О введении в действие Инструкции по подготовке и проведению приписки граждан Республики Казахстан к призывным участкам
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 февраля 2003 года N 60. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2003 года N 2218. Утратило силу - приказом Министра обороны Республики Казахстан от 17 августа 2006 года N 324
Извлечение из приказа Министра обороны Республики Казахстан
от 17 августа 2006 года N 324
... ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие приказы Министра обороны Республики Казахстан:
...
2) от 24 февраля 2003 года N 60 "О введении в действие Инструкции по подготовке и проведению приписки граждан Республики Казахстан к призывным участкам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 28 марта 2003 года N 2218);
...
Генерал армии
_________________________________________________________
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" и  постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 октября 1993 года N 1072 "О проведении приписки граждан к призывным участкам на территории Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить и ввести в действие с 1 января 2003 года прилагаемую Инструкцию по подготовке и проведению приписки граждан Республики Казахстан к призывным участкам (далее - Инструкция).
2. Начальнику Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан организовать контроль за исполнением Инструкции.
3. Приказ довести до областных и районных (городских) военных комиссариатов.
Генерал армии
Утверждено
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие
Инструкции по подготовке и
проведению приписки граждан
к призывным участкам"
Инструкция
по подготовке и проведению приписки граждан
Республики Казахстан к призывным участкам
1. В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" в течение января-марта ежегодно приписываются к призывным участкам граждане Республики Казахстан, которым в год приписки исполняется 17 лет.
Приписка проводится в целях принятия юношей на воинский учет, определения их количества, степени годности к военной службе, установления общеобразовательного уровня, полученной специальности и уровня физической подготовленности.
На основе данных о приписке граждан к призывным участкам районными (городскими) военными комиссариатами проводится предварительное распределение призывных ресурсов по видам Вооруженных Сил и родам войск, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, производится предварительный отбор кандидатов для обучения по военно-техническим специальностям в учебных организациях Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан" (в дальнейшем - военно-техническая школа), выявляются лица, желающие поступить в военно-учебные заведения.
Приписка граждан Республики Казахстан к призывным участкам проводится районными (городскими) военными комиссариатами по их месту жительства.

Қазақстан Республикасының азаматтарын шақыру учаскелеріне тіркеуді дайындау және жүргізу жөніндегі нұсқаулықты қолданысқа енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2218. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006.08.17. N 324 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006.08.17. N 324 бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді--------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
...
2) "Қазақстан Республикасының азаматтарын шақыру учаскелеріне тіркеуді дайындау және жүргізу жөніндегі нұсқаулықты қолданысқа енгізу туралы" 2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 (Қазақстан Республикасының құқықтық нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 28 наурызда N 2218 болып тіркелген).
____________________________
"Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  және "Қазақстан Республикасының аумағындағы шақыру учаскелеріне азаматтарды тіркеуді өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 28 қазандағы N 1072  қаулысына  сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтарын шақыру учаскелеріне тіркеуді дайындау және жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін және 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы Нұсқаулықтың орындалуын бақылауды ұйымдастырсын.
3. Бұйрық облыстық және аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға жеткізілсін.
Армия генералы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне
тіркеуді дайындау және жүргізу
жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының азаматтарын шақыру учаскелеріне тіркеуді дайындау және жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. "Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес жыл сайын қаңтар-наурыздың ішінде тіркеуге тұратын жылы 17 жасқа толатын Қазақстан Республикасының азаматтары шақыру учаскелеріне тіркеледі.
Тіркеу азаматтарды әскери есепке қою, олардың санын, әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау, жалпы білім деңгейін, алған мамандығы мен дене даярлығын анықтау мақсатында жүргізіледі.
Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу туралы мәліметтер негізінде аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары бойынша шақыру ресурстарын алдын ала бөлуді жүргізеді, "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери-техникалық мектебі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі - әскери-техникалық мектеп) оқу ұйымдарына әскери-техникалық мамандықтар бойынша оқуға жіберу үшін кандидаттарды алдын ала іріктеу жүргізеді, әскери оқу орындарына түсуге тілек білдіретін адамдар анықталады.
Қазақстан Республикасының азаматтарын шақыру учаскелеріне тіркеуді аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар олардың тұрғылықты жері бойынша жүргізеді.

2. Перед проведением приписки граждан к призывным участкам районные (городские) военные комиссариаты обязаны ежегодно проводить следующую подготовительную работу:
1) до 1 ноября текущего года через районные (городские) организации статистики или организации налоговой инспекции уточнить перечень местных представительных и исполнительных органов, организаций образования и иных организаций, независимо от форм собственности, на которых возложено ведение первичного учета военнообязанных, призывников, а также допризывной молодежи, обязанных представлять в районные (городские) военные комиссариаты списки граждан, подлежащих приписке к призывным участкам (приложение 1);
2) не позднее, чем до 1 декабря текущего года истребовать списки граждан, подлежащих приписке;
3) проверить с выездом работников районных (городских) военных комиссариатов на места или вызовом в военный комиссариат соответствующих должностных лиц с документами по учету, качество составления представленных списков и все ли юноши, подлежащие приписке к призывному участку, включены в представленные списки;
4) сверить списки (приложение 1), полученные от организаций, осуществляющих эксплуатацию жилых домов независимо от форм собственности, составленные по месту жительства граждан с аналогичными списками, полученными от местных представительных и исполнительных органов, организаций образования и иных организаций, и убедиться, все ли юноши включены в представленные списки;
5) составить до 25 декабря текущего года на основании сверенных списков (приложение 1) сводный список граждан, подлежащих приписке к призывному участку (приложение 2);
6) запросить на граждан, подлежащих приписке:
из лечебно-профилактических организаций - медицинские карты амбулаторного больного с вкладными листами на подростка к ним, данными о прививках, списки лиц, состоящих на учете по поводу нервно-психических, наркологических, кожно-венерических, инфекционных заболеваний, туберкулеза, "носительство ВИЧ-инфекций (заболеваний СПИДом)", трахомы, хронических заболеваний внутренних органов, заболеваний хирургического профиля, выписки из истории болезни, данные врачебного обследования и диспансерного наблюдения, характеризующие состояние здоровья граждан;
из организаций социальной защиты населения - сведения о лицах, признанных инвалидами;
из вспомогательных школ и специальных организаций образования для детей и подростков с девиантным поведением - медико-педагогические характеристики;
из органов внутренних дел, прокуратуры и суда - списки лиц, привлекавшихся к уголовной ответственности, находящихся под следствием, судимых, состоящих на учете в органах внутренних дел;
из департаментов (управлений) здравоохранения - списки лечебно-профилактических организаций, к которым будут прикрепляться на обследование, лечение граждан допризывного и призывного возрастов, нуждающиеся в стационарном (амбулаторном) обследовании и лечении.

2. Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді өткізер алдында аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар жыл сайын мынадай дайындық жұмыстарын жүргізуге міндетті:
1) ағымдағы жылдың 1 қарашасына дейін әскери міндеттілердің, әскер қатарына шақырылушылардың, сондай-ақ шақыру жасына дейінгі жастардың бастапқы есебін жүргізу жүктелген, шақыру учаскелеріне тіркелуге жататын жастардың тізімін аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға ұсынуға міндетті аудандық (қалалық) статистика ұйымдары немесе салық инспекциясы ұйымдары арқылы меншік нысанына қарамастан жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, білім беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың тізбесін анықтауға (1-қосымша);
2) ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей тіркелуге жататын азаматтардың тізімін сұратуға;
3) аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар қызметкерлерінің жергілікті жерлерге шығып немесе есепке алу жөніндегі құжаттармен тиісті лауазымды тұлғаларды әскери комиссариаттарға шақырып ұсынылған тізімнің сапалы жасалуын және шақыру учаскелеріне тіркелуге жататын жасөспірімдердің барлығы енгізілгенін тексеруге;
4) меншік нысанына қарамастан тұрғын үйлерді пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған тізімдерді (1-қосымша), азаматтардың тұрғылықты жері бойынша жасалған, жергілікті өкілдік және атқарушы органдардан, білім беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардан алынған ұқсас тізімдермен салыстыруға және ұсынылған тізімдерге жасөспірімдердің барлығы да енгізілгеніне көз жеткізуге;
5) ағымдағы жылдың 25 желтоқсанына дейін шақыру учаскелеріне тіркелуге жататын азаматтардың құрама тізімін (2-қосымша), салыстырылған тізім негізінде (1-қосымша) жасауға;
6) тіркелуге жататын азаматтарға мыналарды сұратуға:
емдеу-алдын алу мекемелерінен - оларға жасөспірімдерге қосымша парақтарымен амбулаторлық науқастың медициналық картасын, егулер туралы мәліметтері, жүйке-психикалық, наркологиялық, тері-венерологиялық, инфекциялық аурулары, туберкулез, "АҚТҚ-инфекциясын тасымалдауы, (ЖҚТБ ауруы)", трахомасы, ішкі мүшелердің созылмалы аурулары, хирургия саласындағы аурулары бойынша есепте тұрған адамдардың тізімі, азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын сырқат тарихының көшірмесі, дәрігерлік тексеру мен диспансерлік қадағалау мәліметтері;
Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарынан - мүгедек деп танылған адамдар туралы мәліметтерді;
тәрбиесі қиын балалар мен жасөспірімдер үшін көмекші мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарынан - медициналық-педагогикалық мінездемелер;
ішкі істер, прокуратура мен сот органдарынан - қылмыстық жауапкершілікке тартылған, тергеуде болған, сотталған, ішкі істер органдарында есепте тұрған адамдардың тізімін;
денсаулық сақтау департаменттерінен (басқармаларынан) - стационарлық (амбулаторлық) тексеру мен емделуге мұқтаж әскер қатарына шақыру жасына дейінгі және әскерге шақыру жасындағы азаматтарды тексеруге, емдеуге бекітілген емдеу-алдын алу мекемелерінің тізімін.

3. По получении директивы начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан о проведении приписки граждан к призывным участкам проводится следующая работа:
1) областные военные комиссариаты:
разрабатывают план и организационно-методические указания районным (городским) военным комиссариатам о порядке и сроках проведения приписки граждан к призывным участкам;
проводят однодневные инструкторско-методические занятия с районными (городскими) военными комиссарами и начальниками 2-х отделений (призыва) по организации и проведении приписки граждан к призывным участкам;
совместно с областными департаментами (управлениями) здравоохранения определяют порядок привлечения врачей - специалистов лечебных организаций для медицинского освидетельствования граждан, подлежащих приписке.
2) в районных (городских) военных комиссариатах издается приказ военного комиссара о проведении приписки граждан к призывному участку (приложение 3), разрабатывается план подготовки и проведения приписки граждан к призывному участку, в котором предусматривается:
порядок оповещения и сроки вызова граждан для приписки к призывному участку;
сроки составления списков и расчеты явки граждан на приписку к призывному участку по дням (вызывается не более 50 человек в день);
мероприятия воспитательной и социально-правовой работы;
оборудование помещений призывных пунктов;
отбор врачей-специалистов для медицинского освидетельствования приписываемых;
расчет на выделение необходимого количества технических работников, обслуживающего персонала и транспорта для обеспечения организованного и качественного проведения приписки граждан к призывному участку;
сроки проведения инструктажа лиц, привлекаемых для проведения приписки.
4. О планируемых мероприятиях, предложениях по обеспечению своевременного и качественного проведения приписки граждан к призывным участкам, областными и районными (городскими) военными комиссариатами ежегодно до 15 ноября текущего года информируются акимы местных исполнительных органов областей, районов (городов).
Оповещение граждан о их явке на приписку производится приказами районных (городских) военных комиссаров и повестками, вручение которых гражданам производится через местные представительные и исполнительные органы, организации образования и иные организации, независимо от форм собственности за пять дней до назначенного срока явки на приписку. Приказы районных (городских) военных комиссаров о проведении приписки ежегодно должны издаваться не позднее 25 декабря текущего года. Конкретные сроки явки граждан на призывные участки для прохождения приписки граждан к призывным участкам устанавливаются районными (городскими) военными комиссариатами в повестках.
От явки на приписку освобождаются граждане, страдающие тяжелыми заболеваниями, лишенные возможности самостоятельного передвижения, что должно быть подтверждено справками соответствующих лечебно-профилактических учреждений или врачебно-трудовых экспертных комиссий.
В необходимых случаях повестки могут вручаться гражданам непосредственно по их домашним адресам.

3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының азаматтарды тіркеу учаскелеріне тіркеуді жүргізу туралы директивасын алысымен мынадай жұмыстар жүргізіледі:
1) облыстық әскери комиссариаттар:
азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді жүргізудің тәртібі мен мерзімі туралы жоспарды әзірлейді және аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарға ұйымдық-әдістемелік нұсқау береді;
аудандық (қалалық) әскери комиссарлармен және 2-ші бөлімшелердің (шақыру) бастықтарымен азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді ұйымдастыру және жүргізу жөнінде бір күндік нұсқаулық-әдістемелік сабақтар өткізеді;
облыстық денсаулық сақтау департаменттерімен (басқармаларымен) бірлесіп тіркелуге жататын азаматтарды медициналық куәландыру үшін емдеу ұйымдарының дәрігер-мамандарын тарту тәртібін айқындайды;
2) аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарда азаматтарды шақыру учаскелеріне (3-қосымша) тіркеуді жүргізу туралы әскери комиссардың бұйрығы шығарылады, азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді дайындау және жүргізу жоспарын әзірлейді, онда мыналар қамтылады:
азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу үшін хабарлау тәртібі мен шақыру мерзімі;
тізімді жасау мен азаматтардың шақыру учаскелеріне күн бойынша келудің мерзімі (күніне 50 адамнан асырмай шақырылады);
тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар іс-шаралары;
шақыру пункттерінің үй-жайларын жабдықтау;
тіркелетіндерді медициналық куәландыру үшін дәрігер-мамандарды іріктеу;
азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді ұйымдасқан және сапалы түрде жүргізуді қамтамасыз ету үшін техникалық қызметкерлер, қызмет көрсететін персонал мен көліктің қажетті санын бөлудің есебі;
тіркеуді жүргізуге тартылған адамдармен нұсқау өткізу мерзімі.
4. Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді уақытылы және сапалы жүргізу жөніндегі жоспарланған іс-шаралар, ұсыныстар туралы облыстық және аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар жыл сайын ағымдағы жылдың 15 қарашасына дейін тиісті облыстар, аудандар (қалалар) жергілікті атқарушы органдардың әкімдерін хабардар етеді.
Азаматтарды тіркелуге келуі туралы хабардар ету аудандық (қалалық) әскери комиссариаттардың бұйрықтарымен және шақыру қағаздарымен жүргізіледі, оларды жергілікті өкілді және атқарушы органдар, білім беру ұйымдары мен меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдар арқылы азаматтарға тапсыру, тіркеу белгіленген мерзімге 5 күн қалғанға дейін жүргізіледі. Тіркеуді жүргізу туралы аудандық (қалалық) әскери комиссариаттардың бұйрықтары жыл сайын ағымдағы жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірілмей шығарылуы тиіс. Шақыру учаскелеріне азаматтарды тіркеуді жүргізу үшін азаматтардың шақыру учаскелеріне келуінің нақты мерзімдерін шақыру қағаздарында аудандық (қалалық) әскери комиссарлар белгілейді.
Ауыр науқастармен ауыратын, өз бетімен қозғалу мүмкіншілігінен айырылған азаматтар тиісті емдеу-алдын алу мекемелерінен немесе дәрігерлік-еңбек сараптама комиссияларының анықтамаларымен расталған болса, тіркеуге келуден босатылады.
Қажетті жағдайларда шақыру қағаздары азаматтарға тікелей олардың мекен-жайлары бойынша табыс етіледі.

5. Уважительными причинами неявки граждан на призывные участки в сроки, установленные районными (городскими) военными комиссариатами, признаются:
1) заболевание (травма), связанное с утратой трудоспособности;
2) смерть или тяжелая болезнь близкого родственника;
3) препятствия стихийного характера или другие обстоятельства, лишившие гражданина возможности лично прибыть.
Причины не прибытия должны быть подтверждены соответствующими документами.
6. Все граждане, вызываемые районными (городскими) военными комиссариатами для прохождения приписки, являются на призывные участки в сроки и с документами, указанными в повестках.
7. Граждан, прибывающих для прохождения приписки, встречает дежурный по призывному пункту, который ознакамливает их с порядком прохождения приписки, разъясняет им их обязанности, установленные законодательством Республики Казахстан.
8. Начальник 2-го отделения районного (городского) военного комиссариата проводит беседу с гражданами, проверяет наличие и полноту представленных ими документов. Отдает указание техническим работникам, привлеченным для работы на призывном пункте, о заполнении на приписываемых учетной карты призывника (приложение 4), личного дела призывника (приложение 5). Ведет учет явившихся граждан на приписку по списку по дням явки.
Копии свидетельств о рождении, документы об образовании, справки с места работы (учебы), характеристики с места работы (учебы), справки о составе семьи и другие документы, характеризующие призывников, подшиваются в личные дела призывников. Остальные документы, а также данные рентгенологического исследования органов грудной клетки и другие материалы, характеризующие призывника, сообщения органов внутренних дел, судебных органов дознания и предварительного следствия, организаций записи актов гражданского состояния о перемене фамилий, имени, отчества, изменения о дате и месте рождения подшиваются в личные дела призывников. Учетная карта призывника хранится в его личном деле.
9. Перед медицинским освидетельствованием всем гражданам проводится рентгенологическое исследование органов грудной клетки, анализ крови, анализ мочи, микрореакция, ЭКГ, туберкулиновые пробы, профилактические прививки в соответствии с календарем профилактических прививок и другие исследования по показаниям. Группа крови и резус - принадлежность крови должны быть определены детскими лечебно-профилактическими организациями с 14 до 16 лет к моменту передачи в подростковую службу.
По окончании медицинского освидетельствования каждый врач - специалист вносит в учетную карту призывника и другие документы, предусмотренные Положением, установленный диагноз, заключение о степени годности к срочной военной службе, об ограничении предназначения по видам Вооруженных Сил и родам войск, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, дату освидетельствования и заверяет это своей подписью. Данные медицинского освидетельствования и установленный диагноз вносятся также во вкладной лист на подростка к медицинской карте амбулаторного больного.

5. Аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар белгілеген мерзімде азаматтардың тіркеу учаскелеріне келмеуінің дәлелді себептері мыналар болып танылады:
1) еңбекке қабілеттілігін жоғалтуға байланысты аурулар (жарақаттар);
2) жақын туысының қайтыс болуы немесе ауыр науқастануы;
3) азаматты өзі келу мүмкіндігінен айыратын табиғи сипатты кедергілер немесе басқа да жағдайлар.
Келмеу себептері тиісті құжаттармен расталуы тиіс.
6. Тіркеуден өту үшін аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар шақыртатын барлық азаматтар, шақыру учаскелеріне мерзімінде және шақыру қағаздарында көрсетілген құжаттарымен келеді.
7. Тіркеуден өту үшін келген азаматтарды, оларды тіркеуден өту тәртібімен таныстыратын, олардың міндеттерін түсіндіретін шақыру пункті бойынша кезекші қарсы алады.
8. Аудандық (қалалық) әскери комиссариаттың 2-ші бөлімше бастығы азаматтармен әңгімелесулер өткізеді, олар ұсынған құжаттардың болуын және толықтығын тексереді. Әскер қатарына шақырылушының тіркелетін есеп картасын (4-қосымша), әскер қатарына шақырылушының жеке ісін (5-қосымша) толтыру туралы шақыру учаскелерінде жұмыс істеу үшін тартылған техникалық қызметкерлерге нұсқау береді. Тізім бойынша келген күні бойынша тіркелуге келген азаматтардың есебін жүргізеді.
Тууы туралы куәліктің, білімі туралы құжаттың көшірмелері, жұмыс (оқу) орнынан анықтамасы, жұмыс (оқу) орнынан мінездемесі, отбасы құрамы туралы және әскер қатарына шақырылушыларды сипаттайтын басқа да құжаттар әскер қатарына шақырылушылардың жеке ісіне тігіледі. Қалған құжаттар, сондай-ақ кеуде қуысы мүшелерін рентгенологиялық зерттеу мәліметтері мен әскер қатарына шақырылушыны сипаттайтын басқа да материалдар, ішкі істер органдарының, алдын ала айқындау және алдын ала тергеу сот органдарының, азаматтық хал актілерін тіркеу ұйымдарынан тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны, туған күні мен орны туралы өзгерістер туралы хабарламалар әскер қатарына шақырылушылардың жеке істеріне тігіледі. Әскер қатарына шақырылушының есеп картасы оның жеке ісінде сақталады.
9. Медициналық куәландырудан бұрын барлық азаматтардың кеуде қуысы органдарын рентгенологиялық зерттеулер, қан анализі, зәр анализі, микрореакция, ЭКГ, туберкулин сынамасы, алдын ала егулер күнтізбесіне сәйкес алдын ала егулер, көрсетулер бойынша басқа да тексерулер жүргізіледі. Қан тобы және қандағы резус-қатыстығы жасөспірімдер қызметіне беру сәтінде 14-16 жасқа дейінгі балаларды емдеу-алдын алу ұйымдарымен анықталуы тиіс.
Медициналық куәландыру аяқталғаннан кейін әрбір дәрігер-маман әскер қатарына шақырылушының есепке алу картасына және Ережеде көзделген басқа да құжаттарына белгіленген диагнозды, әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары бойынша тағайындалуының шектеуі туралы қорытындыны, куәландыру күнін жазады және бұны өз қолымен растайды. Сондай-ақ жасөспірімге арналған амбулаторлық аурудың медициналық картасындағы қосымша бетке медициналық куәландыру мәліметтері және белгіленген диагноз енгізіледі.

10. В книгу протоколов комиссии по приписке (приложение 6) заносятся все граждане, подлежащие приписке к призывному участку в соответствии со сводными списками (приложение 2), включая лиц, страдающих тяжелыми заболеваниями, которые из-за болезни лишены были возможности лично явиться на приписку.
Гражданам, направленным на дополнительное медицинское обследование, в книгу протоколов, комиссии по приписке в графе N 6 производится следующая запись: "Направить на дополнительное обследование (куда). Явиться на приписку повторно ___ ________20___ года".
Окончательное решение по таким гражданам комиссией по приписке принимается после проведения дополнительных обследований и указанные граждане записываются в книгу протоколов комиссии по приписке повторно. Если до составления итогового отчета о приписке граждан к призывному участку дополнительное обследование отдельных лиц не будет закончено, то указанные лица в отчете о приписке показываются как нуждающиеся в лечении (медицинском наблюдении) по списку 1.
11. В конце каждого рабочего дня комиссия по приписке проверяет правильность записей, сделанных в книге протоколов комиссии по приписке, и протокол подписывается председателем, заместителем председателя и всеми членами комиссии по приписке.
12. Комиссия по приписке на основании изучения документов и личной беседы с призывником, с учетом рода его занятий, специальности, образования, общего развития и результатов медицинского освидетельствования, принимает одно из следующих решений, которое заносится в книгу протоколов комиссии по приписке:
годен к строевой службе, предназначить в ... (указать вид и род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан);
годен к строевой службе, предназначить в .... (указать вид и род войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан) нуждается в дополнительном лечении;
нуждается в лечении (медицинском наблюдении);
негоден к военной службе в мирное время, годен к нестроевой службе в военное время;
негоден к военной службе с исключением с воинского учета.
Комиссия по приписке, также может принимать другие решения, в том числе: по организации розыска граждан, не явившихся на приписку; в отказе в постановке на воинский учет - гражданам иностранных государств, лицам отбывающим наказание по приговорам судов и т.п.
13. Решение о нуждаемости в лечении принимается в отношении лиц с выявленными заболеваниями, которые могут быть излечены до степени годности к срочной военной службе. Эти лица подлежат лечению в лечебно-профилактических организациях. Вопрос о их годности к срочной военной службе решается призывной комиссией при призыве.

10. Тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына (6-қосымша) құрама тізімдерге (2-қосымша) сәйкес ауыр науқасқа шалдығып тіркеуге өздері келуге мүмкіндіктері жоқ адамдардан басқа шақыру учаскелеріне тіркеуге жататын барлық азаматтар енгізіледі.
Қосымша медициналық тексеруге жіберілген азаматтардың тіркеу жөніндегі комиссияның хаттама кітабының N 6 бағанына мынадай жазу жазылады: "Қосымша тексеруге (қайда) жіберілсін. 20_ жылы "__" _______ тіркеуге қайта келсін."
Осындай азаматтар туралы тіркеу жөніндегі комиссияның соңғы шешімі қосымша тексеруден өткеннен кейін қабылданады және бұл азаматтар тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына қайта жазылады. Егер азаматтарды шақыру учаскесіне тіркеу туралы қорытынды есеп жасағанға дейін жекелеген адамдар қосымша тексеруден өтіп үлгермеген болса, онда көрсетілген адамдар тіркеу туралы есепте 1-тізім бойынша емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаждар ретінде көрсетіледі.
11. Әрбір жұмыс күнінің соңында тіркеу жөніндегі комиссия тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабындағы жазбалардың дұрыстығын тексереді және хаттамаға комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары және тіркеу жөніндегі комиссияның барлық мүшелері қолдарын қояды.
12. Тіркеу жөніндегі комиссия әскер қатарына шақырылушының құжаттарын зерделеу және жеке әңгімелесу негізінде, оның кәсібін, мамандығын, білімін, жалпы дамуын және медициналық куәландыру нәтижелерін ескере отырып тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабына енгізілетін мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
саптық қызметке жарамды, ... (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары көрсетілсін) тағайындалсын;
саптық қызметке жарамды, ... (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары көрсетілсін) тағайындалсын, қосымша емделуге мұқтаж;
емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаж;
бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды;
әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз.
Тіркеу жөніндегі комиссия сонымен қатар басқа да шешімдер қабылдай алады, соның ішінде: тіркелуге келмеген азаматтарды іздестіруді ұйымдастыру жөнінде; шет елдердің азаматтарын, соттың үкімі бойынша жазасын өтеп жүрген адамдарды тіркеуден бас тарту және т.б.
13. Емделуге мұқтаждығы туралы шешім мерзімді әскери қызметке жарамдылық дәрежесіне дейін сауығуы мүмкін сырқаттары анықталған адамдарға қатысты қабылданады. Бұл адамдар емдеу-алдын алу ұйымдарында емделуге жатады. Олардың мерзімді әскери қызметке жарамдылығы туралы мәселені әскер қатарына шақыру кезінде шақыру комиссиясы шешеді.

14. Лицам, признанным при приписке негодными к военной службе с исключением с воинского учета и негодными к военной службе в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время на основании решения комиссии по приписке, после прохождения медицинского освидетельствования при очередном призыве областной призывной комиссией выдается в установленном законодательством Республики Казахстан порядке военный билет, в котором делаются об этом соответствующие записи.
15. Граждане, являющиеся инвалидами I и II групп, при прохождении приписки к призывным участкам на основании решения комиссии и представленных копий документов, подтверждающих инвалидность, заверенных государственным нотариусом, выдается в установленном порядке военный билет с отметкой "невоеннообязанный". В случае необходимости военный билет может быть выдан близким родственникам под роспись получающего лица.
16. Призывники, нуждающиеся в лечении или медицинском наблюдении, после приписки учитываются военным комиссариатом и сведения о них передаются в органы здравоохранения по списку 1 или списку 2 в течение 5 дней после окончания приписки.
17. Районный (городской) военный комиссар в процессе приписки граждан к призывному участку обязан выявить призывников:
1) имеющих право на отсрочку от призыва по семейным обстоятельствам, для продолжения образования, по другим причинам, о чем сделать отметку в соответствующем разделе учетной карты призывника;
2) нуждающихся в лечении (медицинском наблюдении) прикрепить к лечебно-профилактическим организациям в соответствии с планом лечения, выдав им направления (приложение 8);
3) годных по состоянию здоровья и другим данным для обучения в военно-технической школе, о чем сделать запись в учетной карте призывника;
4) желающих поступить в военно-учебные заведения и сделать об этом запись в учетной карте и листе изучения призывника.
18. В конце каждого рабочего дня районный (городской) военный комиссар должен лично проверить, все ли граждане явились на приписку в назначенный для них день и сообщить об этом председателю комиссии по приписке. В отношении граждан, не прибывших на приписку в назначенное время, устанавливаются причины неявки и одновременно принимаются меры к повторному их вызову и розыску.
19. Гражданам, приписанным к призывным участкам, выдается удостоверение о приписке к призывному участку (приложение 7), которое выдается под личную роспись. Делается соответствующая отметка штампом (приложение 9) о постановке на воинский учет в учетной карте призывника и удостоверении о приписке к призывному участку.
При вручении удостоверения о приписке к призывному участку начальник второго отделения районного (городского) военного комиссариата разъясняет призывникам их обязанности по соблюдению правил воинского учета и порядок прохождения подготовки к службе в Вооруженных Силах, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а лицам, в отношении которых принято решение о направлении на лечение (медицинском наблюдении) о необходимости регулярного посещения соответствующих лечебно-профилактических организаций.
В случае утраты призывником удостоверения о приписке к призывному участку ему выдается дубликат удостоверения. Выдача дубликата удостоверения о приписке к призывному участку производится по решению районного (городского) военного комиссара и по письменному заявлению призывника в котором указываются обстоятельства утраты.
Учетные карты призывника на лиц, признанных комиссиями по приписке негодными к военной службе с исключением с воинского учета и негодными к военной службе в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время, вместе с подтверждающими документами подшиваются в отдельное дело, которое хранится 10 лет.

14. Тіркеу кезінде әскери есептен шығарылып әскери қызметке жарамсыз және бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды болып танылған адамдарға тіркеу жөніндегі комиссияның шешімі негізінде, медициналық куәландырудан өткеннен кейін облыстық шақыру комиссиясының кезекті шақыруы кезінде белгіленген тәртіппен әскери билет беріледі, онда ол туралы тиісті жазулар жазылады.
15. І және ІІ топтағы мүгедектер болып табылатын азаматтарға шақыру учаскелеріне тіркеуден өту кезінде комиссияның шешімі және мүгедектігін растайтын құжаттардың мемлекеттік нотариус куәландырған көшірмелері негізінде белгіленген тәртіппен "әскери міндетті емес" деген белгімен әскери билет беріледі. Қажет болған жағдайда әскери билет алатын адамның қолы қойылып жақын туыстарына берілуі мүмкін.
16. Емделуге немесе медициналық бақылауға мұқтаж әскер қатарына шақырылушылар тіркеуден кейін әскери комиссариаттың есебіне алынады және олар туралы мәліметтер 1-тізім немесе 2-тізім бойынша тіркеу аяқталғаннан кейін 5 күн ішінде денсаулық сақтау органына жіберіледі.
17. Аудандық (қалалық) әскери комиссар азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу процесінде мынадай әскер қатарына шақырылушыларды анықтауға міндетті:
1) отбасы жағдайына байланысты, оқуын жалғастыру үшін, басқа да себептер бойынша әскер қатарына шақыруды кейінге қалдыруға құқығы барларды, ол туралы әскер қатарына шақырылушының есепке алу картасының тиісті бөліміне белгі жасауға;
2) емдеуге (медициналық бақылауға) мұқтаждарды емдеу жоспарына сәйкес оларға жолдама беріп (8-қосымша) емдеу-алдын алу ұйымдарына бекітуге;
3) денсаулық жағдайы және басқа да қабілеттері бойынша әскери-техникалық мектепте оқуға жарамдыларды, ол туралы әскер қатарына шақырылушының есепке алу картасына жазуға;
4) әскери оқу орындарына түсуге тілек білдіргендерді және бұл туралы әскер қатарына шақырылушының есепке алу картасына және оны зерделеу парағына жазуға.
18. Әрбір жұмыс күнінің соңында аудандық (қалалық) әскери комиссар барлық азаматтардың олар үшін белгіленген күні тіркеуге келгенін жеке өзі тексеруге және ол туралы тіркеу жөніндегі комиссияның төрағасына хабарлауға міндетті. Тіркеуге белгіленген уақытта келмеген азаматтарға қатысты келмеу себебі анықталады және сонымен бір уақытта оларды қайта шақыру немесе іздеу салу шаралары қолданылады.
19. Шақыру учаскелеріне тіркелген азаматтарға жеке өзі қол қойып алатын тіркелгендігі туралы куәлік (7-қосымша) беріледі. Әскер қатарына шақырылушының есепке алу картасына және шақыру учаскесіне тіркелуі туралы куәлігіне әскери есепке тұрғандығы туралы тиісті мөртаңбамен белгі қойылады (9-қосымша).
Шақыру учаскесіне тіркелуі туралы куәлікті тапсыру кезінде аудандық (қалалық) әскери комиссариаттың екінші бөлімінің бастығы әскер қатарына шақырылушыларға әскери есепке алу ережелерін сақтау жөніндегі және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеруге дайындық тәртібін, ал емделуге (медициналық бақылауға) жіберу туралы шешім қабылданған адамдарға қатысты тиісті емдеу-алдын алу ұйымдарына жүйeлі түрде бару қажеттігі туралы олардың міндеттерін түсіндіреді.
Әскер қатарына шақырылушы шақыру учаскесіне тіркелгендігі туралы куәлігін жоғалтқан жағдайда оған куәліктің көшірмесі беріледі. Шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәліктің көшірмесін беру аудандық (қалалық) әскери комиссардың шешімі бойынша және жоғалту жағдайлары көрсетілетін әскер қатарына шақырылушының жазбаша өтініші бойынша беріледі.
Тіркеу жөніндегі комиссиялар әскери есептен шығарып әскери қызметке жарамсыз және бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды деп танылған адамдардың, әскер қатарына шақырылушының есепке алу карталары растайтын құжаттармен бірге 10 жыл сақталатын жеке іске тігіледі.

20. На основании личных дел и учетных карт призывников ежедневно заполняется учетно-алфавитная книга (приложение 10). В книгу должны включаться все призывники, прошедшие приписку, в том числе лица, направленные на обследование, признанные при приписке негодными к военной службе в мирное время, годные к нестроевой службе в военное время, негодные к военной службе с исключением с воинского учета.
21. По завершении работы по приписке граждан к призывным участкам районные (городские) военные комиссары обязаны:
1) провести в апреле тщательную сверку имеющихся в районом (городском) военном комиссариате учетных данных на граждан, прошедших приписку с учетными данными местных представительных и исполнительных органов, организаций образования и иных организаций и убедиться в полном охвате всех граждан припиской к призывному участку;
2) тщательно сверить наличие заведенных в районном (городском) военном комиссариате личных дел на призывников, прошедших приписку, с данными книги протоколов комиссии по приписке, учетно-алфавитной книги и сводным списком (приложение 2) и, о чем составить акт, с приложением списков переданных в запас;
3) составить отчет об итогах проведенной приписки к призывным участкам и в установленный срок представить его в областной военный комиссариат с пояснительной запиской, в котором отразить результаты медицинского освидетельствования призывников, качественные показатели, в сравнении с предыдущим годом, а также обеспеченность врачами-специалистами и диагностическим оборудованием;
4) в 10-дневный срок после окончания приписки граждан к призывным участкам проинформировать акима местного исполнительного органа о результатах проведенной приписки и представить на утверждение план мероприятий по подготовке молодежи к военной службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
22. Граждане подлежащие приписке к призывным участкам, но не явившиеся в установленные сроки для приписки, после выяснения причин не явки принимаются на воинский учет призывников с оформлением личного дела и занесением в учетно-алфавитную книгу. Медицинское освидетельствование и определение степени годности указанных граждан производится при их призыве на срочную военную службу.
23. Областные военные комиссариаты по завершении работы по приписке граждан к призывным участкам, обязаны:
1) на основании отчетов, полученных от районных (городских) военных комиссариатов, составить отчеты об итогах проведенной приписки граждан к призывным участкам, которые вместе с пояснительной запиской представить в установленные сроки в Департамент организационно-мобилизационной работы Министерства обороны Республики Казахстан;

20. Әскер қатарына шақырылушылардың жеке ісі мен есепке алу карталары негізінде күн сайын есептік-алфавиттік кітап (10-қосымша) толтырылады. Кітапқа тіркеуден өткен барлық әскер қатарына шақырылушылар, соның ішінде тексерілуге жіберілгендер, тіркеу кезінде бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды, әскери есептен шығарып әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдар енгізілуі тиіс.
21. Шақыру учаскелеріне азаматтарды тіркеу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін аудандық (қалалық) әскери комиссарлар мыналарға міндетті:
1) тіркеуден өткен азаматтар сәуірде аудандық (қалалық) әскери комиссариаттардағы есепке алу мәліметтерін жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, білім беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың есепке алу мәліметтерімен мұқият салыстыруға және барлық азаматтардың шақыру учаскелеріне тіркелгеніне көз жеткізуге;
2) аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарда тіркеуден өткен әскер қатарына шақырылушыларға басталған жеке істердің барлығын тіркеу жөніндегі комиссияның хаттамалар кітабындағы, есептік-алфавиттік кітаптағы мәліметтермен және құрама тізіммен (2-қосымша) мұқият салыстыруға және ол туралы запасқа жіберілген тізімдерді қоса бере отырып акт жасауға;
3) шақыру учаскелеріне жүргізілген тіркеудің қорытындылары туралы есеп беруге және белгіленген мерзімде оны әскер қатарына шақырылушыны медициналық куәландырудың нәтижелерін, өткен жылмен салыстырғандағы сапалы көрсеткіштерін, сондай-ақ дәрігер-мамандармен және диагностикалық жабдықтармен қамтамасыз етілгендігін бейнелеп көрсететін түсіндірме жазбамен облыстық әскери комиссариатқа ұсынуға;
4) азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу аяқталғаннан кейін 10 күн мерзімде жергілікті атқарушы органның әкімін жүргізілген тіркеу қорытындылары туралы хабардар етуге және жастарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметке даярлау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітуге ұсынуға.
22. Шақыру учаскелеріне тіркеуге жататын, бірақ тіркелу үшін белгіленген мерзімде келмеген азаматтар келмеу себептері анықталғаннан кейін әскер қатарына шақырылушылардың әскери есебіне жеке ісін ресімдеумен және есептік-алфавиттік кітапқа енгізумен қабылданады. Көрсетілген азаматтарды медициналық куәландыру және жарамдылық дәрежесін айқындау оларды мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде жүргізіледі.
23. Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеу жөніндегі жұмыстар аяқталысымен облыстық әскери комиссариаттар мыналарға:
1) аудандық (қалалық) әскери комиссариаттардан алынған есеп берулер негізінде түсіндірме жазбамен бірге белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне ұсынылатын азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеудің қорытындылары туралы есептер беруге;

2) в 15-дневный срок представить информацию акиму области (города) по итогам приписки;
3) разработать план мероприятий по подготовке молодежи к военной службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, который утверждается акимом области (города).
Приложение 1
к п. 2 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Список
граждан 19___ года рождения, подлежащих приписке
к призывному участку
___________________________________________________________________
(местных представительных и исполнительных органов,
организаций образования и иных организаций)
По состоянию на ___________20____г.
___________________________________________________________________
N  |Фамилия,имя,|Место работы|   Место  |Отметка районного (город-
п/п|  отчество  |(учебы) и   |жительства|ского) военного коммиса-
|            | занимаемая |          |риата об изменениях,
|            | должность  |          |происшедших после 1 января
|            |            |          |до окончания приписки, и
|            |            |          |за каким порядковым
|            |            |          |номером учтен в сводном
|            |            |          |списке (приложение 2)
-------------------------------------------------------------------
1 |     2      |      3     |    4     |           5
-------------------------------------------------------------------
м.п.        Подпись________________ (фамилия, инициалы)
"______"__________________20___г.
Примечания:
1. Список составляется четким (печатными буквами) почерком в алфавитном порядке. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от гражданства, отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного их проживания, или работы (учебы).
2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе 2.
3. Списки подписываются руководителями местных представительных и исполнительных органов, организаций образования и иных организаций и заверяются мастичной гербовой печатью.
4. Списки в районном (городском) военном комиссариате регистрируются, подшиваются в отдельное дело и хранятся в течение 3 лет.
5. Графа 5 заполняется в районном (городском) военном комиссариате.
Приложение 2
к п. 2 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан

2) 15 күн мерзімде облыстың (қаланың) әкіміне тіркеу қорытындылары жөнінде ақпарат ұсынуға;
3) облыстың (қаланың) әкімі бекітетін жастарды Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметке даярлау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуге міндетті.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 2-тармағына
1-қосымша
19___ жылы туған, шақыру учаскесіне тіркеуге
жататын азаматтар
ТІЗІМІ
___________________________________________________________________
(жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, білім беру
ұйымдары мен өзге де ұйымдардың атауы)
20___ ж.___________ жағдай бойынша
___________________________________________________________________
N |   Тегі,  | Жұмыс (оқу) |Тұратын |  Аудандық (қалалық) әскери
р/с| аты-жөні | орны және   |  жері  |  комиссариаттың 1 қаңтардан
|          | атқаратын   |        |  кейін тіркеу аяқталғанға
|          |  қызметі    |        |   дейін болған өзгерістер
|          |             |        |  туралы белгісі және құрама
|          |             |        |  тізімде (2-қосымша) қандай
|          |             |        |    реттік нөмірмен есепке
|          |             |        |            алынған
___________________________________________________________________
1      2            3           4                   5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
М.О.                             Қолы ______________________________
20___ ж. "___"_____________
Ескертулер:
1. Тізім анық қолтаңбамен баспа әріптерімен алфавит тәртібінде жазылады. Азаматтығына, соттардың үкімі бойынша бас бостандығынан айырылып жазасын өтеп жатқанына, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты не уақытша тұратынына немесе жұмысына, (оқуына) қарамастан тіркеу жылында 17 жасқа толған азаматтардың барлығы тізімге енгізіледі.
2. Шақырылатын жастан асқан, бұрын шақырылу учаскесінде тіркеуден өтпеген ересек азаматтар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізімге жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, білім беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың басшылары қол қояды және сүргіленген елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
4. Тізім аудандық (қалалық) әскери комиссариатта тіркеледі, жеке іске тігіледі және 3 жыл бойы сақталады.
5. 5-бағанды аудандық (қалалық) әскери комиссариат толтырады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"

от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Сводный список
граждан 19____ года рождения в _______ районе (городе),
подлежащих приписке к призывному участку в 20____ году
__________________________________________________________________
N  |Фамилия, имя|Место работы|   Место  |Отметка районного (город-
п/п|и отчество  |(учебы) и   |жительства|ского) военного коммиса-
|            | занимаемая |          |риата о дате приписки к
|            | должность  |          |призывному участку и под
|            |            |          |каким порядковым номером
|            |            |          |записан в протоколе
|            |            |          |призывник
-------------------------------------------------------------------
1 |     2      |      3     |    4     |           5
-------------------------------------------------------------------
____________________ районный (городской) военный комиссар
__________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник 2 отделения ____________  районного (городского)
военного комиссариата
__________________________
(воинское звание, подпись)
"_______"_________________ 20___ г.
Примечания:
1. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от гражданства, отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного проживания (работы, учебы).
2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе N 2.
3. Список хранится в районном (городском) военном комиссариате 3 года.
4. Графа 5 заполняется в день приписки граждан к призывному участку.
Приложение 3
к п. 3 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Символ            Районный
ВС РК            (городской)
Военный комиссар
ПРИКАЗ
N_________
"____" _________ 20____г.            _______________
О приписке граждан к призывному участку
Параграф 1
На основании  Закона  "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", решения акима района (города) от "_____" _________ 20___ г. N______ объявляется приписка к призывному участку _________________________ области граждан 19____г. рождения.
Параграф 2
Явке на приписку подлежат все граждане, родившиеся с 1 января по 31 декабря 19__г. включительно, постоянно или временно проживающие на территории ____________________ района, а также граждане старших годов рождения, не прошедшие по различным причинам приписку ранее.
Параграф 3
Все граждане, подлежащие приписке к призывному участку, обязаны явиться на приписку по адресу: ________________________ ______________________________точно в назначенные для них дни и часы, имея с собой документы, указанные в персональных повестках. Граждане, не получившие персональных повесток, обязаны прибывать по указанному адресу в течение дня "___"______________20___г., имея с собой документы, удостоверяющие личность.
Параграф 4
На основании  Закона  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" руководители предприятий, учреждений, организаций, колхозов, учебных заведений независимо от форм собственности обязаны освободить граждан, подлежащих приписке к призывному участку, на время, необходимое для прохождения приписки, и обеспечить их своевременную явку в районный военный комиссариат.
____________________ районный (городской) военный комиссар
____________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение 4
к п. 8 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан

2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 2-тармағына
2-қосымша
___________________ ауданында (қаласында) 19____ жылы туған 20___ жылы шақыру учаскесіне тіркеуге жататын азаматтардың ҚҰРАМА ТІЗІМІ
__________________________________________________________________
Р/с|  Тегі,  |Жұмыс (оқу)|Тұратын | Әскер қатарына шақырылушының
N |аты-жөні |орны және  |  жері  |  шақыру учаскесіне тіркелген
|         |атқаратын  |        |  күні және хаттамада қандай
|         | қызметі   |        | рет нөмірімен жазылғаны туралы
|         |           |        |  аудандық (қалалық) әскери
|         |           |        |     комиссариаттың белгісі
__________________________________________________________________
1     2          3           4                    5
__________________________________________________________________
____________________________ аудандық (қалалық) әскери комиссар
______________________________
(әскери атағы, қолы)
________________________________ аудандық (қалалық) әскери
комиссариаттың 2-бөлімшесінің бастығы
_______________________________
(әскери атағы, қолы)
20___ ж. "____" _______________
Ескертулер:
1. Азаматтығына, соттардың үкімі бойынша бас бостандығынан айырылып, жазасын өтеп жатқанына, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты немесе уақытша тұратынына (жұмысына, оқуына) қарамастан тіркеу жылында 17 жасқа толған азаматтардың бәрі тізімге енгізіледі.
2. Шақырылатын жастан асқан, бұрын шақырылу учаскесінде тіркеуден өтпеген ересек жастар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізім аудандық (қалалық) әскери комиссариатта 3 жыл бойы сақталады.
4. 5-баған жастарды шақыру учаскесіне тіркеген күні толтырылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 3-тармағына
3-қосымша
АУДАНДЫҚ
(ҚАЛАЛЫҚ)
ӘСКЕРИ
КОМИССАР
БҰЙРЫҚ
N _____
20___ ж. "____" _____________              ________________ қаласы
Шақыру учаскесіне азаматтарды тіркеу туралы
$1
"Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы"  Заңның , аудан (қала) әкімінің 20___ ж. "___" __________ шешімі негізінде 19___ ж. туған азаматтарды __________________ облысының шақыру учаскесінде тіркеу жарияланады.
$2
19___ ж. 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін туған, __________________ ауданы аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын, сондай-ақ туған жылы бойынша ересек, әр түрлі себептермен бұрын тіркеуден өтпеген азаматтардың бәрі тіркеуге келуге жатады.
$3
Шақыру учаскесінде тіркелуге жататын барлық азаматтар өзімен бірге жеке шақыру қағазында көрсетілген құжаттарды алып, өзіне нақты белгіленген күні мен сағатында мынадай мекен-жай бойынша ___________________________________ келуге міндетті. Жеке шақыру қағазын алмаған азаматтар көрсетілген мекен-жайға 20___ ж. "___" __________ күні ішінде өзінің жеке басын куәландыратын құжаттарды бірге алып келуге міндетті.
$4
"Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы  негізінде меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың, ұжымшарлардың, оқу орындарының басшылары шақыру учаскесінде тіркелуге жататын азаматтарды тіркеуден өту үшін қажетті уақытта босатуға және олардың дер уақытында аудандық әскери комиссариатқа келуін қамтамасыз етуге міндетті.
__________________ аудандық (қалалық) әскери комиссар
_________________________
(әскери атағы, қолы)
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"

от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Учетный номер _____________
(по учетно-алфавитной книге
Учетная карта призывника
Место                  Фамилия _____________________________
для                    Имя _________________________________
фотографии                Отчество ____________________________
Паспорт:                 Серия ________ N ____________________
(удостоверение,              Дата выдачи _________________________
свидетельство о              Кем выдан ___________________________
рождении)
1. Общие сведения
-------------------------------------------------------------------
Дата рождения                    __________________________________
Место рождения                   __________________________________
Национальность                   __________________________________
Адрес места жительства (телефон) __________________________________
Родной язык                      __________________________________
Владение государственным языком  __________________________________
Владение русским языком          __________________________________
Место учебы                      __________________________________
Срок обучения                    __________________________________
Номер курса (класса)             __________________________________
Прохождение курса НВП            __________________________________
Дата окончания учебы             __________________________________
Профессия (специальность)        __________________________________
Место работы                     __________________________________
Должность                        __________________________________
Вид спорта                       __________________________________
Разряд по спорту                 __________________________________
С каким государством имеет связь __________________________________
призывник или родственники       __________________________________
Судимость призывника             __________________________________
Судимость родственников          __________________________________
-------------------------------------------------------------------
2. Состав семьи призывника
___________________________________________________________________
Родство|Фамилия, имя,|Год рождения|Домашний адрес|  Место работы
|  отчество   |            |              | трудоспособность
_______|_____________|____________|______________|_________________
1) Проживающие совместно с призывником
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2) Проживающие отдельно
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Результаты приписки к призывному участку
___________________________________________________________________
| Прохождение комиссии |Прохождение комиссии по
|     по приписке      |        приписке
-------------------------------------------------------------------
1) Протокол N
2) Дата протокола
-------------------------------------------------------------------
1) Антропометрические данные
-------------------------------------------------------------------
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
-------------------------------------------------------------------

2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 8-тармағына
4-қосымша
Есептік нөмірі _________________
(есептік-алфавиттік кітап бойынша)
ӘСКЕР ҚАТАРЫНА ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЕСЕП КАРТАСЫ
фотосурет                Тегі _____________________________
орны                   Аты  _____________________________
Әкесінің аты _____________________
Төлқұжат:                Серия ______ N ______________
(куәлік,
тууы туралы куәлік)         Берілген күні ____________________
Кім берді ________________________
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
__________________________________________________________________
Туған күні
Туған жері
Ұлты
Тұрғылықты мекен-жайы (тел.)
Ана тілі
Мемлекеттік тілді меңгеруі
Орыс тілін меңгеруі
Оқу орны
Оқу мерзімі
Курс (сынып) нөмірі
БӘД курсын өткені
Оқу бітірген уақыты
Кәсібі (мамандығы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Спорт түрі
Спорт жөніндегі разряды
Әскер қатарына шақырылушының
немесе туыстарының қай
мемлекетпен байланысы бар
Әскер қатарына шақырылушының
сотты болуы
Туыстарының сотты болуы
__________________________________________________________________
2. ӘСКЕР ҚАТАРЫНА ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ОТБАСЫ ҚҰРАМЫ
__________________________________________________________________
Туыстығы |Тегі, аты-жөні|Туған жылы |Мекен-жайы |  Жұмыс орны,
|              |           |           |еңбекке қабілеті
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
1) Әскер қатарына шақырылушымен бірге тұратындар
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2) Жеке тұратындар
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ ТІРКЕУ ҚОРЫТЫНДЫЛАРЫ
__________________________________________________________________
| Тіркеу бойынша    |   Тіркеу бойынша
| комиссиядан өту   |   комиссиядан өту
__________________________________________________________________
1) N _____ хаттама |                   |
2) Хаттаманың күні |                   |
__________________________________________________________________
1) Антропометриялық деректер
__________________________________________________________________
Бойы (см.)   |       |        |            |          |
Салмағы (кг.)|       |        |            |          |
ИМТ          |       |        |            |          |
Кеуде өлшемі |       |        |            |          |
Спирометрия  |       |        |            |          |
Шектеу       |       |        |            |          |
дәрежесі     |       |        |            |          |
__________________________________________________________________

2) Заключение комиссии по приписке
___________________________________________________________________
| Степень |  Степень  | Степень | Степень
|годности |ограничения|годности |ограничения
-------------------------------------------------------------------
Хирурга
Терапевта
Данные флюорографии
Невропатолога
Психиатра
Окулиста
Острота зрения:
Правый глаз -
Левый глаз -
Цветоощущение
Отоларинголога
Шепотная речь:
Правое ухо-
Левое ухо-
Стоматолога
Годен к строевой службе
(степень ограничения)
Годен к строевой службе
нуждается в лечении
Нуждается в лечении:
по статье
Направить на
обследование
Негоден к военной
службе в мирное время,
годен к нестроевой
службе в военное время:
по статье
Негоден к военной
службе с исключением
с воинского учета:
по статье
Предназначен
-------------------------------------------------------------------
Председатель комиссии         _____________    ____________
(подпись)
Заместитель председателя      _____________    ____________
(подпись)
Секретарь                     _____________    ____________
(подпись)
"_____"________________20___г.
4. Результаты призыва на срочную военную службу
__________________________________________________________________
|Прохождение призывной|Прохождение призывной
|       комиссии      |       комиссии
-------------------------------------------------------------------
1) Протокол N
2) Дата протокола
-------------------------------------------------------------------
1) Антропометрические данные
-------------------------------------------------------------------
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
-------------------------------------------------------------------
2) Заключение врачей-специалистов
___________________________________________________________________
| Прохождение призывной | Прохождение призывной
|       комиссии        |        комиссии
|-----------------------|----------------------
|Степень |   Степень    |Степень |   Степень
|годности| ограничения  |годности| ограничения
-------------------------------------------------------------------
Хирурга
Терапевта
Данные флюорографии
Невропатолога
Психиатра
Окулиста
Острота зрения
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Отоларинголога
Шепотная речь
правое ухо
левое ухо
Стоматолога
-------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________
|Решение призывной|Решение призывной
|     комиссии    |     комиссии
-------------------------------------------------------------------
Годен к строевой службе,
предназначен
Негоден к военной службе в
мирное время, годен к
нестроевой службе в мирное
время: по статье
Негоден к военной службе с
исключением с воинского
учета: по статье
Направить на обследование
Предоставить отсрочку от
призыва по
До какого времени
Председатель призывной
комиссии
Заместитель председателя
комиссии
Члены комиссии:
Председатель Р(Г)ОВД
Врач - председатель
мед. комиссии
Секретарь комиссии
-------------------------------------------------------------------

2) Тіркеу бойынша комиссияның қорытындысы
__________________________________________________________________
|Жарамдылық  |Шектеу  |Жарамдылық  | Шектеу
| деңгейі    |деңгейі |  деңгейі   | деңгейі
__________________________________________________________________
Хирург
Терапевт
Флюорография
деректері
Невропатолог
Психиатр
Көз дәрігері
Көру қабілеті:
Оң көз-
Сол көз-
Түсті сезіну
Отоларинголог
Сыбырды есту
қабілеті:
Оң құлақ -
Сол құлақ -
Тіс дәрігері
Саптық қызметке
жарамды (шектеу
деңгейі)
Емделуге мұқтаж:
Бап бойынша
Тексеруге жіберу
Бейбіт уақытта
әскери қызметке
жарамсыз, соғыс
уақытында саптық
емес қызметке
жарамды: Бап
бойынша
Әскери есептен
шығарумен әскери
қызметке жарамсыз:
Бап бойынша
Арналған
__________________________________________________________________
Комиссия төрағасы  ____________________     ______________________
(қолы)
Төрағаның орынбасары __________________     ______________________
(қолы)
Хатшы               ___________________     ______________________
(қолы)
20___ ж. "___" ______________
4. МЕРЗІМДІ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТКЕ ШАҚЫРУ ҚОРЫТЫНДЫЛАРЫ
__________________________________________________________________
| Шақыру            |   Шақыру
| комиссиядан өту   |   комиссиядан өту
__________________________________________________________________
1) N _____ хаттама |                   |
2) Хаттаманың күні |                   |
__________________________________________________________________
1) Антропометриялық деректер
__________________________________________________________________
Бойы (см.)   |       |        |            |          |
Салмағы (кг.)|       |        |            |          |
ИМТ          |       |        |            |          |
Кеуде өлшемі |       |        |            |          |
Спирометрия  |       |        |            |          |
Шектеу       |       |        |            |          |
дәрежесі     |       |        |            |          |
__________________________________________________________________
2) Маман-дәрігерлер қорытындысы
___________________________________________________________________
|Шақыру комиссиясынан өту|Шақыру комиссиясынан өту
|_________________________________________________
| Жарамдылық |Шектеу     | Жарамдылық  |Шектеу
| деңгейі    |деңгейі    | деңгейі     |деңгейі
___________________________________________________________________
Хирург
Терапевт
Флюорография
деректері
Невропатолог
Психиатр
Көз дәрігері
(окулист)
Көру қабілеті
- оң көз
- сол көз
Отоларинголог
Сыбырлап сөйлеу
- оң құлақ
- сол құлақ
Тіс дәрігері
(стоматолог)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
| Шақыру   |  Шақыру
|комиссия. | комиссия.
| сының    |  сының
| шешімі   |  шешімі
___________________________________________________________________
Саптық қызметке жарамды, арналған
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз,
бейбіт уақытта саптық емес
қызметке жарамды: бап бойынша
Әскери есептен шығарумен әскери
қызметке жарамсыз: бап бойынша
Тексеруге жіберу
Мынадай себептермен шақыруды
кейінге қалдыру
Қай уақытқа дейін
Шақыру комиссиясының төрағасы
Комиссия төрағасының орынбасары
Комиссия мүшелері:
А (Қ) ІІБ төрағасы
Медициналық комиссия
төрағасы-дәрігер
Комиссия хатшысы
___________________________________________________________________

5. Прием на воинский учет и снятие с воинского учета
Примечания:
1. Учетная карта призывника заполняется чернилами (пастой).
2. Родной язык и владение государственным языком записывается со слов призывника (только разговаривает, только читает, разговаривает и читает свободно).
3. Место учебы заполняются на основании справок с места учебы.
4. Место работы заполняются на основании справки с места работы.
5. Вид спорта и разряд по спорту заполняются на основании квалификационных книжек спортсмена.
6. С каким государством имеет связь призывник заполняется со слов призывника.
7. Третий пункт заполняется на основании решения комиссии по приписке.
8. Четвертый пункт заполняется на основании решения призывной комиссии.
9. В пятом пункте делаются отметки штампом (приложение 9) о приеме на воинский учет призывников, прибывших из других районов и о снятии с воинского учета в случае перемены им призывного участка.
Приложение 5
к п. 8 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Команда ОВК                    Вид Вооруженных Сил РК
N__________                    (род войск)_______________
Команда Министерства обороны
Республики Казахстан
N_____________________________
Министерство обороны Республики Казахстан
Порядковый номер по учетно-алфавитной книге _______
Личное дело призывника
_____________________________________________________________
(фамилия,
_____________________________________________________________
имя, отчество)
19___ года рождения  ("_____"____________)
(число и месяц)
Образование _________________________________________________
Национальность ______________________________________________
Гражданская специальность ___________________________________
Военная подготовка __________________________________________
Спортивный разряд ___________________________________________
Отсрочка ____________________________________________________
Судимость ___________________________________________________
______________ районный (городской) военный комиссариат
____________________________________ области
Оборотная сторона обложки
Конверт для фотокарточек
Опись
документов, находящихся в личном деле
1. Учетная карта призывника.
2. Копия свидетельства о рождении.
3. Копия документа об образовании.
4. Справка с места работы или учебы.

5. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ
Ескертулер:
1. Әскер қатарына шақырылушының есеп картасы сиямен (пастамен) толтырылады;
2.  Ана тілін және мемлекеттік тілді меңгеру әскер қатарына шақырылушының сөзінен жазылады (тек сөйлейді, тек оқиды, еркін сөйлеседі және оқиды);
3. Оқу орны оқу орнынан алынған анықтаманың негізінде толтырылады;
4. Жұмыс орны жұмыс орнынан алынған анықтаманың негізінде толтырылады.
5. Спорт түрі мен спорт жөніндегі разряды спортшының біліктілік кітапшасы негізінде толтырылады;
6. Әскер қатарына шақырылушының қандай мемлекетпен байланысы бары әскер қатарына шақырылушының сөзінен толтырылады.
7. Үшінші тармақ тіркеу бойынша комиссияның шешімі негізінде толтырылады.
8. Төртінші тармақ шақыру комиссиясының шешімі негізінде толтырылады.
9. Бесінші тармақта басқа аудандардан келген әскер қатарына шақырылушыларды әскери есепке алу туралы және олар шақырту учаскесін ауыстырған жағдайда әскери есептен шығару туралы мөрмен белгілер (9-қосымша) қойылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 8-тармағына
5-қосымша
БӘК командасы                     ҚР Қарулы Күштер түрі
N _________                       (әскер тегі) ___________________
ҚР ҚК Бас штабының командасы
N ______________________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Алфавиттік-есеп кітабы бойынша реттік нөмірі _______________
ӘСКЕР ҚАТАРЫНА ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЖЕКЕ ІСІ
__________________________________________________________________
(тегі,
__________________________________________________________________
аты-жөні)
19___ жылы туған ("____" ___________)
(күні мен айы)
Білімі ___________________________________________________________
Ұлты   ___________________________________________________________
Азаматтық мамандығы  _____________________________________________
Әскери даярлығы __________________________________________________
Спорттық разряды _________________________________________________
Кейінге қалдыру  _________________________________________________
Сотталғандығы  ___________________________________________________
________________ аудандық (қалалық) әскери комиссариат
___________________________________________ облысы
Мұқабаның сыртқы беті
Фотосурет үшін конверт
Жеке істе тұратын құжаттар
ТІЗІМДЕМЕСІ
1. Әскер қатарына шақырылушының есеп карточкасы.
2. Тууы туралы куәліктің көшірмесі.
3. Білімі туралы құжаттың көшірмесі.
4. Жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.

5. Справка о семейном положении.
6. Характеристика с места учебы или работы.
7. Лист изучения призывника.
8. Справка о рентгенологическом исследовании органов грудной клетки.
9. Другие документы о состоянии здоровья, семейного положения.
10. Сообщения органов внутренних дел, органов дознания и предварительного следствия, судебных органов о привлечении к уголовной ответственности, органов ЗАГСа о перемене фамилии, имени, отчества и другие документы, характеризующие личность призывника.
Порядок заполнения лицевой стороны обложки
личного дела призывника
1. В левом верхнем углу проставляется номер команды, установленный областным военным комиссариатом. В правом углу указывается род войск и проставляется номер команды, установленный Генеральным штабом.
2. В строке "Военная подготовка" указывается: какую специальность получил или по какой специальности готовится в ВТШ или средней профессионально-технической школе.
3. Личные дела хранятся: на лиц, призванных на срочную военную службу, - 5 лет, на лиц, не проходивших срочную военную службу, - в течение 2 лет после передачи их в запас (Учетная карта призывника на лиц, переданных в запас с оправдательными документами хранится 10 лет.).
Приложение 6
к п. 10 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Учтена по описи
N __________ 20 ___ г.
Книга
протоколов комиссий по приписке
граждан 19 __ года рождения
к призывному участку ______ района (города)
_______________ области
Начата "____" __________ 20 __ г.
Окончена "____" __________ 20 __ г.
___________________________________________________________________
N  |Фамилия,имя,|Год  |Жалоба на состоя-|Данные объек-|Реше-  |При-
п/п|  отчество  |рож- |ние здоровья,    |тивного об-  |ние ко-|ме-
|            |дения|анамнез (другие  |следования,  |миссии |ча-
|            |     |заявления призыв-|диагнозов    |       |ние
|            |     |ника)            |             |       |
-------------------------------------------------------------------
1 |      2     |  3  |        4        |      5      |   6   | 7
-------------------------------------------------------------------
Протокол N 7 от "_____" ___________ 20__г.
Вызывалось на приписку                                      - чел.
Из них повторно после медицинского обследования             - чел.
Не явилось на приписку по неизвестным причинам              - чел.
Явилось на приписку                                         - чел.
Из них признано:
годными к строевой службе                             - чел.
нуждается в лечении (медицинском наблюдении)          - чел.
негодными к военной службе в мирное время, годными к
нестроевой службе в военное время                           - чел.
негодными к военной службе с исключением
с воинского учета                                           - чел.
направлено на дополнительное обследование                   - чел.
Приписано
Не приписано
Председатель комиссии   _________________________________
(воинское звание, подпись)
Заместитель председателя комиссии _______________________
(подпись)
Члены комиссии: ______________________
(подпись)
______________________
(подпись)
______________________
(подпись)
Секретарь комиссии ______________________
(подпись)
Порядок ведения книги протоколов комиссии
по приписке граждан к призывному участку

5. Отбасы жағдайы туралы анықтама.
6. Оқу немесе жұмыс орнынан мінездеме.
7. Әскер қатарына шақырылушының зерделеу парағы.
8. Кеуде клеткалары органдарын рентгенологиялық зерттеу туралы анықтама.
9. Денсаулық жағдайы туралы, отбасы жағдайы туралы басқа да құжаттар.
10. Әскер қатарына шақырылушының жеке басын сипаттайтын ішкі істер органдарының, тексеру және алдын ала тергеу органдарының, қылмыстық  жауапкершілікке тартылуы туралы сот органдарының, тегін, аты-жөні және басқа құжаттардың өзгертілуі туралы АХАТ органдарының хабары.
Әскер қатарына шақырылушының жеке ісінің сыртқы
бетін толтыру тәртібі
1. Сол жақ жоғарғы бұрышқа облыстық әскери комиссариат белгілеген команда нөмірі қойылады. Оң жақ бұрышқа Бас штаб белгілеген әскер тегі көрсетіледі және команда нөмірі қойылады.
2. "Әскери даярлық" жолында қандай мамандық алғаны немесе ӘТМ-ге немесе орта кәсіптік-техникалық мектепте қандай мамандық бойынша даярланып жатқандығы көрсетіледі.
3. Мерзімді әскери қызметке шақырылғандардың жеке ісі - 5 жыл, мерзімді әскери қызметтен өтпегендердің жеке іс қағазы олар запасқа шығарылғаннан кейін 2 жыл сақталады (Әскер қатарына шақырылушылардың есеп картасы запасқа жіберілген адамдардың растайтын құжаттарымен 10 жыл сақталады).
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 10-тармағына
6-қосымша
Тізімдеме бойынша
есепке алынды
N __________ 20 ____ ж.
______________________ ОБЛЫСЫ _________________ АУДАНЫ (ҚАЛАСЫ) 19____ ЖЫЛЫ ТУҒАН АЗАМАТТАРДЫ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ ТІРКЕУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИССИЯ ХАТТАМАЛАРЫНЫҢ
КІТАБЫ
Басталды 20___ ж. "____" ___________
Аяқталды 20___ ж. "____" ___________
___________________________________________________________________
Р/с|  Тегі, |Туған|Денсаулық жағдайына|Объективті |Комиссия|Ескерту
N |аты-жөні|жылы |  шағымы, анамнез  |тексерулер,| шешімі |
|        |     | (әскер қатарына   |диагноздар |        |
|        |     |  шақырылушының    | деректері |        |
|        |     |  басқа өтініші)   |           |        |
___________________________________________________________________
1     2       3           4                5         6        7
___________________________________________________________________
20__ ж. "____" __________ N 7 хаттама _________
|        |     |                   |           |        |
|        |     |                   |           |        |
|        |     |                   |           |        |
|        |     |                   |           |        |
|        |     |                   |           |        |
Тіркеуге шақырылды                                     - адам
Оның ішінде медициналық тексеруден
кейін қайта тіркелгені                                 - адам
Белгісіз себептермен тіркеуге келмегені                - адам
Тіркеуге келгені                                       - адам
Олардың ішінде:
- саптық қызметке жарамдысы                     - адам
- емделуге мұқтаж (медициналық байқау)          - адам
- бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз,
соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды    - адам
- әскери есептен шығарумен әскери қызметке
жарамсыз                                        - адам
- қосымша тексеруге жіберілді                   - адам
Тіркелгені
Тіркелмегені
Комиссия төрағасы  _____________________________________
(әскери атағы, қолы)
Комиссия төрағасының орынбасары  _______________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: _____________________________________
(қолы)
_____________________________________
(қолы)
_____________________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы   _____________________________________
(қолы)
Шақыру учаскесіне азаматтарды тіркеу жөніндегі
комиссияның  хаттамалар кітабын жүргізу тәртібі

1. Книга является документом строгой отчетности. Она должна быть пронумерована, прошнурована, подписана районным (городским) военным комиссаром и заверена гербовой печатью. Указанная книга хранится на правах документов для служебного пользования. Допуск лиц к работе с этой книгой должен быть строго ограничен.
2. Записи в книге ведутся специально подготовленным для этого секретарем комиссии из числа медицинских сестер. Записи производятся разборчиво и аккуратно. Исправления и дополнения заверяются начальником второго отделения и печатью военного комиссариата.
3. В книгу записываются все граждане, включенные в список (Приложение 2), подлежащие явке на приписку, в том числе лица, страдающие тяжелыми заболеваниями, лишенные возможности личной явки на приписку.
4. Лица, направленные на дополнительное медицинское обследование, в книгу записываются дважды: в день, когда был направлен на обследование, и повторно, когда по ним было принято окончательное решение комиссией по приписке. При этом в графе 2 ниже фамилии, имени и отчества записывается "повторно".
5. Краткий анамнез и данные объективного, лабораторного, рентгенологического и других исследований, обосновывающего диагноз и решение комиссии на призывника, имеющего заболевания, вносятся в протокол комиссии.
При вынесении экспертного решения учитываются результаты исследования состояния здоровья и имеющиеся выписки из истории болезни.
Порядковые номера в протоколах ведутся: числителем - порядковые номера данного протокола, знаменателем, начиная с протокола N 2, - порядковые номера нарастающим итогом.
6. По завершении приписки в книге подводится общий итог результатов приписки граждан к призывным участкам.
7. Книга хранится 5 лет.
___________________________________________________________________
Номер | Дата |Прошло|                    Из них
|      |комис-|----------------------------------------------
|      |сию   |Годных|Нуждаю-|Негодных к |Негодных|Направлено
|      |по    |к     |щихся в|военной    |к воен- |на допол-
|      |при-  |строе-|лечении|службе в   |ной     |нительное
|      |писке |вой   |(меди- |мирное вре-|службе с|медицин-
|      |      |      |цинском|мя, годных |исключе-|ское
|      |      |      |наблю- |к нестрое- |нием с  |обследо-
|      |      |      |дении) |вой службе |воинско-|вание
|      |      |      |       |в военное  |го учета|
|      |      |      |       |время      |        |
-------------------------------------------------------------------
Всего
Из 16 направ-
ленных на
обследование
признано
после
обследования
Итого
-------------------------------------------------------------------
Приложение 7
к п. 19 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан

1. Кітап қатаң есеп беру құжаты болып табылады. Ол нөмірленуі, тігілуі, аудандық (қалалық) әскери комиссардың қолы қойылуы және елтаңбалы мөрмен куәландырылуы тиіс. Аталған кітап қызметтік пайдалану үшін құжаттар құқығында сақталады. Бұл кітаппен жұмыс істеуге адамдарды жіберу қатаң шектеулі болуы тиіс.
2. Кітаптағы жазуды бұл үшін медбикелер қатарынан арнайы даярланған комиссия хатшысы жүргізеді. Жазу түсінікті және ұқыпты жазылады. Түзетулер мен толықтырулар екінші бөлімшенің бастығымен және әскери комиссариаттың мөрімен куәландырылады.
3. Кітапқа тіркеуге келуге жататын, тізімге енгізілген (2-қосымша) барлық азаматтар, соның ішінде ауыр науқастан зардап шегуші, тіркеуге жеке келу мүмкіндігінен айырылған адамдар жазылады.
4. Қосымша медициналық тексеруге жіберілген тұлға кітапқа екі рет жазылады: тексеруге жіберілген және қайтадан сол бойынша тіркеу жөніндегі комиссияның соңғы шешімі қабылданған күні. Осыған орай 2-бағанда тегінен, аты-жөнінен төменірек "қайтадан" деп жазылады.
5. Ауруы бар шақырылушыға комиссияның диагноз қойып, шешім қабылдауына негіз болатын жан-жақты зертханалық, рентгенологиялық және басқа да тексерулердің қысқаша талдауы мен деректері комиссия хаттамасына енгізіледі.
Сараптамалық шешім шығару кезінде денсаулық жағдайын зерттеу мен ауру тарихынан алынған қолда бар көшірме нәтижелері ескеріледі.
Хаттамаларда реттік нөмірлер мынадай жолмен жүргізіледі: саналуы осы хаттаманың реттік нөмірі бойынша есептеледі, N 2 хаттамадан бастап реттік нөмірлер үдемелі жинақтаушы санмен қорытындыланады.
6. Тіркеу аяқталғаннан кейін кітапта шақыру учаскелерінде азаматтарды тіркеу нәтижелерінің жалпы қорытындысы шығарылады.
7. Кітап 5 жыл сақталады.
___________________________________________________________________
Нө. |Уақы.|Тіркеу |                Олардың ішінде
мірі| ты  |бойынша|________________________________________________
|     |комис. |саптық  |Емделуге | Бейбіт   |Әскери  | Қосымша
|     |сиядан |қызметке|мұктаждар| уақытта  |есептен | медици.
|     | өтті  |жарам.  |(медици. | әскери   | шығару.|  налық
|     |       |дылар   | налық   | қызметке |  мен   |тексеруге
|     |       |        |байқауға)| жарам.   |әскери  |жіберілді
|     |       |        |         | сыздар,  |қызметке|
|     |       |        |         |  соғыс   | жарам. |
|     |       |        |         |уақытында | сыздар |
|     |       |        |         | саптық   |        |
|     |       |        |         |  емес    |        |
|     |       |        |         | қызметке |        |
|     |       |        |         |жарамдылар|        |
___________________________________________________________________
Барлығы
Тексеруге жіберілген 16-дан тексеруден кейін танылғаны
Барлығы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"

от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Символ
Вооруженных Сил
Удостоверение
о приписке к призывному участку
Министерство обороны Республики Казахстан
Удостоверение
о приписке к призывному участку
Р N 000000
(Примечание РЦПИ: Текст Удостоверения на двух языках -
государственном и русском,
см. бумажный вариант)
___________________________________________________________________
(фамилия,
___________________________________________________________________
имя, отчество)
___________________________________________________________________
(число, месяц и год рождения)
"_____"_____________20____/г. прошел медицинскую комиссию и признан
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Приписан к призывному участку
_____________________________
_____________________________
Место для
фотокарточки
МП
_______________     Военный комиссар
__________________________
(воинское звание, подпись)
1. Общие сведения
1) Место рождения ___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2) Национальность ___________________________________________
3) Образование ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4) Гражданская специальность ________________________________
___________________________________________________________________
5) Семейное положение _______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Р N 000000
2. Прием на воинский учет и снятие с воинского учета
-------------------------------------------------------------------
Принят на воинский учет    |      Снят с воинского учета
-------------------------------------------------------------------
Р N 000000
3. Результат прохождения призывной комиссии
1. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Призывной комиссией при военном комиссариате. Явиться для
отправки в воинскую часть "___" _______ 20__ г. время _______ .
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
_____________________________________________________________

2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 19-тармағына
7-қосымша
ҚАРУЛЫ КҮШТЕРДІҢ
БЕЛГІСІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІНІҢ
шақыру учаскесіне тіркеу туралы
КУӘЛІК
Шақыру учаскесіне
тіркеу туралы
КУӘЛІК                    1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
ҚР N 000000                   1) Туған жері ____________________
_______________________________   __________________________________
(тегі, аты,                __________________________________
_______________________________   2) Ұлты __________________________
әкесінің аты)               3) Білімі ________________________
_______________________________   __________________________________
(туған күні, айы, жылы)         __________________________________
"___" ______ 20__ ж. медициналық  __________________________________
комиссиядан өтті және _________   __________________________________
_______________________________   __________________________________
Шақыру учаскесіне   4) Азаматтық мамандығы ___________
тіркелді            __________________________________
Фотосурет   _________________   __________________________________
орны      _________________   5) Отбасы жағдайы ________________
_________________   __________________________________
МО                           __________________________________
___________  Әскери комиссар     __________________________________
________________________
(әскери атағы, қолы)
ҚР N 000000                      ҚР N 000000
2. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ     3. ШАҚЫРУ КОМИССИЯСЫНАН ӨТУ
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ               НӘТИЖЕСІ
_______________________________  _________________________________
Әскери есепке |Әскери есептен   1. ________________________ облысы
алынды     |  шығарылды      _____әскери комиссариаты жанындағы
_______________________________  _____________ шақыру комиссиясынан
мерзімді әскери қызметке шақырылды.
Әскери бөлімге жіберу үшін 20_ жылы
"__" _______ сағ. ______ келсін
М.О.      Әскери комиссар
__________________________
(әскери атағы, қолы)
__________________________________

2. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Призывной комиссией при военном комиссариате. До отправки в
войска отпущен до особого распоряжения.
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
3. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
"__"________20__г.
Призывной комиссией при военном комиссариате ___________________________________________________________________
(указать вид отсрочки)
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
4. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
"__"________20__г.
Призывной комиссией при военном комиссариате
___________________________________________________________________
(указать вид отсрочки)
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
5. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
"__"________20__г.
Призывной комиссией при военном комиссариате
___________________________________________________________________
(указать вид отсрочки)
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
6. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
"__"________20__г.
Военным комиссариатом направлен на диспансерное
(амбулаторное, клиническое) обследование __________________________
___________________________________________________________________
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
Р N 000000
7. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Призывной комиссией при военном комиссариате, о призыве на
срочную военную службу аннулирован ("___"_________ 20 __ г. N протокола)
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)

2. ________________________ облысы
_____әскери комиссариаты жанындағы
___________________________ шақыру
комиссиясынан мерзімді әскери
қызметке шақырылды.
Айрықша өкім болғанға дейін
әскерлерге жіберілуден босатылды.
М.О.      Әскери комиссар
__________________________
(әскери атағы, қолы)
--------------------------------------------------------------------
_____________________________   5. ________________________ облысы
3. ____________________ облысы   ____________________________әскери
________________________әскери   комиссариаты жанындағы шақыру
комиссариаты жанындағы шақыру    комиссиясы 20_ жылы "__"_________
комиссиясы 20_ жылы "__"______   дейін шақырудан кейінге қалдыруды
дейін шақырудан кейінге          ұсынады. ________________________
қалдыруды ұсынады. ___________   __________________________________
(кейінге қалдырудың түрі
______________________________   __________________________________
(кейінге қалдырудың түрі               көрсетілсін)
______________________________
көрсетілсін)
М.О.      Әскери комиссар        М.О.      Әскери комиссар
________________________           ________________________
(әскери атағы, қолы)               (әскери атағы, қолы)
4. ____________________ облысы   6. _______________________________
________________________әскери   ______________ әскери комиссариаты
комиссариаты жанындағы шақыру    ___________________________ облысы
комиссиясы 20_ жылы "__"______   20_ жылы "__"______ диспансерлік
дейін шақырудан кейінге          (амбулаториялық, клиникалық)
қалдыруды ұсынады ____________   тексеруге жіберді _________________
______________________________   ___________________________________
(кейінге қалдырудың түрі      ___________________________________
______________________________
көрсетілсін)
М.О.      Әскери комиссар        М.О.      Әскери комиссар
______________________             ______________________
(әскери атағы, қолы)               (әскери атағы, қолы)
-------------------------------------------------------------------
ҚР N 000000                      ҚР N 000000
4. ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР
7. _____________________облысы    _________________________________
__________ әскери комиссариаты      Бастапқы әскери даярлықтан
жанындағы _____________ шақыру    қашан және қайда өтті. Әскери-
комиссиясы мерзімді әскери        техникалық мектепте немесе орта
қызметке шақыру туралы шешім.     кәсіптік-техникалық мектепте
нің күшін жойды (20_ жылы         қандай мамандық бойынша даярлықтан
"__"______ N _ хаттама)           өтеді немесе өтті. Қандай спорттық
разрядтары бар.
М.О.      Әскери комиссар
______________________
(әскери атағы, қолы)

8. __________________________________________________________
___________________________________________________________________
Призывной комиссией при военном комиссариате ("___" _______
20_г. время______).
М.П.                         Военный комиссар
______________________________
(воинское звание, подпись)
Р N 000000
4. Особые отметки
Когда и где прошел начальную военную подготовку. По какой специальности проходит или прошел подготовку в военно-технической школе или в средней профессионально-технической школе. Какие имеет спортивные разряды.
Р N 000000
5. Обязанности граждан Республики Казахстан,
приписанных к призывным участкам, и их ответственность
за нарушение правил воинского учета
1. Удостоверение о приписке является единым документом призывника - гражданина Республики Казахстан, приписанного к призывному участку.
2. Граждане Республики Казахстан, приписанные на основании статьи 12  Закона  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" к призывным участкам, по исполнению 18-летнего возраста становятся призывниками.
3. В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" призывники должны строго выполнять следующие требования:
1) по направлению военных комиссариатов посещать в обязательном порядке учебные организации, военно-технические школы, активно готовить себя к военной службе. Лица, не имеющие среднего образования, должны посещать учебные организации, к котором они прикреплены для обучения;
2) по назначению медицинских комиссий военных комиссариатов проходить в обязательном порядке амбулаторное или стационарное лечение в соответствующих лечебно-профилактических организациях;
3) активно участвовать в работе спортивных обществ и организаций, закалять себя физически, систематически заниматься физкультурой и спортом;
4) строго соблюдать установленные правила воинского учета. При убытии в другую местность на постоянное или временное (на срок свыше полутора месяцев) жительство, а в служебные командировки, на учебу в отпуск или для лечения (на срок свыше трех месяцев) или в случае перемены места жительства с переездом на территорию другого административного района лично являться в военные комиссариаты и подавать письменное заявление о снятии с воинского учета.
В 3-дневный срок со дня прибытия к новому месту жительства лично являться в военный комиссариат для приема (постановки) на воинский учет.
При изменении семейного положения, адреса места жительства, образования, места работы и должности не позднее чем в семидневный срок лично сообщать об этом в военно-учетный орган, в котором призывник состоит на воинском учете;

8. ____________________ облысы
__________ әскери комиссариаты
жанындағы _____________ шақыру
комиссиясынан мерзімді әскери
қызметке шақырылды. Әскери
бөлімге жіберу үшін (20_ жылы
"__"______ N _ хаттама)
М.О.      Әскери комиссар
______________________
(әскери атағы, қолы)
ҚР N 000000
5. МІНДЕТТЕР
Шақыру учаскелеріне тіркелген Қазақстан Республикасы азаматтарының міндеттері және олардың әскери есепте тұру ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілігі
1. Тіркеу туралы куәлік Қазақстан Республикасының азаматы - шақыру учаскесіне тіркелген шақырылушының бірден-бір құжаты болып табылады.
2. "Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  баптары негізінде шақыру учаскесіне тіркелген Қазақстан Республикасының азаматтары 18 жасқа толғаннан кейін шақырылушы болып табылады.
3. "Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес шақырылушылар мынадай талаптарды қатаң орындауы тиіс:
1) Әскери комиссариаттардың жолдамасы бойынша оқу ұйымдарына, әскери-техникалық мектептерге міндетті түрде барып, өзін белсенді түрде даярлауы. Орта білімі жоқ адамдар, олар оқу үшін бекітілген оқу орындарына тұруы;
2) әскери комиссариаттар медициналық комиссияларының тағайындауы бойынша тиісті емдеу-профилактикалық мекемелерде міндетті тәртіппен амбулаторлық немесе стационарлық емдеуден өтуі;
3) спорт қоғамдары мен ұйымдарының жұмысына белсене қатысуы, өз денесін шынықтыру, дене шынықтырумен және спортпен жүйелі шұғылдануы;
4) әскери есепте тұрудың белгіленген ережесін қатаң сақтауы. Тұрақты немесе уақытша тұруға (бір жарым айдан астам мерзімге) басқа жерге, ал қызметтік іссапарға, оқуға, демалысқа немесе емделу үшін (үш айдан астам мерзімге) кеткен кезде немесе тұрғылықты жерін ауыстырып басқа әкімшілік ауданының аумағына көшкен жағдайда әскери комиссариатқа өзі жеке келіп әскери есептен шығару туралы жазбаша өтініш беруі.
Жаңа тұрғылықты жерге келгеннен соң 3 күн ішінде әскери есепке қабылдау (тұру) үшін өзі комиссариатқа келуі.
Отбасы жағдайын, тұрғылықты мекен-жайын, білімін, жұмыс орнын және лауазымын өзгерткен кезде жеті күндік мерзімнен кешіктірмей шақырылушы әскери есепте тұратын әскери есепке алу органына бұл туралы жеке хабарлауы;

5) при объявлении приказов военных комиссаров о призыве граждан Республики Казахстан на срочную военную службу явиться на призывные участки, к которым приписаны, точно в сроки, указанные в приказах. Лица, временно выехавшие с места постоянного жительства, при объявлении призыва граждан на срочную военную службу должны немедленно возвратиться в пункты постоянного жительства и явиться в военные комиссариаты, в котором состоят на воинском учете;
6) перемена призывного участка допускается с 1 января до 1 апреля и с 1 июля до 1 октября. В другое время года перемена призывного участка может быть разрешена только: в случае перевода призывника администрацией на работу в другую местность; переезда на новое место жительства в другой район в составе семьи либо в связи с получением жилой площади; приема в учебную организацию, в которое убывает призывник для продолжения образования, и при направлении на работу по путевке соответствующих органов после окончания учебных организаций. Необходимость перемены призывного участка в период с 1 апреля по 1 июля и с 1 октября по 1 января должна быть подтверждена соответствующими документами, представляемым в военные комиссариаты.
4. Ответственность граждан Республики Казахстан за нарушение правил воинского учета и уклонение от явки в военные комиссариаты по вызову.
Граждане Республики Казахстан, приписанные к призывным участкам, за нарушение правил воинского учета, за неявку по вызову в военный комиссариат без уважительных причин, за умышленную порчу или небрежное хранение удостоверений о приписке к призывным участкам, повлекшее их утрату, за несвоевременное сообщение в учетный орган, где состоят на воинском учете, сведений об изменении адреса места жительства, образования, места работы, должности и неявку на призывные участки без уважительных причин для приписки несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 8
к п. 17 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Направление N _____
Гражданину __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
Вы направляетесь для стационарного обследования (лечения) ___
___________________________________________________________________
(наименование лечебно-профилактической организации
___________________________________________________________________
и адрес организации)
___________________________________________________________________
В лечебно-профилактическую организацию явиться к ____ час.
"____" ___________ 20__ г.
МП           _______________  районный (городской) военный комиссар
____________________________
(воинское звание, подпись)
"____" ___________ 20__ г.
-------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Извещение
Кому ________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность руководителя организации, фамилия, имя, отчество)
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О всеобщей
воинской обязанности и военной службе" ____________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
направляется для стационарного обследования (лечения) в ___________
___________________________________________________________________
(наименование лечебно-профилактической организации
___________________________________________________________________
и адрес организации)
В связи с этим прошу Вас предоставить ему время для прохождения
курса стационарного обследования (лечения).
МП          ________________ районный (городской) военный комиссар
___________________________
(воинское звание, подпись)
"____" ___________ 20__ г.
Приложение 9
к п. 19 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Формат 30х35
Образец
штампа о приеме на воинский учет и
снятии с воинского учета призывника
(Примечание РЦПИ: Текст Штампа на двух языках -
государственном и русском,
см. бумажный вариант)
__________________________
|                          |
|  _________________РВК    |
|  _________________обл.   |
|  "___" _______ 20 __ г.  |
|  Подпись _____________   |
|__________________________|
Приложение 10
к п. 20 Инструкции, утвержденной
Приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 февраля 2003 года N 60
"О введении в действие Инструкции
по подготовке и проведению приписки
граждан к призывным участкам"
Учтена на описи
N _________ 20 __ г.
Учетно-алфавитная книга
призывников 19 __ года рождения,
проживающих на территории
_____________________ района
__________________ области
Начата "____" ____________ 20 ___ г.
Окончена "____" ____________ 20 ___ г.
___________________________________________________________________
N  |Фамилия,|   Место  | Дата приписки к   |В какой военный комис-
п/п| имя и  |жительства|призывному участку.|сариат убыл, когда.
|отчество|          |Если прибыл, то из |Дата высылки личного
|        |          |какого военного    |дела и при каком
|        |          |комиссариата, дата |исходящем номере
|        |          |приема на воинский |
|        |          |учет и дата получе-|
|        |          |ния личного дела   |
-------------------------------------------------------------------
1 |    2   |     3    |        4          |          5
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________
Результаты прохождения районной (городской) призывной|Отметка о
комиссии                           |месте хране-
-----------------------------------------------------|ния личного
Отметка о призыве|Отметка о предостав-|Отметка о за- |дела призыв-
в Вооруженные    |лении отсрочки от   |числении в за-|ника
Силы Республики  |призыва. Основание и|пас или исклю-|
Казахстан. Когда,|до какого времени   |чении с воин- |
в составе какой  |предоставлена       |ского учета.  |
воинской команды |отсрочка            |Дата и номер  |
убыл             |                    |протокола при-|
|                    |зывной комис- |
|                    |сии           |
-------------------------------------------------------------------
6        |         7          |       8      |      9
-------------------------------------------------------------------
Порядок ведения учетно-алфавитной книги

5) Қазақстан Республикасының азаматтарын мерзімді әскери қызметке шақыру туралы әскери комиссардың бұйрығын жариялау кезінде шақыру учаскелеріне бұйрықтарда көрсетілген мерзімде тура келу. Тұрғылықты жерінен уақытша кеткен адамдар азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру жарияланысымен жедел тұрақты тұрғылықты жеріне келіп әскери есепте тұратын әскери комиссариатқа баруы;
6) шақыру учаскесінің өзгеруіне 1 қаңтардан 1 сәуірге дейін және 1 шілдеден 1 қазанға дейін рұқсат етіледі. Жылдың басқа уақытында шақыру учаскесін өзгерту тек: әкімшілік шақырылушыны басқа жерге жұмысқа жібергенде; отбасы құрамында басқа аудандағы жаңа мекен-жайға көшуге не тұрғын алаңын алуға байланысты көшкенде; білім алу үшін шақырылушы оқу орнынан қабылданғанда және оқу ұйымдарын бітіргеннен кейін тиісті органдардың жолдамасы бойынша жұмысқа жіберілген кезде ғана рұқсат етілуі мүмкін. Шақыру учаскесінің 1 сәуірден 1 шілдеге дейін және 1 қазаннан 1 қаңтарға дейінгі кезеңде өзгерту қажеттігі әскери комиссариатқа ұсынылатын құжаттармен расталуы қажет.
4. Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери есепке тұру ережелерін бұзғаны және шақыру бойынша әскери комиссариатқа барудан бас тартқаны үшін жауапты болады.
Шақыру учаскесіне тіркелген Қазақстан Республикасының азаматтары әскери есепте тұру ережелерін бұзғаны үшін, әскери комиссариаттың шақыруына дәлелсіз себептермен келмегені үшін, шақыру учаскесіне тіркеу жөніндегі куәлікті әдейі бүлдіргені немесе оның жоғалуына әкеп соқтырған ұқыпсыз ұстағаны үшін, өзі әскери есепте тұратын есепке алу органына тұратын мекен-жайының, жұмыс орнының және қызметінің өзгергені және тіркеу үшін дәлелсіз себептерсіз шақыру учаскесіне келмегені жөнінде мәліметтерді уақытылы хабарламағаны үшін қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 17-тармағына
8-қосымша
N ______ ЖОЛДАМА
Азамат _____________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы)
Сіз стационарлық тексерілу (емделу) үшін ___________________
__________________________________________________________________
(емдеу-алдын алу ұйымының атауы
___________________________________________________________________
және ұйымның мекен-жайы)
__________________________________________________ жіберілесіз.
Емдеу-алдын алу ұйымына сағ. _____ келіңіз.
20___ ж. "____" ______________
МО               Аудандық (қалалық) әскери комиссар _______________
_________________________
(әскери атағы, қолы)
20___ ж. "____"______________
--------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
ХАБАРЛАМА
Кімге _______________________________________________________
___________________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, тегі, аты-жөні)
"Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес ___________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
стационарлық тексеру (емделу) үшін ________________________________
___________________________________________________________________
(емдеу-алдын алу ұйымының атауы
___________________________________________________________________
және ұйымның мекен-жайы)
_______________________________________________________ жіберіледі.
Осыған байланысты Сіздің оған стационарлық тексеру (емделу)
курсынан өту үшін уақыт беруіңізді сұраймын.
МО               Аудандық (қалалық) әскери комиссар ________________
_________________________
(әскери атағы, қолы)
20___ ж. "____"_____________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 19-тармағына
9-қосымша
Әскер қатарына шақырылушыларды әскери
есепке алу және әскери есептен шығару туралы
МӨРТАҢБА ҮЛГІСІ
_______________________________________________
____________________________ АӘК
____________________________ обл
20__ ж. "___" __________________
Қолы ___________________________
_______________________________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің
"Азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді
дайындау және жүргізу жөніндегі
нұсқаулықты бекіту туралы"
2003 жылғы 24 ақпандағы N 60 бұйрығымен
бекітілген Нұсқаулықтың 20-тармағына
10-қосымша
N __ тізімдеме бойынша есепке алынды
20 ____ ж.
______________________________ОБЛЫСЫ ______________________________ АУДАНЫ
АУМАҒЫНДА ТҰРАТЫН 19____ ЖЫЛЫ ТУҒАН
ӘСКЕР ҚАТАРЫНА ШАҚЫРЫЛУШЫЛАРДЫҢ
АЛФАВИТТІК ЕСЕП КІТАБЫ
20__ж. "___" _______ басталды
20__ж. "___" _______ аяқталды
_____________________________________________________
р/с| Тегі,   |Тұрғы.|   Шақыру     | Қандай әскери
N |аты-жөні |лықты | учаскесіне   | комиссариатқа
|әкесінің | жері | тіркелген    |кетті, қашан.
|  аты    |      | күні. Егер   |  Жеке ісін
|         |      |келсе, қандай |  жіберу күні
|         |      |әскери комис. |  және қандай
|         |      | сариаттан,   |шығыс нөмірімен
|         |      |әскери есепке |
|         |      | алынған күні |
|         |      |және жеке ісін|
|         |      |  алған күні  |
_____________________________________________________
1      2        3         4               5
_____________________________________________________
таблицаның жалғасы
_______________________________________________________________
Аудандық (қалалық) шақыру                |Шақырылушының
комиссиясынан өту нәтижелері               | ісін сақтау
________________________________________________| орны туралы
Қазақстан     |Шақыруды кейінге| Запасқа қосу  |    белгі
Республикасы   |қалдыруды ұсыну | немесе әскери |
Қарулы       | туралы белгі.  |есептен шығару |
Күштеріне     |Негіздеме және  |туралы белгі.  |
шақыру туралы  | қай уақытқа    |    Шақыру     |
белгі. Қашан,  | дейін кейінге  |  комиссиясы   |
қандай әскери  |қалдыру ұсынылды| хаттамасының  |
команданың     |                |  күні және    |
құрамында кетті|                |    нөмірі     |
_______________________________________________________________
6                  7                8              9
_______________________________________________________________
Алфавиттік-есеп кітабын жүргізу тәртібі

1. Учетно-алфавитная книга является документом строгой отчетности. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, подписана районным (городским) военным комиссаром и заверена гербовой печатью. Допуск лиц к работе с книгами должен быть строго ограничен.
2. В учетно-алфавитную книгу заносятся все призывники, приписанные к призывному участку, в том числе признанные негодными в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время, негодными к военной службе с исключением с воинского учета, прибывшие на воинский учет из других военных комиссариатов, а также прибывшие после проведения приписки граждан к призывным участкам.
3. Лица, не достигшие 27-летнего возраста, состоящие в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, признанные при медицинском переосвидетельствовании годными к срочной военной службе в мирное время, в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" восстанавливаются на воинский учет призывников и в учетно-алфавитную книгу записываются заново со ссылкой на номер и дату протокола врачебной комиссии, вынесшей решение о восстановлении на воинский учет призывников.
Книга хранится 75 лет.

1. Алфавиттік есеп кітабы қатаң түрде есеп беру құжаты болып саналады. Кітап нөмірленеді, тігіледі, мөрленеді, аудандық (қалалық) әскери комиссардың қолы қойылады және сүргілі елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Адамдардың кітаппен жұмыс істеуіне рұқсат беру қатаң шектелген.
2. Алфавиттік есеп кітабына шақыру учаскесіне тіркелген барлық әскер қатарына шақырылушылар, оның ішінде бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды, әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз деп танылғандар, әскери есепке басқа әскери комиссариаттардан келгендер, сондай-ақ шақыру учаскелеріне азаматтарды тіркегеннен кейін келгендер енгізіледі.
3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде запаста тұратын, медициналық қайта куәландыру кезінде бейбіт уақытта мерзімді әскери қызметке жарамды деп танылған, 27 жасқа толмаған адамдар "Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әскер қатарына шақырылушылардың әскери есебіне қайта алынады, осы жөнінде шешім шығарған дәрігерлік комиссия хаттамасының нөмірі мен күніне сілтеме жасай отырып, алфавиттік-есеп кітабына жаңадан жазылады.
Кітап 75 жыл сақталады.