Об утверждении Правил по ветеринарному клеймению мяса
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 140. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2003 года № 2236. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июня 2002 года приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по ветеринарному клеймению мяса.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с его территориальными инспекциями областей, городов Астаны и Алматы, в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
приказом Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2003 г. № 140
Правила
по ветеринарному клеймению мяса
1. Общие положения
1. Настоящие Правила  по ветеринарному клеймению мяса (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года и  устанавливают единый порядок клеймения мяса и мясопродуктов (субпродукты).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Мясо и мясопродукты (субпродукты) всех видов сельскохозяйственных и диких животных, в том числе птицы, подлежат обязательному клеймению ветеринарными клеймами и штампами в соответствии с требованиями настоящих Правил.
3. Руководитель подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, соответствующей административно-территориальной единицы формирует список ветеринарных врачей, осуществляющих клеймение мяса, с присвоением им личных номеров.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Еттерге таңба басу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2003 жылғы 19 наурыздағы N 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 18 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2236. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 маусымдағы "Ветеринария туралы" Заңының 8 бабының 9) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Ұсынылып отырған Еттерге таңба басу Ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің агроөнеркәсіп кешенінің мемлекеттік инспекция Комитеті облыс, Астана, Алматы қалаларының аумақтық инспекцияларымен бірлесіп заңнамада бекітілген тәртіпте осы бұйрықтан туындайтын керекті шараларды қабылдасын.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнен мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнің
орынбасары - Министр
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы Министрлiгiнiң
2003 жылғы 19 наурыздағы
N 140 бұйрығымен Бекiтiлген
Етке ветеринариялық таңба қою
Ережесi
1. Жалпы бөлiм
1. Етке ветеринариялық таңба қою Ережесi (одан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi "Ветеринария туралы" Заңының 8 бабының 9) тармақшасына сәйкес дайындалған және ет, ет өнiмдерiне (қосымша өнiмдерге) таңба қоюдың бiрыңғай ретiн белгiлейдi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Барлық ауыл шаруашылығы және жабайы жануарлардан, сонымен қатар құстардан алынған ет және ет тағамдарына (қосымша өнiмдерге) осы Ереженiң талабы бойынша мiндеттi түрде ветеринариялық таңба және штампалар қойылуы тиiс.
3. Ветеринария саласындағы қызметті атқаратын тиісті әкімшілік аумақтың жергілікті атқарушы органының бөлімше басшысы еттерге таңба қоятын ветеринариялық дәрігерлерге жеке нөмір беріп олардың тізімін құрады.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

4. Ветеринарные клейма и штампы изготавливаются из бронзы или другого нержавеющего металла, установленных форм и размеров с глубоким вырезанным ободком, цифрами и буквами с целью получения четкого оттиска на поверхности мяса, в установленном порядке с письменного разрешения руководителя подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. Ветеринарные клейма хранятся у ветеринарного врача, получившего право клеймения мяса, в условиях, полностью исключающих несанкцированное их применение.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Ветеринарные клейма и штампы
7. Для клеймения мяса и мясопродуктов (субпродуктов) устанавливаются ветеринарные клейма и штампы в соответствии с приложением к настоящим Правилам.
8. Ветеринарные клейма овальной и прямоугольной формы, а также ветеринарные штампы включают в себя информацию согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
9. Овальное ветеринарное клеймо формы 1 ставится на мясо и мясопродукты ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы или подразделения производственного контроля на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы. Наличие овального ветеринарного клейма подтверждает, что ветеринарно-санитарная экспертиза проведена и продукция является безопасной.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Прямоугольное ветеринарное клеймо "Предварительный осмотр" ставится ветеринарными врачами подразделений местных исполнительных органов по результатам предубойного осмотра животных и послеубойного осмотра туш и органов на убойных площадках.
Туш и органы с ветеринарным клеймом прямоугольной формы "Предварительный осмотр" направляется для прохождения ветеринарно-санитарную экспертизу в лабораторию ветеринарно-санитарной экспертизы.

4. Ветеринариялық таңба және штампы ветеринария саласындағы қызметті атқаратын тиісті әкімшілік аумақтың жергілікті атқарушы органының бөлімше басшысы рұқсатымен арнайы белгiленген тәртiп бойынша етте айқын таңба қалу мақсатында бронзы немесе басқадай тот баспайтын металдардан белгiленген нысанда және көлемде, терең етiп ойылған шетiмен, сандарымен, әрiптерiмен дайындалады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
5. Алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6. Таңба оны басуға рұқсаты бар ветеринариялық дәрігерлерде ғана, рұқсатсыз қолданылып қойылмайтын жағдайларда сақталуы тиiс.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Ветеринариялық таңба және-ветеринариялық штампалар
7. Еттердi, ет өнiмдерiн (қосымша өнiмдердi) таңбалауға ветеринариялық таңбалар мен штампалар осы Ереженiң 1 қосымшасына сәйкес белгiленедi.
8. Сопақша және тік тікбұрышты ветеринариялық таңбаларда, сонымен қатар ветеринариялық мөртабандарда осы ереженің 1-қосымшасына сәйкес ақпараттар көрсетіледі.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
9. 1 формадағы сопақша ветеринариялық таңбаларды лабораториялардың ветеринариялық дәрігерлері немесе сою пункттерінің немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық-санитарлық сараптамасының қорытындысы бойынша қойылады. Ветеринариялық сопақша таңбаның болуы ветеринариялық-санитарлық сараптаманың жүргізілгендігін және өнімнің қауіпсіз екендігін растайды.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
10. Тік бұрышты ветеринариялық таңба "Алдын ала тексеру" жергілікті атқарушы органдардың ветеринариялық дәрігерлерінің сою алдындағы малды тексеру және сойылғаннан кейінгі ұшаны және органдарды тексеру қорытындысы бойынша сою алаңдарында қойылады.
Тік бұрышты ветеринариялық таңба "Алдын ала тексеру" қойылған ұша және ішкі органдар ветеринариялық-санитарлық сараптама өту үшін ветеринариялық-санитарлық лабораторияларға жіберіледі.

По результатам проведенных исследований рядом с прямоугольным ветеринарным клеймом ставится овальное ветеринарное клеймо ветеринарным врачом лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы формы 1 или формы 2.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
11. Мясо и мясопродукты, подлежащие обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке клеймятся ветеринарными штампами указывающие порядок использования мяса и мясопродуктов в соответствии с законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
12. Для клеймения субпродуктов, мяса кроликов и птицы применяют ветеринарные клеймо овальной формы, как указано в пункте 9 настоящих Правил, но меньшего размера.
13. На мясоперерабатывающих предприятиях, птицефабриках допускается применять электроклеймо без ободка с обозначением цифр 1 или 2 (в зависимости от категории мяса птиц), которое ставится на наружную сторону голени птицы. При упаковке тушек в пакеты из полимерной пленки маркировку вида и категории мяса птицы наносят непосредственно на пакеты типографическим способом.
14. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
15. Реализация мяса и мясопродуктов разрешается только при наличии ветеринарного клейма овальной формы.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Порядок клеймения мяса и мясопродуктов
(субпродуктов)
16. На мясо всех видов животных оттиск ветеринарного клейма или штампа ставится в следующем порядке:
на мясные туши и полутуши - по одному в области каждой лопатки и бедра;
на каждую четвертину, куски шпига - по одному клейму;
на голову, сердце, язык, легкие, печень, почки - по одному клейму путем наклеивания одной этикетки с оттисками ветеринарного клейма (обязательно для лабораторной ветеринарно-санитарной экспертизы);
на тушки кроликов и нутрий ставят два клейма - по одному в области лопатки и на наружной стороне бедра;
на объектах внутренней торговли на тушки птицы ставят одно клеймо на шейке или наружной поверхности бедра (аналогично проводят и клеймение дичи);
на мясоперерабатывающих предприятиях, птицекомбинатах и птицефабриках ставят электроклеймо на наружную поверхность голени: у тушек цыплят, кур, утят, цесарок - на одну ногу; у тушек уток, гусят, гусей, индюшат и индеек - на обе ноги;
на тушки птицы, подлежащие промышленной переработке, ставят в области спины электроклеймо "п".
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Зерттеу қорытындысы бойынша тік бұрышты ветеринариялық таңбаның қатарына ветеринариялық-санитарлық лабораторияның ветеринариялық дәрігерімен сопақша ветеринариялық таңба 1 немесе 2 формадағы қойылады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
11. Залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға) немесе қайта өңдеуге жататын ет және ет өнімдері Қазақстан Республикасының ветеринария саласының заңнамаларына сәйкес ет және ет өнімдерінің қолдану тәртібін көрсететін ветеринариялық мөртабандармен таңбаланады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
12. Қосымша өнiмдердi, қоянның, құстың етiн таңбалауға осы ереженiң 8 тармағындағыдай сопақша ветеринариялық таңба тек кiшкене көлемдегi қолданылады.
13. Ет өңдейтiн өндiрiстерде, құс фабрикаларында электроклеймо қолдануға болады, 1 немесе 2 сандарымен (құс етiнiң категориясына қарай), құстың аяғының сыртқы жағына қойылады.
Ұшаны полимерлi пакеттерге қаптағанда түрiн категориясын пакет сыртына типографиялық жолмен қояды.
14. Алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
15. Ет және ет өнiмдерiн сату тек сопақша нысандағы таңба болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Еттердi және олардан алынған қосымша
өнiмдердi таңбалау тәртiбi
16. Барлық жануарлар еттерiне ветеринариялық таңба немесе штампаларды төменгi тәртiпте қойылады:
ет ұшаларымен және жартылай ұшаларға - бiрден әр жауырынға және жамбасқа;
әр төрт бөлiкке, шпиктiң бөлiктерiне - бiрден;
басқа, жүрекке, тiлге, өкпеге, бауырға, бүйрекке - бiрден (ветеринариялық-санитариялық сараптау лабораториялары мiндеттi түрде);
қоян мен нутрий ұшаларына 2 таңба; бiр-бiрден жауырынмен жамбастың сыртқы жағына;
ішкі сауда объектілерінде құстың ұшаларына бiр таңба мойынға немесе жамбастың сыртқы жағына (жабайы құстардың еттерi де осылай таңбаланады);
ет өңдейтiн кәсiпорындарда, құс комбинаттарында, құс фабрикаларында жiлiншiктiң сыртқы жағына электроклеймо қойылады: тауықтың, үйректiң, ұшаларында - бiр аяғына; үйректiң, қаздың, күрке тауықтың - екi аяғына;
өндiрiстiк қайта өңдеуге жататын құстардың жотасына электроклеймо "п" қойылады.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

17. Мясо лошадей, верблюдов, оленей, медведей, ослов, мулов, хряков, прошедших ветеринарно-санитарную экспертизу, клеймят ветеринарным клеймом и ставят рядом дополнительный штамп, указывающий вид мяса и мясопродуктов.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. На жир-сырец клеймо не ставят, а наклеивают несколько этикеток с оттиском ветеринарного клейма.
19. На мясо и субпродукты, подлежащих выпуску только после обезвреживания (обеззараживание) и направляемых для переработки на колбасу и другие изделия, должен быть поставлен только ветеринарный штамп, обозначающий метод обезвреживания (обеззараживания), или диагноз, а овальное клеймо не ставится.
20. На тару с тушками птицы, подлежащей обезвреживанию (обеззараживанию), наклеивают несколько этикеток с оттисками ветеринарных штампов, обозначающих согласно правилам ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и мясопродуктов способ обезвреживания: "Проварка", "На консервы" и другие.
21. На туши (тушки) всех видов животных, включая птиц и кроликов, признанных по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы непригодными на пищевые цели, ставят не менее 3-4 оттисков ветеринарного штампа с надписью "Утиль".
22. Мясо и мясопродукты (субпродукты), изменившие свои ветеринарно-санитарные характеристики в результате нарушения условий хранения или транспортировки, подлежат повторной ветеринарно-санитарной экспертизе и переклеймению с нанесением штампов согласно пунктам 11 и 16 настоящих Правил с предварительным удалением оттисков клейм овальной формы.
4. Ответственность
Сноска. Раздел 4 исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам по ветеринарному
клеймению мяса
Образцы ветеринарных клейм и штампов
для клеймения мяса и продуктов убоя
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2010 № 765 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Клеймо овальной формы 1.
KZ F01/U2-0001 - учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии Правилам присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2009 года № 1755 (далее - Постановление):
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.

17. Ветеринариялық-санитариялық сараптаудан өткен жылқы, түйе, бұғы, аю, есек, қабандар еттерiне ветеринариялық таңбаға қосымша осы Ереженiң 14 тармағына сәйкес штампы қойлады.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
18. Жануарлардан алынған майларға таңба қойылмайды, ветеринариялық таңба қойылған этикетка қыстырылады.
19. Залалсыздандыруға (зиянсыздандыруға) жататын ет және олардан алынатын қосымша өнiмдер шұжыққа, басқада өнiмдерге жөнелтiлгендерi не тек залалсыздандыру әдiсi немесе диагнозы көрсетiлген ветеринариялық штампы қойылады, сопақша таңба қойылмайды.
20. Залалсыздандыруға (зиянсыздандыруға) жататын құстардың еттерiнiң ыдысына ет және ет өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптау ережесiне сәйкес залалсыздандыру әдiсi "Қайнатуға", "Консервiге" және тағы басқа әдiстерi көрсетiлген ветеринариялық таңба қойылған этикеткалар желiмделiнедi.
21. Барлық жануарлар ұшаларына (құстар мен қояндар) ветеринариялық-санитариялық сараптау қорытындысы бойынша тамаққа жарамсыз деп табылғандарына 3-4 ветеринариялық таңба "Утильге" қойылады.
22. Сақталу, тасымалдау кезiнде қойылатын талаптардың бұзылу салдарынан өзiнiң ветеринариялық-санитариялық белгiсiн жойған еттер қайтадан ветеринариялық-санитариялық сараптаудан өтiп бұрынғы қойылған белгi алдын ала алынып тасталынады және қайтадан таңбалау осы Ереженiң 11 және 16 тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту: 4-бөлім алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
2003 жылғы 19 наурыздағы
N 140 бұйрығымен бекітілген
Етке ветеринариялық таңба қою
Ережесiне қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.12.20 N 765 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Еттерді таңбалауға арналған ветеринариялық таңбалардың және мөртабандардың үлгісі
1. Сопақша формадағы таңба.
KZ F 01/U2-0001 – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 қарашадағы № 1755 қаулысымен бекітілген жануарлар өсiрудi, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау және өткiзу жөнiндегi ұйымдарға есептiк нөмiрлер беру ережесіне (бұдан әрі - Қаулы) сәйкес берілген малдарды сойған сою пункттері немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.

Размер: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
2. Овальное клеймо формы 2.
"ЖК "ВЕТСАРАПТАМА" - наименование лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
KZ - литерный код Республики Казахстан;
F 01 - код области и района, на территории которых расположена лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы, присвоенный в соответствии с приложением 1 к Постановлению;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 40 (± 5) х 60 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров.
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
3. Клеймо овальной формы (меньшего размера) для клеймения мяса кроликов, птицы, нутрий и других мелких животных.
KZ F01/U2-0001 - учетный номер убойного пункта или мясоперерабатывающего предприятия, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размер: 25(± 3) х 40 (± 5) миллиметров.
Ширина ободка - 1(± 0,2) миллиметров.
Высота букв и цифр - 6 (± 2) миллиметров.
4. Клеймо прямоугольной формы.
KZ F 02/U2-0001 - временный учетный номер убойной площадки, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40(± 5) х 70(± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
5. Ветеринарные штампы.
KZ F 02/U2-0001 - учетный номер объекта производства, на котором произведен убой животного, присвоенный в соответствии с Постановлением:
первый символ - код страны - KZ;
второй символ - литерный код области;
третий символ - порядковый номер района;
четвертый символ - код вида деятельности объекта производства;
пятый символ - порядковый номер объекта производства;
1 - личный номер ветеринарного врача, осуществляющего клеймение.
Размеры: 40 (± 5) х 70 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;
Высота букв и цифр - 10 (± 2) миллиметров.
6. Дополнительные штампы.
Размеры: 20 (± 3) х 50 (± 5) миллиметров;
Ширина ободка - 1,5 (± 0,3) миллиметров;

Өлшемі: 40(± 5)х60(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 0,2) миллиметр.
2. 2 формадағы сопақша таңба.
"ЖК ВЕТСАРАПТАМА" – ветеринариялық-санитарлық лабораторияның атауы;
KZ – Қазақстан Республикасының литерлік коды;
F 01 – Қаулының 1 қосымшаға сәйкес берілген аумағында ветеринариялық-санитарлық лабораториялар орналасқан облыстың және ауданның коды:
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5) х 60(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
3. Құстардың, қоян еттерін, саз құндыздар және ұсақ малдардың еттерін таңбалайтын (кіші көлемдегі) сопақша таңба.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген сою пункттері немесе ет өңдейтін кәсіпорындардың есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 25(± 3)х40(± 5) миллиметр.
Шетінің ені – 1(± 0,2) миллиметр.
Әріптердің және сандардың биіктігі - 6 миллиметр.
4. Тік бұрышты таңбаның формасы.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген малдарды сойған сою алаңдарының есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5)х70(± 5) миллиметр;
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
5. Ветеринариялық мөртабандар.
KZ F 01/U2-0001 – Қаулыға сәйкес берілген өндіріс объектілерінің есептік нөмірі:
бiрiншi белгi – елдiң коды – КZ;
екiншi белгi – облыстың литерлiк коды;
үшiншi белгi – ауданның реттiк нөмiрi;
төртiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң қызмет түрi;
бесiншi белгi – өндiрiс объектiсiнiң реттiк нөмiрi;
1-Таңба қоятын ветеринар дәрігерінің жеке нөмірі.
Өлшемі: 40(± 5) х70(± 5) миллиметр;
Шетінің ені – 1,5(± 0,3) миллиметр;
Әріптердің және сандардың биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
6. Қосымша мөртабандар.
Өлшемі: 20 (± 3)х50(± 5) миллиметр;
Шетінің ені - 1,5(± 0,3) миллиметр;

Высота букв - 10 (± 2) миллиметров.
7. Электроклейма для тушек птиц на птицеперерабатывающих предприятиях.
1    2    Қ
1 - птица первой категории;
2 - птица второй категории;
Қ - на промышленную переработку.
Высота цифр и буквы - 20 (± 4) миллиметров.

Әріптердің биіктігі – 10(± 2) миллиметр.
7. Құс өңдейтін кәсіпорындарда құс ұшаларына қойылатын электротаңба.
1                 2                  Қ
1 – бірінші категориядағы құс;
2 – екінші категориядағы құс;
Қ – өнеркәсіптік қайта өңдеуге.
Әріптердің және сандардың биіктігі – 20(± 4) миллиметр.