О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 554 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1748
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года N 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 2003 года N 2277. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 сентября 2005 года N 108 (V053894) (порядок введения в действие см. п.2 пост. от 15 сентября 2005 года N 108)
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих выпуск, размещение, обращение и погашение краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года  N 554  "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1748, опубликованное 28 января - 10 февраля 2002 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 3 (226) следующие изменения и дополнения:
в Правилах выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 5 слова "Метод аукциона - метод размещения" заменить словами "Аукцион - размещение";
в пункте 6 слова "Метод доразмещения - метод размещения" заменить словами "Доразмещение - размещение";
в пункте 7 слова "выпускается в обращение Национальным Банком со сроком обращения до 91 дня и" исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Условия выпуска, размещения и срок обращения краткосрочных нот устанавливаются Национальным Банком в соответствии с целями денежно-кредитной политики.";
в пункте 15:
в абзаце первом слова "следующими методами" заменить словом "путем";
в подпунктах 1) и 2) слово "методом" заменить словом "проведения";
в подпункте 3) слово "методом" исключить;

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1748 тiркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 554 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 16 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2277. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 108 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 108   қаулысымен .
___________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығаруды, орналастыруды, айналысқа шығаруды және өтеудi реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 554  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1748 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2002 жылғы 28 қаңтар-10 ақпандағы N 3 (226) жарияланған) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiнiң:
5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5 Аукцион - ең жоғары дисконттелген бағадан бастап және аукционның жарияланған талаптары шегінде кесiмдi бағамен аяқталатын (бағалардың көптiгiн қанағаттандыратын) Бастапқы агенттiң өтiнiмдерiнде көрсетiлген дисконттелген баға бойынша тиiстi эмиссияның қысқа мерзiмдi ноттарын орналастыру.";
6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қосымша орналастыру - тиістi эмиссияның қысқа мерзiмдi ноттарының қосымша көлемiн аукционда қалыптасқан орташа алғандағы дисконттелген баға бойынша орналастыру.";
7-тармақтағы бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қысқа мерзiмдi нот эмиссиялық мемлекеттiк дисконттелген құжаттамасыз бағалы қағаз болып табылады."
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қысқа мерзiмдi ноттарды шығару, орналастыру шарттарын және айналыс мерзiмiн Ұлттық Банк ақша-кредит саясаты мақсаттарына сәйкес белгiлейдi.";
15-тармақтың:
бiрiншi абзацындағы "мынадай әдiстермен" деген сөздер "былайша" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақтардағы "әдiсiмен" деген сөз "арқылы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "әдiсiмен" деген сөз алынып тасталсын;

дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Национальный Банк в случае незначительного объема и неудовлетворительных ценовых условий, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, вправе объявить размещение краткосрочных нот несостоявшимся. Объявление размещения несостоявшимся утверждается распоряжением заместителя Председателя, курирующего уполномоченное подразделение.";
в пункте 19 цифры "364" заменить цифрами "365";
в пункте 37 слова "по методу доразмещения" заменить словами "при доразмещении";
в пункте 39 слова "метода аукциона и метода доразмещения" заменить словами "аукциона и доразмещения";
в пункте 41 слово "методом" заменить словами "путем проведения";
в пункте 42 и далее по всему тексту слова "поручение "депо", "поручений "депо", "поручения "депо", заменить соответственно словом "приказ", "приказов", "приказы";
в пункте 44 слова "пунктам поручений" заменить словами "пунктам приказов";
в пункте 46 слово "поручения" заменить словом "приказа";
в пункте 51 слова "на аукционе" исключить;
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Обращение краткосрочных нот, подлежащих погашению, завершается за один рабочий день до даты погашения или даты досрочного погашения.";
пункт 54 после слова "погашения" дополнить словами "или даты досрочного погашения";
дополнить пунктом 71 следующего содержания:
"71. Взаимоотношения Центрального депозитария и Национального Банка, а также Первичных агентов по исполнению приказов и переводу денег регулируются соответствующими договорами.";
в приложении 1:
пункт 2.1.4. изложить в следующей редакции:
"2.1.4. Производить погашения краткосрочных нот в соответствии с Правилами.";
в пункте 2.2.2. слова "удовлетворенных на аукционе краткосрочных нот заявок" заменить словами "приобретенных краткосрочных нот";
в пункте 2.3. слово "аукционах" заменить словом "размещениях";
в пункте 2.4.5. слово "аукционе" заменить словом "размещении";
пункт 2.4.6. изложить в следующей редакции:
"2.4.6. Обеспечить поступление денег в оплату приобретенных краткосрочных нот в соответствии с Правилами не позднее 17.00. соответствующего дня оплаты. В случае поступления денег в оплату приобретенных краткосрочных нот после 17.00. задержка поступления денег рассматривается как поступление денег с просрочкой на один день;";
в пункте 3.2. слова "на аукционе" исключить;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении 3:
в названии приложения после слова "ведомость" дополнить словом "аукциона", слово "срок" заменить словом "дата";
в приложении 4:
в первой строке второго столбца таблицы слова "Регистрационный код" заменить словами "Счет "депо";
в приложении 5:
в названии приложения после слова "ведомость" дополнить словом "доразмещения", слово "срок" заменить словом "дата".

мынадай мазмұндағы 16-1 тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Ұлттық Банк ақша-кредит саясаты мiндеттерiн орындауға көлемi мардымсыз және бағалар талабы қанағаттанғысыз болған жағдайда қысқа мерзiмдi ноттар орналастырылмады деп жариялауға құқылы. Орналастырылмағаны жөнiндегi хабарлама Төрағаның уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн орынбасарының өкiмiмен бекiтiледi.";
19-тармақтағы "364" деген сандар "365" деген сандармен ауыстырылсын;
37-тармақтағы "Қосымша орналастыру әдiсi бойынша" деген сөздер "Қосымша орналастырған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақтағы "Аукцион және қосымша орналастыру әдiстерiн" деген сөздер "Аукционды және қосымша орналастыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақтағы "әдiсiмен" деген сөз "өткiзу арқылы" деген сөзбен ауыстырылсын;
42-тармақтағы және бұдан ары бүкiл мәтiн бойынша "депо" тапсырмасы", "депо" тапсырмасын", "депо" тапсырмаларының" деген сөздер "бұйрық", "бұйрықты", "бұйрықтардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
44-тармақтағы "тапсырмалардың тек сәйкес келген тармақтары" деген сөздер "бұйрықтардың тек сәйкес келген тармақтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
46-тармақтағы "тапсырманы" деген сөз "бұйрықты" деген сөзбен ауыстырылсын;
51-тармақтағы "аукционда" деген сөз алынып тасталсын;
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Өтелуге жататын қысқа мерзiмдi ноттардың айналысы өтеу күнiне дейiн немесе мерзiмiнен бұрын өтеу күнiне дейiн бiр жұмыс күнi бұрын аяқталады.";
54-тармақтағы "өтеу" деген сөзден кейiн "немесе мерзiмiнен бұрын өтеу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 71-тармақпен толықтырылсын:
"71. Орталық депозитарий мен Ұлттық Банктiң, сондай-ақ Бастапқы агенттердiң бұйрықтарды орындау және ақша аудару жөнiндегі өзара қарым-қатынастары тиiстi шарттармен реттеледi.";
1-қосымшаның:
2.1.4 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.4. Қысқа мерзiмдi ноттар Ережеге сәйкес өтелсiн.";
2.2.2. тармақтағы "аукционда қанағаттандырылған қысқа мерзiмді ноттар өтiнiмдерiнiң" деген сөздер "сатып алынған қысқа мерзiмді ноттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2.3. тармақтағы "аукциондарына" деген сөз "орналастыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
2.4.5. тармақтағы "аукционға" деген сөз "орналастыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
2.4.6. тармақ мынадай редакцияда жазылсын.
"2.4.6. Ережеге сәйкес сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттардың ақысын төлеуге тиiстi ақы төлеу күнi сағат 17.00-ден кешiктiрмей ақшаның түсуiн қамтамасыз етсiн. Сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттардың ақысын төлеуге ақша сағат 17.00-ден кейiн түскен жағдайда ақша түсуiнiң кешiгуi ақша бiр күнге кешiктiріліп түстi деп қаралады;";
3.2. тармақтағы "аукционда" деген сөз алынып тасталсын;
2-қосымша осы қаулының Қосымшасына сай редакцияда жазылсын;
3-қосымшада:
қосымшаның атауындағы "жиынтық ведомосi" деген сөздердiң алдына "аукционның" деген сөзбен толықтырылсын, "мерзiмi" деген сөз "күнi" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-қосымшада:
кестенiң екiншi бағанының бірiнші жолындағы "тiркеу коды" деген сөздер "депо" шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-қосымшада:
қосымша атауының "жиынтық ведомосi" деген сөздердiң алдына "қосымша орналастырудың" деген сөздермен толықтырылсын, "мерзiмi" деген сөз "күнi" деген сөзбен ауыстырылсын.

2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 10 апреля 2003 года
N 109 "О внесении изменений и
дополнений в постановление
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554
"Об утверждении Правил выпуска,
размещения, обращения и погашения
краткосрочных нот Национального
Банка Республики Казахстан"
"Приложение 2
к Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения краткосрочных
нот Национального Банка Республики
Казахстан, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554
__________________
исходящий номер
"___"____________200__ г.
Заявка
на покупку краткосрочных нот Национального Банка
Республики Казахстан на ____________ (указывается
вид размещения (аукцион, доразмещение)
по выпуску N_________ от "__"____________ 200__г.
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, выступающий в качестве Первичного агента, N ___________________________________,
(официальное наименование и счет "депо")
корреспондентский счет, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан N ________________________, БИК______________________, выражает готовность купить краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан со сроком обращения ____ дней и датой погашения ___________, по следующим ценовым условиям:
-------------------------------------------------------------------
Номер !Количест- ! Счет  !Номиналь-!Объем по-!Дисконти-!Объем по-
пункта!во кратко-!"депо" !ная стои-!купки по !рованная !купки по
N   !срочных   !Первич-!мость од-!номиналь-!цена од- !дисконти-
!нот (штук)!ного   !ной ноты !ной стои-!ной ноты !рованной
!          !агента !(тенге)  !мости    !(тенге)  !цене
!          !       !         !(тенге)  !         !(тенге)
-------------------------------------------------------------------
конкурентные предложения
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
неконкурентные предложения
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
Руководитель           ______________ Фамилия, имя, отчество
Главный бухгалтер      ______________ Фамилия, имя, отчество"

2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрге осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдарына және Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiне жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсiн.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуiрдегi
N 109 "Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару және өтеу
ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы
20 желтоқсандағы N 554 қаулысына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
туралы" қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа
мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу ережесiне
N 2 қосымша
___________________
жiберiлген номерi
"___"__________ 200__ ж.
200 __ жылғы "__" ________ N ___ шығарылым бойынша ___________
(орналастыру түрi (аукцион, қосымша орналастыру) көрсетiледi)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын сатып алуға
Өтінім
Бастапқы агент ретiнде әрекет ететiн бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушысы N _____________________________________________
(ресми атауы және оның "депо" шоты)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылған корреспонденттiк шот N _____________________, БИК __________________________ күн айналыс мерзiмiмен және __________________ күн өтеу мерзiмiмен
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын мынадай баға талаптарымен сатып алуға әзiрлiгiн бiлдiредi:
------------------------------------------------------------------
Тармақ.!Қысқа !Бастапқы!Бiр    !Номиналдық !Бiр ноттың !Дисконт.
тың но.!мер   !агенттiң!ноттың !құн бойынша!дисконттел.!телген
мерi N !зiмдi !"депо"  !номи.  !сатып алу  !ген бағасы !баға
!нот.  !шоты    !налдық !көлемi     !           !бойынша
!тардың!        !құны   !           !           !сатып алу
!саны  !        !       !           !           !көлемi
!(дана)!        !(теңге)!  (теңге)  !  (теңге)  !(теңге)
------------------------------------------------------------------
бәсекелес ұсыныстар
Жиынтығы:
бәсекелес емес ұсыныстар
Жиынтығы:
------------------------------------------------------------------
Басшы:          _________________ аты-жөні
Бас бухгалтер:  _________________ аты-жөні