емес кредиттік рейтинг бағасы
бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік
емес облигациялары
12.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's" жіктеуі
бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг
бағасы бар шетелдік эмитенттердің
акциялары
13.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      20%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан
төмен емес ("Standard&Poor's" және
"Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's" жіктеуі бойынша)
төмен емес кредиттік рейтинг бағасы
бар шетелдік эмитенттердің акциялары

14.  Прочие акции и облигации               40%
организаций Республики Казахстан
(в том числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других
государств), не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Брокеру-дилеру и чей
собственный капитал составляет не
менее 5.000.000.000 тенге, в размере,
не превышающем 15 процентов от
собственного капитала Брокера-дилера
15.  Расходы будущих периодов               30%
представленные членскими взносами
ЗАО "Казахстанская фондовая биржа",
ЗАО "Центральный депозитарий ценных
бумаг"
16.  Расходы будущих периодов               40%
представленные арендной платой
17.  Расходы будущих периодов,              40%
представленные расходами на оплату
страховых премий (страховых взносов)
при страховании собственного
имущества Брокера-дилера и рисков,
связанных с осуществлением им
деятельности на рынке ценных бумаг
18.  Краткосрочная дебиторская              0%
задолженность организаций, не
являющихся по отношению к
Брокеру-дилеру аффилиированными
лицами, период существования
которой с даты начисления до даты
погашения не превышает трех дней, в
размере, не превышающем 20
процентов от собственного капитала
Брокера-дилера
19.  Прочая краткосрочная дебиторская       50%
задолженность организаций, не
являющихся по отношению к
Брокеру-дилеру аффилиированными
лицами, входящая в состав текущих
активов в размере, не превышающем
10 процентов от собственного
капитала Брокера-дилера
20.  Долгосрочная дебиторская               75%
задолженность организаций, не
являющихся по отношению к
Брокеру-дилеру аффилиированными
лицами в размере, не превышающем
25 процентов от собственного
капитала Брокера-дилера
21.  Основные средства Брокера-дилера       50%
по остаточной стоимости в размере,
не превышающем 30 процентов от
его собственного капитала
22.  Товарно-материальные запасы            50%
Брокера-дилера по балансовой
стоимости в размере, не превышающем
10 процентов от его собственного
капитала
__________________________________________________________________________
Итого ликвидных активов
__________________________________________________________________________
Текущие обязательства
__________________________________________________________________________
Долгосрочные обязательства      __________________________________________________________________________
Итого обязательств
__________________________________________________________________________
Значение критерия К1 "Достаточность
собственного капитала" в тенге
__________________________________________________________________________
Значение критерия К2 "Абсолютная
ликвидность активов"
__________________________________________________________________________
Первый руководитель [должность]     [подпись]     [фамилия, инициалы]
Главный бухгалтер                   [подпись]     [фамилия, инициалы]
М.П.
Приложение 2
к Правилам расчета критериев финансовой
устойчивости для организаций, осуществляющих
брокерскую и дилерскую деятельность на рынке
ценных бумаг, и представления отчетности по
их соблюдению, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 16 февраля 2002 года N 54
Пояснительная записка
(наименование Брокера-дилера в родительном падеже)
к бухгалтерскому балансу и сведениям о соблюдении критериев
финансовой устойчивости по состоянию на
[дата в формате ддммгг]

14.  Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      40%
тұлғалар болып табылмайтын және өз
капиталы Брокер-дилердің өз капиталының
15 процентінен аспайтын мөлшерде,
кемінде 5.000.000.000 теңгені құрайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
өзге де акциялары және облигациялары
(оның ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған)
15.  "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның,           30%
"Бағалы қағаздардың орталық
депозитарийі" ЖАҚ-ның мүшелік жарнала.
рымен ұсынылған болашақ кезең шығыстары
16.  Жалдау ақысымен ұсынылған болашақ          40%
кезең шығыстары
17.  Брокер-дилердің өз мүлкін және оның        40%
бағалы қағаздар рыногындағы қызметін
жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді
сақтандыру кезінде сақтандыру
сыйлықтарын (сақтандыру жарналарын)
төлеуге арналған шығыстармен ұсынылған
болашақ кезең шығыстары
18.  Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      0%
тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың
жүзеге асыру кезеңі басталған күнінен
бастап өтелген күніне дейін үш күннен
аспайтын, Брокер-дилердің өз
капиталының 20 процентінен аспайтын
мөлшердегі қысқа мерзімді дебиторлық
берешегі
19.  Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      50%
тұлғалар болып табылмайтын
ұйымдардың ағымдағы активтердің
құрамына Брокер-дилердің өз капиталының
10 процентінен аспайтын мөлшерде
кіретін өзге де қысқа мерзімді
дебиторлық берешегі
20.  Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген      75%
тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың
Брокер-дилердің өз капиталының
25 процентінен аспайтын мөлшердегі
ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
21.  Брокер-дилердің өз капиталының             50%
30 процентінен аспайтын мөлшердегі
қалдық құны бойынша негізгі құралдары
22.  Брокер-дилердің өз капиталының             50%
10 процентінен аспайтын мөлшердегі
баланстық құны бойынша оның тауар-
материалдық қорлары
Өтімді активтердің жиынтығы
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
Міндеттемелердің жиынтығы
"Өз капиталының жеткіліктілігі"
К1 өлшемінің мәні
"Активтердің абсолютті өтімділігі"
К2 өлшемінің мәні
____________________________________________________________________
Бірінші басшы [лауазымы]     [қолы]            [тегі, аты-жөні]
Бас бухгалтер                [қолы]            [тегі,аты-жөні]
М.О.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 16 ақпандағы
N 54 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар рыногында
брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдарға арналған қаржы
тұрақтылығының өлшемдерін
есептеудің және қолданудың
және оларды сақтау жөнінде
есеп берудің тәртібі туралы
ережеге
2-қосымша
[Брокер-дилердің ілік септігіндегі атауы] бухгалтерлік балансына және қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтеріне [ккаажж форматтағы күн] жағдайы бойынша
ТҮСІНДІРМЕ ЖАЗБА

1. Деньги:
наличные деньги в кассе, тенге:  ________________________________
деньги на банковских счетах, тенге:
N   |    Наименование банка    | Номер счета | Тип счета  |    Остаток
п/п |                          |             |            |
____|__________________________|_____________|____________|________________
1  |           2              |      3      |      4     |       5
____|__________________________|_____________|____________|________________
____|__________________________|_____________|____________|________________
Итого :                       |      х      |      х     |
_______________________________|_____________|____________|________________
прочие деньги, тенге:
_____________________________
_____________________________
2. Финансовые инвестиции:
N   | Наименование | Вид  |Национальный или   |Коли-|Номинальная|Балансовая
п/п |   эмитента   |ценной| международный     |чест-|стоимость, |стоимость,
| ценных бумаг |бумаги|идентификационный  |во   |   тенге   |  тенге
|              |      |номер ценной бумаги|     |           |
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
1  |       2      |  3   |         4         |  5  |     6     |    7
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
Итого:            |   х  |          х        |     |           |
3. Дебиторская задолженность организаций, не являющихся по отношению
к Брокеру-дилеру аффилиированными лицами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
N  |Наименование|Вид оказанных|Дата образования|Дата погашения|Размер за-
п/п|  клиента   |    услуг    | задолженности  | задолженности|долженности,
|            |             |                |              |     тенге
___|____________|_____________|________________|______________|____________
1 |     2      |      3      |       4        |       5      |      6
___|____________|_____________|________________|______________|____________
___|____________|_____________|________________|______________|____________
Итого:         |      х      |        х       |       х      |
4. Основные средства:
N  |  Наименование   | Дата приобретения | Количество|Остаточная стоимость,
п/п|                 |                   |           |     тенге
___|_________________|___________________|___________|_____________________
1 |        2        |        3          |     4     |         5
___|_________________|___________________|___________|_____________________
___|_________________|___________________|___________|_____________________
Итого:              |         х         |           |

1. Ақша:
кассадағы қолдай ақша, теңге:
банк есепшоттарындағы ақша, теңге:
____________________________________________________________________
Рет                             Есепшоттың    Есепшоттың
NN        Банктің атауы          нөмірі         түрі          Қалдық
____________________________________________________________________
А              1                   2             3              4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
өзге де ақша, теңге:
2. Қаржылық инвестициялар:
____________________________________________________________________
Рет    Бағалы       Бағалы    Бағалы қағаздың      Атаулы  Баланстық
N    қағаздар     қағаздың  ұлттық немесе   Саны  құны,    құны,
эмитентінің     түрі       халықаралық         теңге    теңге
атауы                      нөмірі
____________________________________________________________________
А       1            2             3           4     5       6
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
3. Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып
табылмайтын ұйымдардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
дебиторлық берешек:
____________________________________________________________________
Рет   Клиенттің   Көрсетілген   Берешектің    Берешектің  Берешектің
N    атауы      қызметтердің   пайда болған  өтелген күні  мөлшері,
түрі            күні                     теңге
____________________________________________________________________
А      1            2               3             4           5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
4. Негізгі құрал-жабдықтар:
____________________________________________________________________
Рет           Атауы          Сатып             Саны     Қалдық құны,
N                         алынған күні                     теңге
____________________________________________________________________
А              1              2                 3               4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________

5. Товарно-материальные запасы:
N  |  Наименование   | Дата приобретения | Количество|Остаточная стоимость,
п/п|                 |                   |           |     тенге
___|_________________|___________________|___________|_____________________
1 |        2        |        3          |     4     |         5
___|_________________|___________________|___________|_____________________
___|_________________|___________________|___________|_____________________
Итого:              |         х         |           |
6. Расходы будущих периодов:
N  |Наименование контрагента|  Наименование  |Размер понесенных расходов
п/п|                        |полученных услуг|будущих периодов, тенге
___|________________________|________________|_____________________________
1 |           2            |        3       |              4
___|________________________|________________|_____________________________
___|________________________|________________|_____________________________
Итого:                     |        х       |
Первый руководитель [должность]      [подпись]     [фамилия, инициалы]
Главный бухгалтер                    [подпись]     [фамилия, инициалы]
М.П.

5. Тауар-материалдық қорлар:
____________________________________________________________________
Рет           Атауы          Сатып          Саны        Қалдық құны,
N                         алынған күні                     теңге
____________________________________________________________________
A              1              2               3               4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
6. Болашақ кезеңдер шығысы:
____________________________________________________________________
Рет   Контрагенттің атауы  Алынған қызметтердің  Болашақ кезеңдердің
N                              атауы           келтірілген шығыста.
рының мөлшері, теңге
____________________________________________________________________
А            1                    2                      3
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
Бірінші басшы [лауазымы]        [қолы]            [тегі,аты-жөні]
Бас бухгалтер     [қолы]                          [тегі,аты-жөні]
М.О.