О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года N 177 "Об утверждении Правил о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи депозитных сумм и страховых выплат государственных учреждений", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 771
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 191. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2003 года N 2326. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 12 марта 2005 года N 78 (V053497) (действует до 1 января 2006 года)
Приказываю:
1. Внести в приказ  Министра финансов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года N 177 "Об утверждении Правил о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи депозитных сумм и страховых выплат государственных учреждений" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 1999 года N 771), опубликованный в журнале "Бюллетень нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 1999 год, N 10 (внесены изменения приказами Министра финансов Республики Казахстан: от 14 сентября 1999 года N 496  - зарегистрирован за N 919, от 18 октября 1999 года N 570 - зарегистрирован за N 941 , от 8 декабря 1999 года N 650  - зарегистрирован за N 1019, от 20 июля 2000 года N 331  - зарегистрирован за N 122, от 24 ноября 2000 года N 496   - зарегистрирован за N 919, от 7 апреля 2001 года N 177  - зарегистрирован за N 1484, от 28 мая 2001 года N 278  - зарегистрирован за N 1556, от 15 августа 2001 года N 381  - зарегистрирован за N 1649, от 19 декабря 2001 года N 537  - зарегистрирован за N 1704, от 4 марта 2002 года N 88  - зарегистрирован за N 1802, от 1 июля 2002 года N 302  - зарегистрирован за N 1932, от 15 июля 2002 года N 324  - зарегистрирован за N 1927, от 5 октября 2002 года N 478  - зарегистрирован за N 2028, от 1 ноября 2002 года N 552  - зарегистрирован за N 2046, от 25 декабря 2002 года N 638  - зарегистрирован за N 2130) следующие изменения и дополнения:
в Правилах о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи депозитных сумм и страховых выплат государственных учреждений, утвержденных указанным приказом:

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 27 мамырдағы N 771 бұйрығымен тiркелген "Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомалары мен сақтандыру төлемдерiн қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi туралы қағиданы бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің 2003 жылғы 8 мамырдағы N 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 27 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2326. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2005 жылғы 12 наурыздағы N 78 Бұйрығымен (V053497)
бұйырамын:
"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң бюллетенi" журналында 1999 жылғы N 10 санында жарияланған (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 27 мамырда N 771 бұйрықпен тiркелген) "Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомалары мен сақтандыру төлемдерiн қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi туралы қағиданы бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177  бұйрығына  (Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң мына бұйрықтарымен өзгерiстер енгiзiлген: 1999 жылғы 14 қыркүйектегi N 496 -  N 919  тiркелген, 1999 жылғы 18 қазандағы N 570 -  N 941  тiркелген, 1999 жылғы 8 желтоқсандағы N 650 -  N 1019  тiркелген, 2000 жылғы 20 шiлдедегi N 331 -  N 1228  тiркелген, 2000 жылғы 24 қарашадағы N 496 -  N 1305  тiркелген, 2001 жылғы 7 сәуiрдегi N 177 -  N 1484  тiркелген, 2001 жылғы 28 мамырдағы N 278 -  N 1556  тiркелген, 2001 жылғы 15 тамыздағы N 381 -  N 1649  тiркелген, 2001 жылғы 19 желтоқсандағы N 537 -  N 1704  тiркелген, 2002 жылғы 4 наурыздағы N 88 -  N 1802  тiркелген, 2002 жылғы 1 шiлдедегi N 302 -  N 1932  тiркелген, 2002 жылғы 15 шiлдедегi N 324 -  N 1927  тiркелген, 2002 жылғы 5 қазандағы N 478 -  N 2028  тiркелген, 2002 жылғы 1 қарашадағы N 552 -  N 2046  тiркелген, 2002 жылғы 25 желтоқсандағы N 638 -  2130  тiркелген) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, мемлекеттiк мекемелердiң депозиттiк сомалары мен сақтандыру төлемдерiн қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi туралы қағида:

дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Средства, числящиеся в остатке на счете спонсорской и благотворительной помощи, открытые государственным органам по ранее выданным разрешениям, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета.
Средства в виде спонсорской и благотворительной помощи, поступающие государственным органам, подлежат возврату вносителям, в противном случае подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета.";
пункт 24 после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"Территориальные органы казначейства или местные уполномоченные органы на каждое ходатайство администраторов бюджетных программ или письменное заявление вносителей спонсорской и благотворительной помощи выдают разрешение о зачислении средств на счет спонсорской и благотворительной помощи по форме согласно приложению N 4-1." (приложение N 1 к настоящему Приказу);
пункт 29 после абзаца третьего дополнить абзацами следующего содержания:
"Таможенным органам депозитные счета открываются для зачисления сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с таможенным законодательством.
Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальным органам, исполнительному органу коммунальной собственности, финансируемому из местного бюджета, депозитные счета открываются для внесения сумм гарантийного взноса участниками тендера.";
в приложении N 1 "Перечень платных услуг государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета" к указанным Правилам:
в разделе "Услуги, предоставляемые государственными учреждениями образования":
по кодам платных услуг 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 29 и 34:
во второй строке:
в графе 6 после цифр "031" дополнить цифрами ", 032";
в третьей строке:
в графе 5 цифры "009" заменить цифрами "073";
в графе 6 цифры "040" заменить цифрами "030";
по кодам платных услуг 6, 7, 24, 25, 30, 31, 32, 33:
во второй строке:
в графе 6 после цифр "031" дополнить цифрами ", 032";
по кодам платных услуг 36 и 37:
во второй строке:
в графе 5 цифры "009" заменить цифрами "073";
в графе 6 цифры "040" заменить цифрами "030";
в разделе "Услуги, предоставляемые санитарно-эпидемиологическими учреждениями":
по коду платных услуг 17:
в первой строке:
в графе 6 после цифр "035" дополнить цифрами ", 036";
в графе 8 слово "станциями" заменить словом "учреждениями";
в графе 9 слово "станций" заменить словом "учреждений";

мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету есебiндегi қалдыққа есептелетiн қаражаттар ашық мемлекеттiк органдарға бұрын берiлген рұқсат бойынша тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға жатады.
Мемлекеттiк органдардан түскен демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету түрiндегi қаражаттар енгiзушiлерге қайтаруға жатады, керiсiнше жағдайда тиiстi бюджет кiрiсiне аударуға жатқызылады.";
24-тармақ бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Аумақтық қазынашылық органдары немесе жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң әрбiр өтiнiшiне не демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсетудi енгiзушiлердiң жазбаша өтiнiмiне N 4-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету есебiне қаражаттарды есепке жатқызу туралы рұқсат бередi." (осы Бұйрыққа N 1 қосымша);
29-тармақ үшiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Кеден органдарына депозиттiк шоттар кеден заңнамаларына сәйкес кеден баждарын және салықтарды төлеудi қамтамасыз ету сомасын есепке алу үшiн ашылады.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiне және оның аумақтық органдарына, жергiлiктi бюджеттен қаржыланатын коммуналдық меншiктi атқарушы органға депозиттiк шоттар тендерге қатысушылардың кепiлдi жарна сомасын енгiзу үшiн ашылады.";
көрсетiлген Қағидаға "Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң ақылы қызметтерiнiң тiзбесi" N 1 қосымшасында:
"Бiлiм берудiң мемлекеттiк мекемелерiмен ұсынылатын қызметтер" бөлiмiнде:
1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 29 және 34 ақылы қызметтердiң коды бойынша:
екiншi жолда:
6-бағанда "031" деген цифрдан кейiн ", 032" деген цифрмен толықтырылсын;
үшiншi жолда:
5-бағанда "009" деген цифр "073" деген цифрмен ауыстырылсын;
6-бағанда "040" деген цифр "030" деген цифрмен ауыстырылсын;
6, 7, 24, 25, 30, 31, 32, 33 ақылы қызметтердiң коды бойынша:
екiншi жолда:
6-бағанда "031" деген цифрдан кейiн ", 032" деген цифрмен толықтырылсын;
36 және 37 ақылы қызметтердiң коды бойынша:
екiншi жолда:
5-бағанда "009" деген цифр "073" деген цифрмен ауыстырылсын;
6-бағанда "040" деген цифр "030" деген цифрмен ауыстырылсын;
"Санитарлық-эпидемиологиялық мекемелермен ұсынылатын қызметтер" бөлiмiнде:
17 ақылы қызметтердiң коды бойынша:
бiрiншi жолда:
6-бағанда "035" деген цифрдан кейiн ", 036" деген цифрмен толықтырылсын;
8-бағанда "станциялардың" деген сөз "мекемелердiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-бағанда "станциясы" деген сөз "мекемесi" деген сөзбен ауыстырылсын;

по кодам платных услуг 18 и 19:
в первой строке:
в графе 6 после цифр "035" дополнить цифрами ", 036";
в графе 8 слово "станциями" заменить словом "учреждениями";
дополнить разделом "Услуги, предоставляемые специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел Республики Казахстан" согласно приложению N 2 к настоящему Приказу;
в приложении N 4 "Разрешение на открытие (продление срока действия) счета для спонсорской и благотворительной помощи" к указанным Правилам:
слова "для зачисления _____(источники поступления средств), которые направляются на: _____ (направление использования)" исключить;
после слов "на основании" дополнить словами "законодательного акта и";
слова "(наименование администратора" заменить словами "(наименование документа и администратора".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Приложение N 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 мая 2003 года N 191
"О внесении изменений и
дополнений в приказ Министра
финансов Республики Казахстан
от 3 мая 1999 года N 177 "Об
утверждении Правил о порядке
формирования, использования и
учета средств, получаемых от
реализации платных услуг, от
спонсорской и благотворительной
помощи депозитных сумм и страховых
выплат государственных учреждений",
зарегистрированный в Министерстве
юстиции Республики Казахстан
от 27 мая 1999 года N 771"
Приложение N 4-1
к Правилам о порядке формирования,
использования и учета средств,
получаемых от реализации платных
услуг, от спонсорской и
благотворительной помощи депозитных
сумм и страховых выплат
государственных учреждений
___________________________________
(территориальный орган Казначейства
(местный уполномоченный орган)
"_____" ________ _____ г. N ____
Разрешение
на зачисление средств на счет для спонсорской
и благотворительной помощи
___________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
___________________________________________________________________
содержащегося на _________________бюджете, разрешается зачислить на
(наименование бюджета)
счет для спонсорской и благотворительной помощи средства в сумме
__________________________________ (наименование валюты (тенге
или вид.иностр.валюты)
___________________________________________________________________
(источники поступления средств)
которые направляются на:
___________________________________________________________________
(направление использования)
Разрешение выдано на основании
Ходатайства и письменного заявления вносителей спонсорской и
благотворительной помощи __________________________________________
(наименование администратора бюджетных программ)
от "__" _____________ N____
(руководитель территориального органа Казначейства
(местного уполномоченного органа)
_________________________ (подпись)
Печать
Приложение N 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 мая 2003 года N 191
"О внесении изменений и
дополнений в приказ Министра
финансов Республики Казахстан
от 3 мая 1999 года N 177 "Об
утверждении Правил о порядке
формирования, использования и
учета средств, получаемых от
реализации платных услуг, от
спонсорской и благотворительной
помощи депозитных сумм и страховых
выплат государственных учреждений",
зарегистрированный в Министерстве
юстиции Республики Казахстан

18 және 19 ақылы қызметтердiң коды бойынша:
бiрiншi жолда:
6-бағанда "035" деген цифрдан кейiн ", 036" деген цифрмен толықтырылсын;
8-бағанда "станциялардың" деген сөз "мекемелердiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
осы Бұйрықтың N 2 қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының мамандандырылған күзет бөлiмшелерi көрсететiн қызметтер" бөлiмiмен толықтырылсын;
N 4 қосымшада:
"____________________ (пайдалану бағыты) бағытталатын ___________ (қаражаттардың түсу көздерi) есептеу үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
"өтiнiшi" деген сөзден кейiн "және заңнама актiсi" деген сөздермен толықтырылсын;
"(бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы)" деген сөздер "(құжаттың және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
1999 жылғы 27 мамырдағы N 771 бұйрығымен
тiркелген "Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан,
демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсетуден
алынатын қаражаттарды, мемлекеттік мекемелердiң
депозиттік сомалары мен сақтандыру төлемдерiн
қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi
туралы қағиданы бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 3
мамырдағы N 177 бұйрығына өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Қаржы министрiнiң 2003 жылғы
8 мамырдағы N 191 бұйрығына N 1 қосымша
Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан, демеушiлік
және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын
қаражаттарды және мемлекеттiк мекемелердiң
депозиттiк сомалары мен сақтандыру төлемдерiн
қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi
туралы ереженi бекiтуге N 4-1 қосымша
___________________________________
(Қазынашылықтың аумақтық органы
жергіліктi уәкiлеттi органы)
_____ жылғы "__"________ N ________
Демеушiлiк және қайырымдылық көмек көрсету
үшiн шотқа қаражат есептеуге
рұқсат
__________________________________________ бюджеттен ұсталатын
(бюджеттiң атауы)
________________________________________________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы)
________________________________________________________________
(пайдалану бағыты)
бағытталатын ___________________________________________________
(қаражаттардың түсу көздерi)
______________________________________ сомасында демеушілік және
(валютаның атауы (теңге немесе шет. валютаның түрi)
қайырымдылық көмек көрсету үшiн шотқа есептеуге рұқсат етiледi.
Рұқсат
_________________________________________________________________
(бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы)
____________ "___"_____________ N _____ өтiнiшi және демеушiлiк
және қайырымдылық көмек көрсетудi енгiзушiлердiң жазбаша өтiнiмi
негiзiнде берілді.
(Қазынашылықтың (жергiлiктi уәкiлетті органының)
аумақтық органының басшысы)
___________________________ (қолы)
Мөр
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде

от 27 мая 1999 года N 771"
Перечень платных услуг государственных учреждений,
содержащихся за счет средств государственного бюджета
-------------------------------------------------------------------
Вид бюджета                        ! Код !
Функциональная группа         !плат-!       Наименование
Подфункция                !ных  !      платных услуг
Администратор программ!услуг!
Программа         !     !
Подпрограмма !     !
-------------------------------------------------------------------
1 ! 2  ! 3 ! 4 ! 5  !     6       !  7  !            8
-------------------------------------------------------------------
Услуги, предоставляемые специализированными охранными
подразделениями органов внутренних дел Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
РБ   3    1  201  001     001, 002    50  Защита жизни и здоровья
физических лиц
охрана имущества
юридических лиц
и физических лиц, в том
числе при его транспор-
тировке
консультирование
и подготовка рекомендаций
по способам охраны и
правомерной защиты от
противоправных
посягательств
образовательные услуги по
проведению специальной
подготовки охранника
(специальный курс обуче-
ния охранника)
охрана имущества
юридических лиц
и физических лиц техни-
ческими средствами
(проектирование, монтаж,
наладка и техническое
обслуживание систем
безопасности)
передача в аренду
технических систем
передачи извещения
реализация собственникам
систем безопасности,
товаров
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------
Направления использования      !        Обоснование
-------------------------------------------------------------------
9                   !             10
-------------------------------------------------------------------
Выплата основной зарплаты (спец. 111),  Постановление  Правительства
дополн. денежные и компенсационные      Республики Казахстан
выплаты и пенсионные взносы (спец.      от 29 декабря 2002 года
112, 113, 114), взносы работодателей    N 1448 "Об утверждении
(все специфики по подклассу 120),       Правил использования
приобретение товаров (все спец. по      поступлений от реализации
подклассу 130), приобретение услуг и    услуг, предоставляемых
работ (все спец. по подклассу 140),     государственными учрежде-
другие текущие затраты (спец. 155,      ниями, специализированными

1999 жылғы 27 мамырдағы N 771 бұйрығымен
тiркелген "Ақылы қызмет көрсетудi iске асырудан,
демеушілiк және қайырымдылық көмек көрсетуден
алынатын қаражаттарды, мемлекеттiк мекемелердiң
депозиттiк сомалары мен сақтандыру төлемдерiн
қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртiбi
туралы қағиданы бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Қаржы министрiнiң 1999 жылғы 3
мамырдағы N 177 бұйрығына өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Қаржы министрiнiң 2003 жылғы
8 мамырдағы N 191 бұйрығына N 2 қосымша
Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердің ақылы қызметтерiнiң тiзбесi
-----------------------------------------------------------------
Бюджет түрі                     !Ақылы  !Ақылы қызметтердің атауы
Функционалдық топ            !қызмет.!
Ішкі функциясы           !тердің !
Бағд. әкім.          !коды   !
Бағдарлама       !       !
Кіші бағдарлама!       !
------------------------------------------------------------------
1 ! 2  ! 3  !  4  !  5  !  6   !   7   !           8
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының мамандандырылған күзет бөлiмшелерi көрсететiн қызметтер
DA   3    1    201  001  001,002    50   Жеке тұлғалардың өмірі
мен денсаулығын қорғау
заңды тұлғалардың және
жеке тұлғалардың мүлкін,
соның ішінде оны
тасымалдау кезінде қорғау
құқыққа қарсы қол
сұғушылықтан қорғау мен
құқыққа сәйкес қорғау
тәсілі жөніндегі
консультация беру және
ұсыныстар дайындау
арнайы күзетші даярлау
жүргiзу жөнiндегi бiлiм
беру қызметтерi (күзетшi
оқытудың арнайы курсы)
техникалық құралдармен
заңды тұлғалардың және
жеке тұлғалардың мүлкiн
қорғау (жобалау, монтаж,
реттеу және қауiпсiздiк
жүйесiне техникалық
қызмет көрсету)
техникалық жүйелердi жалға
беру
хабарламалар беру
меншіктенушілердің
қауіпсіздік жүйелерін,
тауарларды өткізуі
------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
------------------------------------------------------------------
Пайдалану бағыттары    !          Негіздеме
------------------------------------------------------------------
9                 !               10
------------------------------------------------------------------
Негiзгi жалақы (111 ерекш.)        "Қазақстан Республикасының ішкі
қосымша ақшалай және өтемақы       істер органдары мамандандырылған
төлемдерiн және зейнетақы          күзет бөлiмшелерiнiң
жарналарын (112, 113, 114 ерекш.), мемлекеттiк мекемелерге
жұмыс берушiлердiң жарналарын      көрсететiн қызметтерiн iске
(120 кiшi класс бойынша барлық     асырудан түскен түсiмдердi
ерекшелiктер) төлеу, қызметтер мен пайдалану ережесiн бекiту
жұмыстар сатып алу (140 кiшi класс туралы" Қазақстан Республикасы
бойынша барлық ерекшелiктер),      Үкiметiнiң 2002 жылғы 29
басқа да ағымдағы шығыстар (155,   желтоқсандағы N 1448 қаулысы.

157, 159), трансферты физическим лицам  охранными подразделениями
(спец. 332), приобретение активов и     органов внутренних дел
капремонт (спец. 411, 431).             Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------

157, 159 ерекш.), жеке тұлғаларға
трансферттер (332 ерекш.), активтер
мен күрделi жөндеу сатып алу (411,
431 ерекш.).
------------------------------------------------------------------