О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 210 "Об утверждении Правил о прохождении лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан", зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан N 747
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2003 года N 2553. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 23 июля 2006 года N 289
Извлечение
из приказа Министра обороны Республики Казахстан
от 23 июля 2006 года N 289
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года N 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войск и воинских формированиях Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
2) приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 338 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 210 "Об утверждении Правил о прохождении лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 ноября 2003 года за N 2553);
...
Генерал армии
____________________________________________________________
В связи с принятием  Закона  Республики Казахстан "О военной службе по контракту" и  постановления  Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 373 "Об утверждении Положений о военной службе по контракту на должностях офицерского состава, прапорщиков и мичманов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", регламентирующих прохождение военной службы военнослужащими Вооруженных Сил , ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести следующие изменения и дополнения в  приказ  Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 210 "Об утверждении Правил о прохождении лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан", зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 1999 года N 747:
В Правилах, утвержденных указанным приказом:
в пункте пятнадцать сноску изложить в следующей редакции:
"Для офицеров, окончивших военные (специальные) и гражданские высшие учебные заведения (очная форма обучения), со сроком обучения пять лет и более, срок выслуги в воинском звании лейтенанта устанавливается 1 год";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Офицерам очередные воинские звания офицерского состава присваиваются в соответствии с Номенклатурой должностей для назначения генералов и офицеров, а также присвоения очередных воинских званий офицерского состава и увольнения из Вооруженных Сил Республики Казахстан приказами по личному составу (далее - Номенклатура), утверждаемой Министром обороны Республики Казахстан";
в абзаце втором пункта 19 исключить слова: ", как правило,";
в абзаце втором пункта 20 исключить слова: ", как правило,";
пункт двадцать восьмой, изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 747 болып тіркелген "Офицерлік құрам адамдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызметті және запастағы қызметті өткеруі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 1998 жылғы 30 қарашадағы N 210 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2003 жылғы 13 қазандағы N 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 11 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2553. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 23 шілдедегі N 289 бұйрығымен.
Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 23 шілдедегі  N 289 бұйрығымен .
----------------Бұйрықтан үзінді--------------------
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскер құралымдарында әскери қызметтi өткеру ережелерiн бекiту туралы" 2006 жылғы 25 мамырдағы N 124 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылды деп танылсын:
...
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде офицерлiк құрам адамдарының әскери қызметтi және запастағы қызметтi өткеру ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1998 жылғы 30 қарашадағы N 210 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 2003 жылғы 13 қазандағы N 338 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2003 жылғы 11 қарашада N 2553 тiркелген)...
Армия генералы
------------------------------------
Қарулы Күштер Әскери қызметшілерінің әскери қызметін өткеруін регламенттейтін "Келісім-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  және "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құралымдарының офицерлік құрам, прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарындағы келісім-шарт бойынша әскери қызмет туралы ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 сәуірдегі  қаулысының  қабылдануына байланысты, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 747 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицерлік құрамы адамдарының әскери қызметті және запастағы қызметті өткеруі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 1998 жылғы 30 қарашадағы  бұйрығына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен белгіленген ережеде:
он бесінші тармақтағы сілтеме мынадай редакцияда жазылсын: "Бес жыл және одан да көп оқу мерзімімен әскери (арнаулы) және азаматтық жоғары оқу орындарын (күндізгі оқу нысанын) бітірген офицерлер үшін лейтенант әскери атағында қызмет өткеру мерзімі 1 жыл болып белгіленеді";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Офицерлерге офицерлік құрамның кезекті әскери атақтары генералдар мен офицерлерді Лауазымдарға тағайындауға арналған номенклатураға сәйкес, сондай-ақ офицерлік құрамға кезекті әскери атақтар беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қатарынан босату Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекіткен жеке құрам бойынша бұйрықтармен (бұдан әрі Номенклатура) беріледі";
19-тармақтың екінші абзацындағы ", әдеттегідей," деген сөз алынып тасталсын;
20-тармақтың екінші абзацындағы ", әдеттегідей," деген сөз алып тасталсын;
жиырма сегізінші тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Офицеры назначаются на должности приказами по личному составу согласно Номенклатуры.";
подпункт девятый пункта 34 изложить в следующей редакции:
"9) лица офицерского состава, в отношении которых возбуждены уголовные дела и ведется следствие или уголовные дела которых рассматриваются судом, не подлежат перемещению или откомандированию по службе до окончательного решения по делу. Указанные офицеры освобождаются от занимаемых должностей и зачисляются на весь период следствия в распоряжение соответствующих командиров (начальников), согласно Номенклатуры, на основании постановлений следственных или судебных органов. Командир (начальник), от командира полка и выше, с согласия начальника, пользующегося правом назначения на эту должность, может допускать офицера к временному исполнению обязанностей по вакантной должности, не связанной с руководством личным составом, учетом, хранением материальных средств и вооружения.   Временное назначение на другую должность решается командованием по согласованию с органами, ведущими уголовное преследование";
абзац второй подпункта 3 пункта 58 дополнить предложением следующего содержания: "С лицами, увольняемыми по отрицательным мотивам, индивидуальные беседы не проводятся.";
подпункт третий пункта 58 дополнить абзацем следующего содержания:
"3) Офицеры, подлежащие увольнению в запас (отставку), должны быть уволены после сдачи дел и должности в сроки, установленные Уставом внутренней службы Вооруженных Сил Республики Казахстан, но не позднее месячного срока со дня получения воинской частью письменного приказа об увольнении в запас (отставку), кроме случаев, когда офицер находится в очередном отпуске или на излечении";
в подпункте пятом пункта 59 исключить слова: ", в аттестационном порядке";
в пункте 63 слова "Министром обороны Республики Казахстан" заменить словами "в соответствии с Номенклатурой";
главу шестую исключить;
название главы седьмой изложить в следующей редакции:
"Особенности прохождения военной службы по призыву";
в подпункте втором пункта 91 слова "краткосрочной службы" заменить словами: "по призыву";
в пунктах девяносто третьем и девяносто четвертом слова "краткосрочной службы" заменить словами: "по призыву";
абзац первый пункта 94 дополнить словами: "путем заключения нового контракта на сроки, установленные статьей 15 Закона Республики Казахстан "О военной службе по контракту";
пункт девяносто пятый, дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"28. Офицерлер лауазымдарға Номенклатураға сәйкес жеке құрам бойынша бұйрықтармен тағайындалады";
34-тармақтың тоғызыншы тармақшасы мынадай редакцияға жазылсын:
"9) Оларға қатысты қылмыстық істер қозғалған және тергеу жүргізіліп жатқан немесе қылмыстық істері сотта қаралып жатқан офицерлік құрам адамдары іс бойынша үзілді-кесілді шешімге дейін қызмет бойынша ауыстыруға немесе іссапарға жіберуге жатпайды. Көрсетілген офицерлер атқарып жүрген лауазымдарынан босатылады және бүкіл тергеу кезеңінде тергеу немесе сот органдарының қаулысы негізінде тізілімдемеге сәйкес тиісті командирлердің (бастықтардың) қарамағына алынады. Полк командирлерінен бастап және одан жоғары командир (бастық) осы лауазымға тағайындау құқығын пайдаланатын бастықтың келісімімен офицерді жеке құрамға басшылық жасауға, материалдық құралдар мен қару-жарақтың есебін жүргізуге, сақтауға байланысты емес бос лауазымдар бойынша міндетті уақытша орындауға жіберуі мүмкін. Басқа лауазымға уақытша тағайындау қылмыстық қудалауды жүргізуші органдардың келісімі бойынша қолбасшылықпен шешіледі";
58-тармақтың 3 тармақшасының екінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Жағымсыз себептер бойынша босатылған адамдармен жеке әңгімелесулер өткізілмейді";
58-тармақтың үшінші тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"3) Запасқа (отставкаға) шығуға тиіс офицерлер істері мен лауазымдарын тапсырғаннан соң Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Ішкі қызмет жарғысымен белгіленген мерзімде, бірақ офицер кезекті демалыста немесе емдеуде болған жағдайларды қоспағанда, әскери бөлім запасқа (отставкаға) шығару туралы жазбаша бұйрықты алған күнінен бастап бір ай мерзімінен кешіктірмей босатуы тиіс";
59-тармақтың бесінші тармақшасындағы ", аттестаттау тәртібімен" деген сөздер алынып тасталсын;
63-тармақта "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрімен" деген сөздер "Номенклатураға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы тарау алынып тасталсын;
жетінші тараудың атауы мынадай редакцияға жазылсын:
"Шақыру бойынша әскери қызмет өткерудің ерекшелігі";
91-тармақтың екінші тармақшасындағы "қысқа мерзімді қызметтің" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоқсан үш және тоқсан төртінші тармақтардағы "қысқа мерзімді қызметтің" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
94-тармақтың бірінші абзацы мынадай сөздермен толықтырылсын: "Келісім-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  15-бабында  белгіленген мерзімге жаңа келісім-шарт жасасу жолымен";
тоқсан бесінші тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) по служебному несоответствию - по решению командования исходя из деловых и моральных качеств военнослужащего".
В Инструкцию о порядке применения Правил прохождения лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт тринадцатый изложить в следующей редакции:
"13. Определение прав по назначению офицерского состава на должности, зачислению в распоряжение, а также перемещению между видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, родами войск и войсками региональных командований, устанавливается Номенклатурой.";
абзац третий пункта 26 дополнить предложение словами: "и Алматы";
абзац шестой пункта 26 изложить в следующей редакции:
"в управлениях главнокомандующих видами, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войсками региональных командований";
абзац седьмой пункта 26 изложить в следующей редакции:
"в управлениях, главных управлениях, департаментах Министерства обороны и Комитета начальников штабов";
абзац восьмой пункта 26 исключить;
в абзаце пятом пункта 30 слова "командиром корпуса, командующим видом Вооруженных Сил Республики Казахстан" заменить словами "командирами и начальниками согласно Номенклатуры";
в абзаце восьмом пункта 30 слова "командующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан" заменить словами "главнокомандующими видами, командующими родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войсками региональных командований";
абзац второй пункта 40 изложить в следующей редакции:
"заместителям Министра обороны, начальникам департаментов, главных управлений, управлений, непосредственно подчиненных Министру обороны, главнокомандующим видами, командующим родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан - Министром обороны Республики Казахстан";
абзац третий пункта 40 изложить в следующей редакции:
"начальникам департаментов, управлений непосредственно подчиненных председателю Комитета начальников штабов - первому заместителю Министра обороны Республики Казахстан председателем Комитета начальников штабов - первым заместителем Министра обороны Республики Казахстан";
абзац первый пункта 48 дополнить словами: ", кроме лиц, представленных к увольнению по отрицательным мотивам.";
абзац четвертый пункта 49 изложить в следующей редакции:
"Лица офицерского состава, представляемые к увольнению по отрицательным мотивам, на военно-врачебные комиссии не направляются";
в пункте шестьдесят седьмом слова "краткосрочной службы" заменить словами: "по призыву";
В Приложения к Правилам о прохождении лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
подпункт первый приложения N 7 изложить в следующей редакции:

"5) қызметке сәйкес келмеуі бойынша - әскери қызметшінің іскерлік және моральдық қасиеттерін негіздей отырып қолбасшылықтың шешімі бойынша";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Офицерлік құрам адамдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызметті және запастағы қызметті өткеру ережесін қолдану тәртібі туралы нұсқаулыққа мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
он үшінші тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Офицерлік құрамды лауазымға тағайындау, өкімге алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің, әскер тектерінің және өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының арасындағы орын ауыстырушылықтар жөніндегі құқықтарды айқындау Номенклатурасымен белгіленеді";
26-тармақтың үшінші абзацы мынадай сөйлеммен толықтырылсын: "және Алматы";
26-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері бас қолбасшыларының, әскер тектері мен өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының басқармаларында";
26-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорғаныс министрлігі мен Штаб бастықтары комитетінің басқармаларында, бас басқармаларында, департаменттерінде";
26-тармақтың сегізінші абзацы алынып тасталсын;
30-тармақтың бесінші абзацындағы "корпус командирімен, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің қолбасшыларымен" деген сөздер "Номенклатураға сәйкес командирлер мен бастықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
30-тармақтың сегізінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің қолбасшылары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшылары, әскер тектері мен өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының қолбасшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
40-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорғаныс министріне тікелей бағынатын Қорғаныс министрінің орынбасарларына, департаменттер, бас басқармалар, басқармалар бастықтарына, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшыларына, әскер тектері қолбасшыларына";
40-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Штаб бастықтары комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бірінші орынбасарына тікелей бағынатын департаменттердің, басқармалардың бастықтары Штаб бастықтары комитетінің төрағасымен - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бірінші орынбасарымен";
48-тармақтың бірінші абзацы мынадай сөздермен толықтырылсын: "Жағымсыз себептер бойынша босатылуға ұсынылған адамдардан басқа";
49-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жағымсыз себептер бойынша босатылуға ұсынылған офицерлік құрамның адамдары әскери-дәрігерлік комиссияға жіберілмейді";
алпыс жетінші тармақтағы "Қысқа мерзімді қызметтің" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Офицерлік құрам адамдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызметті және запастағы қызметті өткеруі туралы қосымшаларына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
N 7 қосымшаның бірінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) председателя спортивного комитета Министерства обороны Республики Казахстан-начальника Центрального спортивного клуба армии";
подпункт второй приложения N 7 изложить в следующей редакции:
"2) командующих войсками региональных командований, их заместителей";
подпункт третий приложения N 7 изложить в следующей редакции:
"3) начальников факультетов и заместителей начальника Национального университета обороны";
подпункт четвертый приложения N 7 изложить в следующей редакции:
"4) начальников военных институтов и Национального университета обороны";
подпункт пятый изложить в следующей редакции:
"5) главнокомандующих видами, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войсками региональных командований";
подпункт шестой приложения N 7 изложить в следующей редакции:
"6) заместителей главнокомандующих видами, командующих родами войск Вооруженных Сил Республики Казахстан и войсками региональных командований";
подпункт седьмой приложения N 7 изложить в следующей редакции:
"7) заместителей председателя Комитета начальников штабов-первого заместителя Министра обороны Республики Казахстан";
приложение N 14 к пункту 60 Инструкции исключить.
2. Приказ разослать до отдельной воинской части.
3. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Генерал армии

"1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі спорт комитетінің төрағасы - Армия орталық спорт клубының бастығы";
N 7 қосымшаның екінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының қолбасшылары, олардың орынбасарлары";
N 7 қосымшаның үшінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Ұлттық қорғаныс университетінің факультет бастықтары мен бастығының орынбасарлары";
N 7 қосымшаның төртінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Әскери институттар мен Ұлттық қорғаныс университетінің бастықтары";
бесінші тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшыларын, әскер тектерінің және өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының қолбасшыларын";
N 7 қосымшаның алтыншы тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері бас қолбасшыларының орынбасарларын, әскер тектері мен өңірлік әскерлер қолбасшылықтарының қолбасшыларын";
N 7 қосымшаның жетінші тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Штаб бастықтары комитеті төрағасының - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бірінші орынбасарының орынбасарларын";
Нұсқаулықтың 60-тармағының N 14 қосымшасы алынып тасталсын.
2. Бұйрық жекелеген әскери бөлімге жіберілсін.
3. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Армия генералы