Об утверждении Правил об аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 октября 2003 года N 688. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2003 года N 2538. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 24 декабря 2004 года N 1051 (V043401)
В целях реализации Закона  Республики Казахстан "Об образовании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила об аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц.
2. Департаменту среднего общего образования (Ирсалиев С.) обеспечить в установленном порядке регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ  Министерства образования и науки Республики Казахстан от 28 апреля 2000 года N 422 "Об утверждении Правил о порядке аттестации педагогических и других работников организаций образования Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1193).
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Шамшидинову К.Н.
5. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 18 октября 2003 года N 688
Правила
об аттестации педагогических работников и
приравненных к ним лиц
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее - педагогические работники) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего общего, начального и среднего профессионального, дополнительного общего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.
2. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) апелляция - обжалование какого-либо решения в вышестоящем органе;
2) аттестация педагогических работников - комплексная оценка уровня квалификации, педагогического профессионализма и продуктивности деятельности педагогических работников образовательных учреждений;
3) квалификационная категория - соответствующий нормативным критериям уровень квалификации, обеспечивающий работнику возможность решать профессиональные задачи определенной степени сложности;
4) методическое объединение учителей - одна из форм организации групповой методической работы учителей того или иного предмета или классных руководителей, создаваемая в школе, районе, городе. Методическое объединение учителей обсуждает планы тем уроков и воспитательных мероприятий, анализирует открытые уроки и уровень квалификации, педагогического профессионализма и продуктивности деятельности педагогических работников.

Педагогикалық қызметкерлер мен оларға теңестiрiлген адамдарды аттестаттау туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 18 қазандағы N 688 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 23 қазанда тіркелді. Теркеу N 2538. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1051 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1051   бұйрығымен .
__________________________
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы  заңын  жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Педагогикалық қызметкерлер мен оларға теңестiрiлген адамдарды аттестациялау туралы ереже бекітілсін.
2. Жалпы орта бiлiм департаментi (C.Ырсалиев) белгiленген тәртiппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. "Қазақстан Республикасының бiлiм беру ұйымдарының педагог және басқа қызметкерлерiн аттестациялау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1193 болып тiркелген) Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлiгiнiң 2000 жылғы 28 сәуiрдегi N 422  бұйрығының  күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым вице-министрi К.H.Шәмшидиноваға жүктелсiн.
5. Бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2003 жылғы 18 қазандағы
N 688 бұйрығымен
бекiтiлген
Педагогикалық қызметкерлер мен оларға
теңестiрiлген адамдарды аттестаттау туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже меншiк нысандарына және ведомстволық бағынысына қарамастан мектепке дейiнгi тәрбиелеу мен оқыту, жалпы орта, кәсiптiк бастауыш және орта, қосымша жалпы бiлiм беру ұйымдарының педагог қызметкерлерi мен оларға теңестiрiлген адамдарды (бұдан әрi - педагогикалық қызметкерлерi) aттестаттау тәртiбiн анықтайды.
2. Осы Ережеде келесi терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) апелляция - жоғарғы органдарда қандай да бiр шешiмге шағымдану;
2) педагогикалық қызметкерлердi аттестаттау - бiлiктiлiк деңгейiнiң кешендiк бағасы, және білiм беретiн мекемелердегi педагогикалық қызметкерлерi iс-әрекеттерiнiң өнімділігі;
3) бiлiктiлiк санаты - нормативтiк өлшемдерiнiң бiлiктiлiк деңгейiне сәйкестiгi, қызметкерлерге белгiлi бiр дәрежедегi күрделi кәсiби мiндеттердi шешу мүмкiндiгiн қамтамасыз ету;
4) мұғалiмдердiң әдiстемелiк бiрлестiгi - қалада, ауданда, мектепте құрылған сынып жетекшiлерi немесе осы немесе өзгеде пәндер мұғалiмдерiнiң топтық әдiстемелiк жұмысын ұйымдастырудың бiр түрi. Мұғалiмдердiң әдiстемелiк бiрлестiгi сабақтар мен тәрбие iс-шараларының жоспарын талқылайды, ашық сабақтар мен педагогикалық қызметкерлердiң бiлiктiлiк деңгейiн, педагогикалық кәсiптiгi мен iс-әрекеттерiнiң өнiмдiлiгiн талдайды.

3. Аттестация проводится в целях определения соответствия профессионального уровня педагогического работника требованиям квалификации, присвоенной ему квалификационной категории или подтверждения имеющейся квалификационной категории.
Аттестация призвана способствовать непрерывному повышению уровня профессиональной компетентности, развитию творческой инициативы и мастерства, росту престижа и авторитета педагогических работников, расширению возможности морального и материального поощрения, повышению уровня оплаты их труда.
4. Аттестация проводится не реже одного раза в пять лет.
5. Основными принципами аттестации являются открытость, коллегиальность, системность, объективность.
6. Руководители организаций образования, их заместители, работники органов управления образованием, имеющие педагогическую нагрузку, проходят аттестацию по предмету на общих основаниях.
7. Руководитель организации образования на основании решений предметных методических объединений учителей может принимать решение о переаттестации педагогических работников. Переаттестация указанных работников осуществляется согласно данным Правилам.
2. Аттестационная комиссия и ее состав
8. Для проведения аттестации создаются аттестационные комиссии в организациях образования, которые определяют формы и процедуры, конкретные сроки проведения аттестации, проводят анализ работы аттестуемого, выносят решения по итогам аттестации.
Аттестационные комиссии создаются в организациях образования, районных, городских отделах (управлениях), областных, городов Астаны, Алматы управлениях (департаментах) образования, центральном исполнительном органе в области образования, отраслевых министерствах (ведомствах) Республики Казахстан, имеющих в своем ведении организации образования, их территориальных органах.
9. Аттестационные комиссии создаются в следующем составе: председатель аттестационной комиссии - руководитель (или заместитель руководителя) органа управления образованием или организации образования, заместитель председателя, секретарь и члены комиссии. В состав комиссии включаются специалисты органов управления образованием, руководители организаций образования, работники методических служб, научных организаций и местных исполнительных органов, представители профсоюзов.
Работникам системы образования, включенным в состав аттестационных комиссий, сохраняется заработная плата по основному месту работы на период их непосредственной деятельности в составе комиссии.
10. Персональный состав и сроки полномочий аттестационных комиссий определяются приказом руководителя организации образования, соответствующего по подчиненности органа управления образованием.

3. Aттестаттау педагогикалық қызметкерлердiң оларға бiлiктiлiк санаты берiлу немесе өзiнде бар бiлiктiлiк санатын растау барысында кәсiптiк деңгейiнiң мамандыққа қойылатын талаптарға сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi.
Аттестаттау педагогикалық қызметкерлердiң кәсіптік құзырлығы деңгейiн үздiксiз арттыруға, шығармашылық ынтасы мен шеберлiгiн дамытуға, беделi мен мәртебесiн өсiруге, материалдық және моральдық ынталандыру мүмкiндіктерiн кеңейтуге және олардың еңбек ақысының төлемi деңгейiн арттыруға үздiксiз ықпал жасауға бейiмделген.
4. Аттестаттау 5 жылда кемiнде бiр рет өткiзiледi.
5. Аттестаттаудың негiзгi принциптерi ашықтық, алқалылық, жүйелiлiк, объективтiлiк болып табылады.
6. Білiм беру ұйымдарының басшылары, олардың орынбасарлары, педагогикалық жүктемесi бар бiлiм басқармасы органдарының қызметкерлерi аттестаттаудан жалпы негiзде өтедi.
7. Бiлiм беру ұйымының басшысы пәндiк әдiстемелiк бiрлестiктерiнiң шешiмдерi негiзiнде педагогикалық қызметкерлердi қайта аттестаттay туралы шешiмдi қабылдауы мүмкiн. Көрсетiлген қызметкерлердi қайта аттестаттау осы Ереже негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Аттестаттау комиссиясы және оның құрамы
8. Аттестаттау өткiзу үшiн бiлiм беру ұйымдарында аттестаттау комиссиялары құрылады, олар аттестаттауды өткiзудiң түрлерi мен шараларын, нақты мерзiмiн анықтайды, аттестатталушының жұмысына талдау жүргiзедi, аттестаттау қорытындысы бойынша шешiмдер шығарады.
Aттестаттау комиссиялары бiлiм беру ұйымдарында, аудандық, қалалық бөлiмдерде (басқармаларда), облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм басқармаларында (департаменттерiнде), білiм саласындағы орталық атқарушы органдарда, өз қарамағында бiлiм ұйымдары, және олардың аумақтық органдары бар Қазақстан Республикасының салалық министрлiктерiнде (ведомстволарында) құрылады.
9. Аттестаттау комиссиялары келесi құрамда құрылады: aттестаттay комиссиясының төрағасы - бiлiм басқармасы органының немесе бiлiм ұйымының басшысы (немесе оның орынбасары), төрағаның орынбасары, хатшы және комиссия мүшелерi. Комиссия құрамына білiм басқармасы органының мамандары, бiлiм бepу ұйымының басшылары, әдiстемелiк қызметтер, ғылыми ұйымдар мен жергiлiктi атқарушы органдардың қызметкерлерi, кәсiподақтың өкiлдерi енедi.
Аттестаттау комиссиясының құрамына енген бiлiм жүйелерi қызметкерлерiне олардың комиссия құрамындағы тiкелей қызметi кезеңiнде негiзгi жұмыс орнындағы жалақысы сақталады.
10. Аттестаттау комиссиясының арнаулы құрамы мен өкiлдiк мерзiмi бiлiм беру ұйымдары басшыларының, тиiстi бағыныстағы бiлiм беру басқармасы органының бұйрығына сәйкес анықталады.

3. Порядок проведения аттестации
11. Аттестация педагогических работников проводится на основе анализа уровня квалификации, профессиональной компетентности, результативности и качества деятельности работников, его участия в методической, опытно-экспериментальной и/или научно-исследовательской работе.
12. Прием заявлений на участие в аттестации в текущем учебном году производится аттестационными комиссиями до 15 октября.
13. Аттестация педагогических работников республиканских подведомственных организаций среднего общего, начального и среднего профессионального образования осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан; организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего общего, начального и среднего профессионального, дополнительного общего образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности - управления (департаменты) образования областей, городов Алматы и Астаны.
14. Аттестация педагогических работников в организациях образования завершается 30 марта, а в районных, городских отделах (управлениях), областных, городов Астаны и Алматы управлениях (департаментах) образования, Министерстве образования и науки Республики Казахстан, отраслевых министерствах (ведомствах) Республики Казахстан, имеющих в своем ведении организации образования, их территориальных органах - 10 мая.
15. Аттестация проводится для педагогических работников, имеющих стаж педагогической деятельности не менее одного года в соответствующей организации образования.
16. При преподавании нескольких предметов педагогический работник должен пройти аттестацию по одному из предметов на основании его выбора. Педагогические работники, преподающие государственный язык, но не имеющие соответствующего специального образования, должны проходить аттестацию по государственному языку.
17. Руководитель организации образования оформляет и направляет в аттестационную комиссию аттестационный лист (приложение 1). Педагогический работник должен быть ознакомлен с аттестационным листом не менее чем за 10 дней до заседания аттестационной комиссии. В случае несогласия с характеристикой своей работы и предложениями руководителя организации образования педагогический работник не менее чем за 3 дня до заседания аттестационной комиссии, подают на имя председателя аттестационной комиссии мотивированное заявление.
18. По каждому педагогическому работнику комиссия выносит одно из следующих заключений:
соответствует требованиям заявленной категории;
не соответствует требованиям заявленной категории;
соответствует требованиям присвоенной категории;
не соответствует требованиям присвоенной категории.

3. Аттестаттауды өткiзу тәртiбi
11. Педагогикалық қызметкерлердi аттестаттау бiлiктiлiк деңгейiн, кәсiби құзырлығын, қызметкерлердiң iс-әрекеттерiнiң нәтижелiлiгi және сапасын талдау, оның әдiстемелiк, тәжiрибе-эксперимент және/немесе ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысу негiзiнде өткiзіледi.
12. Aттестаттaу комиссиясы ағымдағы оқу жылында аттестаттауға қатысу жөнiндегi өтiнiштердi 15 қазанына дейiн қабылдайды.
13. Республикалық ведомствоға бағынысты жалпы орта, кәсiптiк бастауыш және орта бiлiм бepу ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерiн аттестаттауды Бiлiм және ғылым министрлiгi; меншiк нысандарына және ведомстволық бағынысына қарамастан мектепке дейiнгi тәрбиелеу мен оқыту, жалпы орта, кәсiптік бастауыш және орта, қосымша жалпы бiлiм беру ұйымдарының - тиiстi бағыныстағы бiлiм беру басқармасы органдары жүзеге асырады.
14. Бiлiм беру ұйымдарындағы педагогикалық қызметкерлердi аттестаттау 30 наурызда, ал аудандық, қалалық бөлiмдерде (басқармаларда), облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм басқармаларында (департаменттерiнде), бiлiм саласындағы орталық атқарушы органдарда, өз қарамағында бiлiм беру ұйымдары, олардың аумақтық органдары бар Қазақстан Республикасының салалық министрлiктерiнде (ведомстволарында) - 10 мамырда аяқталады.
15. Aттестаттaу тиiстi бiлiм беру ұйымдарында педагогикалық қызметi кемiнде бiр жылдан стажы бар педагогикалық қызметкерлерге өткiзiледi.
16. Бiрнеше пәндерден беретiн педагогикалық қызметкерге өз қалауы бойынша осы пәндердiң бiреуi бойынша аттестаттаудан өту құқығы беріледi (математика-физика, оpыс тiлi-әдебиетi, математика-информатика және тағы басқалары). Мемлекеттiк тiлден дәрiс беретiн тиiстi арнайы бiлiмi жоқ педагогикалық қызметкерлер мемлекеттiк тiл бойынша аттестаттаудан өтуі керек.
17. Бiлiм беру ұйымының басшысы аттестаттау парағын (1-қосымша) ресiмдейдi және аттестаттау комиссиясына жiбередi. Аттестаттау комиссиясының мәжілісiне дейiн кемiнде он күн бұрын педагогикалық қызметкер аттестаттау парағымен танысуы керек. Өз жұмысының мiнездемесi және аттестаттау комиссиясының ұсыныстарымен келiспеген жағдайда, педагогикалық қызметкер аттестаттау комиссиясының мәжiлiсiне дейiн кемiнде 3 күн бұрын төрағаның атына дәлелденген арыз беруiне болады.
18. Комиссия әр педагогикалық қызметкерге төмендегiдей қорытындылардың бiрiн шығарады:
мәлiмделген санат талаптарына сай;
мәлiмделген санат талаптарына сай емес;
өзiнде бар санат талаптарына сай;
өзiнде бар санат талаптарына сай емес.

19. Решение о присвоении (снижении) высшей, первой категорий педагогическим работникам организаций образования республиканского подчинения утверждает аттестационная комиссия центрального исполнительного органа в области образования.
Решение о присвоении (снижении) высшей, первой категорий педагогическим работникам организаций образования других ведомств утверждают аттестационные комиссии данных ведомств.
Решение аттестационной комиссии о присвоении (снижении) высшей категории педагогическим работникам утверждает аттестационная комиссия областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) образования.
Решение о присвоении (снижении) первой категории педагогическим работникам утверждает аттестационная комиссия непосредственного органа управления организациями образования.
Решение о присвоении (снижении) второй категории педагогическим работникам утверждает аттестационная комиссия организации образования.
20. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом и аттестационным листом. Протокол и аттестационный лист подписываются председателем, заместителем председателя, секретарем и членами аттестационной комиссии, принимавшими участие в голосовании.
Решение считается действительным, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве голосов решение считается принятым в пользу педагогического работника.
При аттестации работника, являющегося членом аттестационной комиссии, педагогический работник в голосовании не участвует.
21. Аттестационная комиссия представляет протокол о решении аттестационной комиссии с результатами аттестации и копии аттестационных листов педагогических работников на присвоение (снижение) категорий в соответствующие органы управления образованием, которые должны сообщить организациям образования о принятом ими решении не позднее чем за 1 месяц со дня поступления протокола на рассмотрение.
22. В соответствии с настоящими Правилами педагогические работники могут пройти аттестацию на более высокую квалификационную категорию, до истечения срока действия имеющейся квалификационной категории, в следующих случаях:
1) на высшую квалификационную категорию:
победители конкурсов педагогических работников, конференций, семинаров (республиканского, международного уровней);
лица, подготовившие по своим предметам призеров олимпиад, конкурсов, выставок (республиканского, международного уровней);
лица, имеющие публикации, авторы учебников и учебно-методических комплексов.

19. Республикалық бағыныстағы бiлiм беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерiне жоғары және бiрiншi санаттар беру (төмендету) туралы шешiмдi бiлiм беру саласындағы орталық атқару органының аттестаттау комиссиясы бекiтедi.
Басқа ведомстволардың білiм беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерiне жоғары, бiрiншi санаттар беру (төмендету) туралы шешiмдi аталған ведомствоның аттестаттау комиссиясы бекiтедi.
Бiлiм беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерiне жоғары санат беру (төмендету) туралы аттестациялық комиссиясының шешiмiн облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм басқармаларының (департаменттерiнiң) аттестаттау комиссиялары бекiтедi.
Педагогикалық қызметкерлерге бiрiншi санат беру (төмендету) туралы шешiмдi бiлiм беру басқармасының тiкелей органдарының аттестаттау комиссиясы бекiтедi.
Екiншi санат беру (төмендету) туралы шешiмдi тиiстi бiлiм беру ұйымының аттестаттау комиссиясы қабылдайды.
20. Аттестаттау комиссиясының шешiмi хаттамамен және аттестаттау парағымен ресiмделедi. Хаттама мен аттестаттау парағына төраға, төрағаның орынбасары, хатшы және дауыс беруге қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерiнің қолдары қойылады.
Егер комиссияның қорытынды мәжiлiсiне оның мүшелерiнiң кемiнде 2/3 бөлiгi қатысқан жағдайда ғана, шешiм жарамды болып саналады. Дауыс берудiң нәтижесi қорытынды мәжiлiске қатысқан комиссия мүшелерi санының басым дауыс беруiмен анықталады. Дауыс тең болған жағдайда, шешiм аттестаттанушының пайдасына шығарылады.
Аттестаттау комиссиясының мүшесi болып табылатын педагогикалық қызметкер аттестаттау кезiнде дауыс беруге қатыспайды.
21. Аттестаттау комиссиясы аттестаттay нәтижесiмен бiрге аттестаттау комиссиясының шешiмдерi туралы хаттама мен санат беруге арналған педагогикалық қызметкерлердiң аттестаттау парағының көшiрмесiн тиiстi бiлiм беру басқармасы органдарына, олар бiлiм беру ұйымдарын көрсетiлген құжаттар келiп түскен күнiнен бастап 1 айдан кешiктiрмей қабылдаған шешiм туралы хабарлаулары тиiс.
22. Осы Ережеге сәйкес педагогикалық қызметкерлерi өзiнде бар білiктiлiк санаттарының қолдану мерзiмi өткенге дейiн, бұрынғыдан жоғары бiлiктiлiк санатқа аттестаттаудан өтуiне болады:
1) жоғары бiлiктiлiк санатқа:
педагогикалық қызметкерлер конкурстары, конференциялары, семинарлары жеңiмпаздары (республикалық, халықаралық деңгейлердегi);
өз бейiнi бойынша (республикалық, халықаралық деңгейлердегi) олимпиадалар, сайыстар, көрмелер жүлдегерлерiн дайындаған адамдар;
жарияланымдары бар, оқулық және оқу-әдiстемелiк кешендер авторлары;

2) на первую квалификационную категорию:
лица, подготовившие по своему предмету участников олимпиад, конкурсов, выставок (районного, областного (городского) уровней);
участники конкурсов, конференций, семинаров и т.д. (районного, областного (городского) уровней);
лица, чей опыт обобщался на районном, областном (городском) уровне.
3) на вторую квалификационную категорию:
молодые специалисты, окончившие среднее специальное и высшее профессиональное учебные заведения, с "отличием";
лица, не имеющие соответствующего образования по предметам, но защитившие творческие отчеты или учебно-методические разработки, прошедшие необходимые курсы повышения квалификации при Республиканском, областных (городских) институтах повышения квалификации.
Если педагогическому работнику не присвоена заявленная квалификационная категория, то за ним сохраняется имеющаяся категория до истечения срока ее действия.
23. После истечения срока действия квалификационные категории педагогических работников на основании их заявлений продлеваются, но не более чем на один год в случаях:
1) временной нетрудоспособности;
2) нахождения в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождения в командировке, на работе по специальности за рубежом;
4) возобновления работы в должности, по которой присвоена квалификационная категория, независимо от причин ее прекращения.
24. В случае несогласия с решением аттестационной комиссии аттестуемый может подать заявление на апелляцию в течение месяца после получения решения аттестационной комиссии.
4. Реализация решений аттестационной комиссии
25. Руководитель организации образования на основании решения аттестационной комиссии издает приказ о присвоении педагогическим работникам соответствующих квалификационных категорий.
26. По результатам аттестации педагогическим работникам выдаются удостоверения установленного образца (приложение 2). Свидетельство подписывается руководителем организации образования и заверяется печатью. Копия свидетельства хранится в личном деле работника. Выдача свидетельства регистрируется в журнале (приложение 3), страницы которого в установленном порядке прошнуровываются и нумеруются.
27. Оформленные в установленном порядке свидетельства о присвоении квалификационной категории действуют на всей территории Республики Казахстан.
В трудовых книжках делается соответствующая запись педагогическим работникам, которым по результатам аттестации присвоены квалификационные категории.
28. Связанные с аттестацией трудовые споры рассматриваются в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 1
к Правилам об аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц
___________________________________________________________________
(наименование министерства или ведомства)
___________________________________________________________________
(наименование организации образования)
Аттестационный лист
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество аттестуемого)
___________________________________________________________________
(должность с указанием категории)
Год и дата рождения ______________ Национальность__________________
Педагогический стаж_______________
Стаж работы по занимаемой должности_______________________________,
в т.ч. в данной организации________________________________________
Образование (какое учебное заведение окончил(а) и когда) полученная
специальность и квалификация_______________________________________
___________________________________________________________________
Сведения о повышении квалификации__________________________________
___________________________________________________________________
Награды, звания, ученые звания и степени___________________________
___________________________________________________________________
Отзыв о работе аттестуемого________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Выводы аттестационной комиссии организации
образования________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель
организации образования____________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
С отзывом о работе и выводами ознакомлен(а)________________________
(подпись аттестуемого)
"__"__________г.
Решение аттестационной комиссии
от "__"______________ г.
___________________________________________________________________
Председатель аттестационной
комиссии __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Заместитель председателя
аттестационной комиссии____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Секретарь__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Приложение 2
к Правилам об аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц
Удостоверение
о присвоении квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано_____________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии
от "__"__________г. и приказом_____________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
от "__"_________г. N____________________ему (ей)___________________
присвоена квалификационная категория_______________________________
___________________________________________________________________
(наименование должности и прописью категория)
Председатель аттестационной
комиссии___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Секретарь аттестационной
комиссии___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
М.П.
Регистрационный номер ________           "__"__________________
(дата выдачи)
Приложение 3
к Правилам об аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц
Форма журнала регистрации выдачи работникам
удостоверений о присвоенной им квалификационной категории
____________________________________________________
(наименование организации образования)
-------------------------------------------------------------------
N  |Фамилия,|Наименование|Дата ре-|Дата и номер|Дата  |Роспись в
п/п|  имя,  |должности и |решения |приказа о   |выдачи|получении
|отчество|присвоенной |аттеста-|присвоении  |удос- |удостовере-
|        |квалифика-  |ционной |квалифика-  |тове- |ния
|        |ционной     |комиссии|ционной ка- |рения |
|        |категории   |        |тегории     |      |
-------------------------------------------------------------------

2) бiрiншi бiлiктiлiк санатқа:
өз бейiнi бойынша (аудандық, облыстық (қалалық), деңгейлердегi) олимпиадалар, конкурстар, көрмелер жүлдегерлерiн дайындаған адамдар;
конференциялар, семинарлар, т.б. сайыстар жеңiмпаздары (аудандық, облыстық (қалалық) деңгейлердегi);
аудандық, облыстық (қалалық) деңгейлерде тәжiрибесi таратылған адамдар;
3) екiншi бiлiктілiк санатқа:
арнаулы орта және жоғары кәсiптiк оқу орнын "үздiк" бiтiрген жас мамандар;
пән бойынша тиiстi бiлiмi жоқ, бiрақ шығармашылық есеп немесе оқу-әдiстемелiк әзiрлеменi қорғаған және Республикалық, облыстық (қалалық) бiлiктiлiгiн жетiлдiру институттарында тиiстi курстан өткен адамдар.
Егер педагогикалық қызметкерге мәлiмделген бiлiктiлiк санаты берiлмесе, қолдану мерзiмi аяқталғанға дейiн бұрынғы бiлiктiлiк санаты сақталады.
23. Бiлiм беру ұйымдары педагогикалық қызметкерлердiң бiлiктілiк санаттары оларды қолдану мерзiмi өткеннен кейiн, оның өтiнiшi негiзiнде бiр жылдан артық емес мерзiмге мынадай жағдайларда ұзартылады:
1) уақытша еңбекке жарамсыздық;
2) жүктiлiк және бала туу мен күту бойынша демалыста болғанда;
3) мамандығы бойынша шетелде iссапарда болғанда;
4) оның тоқтатылу себептерiне қарамастан, бiлiктiлiк санаты берiлген лауазымдағы қызметiне қайта келуiне байланысты.
24. Аттестатталушы аттестаттау комиссиясының шешiмiмен келiспеген жағдайда аттестаттаудан өткеннен кейiн бiр ай мерзiм iшiнде келесi деңгейдегi аттестаттау комиссиясына апелляцияға өтiнiш бepугe құқығы бар.
4. Аттестаттау комиссиясының шешiмдерiн жүзеге асыру
25. Бiлiм беру ұйымдарының басшысы аттестаттау комиссия шешiмдерiнiң негiзiнде педагогикалық қызметкерлерге бiлiктiлiк санаттарын беру туралы бұйрық шығарады (жоғары және бiрiншi - осы Ереженiң 23-тармағында белгiленген тәртiппен бекiтiлгеннен кейiн).
26. Аттестаттау нәтижесi бойынша педагогикалық қызметкерлерге белгiленген үлгiдегi (2-қосымша) куәлiктер табыс етіледi. Куәлiкке бiлiм ұйымы басшысының қолы қойылып және мөрмен расталады. Куәлiк көшiрмесi педагогикалық қызметкердiң жеке iсiнде сақталады. Куәлiктердi беру беттерi белгіленген тәртiппен нөмiрленген және жiппен қатталған журналда (3-қосымша) тiркеледi.
27. Білiктiлiк санаттары берiлгенi туралы белгіленген тәртiппен толтырылған куәлiктер Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Аттестаттау нәтижелерi бойынша бiлiктiлiк санаттары берiлген педагогикалық қызметкерлердiң еңбек кiтапшасына тиiстi жазбалар жазылады.
28. Аттестаттау нәтижелерi бойынша берiлген бiлiктiлiк санаты аттестаттаудан кейiн келесi оқу жылының 1 қыркүйегiнен бастап күшiне енедi.
29. Аттестаттауға байланысты еңбек даулары Қазақстан Республикасының заңдар жиынтығына сәйкес қаралады.
Педагогикалық қызметкерлер
мен оларға теңестiрiлген
адамдарды аттестациялау
туралы ережеге
1-қосымша
___________________________________________________________________
(министрлiк немесе ведомствоның атауы)
___________________________________________________________________
(бiлiм мекемесiнiң атауы)
АТТЕСТАТТАУ ПАРАҒЫ
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________________________________________________
(санаты көрсетiлген лауазымы)
Туған күнi мен жылы ___________________ ұлты ______________________
Педагогикалық стажы _______________________________________________
Лауазымы бойынша стажы ___________________________________________,
оның iшiнде осы ұйымда ____________________________________________
Бiлiмi (қай оқу орнын бiтiрдi және қашан, алған мамандығы мен
бiлiктiлiгi) ______________________________________________________
___________________________________________________________________
Бiлiктiлiгiн арттыруы туралы мәлiмет ______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Наградалары, атақтары, ғылыми атақтары мен дәрежелерi:
___________________________________________________________________
Аттестатталушы қандай санатқа өтiнiш бердi ________________________
___________________________________________________________________
(жазбаша)
Аттестатталушының жұмысы туралы пiкiр _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бiлiм беру ұйымының аттестаттау комиссиясының қорытындысы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бiлiм беру ұйымының басшысы _______________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)   (қолы)
Жұмыс туралы пiкiрмен және қорытындымен таныстым __________________
___________________________________________________________________
(аттестатталушының қолы)
______________ жыл._______"___"_____ ____
Аттестаттау комиссиясының шешiмi
______________ жыл. "___"____________
___________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ________________________________
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)            (қолы)
Төрағаның орынбасары ______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
Хатшы                ______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
Комиссия мүшелерi    ______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (қолы)
Педагогикалық қызметкерлер
мен оларға теңестiрiлген
адамдарды аттестациялау
туралы ережеге
2-қосымша
Бiлiктiлiк санатын беру туралы
КУӘЛIК
Осы куәлiк аттестаттау комиссиясының шешiмiне сәйкес ______________
__________________________________________________________ берiлдi.
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________________________________________________
(бiлiм ұйымының толық атауы)
"___" _________ ж. N ____________________ оған білiктілiк
санаты берiлдi ____________________________________________________
(лауазымның атауы мен санаты жазбаша)
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ________________________________
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)            (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)  (қолы)
M.О.
Тiркеу нөмiрi __________              20   ж. "___"________________
(берiлген күнi, айы, жылы)
Педагогикалық қызметкерлер
мен оларға теңестiрiлген
адамдарды аттестациялау
туралы ережеге
3-қосымша
Қызметкерлерге біліктілік санаты берілгені
туралы куәліктерді тіркеу журналының нысаны
___________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
___________________________________________________________________
N  |Тегі,    |Лауазымы   |Аттестаттау|Біліктілік|Куәліктің|Куәлік
р/с|аты,     |мен        |комиссия   |санаты    |берілген |алушының
|әкесінің |берілген   |шешімінің  |берілгені |күні     |қолы
|аты      |біліктілік |күні       |туралы    |         |
|         |санатының  |           |бұйрықтың |         |
|         |атауы      |           |нөмірі    |         |
|         |           |           |мен күні  |         |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________