Об утверждении нормативных правовых актов в области пчеловодства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 мая 2003 года № 297. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2003 года № 2374. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 08-3/617
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.10.2011 № 08-3/617 (вводится в действие с 30.01.2012).
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пчеловодстве", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) правила выдачи ветеринарного паспорта на пасеку;
2) ветеринарный паспорт пасеки.
2. Департаменту ветеринарии совместно с областными территориальными управлениями, городов Астана и Алматы Министерства сельского хозяйства в установленном законодательством порядке, принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утвержден
Приказом Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
27 мая 2003 г. N 297
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ветеринарный паспорт пасеки
Ветеринарный паспорт пасеки N___
Выдан________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта, фамилия, имя,
отчество владельца)
в том, что принадлежащая ему пасека в количестве _____пчелиных семей расположена________________________________________________________
(наименование местности, адрес)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ветеринарное обслуживание возлагается на_____________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество ветеринарного специалиста)
Дата выдачи "___" __________ 200_г.
М.П.
Главный ветеринарный инспектор _________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
________________________________________________________________
Руководитель хозяйствующего субъекта или владелец пасеки
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)

Бал арасы шаруашылығы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 27 мамырдағы N 297 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылы 23 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2374. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 08-3/617 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2011.10.28 № 08-3/617 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Бал арасы шаруашылығы туралы" Заңының 15 бабының 1 тармағына сәйкес, бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған бекiтiлсiн:
1) омартаға ветеринариялық паспорт беру Ережелерi;
2) омартаның ветеринариялық паспорты.
2. Ветеринариялық департаментiне, Ауыл шаруашылық министрлiгiнiң облыстық аумақтық басқармаларымен, Астана және Алматы қалалары бiрлесе отырып, заңнамада белгiленген тәртiпте, осы бұйрықтан туындайтын керектi шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
орынбасары - Министр
Бекiтiлдi
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 27 мамырдағы
N 297 бұйрығымен
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi ОМАРТАНЫҢ ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ ПАСПОРТЫ
Астана
2003
ОМАРТАНЫҢ ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ ПАСПОРТЫ
Берiлдi ____________________________________________________
(шаруашылық субъектiсiнiң аталуы, иесiнiң аты-жөнi)
Оған тиiстi бал арасының саны ___________________ ұясы
орналасқан _______________________________________________________
(орналасқан жердiң аталуы, мекен-жайы)
____________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ветеринариялық қызмет көрсету жүктеледi_____________________
__________________________________________________________________
(ветеринариялық маманның аты-жөнi)
Берiлген мерзiмi "___" ______________200___ж.
Ауданның (қаланың) бас ветеринариялық инспекторы ____________
(аты-жөнi, қолы)
M.O.
Шаруашылық субъектiсінiң жетекшiсi немесе омартаның
иесi______________________________________________________________
(аты-жөнi, қолы)

1. Общие сведения
1. Ветеринарный паспорт пасеки (ниже именуемый - паспорт) заполняется на пасеку независимо от ведомственной принадлежности и формы собственности.
2. Паспорт подписывается и выдается главным ветеринарным инспектором территориального подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии и заверяется печатью.
3. Паспорт является учетным документом, регистрируется в территориальном подразделении уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, в специальном журнале (где указываются N паспорта, фамилия, имя, отчество владельца пчел, адрес, даты осмотра, количество семей пчел, санитарная оценка состояния пасеки, ее эпизоотическая ситуация и рекомендованные ветеринарные мероприятия, дата аннулирования паспорта) и имеет порядковый номер.
4. Паспорт заполняется чернилами кратко, четко и разборчиво государственным ветеринарным инспектором территориального подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, после личного обследования пасеки. Обследование пасеки проводят не реже одного раза в год (весной или осенью). Подпись лиц, заполняющих соответствующие разделы, обязательна.
5. Паспорт предъявляется при продаже воскового сырья, покупке вощины и служит документом для выдачи в установленном порядке ветеринарных свидетельств по формам N 1 и N 2 при вывозе (продаже) пчел и продуктов пчеловодства, а также при вывозе пчел на кочевку.
6. Паспорт хранится у руководителя хозяйствующего субъекта или владельца пасеки.
7. Паспорт подлежит обмену на новый после заполнения граф на странице 4 и при его предъявлении в районное (городское) территориальное подразделение уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
2. Ветеринарно-санитарное состояние пасеки
8. В произвольной форме описываются:
1) интервалы размещения ульев, наличие окраски, нумерации, предлетковых площадок, подставок;
2) ветеринарно-санитарное состояние территории пасеки и пасечных помещений, запасных ульев, сотовых рамок, кормушек, холстиков, утеплительных подушек;
3) наличие дезинфекционной техники, дезинфекционных средств, объектов санитарно-гигиенического назначения (в частности, умывальника, мыла, спецодежды, туалетного помещения для пчеловода);
4) сила пчелиных семей, состояние пчелиных маток и расплода;
5) при наличии на пасеках документации, подтверждающей получение пчелиных маток в течение текущего или прошедшего года, указывается порода пчел;
6) должность и подпись.
-------------------------------------------------------------------
Дата  |            Результаты обследования пасеки
осмотра |
-------------------------------------------------------------------

1. Жалпы мәлiметтер
1. Омартаның ветеринариялық паспорты (бұдан әрi - паспорт) ведомстволық және меншiк түрiне қарамастан әрбiр омартаға толтырылады.
2. Паспортқа ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесінiң бас мемлекеттiк инспекторы қолын қойып мөрiн басып бередi.
3. Паспорт есептiлiк құжаты болып табылады, ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiнде арнайы журналда, онда паспорттың, омартаның иесiнiң аты-жөнi, мекен-жайы, бақылау мерзiмi, омартаның саны, санитариялық жағдайы, эпизоотиялық жағдайы және ұсынылған ветеринариялық iс-шаралар, паспорттың күшiнiң жойылған мерзiмi, көрсетiлiп тiркеледi және тiркеу саны көрсетiледi.
4. Паспортты ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесінiң ветеринариялық инспекторы омартаны тексергеннен кейiн сиямен түсiнiктi және қысқаша толтырады. Омартаны тексеру жылына бiр рет көктемде немесе күзде жүргiзiледi.
5. Паспорт араның балауыз өнiмдерiн сатарда, сатып аларда көрсетiледi және белгiленген тәртiпте ветеринариялық куәлiктердi 1 және 2 үлгiдегi бал араларын және өнiмдерiн шығаруға сатуға, сондай-ақ бал араларын басқа жерлерге көшiруге берiлетiн құжат болып табылады.
6. Паспорт шаруашылық субъектiсiнiң жетекшiсiнде немесе омартаның иесiнде сақталады.
7. Паспорт 4 беттегi графалар толтырылғаннан кейiн және оны ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерiне көрсеткеннен кейiн жаңа паспортпен алмастыруға жатады.
2. Омартадағы ветеринариялық-санитарлық жағдай
8. Ерiктi түрде жазылады:
1) ара үйшiктерiнiң орналастыру ара қашықтықтары, боялғандығы, нөмiрiнiң, ұшу алаңдарының болуы;
2) омартаның аумағының және омарталар қойылатын коралардың, қосалқы омарталардың, ұя рамаларының, ақырлардың, кенептердiң, жылытқыш көпшiктердiң, ветеринариялық-санитарлық жағдайы;
3) дезинфекциялық техниканың, дезинфекциялық құралдардың, санитарлық-гигиеналық бағыттағы нысандардың, сондай-ақ қол жуғыш, арнайы киiмдер, дәретхана болуы;
4) омартаның өнiмдiлiгi, бал арасы аналығының және олардың көбеюiнiң жағдайы;
5) омартада биылғы немесе өткен жылы алынған бал арасының аналықтарының, егер растайтын құжаттары болған жағдайда, бал арасының тұқымы көрсетiледi;
6) лауазымы және қолы.
__________________________________________________________________
Бақылау мерзiмi     |         Омартаны бақылаудың нәтижелерi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

3. Эпизоотическая ситуация на пасеке
9. Предварительный или окончательный диагноз, устанавливаемый ветеринарным специалистом на пасеке или в ветеринарной лаборатории.
10. Дата возникновения болезни и возможный источник заражения.
11. Дата наложения и снятия карантина (ограничения) и решением какого государственного органа наложен (снят).
12. Должность и подпись.
-------------------------------------------------------------------
Название болезни и дата | Источники заражения | Дата наложения или
возникновения       |                     |  снятия карантина
-------------------------------------------------------------------
4. Лабораторные исследования
13. Объект исследования патологического материала (пчелы, расплод, мед, перга, воск, вощина, медоносы) и результат исследований или диагноз (в случае установления).
14. Название ветеринарной лаборатории, номер экспертизы и рекомендации по ветеринарным мероприятиям.
15. Должность и подпись.
-------------------------------------------------------------------
Дата поступления и| Объект исследования |N экспертизы, результаты
исследования   |                     |исследования и рекомендуе-
материала     |                     |мые ветеринарные мероприя-
|                     |тия
-------------------------------------------------------------------
5. Ветеринарные мероприятия
16. Лечебные и профилактические обработки, а также дезинфекционные, дезинсекционные, дератизационные и дезакаризационные мероприятия проводятся владельцем пчел по рекомендации и под контролем государственного ветеринарного инспектора территориального подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
17. Должность и подпись.
-------------------------------------------------------------------
Дата проведения |Объем выполненной работы|Наименование препарата,
мероприятия и его|      (кратность)       |доза, экспозиция
наименование   |                        |
-------------------------------------------------------------------
Утверждены
Приказом Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан
27 мая 2003 г. N 297
Правила
выдачи ветеринарного паспорта на пасеку 1. Общие положения

3. Омартадағы эпизоотиялық жағдай
9. Ветеринариялық маман немесе ветеринариялық зертхана қойған, алдын ала немесе қорытынды диагноз.
10. Аурудың шыққан мерзiмi және жұғу көзi.
11. Карантиннiң (шектеудiң) қойылу және алыну мерзiмi және қай мемлекеттiк органның шешiмiмен қойылған, алынған.
12. Лауазымы және қолы.
__________________________________________________________________
Аурудың аталуы және | Аурудың жұғу көзi |  Карантиннiң (шектеудiң)
шығу мерзiмi        |                   |  қойылу немесе алыну
|                   |  мерзiмi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Зертханалық зерттеулер
13. Патологиялық материалдарды зерттеу нысандары (бал арасы, көбеюi, бал, балауыз, бал тасығыш) және зерттеу нәтижелерi немесе диагноз (қойылған жағдайда).
14. Ветеринариялық зертхананың аталуы, экспертизаның нөмiрi және ұсынылған ветеринариялық iс-шаралар.
15. Лауазымы және қолы.
__________________________________________________________________
Материалдың  |  Зерттеу нысаны  | Экспертиза N, зерттеу нәтижелерi
түскен және  |                  | және ұсынылған ветеринариялық
зерттелген   |                  | iс-шаралар
мерзiмi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Ветеринариялық iс-шаралар
16. Ветеринария саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң мемлекеттiк ветеринариялық инспекторының ұсынуымен және бақылауымен, омарта иесiнiң жүргiзетiн емдеу және профилактикалық, сондай-ақ дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау және дезакаризациялау жұмыстары.
17. Лауазымы және қолы.
__________________________________________________________________
Іс-шаралардың  | Орындалған жұмыстардың  | Препараттың аты, дозасы,
аталуы және    | көлемi (қайталануы)     | беткейлiгi
жүргізілген    |                         |
мерзiмi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бекiтiлдi
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 27 мамырдағы
N 297 бұйрығымен
Омартаға
ветеринариялық паспорт беру
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила выдачи ветеринарного паспорта ветеринарными инспекторами на объекты государственного ветеринарного надзора (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и устанавливают единый порядок оформления и выдачи ветеринарного паспорта.
2. Требования настоящих Правил являются обязательными для исполнения ветеринарными инспекторами соответствующих территорий, а также физическими и юридическими лицами, занимающимися разведением, содержанием и реализацией пчел и продуктов пчеловодства.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
3. Пасека - размещенные в определенном месте ульи с пчелиными семьями и необходимое имущество для занятия пчеловодством.
4. Ветеринарный паспорт пасеки - документ, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии формы, в котором указываются месторасположение, владелец, количество пчелиных семей, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок с целью профилактики, лечения и диагностики болезней пчел.
5. Уполномоченный государственный орган в области ветеринарии - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своих полномочий реализацию государственной политики в области ветеринарии.
6. Эпизоотическая ситуация пасеки - совокупность данных о распространенности заразных болезней пчел на конкретной территории за определенный промежуток времени.
3. Порядок оформления и выдачи ветеринарного паспорта
7. Ветеринарный паспорт пасеки является учетным документом и выдается государственным ветеринарным инспектором территориального подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
8. В ветеринарном паспорте пасеки указывается:
1) фамилия, имя, отчество, адрес владельца пасеки или руководителя хозяйствующего субъекта;
2) место расположения пасеки;
3) фамилия, имя, отчество ветеринарного специалиста, обслуживающего пасеку;
4) количество пчелиных семей;
5) фамилия, имя, отчество главного государственного ветеринарного инспектора, выдавшего ветеринарного паспорта;
6) ветеринарно-санитарное состояние пасеки;
7) эпизоотическая ситуация на пасеке;
8) лабораторные исследования;
9) ветеринарные мероприятия.
9. Ветеринарный паспорт пасеки регистрируется в территориальном подразделении уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
10. Ветеринарный паспорт пасеки заполняется кратко и разборчиво государственным ветеринарным инспектором после проведения им эпизоотологического обследования пасеки.

1. Ветеринариялық инспекторлардың мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау объектiлерiне ветеринариялық паспорт берудiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" заңының 1 бабының 10 тармақшасына сәйкес жасалынған және ветеринариялық паспортты берудiң және толтырудың бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ережелер талаптарын аумақтың ветеринариялық инспекторларына, сондай-ақ бал арасын өсiрумен, көбейтумен және бал арасы өнiмдерiн сатумен шұғылданатын, жеке және заңды тұлғалардың орындаулары мiндеттi болып табылады.
2. Осы Ережелерде қолданылған негiзгi ұғымдар
3. Омарта - бал арасымен қоса белгiлi бiр жерде орналастырылған бал ара ұялары және бал ара шаруашылығымен айналысуға қажеттi мүлiк.
4. Омартаның ветеринариялық паспорты - ветеринария саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiленген нысандағы құжат, онда бал арасы ұяларының орналасқан жерi, иесi, саны, бал аралары ауруларының профилактикасын, емдеудi және диагностикасын, жүргiзу мақсатында өткiзiлген ветеринариялық өңдеудiң мерзiмдерi мен сипаты көрсетiледi.
5. Ветеринария саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi орган - өз құзыретi аумағында ветеринария саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтайтын мемлекеттiк орган.
6. Омартадағы эпизоотиялық жағдай - нақтылы бiр аумақта белгiленген мезгiл аралығында бал араларының жұқпалы ауруларының таралуы туралы мәлiметтер жиынтығы.
3. Ветеринариялық паспортты толтыру және беру тәртiбi
7. Омартаның ветеринариялық паспорты есептiлiк құжат болып табылады және оны ветеринария саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмдерiнiң бас ветеринариялық инспекторлары бередi.
8. Омартаның ветеринариялық паспортында көрсетiледi:
1) омартаның иесiнiң немесе шаруашылық субъектiсiнiң жетекшiсiнiң аты-жөнi, мекен-жайы;
2) омартаның орналасқан жерi;
3) омартаға қызмет көрсететiн ветеринария маманның аты-жөнi;
4) бал арасы ұясының саны;
5) ветеринариялық паспортты берген бас ветеринариялық инспектордың аты-жөнi;
6) омартаның ветеринариялық-санитарлық жағдайы;
7) омартадағы эпизоотиялық жағдай;
8) зертханалық зерттеулер;
9) ветеринариялық iс-шаралар.
9. Омартаның ветеринариялық паспорты ветеринария саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органның аумақтық басқармаларының бөлiмдерiнде тiркеледi.
10. Омартаның ветеринариялық паспортын эпизоотологиялық талдау жүргiзгеннен кейін, қысқаша және анық түрде ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық ветеринариялық инспекторы толтырады.

11. Ветеринарный паспорт пасеки хранится у руководителя хозяйствующего субъекта или владельца пасеки.
4. Ответственность за выполнение настоящих Правил
12. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

11. Омартаның ветеринариялық паспорты шаруашылық субъектiсiнiң жетекшiсiнде немесе омартаның иесiнде сақталады.
4. Осы Ережелердiң орындалуына мiндеттi
12. Осы Ережелердi бұзған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.