Об утверждении Инструкции по осуществлению расходов по защите лиц, участвующих в уголовном процессе, органами и подразделениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 394. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2002 года N 1872. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 18.10.2005г. N 615
Извлечение из приказа Министра внутренних дел РК
от 18.10.2005г. N 615
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и в целях приведения ведомственного нормативного правового акта в соответствие с законодательством Республики казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 394 "Об утверждении Инструкции по осуществлению расходов по защите лиц, участвующих в уголовном процессе, органами и подразделениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан"...
Министр".
__________________________________________________________________
В целях реализации Закона Республики Казахстан  Z000072_  "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению расходов по защите лиц, участвующих в уголовном процессе, органами и подразделениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Учесть, что расходы по проведению мероприятий по обеспечению безопасности защищаемых лиц, участвующих в уголовном процессе, производятся в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству внутренних дел Республики Казахстан на эти цели.
3. Департаменту финансового обеспечения (Романчиковой О.А.), Департаменту криминальной полиции (Ибраеву Б.А.), Следственному Департаменту (Кененбаеву Е.А.), Девятому Департаменту (Тургумбаеву Е.З.), Военно-следственному Департаменту (Сейдуалиеву Н.А.), Департаменту по борьбе с наркобизнесом (Выборову А.Н.), Управлению специальной полиции (Елемисову Е.Г.), начальникам ГУВД г.г.Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей и на транспорте, Военно-следственных управлений и отделов, подразделений специальной полиции обеспечить неукоснительное соблюдение условий и порядка оплаты расходов, связанных с материально-техническим обеспечением мер государственной защиты лиц-участников уголовного процесса в соответствии с настоящей Инструкцией.

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің органдары мен бөлімшелерінің қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау жөніндегі шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 3 маусымдағы N 394 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2002 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1872. Бұйрықтың күші жойылды - Iшкi iстер министрiнiң 2005 жылғы 18 қазандағы N 615 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Iшкi iстер министрiнiң 2005 жылғы 18 қазандағы N 615 бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді-------------------
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң органдары мен бөлiмшелерiнiң қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау жөнiндегi шығыстарды жүзеге асыру жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2002 жылғы 3 маусымдағы N 394 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1872 болып тiркелген) күшi жойылды деп танылсын...
Министр
-------------------------------------------------
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы"  Z000072_  Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің органдары мен бөлімшелерінің қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау жөніндегі шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қылмыстық процеске қатысушы қорғалатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу жөніндегі шығыстардың республикалық бюджетте осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне көзделген қаражаттар шегінде жүргізілетіндігі ескерілсін.
3. Қаржымен қамтамасыз ету департаменті (О.А. Романчикова), Криминалдық полиция департаменті (Б.Ә. Ыбраев), Тергеу департаменті (Е.Ә. Кененбаев), Тоғызыншы департамент (Е.З. Тұрғымбаев), Әскери-тергеу департаменті (Н.Ә. Сейдуәлиев), Есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі департамент (А.Н. Выборов), Арнайы полиция басқармасы (Е.Ғ. Елемісов), Астана, Алматы қалаларының ІІББ-нің, облыстардағы және көліктегі ІІББ-ІІБ-нің, Әскери-тергеу басқармалары мен бөлімдерінің және арнайы полиция бөлімшелерінің бастықтары осы Нұсқаулыққа сәйкес қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау шараларын материалдық-техникалық қамтамасыз етумен байланысты шығыстарды төлеудің шарттары мен тәртібінің бұлжытпай сақталуын қамтамасыз етсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие с момента его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан Аманбаева М.Е.
Министр
Согласовано
Первый вице-Министр финансов
Республики Казахстан
3 июня 2002 года
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 июня 2002 г. N 394
ИНСТРУКЦИЯ
по осуществлению расходов по защите лиц,
участвующих в уголовном процессе, органами и
подразделениями Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящая Инструкция детализирует условия осуществления расходов, связанных с материально-техническим обеспечением мер государственной защиты лиц, участвующих в уголовном процессе (далее - защищаемые лица) в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан  Z000072_  "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе".
2. В связи с ограничением доступа к сведениям о защищаемом лице и для обеспечения их безопасности расходы по материально-техническому обеспечению относятся в соответствии  V991058_  с экономической классификацией расходов бюджета Республики Казахстан, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года N 715 к перечню расходов по специфике 157 "Особые затраты".
3. Расходы по защите участников уголовного процесса предусматриваются в составе расходов органов и подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - орган), принимающих решение о применении мер или осуществляющих меры безопасности.
4. Руководители органов несут персональную ответственность за обоснованность и своевременность выдачи денежных средств на расходы по обеспечению мер безопасности участников уголовного процесса.
5. Выдачу денежных средств разрешают руководители центрального и территориального органов или лица, их замещающие.
2. ВИДЫ РАСХОДОВ ДЕНЕЖНЫХ СРЕДСТВ
6. Виды расходов, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета, при применении следующих мер безопасности:
1) при осуществлении личной охраны, охраны жилища и иного имущества возмещаются следующие расходы:
на установку средств противопожарной и охранной сигнализации (с ежемесячной абонентской оплатой);
на замену номеров телефонов;
на замену государственных регистрационных знаков владельцев автотранспортных средств;
на обеспечение оружием, в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z980339_  "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", средствами индивидуальной защиты, техническими средствами;

4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап қолданысқа енеді.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-Министрі М.Е. Аманбаевқа жүктелсін.
Министр
генерал-полковник
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Бірінші қаржы вице-Министрі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 ж. 3 маусымдағы N 394
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
органдары мен бөлімшелерінің қылмыстық процеске
қатысушы адамдарды қорғау жөніндегі шығыстарды жүзеге
асыру жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Нұсқаулық "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы"  Z000072_  Қазақстан Республикасы Заңының 29-тармағына сәйкес қылмыстық процеске қатысушы адамдарды (бұдан әрі - қорғалатын адамдар) мемлекеттік қорғау шараларын материалдық-техникалық қамтамасыз етумен байланысты шығыстарды жүзеге асырудың шарттарын реттейді.
2. Қорғалатын адам туралы мәліметтерге қол жеткізуді шектеуге байланысты және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 30 желтоқсандағы N 715 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы бюджетінің шығыстарын  V991058_  экономикалық дәрежеленуіне сәйкес "Ерекше шығындар" деген 157 специфика бойынша шығыстар тізбесіне жатқызылады.
3. Қылмыстық процеске қатысушыларды қорғау жөніндегі шығыстар шаралар қолдану туралы шешім қабылдайтын немесе қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің органдары мен бөлімшелері (бұдан әрі - органдар) шығыстарының құрамында қарастырылады.
4. Орган басшылары қылмыстық процеске қатысушылардың қауіпсіздігі шараларын қамтамасыз ету жөніндегі шығыстарға ақшалай қаражаттың берілу негізділігіне және уақытында берілуіне жеке жауапкершілікте болады.
5. Ақшалай қаражат беруге орталық және аумақтық органдардың басшылары немесе оларды ауыстыратын адамдар рұқсат етеді.
2. АҚШАЛАЙ ҚАРАЖАТ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ ТҮРЛЕРІ
6. Мынадай қауіпсіздік шаралары қолданылған кезде республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын шығыстардың түрлері:
1) жеке күзетті, тұрғын жай мен өзге мүлікті күзетуді жүзеге асыру кезінде мынадай:
өртке қарсы құралдар мен күзет белгілерін орнату (ай сайынғы абоненттік төлем жасау арқылы);
телефон нөмірлерін ауыстыру;
автокөлік құралдары иелерінің мемлекеттік тіркеу белгілерін ауыстыру;
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы"  Z980339_  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қарумен, жеке қорғану құралдарымен, техникалық құралдармен қамтамасыз ету шығыстары өтеледі;

2) при переселении на другое место жительства, смене места работы (службы) или учебы:
выплачиваются суточные за время нахождения защищаемого лица в пути (в дороге) до места проживания - в размере 50 процентов от месячного расчетного показателя;
оплачивается проезд на железнодорожном (купейный), водном, автомобильном (за исключением такси) транспорте и на других видах транспорта, существующего в данной местности, а с согласия руководителя органа - проезд на воздушном транспорте;
выделяются средства на аренду квартир (домов), - при этом расходы на одного участника уголовного процесса производятся по нормам предоставления жилища из государственного жилищного фонда в соответствии с действующим законодательством. Стоимость аренды одного квадратного метра в месяц не должна превышать:
50 процентов месячного расчетного показателя - в городах Астана и Алматы;
25 процентов месячного расчетного показателя - в областных центрах;
10 процентов месячного расчетного показателя - в других населенных пунктах;
расходы на приобретение квартир не должны превышать стоимости имеющегося жилья (по месту прописки) участника уголовного процесса, оценка которого производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. В случае отсутствия жилья расходы на одного участника уголовного процесса производятся по нормам предоставления жилища из государственного жилищного фонда в соответствии с действующим законодательством. При приобретении квартир стоимость одного квадратного метра не должна превышать:
40 кратного месячного расчетного показателя - в городах Астана и Алматы;
15 кратного месячного расчетного показателя - в областных центрах;
5 кратного месячного расчетного показателя - в других населенных пунктах;
3) расходы на приобретение и содержание каждым органом уголовного преследования служебных жилых помещений, специально оборудованных средствами связи для временного сокрытия лиц и их семей от угроз, насилия, расправы;
4) расходы на замену документов;
5) расходы на изменение внешности (пластическая операция лица).
3. ОФОРМЛЕНИЕ ДОКУМЕНТОВ НА РАСХОДОВАНИЕ ДЕНЕЖНЫХ СРЕДСТВ
7. Приказом руководителя органа в установленном порядке назначается материально-ответственное лицо из числа сотрудников органов, занимающихся защитой участников уголовного процесса, с которым заключается договор о полной материальной ответственности. На него возлагаются обязанности по правильному и целевому расходованию денежных средств и оформлению документов, подтверждающих этот расход.
8. На виды расходов, указанные в пункте 6 настоящей Инструкции, подотчетное лицо по письменному распоряжению руководителя органа получает в кассе органа денежные средства, выделенные в соответствии с пунктами 2, 3 настоящей Инструкции.

2) басқа тұрғылықты жерге көшу, жұмыс (қызмет) немесе оқу орнын ауыстыру кезінде:
қорғалатын адамның тұрғылықты жеріне барғанға дейінгі жол жүру уақыты үшін айлық есептік көрсеткіштің 50 пайызы көлемінде тәуліктік үлес беріледі;
теміржол (купе), су, автомобиль (таксиді қоспағанда) көлігімен және жергілікті жердегі басқа да көлік түрлерімен, ал орган басшысының келісімі бойынша әуе көлігімен жүру жолақысы төленеді;
пәтер (үй) жалдау қаражаты беріледі, бұл ретте шығыстар қылмыстық процестің бір қатысушысының шығыстары қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй беру нормалары бойынша жүргізіледі. Бір шаршы метрді жалға алу айына:
Астана және Алматы қалаларында - айлық есептік көрсеткіштің 50 пайызынан;
облыс орталықтарында - айлық есептік көрсеткіштің 25 пайызынан;
басқа елді мекендерде - айлық есептік көрсеткіштің 10 пайызынан аспауы тиіс;
пәтерлер сатып алу шығыстары қылмыстық процеске қатысушының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бағалануы жүргізілетін тұрғын жайының (тіркелім орны бойынша) құнынан аспауы тиіс. Тұрғын жайы болмаған жағдайда шығыстар қылмыстық процестің бір қатысушысына қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан үй беру нормалары бойынша жүргізіледі. Пәтер сатып алған кезде оның бір шаршы метр құны:
Астана және Алматы қалаларында - 40 еселік айлық есептік көрсеткіштен;
облыс орталықтарында - 15 еселік айлық есептік көрсеткіштен;
басқа елді мекендерде - 5 еселік айлық есептік көрсеткіштен аспауы тиіс;
3) әрбір қылмыстық қудалау органының адамдар мен олардың отбасыларын қауіп-қатерден, зорлық-зомбылықтан, жазасын тартқызудан уақытша жасыруға арналған байланыс құралдарымен арнайы жабдықталған қызметтік тұрғын үй-жайларды сатып алу және ұстау шығыстары;
4) құжат ауыстыру шығыстары;
5) сырт пішінін өзгерту (бетіне пластикалық операция жасау) шығыстары өтеледі.
3. АҚШАЛАЙ ҚАРАЖАТ ШЫҒЫСТАРЫН РЕСІМДЕУ
7. Орган басшысының бұйрығымен белгіленген тәртіпте бөлімшенің қылмыстық процеске қатысушыларды қорғаумен айналысатын органдар қызметкерлері қатарынан материалдық жауапты адам тағайындалады, ол адаммен толық материалдық жауапкершілігі туралы шарт жасалады. Оған ақшалай қаражатты дұрыс және мақсатқа сай жұмсау және бұл шығыстарды растайтын құжаттарды ресімдеу жөніндегі міндеттер жүктеледі.
8. Есеп беретін адам осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген шығыс түрлеріне орган басшысының жазбаша өкімі бойынша орган кассасынан осы Нұсқаулықтың 2, 3-тармақтарына сәйкес бөлінген ақшалай қаражат алады.

9. Средства на расходы по защите лиц, участвующих в уголовном процессе, предусмотренные в пункте 6, выделяются по мотивированному постановлению уполномоченного лица, согласованному с непосредственным начальником и с разрешения руководителей, указанных в пункте 5 настоящей Инструкции.
Приобретенные материальные ценности после их использования (за исключением расходных материалов и малоценных и быстроизнашивающихся предметов) передаются по акту приема-передачи материально-ответственному лицу органа, вынесшего постановление о защите лиц, участвующих в уголовном процессе.
10. Материально-ответственное лицо, назначенное в соответствии с пунктом 7, ежемесячно представляет в финансовые службы, выделившие денежные средства, авансовый отчет (форма N 286), предусмотренный  V980677_  Альбомом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденным приказом Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 548.
Авансовый отчет представляется с приложенными документами, подтверждающими произведенные расходы (счета, чеки, квитанции, договора и другие подтверждающие документы), предусмотренные пунктом 6 настоящей Инструкции.
4. КОНТРОЛЬ
11. Контроль за правильностью оформления документов и обоснованностью расходования выделенных денежных средств в органах осуществляется специально назначенным финансовым работником органа, ревизии проводятся сотрудниками контрольно-ревизионных служб органа, а также органами финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан.
При проведении ревизии, ревизору представляются все документы подтверждающие расходование денежных средств с соблюдением мер обеспечения тайны сведений, которые могут причинить вред защищаемому лицу.

9. 6-тармақта көзделген қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау жөніндегі шығыстарға арналған қаражат өкілетті адамның тікелей бастығымен келісілген дәлелді қаулысы және осы Нұсқаулықтың 5-тармағында көрсетілген басшылардың рұқсаты бойынша бөлінеді.
Сатып алынған материалдық бағалы заттар оларды пайдаланғаннан кейін (шығыстау материалдарын, бағасы төмен және тез тозатын заттарды қоспағанда) қылмыстық процеске қатысушы адамдарды қорғау туралы қаулы шығарған органның материалдық жауапты адамына қабылдау-беру актісі бойынша тапсырылады.
10. 7-тармаққа сәйкес тағайындалған материалдық жауапты адам ақшалай қаражат бөлген қаржы қызметтеріне ай сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжаттамалар нысандарының  V980677_  альбомында көзделген аванстық есепті (N 286 нысан) ұсынады.
Аванстық есеп осы Нұсқаулықтың 6-тармағында қарастырылған шығыстардың жүргізілгендігін растайтын құжаттарды (шоттар, чектер, квитанциялар, шарттар және басқа да растайтын құжаттар) қоса беру арқылы ұсынылады.
4. БАҚЫЛАУ
11. Органдардағы құжаттардың дұрыс ресімделуін және бөлінген ақшалай қаражаттың жұмсалу негізділігін бақылауды қаржы органының арнайы тағайындалған қызметкері жүзеге асырады, ревизиялауды органның бақылау-ревизиялау қызметтерінің қызметкерлері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қаржылық бақылау органдары жүргізеді.
Ревизиялауды жүргізу кезінде ревизорға қорғалатын адамға зиянын тигізуі мүмкін мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету шаралары сақтала отырып, ақшалай қаражатты жұмсауды растайтын барлық құжаттар ұсынылады.