О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 13 ноября 1996 года N 3 "Об утверждении Стандартов бухгалтерского учета", зарегистрированное за N 239
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2003 года N 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2003 года N 2160. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска.   Приказ Министра финансов РК от 28 января 2003 года N 27 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 года)
В целях приведения нормативной базы бухгалтерского учета в соответствие с законодательством Республики Казахстан,   приказываю:
1. Внести в  постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 13 ноября 1996 года N 3 "Об утверждении стандартов бухгалтерского учета" (зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 1996 года N 239 и официально опубликованное в специальном выпуске 23 (35) в 1996 году "Нормативные акты по финансам, налогам, бухгалтерскому учету, страхованию", с изменениями, внесенными  приказом  Министра финансов Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 390, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2002 года N 1977) следующие изменения и дополнения:
В стандарт бухгалтерского учета 5 "Доход", утвержденный указанным постановлением:
ссылку 1 исключить;
по всему тексту стандарта слова "субъекта", "субъектами", "субъектом", "субъект", "субъекту", "процент", "процентов", "проценты", "денежных средств", заменить соответственно словами "организации", "организациями", "организацией", "организация", "организации", "вознаграждение", "вознаграждений", "вознаграждения", "денег";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Доходы - увеличение экономических выгод в течение отчетного периода в форме увеличения активов или их стоимости либо уменьшения обязательств, приводящее к увеличению собственного капитала, не связанного со вкладами собственников.";
в пункте 6 слово "его" заменить словом "ее";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) роялти - плата за использование или право использования авторских прав, программного обеспечения, патентов, чертежей или моделей, товарных знаков или других подобных видов прав; использование или право использования промышленного, торгового или научно-исследовательского оборудования; использование ноу-хау; использование или право использования кинофильмов, видеофильмов, звукозаписи или иных средств записи; предоставление в связи с этим технической помощи;";

N 239 болып тіркелген "Бухгалтерлік есепке алу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бухгалтерлік есеп жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 13 қарашадағы N 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2160. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бухгалтерлік есепке алудың нормативтік базасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
"Бухгалтерлік есепке алу стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бухгалтерлік есеп жөніндегі ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 13 қарашадағы N 3  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 30 желтоқсанда N 239 тіркелген және "Қаржы, салық, бухгалтерлік есепке алу, сақтандыру жөніндегі нормативтік актілерде" 1996 жылы 23 (35) арнайы басылымында ресми жарияланған, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2002 жылғы 13 қыркүйекте N 1977 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 28 тамыздағы N 390  бұйрығымен  бекітілген өзгерістермен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген 5 "Табыс" бухгалтерлік есепке алу стандартына:
1-сілтеме алынып тасталсын;
стандарттың барлық мәтіні бойынша "субъектідегі", "субъектілермен", "субъект", "субъектілерге", "процент", "проценттік", "проценттер", "ақшалай қаражат" деген сөздер "ұйымдағы", "ұйымдармен", "ұйым", "ұйымға", "сыйақы", "сыйақылық", "сыйақылар", "ақша" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кірістер - меншіктенушілердің салымдарымен байланысты емес меншік капиталдың артуына әкеп соқтыратын активтердің немесе олардың құнының арту не міндеттемелерінің азаю нысанында есепті кезең ішінде экономикалық пайдалардың артуы.";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) роялти - патенттерді, сызбаларды немесе үлгілерді бағдарламалық қамтамасыз етудің авторлық құқығын немесе басқа да осындай құқықтарды пайдалану немесе пайдалану құқығы; өндірістік, сауда немесе ғылыми-зерттеу жабдығын пайдалану немесе пайдалану құқығы; ноу-хау пайдалану; кинофильмдер, видеофильмдер, үнтаспалар немесе өзге де баспа құралдарын пайдалану немесе пайдалану құқығы; осыған байланысты техникалық көмек көрсету;";

подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) дивидендов - часть чистого дохода, распределяемого организацией между ее акционерами, участниками;";
в подпункте 1) пункта 22 слово "должен" заменить словом "должно";
в подпункте 2) пункта 22 слово "соглашения" заменить словом "договора";
в подпункте 3) пункта 22 после слова "акционера" дополнить словом "участника";
в пункте 23 слово "должен" заменить словом "должна";
в пункте 25 слово "долгов" заменить словом "требований";
в пункте 26 слова "должен", "долгам" заменить соответственно словами "должна", "требованиям".
В стандарт бухгалтерского учета 6 "Учет основных средств", утвержденный указанным постановлением:
ссылку 1 исключить;
по всему тексту стандарта слова "субъекту", "субъект", "субъекта", "субъектами", заменить соответственно словами "организации", "организация", "организации", "организациями";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Основные средства - это материальные активы, которые используются организацией для производства или поставки готовой продукции (товаров, работ, услуг) для сдачи в аренду другим организациям или для административных целей и которые предполагается использовать в течение длительного периода времени (более одного года).";
в пункте 15 слова "денежных средств" заменить словом "денег";
в пункте 26 слова "расходы периода" заменить словами "текущие расходы".
В стандарт бухгалтерского учета 7 "Учет товарно-материальных запасов", утвержденный указанным постановлением:
ссылку 1 исключить;
в пункте 2 слова "субъектами", "финансовых отчетов, подготовленных" заменить соответственно словами "организациями", "финансовой отчетности, подготовленной";
в подпункте 3) пункта 3 слово "субъекта" заменить словом "организации";
в пункте 4:
слово "хозяйственной" исключить;
слова "минус издержки" заменить словами "за минусом издержек";
в пункте 10:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"расходы на выплату вознаграждений по займам;".
В стандарт бухгалтерского учета 8 "Учет финансовых инвестиций", утвержденный указанным постановлением:
ссылку 1 исключить;
по всему тексту стандарта слова "субъектов", "субъекты", "субъект", "процентов", "проценты", "процента", "процентам" заменить соответственно словами "организаций", "организации", "организация", "вознаграждений", "вознаграждения", "вознаграждения", "вознаграждениям";
в подпункте 2) пункта 2 слова "финансовых отчетах" заменить словами "финансовой отчетности";
в абзаце втором пункта 16 слова "инвестируемом субъекте" заменить словами "инвестируемой организации".
В стандарт бухгалтерского учета 10 "Раскрытие информации о связанных сторонах", утвержденный указанным постановлением:
в пункте 1 слово "хозяйственной" исключить;

21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дивидендтер - оның акционерлерінің, қатысушыларының арасында ұйым бөлетін таза пайданың бөлігі";
22-тармақтың 2) тармақшасында "келісімнің" деген сөз "шарттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
22-тармақтың 3) тармақшасындағы "акционердің" деген сөздің алдынан "қатысушы" деген сөзбен толықтырылсын;
25-тармақтағы "қарыздардың" деген сөз "талаптардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
26-тармақтағы "қарыздар" деген сөз "талаптар" деген сөзбен ауыстырылсын.
Көрсетілген қаулымен бекітілген 6 "Негізгі құралдарды есепке алу" бухгалтерлік есепке алудың стандартына:
1-сілтеме алынып тасталсын;
Стандарттың барлық мәтіні бойынша "субъектіге", "субъектілер", "субъектінің" деген сөздер тиісінше "ұйымға", "ұйымдар", "ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Негізгі құралдар - басқа ұйымдарға жалға беру үшін немесе әкімшілік мақсаттар үшін және оны ұзақ уақытты кезең ішінде (бір жылдан астам) пайдалану ұйғарылып отырған дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өндіру үшін ұйым пайдаланатын материалдық активтер.";
15-тармақтағы "ақша қаражаты" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын;
26-тармақтағы "кезеңнің шығысы" деген сөздер "ағымдағы шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын.
Көрсетілген қаулымен бекітілген 7 "Тауар-материалдық қорларды есепке алу" бухгалтерлік есепке алу стандартына:
1-нұсқа алынып тасталсын;
2-тармақтағы "субъектілер", "қаржы есептерін" деген сөздер тиісінше "ұйымдар", "қаржылық есептіліктерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 3) тармақшасындағы "субъектінің" деген сөз "ұйымның" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"шаруашылық" деген сөз алынып тасталсын;
10-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заемдар бойынша сыйақыларды өтеуге арналған шығыстар;".
Көрсетілген қаулымен бекітілген 8 "Қаржы инвестицияларын есепке алу" бухгалтерлік есепке алу стандартына:
1-сілтеме алынып тасталсын;
стандарттың барлық мәтіні бойынша "субъектілердің", "субъектілер", "субъект", "проценттер", "процентінің", "проценті", "проценттерге" деген сөздер тиісінше "ұйымдардың", "ұйымдар", "ұйым", "сыйақылар", "сыйақысының", "сыйақысы", "сыйақысына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "қаржы есептерінде" деген сөздер "қаржылық есептілігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақтың екінші абзацындағы "инвестициялық субъектідегі" деген сөздер "инвестициялық ұйымдағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
Көрсетілген қаулымен бекітілген 10 "Байланысты тараптар туралы ақпараттық ашылымы" бухгалтерлік есепке алу стандартына:
1-тармақтағы "шаруашылық" деген сөз алынып тасталсын;

в подпункте 4) пункта 7 слова "руководящие работники, т.е." заменить словами "руководство, то есть";
в подпункте 1) пункта 8 слова "общего руководящего работника, который" заменить словами "общее руководство, которое";
в пункте 9 слова "финансовым отчетам" заменить словами "финансовой отчетности";
в абзаце первом подпункта 3) пункта 11 слова "установления цен" заменить словом "ценообразования";
в пункте 12:
в подпункте 2) слова "основного хозяйственного товарищества" заменить словами "основной организации";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в финансовой отчетности дочерней организации, в тех случаях, когда ее основная организация зарегистрирована и представляет консолидированную финансовую отчетность в Республике Казахстан;".
В стандарт бухгалтерского учета 12 "Договоры подряда на капитальное строительство", утвержденный указанным постановлением:
в пунктах 19, 23 слова "отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности" заменить словами "отчете о доходах и расходах".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита в  установленном порядке обеспечить государственную регистрацию данного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего  приказа возложить на Первого вице-Министра финансов Жамишева Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его  государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан

7-тармақтың 4) тармақшасындағы "басшы қызметкерлер, яғни" деген сөздер "басшылық, яғни" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың 1) тармақшасындағы "ортақ басшы қызметкері" деген сөздер "ортақ басшы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "қаржы есептеріне" деген сөздер "қаржы есептілігіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтың 3) тармақшасының бірінші абзацындағы "баға белгілеу" деген сөздер "баға құру" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақта:
2) тармақшадағы "негізгі шаруашылық серіктестігінің" деген сөздер "негізгі ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) еншілес ұйымның қаржылық есептілігінде оның негізгі ұйымы тіркелген және Қазақстан Республикасында біріктірілген қаржылық есептілік берген жағдайда;".
Көрсетілген қаулымен бекітілген 12 "Күрделі құрылысқа арналған мердігерлік келісімдер" бухгалтерлік есепке алу стандартына:
19, 23-тармақтардағы "қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы" деген сөздер "кірістер және шығыстар туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қаржы бірінші вице-министрі Б.Б.Жәмішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы