Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года № 372. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2002 года № 2087. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.07.2013 № 16-07/333 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила составления и выдачи предписаний ветеринарными инспекторами;
2) Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2009 № 761 (порядок введения в действие см. п. 4).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2009 № 761 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Департаменту ветеринарии (Мынжанов М.Т.) совместно с областными территориальными управлениями, городов Астаны и Алматы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан - Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 15 ноября 2002 год N 372
ПРАВИЛА
выдачи ветеринарных документов (ветеринарно-санитарное
заключение, ветеринарное свидетельство, ветеринарный
сертификат, ветеринарная справка) ветеринарными
инспекторами на объекты государственного
ветеринарного надзора
Сноска. Правила утратили силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2009 № 761 (порядок введения в действие см. п. 4).
Утверждены
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан - Министра
сельского хозяйства Республики Казахстан
от 15 ноября 2002 год N 372
Правила
составления и выдачи предписаний
ветеринарными инспекторами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и выдачи предписаний ветеринарными инспекторами (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года и являются обязательными для исполнения ветеринарными инспекторами, осуществляющими государственный ветеринарный надзор на территории Республики Казахстан, а также физическими и юридическими лицами, занимающимися разведением, содержанием, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией животных, продуктов и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также осуществляющими иную деятельность в области ветеринарии.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии;

Ветеринария саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 15 қарашадағы N 372 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 18 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2087. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.07.2013 № 16-07/333 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Нұсқауларды ветеринариялық инспекторлардың жасау және беру Ережесi;
2) күші жойылды
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009.12.31 N 761 бұйрығымен.
2. Ветеринариялық департаментiне (Мыңжанов М.Т.), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық басқармаларымен, Астана және Алматы қалалары, бiрлесе отырып, заңнамада белгiленген тәртiпте, осы бұйрықтан туындайтын керектi шаралар қабылдансын.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
орынбасары - Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігiнiң
15 қараша 2002 жылғы
N 372 бұйрығымен бекiтiлген
Ветеринариялық инспекторлардың
нұсқауларды жасау және беру Ережесi
1. Жалпы ереже
1. Ветеринариялық инспекторлардың нұсқауларды жасаудың және берудiң осы Ережесi (әрi қарай - Ереже), 2002 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының 18 бабының, 2 тармағының, 1 тармақшасына байланысты жасалынды және Қазақстан Республикасы аумағында мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау жүргiзетiн мемлекеттiк ветеринариялық инспекторлардың орындаулары мiндетті, сондай-ақ жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөптер мен жемшөп қоспаларын өндiру, дайындау (сою), сақтау, өңдеу және өткiзумен айналысатын жеке және заңды тұлғаларда.
2. Осы Ережеде қолданылған негiзгi ұғымдар
2. Осы Ережеде мынандай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер - ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орындау үшін мiндеттi болып табылатын ветеринариялық нормативтер негiзiнде ветеринариялық iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актi.

2) ветеринарно-санитарная безопасность - состояние объектов государственного ветеринарного надзора, не представляющее опасности для здоровья животных и человека при обычных (установленных) условиях их использования;
3) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продуктов и сырья животного происхождения, включая процедуру идентификации , в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
4) объекты государственного ветеринарного надзора - животные, возбудители болезней животных, продукты и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал для диагностики и ветеринарно-санитарной экспертизы, а также пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, используемые для профилактики, лечения и обработки животных, диагностики болезней животных, ветеринарно-санитарной экспертизы, ветеринарные лаборатории, транспортные средства, все виды тары, упаковочные материалы, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных, деятельность физических и юридических лиц в области ветеринарии, территории, производственные помещения и деятельность физических и юридических лиц, выращивающих, заготавливающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих подконтрольные государственному ветеринарному надзору грузы, а также осуществляющих научную деятельность в области ветеринарии, скотопрогонные трассы, маршруты, территории пастбищ и водопоя животных и процедуры и формы их идентификации, ветеринарное свидетельство, ветеринарная справка, ветеринарно-санитарное заключение, акт экспертизы, нормативно-техническая документация по производству, заготовке (убою), хранению и переработке подконтрольных государственному надзору грузов и иная нормативная документация в области ветеринарии;
5) подконтрольные государственному ветеринарному надзору грузы - животные, продукты и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки;

2) Ветеринариялық-санитариялық қауiпсiздiк - мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау объектiлерiнiң олар пайдаланылатын дағдылы (белгiленген) жағдайларда жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндiрмейтiн күйі.
3) Ветеринариялық iс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, емделуiн немесе диагностикасын қоса алғанда, оның шығуын, таралуын болдырмауға немесе оны жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн аса қауiптi аурулар жұқтыратын жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнiмдiлiгiн арттыруға; жануарлардың және адамдардың денсаулығын жұқпалы, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бiрдейлендiру рәсiмiн қоса, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған iндетке қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсiмдер кешенi.
4) Ветеринариялық қадағалаудағы объектiлер - жануарлар, жануарлардың жыныс және дене клеткалары, жануарлар ауруының қоздырушылары, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөптiк қоспалар, патологиялық материал немесе олардан диагностика және ветеринариялық-санитариялық сараптама үшiн алынатын сынамалар, сондай-ақ судың, ауаның, топырақтың, өсiмдiктердің сынамалары, жануарларға профилактика жасау, оларды емдеу мен дауалы, жануарлар ауруларының диагностикасы, ветеринариялық-санитариялық сараптама үшiн пайдаланылатын ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, жануарлар ауруларының қоздырушыларын тарататын факторлар болуы мүмкiн көлiк құралдары, ыдыстың барлық түрлерi, буып-түю материалдары, жеке және заңды тұлғалардың ветеринария саласындағы қызметi, мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктердi өсiретiн, дайындайтын, сақтайтын, өңдейтiн, өткiзетiн немесе пайдаланатын, сондай-ақ ветеринария саласындағы ғылыми қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың аумақтары, өндiрiстiк үй-жайлары мен қызметi, мал айдалатын жолдар, маршруттар, мал жайылымдары мен суаттардың аумақтары, оларды бiрдейлендiрудің рәсiмдерi мен нысандары, ветеринариялық куәлiк, ветеринариялық анықтама, ветеринариялық-санитариялық қорытынды, сараптама актiсі, мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктердi өндiру, дайындау (сою), сақтау және өңдеу жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттама мен ветеринария саласындағы өзге де нормативтiк құжаттамалар.
5) Мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау бақылайтын жүктер - жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп, жемшөптiк қоспалар;

6) продукты животного происхождения - мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйцо и яйцепродукты, не используемые без соответствующей обработки в пищу, а также продукты пчеловодства;
7) сырье животного происхождения - шкура, шерсть, волос, щетина, пушнина, пух, перо, эндокринные железы, внутренности, кровь, кости, рога, копыта, другие продукты получаемые от животных, предназначенные на корм животным и (или) используемые в промышленности;
8) уполномоченный государственный орган в области ветеринарии - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своих полномочий реализацию государственной политики в области ветеринарии;
9) эпизоотия - массовое распространение особо опасных и других инфекционных болезней животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
3. Формы предписаний
3. В целях принятия правовых мер воздействия по результатам государственного ветеринарного надзора в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии ветеринарными инспекторами издаются следующие формы предписаний:
1) предписание для устранения нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии ( Приложение 1 );
2) предписание о проведении ветеринарно-санитарной экспертизы и диагностики объектов государственного ветеринарного надзора ( Приложение 2 );
3) предписание о проведении профилактической или вынужденной вакцинации животных, дезинфекции, дезинсекции и дератизации животноводческих помещений и их территорий в эпизоотических очагах, неблагополучных пунктах, на транспорте для предотвращения возникновения, распространения и ликвидации болезней животных ( Приложение 3 );
4) предписание о запрещении или приостановлении хозяйственной деятельности физического или юридического лица без судебного решения в случаях угрозы возникновения или распространения особо опасных и других заразных болезней животных и человека, на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд ( Приложение 4 );
5) предписание о переаттестации ветеринарных специалистов лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, допустивших неоднократные нарушения ветеринарных правил и нормативов ( Приложение 5 );
6) предписание об обезвреживании (обеззараживании), переработки животных, продуктов и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека ( Приложение 6 ).

6) Жануарлардан алынатын өнiмдер - тиiсiнше өңделмей тамаққа пайдаланылмайтын ет және ет өнiмдерi, сүт және сүт өнiмдерi, балық және балық өнiмдерi, жұмыртқа және жұмыртқа өнiмдерi, сондай-ақ бал ара шаруашылығының өнiмдерi.
7) Жануарлардан алынатын шикiзат - жануарлардан алынатын жануарларды азықтандыруға арналған және (немесе) өнеркәсiпте пайдаланылатын терi, жүн, түк, қыл, бағалы аң терiсi, түбiт, мамық, қауырсын, эндокриндiк бездер, iшек-қарын, қан, сүйек, мүйiз, тұяқ және басқа өнiмдер.
8) Ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган - өз өкiлеттiлiгi шегiнде ветеринария саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн мемлекеттiк орган.
9) Iндет - белгiлi бiр әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс аумағында жануарлардың аса қауiптi және басқа да жұқпалы ауруларының жаппай тарауы.
3. Нұсқаулардың нысандары
3. Мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау кезiнде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңдылықты бұзғаны үшiн, тәртiп бұзылғанына қарай, заңды шаралар қолдану ретiнде ветеринариялық инспекторлар келесi нұсқаулардың нысандарын шығарады:
1) ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдары талаптарының бұзылуын жою ( Қосымша 1 );
2) мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау объектiлерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама мен диагностика жүргiзу ( Қосымша 2 );
3) жануарлар ауруларының пайда болуын, таралуын болғызбау және оларды жою үшiн, жануарларға профилактикалық немесе мәжбүрлi түрде вакцина егу, iндет ошақтарындағы мал шаруашылығы қора-жайларында және олардың аумақтарында, қолайсыз пункттерде, көлiкте, дезинфекция дезинсекция және дератизация жүргiзу ( Қосымша 3 );
4) жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлардың аса қауiптi және басқа да жұқпалы ауруларының пайда болу немесе қатер төнген жағдайларда жеке және заңды тұлғалардың шаруашылық қызметiне үш күннен аспайтын мерзiмге, аталған мерзiмде сотқа мiндеттi түрде талап-арыз бере отырып, сот шешiмiнсiз тиым салу немесе оны тоқтата тұру. Бұл орайда қызметке тиым салу немесе оны тоқтата тұру туралы акт сот шешiмi шыққанға дейiн қолданылады ( Қосымша 4 );
5) ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының ветеринариялық нормативтерiн бiрнеше рет бұзған мамандарын қайта аттестациялау ( Қосымша 5 );
6) жануарлардың және адамның денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынған өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөптiк қоспаларды залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу ( Қосымша 6 ).

4. Порядок составления предписаний
4. Предписание ( Приложение 1 ) об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии составляется ветеринарными инспекторами при установлении таких нарушений требований ветеринарного законодательства физическими и юридическими лицами, которые в случае не принятия мер могут привести к возникновению и распространению особо опасных заразных болезней, а также нанести вред здоровью населения, животных и ущерб экономике.
5. Предписание ( Приложение 2 ) о проведении ветеринарно-санитарной экспертизы и диагностики объектов государственного ветеринарного надзора составляется ветеринарными инспекторами в случаях:
1) возникновения подозрения хранения и транспортировки или завоза подконтрольных государственному ветеринарному надзору грузов с нарушениями установленных ветеринарно-санитарных правил;
2) если продукты и сырье животного происхождения имеют неизвестное происхождение (отсутствие ветеринарных сопроводительных документов);
3) если на продукты и сырье животного происхождения отсутствует акт экспертизы;
4) возникновения подозрения на контаминацию продуктов и сырья животного происхождения с опасными для здоровья животных и человека объектами.
6. Предписание ( Приложение 3 ) о проведении профилактической или вынужденной вакцинации животных, дезинфекции, дезинсекции и дератизации животноводческих помещений и их территорий в эпизоотических очагах, неблагополучных пунктах, на транспорте для предотвращения возникновения, распространения и ликвидации болезней животных составляется ветеринарными инспекторами в случаях:
1) возникновения вспышки очагов особо опасных болезней животных и связанных с ними необходимостью принятия срочных мер по их локализации и ликвидации;
2) необходимостью проведения профилактических мероприятий в угрожаемой зоне.
7. Предписание ( Приложение 4 ) о запрещении или приостановлении хозяйственной деятельности физического или юридического лица без судебного решения в случае угрозы возникновения или распространения особо опасных и других заразных болезней животных и человека составляется ветеринарными инспекторами в случаях:
1) обнаружения факта поступления в перерабатывающие предприятия для переработки зараженного особо опасными заразными болезнями животных, продуктов и сырья животного происхождения;
2) поступления информации об отравлениях людей продукцией, выпущенной конкретным предприятием;
3) возникновения особо опасных заразных болезней на территории перерабатывающих предприятий;

4. Нұсқаманы жасау тәртiбi
4. Қазақстан Республикасының заңдылықтарының талаптарының бұзылғанын жою туралы Нұсқаманы заңды және жеке тұлғалардың, оларға шара қолданбаған жағдайда жануарлардың халықтың денсаулығына және экономикаға нұқсан келтiретiн, жануарлардың аса қауiптi ауруларының пайда болуына, таралуына әкелiп соғуына, сонымен қатар ветеринариялық заңдылықтың талаптарын бұзғандылығы анықталған жағдайда, ветеринариялық инспекторлар толтырады.
5. Ветеринариялық инспекторлар мемлекеттiк ветеринариялық қадағалаудағы объектiлерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама және диагностика жүргiзу туралы Нұсқаманы ( Қосымша 2 ) мынандай жағдайларда толтырады:
1) мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау жүктерiн тасымалдағанда, сақтағанда немесе әкелгенде орнатылған ветеринариялық-санитариялық тәртiптердiң бұзылғандығына күдiктенгенде;
2) малдан өндiрiлген өнiмдерi мен шикiзаттарының шығарылған жері анықталмағанда (ветеринариялық серiктестiру құжаттары жоқ болса);
3) немесе малдан өндiрiлген өнiмдерi мен шикiзаттарға сараптау актiсi жоқ болса;
4) мал өнiмдерi мен шикiзаттарының жануарлар мен адам денсаулығына қауiп төндiретiн объектiлерiмен жанасқандығына күдiктенгенде.
6. Жануарлар ауруларының пайда болуын, таралуын болғызбау және оларды жою үшiн жануарларға профилактикалық немесе мәжбүрлi түрде вакцина егу, iндет ошақтарындағы мал шаруашылығы қора-жайларында және олардың аумақтарында, қолайсыз пункттерде, көлiкте дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргiзу туралы Нұсқаманы ( Қосымша 3 ) ветеринариялық инспекторлар мына жағдайларда толтырады:
1) жануарлардың аса қауiптi ауруларының ошағы пайда болғанда және оларды жедел түрде жоюдың iс-шаралары қажет болғанда;
2) қауiп төнген аумақта профилактикалық iс-шаралар жүргiзу қажет болғанда.
7. Жануарлардың аса қауiптi жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлардың аса қауiптi және басқа да жұқпалы аурулардың пайда болу немесе таралу қатерi төнген жағдайларда жеке және заңды тұлғалардың шаруашылық қызметiне сот шешiмiнсiз тыйым салу немесе оны тоқтата тұру туралы Нұсқаманы ( Қосымша 4 ) ветеринариялық инспекторлар мына жағдайларда толтырады:
1) өңдеу мекемелерiне малдың аса қауiптi ауруларымен ластанған жануарлар өнiмдерi мен шикiзаттарының қайта өңдеуге түскенi байқалғанда;
2) нақты сол мекемеден шығарылған өнiмдерiнен адамдардың улануы туралы мәлiмет түскен жағдайда;
3) өңдеу мекемесiнiң аумағында жануарлардың аса қауiптi ауруының шығуы байқалғанда;

4) когда деятельность данного объекта, без срочного проведения соответствующих мер профилактики, может стать источником возникновения или распространения инфекции.
После вручения предписаний, ветеринарный инспектор обязан немедленно предъявлять исковое заявление в суд, с приложением необходимых материалов, с ходатайством о запрещении или приостановлении деятельности этого физического или юридического лица.
8. Предписание ( Приложение 5 ) о переаттестации ветеринарных специалистов лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, допустивших неоднократные нарушения ветеринарных правил и нормативов составляются ветеринарными инспекторами в случае, когда ветеринарными специалистами лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках два и более раза были допущены нарушения ветеринарных правил и нормативов.
9. Предписание ( Приложение 6 ) об обезвреживании (обеззараживании), переработке животных, продуктов и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих oпасность для здоровья животных и человека составляется ветеринарными инспекторами при обнаружении ими не пригодных для использования без соответствующего обезвреживания (обеззараживания) или переработки продуктов и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, ветеринарных препаратов.
10. В предписаниях указываются:
1) наименование области, района, города, сельского округа, где составлено предписание;
2) наименование территориального подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, где состоит на службе ветеринарный инспектор, издавший предписание, адрес, телефон;
3) Ф.И.О. ветеринарного инспектора, издавшего предписание;
4) наименование юридического лица, Ф.И.О. физического лица, на кого составлено предписание;
5) вид, объем, количество, место происхождения осмотренного продукта и сырья животного происхождения или объекта государственного ветеринарного надзора;
6) сведения о документах, сопровождающих объектов государственного ветеринарного надзора, данные о раннее проведенных исследованиях (при их наличии);
7) установленный вид нарушения;
8) предписывающая часть, где указывается пути и порядок устранения установленных нарушений ветеринарного законодательства;
9) сроки исполнения предписания;
10) отметка об ознакомлении нарушителя с предписанием;
11) отметка о продлении срока исполнения предписания;
12) фактические сроки исполнения предписания;
13) отметка о применении административных мер в случае не исполнения предписания.
11. Предписание составляется в двух экземплярах на месте сразу после обнаружения нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, в присутствии лица, совершившего нарушения или его доверенного лица, один экземпляр предписания вручается юридическому или физическому лицу на кого составлено предписание или его доверенному лицу, а другой находится у ветеринарного инспектора для контроля. Ветеринарные инспекторы ведут учет выданных предписаний по видам и отчитываются перед выше стоящим органом в сроки, установленные уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.

4) шұғыл шара қолданбаған жағдайда сол объект - iндеттiң шығуы және таралу ошағына айналған жағдайда.
Ветеринариялық инспектор нұсқаманы берген соң, тез арада қажеттi мәлiметтерiмен заңды және жеке тұлғалардың қызметiне қоса тиым салу немесе уақытша тоқтата түру туралы сотқа талап-арыз бередi.
8. Ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасының ветеринариялық нормативтердi бiрнеше рет бұзған мамандарын қайта аттестациялау туралы Нұсқамада ( Қосымша 5 ) базарлардың ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханаларының ветеринариялық мамандары 2 және одан да көп бұзған жағдайда ветеринариялық инспекторлар толтырады.
9. Жануарлардың және адам денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптiк қоспаларды залалсыздандыру (зарарсыздандыру), қайта өңдеу туралы Нұсқаманы ( Қосымша 6 ) залалсыздандырылмай (зарарсыздандырылмай), немесе қайта өңдемей қолдануға болмайтын жануарлар өнiмдерi мен шикiзаттарын, жемшөптi және жемшөп-қоспаларын, ветеринариялық препараттарды ветеринариялық инспекторлар тапқан жағдайда толтырылады.
10. Нұсқамаларда келесiлер көрсетiледi:
1) нұсқама жасалынған облыстың, ауданның, қаланың, ауылдық округтiң атаулары;
2) ветеринариялық инспектор жұмыс iстейтiн ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның аймақтық бөлiмшелерiнiң аталуы, мекен-жайлары, байланыс телефондары;
3) нұсқаманы шығарған ветеринариялық инспектордың аты-жөнi;
4) заңды тұлғаның аталуы, жеке тұлғаның аты-жөнi;
5) қаралған мал өнiмдерi мен шикiзатының шыққан жерi мемлекеттік ветеринариялық бақылау объектiлерiнiң түрi, көлемi, саны;
6) мемлекеттiк ветеринариялық бақылау объектiлерiне серiктестiрiлген құжаттар туралы мәлiмет, бұдан бұрын тексерiлгенi туралы мәлiмет (бар болған кезде);
7) анықталған бұзылушылықтың түрi;
8) нұсқайтын бөлiмде анықталған ветеринариялық заңдылықтың бұзылуын орнына келтiру жолдары мен тәртiбi көрсетiледi;
9) нұсқауды орындау уақыты;
10) тәртiп бұзушының осы нұсқамамен танысқаны туралы белгi;
11) нұсқаманың орындау уақытын созу туралы;
12) нұсқаудың нақты орындалған уақыты;
13) нұсқама орындалмаған кезде әкiмшiлiк жаза қолданылғаны туралы белгi.
11. Нұсқама, ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдары талаптарының бұзылған жерде, заңдылықты бұзған адамның қатысуымен, екi данада жасалады және мiндеттi түрде нұсқаманың орындалу уақыты көрсетiледi, Нұсқаманың бiр данасын заңдылықты бұзған жеке немесе заңды тұлғаға бередi, ал екiншiсi iстi бақылауға алу үшiн Нұсқаманы жасаған ветеринариялық инспекторда қалады. Ветеринариялық инспекторлар, ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiп бойынша, нұсқамаларды беру кезiнде оларға есептiлiк жүргiзедi және жоғарыдағы органға есеп бередi.