Об утверждении Инструкции по аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 394. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2003 года N 2451. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 91
Извлечение из приказа
Председателя Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 91
В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан и в целях определения уровня профессиональной подготовки, правовой культуры, а также реализации основных принципов подбора и расстановки кадров в системе таможенных органов Республики Казахстан, приказываю:
6. Считать утратившим силу Приказ Председателя АТК РК N 394 от 20 августа 2003 года "Об утверждении Инструкции по аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2003 года N 2451)...
Председатель"
-------------------------------------------------------------------
В соответствии с Таможенным кодексом  Республики Казахстан, постановлением  Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2002 года N 981 "Вопросы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан" и в целях определения уровня профессиональной подготовки, правовой культуры, а также реализации основных принципов подбора и расстановки кадров в системе таможенных органов Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан.
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего Приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Канлыбаева А.А.) обеспечить опубликование настоящего Приказа в средствах массовой информации.
4. Департаменту организационной и административной работы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Махамбетов К.И.) довести настоящий Приказ до сведения и руководства в работе руководителям Департаментов и управлений Агентства таможенного контроля Республики Казахстан и его территориальных подразделений.
5. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Ержанова А.К.

Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 тамыздағы N 394 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2451. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 91 бұйрығымен.
---------------- Бұйрықтан үзінді -----------------
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне  сәйкес және кадрлардың кәсіптік даярлық деңгейін, құқықтық мәдениетін айқындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органдарының жүйесіндегі кадрларды іріктеу мен орналастырудың негізгі қағидаттарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
6. "Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 тамыздағы N 394 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 21 тамызда N 2451 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын...
Төраға
______________________________
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне , "Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 6 қыркүйектегі N 981 қаулысына  сәйкес және кадрлардың кәсіптік даярлық деңгейін, құқықтық мәдениетін айқындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органдарының жүйесіндегі кадрларды іріктеу мен орналастырудың негізгі қағидаттарын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы Бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі (А.А.Қаңлыбаева) осы Бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаменті (К.І.Махамбетов) осы Бұйрықты Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Департаменттер мен басқармаларының және оның аумақтық бөлімшелері басшыларының назарына және басшылыққа алуы үшін жеткізілсін.
5. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының бірінші орынбасары А.Қ.Ержановқа жүктелсін.

6. Настоящий Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 августа 2003 г. N 394
"Об утверждении Инструкции
по аттестации должностных лиц
таможенных органов Республики
Казахстан"
Инструкция
по аттестации должностных лиц таможенных органов
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Таможенным кодексом  Республики Казахстан, постановлением  Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2002 года N 981 "Вопросы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан" и детализирует условия проведения аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан.
2. Аттестация должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан проводится в целях совершенствования деятельности таможенных органов, определения уровня профессиональной подготовки, правовой культуры, а также реализации основных принципов подбора и расстановки кадров в системе таможенных органов Республики Казахстан. При аттестации дается оценка деловых и личных качеств, организаторских способностей, определяется уровень профессиональных знаний законодательства, способность принятия самостоятельных решений по кругу исполняемых обязанностей.
3. Аттестации подлежат должностные лица таможенных органов Республики Казахстан, за исключением беременных женщин. Женщины, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком, а также лица, отсутствующие по уважительной причине, проходят аттестацию после выхода на службу.
4. Основным критерием оценки при аттестации является способность должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан выполнять возложенные на них служебные обязанности.
5. Должностные лица таможенных органов Республики Казахстан проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на службе в таможенных органах Республики Казахстан, но не ранее шести месяцев со дня занятия данной должности. При этом аттестация должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления срока прохождения аттестации.
6. Должностные лица таможенных органов Республики Казахстан, поступившие на службу в таможенные органы Республики Казахстан впервые или с перерывом стажа службы, проходят аттестацию по истечении трех лет непрерывного пребывания на службе в государственных или таможенных органах Республики Казахстан в сроки, установленные пунктом 5 настоящей Инструкции.
При этом пребывание на государственной службе считается непрерывным, со дня увольнения государственного служащего из иного государственного органа и до дня назначения его в таможенные органы не превышает трех месяцев, при условии отсутствия у него за указанный период трудовых отношений с иными юридическими (за исключениями государственных органов) и физическими лицами.

6. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
"Қазақстан Республикасы кеден
органдарының лауазымды адамдарын
аттестациядан өткізу жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 20 тамыздағы
N 394 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды
адамдарын аттестациядан өткізу жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне , "Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің мәселелері" туралы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 6 қыркүйектегі N 981 қаулысына  сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу жағдайын нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу кеден органдарының қызметін жетілдіру, кәсіптік даярлық деңгейін, құқықтық мәдениетін айқындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органдарының жүйесіндегі кадрларды іріктеу мен орналастырудың негізгі қағидаттарын іске асыру мақсатында жүргізіледі. Аттестациялау кезінде іскерлік және жеке қасиеттеріне, ұйымдастырушылық қабілетіне баға беріледі, заңнаманы кәсіптік білу деңгейі, атқаратын міндеттерінің шеңбері бойынша өз бетімен шешімдер қабылдау қабілеті айқындалады.
3. Жүкті әйелдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары аттестациядан өтуге жатады. Нәрестені күтуге байланысты демалыстағы әйелдер, сондай-ақ дәлелді себептер бойынша болмаған адамдар жұмысқа шыққаннан кейін аттестациядан өтеді.
4. Кеден органдарының лауазымды адамдарының өздеріне жүктелген қызметтік міндеттерді орындай алу қабілеті аттестациялау кезіндегі бағалаудың негізгі өлшемі болып табылады.
5. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызметте болған әрбір үш жыл өткеннен кейін, бірақ аталған лауазымды иеленген күннен бастап алты айдан бұрын емес аттестациядан өтеді. Бұл орайда, аттестация аттестациядан өту мерзімі басталған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей өткізілуі тиіс.
6. Қазақстан Республикасының кеден органдарына алғаш рет немесе қызмет стажында үзіліс бола отырып қызметке тұрған Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының мемлекеттік немесе кеден органдарында қызметте үзіліссіз үш жыл болғаннан кейін осы Нұсқаулықтың 5-тармағында белгіленген мерзімдерде аттестациядан өтеді.
Бұл орайда мемлекеттік қызметші өзге мемлекеттік органнан босатылған күннен бастап оның кеден органдарына тағайындалған күніне дейін үш айдан артық мерзім өтпесе, оның көрсетілген мерзім ішінде өзге заңды (мемлекеттік органдарды қоспағанда) және жеке тұлғалармен еңбек қатынастары болмауы шартымен, мемлекеттік қызметте болуы үзіліссіз болып саналады.

7. Аттестация должностных лиц уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, начальников территориальных подразделений уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице) и таможен (далее - территориальные таможенные органы), их заместителей, начальников таможенных постов, отделов и их заместителей организуется и проводится Центральной аттестационной комиссией Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (далее - АТК РК).
8. Аттестация должностных лиц территориальных таможенных органов Республики Казахстан, кроме должностных лиц, перечисленных в пункте 7 настоящей Инструкции, осуществляется аттестационными комиссиями территориальных таможенных органов Республики Казахстан, в состав которых входят представители АТК РК.
9. Сроки, график проведения аттестации, списки должностных лиц, подлежащих аттестации, указанных в пункте 7 настоящей Инструкции, разрабатываются Управлением кадров Департамента организационной и административной работы АТК РК (далее - Управление кадров) и утверждаются приказом Председателя АТК РК в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Сроки, график проведения аттестации, списки должностных лиц, подлежащих аттестации, и состав аттестационных комиссий, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, разрабатываются кадровой службой и утверждаются приказом первого руководителя таможенного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Организация подготовки к проведению аттестации
11. Подготовка к проведению аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан, указанных в пункте 7, организуется Управлением кадров на основании приказа Председателя АТК РК.
12. Подготовка к проведению аттестации должностных лиц территориальных таможенных органов Республики Казахстан, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, организуется кадровыми службами территориальных таможенных органов Республики Казахстан (далее - кадровая служба) на основании приказов руководителей территориальных таможенных органов Республики Казахстан.
13. Подготовка включает следующие мероприятия:
1) подготовка необходимых документов на аттестуемых;
2) разработка графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) организация разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации.
14. Управление кадров или кадровая служба территориального таможенного органа Республики Казахстан один раз в течение шести месяцев определяет должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции.

7. Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары бойынша кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның облыстар (республикалық мәні бар қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлімшелерінің және кедендердің (бұдан әрі - аумақтық кеден органдары) бастықтарын, олардың орынбасарларын, кеден бекетінің, бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларын аттестациядан өткізуді Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің (бұдан әрі - ҚР КБА) Орталық аттестациялық комиссиясы жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының аумақтық кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардан басқа, құрамына ҚР КБА өкілдері кіретін Қазақстан Республикасы аумақтық кеден органдарының аттестациялық комиссиялары жүзеге асырады.
9. Аттестацияны өткізу мерзімдерін, кестесін аттестациялауға жататын лауазымды адамдардың тізімін осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген ҚР КБА Ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаментінің Кадр басқармасы (бұдан әрі - Кадр басқармасы) әзірлейді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ҚР КБА төрағасы бекітеді.
10. Аттестацияны өткізу мерзімдерін, кестесін аттестациялауға жататын лауазымды адамдардың тізімін және Осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген аттестациялық комиссиялардың құрамын кадр қызметі әзірлейді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден органының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
2. Аттестация өткізуге дайындықты ұйымдастыру
11. ҚР КБА кеден органдарының Осы Нұсқаулықтың 7-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестация өткізуге дайындықты ҚР КБА Төрағасы бұйрығының негізінде Кадр басқармасы ұйымдастырады.
12. ҚР КБА Қазақстан Республикасы аумақтық кеден органдарының осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген лауазымды адамдарын аттестация өткізуге дайындықты Қазақстан Республикасының аумақтық кеден органдары басшылары бұйрықтарының негізінде Қазақстан Республикасы аумақтық кеден органдарының кадр қызметтері (бұдан әрі - кадр қызметі) ұйымдастырады.
13. Дайындық мынадай іс-шараларды:
1) аттестациядан өтетіндерге қажетті құжаттар дайындауды;
2) аттестация өткізу кестелерін әзірлеуді;
3) аттестациялық комиссиялардың құрамын белгілеуді;
4) аттестация өткізудің мақсаттары мен тәртібі туралы түсіндіру жұмысын ұйымдастыруды қамтиды.
14. Кадр басқармасы немесе Қазақстан Республикасы аумақтық кеден органдарының кадр қызметі алты айдың ішінде бір рет Қазақстан Республикасы кеден органдарының осы Нұсқаулықтың 5-тармағына сәйкес аттестациялауға жататын лауазымды адамдарын белгілейді.

15. Председатель АТК РК или руководитель территориального таможенного органа Республики Казахстан по представлению Управления кадров или кадровой службы издает приказ, утверждающий список должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан, подлежащих аттестации, устанавливающий сроки проведения аттестации, состав аттестационной комиссии и график работы аттестационной комиссии.
16. Управление кадров или кадровая служба до начала проведения аттестации, не позднее месяца, письменно уведомляет должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан о сроках проведения аттестации.
17. Непосредственный руководитель должностного лица таможенного органа Республики Казахстан, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику по форме, утвержденной АТК РК, справку-объективку и направляет ее в Управление кадров или кадровую службу.
18. В служебной характеристике отражается обоснованная оценка профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого должностного лица таможенного органа Республики Казахстан за период, состоящий из трехлетнего непрерывного пребывания на службе в таможенных органах Республики Казахстан и срока, прошедшего после службы в соответствии с пунктом 5 настоящей Инструкции до проводимой аттестации.
19. Управление кадров и кадровая служба обязана ознакомить должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан с представленной служебной характеристикой в срок не позднее, чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
20. Должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и предоставить в Управление кадров или кадровую службу информацию об исполнении функциональных обязанностей.
21. На аттестуемое должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан, Управлением кадров или кадровой службой оформляется аттестационный лист (Приложение к Инструкции).
22. Управление кадров или кадровая служба направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию.
3. Аттестационная комиссия
23. Аттестационная комиссия создается Приказом руководителя таможенного органа АТК РК по представлению кадровой службы и состоит из членов в количестве не менее пяти человек и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель комиссии.
24. Аттестация должностных лиц АТК РК и территориальных таможенных органов Республики Казахстан, указанных в пункте 7 настоящей Инструкции осуществляется Центральной аттестационной комиссией, утвержденной приказом Председателя АТК РК.

15. ҚР КБА төрағасы немесе Қазақстан Республикасының аумақтық кеден органының басшысы Кадр басқармасының немесе кадр қызметінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы кеден органдарының аттестациялауға жататын лауазымды адамдарының тізімін бекітетін, аттестация өткізудің мерзімдері мен аттестациялық комиссияның құрамын, сондай-ақ аттестациялық комиссиясының жұмыс кестесін белгілейтін бұйрық шығарады.
16. Кадр қызметі Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестация өткізудің мерзімі туралы ол басталардан бір айдан кешіктірмей жазбаша хабардар етеді.
17. Қазақстан Республикасы кеден органының аттестациялауға жататын лауазымды адамының тікелей басшысы ҚР КБА бекіткен нысан бойынша қызметтік мінездемені, анықтама-объективканы ресімдейді және оны Кадр басқармасына немесе кадр қызметіне жібереді.
18. Қызметтік мінездемеде Қазақстан Республикасы кеден органының аттестациядан өтетін лауазымды адамының Қазақстан Республикасының кеден органдарында үздіксіз қызметте болған үш жылынан және одан кейінгі осы Нұсқаулықтың 5-тармағына сәйкес өткізілетін аттестацияға дейінгі мерзімнен тұратын кезең ішіндегі кәсіптік, жеке қасиеттерін мен қызметінің нәтижелерін негізді бағалау көрініс табады.
19. Кадр басқармасы және кадр қызметі Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамын аттестациялық комиссияның отырысына дейін үш аптадан кеш емес мерзімде оған ұсынылған қызметтік мінездемемен таныстыруға міндетті.
20. Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы өзіне ұсынылған қызметтік мінездемемен келіспейтіндігі туралы мәлімдеуге және қызметтік міндеттерді орындау жөніндегі ақпаратты Кадр басқармасына немесе кадр қызметіне ұсынуға құқылы.
21. Қазақстан Республикасы кеден органының аттестациядан өтетін лауазымды адамына кадр басқармасы немесе кадр қызметі ҚР КБА бекіткен нысан бойынша аттестациялық парақ ресімдейді (Нұсқаулыққа қосымша).
22. Кадр басқармасы немесе кадр қызметі жиналған аттестациялық материалдарды аттестациялық комиссияға жібереді.
3. Аттестациялық комиссия
23. Аттестациялық комиссия кадр қызметінің ұсынымы бойынша ҚР КБА кеден органы басшысы Бұйрығымен құралады және саны бес адамнан кем емес мүшелерінен және комиссия хатшысынан тұрады. Аттестациялық комиссия мүшелерінің ішінен комиссияның төрағасы тағайындалады.
24. ҚР КБА-ның және Қазақстан Республикасы аумақтық кеден органдарының осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген лауазымды адамдарын аттестациядан өткізуді ҚР КБА төрағасының бұйрығымен құрылатын Орталық аттестациялық комиссия жүзеге асырады.

25. Аттестационная комиссия для проведения аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, создается приказом руководителя таможенного органа АТК РК, имеющего право назначения на эту должность в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
26. Для проведения аттестации должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан может быть создано несколько аттестационных комиссий.
27. Председатель и члены аттестационной комиссии должны занимать равнозначную или более высокую должность должностного лица, подлежащего аттестации.
28. Члены аттестационной комиссии проходят аттестацию на общих основаниях.
29. В состав аттестационной комиссии включаются начальники структурных подразделений таможенных органов Республики Казахстан, представители кадровых и юридических подразделений, а также иные должностные лица таможенных органов Республики Казахстан.
30. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
4. Проведение аттестации
31. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого должностного лица.
Должностные лица таможенных органов Республики Казахстан, отсутствовавшие на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят аттестацию после выхода на работу.
В случае неявки должностного лица таможенного органа Республики Казахстан на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин комиссия вправе принять решение о признании должностного лица не прошедшим аттестацию.
32. Должностное лицо таможенного органа, получившее при прохождении тестирования оценку ниже порогового значения, к собеседованию не допускается.
При этом аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) подлежит повторной аттестации;
2) не соответствует занимаемой должности.
33. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы тестирования и проведя собеседование с должностным лицом таможенного органа Республики Казахстан, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не соответствует занимаемой должности.
34. Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации.
35. Решение аттестационной комиссии принимается открытым или тайным голосованием. Способ голосования избирается по усмотрению аттестационной комиссии. Проходящее аттестацию должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан, входящий в состав аттестационной комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.

25. Қазақстан Республикасы кеден органдарының осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген лауазымды адамдарын аттестациядан өткізуге арналған аттестациялық комиссияны ҚР КБА кеден органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы лауазымға тағайындауға құқығы бар басшысының Бұйрығымен құрылады.
26. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациядан өткізу үшін бірнеше аттестациялық комиссия құрылуы мүмкін.
27. Аттестациялық комиссияның төрағасы мен мүшелері аттестациядан өтуге жататын лауазымды адаммен бірдей немесе одан да жоғарырақ лауазымда болуы тиіс.
28. Аттестациялық комиссияның мүшелері аттестациядан жалпы негізде өтеді.
29. Аттестациялық комиссияның құрамына Қазақстан Республикасының кеден органдары құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, кадр және заң бөлімшелерінің өкілдері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кеден органдарының өзге де лауазымды адамдары енгізіледі.
30. Дауыс беру нәтижелері комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
4. Аттестацияны өткізу
31. Аттестациялық комиссия аттестацияны аттестациядан өтетін лауазымды адамының қатысуымен жүргізеді.
Аттестациялық комиссияның отырысына қатыспаған Қазақстан Республикасы кеден органдарының дәлелді себеп бойынша лауазымды адамдары аттестациядан жұмысқа шыққаннан кейін өтеді.
Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамдары дәлелсіз себептермен аттестациялық комиссияның мәжілісіне келмеген жағдайда комиссия оның қатысуынсыз, қолда бар материалдардың негізінде аттестацияны жүргізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
32. Тестілеуден өту кезінде кеден органының лауазымды адамы өту мәнінен төмен баға алған жағдайда, әңгімелесуге қатыспайды.
Бұл ретте аттестациялық комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестациядан қайта өтуге жатады;
2) атқаратын қызметіне сәйкес келмейді.
33. Аттестациялық комиссия ұсынылған тест материалдарын зерделей және Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамымен әңгімелесуді жүргізе отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) аттестациядан қайтадан өткізілуге жатады;
3) атқаратын қызметіне сәйкес келмейді.
34. Аттестациялық комиссияның атқаратын қызметке сәйкес еместігі туралы шешімі аттестацияның теріс нәтижесі болып табылады.
35. Аттестациялық комиссияның шешімі ашық немесе жабық дауыспен қабылданады. Дауыс беру әдісі аттестациялық комиссияның қарауы бойынша таңдап алынады. Қазақстан Республикасы кеден органының аттестациялық комиссияның құрамына кіретін аттестациядан өтетін лауазымды адамы өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.

36. Повторная аттестация проводится через шесть месяцев с момента проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
37. Решения аттестационной комиссии оформляются протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
38. Должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан должно быть ознакомлено с решением аттестационной комиссии.
39. Решения аттестационной комиссии в месячный срок утверждаются Председателем АТК РК (руководителем территориального таможенного органа) в форме приказа.
40. Утвержденные решения аттестационной комиссии заносятся в аттестационные листы должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан.
41. Аттестационный лист должностного лица таможенного органа Республики Казахстан, прошедшего аттестацию, и служебная характеристика хранятся в личном деле.
42. Председатель АТК РК (руководитель территориального таможенного органа) имеет право не утвердить решения аттестационной комиссии и назначить повторную аттестацию, решение которой является окончательным.
43. Утвержденные Председателем АТК РК (руководителем территориального таможенного органа) отрицательные результаты аттестации являются основанием для прекращения службы в таможенных органах Республики Казахстан.
5. Обжалование решений аттестационной комиссии
44. Должностное лицо таможенного органа Республики Казахстан имеет право обжаловать приказ Председателя АТК РК (руководителя территориального таможенного органа Республики Казахстан) об утверждении решений аттестационной комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Инструкции по аттестации
должностных лиц таможенных
органов Республики Казахстан,
утвержденных приказом
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 20 августа 2003 года N 394
"Об утверждении Инструкции по
аттестации должностных лиц
таможенных органов Республики
Казахстан"
Аттестационный лист
1. Фамилия, имя, отчество:
2. Дата рождения:
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации,
переподготовке:____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил, специальность и
квалификация по образованию, документы о повышении
квалификации, переподготовке, ученая степень, ученое звание,
дата их присвоения)

36. Аттестациядан қайта өткізу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бастапқы аттестациядан өту сәтінен бастап алты айдан кейін жүргізіледі. Аттестациялық комиссия қайта аттестацияны өткізе отырып мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын қызметіне сәйкес келеді;
2) атқаратын қызметіне сәйкес келмейді.
37. Аттестациялық комиссияның шешіміне оның отырысына қатысып отырған аттестациялық комиссияның мүшелері және хатшысы қол қояды.
38. Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды адамы аттестациялық комиссияның шешімімен танысуы тиіс.
39. Аттестациялық комиссияның шешімін бір ай мерзімде ҚР КБА төрағасы (аумақтық кеден органы басшысы) бұйрық нысанында бекітеді.
40. Аттестациялық комиссияның бекітілген шешімдері Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының аттестациялық парақтарына енгізіледі.
41. Қазақстан Республикасы кеден органының аттестациядан өткен лауазымды адамының аттестациялық парағы мен оған берілген қызметтік мінездеме жеке іс-қағазында сақталады.
42. ҚР КБА төрағасының (ҚР КБА аумақтық кеден органы басшысының) аттестациялық комиссияның шешімін бекітпеуге және шешімі түпкілікті болып табылатын қайта аттестация тағайындауға құқығы бар.
43. ҚР КБА төрағасы (ҚР КБА аумақтық кеден органының басшысы) бекіткен аттестацияның теріс нәтижелері Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызмет өткеруді тоқтату үшін негіздеме болып табылады.
5. Аттестациялық комиссияның шешімдеріне шағымдану
44. Қазақстан Республикасының кеден органы лауазымды адамының Қазақстан Республикасы кеден органы басшысының аттестациялық комиссияның шешімдерін бекіту туралы бұйрығына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағымдануға құқығы бар.
"Қазақстан Республикасы кеден
органдарының лауазымды адамдарын
аттестациядан өткізу жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2003 жылғы 20 тамыздағы N 394
Қазақстан Республикасы Кеден
органдарының лауазымды адамдарын
аттестациядан өткізу жөніндегі
Нұсқаулыққа қосымша
АТТЕСТАЦИЯЛЫҚ ПАРАҚ
1. Тегі, аты, әкесінің аты:
2. Туған жылы:
3. Білімі туралы, біліктілігін көтергендігі, қайта даярланғандығы
туралы мәліметтер: ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Қашан және қандай оқу орынын бітірген, білімі бойынша мамандығы
және біліктілігі, біліктілігін көтергендігі, қайта даярланғандығы
туралы құжаттар, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, олардың берілген
уақыты)

4. Занимаемая должность и дата назначения (утверждения на эту
должность): _______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж: _____________________________________
___________________________________________________________________
6. Стаж государственной службы (в том числе в таможенных
органах): _________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Вопросы к аттестуемому и краткие ответы на них
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Замечания и предложения, высказанные членами
аттестационной комиссии ___________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Особое мнение аттестуемого _______________________________
___________________________________________________________________
10. Оценка деятельности должностного лица по результатам
голосования _______________________________________________________
___________________________________________________________________
11. На заседании присутствовало _______ членов аттестационной
комиссии.
12. Количество голосов: "за" __________, "против"___________.
13. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием
мотивов, по которым даются) _______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
14. Примечание ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель
аттестационной комиссии: (подпись) (расшифровка подписи)
Заместитель Председателя
аттестационной комиссии: (подпись) (расшифровка подписи)
Секретарь
аттестационной комиссии: (подпись) (расшифровка подписи)
Члены
аттестационной комиссии: (подпись) (расшифровка подписи)
Дата проведения аттестации "____" _____________200_г.
Решение Агентства таможенного контроля Республики Казахстан
(территориального таможенного органа) по итогам аттестации
___________________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись и дата)
Место печати

4. Атқаратын қызметі және тағайындалған (осы лауазымға бекітілген)
уақыты: ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек стажы: _____________________________________________
___________________________________________________________________
6. Мемлекеттік қызмет (соның ішінде кеден органдардағы) стажы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Аттестациядан өтетін адамға берілген сұрақтар және оларға
қысқаша жауаптар: _________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Аттестациялық комиссияның мүшелері білдірген ескертпелер мен
ұсыныстар: ________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Аттестациядан өтушінің ерекше пікірі: __________________________
___________________________________________________________________
10. Лауазымды адамның қызметін дауыс беру нәтижелері бойынша
бағалау: __________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Отырысқа аттестациялық комиссияның _______ мүшесі қатысты.
12. Дауыстардың саны:  "қарсы емес" ______, "қарсы" ______
13. Аттестациялық комиссияның ұсынымдары (себептері көрсетіле
отырып) ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
14. Ескерту: ______________________________________________________
___________________________________________________________________
Аттестациялық комиссияның__________________________________________
төрағасы                     (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Аттестациялық комиссия
төрағасының орынбасары   __________________________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Аттестациялық
комиссияның хатшысы      __________________________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Аттестациялық комиссияның__________________________________________
мүшелері                    (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Аттестацияның жүргізілген күні  "____" ___________ 200__ж.
Аттестацияның қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Кедендік
бақылау агенттігінің (аумақтық кеден органының) шешімі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Аттестациялық парақпен ___________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(қолы және күні)
Мөрдің орны