Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2002 года N 2003. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговым Кодексом) приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан.
2. Управлению международного налогообложения Налогового комитета МФ РК (С. Сарбасов) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
Министр
Согласованы                         Утверждены
Заместителем Председателя           приказом Министра финансов
Национального Банка                 Республики Казахстан
Республики Казахстан             от 3 октября 2002 года N 469
от 4 октября 2002 года
Правила администрирования международных договоров
об избежании двойного налогообложения и предотвращении
уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество),
заключенных Республикой Казахстан <*>
Сноска. По всему тексту Правил: слова "по форме N 2" исключены;
слова "законодательными актами" заменены словом "законами" - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 194 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый Кодекс) и предусматривают порядок администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан (далее - международные договоры).
Положения международного договора применяются к лицам, которые являются резидентами одного или обоих государств, заключивших такой договор. Положения международного договора не распространяются на резидента государства, с которым заключен международный договор, если этот резидент использует положения международного договора в интересах другого лица, не являющегося резидентом государства, с которым заключен международный договор.
Сноска. Преамбула с изменениями - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .

Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 11 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2003. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
9. "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы № 469 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2003 болып тіркелді, "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетені" журналында жарияланды, 2003 ж., № 8, 804-құжат).
.........
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"  Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Салық Кодексi) сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлген Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру ережесi бекiтiлсiн.
2. Халықаралық салық салу басқармасы (С.Сарбасов) мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне осы бұйрықты жiберсiн.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Төрағасының
орынбасары
2002 жылғы
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2002 жылғы 3 қазандағы
N 469 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасымен жасалған қосарланған салықты
болдырмау және табыс пен капиталға (мүлiкке) салық
төлеуден жалтарудың алдын-алу жөнiндегi халықаралық
шарттарды әкiмшiлiктендiру ережелерi
Ескерту: Ережелердің барлық мәтіні бойынша:
"N 2 нысан бойынша" деген сөздер алынып тасталды;
"заңнама актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiнiң (Салық кодексi) (бұдан әрi - Салық Кодексi) 194-бабына сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасымен жасалған қосарланған салықты болдырмау және табыс пен капиталға (мүлiкке) салықтар төлеуден жалтарудың алдын-алу жөнiндегi халықаралық шарттарды (бұдан әрi - халықаралық шарттар) әкiмшiлiктендiру тәртiбiн көздейдi.
Халықаралық шарттың ережелері осындай шарт жасасқан мемлекеттің бірінің немесе екеуінің де резиденті болып табылатын тұлғаларға қолданылады. Егер халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылмайтын басқа тұлғаның мүдделеріне халықаралық шарттың ережелерін пайдаланатын болса, ол резидентке Халықаралық шарттың ережелері қолданылмайды.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

1. Методы отнесения на вычеты управленческих и
общеадминистративных расходов юридического
лица-нерезидента в целях налогообложения доходов
из источников в Республике Казахстан
1. Согласно статье 195 Налогового Кодекса , если положениями международного договора при определении налогооблагаемого дохода юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение допускается вычет управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных в целях получения такого налогооблагаемого дохода как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, то сумма таких расходов определяется по одному из следующих методов при наличии у юридического лица - нерезидента документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса:
1) метод пропорционального распределения расходов;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
2. Юридическое лицо - нерезидент самостоятельно выбирает один из указанных методов отнесения управленческих и общеадминистративных расходов на вычеты.
3. Выбранный метод отнесения управленческих и общеадминистративных расходов на вычеты постоянному учреждению (включая порядок исчисления расчетного показателя, используемого при методе пропорционального распределения расходов) применяется ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
4. Юридическое лицо-нерезидент с целью исчисления суммы указанных расходов, относимых на вычеты, заполняет приложение 11 к декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.11, утвержденной приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2006 года N 637 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 декабря 2006 года за N 4498 (далее - Приказ), представляемой в налоговый орган Республики Казахстан по месту регистрации. <*>
Сноска. Пункт 4 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; с изменениями - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 29 марта 2007 года N 183 .
2. Метод пропорционального распределения расходов

1. Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстарға
салық салу мақсатында резидент емес - заңды
тұлғаның басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарын
шегерiмге жатқызу әдiсi
1. Резидент емес заңды тұлғада Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттігін растайтын құжат болған кезде Салық Кодексiнiң 195-бабына сәйкес егер тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент емес - заңды тұлғаның салық салынатын табысын айқындау кезiнде халықаралық шарт ережелерiмен Қазақстан Республикасында да, сондай-ақ одан тысқары жерлерде де осындай салық салынатын табысты алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарына шегерiмге жол берiлсе, онда мұндай шығыстардың сомасы мынадай әдiстердiң бiрi бойынша айқындалады:
1) шығыстарды теңбе-тең бөлу әдiсi;
2) шегерiмге шығыстарды тiкелей (тура) жатқызу әдiсi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
2. Резидент емес - заңды тұлға өздiгiнен шегерiмге көрсетiлген басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының жатқызу әдiстерiнiң бiреуiн таңдайды.
3. Тұрақты мекемеге шегерiмдердi басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарын жатқызудың таңдалған әдiсi (шығыстарды теңбе-тең бөлу әдiсi кезiнде пайдаланылатын есептiк көрсеткiштi есептеу тәртiбiн қоса) жыл сайын қолданылады және салық органымен келiсiм бойынша ғана өзгертiлуi мүмкін.
4. Резидент емес заңды тұлға шегерімге жатқызылатын аталған шығыстардың сомаларын есептеу мақсатында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 28 желтоқсандағы  N 4498 болып тіркелген, "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2006 жылғы 13 желтоқсандағы N 637 бұйрығымен (бұдан әрі - Бұйрық) бекітілген, тіркелген жері бойынша Қазақстан Республикасының салық органына берілетін 100.11 нысан бойынша корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 11-қосымшасын толтырады.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
2. Шығыстарды теңбе-тең бөлу әдiсi

5. Согласно статье 196 Налогового Кодекса при использовании метода пропорционального распределения сумма управленческих и общеадминистративных расходов юридического лица-нерезидента, относимых на вычеты постоянному учреждению, определяется как произведение суммы таких расходов юридического лица-нерезидента и расчетного показателя.
6. Расчетный показатель исчисляется одним из следующих способов:
1) соотношение суммы совокупного годового дохода, полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение за налоговый период, к общей сумме совокупного годового дохода юридического лица-нерезидента в целом за указанный налоговый период;
2) определение средней величины (СВ) по трем показателям:
соотношение суммы совокупного годового дохода (Д), полученного юридическим лицом-нерезидентом от осуществления деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение за налоговый период, к общей сумме совокупного годового дохода юридического лица-нерезидента в целом за указанный налоговый период;
соотношение первоначальной (текущей) стоимости основных средств (ОС), учтенных в финансовой отчетности постоянного учреждения в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период;
соотношение суммы расходов по оплате труда (ОТ) персонала, работающего в постоянном учреждении в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей сумме расходов по оплате труда персонала юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период.
Средняя величина определяется по формуле:
СВ = (Д + ОС + ОТ)/3. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
7. Один из вышеуказанных способов исчисления расчетного показателя определяется юридическим лицом-нерезидентом самостоятельно.
8. Сумма управленческих и общеадминистративных расходов, определенная расчетным путем, относится на вычеты постоянному учреждению только при наличии подтверждающих документов. При этом юридическое лицо-нерезидент на основании этих документов вправе вносить в ранее представленную налоговую отчетность по деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение корректировки в отношении вычета сумм управленческих и общеадминистративных расходов в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.

5. Салық Кодексiнiң 196-бабына сәйкес теңбе-тең бөлу әдiсiн пайдалану кезiнде тұрақты мекеменiң шегерiмiне жатқызылатын резидент емес - заңды тұлғаның басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының сомасы резидент емес - заңды тұлғаның осындай шығыстардың сомасы мен есептiк көрсеткiштiң туындысы ретiнде айқындалады.
6. Есептік көрсеткіштер төмендегі тәсілдердің бірімен есептеледі:
1) салық кезеңі үшін резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алынған жылдық жиынтық кірісі сомасының резидент емес заңды тұлғаның аталған салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жылдық жиынтық табысының жалпы сомасына қатынасы;
2) орташа шаманы (ОШ) үш көрсеткіш бойынша айқындау:
салық кезеңі үшін резидент емес заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі арқылы қызметін жүзеге асырудан алынған жылдық жиынтық кірісі сомасының (К) резидент емес заңды тұлғаның аталған салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жылдық жиынтық табысының жалпы сомасына қатынасы;
Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеменің салық кезеңінің соңындағы қаржылық есептілігінде ескерілген негізгі қорлардың (НҚ) бастапқы (ағымдағы) құнының резидент емес заңды тұлғаның негізгі қорларының сондай салық кезеңі үшін тұтастай алғанда жалпы бастапқы (ағымдағы) құнына қатынасы;
салық кезеңінің соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемеде жұмыс жасайтын персоналдың еңбегіне ақы төлеу (ЕТ) бойынша шығыстар сомаларының резидент емес заңды тұлғаның сондай салық кезеңі үшін тұтастай алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасына қатынасы.
Орташа шама мынадай формула бойынша айқындалады:
ОШ=(К + НҚ + ЕТ)/3.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
7. Есептiк көрсеткiштi есептеудiң жоғарыда аталған тәсiлдерiнiң бiрiн резидент емес - заңды тұлға өздiгінен айқындайды.
8. Есептiк жолмен айқындалған басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының сомасы растаушы құжаттар болған кезде ғана тұрақты мекемеге шегерiмге жатады. Бұл ретте, осы құжаттардың негiзiнде резидент емес - заңды тұлға Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен белгiленген тәртiпте басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстары сомасының шегерiмiне қатысты түзетулер тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметi бойынша бұрын берiлген салық есептiлiгiн енгiзуге немесе ағымдағы салық кезеңiнде мұндай құжаттар жоқ болған жағдайда келесi салық кезеңiнде шегерiмге салық кезеңiнiң мұндай шығыстарын енгiзуге құқылы.

9. Подтверждающими документами являются:
1) копия финансовой отчетности юридического лица-нерезидента, в которой, в зависимости от определенного юридическим лицом-нерезидентом расчетного показателя, раскрываются:
общая сумма совокупного годового дохода в целом;
общая сумма расходов по оплате труда персонала в целом;
первоначальная и остаточная стоимости основных средств в целом;
общая сумма расходов с постатейной расшифровкой, в том числе с расшифровкой общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов;
2) копия аудиторского заключения по аудиту финансовой отчетности юридического лица-нерезидента (при осуществлении аудита финансовой отчетности такого лица, то есть в случае, если законодательством страны, резидентом которого оно является, предусмотрен аудит финансовой отчетности).
Также представляется учетная политика юридического лица-нерезидента, являющаяся частью его финансовой отчетности, в которой раскрывается содержание применяемого метода отнесения на вычеты указанных расходов. <*>
Сноска. Пункт 9 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
10. В случае неотражения в финансовой отчетности суммы управленческих и общеадминистративных расходов, подлежащих пропорциональному распределению, такие расходы не принимаются на вычеты нерезиденту при исчислении налогооблагаемого дохода из источников в Республике Казахстан.
11. В случае невозможности сопоставления показателей, используемых при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, подлежащих отнесению на вычеты в Республике Казахстан, возникающей в результате несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика, применяются соответствующие поправочные коэффициенты ПКНППУ и ПКНПН:
ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение;
ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства.
12. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Кодекса .
ПКНППУ определяется как отношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Таким образом, корректировке подлежат показатели нерезидента по деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, используемые при исчислении расчетного показателя, в результате приведения в соответствие налогового периода в Республике Казахстан к налоговому периоду в стране резидентства, показатели же по деятельности в целом остаются без изменений. При этом показатели по деятельности через постоянное учреждение после корректировки представляют собой показатели за налоговый период или сумму показателей за налоговые периоды в Республике Казахстан, входящий или входящие в рамки базового налогового периода, с применением к указанным показателям ПКНППУ.

9. Растаушы құжаттар:
1) резидент емес заңды тұлға айқындайтын есептік көрсеткішке қарай:
тұтастай алғанда жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы;
тұтастай алғанда персоналдың еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасы;
тұтастай алғанда негізгі қорлардың бастапқы және қалдық құндары;
жеке-жеке таратып жазып, оның ішінде басқару және жалпыәкімшілік шығыстардың жалпы сомасын таратып жаза отырып шығыстардың жалпы сомасы ашылатын резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің көшірмесі;
2) резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің аудиторлық қорытындысының (мұндай тұлғаның қаржылық есептілігінің аудитін жүзеге асыру кезінде, яғни егер ол резидент болып табылатын елдің заңнамалары бойынша қаржылық есептіліктің аудиті көзделсе) көшірмесі болып табылады.
Сонымен қатар резидент емес заңды тұлғаның қаржылық есептілігінің бөлігі болып табылатын есеп саясаты беріледі, онда аталған шығыстарды шегерімге жатқызуға қолданылатын әдістің мазмұны ашылады.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
10. Теңбе-тең бөлуге жататын басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының сомасы қаржылық есептiлiкте көрсетiлмеген жағдайда, мұндай шығыстар Қазақстан Республикасындағы көздерден салық салынатын кiрiстi айқындау кезiнде резидент емеске шегерiмге қабылданбайды.
11. Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушiнiң резиденттiк елiндегi салық кезеңдерiнiң сәйкессiздiгi нәтижесiнде туындаған Қазақстан Республикасындағы шегерiмге жатқызылуы тиiс басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының сомасын есептеу кезiнде пайдаланылатын көрсеткiштердi салыстыру мүмкiн емес жағдайда ТМСКТК және ССКТК тиiстi түзету коэффициенттерi қолданылады:
ТМСКТК - тұрақты мекеме арқылы қызметтен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңiнiң түзету коэффициентi;
ССКТК - резиденттiк елiнде салық төлеушiнiң салық кезеңiнiң түзету коэффициентi.
12. ТМСКТК Кодекстiң 196-бабының ережелерiне сәйкес есептiк көрсеткiштi есептеу үшiн аталған салық кезеңдерiнiң тең ұзақтығы кезiнде Қазақстан Республикасында және резиденттiк елiнде салық төлеушiнiң салық кезеңдерiнiң басы-соңы мерзiмдерiне сәйкес келтiру мақсатында енгiзiледi. ТМСКТК Қазақстан Республикасындағы салық төлеушiнiң салық кезеңi айларының жалпы санына базалық салық кезеңiнiң шегiне кiретiн Қазақстан Республикасындағы тиiстi салық кезеңiнiң айлар санының қатынасы ретiнде айқындалады.
Осындай жолмен, резиденттiк елiндегi салық кезеңiне Қазақстан Республикасындағы салық кезеңiне сәйкес келтiру нәтижесiнде есептiк көрсеткiштi есептеу кезiнде пайдаланылатын тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызмет бойынша резидент еместiң көрсеткiштерi түзетуге жатады, қызмет бойынша көрсеткiштер тұтастай алғанда өзгерiссiз қалады. Бұл ретте, түзетуден кейiн тұрақты мекеме арқылы қызмет бойынша көрсеткiштер аталған көрсеткiштерге ТМСКТК қолданумен базалық салық кезеңiнiң шегiне кiретiн Қазақстан Республикасындағы салық кезеңiнiң көрсеткiштер сомасына немесе салық кезеңi үшiн көрсеткiштен тұрады.

13. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан, в соответствии с положениями статьи 196 Налогового Кодекса .
ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
При использовании ПКНПН корректировке подлежат показатели нерезидента по деятельности в целом, используемые при исчислении расчетного показателя, в результате приведения в соответствие налогового периода в стране резидентства к налоговому периоду в Республике Казахстан, показатели же по деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение остаются без изменений. При этом показатели по деятельности в целом после корректировки представляют собой показатели за налоговый период или сумму показателей за налоговые периоды в стране резидентства, входящий или входящие в рамки базового налогового периода, с применение к указанным показателям ПКНПН.
14. Юридическое лицо-нерезидент вправе представить в налоговый орган документы (копию финансовой отчетности по деятельности в целом), составленные на иностранном языке. По первому требованию налогового органа нерезидент в течение тридцати рабочих дней представляет их перевод на государственном или русском языке, засвидетельствованный нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
3. Метод непосредственного (прямого)
отнесения расходов на вычеты
15. Согласно статье 197 Налогового кодекса при использовании метода непосредственного (прямого) отнесения управленческих или общеадминистративных расходов нерезидента такие расходы относятся на вычеты постоянному учреждению в Республике Казахстан, если они прямо определяемы и непосредственно понесены для целей получения доходов от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение. <*>
Сноска. Пункт 15 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

13. Салық Кодексiнiң 196-бабының ережелерiне сәйкес Қазақстан Республикасындағы шегерiмге жатқызылатын резидент еместiң басқару және жалпы әкiмшiлiк шығыстарының сомасын есептеу үшiн резиденттiк елiндегi және Қазақстан Республикасындағы салық төлеушiнiң салық кезеңдерiнiң ұзақтығына сәйкес келтiру мақсатында ССКТК енгiзiледi.
CCKTK резиденттiк елiндегi салық төлеушiнiң салық кезеңi айларының жалпы санына базалық салық кезеңiнiң шегiне кiретiн резиденттiк елiндегi салық төлеушiнiң тиiстi салық кезеңiнiң айлар санына қатынасы ретiнде айқындалады. Базалық салық кезеңi үшiн Қазақстан Республикасындағы есептi салық кезеңi қабылданады.
ССКТК пайдалану кезiнде Қазақстан Республикасындағы салық кезеңiне резиденттік елiндегi салық кезеңiне сәйкес келтiру нәтижесiнде есептiк көрсеткiштi пайдалану кезiнде пайдаланылатын, тұтастай алғанда қызмет бойынша резидент еместiң көрсеткiштерi түзетуге жатады, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызмет бойынша көрсеткiштер өзгерiссiз қалады. Бұл ретте, түзетуден кейiн тұтастай алғанда, қызмет бойынша көрсеткiштер аталған көрсеткiштерге ССКТК қолданумен базалық салық кезеңiнiң шегiне кiретiн немесе резиденттiк елiндегi салық кезеңi үшiн көрсеткiштер сомасын немесе салық кезеңi үшiн көрсеткiштен тұрады.
14. Резидент емес - заңды тұлға шет тiлiнде жасалған құжатты (тұтастай алғанда қызмет бойынша қаржы есептiлiгiнiң көшiрмесi) салық органына беруге құқылы. Резидент емес отыз жұмыс күні ішінде салық органының бiрiншi талап етуi бойынша олардың аудармасын Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте нотариус куәландырған мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде бередi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер мен толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
3. Шегерiмге шығыстарды тiкелей (тура) жатқызу әдiсi
15. Салық кодексінің 197-бабына сәйкес резидент еместің басқару немесе жалпыәкімшілік шығыстарын шегерімге тікелей (тура) жатқызу әдісін пайдалану кезінде, егер мұндай шығыстар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен табыс алу мақсаты үшін тура анықталса және тікелей келтірілген болса, онда Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеменің шегеріміне жатқызылады.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

16. Указанные расходы относятся на вычеты постоянному учреждению только при наличии подтверждающих документов.
17. Подтверждающими документами являются:
1) бухгалтерские документы, подтверждающие расходы, понесенные юридическим лицом-нерезидентом на территории Республики Казахстан в целях получения доходов от деятельности через постоянное учреждение;
2) копии бухгалтерских документов, подтверждающих расходы, понесенные юридическим лицом-нерезидентом за пределами Республики Казахстан в целях получения доходов от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение (подтверждающие бухгалтерские документы нерезидента и третьих лиц - поставщиков товаров, работ, услуг, потребляемых нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан (счета, чеки и другие документы)). <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
18. Первичные документы и регистры бухгалтерского учета по деятельности через постоянное учреждение составляются на государственном или русском языке.
При наличии первичных документов нерезидента, составленных на иностранном языке, налоговый орган вправе потребовать их перевода на государственный или русский язык. По первому требованию налогового органа нерезидент в течение тридцати рабочих дней представляет их перевод на государственном или русском языке, засвидетельствованный нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
4. Уплата подоходного налога с доходов
нерезидентов от деятельности в Республике Казахстан,
не приводящей к образованию постоянного учреждения,
через условные банковские вклады <*>
Сноска. В название главы 4 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
19. Порядок уплаты подоходного налога, предусмотренный статьей 198 Налогового Кодекса , применяется к доходу, полученному от деятельности в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения согласно положениям международного договора нерезидентом, имеющим право на применение положений соответствующего международного договора, за исключением доходов, предусмотренных статьями 199 201-1 Налогового Кодекса , если иное не установлено указанными статьями. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

16. Көрсетiлген шығыстар растаушы құжаттар болған кезде ғана тұрақты мекемеге шегерiмге жатады.
17. Растаушы құжаттар болып мыналар табылады:
1) тұрақты мекеме арқылы қызметтен кiрiстер алу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында резидент емес - заңды тұлға шеккен шығыстарды растайтын бухгалтерлiк құжаттар;
2) тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен кiрiстер алу мақсатында Қазақстан Республикасынан тысқары резидент емес - заңды тұлға шеккен шығыстарды растайтын бухгалтерлiк құжаттар көшiрмесi (Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстер (шоттар, чектер және өзге де құжаттар) алу мақсатында резидент емес тұтынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi жеткiзуi - үшiншi тұлғалар мен резидент еместiң растаушы бухгалтерлiк құжаттары).
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
18. Тұрақты мекеме арқылы қызметi бойынша бухгалтерлiк есептiң бастапқы құжаттары мен тiркелiмдерi мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жасалады.
Шет тiлiнде жасалған резидент еместiң бастапқы құжаттары болуы кезiнде салық органы олардың мемлекеттiк немесе орыс тілiндегi аудармасын талап етуге құқылы. Салық органының бiрiншi талап етуi бойынша резидент емес отыз жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте нотариус куәландырған олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасын бередi.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
4. Шартты банк салымдары арқылы тұрақты мекеме құруға алып
келмейтiн Қазақстан Республикасындағы қызметтен
резидент еместердiң кiрiстерiнен табыс салығын төлеу
Ескерту: 4-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
19. Салық Кодексiнiң 198-бабымен көзделген табыс салығын төлеу тәртiбi егер, өзге аталған баптармен өзге көзделмесе, Салық Кодексiнiң 199 - 202-1 баптарымен көзделген кiрiстердi қоспағанда, тиiстi халықаралық шарт ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместiң халықаралық шарт ережелерiне сәйкес тұрақты мекеме құрмастан Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған кiрiске қолданылады.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

20. Такой нерезидент, получающий доходы из источников в Республике Казахстан, вправе применить или не применить порядок уплаты подоходного налога, предусмотренный настоящей главой.
21. В случае неприменения положений настоящей главы, налоговый агент при выплате доходов нерезиденту обязан удержать и перечислить подоходный налог у источника выплаты в государственный бюджет в порядке, установленном статьями 179 181 Налогового Кодекса .
22. Нерезидент, получающий доход, налоговый агент и банк-резидент (далее - банк), определенный налоговым агентом, заключают договор об условном банковском вкладе в трех экземплярах по форме, согласованной участниками договора, с учетом положений настоящей главы до уплаты налоговым агентом подоходного налога с дохода нерезидента в соответствии с положениями Налогового кодекса . В случае отсутствия договора об условном банковском вкладе на день уплаты подоходного налога у источника выплаты, определяемый в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса, налоговый агент перечисляет подоходный налог у источника выплаты в государственный бюджет. <*>
Сноска. Пункт 22 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
23. Налоговый агент обязан в течение десяти рабочих дней со дня подписания договора об условном банковском вкладе зарегистрировать в налоговом органе по месту своей регистрации такой договор, копия которого представляется в этот налоговый орган. Кроме того, налоговый агент обязан в течение двух рабочих дней с момента перечисления подоходного налога на условный банковский вклад представить в указанный налоговый орган копию платежного документа. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
24. Налоговый орган по месту регистрации налогового агента ведет журнал регистрации договоров об условном банковском вкладе по форме согласно приложению 19 к приказу Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2003 года N 530 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2672 (далее - Приказ N 530).
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
25. При регистрации договора об условном банковском вкладе налоговому органу по месту регистрации налогового агента необходимо проверить, учитываются ли в условиях договора об условном банковском вкладе положения налогового законодательства Республики Казахстан.

20. Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстер алушы мұндай резидент осы бөлiммен көзделген табыс салығын төлеу тәртiбiн қолдануға немесе қолданбауға құқылы.
21. Осы бөлiмнiң ережелерiн қолданбау жағдайында салық агентi резидент емеске кiрiстердi төлеу кезiнде Салық кодексiнiң 179 - 181 -баптарымен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк бюджетке төлем көзiнен табыс салығын ұстап қалуға және аударуға мiндеттi.
22. Кіріс алатын резидент емес, салық агенті және салық агенті айқындаған резидент-банк (бұдан әрі - банк) салық агенті Салық кодексінің ережелеріне сәйкес резидент еместердің кірістерінен табыс салығын төлегенге дейін осы тараудың ережелерін ескере отырып шартқа қатысушылармен келісілген нысанда, үш данада шартты банк салымы туралы шарт жасасады. Салық кодексінің 181-бабымен айқындалатын төлем көзінен табыс салығын төлеу күніне шартты банк салымы туралы шарт болмаған жағдайда, салық агенті төлем көзінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке аударады.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
23. Салық агентi шартты банк салымы туралы шартқа қол қою күнiнен бастап он жұмыс күнiнiң iшiнде осындай шартты өз тiркеу орны бойынша салық органында тiркеуге мiндеттi, оның көшiрмесi осы салық органына берiледi. Одан басқа, шартты банк салымына табыс салығын аудару сәтiнен бастап екі жұмыс күнi iшiнде салық агентi аталған салық органына төлем құжатының көшiрмесiн беруге мiндеттi.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
24. Салық агентiн тiркеу орны бойынша салық органы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2672 болып тіркелген "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 23 желтоқсандағы N 530 бұйрығына (бұдан әрі - N 530 бұйрық) 19-қосымшаға сәйкес шартты банк салымы туралы шарттарды тiркеу журналын жүргiзедi.
Ескерту: 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
25. Салық агентiн тiркеу орны бойынша шартты банк салымы туралы шартты тiркеу кезiнде Қазақстан Республикасының салық заңдарының ережелерiн шартты банк салымы туралы жағдайлар ескерiле ме екендiгiн тексеру қажет.

26. Положения статьи 198 Налогового Кодекса распространяются только на договоры об условном банковском вкладе, зарегистрированные в налоговом органе. При этом регистрации подлежат договоры об условном банковском вкладе, условия которых не противоречат положениям настоящей главы.
27. Налоговый агент в момент выплаты дохода нерезиденту обязан произвести удержание подоходного налога у источника выплаты по ставке, установленной статьей 180 Налогового Кодекса , и перечислить сумму удержанного налога на условный банковский вклад в банк в пользу нерезидента в сроки, установленные статьей 181 Налогового Кодекса .
28. По завершении выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан и при выполнении условий международного договора, а также в случае перечисления подоходного налога с доходов нерезидента на условный банковский вклад с целью возврата ранее удержанной суммы подоходного налога нерезидент представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации налогового агента (за исключением уполномоченного государственного органа), заявление по форме N 102.01, утвержденной Приказом (далее - заявление), в порядке, установленном главой 13 настоящих Правил.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован в налоговом органе, являющимся нижестоящим по отношению к уполномоченному государственному органу, то заявление подается в указанный налоговый орган. <*>
Сноска. Пункт 28 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
29. Налоговый орган рассматривает заявление и необходимые документы в порядке и не позднее срока, установленных Главой 14 настоящих Правил, и принимает решение по заявлению, которое сообщается нерезиденту и банку в ниже установленном порядке. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
30. В случае достоверности информации, указанной в заявлении, подтвержденной проверкой согласно Главе 14 настоящих Правил, налоговый орган заверяет поданное заявление, проставив сумму налога, подлежащую возврату нерезиденту в соответствии с положениями соответствующего международного договора, и передает заверенное заявление нерезиденту-заявителю.
31. Получив от налогового органа заверенное заявление, нерезидент представляет его в банк. Только наличие таким образом оформленного и заверенного заявления дает право казахстанскому банку перечислить нерезиденту-заявителю сумму подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе и указанного в заявлении, и начисленные банковские вознаграждения. При отсутствии заявления, заверенного налоговым органом, банк не вправе перечислить сумму подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в пользу нерезидента или налогового агента. В случае перечисления банком суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в пользу нерезидента или налогового агента без наличия заявления нерезидента, заверенного налоговым органом, банк несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

26. Салық Кодексiнiң 198-бабының ережелерi салық органында тiркелген шартты банк салымы туралы шарттарға ғана таралады. Бұл ретте, тiркеуге олардың шарттары осы бөлiмнiң ережелерiне қайшы келмейтiн шартты банк салымы туралы шарттар жатады.
27. Резидент емеске кiрiстi төлеу сәтiнде салық агентi Салық кодексiнiң 180 -бабымен белгiленген ставка бойынша төлем көзiне табыс салығын ұстап қалуды жүргiзуге және Салық кодексiнiң 181 -бабымен белгiленген мерзiмде резидент еместiң пайдасына банкке шартты банк салымына ұстап қалынған салық сомасын аударуға мiндеттi.
28. Қазақстан Республикасында жұмыстардың орындалуы (қызметтердің көрсетілуі) аяқталған бойда және халықаралық шарт талаптары орындалған ретте, сондай-ақ резидент еместің кірісінен табыс салығын бұрын ұсталынған табыс салығы сомасын қайтару мақсатында шартты банк салымына аударған жағдайда резидент емес салық агентінің тіркелген жері бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық органына (уәкілетті мемлекеттік органды қоспағанда) осы Ережелердің 13-тарауында белгіленген тәртіпте уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен N 102.01 нысан бойынша өтініш (бұдан әрі - өтініш) береді.
Егер салық агенті уәкілетті мемлекеттік органға қатысты төменгі тұрған болып табылатын салық органында тіркелген жағдайда, өтініш аталған органға беріледі.
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
29. Салық органы өтiнiштi және қажетті құжаттарды осы Ережелердiң 14-бөлiмiмен белгiленген тәртiпте мерзімнен кешіктірмей қарайды және төменде белгiленген тәртiпте резидент емеске және банкке хабарланатын өтiнiш бойынша шешiм қабылдайды.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
30. Осы Ережелердiң 14-бөлiмiне сәйкес расталған тексерiспен өтiнiште көрсетiлген ақпараттың растығы жағдайында салық органы тиiстi халықаралық шарт ережелерiне сәйкес резидент емеске қайтаруға жататын салық сомасын қойып берiлген өтiнiштi куәландырады және куәландырылған өтiнiштi өтiнiш берушi - резидент емеске бередi.
31. Резидент емес куәландырылған өтiнiштi салық органынан алып оны банкке бередi. Осындай жолмен ресiмделген және куәландырылған өтiнiштiң болуы ғана есептелген банк сыйақыларын және өтiнiште көрсетiлген және шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасын резидент емес - өтiнiш берушiге аударуға қазақстандық банкке құқық бередi. Салық органы куәландырған өтiнiш жоқ болған кезде банк резидент еместiң немесе салық агентiнiң пайдасына шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударуға құқығы жоқ. Салық органы куәландырған резидент еместiң өтiнiшiнiң болуынсыз резидент еместiң немесе салық агентiнiң пайдасына шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын банктiң аударуы жағдайында банк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.

32. В случае неправомерности применения нерезидентом положений международного договора налоговый орган представляет обоснованный отказ нерезиденту. При несогласии с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение девяноста календарных дней со дня получения такого решения либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган (с привлечением, при необходимости, компетентного органа страны резидентства) с заявлением о повторном рассмотрении вопроса относительно правомерности применения положений соответствующего международного договора, приложив заявление и необходимые документы, определенные главой 13 настоящих Правил. Одновременно нерезидент уведомляет налоговый орган, отказавший в заверении заявления, об обжаловании его решения.
Сноска. Пункт 32 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
33. При принятии отрицательного решения по заявлению и в случае неполучения в течение установленного срока уведомления от нерезидента об обжаловании решения налогового органа, налоговый орган по истечении девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом отрицательного решения в применении положений международного договора направляет банку инкассовое распоряжение о перечислении суммы налога, указанного в заявлении, в государственный бюджет, с приложением копии письма, адресованного нерезиденту. С инкассовым распоряжением налоговый орган направляет банку запрос относительно суммы банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения налога до момента его перечисления в государственный бюджет, по форме, установленной приложением 23 к Приказу N 530. <*>
Сноска. В пункт 33 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .
34. Банк не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения от налогового органа документов, указанных в пункте 33 настоящей главы, перечисляет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет и в течение двух рабочих дней направляет в налоговый орган сведения о суммах начисленных банковских вознаграждений по форме 101.10, утвержденной Приказом. <*>
Сноска. Пункт 34 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

32. Халықаралық шарт ережелерін резидент еместің дұрыс қолданбауы жағдайында салық органы резидент емеске дәлелді бас тартуды береді. Салық органының теріс шешімімен келіспеген кезде резидент емес салық органынан бас тартуды алу күнінен бастап тоқсан күнтізбелік күні ішінде осы Ережелердің 13-тарауында айқындалған қажетті құжаттар мен өтінішті қосып тиісті халықаралық шарт ережелерін қолданудың дұрыстығына қатысты мәселені қайта қарау туралы өтінішпен бірге уәкілетті мемлекеттік органға (қажет жағдайда, резиденттік елінің құзыретті органын тарта отырып) жүгінуге құқығы бар. Резидент емес бір уақытта оның шешіміне шағымдану туралы өтінішті куәландырудан бас тартқан салық органын хабарландырады.
Ескерту: 32-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
33. Салық органының шешiмiне шағымдану туралы резидент еместен хабарламаның белгiленген мерзiмiнiң iшiнде алмаған жағдайда және өтiнiш бойынша халықаралық шарттың ережелерін қолдануға терiс шешiм қабылдау кезiнде терiс шешiмдi резидент еместiң алу күнiнен бастап тоқсан күнтізбелік күнiнiң аяқталуы бойынша салық органы банкке резидент емеске жолданған хат көшiрмесiнiң қосымшасымен мемлекеттiк бюджетке өтiнiште көрсетiлген салық сомасын аудару туралы инкассалық иелiк етудi жібереді. Салық органы инкассалық иелiк етумен банкке N 530 бұйрыққа 23-қосымшада белгіленген мемлекеттiк бюджетке оны аудару сәтiне дейiн салықты орналастыру сәтiнен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасына қатысты сұрау салуды жібередi.
Ескерту: 33-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
34. Банк осы тараудың 33-тармағында көрсетілген құжаттарды салық органынан алған күннен кейін бір операциялық күннен кешіктірмей шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын мемлекеттік бюджетке аударады және екі жұмыс күнінің ішінде салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.10 нысаны бойынша есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметті жібереді.
Ескерту: 34-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

35. Налоговый орган в течение рабочего дня с момента получения сведения от банка о суммах банковских вознаграждений выставляет банку инкассовое распоряжение о перечислении суммы таких вознаграждений в государственный бюджет.
36. Банк обязан в сроки, установленные пунктом 34 настоящей главы, перечислить сумму банковских вознаграждений в государственный бюджет.
37. Сумма взысканного налога подлежит зачету в счет погашения налоговых обязательств нерезидента перед государственным бюджетом, предусмотренных Налоговым Кодексом.
Сноска. В пункт 37 внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
38. В случае получения налоговым органом в течение установленного срока уведомления от нерезидента об обжаловании его решения в уполномоченном государственном органе, инкассовое распоряжение о перечислении сумм налога и банковских вознаграждений не выставляется налоговым органом до получения от уполномоченного государственного органа решения. <*>
Сноска. Пункт 38 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
39. В случаях обращения нерезидентом в уполномоченный государственный орган в установленные сроки о повторном рассмотрении заявления и определении достоверности информации, указанной в заявлении, подтвержденной проверкой согласно главе 14 настоящих Правил, уполномоченный государственный орган заверяет поданное заявление, проставив сумму налога, подлежащую возврату нерезиденту в соответствии с положениями международного договора, и передает заверенное заявление нерезиденту-заявителю. Копия заявления направляется уполномоченным государственным органом с приложением его решения по заявлению в налоговый орган по месту представления заявления нерезидента.
Получив от уполномоченного государственного органа заверенное заявление, нерезидент представляет его в банк. Банк перечисляет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, и банковских вознаграждений нерезиденту в порядке, установленном пунктом 31 настоящей главы. <*>
Сноска. Пункт 39 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
40. В случае принятия уполномоченным государственным органом отрицательного решения, возникшего в результате неправомерности применения нерезидентом положений международного договора, уполномоченный государственный орган направляет в течение рабочего дня с момента принятия такого решения обоснованный отказ нерезиденту, копия которого направляется в налоговый орган по месту представления заявления нерезидента. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

35. Банк сыйақыларының сомасы туралы банктен мәлiмет алу сәтiнен бастап жұмыс күнiнiң iшiнде салық органы банкке мемлекеттiк бюджетке осындай сыйақылардың сомасын аудару туралы инкассалық иелiк етуге қояды.
36. Банк осы бөлiмнiң 34-тармағымен белгiленген мерзiмде мемлекеттiк бюджетке банк сыйақыларының сомасын аударуға мiндеттi.
37. Өндiрiп алынған салық сомасы Салық Кодексiмен көзделген резидент еместiң мемлекеттік бюджет алдындағы салық мiндеттемелерiн өтеу есебiне есепке алуға жатады.
Ескерту: 37-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
38. Салық органы белгіленген мерзім ішінде туралы резидент еместен оның шешіміне уәкілетті мемлекеттік органда шағымдану туралы хабарламаны алған жағдайда банк сыйақылары мен салық сомасын аудару туралы инкассалық өкімді салық органы уәкілетті мемлекеттік органнан шешімді алғанға дейін қоймайды.
Ескерту: 38-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
39. Резидент емес белгіленген мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға өтінішті қайта қарау және осы Ережелердің 14-тарауына сәйкес тексеріспен расталған өтініште көрсетілген ақпараттың растығын анықтау туралы жүгінген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік орган берілген өтінішті резидент емеске халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтарылуға жататын салық сомасын қоя отырып растайды және өтініш беруші - резидент емеске куәландырған өтінішті береді. Өтініштің көшірмесі уәкілетті мемлекеттік органмен, оның шешімімен қоса резидент еместің өтініш берген орны бойынша салық органына жіберіледі.
Резидент емес уәкілетті мемлекеттік органнан куәландырылған өтінішті банкке береді. Банк осы тараудың 31-тармағымен белгіленген тәртіпте резидент емеске банк сыйақыларын және шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударады.
Ескерту: 39-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
40. Халықаралық шарт ережелерiн резидент еместiң дұрыс қолданбауы нәтижесiнде туындаған терiс шешiмдi құзыреттi органның қабылдауы жағдайында уәкілетті мемлекеттік орган резидент емеске дәлелдi бас тартудың осындай шешiмiн қабылдау сәтiнен бастап жұмыс күнi iшiнде жiбередi, оның көшiрмесi резидент еместің өтініш беру орны бойынша салық органына жiберiледi.
Ескерту: 40-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

41. Налоговый орган в течение рабочего дня с момента получения решения от уполномоченного государственного органа о неправомерности применения нерезидентом положений международного договора выставляет банку инкассовое распоряжение о перечислении сумм налога и банковских вознаграждений в государственный бюджет в порядке, установленном пунктами 33-36 настоящей Главы. <*>
Сноска. В пункт 41 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
42. Условные банковские вклады могут быть открыты в национальной или иностранной валюте.
В случае открытия условного банковского вклада в иностранной валюте, инкассовое распоряжение налогового органа на перечисление суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, выставляется в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату выставления инкассового распоряжения, определенному в порядке, установленном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 629 и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 512 "Об установлении порядка определения рыночного курса обмена валют", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 декабря 2002 года за N 2106.
При этом в государственный бюджет перечисляются суммы подоходного налога в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валют на момент уплаты (перечисления) налога в государственный бюджет с указанием в назначении платежа сумм перечисляемого подоходного налога и положительной или отрицательной курсовой разницы, возникающей между рыночными курсами обмена валют, установленными на дату перечисления налога в государственный бюджет и дату выставления инкассового распоряжения налогового органа.
Банковские вознаграждения подлежат уплате (перечислению) в государственный бюджет в национальной валюте, перечисленные по рыночному курсу обмена валют на день перечисления (уплаты) размещенного подоходного налога в государственный бюджет. <*>
Сноска. В пункт 42 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
43. Согласно пункту 14 статьи 198 Налогового Кодекса нерезидент и налоговый агент не вправе распоряжаться суммой подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, до принятия налоговым органом решения в пользу нерезидента по заявлению.
44. При нарушении условий договора об условном банковском вкладе и несвоевременном перечислении удержанных сумм подоходного налога в государственный бюджет, произошедших по вине банка, банк несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

41. Халықаралық шарт ережелерiн резидент еместiң дұрыс қолданбауы туралы уәкілетті мемлекеттік органнан шешiмдi алу сәтiнен бастап жұмыс күнi iшiнде салық органы банкке осы бөлiмнiң 33-36-тармақтарымен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк бюджетке банк сыйақылары мен салық сомасын аудару туралы инкассалық иелiк етудi қояды.
Ескерту: 41-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
42. Шартты банк салымдары ұлттық немесе шетел валютасында ашылуы мүмкiн.
Шетел валютасында шартты банк салымын ашу жағдайында шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударуға салық органының инкассалық иелiк етуi Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 629 бұйрығымен және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылғы 28 желтоқсанда N 2106 болып тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 512 қаулысымен белгіленген тәртіпте айқындалған инкассалық иелiк етудi қою күнiне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қойылады.
Бұл ретте, мемлекеттiк бюджетке салық органының инкассалық иелiк етудi қою күнiне және мемлекеттiк бюджетке салықты аудару күнiне белгiленген Ұлттық Банкiнiң ресми бағамдары арасында туындайтын оң және терiс бағамдық айырма мен аударылатын табыс салығының сомасы төлемiн тағайындауды көрсете отырып мемлекеттiк бюджетке төлеу (аудару) сәтiне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютада табыс салығының сомасы аударылады.
Банк сыйақылары мемлекеттiк бюджетке орналастырылған табыс салығын аудару (төлеу) күнiне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютада мемлекеттiк бюджетке төлеуге (аударуға) жатады.
Ескерту: 42-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
43. Салық Кодексiнiң 198-бабындағы 14-тармаққа сәйкес резидент емес және салық агентi өтiнiш негiзiндегi резидент еместiң пайдасына шешiмдi салық органының қабылдауына дейiн шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасына иелiк етуге құқылы.
44. Банк кiнәсi бойынша болған мемлекеттiк бюджетке ұстап қалынған табыс салығының сомасын уақтылы емес аудару және шартты банк салымы туралы шарт ережелерiн бұзған кезде банк Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.

45. В случае невозможности исполнения банком обязательств по перечислению подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет, обязательство по зачислению подоходного налога, банковских вознаграждений и штрафных санкций за несвоевременное перечисление налога в государственный бюджет возлагается на налогового агента.
46. Банки, на счетах которых размещены условные банковские вклады, представляют не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в налоговые органы по месту регистрации налоговых агентов отчет по форме 101.09, утвержденной Приказом, при наличии движения денег в течение отчетного квартала. <*>
Сноска. Пункт 46 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
47. В целях осуществления контроля за полнотой и своевременностью уплаты сумм подоходного налога, размещенных на условных банковских вкладах, в государственный бюджет, налоговые органы обязаны осуществлять учет сумм подоходного налога:
1) размещенных на условных банковских вкладах;
2) выплаченных нерезидентам, имеющим право на применение положений международных договоров;
3) перечисленных в государственный бюджет, в соответствии с отчетом, представляемом банком в соответствии с пунктом 46 настоящей Главы. При этом налоговые органы ведут Ведомость учета таких сумм подоходного налога по форме, установленной приложением 21 к Приказу N 530.
Сноска. В пункт 47 внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
5. Возврат из государственного бюджета подоходного налога,
уплаченного с доходов нерезидента, полученных
из источников в Республике Казахстан <*>
Сноска. Название главы 5 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
48. В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 Налогового кодекса. Нерезидент представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации налогового агента (за исключением уполномоченного государственного органа), заявление в порядке, установленном главой 13 настоящих Правил, при выполнении условий международного договора.
В случае уплаты налога в государственный бюджет с дохода нерезидента, полученного от выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан, заявление на применение международного договора представляется нерезидентом в налоговый орган после завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован в налоговом органе, являющимся нижестоящим по отношению к уполномоченному государственному органу, то заявление подается в указанный налоговый орган. <*>
Сноска. Пункт 48 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; с изменениями - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 29 марта 2007 года N 183 .

45. Мемлекеттiк бюджетке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығын аудару бойынша мiндеттемелердi банктің орындауы мүмкiн болмаған жағдайда, мемлекеттiк бюджетке салықты уақтылы емес аударғаны үшiн банк сыйақылары мен айыппұл санкциялары, табыс салығын есептеу бойынша мiндеттеме салық агентiне жүктеледi.
46. Шоттарында шартты банк салымдары орналастырылған банктер есепті тоқсан ішінде ақша қозғалысы болған кезде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей салық агенттерінің тіркелген жері бойынша салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.09 нысан бойынша есепті береді.
Ескерту: 46-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
47. Салық органдары мемлекеттiк бюджетке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығы сомасының уақтылы төленуi мен толықтығы үшiн бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) шартты банк салымында орналастырылған;
2) халықаралық шарттар ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместерге төленген;
3) осы бөлiмнiң 46-тармағына сәйкес банк беретiн есеп беруге сәйкес мемлекеттік бюджетке аударылған табыс салығының сомасының есебiн жүзеге асыруға мiндеттi.
Бұл ретте, салық органдары N 530 бұйрыққа 21-қосымшада белгіленген табыс салығының осындай сомасы есебiнiң ведомостын жүргiзуге мiндеттi.
Ескерту: 47-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
5. Резидент еместің Қазақстан Республикасындағы
көздерден алынған кірісінен төленген табыс салығын
мемлекеттік бюджеттен қайтару
Ескерту: 5-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
48. Тиісті халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірісінен табыс салығын мемлекеттік бюджетке төлеген жағдайда, мұндай резидент емес төленген табыс салығының сомасын Салық кодексінің 38-бабында белгіленген талап ескіру мерзімінің ішінде мемлекеттік бюджеттен қайтарып алуға құқылы. Резидент емес салық агентінің тіркелген орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған салық органына (уәкілетті мемлекеттік органды қоспағанда) осы Ережелердің 13-тарауында белгіленген тәртіппен, халықаралық шарт ережелерiн орындаған жағдайда өтініш береді.
Резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындаудан алынған табысынан мемлекеттік бюджетке салық төленген жағдайда, резидент емес халықаралық шартты қолдануға өтінішті Қазақстан Республикасында жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындау аяқталғаннан кейін салық органына табыс етеді.
Егер салық агенті уәкілетті мемлекеттік органға қатысты төмен тұрған органда тіркелген болса, өтініш аталған органға беріледі.
Ескерту: 48-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

49. (Пункт 49 исключен - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ).
50. (Пункт 49 исключен - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ).
51. Налоговый орган рассматривает заявление в порядке и не позднее срока, которые установлены главой 14 настоящих Правил. В случае достоверности информации, указанной в заявлении, заверяет поданное заявление, передает заверенное заявление нерезиденту и производит возврат суммы подоходного налога, указанной в заявлении, из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 40 Налогового кодекса. <*>
Сноска. Пункт 51 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
52. В случае же неправомерности применения международного договора налоговый орган представляет нерезиденту обоснованный отказ. <*>
Сноска. Пункт 52 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
52-1. При несогласии с отрицательным решением налогового органа нерезидент имеет право в течение девяноста календарных дней со дня получения такого решения либо в случае отсутствия решения налогового органа по истечении установленного срока обратиться в уполномоченный государственный орган (с привлечением, при необходимости, компетентного органа страны резидентства), с заявлением о повторном рассмотрении вопроса о правомерности применения положений международного договора, приложив заявление и необходимые документы в соответствии со статьей 203 Налогового кодекса. <*>
Сноска. Дополнены Пунктом 52-1 Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
53. Уполномоченный государственный орган рассматривает заявление нерезидента в порядке, установленном Главой 14 настоящих Правил, и, в случае достоверности информации, указанной в заявлении, заверяет заявление, проставив сумму налога, подлежащую возврату нерезиденту из государственного бюджета в соответствии с положениями международного договора, и передает заверенное заявление нерезиденту-заявителю. <*>
Сноска. В пункт 53 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

49. <*>
Ескерту: 49-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен
50. <*>
Ескерту: 50-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
51. Салық органы осы Ережелердің 14-тарауында белгіленген тәртіпте және сол мерзімнен кеш емес өтінішті қарайды. Өтініште көрсетілген ақпараттың растығы жағдайында берілген өтінішті куәландырады, өтініш беруші - резидент емеске куәландырған өтінішті береді және Салық кодексінің 40-бабында белгіленген тәртіпте мемлекеттік бюджеттен өтініште көрсетілген табыс салығының сомасын қайтаруды жүргізеді.
Ескерту: 51-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен
52. Халықаралық шарттың ережелерін қолданудың дұрыс еместігі жағдайында салық органы резидент емеске дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту: 52-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
52-1. Салық органының теріс шешімімен келіспеген жағдайда резидент емес мұндай шешімді алған күннен бастап тоқсан күнтізбелік күні ішінде немесе салық органының шешімі болмаған жағдайда белгіленген мерзім өткеннен кейін Салық кодексінің 203-бабына сәйкес қажетті құжаттар мен өтінішті қоса бере отырып, халықаралық шарт ережелерін қолданудың дұрыстығы туралы мәселені қайта қарау туралы өтінішпен уәкілетті мемлекеттік органға (қажеттілік жағдайында, резиденттік елінің құзыретті органын тарта отырып) жүгінуге құқылы.
Ескерту: 52-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
53. Уәкілетті мемлекеттік орган осы Ережелердiң 14-бөлiмiмен белгiленген тәртiпте резидент еместiң өтiнiшiн қарайды және өтiнiште көрсетiлген ақпараттың дұрыстығы жағдайында халықаралық шарт ережелерiне сәйкес мемлекеттiк бюджеттен резидент емеске қайтаруға жататын салық сомасын қойып өтiнiштi куәландырады және куәландырылған өтiнiштi өтiнiш берушi - резидент емеске бередi.
Ескерту: 53-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

54. Получив от уполномоченного государственного органа заверенное заявление, нерезидент представляет его в налоговый орган по месту представления заявления, который производит возврат суммы налога, указанной в заявлении, из государственного бюджета в порядке, установленном статьей 40 Налогового кодекса. <*>
Сноска. В пункт 54 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
55. В случае же принятия уполномоченным государственным органом решения о неправомерности применения нерезидентом положений международного договора, уполномоченный государственный орган направляет в течение рабочего дня с момента принятия такого решения обоснованный отказ нерезиденту, копия которого направляется в налоговый орган по месту представления заявления нерезидента. <*>
Сноска. В пункт 55 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
6. Применение положений международных договоров
в отношении налогообложения доходов юридических
лиц-нерезидентов от эксплуатации транспортных средств в
международных перевозках в случае образования постоянного
учреждения в Республике Казахстан <*>
Сноска. В название главы 6 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
56. Согласно пункту 1 статьи 199 Налогового Кодекса доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, получаемые юридическим лицом-нерезидентом, имеющим право на применение положений международного договора, подлежат освобождению от налогообложения без подачи заявления на применение положений международного договора на основании документа, подтверждающего резидентство соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, если оно имеет постоянное учреждение в Республике Казахстан, связанное с такой деятельностью.
Документ, подтверждающий резидентство соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, представляется в налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика при представлении декларации по корпоративному подоходному налогу. <*>
Сноска. В пункт 56 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .
57. В случае получения юридическим лицом-нерезидентом доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках (освобождаемых от налогообложения в Республике Казахстан согласно международному договору), а также от оказания транспортных услуг на территории Республики Казахстан (подлежащих налогообложению в Республике Казахстан), оно обязано вести раздельный учет таких доходов в бухгалтерском учете.
Общая сумма налогооблагаемого дохода в декларации по корпоративному подоходному налогу уменьшается на сумму налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору.
Для определения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с международным договором, заполняется Приложение 26 к Декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.26, утвержденной Приказом.
Налогооблагаемый доход от эксплуатации транспортных средств в международных перевозках, подлежащий освобождению от налогообложения согласно международному договору, определяется как разница между такими доходами, исчисленными на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете, и расходами.
Сумма расходов, понесенных для получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, определяется прямым или косвенным методом.
Прямой метод предусматривает определение соответствующих расходов на основании ведения в бухгалтерском учете раздельного учета расходов, понесенных для получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках и от оказания услуг в Республике Казахстан.
Косвенный метод предусматривает определение указанных расходов как произведение доли и общей суммы расходов, понесенных нерезидентом для получения доходов из источников в Республике Казахстан за налоговый период. Доля определяется как отношение суммы доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках к общей сумме доходов, полученных из источников в Республике Казахстан.
При этом налогоплательщик вправе самостоятельно выбрать один из указанных методов исчисления расходов. <*>
Сноска. В пункт 57 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

54. Уәкілетті мемлекеттік органнан куәландырылған өтiнiштi алып резидент еместің өтініш беру орны бойынша салық органына оны резидент емес бередi, ол Салық кодексінің 40-бабында белгiленген тәртiпте мемлекеттiк бюджеттен өтiнiште көрсетiлген салық сомасын қайтаруды жүргiзедi.
Ескерту: 54-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
55. Уәкілетті мемлекеттік орган резидент еместің халықаралық шарт ережелерін қолдануының заңсыздығы туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік орган резидентке емеске осындай шешім қабылданған сәттен бастап жұмыс күні ішінде негізделген бас тарту жібереді, оның көшірмесі резидент еместің өтініш беру орны бойынша салық органына жіберіледі.
Ескерту: 55-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
6. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құру жағдайында
халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметiн пайдаланудан
резидент емес - заңды тұлғалардың кiрiстерге салық салуға
қатысты халықаралық шарттар ережелерiн қолдану
Ескерту: 6-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
56. Салық Кодексiнiң 199-баптың 1-тармағында сәйкес халықаралық шарт ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент емес - заңды тұлға алатын оның тарабының бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметiн көрсетуден кiрiстер егер, ол осындай қызметпен байланысты Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесi бар болса, резиденттiктi растайтын құжат құжат негiзiнде халықаралық шарт ережелерiн қолдануға өтiнiштi берусiз салық салудан босатылуға жатады.
203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттіктi растайтын құжат корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияны беру кезiнде тiркеу орны бойынша салық органына берiледi.
Ескерту: 56-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
57. Халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметтерiн көрсетуден (халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасындағы салық салудан босатылған), сондай-ақ, Қазақстан Республикасының аумағында көлiк немесе өзге де қызмет түрлерiн көрсетуден (Қазақстан Республикасындағы салық салуға жататын) резидент емес - заңды тұлғаның кiрiстердi алуы жағдайында ол бухгалтерлiк есепте осындай кiрiстердiң бөлшек есебiн жүргiзуге мiндеттi.
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда салық салынатын кiрiстiң жалпы сомасы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кiрiс сомасына азайтылады.
Халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасындағы салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кiрiс сомасын айқындау үшiн 110.26 нысаны бойынша корпорациялық табыс салығы жөнiндегi декларацияға 26-қосымша толтырылады.
Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн пайдаланудан салық салынатын кiрiс бухгалтерлiк есепте осындай шығыстар мен кiрiстердiң есебiн бөлшек жүргiзу негiзiнде есептелген осындай кiрiстердiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметтерiн көрсетуден кiрiстер алу үшiн шегiлген шығыстар сомасы тiкелей және жанама әдiспен айқындалады.
Тiкелей әдiс халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметiн көрсетуден және Қазақстан Республикасындағы қызмет көрсетуден кiрiстердi алу үшiн шегiлген шығыстардың бөлшек есебiн бухгалтерлiк есепте жүргiзу негiзiнде тиiстi шығыстарды айқындауды қарайды.
Жанама әдiс салық кезеңi үшiн Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстердi алу үшiн резидент емес шеккен шығыстардың жалпы сомасы және үлестiң туындысы ретiнде аталған шығыстарды айқындауды көздейдi. Үлес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кiрiстердiң жалпы сомасына халықаралық тасымалдардағы көлiк қызметтерiн көрсетуден кiрiстер сомасының қатынасы ретiнде айқындалады.
Бұл ретте, салық төлеушi шығыстарды есептеудiң көрсетiлген әдiстерiнiң бiреуiн дербес таңдауға құқылы.
Ескерту: 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

58. Доходы, получаемые юридическим лицом-нерезидентом от оказания транспортных услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, не затрагивая территорию Республики Казахстан, не являются доходами из источников в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 178 Налогового Кодекса и, соответственно, не указываются в декларации по корпоративному подоходному налогу.
59. При неправомерном применении положений соответствующего международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налогоплательщик несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
7. Применение положений международных договоров
в отношении налогообложения доходов нерезидентов от
эксплуатации транспортных средств в международных
перевозках без образования постоянного
учреждения в Республике Казахстан <*>
Сноска. В название главы 7 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
60. Согласно пункту 2 статьи 199 Налогового кодекса налоговый агент в момент выплаты дохода нерезиденту от эксплуатации транспортных средств в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, не связанного с постоянным учреждением нерезидента, вправе применить положения соответствующего международного договора при наличии документа, подтверждающего резидентство соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, представленного нерезидентом налоговому агенту, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений международного договора. <*>
Сноска. Пункт 60 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
60-1. Налоговый агент, применяющий положения международных договоров в отношении освобождения от налогообложения указанных доходов нерезидентов, заполняет Расчет сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 101.06 или 201.01, утвержденной Приказом, в зависимости от того, кому выплачиваются доходы, представляемый в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым кодексом , с указанием суммы выплаченных (начисленных) доходов и удержанных (освобожденных от удержания) налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
Сноска. В пункт 60-1 внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .

58. Қазақстан Республикасының аумағын қозғамастан, тек қана Қазақстан Республикасынан тысқары көлiк қызметтерiн көрсетуден резидент емес - заңды тұлға алатын кiрiстер Салық Кодексiнiң 178-бабының ережелерiне сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден кiрiстер болып табылмайды және сәйкесiнше корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлмейдi.
59. Мемлекеттiк бюджетке салықтарды төлемеуге немесе толық емес төлеуге алып келген, тиiстi халықаралық шарт ережелерiн дұрыс емес қолдану кезiнде салық төлеушi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
7. Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме құрмастан
халықаралық тасымалдардағы көлiк құралдарын пайдаланудан
резидент еместiң кiрiстерге салық салуға қатысты
халықаралық шарттар ережелерiн қолдану
Ескерту: 7-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
60. Салық кодексінің 199-бабының 2-тармағына сәйкес салық агенті резидент емеске тараптардың бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдардағы резидент еместің тұрақты мекемесімен байланысты емес көлік құралдарын пайдаланудан кірістерді төлеу сәтіне егер мұндай резидент емес кірістерді түпкілікті алатын болып табылса және халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттігін растайтын құжат болған ретте тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы.
Ескерту: 60-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
60-1. Резидент еместің аталған кірістерін салық салудан босатуға қатысты тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолданатын салық агенті Салық кодексінің ережелерімен белгіленген тәртіппен өзінің тіркелген жері бойынша салық органына берілетін кірістер кімге төленетініне қарай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкасы мен халықаралық шарттың атауын көрсете отырып уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.06 немесе 201.01 нысаны бойынша Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебін толтырады.
Ескерту: 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

60-2. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Дополнены Пунктами 60-1 и 60-2 Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
8. Применение международного договора в отношении
налогообложения отдельных видов доходов нерезидентов,
полученных из источников в Республике Казахстан <*>
Сноска. Название главы 8 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
61. Согласно статье 200 Налогового кодекса налоговый агент имеет право в момент выплаты доходов нерезиденту самостоятельно применить соответствующий международный договор на основании представленного нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
При отнесении доходов нерезидента на вычеты налоговый агент также имеет право применить сниженную (нулевую) ставку налога, предусмотренную международным договором, при условии представления нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, не позднее дня выплаты дохода.
Порядок применения международных договоров, установленный указанной статьей Налогового кодекса, распространяется в отношении налогообложения следующих видов доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан:
дивидендов;
вознаграждений (процентов);
роялти;
комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание;
доходов от оказания услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) статьи 178 Налогового кодекса;
доходов от оказания услуг (выполнения работ), непосредственно связанных с приведением основных средств в рабочее состояние для их использования по назначению (включая пусконаладочные, монтажные работы), за исключением ремонтных работ, если такие услуги (работы) выполняются в рамках внешнеторгового контракта на поставку основных средств и в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения согласно положениям соответствующего международного договора;
доходов, полученных от оказания услуг (выполнения работ) на территории Республики Казахстан в рамках краткосрочных контрактов, заключенных на срок, не превышающий сорока пяти календарных дней, и не связанных с иными контрактами (проектами), по которым работы (услуги) выполняются этим нерезидентом на территории Республики Казахстан;
прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, предусмотренных статьей 178 Налогового кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, не предусмотренных статьями 198 201-1 Налогового кодекса, а также подпунктами 1)-7) пункта 1 статьи 200 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 61 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .

60-2. Салықты мемлекеттік бюджетке төлемеуге немесе жартылай төлемеуге әкеліп соқтырған, халықаралық шарттың ережелерін заңсыз қолданған ретте салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.
Ескерту: 60-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
8. Халықаралық шарттың ережелерін резидент еместің
Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған
кірістерінің жекелеген түрлеріне
салық салуға қатысты қолдану
Ескерту: 8-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
61. Салық кодексінің 200-бабына сәйкес салық агенті резидент емеске кірістерді төлеу сәтіне, егер осындай резидент емес кірістердің түпкілікті алушысы болып табылса және осындай халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резидент емес ұсынған Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттікті растайтын құжат негізінде тиісті халықаралық шартты дербес қолдануға құқылы.
Резидент емес осы Кодекстің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес, резидент еместігін растайтын құжатты табыс төленетін күннен кешіктірмей табыс еткен жағдайда, резидент еместің табыстарын шегерімге жатқызған кезде салық агентінің халықаралық шартта көзделген салықтың төмендетілген (нөлдік) ставкасын қолдануға да құқығы бар.
Салық кодексінің көрсетілген бабында белгіленген халықаралық шарттардың ережелерін қолдану тәртібі резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарының мынадай түрлеріне:
дивидендтерге;
сыйақылар (проценттер);
роялти;
сенімгерлік басқарғаны үшін комиссиялар және кастодиальдық қызмет көрсету;
Салық кодексінің 178-бабының 2) тармағында көрсетілген тек Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызмет көрсетуден алынатын табыстарға;
жөндеу жұмыстарын қоспағанда, егер негізгі құралдарды мақсаты бойынша пайдалану үшін оларды жұмыс істеу күйіне келтірумен (іске қосу-жөндеу, монтаждау жұмыстарын қоса алғанда) тікелей байланысты қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) негізгі құралдарды жеткізіп беруге арналған сыртқы сауда келісім-шартының шеңберінде және тиісті халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес тұрақты мекеме құруға әкеп соқпайтын мерзім шегінде орындалса, осындай көрсетілетін қызметтерден (жұмыстардан) түсетін табыстарға;
күнтізбелік қырық бес күннен аспайтын мерзімге жасалған және осы резидент емес Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындауға жасасқан өзге де келісім-шарттармен (жобалармен) байланысты емес қысқа мерзімді келісім-шарттар шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуден (жұмыстарды орындаудан) түсетін табыстарға; осы Кодекстің 178-бабында көзделген, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын, осы Кодекстің 198 - 201-1-баптарында , сондай-ақ осы тармақтың 1)-7) тармақшаларында көзделмеген өзге де табыстарға салық салуға қатысты қолданылады.
Ескерту: 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

62. Налоговый агент, применяющий положения международных договоров в отношении налогообложения указанных доходов нерезидентов, заполняет Расчет сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 101.06 или 201.01, утвержденной Приказом, в зависимости от того, кому выплачиваются доходы, представляемый в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым кодексом , с указанием сумм выплаченных (начисленных) доходов и удержанных налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставок подоходного налога и наименований международных договоров. <*>
Сноска. Пункт 62 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
63. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
9. Применение международных договоров в отношении
налогообложения чистого дохода, полученного от деятельности
через постоянное учреждение <*>
Сноска. В название главы 9 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
64. Согласно статье 201 Налогового Кодекса юридическое лицо-нерезидент имеет право применить положения международного договора в отношении налогообложения чистого дохода, полученного от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, без подачи заявления на применение положений международного договора на основании документа, подтверждающего резидентство соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, прилагаемого к Декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00, утвержденной Приказом, представляемой нерезидентом в налоговый орган по месту своей регистрации, если такой нерезидент имеет право на применение соответствующего международного договора. <*>
Сноска. В пункт 64 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .
65. Юридическое лицо-нерезидент обязано указать в Приложении 29 к Декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.29, утвержденной Приказом, ставку, сумму налога на чистый доход и наименование международного договора, на основании которого применялась соответствующая налоговая ставка. <*>
Сноска. В пункт 65 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

62. Резидент еместің аталған кірістерін салық салудан босатуға қатысты тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолданатын салық агенті Салық кодексінде белгіленген тәртіппен өзінің тіркелген жері бойынша салық органына берілетін кірістер кімге төленетініне қарай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкалары мен халықаралық шарттың атауын көрсете отырып уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 101.06 немесе 201.01 нысаны бойынша Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебін толтырады.
Ескерту: 62-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
63. Мемлекеттiк бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге алып келетiн халықаралық шарт ережелерiн дұрыс қолданбау кезiнде салық агентi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
9. Тұрақты мекеме арқылы қызметтен алынған таза
кiрiске салық салуға қатысты халықаралық шарттарды
қолдану тәртiбi
Ескерту: 9-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
64. Салық Кодексiнiң 201-бабына сәйкес резидент емес - заңды тұлға өз тiркеу орны бойынша салық органына резидент емес беретiн Корпорациялық табыс салығы уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 100.00 нысаны бойынша декларацияға қоса берiлетiн 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттiктi растайтын құжат негiзiнде халықаралық шарт ережелерiн қолдануға өтiнiштi берусiз тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған таза кiрiске салық салуға қатысты халықаралық шарт ережелерiн қолдануға құқылы, егер мұндай резидент емес халықаралық шартты қолдануға құқылы болса.
Ескерту: 64-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
65. Резидент емес - заңды тұлға оның негізiнде тиiстi салық ставкасы қолданылған халықаралық шарт атауы мен таза кiрiс сомасын, ставканы 100.29 нысаны бойынша Корпорациялық табыс салығы жөнiндегi декларацияға 29-қосымшаны көрсетуге мiндеттi.
Ескерту: 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

66. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налогоплательщик несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
10. (Глава 10 исключена - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а )
11. Применение положений международного договора в
отношении освобождения от налогообложения доходов физического
лица-нерезидента, подлежащих налогообложению у источника выплаты <*>
Сноска. Название главы 11 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
74. Согласно пункту 1 статьи 201-1 Налогового кодекса налоговый агент имеет право в момент выплаты физическому лицу-нерезиденту доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, применить соответствующий международный договор без подачи физическим лицом-нерезидентом заявления на его применение на основании документа, подтверждающего резидентство, представляемого физическим лицом-нерезидентом налоговому агенту, если такое физическое лицо-нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений такого международного договора. <*>
Сноска. Пункт 74 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
75. Налоговый агент в Расчете сумм подоходного налога с нерезидентов, удерживаемых у источника выплаты, по форме 201.01, утвержденной Приказом, представляемом в налоговый орган по месту своей регистрации в порядке, установленном Налоговым кодексом , указывает суммы выплаченных (начисленных) доходов и удержанных (освобожденных от удержания) налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и названия таких международных договоров. <*>
Сноска. Пункт 75 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
75-1. При неправомерном применении международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Дополнены Пунктом 75-1 Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
11-1. Применение международного договора в отношении
освобождения от налогообложения доходов физического лица-нерезидента,
не подлежащих налогообложению у источника выплаты

66. Мемлекеттiк бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге алып келген халықаралық шарт ережелерiн дұрыс қолданбау кезiнде салық төлеушi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.
10. Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент
емес алған өзге де кiрiстерге салық салуға қатысты
халықаралық шартты қолдану тәртiбi
Ескерту: 10-тарау (67-73-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен
11. Халықаралық шарттың ережелерін резидент емес жеке
тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын кірістерін
салық салудан босатуға қатысты қолдану
Ескерту: 11-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
74. Салық Кодексінің 201-1-бабының 1-тармағына сәйкес салық агенті резидент емес жеке тұлғаға кірістерді төлеу сәтіне, егер осындай резидент емес жеке тұлға кірістердің түпкілікті алушысы болып табылса және тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резидент емес жеке тұлға салық агентіне беретін резиденттікті растайтын құжат негізінде тиісті халықаралық шарттың ережелерін резидент емес жеке тұлғаның оны қолдануға өтініш беруінсіз қолдануға құқылы.
Ескерту: 74-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
75. Салық агенті өзінің тіркелген жері бойынша салық органына уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығымен бекітілген 201.01 нысаны бойынша берілетін Резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығының есебінде Салық кодексінің ережелерінде белгіленген тәртіпте халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төленген (есептелген) кірістердің және ұсталған (ұстаудан босатылған) салықтардың сомаларын, табыс салығының ставкасы мен халықаралық шарттың атауын көрсетеді.
Ескерту: 75-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
75-1. Салықты мемлекеттік бюджетке төлемеуге немесе жартылай төлемеуге әкеліп соқтырған, халықаралық шартты заңсыз қолданған ретте салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.
Ескерту: 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
11-1. Халықаралық шартты резидент емес жеке тұлғаның
төлем көзінен салық салуға жатпайтын кірістерін
салық салудан босатуға қатысты қолдану
Ескерту: 11-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

75-2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые подоходным налогом у источника выплаты, вправе применить положения соответствующего международного договора при выполнении условий такого договора. Физическое лицо-нерезидент представляет в налоговый орган по месту своей регистрации документ, подтверждающий резидентство, не позднее двадцати пяти рабочих дней со дня регистрации, установленного статьей 527 Налогового кодекса, либо, в случае получения доходов, указанных в статье 190 Налогового кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международному договору, не позднее срока сдачи декларации по индивидуальному подоходному налогу, установленного статьей 172 Налогового кодекса.
75-3. При отсутствии у физического лица-нерезидента документа, подтверждающего резидентство, на момент представления в налоговый орган соответствующей формы налоговой отчетности, указанной в пункте 2 статьи 201-1 Налогового кодекса, такие доходы физического лица-нерезидента подлежат налогообложению в порядке, установленном Налоговым кодексом.
В случае уплаты в государственный бюджет подоходного налога с доходов, полученных физическим лицом-нерезидентом из источников в Республике Казахстан, имеющим право на применение положений соответствующего международного договора, такой нерезидент имеет право на возврат уплаченного подоходного налога из государственного бюджета в порядке, установленном главой 5 настоящих Правил. <*>
Сноска. В пункт 75-3 внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
Сноска. Дополнены Главой 11-1 Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
12. Документ, подтверждающий резидентство
иностранного лица
76. Документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, представляет собой официальный документ, заверенный компетентным органом иностранного государства, резидентом которого оно является, о подтверждении того, что иностранное лицо - получатель дохода является резидентом соответствующего государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор. <*>
Сноска. В пункт 76 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
77. Документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, должен быть легализован в порядке, установленном подпунктом 4) пункта 78 настоящих Правил. В случае отсутствия дипломатической или консульской легализации в соответствии с подпунктом 4) пункта 78 настоящих Правил, такой документ является недействительным.

75-2. Төлем көзінен табыс салығы салынуға жатпайтын Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алатын резидент емес жеке тұлға тиісті халықаралық шарттың ережелерін мұндай шарттың талаптарын орындаған ретте қолдануға құқылы. Резидент емес жеке тұлға өзінің тіркелген жері бойынша салық органына Салық кодексінің 527-бабында белгіленген тіркелген күнінен бастап жиырма бес жұмыс күнінен кешіктірмей немесе халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын Салық кодексінің 190-бабында көрсетілген кірісті алған ретте, Салық кодексінің  172-бабында белгіленген жеке табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру мерзімінен кешіктірмей резиденттігін растайтын құжатты табыс етеді.
75-3. Резидент емес жеке тұлғада Салық кодексінің 201-1-бабы 2-тармағында көрсетілген салық есептілігінің тиісті нысанын табыс ету кезінде резиденттігін растайтын құжат болмаған жағдайда, резидент емес жеке тұлғаның осындай табыстары Салық кодексінде белгіленген тәртіппен салық салынуға жатады.
Тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы резидент емес жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістерінен мемлекеттік бюджетке табыс салығын төлеген жағдайда, мұндай резидент емес төлеген табыс салығын осы Ережелердің 5-тарауында белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттен қайтарып алуға құқылы.
Ескерту: 75-3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
12. Шетелдiк тұлғаның резиденттiгiн растайтын құжат
76. Шетелдiк тұлғаның резиденттiгiн растайтын құжат кiрiс алушы - шетелдiк тұлға Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасалған тиісті мемлекеттiң резидентi болып табылатын растау туралы оның резидентi болып табылатын шетел мемлекетiнiң құзыреттi органы куәландырған ресми құжаттан тұрады.
Ескерту: 76-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
77. Шетел тұлғасының резиденттiгiн растайтын құжат осы Ережелердiң 78-тармағының 4)тармақшасымен белгiленген тәртiпте жариялануы тиiс. Осы Ережелердiң 78-тармағының 4)тармақшасына сәйкес дипломатиялық немесе консульдық жариялау жоқ болған жағдайда мұндай құжат жарамсыз болып табылады.

13. Общие требования при подаче заявления на
применение положений международного договора и документа,
подтверждающего резидентство
Сноска. Наименование главы 13 с изменениями - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
78. В случае применения статей 198 и 198-1 Налогового кодекса заявление принимается налоговым органом при выполнении следующих требований:
1) представления налогоплательщиком с заявлением:
копий контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента;
акта выполненных работ и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения нерезидентом различных видов работ;
акта приемки объекта в эксплуатацию и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения строительных работ;
счета, платежного документа, подтверждающего факт и сроки оказания услуг;
акта приемки и сдачи в аренду имущества (оборудования) в Республике Казахстан, подтверждающего факт и сроки сдачи в аренду имущества (оборудования);
списка физических лиц, в том числе нерезидентов, выполнявших работы в Республике Казахстан от имени заявителя-нерезидента (физического или юридического лица) в целях исполнения обязательств заявителя-нерезидента по заключенному контракту (договору, соглашению) на выполнение работ (оказание услуг) с указанием паспортных данных таких физических лиц, сроков их пребывания в Республике Казахстан;
2) представления налоговым агентом:
бухгалтерских документов, подтверждающих суммы начисленных и выплаченных доходов и удержанных налогов;
копий заявлений о начале осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности и об окончании осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан с отметками налогового органа об их принятии;
3) подтверждения резидентства налогоплательщика-нерезидента компетентным или уполномоченным органом государства резидентства налогоплательщика-нерезидента, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор (на бланке указанного заявления или с приложением документа, подтверждающего резидентство, или его нотариально засвидетельствованной копии). При этом для целей статей 195 198 201-1 и 203 Налогового кодекса нерезидент, имеющий право на применение положений соответствующего международного договора, в случае изменения его регистрационных данных в стране резидентства обязан представить документ, подтверждающий резидентство, или его нотариально засвидетельствованную копию с учетом измененных данных в порядке, установленном указанными статьями;

13. Халықаралық шарттың ережелерiн және резиденттікті
растайтын құжатты қолдануға өтiнiштi беру кезiндегi
жалпы талаптар
Ескерту: Тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
78. Салық кодексінің 198 және 198-1-баптарын қолданған жағдайда, өтінішті салық органы мынадай талаптар орындалған кезде:
1) салық төлеуші өтінішпен бірге:
жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) немесе өзге де мақсаттарға жасалған келісім-шарттардың (шарттардың, келісімдердің) көшірмелерін;
резидент емес заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) көрсетіле отырып, құжаттардың (құрылтай құжаттардың не сауда-саттық тізілімінен үзінді жазбаның) көшірмелерін;
орындалған жұмыстар актісін және (немесе) резидент еместің әртүрлі жұмыстарды орындау фактісі мен мерзімін растайтын өзге құжатты;
объектіні пайдалануға қабылдау актісін және (немесе) құрылыс жұмыстарын орындау фактісі мен мерзімін растайтын өзге құжатты;
қызметтер көрсету фактісі мен мерзімін растайтын шотты, төлем құжатын; мүлікті (жабдықты) жалға беру фактісі мен мерзімін растайтын Қазақстан Республикасында мүлікті (жабдықты) қабылдап алу және жалға беру актісін;
жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) жасалған келісім-шарт (шарт, келісім) бойынша резидент емес өтініш берушінің міндеттемелерін орындау мақсатында жеке тұлғалардың, оның ішінде Қазақстан Республикасында резидент емес өтініш берушінің (жеке немесе заңды тұлғаның) атынан жұмыстарды орындайтын резидент еместердің тізімін осындай жеке тұлғалардың паспорттық деректерін, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімін көрсете отырып табыс еткен;
2) салық агенті:
есептелген және төленген табыстар және ұстап қалған салықтар сомасын растайтын бухгалтерлік құжаттарды:
резидент еместің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастауы туралы және резидент еместің Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды аяқтауы туралы өтініштерінің көшірмелерін салық органының оларды қабылдағаны туралы белгілерімен қоса табыс еткен;
3) Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан резидент емес салық төлеушінің резиденттігі мемлекетінің құзыретті немесе уәкілетті органы резидент емес салық төлеушінің резиденттігін (аталған өтініш бланкісінде немесе резиденттікті растайтын құжатты немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесін қоса тіркей отырып) растаған кезде қабылдайды. Бұл ретте осы баптың және Салық кодексінің 195 , 198 - 201-1 және 203-баптарының мақсаттары үшін тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес резиденттік еліндегі өзінің тіркелу деректері өзгерген жағдайда, көрсетілген баптарда белгіленген тәртіппен өзгерген деректерді ескере отырып, резиденттігін растайтын құжатты немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесін табыс етуге міндетті;

4) осуществления дипломатической или консульской легализации подписи и печати органа, заверившего резидентство нерезидента (документа, подтверждающего резидентство), и иностранного нотариуса, в случае представления нотариально засвидетельствованной копии документа, подтверждающего резидентство, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" и Правилами консульской легализации, утвержденными приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 264 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1350).
В случае, если иностранное лицо - заявитель является резидентом страны, присоединившейся к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов от 5 октября 1961 г. (далее - Конвенция), то иностранное лицо вправе в отношении легализации подписи и печати компетентного органа иностранного государства, заверившего его резидентство, применить положения данной Конвенции после вступления в силу названной Конвенции на территории Республики Казахстан в соответствии с положениями Конвенции.
Сноска. В пункт 78 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; в редакции - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
78-1. В целях применения статей 195 199 201-1 Налогового кодекса документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, принимается налоговым агентом (налоговым органом) при выполнении требований, установленных пунктом 2 статьи 203 Налогового кодекса.
Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, представляется налогоплательщиком-нерезидентом (налоговым агентом) одновременно с соответствующей формой налоговой отчетности, предусмотренной статьями 196, 199-201-1 Налогового кодекса, в налоговый орган по месту представления соответствующей формы налоговой отчетности.
Сноска. Глава 13 дополнена пунктом 78-1 - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
79. (Пункт 79 исключен - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ) .
14. Общие требования при рассмотрении налоговым
органом заявления на применение положений
международного договора

4) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі заңында және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 шілдедегі N 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1350 болып тіркелген) бекітілген Консулдық заңдастыру Ережелерiнде белгіленген тәртіппен қойылған қол мен резидент еместің резиденттігін (резиденттігін растайтын құжатты) растаған органның және резиденттігін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынған жағдайда шетелдік нотариустың мөрін дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруды жүзеге асырған кезде қабылдайды.
Егер, өтiнiш берушi - шетелдiк тұлға 1961 жылғы 5 қазандағы шетелдiк ресми құжаттарды жариялау талабын жоятын Конвенцияға (бұдан әрi - Конвенция) қосылған ел резидентi болып табылған жағдайда, онда шетелдiк тұлға оның резиденттiгiн куәландырған шетелдiк мемлекеттiң құзыреттi орган қолы мен мөрiн жариялауға қатысты Конвенцияның ережелерiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына аталған Конвенцияның күшiне енуiнен кейiн осы Конвенцияның ережелерiн қолдануға құқылы.
Ескерту: 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
78-1. Салық кодексінің 195 , 199 - 201-1-баптарын қолдану мақсатында шетелдік тұлғаның резиденттігін растайтын құжатты салық агенті (салық органы) осы баптың Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағында белгіленген талаптар орындалған кезде қабылдайды.
Салық төлеушінің резиденттігін растайтын Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін резидент емес салық төлеуші (салық агенті) Салық кодексінің 196, 199-201-1-баптарында көзделген салық есептілігінің тиісті нысанымен бір мезгілде салық есептілігінің тиісті нысаны ұсынылатын жердегі салық органына табыс етеді.
Ескерту: 78-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
79. <*>
Ескерту: 79-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
14. Халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға
өтiнiштi салық органының қарауы кезiндегi
жалпы талаптар

80. Налоговый орган, рассматривающий заявление нерезидента, проводит тематическую налоговую проверку налогового агента, выплачивающего доход, за период срока исковой давности, установленного пунктом 1 статьи 38 Налогового кодекса, на предмет исполнения им налоговых обязательств по исчислению и удержанию подоходного налога у источника выплаты с дохода нерезидента, подавшего заявление. В ходе проведения указанной проверки налоговый орган проверяет документы на предмет выяснения следующих вопросов:
1) не связаны ли представленные контракты единым проектом, не связан ли представленный контракт другим (-и) контрактом (-ами) в рамках одного или связанных проектов;
2) не оказывались ли ранее нерезидентом услуги резидентам, не носит ли деятельность нерезидента на территории Республики Казахстан регулярный характер;
3) не образовывал (не имеет) ли нерезидент постоянное учреждение в Республике Казахстан;
4) соответствуют ли фактические сроки выполнения работ (услуг) срокам, предусмотренным контрактом (-ами) на выполнение работ (услуг) (данный вопрос рассматривается при выполнении нерезидентом - заявителем работ, услуг на территории Республики Казахстан);
5) соответствуют ли сведения, указанные в документах, представленных нерезидентом, положениям соответствующего международного договора;
6) прошли ли нерезиденты - заявители государственную регистрацию в качестве налогоплательщика или регистрационный учет в налоговых органах в соответствии с положениями Налогового Кодекса;
7) правильно ли заполнены представленные заявления;
8) проставлены ли на заявлениях или документах, подтверждающих резидентство, подписи и печати иностранного лица и компетентного органа иностранного государства, заверившего резидентство иностранного лица;
9) зарегистрированы ли договоры об условном банковском вкладе в налоговых органах по месту регистрации налоговых агентов (данный вопрос рассматривается при заключении нерезидентами таких договоров);
10) соблюдаются ли условия договора об условном банковском вкладе его участниками (данный вопрос рассматривается при заключении нерезидентом такого договора);
11) достоверность и полнота документов, прилагаемых к заявлению. <*>
Сноска. В пункт 80 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
81. Информация, полученная в ходе проведения тематической налоговой проверки согласно пункту 80 настоящих Правил, подлежит сверке со сведениями, представленными государственными органами Республики Казахстан по запросам налоговых органов, требуемых при рассмотрении заявлений нерезидентов (например, сведения по пребыванию сотрудников нерезидента или нанятого им другого персонала для выполнения работ (услуг) на территории Республики Казахстан по заключенному контракту или контрактам в рамках одного или связанных проектов и другие сведения).
Сноска. Пункт 81 в редакции - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

80. Резидент еместiң өтiнiшiн қарайтын салық органы Салық кодексiнiң 38-бабы 1-тармағында белгiленген, қуыну мерзiмi өткен кезең үшiн кiрiс төлейтiн салық агентiне, өтiнiш берген резидент еместiң кiрiсiнен төлем көзiнен табыс салығын есептеу мен ұстау бойынша олардың салық мiндеттемелерiн орындау мәнiне тақырыптық салық тексеруiн жүргiзедi. Аталған тексерудi жүргiзу барысында салық органы мынадай мәселелердi анықтау мәнiне құжаттарды тексередi:
1) берiлген келiсiм-шарттар бiртұтас жобамен байланысты емес пе, берiлген келiсiм-шарт бiр немесе байланысты жобалардың шегiнде басқа келiсiм-шартпен (келiсiм-шарттармен) байланысты емес пе;
2) резидент резиденттерге бұрын қызмет көрсеттi ме, Қазақстан Республикасының аумағында резидент еместiң қызметi тұрақты сипат ала ма;
3) резидент емес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмады ма (бар ма);
4) жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындауға келiсiм-шарттармен көзделген мерзiмдерге жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындаудың нақты мерзiмдерi сәйкес келе ме (бұл мәселе Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды, қызмет көрсетулердi резидент емес - өтiнiш берушiнiң орындауы кезiнде қаралды ма);
5) құжаттарда көрсетiлген мәлiметтер тиiстi халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес келе ме;
6) Салық Кодексiнiң ережелерiне сәйкес салық органдарында салық есебiне немесе салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуге өтiнiш берушi - резидент еместер өттi ме;
7) берiлген өтiнiштер дұрыс толтырылды ма;
8) резиденттiктi растайтын өтiнiштерде немесе құжаттарда шетелдiк тұлғаның резиденттiгін куәландырған құзыреттi органның және шетел тұлғасының қолы мен мөрi қойылды ма;
9) салық агенттерiн тiркеу орны бойынша салық органында шартты банк салымы туралы шарттар тiркелген бе (бұл мәселе мұндай шарттарды резидент еместiң жасауы кезiнде қаралады);
10) оның қатысушыларымен шартты банк салымы туралы шарт жағдайы сақтала ма (бұл мәселе резидент еместiң осындай шартты жасауы кезiнде қаралады);
11) өтінішке қоса берілетін құжаттардың растығы мен толықтығы.
Ескерту: 80-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен , 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 бұйрығымен .
81. Осы Ереженiң 80-тармағына сәйкес тақырыптық салық тексеруiн жүргiзу барысында алған ақпарат, резидент еместердiң өтiнiштерiн қарағанда талап етiлетiн, салық органдарының сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының берген мәлiметтерiмен салыстырып тексерiлуi тиiс (мысалы, резидент еместiң қызметкерлерiнің келуi жөнiнде немесе жасасқан келiсiм-шарт немесе бiр немесе байламалы жобалар шеңберiндегi келiсiм-шарттар бойынша оның Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындау үшiн басқа персоналды жалдағаны жөнiндегi мәлiметтер мен басқа да мәлiметтер.
Ескерту: 81-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 бұйрығымен .

82. После проверки достоверности представленной информации и убедившись в том, что нерезидент-заявитель действительно имеет право на применение положений международного договора, налоговый орган проставляет в поданном заявлении сумму налога, подлежащего в соответствии с положениями международного договора возврату нерезиденту. <*>
Сноска. В пункт 82 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
83. В целях исполнения положений статьи 193 Налогового Кодекса , положений статей 10-12 международных договоров или для проверки прочей необходимой информации налоговые органы вправе направить запрос о дополнительной информации через уполномоченный государственный орган компетентному органу иностранного государства, резидентом которого является заявитель, с которым заключен международный договор. <*>
Сноска. В пункт 83 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
84. Налоговый орган рассматривает заявление в течение тридцати рабочих дней со дня его представления нерезидентом в налоговый орган с приложением документов, установленных статьей 203 Налогового кодекса, и в случае достоверности информации, указанной в заявлении, передает заверенное заявление нерезиденту и производит возврат суммы подоходного налога из государственного бюджета в порядке, предусмотренном статьей 40 Налогового кодекса.
В случаях непредставления нерезидентом требуемых документов, направления запроса компетентному органу иностранного государства или государственному органу Республики Казахстан о представлении необходимой информации срок рассмотрения заявления нерезидента приостанавливается до момента получения необходимых документов (запрашиваемой информации).
Сноска. Пункт 84 - в редакции Приказа Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .
84-1. В случае необходимости в дополнительной информации от компетентного органа иностранного государства уполномоченный государственный орган вправе направить такой запрос. В случае получения ответа от компетентного органа иностранного государства по направленному запросу, влияющего на результаты рассмотрения заявления нерезидента, налоговые органы вправе в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 Налогового кодекса, пересмотреть свое решение. <*>
Сноска. Дополнены Пунктом 84-1 Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .

82. Берiлген ақпараттың растығын тексергеннен кейiн және өтiнiш берушi - резидент шынында да халықаралық шарт ережелерiн қолдануға құқығы барлығына көз жеткiзіп салық органы резидент емеске қайтаруға жататын халықаралық шарт ережелерiне сәйкес салық сомасын берiлген өтiнiште қояды.
Ескерту: 82-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
83. Салық органдары Салық Кодексiнiң 193-бабының ережелерiн, халықаралық шарттардың 10-12 баптарының ережелерiн орындау мақсатында немесе өзге қажеттi ақпаратты тексеру үшiн онымен халықаралық шарт жасалған резидентi болып табылатын өтiнiш берушi шетел мемлекетiнiң құзыреттi органына уәкілетті мемлекеттік орган арқылы қосымша ақпарат туралы сұрау салуға құқылы.
Ескерту: 83-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
84. Салық органы резидент еместің аталған өтінішін резидент емес Салық кодексінің 203-бабында белгіленген құжаттарды қоса тіркей отырып, өтінішті салық органына берген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды, және өтініште көрсетілген ақпараттың дұрыс болған жағдайда, расталған өтінішті резидент емеске береді және Салық кодексінің 40-бабында көзделген тәртіпте мемлекеттік бюджеттен табыс салығының сомасын қайтару жүргізеді.
Резидент емес талап етілетін құжаттарды тапсырмаған, шет мемлекеттің құзыретті органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына қажетті ақпаратты беру туралы сұрау жіберілген жағдайда резидент еместің өтінішін қарау мерзімі көрсетілген құжаттарды, сұратылған ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту: 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
84-1. Шетелдік мемлекеттің құзыретті органынан қосымша ақпарат қажет болған жағдайда уәкілетті мемлекеттік орган осындай сұратуды жіберуге міндетті. Жіберілген сұрату бойынша шетелдік мемлекеттің құзыретті органнан резидент еместің өтінішін қарау нәтижелеріне әсер ететін жауап алған жағдайда, салық органдары Салық кодексінің 38-бабында белгіленген талап ескіру мерзімінің ішінде өз шешімін қайта қарауға құқылы.
Ескерту: 84-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .

15. Справка об удержанных и уплаченных суммах
налога в Республике Казахстан
85. Согласно статье 204 Налогового Кодекса по требованию нерезидента налоговый орган представляет справку о суммах полученных доходов из источников в Республике Казахстан и удержанных налогов по форме 204.01 (Приложение 8 к настоящим Правилам).
86. Налоговый орган ведет журнал регистрации таких справок по форме 204.02 (Приложение 9 к настоящим Правилам).
16. Зачет налога, уплаченного резидентом
в иностранном государстве, с доходов, полученных
из источников в иностранном государстве,
при уплате корпоративного или индивидуального
подоходного налога в Республике Казахстан <*>
Сноска. В название главы 16 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
87. При уплате корпоративного или индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан резиденты вправе произвести зачет (вычет) налога, уплаченного в иностранном государстве, с доходов, полученных из источников в иностранном государстве, в соответствии со статьей 129 Налогового Кодекса при наличии документов, подтверждающих уплату налога.
Таким документом может быть справка о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов, заверенная налоговым органом иностранного государства.
88. Для определения общей суммы зачета подоходного налога, уплаченного в иностранном государстве, с доходов, полученных из источников в иностранном государстве, резидент заполняет Приложение 28 к Декларации по корпоративному подоходному налогу по форме 100.28, утвержденной Приказом. <*>
Сноска. В пункт 88 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
Глава 17. Применение резидентом положений
международного договора в отношении налогообложения
доходов, полученных из источников в
иностранном государстве <*>
Сноска. В название главы 17 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
89. Резидент, получающий доходы из источников в иностранном государстве или владеющий имуществом в иностранном государстве, вправе применить в указанном государстве положения международного договора в отношении налогообложения таких доходов или имущества в порядке, установленном главами 1-3, 5-13 настоящих Правил, в части, не противоречащей налоговому законодательству иностранного государства. Однако, в данном случае, резидент для применения положений международного договора должен представить в налоговый орган иностранного государства заявление или иной документ по форме, установленной налоговым законодательством иностранного государства, или документ, подтверждающий резидентство, по форме N 3 согласно Приложению 10 к настоящим Правилам.
Документ, подтверждающий резидентство, по форме N 3 выдается на фирменном бланке налоговым органом, являющимся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации в качестве налогоплательщика (за исключением уполномоченного государственного органа).
Сноска. Пункт 89 с изменениями - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования); от 29 марта 2007 года N 183 .

15. Қазақстан Республикасындағы ұстап қалынған және
төленген салық сомалары туралы анықтама
85. Салық Кодексiнiң 204-бабына сәйкес резидент еместiң талабы бойынша салық органы 204.01 нысаны (осы Ережелерге 8-қосымша) бойынша ұстап қалынған және Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кiрiстер сомалары туралы анықтаманы бередi.
86. Салық органы 204.02 нысаны (осы Ережелерге 9-қосымша) бойынша тiркеу осындай анықтамалықтарды тiркеу журналын жүргiзедi.
16. Қазақстан Республикасындағы корпорациялық немесе
жеке табыс салығын төлеу кезiнде шетел мемлекетiндегi
көздерден алынған кiрiстерден шетел мемлекетiнде резидент
төлеген салықты есепке жатқызу
Ескерту: 16-тараудың атауы өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
87. Қазақстан Республикасындағы корпорациялық немесе жеке табыс салығын төлеу кезiнде резиденттер салықты төлеудi растайтын құжаттар болған кезде Салық Кодексiнiң 129-бабына сәйкес шетел мемлекетiндегi көздерден алынған кiрiстерден шетел мемлекетiнде төленген салықты есепке алуды (шегеру) жүргiзуге құқылы.
Шетел мемлекетiнiң салық органы куәландырған төленген салықтар және шетел мемлекетiндегi көздерден алынған кiрiстер сомалары туралы анықтама осындай құжат болуы мүмкiн.
88. Шетел мемлекетiндегi көздерден алынған кiрiстерден шетел мемлекетiнде төленген табыс салығын есепке алудың жалпы сомасын айқындау үшiн резидент 100.28 нысаны бойынша корпорациялық табыс салығы жөнiндегi декларацияға 28-қосымшаны толтырады.
Ескерту: 88-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
17-бөлiм. Шетел мемлекетiндегi көздерден алынған
кiрiстерге салық салуға қатысты халықаралық шарт
ережелерiн резидент еместiң қолдану
Ескерту: 17-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
89. Шетел мемлекетiнде мүлiктi иеленушi немесе шетел мемлекетiндегi көздерден кiрiстердi алушы резидент шетел мемлекетiнiң салық заңнамасына қайшы келмейтiн бөлiгiнде осы Ережелердiң 1-3, 5-13-бөлiмдерiмен белгiленген тәртiпте осындай мүлiкке немесе кiрiстерге салық салуға қатысты халықаралық шарт ережесiн аталған мемлекетте қолдануға құқылы. Алайда, бұл жағдайда, резидент халықаралық шарт ережелерiн қолдану үшiн шетел мемлекетiнiң салық органына осы Ережелерге 10-Қосымшаға сәйкес N3 нысан бойынша резиденттiктi растайтын құжат немесе шетел мемлекетiнiң салық заңнамасымен белгiленген нысан бойынша өтiнiштi немесе өзге құжатты беруi тиiс.
Резиденттiлiгiн растайтын, N 3 нысан бойынша құжатты фирмалық бланкіде салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған (мемлекеттік уәкілетті органды қоспағанда) салық органы бередi.
Ескерту: 89-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

89-1. Для получения документа, подтверждающего резидентство Республики Казахстан по форме N 3, резидент представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации в качестве налогоплательщика (за исключением уполномоченного государственного органа) заявление на получение подтверждения налогового резидентства по форме 102.02, утвержденной Приказом.
При этом для нижеуказанных налогоплательщиков предусмотрен следующий перечень документов, необходимых для представления с заявлением по форме 102.02:
1) для иностранного юридического лица, являющегося резидентом, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, - документ, подтверждающий наличие в Республике Казахстан места эффективного управления юридического лица (протокол общего собрания учредителей (акционеров) с указанием места его проведения или иные документы, подтверждающие наличие места осуществления основного управления и принятия стратегических коммерческих решений, необходимых для проведения предпринимательской деятельности юридического лица);
2) для гражданина Республики Казахстан, являющегося резидентом:
копия удостоверения личности или паспорта Республики Казахстан;
3) для иностранного гражданина или лица без гражданства, являющегося резидентом:
копия удостоверения личности или паспорта;
документы, подтверждающие период пребывания в Республике Казахстан (сроки визы, сведения по учету рабочего времени и иные документы).
Сноска. Глава 17 дополнена пунктом 89-1 - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования); внесены изменения - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
90. Если резидент считает, что действия иностранного государства по налогообложению доходов или имущества противоречат положениям соответствующего международного договора, он может обратиться в компетентный орган иностранного государства или уполномоченный государственный орган, независимо от средств защиты, предусмотренных внутренним законодательством иностранного государства. В данном случае резидент вправе обратиться с заявлением о рассмотрении вопроса о правомерности применения положений международного договора в отношении налогообложения доходов или имущества с приложением необходимых документов. <*>
Сноска. В пункт 90 внесены изменения - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а ; от 29 марта 2007 года N 183 .

89-1. Қазақстан Республикасының резиденттiлiгiн растайтын, N 3 нысан бойынша құжатты алу үшiн резидент, Бұйрықпен бекiтiлген, 102.02 нысан бойынша салық резиденттiлiгiн растайтын құжатты алуға салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған (мемлекеттік уәкілетті органды қоспағанда) салық органына өтiнiш бередi.
Бұл ретте төменде көрсетiлген салық төлеушiлер үшiн 102.02 нысан бойынша өтiнiшпен тапсыру үшiн қажеттi құжаттардың мына тiзбесi көзделген:
1) тиiмдi басқару орны Қазақстан Республикасындағы резидент болып табылатын шет елдiк заңды тұлға үшiн, - заңды тұлғаның тиiмдi басқару орны Қазақстан Республикасында бар екендiгiн растайтын құжат (заңды тұлғаның кәсiпкерлiк қызметiн жүргiзу үшiн қажеттi негiзгi басқаруды жүзеге асыру және стратегиялық коммерциялық шешiмдер қабылдау орнын көрсетумен құрылтайшылардың (акционерлердiң) жалпы жиналысының хаттамасы);
2) резидент болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы үшін:
Қазақстан Республикасының жеке бас куәлiгiнің немесе төлқұжатының көшірмесі;
3) резидент болып табылатын шет ел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн:
жеке бас куәлiгiнің немесе төлқұжатының көшірмесі;
Қазақстан Республикасында болуын растайтын құжаттарды (визаның мерзiмi, жұмыс уақытын есепке алу бойынша мәлiметтер және өзге де құжаттар).
Ескерту: 89-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
90. Егер резидент кiрiстерге немесе мүлiкке салық салу бойынша шетел мемлекетiнiң iс-әрекетi тиiстi халықаралық шарт ережелерiне қайшы келедi деп санаса, ол шетел мемлекетiнiң iшкi заңнамасымен көзделген қорғау құралына қарамастан уәкілетті мемлекеттік органына немесе шетел мемлекетiнiң құзыреттi органына жүгiне алады.
Ескерту: 90-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

Глава 18. Применение нерезидентом положений международного договора
в отношении налогообложения доходов от прироста стоимости
при реализации акций, выпущенных нерезидентами, если более 50 процентов
стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента
составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан
91. Доходы юридического или физического лица, являющегося нерезидентом, от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентами, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан, подлежат налогообложению в Республике Казахстан по ставке 20 процентов.
Исчисление подоходного налога производится налогоплательщиком-нерезидентом самостоятельно и налог подлежит уплате не позднее десяти рабочих дней после срока, установленного Налоговым кодексом для сдачи декларации по корпоративному или индивидуальному подоходному налогу, с обязательным представлением декларации в налоговый орган по месту регистрации юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов реализованных акций или активов юридического лица-нерезидента.
92. При этом физические или юридические лица, являющиеся нерезидентами, обязаны пройти государственную регистрацию в качестве налогоплательщиков по месту регистрации юридического лица-резидента, имущество которого составляет более 50 процентов стоимости реализованных акций или активов юридического лица-нерезидента.
Сноска. Дополнены Главой 18 - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года N 658 .
Сноска. Приложения 1, 4, 5, 7 к Правилам исключены - Приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а .
Сноска. Приложения 2, 3, 6 к Правилам исключены - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
____________________________________________________________________
Приложение 8 к Правилам
администрирования международных
договоров об избежании двойного
налогообложения и предотвращении
уклонения от уплаты налогов на доход
и капитал (имущество), заключенных
Республикой Казахстан
Сноска. Приложение 8 с изменениями - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
Форма 204.01
Налоговый орган по ______________________________________________
Справка N______
о суммах полученных доходов из источников в Республике Казахстан
и уплаченных налогов за______ год
Полное наименование юридического лица-нерезидента
или ФИО физического лица-нерезидента_____________________________
_________________________________________________________________
Страна, в которой зарегистрирован нерезидент_____________________
Код валюты
___________
|___|___|___|
_________________________________________________________________________
Показатели                          |   Сумма
__________________________________________________________|______________
1. Начислено налогооблагаемого дохода из источников
в Республике Казахстан, всего:
в т.ч.:
- доходов юридического лица-нерезидента от деятельности
без образования постоянного учреждения
- налогооблагаемого дохода юридического или физического
лица, являющегося нерезидентом, от деятельности через
постоянное учреждение
- прочих доходов физического лица-нерезидента
- чистого дохода от деятельности через постоянное
учреждение

18-тарау. Резидент еместің, егер резидент емес
заңды тұлғаның акциялары немесе активтері құнының
50 процентінен астамын Қазақстан Республикасындағы
мүлік құрайтын болса, резидент еместер шығарған
осындай акцияларды өткізу нәтижесінде алынған құн
өсімінен түскен табыстарға қатысты халықаралық
шарттардың ережелерін қолдануы
Ескерту: 18-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 658 бұйрығымен .
91. Резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың, егер резидент емес заңды тұлғаның акциялары немесе активтері құнының 50 процентінен астамын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, резидент еместер шығарған осындай акцияларды өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыстары Қазақстан Республикасында 20 процент ставка бойынша салық салынуға жатады.
Резидент емес салық төлеуші табыс салығын есептеуді дербес жүргізеді және салық мүлігінің 50 процентін резидент емес заңды тұлғаның өткізілген акциялары немесе активтері құрайтын резидент заңды тұлғаның тіркеу орны бойынша салық органына декларацияны міндетті түрде табыс етумен Салық кодексінде корпорациялық немесе жеке табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру үшін белгіленген мерзімнен кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей төленуге жатады.
92. Бұл ретте, резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалар мүлігінің 50 процентін резидент емес заңды тұлғаның өткізілген акциялары немесе активтері құрайтын резидент заңды тұлғаның тіркеу орны бойынша салық төлеушілер ретінде мемлекеттік тіркеуден өтуге міндетті.
N 2 нысан
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 2-қосымша
Ескерту: 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 5-қосымша
Ескерту: 5-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы жасасқан
табыс пен капиталға (мүлiкке)
салық төлеуден жалтарудың алдын
алу және қосарланған салық салуды
болдырмау жөнiндегі халықаралық
шарттарды әкiмшiлiктендiру
ережелерiне 6-қосымша
Ескерту: 6-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 7-қосымша
Ескерту: 7-қосымша алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен .
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 8-қосымша
204.01-нысаны
______________________________________________ бойынша Салық органы
____ жыл үшін
Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған
кірістер және төленген салықтар сомасы туралы
________ N АНЫҚТАМАЛЫҚ
Резидент еместің толық атауы немесе резидент емес жеке тұлғаның аты-жөні___________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент емес тіркелген ел____________________________________
______
Валюта коды                                            | |   |
____________________________________________________________________           Көрсеткіштер                                      Сома
____________________________________________________________________
1. Қазақстан Республикасындағы көздерден салық салынатын
кіріс есептелді, барлығы:
оның ішінде:
- тұрақты мекеме құрмастан қызметтен резидент емес - жеке
тұлғалардың кірістері
- тұрақты мекеме арқылы қызметтен резидент емес болып
табылатын заңды немесе жеке тұлғаның салық салынатын кірісі
- резидент емес - жеке тұлғаның өзге де кірістері
- тұрақты мекеме арқылы қызметтен таза кіріс

2. Начислено налогов, всего:
в т.ч.:
- корпоративного подоходного налога  __________  %
(ставка)
- индивидуального подоходного налога __________  %
(ставка)
- налога на чистый доход  __________  %
(ставка)
3. Уплачено налогов в бюджет Республики Казахстан,
всего:
в т.ч.:
- корпоративного подоходного налога
- индивидуального подоходного налога
- налога на чистый доход
___________________________________________________________________________
Руководитель налогового органа       _____________________
(подпись)
М.П.                              "____" ___________год
_________________________________________________________________________
Приложение 9 к Правилам
администрирования международных
договоров об избежании двойного
налогообложения и предотвращении
уклонения от уплаты налогов на доход
и капитал (имущество), заключенных
Республикой Казахстан
Форма 204.02
Налоговый комитет по ____________________________________________
________________________________________________________________
Журнал
регистрации справок о суммах полученных доходов из источников в
Республике Казахстан и удержанных налогов
N  |Дата   |Регистра-|Наименование или Ф.И.О.|Страна резидентства |Код   |
п/п|регист-|ционный  |нерезидента-налого-    |налогоплательщика   |валюты|
|рации  |номер    |плательщика            |                    |      |
___|_______|_________|_______________________|____________________|______|
1 |   2   |    3    |           4           |          5         |  6   |
___|_______|_________|_______________________|____________________|______|
___|_______|_________|_______________________|____________________|______|
Продолжение таблицы
Начислено           |          Начислено             |Уплачено|
_______________________________|________________________________|налога  |
дохода | налогооблае-|чистого |корпоратив-|индивидуаль-|налога |        |
| мого дохода |дохода  |ного подо- |ного подо-  |на чис-|        |
|             |        |ходного    |ходного     |тый    |        |
|             |        |налога     |налога      |доход  |        |
________|_____________|________|___________|____________|_______|________|
7    |      8      |    9   |     10    |     11     |   12  |   13   |
________|_____________|________|___________|____________|_______|________|
________|_____________|________|___________|____________|_______|________|
Приложение 10 к Правилам
администрирования международных
договоров об избежании двойного
налогообложения и предотвращении
уклонения от уплаты налогов на доход
Республикой Казахстан
Сноска. Приложение 10 в редакции - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 (вводится в действие с момента его официального опубликования); внесены изменения - приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183 .
Форма N 3
Сертификат резидентства
Компетентный орган Республики Казахстан подтверждает, что
_________________________________________ является резидентом
Республики Казахстан с "___"___________200__года с присвоением
регистрационного номера налогоплательщика (РНН) _______________.
Настоящий сертификат выдан для применения положений
международного договора об избежании двойного налогообложения и
предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал,
заключенного Республикой Казахстан с __________________________.
Данный сертификат выдан на ________ год.
Должность ___________________
Ф.И.О. ______________________
Подпись_______ ______________
М.П.
Дата выдачи
"___" __________200__года

2. Салықтар есептелді, барлығы:
оның ішінде:
- корпорациялық табыс салығы _________ %
(ставка)
- жеке табыс салығы _________ %
(ставка)
- таза кіріске салық _________ %
(ставка)
3. Қазақстан Республикасының бюджетіне салықтар төленді,
барлығы:
оның ішінде:
- корпорациялық табыс салығы
- жеке табыс салығы
- таза кіріске салық
____________________________________________________________________
Салық органының
басшысы                                  _____________________
(қолы)
М.О.                                    " ___" ________ жыл
Қазақстан Республикасымен жасалған
қосарлама салықты болдырмау және
кіріс пен капиталға (мүлікке)
салықтар төлеуден жалтарудың
алдын-алу жөніндегі халықаралық
шарттарды әкімшіліктендіру
ережелеріне 9-қосымша
204.02 нысаны
___________________________________
___________________________________ бойынша Салық комитеті
Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған
кірістер және төлеген салықтарының сомасы туралы
анықтамаларды тіркеу журналы
____________________________________________________________________
Р/с|Тіркеу|Тіркеу| Салық  | Салық   |Валюта|          Есептелді
N |күні  |нөмірі|төлеуші |төлеуші  | коды |________________________
|      |      |- рези. |резидент.|      | Кіріс|  Салық   | Таза
|      |      | дент   | тіктің  |      |      |салынатын | кіріс
|      |      |еместің |  елі    |      |      |  кіріс   |
|      |      | атауы  |         |      |      |          |
|      |      |немесе  |         |      |      |          |
|      |      |аты-жөні|         |      |      |          |
____________________________________________________________________
1    2      3       4         5       6      7         8       9
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
______________________________________
Есептелді                |Салықтар |
____________________________| төленді |
Корпорациялық| Жеке  | Таза |         |
табыс салығы |табыс  |табыс |         |
|салығы |салығы|         |
______________________________________
10           11     12     13
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
Қазақстан Республикасы жасасқан
табыс пен капиталға (мүлiкке)
салық төлеуден жалтарудың алдын
алу және қосарланған салық салуды
болдырмау жөнiндегі халықаралық
шарттарды әкiмшiлiктендiру
ережелерiне 10-қосымша
Ескерту: 10-қосымша жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 , 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
N 3-нысан
Резиденттiлiк сертификаты
Қазақстан Республикасының құзырлы органы ____________________
_______________________________________________ 200__________ жылғы
"___" _________ бастап ____________________ салық төлеушiнiң тiркеу
нөмiрiн (СТН) берумен Қазақстан Республикасының резидентi болып
табылатындығын растайды.
Осы сертификат Қазақстан Республикасы мен ________ арасындағы
табысқа салынатын салықтарға қатысты қосарланған салық салуды
болдырмау және салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы
халықаралық келiсiмнiң ережелерiн қолдану үшiн берiлдi.
Осы сертификат ____________ жылға берiлдi.
Лауазымы _______________________
Аты-жөнi _______________________
М.О.                               Қолы ___________________________
Беру күнi 200_ жылғы "___"______