Об утверждении Правил выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов и внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 140 "О признании банковских депозитных сертификатов ценными бумагами и внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266 "Об утверждении Инструкции о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1199", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2343
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 319. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2003 года N 2508. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На основании статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", в целях реализации мер по дальнейшему развитию рынка ценных бумаг Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов.
2. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 140 "О признании банковских депозитных сертификатов ценными бумагами и внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266 "Об утверждении Инструкции о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1199" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2343, опубликованное 2-15 июня 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") внести следующее изменение:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) учет, подтверждение прав и регистрация сделок по банковским депозитным сертификатам осуществляется центральным депозитарием.".

Банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару және айналымға жiберу ережесiн бекiту және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 343 тiркелген, "Банктiк депозиттiк сертификаттарды бағалы қағаздар деп тану және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1199 тiркелген, "Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуiрдегi N 140 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 319 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2508. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 264 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы негiзiнде, бағалы қағаздар рыногын одан әрi дамыту жөнiндегi шараларды iске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару және айналымға жiберу ережесi бекiтiлсiн.
2. "Банктiк депозиттiк сертификаттарды бағалы қағаздар деп тану және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1199 тiркелген, "Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк шоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуiрдегi N 140 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2343 тiркелген, 2000 жылғы 2-15 маусымда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында жарияланған) мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктiк депозиттiк сертификаттар бойынша мәмiлелердi есепке алуды және құқығын растауды және тiркеудi орталық депозитарий жүзеге асырады.".

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения всех заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, организаторов торгов, центрального депозитария, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация Управляющих активами", Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
Постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан "Об утверждении Правил
выпуска и обращения банковских
депозитных сертификатов и внесении
изменения в постановление Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 21 апреля 2003 года N 140
"О признании банковских депозитных
сертификатов ценными бумагами и
внесении изменения в постановление
Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 2 июня 2000 года N 266
"Об утверждении Инструкции о порядке
открытия, ведения и закрытия банковских
счетов клиентов в банках Республики
Казахстан, зарегистрированное в
Министерстве юстиции Республики Казахстан
под N 1199", зарегистрированное в
Министерстве юстиции Республики
Казахстан под N 2343"
от 1 сентября 2003 года N 319
Правила
выпуска и обращения банковских
депозитных сертификатов
Правила выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О рынке ценных бумаг ", " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и регулируют порядок и условия выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов банками второго уровня Республики Казахстан (далее - банк).
Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) идентификационный номер банковского депозитного сертификата - цифровой код, присваиваемый банком банковским депозитным сертификатам в целях их идентификации и систематизации учета;
2) номинальная стоимость банковского депозитного сертификата - денежное выражение стоимости банковского депозитного сертификата, определенное при его выпуске, и подлежащее выплате держателю банковского депозитного сертификата;

3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
4. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және аумақтық филиалдарына, екiншi деңгейдегi банктерге, сауда-саттық ұйымдастырушыларға, орталық депозитарийге, "Активтердi Басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бiрлестiгiне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Банктiк депозиттiк сертификаттарды
шығару және айналысқа жiберу
ережесiн бекiту және Қазақстан
Республикасының Әдiлет
министрлiгiнде N 2343 тiркелген,
"Банктiк депозиттiк сертификаттарды
бағалы қағаздар деп тану және
Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлiгiнде N 1199 тiркелген,
"Қазақстан Республикасының
банктерiнде клиенттердiң банктiк
шоттарын ашу, жүргiзу және жабу
тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту
туралы" Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының 2000
жылғы 2 маусымдағы N 266
қаулысына өзгерiс енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының 2003 жылғы 21
сәуiрдегi N 140 қаулысына өзгерiс
енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2003 жылғы
1 қыркүйектегi N 319 қаулысымен
бекiтiлген
Банктiк депозиттiк сертификаттарды
шығару және айналысқа жiберу
Ережесі
Банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару және айналысқа жiберу ережесi (бұдан әрi - Ереже) " Бағалы қағаздар рыногы туралы ", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жасалынған және Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң (бұдан әрi - банк) банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару және айналысқа жiберу тәртiбiн және шарттарын реттейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) банктiк депозиттiк сертификаттың бiрегейлендiру номерi - банктiң банктiк депозиттiк сертификаттарды бiрегейлендiру және есепке алуды жүйелендiру мақсатында оларға тағайындайтын сандық коды;
2) банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құны - банктiк депозиттiк сертификатты шығару кезiндегi және банктiк депозиттiк сертификатты ұстаушыға төленуге тиiстi оның құнының ақшалай түрде көрсетiлуi;

3) регламент выпуска банковских депозитных сертификатов (далее - регламент) - документ, определяющий условия проведения банком операций по выпуску банковских депозитных сертификатов, выплате их номинальной стоимости и вознаграждения по ним;
4) условия выпуска банковского депозитного сертификата (далее - условия выпуска) - документ, содержащий сведения о банке, выпускаемом им банковском депозитном сертификате и правах держателя банковского депозитного сертификата.
2. Номинальная стоимость банковского депозитного сертификата выражается в национальной валюте.
3. Банк не осуществляет выпуск банковских депозитных сертификатов в период приостановления действия или отзыва лицензии, обязательной для осуществления выпуска банковских депозитных сертификатов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выпуска
банковских депозитных сертификатов
4. Выпуск банковских депозитных сертификатов осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и условиями выпуска банковского депозитного сертификата.
5. Регламент содержит:
1) порядок выпуска банковских депозитных сертификатов;
2) порядок учета выпущенных банковских депозитных сертификатов;
3) порядок присвоения идентификационных номеров банковским депозитным сертификатам;
4) минимальный и максимальный размер номинальной стоимости банковского депозитного сертификата;
5) минимальный и максимальный срок обращения банковского депозитного сертификата;
6) порядок расчета и выплаты вознаграждения по банковским депозитным сертификатам;
7) условия и порядок выплаты номинальной стоимости банковского депозитного сертификата;
8) перечень руководящих работников банка, уполномоченных подписывать условия выпуска;
9) иные условия, связанные с выпуском банковских депозитных сертификатов, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
6. Регламент и вносимые в него изменения и дополнения утверждаются советом директоров банка и подлежат представлению в уполномоченный орган, осуществляющий регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, для сведения в течение трех рабочих дней с даты их утверждения советом директоров. Банк выпускает банковские депозитные сертификаты после утверждения регламента советом директоров.
7. Условия выпуска содержат:
1) информацию о банке:
указывается полное наименование банка, сведения о его месте нахождения, номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, номера и даты выдачи лицензий, обязательных для осуществления выпуска банковских депозитных сертификатов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару регламентi (бұдан әрi - регламент) - банктiң банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару жөніндегі операцияларды жүргізу, олардың нақты құнын және ол бойынша сыйақы төлеу шарттарын айқындайтын құжат;
4) банктiк депозиттiк сертификатты шығару шарттары (бұдан әрi - шығару шарттары) - банктiк депозиттiк сертификатты шығаратын банктiң және банктiк депозиттiк сертификат ұстаушының құқықтары туралы мәліметтерден тұратын құжат.
2. Банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құны ұлттық валютамен көрсетiледi.
3. Банк банктiк депозиттiк сертификаттарды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шығару үшiн мiндеттi лицензиялардың қолданылуын тоқтата түру немесе қайтарып алу кезеңiнде банктiк депозиттiк сертификаттар шығармайды.
2-тарау. Банктiк депозиттiк
сертификаттарды шығару тәртiбi
4. Банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару осы Ережеге және банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Регламентке мыналар кiредi:
1) банктiк депозиттiк сертификаттарды шығару тәртiбi;
2) шығарылған банктiк депозиттiк сертификаттарды есепке алу тәртiбi;
3) банктiк депозиттiк сертификаттарға бiрегейлендiру номерлерiн тағайындау тәртiбi;
4) банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнының ең аз және ең көп мөлшерi;
5) банктiк депозиттiк сертификаттың ең аз және ең көп айналыс мерзiмi;
6) банктiк депозиттiк сертификат бойынша сыйақы есептеу және төлеу тәртiбi;
7) банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнын төлеудiң шарты - және тәртiбi;
8) банктiң шығару шарттарына қол қоюға өкiлеттi басшы қызметкерлерiнiң тiзбесi;
9) банктiк депозиттiк сертификаттарды шығаруға байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн өзге де шарттар.
6. Регламент және оған енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар банктiң директорлар кеңесiнде бекiтiледi және директорлар кеңесi оларды бекiткен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде назарда ұстау үшiн бағалы қағаздар рыногын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органға берiлуге тиiстi. Банк регламент директорлар кеңесiнде бекiтiлгеннен кейiн банктiк депозиттiк сертификаттарды шығарады.
7. Шығару шарттарына мыналар кiредi:
1) банк туралы ақпараттар:
банктiң толық атауы, оның мекен-жайы туралы мәлiметтер, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң номерi, банктiк депозиттiк сертификаттарды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шығару үшiн мiндеттi лицензиялардың номерi және берiлген күнi көрсетiледi;

2) сведения о банковском депозитном сертификате:
указывается идентификационный номер банковского депозитного сертификата и его номинальная стоимость (в случае индексации - порядок расчета индексированной номинальной стоимости банковского депозитного сертификата);
3) сведения о вознаграждении по банковскому депозитному сертификату:
указывается ставка вознаграждения по банковскому депозитному сертификату, дата, с которой начинается начисление вознаграждения, порядок, сроки и условия выплаты вознаграждения, способ выплаты вознаграждения (форма расчетов: наличная, безналичная). Если ставка вознаграждения не установлена в фиксированном размере, указывается порядок определения размера;
4) сведения о дате выпуска банковского депозитного сертификата;
5) сведения о сроке обращения банковского депозитного сертификата;
6) права, предоставляемые банковским депозитным сертификатом его держателю:
указывается право держателя на получение от банка номинальной стоимости банковского депозитного сертификата (в случае индексации - индексированной номинальной стоимости), а также право на получение вознаграждения по нему в соответствии с условиями выпуска по истечении срока обращения банковского депозитного сертификата, предусмотренного условиями выпуска, либо до его истечения.
8. Банк по требованию держателя банковского депозитного сертификата представляет ему для ознакомления копии условий выпуска данного банковского депозитного сертификата, регламента, настоящих Правил, и других нормативных правовых актов, регулирующих выпуск и обращение банковских депозитных сертификатов.
9. Открытие лицевого счета держателю банковского депозитного сертификата осуществляется центральным депозитарием на основании его приказа на открытие лицевого счета и документов, предусмотренных внутренними документами центрального депозитария. При размещении банковских депозитных сертификатов внесение записи по лицевому счету держателя банковского депозитного сертификата осуществляется центральным депозитарием на основании приказа банка.
10. Условия выпуска подлежат представлению центральному депозитарию до начала размещения банковских депозитных сертификатов.
11. Совершение гражданско-правовых сделок с банковскими депозитными сертификатами на организованном рынке ценных бумаг осуществляется в соответствии с правилами организатора торгов.
12. Сведения о выплате номинальной стоимости банковского депозитного сертификата и вознаграждения по нему представляются банком центральному депозитарию, который осуществляет закрытие лицевого счета держателя банковского депозитного сертификата на основании приказов банка и держателя банковского депозитного сертификата.

2) банктiк депозиттiк сертификат туралы мәлiметтер:
банктiк депозиттiк сертификаттың бiрегейлендiру номерi және оның нақты құны (индекстеу жағдайында - банктiк депозиттiк сертификаттың индекстелген нақты құнын есептеу тәртiбi) көрсетiледi;
3) банктiк депозиттiк сертификат бойынша сыйақы туралы мәлiметтер:
банктiк депозиттiк сертификат бойынша сыйақы ставкасы, сыйақы есептеу басталатын күн, сыйақы төлеу тәртiбi, мерзiмi және шарттары, сыйақы төлеу әдiстерi (есеп айырысу нысаны: қолма-қол, қолма-қол жасалынбайтын) көрсетiледi. Егер сыйақы ставкасы шектеулi мөлшерде белгiленбеген болса, мөлшердi айқындау тәртiбi көрсетiледi;
4) банктiк депозиттiк сертификат шығарылған күн туралы мәлiметтер;
5) банктiк депозиттiк сертификаттың айналыс мерзiмi туралы мәлiметтер;
6) банктiк депозиттiк сертификаттың ұстаушысына берiлетiн құқықтар:
ұстаушының банктен банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнын (индекстеу жағдайында - индекстелген нақты құнын) алуға арналған құқығы, сондай-ақ шығару шарттарында көзделген банктiк депозиттiк сертификаттың айналыс мерзiмi мерзiмi өткеннен кейiн не ол аяқталғанға дейiн шығару шарттарына сәйкес ол бойынша сыйақы алуға арналған құқығы көрсетiледi.
8. Банк банктiк депозиттiк сертификат ұстаушысының талап етуi бойынша осы банктiк депозиттiк сертификатты шығару шарттарының көшiрмелерiн, регламенттi, осы Ереженi және банктiк депозиттiк сертификаттарды шығаруды және айналысқа жiберудi реттейтiн басқа нормативтiк құқықтық актiлердi танысу үшiн оған ұсынады.
9. Орталық депозитарий банктiк депозиттiк сертификат ұстаушының жеке шотын ашуды оның жеке шот ашуға арналған бұйрығы және орталық депозитарийдiң iшкi құжаттарында көзделген құжаттар негiзiнде жүзеге асырады. Банктiк депозиттiк сертификаттарды орналастыру кезiнде орталық депозитарий банктiң бұйрығы негiзiнде банктiк депозиттiк сертификат ұстаушысының жеке шоты бойынша жазбалар жазуды жүзеге асырады.
10. Шығару шарттары банктiк депозиттiк сертификаттарды орналастыру басталғанға дейiн орталық депозитарийге берiлуге тиiс.
11. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында банктiк депозиттiк сертификаттармен азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасау сауда-саттық ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
12. Банк банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнын және ол бойынша сыйақы төлеу туралы мәлiметтердi банктiң және банктiк депозиттiк сертификат ұстаушының бұйрықтары негiзiнде банктiк депозиттiк сертификат ұстаушысының жеке шотын жабуды жүзеге асыратын орталық депозитарийге бередi.

13. В случае обращения держателя банковского депозитного сертификата в банк с требованием выплаты номинальной стоимости банковского депозитного сертификата и вознаграждения по нему в размере, установленном условиями выпуска, до истечения срока его обращения, банк производит выплату в течение десяти рабочих дней, если меньший срок не предусмотрен условиями выпуска.
14. В случае ликвидации банка выплата номинальной стоимости банковского депозитного сертификата ликвидируемого банка и вознаграждения по нему производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
15. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в установленном законодательством порядке.

13. Банктiк депозиттiк сертификат ұстаушысы оның айналыс мерзiмi аяқталғанға дейiн банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнын және шығару шарттарында белгiленген мөлшерде ол бойынша сыйақы төлеудi талап ете отырып, банкке өтiнiш жасаған жағдайда банк шығару шарттарында аз мерзiм көзделмеген болса он жұмыс күнi iшiнде төлем жасайды.
14. Банк таратылған жағдайда таратылатын банктiң банктiк депозиттiк сертификаттың нақты құнын және ол бойынша сыйақыны төлеу Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер заңдарда белгiленген тәртiппен шешiледi.