О Программе по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории города Астаны на 2002-2005 годы
Решение Маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 156/30-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 25 мая 2002 года N 199. Утратило силу - решением Маслихата города Астаны от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
Извлечение из решения Маслихата города Астаны
от 21 сентября 2006 года N 285/35-III
В связи с изменением норм законодательства и истечением срока действия отдельных решений Маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня принятия.
Перечень
утративших силу некоторых решений маслихата города Астаны
1. Решение маслихата города Астаны от 2 мая 2002 года N 156/30-II "О Программе по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории города Астаны на 2002-2005 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 199, опубликовано в газете "Астана акшамы" 30 мая 2002 года).
2. ...
Секретарь маслихата
города Астаны                        В. Редкокашин
________________________________________________________
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории города Астаны на 2002-2005 годы, на основании статьи 86  K951000_  Конституции Республики Казахстан и статьи 6 Закона  Z010148_  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на территории города Астаны на 2002-2005 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                         Н.М. Петухова
И.о. секретаря
маслихата города Астаны                         Н.И. Мещеряков
Утверждена
решением маслихата города Астаны
N 156/30-II от 2 мая 2002 года
Программа
по противодействию эпидемии
ВИЧ/СПИДа на территории г. Астаны
на 2002-2005 годы
Паспорт (основные параметры Программы)
___________________________________________________________________________
Наименование  !Программа по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа на
программы     !территории г. Астаны на 2002-2005 годы
___________________________________________________________________________
Основание      Постановление Правительства Республики Казахстан от 5
для            декабря 2000г. N 1808   P001808_   "О Концепции государственной
разработки     политики по противодействию эпидемии СПИДа в Республике
Программы      Казахстан"
Основные       Департамент здравоохранения г. Астаны.
разработчики
Программы
Цель и задачи  Снижение темпов распространения ВИЧ-инфекции и
Программы      стабилизация ее распространенности на территории города
Астаны.
Основные       Аппараты акимов района "Алматы" и "Сарыарка",
исполнители    департаменты здравоохранения, образования, финансов,
Программы      культуры, управление внутренних дел, средства массовой
информации г. Астаны
Сроки                           2002-2005 годы
реализации
Программы
Перечень       Развитие системы информирования населения о мерах
основных       профилактики ВИЧ-инфекции; организация мероприятий по
мероприятий    предупреждению распространения ВИЧ среди контингента групп
Программы      риска; совершенствование эпидемиологического надзора за ВИЧ-
инфекцией, диагностических и лечебных мероприятий;
дальнейшее совершенствование управления и координация
вмешательств, направленных на стабилизацию
распространенности ВИЧ; систематизация контроля исполнения
Программы; сотрудничество с международными и общественными
организациями
Источники и    Из средств местного бюджета планируется финансирование в
объемы         сумме 98937 тыс. тенге, в том числе на 2002 год -
финансирования 22584 тыс.тенге, на 2003 год - 24007 тыс. тенге, на 2004 год
(в ценах       - 25423 тыс. тенге, на 2005 год - 26923 тыс. тенге
2002 г.)       дополнительно привлеченные средства из бюджета в сумме
11409,7 тыс. тенге, в том числе для Центра СПИД 10780,1
тыс.тенге, для УВД на транспорте 98 тыс. тенге, УВД - 531,6
тыс.тенге.
Ожидаемые     Замедление темпов распространения ВИЧ-инфекции на
результаты    территории города Астаны, уменьшение числа больных
реализации    СПИДом, уменьшение потерь трудоспособного населения
Программы
Система       Проведение мониторинга и представление информации о ходе
организации   выполнения Программы в Министерство здравоохранения
контроля за   Республики Казахстан и в акимат г. Астаны 1 раз в полугодие.
исполнением
Программы
___________________________________________________________________________

Астана қаласының аумағында ВИЧ/СПИД эпидемиясына қарсы іс-әрекеттер жөніндегі 2002-2005 жылдарға арналған бағдарлама туралы
Астана қалалық мәслихатының шешімі 2002 жылғы 2 мамырдағы N 156/30-ІІ. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 199. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімімен
Ескерту - Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегі N 285/35-ІІІ шешімінен
үзінді:
Заңнамалық нормалардың өзгеруiне және жекелеген шешiмдердiң қолданыс мерзiмдерiнiң өтуiне байланысты Астана қаласының мәслихаты шешiм қабылдады:
1. Қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2. Осы шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
Астана қаласы мәслихатының
сессия төрағасы
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
Астана қаласы мәслихатының
2006 жылғы 21 қыркүйектегi
N 285/35-IIІ шешiміне қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшiн жойған кейбiр
шешiмдерiнiң тiзiмi
1. Астана қаласы мәслихатының 2002 жылғы 2 мамырдағы N 156/30-II "Астана қаласының аумағындағы ВИЧ/СПИД iндетiне қарсы күрес жөнiндегi 2002-2005 жылдарға арналған бағдарлама туралы" шешiмi (Нормативтiк-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 199 нөмiрмен тiркелген, 2002 жылғы 30 мамырда "Астана ақшамы" газетiнде жарияланды);
...
Астана қаласы мәслихатының хатшысы
________________________________________________________
Астана қаласының әкімияты ұсынған Астана қаласының аумағында ВИЧ/СПИД эпидемиясына қарсы іс-әрекеттер жөніндегі 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламаны қарап, Қазақстан Республикасы  K951000_  Конституциясының 86-бабының және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Z010148_  2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы
Заңының 6-бабының негізінде Астана қаласының мәслихаты былай деп ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласының аумағында ВИЧ/СПИД
эпидемиясына қарсы іс-әрекеттер жөніндегі 2002-2005 жылдарға арналған
бағдарлама бекітілсін.
Астана қалалық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қалалық мәслихаты
хатшысының міндетін
атқарушы
Астана қалалық мәслихатының
2002 жылғы 2 мамырдағы
N 156/30-ІІ шешімімен
бекітілген
2002-2005 жылдарға арналған
Астана қаласы аумағында ЖҚТБ/АҚТҚ
індетіне қарсы іс-әрекет жөніндегі
БАҒДАРЛАМА
АСТАНА - 2002 жыл
Паспорт
бағдарламаның негізгі параметрлері
--------------------------------------------------------------------------
Бағдарламаның атауы 2002-2005 жылдарға арналған Астана қаласының аумағында
ЖҚТБ/АҚТҚ індетіне қарсы іс-әрекет жөніндегі
бағдарлама
Бағдарламаны        "Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы
әзірлеу үшін        іс-әрекет жөніндегі мемлекеттік саясаттың
негіздеме           тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1808   P001808_
қаулысы
Бағдарламаның       Астана қаласы денсаулық сақтау департаменті
негізгі
әзірлеушілері
Бағдарламаның       АҚТҚ инфекциясының таралу барысын төмендету және
мақсаты мен         Астана қаласының аумағында таралғандығын бір қалыпқа
міндеттері          келтіру
Бағдарламаның       Алматы және Сарыарқа аудандары әкімдерінің
негізгі орындау.    аппараттары, Астана қаласы денсаулық сақтау, білім,
шылары              қаржы, мәдениет департаменттері, ішкі істер
басқармасы, бұқаралық ақпарат құралдары
Бағдарламаны іске   2002-2005 жылдар аралығы
асыру мерзімі
Бағдарламаның       АҚТҚ-ның алдын алу шаралары туралы халыққа ақпар беру
негізгі іс-шара.    жүйелерін дамыту;
ларының тізбесі     тәуекелшіл топтардың құрамы арасында ЖҚТБ таралуын
алдын алуға бағытталған іс-шаралар ұйымдастыру; АҚТҚ
жұқпасын эпидемиологиялық қадағалауды, диагностикалық
және емдеу шараларын жетілдіру; АҚТҚ-ның таралуын
тұрақтандыруға бағытталған іс-шараларын үйлестіру мен
басқаруды әрі қарай жетілдіру, бағдарламаның
орындалуын бақылауды жүйеге келтіру; халықаралық және
қоғамдық ұйымдармен ынтымақтастық
Қаржыландыру        Жергілікті бюджеттен 98937 мың теңге сомасында
көздері мен         қаржыландыру жоспарлануда, оның ішінде:
көлемі (2002 жылғы  2002 жылға - 22584 мың теңге;
баға көлемінде)     2003 жылға - 24007 мың теңге;
2004 жылға - 25423 мың теңге;
2005 жылға - 26923 мың теңге;
бюджеттен 11409,7 мың теңге, сомасында қосымша қаржы
тарту, оның ішінде ЖҚТБ орталығына 10780,1 мың теңге,
көліктегі ішкі істер басқармасына 98,0 мың теңге, ішкі
істер басқармасына 531,6 мың теңге
Бағдарламаны        Астана қаласының аумағында АҚТҚ-ның таралу қарқынын
іске асырудан       бәсеңдету, ЖҚТБ-сы бар ауру адамдардың санын азайту
күтілетін           арқылы еңбекке жарамды халықтың ысырабын азайту
нәтижелер
Бағдарламаның       Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау
орындалуын          Министрлігіне және Астана қаласы әкімиятына жарты
бақылауды           жылда 1 рет Бағдарламаның орындалу барысы туралы
ұйымдастыру         ақпараттар ұсыну және мониторинг өткізу
жүйесі
--------------------------------------------------------------------------

1. Введение
Основанием для разработки данной Программы послужило Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года  P001808_  "О концепции государственной политики по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан".
В истекшем году закончился срок действия  P960193_  "Плана мероприятий по профилактике и борьбе со СПИДом в Республике Казахстан на 1996-2000 годы", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 1996 года N 193, сыгравшего важную роль в развитии системы противостояния ВИЧ-инфекции в стране.
Ухудшение эпидситуации в Республике Казахстан и ближайшем окружении г. Астаны, возникновение ряда новых факторов, определяющих характер эпидемического процесса, возникновение нового его понимания потребовало создания настоящей Программы.
Основой при создании Программы служило понимание того, что проблема распространения ВИЧ/СПИДа выходит далеко за рамки проблем здравоохранения и касается всех социальных секторов. Программа основана на положениях Законов Республики Казахстан  Z970111_  "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" от 19 мая 1997 года,  Z946000_  "О профилактике заболевания СПИДом" от 5 октября 1994 года,  U984153_  Государственной программы "Здоровье народа", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 г. N 4153, и постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года N 1808  P001808_  "О концепции государственной политики по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан" от 14 сентября 2001 года N 1207  P011207_  "Об утверждении Программы по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2001-2005 годы".
В ней учтены рекомендации по вопросам профилактики ВИЧ/СПИДа ООН, Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) и других международных организаций.
2. Анализ современного состояния проблемы ВИЧ/СПИДа
Город Астана - столица Республики Казахстан общей площадью 71 тыс. га с численностью населения 493,6 тыс. человек. От общей численности 64,4% составляет население трудоспособного возраста и 10,2% - лица старше трудоспособного возраста. Возрастная группа населения 15-29 лет, среди которой регистрируется основная масса ВИЧ-инфицированных (68,6%), составляет - около 28% .
Город стал местом притяжения для мигрантов из соседних областей Республики Казахстан и стран ближнего и дальнего зарубежья. За последний год прирост населения составил 52,8 тысяч человек, причем основная часть его - мужского пола, что повышает риск ввоза ВИЧ-инфекции.
Развитие экономики, торговли, рынка услуг привело к широкому
распространению коммерческого секса, что также повышает риск
распространения ВИЧ. На этом фоне проявляется повышенная заболеваемость
населения инфекциями, передаваемыми половым путем, повышающими опасность
заражения ВИЧ.
В г. Астане за последние 3 года отмечается рост числа лиц
потребляющих наркотики инъекционным путем (1998 г. - 1141, 2001 г. - 1331).

1. Кіріспе
Осы Бағдарламаны әзірлеу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы  P001808_  "Қазақстан Республикасында ЖҚТБ-ның індетіне қарсы іс-әрекет жөніндегі мемлекеттік саясаттың тұжырымдамасы туралы" Қаулысы негіз болды.
Өткен жылы АҚТҚ инфекциясына қарсы іс-қимыл жүйесін дамытуда маңызды рөлін атқарған Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 13 ақпандағы N 193  P960193_  қаулысымен бекітілген "1996-2000 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ЖҚТБ-ның алдын алу және онымен күрес жөніндегі шаралар жоспарының" қолданылу мерзімі аяқталды.
Осы жоспарды жасау кезінде ЖҚТБ/АҚТҚ-ның таралу мәселесі денсаулық сақтау секторы проблемаларының шеңберінен әлдеқайда кең және барлық әлеуметтік секторларға қатысты екенін түсіну негіз болып табылды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы"  Z970111_  1997 жылғы 19 мамырдағы, "ЖҚТҚ ауруының алдын алу туралы"  Z946000_  1994 жылғы 5 қазандағы Заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 16 қарашадағы Жарлығымен  U984153_  бекітілген "Халық денсаулығы" мемлекеттік бағдарламасының және "Қазақстан Республикасындағы ЖҚТБ індетіне қарсы іс-әрекет жөніндегі мемлекеттік саясаттың тұжырымдамасы туралы" 2001 жылғы 14 қыркүйектегі N 1207  P011207_  "Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы 2001-2005 жылдарға арналған Бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1808  P001808_  қаулысының ережелеріне негізделеді.
Бұнда БҰҰ-ның және басқа да халықаралық ұйымдардың ЖҚТБ-ның алдын алу мәселелері бойынша ұсынымдары ескерілген.
2. ЖҚТБ/АҚТҚ таралуымен байланысты жағдайды талдау
490,6 мың халқы бар елордасы - Астана қаласының жалпы көлемі 71 мың гектар жерді құрайды. Қала тұрғындарының 64,4 пайызы еңбекке жарамды, ал 10,2 пайызы еңбек ету жас шамасынан асқандар. 15-29 жас шамасындағы азаматтар арасындағы АҚТҚ инфекциясы бар адамдардың негізгі тіркелген саны 28 пайызға жуығын құрайды.
Астана қаласы Қазақстан Республикасының көршілес облыстары мен жақын және алыс шет елдерден келген қоныс аударушылар орнына айналып кетті. Екі жыл ішінде қала халқының саны қоныс аударушылар есебінен 150 мың адамнан асты. Оның ішінде, АҚТҚ індетін әкелуіне қауіп төндіретін ер адамдардың саны басымды болғаны.
Экономика, сауда, қызмет көрсету нарығының дамуы АҚТҚ-ның жұғуы қаупін күшейтетін бұрын орын алмаған коммерциялық жыныстық қатынастың таралуына әкеліп соқты. Осындай жағдайда халықтың арасында жыныстық қатынас арқылы таралатын аурулардың өсуі АҚТҚ-ны жұқтыру қаупіне әкелуі мүмкін.
Ауғанстаннан, Ресей мен Шығыс Еуропа елдеріне героинді заңсыз тасымалдаудың жолы болып табылатын Қазақстанның географиялық жағдайы ел халқының есірткі саудасы мен инъекциялық есірткілерді тұтыну, сондай-ақ жыныстық қызмет көрсету саласына, яғни АҚТҚ-ның таралуымен байланысты қызметке тартылуы ықтималдығының жоғары болуына алғышарт жасайды.

2.1. Распространение ВИЧ/СПИДа в различных группах
населения
На конец 2001 года, в Республике Казахстан общее число выявленных
людей с ВИЧ-инфекцией с момента регистрации первого случая в 1987 году
составляло 2522. Общее количество диагностированной ВИЧ-инфекции в г.
Астане по состоянию на конец 2001 года составляет 21 случай, клиники СПИДа
не развилось ни у одного инфицированного ВИЧ.
Таблица 1. Распределение ВИЧ-инфицированных по годам
___________________________________________________________________________
Выявлено        !                       Годы
ВИЧ-инфекции      !______________________________________________________
(человек)        !  1997  !  1998  !  1999  !  2000  !  2001 г.  ! Всего
!________!________!________!________!___________!______
!   3    !    6   !    4   !   4    !     4     !  21
____________________!________!________!________!________!___________!______
Из общего числа зарегистрированных ВИЧ-инфицированных только 4
являются жителями г. Астаны.
В течение 1997-2001 годов ВИЧ-инфекция выявлялась в возрастных группах от 15 до 39 лет. Анализ показывает, что основное количество инфицированных ВИЧ (75%) это - молодые люди в возрасте от 15 до 29 лет. Среди установленных случаев ВИЧ 73,6 % приходится на передачу вируса при инъекциях наркотиков.
На половой путь передачи ВИЧ инфекции приходится еще 5,9 %, в 17,6 % случаев путь передачи инфекции установить не удалось.
Анализ показывает, что по месту выявления основное количество инфицированных ВИЧ - 59 % находилось в пенитенциарных учреждениях. В лечебно-профилактических организациях города выявлено 4 лица - 23 %, при обследовании доноров - 1 инфицированный, или 6%, 12% случаев приходится на анонимных посетителей.
Таким образом, исходя из структуры зарегистрированных случаев, можно констатировать, что распространение ВИЧ инфекции в г. Астане более чем на 79 % зависит от употребления инъекционных наркотиков, поэтому наибольший интерес для целенаправленных превентивных вмешательств представляет группа населения, потребляющая инъекционные наркотики (ПИН).
Проведенный в г. Астане дозорный эпиднадзор среди не состоящих на учете потребителей наркотиков в июне-июле 2000 года (199 исследований) и 2001 году (180 исследований) не выявил ВИЧ-инфицированных.
Всего за 2001 год лабораторно исследовано на ВИЧ 1027 сывороток крови наркопотребителей. Положительные результаты не выявлены. Это позволяет предположить, что своевременное введение профилактических мероприятий среди ПИН позволит сохранить низкие темпы распространения ВИЧ/СПИД.

2.1. ЖҚТБ/АҚТҚ-ның мінез-құлқы қатерлі топтар ішінде
таралу жолдары
1987 жылғы ең алғаш рет тіркелуінен бастап Қазақстан Республикасында 2001 жылдың соңында АҚТҚ ауруына шалдыққандардың жалпы саны 2522-ке жетті.
Астана қаласында АҚТҚ індетіне диагностикаланғандардың жалпы саны 2001 жылдың соңында 21 адамды құрады, олардың ешқайсысында ЖҚТБ клиникасы өркендеуі байқалмаған.
І-кесте
АҚТҚ-сы бар адамдарды жылдар бойынша бөлу
-------------------------------------------------------------------------
АҚТҚ                               Жылдар
инфекциясы                -----------------------------------------------
анықталған                 1997 1998 1999 2000  10 ай       Барлығы
(адамдар)                                       2001 жыл
-------------------------------------------------------------------------
3     6    4   4       4           21
-------------------------------------------------------------------------
АҚТҚ-сы бар тіркелген адамдардың жалпы санының тек төртеуі Астана қаласының тұрғыны болып табылады. 1997-2001 жылдар аралығында АҚТҚ-сы бар адамдар 15-39 жас шамасындағы топтарды құрайтыны анықталды. АҚТҚ анықталған жағдайлардың 73,6 пайызында қоздырғыш есірткі инъекциялармен берілген.
Инфекцияның жыныстық қатынаспен таралуының үлесіне тағы да 5,9 пайызы тиеді, ал 17,6 пайызында инфекцияның таралу жолы анықталмай қалып отыр.
Талдау АҚТҚ-сы бар адамдардың 59 пайызы пенитенциярлы орындарда, төртеуі, яғни 23 пайызы емдеу-профилактикалық ұйымдарда, 6 пайызы - 1 адам донорлардың тексеруінде және 12 пайызы анонимді қатысушылардың арасында екендігін көрсетті.
Осындай жағдайда тіркелгендердің құрылымын ескерсек, Астана қаласында АҚТҚ инфекциясы таралуының 79 пайызынан астамы инъекциялық есірткі тұтынудың жолымен таралады деп айтуға болады. Сондықтан да, халықтың мінез-құлқы қатерлі топтарына аса көңіл бөлу қажет. 2000 жылдың маусым-шілде айларының аралығында Астана қаласында тіркеуде жоқ есірткі тұтынушылардың арасында өткізілген дозорлық эпидемиологиялық бақылау (199 зерттеу) және 2001 жылы (180 зерттеу) бойынша, АҚТҚ инфекциясына шалдыққандар анықталды.
Жалпы 2001 жылы АҚТҚ-ға есірткі тұтынушылардың 1027 қан сарысуы лабораториялық зерттеуден өтті. АҚТҚ-сы бар адамдар анықталған жоқ. Сондықтанда, қауіпті топтардың арасында уақытында алдын алу шараларын өткізу арқылы ЖҚТБ/АҚТҚ-ның таралуын төмендетуді сақтауға мүмкіншілік береді деп тұжырымдауға болады.

2.2. Оценка потребления инъекционных наркотиков
в г. Астане и факторы, определяющие распространение ВИЧ
среди потребителей инъекционных наркотиков (ПИН)
Число наркоманов, зарегистрированных наркологической службой города на начало 2002 года, составляло 1331 человек. По оценкам экспертов ООН по проблемам СПИДа, истинное число потребителей инъекционных наркотиков в г. Астане определено в 8 тысяч. Как показывают проведенные исследования, начиная с 1997 года основная масса вовлекаемых в наркоманию людей (89%) - это лица в возрасте 20-25 лет, 85% наркоманов - мужчины, 94% начинают инъекционное употребление наркотиков после 20 лет, примерно такое же количество наркоманов потребляют наркотики более одного раза в день. Временной интервал перехода от неинъекционной к шприцевой форме потребления героина в 2000 году сократился с 11 до 2-6 месяцев.
Доминирующим наркотиком, использующимся для инъекций, является героин. По данным опросов ПИН, опасными с точки зрения заражения ВИЧ являются следующие:
1. Использование общего шприца для инъекций наркотиков.
2. Забор растворов наркотиков из общей емкости повторно использующимися шприцами.
3. Использование в процессе приготовления наркотика человеческой крови.
Опасность заражения возрастает в связи с тем, что практически ни один наркопотребитель не обеспечивает эффективную стерилизацию использованных шприцев в случае их повторного применения.
Данные социологических исследований, выполнявшихся в 2000-2001 годах Центром по профилактике и борьбе со СПИДом г. Астаны среди больных наркоманией, состоящих на учете в наркологической службе, свидетельствуют о низком уровне осведомленности ПИН о путях предотвращения передачи ВИЧ при инъекциях наркотиков. Лишь 7,5 % ПИН (в основном студенты) действительно имеют знания по эффективной профилактике. Большинство ПИН вступает в беспорядочные половые связи. При этом число использующих презервативы не превышает 20%.
По информации Центра дерматологии и профилактики инфекции, передающихся половым путем, среди инъекционных наркоманов ежегодно регистрируются случаи заболевания сифилисом. Однако менее половины из опрошенных ПИН готовы получать медицинскую помощь в организациях кожно-венерологической службы. Согласно оценке ситуации, выполненной в 2000-2001 годах, 90% ПИН собирается продолжать употребление наркотиков, и только каждый десятый готов прекратить их употребление.
С учетом существующих практик введения наркотиков сделан прогноз о том, что в течение ближайших 2-3 лет в городе Астане при возникновении собственных очагов инфекции в сообществе ПИН могут заразиться ВИЧ-инъекционным путем от 40 до 60 % внутривенных потребителей наркотиков, что составит около 4 тысяч человек без учета полового пути передачи.

2.2. Астана қаласында инъекциялық есірткіні тұтынуды бағалау және
инъекциялық есірткіні тұтынушылар (ИЕТ) арасында АҚТҚ-ның таралуын
анықтайтын себептер
Қаланың наркологиялық қызметімен тіркелген ИЕТ саны 2002 жылдың басында 1331 адамды құрады. ЖҚТБ мәселелерімен айналысатын БҰҰ сарапшыларының бағалауына сәйкес Астана қаласында ИЕТ-тің нақтылы саны 8 мыңға жетті.
Өткізілген зерттеулер қорытындысы бойынша, 1997 жылдан бастап есірткіге тартылғандардың басымы (89 пайыз) бөлігі 20-25 жас шамасындағы жастар, есірткіні тұтынушылардың 85 пайызы ер адамдар, 94 пайызы есірткі тұтынуды жиырмадан асқанда бастаған, ал күніне есірткіні бірнеше рет қолданатындардың да саны сол мөлшерде.
Есірткіні тұтынушылардың инъекциялық түріне көшудің уақыт мерзімі 2000 жылы 11-ден 2-6 ай шамасына жетті. Инъекция үшін барлық жерде пайдаланылатын басымдықты есірткі-героин болып табылады.
ИЕТ-ке сұрау салу мәліметтері бойынша АҚТҚ ауруының жұғуына қауіп туғызатын жағдайлар:
1. Есірткі инъекциясы үшін ортақ инені пайдалану.
2. Қайта пайдаланылатын инелердің санынан есірткілердің ерітінділерін жинау.
3. Есірткіні дайындау процесінде адам қанын пайдалану. Бірде бір есірткі тұтынушы есірткіні қайтадан қолдану кезінде пайдаланылған инелерді тиімді тазалауды қамтамасыз ете алмайтындығынан дерттің жұғу қауіптілігі өрши түседі.
Астана қаласының ЖҚТБ-ның алдын алу және күресу жөніндегі орталықтың есірткі қызметі ұйымдарында есепте тұратын нашақорлар арасында 2000 жылы жүргізілген есірткі тұтынушыларға әлеуметтік сауал салулардың көптеген мәліметтері инъекциялық есірткіні қолдану кезінде АҚТҚ-ны болдырмаудың жолдары туралы ИЕТ-тің өте аз білетінін айқындады. ИЕТ-тің 7,5 пайызы ғана (студенттер) тиімді алдын алу туралы түсінігі бар.
ИЕТ-тің басым көпшілігі ретсіз жыныстық қатынасқа түседі. ИЕТ-тің презервативті пайдалану деңгейі 20 пайыздан аспаған.
Дерматология және жыныстық қатынас ауруларының алдын алу, емдеу орталығының мәліметіне қарағанда ИЕТ арасында жыл сайын сифилис ауруына шалдыққандар табылып отыр. Соның өзінде, сауал-салулардың көрсеткеніндей, ИЕТ-тің жартысынан азы тері-венерологиялық қызметтер ұйымдарынан медициналық көмек алуға дайын.
Ахуалды бағалауға сәйкес 2000-2001 жылдары орындалған ИЕТ-тің 90 пайызы есірткі қолдануды жалғастыру ниетінде, тек әрбір оныншысы ғана тиісті тиімді медициналық жәрдем берілген жағдайда оны қолдануды тоқтатуға әзір.
Есірткі енгізудің қазіргі тәжірибелерін ескере отырып, таяудағы 2-3 жыл ішінде Астана қаласында ИЕТ-тің өз инфекциясы ошақтары пайда болған жағдайда инъекция арқылы 4 мыңға жуық адамға АҚТҚ жұғуы жөнінде болжам жасалды.

2.3. Коммерческий секс и факторы, определяющие
распространение ВИЧ в группах населения
с опасным половым поведением
В г. Астане на начало текущего года единовременно работало около 250 работников коммерческого секса (РКС) ежедневно. Спрос на работников секс-бизнеса резко возрос в последние 2 года, чему способствовали увеличение миграции населения, социальный статус потребителей секс-услуг, позволяющий им пользоваться услугами работников секс-бизнеса; оторванность от семьи; стрессы, алкоголизация.
Уличные РКС обычно вступают в половые связи в местах, которые определяются их клиентами, что снижает возможности женщин контролировать обстановку, в том числе соблюдение условий безопасного секса. Нередко клиентами уличных РКС становятся представители криминальных кругов, люди с сексуальными перверсиями, пониженным уровнем контроля над собственным поведением вследствие алкогольного или наркотического опьянения. Уличные РКС часто подвергаются физическому насилию со стороны клиентов.
Секс-услуги оказываются также в гостиницах и по телефонному вызову (около 70 телефонных номеров с услугами 4-6 девушек по одному номеру). В данном случае женщины секс-бизнеса, как правило, наркотики не употребляют и используют презервативы.
Вместе с тем факты обращения для лечения болезней передаваемых половым путем самих проституток и их клиентов свидетельствуют о том, что услуги оказываются без презервативов, что иллюстрирует практику опасного полового поведения. В этом бизнесе в основном участвуют приезжие женщины в возрасте 20-22 лет из Караганды, Темиртау, Степногорска, Акмолинской области, а также соседних областей России. Значительная часть проституток вовлечены в сферу наркопотребления.
Только единичные работники коммерческого секса обращаются в кожно-венерологический диспансер в случае возникновения признаков инфекций, передающихся половым путем (ИППП). С целью терапии ИППП ими используется частные медицинские структуры, самолечение, в ряде случаев РКС не лечатся вовсе.
Особой группой населения являются лица, находящиеся в местах лишения свободы. Их доля в общем числе случаев ВИЧ-инфекции на территории города Астаны составляет 59 %, причем все 10 человек имеют в своем анамнезе инъекционное потребление наркотиков. Согласно действующим правилам лица, находящиеся в пенитенциарных учреждениях, подвергаются обязательному тестированию на антитела к ВИЧ, и ВИЧ - позитивные изолируются.
2.4. Особенности распространения ВИЧ в молодежной среде
Общая численность людей в возрасте от 15 до 29 лет в г. Астане составляет около 28 % населения города.

2.3. Коммерциялық жыныстық қатынас және халықтың жыныстық
мінез-құлқы қауіпті топтарында АҚТҚ таралуын анықтайтын факторлар
Астана қаласында ағымдағы жылдың басында бір мезгілде күніне 250-ге жуық коммерциялық жыныстық қатынас қызметкерлері жұмыс істеді.
Соңғы екі жылда КЖҚҚ-не деген сұраныс күрт өсіп кетті. Бұған себеп:
халықтың көшпенділігі, секс қызметін тұтынушылардың әлеуметтік мәртебесі, олардың отбасынан алшақтығы, есеңгіреулер, алкоголизация.
Көшедегі коммерциялық жыныстық қатынас қызметкерлері, әдетте, клиенттері белгілейтін жерлерде жыныстық қатынасқа түседі, соның ішінде қауіпсіз жыныстық қатынас шарттарының сақталуын бақылауға алу мүмкіндігін төмендетеді. Қылмыстық топтардың өкілдері, жыныстық ауытқулары бар, алкогольдік немесе нашақорлық масаңдығы салдарынан өзін өзі билей алмайтын адамдар көшедегі КЖҚҚ-ның клиенттері болуы жиі кездеседі. Көшедегі КЖҚҚ клиенттері тарапынан зорлық көрсетілуіне жиі ұшырайды.
Жыныстық қатынас қызметі қонақ үйлерде көрсетіледі және телефон арқылы шақырылады. Жыныстық қатынас бизнесімен айналысатын әйелдердің дені есірткі қолданбайды, презерватив пайдаланады.
Сонымен қатар, жыныс қатынасы ауруынан емделмекші болған жезөкшелер мен олардың клиенттерінің көбеюі - презервативсіз қауіпті жыныстық қатынасқа жол беретінін дәлелдейді.
Аталмыш бизнеспен айналысатындар негізінен 20-22 жас шамасындағы Қарағанды, Теміртау, Степногорск, Ақмола облысы және Ресейдің көршілес облыстарынан келген әйелдер. Жезөкшелердің мардымды бөлігі есірткі тұтынуға құштарлы.
Коммерциялық жыныстық қатынас қызметкерлерінің бірен сараңы ғана жыныстық қатынас ауруларын емдеу мақсатымен тері-венерологиялық емханаларының қызметін қажет етеді.
Жыныстық жолмен берілетін инфекцияны емдеу мақсатында, аурулар көп жағдайда жекеменшік медициналық құрылымдардың қызметін пайдаланады немесе өзін-өзі емдеумен шұғылданады, ал кейбіреулері ешқандай емдеу шараларын қажет етпей жүре береді.
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдар халықтың айрықша топтарына жатады. Олар Астана қаласының аумағында АҚТҚ инфекциясын таратуға қатысы бар адамдардың 59 пайызын құрады, 10 адамның барлығы да инъекциялық есірткі тұтынушы екендігі анықталды. Қолданыстағы ережелерге сай, пенитенциарлы мекемелердегі адамдар АҚТҚ инфекциясына тексеруден өтеді, инфекция табылған жағдайда, олар оқшауланады.
2.4. Жастар арасында АҚТҚ таралуының ерекшелігі
Астана қаласының 15-29 жас шамасындағы тұрғындарының саны қала тұрғындарының 28 пайызын құрайды.

По данным опроса молодежи города, проведенного Центром по профилактике и борьбе со СПИДом в 2000-2001 годах в школах города, от 2 до 4 % юношей имеют опыт неинъекционного употребления наркотиков, а по отдельным вузам опыт неинъекционного употребления наркотиков имеют от 14 до 23 % студентов-юношей.
Употребление наркотиков, по мнению участников социологического опроса, становится составной частью имиджа молодого человека. Данная информация является серьезным основанием для усиления мер профилактики наркомании среди молодежи.
К 13-17 годам 50 % из 335 респондентов имели опыт сексуальных контактов, 10 % сексуально активных подростков сообщили о перенесенных ИППП.
Согласно данным опроса 1575 человек, 67 % опрошенных мужчин и 77% опрошенных женщин не используют презервативы во время полового акта или используют его нерегулярно.
2.5. Выводы
Таким образом, в городе Астане в настоящее время преобладающий путь распространения инфекции - инъекционный, при введении наркотиков. Вторым по значимости в распространении ВИЧ является половой путь передачи.
По оценочным данным, в городе - около 8-8,5 тысяч лиц, практикуют инъекционное потребление наркотиков. Представители этой группы имеют неполные знания о путях передачи, предотвращения заражения ВИЧ и практикуют опасное сексуальное поведение, что может вызвать быстрое распространение ВИЧ-инфекции внутри группы и создать условия высокого риска перехода эпидемии на общую популяцию.
Группа населения, для которой характерны частые случайные сексуальные связи с большим числом партнеров, также практикует опасные с точки зрения заражения ВИЧ формы поведения.
Высокий уровень заболеваемости ИППП повышает шанс заражения и передачи ВИЧ. Уровень осведомленности этой группы населения о профилактике ВИЧ-инфекции крайне низок.
Вследствие одновременной принадлежности ряда РКС к группе ПИН и высокого спроса на секс-услуги прогнозируется повышение значимости этой группы в передаче ВИЧ в ближайшем будущем.
Молодежь образует группу населения, из состава которой пополняются две предыдущие группы. Анализ ситуации показывает, что подростки и молодежь не имеют мотивации отказа от употребления инъекционных наркотиков и опасного секса. Это еще более повышает потенциал распространения ВИЧ.
3. Цели и задачи реализации Программы
Цель Программы - снижение темпов распространения ВИЧ-инфекции и стабилизация ее распространенности на территории города Астаны.
Основные задачи Программы:

2000-2001 жылдары ЖҚТБ-мен күрес және оның алдын алу жөніндегі орталықтың қала жасөспірімдерімен жүргізген сұрау салудың мәліметтері бойынша, қала мектеп оқушыларының 2-ден 4 пайыз жасөспірімдер инъекциясыз жолмен есірткі тұтынып үлгірген, ал кейбір жоғары оқу орындарында осы жолмен есірткі қабылдағандардың саны 14-тен 23 пайызға дейін жетеді.
Социологиялық зерттеулерге қатысқан жауап берушілердің пікірінше, есірткі тұтыну жастар мәдениетінің құрамдас бөлігіне айналды. Осындай мәліметтер жастар арасында есірткі тұтынуға жол бермей, оның алдын алу шараларын ұлғайта түсу қажеттігін дәлелдейді.
13-пен 17 жас аралығындағы 335 жауап берушінің 50 пайызы жыныстық қатынасқа түсіп үлгерген, ал 10 пайызы ЖЖБИ-ге шалдыққаны туралы хабарлады.
Нақ осындай сауалдарға жауап берген 1575 адамның 67 пайызы - ер адам, 77 пайызы - әйелдер, жыныстық қатынас барысында презервативтерді үнемі қолданбайтынын немесе жалпы қолданудан бас тартатынын мәлімдеді.
2.5. Қорытынды
Сөйтіп, қазіргі уақытта Астана қаласында АҚТҚ-ның инъекциялық жолмен таралу жолдары неғұрлым басым болып табылады, дәлірек- есірткіні инъекция арқылы енгізу жолымен. АҚТҚ-ның таралуының маңыздылығы бойынша екінші орында жыныстық жолмен таралуы.
Инъекциялық есірткі тұтынуды тәжірибеге енгізгендердің саны баға берушілердің мәліметімен қалада 8-8,5 мың адамды құрайды. Осы топ өкілдері АҚТҚ-ның таралу және оны жұқтырмау жолдары жайлы түсініктері өте төмен. Осының салдарынан, аурудың топ ішінде тез тарап, қауіпті жағдай тудыруына ықтималдылығын арттырады.
Көптеген кездейсоқ әріптестерімен жыныстық қатынастарға жиі түсетін халықтың тобы АҚТҚ-ның жұғуы тұрғысынан алғанда, қауіпті мінез-құлық ұстануда. Жыныстық қатынас арқылы жұғатын аурулардың жоғарғы деңгейі АҚТҚ-ның таралуы мен жұғуын арттыра түседі. Халықтың осы тобының АҚТҚ инфекциясын алдын алу туралы мағлұматтануы өте төмен.
Соның салдарынан, бірқатар коммерциялық түрде жыныстық қатынаспен айналушылардың ИЕТ тобында да болуына және жыныстық қызметке сұраныстың жоғары болуына байланысты болашақта АҚТҚ-ның таралуында осы топтың маңызы артатынын болжауға болады.
Жастар алдыңғы екі топты толықтыратын халық тобын құрайды.
Ахуалды талдау, жастар мен жасөспірімдер арасында инъекциялық есірткіні тұтыну мен қауіпті жыныстық қатынастан бас тарту мотивациясының жоқ екенін көрсетті. Мұның өзі АҚТҚ-ның таралуы ықтималдылығын арттырады.
3. Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары және оның міндеттері
Бағдарламаның негізгі мақсаты - АҚТҚ инфекциясының таралу барысын төмендету және Астана қаласының аумағында таралғандығын бір қалыпқа келтіру. Бағдарламаның негізгі міндеттері:

1. Стабилизировать распространенность ВИЧ на концентрированной стадии, не допустив ее перехода в генерализованную стадию:
к концу 2005 г. распространенность ВИЧ среди ПИН в целом по городу не должна превышать 5%; при этом доля лиц, заразившихся ВИЧ половым путем, в структуре путей инфицирования не должна превышать 20 %.
Для этого необходимо:
увеличить долю ПИН, постоянно вовлеченных в профилактические программы, до 50% их оцениваемого количества;
увеличить долю РКС, постоянно вовлеченных в профилактические программы, до 50% их оцениваемого количества;
увеличить обращаемость представителей групп, в которых концентрируется эпидемия (ПИН и РКС обоего пола), за консультированием и тестированием на добровольной анонимной основе до 50% их оцениваемой численности.
2. Уменьшить пополнение уязвимых групп населения (ПИН и РКС) новыми
людьми, из среды молодежи.
Для этого необходимо:
проводить в жизнь образовательные программы, разъясняя вред
употребления наркотиков и опасность полигамных сексуальных отношений, а
также возможности защиты от заражения ВИЧ;
претворять в жизнь молодежную политику, направленную на формирование
субкультуры жизни без наркотиков и безопасного секса.
2. Обеспечить медицинскими и социальными программами не менее 80%
людей, живущих с ВИЧ, с целью уменьшения уровня их потенциальной
инфекционности.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
4.1. Совершенствование  правоприменительной практики,
защита конституционно гарантированных прав и свобод лиц с
рискованным поведением и ВИЧ-инфицированных
Одной из главных задач противодействия эпидемии ВИЧ/СПИДа является обеспечение конституционных прав и свобод лиц приоритетных групп - ПИН, РКС, молодежи, а также ВИЧ-инфицированных с целью достижения их открытости для профилактических программ.
Должны быть обеспечены условия для оказания поддержки в социальной адаптации ВИЧ-инфицированным и лицам приоритетных групп, оказание им помощи со стороны общества и государства.
Приоритетными мероприятиями правоохранительных служб должны быть следующие:
ориентирование деятельности полиции в отношении групп поведения высокого риска, на защиту их законных прав, а не только на ограничительную практику;
обеспечение программами профилактики ВИЧ/СПИДа лиц, находящихся в местах лишения свободы, с учетом потенциального рискового поведения;
анализ эффективности государственных актов, сегрегирующих людей, живущих с ВИЧ, от других людей, в том числе в местах лишения свободы.
4.2. Формирование отношений понимания и поддержки между
государственными структурами и группами населения
рискованного поведения
Рост ВИЧ-инфекции определяется в основном лицами "применяющими инъекционные наркотики и ведущими беспорядочный образ половой жизни". Все эти лица, в силу негативного к ним отношения, стремятся к закрытости от государственных и общественных структур. Поэтому представители этих приоритетных групп не получают образовательных и информационных программ, недостаточно информированы о ВИЧ/СПИД и путях его профилактики.
Неотложной мерой является установление контактов с этими группами, повышение их осведомленности по вопросам ВИЧ/СПИД и стимулирование выбора менее опасного поведения.
Для решения этих задач необходимо:
развивать систему пунктов доверия с функциями: оказание психо-социальной поддержки, обмен шприцев, снабжение презервативами и необходимой информацией;
включить полевую работу с ПИН в качестве приоритета деятельности местных социальных служб, Центра СПИД, наркологии, укрепить эти существующие службы за счет внутреннего перераспределения трудовых ресурсов;
мобилизовать общественность на обеспечение поддержки профилактических программ для населения с рискованным поведением, оказание поддержки неправительственным организациям по привлечению ПИН и РКС к профилактическим программам;
поддерживать контакты с ВИЧ-инфицированными лицами, привлекать их к
работе по профилактике ВИЧ-инфекции;
проводить публичные акции, благотворительные шоу в пользу
ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом.
Уделить особое внимание на формирование "групп проводников" из числа
ВИЧ-инфицированных, являющихся РКС и потребляющих наркотики, их клиентов,
содействовать изменению поведения за счет предоставления профилактических
программ.

1. АҚТҚ-ның бас сатыға көшуін болдырмай оның шоғырлануы сатысында таралуын тұрақтандыру:
2005 жылдың соңында ИЕТ арасындағы АҚТҚ-ның таралуы қала бойынша тұтас алғанда, 5 пайыздан аспауы керек; бұл ретте АҚТҚ-ны жыныстық жолмен жұқтырған адамдардың үлесі жұқтыру жолдарының құрылымында 20 пайыздан аспауы тиіс.
Бұл үшін қажет:
алдын алу бағдарламасына тұрақты тартылған ИЕТ-тің үлесін олардың бағаланатын санының 50 пайызына дейін арттыру;
алдын алу тұрақты тартылған КЖҚҚ-ның үлесін олардың бағаланатын санының 50 пайызына дейін арттыру;
індет шоғырланған (екі жыныстың да ИЕТ және КЖҚҚ) топ өкілдерінің өз еркімен жасырын негізде кеңесу және тестілеу үшін қаралуын олардың бағаланатын санынан 50 пайызға дейін арттыру;
2. Халықтың ИЕТ және КЖҚҚ топтарының АҚТҚ жұқтыруына қатысты осал топтардың жастар арасындағы жаңа адамдармен толығуын азайту.
Бұл үшін қажет:
есірткінің және ретсіз жыныстық қатынастардың зиян екендігін, сондай-ақ АҚТҚ-ны жұқтырудан қорғану шараларын түсіндіріп, білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру;
қауіпсіз жыныс қатынасы мен есірткісіз өмір сүруді көпшілікке түсіндіруге бағытталған жастар саясатын әзірлеу және жүзеге асыру.
3. АҚТҚ-сы бар адамдардың кемінде 80 пайызы олардың ықтимал байланысы деңгейін төмендететін медициналық және әлеуметтік бағдарламалармен қамтамасыз ету.
4. Бағдарламаның негізгі бағыты мен іске асыру тетігі
4.1. Құқық қолдану тәжірибесін жетілдіру, мінез-құлқы қатерлі
адамдар мен АҚТҚ инфекциясы бар адамдардың
конституциялық кепілді құқықтары мен бостандықтарын қорғау
Алдын алу бағдарламалары үшін олардың неғұрлым ашықтығына қол жеткізу мақсатында ИЕТ, КЖҚҚ, және басқалары, сондай-ақ ЖҚТБ/АҚТҚ-сы бар адамдардың конституциялық құқықтарын және бостандықтарын қамтамасыз ету ЖҚТБ/АҚТҚ індетіне қарсы күрес - ең басты міндеттердің бірі болып табылады.
АҚТҚ-сы бар және мінез-құлқы қатерлі адамдардың әлеуметтік
бейімділігіне қолдау көрсету, мемлекеттік және қоғам тарапынан оларға
қажетті көмек көрсетілуі тиіс.
Құқықтық және құқық қорғау органдарының басымдықты іс-шаралары
мыналар болуы тиіс:
- мінез-құлқының қатері жоғары топтарға тек шектеуші практикада ғана
емес, олардың заңды құқықтарын қорғауға бағыттау;
- олардың мінез-құлқының ықтимал қатерін ескере отырып, бас
бостандығынан айыру орындарындағы адамдарды ЖҚТБ/АҚТҚ-ға профилактикалық
бағдарламалармен қамтамасыз ету;
- АҚТҚ-сы бар адамдарды басқа адамдардан бөлетін мемлекеттік
актілердің тиімділігін талдау, соның ішінде бас бостандығынан айыру
орындарында да.
4.2. Мемлекеттік құрылымдар және халықтың
мінез-құлқы қатерлі топтары арасында түсіністік пен қолдау
көрсету қарым-қатынастарын қалыптастыру
АҚТҚ ауруының өсуін, негізінен есірткіні инемен қабылдаушы және жыныстық өмірдің тәртіпсіз түрімен айналысатын адамдар айқындайды. Осы адамдардың бәрі оларға қатысты көлеңкелі қарым-қатынас салдарынан мемлекеттік және қоғамдық құрылымдардан жасырынуға ұмтылады. Сондықтан, халықтың басым топтарының өкілдері білім беру және ақпараттық бағдарламалар алмайды, кейбіреулері ЖҚТБ/АҚТҚ және оның алдын алу жолдары жайлы хабарсыз болып қалады.
Осы топтармен байланыс орнату, ЖҚТБ/АҚТҚ мәселелері бойынша олардың құлағдарлығын арттыру және қауіпсіз мінез-құлықты таңдауды ынталандыру жедел шара болып табылады.
Бұл мәселелерді іске асыру үшін:
- психологиялық-әлеуметтік қолдау көрсету функцияларымен бірге шприцтер алмасу, қорғау құралдарымен және ақпараттармен жабдықталған сенім пункттерінің жүйесін дамытуы;
- жергілікті әлеуметтік қызметтер, сондай-ақ ЖҚТБ профилактикасы және есірткіге қарсы күрес қызметкерлерінің қызмет басымдықтары ретінде ИЕТ-пен дала жұмысын жүргізу, ішкі еңбек ресурстарын қайта бөлу есебінен осы қызмет түрімен айналысатын қолда бар бөлімшелерді нығайту;
- жұртшылықты халықтың мінез-құлқы қатерлі топтарына арналған профилактикалық бағдарламаларды қолдауын қамтамасыз етуге жұмылдыруы, ИЕТ-пен КЖҚҚ-ны профилактикалық бағдарламаларға тартуға бағытталған олардың қызметіне үкіметтік емес ұйымдардың қолдау көрсетуі;
- АҚТҚ-сы бар адамдармен қарым-қатынас орнату, оларды АҚТҚ індетінің профилактикасы жөніндегі жұмыстарға тарту;
- көпшілік акциялар, оның ішінде АҚТҚ жұқтырған және ЖҚТБ-мен ауыратындардың пайдасына қайырымдылық акцияларын жүргізу;
- КЖҚҚ болып табылатын, есірткі пайдаланушы, қорғанышсыз жыныстық қатынасқа түсетін АҚТҚ-сы бар адамдардың, олардың клиенттерінің ішіндегі жолбасшы топтардың құрылуына ерекше назар аудару;
- профилактикалық бағдарламаларды беру есебінен олардың мінез-құлқын өзгертуге көмек көрсету қажет.

4.3. Внедрение образовательных программ и создание
информационной среды  по правильному восприятию
проблемы ВИЧ/СПИД
В настоящее время основным средством борьбы с ВИЧ является воздействие на поведение населения (незащищенный секс, введение наркотиков загрязненным инструментарием), приводящее к заражению ВИЧ. Для реализации этого необходимо:
внедрить в учебные планы общеобразовательных, профессионально- технических школ, средних и высших учебных заведений программы "Проблемы СПИД и его профилактика";
осуществлять обучение личного состава Вооруженных Сил Республики, МВД, лиц, содержащихся в пенитенциарных учреждениях, профилактике заражения ВИЧ, ИППП;
обеспечить разработку и издание информационных материалов для массового читателя;
проводить молодежные кампании против наркотиков с привлечением авторитетных в молодежной среде деятелей культуры, спорта.
4.4. Организация медицинского сервиса, контроля качества
изделий медицинского и гигиенического назначения, и
мониторинга ситуации эпидемии ВИЧ/СПИДа
Организация обучения лиц, потребляющих инъекционные наркотики, методам безопасного их введения в отношении передачи ВИЧ. Снабжение ПИН стерильными шприцами, иглами, презервативами, дезинфицирующими средствами.
Открытие пунктов доверия для ПИН во всех государственных лечебно-профилактических организациях за счет использования существующих площадей и вне их.
Переориентация деятельности Центра дерматологии и профилактики ИППП на профилактическую работу по обеспечению информацией, образовательными программами по профилактике ИППП и ВИЧ/СПИДа, презервативами населения из уязвимых групп.
Внедрение синдромного подхода лечения ИППП во всех медицинских учреждениях по месту обращения в рамках гарантированного объема медицинской помощи.
Расширение сети кабинетов по анонимному тестированию и консультированию.
Внедрение национального протокола дозорного эпиднадзора за ВИЧ-инфекцией с использованием поведенческих и биологических показателей.
Обеспечение лекарственными препаратами для этиотропного лечения инфицированных ВИЧ, беременных женщин и детей.
Определение приоритетных групп людей, живущих с ВИЧ, для обеспечения противовирусным лечением.
4.5. Организация управления координации и исполнения
превентивных программ по ВИЧ/СПИДу
Эффективные программы противодействия распространению ВИЧ/СПИДа должны носить мультисекторальный характер.
В роли секретариата должен выступить департамент здравоохранения города, который должен:
сформировать и обеспечить практическую деятельность координационного комитета по реализации разработанной Программы, пересмотреть и утвердить штатные нормативы Центра по профилактике и борьбе со СПИДом с включением в них должностей юрисконсультов, социолога, экономиста по вопросам планирования, педагога, специалиста по связям со СМИ;
предусмотреть средства для работы волонтеров в Центре СПИД на контрактной основе;
при акимате города создать Координационный комитет с приданием ему функций координации работы департаментов и управлений акимата, анализа и выработки рекомендации по реализации Программы.
В составе каждого департамента, управления, акимата должны быть выделены ответственные лица по работе по вопросам профилактики ВИЧ/СПИД, которые войдут в состав четырех технических групп:
группа по анализу и совершенствованию правоотношений и правоприменительной практики из представителей юстиции и УВД;
группа по вопросам информации и образования из представителей СМИ, департамента образования, военкомата, общественного объединения "Молодежный Парламент", управления культуры, комитета спорта и физической культуры;
группа по экономическим вопросам из представителей департаментов финансов, департамента труда, занятости и социальной защиты;
группа по вопросам здравоохранения из представителей департамента здравоохранения и ведомственных служб.
Координационный комитет осуществляет постоянный мониторинг за реализацией мероприятий, предусмотренных Программой, переоценкой программ в соответствии с развертыванием эпидемиологического процесса ВИЧ-инфекции.
Оценка эффективности проводимых мероприятий проводится по:
выполнению отдельных конкретных мероприятий Программы, достижению программных показателей;
изменению в знаниях о ВИЧ/СПИДе, поведении молодежи и лиц рискованного поведения;
выполнение долгосрочных мероприятий (работа пунктов доверия, обеспечение лечения и другие вопросы).

4.3. ЖҚТБ/АҚТҚ проблемаларын дұрыс қабылдауға әсер ететін
ақпараттық орта жасау және білім бағдарламаларын өмірге енгізу
АҚТҚ жұқтыруға әкелетін халықтың мінез-құлқына қарсы әрекет ету бүгінгі күні АҚТҚ-ға қарсы күрестің негізгі құралы болып табылады (АҚТҚ-мен ластанған инъекциялық құралдарды және ерітіндіні қолдану, қорғанышсыз жыныстық қатынасу) осыны іске асыру үшін мынадай іс-шараларын орындау қажет:
- орта және жоғары, кәсіби-техникалық оқу орындарының оқу жоспарына "ЖҚТБ және оның алдын алу мәселесіне" арналған бағдарламаны енгізу;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері мен Ішкі істер министрлігінің жеке құрамын, сондай-ақ пенитенциарлы мекемелердегі адамдарды АҚТҚ және ЖЖБИ таралуын алдын алуға үйрету;
- көпшілік оқырмандарға арналған ақпараттық материалдарды әзірлеу және басып шығаруды қамтамасыз ету;
- жастар арасында беделі зор мәдениет, спорт өкілдерін жұмылдыру арқылы есірткіге қарсы жастар науқандарын өткізу.
4.4. Медициналық қызметті, медициналық және тазалық мақсаттағы
бұйымдардың сапасын бақылауды, ЖҚТБ/АҚТҚ індетіне байланысты
ахуалды бағалау мен мониторинг ұйымдастыру
АҚТҚ көзқарасынан алғанда, оларды қауіпсіз енгізу әдістеріне, есірткіні инъекциялық қолданатын адамдарды оқыту жөніндегі шараларды қабылдауы.
ИЕТ-ті тазартылған бір жолғы шприцтермен, инелермен, презервативтермен, дезинфекциялау құралдарымен жарақтандыру;
- барлық мемлекеттік емдеу-профилактикалық ұйымдарда, олардың еншісіндегі және одан тыс жерлерде қолдана отырып ИЕТ-тер үшін сенім пункттерін ұйымдастыру;
- дерматология және жыныс қатынасы ауруларын алдын ала емдеу орталығы жұмысын қайта құру, әлсіз топтар өкілдерін ЖЖБИ және АҚТҚ/ЖҚТБ-ның алдын алу жайлы ақпаратпен, білім беру бағдарламаларымен, презервативтермен қамтамасыз ету;
- медициналық көмектің кепілді көлемі шегінде барған орны бойынша
барлық медициналық ұйымдарда ЖЖБИ ауруларын синдромдық тәсілді енгізуін
қамтамасыз ету;
- жасырын тестілеу және кеңес беретін кабинеттер желісін кеңейту;
- мінез-құлық және биологиялық көрсеткіштерін қолданумен АҚТҚ
инфекциясына дозорлық эпидемиологиялық бақылаудың ұлттық хаттамасын енгізу;
- АҚТҚ-сы бар адамдарды, оның ішінде жүкті әйелдер мен балаларды
этиотроптық емдеу үшін емдеу-профилактикалық мекемелерін дәрі-дәрмекпен
қамтамасыз ету;
- қоздырғышқа қарсы емдеуді қамтамасыз ету үшін АҚТҚ-сы бар
адамдардың басым топтарын айқындау.
4.5. ЖҚТБ/АҚТҚ жөніндегі алдын алу бағдарламаларын басқаруды,
үйлестіруді және орындауды ұйымдастыру
ЖҚТБ/АҚТҚ таралуына қарсы тұрудың тиімді бағдарламалары көпсекторлы
сипатта болуы қажет:
- қалалық денсаулық сақтау департаменті хатшылық қызметін атқарып,
келесі іс-әрекеттерді жасауға тиіс;
- бекітілген жоспарды өмірге енгізу жөніндегі үйлестіру комитетінің (кеңесі) практикалық қызметін қалыптастыру және қамтамасыз ету. ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталығының штаттық нормативтерін, оларға заңгер кеңесші, социолог, жоспарлау және болжау жөніндегі экономист, педагог, БАҚ және көпшілікпен байланыстар жөніндегі маман (журналист) лауазымдарын енгізіп, қайта қарау және бекіту.
ЖҚТБ Орталығында келісім-шарт негізінде ерікті түрде жалданушылардың жұмыс істеуіне қаражат бөлуді қарастыру;
қалалық әкімияттың жанынан саяси сипаттағы ұсынымдар әзірлеу жөніндегі үйлестіру комитетін құру.
Әкімияттың әр департаментінің, басқармаларының, құрамына төрт техникалық топ кіретін ЖҚТБ/АҚТҚ алдын алу іс-шараларына жауапты адамдар бөлінуі тиіс:
- құқықтық қатынас және құқықты қолдану практикасын талдау және жетілдіру жөніндегі топ;
- бұқаралық ақпарат, білім беру, қорғаныс, жастар істері жөніндегі комитет, мәдениет өкілдері;
- қаржы, әлеуметтік қорғау департаменттерінің өкілдері кіретін экономикалық мәселелері жөніндегі топ;
- денсаулық сақтау департаменті мен ведомстволық қызметтер өкілдері кіретін денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі үйлестіру комитеті АҚТҚ инфекциясының эпидемиологиялық процесін өрбуіне сәйкес бағдарламаларды қайта бағалау жоспарымен қарастырылған іс-шараларды жүзеге асыруына тұрақты бақылау жүргізеді.
Өткізіліп жатқан іс-шаралардың тиімділігін бағалау келесі шарттар
арқылы жүргізіледі:
- бағдарламаның жекелеген нақты іс-шараларын орындау, бағдарламалық
көрсеткіштерге жету;
- жастар мен мінез-құлқы қатерлі адамдардың ЖҚТБ/АҚТҚ жайлы білімін,
мінез-құлқын өзгерту;
- ұзақ мерзімді іс-шараларды орындау (сенім пункттерінің жұмысы,
емдеуді қамтамасыз ету және басқа да мәселелер).

5. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансовое обеспечение Программы осуществляется за счет средств
городского бюджета, выделяемых на реализацию данной Программы.
В ходе реализации отдельных мероприятий Программы не исключаются
финансовая помощь международных организаций, спонсорская помощь и гранты.
Реализация Программы в 2002-2005 годах будет осуществляться за счет
следующих источников:
средств городского бюджета;
средств международных организаций.
Предполагаемое финансирование затрат городского бюджета на реализацию
программы по противодействию эпидемии СПИДа в городе Астане на 2002-2005
годы (в тыс. тенге).
___________________________________________________________________________
Средства     !                             Годы
!_____________________________________________________________
!   2002   !   2003   !   2004   !    2005    !     Всего
_____________!__________!__________!__________!____________!_______________
Городской  !  2701,3  !  2902,8  !  2902,8  !   2902,8   !    11409,7
бюджет    !          !          !          !            !
_____________!__________!__________!__________!____________!_______________
Объем средств городского бюджета, необходимых для реализации мероприятий Программы на 2002-2005 годы будут определяться акиматом города при разработке бюджета на соответствующий финансовый год.
Предполагаемые финансовые затраты на 2002-2005 годы будут
корректироваться при формировании бюджета на каждый год.
6. Ожидаемый результат от реализации Программы
1. Достижение снижения темпов распространения ВИЧ-инфекции и
стабилизации ее распространенности на начальной стадии развития.
2. Повышение мер безопасности в отношении заражения ВИЧ, в том числе
увеличение применения презервативов в среде молодежи, потребителей
инъекционных наркотиков, работников коммерческого секса.
3. Снижение риска заражения ВИЧ новорожденных.
4. Достижение позитивных сдвигов в морально-этических характеристиках
молодежи за счет активной пропаганды здорового образа жизни.
7. План мероприятий  по реализации Программы
___________________________________________________________________________
N  !     Мероприятия   !  Форма !Ответственный! Срок ! Источник !Ожидаемый
п/п!                   !заверше-! исполнитель !испол-!финансиро-!результат
!                   !ния     !             !нения !вания на  !
!                   !        !             !      !2002-2005 !
!                   !        !             !      !годы (тыс.!
!                   !        !             !      !тенге)    !
___!___________________!________!_____________!______!__________!__________
I. Административно-правовые и социальные мероприятия

5. Қаржыландырудың қажетті ресурстары және көздері
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету осы Бағдарламаны іске асыруға
бөлінетін қалалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бағдарламаның жекелеген іс-шараларын іске асыру барысында халықаралық
ұйымдардың, демеушілердің және гранттардың қаржылай көмегі қажет.
2002-2005 жылдар аралығындағы Бағдарламаны іске асыру:
қалалық бюджет қаржысынан;
халықаралық ұйымдар қаржысы есебінен жүзеге асырылатын болады.
Астана қаласында ЖҚТБ-ның індетіне қарсы іс-әрекет жөніндегі
2002-2005 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыруға қалалық бюджеттің
болжамды қаржылық шығындары (млн. теңге).
------------------------------------------------------------------------
Қаражат                                            Жылдар
---------------------------------------------------------------
2002      2003      2004       2005             Барлығы
---------------------------------------------------------------
Қалалық    2701,3   2902,8    2902,8     2902,8            11409,7
бюджет
------------------------------------------------------------------------
2002-2005 жылдардағы шараларды іске асыру үшін қажетті қалалық бюджет
қаражатының көлемін тиісті қаржы жылына бюджетті әзірлеу кезінде қалалық
әкімиятпен айқындалады.
2002-2005 жылдарға арналған болжамды қаржылық шығындарға әр жылы
бюджетті қалыптастыру кезінде түзету енгізіледі.
6. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
1. АҚТҚ инфекциясының таралу қарқынын бәсеңсіту және оның көп
таралғандығын тұрақтандыру.
2. АҚТҚ-ға қарсы қауіпсіздік іс-шараларын жетілдіру, оның ішінде:
жастар, инъекциялық есірткілерді тұтынушылар және коммерциялық жыныстық
қатынас қызметкерлері арасында презерватив қолдануды арттыру.
3. Жас нәрестелердің АҚТҚ жұқтыруы қаупін бәсеңсіту.
4. Салауатты өмір салтын белсенді насихаттау арқылы жастардың
моральдық-этикалық мінездемесіне позитивті өзгерістер енгізу.
7. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс шаралар жоспары
-------------------------------------------------------------------------
N       Іс-шаралар      Аяқтау   Жауапты     Орындау  2002-2005  Күтілетін
р/с                     қалпы    орындау.    мерзімі  жылдарға   нәтиже
шысы                 арналған
қаржылан.
дыру көзі
(мың теңге)
-------------------------------------------------------------------------
І. Әкімшілік-құқықтық және әлеуметтік іс-шаралар
-------------------------------------------------------------------------

1.  Подготовка предло-  Предло-  Департамент    2002  Не тре-    Создание
жений  по измене-   жения    здравоохране-  год   буется     законода-
ниям к Закону                ния, центр по                   тельной
Республики Казах-            профилактике                    базы
стан   Z946000_   "О             и борьбе со
профилактике                 СПИДом
заболеваний СПИДом"          г. Астаны
и "Правилам
медицинского осви-
детельствования на
ВИЧ"
2.  Создать городской   Распо-   Департамент    1     Не тре-    Активиза-
Координационный     ряжение  здравоохра-    квар- буется     ция работ
комитет по профи-   акима г. нения          тал              по про-
лактике СПИД и      Астаны   г. Астаны      2002             филактике
утвердить план                              г.               ВИЧ-
его работы                                                   инфекции
3.  Обеспечить выпол-   Меро-    Акиматы        Пос-  Не тре-    Социальная
нение Закона Рес-   приятия, районов        тоян- буется     защита
публики Казахстан   приказы  "Сарыарка"     но
от 5 октября        депар-   и "Алматы"
1994 г.   Z946000_      тамента
"О профилактике     здраво-
заболевания         охране-
СПИД в части        ния
социальной защиты
лиц, зараженных
ВИЧ"
4.  Организация теле-   Приказ   Центр по       IV    В преде-   Повышение
фона доверия        депар-   профилактике   квар- лах        информи-
тамента  и борьбе со    тал   сметы      рованнос-
здраво-  СПИДом         2002  расходов   ти насе-
охране-  г. Астаны      года  на 2002 г. ления
ния                           50,0
5.  Проведение засе-    Решения  Департамент    Не    Не тре-    Активиза-
даний Координа-     Коорди-  здравоохра-    реже  буется     ция рабо-
ционного комитета   национ-  нения, Центр   двух             ты ве-
по профилактике и   ного     по профилак-   раз в            домств и
борьбе со СПИДом    комите-  тике и борь-   год              служб
в г. Астане         та       бе со СПИДом
г. Астаны
II. Мероприятия по обеспечению выполнения образовательных
программ по проблемам ВИЧ/СПИД
1.  Подготовка на       План     Департамент    2002- Не тре-
постоянно дейст-    прове-   здравоохра-    2005  буется
вующих курсах при   дения    нения,         гг.
городском Центре    курсов   Центр по
по профилактике и            профилакти-
борьбе со СПИДом:            ке и борьбе
со СПИДом
г. Астаны
А) Врачей амбу-     Семинар, Центр по       2002- Не тре-    Повышение
латорно-поликли-    методи-  профилактике   2005  буется     диагнос-
нических учрежде-   ческая   и борьбе со    гг.              тики ВИЧ-
ний по вопросам     литера-  СПИДом                          инфекции,
диагностики,        тура     г. Астаны                       улучшение
проявления ВИЧ-                                              общего
инфекции и после-                                            состояния
дующей работы с                                              здоровья
ними, а также                                                ВИЧ-инфи-
диагностике, ла-                                             цирован-
бораторному                                                  ных
обследованию и
лечению СПИД-
ассоциированных
заболеваний
Б) Средних меди-    Семинар, Центр по       Пос-  Не тре-    Предупреж-
цинских работни-    методи-  профилактике   тоян- буется     дение
ков по обеспече-    ческая   и борьбе со    но               внутри
нию дезинфек-       литера-  СПИДом                          больнич-
ционно-стерили-     тура     г. Астаны                       ного зара-
зационного и                                                 жения ВИЧ
противоэпиде-
мического режима
по предупрежде-
нию внутриболь-
ничного зараже-
ния ВИЧ
В) Врачей и         Семинар, Центр по       Пос-  Не тре-    Предупреж-
средних медицин-    методи-  профилактике   тоян- буется     дение за-
ских работников     ческая   и борьбе со    но               ражения
учреждений МВД,     литера-  СПИДом                          ВИЧ
КНБ по вопросам     тура     г. Астаны
профилактики за-
ражения ВИЧ в
пенитенциарных
учреждениях
Г) Врачей сани-     Семинар, Центр по       Пос-  Не тре-    Предупреж-
тарно-контроль-     методи-  профилактике   тоян- буется     дение за-
ного пункта         ческая   и борьбе со    но               ражения
(СКП) на воз-       литера-  СПИДом                          ВИЧ
душном и желез-     тура     г. Астаны
нодорожном тран-
спорте по про-
филактике ВИЧ-
инфекций, по-
рядке обязатель-
ного тестирова-
ния отдельных
групп населения
на ВИЧ
Д) Специалистов     Семинар, Центр по       Пос-  В преде-   Предупреж-
стоматологичес-     методи-  профилактике   тоян- лах сме-   дение за-
ких и зубовра-      ческая   и борьбе со    но    ты рас-    ражения
чебных кабинетов    литера-  СПИДом               ходов      ВИЧ

1.  АҚТҚ медициналық  Ұсыныстар Денсаулық     2002 жыл Қажет емес Заңна.
куәландыру ережеле.           сақтау депар.                     малық
ріне және ЖҚТБ ауру.          таменті, Ас.                      базасын
ының алдын алу тура.          тана қаласы                       құру
лы Қазақстан Респуб.          ЖҚТБ-нің ал.
ликасы Заңына енгі.           дын алу және
зілетін өзгерістер            оған қарсы
жайлы ұсыныс дайын.           күрес жөнін.
дау.                          дегі орталық
2. ЖҚТБ-ның алдын алу Астана    Астана қаласы 2002     Қажет емес АҚТҚ ин.
жөніндегі қалалық   қаласы    денсаулық     жылдың              фекциясы.
Үйлестіру комитетін әкімінің  сақтау депар. 1 тоқ.              ның ал.
құру және оның жұ.  өкімі     таменті       саны                дын алу
мыс жоспарын                                                    іс-шара.
бекіту.                                                         ларын
күшейту
3. "Адамның иммунитет Іс-       Астана        Үнемі    Қажет емес Әлеумет.
тапшылығы вирусын  шаралар,  қаласы                            тік
жұқтырған тұлға.   денсаулық денсаулық                         қорғау
ларды әлеуметтік   сақтау    сақтау
қорғау бөлігіндегі департа.  департа.
ЖҚТБ ауруының      ментінің  менті
алдын алу туралы"  бұйрық.
Қазақстан Респуб.  тары
ликасының 1994
жылғы 5 қазандағы
Заңының орындалуын
бақылауды
қамтамасыз ету.
4. Сенім телефонын    Денсаулық Астана       2002     2002 жылғы  Халықты
ұйымдастыру        сақтау    қаласы       жылдың   смета       ақпарат.
департа.  ЖҚТБ-нің     IV       шығыны      тандыруды
ментінің  алдын алу    тоқсаны  бойынша     арттыру
бұйрығы   және оған             50,0
қарсы
күрес
жөніндегі
орталығы
5. Астана қаласы      Үйлестіру Денсаулық    Жылына   Қажет емес  Мекемелер
ЖҚТБ-ның алдын     комитет.  сақтау       2 реттен             мен ұйым.
алу және оған      інің      департа.     кем емес             дар жұмы.
қарсы күрес        шешімі    менті,                            сын
жөніндегі                    Астана                            нығайту
Үйлестіру                    қаласы
комитеті                     ЖҚТБ-нің
отырыстарын                  алдын алу
өткізу.                      және оған
қарсы күрес
жөніндегі
орталығы
ІІ. АҚТҚ/ЖҚТБ проблемалары бойынша білім беру бағдарламаларының
орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
1. Қалалық ЖҚТБ-мен   Курстарды Денсаулық    2002-2005 Қажет емес
күресу және оның   өткізу    сақтау        жылдар
алдын алу орта.    жоспары   департа.
лығының жанындағы            менті,
тұрақты курстар.             ЖҚТБ-нің
ында мынандай                алдын алу
мамандарды                   және оған
дайындау                     қарсы күрес
жөніндегі
орталығы
а) АҚТҚ инфекция.  Семинар,  Астана       2002-2005 Қажет емес АҚТҚ ин.
сының себептерін   әдістеме. қаласы        жылдар              фекциясын
диагностикалау,    лік       ЖҚТБ-нің                          диагнос.
ЖҚТБ-сы бар        әдебиет   алдын алу                         тикалауын
адамдарды емдеу              және оған                         ұлғайту,
мен лаборатория.             қарсы күрес                       АҚТҚ-сы
лық тексеруден               жөніндегі                         бар адам.
өткізу, диагнос.             орталығы                          дар ден.
тикалау мәселе.                                                саулығын
лері бойынша                                                   жақсарту
амбулаториялық
-емхана
мекемелерінің
дәрігерлері
б) АҚТҚ-ның       Семинар,   Астана       Үнемі    Қажет емес  АҚТҚ-ның
аурухана ішінде   әдістеме.  қаласы                            аурухана
жұғуын алдын алу  лік        ЖҚТБ-нің                          ішінде
үшін дезинфек.    әдебиет    алдын алу                         жұғуын
циялық-стерили.              және оған                         ескерту
зациялық және                қарсы күрес
індетке қарсы                жөніндегі
күресуді                     орталығы
қамтамасыз ету
үшін орта
медицина
қызметкерлері
в) Пенитенциарлы  Семинар,   Астана       Үнемі    Қажет емес  АҚТҚ
мекемелерде       әдістеме.  қаласы                            жұғуын
АҚТҚ жұқтырудың   лік        ЖҚТБ-нің                          ескерту
алдын алу         әдебиет    алдын алу
мәселесі бойынша             және оған
ІІМ, ҰҚК                     қарсы күрес
мекемелерінің                жөніндегі
дәрігерлері мен              орталығы
орта медициналық
қызметкерлерін
г) АҚТҚ-инфекциясын  Семинар,   Астана       Үнемі    Қажет емес  АҚТҚ
алдын алу         әдістеме.  қаласы                            жұғуын
жөніндегі әуе     лік        ЖҚТБ-нің                          ескерту
және темір жол    әдебиет    алдын алу
көлігінде                    және оған
санитарлық-бақылау           қарсы күрес
пунктінің                    жөніндегі
дәрігерлері,                 орталығы
АҚТҚ-ға жеке
топтарды міндетті
түрде тестілеу
бойынша
д) АҚТҚ инфекциясын  Семинар,   Астана       Үнемі    Смета       АҚТҚ
алдын алу         әдістеме.  қаласы                шығыны      жұғуын
мақсатында тіс    лік        ЖҚТБ-нің              шегінде     ескерту

по профилактике     тура     г. Астаны            64,0
ВИЧ-инфекции
Е) Акушеров-        Семинар, Центр по       Пос-  Не тре-    Предупреж-
гинекологов род-    методи-  профилактике   тоян- буется     дение за-
домов и педиат-     ческая   и борьбе со    но               ражения
ров по предуп-      литера-  СПИДом                          ВИЧ
реждению переда-    тура     г. Астаны
чи ВИЧ вертикаль-
ным путем
Ж) Педагогов об-    Семинар, Департамент    Пос-  В преде-   Повышение
щеобразовательных   методи-  образования,   тоян- лах сме-   эффектив-
школ, преподава-    ческая   высшие         но    ты рас-    ности об-
телей профтехшкол,  литера-  учебные              ходов      разова-
средних и высших    тура     заведения            248,0      тельной
учебных заведений                                            работы
по обучению уча-
щихся и студентов
З) Журналистов      Семинар, Центр по       Пос-  Не тре-    Повышение
телерадиопрограмм,  методи-  профилактике   тоян- буется     эффектив-
газет по проблемам  ческая   и борьбе со    но               ности об-
ВИЧ/СПИД            литера-  СПИДом                          разова-
тура     г. Астаны,                      тельной
пресс-служба                    работы
акимата
г. Астаны
2.  Включить в учебные  Приказ   Департамент    В те- В преде-   Изменения
планы часы для      депар-   образования,   чение лах бюд-   рискован-
преподавания тем    тамента  высшие         учеб- жета учеб- ного по-
по вопросам про-    образо-  учебные        ного  ного заве- ведения на
филактики ВИЧ/СПИДа вания,   заведения      года  дения      менее
в школах, профтех-  высших                  Еже-             опасное
школах, средних и   учебных                 годно
высших учебных за-  заведе-
ведениях по         ний
специальным прог-
раммам "Проблемы
СПИД и его
профилактика"
3.  Включить изучение   Приказ   Институт       В те- В преде-   Повышение
вопросов профилак-           переподготов-  чение лах бюд-   профес-
тики ВИЧ/СПИД сог-           ки и усовер-   учеб- жета ин-   сиональных
ласно Программе              шенствования   ного  ститута    знаний
"Проблемы ВИЧ/СПИДа          учителей       года             преподава-
и его профилактика"                         Еже-             телей
в учебные программы                         годно
курсов повышения
квалификации препо-
давателей школ,
средних и высших
учебных заведений
4   Организовать в мес- Приказ   Управление     2002- В преде-   Изменение
тах содержания под  управ-   внутренних     2005  лах бюд-   поведения
стражей и спец. уч- ления    дел             гг.  жетных     на менее
реждениях проведе-  внут-                         средств    рискован-
ние комплексных     ренних                                   ное
мероприятий по      дел
профилактике
ВИЧ/СПИД (занятия,
раздача листовок)

емдеу және тіс    әдебиет    алдын алу             64,0
дәрігерлік                   және оған
кабинеттер                   қарсы күрес
мамандарын                   жөніндегі
орталығы
е) АҚТҚ-ның       Семинар,   Астана       Үнемі    Қажет емес  АҚТҚ
анадан балаға     әдістеме.  қаласы                            жұғуын
таралуының алдын  лік        ЖҚТБ-нің                          ескерту
алу үшін перзент. әдебиет    алдын алу
хана акушер-гине.            және оған
кологтары мен                қарсы күрес
бала дәрігерлері             жөніндегі
орталығы
ж) Жалпы білім    Семинар,    Білім         Үнемі  Смета      Білім беру
беретін           әдістемелік департаменті,        шығыны     жұмысы
мектептердің      әдебиет     жоғары оқу           шегінде    тиімділі.
мұғалімдері,                  орындары             248,0      гін
кәсіби мектептер.                                             арттыру
дегі, орта және
жоғары оқу
орындарының
оқытушылары
з) АҚТҚ/ЖҚТБ     Семинар,     ЖҚТБ          Үнемі  Қажет емес Білім беру
мәселелері       әдістемелік  орталығы,                       жұмысы
жөніндегі теле.  әдебиет      әкімияттың                      тиімділі.
радиобағдарлама,              баспасөз                        гін
газет журналис.               қызметі                         арттыру
терін
2. ЖҚТБ мәселелері  Жоғары оқу   Білім         Оқу     Оқу       Қатерлі
және оның алдын  орындарының  департаменті, жылының орындары  мінез-
алу туралы       білім беру   жоғары оқу    ішінде  бюджет.   құлқын
арнайы бағдар.   департамент. орындары              інің      қауіпсізге
ламалар бойынша  тінің                      Жыл     шегінде   өзгерту
мектептерде,     бұйрығы                    сайын
кәсіптік
техникалық
мектептерде,
орта және жоғары
оқу орындарында
АҚТҚ/ЖҚТБ-ның
алдын алу
мәселелері
бойынша оқыту
сабақтарын
оқу жоспарларына
енгізу.
3. Мектептердің,     Бұйрық    Білім беру      Оқу     Институт  Оқытушы.
орта және жоғары            жүйесіндегі     жылының бюджет.   лардың
оқу орындары                кадрлардың      ішінде  інің      кәсіби
оқытушыларының              біліктілігін            шегінде   білімдерін
біліктілігін                арттыру         Жыл               жоғарылату
арттыру                     және қайта      сайын
курстарының оқу             даярлау
бағдарламаларына            институты
ЖҚТБ мәселелері
және оның алдын
алу бағдарламасы
бойынша АҚТҚ/ЖҚТБ
-ның алдын алу
мәселелерін
зерттеуді енгізу.
4. Пенитенциарлық      Астана   Ішкі істер  2002-2005 Қажет емес Білім беру
жүйеде алдын алу    қаласы   басқармасы   жылдар              жұмысы ти.
жұмыстарын жүргізу  ішкі                                      імділігін
үшін жеке құраммен  істер                                     арттыру
бас бостандығынан   басқарма.
айырылған,          сының
емделуге өз         бұйрығы
еркімен ниет
білдірген адам.
дарды ұйымдастырып,
оларды қажетті
әдебиетпен
қамтамасыз ету.

5.  Обеспечить обучение Приказ   Акмолинский    2002- Не тре-    Предупреж-
военнослужащих      началь-  региональный   2005  буется     дение
воинских частей и   ника     гарнизон        гг.             распрост-
учебных заведений   Акмолин-                                 ранения
дислоцированных в   ского                                    ВИЧ
г. Астане по про-   регио-
филактике ВИЧ/СПИД, нально-
мер по профилактике го гар-
ВИЧ/СПИД (обследо-  низона
вания и обеспечение
средствами защиты)
III. Информационно-просветительская работа с населением
по вопросам профилактики ВИЧ-инфекции
1.  Издание просвети-   Разра-   Центр по       Пос-  В преде-   Повышение
тельской литерату-  ботка    профилактике   тоян- лах сметы  информиро-
ры:                 сюжетов  и борьбе со    но    расходов   ванности
плакатов,                    СПИДом               1600,0     населения
листовок,                    г. Астаны            доп. фи-   о безопас-
брошюр,                                           нансиро-   ном
памяток                                           вание      поведении
679,2
2.  Создание видео-     Разра-   Центр по       Пос-  Дополни-   Повышение
роликов, видео-     ботка    профилактике   тоян- тельное    информиро-
клипов по профи-    сцена-   и борьбе со    но    финанси-   ванности
лактике ВИЧ/СПИД    рия      СПИДом               рование    населения
г. Астаны            216,0      о характе-
ре заболе-
вания и о
средствах
их профи-
лактики
3.  Проведение засе-    Телепе-  Пресс-служба   Раз в Не тре-    Повышение
даний "круглого     редача   акимата        год   буется     информиро-
стола" по пробле-            г. Астаны      по               ванности
ме ВИЧ/СПИД с                               плану            населения
руководящими ра-                            ра-
ботниками акима-                            боты
тов, управлений                             аки-
и служб города                              мата
4.  Проведение теле-    Органи-  Редакция       Пос-  За счет    Повышение
передач прямых      зация    теле-          тоян- средств    информиро-
эфиров "Пути про-   переда-  программ       но    спонсорс-  ванности
филактики ВИЧ-      чи                            кой        населения
инфекции"                                         помощи
5.  Развитие нетради-   Прог-    Департамент    В те- За счет    Изменение
ционных методов     раммы    здравоохра-    чение средств    рискован-
пропаганды профи-   шоу,     нения,         года  спонсорс-  ного по-
лактики ВИЧ/СПИД:   диско-   департамент          кой        ведения на
шоу, дискотеки.     теки     культуры             помощи     безопасное
Практиковать
традиционные формы
библиотечных ра-
бот: беседы,
устный литератур-
ный журнал, те-
матические полки

5. Астана қаласында    Ақмола     Ақмола    2002-2005 Қажет емес АҚТҚ
орналасқан әскери   аймақтық   аймақтық   жылдар              таралуын
бөлімдер мен оқу    гарнизоны  гарнизоны                      ескерту
орындарының әскери  бастығының
қызметкерлерін      бұйрығы
АҚТҚ/ЖҚТБ-ның
алдын алу жөнінде
оқытуда, кешенді
іс-шаралар жүргізуді
және қорғаныш
құралдарымен
жабдықтауды
қамтамасыз ету
ІІІ. АҚТҚ инфекциясын алдын алу мәселелері бойынша
халықпен жүргізетін ақпараттық-ағарту жұмысы
1. Ағарту әдебиетін   Сюжеттерді  Астана       Үнемі  Смета     Қауіпсіз
шығару:            әзірлеу     қаласы              шығыны    мінез-құлық
плакаттар                      ЖҚТБ-нің            шегінде   туралы
үндеулер                       алдын алу           1600,0    халықтың
кітапшалар                     және оған           қосымша   ақпараттан.
дәріқағаз                      қарсы күрес         қаржы.    дырылуын
бланкілері                     жөніндегі           ландыру   арттыру
орталығы            679,2
2. АҚТҚ/ЖҚТБ-ның     Сценарийді   Астана       Үнемі  Қосымша   Аурудың
алдын алу         әзірлеу      қаласы              қаржы.    белгілері
жөнінде                        ЖҚТБ-нің            ландыру   мен оны
бейнеорамдар,                  алдын алу           216,0     алдын алу
бейне-роликтер                 және оған                     тәсілдері
жасау (клип,                   қарсы күрес                   жөнінде
ролик).                        жөніндегі                     халықтың
орталығы                      ақпарат.
тылығын
көтеру
3. АҚТҚ/ЖҚТБ         Телехабар    Астана      Әкімият  Қажет    Халықтың
мәселесі                       қаласы      жұмысы.  емес     ақпарат.
жайында әкімият                әкімиятының ның               тылығын
басшыларымен,                  баспасөз-   жоспары           көтеру
қала басқармасы                қызметі     бойынша
қызметкерлерімен                           жылына
дөңгелек стол                              бір рет
өткізу
4. "АҚТҚ инфекция.   Хабарлау     Телебағдар.  Үнемі Демеушілік Халықтың
сының алдын алу   ұйымы        лама               көмек      ақпарат.
жолдары" атты                  редакциясы         қаражаты   тылығын
тікелей                                           есебінен   көтеру
телехабар өткізу
5. Үгіт-насихат      Дискоте.   Денсаулық    Жылына   Демеушілік Қатерлі
әдісімен          калар, шоу сақтау де.   1 рет    көмек      мінез-
АҚТҚ/ЖҚТБ-ның     бағдарла.  партаменті,  барлық   қаражаты   құлқын
алдын алу жұмысын малар      мәдениет де. мәдениет есебінен   қауіпсіз
дамыту: шоу,                 партаменті   мекеме.             мінез-
дискотекалар.                             лерінде             құлыққа
Кітапханалар                                                  өзгерту
жұмысын дәстүрлі
түрде тәжірибе.
лендіру:
сұхбаттар,
ауызша әдеби
журнал,
тематикалық
сөрелер