О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2000 года N 434 "Об утверждении Правил отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и наложения административных взысканий за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование средств республиканского бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2002 года N 539. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2002 года N 2049. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211
Извлечение из приказа Министра финансов РК от 03.06.2005г. N 211
"В целях реализации распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан, согласно прилагаемому перечню...
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр
Приложение
к приказу Министра
финансов РК
от 03.06.2005г. N 211
Перечень некоторых
приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
...
10. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2002 года N 539 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2000 года N 434 "Об утверждении Правил отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и наложения административных взысканий за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование средств республиканского бюджета"...".
--------------------------------------------------------------------
В связи с изменениями и дополнениями, внесенными в Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе", а также в связи с принятием Законов Республики Казахстан от 30 января 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях" и от 29 января 2002 года "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов" приказываю:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2000 года N 434 "Об утверждении Правил отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и наложения административных взысканий за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование средств республиканского бюджета" следующие изменения и дополнения:
в Правилах отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и наложения административных взысканий за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование средств республиканского бюджета, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. По предписаниям Комитета финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных подразделений (далее - органы финансового контроля) Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные подразделения (далее - органы казначейства) отзывают средства, выделенные из республиканского бюджета, у государственных учреждений, в том числе у администраторов республиканских бюджетных программ, в случае использования их не по целевому назначению.
Органы финансового контроля вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за нарушения в использовании средств республиканского бюджета, предусмотренные статьей 177 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Арнаулы мақсатқа сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу және республикалық бюджеттiң қаражатын уақтылы есептемегенi (аудармаған) және мақсатсыз пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2000 жылғы 12 қазандағы N 434 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Респуликасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 28 қазандағы N 539 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 20 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2049. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2005 жылғы 3 маусымдағы N 211 Бұйрығымен
--------------Бұйрықтан үзінді--------------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру бойынша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiн iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлген тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Заң қызметi департаментi (Д.В. Вагапов) қоса берiлген тiзбеде көрсетiлген бұйрықтардың күшi жойылды деп тану туралы Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне белгiленген тәртiппен бiр апталық мерзiмде хабарласын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнің
2005 жылғы 3 маусымдағы
N 211 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң күшiн
жойған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
10. "Арнаулы мақсатқа сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу және республикалық бюджеттiң қаражатын уақтылы есептемегенi (аудармаған) және мақсатсыз пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2000 жылғы 12 қазандағы N 434 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2000 жылғы 28 қазандағы N 539 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде 2002 жылғы 20 қарашада N 2049 тiркелген)...
--------------------------------------------
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуiрдегi  Заңына  енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кoдекciн  қолданысқа енгiзу туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы және "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы" 2002 жылғы 29 қаңтардағы  Заңдарының  қабылдануына байланысты БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнаулы мақсатқа сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу және республикалық бюджеттiң қаражатын уақтылы есептемегенi (аудармаған) және мақсатсыз пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2000 жылғы l2 қазандағы N 434  бұйрығына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Арнаулы мақсатқа cай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу және республикалық бюджеттiң қаражатын уақтылы есептемегенi (аудармаған) және мақсатсыз пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану ережесiнде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қаржы бақылау комитетiнiң және оның аумақтық бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - қаржы бақылау органдары) ұсыныстары бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi және оның аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрi - республикалық бюджеттен бөлiнген қазынашылық органдары) республикалық бюджеттен бөлiнген қаражатты мақсатқа сай пайдаланбаған жағдайда мемлекеттiк мекемелерден, оның iшiнде республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiнен қайтарып алады.
Қаржы бақылау органдары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiнiң  177-бабында көзделген республикалық бюджеттiң қаражатын пайдаланудағы тәртiп бұзушылықтар үшiн әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. В настоящих Правилах под нецелевым использованием средств республиканского бюджета понимается использование средств, выделенных из республиканского бюджета, государственными учреждениями на цели, не соответствующие назначению бюджетных программ (подпрограмм), а также экономической классификации расходов; использование средств, выделенных из республиканского бюджета, физическими и юридическими лицами на цели, не соответствующие условиям гражданско-правовых сделок, заключенных с государственными учреждениями, в том числе кредитных договоров.";
пункты 4-7 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. На основании акта проведения контроля орган финансового контроля оформляет предписание на осуществление отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению (далее - предписание), с указанием кодов бюджетной классификации расходов (учреждение, программа, подпрограмма, специфика), с которых должен быть осуществлен отзыв (Приложение 1 к настоящему приказу).
В случае выявления нецелевого использования средств республиканского бюджета, связанного с осуществлением государственным учреждением расходов, не соответствующих целям бюджетной программы, подпрограммы, специфики, отзыв средств производится с того кода бюджетной классификации, который соответствует фактически произведенным затратам.
В случае выявления нецелевого использования средств республиканского бюджета по программам прошлых лет, не предусмотренным планом финансирования текущего года, отзыв осуществляется:
у администратора республиканских бюджетных программ - по соответствующим спецификам экономической классификации расходов подпрограммы 001 "Аппарат центрального органа", программы 001 "Административные затраты";
у государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, - по соответствующим спецификам экономической классификации расходов программы, предусмотренной на содержание данного государственного учреждения.
Если акт проведения контроля подписан руководителем проверяемого государственного учреждения с возражениями, то отзыв производится в установленном порядке, а возражения рассматриваются вышестоящим контрольным органом. В случае принятия решения, подтверждающего выводы проверки, решение может быть обжаловано в судебном порядке.";
в пункте 9:
в первом абзаце слова "органе казначейства" заменить словами "органе финансового контроля", слова "органу финансового контроля" заменить словами "органу казначейства";
во втором абзаце слова "орган казначейства" заменить словами "орган финансового контроля";
дополнить абзацами следующего содержания:

"3. Осы Ережеде республикалық бюджет қаражатының мақсатсыз пайдаланылуы деп республикалық бюджеттен бөлiнген қаражатты мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тағайындауына, сондай-ақ шығыстардың экономикалық сыныптамасына сай келмейтiн мақсатқа пайдалануы; республикалық бюджеттен бөлiнген қаражатты жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттiк мекемелермен жасалған азаматтық-құқықтық мәмiлелермен, оның iшiнде несие шарттарының ережелерiне сай келмейтiн мақсатқа пайдалануы түсініледі.";
4-7-тармақтар алынып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бақылау жүргiзу актiсiнiң негiзiнде қаржы бақылау органы олар бойынша қаражаттың мақсатсыз пайдаланылуына жол берiлген шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодтарын (мекеме, бағдарлама, кiшi бағдарлама, ерекшелiк), сондай-ақ олардан қайтарып алу жүзеге асырылуы тиiс шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының кодтарын көрсете отырып мақсатсыз пайдаланылған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алуды жүзеге асыруға арналған нұсқаманы (бұдан әрi - нұсқама) (осы бұйрыққа N 1-қосымша) ресiмдейдi.
Мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламаның, кiшi бағдарламаның, ерекшелiктiң мақсаттарына сай келмейтiн шығыстарды жүзеге асыруға байланысты республикалық бюджеттiң қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда қаражатты қайтарып алу iс жүзiнде жүргiзiлген шығындарға сәйкес келетiн бюджеттiк сыныптаманың кодынан жүргізіледі.
Ағымдағы жылдың қаржыландыру жоспарында көзделмеген өткен жылдардың бағдарламалары бойынша республикалық бюджеттiң қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда қайтарып алу:
001 "Орталық органның аппараты" бағдарламасының, 001 "Әкiмшiлiк шығындар" бағдарламасы шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиiстi ерекшелiктерi бойынша - республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнен;
осы мемлекеттiк мекеменi ұстауға көзделген бағдарлама шығыстарының экономикалық сыныптамасынын тиiстi ерекшелiктерi бойынша - республикалық бюджеттен қажыландырылатын мемлекеттiк мекемеден жүзеге асырылады.
Егер бақылау жүргiзу актiсiне тексерiлетiн мемлекеттiк мекеме басшысы қарсылық бiлдiре отырып қол қойса, қайтарып алу белгiленген тәртiппен жүргiзiледi, ал қарсылықты жоғары тұрған бақылау органы қарайды. Тексеру қорытындыларын растайтын шешiм қабылданған жағдайда шешiм сот тәртiбiмен шағымдалуы мүмкiн.
9-тармақта:
бiрiншi абзацта "қазынашылық органында" деген сөздер "қаржы бақылау органында" деген сөздермен ауыстырылсын, "қаржы бақылау органына" деген сөздер "қазынашылық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "қазынашылық органы" деген сөздер "қаржы бақылау органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:

"Если отзыв средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, должен производиться в соответствии с пунктами 17 и 20 настоящих Правил у администратора бюджетной программы, расположенного на другой территории, то оформление отзыва средств обеспечивается территориальным подразделением казначейства по месту нахождения администратора бюджетной программы. При этом устанавливается следующий порядок регистрации предписаний и оформления уведомлений-реестров на суммы, подлежащие отзыву.
Территориальный орган казначейства по месту нахождения проверенного государственного учреждения (предприятия) направляет предписание территориальному органу казначейства по месту нахождения администратора бюджетной программы. При этом последним в соответствии с пунктом 10 данных Правил производится регистрация предписаний и формирование уведомления-реестра на суммы, подлежащие отзыву, ежемесячно представляемого в Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
По результатам контроля Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее - Счетный комитет) Комитет казначейства осуществляет отзыв средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, на основании его постановлений. При этом, в постановлениях должны быть указаны: код бюджетной классификации, по которому допущено нецелевое использование средств, и код бюджетной классификации, с которого производится отзыв. Комитетом казначейства копия постановления Счетного комитета доводится до соответствующего территориального органа казначейства.";
в пункте 10:
первое предложение изложить в следующей редакции:
"Регистрация органами казначейства постановлений Счетного комитета, а также предписаний органов финансового контроля на отзыв средств республиканского бюджета, и контроль за отзывом ведутся в книге учета средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и контроля за отзывом их в бюджет (Приложение 4) (далее - книга учета), которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана мастичной печатью.";
в пункте 11:
слово "подписями" заменить словом "подписью", слова "и финансового контроля" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Комитет казначейства на основании уведомлений-реестров территориальных органов казначейства, постановлений Счетного комитета, а также предписаний Комитета финансового контроля производит отзыв средств республиканского бюджета с последующим уведомлением территориального органа казначейства по месту нахождения государственного учреждения (предприятия) в порядке, предусмотренном пунктами 12-20 Правил.";
пункт 15:
дополнить первым предложением следующего содержания:
"Отзыву в текущем финансовом году подлежат суммы нецелевого использования средств республиканского бюджета, выявленные проверками Счетного комитета, Комитета финансового контроля и его территориальных подразделений, произведенных в текущем финансовом году.". Далее - по тексту;
в пункте 16:

"Егер мақсатсыз пайдаланылған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу осы Ереженiң 17 және 20-тармақтарына сәйкес басқа аумақта орналасқан бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiнен жүргiзiлуi тиiс болса, онда қаражатты қайтарып алуды ресiмдеудi бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсінің орналасқан орны бойынша қазынашылықтың аумақтық бөлiмшесi қамтамасыз етеді. Бұл ретте нұсқамаларды тіркеудің және қайтарып алуға жататын сомаға арналған хабарлама-тізілімді ресімдеудің мынадай тәртібі белгiленедi.
Қазынашылықтың аумақтық органы тексерiлген мемлекеттiк мекеменiң (кәсiпорынның) орналасқан орны бойынша бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң орналасқан орны бойынша қазынашылықтың аумақтық органына Нұсқама жiбередi. Бұл ретте соңғысы осы ереженiң 10-тармағына сәйкес ай сайын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiне ұсынылатын нұсқамаларды тiркеудi және қайтарып алуға жататын сомаға арналған хабарлама-тiзiлiмдi қалыптастыруды жүргiзедi.
Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң (бұдан әрi - Есеп комитетi) бақылауының нәтижелерi бойынша Қазынашылық комитетi оның қаулылары мен ұсынымдарының негiзiнде мақсатына сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаулылар мен ұсынымдарда: ол бойынша қаражатты мақсатына сай пайдаланбауға жол берiлген бюджеттiк сыныптаманың коды және қайтарып алу жүргiзiлетiн бюджеттiк сыныптаманың коды көрсетiлуi тиiс. Бұл ретте Қазынашылық комитетi Есеп комитетi қаулысының немесе ұсынымының көшiрмесiн тиiстi қазынашылықтың аумақтық органына жеткiзедi.";
10-тармақта:
бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"қазынашылық органдарының Есеп комитетiнiң қаулылары мен нұсқамаларын, сондай-ақ қаржы бақылау органдарының республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алуға арналған нұсқамаларын тiркеуi, қайтарып алуды бақылау мақсатына сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын есепке алу және олардың бюджетке қайтарып алынуын бақылау кiтабында (бұдан әрi - есепке алу кiтабына) (4-қосымша) жүргiзiледi, ол нөмiрленуi, қайымдалуы және мастикалық мөрмен сүргi салынуы тиiс.";
11-тармақта:
"қолдары" деген сөз "қолы" деген сөзбен ауыстырылсын, "қаржы бақылау" деген сөздер алынып тасталсын, "органдары" деген сөз "органы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазынашылық комитетi аумақтық қазынашылық органдары хабарлама-тiзiлiмдерiнiң, Есеп комитетiнiң қаулылары мен ұсынымдарының, сондай-ақ Қаржы бақылау комитетi нұсқамаларының негiзiнде Ереженiң l2-20-тармақтарында көзделген тәртiппен мемлекеттiк мекеменiң (кәсiпорынның) орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық органын кейіннен хабарландыра отырып, республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алуды жүргiзедi.";
15-тармақ:
мынадай мазмұндағы бiрiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Ағымдағы қаржы жылында Есеп комитетi, Қаржы бақылау комитетi мен оның аумақтық бөлiмшелерi жүргiзген тексерулермен анықталған республикалық бюджеттiң қаражатын мақсатсыз пайдалану сомалары ағымдағы жылы қайтарып алуға жатады.". Бұдан әрi - мәтiн бойынша.
16-тармақта:

цифры "1", "1", заменить цифрами "001", "001";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В случаях использования физическими и юридическими лицами средств, выделенных из республиканского бюджета на цели, не соответствующие условиям гражданско-правовых сделок, заключенных с государственными учреждениями (администраторами республиканских бюджетных программ), отзыв средств производится путем уменьшения текущего финансирования государственному учреждению (администратору республиканских бюджетных программ) на сумму невыполнения договорных обязательств в порядке, предусмотренном пунктами 8-12 настоящих Правил. Администратор республиканских бюджетных программ, в свою очередь, должен взыскать эти средства с юридических и/или физических лиц в судебном, либо в несудебном порядке.
При этом, если отзыв произведен в текущем году по фактам нецелевого использования бюджетных средств, выделенных из республиканского бюджета как в прошлых годах, так и в текущем финансовом году, и сумма нецелевого использования взыскана в судебном порядке, либо в несудебном порядке в доход республиканского бюджета также в текущем году, то государственное учреждение (администратор бюджетной программы) сообщает об этом факте в территориальный орган казначейства для восстановления отозванных лимитов финансирования.";
в пункте 22:
слова "к 5-му числу" заменить словами "к 10-му числу";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Комитет казначейства представляет в Счетный комитет информацию об исполнении отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, на основании его постановлений в сроки, указанные в постановлении или в документе, сопровождающим его.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Должностные лица органов финансового контроля по выявленным ими фактам несвоевременного зачисления средств в доход республиканского бюджета, перечисления из республиканского бюджета на счета получателей в соответствующие банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также нецелевого использования средств республиканского бюджета и (или) принятия обязательств о расходовании их сверх планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам составляют протоколы об административных правонарушениях (приложение 8) (далее - протокол) и в течение суток представляют его руководителю органа финансового контроля.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Руководитель органа финансового контроля, в срок не более пятнадцати дней со дня получения протокола рассматривает дело и выносит одно из следующих постановлений:
о наложении административного взыскания (приложение 9);
о прекращении производства по делу (приложение 10).

"1", "1" деген сандар "001", "001" деген сандармен ауыстырылсын;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Заңды және жеке тұлғалар республикалық бюджеттен бөлiнген қаражатты мемлекеттiк мекемелермен (республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң шарттарына сай келмейтiн мақсатқа пайдаланған жағдайда, қаражатты қайтарып алу осы Ереженiң 8-12-тармақтарында көзделген тәртiппен шарттық мiндеттемелердi орындамау сомасына мемлекеттiк мекемені (республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн) ағымдағы қаржыландыруды кемiту жолымен жүргiзiледi. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi өз кезегiнде осы қаражатты заңды және/немесе жеке тұлғалардан сот тәртiбiмен не соттан тыс тәртiппен өндiрiп алуы тиiс.
Бұл ретте, егер қайтарып алу ағымдағы жылы республикалық бюджеттен өткен жылдары да, ағымдағы қаржы жылында да бөлiнген бюджет қаражатын мақсатсыз пайдалану фактiлерi бойынша жүргiзiлсе және мақсатсыз пайдаланудың сомасы ағымдағы жылы да республикалық бюджеттiң кiрiсiне сот тәртiбiмен не соттан тыс тәртiппен өндiрiп алынса, онда мемлекеттiк мекеме (бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi) қайтарып алынған қаржыландырудың лимиттерiн қалпына келтiру үшiн қазынашылықтың аумақтық органына осы фактi туралы хабарлайды.".
22-тармақта:
"5-i күнiне" деген сөздер "10-ы күнiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазынашылық комитетi Есеп комитетiне оның қаулыларының негiзiнде қаулыда немесе оған iлеспе құжатта көрсетiлген мерзiмде мақсатына сай пайдаланылмаған республикалық бюджет қаражатын қайтарып алудың орындалуы туралы ақпарат бередi."
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қаржы бақылау органдарының лауазымды тұлғалары олар анықтаған республикалық бюджеттiң кiрiсiне қаражатты уақытылы есептемеу, республикалық бюджеттен тиiстi банктерге немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға алушылардың шоттарына аудармау, республикалық бюджеттiң қаражатын мақсатсыз пайдаланбау және (немесе) оларды мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландырудың жоспарынан тыс жұмсау туралы мiндеттемелердi қабылдау фактiлерi бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар (бұдан әрi -  хаттама) (8-қосымша) жасайды және бiр тәулiк iшiнде оны қаржы бақылау органының басшысына табыс етедi.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қаржы бақылау органының басшысы хаттаманы алған күннен бастап бiр айдан аспайтын мерзiмде iстi қарайды және мынадай:
әкiмшiлiк жаза қолдану туралы (9-қосымша);
iс бойынша iс жүргiзудi тоқтату туралы (10-қосымша) қаулылардың бiреуiн шығарады.

Постановление о прекращении производства по делу выносится в случаях, предусмотренных статьями 35 , 580 , 581 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
в пункте 26:
слова "органы казначейства" заменить словами "органы финансового контроля";
в пункте 28:
слова "казначейства и" исключить;
в пункте 30 второе и третье предложения изложить в следующей редакции:
"При этом указанные суммы отзыва отражаются по дебету субсчета 095 "Лимиты отозванных (взысканных) средств нецелевого использования" и кредиту субсчетов 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственных учреждений и другие мероприятия", 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственных учреждений и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственных учреждений и другие мероприятия в пределах утвержденной сметы" и кредиту субсчета 095.";
в четвертом предложении слова "по дебету субсчета 230 (140)" заменить словами "по дебету субсчетов 140, 230";
в пункте 31 во втором предложении слова "к бухгалтерскому отчету об исполнении сметы расходов, указываются отозванные в республиканский бюджет" заменить словами "к бухгалтерской отчетности, отражаются отозванные (взысканные) в республиканский бюджет", после слов "расходов" дополнить словом "организаций";
по всему тексту и в приложениях слова "бюджетные ассигнования (назначения)", "сметы", "казначейские разрешения", "роспись расходов республиканского бюджета", "баланс исполнения сметы расходов", "ревизии исполнения бюджета", "акт проверки", "Бюджетный Департамент" соответственно заменить словами "плановые назначения", "планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам", "разрешения", "сводный план финансирования бюджетных программ", "баланс исполнения плана финансирования бюджетных программ, подпрограмм", "контроль за исполнением бюджета", "акт проведения контроля", "Департамент организации исполнения государственного бюджета и Департамент финансирования государственных органов" в соответствующих падежах;
приложения 1, 2 исключить;
приложение 3 заменить приложением 1 к настоящему приказу;

Iс бойынша iс жүргiзудi тоқтату туралы қаулы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiнiң  35,  580 581 -тармақтарында көзделген жағдайларда шығарылады."
26-тармақта:
"қазынашылық органдары" деген сөздер "қаржы бақылау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
28-тармақта:
"қазынашылық және" деген сөздер алынып тасталсын, "органдары" деген сөз "органы" деген сөзбен ауыстырылсын;
30-тармақта екiншi және үшiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
Бұл ретте қайтарып алудың көрсетiлген сомасы 095 "Мақсатсыз пайдаланудың қайтарып алынған (өндiрiп алынған) қаражатының лимиттерi" қосалқы шотының дебетi және 140 "Мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есептеулер" 230 "Мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын және басқа да iс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi.
200 "Мемлекеттiк мекемелердi ұстауға және бекiтiлген сметаның шегiндегi басқа да iс-шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебетi және 095 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетумен бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi.
Төртiншi сөйлемде "230 (140) қосалқы шотының дебетi бойынша" деген сөздер "140, 230 қосалқы шоттарының дебетi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақтың екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
Бюджеттен қаржыландыру сомасының қозғалысы туралы анықтамада
(Ұйымдардың шығыстары сметасының атқарылуы балансы (951 "қайтарып алу" жолы бойынша коды 0503001) және бухгалтерлiк есептiлiкпен мемлекеттiк мекеме қоса беретiн түсiндiрме жазбада республикалық бюджетке қайтарып алынған (өндiрiп алынған) мақсатсыз пайдаланылған бюджет қаражатының сомасы көрсетiледi;
бүкiл мәтiн бойынша және Қосымшаларда "бюджеттiк қаржы бөлу (тағайындаулар)", "сметалар", "қазынашылық рұқсаттары", "республикалық бюджет шығыстарының жазбасы", "шығыстар сметасының атқарылу балансы", "бюджеттiң атқарылуын тексеру", "тексеру актiсi", "Бюджет департаментi" деген сөздер тиiсiнше "жоспарлы тағайындаулар", "мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары", "рұқсаттар", "бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жиынтық жоспары", "бюджеттiк бағдарламаларды, кiшi бағдарламаларды қаржыландыру жоспарын атқару балансы", "бюджеттiң атқарылуын бақылау", "бақылау жүргiзу актiсi" тиiстi септiктерде "Мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуын ұйымдастыру департаментi және Мемлекеттiк органдарды қаржыландыру департаментi" деген сөздермен ауыстырылсын";
1, 2-қосымшалар алынып тасталсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшамен ауыстырылсын;

приложение 5 заменить приложением 2 к настоящему приказу;
в приложении 8:
слова "ст. 261 Кодекса Казахской ССР" заменить словами "ст. 584 Кодекса Республики Казахстан";
слова "Протокол направлен в________________________________
(наименование органа казначейства
"__" 200_г." исключить;
в приложении 9:
слова "ст.167-1, 237-8 Кодекса Казахской ССР" заменить словами "ст. 571 , 177 Кодекса Республики Казахстан";
слова "Комитет казначейства Министерства финансов РК" и "Руководитель органа Казначейства" заменить соответственно словами "Комитет финансового контроля Республики Казахстан", "руководитель органа финансового контроля";
слова "пятнадцатидневный" заменить словами "тридцатидневный";
слова "районный (городской)" заменить словами "областной (городской)";
слова "со дня вынесения в вышестоящий орган или в районный (городской) суд" заменить словами "со дня вручения копии постановления";
в приложении 10:
слова "дела производством" заменить словами "производства по делу";
слова "ст.167-1, 237-8 Кодекса Казахской ССР" заменить словами "ст. 571 , 177 Кодекса Республики Казахстан";
слова "Комитет казначейства Министерства финансов РК" и "Руководитель органа Казначейства" заменить соответственно словами "Комитет финансового контроля Республики Казахстан", "руководитель органа финансового контроля";
слова "со дня вынесения в вышестоящий орган или в районный (городской) суд" заменить словами "со дня вручения копии постановления".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение 1
к Приказу Министра финансов Республики
Казахстан от 28 октября 2002 года N 536
(Приложение 3 Правилам, утвержденным
приказом министра финансов Республики
Казахстан от 12 октября 2000 года N 434
"Об утверждении Правил отзыва средств
республиканского бюджета, использованных
не по целевому назначению, и наложения
административных взысканий за
несвоевременное зачисление (перечисление)
и нецелевое использование средств
республиканского бюджета)
Предписание
на отзыв средств __________ бюджета,
использованных не по целевому назначению
Предписание выдано на основании акта проверки от "__"_________20__ г.
____________________________________________________________________
(наименование проверяемого государственного учреждения (предприятия)
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе" и от 29 января 2002 года "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов",_______
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование других законодательных и нормативных правовых актов в соответствии с которыми производятся проверки)
и на основании вышеуказанного акта проверки, где установлены факты нецелевого использования бюджетных средств, подлежат отзыву в _______________________ бюджет у государственных учреждений
(указать вид бюджета)
следующие суммы:
Полное
наименование
государственного
учреждения
Код
учреждения
(согласно
справочника)
Код бюджетной
классификации
(учреждение,
программа,
подпрограмма,
специфика)
Сумма
(в тенге)
Примечание
1
2
3
4
5
Общая сумма ____________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель органа
финансового контроля   __________  ______________________
(подпись)    (должность, Ф.И.О.)
от "___" ________ 20 __ г.
Приложение 2
к Приказу Министра финансов Республики
Казахстан от 28 октября 2002 года N 536
(Приложение 5 Правилам, утвержденным
приказом министра финансов Республики
Казахстан от 12 октября 2000 года N 434
"Об утверждении Правил отзыва средств
республиканского бюджета, использованных
не по целевому назначению, и наложения
административных взысканий за
несвоевременное зачисление (перечисление)
и нецелевое использование средств
республиканского бюджета)
Уведомление-реестр
на отзыв средств республиканского бюджета
за _____________________месяц ____г.

5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшамен ауыстырылсын;
8-қосымшада:
"Қазақ КСР Кодексiнiң 261-бабы" деген сөздер "Қазақстан Республикасы  Кодексiнiң  584-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын;
Хаттама _______________________________ жiберiлдi.
(қазынашылық органының атауы)
200__жылғы "___" _________ " деген сөздер алынып тасталсын;
9-қосымшада:
Қазақ КСР Кодексiнiң 167-1, 237-8 баптары" деген cөздер "Қазақстан Республикасы Кодексiнiң  571 177 -баптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi" және "Қазынашылық органының басшысы" деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитеті", "қаржы бақылау органының басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он бес күн" деген сөздер "отыз күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"аудандық (қалалық)" деген сөздер "облыстық (қалалық) деген сөздермен ауыстырлсын";
"шығарылған күнiнен бастап жоғары тұрған органға немесе аудандық (қалалық) сотқа" деген сөздер "қаулының жобасын тапсырған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын";
10-қосымшада:
"ic жүргiзу" деген сөздер "iс бойынша iс жүргiзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
Қазақ КСР Кодексiнiң 167-1, 237-8 баптары" деген сөздер "Қазақ Республикасы Кодексiнiң  571 177 -баптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi" және "Қазынашылық органының басшысы" деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитеті", "қаржы бақылау органының басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шығарылған күнiнен бастап жоғары тұрған органға немесе аудандық (қалалық) сотқа" деген сөздер "қаулының жобасын тапсырған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын".
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 28 қазандағы
N 539 бұйрығына
1-қосымша
("Арнаулы мақсатқа сай
пайдаланылмаған республикалық
бюджеттің қаражатын қайтарып алу
және республикалық бюджеттiң
қаражатын уақтылы есептемегенi
(аудармаған) және мақсатсыз
пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк
жаза қолдану ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2000 жылғы 12 қазандағы
N 434 бұйрығымен бекiтiлген
Ережеге 3-қосымша)
мақсатына сай пайдаланылмаған_____________  бюджеттiң
қаражатын қайтарып алуға арналған
НҰСҚАМА
Нұсқама 200__ж.___ тексеру актiсiнiң негiзiнде берiлдi.
__________________________________________________________________
(тексерілетін мемлекеттік мекеменің (кәсiпорынның) атауы)
Қазақстан Республикасының " Бюджет жүйесi туралы " 1999 жылғы
1 сәуiрдегi және "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
атқарылуын бақылау  туралы" 2002 жылғы 29 қаңтардағы Заңдарына,
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________ сәйкес
(оларға сәйкес тексеру жүргiзiлетiн басқа заң және нормативтiк
құқықтық кесiмдердiң атауы)
және бюджет қаражатын мақсатсыз пайдалану фактiлерi белгiленген
жоғарыда көрсетiлген тексеру кесiмiнiң негiзiнде, мемлекеттiк
мекемелерден мынадай сомалар ____________________________________
(бюджеттің түрін көрсету)
бюджетке қайтарып алуға жатады:
___________________________________________________________________
Мемлекеттiк| Мекеменiң |Бюджет сыныптамасының |  Сомасы  | Ескерту
мекеменiң  |   коды    |   коды (мекеме,      |(теңгемен)|
толық атауы|(анықтамаға|   бағдарлама, кiшi   |          |
| сәйкес)   |бағдарлама, eрекшелiк)|          |
___________________________________________________________________
1            2                 3                4         5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жалпы сомасы __________________________________ теңге
(сандармен және жазумен)
Қаржы бақылау
органының басшысы _________  ___________________________
(қолы)   (лауазымы, тегi, аты-жөнi)
200__ж."___"____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2002 жылғы 28 қазандағы
N 539 бұйрығына
2-қосымша
("Арнаулы мақсатқа сай
пайдаланылмаған республикалық
бюджеттің қаражатын қайтарып алу
және республикалық бюджеттiң
қаражатын уақтылы есептемегенi
(аудармаған) және мақсатсыз
пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк
жаза қолдану ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2000 жылғы 12 қазандағы
N 434 бұйрығымен бекiтiлген
Ережеге 5-қосымша)
Республикалық бюджеттің қаражатын қайтарып
алуға арналған
ХАБАРЛАМА-ТIЗIЛIМ
___ __________ айы үшiн

В соответствии с Законами Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года "О бюджетной системе", от 30 января 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях", от 29 января 2002 года "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов", Положением о Комитете финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2000 года N 338, пунктом 11 Правил отзыва средств республиканского бюджета, использованных не по целевому назначению, и наложения административных взысканий за несвоевременное зачисление (перечисление) и нецелевое использование средств республиканского бюджета, утвержденных Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 12 октября 2000 года N 434 управление казначейства по
___________________________________________________________________
(области, городам Астана и Алматы)
уведомляет Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан о том, что контролем, проведенным органами финансового контроля, выявлены факты нецелевого использования, по которым надлежит отозвать в республиканский бюджет средства со следующих учреждений:
Наименование
государственного
учреждения
(с указанием
администраторов
республиканских
бюджетных
программ)
Код госу-
дарствен-
ного
учрежде-
ния (сог-
ласно
справоч-
ника)
Код бюджетной
классификации,
по которому
допущено
нецелевое
использование
средств
Код бюджетной
классификации,
с которого
производится
отзыв
Сумма
тенге)
1
2
3
4
5
Общая сумма ___________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель органа
казначейства         _____________ __________________________
(подпись)      (должность, Ф.И.О.)
"___" ___________ 200 __ г.

Қазақстан Республикасының " Бюджет жүйесi туралы " 1999 жылғы 1 сәуiрдегi, " Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiн қолданысқа енгiзу туралы " 2001 жылғы 30 қаңтардағы, " Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы " 2002 жылғы 29 қаңтардағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 1 наурыздағы N 338  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Каржы бақылау комитетi туралы epeжeгe, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2000 жылғы 12 қазандағы N 434 бұйрығымен бекiтiлген Арнаулы мақсатқа сай пайдаланылмаған республикалық бюджеттiң қаражатын қайтарып алу және республикалық бюджеттiң қаражатын уақтылы есептемегенi (аудармаған) және мақсатсыз пайдаланғаны үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану ережесiнiң 11-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________
(облыстар, Астана және Алматы қалалары)
бойынша қазынашылық басқармасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетiне қаржы бақылау органдары жүргiзген тексерулермен мақсатсыз пайдалану фактiлерi анықталғанын, олар бойынша мынадай ұйымдардан республикалық бюджетке қаражат қайтарып алуға жататынын хабарлайды:
___________________________________________________________________
Мемлекеттiк | Мемлекеттiк |    Қаражатты      |Қайтарып   |Сомасы
мекеменiң  |  мекеменiң  |    мақсатсыз      |алу жүргі. |теңге.
атауы    |    коды     |  пайдалануға жол  | зілетін   | мен
(республика.| (анықтамаға | берiлген бюджеттiк|  бюджет   |
лық бюджет. |   сәйкес)   | сыныптаманың коды |сыныптама. |
тiк бағдар. |             |                   |  сының    |
ламалардың  |             |                   |   коды    |
әкiмшiсiн  |             |                   |           |
көрсете   |             |                   |           |
отырып)   |             |                   |           |
___________________________________________________________________
1             2                3                4          5
___________________________________________________________________
Жалпы сомасы __________________________________ теңге
(сандармен және жазумен)
Қазынашылық
органының басшысы _________  ___________________________
(қолы)   (лауазымы, тегi, аты-жөнi)
200__ж."___"____________