О внесении дополнений в Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 179 "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1155
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 372. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2003 года N 2593. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 30
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях повышения уровня безопасности платежей, осуществляемых за счет бюджетных средств органами казначейства Министерства финансов Республики Казахстан по указаниям государственных учреждений, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 179 "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1155, опубликованное 5-18 июня 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями и дополнениями, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 488 "О внесении изменений и дополнений в Правила использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 179" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1379), от 18 января 2002 года N 20 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан" от 25 апреля 2000 года N 179" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1779) и от 31 января 2003 года N 20 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам использования платежных документов (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2193) внести следующие дополнения:
в Правилах использования платежных документов и осуществления безналичных платежей и переводов на территории Республики Казахстан, утвержденных вышеуказанным постановлением:

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1155 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 179 қаулысына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 372 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 4 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2593. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 30 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдары мемлекеттік мекемелердің нұсқаулары бойынша бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыратын төлемдердің қауіпсіздік деңгейін арттыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 179 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1155 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 5-8 маусымда жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 179 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 488 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1379 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 179 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 20   (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1779 тіркелген) және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлем құжаттарын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 20 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2193 тіркелген) қаулыларымен бекітілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге) мынадай толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесі:

дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Платежный документ органов казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - органы казначейства) на сумму свыше двух тысяч месячных расчетных показателей подлежит исполнению:
при наличии утвержденного органом казначейства уведомления (заказа) о регистрации обязательств государственного учреждения (далее - уведомление), представляемого бенефициаром, которое должно подшиваться и храниться в деле бенефициара. Реквизиты бенефициара (наименование, РНН, ИИК), указанные в уведомлении, должны соответствовать реквизитам, указанным в платежном документе. При этом номер уведомления должен соответствовать номеру, указанному в графе "назначение платежа";
при наличии в графе "назначение платежа" указания статуса оплаты "текущий" или "окончательный".
В случае несоблюдения условий, установленных вторым и третьим абзацами настоящего пункта, банк в течение срока, предусмотренного законодательными актами для акцепта, возвращает такой платежный документ без исполнения его отправителю.
При осуществлении банком платежа со статусом "окончательный" банк на оборотной стороне уведомления ставит соответствующую отметку об этом.
Не требуют представления уведомления платежные документы, связанные с погашением и обслуживанием государственного долга, пенсионными выплатами, специальными государственными и государственными социальными и иными социальными пособиями, в которых в качестве бенефициара указаны Национальный Банк Республики Казахстан, Государственный центр по выплате пенсий, Центральный депозитарий, а также платежные документы, в которых в качестве бенефициара указан банк-получатель;";
пункт 45 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"По платежным документам, полученным от органов казначейства, указание отправителя считается санкционированным при представлении бенефициаром уведомления, не прекратившего свое действие.";
абзац первый пункта 87 после слова "денег" дополнить словами:
", в том числе:
несоответствия реквизитов бенефициара (наименование, РНН, ИИК), указанные в уведомлении, реквизитам, указанным в платежном документе, в том числе номеру уведомления, указанному в графе "назначение платежа";
отсутствия статуса платежа "текущий" или "окончательный";
при наличии на оборотной стороне уведомления отметки банка об осуществлении платежа со статусом "окончательный".".
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2004 года.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 22-1 тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарының (бұдан әрі - қазынашылық органдар) екі мың айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы төлем құжаты мынадай жағдайларда орындалуға жатады:
бенефициар ұсынған, қазынашылық орган бекіткен, бенефициардың іс қағаздарына тігілуге және сақталуға тиісті мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін тіркеу туралы хабарлама (тапсырыс) (бұдан әрі - хабарлама) болғанда. Бенефициардың хабарламада көрсетілген деректемелері (атауы, СТН, ЖБК) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге сәйкес келуге тиіс. Сонымен бірге хабарламаның нөмірі "төлем мақсаты" бағанында көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс;
"төлем мақсаты" бағанында "ағымдағы" немесе "түпкілікті" төлем мәртебесі көрсетілгенде.
Осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында белгіленген шарттар сақталмаған жағдайда банк акцепт үшін заң актілерінде көзделген мерзім ішінде мұндай төлем құжатын орындамай оны жөнелтушіге қайтарады.
Банк "түпкілікті" мәртебесімен төлемді жүзеге асырған кезде банк хабарламаның сыртқы бетіне бұл жөнінде тиісті белгі қояды.
Бенефициар ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Мемлекеттік зейнетақы төлеу жөніндегі орталығы, Орталық депозитарий көрсетілген мемлекеттік борышты өтеуге және қызмет көрсетуге байланысты төлем құжаттарына, зейнетақы төлемдеріне, арнайы мемлекеттік және мемлекеттік әлеуметтік және өзге де әлеуметтік жәрдемақыларға, сондай-ақ бенефициар ретінде алушы банк көрсетілген төлем құжаттарына хабарлама беру талап етілмейді.".
45-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазынашылық органдардан алынған төлем құжаттары бойынша жөнелтуші нұсқауы өзінің қызметін тоқтатпаған хабарламаны бенефициар ұсынған кезде санкция берілген деп саналады.";
87-тармақтың бірінші абзацындағы "ақшаның" деген сөзден кейін мынадай сөздермен толықтырылсын:
", оның ішінде:
хабарламада көрсетілген бенефициар деректемелерінің (атауы, СТН, ЖБК) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге, оның ішінде "төлем мақсаты" бағанында көрсетілген хабарламаның нөміріне сәйкес болмауы;
төлемнің "ағымдағы" немесе "түпкілікті" мәртебесінің болмауы;
хабарламаның келесі бетінде банктің "түпкілікті" мәртебесімен төлемді жүзеге асырғандығы жөнінде белгісінің болуы.".
2. Осы қаулы 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
3. Төлем жүйесі басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня;
3) в тридцатидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) рассмотреть вопрос о необходимости внесения изменений в Закон Республики Казахстан "О платежах и переводах денег" в части продления срока акцепта для платежных документов органов казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
4) совместно с Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов" Национального Банка Республики Казахстан (Абдулкаримов С.Х.) и Министерством финансов Республики Казахстан предусмотреть возможность введения дополнительных процедур, направленных на усиление контроля за платежами, осуществляемыми органами Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жамишева Б.Б.
Председатель
Национального Банка
Согласовано
Министерство финансов
Республики Казахстан

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін;
3) осы қаулыны Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап отыз күндік мерзімде "Ақша төлемі мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарының төлем құжаттары үшін акцепт мерзімін ұзартуға қатысты бөлігіне өзгерістер енгізу қажеттігі туралы мәселені қарайтын болсын;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығы бар республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен (Абдулкаримов С.Х.) және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық органдары жүзеге асыратын төлемдерге бақылау жасауды күшейтуге бағытталған қосымша рәсімдерді енгізу мүмкіндігін (оның ішінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық органдарының банктерге қажетті ақпаратты электрондық растау мүмкіндігін) қарастырсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Б.Жәмішевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2003 жылғы ______