Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2003 года № 766. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2003 года № 2556. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2010 года № 377
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.05.2010 № 377.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения.
2. Главным государственным санитарным врачам областей, городов Астана и Алматы, на транспорте, обеспечить санитарно-эпидемиологический надзор за организацией и проведением обязательных медицинских осмотров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 октября 2003 года N 766
"Об утверждении Правил проведения
обязательных медицинских осмотров
декретированных групп населения"
Правила проведения обязательных медицинских осмотров
декретированных групп населения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров декретированных групп населения и их допуска к работе (далее - Правила). K090193
2. В настоящих Правилах использованы следующие термины:
1) периодические медицинские осмотры - осмотры населения с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения общих, профессиональных, инфекционных и паразитарных заболеваний, проводимые в сроки, установленные уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) декретированная группа населения - люди, работающие в сфере обслуживания, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями;

Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 20 қазандағы N 766 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2556. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 24 мамырдағы № 377 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.24 № 377 Бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, көліктегі бас мемлекеттік санитарлық дәрігерлері халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұйымдарды профилактикалық медициналық тексерулерді ұйымдастыру мен жүргізуді санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі, Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 20 қазандағы
Халықтың декреттелген тобына
міндетті түрде профилактикалық
медициналық тексерулерді
жүргізу ережесін бекіту туралы"
N 766 бұйрығымен бекітілген
Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Халықтың декреттелген тобына міндетті түрде медициналық тексерулерді жүргізудің және оларды жұмысқа жіберудің тәртібі мен мерзімділігін анықтайды. K090193
2. Осы Ережеде мынадай терминдер пайдаланылады:
1) мерзімдік медициналық тексерулер - денсаулық жағдайын, аурудың бастапқы белгілерінің дер кезінде айқындалуын үдемелі қадағалауды, жалпы, кәсіби, жұқпалы және паразиттік аурулардың алдын алу мен таралмауын қамтамасыз ету мақсатында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жүргізілетін халықты тексерулер;
2) халықтың декреттелген тобы - қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін, айналасындағыларға жұқпалы және паразиттік ауруларды жұқтыруы үшін барынша қауіп төндіретін адамдар;

3) личная медицинская книжка - персональный документ, выдаваемый представителю декретированной группы населения, в который заносятся результаты обязательных медицинских осмотров;
4) государственный санитарно-эпидемиологический надзор - деятельность органов санитарно-эпидемиологической службы по предупреждению, выявлению, пресечению нарушений законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях охраны здоровья и среды обитания населения.
2. Порядок проведения обязательных медицинских осмотров
3. Обязательные медицинские осмотры, гигиеническое обучение населения санитарному минимуму, лабораторные исследования проводят медицинские организации, имеющие государственную лицензию на указанный вид медицинской деятельности.
4. Допуск к очередному медицинскому осмотру выдает председатель медицинской комиссии по проведению обязательных медицинских осмотров (далее - комиссия), допуск к работе выдает государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории.
5. Председателем комиссии является врач-терапевт, который должен организовать работу комиссии по проведению обязательных медицинских осмотров в строгом соответствии с требованиями настоящих Правил.
6. Каждый специалист комиссии проводит тщательный осмотр обследуемого и забор материала для необходимого лабораторного исследования.
7. По окончании всех необходимых видов медицинского обследования каждый специалист комиссии дает свое заключение о соответствии или несоответствии состояния здоровья пациента выполняемой (избранной) работе.
8. Результаты обязательных медицинских осмотров специалистов и лабораторных исследований отражаются в личной медицинской книжке единого образца.
9. В случае диагностирования инфекционного или паразитарного заболевания, а также выявления носительства возбудителей инфекционных заболеваний, являющихся противопоказанием к допуску к выполняемой (избранной) работе, председатель комиссии должен сообщить об этом в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории и направить больного для лечения в соответствующую лечебно-профилактическую организацию по месту жительства.
10. При обнаружении инвазированности гельминтами производится обязательная дегельминтизация в медицинских организациях.
11. Лица, подлежащие обязательным медицинским осмотрам, к работе допускаются только после получения допуска к работе.
12. Личные медицинские книжки работников должны храниться на рабочем месте. Лица, не имеющие постоянного стационарного места работы, должны иметь личные медицинские книжки при себе.

3) жеке медициналық кітапша - халықтың декреттелген тобы өкіліне берілетін, міндетті медициналық тексерулердің нәтижелері жазылатын дербес құжат;
4) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау - санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының халық денсаулығы мен тіршілік ету ортасын қорғау мақсатында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың алдын алу, анықтау, оған жол бермеу жөніндегі қызметі.
2. Міндетті медициналық тексерулерді жүргізудің тәртібі
3. Міндетті профилактикалық медициналық тексерулерді, халықты санитарлық минимумға гигиеналық оқытуды, зертханалық зерттеулерді көрсетілген медициналық қызмет түрлеріне арналған мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдар жүргізеді.
4. Кезекті медициналық тексеруге рұқсатты профилактикалық медициналық тексерулерді жүргізу жөніндегі медициналық комиссияның (бұдан әрі - комиссия) төрағасы береді, жұмысқа рұқсатты тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет береді.
5. Комиссияның төрағасы осы Ереженің талаптарына қатаң сәйкес профилактикалық медициналық тексерулерді жүргізу жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастыруға, тиісті аумақтағы ұйымдардың және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органының басшылығын міндетті медициналық тексеруден өтпеген адамдар туралы ақпарат беруге тиіс.
6. Комиссияның әрбір маманы тексерілушіні мұқият тексеруді және тиісті зертханалық зерттеу үшін материал алуды жүргізеді.
7. Медициналық тексерудің барлық қажетті түрлері аяқталғаннан кейін комиссияның әрбір маманы пациент денсаулығының орындалатын (іріктелген) жұмысқа сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы өзінің қорытындысын береді.
8. Мамандардың профилактикалық медициналық тексерулерінің және зертханалық зерттеулердің нәтижелері бірыңғай үлгідегі жеке медициналық кітапшаларға жазылады.
9. Жұқпалы немесе паразиттік аурулар диагностикаланған, сондай-ақ жұмысты орындауға (іріктеуге) берілетін рұқсатқа қарсы айғақ болып табылатын жұқпалы аурулар қоздырғыштарын тасымалдау анықталған жағдайда комиссияның төрағасы ол туралы тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына хабарлауға және науқасты емдеу үшін тұрақты мекені бойынша тиісті емдеу-алдын алу ұйымына жіберуге тиіс.
10. Гельминттер табылған кезде медициналық ұйымдарда міндетті дегельминтизация жүргізіледі.
11. Міндетті профилактикалық медициналық тексерулерге жататын адамдар тек жұмыс істеуге берілетін рұқсатты алғаннан кейін ғана жұмыс істеуге жіберіледі.
12. Жұмыскерлердің жеке медициналық кітапшалары жұмыс орнында сақталуға тиіс. Тұрақты стационарлық жұмыс орны жоқ адамдардың жеке медициналық кітапшасы өзінде болу керек.

13. Медицинские организации, осуществляющие обязательные медицинские осмотры, должны представлять в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории копии государственной лицензии и приложения к ней на разрешенные виды медицинской деятельности, а также список специалистов комиссии с обязательным четким оттиском личной печати (штампа), образцом личной подписи, печати и штампов медицинской организации.
14. Запрещается проведение обязательных медицинских осмотров непосредственно на объектах, при отсутствии возможности должной организации и создания необходимых условий, как для врачебного состава, так и для обследуемых, а также при неполном (сокращенном) составе врачебной комиссии.
15. Специалисты комиссии и лабораторий должны обеспечить достоверность и качество медицинского осмотра, лабораторных исследований, а также передачу экстренного извещения в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории в случае диагностирования инфекционных, паразитарных заболеваний и бактерионосительства.
16. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор за медицинскими организациями, проводящими обязательные медицинские осмотры в отношении соблюдения полноты и правильности проведенных врачебных и лабораторных обследований.
17. При наличии эпидемиологических показаний на конкретной административной территории перечень профессий и групп населения, а также объем и кратность обязательных медицинских осмотров могут временно дополняться по постановлению Главного государственного санитарного врача соответствующей территории после согласования с Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан.
3. Перечень декретированных групп населения, кратность и объем
необходимых лабораторных и функциональных исследований
18. Обязательным медицинским осмотрам подлежат лица, указанные в приложении к настоящим Правилам.
19. Обязательные медицинские осмотры включают:
1) осмотр врачами: терапевтом, дерматовенерологом, гинекологом;
2) лабораторные исследования:
на туберкулез (флюорографическое обследование грудной клетки);
бактериологическое обследование на носительство возбудителей кишечных инфекций;
обследование на наличие гельминтов;
обследование на сифилис (экспресс-метод), гонорею;
мазок из зева и носа на носительство патогенного стафилококка.
20. Кратность и объем необходимых лабораторных и функциональных исследований проводится в соответствии с приложением к настоящим Правилам.

13. Міндетті медициналық тексерулерді жүзеге асыратын медициналық ұйымдар тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына рұқсат берілген медициналық қызмет түрлеріне арналған мемлекеттік лицензияның көшірмесін және оған қосымшаны, сондай-ақ жеке мөрі (мөр таңбасы) басылған, өзінің қолы, медициналық ұйымның мөрі мен мөр таңбасы бар комиссия мамандарының тізімін ұсынуға тиіс.
14. Тікелей объектілерде, тиісті ұйым мен дәрігерлік құрамға да, сол сияқты тексерілушілерге де тиісті жағдай жасалмаған кезде, сондай-ақ дәрігерлік комиссияның құрамы толық болмаған (қысқартылған) кезде профилактикалық медициналық тексерулерді жүргізуге тыйым салынады.
15. Комиссия мен зертхананың мамандары медициналық тексерудің, зертханалық зерттеудің растығы мен сапасын, сондай-ақ жұқпалы, паразиттік аурулар мен бактерия тасымалдау диагнозы қойылған жағдайда тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органына шұғыл хабарлама жіберуді қамтамасыз етуге тиіс.
16. Тиісті аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары міндетті медициналық тексерулерді жүргізетін медициналық ұйымдарды жүргізілген дәрігерлік және зертханалық тексерулердің толықтығы мен дұрыстығының сақталуына қатысты мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды.
17. Нақты бір әкімшілік аумақта эпидемиологиялық айғақтар болған кезде кәсіптер мен халық топтарының тізбесі, сондай-ақ міндетті медициналық тексерулердің көлемі мен жиілігі Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің келісуінен кейін тиісті аумақтағы бас мемлекеттік санитарлық дәрігердің қаулысы бойынша уақытша толықтырылуы мүмкін.
3. Декреттелген халық тобының тізбесі мен қажетті
зертханалық және функциялық зерттеулердің жиілігі мен көлемі
18. Міндетті медициналық тексерулерге осы Ережеге қосымшада көрсетілген адамдар жатады.
19. Міндетті медициналық тексерулер мыналарды қамтиды:
1) терапевт, дермато-венеролог, гинеколог дәрігерлердің қарауын;
2) мынадай зертханалық зерттеулерді:
туберкулезге (флюорография арқылы көкірек қуысын тексеру);
ішек жұқпалы ауруларының қоздырғыштарын тасымалдауға бактериологиялық тексеру;
гельминттердің болуына тексеру;
сифилиске (шұғыл әдіс), гонореяға тексеру;
патогендік стафилококты тасымалдауға таңдай мен мұрыннан жағынды алу.
20. Қажетті зертханалық және функциялық зерттеулердің жиілігі мен көлемі осы Ережеге қосымшаға сәйкес жасалады.

21. Методика проведения лабораторных исследований:
1) обследование на сифилис проводится только экспресс-методом с забором крови из пальца руки. Забор крови из вены запрещается;
2) при обследовании на гонорею проводится бактериоскопия двух мазков, взятых из мочеиспускательного канала и шейки матки и окрашенных метиленовым синим или бриллиантовым зеленым и по необходимости по Грамму;
3) обследование на гельминтозы следует проводить путем копровоскопии и перианальноректальным способом;
4) для постановки серологической реакции на брюшной тиф забор крови из пальца производится медицинской организацией, осуществляющей медицинское обследование.
4. Перечень медицинских противопоказаний
к допуску к работе
22. Не допускаются к работе работники у которых выявлены следующие состояния:
1) инфекционные заболевания;
2) бактерионосительство возбудителей заболеваний брюшного тифа, паратифов, сальмонеллеза, дизентерии;
3) носительство яиц гельминтов;
4) гонорея;
5) сифилис;
6) заразные кожные заболевания;
7) заразные формы туберкулеза легких, внелегочные формы туберкулеза с наличием свищей, бактериурии, туберкулезной волчанки лица и рук;
8) неактивные туберкулезные изменения в легких - в родильные дома, детские больницы (отделения), дошкольные организации;
9) гнойничковые заболевания - в акушерские и хирургические стационары, отделения патологии новорожденных, недоношенных детей, детские молочные кухни, а также в организации по изготовлению и реализации кремово-кондитерских и других пищевых продуктов;
10) допуск к работе больных незаразными кожными заболеваниями (псориаз, экзема, аллергические дерматиты и другие), решается индивидуально в зависимости от состояния заболевания и места работы больного.
Приложение
к Правилам проведения
обязательных медицинских осмотров
декретированных групп населения
Лица, подлежащие обязательным предварительным и периодическим
профилактическим медицинским осмотрам, кратность и объем
необходимых лабораторных и функциональных исследований
-------------------------------------------------------------------------
Перечень выполняемых|Предварительные меди-|  Периодические медицинские
работ        |цинские осмотры      |           осмотры
-------------------------------------------------------------------------
|Лабораторные и функ- |Периодич-| Лабораторные и
|циональные исследо-  |ность ос-| функциональные
|вания                |мотров   | исследования
-------------------------------------------------------------------------
1. Работники объек-  Флюорография.         Через     Через каждые 12
тов продовольствен-  Обследование:         каждые 6  месяцев:
ной торговли; объек- на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
тов общественного    на сифилис и гонорею;           обследование:
питания; кремово-    на носительство воз-            на яйца гельминтов,
кондитерских произ-  будителей кишечных              на носительство
водств, детских      инфекций.                       возбудителей кишеч-
молочных кухонь;     Работники кремово-              ных инфекций.
организаций пищевых  кондитерских произ-             Через каждые 6
отраслей промышлен-  водств и детских                месяцев:
ности, баз и складов молочных кухонь -               обследование на
для хранения и реа-  дополнительно на                сифилис и гонорею
лизации продоволь-   носительство пато-
ственных товаров;    генного стафилакокка.
продовольственных
рынков, организаций
по выпуску бутилиро-
ванной воды.

21. Зертханалық зерттеулерді жүргізу әдістемесі:
1) сифилиске тексеру тек шұғыл әдіс пен саусақтан қан алумен ғана жүргізіледі. Тамырдан қан алуға тыйым салынады;
2) гонореяға тексеру кезінде зәр шығару жолдары мен жатырдан алынған және метилді көк немесе бриллиант жасыл түске боялған әрі қажетіне қарай Грамм бойынша алынған екі жағындының бактериоскопиясы жасалады;
3) гельминтозға тексеруді копровоскопия жолымен және перианальдық тәсілмен жүргізген жөн;
4) іш сүзегіне серологиялық әсерді бақылау үшін медициналық тексеруді жүзеге асыратын медициналық ұйым саусақтан қан алуды жүргізеді.
4. Жұмысқа берілетін рұқсатқа қарсы медициналық
айғақтың тізбесі
22. Мынадай жай-күйлер анықталған жұмыскерлердің жұмыс істеуіне рұқсат етілмейді:
1) жұқпалы аурулармен ауырып жүрген;
2) іш сүзегі, қылау, сальмонеллез, дизентерия аурулары қоздырғыштары бактериясын тасымалдаушы;
3) гельминттер қабыршақтарын тасымалдаушы;
4) гонорея;
5) сифилис;
6) жұқпалы тері аурулары;
7) өкпе туберкулезінің жұқпалы нысаны, жыланкөзі, бакриуриясы бар өкпеден тыс туберкулез нысаны, бет пен қолдың туберкулезді қызыл жегісі;
8) өкпедегі белсенді емес туберкулезді өзгерістер - перзентханаларда, балалар ауруханаларында (бөлімшелерінде), мектепке дейінгі ұйымда;
9) іріңді аурулар - акушерлік және хирургиялық стационарларда, жаңа туған балалар, күні жетпей туған балалар патологиясы бөлімшелерінде, сүтханаларда, сондай-ақ крем-кондитерлік және басқа да тамақ өнімдерін әзірлеу мен сату жөніндегі ұйымдарда;
10) жұқпалы емес тері аурулары (псориаз, экзема, аллергиялық дерматиттер және басқалар) бар науқастарға жұмыс істеуге рұқсат беру науқастың ауруы жағдайына және жұмыс орнына қарай жеке шешіледі.
Халықтың декреттелген тобына
міндетті профилактикалық
медициналық тексерулерді
жүргізу ережесіне
қосымша
Міндетті алдын ала және мерзімдік профилактикалық
медициналық тексерулерге жататын адамдар, қажетті зертханалық және функциялық зерттеулердің жиілігі мен көлемі
____________________________________________________________________
Орындалатын     |Алдын ала медициналық|    Мерзімдік медициналық
жұмыстардың     |    тексерулер       |         тексерулер
тізбесі       |_________________________________________________
|  Зертханалық және   |Мерзімдік|Зертханалық және
|     функциялық      | тексеру.|   функциялық
|     зерттеулер      |   лер   |   зерттеулер
____________________________________________________________________
1. Азық-түлік       Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
сауда объектіле.    Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
рінің; қоғамдық     гелминттер             кейін    Флюорография,
тамақтану           қабыршақтарына;                 гельминттер
объектілерінің;     сифилиске және                  қабыршақтарын,
крем-кондитерлік    гонореяға;                      ішек жұқпалы
өндірістердің,      ішек жұқпалы                    ауруларын
сүтханалардың;      аурулары қоздырғыш.             жұқтыруға.
өнеркәсіптертің     тарын тасымалдауға.
тамақтану саласы    Крем-кондитерлік
ұйымдарының,        өндіріс және
азық-түлік тауар.   сүтханалар жұмыс.               Әрбір 12 айдан
ларын сақтау мен    керлері -  қосымша              кейін:
сатуға арналған     патогендік                      сифилис пен
базалар мен         стафилококк                     гонореяға
қоймалардың;        жұқпасына.
азық-түлік
базарларының;
шөлмекте су
шығару жөніндегі
ұйымдардың
жұмыскерлері.

2. Работники органи- Флюорография.         Через     Через каждые 12
заций транспорта и   Обследование:         каждые 6  месяцев:
физические лица,     на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
занятые перевозкой   на сифилис и гонорею;           обследование:
продовольственных    на носительство воз-            на яйца гельминтов,
товаров, не имеющих  будителей кишечных              на носительство
производственной     инфекций.                       возбудителей кишеч-
герметичной упаков-                                  ных инфекций.
ки.                                                  Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
3. Работники органи- Флюорография          Через     Через каждые 12
заций транспорта и                         каждые 12 месяцев:
физические лица,                           месяцев   Флюорография
занятые перевозкой
пассажиров.
4. Стюарты, провод-  Флюорография.         Через     Через каждые 12
ники пассажирских    Обследование:         каждые 6  месяцев:
поездов дальнего     на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
следования, речного, на сифилис и гонорею;           обследование:
морского и авиатран- на носительство воз-            на яйца гельминтов,
спорта.              будителей кишечных              на носительство
инфекций.                       возбудителей кишеч-
ных инфекций.
Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
5. Работники учеб-   Флюорография          Через     Через каждые 12
ных заведений сред-                        каждые 12 месяцев:
него общего, началь-                       месяцев   Флюорография
ного профессиональ-
ного, среднего
профессионального
образования.
6. Работники сезон-  Флюорография          Через     Через каждые 12
ных детских и под-                         каждые 12 месяцев:
ростковых оздорови-                        месяцев   Флюорография
тельных организаций.
7. Работники дош-    Флюорография.         Через     Через каждые 12
кольных организаций  Обследование:         каждые 6  месяцев:
(ясли, сады, ясли-   на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
сады, дома ребенка), на сифилис и гонорею;           обследование:
школ-интернатов,     на носительство воз-            на яйца гельминтов,
детских санаторных   будителей кишечных              на носительство
круглогодичных       инфекций.                       возбудителей кишеч-
оздоровительных                                      ных инфекций.
организаций, детских                                 Через каждые 6
домов.                                               месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею

2. Көлік ұйымдары.  Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
ның жұмыскерлері    Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
мен өндірістік      Гелминттер қабыршақ.   кейін    Флюорография,
тұмшалау қаттамасы  тарына;                         гельминттер
жоқ азық-түлік      сифилиске және                  қабыршақтарын,
тауарларын тасымал. гонореяға;                      ішек жұқпалы
даумен шұғылдана.   ішек жұқпалы                    ауруларын
тын жеке тұлғалар.  аурулары қоздырғыш.             жұқтыруға.
тарын тасымалдауға.             Әрбір 6 айдан
кейін:
сифилис пен
гонореяға
3. Көлік ұйымдары.  Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
ның жұмыскерлері                          12 айдан  кейін:
мен жолаушыларды                           кейін    Флюорография
тасымалдаумен
шұғылданатын
жеке тұлғалар.
4. Алыс жол         Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
сапарларындағы      Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
жолаушы поездары.   гелминттер             кейін    Флюорография,
ның, өзен, теңіз    қабыршақтарына;                 гельминттер
көліктерінің        сифилиске және                  қабыршақтарын,
жолсеріктері мен    гонореяға;                      ішек жұқпалы
авиакөліктердің     ішек жұқпалы                    ауруларын
стюарттары          аурулары қоздырғыш.             жұқтыруға.
тарын тасымалдауға.             Әрбір 6 айдан
кейін:
сифилис пен
гонореяға
5. Жалпы кәсіптік   Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
орта, бастауыш,                           12 айдан  кейін:
орта кәсіптік                              кейін    Флюорография
білім беру оқу
орындарының
жұмыскерлері
6. Маусымдық        Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
балалар және                              12 айдан  кейін:
жасөспірімдер                              кейін    Флюорография
сауықтыру ұйым.
дарының жұмыс.
керлері
7. Мектепке         Флюорография.           Әрбір   Әрбір 12 айдан
дейінгі ұйымдар.    Мыналарға тексеру:     6 айдан  кейін:
дың (ясли,          гелминттер              кейін   Флюорография,
балабақша,          қабыршақтарына;                 гельминттер
ясли-балабақша,     сифилиске және                  қабыршақтарын,
сәбилері үйі        гонореяға; ішек                 ішек жұқпалы
мен басқалар),      жұқпалы аурулары                ауруларын
мектеп-интернат.    қоздырғыштарын                  жұқтыруға.
тарының, балалар    тасымалдауға.                   Әрбір 6 айдан
санаторлық жыл                                      кейін:
бойғы сауықтыру                                     сифилис пен
ұйымдарының,                                        гонореяға
балалар үйлері.
нің жұмыскерлері.

8. Медицинские ра-   Флюорография.         Через     Через каждые 12
ботники родильных    Обследование:         каждые 6  месяцев:
домов (отделений),   на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
детских больниц      на сифилис и гонорею;           обследование:
(отделений), отделе- на носительство воз-            на яйца гельминтов,
ний патологии ново-  будителей кишечных              на носительство воз-
рожденных, отделений инфекций;                       будителей кишечных
недоношенных, хирур- на носительство                 инфекций, патоген-
гических отделений   патогенного стафила-            ного стафилакокка.
и стационаров.       кокка                           Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
9. Медицинские       Флюорография.         Через     Через каждые 12
работники медицин-                         каждые 12 месяцев:
ских организаций,                          месяцев   Флюорография.
независимо от форм
собственности (за
исключением контин-
гента, указанного
в пункте 8 настоя-
щего Приложения).
10. Работники сана-  Флюорография.         Через     Через каждые 12
ториев, домов от-    Обследование:         каждые 6  месяцев:
дыха, пансионатов,   на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
интернатов и домов   на сифилис и гонорею;           обследование:
для инвалидов и      на носительство воз-            на яйца гельминтов,
престарелых.         будителей кишечных              на носительство
инфекций.                       возбудителей кишеч-
ных инфекций.
Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
11. Работники орга-  Флюорография.         Через     Через каждые 12
низаций по санитар-  Обследование:         каждые 6  месяцев:
но-гигиеническому    на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
обслуживанию насе-   на сифилис и гонорею;           обследование:
ления независимо от  на носительство воз-            на яйца гельминтов,
форм собственности   будителей кишечных              на носительство
(бани, душевые,      инфекций.                       возбудителей кишеч-
сауны, парикмахер-                                   ных инфекций.
ские, косметологи-                                   Через каждые 6
ческие салоны, пра-                                  месяцев:
чечные, химчистки).                                  обследование на
сифилис и гонорею
12. Менеджеры, убор- Флюорография.         Через     Через каждые 12
щицы, администрато-  Обследование:         каждые 12 месяцев:
ры, заведующие эта-  на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
жами гостиниц, мо-   на сифилис и гонорею;           обследование:
телей, общежитий,    на носительство воз-            на яйца гельминтов,
кемнингов            будителей кишечных              на носительство
инфекций.                       возбудителей кишеч-
ных инфекций; на
сифилис и гонорею

8. Перзентхана.     Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
лардың (бөлімше.    Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
лердің), балалар    гелминттер             кейін    Флюорография,
ауруханаларының     қабыршақтарына;                 гельминттер
(бөлімшелерінің),   сифилиске және                  қабыршақтарын,
жаңа туған          гонореяға;                      ішек жұқпалы
нәрестелер          ішек жұқпалы                    ауруларын
патологиясы         аурулары қоздырғыш.             жұқтыруға.
бөлімшелерінің,     тарын тасымалдауға.             Әрбір 6 айдан
күні жетпей                                         кейін:
туғандар бөлімше.                                   сифилис пен
лерінің, хирургия                                   гонореяға
бөлімшелерінің
және стационарлар.
дың медицина
қызметкерлері.
9. Меншік нысанына  Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
қарамастан,                              12 айдан   кейін:
медицина ұйымдары.                         кейін    Флюорография
ның медицина
қызметкерлері
(осы қосымшаның
8-тармақта
көрсетілген
контингенттен
басқа)
10. Санаторийлер,   Флюорография.           Әрбір   Әрбір 12 айдан
демалыс үйлері,     Мыналарға тексеру:     6 айдан  кейін:
пансионаттар,       гелминттер              кейін   Флюорография,
интернаттар мен     қабыршақтарына;                 гельминттер
мүгедектер мен      сифилиске және                  қабыршақтарын,
қарттарға арналған  гонореяға;                      ішек жұқпалы
үйлердің жұмыскер.  ішек жұқпалы                    ауруларын
лері                аурулары                        жұқтыруға.
қоздырғыштарын                  Әрбір 6 айдан
тасымалдауға.                   кейін:
сифилис пен
гонореяға
11. Меншік нысанына Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
қарамастан халыққа  Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
санитарлық-гигиена. гелминттер             кейін    Флюорография,
лық қызмет көрсету  қабыршақтарына;                 гельминттер
жөніндегі ұйымдар.  сифилиске және                  қабыршақтарын,
дың (монша, душ,    гонореяға;                      ішек жұқпалы
сауна, шаштараз,    ішек жұқпалы                    ауруларын
косметологиялық     аурулары                        жұқтыруға.
салондар, кір       қоздырғыштарын                  Әрбір 6 айдан
жуу, химтазарту)    тасымалдауға.                   кейін:
жұмыскерлері                                        сифилис пен
гонореяға
12. Менеджерлер,    Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
үй тазалаушылар,    Мыналарға тексеру:   12 айдан   кейін:
әкімгерлер,         гелминттер             кейін    Флюорография,
қонақ үй, мотель.   қабыршақтарына;                 гельминттер
дер, жатақханалар,  сифилиске және                  қабыршақтарын,
кемпингтер қабат.   гонореяға;                      ішек жұқпалы
тарын меңгерушілер  ішек жұқпалы                    ауруларын
аурулары                        жұқтыруға;
қоздырғыштарын                  сифилис пен
тасымалдауға.                   гонореяға

13. Работники        Флюорография.         Через     Через каждые 12
бассейнов и водоле-  Обследование:         каждые 6  месяцев:
чебниц, грязелечеб-  на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
ниц, спортивно-      на сифилис и гонорею;           обследование:
оздоровительных      на носительство воз-            на яйца гельминтов,
организаций          будителей кишечных              на носительство
инфекций.                       возбудителей кишеч-
ных инфекций.
Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
14. Работники        Флюорография.         Через     Через каждые 12
аптек, фармацевти-                         каждые 12 месяцев:
ческих организаций                         месяцев   флюорография
(заводы, фабрики),
занятые изготовле-
нием, фасовкой и
реализацией лекар-
ственных средств.
15. Работники водо-  Флюорография.         Через     Через каждые 12
проводных сооруже-   Обследование:         каждые 6  месяцев:
ний, имеющие непос-  на яйца гельминтов;   месяцев   флюорография,
редственное отноше-  на носительство воз-            обследование:
ние к подготовке     будителей кишечных              на яйца гельминтов,
воды, а также лица,  инфекций.                       на носительство
обслуживающие водо-                                  возбудителей кишеч-
проводные сети.                                      ных инфекций.
Через каждые 6
месяцев:
обследование на
сифилис и гонорею
16. Учащиеся обще-   Лабораторные и функ-  В соот-   Лабораторные и
образовательных      циональные исследо-   ветствии  функциональные
школ, средних спе-   вания проводятся в    с кате-   исследования про-
циальных и высших    соответствии с        горией    водятся в соответ-
учебных заведений    категорией организа-  органи-   ствии с категорией
перед началом и в    ции, в которой будет  зации, в  организации, в
период прохождения   проходить практика    которой   которой проходит
практики в органи-                         проходит  практика
зациях, работники                          практика
которых подлежат
обязательным меди-
цинским осмотрам.
-------------------------------------------------------------------------

13. Бассейндер мен  Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
сумен емдеу орын.   Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
дарының, балшықпен  гелминттер             кейін    Флюорография,
емдеу орындарының,  қабыршақтарына;                 гельминттер
спорт-сауықтыру     сифилиске және                  қабыршақтарын,
ұйымдарының         гонореяға;                      ішек жұқпалы
жұмыскерлері        ішек жұқпалы                    ауруларын
аурулары                        жұқтыруға.
қоздырғыштарын                  Әрбір 6 айдан
тасымалдауға.                   кейін:
сифилис пен
гонореяға
14. Дәріханалар.    Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
дың, фармацевти.                         12 айдан   кейін:
калық ұйымдардың                           кейін    Флюорография
(зауыттар,
фабрикалар және
басқалар) дәрілік
заттарды әзірлеу.
мен, қаттаумен
және сатумен
шұғылданатын
жұмыскерлері
15. Су әзірлеуге    Флюорография.          Әрбір    Әрбір 12 айдан
тікелей қатысы      Мыналарға тексеру:    6 айдан   кейін:
бар су құбырлары    гелминттер             кейін    Флюорография,
құрылыстарының      қабыршақтарына;                 гельминттер
жұмыскерлері,       сифилиске және                  қабыршақтарын,
сондай-ақ су        гонореяға;                      ішек жұқпалы
құбырлары қызме.    ішек жұқпалы                    ауруларын
тін көрсететін      аурулары                        жұқтыруға.
адамдар             қоздырғыштарын                  Әрбір 6 айдан
тасымалдауға.                   кейін:
сифилис пен
гонореяға
16. Оқу басталар    Практика өтетін       Практика  Практика өтетін
алдында орта,       ұйымның санатына       өтетін   ұйымның санатына
арнаулы жалпы       сәйкес зертхана.      ұйымның   сәйкес зертхана.
білім беру          лық және              санатына  лық және
мектептерінің       функциялық             сәйкес   функциялық
оқушылары және      зерттеулер                      зерттеулер
жұмыскерлері        жүргізіледі.                    жүргізіледі
міндетті медицина.
лық тексерулерге
жататын ұйымдарда
практикадан өту
кезеңінде жоғары
оқу орындарының
студенттері
____________________________________________________________________