О введении медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 664. Зарегистрированный Министерством юстиции Республики Казахстан от 24 сентября 2003 года N 2505. Утратил силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2007 года N 520 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Сноска. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 664 утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2007 года  N 520  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
«Согласовано»                              «Согласовано»
Министр юстиции                            Председатель Агентства
Республики Казахстан                       Республики Казахстан
"13" сентября 2003 г.                      по статистике
"15" сентября 2003 г.
В целях упорядочения ведения в медицинских организациях первичной медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) учетные формы первичной медицинской документации N 103/у-03 "Медицинское свидетельство о рождении", N 106/у-03 "Врачебное свидетельство о смерти" и N 106-2/у-03 "Врачебное свидетельство о перинатальной смерти" (приложение 1);
2) инструкцию по заполнению и выдаче первичной медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти (приложение 2).
2. Начальникам управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана, Алматы, руководителям подведомственных Министерству здравоохранения Республики Казахстан организаций принять к сведению и обеспечить ведение учетных форм первичной медицинской документации на государственном и русском языках в медицинских организациях независимо от формы собственности.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Диканбаеву С.А.
И.о. Министра
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "8" сентября 2003 года N 664
"О введении медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти
и перинатальной смерти"
Код учреждения по ОКПО
Министерство здравоохранения              Медицинская документация
Республики Казахстан                      Форма N 103/у-03
Утверждена приказом Минздрава РК
Наименование организации                  от "8" сентября 2003 г. N 664
МЕДИЦИНСКОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О РОЖДЕНИИ N___________
Дата выдачи "__" ______ 20___ г.

Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі 2003 жылғы 8 қыркйүектегі N 664 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2505. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 27 тамыздағы N 520 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007.08.27.  N 520  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Келісілген»
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
2003 жылғы 13 қыркүйектегі
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Статистика жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2003 жылғы 15 қыркүйектегі
Медициналық ұйымдарда туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы жүргізуді реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Туу туралы медициналық куәлік" N 103/у-03, "Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік" N 106/у-03, "Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік" N 106-2/у-03 медициналық құжаттамасының есептік нысандары (1-қосымша);
2) туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру, беру жөніндегі нұсқаулық (2-қосымша) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) бастықтары, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшылары, меншік нысанына қарамастан, медициналық ұйымдарда бастапқы медициналық құжаттаманың есептік нысандарын мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізуді назарға алсын және қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау вице-министрі С.Ә.Диқанбаеваға жүктелсін.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Туу, қайтыс болу және
перинаталдық өлім
жағдайларын куәландыратын
медициналық құжаттаманы
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 8 қыркүйектегі
N 664 бұйрығына
1-қосымша
______________________________________
ОКПО бойынша мекеменің коды _________
______________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының          N 103/у-03 нысанды медициналық
Денсаулық сақтау министрлігі       құжаттама ҚР Денсаулықминінің
Ұйымның атауы                      2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 664
бұйрығымен бекітілген
____________________________________________________________________
ТУУ ТУРАЛЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛІК
(АХАТ органдарында тіркеу үшін беріледі)     Сериясы ___ N _____
Берілген күні 20_______ ж. "____"__________

1. Фамилия, имя, отчество матери
_______________________________________________________
_______________________________________________________
2. Место постоянного жительства матери:
Область/Город респ. значения
_______________________________________________________
Район/Город обл. значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт _____________________________ (город - 1, село - 2)
Улица ________________________________, дом _________, корпус _______ кв._______
3. Дата рождения матери: год __________________, месяц ____________________, число
_______________
4. Национальность матери ______________________________
5. Дата и время родов: год _____, месяц _______, число _____, час _____, мин. ___
6. Место родов: в стационаре - 1, на дому - 2, в другом месте - 3
7. Пол ребенка: мальчик - 1, девочка - 2, не определен - 3
8. Ребенок родился: при одноплодных родах - 1, первым из двойни - 2, вторым из двойни - 3, при других многоплодных родах - 4
9. Ребенок родился: доношенный - 1, недоношенный - 2, переношенный - 3
10. Масса тела ребенка при рождении _____________________________ г.
11. Рост тела ребенка при рождении _____________________________ см.
12. Наименование медицинской организации, выдавшей свидетельство, его адрес:
__________________________________________________________________
13. Фамилия, и., о., должность медицинского работника, выдавшего свидетельство
___________________________________________________________
Печать                                  Подпись медицинского работника,
медицинской организации                 выдавшего свидетельство
или физического лица, занимающегося     ______________________________
частной медицинской практикой
========================================================================
К сведению родителей
В соответствии со  ст. 174  Закона Республики Казахстан "О браке и семье" регистрация ребенка в органах ЗАГС обязательна. Заявление о рождении ребенка должно быть сделано не позднее двух месяцев со дня рождения ребенка.
---------------------------- Линия отреза  ------------------------------
КОРЕШОК МЕДИЦИНСКОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА О РОЖДЕНИИ N____________
Дата выдачи "__" ________ 20 ___ г.
1. Фамилия, имя, отчество матери
_______________________________________________________
_______________________________________________________
2. Место постоянного жительства матери:
Область/Город респ.значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ
_______________________________________________________

1. Анасының тегі, аты, әкесінің аты _______________________________
___________________________________________________________________
2. Анасының тұрақты мекен-жайы:
Облысы/респ. маңызы бар қала ______________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала ________________________________________
Округі ____________________________________________________________
Елді мекені ______________________________________ (1-қала, 2-ауыл)
Көшесі __________________________ үйі ___________ пәтері __________
3. Анасының туған күні: жылы____________, айы _______, күні _______
4. Анасының ұлты __________________________________________________
5. Босану күні және уақыты: жылы__, айы__, күні__, сағат__, мин ___
6. Босану орны: 1-стационарда, 2-үйде, 3- басқа жерде
7. Баланың жынысы: 1- ұл, 2-қыз, 3-анықталған жоқ
8. Бала: 1-бір ұрықты, 2-егіздердің бірін, 3-егіздердің екіншісін, 4-өзге де көп ұрықты туу кезінде туды
9. Бала: 1 - күні жетіп, 2 - күні жетпей, 3 - күні асып туды
10. Баланың туған кездегі салмағы ______________________________ г
11. Баланың туған кездегі бойы ________________________________ см
12. Куәлік беруші ұйымның атауы, мекен-жайы ______________________
__________________________________________________________________
13. Куәлік беруші медицина қызметкерінің а.,ж.,т., қызметі
__________________________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының     Куәлік беруші медицина қызметкерінің
немесе жеке медициналық       қолы _____________________
практикамен айналысатын
жеке тұлғаның мөрі
===================================================================
Ата-аналардың назарына
"Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  174-бабына  сәйкес баланы АХАЖ органдарында тіркеу міндетті. Баланың тууы туралы өтініш бала туғаннан кейін екі айдан кешіктірмей жасалуы тиіс.
----------------------- Кесу сызығы--------------------------------
СЕРИЯСЫ________ N_________
ТУУ ТУРАЛЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛІКТІҢ ТҮБІРТЕГІ
Берілген күні  20_____ж.  "_____"__________________
1. Анасының тегі, аты, әкесінің аты _______________________________
2. Анасының тұрақты мекен-жайы:
Облысы/респ.маңызы бар қала _______________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала ________________________________________
Округі ____________________________________________________________

Населенный пункт __________________ (город - 1, село - 2)
Улица _________________, дом _________, корпус _______ кв._______
3. Дата и время родов: год ____, месяц _______, число ___, час ____, мин. ____
4. Пол ребенка: мальчик - 1, девочка - 2, не определен - 3
5. Наименование организации здравоохранения, выдавшей свидетельство, его адрес
_______________________________________________________
6. Фамилия, и., о., должность медицинского работника, выдавшего свидетельство
_______________________________________________________
Подпись получателя _________________
_________________________________________________________________________
Код учреждения по ОКПО
Министерство здравоохранения              Медицинская документация
Республики Казахстан                      Форма N 103/у-03
Утверждена приказом Минздрава РК
Наименование организации                  от "8" сентября 2003 г. N 664
ВРАЧЕБНОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О СМЕРТИ N _____
Дата выдачи "__" ______ 20___ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного, окончательного N ______)
1. Фамилия, имя, отчество
_______________________________________________________
2. Пол: мужской - 1, женский - 2
3. Дата рождения: год _________, месяц _________, число ______
4. Дата смерти: год ____, месяц __________, число ________
5. Для детей, умерших в возрасте от 7 дней до 1 месяца: доношенный - 1, недоношенный - 2
6. Для детей, умерших в возрасте от 7 дней до 1 года: масса (вес) при рождении ______ грамм - 1, число _______, месяцев _____ и дней _____ жизни - 2, по счету _____ ребенок у матери ________ - 4
*7. Место постоянного жительства:
Область/Город респ.значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт ________________________ (город - 1, село - 2)
Улица ___________________, дом _____,  корпус ____  кв._____
_____________ область
*8. Место смерти:
Область/Город респ.значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт _____________________________ (город - 1, село - 2)
Улица ______________, дом ______,  корпус _____  кв.____
9. Смерть наступила: в стационаре - 1, дома - 2, в другом месте - 3
10. Национальность ____________________________________
11. Семейное положение: состоял(а) в браке - 1, не состоял(а) в браке - 2, вдов(а)  - 3, разведен(а) - 4, неизвестно - 5

Елді мекені ______________________________________ (1-қала, 2-ауыл)
Көшесі _________________________ үйі ______________ пәтері ________
3. Босану күні және уақыты: жылы__, айы__, күні__, сағат__, мин ___
4. Баланың жынысы: 1-ұл, 2-қыз, 3-анықталған жоқ
5. Куәлік беруші ұйымның атауы, мекен-жайы ________________________
___________________________________________________________________
6. Куәлік беруші медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты
___________________________________________________________________
Алушының қолы ___________________
________________________________
Мекеменің ОКПО бойынша коды ____
________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының       N 106/у-03 нысанды медициналық
Денсаулық сақтау министрлігі    құжаттама ҚР Денсаулықминінің
Ұйымның атауы                   2003 жылғы 8 қыркүйектегі
N 664 бұйрығымен бекітілген
____________________________________________________________________
ҚАЙТЫС БОЛҒАНЫ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІК
(АХАЖ органдарында тіркеу үшін беріледі)   СЕРИЯ ____ N _____
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына
сериялары ___ N____)
Берілген күні "___"__________ 200__ ж.
1. Тегі, аты, әкесінің аты ________________________________________
2. Жынысы: ер - 1, әйел - 2
3. Туған уақыты: :күні ____________ айы ___________ жылы __________
4. Қайтыс болған уақыты: :күні_______ айы ____________ жылы _______
5. 7 күннен 1 айға дейінгі жаста қайтыс болған балалар үшін:
айы-күні жеткен - 1, айы-күні жетпеген - 2
6. 7 күннен 1 айға дейінгі жаста қайтыс болған балалар үшін: туған кездегі салмағы: ________  грамм - 1, өмір сүрген айы ____ және күні ____ - 2, анасының ____ баласы - 3, анасының жасы _____ - 4.
*7. Тұрақты мекен-жайы:
Облысы/респ.маңызы бар қала _________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала __________________________________
Округі ______________________________________________________
Елді мекені _________________________________(1-қала, 2-ауыл)
Көшесі ________ үйі ________ пәтері____________
*8. Қайтыс болған жері:
Облысы/респ.маңызы бар қала _________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала __________________________________
Округі ______________________________________________________
Елді мекені _________________________________(1-қала, 2-ауыл)
Көшесі _______ үйі ________ пәтері____________
9. Қайтыс болды: стационарда - 1, үйде - 2, басқа жерде - 3.
10. Ұлты __________________________________________________________
11. Отбасы жағдайы: некеге тұрған - 1, некеге тұрмаған - 2, жесір - 3, ажырасқан - 4, белгісіз - 5.

12. Образование: высшее - 1, незаконченное высшее - 2, среднее специальное - 3, среднее общее - 4, неполное среднее - 5, начальное - 6, неизвестно - 7
13. Место работы и должность
_______________________________________________________
14. Причина смерти: заболевание - 1, несчастный случай вне производства - 2, несчастный случай на производстве - 3, убийство - 4, самоубийство - 5, не установлено - 6
15. В случае смерти от несчастного случая, отравления или травмы:
а) дата: год ____ месяц __________ число _________________;
б) при несчастных случаях вне производства вид травмы: бытовая - 1, уличная, кроме дорожно-транспортной - 2, дорожно-транспортная - 3, школьная - 4, спортивная - 5, прочее - 6;
в) место и обстоятельства при которых произошла травма, отравление ____________________________
16. Причина смерти установлена: врачом, только констатировавшим смерть - 1, лечащим врачом - 2, фельдшером - 3, патологоанатомом - 4,  судебно-медицинским экспертом - 5
17. Я, ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________________________________
(должность)
удостоверяю, что на основании осмотра трупа - 1, записей в медицинской документации - 2, предшествующего наблюдения - 3, вскрытия - 4, мною определена последовательность патологических процессов (состояний), приведших к смерти, и установлена следующая причина смерти:
18. Причина смерти                        Дата (болезни)
начало   Окончание
1)а) ________________________    | | | | | |  |        |        |
(болезнь или состояние,      -----------  -------------------
непосредственно приведшее к смерти)
б) ________________________    | | | | | |  |        |        |
(патологические состояния,       -----------  -------------------
приведшие возникновению
непосредственной причины)
в) ________________________    | | | | | |  |        |        |
(основная причина смерти         -----------  -------------------
указывается последней)
г) ________________________    | | | | | |  |        |        |
(внешние причины при травмах и   -----------  -------------------
отравлениях)
2) Прочие важные состояния, способствовавшие смерти, но не связанные с болезнью или
патологическим состоянием, приведшим к ней __________________________________________
| | | | | |  |        |        |
-----------  -------------------
19. В случае материнской смерти: беременной, в течение 42 дней после окончания беременности, родов (от какой-либо причины, связанной с беременностью, отягощенной ею или ее ведением, но не от несчастного случая или от случайно возникшей причины) - 1; в течение 43-365 дней после окончания беременности, родов (от непосредственной акушерской причины или причины, косвенно связанной с ней) - 2.

12. Білімі: жоғары - 1, аяқталмаған жоғары - 2, орта арнаулы - 3,
жалпы орта - 4, аяқталмаған орта - 5, бастауыш - 6, белгісіз - 7.
13. Жұмыс орны және лауазымы ______________________________________
14. Қайтыс болу себебі: ауру - 1, өндірістен тыс бақытсыз жағдай -
2, өндірістегі бақытсыз жағдай - 3, өлтірілген - 4, өзін-өзі
өлтірген - 5, анықталмады - 6.
15. Бақытсыз жағдайда қайтыс болғанда: улану немесе жарақаттану:
а) уақыты: күні _________ айы ___________ жылы ___________
б) өндірістен тыс бақытсыз жағдайдағы жарақат түрі: тұрмыстық - 1, жол-көліктен басқа, көшеде болған - 2, жол-көлік - 3, мектепте болған - 4, спорттық - 5, басқа да - 6.
в) жарақаттанған немесе уланған кездегі уақыт және жағдай _________
16. Қайтыс болу себебін анықтаған: тек өлімді анықтаған дәрігер - 1, емдеуші дәрігер - 2, фельдшер - 3, патолог-анатом - 4, сот-медициналық сарапшы - 5.
17. Мен, ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(лауазымы)
мәйітті тексеру - 1, медициналық құжаттама жазбасы - 2, бұрынғы тексеру - 3, ашу - 4 негізінде өлімге әкеп соқтырған патологиялық процестің (жағдайдың) салдарын анықтап, мынадай себебін белгіледім:
18. Қайтыс болу себебі:
1) а) _________________________________           (аурудың) күні
басталуы аяқталуы
|_|_|_|_|_|_|
(тікелей өлімге әкелген ауру немесе жағдай)
б) ______________________________________           |_|_|_|_|_|_|
(тікелей себептердің туындауына әкеп
соқтырған патологиялық жағдайлар)
в) ______________________________________           |_|_|_|_|_|_|
(өлімнің негізгі себебі соңынан көрсетіледі)
г) ______________________________________           |_|_|_|_|_|_|
(жарақаттану және улану кезіндегі сыртқы
себептер)
2) Өлімге себепші болатын, бірақ аурумен немесе патологиялық
жағдаймен байланысты емес оған әкелетін басқа да маңызды жағдайлар
___________________________________________________________________
19. Ана өлімі болған жағдайда жүктілік аяқталғаннан, босанғаннан (жүктілікке, салмақ салуға байланысты қандай да бір себептерден, бірақ бақытсыз жағдай немесе аяқ астынан болған жағдайдан емес) кейінгі 42 күннің ішінде - 1; жүктілік аяқталғаннан, босанғаннан (тікелей акушерлік себептен немесе соған байланысты жанама себептен) кейінгі 43-365 күннің ішінде - 2.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

20. Наименование организации здравоохранения, выдавшей свидетельство, его адрес
_____________________________________________________________
21. Фамилия, имя, отчество, должность медицинского работника, выдавшего свидетельство _______________________________________________
Печать                                   Подпись медицинского работника,
организации здравоохранения              выдавшего свидетельство
или физического лица, занимающегося
частной медицинской практикой            _______________________________
*для детей, умерших в возрасте до 1 года, заполняется в отношении матери
----------------------------  Линия отреза  -------------------------------
КОРЕШОК ВРАЧЕБНОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА О СМЕРТИ N _________
Дата выдачи "__" _______ 20__ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного, окончательного N ______)
1. Фамилия, имя, отчество
_______________________________________________________
2. Дата рождения ____________________ 3. Дата смерти ________________________
(число, месяц, год)                   (число, месяц, год)
Для детей умерших в возрасте до 1 года:
4. Дата рождения: число ___________, месяц ________, год _________
5. Дата смерти: число _____, месяц ______, год _____, число месяцев ____ и дней _____ жизни
6. Место рождения _____________________________________
(наименование организации здравоохранения, его адрес)
7. Фамилия, имя, отчество матери
_______________________________________________________
8. Наименование организации здравоохранения, выдавшей свидетельство, его адрес
_______________________________________________________
9. Фамилия, и., о., должность медицинского работника, выдавшего свидетельство
_______________________________________________________
Подпись получателя ___________________
Код учреждения по ОКПО
Министерство здравоохранения              Медицинская документация
Республики Казахстан                      Форма N 106-2/у-03
Утверждена приказом Минздрава РК
Наименование организации                  от "8" сентября 2003 г. N 664
ВРАЧЕБНОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПЕРИНАТАЛЬНОЙ СМЕРТИ N ________
Дата выдачи "__" _______ 20___ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного, окончательного N ____)

20. Куәлікті берген денсаулық сақтау ұйымының атауы, оның мекен-жайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
21. Куәлік берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты,
лауазымы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Денсаулық сақтау ұйымының немесе      Куәлік берген медицина
жеке медициналық практикамен          қызметкерінің қолы
айналысатын жеке тұлғаның мөрі        ______________________
* қайтыс болған 1 жастағы бала үшін анасының қатысымен толтырылады
___________________________________________________________________
-------------------------- Кесу сызығы ----------------------------
ҚАЙТЫС БОЛҒАНЫ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІКТІҢ ТҮБІРТЕГІ
СЕРИЯ _________ N _________
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына
сериялары ________ N_________)
Берілген күні "___"__________ 200__ ж.
1. Тегі, аты, әкесінің аты ________________________________________
2. Туған уақыты: :күні ___________ айы __________ жылы ____________
3. Қайтыс болған уақыты: :күні ___________ айы _______ жылы _______
1 жасқа дейін қайтыс болған балалар үшін:
4. Туған уақыты: :күні _______ айы __________ жылы ________________
5. Қайтыс болған уақыты: :күні _________ айы ________ жылы ________
6. Туған жері: ____________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауы, оның мекен-жайы)
7. Анасының тегі, аты, әкесінің аты:
___________________________________________________________________
8. Куәлікті берген денсаулық сақтау ұйымының атауы
___________________________________________________________________
9. Куәлік берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты,
лауазымы __________________________________________________________
Алушының қолы ___________________
________________________________
Мекеменің ОКПО бойынша коды ____
________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының       N 106/у-03 нысанды медициналық
Денсаулық сақтау министрлігі    құжаттама ҚР Денсаулықминінің
Ұйымның атауы                   2003 жылғы 8 қыркүйектегі
N 664 бұйрығымен бекітілген
____________________________________________________________________
ПЕРИНАТАЛДЫҚ ӨЛІМ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІК
(АХАЖ органдарында тіркеу үшін беріледі)    Сериясы ___ N ____
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына
сериялары ________ N_________)
Берілген күні 20_______  ж.  "____"__________

Мертворожденный - 1          Умер на 1-ой неделе жизни - 2
1. Фамилия, имя, отчество умершего
_______________________________________________________
2. Пол: мужской - 1, женский - 2
3. Дата и время рождения, мертворождения: год ___, месяц ___, число ___, час _____, мин._____
4. Дата и время смерти: год ____, месяц _____, число _____, час _____, мин. ____
5. Смерть, мертворождение наступило: в стационаре - 1, на дому - 2, в другом месте - 3
6. Место смерти, мертворождения:
Область/Город респ. значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт ______________________________________ (город - 1, село - 2)
Улица _________________, дом _________,  корпус _______  кв._______
7. Фамилия, имя, отчество матери
_______________________________________________________
8. Дата рождения матери: год _________ месяц ___________ число _________
9. Место постоянного жительства матери:
Область/Город респ. значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт ______________________________________ (город - 1, село - 2)
Улица _________________, дом _________,  корпус _______  кв._______
10. Ребенок: плод родился при одноплодных родах - 1, первым из двойни - 2, вторым из двойни - 3, при других многоплодных родах - 4
11. Масса тела ребенка, плода при рождении
____________________________________________________ г.
12. Рост ребенка, плода при рождении
___________________________________________________ см.
13. Ребенок, плод родился: доношенный - 1, недоношенный - 2, переношенный - 3
14. Смерть ребенка, плода наступила: до начала родовой деятельности - 1, во время родов - 2, после родов - 3, неизвестно - 4
15. Смерть ребенка, мертворождение наступило по причине: заболевания - 1, несчастного случая - 2, убийства - 3, не установлено - 4
16. Причина перинатальной смерти:
а) Основное заболевание или патологическое состояние ребенка (плода), явившееся причиной смерти (указывается только одно заболевание)
________________________            | | | | | |
-----------
б) Другие заболевания или патологические состояния ребенка (плода)
________________________            | | | | | |
-----------
в) Основное заболевание или патологическое состояние матери, оказавшее неблагоприятное влияние на ребенка (плод)
________________________            | | | | | |
-----------
г) Другие заболевания или патологические состояния матери, оказавшие неблагоприятное влияние на ребенка (плод)
________________________            | | | | | |
-----------
д) Другие обстоятельства, повлиявшие на смерть
________________________            | | | | | |
-----------

1-өлі туған               2-туғаннан соң 1-аптадан кейін өлді
1. Өлген баланың тегі, аты, әкесінің аты __________________________
__________________________________________________________________
2. Жынысы: 1-ер, 2-әйел
3. Туған, өлі туған күні мен уақыты: жылы___, айы___, күні___,
сағ___, мин ___
4. Өлген күні мен уақыты: жылы__, айы___, күні__, сағ__, мин _____
5. Өлім, өлі туу 1-стационарда, 2-үйде, 3-басқа жерде болды.
6. Өлген, өлі туған жері:
Облысы/респ. маңызы бар қала ______________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала ________________________________________
Округі ____________________________________________________________
Елді мекені ______________________________________ (1-қала, 2-ауыл)
Көшесі _________________ үйі ______________ пәтері ________________
____________________________________ облысы _______________________
___________________________аудан, елді мекен (1-қала, 2-ауыл)
7. Анасының тегі, аты, әкесінің аты _______________________________
8. Анасының туған күні: жылы ___, айы __________, күні ____________
9. Анасының тұрақты мекен-жайы:
Облысы/респ. маңызы бар қала ______________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала ________________________________________
Округі ____________________________________________________________
Елді мекені_______________________________________ (1-қала, 2-ауыл)
Көшесі _____________________________ үйі __________ пәтері ________
10. Бала, ұрық 1-бір ұрықты, 2-егіздердің бірін, 3-егіздердің екіншісін, 4-өзге де көп ұрықты туу кезінде туды
11. Баланың, ұрықтың туған кезіндегі салмағы ____________________ г
12. Баланың, ұрықтың туған кезіндегі бойы ______________________ см
13. Бала, ұрық 1-күні жетіп, 2-күні жетпей, 3-күнінен асып туды
14. Баланың, ұрықтың өлуі 1-босанудан бұрын, 2-босану кезінде,
3-босанғаннан кейін, 4-белгісіз жағдайда болды
15. Баланың  өлуі, өлі тууы мынадай себептерден болды: 1-аурудан,
2-бақытсыз жағдайдан, 3-өлтіруден болды, 4-анықталған жоқ
16. Перинаталдық өлімнің себебі:
а) Баланың (ұрықтың) шетінеуіне себеп болған негізгі ауруы
немесе патологиялық жағдайы (тек бір ғана ауруы көрсетіледі)
___________________________________________________________________
|_|_|_|_|_|_|
б) Баланың (ұрықтың)  өзге де ауруы немесе патологиялық жағдайы
___________________________________________________________________
|_|_|_|_|_|_|
в) Балаға қолайсыз әсер еткен анасының негізгі аурулары мен
патологиялық жағдайы ______________________________________________
|_|_|_|_|_|_|
г) Балаға қолайсыз әсер еткен анасының өзге де аурулары мен патологиялық жағдайы ______________________________________________
|_|_|_|_|_|_|
д) өлімге себеп болған өзге де жағдайлар __________________________
___________________________________________________________________
|_|_|_|_|_|_|

17. Причина смерти, мертворождения установлена:
а) врачом, удостоверившим смерть - 1, врачом-акушером, принимавшим роды - 2, врачом-педиатром, наблюдавшим ребенка - 3, патологоанатомом - 4, судебно-медицинским экспертом - 5, акушеркой - 6, фельдшером - 7
б) на основании: осмотра трупа - 1, записей в медицинской документации - 2, предшествовавшего наблюдения - 3, вскрытия - 4
18. Наименование организации здравоохранения, выдавшей свидетельство, его адрес
_______________________________________________________
19. Фамилия, имя, отчество, должность и подпись медицинского работника, выдавшего свидетельство _______________________________________________
Печать
организации здравоохранения                "___" _______ 20___ г.
или физического лица, занимающегося
частной медицинской практикой
--------------------------------Линия отреза---------------------------
КОРЕШОК ВРАЧЕБНОГО СВИДЕТЕЛЬСТВА О ПЕРИНАТАЛЬНОЙ СМЕРТИ N ________
Дата выдачи "___" _________ 20___ г.
(предварительное, окончательное, взамен предварительного, окончательного N _______)
Наименование организации здравоохранения
____________________________________________________
Ф.И.О. физического лица, занимающегося частной медицинской практикой
____________________________________________________
1. Мертворожденный - 1, умер на 1-ой неделе жизни - 2
2. Фамилия, имя, отчество умершего
____________________________________________________
3. Пол: мужской - 1, женский - 2, не установлен - 3
4. Дата и время рождения, мертворождения: год ______, месяц ______, число _____, час _____, мин.______
5. Дата и время смерти: год ____, месяц ______, число _____, час _____, мин. ______
6. Смерть, мертворождение наступили: в стационаре - 1, на дому - 2, в другом месте - 3
7. Место смерти, мертворождения:
Область/Город респ.значения
_______________________________________________________
Район/Город обл.значения
_______________________________________________________
Округ _________________________________________________
Населенный пункт ___________________________________ (город - 1, село - 2)
Улица ___________________, дом ______, корпус ____ кв.______
8. Фамилия, имя, отчество матери
_______________________________________________________
9. Дата рождения матери: год _______ месяц _________ число _________
10. Фамилия, имя, отчество медицинского работника, выдавшего свидетельство о перинатальной смерти ________________________________________
_______________________________________________________
Подпись получателя________________
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "8" сентября 2003 года N 664
"О введении медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти
и перинатальной смерти"
ИНСТРУКЦИЯ
по заполнению, выдаче медицинской документации,
удостоверяющей случаи рождения, смерти, перинатальной смерти

17. Өлімнің, өлі туудың себебін:
а) 1-өлімді куәландырған дәрігер, 2-босандырған акушер-дәрігер, 3-балаға байқау жасаған педиатр-дәрігер, 4-патологоанатом, 5-сот-медицина сарапшысы, 6-акушерка, 7- фельдшер
б) 1-мәйітті тексеру, 2-медициналық құжаттамалардағы жазбалардың, 3-бұрынғы байқаулардың, 4-ашудың негізінде анықтады
18. Куәлік беруші денсаулық сақтау ұйымының атауы, мекен-жайы ___________________________________
19. Куәлік беруші медицина қызметкерінің а.,ж.,т., қызметі және қолы ______________________
*20. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы ____________________________
(а.,ж.,т., қолы)
Денсаулық сақтау ұйымының
немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке
тұлғаның мөрі
___________________________________________________________________
*жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға толтырмайды
---------------------------- Кесу сызығы---------------------------
СЕРИЯСЫ________ N_________
ПЕРИНАТАЛДЫҚ ӨЛІМ ТУРАЛЫ ДӘРІГЕРЛІК КУӘЛІКТІҢ ТҮБІРТЕГІ
(алдын ала, түпкілікті, алдын аланың, түпкіліктінің орнына
сериялары ________ N_________)
Берілген  күні 20_______  ж.  "____"__________
Денсаулық сақтау органының атауы __________________________________
Жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә.______
1. 1-өлі туған, 2-туғаннан соң 1-аптадан кейін өлді
2. Өлген баланың тегі, аты, әкесінің аты __________________________
___________________________________________________________________
3. Жынысы: 1-ер, 2-әйел, 3-анықталған жоқ
4. Туған, өлі туған күні мен уақыты: жылы __________, айы _______,
күні ___, сағ ____,  мин_______
5. Өлген күні мен уақыты: жылы _______,  айы ________, күні _____,
сағ ____,  мин _______
6. Өлім, өлі туу 1-стационарда, 2-үйде, 3-басқа жерде болды.
7. Өлген, өлі туған жері:
Облысы/респ. маңызы бар қала _____________________________________
Ауданы/обл.маңызы бар қала _______________________________________
Округі ___________________________________________________________
Елді мекені
__________________________________________________ (1-қала, 2-ауыл)
Көшесі ___________________________ үйі __________ пәтері___________
___________________________________________________________________
аудан, елді мекен (1-қала, 2-ауыл)
8. Анасының тегі, аты, әкесінің аты _______________________________
9. Анасының туған күні: жылы _________, айы _________, күні________
10. Перинаталдық өлім туралы куәлік беруші медицина қызметкерінің
тегі, аты, әкесінің аты
___________________________________________________________________
Алушының қолы ___________________________
"Туу, қайтыс болу және
перинаталдық өлім
жағдайларын куәландыратын
медициналық құжаттаманы
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 8 қыркүйектегі
N 664 бұйрығына
2-қосымша
Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы толтыру,
беру жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ

1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящей инструкции:
1) мертворождение - смерть продукта зачатия до полного изгнания или извлечения из организма матери при сроке беременности 28 недель и более, массе тела 1000 грамм и более и росте 35 см и более без признаков жизни;
2) перинатальный период - начинается с 28 недель беременности, включает период родов и заканчивается через 7 полных дней жизни новорожденного;
3) причины смерти - все те болезни, патологические состояния или травмы, которые привели к смерти или способствовали ее наступлению, а также обстоятельства несчастного случая или акта насилия, которые вызвали любые такие травмы;
4) медицинская организация  -  юридическое лицо, независимо от организационно-правовой формы и собственности, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
5) физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой - частная медицинская практика физических лиц с медицинским образованием соответствующего профиля при наличии лицензии на занятие медицинской, врачебной и фармацевтической деятельностью, направленной на оказание медицинской помощи и медицинских услуг;
6) органы ЗАГС - государственные органы записи актов гражданского состояния - отделы записи актов гражданского состояния, а в местностях, где таковых нет, - местные исполнительные органы, либо должностные лица аппаратов акимов поселков и сельских округов;
7) живорождение - полное выделение или извлечение из организма матери плода при сроке беременности 28 недель и более (то есть плода ростом 35 см. и более, массой тела 1000 грамм и более), который после отделения от тела матери дышит или проявляет другие признаки жизни, такие как сердцебиение, пульсация пуповины, или произвольные движения мускулатуры, или плоды, родившиеся до 28 недель беременности (то есть с ростом менее 35 см и массой тела менее 1000 грамм), прожившие свыше 7 суток (168 часов) после рождения.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2004 года  N 3 .
2. Настоящая инструкция разработана в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 17 декабря 1998 года N 321-I "О браке и семье" и определяет единые требования по заполнению и выдаче форм первичной медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения (форма N 103/у-03), смерти (форма N 106/у-03) и перинатальной смерти (форма N 106-2/у-03).
3. Настоящая инструкция обязательна к применению во всех медицинских организациях, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, а также физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой.

1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) өлі туғандар - жүктіліктің 28 және одан да көп аптасында, салмағы 1000 грамм және одан да көп және бойы 35 см және одан да көп және тіршілік белгісі болмаған жағдайдағы ұрықтану өнімін ананың ағзасынан толық алу немесе шығарып алғанға дейінгі баланың өлімі; <*>
2) перинатальдық кезең - жүктіліктің 28 аптасынан басталады, оған босану кезеңі қосылады және жаңа туған нәрестеге 7 күн толғанда аяқталады; <*>
3) өлім себептері - өлімге әкеп соқтырған немесе оның болуына душар еткен барлық аурулар, патологиялық жағдайлар немесе жарақаттар, сондай-ақ бақытсыз жағдайлар немесе кез келген жарақаттарды туғызатын күш көрсету жағдайлары;
4) медициналық ұйым - ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және меншігіне қарамастан, денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға - медициналық көмек пен медициналық қызмет көрсетуге бағытталған медициналық, дәрігерлік және фармацевтикалық қызметпен айналысуға лицензиясы болғанда тиісті бейіндегі медициналық білімі бар жеке тұлғалардың жеке медициналық қызметі;
6) АХАЖ органдары - азаматтық хал актілері жазбасы мемлекеттік органдары - азаматтық хал актілері жазбасы бөлімдері, ал мұндайлар жоқ жерлерде - жергілікті атқарушы органдар немесе аудандық және ауылдық округтері әкімдері аппараттарының лауазымды тұлғалары;
7) тірі туу - жүктілікке 28 апта болғанда ананың ағзасынан баланы толық алу немесе нәрестені шығарып алу (нәрестенің бойы 35 см және одан да көп, салмағы 1000 грамм және одан да көп), туғаннан кейін, анасынан бөлінгеннен кейін демалатын немесе жүректің соғуы, кіндік тамырының соғуы, немесе дене құрылысының қимылдауы, немесе жүктіліктің 28 аптасына дейін туған нәресте (яғни бойы 35 см және салмағы 1000 граммға дейін), 7 тәуліктен (168 сағат) өмір сүрген тіршіліктің өзге де белгілерін білдіретін тіршілік иесі. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 5 қаңтардағы N 03   бұйрығымен .
2. Осы нұсқаулық "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321-І  Заңына  сәйкес әзірленген және туу (N 103/у-03 нысаны), қайтыс болу (N 106/у-03 нысаны), перинаталдық өлім (N 106-2/у-03 нысаны) жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы толтырудың және берудің бірыңғай талаптарын белгілейді.
3. Бұл нұсқаулық жұмысқа қолдануда, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық медициналық ұйымдарда сондай-ақ жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар үшін міндетті.

4. Бланки медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, и их корешки брошюруются в отдельные книги свидетельств. В конце книги прописью указывается количество листов. Книги прошнуровываются, скрепляются печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, и хранятся у руководителя медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой.
5. Корешки медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, используемые для составления отчета медицинской организации, подлежат хранению по месту выдачи медицинских свидетельств в течение 5 лет по окончании календарного года, в котором выдано свидетельство, после чего подлежат уничтожению.
6. В случае утери медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, по письменному обращению заявителя оформляется новое врачебное (медицинское) свидетельство в точном соответствии с первоначальным экземпляром (оригиналом) с указанием его номера и даты выдачи с пометкой "дубликат".
7. Нумерация медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, в книгах регистрации свидетельств начинается с первого номера и ведется последовательно в течение года - с первого января по тридцать первое декабря (включительно).
8. Испорченный бланк медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, перечеркивается и оставляется в книге свидетельства. Номер свидетельства, проставленный на испорченном бланке, на следующий бланк не переносится.
9. Все графы бланков заполняются исчерпывающими ответами, без сокращения отдельных слов, чернилами или шариковой пастой четким разборчивым почерком. Помарки и подчистки не допускаются.
Графы, в которых на вопросы даются отрицательные ответы, заполняются словом "нет". При отсутствии необходимых сведений указывается соответственно "не известно", "не установлено" и прочее.
10. Контроль за правильностью заполнения и своевременной выдачей медицинской документации, удостоверяющей случаи рождения, смерти и перинатальной смерти, осуществляется руководителем медицинской организации или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой.
11. Контроль за правильностью кодировки причин смерти осуществляется уполномоченными лицами территориальных органов здравоохранения.
2. Заполнение и выдача медицинского свидетельства о рождении
(форма N 103/у-03)
12. Контроль за своевременностью и достоверностью оформления медицинского свидетельства о рождении осуществляется руководителем медицинской организации, где произошли роды, медицинским работником или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, принявшим роды вне медицинской организации.

4. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың бланкілері және олардың түбіртектері куәліктердің бөлек кітаптарында жинақталады. Кітаптың соңына жазумен бет саны көрсетіледі. Кітаптар тігіледі, медициналық ұйымдардың немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалардың мөрімен бекітіледі және медициналық ұйымның басшысында немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларда сақталады.
5. Медициналық ұйымның есеп жасау үшін пайдаланатын туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың түбіртектері дәрігерлік куәліктердің берілген жері бойынша куәлік берілген жылдан кейін 5 жылға дейін сақталуы тиіс, кейін қолданыстағы нұсқаулықтарға сәйкес жойылуы керек.
6. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттама жоғалған жағдайда жазбаша өтініш бойынша оның нөмірі және "телнұсқа" деген белгісімен берілген күні көрсетіле отырып, бастапқы данаға (түпнұсқасына) тура сәйкес келетін жаңа дәрігерлік (медициналық) куәлік ресімделеді.
7. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманы куәліктерді тіркеу кітаптарында нөмірлеу бірінші нөмірден басталады да жыл бойына бірінші қаңтардан бастап отыз бірінші желтоқсанға (қоса алғанда) дейін жүйелі түрде жүргізіледі.
8. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың бүлінген бланкісі сызылады және куәлік кітабында қалдырылады.
9. Бланкілердің барлық бағандары толық жауаптармен, жекелеген сөздер қысқартылмай, сиямен немесе шарикті пастамен анық жазумен толтырылады. Түзетуге және өшіруге болмайды.
Сұрақтарға қайшы жауаптар берілген бағандар "жоқ" деген сөзбен толтырылады. Қажетті мәліметтер болмаған кезде тиісінше«"белгісіз", "анықталмаған"»және т.б. көрсетіледі.
10. Туу, қайтыс болу және перинаталдық өлім жағдайларын куәландыратын медициналық құжаттаманың дұрыс толтырылуына, уақытылы берілуін бақылауды медициналық ұйымның басшысы немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға жүзеге асырады.
11. Өлімнің себептерін кодтаудың дұрыстығын бақылауды аумақтық денсаулық сақтау органдарының уәкілетті тұлғалары жүзеге асырады.
2. Туу туралы медициналық куәлікті толтыру және беру
(N 103/у-03 нысаны)
12. Туу туралы медициналық куәлікті ресімдеудің уақытылылығы мен дұрыстығын бақылауды босандырған жердегі медициналық ұйымның басшысы, медициналық ұйымнан тыс босандырып алған медицина қызметкері немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаға жүктеледі.

13. Для регистрации рождения в органах ЗАГС представляется учетная форма первичной медицинской документации N 103/у-03 "Медицинское свидетельство о рождении", удостоверяющая факт рождения.
14. В населенных пунктах, где предусмотрена врачебная должность, медицинское свидетельство о рождении оформляется только врачом, в случае его отсутствия - фельдшером.
15. В случае выкидыша, мертворождения медицинское свидетельство о рождении не оформляется.
16. Медицинское свидетельство о рождении оформляется:
1) медицинской организацией, где приняты роды, вне зависимости от ее профиля;
2) медицинской организацией, куда обратилась мать после родов самостоятельно;
3) медицинским работником медицинской организации или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, принявшим роды вне медицинской организации.
17. При многоплодных родах медицинское свидетельство о рождении оформляется на каждого родившегося ребенка в отдельности в порядке их рождения.
18. В случае регистрации в органах ЗАГС рождения найденного ребенка и ранее не зарегистрированного в органах ЗАГС медицинской организацией оформляется справка о возрасте ребенка в установленном законодательстве порядке.
19. Медицинское свидетельство о рождении для регистрации в органах ЗАГС выдается на руки родителям либо одному из них, а в случае отсутствия таковых опекунам, усыновителям (удочерителям), попечителям или администрации детского учреждения, в котором ребенок будет находиться на воспитании.
20. Номер, серия медицинского свидетельства о рождении, дата выдачи, орган ЗАГС, где произведена регистрация рождения, номер и дата записи акта рождения указываются в учетной форме первичной медицинской документации N 097/у "История развития новорожденного", утвержденной приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 1993 года N 437.
21. В пунктах 1-4 указываются сведения о матери в соответствии с предъявленными документами: фамилия, имя, отчество, место постоянного места жительства, дата рождения, национальность.
В пунктах 5-11 указываются сведения о ребенке в соответствии с историей родов: дата и время родов, место родов, пол ребенка, родился в одноплодных или многоплодных родах, которым по счету в многоплодных родах, доношенность, масса и рост тела при рождении.
В пункте 7 указывается пол ребенка на основании визуального осмотра. Если пол при рождении не определен, то указывается по желанию родителей либо одного из них.
В пункте 12 указывается наименование медицинской организации или фамилия, имя, отчество физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, выдавших медицинское свидетельство, их почтовый адрес.
В пункте 13 указывается фамилия, имя, отчество и должность медицинского работника, выдавшего медицинское свидетельство о рождении.

13. АХАЖ органдарында тууды тіркеу үшін туу фактісін растайтын N 103/у«"Туу туралы медициналық куәлік"»медициналық құжаттамасының есептік үлгісі беріледі.
14. Дәрігерлік лауазым қарастырылған елді мекендерде туу туралы медициналық куәлікті тек дәрігер ресімдейді, ол болмаған жағдайда фельдшер ресімдейді.
15. Түсік тастаған, өлі туған жағдайда туу туралы медициналық куәлік ресімделмейді.
16. Туу туралы медициналық куәлікті:
1) бейініне қарамастан, босандырған медициналық ұйымдар;
2) босанғаннан кейін анасы өз бетімен қаралған медициналық ұйымдар;
3) медициналық ұйымдардан тыс босандырған жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға немесе медицина қызметкері ресімдейді.
17. Көп ұрықты босану кезінде туу туралы медициналық куәлік туған баланың әрқайсысына туу ретіне байланысты жеке ресімделеді.
18. Тауып алған баланың тууын және АХАЖ органдарында бұрын тіркелмеген баланы АХАЖ органдарында тіркеген жағдайда медициналық ұйым заңнамада белгіленген тәртіппен баланың жасы туралы анықтаманы ресімдейді.
19. Куәлік ата-аналарына немесе біреуінің қолына, ондай болмаған жағдайда - АХАЖ органдарында тіркеу үшін тәрбиесінде болатын баланың асыраушыларына, қамқоршыларына немесе балалар мекемелерінің әкімшіліктеріне беріледі.
20. Куәліктің нөмірі, сериясы, берілген күні, тууды тіркеу жүргізілген АХАЖ органы, туу актісі жазбасының нөмірі мен күні Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1993 жылғы 20 қазандағы N 437 бұйрығымен бекітілген N 097/у "Жаңа туған нәрестенің даму тарихы"»бастапқы медициналық құжаттамасының есептік үлгісінде көрсетіледі.
21. 1-4-тармақтарда ұсынылған құжаттарға сәйкес анасы туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты, тұрақты мекен-жайы, туған күні, ұлты көрсетіледі.
5-11-тармақтарда босану тарихына сәйкес бала туралы мәліметтер: туған күні мен уақыты, туған жері, жынысы, бір ұрықты немесе көп ұрықты босануда туғандығы, көп ұрықтылардың нешіншісі, күні жетіп туғандығы, туған кезіндегі салмағы мен бойы көрсетіледі.
7-тармақта көзбен байқау негізінде баланың жынысы көрсетіледі. Егер туу кезінде жынысы анықталмаған болса, ата-анасының тілегі бойынша олардың бірі көрсетіледі.
12-тармақта куәлік берген медициналық ұйымның атауы немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты және олардың пошталық мекен-жайы көрсетіледі.
13-тармақта дәрігерлік туу туралы медициналық куәлік берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы толық көрсетіледі.

22. Медицинское свидетельство о рождении заверяется круглой печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой и подписью медицинского работника, оформившего свидетельство.
23. Записи в корешке медицинского свидетельства о рождении должны быть полностью идентичны записям в самом свидетельстве.
24. Получатель отрывного медицинского свидетельства о рождении расписывается в его получении в корешке свидетельства.
3. Заполнение и выдача врачебного свидетельства о смерти
(форма N 106/у-03)
25. Для регистрации смерти в органах ЗАГС медицинскими организациями или физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, представляется учетная форма первичной медицинской документации N 106/у-03 "Врачебное свидетельство о смерти", удостоверяющая факт смерти.
26. В населенных пунктах, где предусмотрена врачебная должность, врачебное свидетельство о смерти оформляется только врачом, в случае его отсутствия - фельдшером.
27. В случаях мертворождения, смерти новорожденного в течение 0-7 суток после рождения включительно оформляется врачебное свидетельство о перинатальной смерти.
28. Врачебное свидетельство о смерти выдается на руки лицам, проживающим вместе с умершим, а в случае отсутствия таковых - органам внутренних дел, обнаружившим труп.
29. В случае смерти в медицинской организации производится патологоанатомическое вскрытие умершего для установления причин смерти, обеспечения достоверности данных государственной статистики и иных целей. Врачебное свидетельство о смерти оформляется патологоанатомом, производившим вскрытие, в день вскрытия, с учетом его результатов.
30. В случае назначения в установленном законодательством порядке судебно-медицинской экспертизы, врачебное свидетельство о смерти оформляется судебно-медицинским экспертом с учетом результатов экспертизы.
31. Врачебное свидетельство о смерти не оформляется заочно, без личной констатации медицинским работником факта смерти.
32. Допускается направление врачебного свидетельства о смерти в органы ЗАГС с отметкой "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
В случае необходимости получения дополнительных сведений о причине смерти допускается выдача предварительного врачебного свидетельства о смерти с отметкой "предварительное". В последующем оформляется новое врачебное свидетельство с дополненными сведениями и с отметкой "взамен предварительного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики медицинской организацией, где выдано предыдущее врачебное свидетельство или тем физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, выдавшим предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.
В случае выдачи врачебного свидетельства о смерти с отметкой "окончательное", но при установлении в дальнейшем дополнительных уточняющих сведений оформляется новое свидетельство с дополненными сведениями и с отметкой "взамен окончательного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики медицинской организацией или тем физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, которым выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.

22. Туу туралы медициналық куәлік медициналық ұйымдардың немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның дөңгелек мөрімен және куәлікті ресімдеген медицина қызметкерінің қолымен куәландырылады.
23. Туу туралы медициналық куәліктің түбіртегіндегі жазбалар куәліктегі жазбалармен толық сәйкес келуі тиіс.
24. Туу туралы медициналық куәліктің үзіндісін алушы оны алғанда куәліктің түбіртегіне қол қояды.
3. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті
толтыру және беру
(N 106/у-03 нысаны)
25. Өлімді АХАЖ органдарында тіркеу үшін медициналық ұйымдар немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар N 106/у-03 "Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік" бастапқы медициналық құжаттаманың есептік нысанын қолданады.
26. Дәрігерлік лауазым қарастырылған елді мекендерде қайтыс болғаны туралы куәлікті тек дәрігер, ал ол болмағанда фельдшер ресімдейді.
27. Нәресте өлі туғанда, бала туғаннан кейінгі 0-7 тәулік ішінде шетінеген жағдайларда перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік ресімделеді.
28. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік қайтыс болған адаммен бірге тұрған адамдарға беріледі, ал ондай адамдар болмаған жағдайда мәйітті тапқан ішкі істер органдарына беріледі.
29. Өлім медициналық ұйымда болған жағдайда өлімнің себебін анықтау, өлім себебінің мемлекеттік статистикалық деректерінің дұрыстығын қамтамасыз ету және өзге де мақсаттар үшін қайтыс болған адамды патологиялық анатомиялық тексеру жүргізіледі. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті тексеру жүргізген күні оның нәтижелерін ескере отырып, тексеру жүргізген патолог-анатом ресімдейді.
30. Заңнамада белгіленген тәртіппен сот-медициналық сараптау белгіленген жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті сараптама нәтижелерін ескере отырып, сот-медициналық сарапшы ресімдейді.
31. Өлім фактісін медицина қызметкері жеке анықтамай, қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті сырттай ресімдеуге тыйым салынады.
32. АХАЖ органдарына "алдын ала",«"алдын аланың орнына", "түпкілікті"»немесе "түпкіліктінің орнына"»деген белгілері бар қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті жіберуге болады.
Өлімнің себебі туралы қосымша мәліметтер алу қажет болған жағдайда "алдын ала" белгісімен қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік алдын ала беріледі. Кейіннен«"алдын аланың орнына"»белгісімен нөмірі мен берілген күні көрсетілген жаңа куәлікті бұрынғы куәлікті берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға ресімдеп, тікелей аумақтық статистика органына жібереді.
Бұдан әрі қосымша нақты мәліметтерді анықтауда "түпкілікті"» белгісі бар қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік берген жағдайда қосымша мәліметтерімен және "түпкіліктінің орнына" белгісі бар жаңа куәлік ресімделеді де, нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, бұрынғы куәлікті берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға тікелей аумақтық статистика органына жібереді.

33. Номер и серия свидетельства, дата его выдачи, причина смерти, орган ЗАГС, где произведена регистрация, номер и дата записи акта смерти указываются в соответствующих учетных формах первичной медицинской документации - N 025/у "Медицинская карта амбулаторного больного", N 003/у "Медицинская карта стационарного больного", либо N 096/у "История родов", утвержденных приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 1993 года N 437.
34. В случае смерти в медицинской организации выдача трупа осуществляется после оформления врачебного свидетельства о смерти.
35. В случае наступления смерти в медицинской организации врачебное свидетельство о смерти выдается врачом (фельдшером) медицинской организации или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, на основании осмотра трупа, записей в медицинской документации, предшествующего наблюдения за больным или результатов вскрытия.
Патологоанатомическому вскрытию подлежат все умершие в медицинских организациях. Руководителю медицинской организации принадлежит право отмены вскрытия в случаях: наличия письменного заявления членов семьи, близких родственников или законного представителя умершего; заверенное в установленном порядке волеизъявление самого умершего, сделанное им при жизни с письменной отметкой в истории болезни или родов либо в карте амбулаторного больного с обоснованием причины отмены вскрытия.
Отмена патологоанатомического вскрытия не допускается:
1) при невозможности установления заключительного клинического диагноза заболевания, приведшего к смерти и (или) непосредственной причины смерти вне зависимости от продолжительности пребывания больного в стационаре или амбулаторного наблюдения;
2) при подозрении на передозировку или на непереносимость лекарственных средств или диагностических препаратов;
3) в случаях смерти:
связанной с проведением профилактических, диагностических инструментальных, анестезиологических, реанимационных или лечебных мероприятий, во время или после операции переливания крови;
от инфекционного заболевания или подозрения на него;
от онкологического заболевания при отсутствии гистологической верификации опухоли;
от заболевания, связанного с последствиями экологических катастроф;
беременных, рожениц и родильниц;
во всех случаях, требующих судебно-медицинской экспертизы.
36. В случаях смерти от насильственных причин или подозрении на них, от механических повреждений, отравлений, в том числе этиловым спиртом, механической асфиксии, действия крайних температур, электричества, после искусственного аборта, произведенного вне медицинской организации, а также при неустановлении личности умершего труп подлежит судебно-медицинскому исследованию.
В этих случаях руководитель медицинской организации или физическое лицо, занимающееся частной медицинской практикой, обязаны незамедлительно известить правоохранительные органы для решения вопроса о назначении судебно-медицинской экспертизы.
Вышеуказанное положение распространяется на случай смерти лица, находившегося на лечении в медицинской организации, при подозрении, что смерть наступила от насильственной причины, либо при обстоятельствах, указывающих на ненадлежащее исполнение медицинским персоналом своих должностных и (или) профессиональных обязанностей.
Трупы лиц, умерших скоропостижно, направляются на патологоанатомическое исследование. При обнаружении признаков насильственной смерти вскрытие прекращается, извещаются правоохранительные органы с целью назначения судебно-медицинской экспертизы.
Судебно-медицинский эксперт выдает врачебное свидетельство о смерти.
После получения результатов лабораторных исследований и других необходимых сведений судебно-медицинский эксперт составляет новое врачебное свидетельство о смерти с отметкой "взамен предварительного" и пересылает его в соответствующий территориальный орган государственной статистики.

33. Куәліктің нөмірі мен сериясы, берілген күні, өлімнің себебі, тіркеуді жүргізген АХАЖ органы, өлім актісі жазбасының нөмірі мен күні Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1993 жылғы 20 қазандағы N 437 бұйрығымен бекітілген N 025/у "Амбулаториялық науқастың медициналық картасы", N 003/у "Стационарлық науқастың медициналық картасы" немесе N 096/у "Босану тарихы" бастапқы медициналық құжаттамасының есеп нысандарында көрсетіледі.
34. Өлім медицина ұйымында болған жағдайда мәйітті беру қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік ресімделгеннен кейін  жүзеге асырылады.
35. Өлім медициналық ұйымда болған жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті мәйітті тексерудің, медициналық құжаттамадағы жазбалардың, науқасты бұрынғы бақылаудың немесе ашып тексеру нәтижелерінің негізінде медициналық ұйымның дәрігері (фельдшері) немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға береді.
Патологиялық-анатомиялық тексеруге медициналық ұйымдарда қайтыс болғандардың барлығы жатады. Медициналық ұйымның басшысына тексеруден бас тарту құқығы ерекше жағдайларда: қайтыс болған адамның отбасы мүшелерінің, жақын туыстарының немесе заңды өкілінің жазбаша өтініші болғанда; қайтыс болған адамның тірі кезінде жасаған, белгіленген тәртіпте куәландырылған өтініш-тілегі тексеруден бас тарту себептері негізделе отырып, ауру не босану тарихында немесе амбулаториялық науқастың картасында жазбаша белгіленгенде беріледі.
Патологиялық-анатомиялық тексеруден:
1) науқастың стационарда не амбулаториялық бақылауда болу ұзақтығына қарамастан, өлімге әкелген және (немесе) өлімге тікелей себепші болған аурудың қорытынды клиникалық диагнозын анықтау мүмкін болмағанда;
2) дәрілік заттардың немесе диагностикалық препараттардың шамадан тыс мөлшеріне немесе аса ауырлығына күмән туғанда;
3) мынадай:
қан құю операциясы кезіндегі немесе кейінгі алдын алу диагностикалық аспаптық, анестезиологиялық, реанимациялық немесе емдік шаралар жүргізумен байланысты;
жұқпалы аурудан немесе оған сезік туған;
ісіктің гистологиялық верификациясы болмаған кездегі онкологиялық аурудан;
экологиялық апаттардың салдарымен байланысты аурудан;
жүкті, босанатын және босанған әйелдердің;
сот-медициналық сараптауды қажет ететін барлық жағдайлардағы өлім болғанда бас тартуға болмайды.
36. Күш көрсету салдарынан болған немесе оған сезік туған, механикалық зақымнан, уланудан, оның ішінде этил спиртінен, механикалық асфикциядан, аса күшті температуралардан, электрден, медициналық ұйымнан тыс жүргізілген жасанды түсіктен кейінгі өлім жағдайларында, сондай-ақ қайтыс болған адамның кім екені анықталмағанда мәйіт сот-медициналық зерттеуге жатады.
Мұндай жағдайларда медициналық ұйымның басшысы немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға сот-медициналық сараптауды белгілеу туралы мәселені шешу үшін дереу құқық қорғау органына хабарлауға міндетті.
Жоғарыда көрсетілген ереже медициналық ұйымда емделіп жатқан адам қайтыс болған жағдайда, өлім күш қолдану салдарынан, немесе медицина қызметкерінің өзінің лауазымдық және (немесе) кәсіби міндетін дұрыс орындамау жағдайынан болған деген сезік туғанда қолданылады.
Кенеттен қайтыс болған адамдардың мәйіттері патологиялық-анатомиялық зерттеуге жіберіледі. Өлімнің күш қолданудан болған белгілері анықталғанда ашып тексеру тоқтатылып, сот-медициналық сараптауды белгілеу мақсатында құқық қорғау органдарына хабарланады.
Сот-медициналық сарапшы қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік береді.
Зертханалық зерттеулердің нәтижелері мен басқа да қажетті мәліметтерді алғаннан кейін сот-медициналық сарапшы "алдын аланың орнына" деген белгісі бар қайтыс болғаны туралы жаңа дәрігерлік куәлік жасайды және мемлекеттік статистиканың тиісті аумақтық органына жібереді.

37. Допускается выдача врачебного свидетельства о смерти врачом, установившим смерть, только на основании осмотра трупа, при отсутствии подозрения на насильственную смерть.
В исключительных случаях, связанных с экологическими или техногенными катастрофами (землетрясение, авиационные, транспортные, шахтные и другие травмы с массовыми человеческими жертвами), и по согласованию с проводящими предварительное расследование правоохранительными органами разрешается выдача врачебного свидетельства о смерти судебно-медицинским экспертом на основании наружного осмотра трупа.
38. Руководителем медицинской организации обеспечивается контроль достоверности заполнения врачебных свидетельств о смерти, своевременности их выдачи родственникам умершего, а также регистрации в органах ЗАГС врачебных свидетельств о смерти в случаях захоронения умершего медицинской организацией.
39. В бланке врачебного свидетельства о смерти указывается его характер путем подчеркивания соответствующего обозначения - "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
40. Пункты 1-6 заполняются согласно обозначениям, причем фамилия, имя и отчество заполняется в соответствии с предъявленными документами.
В пунктах 7-8 сведения о месте жительства и смерти указываются по действующему административно-территориальному делению, а в случаях, когда это не представляется возможным установить, - по ранее существовавшему административно-территориальному делению.
В пункте 9 подчеркивается соответствующее обозначение.
В пункте 10 национальность указывается по документу, удостоверяющей личность, а в случае отсутствия в нем записи о национальности - не указывается.
При регистрации смерти иностранного гражданина кроме национальности указывается название государства, гражданином (подданным) которого он является, а также его гражданство.
Лицам без гражданства национальность указывается с добавлением слов: "лицо без гражданства".
В пунктах 11-12 подчеркивается соответствующее обозначение.
В пункте 13 указывается наименование предприятия, учреждения, организации, где работал умерший, его должность или выполняемая работа;
в отношении военнослужащих - наименование воинской части или учреждения согласно документам, удостоверяющим личность военнослужащего;
в отношении пенсионера указывается "пенсионер" и прежнее основное занятие.
В пунктах 14-16 подчеркиваются соответствующие обозначения.
В пункте 17 указывается фамилия, имя, отчество и должность медицинского работника, заполняющего медицинское свидетельство о смерти, и далее подчеркиваются соответствующие обозначения.

37. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті өлім күш көрсетуден болған деген күдік болмағанда мәйітті тексеру негізінде ғана өлімді анықтаған дәрігер береді.
Экологиялық немесе техногендік апаттарға (жер сілкіну, әуе, көлік, шахталық және адамдар жаппай қырылатын басқа да жарақаттар) байланысты ерекше жағдайларда және алдын ала тергеу жүргізген құқық қорғау органдарының келісімімен сот-медициналық сарапшыларға мәйіттің сыртынан қарау негізінде қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік беруге болады.
38. Медициналық ұйымдардың басшылары қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің дұрыс толтырылуын, олардың қайтыс болған адамның туыстарына уақытылы берілуін, сондай-ақ қайтыс болған адамды денсаулық сақтау ұйымы жерлеген жағдайда қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті азаматтық хал актілері жазбасы органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етеді.
39. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің бланкісінде "алдын ала", "алдын аланың орнына", "түпкілікті" немесе "түпкіліктінің орнына" деген тиісті белгілердің астын сызу арқылы оның сипаты көрсетіледі.
40. 1-6-тармақтар белгілерге сәйкес толтырылады, мұнда көрсететін құжатқа сәйкес тегі, аты және әкесінің аты толтырылады.
7-8-тармақтарда тұрғылықты жері мен қайтыс болған жері туралы мәліметтер сол жердегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша көрсетіледі, ал мұны анықтау мүмкін болмаған жағдайда бұрын болған әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша көрсетіледі.
9-тармақта тиісті белгілер жазылады.
10-тармақта ұлты жеке басты куәландыратын құжат бойынша, онда ұлты туралы жазба болмаған жағдайда көрсетілмейді.
Шетелдік азаматтың өлімін тіркеу кезінде ұлтынан басқа оның қай елдің азаматы екендігі, сондай-ақ оның азаматтығы көрсетіледі.
Азаматтығы жоқ адамдарға "азаматтығы жоқ адам" деген сөздер қосыла отырып, ұлты көрсетіледі.
11-12-тармақтарда тиісті белгілер жазылады.
13-тармақта қайтыс болған адам жұмыс істеген кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, оның лауазымы немесе атқаратын жұмысы көрсетіледі;
әскери қызметшілерге - әскери қызметшінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес әскери бөлімнің немесе мекеменің атауы;
зейнеткерлерге - "зейнеткер" деп жазылады және бұрынғы негізгі жұмысы көрсетіледі.
14-16-тармақтарда тиісті белгілер жазылады.
17-тармақта қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлікті толтырған медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіліп, одан әрі тиісті белгілер жазылады.

В пункте 18 обязательно указывается первоначальная причина смерти, код (шифр) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра (МКБ-10), рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения и даты начала и окончания болезни (число, месяц, год). В случае травм и отравлений обязательно указывается дополнительно внешние причины смерти и код по МКБ-10.
Записи причины смерти производятся в двух частях пункта 18, по которым, как правило, отслеживается цепь взаимоувязанных и последовательных причин смерти.
Часть 1 состоит из 4 строк: "а)", "б)", "в)", "г)".
Строка "а)" предназначается для записи и кодировки только одной причины смерти (заболевание, травма или другое патологическое состояние), непосредственно приведшей к смерти.
Строка "б)" предназначается для записи и кодировки промежуточной причины смерти, т.е. промежуточного патологического состояния, приведшего к возникновению непосредственной причины смерти.
Строка "в)" предназначается для записи и кодировки основной (первоначальной) причины смерти, т.е. того заболевания, травмы или состояния, которое явилось началом цепи патологических процессов, приведших к смерти.
Строка "г)" предназначается для записи и кодировки внешних причин, приведших к смерти.
Часть 2 предназначается для записи и кодировки прочих важных заболеваний и состояний, способствовавших смерти, но не связанных непосредственно с основной (первоначальной) причиной смерти. Например, объем и дата хирургического вмешательства, срок беременности и прочее.
В случаях смерти от заболеваний для записи причин смерти используются только первые три строки: "а)", "б)" и "в)", а строка "г)" остается свободной.
Кодированию подлежит только основная (первоначальная) причина смерти.
В случаях смерти от травм, отравлений их вид или характер, а также цепь патологических процессов, приведших к смерти, указываются в строках "а)", "б)", "в)" соответственно, а внешняя причина - в строке "г)". В этом случае кодированию подлежат две строки: одна строка, где указывается основная (первоначальная) причина смерти от травмы, отравления по ее виду или характеру (ХIХ класс МКБ-10), вторая строка - это всегда строка "г)", где указывается внешняя причина травмы или отравления (ХХ класс МКБ-10).
Если не удается установить полностью или частично цепь патологических процессов, приведших к смерти, то запись основной (первоначальной) причины смерти указывается в строке "а)", когда собственно заболевание, травма явились основной (первоначальной) причиной смерти.
Если установлен частичный механизм патологических процессов, приведших к смерти, запись заканчивается в строке "б)".
В каждой строке указывается только один диагноз, а строки заполняются сверху вниз.

18-тармақта міндетті түрде Дүниежүзілік Денсаулық сақтау Ұйымының денсаулыққа байланысты оныншы отырысында ұсынған Аурулар мен проблемалардың халықаралық жіктемесі бойынша (АХЖ-10) өлімнің бастапқы себебі, коды (шифры) және аурудың басталған және аяқталған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі. Жарақаттанған және уланған жағдайда міндетті түрде АХЖ-10 бойынша өлімнің сыртқы себептері және коды қосымша көрсетіледі.
Өлім себептерінің жазбасы, тәртіп бойынша өлімнің өзара ұштасқан және жүйелі себептерінің негізгі түйіні бақыланатын 18-тармақтың екі бөлімінде жүргізіледі.
1-бөлім төрт жолдан тұрады: "а)", "б)", "в)", "г)".
"а)" жолы тікелей өлімге әкелетін өлімнің бір себебін (ауру, жарақат және басқа да патологиялық жағдай) жазуға және кодтауға арналады.
"б)" жолы өлімнің аралық себебін, яғни өлімнің тікелей себебінің туындауына әкелген аралық патологиялық жағдайды жазуға және кодтауға арналады.
"в)" жолы өлімнің негізгі (бастапқы) себебін, яғни өлімге әкелген патологиялық процестің негізгі басты түйіні болып табылған ауруды, жарақатты немесе жағдайды жазуға және кодтауға арналады.
"г)" жолы өлімге әкелген сыртқы себептерді жазуға және кодтауға арналады.
2-бөлім өлімге себепші болатын, бірақ өлімнің негізгі (бастапқы) себебімен байланысы жоқ басқа да маңызды аурулар мен жағдайларды жазуға және кодтауға арналады. Мысалы, хирургиялық әрекеттердің көлемі мен күні, жүктілік мерзімі және т.б.
Өлім себептерінің жазбасына арналған аурулардан болған өлім жағдайында тек үш жол "а)", "б)", "в)" пайдаланылады, ал "г)" жолы бос қалдырылады.
Өлімнің негізгі (бастапқы) себебі ғана кодталуы тиіс.
Жарақаттанудан, уланудан болған өлім жағдайларында олардың түрі мен сипаты, сондай-ақ өлімге әкелген патологиялық процестердің тізбегі "а)", "б)", "в)" жолдарында, ал сыртқы себебі "г)" жолында көрсетіледі. Мұндай жағдайда екі жол кодталуы керек, біріншісі түрі мен сипаты бойынша жарақаттанудан, уланудан (ХІХ класс АХЖ-10) болған өлімнің негізгі (бастапқы) себептері көрсетілетін жол, екіншісі - барлық уақыттағы жарақаттану мен уланудың сыртқы себептері (ХХ класс АХЖ-10) көрсетілетін жол.
Егер өлімге әкелген патологиялық процестердің тізбегін толық және бөлшектеп анықтау мүмкін болмаса, онда өлімнің негізгі (бастапқы) себебінің жазбасы аурудың, жарақаттың өзі өлімнің негізгі (бастапқы) себебі болатын "а)" жолында көрсетіледі.
Егер өлімге әкелген патологиялық процестердің бөлшек тетігі айқындалса, жазба "б)" жолымен аяқталады.
Әрбір жолда тек бір диагноз көрсетіледі, ал жолдар жоғарыдан төмен қарай толтырылады.

Пример 1. 1) а) Гнойный менингит.
б)
в)
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Бактериальный менингит неуточненный" (G00.9).
Пример 2. 1) а) Пневмония.
б) Корь.
в)
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Корь, осложненная пневмонией" (В05.2).
Пример 3. 1) а) Уремия.
б) Атеросклеротический нефросклероз.
в) Гипертоническая болезнь с преимущественным поражением почек.
г)
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Гипертоническая болезнь с преимущественным поражением почек с почечной недостаточностью" (I12.0).
Пример 4. 1) а) Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда.
б)
в)
г)
2) Генерализованный атеросклероз.
При кодировке основной причиной смерти считается "Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда" (I21.0).
При кодировке основной причины смерти учитываются все критерии, характерные для каждой частной патологии.
Так, в случае смерти по причине травмы указывается точная локализация, вид или характер травмы. В строках: "а)", "б)", "в)" указывается цепь причин, приведших к смерти, по характеру травмы, а в строке "г" указывается внешняя причина смерти.
Пример 5. 1) а) Травматический отек головного мозга.
б) Закрытый перелом основания черепа.
в)
г) Нападение на улице с применением тупого предмета.
2)
При кодировке основной причиной смерти считается "Перелом основания черепа, закрытый" (S02.10). Одновременно проставляется второй код по внешней причине "Нападение на улице с применением тупого предмета" (Y00.4).
Пример 6. 1) а) Сепсис.
б) Хронический остеомиелит бедренной кости.
в) Последствия перелома правого бедра.
г) Последствия падения с балкона квартиры.
2) Сахарный диабет инсулиннезависимый.
При кодировке основной причиной смерти считается "Последствия перелома бедра" (Т93.1) и указывается код в строке "в)". Одновременно указывается второй код внешних причин "Последствия других несчастных случаев" (Y86.9) в строке "г)".
Понятие "последствия" включает состояния, описанные как таковые или как отдаленные проявления, развившиеся через год или более после произошедшего события.
Пример 7. 1) а) Травматический шок.
б) Множественные переломы костей скелета, разрывы внутренних органов.
в)
г) Лицо, находившееся в автобусе и пострадавшее при его столкновении с поездом.
2) Беременность 28 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Другие уточненные травмы с вовлечением нескольких областей тела" (T06.8), а по внешней причине "Лицо, находившееся в автобусе и пострадавшее при его столкновении с поездом" (V75.6).
При кодировке основной причины смерти учитываются все критерии, характерные для каждой частной патологии.
Так, в случае смерти по причине травмы указывается точная локализация, вид или характер травмы. В строках: "а)", "б)", "в)" указывается цепь причин, приведших к смерти, по характеру травмы, а в строке "г" указывается внешняя причина смерти.
В случае смерти беременной, роженицы, родильницы записи производятся следующим образом.
В случае смерти в результате акушерских осложнений беременности, родов или послеродового периода, а также в результате медицинских вмешательств, неправильного ведения родов и прочее, сведения о причине смерти указываются в части 1 в строках "а)", "б)", "в)".
Запись должна четко указывать на связь с беременностью, родами, послеродовым периодом и отражать характерную патологию для каждого периода, в котором наступила смерть. Например: "Угрожающий аборт на 20-ой неделе беременности", "Острая сердечная недостаточность при анестезии во время родов", "Послеродовой сепсис".

1-үлгі. 1) а) Іріңді менингит
б)
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Анықталмаған бактериалды менингит" (G00.9.) есептеледі.
2-үлгі. 1) а) Қабыну
б) Қызылша
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Қабынудан асқынған қызылша" (В05.2) есептеледі.
3-үлгі. 1) а) Уремия
б) Атеросклеротикалық нефросклероз
в) Бүйректің айрықша зақымдалуымен
гипертензиялық ауру
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Бүйрек кемістігімен бүйректің айрықша зақымдалуынан болған гипертониялық ауру" (І12.0.) есептеледі.
4-үлгі. 1) а) Миокардтың алдыңғы жағының жіті
трансмуральды инфаркті
б)
в)
г)
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Миокардтың алдыңғы жағының жіті трансмуральды инфаркті" (І21.0) есептеледі.
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып әрбір жеке патологияға арналып сипатталған барлық критерийлер ескеріледі.
Сондай-ақ, жарақаттану себебінен болған өлім жағдайларында жарақаттың дәл орны, түрі мен сипаты көрсетіледі. "а)", "б)", "в)" жолдарында жарақаттың сипаты бойынша өлімге әкелетін себептердің тізбегі көрсетіледі, ал "г)" жолында өлімнің сыртқы себебі көрсетіледі.
5-үлгі. 1) а) Бас миының жарақатты ісінуі
б) Негізгі бас сүйектің жабық сынуы
в)
г) Қатты зат қолданылған көшедегі шабуыл
2)
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Бас сүйек негізінің жабық сынуы" (S02.10) есептеледі. Сонымен бірге сыртқы себебі бойынша "Қатты зат қолданылған көшедегі шабуыл" (YІ21.0)
екінші коды қойылады.
6-үлгі. 1) а) Сепсис
б) Қабырға сүйегінің созылмалы остеомиелиті
в) Оң жақ қабырға сынуының салдары
г) Пәтердің балконынан құлаудың салдары
2) Инсулинге тәуелді қант диабеті
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Қабырғаның сыну салдары" (Т93.1) есептеледі және "в" жолында коды көрсетіледі. Сонымен бірге "г" жолында "Басқа да сыртқы жағдайлардың салдарлары" (Y86.9) сыртқы себептердің екінші коды көрсетіледі.
"Салдарлар" ұғымы бұрын болғанды сипаттайтын немесе кейіннен байқалған, оқиға болғаннан кейін бір жылдан не одан көп уақыттан кейін пайда болған жағдайларды білдіреді.
7-үлгі. 1) а) Жарақатты шок
б) Қаңқа сүйектерінің көптеген сынықтары, ішкі
ағзаның жыртылуы
в)
г) Автобустың поезбен соқтығысуы кезінде онда
отырған адам
2) 28 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Дененің бірнеше жерін қамтыған басқа да анықталған жарақаттар" (Т06.8), ал сыртқы себебі бойынша "Автобустың поезбен соқтығысуы кезінде онда отырған адам" (V75.6) болып есептеледі.
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып әрбір жеке патологияға арналып сипатталған барлық критерийлер ескеріледі.
Сондай-ақ жарақаттану себебінен болған өлім жағдайларында жарақаттың дәл орны, түрі мен сипаты көрсетіледі. "а)", "б)", "в)" жолдарында жарақаттың сипаты бойынша өлімге әкелетін себептердің тізбегі көрсетіледі, ал "г)" жолында өлімнің сыртқы себебі көрсетіледі.
Жүкті, босанатын, босанған әйелдер қайтыс болған жағдайда жазбалар мына үлгіде жүргізіледі.
Жүктіліктің, босанудың немесе босанғаннан кейінгі кезеңнің акушерлік асқынулары нәтижелерінен, сондай-ақ босандыру және басқа да дұрыс жүргізілмеген медициналық әрекеттер нәтижесінен болған өлім жағдайында өлімнің себебі туралы мәліметтер 1-бөлімнің "а)", "б)", "в)" жолдарында көрсетіледі.
Жазбада жүктілікке, босануға, босанудан кейінгі кезеңге байланыстылығы анық көрсетілуі керек, өлім болған әрбір кезең үшін сипаттық патология көрініп тұруы тиіс.  Мысалы: "Жүктіліктің 20-аптасындағы қауіп төндіретін түсік", "Босанған кезде анестезия жағдайындағы жіті жүрек кемістігі", "Босанғаннан кейінгі сепсис".

Пример 8. 1) а) Кровотечение.
б) Афибриногенемия.
в) Медицинский аборт.
г)
2) Беременность 10 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Медицинский аборт, осложнившийся кровотечением" (О04.6).
Пример 9. 1) а) Тромбоэмболия легочной артерии.
б) Тромбоз глубоких вен дородовый.
в)
г)
2) Беременность 32 недели.
При кодировке основной причиной смерти считается "Глубокий флеботромбоз во время беременности" (О22.3).
В случае смерти беременной, роженицы или родильницы от ранее протекавшей болезни или болезни, возникшей в период беременности (сахарный диабет, сердечно-сосудистое заболевание, туберкулез и др.), руководствоваться следующим.
Если болезнь не связана с непосредственной акушерской причиной, но отягощена физиологическим воздействием беременности или отягощается течением беременности, сведения о причине смерти записываются в части 1 в строках "а)", "б)", "в)", но при этом в части 2 производится запись о беременности и ее сроке.
Во всех случаях смерти после родов (в период до 1 года) в части II производится запись: послеродовой период (указать количество дней).
Пример 10. 1) а) Отек легких.
б) Митральный стеноз (ревматический).
в)
г)
2) Беременность 28 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Болезни системы кровообращения, осложняющие беременность, деторождение и послеродовой период" (О99.4).
Пример 11. 1) а) Острая дыхательная недостаточность.
б) Правосторонняя вирусная бронхопневмония.
в) Грипп (вирус не идентифицирован).
г)
2) Беременность 40 недель.
При кодировке основной причиной смерти считается "Болезни органов дыхания, осложняющие беременность, деторождение и послеродовой период" (О99.5).
В пункте 19 подчеркивается соответствующий заголовок.
Материнская смерть определяется как обусловленная беременностью (независимо от ее продолжительности и локализации) смерть, наступившая в период беременности или в течение 42 дней после ее разрешения от какой-либо причины, связанной с беременностью, отягощенной ею или ее ведением, но не от несчастного случая или случайно возникшей причины.
Поздняя материнская смерть определяется как смерть, косвенно связанная с ней, наступившая в период, превышающий 42 дня после родов, но менее чем 1 год после родов.
В пункте 20 указывается наименование медицинской организации или фамилия, имя, отчество физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, выдавших врачебное свидетельство о смерти, их почтовый адрес.
41. Врачебное свидетельство о смерти заверяется круглой печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой и подписью медицинского работника, оформившего свидетельство.

8-үлгі. 1) а) Қан кету
б) Афибриногенемия
в) Медициналық түсік
г)
2) 10 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Қан кеткен кездегі медициналық түсік" (О04.6) есептеледі.
9-үлгі. 1) а) Өкпе артериясының тромбоэмболиясы
б) Босануға дейінгі үлкен күре тамыр тромбозы
в)
г)
2) 32 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Босану кезіндегі үлкен флеботромбоз" (О22.3) есептеледі.
Жүкті, босанатын, босанған әйелдер бұрынғы ауруларынан немесе жүктілік кезеңінде пайда болған аурулардан (қант диабеті, жүрек-қан тамыры, туберкулез және т.б.) қайтыс болған жағдайда мыналар басшылыққа алынады:
Егер ауру тікелей акушерлік себепке байланысты болып, бірақ жүктіліктің физиологиялық әсерінен ауырласа немесе жүктілік кезінде ауырлайтын болса, өлім себебі туралы мәліметтер 1-бөлімнің "а)", "б)", "в)" жолдарында жазылады, бірақ бұл ретте 2-бөлімде жүктілік пен оның мерзімі туралы жазба жүргізіледі.
Босанғаннан кейінгі өлімнің барлық жағдайларында (1 жылға дейінгі кезеңде) 2-бөлімде жазба жүргізіледі: босанғаннан кейінгі кезең (күнінің саны көрсетіледі).
10-үлгі. 1) а) Өкпенің ісінуі
б) Митральды стеноз (ревматикалық)
в)
г)
2) 28 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Жүктілікті асқындыратын қан айналымы жүйесі аурулары, босану және босанғаннан кейінгі кезең" (О99.4) есептеледі.
11-үлгі. 1) а) Жіті тыныс жеткіліксіздігі
б) Оң жақтың вирусты қабынуы
в) Тұмау (вирусқа ұқсамайтын)
г)
2) 40 апталық жүктілік
Кодтау кезінде өлімнің негізгі себебі болып "Жүктілікті асқындыратын тыныс алу мүшелері аурулары, босану және босанғаннан кейінгі кезең" (О99.5) есептеледі.
19-тармақта тиісті тақырып жазылады.
Ана өлімі жүктіліктің (оның ұзақтығы мен орнығуына қарамастан) жүктілік кезеңінде немесе ол аяқталғаннан кейінгі 42 күн ішінде жүктілікке, оған салмақ түсуінен немесе оның жүрісіне байланысты қандай да бір себептен, бірақ бақытсыз жағдай не оқыс оқиға салдарынан болған деп түсіндірілетін өлім ретінде айқындалады.
Кеш болған ана өлімі босанғаннан кейін 42 күннен аспайтын, бірақ босанғаннан кейінгі бір жылдан кем емес мерзімде болған, онымен жанама байланысты өлім ретінде айқындалады.
20-тармақта куәлікті берген медициналық ұйымның атауы немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, олардың пошталық мекен-жайы көрсетіледі.
41. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәлік медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның дөңгелек мөрімен куәландырылып, куәлікті ресімдеген медицина қызметкерінің қолы қойылады.

42. Записи в корешке врачебного свидетельства о смерти должны полностью соответствовать аналогичным записям самого свидетельства.
Для детей, умерших до 1 года:
в пункте 4 указывается дата рождения;
в пункте 5 указывается дата смерти, число месяцев и дней жизни;
в пункте 6 указывается место рождения с указанием наименования медицинской организации и его адреса;
в пункте 7 указывается полная фамилия, имя, отчество матери.
43. Получатель отрывного врачебного свидетельства о смерти расписывается в его получении в корешке свидетельства.
4. Заполнение и выдача врачебного свидетельства
о перинатальной смерти (форма N 106-2/у-03)
44. Регистрация мертворождения и смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни в органах ЗАГС производится на основании врачебного свидетельства о перинатальной смерти (форма N 106-2/у-03).
45. Каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, регистрируется в органах ЗАГС:
1) медицинской организацией, где произошло мертворождение или наступила смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни;
2) медицинской организацией, медицинский работник которой констатировал мертворождение или смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни, вне медицинской организации;
3) физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, констатировавшим мертворождение или смерть новорожденного, умершего на первой неделе жизни, вне медицинской организации;
4) центром судебной медицины при судебно-медицинской экспертизе.
46. В случае смерти новорожденного в течение 168 часов после родов на основании медицинского   свидетельства о рождении новорожденный регистрируется в органах ЗАГС сначала как родившийся, а затем на основании врачебного   свидетельства о перинатальной смерти как умерший.
47. Для регистрации мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в органах ЗАГС представляется учетная форма первичной медицинской документации N 106-2/у-03 "Врачебное свидетельство о перинатальной смерти", удостоверяющая факт мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.
48. В населенных пунктах, где предусмотрена врачебная должность, врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется только врачом, в случае его отсутствия - фельдшером или акушеркой.
49. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется всеми медицинскими организациями или физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой на каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.

42. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің түбіртегіндегі жазбалар қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктегі жазбаларға толықтай сәйкес болуы тиіс.
1 жасқа дейін қайтыс болған балалар үшін:
4-тармақта туған жылы, айы, күні көрсетіледі.
5-тармақта қайтыс болған жылы, айы, күні, өмір сүрген айы және күні көрсетіледі.
6-тармақта медициналық ұйымның атауы мен оның мекен-жайы жазыла отырып, туған жері көрсетіледі.
7-тармақта анасының тегі, аты, әкесінің аты толық көрсетіледі.
43. Қайтыс болғаны туралы дәрігерлік куәліктің үзіндісін алушы оны алған кезде куәліктің түбіртегіне қолын қояды.
4. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік
куәлікті толтыру және беру
(N 106-2/у-03 нысаны)
44. Бастапқы медициналық құжаттаманың есептік нысандарын жүргізу АХАЖ ұйымдарында өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін тіркеу перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің  негізінде жүргізіледі (N 106-2/у-03 нысаны).
45. Өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәресте өлімінің әрбір жағдайын:
1) өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі болған медициналық ұйым;
2) медицина қызметкері денсаулық сақтау ұйымынан тыс болған өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін анықтаған медициналық ұйым;
3) медициналық ұйымнан тыс болған өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін анықтаған жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға;
4) сот-медициналық сараптау кезіндегі сот медицинасы орталығы АХАЖ органдарында тіркейді.
46. Жаңа туған нәресте шетінеген жағдайда туғаннан кейін 168 сағат ішінде туу туралы дәрігерлік куәліктің негізінде жаңа туған нәресте бастапқыда тірі туған бала ретінде содан кейін перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің негізінде өлі туған нәресте ретінде АХАЖ органдарында тіркеледі.
47. АХАЖ органдарында өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімін тіркеу үшін өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі фактілерін куәландыратын N 106-2/у "Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік" медициналық құжаттамасының есептік үлгісі беріледі.
48. Дәрігерлік лауазым қарастырылған елді мекендерде перинаталдық өлім туралы куәлікті тек дәрігер, ол болмаған жағдайда фельдшер немесе акушер ресімдейді.
49. Өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімінің әрбір жағдайына арналған перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті барлық медициналық ұйымдар немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар ресімдейді.

50. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти не оформляется без личной констатации медицинским работником факта мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни.
51. При многоплодных родах врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется на каждый случай мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в отдельности.
52. В случае мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в медицинской организации производится патологоанатомическое вскрытие мертворожденного плода или новорожденного, умершего на первой неделе жизни, для установления причины смерти, обеспечения достоверности данных государственной статистики причин смерти и иных целей.
53. В случае произведения вскрытия в централизованном патологоанатомическом отделении врачебное свидетельство о перинатальной смерти оформляется патологоанатомом в день вскрытия с учетом его результатов.
Для регистрации в органах ЗАГС врачебное свидетельство о перинатальной смерти передается в те медицинские организации, откуда доставлены мертворожденные или новорожденные, умершие на первой неделе жизни.
54. В случаях подозрения на насильственную смерть, мертворождения при родах, принятых без помощи медицинского работника, смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни без наблюдения медицинского работника, уведомление органов внутренних дел обязательно.
55. В исключительных случаях по письменному заявлению родителей допускается отмена патологоанатомического вскрытия мертворожденного плода или новорожденного, умершего на первой неделе жизни, только руководителем медицинской организации с письменным обоснованием причины отмены в истории развития родов или истории развития ребенка.
56. Отмена патологоанатомического вскрытия не допускается без установления непосредственной причины смерти или других патологических состояний, приведших к ней, в том числе:
1) инфекционного заболевания или наличия подозрения на него;
2) онкологического заболевания в случае отсутствия гистологической верификации злокачественной опухоли;
3) заболевания, связанного с последствиями экологической катастрофы;
4) синдрома "внезапной смерти";
5) диагностических инструментальных, анестезиологических, реанимационных и лечебных мероприятий, во время или после переливания крови.
57. Захоронение трупов мертворожденных и новорожденных, умерших на первой неделе жизни, осуществляется той медицинской организацией, где произошло мертворождение или наступила смерть новорожденного на первой недели жизни. В случае желания родителей произвести захоронение самостоятельно, труп выдается после регистрации мертворождения или смерти новорожденного, умершего на первой неделе жизни, в органах ЗАГС.

50. Өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі фактісін медицина қызметкері жеке анықтамай, перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік ресімделмейді.
51. Көп ұрықты босану кезінде өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімінің әрбір жағдайына перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік жеке ресімделеді.
52. Өлі туған немесе нәресте өмірінің алғашқы аптасында шетінеген жағдайда медициналық ұйымда өлім себебін анықтау, өлімнің себептерін мемлекеттік статистикалық мәліметтерінің дұрыстығын қамтамасыз ету және өзге де мақсаттар үшін өлі туған ұрықты немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестені патологиялық-анатомиялық тексеру жүргізіледі.
53. Орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық тексеру бөлімшесінде тексеру жүргізілген жағдайда оның қорытындысын ескере отырып, ашып тексерген күні перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлікті патолог-анатом ресімдейді.
АХАЖ органдарында тіркеу үшін перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік өлі туған немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестелерді әкелген медициналық ұйымдарға беріледі.
54. Күш қолданудан болған өлімге, медицина қызметкерінің көмегінсіз босану кезіндегі өлі тууға, медицина қызметкерінің бақылауынсыз өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өліміне сезіктенген жағдайларда ішкі істер органдарын хабардар ету міндетті.
55. Босану тарихындағы немесе баланың даму тарихындағы патологиялық-анатомиялық тексеруден бас тарту себебінің жазбаша негіздемесі арқылы ерекше жағдайларда ғана өлі туған немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің ата-анасының жазбаша өтініші бойынша тек медициналық ұйымның басшысы рұқсат етеді.
56. Өлімнің тікелей себептерін немесе оған әкелген басқа да патологиялық жағдайларды, оның ішінде:
1) жұқпалы аурулардың немесе соған сезіктенудің болуын;
2) қатерлі ісіктің гистологиялық верификациясы болмаған жағдайдағы онкологиялық ауруларды;
3) экологиялық апат зардаптарына байланысты ауруларды;
4) "кенеттен қайтыс болу" белгісін;
5) қан құю кезіндегі немесе құйғаннан кейінгі диагностикалық аспаптық, анестезиологиялық, реанимациялық және емдік іс-шараларды анықтамай, патологиялық-анатомиялық тексеруден бас тартуға болмайды.
57. Өлі туған немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестелерді жерлеуді өлі туу немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестенің өлімі жағдайы болған медициналық ұйым жүзеге асырады. Ата-аналары өздері жерлеуге ниет білдірген жағдайда мәйіт өлі тууды немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген нәрестені АХАЖ органдарында тіркегеннен кейін беріледі.

58. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти направляется в органы ЗАГС с отметкой "предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного".
59. В случае необходимости получения дополнительных сведений о причинах смерти допускается выдача предварительного врачебного свидетельства о перинатальной смерти с отметкой "предварительное". В последующем оформляется новое свидетельство с дополненными сведениями, которое с отметкой "взамен предварительного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики медицинской организацией или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, где выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.
60. В случае выдачи врачебного свидетельства о перинатальной смерти с отметкой "окончательное", но при установлении в дальнейшем дополнительных уточняющих сведений, оформляется новое свидетельство с дополненными сведениями и с отметкой "взамен окончательного" направляется непосредственно в территориальный орган статистики медицинской организацией или физическим лицом, занимающимся частной медицинской практикой, где выдано предыдущее свидетельство с указанием его номера и даты выдачи.
61. Номер и серия врачебного свидетельства о перинатальной смерти, дата его выдачи, причина смерти, орган ЗАГС, где произведена регистрация, номер и дата записи акта перинатальной смерти или рождения указываются в соответствующих учетных формах первичной медицинской документации: в случае мертворождения - N 096/у "История родов", в случае перинатальной смерти - N 097/у "История развития ребенка", утвержденных приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 1993 года N 437.
62. Отметка о характере заполняемого врачебного свидетельства ("предварительное", "взамен предварительного", "окончательное" или "взамен окончательного") производится путем подчеркивания соответствующего обозначения. Также подчеркивается соответствующее обозначение - мертворожденный или умер в перинатальном периоде.
63. Пункты 1-6 заполняются с учетом сведений из истории родов.
В пункте 1 указываются фамилия, имя и отчество умершего в перинатальном периоде. В случае мертворождения указывается только фамилия.
В пункте 2 подчеркивается соответствующий пол. В случае если пол не определен, указывается пол по желанию родителей.
В пункте 3 указывается дата и время рождения умершего в перинатальном периоде или мертворождения.
В пункте 4 указывается дата и время перинатальной смерти. В случае мертворождения не заполняется.
В пункте 5 подчеркивается соответствующее обозначение, где наступила перинатальная смерть - в стационаре, дома или в другом месте.
В пункте 6 указывается почтовый адрес места, где произошло мертворождение или наступила перинатальная смерть.

58. "Алдын ала", "алдын аланың орнына" немесе "түпкілікті", "түпкіліктінің орнына" деген белгісі бар перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәлік АХАЖ органдарына жіберіледі.
59. Перинаталдық өлім туралы қосымша мәліметтер алу қажет болған жағдайда "алдын ала" деген белгісі бар алғашқы дәрігерлік куәлікті беруге болады. Кейіннен толықтырылған мәліметтермен "алдын аланың орнына" белгісімен жаңа куәлік ресімделеді де, нөмірі мен берілген күні көрсетіле отырып, алғашқы куәлік берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға тікелей аумақтық статистика органына жіберіледі.
60. "Түпкілікті" деген белгісі бар дәрігерлік куәлікті берген жағдайда, бірақ алдағы уақытта қосымша нақты мәліметтерді белгілеу кезінде қосымша мәліметтерімен перинаталдық өлім туралы "түпкіліктінің орнына" белгісімен жаңа дәрігерлік куәлік ресімделеді де, нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, алғашқы куәлік берген медициналық ұйым немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға тікелей аумақтық статистика органына жібереді.
61. Өлі туған жағдайда - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1993 жылғы 20 қазандағы N 437 бұйрығымен бекітілген N 096/у "Босану тарихы", перинаталдық өлім болған кезде - N 097/у "Жаңа туған нәрестенің даму тарихы" бастапқы медициналық құжаттамаларының есептік үлгісінде перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің нөмірі, сериясы, берілген күні, өлімнің себебі, тіркеу жүргізген АХАЖ органы, перинаталдық өлім немесе туу актісі жазбасының нөмірі мен күні көрсетіледі.
62. Толтырылатын дәрігерлік куәліктің сипаты туралы белгілеу ("алдын ала", "алдын аланың орнына" немесе "түпкілікті", "түпкіліктінің орнына") тиісті белгілердің астын сызу арқылы жүргізіледі. Сондай-ақ өлі туған немесе перинаталдық кезеңде өлген деген тиісті белгілердің де асты сызылады.
63. 1-6-тармақтар босану тарихының мәліметтері ескеріле отырып толтырылады.
1-тармақта перинаталдық кезеңде өлген баланың тегі, аты, әкесінің аты, өлі туған жағдайда тек әкесінің аты ғана көрсетіледі.
2-тармақта сәйкес жынысының асты сызылады. Жынысы анықталмаған жағдайда ата-анасының тілегі бойынша көрсетіледі.
3-тармақта перинаталдық кезеңде өлген немесе өлі туған баланың туған күні мен уақыты көрсетіледі.
4-тармақта перинаталдық өлімнің күні мен уақыты көрсетіледі. Өлі туған жағдайда толтырылмайды.
5-тармақта перинаталдық өлім болған жер: стационарда, үйде немесе басқа жерде деген белгілердің тиістісінің асты сызылады.
6-тармақта өлі туған немесе перинаталдық өлім болған жердің пошталық мекен-жайы көрсетіледі.

В пунктах 7-9 указываются сведения о матери: фамилия, имя и отчество (пункт 7), дата рождения (пункт 8), место постоянного жительства (пункт 9).
В пунктах 10-15 указываются сведения о ребенке, вносимые из истории родов.
В пункте 16 сведения указываются из истории развития новорожденного, а в случае мертворождения - из истории родов.
Запись причины смерти ребенка (плода) и мертворожденного производится в пяти строках пункта 16, обозначенных буквами "а)", "б)", "в)", "г)", "д)".
Строка "а)" предназначена для записи и кодировки только одного основного заболевания или состояния плода или новорожденного, послужившего причиной смерти.
Строка "б)" предназначена для записи и кодировки других заболеваний или состояний плода или новорожденного, послуживших причинами смерти.
Строка "в)" предназначена для записи и кодировки только одного основного заболевания или состояния матери (в том числе состояния плаценты), оказавшего неблагоприятное влияние на плод или новорожденного.
Строка "г)" предназначена для записи и кодировки других заболеваний или состояний матери (в том числе состояния плаценты), оказавших неблагоприятное влияние на плод или новорожденного.
Строка "д)" предназначена для записи и кодировки других обстоятельств, повлиявших на смерть плода или новорожденного, не расцениваемых как заболевание или состояние плода, новорожденного или матери - операции и анестезиологические пособия с целью родоразрешения, мероприятия по оживлению плода и другое.
В случае невозможности установления заболевания или состояния матери (в том числе состояния плаценты), оказавшего неблагоприятное влияние на плод или новорожденного в строках "в)" и "г)" указывается "не известно", "не установлено" соответственно.
Пример 1. У женщины с гестозом беременных произведено кесарево сечение в 32 недели беременности в связи с кровотечением из-за предлежания плаценты. Извлеченный ребенок с массой тела 1480 г умер через 16 ч. На вскрытии установлена болезнь гиалиновых мембран. В свидетельстве указывается:
а) Болезнь гиалиновых мембран.
б) Недоношенность.
в) Предлежание плаценты.
г) Гестоз беременных.
д) Кесарево сечение.
При кодировке основной причиной перинатальной смерти считается "Предлежание плаценты" (О44.1).

7-9-тармақтарда анасы туралы мәліметтер: аты, тегі, әкесінің аты (7-тармақ), туған күні (8-тармақ), тұрақты мекен-жайы (9-тармақ) көрсетіледі.
10-15-тармақтарда босану тарихынан енгізілген бала туралы мәліметтер көрсетіледі.
16-тармақ балаға (ұрыққа) қолайсыз әсер еткен бала (ұрық) өлімінің себебі ретіндегі және ана ағзасы тарапынан патология ретіндегі нұсқауды қарастыратын Дүниежүзілік Денсаулық сақтау Ұйымының ұсынымдарына сәйкес әзірленген. Мәліметтер жаңа туған нәрестенің даму тарихынан, ал өлі туған жағдайда босану тарихынан көрсетіледі. Перинаталдық өлім себептерінің толықтығы мен нақтылығы перинаталдық өлімнің әрқилы себептерін талдауды қамтамасыз ету үшін қажет.
Бала (ұрық) өлімінің және өлі туу себептерін жазу 16-тармақтың "а)", "б)", "в)", "г)", "д)" деген әріптермен белгіленген бес жолында жүргізіледі.
"а)" жолы өлімге себеп болған ұрықтың немесе жаңа туған нәрестенің бір негізгі ауруларын немесе жағдайын жазуға және кодтауға арналған.
"б)" жолы өлімге себеп болған ұрықтың немесе жаңа туған нәрестенің өзге де ауруларын немесе жағдайын жазуға және кодтауға арналған.
"в)" жолы ұрыққа немесе жаңа туған нәрестеге (оның ішінде баланың жолдасының жағдайы) қолайсыз әсер еткен анасының негізгі ауруларын немесе жағдайын жазуға және кодтауға арналған.
"г)" жолы ұрыққа немесе жаңа туған нәрестеге (оның ішінде баланың жолдасының жағдайы) қолайсыз әсер еткен анасының өзге де ауруларын немесе жағдайын жазуға және кодтауға арналған.
"д)" жолы ұрыққа немесе жаңа туған нәрестеге әсер еткен ұрықтың немесе жаңа туған баланың немесе анасының ауру деп бағаланбайтын өлімге себеп болған өзге де жағдайларды-ұрықты тірілту жөніндегі іс-шараларды, босандыру мақсатындағы операциялар мен анестезиологиялық құралдарды және басқаларды жазу мен кодтауға арналған.
Ұрыққа немесе жаңа туған нәрестеге қолайсыз әсер еткен ауруды немесе ананың жағдайын (оның ішінде баланың жолдасының жағдайы) анықтау мүмкін болмаған жағдайда "в)" және "г)" жолдарында "белгісіз", "анықталған жоқ" сәйкес көрсетіледі.
1-үлгі. Плацентаның алдыңғы жақта жатуынан қан кетуге байланысты жүктіліктің 32-аптасында жүктілік токсикозы бар әйелге кесар тілу операциясы жасалды. Салмағы 1480 г нәресте 16 сағаттан кейін қайтыс болды. Тексерген кезде гиалинді жарғақша ауруы анықталды. Дәрігерлік куәлікте:
а) гиалинді жарғақша ауруы;
б) күні жетпейтіндігі;
в) плацентаның алдыңғы жақта жатуы;
г) жүктілік токсикозы;
д) кесар тілігі көрсетіледі.
Кодтау кезінде "Плацентаның алдыңғы жақта жатуы" (О44.1) перинаталдық өлімнің негізгі себебі деп есептеледі.

Пример 2. Женщина до наступления беременности страдала мочекаменной болезнью и хроническим пиелонефритом. Во время первой половины беременности обострение хронического пиелонефрита. В 38 недель повторное обострение хронического пиелонефрита с высокой температурой, бактериоурией. На первые сутки обострения хронического пиелонефрита констатирована внутриутробная смерть плода. На вторые сутки произошли самопроизвольные роды мертвого плода массой тела 2600 г. На вскрытии установлены признаки антенатальной асфиксии на фоне гипотрофии. В свидетельстве указывается:
а) Антенатальная асфиксия.
б) Внутриутробная гипотрофия.
в) Хронический пиелонефрит.
г) Мочекаменная болезнь.
д)
При кодировке основной причиной перинатальной смерти считается "Внутриутробная гипоксия, впервые отмеченная до начала родов" (Р20.0) и "Хронический пиелонефрит" (О99.8).
В пункте 17 а) подчеркивается, кем установлена причина мертворождения, перинатальной смерти.
В пункте 17 б) подчеркивается, на основании чего установлена смерть.
В пункте 18 указывается полное наименование медицинской организации или фамилия, имя, отчество физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, место и почтовый адрес его работы.
В пункте 19 указывается фамилия, имя, отчество, должность и подпись медицинского работника, выдавшего свидетельство.
В пункте 20 указываются фамилия, имя, отчество, должность и подпись руководителя медицинской организации. Физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой не заполняется.
64. Врачебное свидетельство о перинатальной смерти заверяется круглой печатью медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой и подписью медицинского работника, выдавшего свидетельство.
65. Записи в корешке врачебного свидетельства о перинатальной смерти должны быть полностью идентичны записям в самом свидетельстве.
66. Получатель отрывного врачебного свидетельства о перинатальной смерти расписывается в его получении в корешке свидетельства.

2-үлгі: Әйел жүкті болғанға дейін несеп-тас ауруы мен созылмалы пиелонефритпен ауырды. Жүктіліктің бірінші жартысында созылмалы пиелонефрит өршіді. 38-аптада қызуы көтерілді, бактериуриясы бар созылмалы пиелонефрит қайталап өршіді. Алғашқы тәуліктерде созылмалы пиелонефриттің өршуінен ұрықтың жатырда өлуі анықталды. Екінші тәулікте өз бетімен салмағы 2600 г. өлі ұрық туды. Тексергенде гипотрофия жағдайындағы антенаталды асфиксия белгілері анықталды. Куәлікте:
а) антенаталды асфиксия;
б) жатырдағы гипотрофия;
в) созылмалы пиелонефрит;
г) несеп-тас ауруы көрсетіледі;
д)
Кодтау кезінде "Босанғанға дейін алғаш анықталған жатырдағы гипоксия" (Р20,0) немесе "Созылмалы пиелонефрит" (О99.8) перинаталдық өлімнің негізгі себебі деп есептеледі.
Өлі туудың, перинаталдық өлімнің себебін кім анықтағандығы туралы 17 а)-тармақта астын сызу арқылы көрсетіледі.
Өлімнің себебі ненің негізінде анықталғандығы 17 б)-тармақта астын сызу арқылы көрсетіледі.
18-тармақта медициналық ұйымның атауы, жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты, жұмыс орны мен пошталық мекен-жайы толық көрсетіледі.
19-тармақта куәлік берген медицина қызметкерінің аты, тегі, әкесінің аты, лауазымы және қолы көрсетіледі.
20-тармақта медициналық ұйым басшысының аты, тегі, әкесінің аты, лауазымы және қолы көрсетіледі. Жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлға толтырмайды.
64. Куәлік медициналық ұйымның немесе жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның дөңгелек мөрімен және куәлікті ресімдеген медицина қызметкерінің қолымен куәландырылады.
65. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің түбіртегіндегі жазбалар куәліктегі жазбалармен толық сәйкес келуі тиіс.
66. Перинаталдық өлім туралы дәрігерлік куәліктің үзіндісін алушы оны алғаны туралы куәліктің түбіртегіне қол қояды.