Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-гигиенические и противоэпидемические требования к устройству и эксплуатации отделений (кабинетов) бальнеотерапевтических процедур"
Приказ Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 11 июля 2002 № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2002 года № 1940. Утратил силу приказом Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан от 10 сентября 2013 года № 223
Сноска. Утратил силу приказом Главного государственного санитарного врача РК от 10.09.2013 № 223.
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан  "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю: см. K090193
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила и нормы от 11 июля 2002 года N 3.01.085.02 "Санитарно-гигиенические и противоэпидемические требования к устройству и эксплуатации отделений (кабинетов) бальнеотерапевтических процедур".
2. Настоящий приказ вводится в действие после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики казахстан, по истечении десяти календарных дней со дня их первого официального опубликования.
Согласовано                         Утверждены
Председатель Комитета по делам                Приказом
строительства Министерства          Главного государственного
экономики и торговли                  санитарного врача
Республики Казахстан                 Республики Казахстан
12 июля 2002 года                  11 июля 2002 года N 26
Санитарные правила и нормы
"Санитарно-гигиенические и противоэпидемические
требования к устройству и эксплуатации отделений
(кабинетов) бальнеотерапевтических процедур"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила и нормы (далее - санитарные правила) имеют целью обеспечение санитарно-гигиенических условий для проведения бальнеотерапевтических процедур и предназначены для физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, осуществляющих лечебно-оздоровительную деятельность.
2. Санитарные правила распространяются на все вновь строящиеся, реконструируемые и действующие бальнеотерапевтические отделения и кабинеты, использующие природные и преформированные минеральные воды для лечебно-оздоровительных целей.
3. Ответственность за исполнение настоящих санитарных правил возлагается на первых руководителей хозяйствующих субъектов, независимо от форм собственности, осуществляющих лечебно-оздоровительную деятельность.

"Бальнеотерапевтiк емшара жүргiзетiн бөлiмдердiң (кабинеттердiң) құрылымына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы бағытталған талаптар" санитарлық ережелерi мен нормаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік санитарлық Бас дәрігерінің 2002 жылғы 11 шілдедегі N 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 7 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1940. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті төрайымының 2013 жылғы 10 қыркүйектегі № 223 бұйрығымен
Ескерту. ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті төрайымының 10.09.2013  № 223 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сүйене отырып төмендегi көрсетiлген тармақтарды орындауды, БҰЙЫРАМЫН: Қараныз K090193
1. Қосымша берiлген 2002 жылғы 11 шiлдедегi N 3.01.085.02 "Бальнеотерапевтiк емшара жүргiзетiн бөлiмдердiң (кабинеттердiң) құрылымына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы бағытталған талаптар" санитарлық ережелерi мен нормалары бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
мемлекеттiк тiркеуге қойылып, алғашқы ресми түрде баспадан шыққан күннен он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Бас дәрігер
КЕЛIСIЛГЕН
Қазақстан Республикасы экономика
және сауда Министрлiгiнiң құрылыс
iстерi жөнiндегі Комитеттiң төрағасы
2002 жылғы 11 шілде
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк санитарлық
Бас дәрiгерiнiң
2002 жылғы 11 шілдедегі
N 26 бұйрығымен
"Бальнеотерапевтiк емшара жүргiзетiн бөлiмдердiң
(кабинеттердiң) құрылымына және оларды пайдалану барысында қойылатын санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы
бағытталған талаптар" санитарлық ережелерi мен нормалары
1. Жалпы ереже
1. Осы санитарлық ережелер мен нормалар (әрi қарай - санитарлық ережелер) бальнеотерапевтiк емшараларды жүргiзу барысында санитарлық-гигиеналық жағдайларды қалыптастыруды нысана етiп, емдеу-сауықтыру iс-әрекетiмен айналысушы жеке және заңды тұлғаларға арналады.
2. Осы санитарлық ережелер талаптарын табиғи немесе қолдан преформаландырылған минералды су жасап оны емдеу-сауықтыру мақсатында қолданатын барлық жаңадан салынып, құрылысы қайта жаңартылып жатқан және қазiргi кезде жұмыс бабында пайдалануда жүрген бөлiмшелер мен кабинеттерде орындау мiндет.
3. Осы санитарлық ережелер мен нормаларды орындау жауапкершiлiгi, меншiк түрiне қарамастан, емдеу-сауықтыру iс-әрекетiмен айналысушы шаруашылық жүргiзетiн субъектiлердiң бiрiншi басшыларына жүктеледi.

4. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) бальнеологическое отделение (кабинет) - подразделение лечебно-профилактической, санаторно-оздоровительной организации, в котором используются с лечебной целью минеральные воды для наружного и внутреннего применения;
2) дезинфицирующие растворы - растворы дезинфицирующих средств, применяемые для уничтожения возбудителей инфекционных (паразитарных) болезней на объектах окружающей среды;
3) минеральные воды - подземные (поверхностные) воды с содержанием биологически активных минеральных (органических) компонентов и обладающих специфическими физико-химическими свойствами (температура, химический состав, радиоактивность), благодаря которым они оказывают на организм человека лечебное действие;
4) сифонное орошение - лечебная процедура с использованием принципа "сифона" при введении минеральной воды.
2. Гигиенические требования к помещениям и зданию
бальнеотерапевтических кабинетов и отделений
5. Выбор земельного участка, строительство нового здания, реконструкция существующих помещений под размещение бальнеотерапевтических отделений и кабинетов проводятся в соответствии с требованиями строительных норм и правил (далее - СНиП).
6. Требования, предъявляемые к размещению, набору и размерам помещений отделений (кабинетов) для бальнеотерапевтических процедур следует применять в соответствии с действующими нормативными актами по лечебно-профилактическим и оздоровительным организациям.
7. Для расчета пропускной способности отделений (кабинетов) следует принимать проектную мощность.
8. Законченные строительством или реконструированные отделения (кабинеты) для бальнеотерапевтических процедур принимаются в эксплуатацию в установленном законодательством порядке.
9. Отделения (кабинеты) для бальнеотерапевтических процедур могут быть размещены в надземных или цокольных этажах типовых или приспособленных зданий. Размещение бальнеотехнических устройств для приема, хранения и подготовки минеральной воды для процедур в подвальных помещениях не допускается.
10. Для проведения процедур по каждому виду лечения должны быть оборудованы отдельные помещения с самостоятельными бальнеотехническими устройствами. Не допускается совмещение процедур промывания желудка с орошением десен, кишечного душа и сифонного промывания кишечника с введением в кишечник смеси минеральной воды и лечебной грязи в одном помещении. В процедурных кабинетах каждая кушетка (кресло) устанавливается в отдельных кабинах. Стенки кабин выполняются из толстого непрозрачного стекла или синтетических материалов, согласованных в установленном порядке.
Применение перегородок для разграничения кабин из хлопчатобумажных и других мягких материалов недопустимо. Под процедурными кушетками устанавливаются керамические унитазы или оборудуется слив промывных вод в канализацию.

4. Осы санитарлық ережелер мен нормаларды әзiрлеу барысында келесi терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) балнеологиялық бөлiм (кабинет) - емдеу мақсатында адам денесiнiң сыртына және iшiне жiберу арқылы минералды суды пайдаланатын емдеу-профилактикалау, санаторлық-сауықтыру ұйымдарындағы бөлiмше;
2) зарарсыздандырғыш ерітiндiлер - қоршаған ортаның объектiлерiндегi жұқпалы (паразитарлық) аурулардың қоздырғыштарын жоюға қолданатын зарарсыздандыратын дәрмектердiң ерітiндiсi;
3) минералды сулар құрамында биологиялық, белсендi компоненттер мен ерекше физикалық-химиялық (температурасы, химиялық құрамы, радиоактивтiгi бар) қасиеттерi бар соның салдарынан адам организмiне емдiк әсер ететiн жер (жер бетiнде де) астынан алынатын су;
4) сифондық тазалау - минералды суды iш қуысына енгiзгенде сифонды әдiспен жүргiзiлетiн емшаралық iс-әрекет.
2. БАЛЬНЕОТЕРАПЕВТIК YЙ-ЖАЙЛАРFА ЖӘНЕ БАЛЬНЕОТЕРАПЕВТIК
КАБИНЕТТЕР МЕН БӨЛІМШЕЛЕРДІҢ ҒИМАРАТТАРЫНА ҚОЙЫЛАТЫН
САНИТАРЛЫҚ-ГИГИЕНАЛЫҚ ТАЛАПТАР
5. Бальнеотерапевтiк бөлiмшелермен кабинеттердi орналастыру үшiн жер бөлiгiн таңдау, жаңа ғимараттың құрылысын салу жұмыс iстеп тұрған үй-жайды қайта жаңарту құрылыс нормалары мен ережелерiнiң (бұдан әрi - ҚНжЕ) талаптарына сай жүргiзiледi.
6. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдердi (кабинеттердi) орналастыруға арналған үй-жайлардың мөлшерiне және орналасуына қойылатын талаптарды, емдеу-профилактикалау және сауықтыру ұйымдары үшiн қолданылып жүрген нормативтiк актiлерге сай қолдану керек.
7. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдердiң (кабинеттердiң) емдеу мүмкiндiгiн анықтағанда оның жобаланған қуатын еске алу керек.
8. Құрылысы салынып бiткен немесе құрылысы қайта қарастырылған бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдердi (кабинеттердi) жұмыс бабында пайдалану, бекiтiлген заңнамалар тәртiбiне сай жүргiзiлуi керек.
9. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдердi (кабинеттердi) арнайы немесе икемделген ғимараттардың жер үстiндегi қабаттарында болмаса табиғи жарық түсетiн цоколды қабаттарда орналастыруға болады. Емшаралық мақсатқа минералды суды қабылдап сақтау үшін бальнеологиялық құрылымдарды үйдiң жертөлесiнде орналастыруға болмайды.
10. Әртүрлi емшара жүргiзу үшiн, жүргiзiлетiн емшараның әр түрiне арналған бальнеотерапевтiк қондырғылары бар үй-жайлар бөлiнуi керек. Ұлтабарды шаятын жер мен, тiстi шаятын жер үшiн iш себезгiсi мен iшекке минералды сумен емшi лайдың қоспасын сифондық әдiспен жiбергенде, ол үшiн бiр үй-жайды қолдануға болмайды. Емшаралық кабинеттерде әрбiр кушетка (кресло) жеке кабиналарда орналасады.
Кабиналардың қабырғасы, белгiленген тәртiппен келiсiлген, көрiну мүмкiндiгi төмен қалың шыныдан немесе синтетикалық материалдан жасалады.
Кабиналардың арасын шектеу үшiн мақта-матадан және басқа да жұмсақ материалдардан жасалған арақабырғаны қолдануға болмайды. Емшаралық кушеткалардың астына керамикалық унитаздар қойылып немесе жуынды суды канализацияға қосатын жүйе қарастырылуы керек.

11. Для мытья, кипячения, дезинфекции резиновых трубок, наконечников, тройников должно быть выделено отдельное помещение, оборудованное в соответствии с требованиями действующих СНиП.
12. Применяемое медицинское оборудование, мебель должны иметь технические паспорта и удостоверение качества, подтверждающие их область применения и назначения в установленном порядке.
13. Вблизи группы помещений для кишечных процедур должен быть предусмотрен отдельный туалет из расчета одно очко на две процедурные кушетки для сифонных промываний кишечника или на три кишечных душа. При каждой туалетной комнате предусматривается одна умывальная раковина, электрополотенце или одноразовые полотенца.
14. Помещения отделений (кабинетов) для бальнеотерапевтических процедур, для размещения емкостей и других бальнеотехнических устройств, должны использоваться только по их прямому назначению; проведение в них каких-либо других лечебных процедур или работ, не связанных с отпуском бальнеотерапевтических процедур, запрещается.
15. В каждом подразделении отделения (кабинета) для бальнеотерапевтических процедур для медицинского персонала должны быть вывешены инструкции по производственной санитарии и правила отпуска процедур, утвержденные уполномоченным органом в области здравоохранения.
3. Требования к транспортировке минеральной воды
16. Транспортировка минеральных вод от источника до отделений (кабинетов), для бальнеотерапевтических процедур, производится по трубопроводам или подвозится в специально оборудованных автоцистернах, емкостях по согласованию с уполномоченным органом в установленном порядке.
17. При подаче минеральной воды от источника до отделения (кабинета) по трубопроводам последние должны быть уложены в соответствии с основными положениями бальнеологической техники. При этом необходимо соблюдать следующие требования:
1) проведение работ по сооружению и устройству трубопровода должно осуществляться в соответствии с действующими СНиП строительства и эксплуатации хозяйственно-питьевых водопроводов;
2) транспортирование минеральной воды должно совершаться по кратчайшему пути, без перегибов в вертикальной плоскости и с плавными поворотами в горизонтальной;
3) для устройства трубопровода, транспортирующего минеральную воду, должны применяться трубы, не коррозирующиеся под влиянием минеральной воды и выделяющегося из нее газа, не влияющие на состав воды (чугунные, из нержавеющей стали, стеклянные);
4) укладку трубопроводов рекомендуется производить в подземных галереях (закрытых, проходных, полупроходных), хорошо изолированных от попадания поверхностных атмосферных и грунтовых вод;

11. Резеңке трубкаларды, тыққыштарды, үштармақтарды жуу, қайнату, зарарсыздандыру үшiн құрылыс нормалары мен ережелерiне сай арнайы үй-жайды қарастыру керек.
12. Жұмыс бабында қолданылатын құрылғылар мен жиhаздардың техникалық паспорты болып, белгiленген тәртiпке сай, сапасына берiлген куәлiгi олардың осы мақсатқа арналғандығын растауы қажет.
13. Ішекке емшара жүргiзетiн үй-жайлардың қасында үш себезгi арқылы емдейтiн немесе емдi iшекке сифондық әдiспен жiбергенде қолданылатын әрбiр екi емшаралық кушеткаға бiр көзден келетiн дәретхана қарастырылуы керек. Әрбiр дәретхана бөлмесiнде бiр қолжуғыш раковина қарастырылып, электрлi қол кептiргiш немесе бiр рет қана пайдаланатын қолсүрткiштер болуы керек.
14. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдерге (кабинеттерге) бөлiнген үй-жайларды осы емшараларға тiкелей қатысы бар бальнотехникалық құрылымдарға керектi сыйымдылық ыдыстарын орналастыру үшiн пайдалануға болады; Мұнда бальнеотерапевтiк емге қатысы жоқ қандай да болсын емшараларды жүргiзуге болмайды.
15. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдердiң (кабинеттердiң) әрбiр бөлiмшелерiнде денсаулық сақтау саласының өкiлеттi органдары бекiткен, медицина қызметкерлерiне арналған өндiрiстiк санитария және емшараларды дұрыс жүргiзу туралы нұсқаулар iлiнуi керек.
3. МИНЕРАЛДЫ СУДЫ ТАСЫМАЛДАУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
16. Бальнеотерапевтiк емшара жүргiзу үшiн бөлiмдерге (кабинеттерге) минералдық суды тасымалдау белгiлi тәртiппен өкiлеттi органдардың келiсiмiмен су құбырлары немесе арнайы жабдықталған автоцистерналар, басқа да сыйымдылық ыдыстары арқылы әкелiнедi.
17. Бальнеотерапевтiк емшаралық бөлiмдерге (кабинеттерге) минералды суды, су құбырлары арқылы жеткiзгенде, олардың құрылысына қойылатын талаптар бальнеологиялық техниканы қолдану ережелерiне сай болуы керек. Мұндай жағдайда келесi талаптар орындалу керек:
1) құбырларды салу және құру жұмыстарын шаруашылық ауыз-су, су құбырларын салу және жұмыс iстетуде қолданылып жүрген құрылыстық нормалар мен ережелерге сәйкес жүргiзiлу керек;
2) минералды су тiк жазықтықта бұрмаламай, ал көлденеңiнде азғана бұрылыстары бар ең қысқа жолмен жеткiзiлуi керек;
3) минералды суды жеткiзетiн құбырларды салу үшiн, минералды судан және одан бөлiнетiн газдан тотығуға ұшырамайтын, судың құрамына әсер етпейтiн (шойыннан, тоттанбайтын болаттан, шыныдан жасалған) құбырлар қолданылуы керек;
4) жер бетiндегi атмосфералық және жер асты топырақтық сулардың әсерiнен сақтау үшiн жақсы оңашаланған жер астылық галереялар (жабық, өтетiн, жартылай өтетiн) су құбырларын салу ұсынылады;

5) устройство трубопроводов должно гарантировать возможность быстрого и удобного их отключения для периодических осмотров и ремонтов;
6) трубопровод должен быть заполнен по всему диаметру и вода должна находиться под давлением по отношению к растворенным в воде газам;
7) трубопровод должен быть водонепроницаемым, проверка на непроницаемость трубопровода производится один раз в год, путем гидравлического испытания под давлением (не ниже четырех атмосфер);
8) краны, вентили и задвижки изготавливаются из оловянной бронзы, морской латуни, нержавеющей стали и не должны иметь кожаных прокладок и клапанов. Разрешаются прокладки только из пищевой резины. Марки резины и других синтетических материалов, применяемых для изготовления деталей трубопроводов и конструктивных элементов технологической линии бальнеотехнических устройств, должны быть согласованы с уполномоченным органом в установленном порядке;
9) после укладки нового (ремонта существующего) или отдельного участка, трубопровод должен наполняться не менее чем на 6 часов, водопроводной водой, содержащей 75-100 миллиграмм на литр активного хлора, с последующей промывкой минеральной водой до исчезновения запаха хлора;
10) при длительном застое минеральной воды в трубопроводе (свыше двух суток) вода не подлежит использованию для отпуска процедур;
11) трубопроводы на концевых участках, перед вводом в баки (резервуары), должны иметь краны для отбора проб минеральной воды.
18. При доставке минеральной воды от источника до отделения (кабинета) в автоцистернах или других соответствующих емкостях необходимо соблюдать следующие условия:
1) минеральная вода из источника под собственным напором или газлифтом самотеком по резиновому шлангу поступает в цистерну (емкость) для перевозки воды;
2) при невозможности такого заполнения цистерн (емкостей) допускается устройство герметически закрытых водонапорных баков (из нержавеющей стали или других, не коррозирующих материалов), в которые минеральная вода из источника поступает самотеком под собственным напором, в исключительных случаях перекачивается насосом, имеющим антикоррозийные свойства;
3) водонапорные баки очищаются и дезинфицируются не реже одного раза в месяц; при обнаружении повышенного бактериального загрязнения проводится дополнительная дезинфекция средствами, разрешенными органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
4) резиновые шланги для минеральной воды должны иметь на концах накидные гайки из нержавеющей стали, оловяной бронзы, морской латуни, одна из которых накидывается на патрубок распределительного сооружения, другая - на патрубок цистерны (емкости);

5) су құбырларының құрылымы кезеңдi тексеру мен жөндеу үшiн олардың тез және ыңғайлы өшiрiлу мүмкiндiгiн кепiл ету керек;
6) су құбыры барлық диаметрi бойынша толу керек және суда ерiтiлген газға байланысты су қысымда болу керек;
7) су құбырлары су өткiзбейтiндей болу керек, құбырларды су өткiзбеушiлiгi қысым бойынша (4 атмосферадан төмен емес) гидравликалық сынау жолымен, жылына бiр рет тексерiп отыруы керек;
8) крандары, вентильдерi және ысырмалары қалайылы қоладан, теңiздiк жезден, тоттанбайтын болаттан жасалып, қайыстан жасалған аратөсемдер мен клапандар болмауы керек. Тағамдық резеңкеден жасалған аратөсемдер рұқсат етiледi. Су құбырларының бөлшектерi мен бальнеотерапевтiк құрылғылардың технологиялық желiлерiнiң құрылыстық элементтерiн дайындау үшiн қолданылатын резеңке және басқа синтетикалық материалдардың маркасы белгiленген тәртiпте өкiлеттi органмен келiсiлуi керек;
9) жаңа немесе оңаша бөлiктi салғаннан (қолданылып жүргенi жөнделгеннен) кейiн, құбыр кем дегенде 6 сағатқа 75-100 миллиграм литр белсендi хлорлы сумен толтырылып, иiсi кеткенге дейiн минералды сумен шайылуы керек;
10) су құбырында минералды су ұзақ уақыт (2 күннен артық) тұрып қалса, бұл суды емшараларға қолдануға болмайды;
11) минералды судың сынамасын алып отыру үшiн су құбырларының соңғы бөлiктерiнде, бакқа (резервуарларға) кiрер алдында кран болуы керек.
18. Минералды суды шығу көзiнен бөлiмшеге (кабинетке) дейiн автоцистернамен немесе басқа да сәйкес ыдыстармен жеткiзгенінде келесi шаралар қадағалануы керек:
1) қайнар көзiнен минералды су меншiктi тегеурiнiмен немесе газлифттi өзiнiң ағынымен резеңке түтiкшемен су таситын цистернаға (ыдысқа) құйылады;
2) цистернаны олайша (ыдысты) толтыруға мүмкiндiк болмаса, қайнардан аққан минералды су өз екпiнiмен құйылатын (тоттанбайтын болаттан немесе басқа да таттанбайтын материалдан) жасалған герметикаланып жабылған су жиналатын қондырғыларды қолдануға, амалсыз жағдайларда суды таттанбайтын қондырғыларды пайдалану арқылы пiсiп құюға рұқсат етiледi;
3) тегеурiндi су бактарын айына кем дегенде бiр рет тазалап және зарарсыздандырып тұру керек; бактериалды ластану жоғары дәрежеде болған жағдайда, Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарымен рұқсат еткен зарарсыздандырғыш заттармен қосымша зарарсыздандыру жұмыстары жүргiзiледi;
4) минералды суға арналған резеңке түтiктердiң ұшында таттанбайтын болаттан, қалайылы қоладан, теңiздiк жезден жасалған бұралмалы тартқыш болуы керек, олардың бiрi тарататын құрғылардың келте құбырларына, екiншiсi цистернаның (ыдыстың) келте құбырына кигiзiледi;

5) заполнение цистерн (емкостей) через открывающиеся люки категорически запрещается; резиновые шланги должны храниться в специальных плотно закрывающихся ящиках (емкостях) из некоррозирующего материала, установленных в помещении каптажа;
6) перед наливом минеральной воды из скважины или водонапорного бака в цистерну (емкость) резиновый шланг, накидные гайки, патрубки обрабатываются дезинфицирующими средствами в установленном режиме разрешенными в установленном порядке препаратами, с последующим промыванием минеральной водой. Цистерна (емкость) дезинфицируется под наблюдением медицинского работника не реже одного раза в неделю, при обнаружении бактериального загрязнения - немедленно. Проведение дезинфекции отмечается в специальном журнале (приложение 2);
7) во время передвижения заправочные патрубки цистерн (емкостей) закрываются съемными заглушками из некоррозирующего материала;
8) перевозка резиновых шлангов запрещается. Каждое отделение (кабинет) должно иметь свой резиновый шланг с накидными гайками. Шланг должен храниться в специальном закрывающемся ящике, либо в другой емкости из некоррозирующего материала;
9) перед сливом минеральной воды из цистерны (емкости) в приемное устройство резиновый шланг, накидные гайки и патрубки дезинфицируются с последующим промыванием минеральной водой (приложение 1).
4. Требования к хранению и подготовке минеральной воды
для бальнеотерапевтических процедур
19. В каждом отделении (кабинете) устройства для приема минеральной воды должны располагаться внутри помещений и обеспечивать:
1) возможность быстрого удобного слива минеральной воды из цистерны (емкости) под собственным напором в приемные баки (резервуары);
2) сохранность природных свойств и качественный состав минеральной воды.
20. Подача минеральной воды в приемные баки (резервуары) должна осуществляться под воду (ближе ко дну) через патрубок с плавным расширением на конце трубы. Сливной резиновый шланг может подаваться к цистерне (емкости) через оборудованный в стене здания плотно закрывающийся люк.
21. Баки (резервуары) для хранения минеральной воды должны устанавливаться с учетом ее поступления в процедурные кабинеты самотеком и в конструктивном отношении должны обеспечивать максимальную сохранность физико-химических и бактериологических свойств минеральной воды.
22. Баки (резервуары) должны отвечать следующим требованиям:
1) форма баков должна быть цилиндрическая вертикальная с меньшим диаметром для уменьшения соприкосновения поверхности минеральной воды с воздухом; при сооружении больших емкостей может быть допущена кубическая форма; иметь максимально герметизированные люки;

5) цистерналарды (ыдыстарды) ашылатын люк арқылы толтыруға болмайды; резеңке түтiкшелер каптаж үй-жайларында бекiтiлген таттанбайтын материалдан жасалған тығыз жабылатын арнайы жәшiктерде (ыдыстарда) сақталуы керек;
6) минералды суды ұңғымадан немесе тегеурiндi су багiнен цистернаға (ыдысқа) құяр алдында резеңке түтікшенi, бұралмалы тартқышты, келтеқұбырларды белгiлеген тәртiпте, рұқсат етiлген құпалдармен, белгiленген режимде зарарсыздандыратын заттармен өңдеп, соңынан минералды сумен шаю керек. Цистерна (ыдыс) медициналық қызметкердiң бақылауымен кем дегенде аптасына бiр рет, ал бактериалды ластану болса тез арада зарарсыздандырылады. Зарарсыздандыру жұмысының жүргiзiлгендiгi туралы арнайы журналда тiркеледi (2 Қосымша);
7) қозғалыс кезiнде цистернаның (ыдыстың) салатын келте құбырлары таттанбайтын материалдан жасалған, алынып салатын бұқтырмалармен жабылады;
8) резеңке түтiкшелердi тасымалдауға болмайды. Әрбiр бөлiмшенiң (кабинеттiң) өзiнiң салмалы сомыны бар резеңке түтікшелерi болу керек. Түтiкше арнайы жабылатын жәшiкте немесе таттанбайтын материалдан жасалған басқа ыдыста сақталуы керек;
9) минералды суды цистернадан (ыдыстан) қабылдағыш құрылғыға құярдың алдында резеңке түтікше, салмалы сомындар және келтеқұбырлар зарарсыздандырылады да, соңынан минералды сумен шайылады (1 Қосымша).
4. БАЛЬНЕОТЕРАПЕВТIК ЕМШАРАЛАРFА АРНАЛҒАН МИНЕРАЛДЫ
СУДЫ ДАЙЫНДАУ МЕН САҚТАУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
19. Әрбiр бөлiмшелерде (кабинеттерде) минералды суды қабылдауға арналған құрылғыларды үй-жайлардың iшiнде орналастырып, қамтамасыз ету керек:
1) минералды судың цистернадан (ыдыстан) өзiнiң ағынымен қабылдағыш бактарға (резервуарларға) ыңғайлы және тез құйылуын;
2) минералды судың табиғи қасиеттерi мен сапалылығының сақталуын.
20. Минералды суды қабылдағыш бактарға (резервуарларға) құю судың астында, құбырының ұшы азғана кеңейтiлген келтеқұбыр арқылы жүргiзiлу керек. Цистернаға (ыдысқа) су құятын резеңке шлангты ғимараттың қабырғасында орнатылған тығыз жабылатын люк арқылы жiберуге болады.
21. Минералды суларды сақтауға арналған бактар (резервуарлар) емшаралық кабинеттерге өзiнiң ағынымен келетiндей есептетiлiп, орнатылу керек және оның құрылысы минералды судың физика-химиялық және бактериялогиялық қасиеттерiнiң барынша сақталуын қамтамасыз ету керек.
22. Бактар (резервуарлар) келесi талаптарға сай болулары керек:
1) бактар минералды сулардың бетiнiң ауамен қатынасын азайту үшiн тiк цилиндрлiк, кiшi диаметрлiк түрде болулары керек; үлкен ыдыстарды құрғанда ол кубтық түрде де болуы мүмкiн; қымталған люктары болу керек;

2) "дыхательные" клапаны должны исключать попадание внешнего воздуха в бак (резервуар); устройства для выделения газа в виде прямых открытых трубок запрещается;
3) изготавливаются из материалов, не оказывающих влияния на физико-химический состав минеральной воды и не разрушающихся от соприкосновения с ней. Оборудуются указателями уровня воды, переливной трубой с гидравлическим затвором и сливной трубой, выведенной со дна. Из переливной и сливной трубы вода должна поступать в канализацию через воздушный разрыв;
4) выпуск минеральной воды к процедурным кабинам должен устраиваться на высоте 10-15 сантиметров от его дна;
5) диаметр труб, подающих минеральную воду в бак (резервуар) и выводящих ее из бака, должен обеспечивать полное заполнение трубопровода водой;
6) вся запорная арматура должна изготовляться из нержавеющей стали, оловянной бронзы, морской латуни.
23. Срок хранения минеральной воды в баках (резервуарах) должен быть не более двух суток.
24. При невозможности подачи минеральной воды к процедурным кабинетам самотеком, допускается ее подкачка насосами или создание в баках (резервуарах) пневматического подпора сжатым газом. При этом искусственная подкачка воды должна осуществляться непосредственно в трубопроводы, установка дополнительных напорных баков или других промежуточных емкостей не допускается.
25. При подкачке воды насосами необходимо соблюдать следующие условия:
1) насосы должны быть изготовлены из материалов, обладающих антикоррозийными свойствами;
2) минеральная вода из бака (резервуара) должна подаваться к насосу самотеком;
3) все полости насоса, заполняемые минеральной водой, должны быть герметичными.
26. Подогрев минеральной воды должен осуществляться в малолитражных противоточных аппаратах, работающих на горячей воде. Непосредственное введение теплоносителя (змеевиков с горячей водой или паром, теплоэлектронагревателей) в баки (резервуары) с минеральной водой запрещается.
27. В конструктивном отношении нагревательные аппараты должны гарантировать:
1) полную герметичность полостей для нагрева минеральной воды;
2) нагревание минеральной воды до температуры не выше плюс 42 градусов С;
3) бесперебойную проточность минеральной воды. Хранение нагретой воды в нагревательных аппаратах, а также в каких-либо промежуточных баках или емкостях запрещается;
4) возможность полного опорожнения аппаратов от находящихся в них остатков минеральной воды;
5) доступность для периодических осмотров и ремонтов;
6) безопасность для обслуживающего персонала.
28. На каждой отдельной ветке трубопровода необходимо предусмотреть кран для отбора проб минеральной воды для анализов.

2) "тыныс алатын" клапандар сыртқы ауаны бакқа (резервуарға) жiбермеуi керек; газ бөлуге арналған құрылғыларды тiк ашық құбыр ретiнде салуға болмайды;
3) минералды сулардың физика-химиялық құрамына әсер етпейтiн және онымен жанасқанда бұзылмайтын материалдардан жасалады. Судың деңгейiн көрсеткiшпен, гидравликалық жапқышы бар ағызатын құбырмен және түбiнен шығарылған құятын құбырмен жабдықталады. Ағызатын және құятын құбырдан су ауа арқылы бөлiнiп, одан соң канализацияға ағу керек;
4) минералды суды емшаралық кабиналарға құю түтiгi оның түбiнен 10-15 сантиметр биiктiкте орнатылуы керек;
5) минералды суды бакқа (резервуарларға) әкелетiн және оларды бактан шығаратын құбырлардың диаметрi бiр бiрiне сай болып су шығаратын құбыр сумен толық толтырылуы керек;
6) барлық жапқыш арматуралар таттанбайтын болаттан, қалайылы қоладан, теңiздiк жезден жасалуы керек;
23. Минералды сулардың бактардағы (резервуарлардағы) сақталу мерзiмi 2 тәулiктен артық болмауы керек.
24. Минералды сулардың өз ағынымен емшаралық кабинеттерге берiлуiне мүмкiндiк болмаса, оларды сорғылармен сору немесе бактарда (резервуарларда) сығылған газбен пневматикалық қысым тудыру керек. Бұл жағдайда түсiрiлген қысым суды құбырларға ағызуы керек, қосымша тегеурiндi су бактарын немесе басқа аралық сыйымдылықты қолдануға болмайды.
25. Сорғымен суды сорған кезде төмендегi шарттарды сақтау қажет:
1) сорғы тоттандырмайтын қасиеттерi бар материалдардан дайындалуы керек;
2) бактан (резервуардан) алынған минералды су сорғыға өз бетiмен ағып келуi қажет;
3) сорғының минералды сулар толтырылған барлық iшкi қуыстары су шықпайтындай саңылаусыз болуы қажет.
26. Минералды суларды жылыту сыйымдылығы аз, ыстық сумен жұмыс iстейтiн су ақпайтын аппараттарда iске асырылады. Минералды суы бар бактарға жылутасығыштарды (ыстық суы немесе буы бар иiртүтiк, жылуэлектржылытқыштар) тiкелей енгiзуге болмайды.
27. Жылыту аппараттардың құрылымы мыналарға кепiлдеме беруi керек:
1) минералды суды жылыту қуыстарының iшi су кiрмейтiндей саңылаусыз болуы;
2) минералды суды жылыту температурасы 42о-ден жоғары болмауы;
3) минералды сулардың үздiксiз ағуына, жылытылған суды жылыту аппараттарында, сондай-ақ аралық бактарда немесе ыдыстарда сақтауға;
4) аппараттарды ондағы минералды су қалдықтарынан толығымен тазарту мүмкiндiгiне;
5) үнемi тексерiп, жөндеудiң қолайлылығын қарастыруға;
6) қызмет көрсететiн персоналдардың қауiпсiздiгiне.
28. Құбыр жолдарының әрбiр жеке тармақтарынан минералды судың сынамасын алу үшiн кран қоюды қарастыру қажет.

5. Требования к отпуску бальнеотерапевтических процедур
29. Для проведения сифонных и подводных промываний кишечника, кишечного душа, введения в кишечник смеси минеральной воды и лечебной грязи, промываний желудка и гинекологических орошений у каждой процедурной кушетки устанавливается индивидуальный градуированный сборник-дозатор для отмеривания необходимого для процедуры количества минеральной воды.
30. Для введения в кишечник смеси минеральной воды и лечебной грязи, кроме дозатора, должно быть оборудовано устройство для размешивания грязи и приготовления смеси. Устройство изготавливается из коррозионно-стойких материалов и в конструктивном отношении должно гарантировать невозможность бактериального загрязнения смеси.
31. Для орошения и гидромассажа десен допускается насадка резиновых трубок непосредственно на отведенные от трубопровода патрубки.
32. Дозаторы и все их детали должны изготовляться из коррозионно-стойких материалов. Предпочтение должно отдаваться стеклянным дозаторам прямой цилиндрической формы. При применении дозаторов из непрозрачных материалов, они должны быть снабжены градуированными показателями количества и уровня минеральной воды.
33. Дозаторы должны иметь автономное присоединение к трубопроводу, позволяющее быстро и легко включать и отключать дозатор и автономный выпуск неиспользованных остатков минеральной воды; быть доступными для очистки и дезинфекции. Подача минеральной воды в дозатор из трубопровода должна осуществляться через воздушный разрыв.
34. Устройство герметических О-образных или полностью открытых (без крышек) дозаторов, перелив минеральной воды из дозаторов в приемные баки запрещается.
35. Для каждого дозатора необходимо иметь не менее трех наборов резиновых трубок, наконечников, тройников и других деталей, применяемых для процедур. После каждой процедуры набор должен меняться полностью.
36. Каждая процедурная кушетка в соответствии с дневной нагрузкой должна быть обеспечена достаточным количеством клеенок, прокладок, салфеток, которые должны меняться после каждой процедуры.
37. Применяемые наборы резиновых трубок со всеми конструктивными деталями, должны подвергаться дезинфекции, очистке и стерилизации; клеенки, прокладки, салфетки - дезинфекции (приложение 1).
38. Применяемая для бальнеотерапевтических процедур минеральная вода должна соответствовать требованиям государственного стандарта N 2761-84 "Источники централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения".

5. БАЛЬНЕОТЕРАПЕВТIК ЕМШАРАЛАР ЖҮРГІЗУГЕ
ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
29. Iшектi сифондық әдiспен және су астында шаю үшiн, ішек себезгiсi арқылы iшекке минералды сулар мен емдiк балшықтың қосындысын енгiзу үшiн, асқазанды тазалау мен гинекологиялық бүрку жүргiзу үшiн әрбiр емшаралық кушетканың қасына емшара жүргiзуге арналған минералды судың қажеттi мөлшерiн көрсететiн жинақты-мөлшерлегiш орнатылуы керек.
30. Минералды сулар мен емдiк балшықтарды ішекке енгiзу үшiн мөлшерлегiштен басқа, балшықты өлшейтiн және қосынды дайындайтын басқа да құрылғылармен жабдықталуы керек. Құрылғы таттануға қарсы тұратын материалдан дайындалып және құрылымы жағынан iшiндегi қосындының бактериалды ластануына жол бермейтiндей кепiлдеме беруi керек.
31. Қызыл иектi шайғанда және оған сумен массаж жасағанда суды құбырлардан келте құбырлар арқылы тiкелей алу үшiн резеңке түтiкшелердi пайдалануға болады.
32. Мөлшерлегiштер мен олардың барлық бөлшектерi таттанбайтын материалдардан жасалуы керек. Таңдау кезiнде артықшылық тiк цилиндрлi шыны мөлшерлегiштерге берiлуi керек.
Мөлдiр емес материалдардан жасалған мөлшерлегiштердi қолданғанда, оларда минералды сулардың мөлшерi мен көлемiн көрсететiн белгiленген өлшем болуы қажет.
33. Мөлшерлегiштер минералды сулардың пайдаланылмаған қалдықтарын автономды шығаруға, мөлшерлегiштi тез және жылдам қосып, өшiретiн мүмкiндiгi бар су құбырларына автономды түрде жалғанып, тазалау мен зарарсыздандыруға ыңғайлы болуы қажет.
34. Саңылаусыз О-түрiндегi құрылғыларды немесе толығымен ашық мөлшерлегiштерден (қақпағы жоқ) минералды судың тасып төгiлуi арқылы қабылдағыш бактарды толтыруға болмайды.
35. Әрбiр мөлшерлегiштерде емшараларды жүргiзуге қолданылатын резеңке түтiкшелердiң 3 жиынтығы, ұштықтары, үштiктерi және басқа да қосалқы заттары болуы керек. Әрбiр емшарадан кейiн бұл жиынтықтар толығымен ауыстырылуы керек.
36. Әрбiр емшаралық кушеткалар күндiзгi жүктемесiне сәйкес әрбiр емшарадан кейiн ауыстырып тұру үшiн жеткiлiктi көлемде қажеттi төсенiш клеенкалармен, төсенiштермен, төсенiш орамалдармен қамтамасыз етiлуге тиiс.
37. Қолданылатын резеңке түтікшелер, барлық конструктивтi бөлшектер зарарсыздандырылуы, тазартылуы және стерилизациядан өтуi керек; төсенiш клеенкалар, төсенiштер, төсенiш орамалдар - зарарсыздандырылуға тиiс (1 қосымша).
38. Бальнеотерапевтiк емшаралар үшiн қолданылатын минералдық су "Орталықтандырылған шаруашылық-ауыз суымен қамтамасыз ету көздерi туралы" 2761-84 Мемлекеттiк стандарттың талаптарына, емдеу үшiн қолданылатын балшық тиiстi нормативтi құжаттарға сәйкес болуы керек.

39. Руководитель лечебно-оздоровительной организации должен обеспечить проведение ведомственного лабораторного контроля качества минеральной воды и лечебной грязи. Отбор проб минеральной воды производится в следующих контрольных точках: источник минеральной воды, автоцистерны, емкости для перевозки и хранения воды, шланги для налива воды, дозаторы, нагреватели, трубопроводы. Санитарно-химические и радиологические исследования источников минеральной воды и лечебной грязи проводится один раз в год, микробиологическое исследование источника и в остальных точках отбора минеральной воды и лечебной грязи - один раз в месяц.
6. Требования к медицинскому и обслуживающему персоналу
40. Медицинский и технический обслуживающий персонал по обслуживанию и ремонту бальнеотехнических устройств отделений (кабинетов) должен проходить предварительный и периодический медицинский осмотр, специальные медицинские обследования в установленном порядке.
Медицинский и обслуживающий персонал обеспечиваются спецодеждой в соответствии с действующими нормами. Спецодежда должна храниться в индивидуальных шкафах.
41. Прием пищи персоналом в лечебно-производственных помещениях запрещается.
42. Стирка прокладок, салфеток и их сушка в кабинетах запрещается.
43. Перед началом работы каждой рабочей смены персонал проверяет исправность оборудования по всей технологической линии. При обнаружении каких-либо дефектов (неисправностей) при проверке, а также при работе следует немедленно сообщать об этом заведующему отделением (кабинетом), а при его отсутствии - руководителю лечебно-профилактической организации. До устранения выявленного дефекта проведение процедур запрещается. Обо всех проведенных мероприятиях, обязательно делаются соответствующие записи в журнале.
44. После каждой процедуры должно проводиться тщательное двукратное мытье рук в теплой проточной воде с мылом. Персонал должен пользоваться индивидуальными полотенцами, сменяемыми ежедневно или салфеткой одноразового пользования. В случае загрязнения кровью или другими выделениями руки должны быть обработаны тампоном, смоченным одним из дезинфицирующих растворов, разрешенных в установленном порядке.
45. В основных производственных помещениях влажная уборка (стен, пола, оборудования) должна производиться в конце каждой рабочей смены.
Генеральная уборка производится один раз в неделю. Помещение и все оборудование протирают ветошью, обильно смоченной дезинфицирующим раствором или орошают стены и полы из гидропульта, оборудование протирают. После экспозиции в течение одного часа все оборудование моют водой с последующим ультрафиолетовым облучением.

39. Емдеп-сауықтыру ұйымының басшысы минералды су мен емдеуге қолданылатын балшықтың сапасына ведомстволық зертханалық бақылау жүргiзудi қамтамасыз етуге тиiс. Минералды судан алынатын сынама төмендегiдей бақылаудағы нүктелерден алынады: минералды су көзiнен, автоцистерналардан, суды құйып таситын және сақтайтын сыйымдылықтардан, суды құюға арналған түтікшелерден, дозаторлардан, қыздырғыштардан, тасымалдаушы құбырлардан. Минералды су көзiн және емдеуге қолданылатын балшықты санитарлық-химиялық және радиологиялық тексеру жылына бiр рет, минералды су көзiне, оның басқа сынама алынатын нүктелерiнде және балшыққа микробиологиялық тексеру айына бiр рет жүргiзiледi.
6. МЕДИЦИНАЛЫҚ ЖӘНЕ БАСҚА ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТЕТIН ПЕРСОНАЛДАРҒА
ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
40. Бөлiмшенiң (кабинеттiң) жұмысын атқаратын бальнео-техникалық құрылғыларының жұмысын қамтамасыз етiп, жөндейтiн медициналық және техникалық қызмет көрсететiн персоналдар медициналық тексеруден, заң жүзiнде бекiтiлген тәртiпке сәйкес жұмысқа түсер алдында және керектi мезгiлдерде өтiп отырулары тиiс. Медициналық және техникалық қызмет көрсететiн персоналдар қолданыстағы нормаларға сәйкес, арнайы киiммен қамтамасыз етiлуi қажет. Арнайы киiмдер жеке және жалпы қолданыстағы киiм iлетiн орындарда сақталуы керек.
41. Персоналдардың емдеу-өндiрiстiк үй-жайларында тамақ iшуiне болмайды.
42. Төсенiштер мен орамалдарды жуып, кабинеттерде кептiруге болмайды.
43. Әрбiр жұмыс кезеңi басталар алдында персонал барлық технологиялық линиядағы жабдықтардың жарамдылығын тексередi. Тексеру барысында немесе жұмыс уақытында қандай да бiр ақау анықталған жағдайда бөлiмше (кабинет) меңгерушiсiне, ол болмаған жағдайда емдеу-профилактикалық ұйымының басшысына жедел хабарлауы керек. Табылған ақауды жөндегенге дейiн емшараларды жүргiзуге тыйым салынады. Барлық қолданылған шаралар жайында мiндеттi түрде журналда жазылуы керек.
44. Әрбiр емшарадан кейiн қолды ыстық сумен сабындап жуу керек. Персонал, күн сайын ауыстырылып тұратын сүлгiмен немесе бiр рет қолдануға жарайтын қол сүрткiмен сүртiнуi қажет. Қолына қан немесе басқа да жағынды жұққан кезде қолдары белгiленген тәртiппен рұқсат етiлген зарарсыздандырғыш ерiтiндiлердiң бiрiне малынған мақтамен сүртiлуi тиiс.
45. Негiзгi өндiрiстiк үй-жайларда ылғалды тазарту жұмыстары жұмыс кезеңiнiң соңында жүргiзiлуге тиiс.
Кең көлемдегi тазарту жұмыстары аптасына бiр рет жүргiзiледi. Yй-жайды және барлық жабдықтарды зарарсыздандыратын ерiтiндiлерге малынған шүберекпен сүртедi немесе қабырғалар мен едендi гидропульт арқылы шаяды, жабдықтарды сүртедi. Осыдан кейiн бiр сағат бойына барлық жабдықтарды сумен жуады, артынан ультракүлгiн сәулемен әсер етедi.

46. Уборочный инвентарь должен быть маркирован, применяться строго по назначению и храниться в установленных местах.
47. Наборы резиновых трубок, наконечники, резиновые перчатки должны подвергаться дезинфекции и стерилизации в соответствии с приложением 1.
48. Кабинеты, где проводятся процедуры, оснащают ультрафиолетовыми лампами с учетом объема помещения.
Приложение 1
к санитарным правилам и нормам
"Санитарно-гигиенические и
противоэпидемические требования к
устройству и эксплуатации отделений
(кабинетов) бальнеотерапевтических
процедур"
Режимы дезинфекции объектов отделений (кабинетов)
бальнеотерапевтических процедур
Наименование    |Способ и средства|Время экспо-|Периодичность| Примечания
объектов обезза-|обеззараживания  |зиции       |  обработок  |
раживания     |                 |            |             |
________________|_________________|____________|_____________|_____________
1        |        2        |      3     |      4      |      5
________________|_________________|____________|_____________|_____________
Автоцистерны     Заполняется до     Один час    Не реже одно-  С последую-
(емкости) для    полного объема                 го раза в      щей промыв-
перевозки воды,  одним из раство-               месяц          кой питье-
баки для хране-  ров: 1% гипо-                                 вой водой
ния минеральной  хлорита кальция,                              до полного
воды, трубопро-  0,0025% акватабса                             исчезновения
воды, насосы и                                                 запаха и де-
нагреватели                                                    зинфектанта
Кабинеты         Влажная уборка с               После каждой
применением мою-               рабочей смены
щих средств
Генеральная влаж-
ная уборка с при-
менением одного
из растворов:
1% гипохлорита     30 минут    Не реже
кальция,                       одного раза в
0,02% клорсепта    30 минут    неделю
1,0% дезэфекта     30 минут
0,05% септокаля    60 минут
0,2% бромосепта    30 минут
1,0% дезапрева     30 минут
Санитарно-       Обильно орошаются
техническое      одним из раство-
оборудование     ров:
(ванны, ракови-  1% гипохлорита     60 минут    После каждой   Протирание
ны)              кальция                        рабочей смены  или дву-
1% дезэфекта       30 минут                   кратное
0,05% септокаля    45 минут                   орошение,
после каждой
процедуры
Патрубки цистерн Орошением одним                Перед каждой   С последую-
и водонапорных   из растворов:                  насадкой ре-   щим ороше-
баков, резиновые 1% гипохлорита     10 минут    зиновых шлан-  нием мине-
шланги, накидки, кальция                        гов для        ральной
гайки, заглушки  1% дезэфекта                   заполнения     водой

46. Жинау заттарына белгi қойылуы керек, дәретхана мен кабинеттерге бөлек-бөлек қолданылып, белгiленген орындарда сақталады.
47. Резеңке құбырларының жиынтығы, ұштықтар, резеңке қолғаптар осы санитарлық ережелер мен нормалардағы 1 қосымшаға сәйкес зарарсыздандырылады және стерилизациядан өтедi.
48. Емшара жүргiзiлетiн кабинеттер, үй-жайдың көлемiн ескере отырып, ультракүлгiн шамдармен жабдықталады.
"БАЛЬНЕОТЕРАПЕВТIК ЕМШАРА ЖYРГIЗЕТIН
БӨЛIМДЕРДЕН (КАБИНЕТТЕРДIҢ) ҚҰРЫЛЫМЫНА
ЖӘНЕ ОЛАРДЫ ПАЙДАЛАНУ БАРЫСЫНДА
ҚОЙЫЛАТЫН САНИТАРЛЫҚ-ГИГИЕНАЛЫҚ ЖӘНЕ
ЭПИДЕМИЯҒА ҚАРСЫ БАҒЫТТАЛҒАН ТАЛАПТАР"
санитарлық ережелерi мен нормаларына
1 қосымша
Бальнеотерапевтiк емшаралар бөлiмшесi (кабинеттерi)
объектiлерiн зарарсыздандыру тәртiбi
___________________________________________________________________
Зарарсыздандыру    Зарарсыздандыру    Зарарсыз. Өңдеудің  Ескертулер
объектілерінің     заттары және       дандыру   мерзімдері
атауы             әдiстерi         мерзімі
____________________________________________________________________
Суды тасымал.   Толық көлемде мына            Кем дегенде Соңынан
дауға арналған  ерітiндiлердiң бiрi.          айына бір   заразсыз.
автоцистерналар  мен толтырылады: кем  1 сағат  рет       дандырғыш
(ыдыстар), мине. дегенде 25%, 1%                          тың иісі
ралды суды сақ.  белсендi хлорамин                        толық кет.
тауға арналған   құраған, тұндырылған                     кенге дей.
су құбырлары,    1% хлорлы әкпен;                         ін ауыз
сорғылар және    1% кальцийдiң гипо.                      сумен шай.
ысытқыштар       хлоридiмен, 0,0025%                      лады
акватабспен
Санитарлық-      Мына ерiтiндiлердiң            Әрбір    Әрбір емша.
техникалық       бірімен бүркіледі:    60 минут жұмысшы   радан ке.
жабдықтар        2% тұндырылған хлорлы          кезеңінен йін екі (ванналар        әкпен, 1% хлорамин.            кейін     мәрте ша.
раковиналар)     мен немесе 1%                            йылады
кальцийдiң гипохлори. 30 минут           немесе
дiмен, 1% дезэфектi.  45 минут           сүртіледі
мен, 0,05%
септокалмен
Цистерналар және Мына ерiтiндiлердiң            Цистерналар.Соңынан
су тегеурінді    бiрiмен суармалау:             дан минерал. минер. бактардың келте- 1% хлораминмен        10 минут ды суларды   алды құбырлары,       1% кальцийдiң                  төгерде не   сумен
резеңке шланг.   гипохлоридiмен                 оларды       шайыла.
тар, салмалар,   1% дезэфектiмен                толтырғанда    ды

0,02% клорсепта                или слива ми-
Погружением в      30 минут    неральной
один из названных              воды из
растворов                      цистерн
Клеенчатые и     Погружение в один              После каждого  С последую-
тканевые         из растворов:                  использования  щей промыв-
подкладки, фар-  1% гипохлорита     30 минут                   кой в воде и
туки, резиновые  кальция                                       сушке
перчатки, убо-
рочная ветошь
Стеклянные тру-  Циркуляционная                 После каждой   С последую-
бопроводы        промывка:                      рабочей смены  щей промыв-
горячей водопро-   20 минут    Не реже        кой горячей
водной водой или               одного раза    питьевой во-
0,5% раствором                 в месяц        дой до ис-
соляной кислоты.                              чезновения
Заполнение до                                 следов
полного объема                                кислоты
одним из раство-
ров:
1% гипохлорита     один час    Не реже        С последую-
кальция                        одного раза в  щей цирку-
0,15% бромосепта   30 минут    неделю         ляционной
1% дезэфекта       30 минут                   промывкой
0,05% клорсепта    30 минут                   горячей пи-
тьевой во-
дой до ис-
чезновения
дезинфек-
танта
Дозаторы         Кипячение          20 минут    После каждой   С последую-
Заполнение всего               рабочей смены  щей промыв-
объема одним из                               кой горячей
растворов:                                    водопровод-
1% гипохлорита     60 минут                   ной водой
кальция                                       до полного
0,05% клорсепта                               исчезнове-
1% дезэфекта                                  ния дезин-
0,15% бромосепта                              фектанта
0,5% дезапрева     30 минут
Наборы резино-   Кипячение в воде   30 минут    После каждого  После пред-
вых трубок,      Погружение в один              применения     варительной
наконечники,     из растворов:                                 промывки
соединительные   1% гипохлорита     30 минут                   горячей
трубки, тройники кальция,                                      водой в
и другие мелкие  1% дезэфекта       60 минут    После каждого  специальной
детали, приме-   0,1% септокаля                 применения     моечной
няемые для       0,15% бромосепта   60 минут                   раковине
непосредствен-   0,1% клорсепта     30 минут
ного отпуска     0,5% дезапрева     60 минут
процедур                                        После каждой
рабочей смены
_____________________________________________________________________________________
Разрешается применение дезинфицирующих средств, зарегистрированных в Министерстве здравоохранения Республики Казахстан.
Приложение 2
к санитарным правилам и нормам
"Санитарно-гигиенические и
противоэпидемические требования к
устройству и эксплуатации отделений
(кабинетов) бальнеотерапевтических
процедур"
Журнал
регистрации дезинфекции в отделениях (кабинетах)
бальнеотерапевтических процедур
Наименование объектов обеззараживания
Дата де- зинфек- ции
Способ и сред- ства дезинфек-  ции
Дата проведения генеральной убор- ки с дезинфекцией
Подпись лица, от- ветственного за дезинфекцию
1
2
3
4
5
__________________________________________________________________________________

сомындар,        0,02 клорсептпен               оларды
бітеуіштер       Аталған ерiтiндiлер.  30 минут резеңке
дің бiрiне батыру              шлангтармен
жалғастыр.
ғанда
Клеенкалы және   Мына ерiтiндiлердiң            Әрбір        Соңынан
мата төсемдер,   бiрiне батыру керек:           қолданғаннан суда
алжапқыштар,     0,5% тұндырылған               кейін        жуылып,
резеңке қолқап.  хлорлы әктiң ерiтiн.  30 минут              кептір.
тар сүртуге      дiсiне, 1% хлора.                           іледі
арналған         минге, 1% кальцийдiң
шүберек          гипохлоритіне
Шыны су құбыр.   Айналмалы жуу:                 Әрбiр      Соңынан
лары             Су құбырлық ыстық су  20 минут жұмысшы    қышқылдың
немесе 0,5% тұз                кезеңінен  iзi кет.
қышқылының                     кейін      кенге де.
ерітіндісімен.                             йін ыстық
Барлық көлемді                           ауыз сумен
ерiтiндiлердiң бiрi.                       жуылады
мен толтыру: 1% каль.          Аптасына    Соңынан
цийдің гипохлоритiмен 1 сағат  кем дегенде зарарсыз
1% хлораминмен 0,15%  1 сағат  бір рет      дандыра.
бромосептпен 1%       30 минут             тын зат.
дезэфектпен           30 минут             тың ізі
0,05% клорсептпен     30 минут              кеткен.
ге дейін
ыстық
ауыз су.
мен ай.
налдыра
жуылады
Дозаторлар       Қайнату:              20 минут Әрбiр       Соңынан
Барлық көлемдi                 жұмысшы     зарарсыз
ерiтiндiлердiң бiрi.           кезеңінен   дандыру.
мен толтыру: 1% тұн.           кейін       шы зат
дырылған хлорлы                            тың иісі
әкпен                 60 минут             мен ізі
1% хлораминмен                             кеткенге
1% кальцийдiң гипо.                         дейін
хлоритiмен                                 ыстық
0,05% клорсептпен                          құбыр
1%-ды дезэфектпен                          сумен
0,15% бромосептпен                         жуылады
0,5% дезапревпен      30 минут
Емшаралар        Суда қайнату          30 минут Әрбiр       Арнайы
жүргiзуге        Ерітінділердің                 қолданған.  жуатын арналған         біріне батыру: 1%              нан кейін   ракови.
резеңке          хлораминге, 1% каль.  30 минут Әрбір       нада ал.
түтiктердiң      цийдiң гипохлоритiне  60 минут қолданған.  дын ала
жиынтығын,       1% дезэфектте                  нан кейін   ыстық
ұштарын,         0,1% септоналға       60 минут Әрбір       сумен
бiрiктiретiн     0,15% бромосептке     30 минут жұмысшы     жақсылап
түтiктердi,      0,1% клорсептке       60 минут кезеңінен   жуғаннан
үштармақтар      0,5% дезапревке                кейін       кейін
және ұсақ
бөлшектер
____________________________________________________________________