Об утверждении Перечня заболеваний и расстройств здоровья, при которых показано санаторно-курортное лечение
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 886. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2003 года N 2602. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 311.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2010 № 311.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемый Перечень заболеваний и расстройств здоровья, при которых показано санаторно-курортное лечение.
2. Руководителям департаментов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана и Алматы, республиканских медицинских организаций принять настоящий приказ к руководству и исполнению.
3. Контроль за исполнением данного приказа возложить на Вице-Министра Диканбаеву С.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утвержден
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 886
Перечень
заболеваний и расстройств здоровья,
при которых показано санаторно-курортное лечение
____________________________________________________________________
| Название, форма и стадия болезни           |    Санатории
--------------------------------------------------------------------
Для взрослых
1. Болезни сердечной мышцы и клапанов сердца
1   Первичный или возвратный ревматический       Местные
эндокардит (затяжного, латентного течения)
с минимальной (I степени) активностью
процесса на фоне клапанного порока сердца
или без него, при недостаточности
кровообращения не выше I стадии без
прогностически неблагоприятных нарушений
сердечного ритма (допускается наличие
редких экстрасистол, синусовой аритмии,
атриовентрикулярной блокады I степени)
через 1-2 месяца по окончании острых
явлений, а при непрерывно-рецидивирующем
течении - в период снижения активности
до минимальной.
2  Те же состояния, что и в пункте 1,           Климатолечебные
но через 6-8 месяцев после выписки из        (исключая горные)
стационара без признаков активности          Бальнеолечебные
процесса.                                    с углекислыми и
радоновыми водами
3  Пороки сердца:                               Климатолечебные
1) недостаточность митрального клапана       (исключая горные)
без признаков активности ревматического      Бальнеолечебные
процесса при общем удовлетворительном        с углекислыми и
состоянии, при состоянии компенсации         радоновыми водами
или недостаточности кровообращения
не выше I стадии, без прогностически
неблагоприятных нарушений сердечного
ритма и проводимости (экстрасистолия -
групповая, частая, пароксизмальные
нарушения ритма, атриовентрикулярная
блокада выше I степени, полная
радоновыми водами блокада ножек пучка
Гиса);

Санаторийлік-курорттық емдеу көрсетілген аурулар мен денсаулықтың бұзылуы Тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Министрінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 886 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 10 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2602. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі N 311 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.04.29 N 311 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған санаторийлік-курорттық емдеу көрсетілген аурулар мен денсаулықтың бұзылуы Тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі департаменттерінің, облыстық, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің), республикалық медициналық ұйымдардың басшылары осы бұйрықты басшылыққа және орындауға алсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр С.Ә. Диқанбаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 886 бұйрығымен
бекітілген
Санаторийлік-курорттық емдеу көрсетілген аурулар мен денсаулықтың бұзылуы тізбесі
___________________________________________________________________
Аурудың атауы, нысаны және дәрежесі      |   Санаторийлер
___________________________________________________________________
Ересектер үшін       |
___________________________________________________________________
1. Жүрек бұлшық еттері мен жүрек қақпақшаларының аурулары
___________________________________________________________________
1.   Жүрек қақпақшаларының кемістігі           Жергілікті
аясында немесе онсыз жіті құбылыстар
аяқталғанға дейін 1-2 айдан кейін
жүрек ырғағының болжамсыз жағымсыз
бұзылуының 1-сатысынан аспайтын
қан айналымының жеткіліксіздігі кезінде
немесе процестің ең аз (1-дәрежелі)
белсенділігімен бастапқы немесе
қайтымды ревматизмдік эндокардит
(ұзаққа созылған, латентті ағым),
ал үздіксіз-өршу ағымы кезінде -
белсенділіктің ең аз мөлшеріне дейін
төмендеуі кезеңінде
2.   Бұнда да 1-тармақтағы жағдай сияқты,      Климаттық емдеу
бірақ процесс белсенділігінің             (тауды қоспай)
белгілерінсіз стационардан шыққаннан      Көмір қышқыл және
кейін 6-8 айдан кейін                     радонды сулармен
бальнеоемдеу
3.   Жүрек кемістігі:
1) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің       Климаттық емдеу
болжамсыз жағымсыз жалпы қанағаттанар.    (тауды қоспай)
лық жағдайындағы, компенсациясы           Көмір қышқыл және
немесе 1-сатыдан аспайтын қан айналымы    политопты сулармен
функциясының жеткіліксіздігі кезінде      бальнеоемдеу
ревматизмдік процестің белсенділік
белгілерінсіз митральді қақпақшасы
функциясының жеткіліксіздігі
(экстрасистология - ырғақтың топтық,
бөлшектік, пароксизмалды бұзылуы,
1-сатыдан асатын атриовентрикулярлық
қоршау, Гис будасы аяқтарын радонды
сумен толық тосқауылдау);

2) сочетанный митральный порок сердца        Местные
с преобладанием недостаточности              Климатолечебные
митрального клапана без признаков            Бальнеолечебные
активности ревматического процесса,          с углекислыми и
при состоянии компенсации или                радоновыми водами
недостаточности кровообращения не выше
I стадии, без прогностически неблаго-
приятных нарушений сердечного ритма;
3) сочетанный митральный порок сердца        Местные
с преобладанием стеноза левого               Климатолечебные
атриовентрикулярного отверстия,              (исключая горные)
без признаков активности процесса или
недостаточности кровообращения не
выше I стадии;
4) те же состояния, что и в подпунктах       Местные
1),2), 3), при недостаточности крово-
обращения II стадии;
5) пороки аортального клапана без            Местные
признаков активности процесса, а при         Климатолечебные
инфекционном эндокардите в стадии            (исключая горные)
стойкой ремиссии, при недостаточности
кровообращения не выше I стадии,
без приступов стенокардии, без
сопутствующей артериальной гипертонии
и прогностически неблагоприятных
нарушений сердечного ритма и
проводимости;
6) порок сердца комбинированный -            Местные
митрально-аортальный без признаков           Климатолечебные
активности процесса при состоянии            (исключая горные)
компенсации или недостаточности
кровообращения не выше I стадии,
без прогностически неблагоприятных
нарушений сердечного ритма и
проводимости;
7) то же состояние, что и в подпункте        Местные
6), при недостаточности кровообращения
II стадии;
8) состояние после оперативных               Местные
вмешательств на клапанном аппарате
сердца (митральной комиссуротомии,
имплантации искусственных протезов,
пластической операции) при отсутствии
активности патологического процесса
и недостаточности кровообращения не
выше I стадии не ранее чем через
1,5 - 2,5 месяца после операции;
9) то же состояние, что и в подпункте        Местные
8), через 6 - 8 месяцев после операции       Климатолечебные
при отсутствии активности ревматического     Бальнеолечебные
процесса, при компенсации или
недостаточности кровообращения не выше
I стадии.
4  Инфекционно-аллергический миокардит
по окончании острых явлений в стадии
устойчивой ремиссии:
1) при недостаточности кровообращения        Местные
не выше I стадии;                            Климатолечебные
Бальнеолечебные
с углекислыми и
радоновыми водами
2) при недостаточности кровообращения        Местные
II стадии.
5  Врожденные аномалии сердца
(незаращение артериального протока,
дефект межпредсердной перегородки и
болезнь Толочинова-Роже):

2) жүрек ырғағының болжамсыз жағымсыз     Жергілікті
бұзылуы, 1-сатыдан аспайтын қан айналымы  Климаттық емдеу
функциясының  компенсациясы немесе        (тауды қоспай)
жеткіліксіздігі кезіндегі ревматизмдік    Көмір қышқыл және
процестің белсенділік белгілерінсіз       радонды сулармен
митральді қақпақшасы функциясының         бальнеоемдеу
жеткіліксіздігіне ие болған үйелісімді
митральді жүрек кемістігі;
3) 1-сатыдан аспайтын қан айналымы        Жергілікті
функциясы процесінің немесе               Климаттық емдеу
жеткіліксіздігінің белгілерінсіз сол      (тауды қоспай)
атриовентикулярлы тесікке ие болған
үйелісімді митральді жүрек кемістігі;
4) бұнда да ІІ-сатыдағы қан айналымы      Жергілікті
функциясының жеткіліксіздігі кезінде
1, 2, 3-тармақшаларындағы жағдай;
5) процестің белсенділігі белгілерін.     Жергілікті
сіз қолқа қақпақшаларының кемістігі,      Климаттық емдеу
ал жұқпалы эндокардит кезінде тұрақты     (тауды қоспай)
өршу сатысында, 1-сатыдан аспайтын
қан айналымы функциясының жеткіліксіз.
дігі кезінде, артериялық гипертониямен
және стенокардияның ұстамасынсыз,
жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің
болжамсыз жағымсыз бұзылулары ілесе
жүретін климаттық емдеусіз (тауды
қоспағанда);
6) климаттық емдеуге (тауды қоспағанда)   Жергілікті
жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің          Климаттық емдеу
бұзылуы болжамсыз жағымсыз 1-сатыдан      (тауды қоспай)
аспайтын қан айналымы функциясының
компенсациясы немесе жеткіліксіздігі
кезінде процесс белсенділігінің
белгілерінсіз түйдектелген-митральді-
қолқалық жүрек кемістігі;
7) бұнда да 6) тармақшадағыдай            Жергілікті
ІІ-сатыдағы қан айналымы функциясы.
ның жеткіліксіздігі кезіндегі
жағдай;
8) операциядан кейін кем дегенде          Жергілікті
1,5-2,5 айдан кешіктірмей 1-сатыдан
аспайтын қан айналымының патологиялық
процесі мен жеткіліксіздігінің
белсенділігі болмаған жағдайда
(митральді комиссуротомиялар, жасанды
протездерді қондыру, пластикалық
операциялар) жүректің қақпақшалары
аппараттарына операциялық араласулар.
дан кейінгі жағдайы;
9) бұнда да 8) тармақшадағыдай            Жергілікті
ревматизмдік процестің белсенділігі       Климаттық емдеу
болмаған кезде, 1-сатыдан аспайтын        Бальнеоемдеу
қан айналымы функциясының
компенсациясы немесе жеткіліксіздігі
кезінде операциядан кейін 6-8 айдан
кейінгі жағдай.
4.   Тұрақты өршу сатысында жіті
құбылыстар біткеннен кейінгі
жұқпалы-аллергиялық миокардит:
1) 1-сатыдан аспайтын қан айналымының     Жергілікті
жеткіліксіздігі кезінде;                  Климаттық емдеу
Көмірқышқыл  және
радонды сулармен
бальнеоемдеу
2) ІІ-сатыдағы қан айналымының            Жергілікті
жеткіліксіздігі кезінде
5.   Туа біткен жүрек ауытқуы (артериялық
өзектің бітелмеуі, жүрекше аралық
қалқанның кемістігі және Толочинов-Рож
ауруы):

1) при отсутствии признаков                  Местные
эндокардита и недостаточности                Климатолечебные
кровообращения выше I стадии;                Бальнеолечебные
с углекислыми и
радоновыми водами
2) при недостаточности кровообращения
II стадии.                                   Местные
2. Ишемическая болезнь сердца
6  Стабильная стенокардия:
1) с редкими приступами (1-2 раза            Местные
в неделю) при значительных физических        Климатолечебные
нагрузках, с недостаточностью                Бальнеолечебные
кровообращения не выше I стадии,
без нарушения сердечного ритма и
проводимости (I - II функциональные
классы);
2) те же состояния, что и в                  Местные
подпункте 1), но в сочетании с               Климатолечебные
гипертонической болезнью не выше
I стадии;
3) с приступами стенокардии при              Местные
обычных физических нагрузках
(III функциональный класс) и
недостаточностью кровообращения не
выше I стадии и отсутствии
прогностически неблагоприятных и
тяжелых нарушений сердечного ритма;
4) состояние после оперативного              Местные
лечения ишемической болезни сердца
(аорто- и маммаро-коронарного
шунтирования, транслюминальной
ангиопластики коронарных артерий),
через 4 недели после хирургического
вмешательства, при отсутствии
необходимости в дальнейшем
стационарном лечении, при
недостаточности кровообращения не
выше II стадии и отсутствии
прогностически неблагоприятных и
тяжелых нарушений сердечного ритма
и проводимости;
5) в отдаленные сроки после операции         Местные
аорто- и маммаро-коронарного                 Климатолечебные
шунтирования, транслюминальной               Бальнеолечебные
ангиопластики коронарных артерий
(1 год и более), при отсутствии
приступов стенокардии при значительных
физических нагрузках (I - II
функциональные классы), в состоянии
компенсации или недостаточности
кровообращения не выше I стадии,
без нарушений сердечного ритма.
7  Инфаркт миокарда в функционально-
восстановительном периоде:
1) крупноочаговый (трансмуральный),          Местные
мелкоочаговый, первичный, повторный,         (с отделениями
протекавший без тяжелых осложнений           реабилитации)
со стабилизированными изменениями
электрокардиограммы, отражающими
формирование постинфарктного рубца
(I - III функциональные классы) при
недостаточности кровообращения не
выше II стадии, отсутствии выраженных
или прогностически неблагоприятных
нарушений сердечного ритма и
проводимости;
2) те же состояния, что и в подпункте 1),    Местные
но в сочетании с гипертонической             (с отделениями
болезнью I - II стадии, при наличии          реабилитации)
других сопутствующих заболеваний в
стадии ремиссии без выраженных
нарушений функции органов и систем и
недостаточности кровообращения не выше
II стадии;

1) эндокардит пен 1-сатыдан аспайтын      Жергілікті
қан айналымының жеткіліксіздігі           Климаттық емдеу
белгілері болмаған жағдайда               Көмір қышқыл және
радонды сулармен
бальнеоемдеу
2) ІІ-сатыдағы қан айналымының            Жергілікті
жеткіліксіздігі кезінде
___________________________________________________________________
2.   Жүректің ишемиялық ауруы
___________________________________________________________________
6.   Тұрақты стенокардия:
1) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің       Жергілікті
бұзылуынсыз (І-ІІ функциялық кластары     Климаттық емдеу
(ФК)) айтарлықтай  физикалық жүктеме      Бальнеоемдеу
кезіндегі анда-санда (аптасына
1-2 рет) ұстамасы бар, 1-сатыдан
аспайтын қан айналымы жеткіліксіздігі
бар;
2) бұнда да сондай жағдай, тек            Жергілікті
1-сатыдан аспайтын гипертониялық          Климаттық емдеу
ауруларымен үйлескен;
3) кәдімгі физикалық жүктеме кезіндегі    Жергілікті
(ІІІ ФК) стенокардия ұстамасының және
1-сатыдан аспайтын қан айналымы
жеткіліксіздігінің бар болуы және
жүрек ырғағының болжамдық жағымсыз
және ауыр бұзылуларының жоқтығы;
4) ЖИА (аорта- және маммаро-қан            Жергілікті
тамырлық тамырластыру, қан тамыр
артериясының транслюминальды
ангипластикасы) операциялық емдеуден
кейінгі, одан әрі стационарлық емдеу
қажет болмаған жағдайда, ІІ-сатысынан
аспайтын қан айналымының
жеткіліксіздігі және жүрек ырғағы мен
өткізгіштігінің болжамдық жағымсыз
және ауыр бұзылулары болмаған жағдайда
хирургиялық араласудан кейін
4 айдан соң;
5) жүрек ырғағының бұзылуынсыз,           Жергілікті
І-сатыдан аспайтын қан айналымы           Климаттық емдеу
функциясының компенсациясы немесе         Бальнеоемдеу
жеткіліксіздігі кезінде, айтарлықтай
физикалық жүтемелер болған кездегі
стенокардия ұстамаларының болмауы
(І-ІІ ФК), аорта- және маммаро-қан
тамырлық тамырластырудан, қан тамыр
артериясының транслюминальды
ангипластикасынан (1 жыл және одан
аса)  кейін ұзақ мерзімдерде
7.   Функционалдық қалыпқа келтіру
кезеңіндегі инфаркт:
1) ІІ-сатыдан аспайтын қан айналымы       Жергілікті (оңалту
функциясының жеткіліксіздігі, кезінде,    бөлімшелерімен)
жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің
байқалған немесе болжамдық жағымсыз
бұзылулары болмаған жағдайдағы
инфарктен кейінгі тыртықтың (І-ІІІ ФК)
қалпына келуінен байқалатын ЭКГ
тұрақтандырылған өзгерісі бар ауыр
асқынуларсыз өтетін ірі ошақтық
(трансмуальный), ұсақ ошақтық,
бастапқы, қайталаған
2) бұнда да сондай, бірақ ағзалар мен     Жергілікті (оңалту
жүйелердің функцияларын айтарлықтай       бөлімшелерімен)
бұзбайтын өршу сатысындағы қосалқы
аурулар мен ІІ-сатыдан аспайтын
қан айналымы функциясының жеткіліксіз.
дігі кезіндегі І-ІІ-сатыдағы
гипертониялық аурумен үйлескен;

3) аневризма сердца, аорты с редкими,        Местные
нетяжелыми приступами стенокардии
(I - II функциональные классы) без
неблагоприятных нарушений сердечного
ритма и проводимости;
4) состояние после хирургического            Местные
лечения аневризмы сердца,                    (с отделениями
перикардактомии по поводу адгезивного        реабилитации)
перикардита, доброкачественных
опухолей сердца, кардиомиопатии,
через 1,5 месяца после операции,
при недостаточности кровообращения
не выше I стадии и отсутствии
нарушений сердечного ритма;
5) последствия оперативного                  Местные
вмешательства на аорте, ее висцеральных
ветвях (резекция аневризмы,
протезирование операции по поводу
коарктации, хронической абдоминальной
ишемии и вазоренальной гипертензии)
при устойчивой компенсации и отсутствии
необходимости в дальнейшем
хирургическом лечении (через 1,5 - 2
месяца после операции).
8  Кардиосклероз:
1) атеросклеротический без стенокардии,      Местные
нарушений сердечного ритма и                 Климатолечебные
проводимости, при недостаточности            Бальнеолечебные
кровообращения не выше I стадии;
2) постинфарктный (через 1 год и более)      Местные
без приступов стенокардии или с редкими
нетяжелыми приступами (I - II
функциональные классы), без нарушений
сердечного ритма, при недостаточности
кровообращения не выше I стадии;
3) те же состояния, что и в подпунктах       Местные
1),2), но в сочетании с гипертонической
болезнью I - II стадии;
4) состояние после перенесенного             Местные
первичного или повторного крупно-
очагового или мелкоочагового инфаркта
давностью не менее 3 месяцев при общем
удовлетворительном состоянии,
с редкими (1 - 2 раза в неделю),
легкокупируемыми приступами стенокардии,
при недостаточности кровообращения
не выше II стадии, без прогностически
неблагоприятных нарушений сердечного
ритма и проводимости.
3. Гипертоническая болезнь
9  Гипертоническая болезнь:
1) с медленно прогрессирующим течением       Климатолечебные
I и II стадии при отсутствии сосудистых      Бальнеолечебные
кризов и выраженного атеросклероза
сосудов мозга, сердца, почек, без тяжелых
расстройств сердечного ритма и проводимости,
при недостаточности кровообращения не выше
I стадии;
2) II стадии при отсутствии тяжелых          Местные
гипертонических кризов, без значительного
нарушения мозгового, коронарного кровотока
и функции почек.
10  Нейроциркуляторная дистония
(гипертензивная, гипотензивная,
кардиальная и смешанная формы):
1) при отсутствии стойких, резко             Климатолечебные
выраженных вегетососудистых расстройств      Бальнеолечебные
и нарушений сердечного ритма;                Местные

3) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің       Жергілікті
жағымсыз бұзылуынсыз стенокардияның
(І-ІІ ФК) сирек, ауыр емес ұстамасы
бар жүректің, аортаның аневризмі;
4) жүрек ырғағының бұзылуынсыз және       Жергілікті (оңалту
І-сатыдан аспайтын қан айналымы           бөлімшелерімен)
функциясының жеткіліксіздігі кезінде
операциядан кейінгі 1,5 айдан кейін
жүректің аневризмін хирургиялық
емдеуден кейінгі, адгезивті
перикардитке байланысты перикардакто.
мияның, жүректің қауіпсіз ісіктерінің,
кардиомиопатияның жай-күйі;
5) берік компенсация мен одан әрі         Жергілікті
хирургиялық емдеудің қажеті болмаған
жағдайда (операциядан кейін 1,5-2
айдан кейін) аортаға, оның висцералды
бұтақтарына (аневризмдердің резекциясы,
коарктация, созылмалы абдоминальды
ишемия және вазореналды гипертензияға
байланысты протездеу операциясы)
операциялық араласудың салдары.
8.   Кардиосклероз:
1) І-сатыдан аспайтын қан айналымы        Жергілікті
функциясының жеткіліксіздігі кезінде      Климаттық емдеу
стенокардиясыз, жүрек ырғағы мен          Бальнеоемдеу
өткізгіштігінің бұзылуынсыз
атеросклерозды;
2) І-сатыдан аспайтын қан айналымы        Жергілікті
функциясының жеткіліксіздігі кезінде
стенокардияның ұстамасынсыз немесе
ауыр емес сирек ұсамаларымен
(І-ІІ ФК), жүрек ырғағының бұзылуынсыз
инфарктен кейінгі;
3) бұнда да сондай, І-ІІ гипертониялық    Жергілікті
аурулармен үйлескен;
4) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің       Жергілікті
болжамды жағымсыз бұзылуынсыз І-сатыдан
аспайтын қан айналымы функциясының
жеткіліксіздігі кезіндегі стенокардия.
ның сирек (аптасына 1-2 рет), оңай
тоқтатылатын ұстамасымен, жалпы
қанағаттанарлық жағдайдағы бастан
кешкен бастапқы немесе қайталанған ірі
ошақты және ұсақ ошақты бұрынғы
инфарктен кейін  кем дегенде 3 айдан
кейінгі жағдай.
____________________________________________________________________
3. Гипертониялық аурулар
____________________________________________________________________
9.   Гипертониялық аурулар:
1) І-сатыдан аспайтын қан айналымы        Климаттық емдеу
функциясының жеткіліксіздігі кезінде,     Бальнеоемдеу
жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр
бұзылуларынсыз тамырлы күрт асқыну мен
ми, жүрек, бүйрек тамырларының
көрсетілген атеросклерозы болмаған
жағдайдағы І және ІІ-сатыда баяу
өршитін ағымы бар;
2) милық, тамырлық қан ағысы мен          Жергілікті
бүйрек функциясының айтарлықтай
бұзылмаған ауыр гипертониялық күрт
асқынуы болмаған кездегі ІІ-сатысы;
10.  Нейроциркулярлы дистония
(гипертензивті, гипотензивті,
кардиалды және аралас нысандар):
1) берік, кенет көрсетілген жүрек         Климаттық емдеу
ырғағының вегето-тамырлы бұзылулары       Бальнеоемдеу
болмаған жағдайда;

2) при наличии стойких, резко выраженных     Местные
вегето-сосудистых расстройств и нарушений
сердечного ритма;
3) кардиомиопатия вследствие                 Местные
перенапряжения миокарда, а также обменного,
эндокринного, токсического, инфекционного
происхождения;
4) при недостаточности кровообращения        Климатолечебные
не выше I стадии без прогностически          Бальнеолечебные
неблагоприятных нарушений сердечного         Местные
ритма и проводимости (за исключением
редких одиночных экстрасистол и частичной
блокады ножек пучка Гиса);
5) при недостаточности кровообращения        Местные
не выше II стадии.
4. Болезни периферических артерий и вен
11  Облитерирующий атеросклероз сосудов          Бальнеолечебные
конечностей и терминального отдела           с сероводородными
брюшной аорты при отсутствии язв и           водами
гангрены.
12  Тромбангиит, облитерирующий эндартериит      Бальнеолечебные
с нарушением кровообращения нижних           с сероводородными
конечностей I-II стадии в период стойкой     водами
ремиссии при отсутствии наклонности к
генерализации тромботического процесса
мигрирующего тромбофлебита, обострении,
выраженных вазомоторных расстройств.
13  Состояние после реконструктивных операций    Местные
(через 6 недель на брюшном отделе аорты      (с отделениями
и артериях нижних конечностей по поводу      реабилитации)
облитерирующих заболеваний сосудов при
устойчивом и компенсированном крово-
обращении.
14  Остаточные явления флебита, тромбофлебита
нижних конечностей:
1) по окончании острых и подострых           Местные
явлений, не ранее чем через 4 месяца         Бальнеолечебные
после глубоких и через 2 месяца после        с радоновыми
поверхностных тромбозов;                     водами
Грязелечебные
2) с венозной недостаточностью и             Местные
трофическими дефектами кожи (язвы,
инфильтраты).
15  Варикозная болезнь (отечно-индурационная     Бальнеолечебные
форма) с хронической венозной                с сероводородными
недостаточностью в стадии субкомпенсации.    и радоновыми
водами
16  Состояние после оперативных вмешательств     Местные
(через 4 - 6 недель) на магистральных        (с отделениями
венах конечностей вследствие варикозной      реабилитации)
болезни и посттромбофлебического синдрома
при компенсации венозного кровообращения.
5. Болезни органов дыхания
17  Состояние после перенесенной пневмонии       Местные
с обширной областью воспалительного          Климатолечебные
процесса при тяжелом или осложненном
течении.
18  Состояние после перенесенной пневмонии       Местные
затяжного течения (более 8 недель)           Климатолечебные
с астенизацией, клиническими и
рентгенологическими признаками остаточных
воспалительных изменений в легких,
при дыхательной недостаточности не выше
I стадии.
19  Хронический бронхит в фазе ремиссии без      Местные
выраженных нарушений вентиляционной          Климатолечебные
функции, без бронхоэктазов, сопровождаю-
щихся выделением обильной мокроты,
при дыхательной недостаточности не выше
I стадии.
20  Хронический бронхит в фазе ремиссии без      Местные
выраженных приступов бронхиальной астмы,
без диффузного пневмосклероза, без
бронхоэктазов, сопровождающихся выде-
лением обильной мокроты, при дыхательной
недостаточности не выше II стадии.
21  Трахеиты, трахеобронхиты в фазе ремиссии,    Местные
в том числе профессионального характера,     Климатолечебные
токсической и пылевой этиологии при          (исключая горные)
дыхательной недостаточности не выше
I стадии.
22  Хроническая обструктивная болезнь            Местные
в фазе стойкой или нестойкой ремиссии
при дыхательной недостаточности не выше
II стадии, при легочном сердце и легочно-
сердечной недостаточности II стадии.
23  Состояние после оперативных вмешательств
на легких по поводу нагноительных
процессов, врожденной патологии, добро-
качественных новообразований, а также
после проникающих ранений грудной полости
при окрепшем послеоперационном рубце,
достаточной компенсации функционального
состояния основных систем организма,
нарушенных в результате операции:

2) берік, кенет көрсетілген жүрек         Жергілікті
ырғағының вегето-тамырлы бұзылулары
болған жағдайда;
3) миокардтің артуы салдарынан пайда      Жергілікті
болған, сондай-ақ алмастыру,
эндокринді, уытты, жұқпалы тектес
кардиомиопатия;
4) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің       Климаттық емдеу
болжамды жағымсыз бұзылуынсыз І-сатыдан   Бальнеоемдеу
аспайтын қан айналымы функциясының        Жергілікті
жеткіліксіздігі кезіндегі (сирек
экстрасистол мен Гис будасы аяқтарының
ішінара тосқауылын қоспағанда);
5) ІІ-сатыдан аспайтын қан айналымы       Жергілікті
функциясының жеткіліксіздігі кезіндегі
____________________________________________________________________
4. Шет артериялар мен күре тамырлардың аурулары
____________________________________________________________________
11.  Ойық жара мен гангрена болмаған жағдайда  Күкірт сутегі мен
аяқ-қол тамырлары мен қарын аортасының    радонды сумен
соңғы бөлігіндегі атеросклероз.           Бальнеоемдеу
12.  Көшпелі тромбофлебиттің, өршудің,         Күкірт сутегі мен
көрсетілген вазамотрлы бұзылулардың       радонды сумен
тромботты процесін топтап қорытуға        Бальнеоемдеу
бейімділігі болмаған кездегі берік
ремиссия кезеңінде І-ІІ-сатыдағы
аяқ-қол қан айналымының бұзылуы бар
эндартеритті бітеліп қалған тромбангиит
13.  Берік және компенсацияланған              Жергілікті (оңалту
қан айналымы кезінде тамырлардың          бөлімшелерімен)
бітеліп қалу ауруларына байланысты
аортаның қарын бөлігіне және аяқтың
артерияларына қалпына келтіру
операциясын жасағаннан кейін
(6 аптадан кейін).
14.  Аяқ флебитінің, тромбофлебиттің
қалдық құбылыстары:
1) жіті және жартылай жіті құбылыстар     Жергілікті
біткен соң, терең тромбоздардан кейін     Күкірт сутегі мен
кем дегенде 4 айдан кейін және сыртқы     радонды сумен
тромбоздардан кейін кем дегенде           Бальнеоемдеу
2 айдан кейін;                            Балшықпен емдеу
2) күре тамырлық жетіспеушілік және
терінің трофикалық кемшілігі
(ойық жара, инфильтраттар).
15.  Субкомпенсация сатысындағы созылмалы      Күкірт сутегі мен
күре тамыржетіспеушілігі бар варикоз      радонды сумен
ауруы (ісік-индурациялық нысан)           Бальнеоемдеу
16.  Күре тамырлық қан айналымының             Жергілікті (оңалту
компенсациясы кезінде варикоз ауруының    бөлімшелерімен)
салдарынан және тромбофлебиттік
синдромнан кейін аяқтың магистралды
күре тамырына операциялық араласудан
кейінгі (4-6 аптадан кейін) жағдай
___________________________________________________________________
5. Тыныс алу ағзаларының аурулары
___________________________________________________________________
17.  Ауыр немесе асқынған ағым кезіндегі       Жергілікті
ауқымды асқыну процесі бар бастан         Климаттық емдеу
кешкен пневмониядан кейінгі жағдай
18.  Әлсіздену, І-сатыдан аспайтын             Жергілікті
тыныс алу жетіспеушілігі кезінде          Климаттық емдеу
өкпедегі қалдық асқыну өзгерістерінің
клиникалық және рентгенологиялық
белгілері бар ұзақ ағымды (8 аптадан
аса) бастан кешкен пневмониядан
кейінгі жағдай
19.  І-сатыдан аспайтын тыныс алу              Жергілікті
жетіспеушілігі кезінде мол қақырық        Климаттық емдеу
бөлінумен ілесе жүретін желдеткіш
функцияның айқын бұзылуынсыз,
бронхоэктазсыз өршу фазасындағы
созылмалы бронхит
20.  ІІ-сатыдан аспайтын тыныс алу             Жергілікті
жетіспеушілігі кезінде мол қақырық
бөлінумен ілесе жүретін бронхты
демікпенің ашық ұстамаларынсыз,
диффузиялық пневмосклерозсыз,
бронхоэктаздарсыз өршу фазасындағы
созылмалы бронхит
21.  І-сатыдан аспайтын тыныс алу              Жергілікті
жетіспеушілігі кезінде, оның              Климаттық емдеу
ішінде уытты және шаңды этиологияның      (тауды қоспағанда)
кәсіби сипаттағы өршу фазасындағы
трахеиттер, трахеобронхиттар.
22.  ІІ-сатыдағы өкпе-жүрек пен                Жергілікті
өкпе-жүрекше жетіспеушілігі
кезіндегі, ІІ-сатыдан аспайтын
тыныс алу жетіспеушілігі кезіндегі
берік немесе берік емес өршу
фазасындағы созылмалы обструктивті
ауру
23.  Іріңдеу процестері, туа біткен
патология, қауіпсіз ісіктер бойынша
өкпеге операциялық араласулардан
кейінгі, сондай-ақ қатайған
операциядан кейінгі тыртық, операция
нәтижесінде бұзылған организмнің
негізгі жүйелерінің функционалдық
жағдайының жеткілікті компенсациясы
кезінде кеуде қуысына еніп кеткен
жарақаттардан кейінгі жағдай:

1) не ранее чем через 3 - 4 месяцев          Местные
после операции, при легочно-сердечной        Климатолечебные
недостаточности не выше I стадии;
2) не ранее чем через 6 месяцев после        Местные
операции, при легочно-сердечной
недостаточности не выше II  стадии.
24  Плевральные спайки после перенесенного       Местные
сухого и экссудативного плеврита,            Климатолечебные
плевропневмонии.
25  Бронхиальная астма (атопическая,
инфекционно-аллергическая формы),
а также хронические астматические
бронхиты (в том числе профессионального
характера с нечастыми и легкими
приступами, в фазе ремиссии):
1) при легочно-сердечной недостаточности     Местные
не выше I стадии;                            Климатолечебные
2) при легочно-сердечной недостаточности     Местные
не выше II стадии, спустя 2 месяца после
отмены гормональной терапии.
26  Бронхоэктатическая болезнь:
1) в фазе ремиссии при ограниченных          Местные
инфильтративных изменениях без выделения     Климатолечебные
гнойной обильной мокроты, при дыхательной
недостаточности не выше I стадии, без
склонности к кровохарканью;
2) при дыхательной недостаточности II        Местные
стадии, без склонности к кровохарканью.
27  Пневмокониозы, пневмосклерозы местные
при общем удовлетворительном состоянии
и при дыхательной недостаточности не
выше I стадии:
1) как следствие воспалительных              Местные
заболеваний, сопутствующих хроническим       Климатолечебные
процессам в органах дыхания как
сопутствующие заболевания;
2) при отсутствии их обострения при          Местные
дыхательной недостаточности не выше          Климатолечебные
I стадии;
3) при диффузных пневмосклерозах и при       Местные
дыхательной недостаточности II стадии.
28  Метатуберкулезные пневмофиброзы при          Местные
стойкой и длительной ремиссии.               Климатолечебные
29  Полинозы с преимущественными                 Климатолечебные
проявлениями респираторного аллергоза
в фазе ремиссии.
6. Болезни органов пищеварения
30  Рефлюкс-эзофагит (диспептическая,            Бальнеолечебные
дисфагическая и смешанная формы)             Климатолечебные
легкой и средней тяжести обострения.
31  Функциональные расстройства желудка.         Бальнеолечебные
Климатолечебные
32  Хронический гастрит с секреторной            Бальнеолечебные
недостаточностью вне фазы обострения.        Климатолечебные
33  Хронический гастрит с сохраненной            Бальнеолечебные
и повышенной секрецией, хронический          Климатолечебные
гастродуоденит, дуоденит вне фазы
обострения.
34  Гастроптоз I-II степени.                     Бальнеолечебные
Климатолечебные
35  Язвенная болезнь желудка,                    Бальнеолечебные
двенадцатиперстной кишки, в фазе             Климатолечебные
ремиссии или затухающего обострения
без нарушения моторной функции желудка,
склонности к кровотечению, пенетрации
и малигнизации.
36  Болезни оперированного желудка по            Бальнеолечебные
поводу язвенной болезни с наличием           Климатолечебные
общих нарушений (демпинг- и
гипогликемический синдромы)
легкой и средней тяжести,
астенический синдром
37  Хронические колиты, энтероколиты             Бальнеолечебные
различной этиологии (кроме туберкулезных,    Климатолечебные
стенозирующих, язвенных, бактериальных и
паразитарных).
38  Состояния после перенесенного вирусного      Бальнеолечебные
гепатита при наличии остаточных явлений.     Климатолечебные
39  Хронические персистирующие гепатиты          Бальнеолечебные
различной этиологии при общем                Климатолечебные
удовлетворительном состоянии,
незначительных отклонениях функциональных
проб печени, в неактивной фазе и
остаточные явления токсико-химического
поражения печени.
40  Хронические холециститы, ангиохолиты         Бальнеолечебные
различной этиологии (при отсутствии          Климатолечебные
склонности к частым обострениям,
без явлений желтухи и при нормальной
скорости оседания эритроцитов).
41  Дискинезии желчных путей и желчного          Бальнеолечебные
пузыря.                                      Климатолечебные
42  Желчно-каменная болезнь, за исключением      Бальнеолечебные
форм, требующих хирургического               Климатолечебные
вмешательства (множественные или крупные
одиночные конкременты, обтурация желчных
путей).
43  Состояние после операции на желчных          Бальнеолечебные
путях при общем удовлетворительном           Климатолечебные
состоянии, окрепшем послеоперационном
рубце.
44  Хронический панкреатит при отсутствии        Бальнеолечебные
склонности к выраженным и частым             Климатолечебные
обострениям.
45  Состояние после операции на поджелудочной    Бальнеолечебные
железе при общем удовлетворительном          Климатолечебные
состоянии, окрепшем послеоперационном        Грязелечебные
рубце без выраженного болевого синдрома
и функциональных нарушений.
46  Перивисцериты (нетуберкулезного характера)   Бальнеолечебные
органов брюшной полости в неактивной фазе,   Климатолечебные
без признаков частичной кишечной
непроходимости.

1) І-сатыдан аспайтын өкпе-жүрекше        Жергілікті
жетіспеушілігі кезіндегі,                 Климаттық емдеу
операциядан кейін 3-4 аптадан
кешіктірмей;
2) ІІ-сатыдан аспайтын өкпе-жүрекше       Жергілікті
жетіспеушілігі кезіндегі, операция.
дан кейін 6 аптадан кешіктірмей.
24.  Бастан кешкен құрғақ және экссудативті    Жергілікті
плеврит, плевропневмониядан кейінгі       Климаттық емдеу
өкпеқап жабысқағы
25.  Бронх демікпесі (атопиялық, жұқпалы
аллергиялық нысан), сондай-ақ
созылмалы демікпе бронхиты (оның
ішінде өршу фазасындағы жиі емес
және жеңіл ұстамалары бар кәсіби
сипаттағы):
1) І-сатыдан аспайтын өкпе-жүрекше        Жергілікті
жетіспеушілігі кезіндегі;                 Климаттық емдеу
2) гормоналды терапияны тоқтатқаннан      Жергілікті
кейін 2 ай өткен соң ІІ-сатыдан
аспайтын өкпе-жүрекше жетіспеушілігі
кезіндегі
26.  Бронхоэктатикалық ауру:
1) қан қақыруға бейімділігі жоқ           Жергілікті
І-сатыдан аспайтын тыныс алу              Климаттық емдеу
жетіспеушілігі кезіндегі іріңді
құйылып келетін қақырықсыз шектелген
инфильтративтік өзгеріс кезіндегі
өршу фазасында;
2) қан қақыруға бейімділігі жоқ
ІІ-сатыдан аспайтын тыныс алу
жетіспеушілігі кезіндегі
27.  Жалпы қанағаттанарлық жағдай
кезіндегі және І-сатыдан аспайтын
тыныс алу жетіспеушілігі кезіндегі
жергілікті пневмокониоздар,
пневмосклероздар:
1) қосалқы аурулар ретінде тыныс алу      Жергілікті
ағзаларындағы созылмалы процеспен         Климаттық емдеу
қоса жүретін асқынған аурулардың
салдары ретінде;
2) І-сатыдан аспайтын тыныс алу           Жергілікті
жетіспеушілігі кезіндегі олардың          Климаттық емдеу
асқынуларының жоқтығы кезінде;
3) диффузиялық пневмосклероз кезінде      Жергілікті
және І-сатыдан аспайтын тыныс алу
жетіспеушілігі кезіндегі
28.  Берік және ұзаққа созылған өршу           Жергілікті
кезіндегі метатуберкулезді                Климаттық емдеу
пневмофиброздар
29.  Өршу фазасындағы респираторлық            Климаттық емдеу
аллергоздың айрықша пайда болуы бар
полиноздар
____________________________________________________________________
6. Асқорыту ағзаларының аурулары
____________________________________________________________________
30.  Асқынудың жеңіл және орта ауырлығының     Бальнеоемдеу
рефлюкс-эзофагиті (диспепсиялық,          Климаттық емдеу
дисфагиялық және аралас нысан)
31.  Асқазан функциясының бұзылуы              Бальнеоемдеу
Климаттық емдеу
32.  Асқыну фазасынан тыс секретті             Бальнеоемдеу
жетіспеушілігі бар созылмалы гастрит      Климаттық емдеу
33.  Асқыну фазасынан тыс сақталған және       Бальнеоемдеу
жоғары секретті созылмалы гастрит,        Климаттық емдеу
созылмалы гастродуоденит, дуоденит
34.  І-ІІ-сатыдағы гастроптоз                  Бальнеоемдеу
Климаттық емдеу
35.  Асқазанның моторлы функциясының           Бальнеоемдеу
бұзылуынсыз, қан ағуға, пенетрация        Климаттық емдеу
мен малигнизацияға бейім емес өршу
немесе сөніп бара жатқан асқыну
фазасындағы асқазанның, ұлтабардың
ойық жарасы
36.  Жеңіл және орта ауырлықтағы жалпы         Бальнеоемдеу
бұзылулары (демпинг-және                  Климаттық емдеу
гипогликемиялық синдром) бар ойық
жара бойынша операция жасалған
асқазан аурулары, астениялық синдром
37.  Әртүрлі этиологиядағы созылмалы           Бальнеоемдеу
колиттер, энтероколиттер (туберкулез.     Климаттық емдеу
дік, стеноздаушы, ойық жаралы,
бактериялық және паразиттік)
38.  Қалдық құбылыстар болған жағдайда         Бальнеоемдеу
бастан кешкен вирусты гепатиттен          Климаттық емдеу
кейінгі жағдай
39.  Белсенді емес фазадағы бауырдың           Бальнеоемдеу
функционалдық сынамаларының кішкене       Климаттық емдеу
ауытқуындағы жалпы қанағаттанарлық
жағдай кезіндегі әртүрлі
этиологиядағы созылмалы тұрақты
гепатиттер және бауырдың
токсикохимиялық зақымдануының
қалдық құбылыстары
40.  Әртүрлі этилогиядағы (сарғыш тарту        Бальнеоемдеу
құбылысынсыз және эритроциттердің         Климаттық емдеу
шөгуінің қалыпты жылдамдығы (бұдан әрі
- ЭШЖ) кезіндегі созылмалы
холециститтер, ангиохолиттер
41.  Өт жолдары мен өт қаптың дискинезиясы     Бальнеоемдеу
Климаттық емдеу
42.  Хирургиялық араласуды талап ететін        Бальнеоемдеу
нысанды қоспағанда өт тасы ауруы          Климаттық емдеу
(көптеген немесе ірі жеке конкремент.
тер, өт жолдарының обтурациялары)
43.  Операциядан кейінгі бекіген тыртықтағы    Бальнеоемдеу
жалпы қанағаттанарлық жағдай кезіндегі    Климаттық емдеу
өт жолдарына операция жасаудан кейінгі
жағдай
44.  Айрықша және жиі асқынуларға              Бальнеоемдеу
бейімділік болмаған кездегі созылмалы     Климаттық емдеу
панкреатит
45.  Айрықша ауырсыну синдромы және            Бальнеоемдеу
функционалдық бұзылулар болмаған          Климаттық емдеу
жағдайдағы операциядан кейінгі            Балшықпен емдеу
бекіген тыртықтағы жалпы қанағаттанар.
лық жағдай кезіндегі ұйқы безіне
операция жасаудан кейінгі жағдай
46.  Жиі ішек бітелу белгілері жоқ             Бальнеоемдеу
белсенді емес фазадағы қарын қуысы        Климаттық емдеу
ағзаларының перивисцериттары
(туберкулез емес сипаттағы)
___________________________________________________________________

7. Болезни обмена веществ и эндокринной системы
47  Ожирение первичное алиментарно-              Бальнеолечебные
конституциональное I-III степени без         Климатолечебные
явлений декомпенсации сердечной
деятельности
48  Сахарный диабет в состоянии
компенсации или субкомпенсации
(гипергликемия не выше 9 ммоль/л):
1) I тип (инсулинозависимый) легкой и        Бальнеолечебные
средней степени тяжести без наклонности
к кетоацидозу и гипогликемическим
состояниям;
2) II тип (инсулинонезависимый) легкой       Бальнеолечебные
и средней степени тяжести.
49  Подагра, мочекислый диатез в стадии          Бальнеолечебные
ремиссии.
50  Оксалурия, фосфатурия с различными
клиническими проявлениями.                   Климатолечебные
51  Диффузный токсический зоб легкой
и средней тяжести (после устранения
тиреотоксикоза).                             Бальнеолечебные
52  Гипотиреоз, нетяжелые формы,
сопровождающиеся тиреогенным ожирением
и дистрофическими изменениями в суставах.    Климатолечебные
8. Болезни нервной системы
53  Невралгия тройничного и языкоглоточного      Местные
нервов с редкими приступами.                 Бальнеолечебные
Климатолечебные
Грязелечебные
54  Неврит и невропатия (инфекционного и         Местные
ишемического происхождения) лицевого         Бальнеолечебные
нерва, ранний и поздний периоды, включая     Климатолечебные
контрактуру, через 2 месяца и позже от       Грязелечебные
начала заболевания.
55  Поражение пояснично-крестцового,             Местные
плечевого сплетений, шейных, грудных,        Бальнеолечебные
пояснично-крестцовых корешков, отдельных     Грязелечебные
нервов верхней и нижней конечностей
воспалительного характера через 2 месяца
и позже от окончания острого периода,
туннельные синдромы.
56  Инфекционный полиневрит: полиневропатия      Местные
при интоксикации, токсикоинфекции,           Бальнеолечебные
сахарном диабете, недостаточности            Грязелечебные
витаминов группы В, аллергии, а также
вызванная лекарственными средствами,
в стадии неполной ремиссии или
затянувшегося обострения через 3-4 месяца;
в ранний или поздний восстановительный
период, при хроническом течении,
остаточных явлениях при условии
самообслуживания и самостоятельного
передвижения.
57  Церебральные сосудистые синдромы             Местные
(шейный задний симпатический синдром         Бальнеолечебные
и другие), обусловленные остеохондрозом      Грязелечебные
шейного отдела позвоночника в стадии
ремиссии или регресса с редкими кризами.
58  Рефлекторные синдромы с мышечно-             Местные
тоническими, вегетативно-сосудистыми,        Бальнеолечебные
вегетативно-висцеральными или                Грязелечебные
нейродистрофическими проявлениями,
обусловленные дегенерацией межпозвонковых
дисков шейного и грудного отделов
позвоночника (синдромы: передней
лестничной мышцы, плечелопаточного
периартроза и другие).
59  Люмбалгия, люмбоишиалгия с мышечно-          Местные
тоническими, вегетато-сосудистыми или        Бальнеолечебные
нейродистрофическими проявлениями,           Грязелечебные
обусловленные дегенерацией межпозвонковых
дисков поясничного отдела позвоночника
(синдромы: грушевидной мышцы, периартроза
тазобедренного или коленного сустава,
кокцигодинии и другие), с умеренными и
слабо выраженными болями.
60  Дискогенные радикулиты с умеренно и          Местные
слабо выраженными болями, корешково-         Бальнеолечебные
сосудистый синдром (радикулоишемия)          Грязелечебные
при условии отсутствия секвестрации
дисков, самообслуживания и самостоятель-
ного передвижения.
61  Постламинэктомический синдром, состояние     Местные
после удаления грыжи диска с моно-, би-      Бальнеолечебные
и полирадикулярным синдромом с умеренно      Грязелечебные
и слабо выраженными болями, синдром
радикулоишемии, радикуломиелоишемии,
конского хвоста, после ламинэктомии
через 3 месяца, переднего спондилодеза
через 6 месяцев, при условии самостоятель-
ного передвижения и самообслуживания.
62  Последствия травм корешков, сплетений,       Местные
нервных стволов (не требующие                Бальнеолечебные
хирургического вмешательства, а также        Грязелечебные
после операций), сопровождающиеся
двигательными и чувствительными
нарушениями, болевыми синдромами,
признаками продолжающегося восстановления
функции, при условии самообслуживания и
самостоятельного передвижения,
не ранее чем через 2 месяца после травмы
или операции.
63  Вегетативная полиневропатия, солярит,        Местные
симпотоганглионит по окончании острого       Бальнеолечебные
периода, а также ангиоспастические,          Грязелечебные
сегментарно-вегетативные синдромы,
в том числе профессионального характера.

7. Зат алмасу және эндокринді жүйе аурулары
___________________________________________________________________
47.  Жүрек қызметі декомпенсациясы             Бальнеоемдеу
құбылысынсыз І-ІІІ-дәрежедегі бастапқы    Климаттық емдеу
алиментарлық-конституционалдық семіру
48.  Коменсация немесе субкомпенсация
жағдайындағы қант диабеті
(9 ммоль/л-дан аспайтын
гипергликемия):
1) кетоацидозға және                      Бальнеоемдеу
гипогликемиялық-ессіз күйдегі жағдайға
бейімді емес жеңіл және орта
ауырлықтағы І-тип (инсулинге
тәуелділік);
2) жеңіл және орта ауырлықтағы І-тип      Бальнеоемдеу
(инсулинге тәуелділік)
49.  Өршу сатысындағы подагра, несеп           Бальнеоемдеу
қышқылды диатез
50.  Әртүрлі клиникалық айқындауыштары бар     Климаттық емдеу
оксалурия, фосфатурия
51.  Жеңіл және орта ауырлықтағы               Бальнеоемдеу
(тиреотоксикозды жойғаннан кейінгі)
диффузиялық уытты зоб
52.  Буындардағы тиреогенді семірумен          Климаттық емдеу
және дистрофиялық өзгерістермен
қоса жүретін гипотиреоздың ауыр емес
нысаны
___________________________________________________________________
8. Жүйке жүйесі аурулары
___________________________________________________________________
53.  Нервтердің сирек ұстамалары бар үш        Жергілікті
жақты және тіл жұту невралгиясы           Бальнеоемдеу
Климаттық емдеу
Балшықпен емдеу
54.  Ауру басталғаннан бастап 2 айдан кейін    Жергілікті
және кейінірек контрактураны қоса ала     Бальнеоемдеу
отырып, ерте және кеш кезеңдердегі бет    Климаттық емдеу
жүйкесінің невриті мен невропатиясы       Балшықпен емдеу
(жұқпалы және ишемиялық тектес)
55.  Белдік-сегізкөздік, иық өрімінің,         Жергілікті
мойынның, кеденің, белдік-сегізкөздік     Бальнеоемдеу
түбіртектердің, жіті кезең аяқталғаннан   Балшықпен емдеу
бастап 2 айдан кейін және кейінірек
асқыну сипатындағы қол-аяқтың жекелеген
үстіңгі және астыңғы нервтерінің
зақымдануы
56.  Жұқпалы полиневрит: өршудің толық емес    Жергілікті
сатысындағы, сондай-ақ дәрілік            Бальнеоемдеу
заттармен қоздырылған улану, токсиколо.   Балшықпен емдеу
гиялық жұқпа, қан диабеті, В тобының
витамині жетіспеушілігі, аллергия
кезіндегі паолиневропатия немесе
3-4 айдан кейін ұзаққа созылған
асқыну; өзіне-өзі қызмет ету және
өзбетінше қозғалу кезіндегі қалдық
құбылыстар, созылмалы ағымдар кезіндегі
ерте немесе кеш қалпына келтіру кезеңі
57.  Өршу немесе сирек криздері бар            Жергілікті
сатыдағы омыртқа бөлімінің                Бальнеоемдеу
остеохондрозымен түсіндірілетін регресс   Балшықпен емдеу
церебралды тамырлы синдромдар
58.  Омыртқаның мойын және кеуде               Жергілікті
бөліктерінің омыртқааралық дискілерінің   Бальнеоемдеу
дегенерациясымен түсіндірілетін           Балшықпен емдеу
(синдромдары: алдыңғы баспалдақты
бұлшық еттер, иық-жауырындық
периартроздың және басқаларының) бұлшық
ет-тоникалық, вегетативтік-тамырлы,
вегетативтік-висцералды
илиней-родистрофиялық  білінулері бар
рефлекторлық синдромдар
59.  Біркелкі және әлсіз білінетін ауырсынуы   Жергілікті
бар омыртқаның бел бөлігіндегі            Бальнеоемдеу
омыртқааралық дискілерінің                Балшықпен емдеу
дегенерациясымен түсіндірілетін
(синдромдары: алмұрт тәрізді бұлшық
еттердің, сан-жамбас немесе тізе
буындары периартрозының, кокцигодиндер.
дің және басқаларының) бұлшық
ет-тоникалық, вегетативтік-тамырлы
немесе нейродистрофиялық білінулері
бар люмбалгия, люмбоишиалгия.
60.  Дискогенді секвестрлеу, өзіне-өзі         Жергілікті
қызмет ету және өзбетінше қозғалу         Бальнеоемдеу
болмаған жағдайда біркелкі және әлсіз     Балшықпен емдеу
білінетін ауырсынуы, түбіршік-тамырлы
синдромы бар дискогенді құяң.
61.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Жергілікті
қозғалған кездегі ламинэктомиядан         Бальнеоемдеу
кейінгі синдром, біркелкі және әлсіз      Балшықпен емдеу
білінетін ауырсынуы бар моно-, би-
және полирадикулитік синдромы бар
дөңгелек жарығын алып тастағаннан
кейінгі жағдай, ламинэктомиядан
кейінгі 3 айдан кейін құяңдық ишемия,
құяңдық миелоишемия, ат құйрығы,
6 айдан кейін алдыңғы спондилодез
синдромдары.
62.  Жарақаттан немесе операциядан кейін       Жергілікті
2 айдан кешіктірмей өзіне-өзі қызмет      Бальнеоемдеу
ету және өзбетінше қозғалған кезде        Балшықпен емдеу
қозғаушы және сезімдердің бұзылуымен,
функцияны қалпына келтіруді
жалғастырушы белгілерімен ілесе
жүретін түбіршектер жарақатының,
өрімдерінің, нерв діңдерінің
(хирургиялық араласуларды талап
етпейтін, сондай-ақ операциядан
кейін) салдар
63.  Жіті кезең аяталғаннан кейін              Жергілікті
Вегетативті полиневропатия, солярит,      Бальнеоемдеу
симпотоганглионит, сондай-ақ              Балшықпен емдеу
ангиоспастикалық, сегменттік-
вегетативтік, оның ішінде кәсіби
сипаттағы синдромдар
____________________________________________________________________

9. Болезни центральной нервной системы
64  Церебральный арахноидит (конвекситальная     Местные
и заднечерепная формы) в стадии ремиссии     Бальнеолечебные
через 3-6 месяцев после начала               Грязелечебные
заболевания или оперативного вмешательства.
65  Остаточные явления после перенесенного       Местные
клещевого, постгриппозного, вакцинального,   Бальнеолечебные
ревматического и других форм энцефалита,     Грязелечебные
включая гипоталамический, вегето-сосудистый
синдромы с редкими пароксизмами при
условии самообслуживания и самостоятельного
передвижения.
66  Энцефалит и миелит по окончании острого      Местные
периода, не ранее чем через 4 месяца         Бальнеолечебные
после заболевания, при возможности           Грязелечебные
самостоятельного передвижения и само-
обслуживания, признаках продолжающегося
восстановления и отсутствии расстройств
функции тазовых органов.
67  Последствия перенесенного полиомиелита       Местные
в восстановительном и резидуальном           Бальнеолечебные
периодах, а также после ортопедических       Грязелечебные
операций (артродез, пересадка мышцы и
другие), при наличии признаков продолжаю-
щегося восстановления функций,
возможности самообслуживания и
самостоятельного передвижения.
68  Последствия тотального удаления              Местные
экстрамедуллярных доброкачественных          Бальнеолечебные
опухолей спинного мозга не ранее чем         Грязелечебные
через 4 месяца после операции при
возможности самостоятельного
передвижения и самообслуживания.
69  Последствия травм спинного мозга,            Местные
конского хвоста с легкими тетра- или         Бальнеолечебные
парапарезами, без ограничения само-          Грязелечебные
обслуживания и самостоятельного
передвижения и грубых нарушений
функции тазовых органов, через 4 месяца
после травмы или ортопедической
нейрохирургической операции.
70  Нерезко выраженные формы рассеянного         Местные
склероза без значительного нарушения
двигательных функций при возможности
самообслуживания и самостоятельного
передвижения.
71  Последствия закрытых (через 2 месяца)        Местные
и открытых (через 5 месяцев) травм           Бальнеолечебные
головного мозга при астеническом,            Грязелечебные
вегетососудистом, гипоталамическом
синдромах без резко выраженной
внутричерепной гипертензии, не
сопровождающихся резкими нарушениями
в двигательной сфере, препятствующими
самообслуживанию и самостоятельному
передвижению, эпилептическими
припадками и психическими расстройствами.
10. Церебро-васкулярные болезни
72  Различные формы мигрени без частых           Местные
приступов.                                   Климатолечебные
73  Церебральный атеросклероз без нарушений      Климатолечебные
мозгового кровообращения и выраженных
психопатологических расстройств
(в том числе в сочетании с гипертонической
болезнью II-II стадии).
74  Транзиторная ишемия (малый инсульт)
без повторных кризов и гипертонической
болезни I-III стадии через 3-4 месяца
после приступа.                              Местные
75  Преходящие нарушения мозгового
кровообращения, ангиодистонические
церебральные кризы, протекавшие с очаговой
органической симптоматикой, регрес-
сировавшей в течение одних суток, не ранее
2 недель от развития заболевания.            Местные
76  Последствия инфаркта спинного мозга
(эмболического и неэмболического),
гематомиелии через 4 месяца после острого
периода при условии легких двигательных
нарушений без ограничения самообслуживания,
передвижения и расстройства функции          Местные
тазовых органов.                             Бальнеолечебные
77  Последствия субарахноидального,
субарахноидально-паренхиматозного
кровоизлияния не ранее 4-6 месяцев при
возможности самообслуживания и
самостоятельного передвижения,
без снижения интеллекта, афазии.             Местные
78  Последствия внутримозгового
кровоизлияния (геморрагического
инсульта) не ранее 4-6 месяцев при
возможности самообслуживания и
самостоятельного передвижения,
без снижения интеллекта, афазии и не
требующие оперативного вмешательства.        Местные
79  Последствия закупорки или стеноза
церебральных магистральных артерий,
мозговых артерий (инфаркта мозга) в
восстановительном периоде не ранее
4-6 месяцев при возможности
самообслуживания и самостоятельного
передвижения, без снижения интеллекта,
афазии.                                      Местные
80  Формы ишемических инсультов с умеренно
и нерезко выраженной очаговой
органической неврологической симптоматикой,
регрессировавшей полностью или частично
в течение 1-2 недель.                        Местные
81  Состояние после операций на магистральных
артериях шеи и головы или экстра/
интракраниальных анастомозов без остаточных
послеоперационных осложнений или с очаговой
органической неврологической
симптоматикой, регрессировавшей полностью
или частично в течение 2 недель, не ранее
6 недель после операции.                     Местные

9. Орталық жүйке жүйесі аурулары
____________________________________________________________________
64.  Аурудың басталуынан немесе                Жергілікті
операциялық араласудан кейін              Бальнеоемдеу
3-6 айдан соң өршу сатысындағы            Балшықпен емдеу
церебралды арахноидит (конвекситалды
және артқы бас сүйек нысаны)
65.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Жергілікті
қозғалған кезде бастан кешкен кенелік,    Бальнеоемдеу
тымаудан кейінгі, екпелік,                Балшықпен емдеу
ревматизмдік және сирек пароксизмдері
бар гипоталамустық, вегето-тамырлы
синдромдарды қоса алғанда энцафалиттің
басқа да нысандары
66.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Жергілікті
қозғалу мүмкіндігі кезінде аурудан        Бальнеоемдеу
кейін кем дегенде 4 айдан кейінгі         Балшықпен емдеу
энцефалит және миелит, - жалғасушы
қалыптастыру және жамбас ағзаларының
функциялары бұзылуларының болмауы
белгілеріндегі
67.  Жалғасушы қалыптастыру функцияларының     Жергілікті
белгілері болған кездегі қалпына          Бальнеоемдеу
келтіру және резидулды кезеңдердегі       Балшықпен емдеу
бастан кешкен полиомиелиттің,
сондай-ақ ортопедиялық операциядан
кейінгі (артродез, бұлшық ет қондыру
және басқалар) салдар, өзіне-өзі
қызмет ету және өзбетінше қозғалу
мүмкіндігі
68.  Операциядан кейін (өзіне-өзі қызмет       Жергілікті
ету және өзбетінше қозғалу мүмкіндігі     Бальнеоемдеу
кезінде) кем дегенде 4 айдан кейін        Балшықпен емдеу
жұлынның экстрамедулярлы қатерсіз
ісіктерді  толық алып тастаудың
салдары
69.  Өзіне-өзі қызмет етуі және өзбетінше      Жергілікті
қозғалуы шектелмейтін жеңіл               Бальнеоемдеу
тетра-немесе парапарездері бар            Балшықпен емдеу
жұлынның, ат құйрығы жарақаттарының
салдары жарақаттан немесе ортопедиялық
нейрохирургиялық операциядан кейін
4 айдан кейін жамбас органдары
функцияларының айтарлықтай бұзылуы
70.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Жергілікті
қозғалу мүмкіндігі кезінде қозғаушы
функциялардың айтарлықтай бұзылуынсыз
баяу склероздың кенет білінген
нысандары
71.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Жергілікті
қозғалуға кедергі жасайтын, қозғалу       Бальнеоемдеу
аясында кенет бұзылулармен ілесе          Балшықпен емдеу
жүрмейтін астениялық, веготамырлы,
гипоталамустық белгілер кезіндегі
бас миы ашық (2 айдан кейін) және
жабық (5 айдан кейін) жарақаттарының
салдары
___________________________________________________________________
10. Церебралды-васкулярлы аурулар
___________________________________________________________________
72.  Жиі ұстамалары жоқ бас сақинасының        Жергілікті
әртүрлі нысандары                         Климаттық емдеу
73.  Ми қан айналымынсыз және білінген         Климаттық емдеу
психопатологиялық бұзылулар (оның
ішінде І-ІІ сатыдағы гипертониялық
аурулармен үйлескен)
74.  Ұстамадан кейін 3-4 айдан соң өткінші     Жергілікті
ишемия (күрт асқыну қайталанбайтын
"кіші инсульт" және ІІ-ІІІ сатыдағы
гипертониялық аурулар)
75.  Аурудың дамуынан кем дегенде 2 аптада     Жергілікті
тәулік ішінде өршитін ошақтық
органикалық симптомы бар ми қан
айналымының өткінші бұзылуы,
ангиодистониялық церебралды күрт
асқынулар.
76.  Өзіне-өзі қызмет етуін, қозғалысын        Жергілікті
және жамбас ағзалары функциясының         Бальнеоемдеу
бұзылуын шектемейтін жеңіл қимылдық
бұзылулар кезіндегі жіті кезеңнен
кейінгі 4 айдан кейінгі жұлынның,
гематомиелия инфаркінің салдары.
77.  Интеллектіні, афазияны төмендетпей        Жергілікті
өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше
қозғалу мүмкіндігі кезінде 4-6 айдан
кешікпеген субарахноидалды,
субарахноидалды-паренхиматозды
қан құйылудың салдары.
78.  Интеллектіні, афазияны төмендетпейтін     Жергілікті
және операциялық араласуларды талап
етпейтін өзіне-өзі қызмет ету және
өзбетінше қозғалу мүмкіндігі кезінде
4-6 айдан кешікпеген миішілік
қан құйылудың салдары.
79.  Интеллектіні, афазияны төмендетпей        Жергілікті
өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше
қозғалу мүмкіндігі кезінде 4-6 айдан
кешікпеген қалыпқа келтіру кезеңінде
магистралды артериялардың,
ми артерияларының (ми инфаркті)
бітелуінің немесе тарылуының салдары.
80.  1-2 апта ішінде толық немесе ішнара       Жергілікті
өршитін ошақты органикалық
неврологиялық симптомдардың біркелкі
және кенеттен емес білінуі бар
ишемиялық инсульттардың салдары.
81.  Мойын мен бастың магистралдық             Жергілікті
артерияларына операциядан кейін
немесе қалдық операциядан кейінгі
асқынулары жоқ немесе операциядан
кейін 6 аптадан кешікпеген 2 аптаның
ішінде толық немесе ішнара өршитін
ошақты органикалық неврологиялық
симптомдары бар экстра/интракраниолды
анастомоздардың жай-күйі
___________________________________________________________________

11. Другие болезни нервной системы
82  Неврастения (гипер- и гипостеническая формы, Местные
раздражительная слабость) и неврозоподобные  Бальнеолечебные
состояния, вегетососудистая дисфункция,      Климатолечебные
обусловленная инфекцией, интоксикацией,
травмой, эндокринными нарушениями.
83  Болезнь Рейно (I - III стадии),              Местные
синдром Рейно ганглионарного,                Бальнеолечебные
вибрационного и другого происхождения.       Грязелечебные
84  Прогрессирующие мышечные дистрофии           Местные
(невральная и спинальная амиотрофии,         Бальнеолечебные
дегенеративные заболевания центральной       с радоновыми
нервной системы без ограничения              водами
самообслуживания и способности к
передвижению и нарушений психики).
85  Токсическая энцефалопатия по окончании
острого периода, вибрационная болезнь
I - III стадии от воздействия локальной
и комбинированной вибрации,
сопровождающаяся синдромом Рейно,
вегетативными полиневропатиями,
мышечными нарушениями: писчий спазм,
вегетативные полиневропатии другой
этиологии.                                   Местные
12. Болезни костно-мышечной системы
86  Последствия перенесенного ревматического     Бальнеолечебные
полиартрита не ранее 8-10 месяцев по         с сероводородными
окончании острых и подострых явлений со      и азотнотермальным
стороны сердца и при явлениях сердечной      водами
недостаточности не выше I стадии.            Грязелечебные
87  Ревматоидный артрит, преимущественно         Бальнеолечебные
суставная и комбинированная формы в          Грязелечебные
неактивной фазе, с минимальной и средней
активностью процесса при возможности
самообслуживания и самостоятельного
передвижения.
88  Полиартрит инфекционный определенной         Бальнеолечебные
этиологии (постгриппозный, посттифозный,     Грязелечебные
бруцеллезный и другие) без признаков
активности процесса.
89  Деформирующий остеоартроз дистрофический,    Бальнеолечебные
доброкачественный на почве нарушения         Грязелечебные
обмена веществ и функций желез внутренней
секреции с вторичным синовитом и без него.
90  Посттравматические контрактуры суставов      Бальнеолечебные
после внутрисуставных повреждений,           Грязелечебные
околосуставных переломов и продолжительной
иммобилизации.
91  Спондилез, спондилоартроз, артроз            Бальнеолечебные
межостистый, без резких ограничений          Грязелечебные
подвижности позвоночника, сопровождающиеся
местными и отраженными синдромами.
92  Остеохондроз позвоночника с вторичными       Бальнеолечебные
неврологическими расстройствами и без        Грязелечебные
них при условии самостоятельного
передвижения больного.
93  Анкилозирующий спондилоартрит (болезнь       Бальнеолечебные
Бехтерева-Штрюмпеля-Мари) при условии        Грязелечебные
самостоятельного передвижения больного
и активности процесса не выше II степени.
94  Хронический спондилит инфекционный           Бальнеолечебные
(нетуберкулезный) в стадии затихания         Грязелечебные
процесса.
95  Остеохондрит межпозвонковый и                Бальнеолечебные
остеомиелит тела позвонка в стадии           Грязелечебные
затихания процесса при отсутствии
свищей и при условии свободного
передвижения больного.
96  Последствия переломов позвоночника,          Бальнеолечебные
не затрудняющие самостоятельного             Грязелечебные
передвижения больного.
97  Последствия переломов костей туловища        Бальнеолечебные
и конечностей с замедленной                  Грязелечебные
консолидацией или с болезненной костной
мозолью при условии самостоятельного
передвижения больного.
98  Хронические синовиты и бурситы               Бальнеолечебные
различной локализации, тендовагиниты,        Грязелечебные
периодически обостряющиеся и
вторичные синовиты.
99  Воспалительные болезни мышц, сухожилий,      Бальнеолечебные
фасций и нейромиозит различной               Грязелечебные
локализации.
100 Поражения мышц (инфекционного,               Бальнеолечебные
токсического, профессионального и            Грязелечебные
травматического происхождения),
периодически обостряющиеся.
101 Эпикондилиты, стилоидиты, в том числе        Бальнеолечебные
профессиональные, возникающие в результате   Грязелечебные
перенапряжения и изменения тонуса
вегетативной нервной системы.
102 Контрактуры суставов, не препятствующие      Бальнеолечебные
передвижению больного.                       Грязелечебные
103 Остеомиелит хронический, травматического     Бальнеолечебные
происхождения, гематогенный с                Грязелечебные
рецидивирующим течением без свищей,
не требующий хирургического вмешательства,
или после него при нормальной температуре
тела, не препятствующий самостоятельному
передвижению больного.
104 Состояние после микрохирургических           Бальнеолечебные
операций по поводу ампутации кисти и         Грязелечебные
пальцев, после операции по пересадке
пальцев со стопы, а также посттравма-
тических деформации кисти и пальцев,
свободной и комбинированной кожной
пластики через три месяца после операции.
105 Послеожоговые контрактуры, в том числе       Бальнеолечебные
после реконструктивных операций,             Грязелечебные
послеожоговые язвы при условии
самостоятельного передвижения и
самообслуживания.
106 Трофические язвы вследствие длительных       Бальнеолечебные
незаживающих ран.                            Грязелечебные

11. Жүйке жүйесінің басқа да аурулары
___________________________________________________________________
82.  Жұқпамен, уыттанумен, жарақатпен,         Жергілікті
эндокриндік бұзылулармен түсіндірілетін   Бальнеоемдеу
неврастения (гипер- және гипостениялық    Балшықпен емдеу
нысандар, тітіркендіргіш әлсіздік) және
невроздық тәрізді жағдайлар,
вегетативті-тамырлы дисфункция
83.  Рейно ауруы (І-ІІІ-сатыдағы),             Жергілікті
ганглионарлы, вибрациялық және басқа      Бальнеоемдеу
тектес Рейно синдромы                     Балшықпен емдеу
84.  Бұлшық еттің үдемелі дистрофиясы:         Жергілікті
өзіне-өзі қызмет ету мен қозғалысқа       Радонды сулармен
қабілеттілігін шектемейтін  жүйке         бальнеоемдеу
ауырсынуы мен арқа амиотрофиясы,
орталық жүйке жүйесінің кері дамитын
аурулары.
85.  Жіті кезең аяқталғаннан кейінгі уытты     Жергілікті
энцефалопатия, Рейно синдромымен,
вегетативті полиневропатиялармен,
бұлшық ет бұзылулармен: жазылатын
спазм, басқа этилогияның вегетативті
поиневропаиясы қоса жүретін орныққан
және құрама дірілдердің әсерінен
І-ІІІ сатыдағы діріл аурулары.
____________________________________________________________________
12. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің аурулары
____________________________________________________________________
86.  Жүрек тарапынан жіті және жітілеу         Күкірт сутегімен және
құбыслытар аяқталғаннан кейін және        азотты термальды
І-сатыдан аспайтын жүрек құбылыстары      сумен бальнеоемдеу
кезіндегі 8-10 айдан кейін бастан         Балшықпен емдеу
кешкен ревматизмдік полиартриттің
салдары.
87.  Өзіне-өзі қызмет ету және өзбетінше       Бальнеоемдеу
қозғалу мүмкіндігі кезінде процестің      Балшықпен емдеу
ең аз және орташа белсенділігі бар
белсенді емес фазадағы ревматизмдік
артриттің айрықша буындық және
құрамдық  нысандары.
88.  Процестің белсенділік белгісі жоқ         Бальнеоемдеу
белгілі бір этиологиядағы жұқпалы         Балшықпен емдеу
(тұмаудан кейінгі, сүзектен кейінгі,
бруцеллездік және басқа да)
полиартрит.
89.  Қайталанған синовиті бар және             Бальнеоемдеу
онсыз зат алмасу мен ішкі                 Балшықпен емдеу
секрециялар функцияларының бұзылуы
негізінде дистрофиялық, қатерсіз
қисайған остеоартроз.
90.  Буын ішілік зақымданудан, буын            Бальнеоемдеу
жанындағы сынулардан кейінгі және         Балшықпен емдеу
ұзақ уақыт таңып тастаудан кейінгі
буындардың сіремелері.
91.  Белгілі бір жерлердегі және білінген      Бальнеоемдеу
синдромдарымен ілесе жүретін              Балшықпен емдеу
омыртқаның қозғалысын кенет шектемейтін
спондилез, спондилоартроз, қылқан
аралық артроз.
92.  Науқас өз бетінше қозғалған кездегі       Бальнеоемдеу
қайталанған неврологиялық бұзылулары      Балшықпен емдеу
бар және оларсыз омыртқа остеохондрозы.
93.  Науқас өз бетінше қозғалған кездегі       Бальнеоемдеу
және ІІ-сатыдан аспайтын белсенді         Балшықпен емдеу
процесс кезіндегі шорбуындайтын
спондилоартрит (Бехтерев-Штрюмпель-Мар
ауруы).
94.  Процестің тыныштану сатысындағы           Бальнеоемдеу
созылмалы жұқпалы спондилит               Балшықпен емдеу
(туберкулез емес).
95.  Жыланкөздер болмаған кездегі және         Бальнеоемдеу
науқас еркін қозғалған кездегі            Балшықпен емдеу
процестің тыныштану сатысындағы
омыртқаралық остеохондроз бен
дене омыртқасының остеомелиті.
96.  Науқастың еркін қозғалуын                 Бальнеоемдеу
қиындатпайтын омыртқаның сыну             Балшықпен емдеу
салдары.
97.  Науқас еркін қозғалған кездегі баяу       Бальнеоемдеу
консолидациясы бар немесе ауырсынатын     Балшықпен емдеу
сүйек мүйізгегі бар дене сүйектері
мен қол-аяқ сүйектерінің сыну салдары.
98.  Әртүрлі орындағы созылмалы синовиттер     Бальнеоемдеу
мен қалта қабынулары, мезгіл-мезгіл       Балшықпен емдеу
өршитін тендовагиниттер.
Қайталанған синовиттер.
99.  Бұлшық еттердің, сіңірлер мен             Бальнеоемдеу
шандырлардың асқыну аурулары. Әртүрлі     Балшықпен емдеу
орындағы нейромиозит.
100. Мезгіл-мезгіл өршитін бұлшық              Бальнеоемдеу
еттердің зақымдануы (жұқпалы, уытты,      Балшықпен емдеу
кәсіби және жарақаттық түрдегі).
101. Эпикондилиттер, стилоидиттер, оның        Бальнеоемдеу
ішінде вегетативті жүйке жүйесінің        Балшықпен емдеу
тонусының кернеуінің артуы және
өзгеруі нәтижесінде туындайтын
кәсібилері.
102. Науқастың қозғалуына кедергі              Бальнеоемдеу
жасамайтын буындардың сіремелері.         Балшықпен емдеу
103. Хирургиялық араласуды талап етпейтін      Бальнеоемдеу
немесе одан кейін науқастың өз            Балшықпен емдеу
бетінше қозғалуына кедергі жасамайтын
дененің қалыпты температурасында
жарақат түріндегі, жылан көзі жоқ
қайталанатын ағымы бар гематогенді
созылмалы остеомелит.
104. Білезіктерді және саусақтарды кесіп       Бальнеоемдеу
тастауға байланысты микрохирургиялық      Балшықпен емдеу
операциядан кейінгі, табаннан
саусақтар қондыруға байланысты
операциядан кейінгі, сондай-ақ
білезіктер мен саусақтардың
жарақаттан кейін қисаюы, операциядан
кейін үш ай өткен соң ерікті және
құрама тері пластикасының жағдайы.
105. Күйіктен кейінгі, оның ішінде             Бальнеоемдеу
құрастыру операциясынан кейінгі           Балшықпен емдеу
сіремелер, өзіне-өзі қызмет ету және
өз бетінше қозғалуы кезіндегі
күйіктен кейінгі ойық жара.
106. Ұзақ уақыт бойы жазылмайтын жарақаттың    Бальнеоемдеу
салдарынан трофикалық ойық жара.          Балшықпен емдеу
___________________________________________________________________

13. Болезни мочеполовой системы
107 Хронический пиелонефрит вне обострения.      Бальнеолечебные
Грязелечебные
108 Хронические циститы нетуберкулезного         Бальнеолечебные
характера.                                   Климатолечебные
109 Хронический простатит, хронический           Бальнеолечебные
везикулит (нетуберкулезной этиологии)        Грязелечебные
в стадии ремиссии.
110 Мочекаменная болезнь, в том числе            Бальнеолечебные
осложненная пиелонефритом и циститом.        Грязелечебные
111 Состояние после оперативного лечения         Бальнеолечебные
мочекаменной болезни спустя 1,5 - 2          Климатолечебные
месяца после извлечения конкрементов.
14. Болезни женских половых органов
112 Хронический сальпингит, оофорит
в период ремиссии, не ранее чем через
8 недель после обострения, при нормальной
температуре тела, отсутствии сдвигов в
лейкоцитарной формуле и скорости оседания
эритроцитов:
1) при неизменной гормональной функции       Бальнеолечебные
яичников;                                    Грязелечебные
2) при недостаточности обеих фаз цикла       Бальнеолечебные
(гипофункция яичников);                      (исключая
радоновые воды)
Грязелечебные
3) при гиполютеинизме или ановуляции;        Бальнеолечебные
(с радоновыми
водами)
4) при сочетании с миомой матки,             Бальнеолечебные
не требующей хирургического лечения.         (с радоновыми
113 Хронический параметрит в период ремиссии     водами)
не ранее 4-6 недель после окончания
острого процесса и стабилизации
пальпаторно определяемых признаков
уплотнения инфильтрата, при нормальной
температуре тела, отсутствии сдвигов
в лейкоцитарной формуле и скорости
оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции     Бальнеолечебные
яичников;                                    Грязелечебные
2) при недостаточности обеих фаз цикла       Бальнеолечебные
(гипофункция яичников);                      (исключая
радоновые воды)
Грязелечебные
3) при гиполютеинизме или ановуляции.        Бальнеолечебные
(с радоновыми
водами)
114 Тазовые перитониальные спайки:
1) при неизмененной гормональной функции     Бальнеолечебные
яичников;                                    (с радоновыми
водами)
Грязелечебные
2) при недостаточности обеих фаз цикла       Бальнеолечебные
(гипофункция яичников);                      (исключая
радоновые воды)
Грязелечебные

13. Несеп жыныстық жүйесінің аурулары
___________________________________________________________________
107. Өршуден тыс созылмалы пиелонефрит.        Бальнеоемдеу
Балшықпен емдеу
108. Туберкулездік емес сипаттағы              Бальнеоемдеу
созылмалы циститтер.                      Балшықпен емдеу
109. Оңалу сатысындағы созылмалы               Бальнеоемдеу
простатит, созылмалы везикулит            Балшықпен емдеу
(туберкулездік емес этиологиялар).
110. Зәр-тас аурулары, оның ішінде             Бальнеоемдеу
асқынған пиелонефрит пен цистит.          Балшықпен емдеу
111. Түйіршіктерді алып тастағаннан            Бальнеоемдеу
кейінгі 1,5-2 ай өткеннен кейін           Балшықпен емдеу
зәр-тас ауруын операциялық емдеуден
кейінгі жағдай.
___________________________________________________________________
14. Әйелдердің жыныс органдарының аурулары
___________________________________________________________________
112. Созылмалы жатыр түтігінің қабынуы,
уақытша оңалу кезеңіндегі оофорит,
өршуден кейін 8 аптадан ерте емес,
дене қызуы қалыпты, лейкоцитарлық
формуласында және ЭШЖ-де өзгерістер
жоқ;
1) аналық бездің гормоналдық қызметі      Бальнеоемдеу
тұрақты;                                  Балшықпен емдеу
2) циклдың екі фазасының                  Бальнеоемдеу
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       (родонды суларды
гипофункциясы);                           қоспай)
Балшықпен емдеу
3) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында;                               (родонды сулармен)
4) хирургиялық емді қажет етпейтін        Бальнеоемдеу
жатырдағы байланысқан ет өспесінде;       (родонды сулармен)
113. Жедел процесс аяқталған  және
инфильтрат ісігінің белгілері
қолмен анықтаудан тұрақтанған соң
4-6 аптадан ерте емес кезеңдегі
созылмалы параметрит, дене қызуы
қалыпты, лейкоцитарлық формуласында
және ЭШЖ-да өзгерістер жоқ;
1) аналық бездің гормоналдық қызметі      Бальнеоемдеу
тұрақты;                                  Балшықпен емдеу
2) циклдың екі фазасының                  Бальнеоемдеу
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       (родонды суларды
гипофункциясы);                           қоспай)
Балшықпен емдеу
3) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында.                               (родонды сулармен)
114. Жамбастың перитоналды жабысқан жерлері:
1) аналық бездің гормоналдық қызметі      Бальнеоемдеу
тұрақты;                                  (родонды сулармен)
Балшықпен емдеу
2) циклдың екі фазасының                  Бальнеоемдеу
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       (родонды суларды
гипофункциясы);                           қоспай)
Балшықпен емдеу

3) при гиполютеинизме или ановуляции.        Бальнеолечебные
(исключая
радоновые воды)
115 Хронический тазовый перитонит,
не ранее чем через 6 недель после
окончания острого процесса, при нормальной
температуре тела, отсутствии сдвигов в
лейкоцитарной формуле и скорости оседания
эритроцитов:
1) при недостаточности обеих фаз цикла       Местные
(гипофункция яичников);                      Бальнеолечебные
Грязелечебные
2) при гиполютеинизме или ановуляции.        Бальнеолечебные
(с радоновыми
водами)
Грязелечебные
116 Хронический эндометрит (эндомиометрит),
в период ремиссии, не ранее чем через
4 недели после окончания обострения,
при нормальной температуре тела, отсутствии
сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости
оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции     Местные
яичников;                                    Бальнеолечебные
Грязелечебные
2) при недостаточности обеих фаз цикла       Бальнеолечебные
(гипофункция яичников);                      (с радоновыми
водами)
Грязелечебные
3) при гиполютеинизме или ановуляции.        Бальнеолечебные
(с радоновыми
водами)
117 Неправильные положения матки -
фиксированная или субфиксированная
ретроверзия, ретрофлексия (ретродевиация),
в том числе обусловленные перенесенным
воспалительным процессом или тазовыми
перитонеальными спайками, сопровождающиеся
расстройствами функции толстого кишечника,
мочевого пузыря:
1) при неизмененной гормональной функции     Местные
яичников;                                    Бальнеолечебные
Грязелечебные
2) при недостаточности обеих фаз цикла       Бальнеолечебные
(гипофункция яичников);                      (исключая
радоновые и йодобромные
воды)
3) при гиполютеинизме или ановуляции.        Бальнеолечебные
(с радоновыми
водами)
118 Дисфункция яичников как следствие
перенесенного воспалительного процесса
половых органов:
1) при недостаточности обеих фаз цикла;      Местные
Бальнеолечебные
(исключая
радоновые воды)
Грязелечебные
Климатолечебные
приморские
2) при относительной гиперэстрогении         Курорты с
в виде гиполютеинизма и ановуляции.          радоновыми и
йодобромными водами
119 Расстройство менструальной функции
отсутствие менструаций:
1) аменорея первичная центрального           Местные
генеза при отсутствии органических
поражений нервной и эндокринной систем
(симптоматическое лечение);
2) аменорея вторичная как следствие          Местные
нарушения функции яичников;                  Бальнеолечебные
(исключая
радоновые воды)
Грязелечебные

3) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында                                (родонды суларды
қоспай)
115. Созылмалы жамбас сүйегінің қабынуы,
жедел процесс аяқталған соң 6 аптадан
ерте емес, дене қызуы қалыпты,
лейкоцитарлық формуласында және ЭШЖ-да
өзгерістер жоқ;
1) циклдың екі фазасының                  Жергілікті
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       Бальнеоемдеу
гипофункциясы);                           Балшықпен емдеу
2) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында.                               (родонды сулармен)
Балшықпен емдеу
116. Созылмалы эндометрит (эндомиометрит),
уақытша оңалу кезеңіндегі оофорит,
өршуден кейін 4 аптадан ерте емес,
дене қызуы қалыпты, лейкоцитарлық
формуласында және ЭШЖ-да
өзгерістер жоқ;
1) аналық бездің гормоналдық қызметі      Жергілікті
тұрақты;                                  Бальнеоемдеу
Балшықпен емдеу
2) циклдың екі фазасының                  Бальнеоемдеу
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       (родонды сулармен)
гипофункциясы);                           Балшықпен емдеу
3) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында.                               (родонды сулармен)
117. Жатыр орналасуының дұрыс еместігі -
жатырдың артқа иілуі, жатырдың артқа
бүгілуі (артқа қарай ығысуы), оның
ішінде, тоқ ішек, қуық қызметтерінің
бұзылуымен қоса, болған қабыну
процестері немесе жамбастық қабынулар
салдарынан:
1) аналық бездің гормоналдық қызметі      Жергілікті
тұрақты;                                  Бальнеоемдеу
Балшықпен емдеу
2) циклдың екі фазасының                  Бальнеоемдеу
жетіспеушілігінде (аналық бездердің       (родонды және йодты
гипофункциясы);                           бромды суларды
қоспай)
Балшықпен емдеу
3) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Бальнеоемдеу
болмауында;                               (родонды сулармен)
118. Жыныс органдарының асқыну
процестерінен аналық бездердің
функциясының бұзылуы:
1) циклдың екі фазасының                  Жергілікті
жетіспеушілігінде;                        Бальнеоемдеу
(родонды суларды
қоспай)
Балшықпен емдеу
Теңіз жағалауында
климаттық емдеу
2) гиполютеинизмде немесе овуляцияның     Родонды және йодты
болмауы түрінде біршама                   бромды сулары бар
гиперэстрогенияда.                        курорттар
119. Етеккір қызметі бұзылғанда, етеккір
болмауында:
1) жүйке және эндокринді жүйесінің        Жергілікті
органикалық зақымданулары жоқ болғандағы
орталық генездегі алғашқы
етеккірсіздік (симптоматикалық емдеу);
2) аналық бездер қызметі бұзылу           Жергілікті
салдарынан болған қайталанған             Бальнеоемдеу
етеккірсіздік;                            (родонды суларды
қоспай)
Балшықпен емдеу

3) аменорея вторичная как следствие          Бальнеолечебные
изменений в матке (удаление базального       (исключая
слоя эндометрия при выскабливании),          радоновые воды)
внутриматочные синехии.                      Грязелечебные
120 Скудные или редкие менструации
(гипоменорея, олигоменорея) как
следствие изменений в матке или
яичниках после воспалительного
процесса:
1) при недостаточности обеих                 Местные
фаз цикла (выскабливании),                   Бальнеолечебные
внутриматочные синехии;                      (исключая
радоновые воды)
2) при гиполютеинизме и ановуляции.          Бальнеолечебные
с радоновыми
водами
121 Частые (полименорея), обильные               Местные
(гиперменорея) менструации, укорочение       Бальнеолечебные
менструального цикла (пройоменорея)          с радоновыми
вследствие изменений в матке или             водами
яичниках после воспалительного процесса.
122 Нерегулярные менструации после
перенесенного воспалительного процесса:
1) при недостаточности обеих фаз цикла;      Местные
Бальнеолечебные
(исключая
радоновые воды)
Грязелечебные
2) при гиполютеинизме.                       Бальнеолечебные
с радоновыми
водами
123 Климактерический синдром.                    Местные
Бальнеолечебные
с радоновыми
водами
124 Состояния, связанные с искусственно
вызванной или преждевременной
менопаузой (после выявления причины
менопаузы).
Посткастрационный синдром как следствие
хирургического лечения опухолей яичников:
1) доброкачественных;                        Местные
Бальнеолечебные
с радоновыми
водами
2) злокачественных.                          Местные
125 Бесплодие женское:
1) непроходимость (облитерация) маточных     Местные
труб вследствие хронического сальпингита     Бальнеолечебные
при:
неизмененной гормональной функции яичников   Местные
Бальнеолечебные
Грязелечебные
недостаточности обеих фаз цикла;             Бальнеолечебные
(исключая
радоновые воды)
гиполютеинизме и ановуляции;                 Грязелечебные
Бальнеолечебные
с радоновыми
водами
2) функциональное трубное бесплодие
вследствие:
отсутствия или снижения сократительной       Бальнеолечебные
активности маточных труб                     с сероводородными
и азотнотермальными
водами
повышенной сократительной активности         Бальнеолечебные
или дискоординации маточных труб.            с радоновыми
водами
126 Инфильтрат после операций на матке,          Местные
трубах, яичниках, без признаков              Бальнеолечебные
увеличения, при стабилизации процесса,       с радоновыми
нормальной температуре тела, отсутствии      водами
сдвигов в лейкоцитарной формуле и
скорости оседания эритроцитов (не ранее

3) жатырдағы өзгерістер салдарынан        Бальнеоемдеу
болған қайталанған етеккірсіздік          (родонды суларды
(қыруда базальды эндометрия қабатын       қоспай)
алып тастау).                             Балшықпен емдеу
120. Асқыну процесінен соң жатыр мен
аналық бездегі өзгерістер салдары
ретінде өте аз және сирек болатын
етеккірлер (етеккірдің аз келуі)
1) циклдың екі фазасының                  Жергілікті
жетіспеушілігінде (қыру);                 Бальнеоемдеу
жатыр ішілік синехиялар                   (родонды суларды
қоспай)
2) гиполютеинизмде немесе                 Родонды сулармен
овуляцияның болмауында.                   бальнеоемдеу
121. Жиі (полименорея), мол                    Жергілікті
(гиперменорея) етеккірлер,                Родонды сулармен
жатырдағы және аналық бездегі             бальнеоемдеу
асқынудан соң болған өзгерістер
салдарынан етеккір циклының
қысқаруы.
122. Асқыну процестері салдарынан
болған жүйесіз етеккір:
1) циклдың екі фазасының                  Жергілікті
жетіспеушілігінде;                        Бальнеоемдеу
(родонды суларды
қоспай)
Балшықпен емдеу
2) гиполютеинизмде.                       Родонды сулармен
бальнеоемдеу
123. Климактерикалық синдромдар                Жергілікті
Родонды сулармен
бальнеоемдеу
124. Жасанды шақырылған немесе алдын ала
болған менопаузаға байланысты жағдай
(менопауза себебін анықтаған соң).
Аталық бездер ісіктерін хирургиялық
емдеу салдарынан болған пішуден
кейінгі белгі:
1) қатерсіз;                              Жергілікті
Родонды сулармен
бальнеоемдеу
2) қатерлі.                               Жергілікті
125. Әйелдер  бедеулігі:
1) созылмалы жатыр түйінінің қабынуы      Жергілікті
салдарынан жатыр түтікшелерінің           Бальнеоемдеу
бітелуі
- аналық бездердің гормоналды қызметі     Жергілікті
өзгеріссіз болуынан;                      Бальнеоемдеу
Балшықпен емдеу
- екі фазаның жетіспеушілігінен;          Бальнеоемдеу
(родонды суларды
қоспай)
- гиполютеинизмде немесе овуляцияның      Балшықпен емдеу
болмауынан;                               Родонды сулармен
бальнеоемдеу
2) функционалдық түтікшелік бедеулік:     Күкірт сутегімен және
- жатыр түтікшелерінің жиырылу            азотты термальды
белсенділігі төмендеу немесе              сумен бальнеоемдеу
жоқтығынан;
- жатыр түтікшелерінің жиырылу            Родонды сулармен
белсенділігі өте жоғары немесе жатыр      бальнеоемдеу
түтікшелерінің байланыссыздығында
126. Жатырға, түтікшелерге, аналық бездерге    Жергілікті
жасалған операциядан соңғы инфильтрат,    Родонды сулармен
үлкею белгілерісіз, процестің             бальнеоемдеу
тұрақтылығында, дененің қалыпты
қызуында, лейкоцитарлы формулада және
ЭШЖ-да өзгерістер жоқ (операциядан

6 - 8 недель после операции).
15. Болезни кожи
127 Псориаз, ограниченные и распространенные     Бальнеолечебные
осенне-зимние и весенне-летние формы в
стационарной и регрессивной стадии:
артропатическая форма в стадии ремиссии,
артралгия и начальный артроз при
сохраненной функции суставов.
128 Нейродермит ограниченный, диффузный,         Бальнеолечебные
в хронической стадии (за исключением
экссудативной формы). Почесуха.
129 Красный плоский лишай, ограниченные          Бальнеолечебные
и распространенные формы в хронической
стадии.
130 Экзема истинная и себорейная в               Бальнеолечебные
хронической стадии, зимняя форма.            с сероводородными
и радоновыми водами
131 Склеродермия:                                Бальнеолечебные
1) бляшечная, ограниченная и                 с сероводородными
распространенная в неактивной                и радоновыми
стадии;                                      водами
2) системная, с поражением опорно-
двигательного аппарата в неактивной
стадии, после курса медикаментозного
лечения.
132 Ихтиоз (I-II стадии), кератодермия,          Бальнеолечебные
волосяной лишай, ограниченные и              с сероводородными
распространенные формы в хронической         и радоновыми
стадии.                                      водами
133 Угревая сыпь обычная, ограниченная и         Бальнеолечебные
распространенная, в хронической стадии.      с сероводородными
и радоновыми
водами
134 Очаговая и тотальная плешивость,             Бальнеолечебные
себорейное облысение в хронической           с сероводородными
стадии без признаков активности процесса.    и радоновыми
водами
16. Болезни органов зрения
135 Глаукома первичная в начальной и
развитой стадиях, с нормальным уровнем
внутриглазного давления (с заключением
окулиста).                                   Климатолечебные
136 Состояния после перенесенных
реконструктивных операций по поводу
тяжелых ранений, контузий и ожогов глаз.     Климатолечебные
137 Состояния после хирургической коррекции
возрастных и травматических катаракт с
имплантацией искусственного хрусталика.      Климатолечебные
138 Заболевания сетчатки дистрофического
характера, частичные атрофии зрительного
нерва при не прогрессирующем общем
компенсированном состоянии организма.        Климатолечебные
17. Болезни крови и хронические интоксикации
139 Анемия железодефицитная, развившаяся
в результате тяжелых заболеваний
(кроме злокачественных новообразований),
операций, хроническая постгеморрагическая
анемия, не требующая лечения в условиях
стационара.                                  Климатолечебные
140 Анемия В-12-дефицитная, пернициозная,        Климатолечебные
фолиево-дефицитная при общем                 весной и осенью
удовлетворительном состоянии.
141 Анемия гемолитическая при общем,
удовлетворительном состоянии.                Местные
142 Анемия апластическая, гипопластическая
при отсутствии прогрессирования
апластического синдрома.                     Местные
143 Гемофилия легкой и средней степени
тяжести при общем удовлетворительном
состоянии.                                   Климатолечебные
144 Тромобоцитопеническая пурпура легкой
и средней степени тяжести при общем
удовлетворительном состоянии.                Местные
145 Хронические лейкозы (лимфолейкоз,            Климатолечебные
миелолейкоз, сублейкемический миелоз),       весной и осенью
эритремия в начальной стадии,
медленно прогрессирующие при
стабильней клинической и гематологической
компенсации.
146 Лимфогранулематоз в начальной стадии,
а также регионарный, медленно
прогрессирующий, неосложненный.              Местные
147 Хроническая лучевая болезнь I-II степени     Местные
в стадии формирования, восстановления        Климатолечебные
(стабилизации) при общем удовлетворитель-    весной и осенью
ном состоянии больного.                      Бальнеолечебные
с сероводородными
водами
148 Хронические профессиональные отравления      Бальнеолечебные
тяжелыми металлами (свинцом, ртутью и
другими) легкой и средней степени тяжести,
не требующие лечения в условиях стационара.
149 Токсические (химической этиологии)           Местные
поражения системы крови, не требующие
лечения в условиях стационара.
Для детей и подростков

соңғы 6-8 аптадан ерте емес)
___________________________________________________________________
15. Тері аурулары
___________________________________________________________________
127. Стационарлық және қайту сатысындағы       Бальнеоемдеу
күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы
нысанды шектелген және таралған
псориаз: оңалу сатысындағы
артропатиялық нысан, буын функцияларын
сақтау кезіндегі артралгия және
бастапқы артроз.
128. Созылмалы сатыдағы шектелген,             Бальнеоемдеу
диффузды нейродермит (экссудативті
нысанын қоспағанда) Қышыма.
129. Созылмалы сатыдағы шектелген және         Бальнеоемдеу
таралған қызыл жалпақ теміреткі
130. Созылмалы нысандағы шын және себорея      Күкірт сутегімен және
экземасы, қысқы нысаны                    радонды сумен
бальнеоемдеу
131. Склеродермия:                             Күкірт сутегімен және
1) белсенді емес сатыдағы түйіндақты,     радонды сумен
шектелген және таралған                   бальнеоемдеу
2) дәрі-дәрмектік емдеу курсынан
кейінгі белсенді емес сатыдағы
қимыл-тірек аппаратының зақымдануы
бар жүйелік.
132. Созылмалы сатыдағы ихтиоз                 Күкірт сутегімен және
(І-ІІ-сатыдағы), кератодермия, түкті      радонды сумен
теміреткілердің шектелген және            бальнеоемдеу
таралған нысандары.
133. Созылмалы сатыдағы безеу бөртпесінің      Күкірт сутегімен және
шектелген және таралған нысандары.        радонды сумен
бальнеоемдеу
134. Процесс белсенділігінің белгілері жоқ     Күкірт сутегімен және
ошақтық және тұтас тақырлық,              радонды сумен
себорейлік қасқа бастану                  бальнеоемдеу
____________________________________________________________________
16. Көру мүшесінің аурулары
____________________________________________________________________
135. Алғашқы және дамыған сатыдағы көз іші     Климаттық емдеу
қан қысымының қалыпты деңгейіндегі
бастапқы глаукома (көз дәрігерінің
қорытындысымен).
136. Ауыр жарақаттану, көз контузиясына        Климаттық емдеу
және күюге байланысты қайта қалпына
келтіру операцияларынан кейінгі
жағдайлар.
137. Жасанды көз бұршағын ауыстыра отырып,     Климаттық емдеу
жастық және жарақаттық катарактісін
хирургиялық түзетуден кейінгі жағдай.
138. Дистрофиялық сипаттағы көз торының        Климаттық емдеу
аурулары, ағзаның өршімейтін жалпы
компенсивті жағдайдағы көру
жүйкесінің ішінара семуі.
____________________________________________________________________
17. Қан аурулары және созылмалы аурулар
____________________________________________________________________
139. Ауыр аурулардан (қатерлі ісіктерден       Климаттық емдеу
басқа) салдарынан пайда болған темір
тапшысы анемиясы, операциялар,
стационар жағдайында емдеуді талап
етпейтін созылмалы геморрагиядан
кейінгі анемия.
140. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы          Көктемде және күзде
В-12 тапшы, пернициозды, фолий            климаттық емдеу
тапшылығы анемиясы.
141. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы          Жергілікті
гемолитикалық анемия
142. Апластикалық синдромның өршуі             Жергілікті
болмаған жағдайдағы гипопластикалық,
апластикалық анемия.
143. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы          Климаттық емдеу
гемофилияның жеңіл және орташа
дәрежесі.
144. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы          Жергілікті
тромбоцитопеникалық пурпураның жеңіл
және орташа дәрежесі.
145. Созылмалы лейкоздар (лимфолейкоз,         Көктемде және күзде
миелолейкоз, сублейкомиялық миелоз)       климаттық емдеу
тұрақты клиникалық және гематологиялық
компенсациядағы баяу өршитін
эритмияның бастапқы сатысы.
146. Лимфогранулематоздың бастапқы,            Жергілікті
сондай-ақ баяу өршитін, асқынбаған
регионарлық сатысы.
147. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы          Жергілікті
қалыптасу, қалпына келтіру                Күкірт сутегісуымен
сатысындағы І-ІІ-дәрежедегі               бальнеоемдеу
созылмалы  сәулелік ауру.
148. Стационар жағдайында емдеуді қажет        Бальнеоемдеу
етпейтін ауыр металдармен (мырыш,
сынап және басқа да) созылмалы
кәсіби улану ауырлығының жеңіл және
орташа  дәрежесі.
149. Стационар жағдайында емдеуді қажет
етпейтін қан жүйесінің уытты
(химиялық этиология) зақымдануы.
___________________________________________________________________
Жасөспірімдер мен балалар үшін
___________________________________________________________________

18.  Болезни системы кровообращения
150 Ревматизм в активной фазе без порока         Местные
и с пороком сердца при активности            (отделения с
процесса не выше I степени без нарушения     активной фазой
кровообращения.                              ревматизма)
151 Ревматизм в неактивной фазе без порока       Местные
или с пороком сердца, без недостаточности    (отделения с
кровообращения или с недостаточностью        неактивной фазой
кровообращения не выше I степени.            ревматизма)
152 Ревматизм в неактивной фазе                  Бальнеолечебные
(не ранее 8-10 месяцев после окончания
приступа) без порока сердца с умеренной
либо полностью компенсированной
недостаточностью митрального или
аортального клапанов.
153 Ревматизм в неактивной фазе (не ранее        Лечение на курортах
10 месяцев после окончания приступа)         в поликлинических
без порока сердца.                           условиях под
наблюдением врача
154 Инфекционно-аллергический и септический      Лечение на курортах
эндокардиты в период стихания активности     в поликлинических
процесса при недостаточности крово-          условиях под
обращения не выше I степени.                 наблюдением врача
155 Врожденные и приобретенные пороки сердца     Местные (отделения
(до оперативного вмешательства и после       с активной фазой
него) при недостаточности кровообращения     ревматизма)
не выше II степени.
156 Тонзиллогенная кардиомиопатия.               Местные(отделения
с активной
фазой ревматизма)
157 Вегетососудистая дистония.                   Бальнеолечение
Климатолечение
19. Хронические неспецифические болезни органов дыхания
158 Хроническая пневмония, в том числе           Местные (для детей
сформировавшаяся вследствие пороков          с неспецифическими
развития бронхо-легочной системы,            заболеваниями
I-II степени, в период ремиссии.             органов дыхания)
159 Повторные пневмонии, бронхиты не ранее 2     местные для детей
месяцев после обострения.                    с неспецифическими
заболеваниями
органов дыхания)
160 Бронхиальная астма, астматический бронхит    Местные (для детей
легкой и средней тяжести течения в период    с неспецифическими
ремиссии.                                    заболеваниями
органов дыхания),
при нетяжелом
течении -
санатории,
расположенные на
горно-
климатических
курортах
161 Предастма, бронхиальная астма I степени,     Местные (для детей
инфекционно-аллергической, атопической       с неспецифическими
формы легкой и средней тяжести течения,      заболеваниями
легочной недостаточностью I-II степени,      органов дыхания),
а также с сопутствующим рецидивирующим       при нетяжелом
бронхитом и хронической пневмонией           течении -
I-II степени в фазе ремиссии и               санатории,
хронический бронхит с астматическим          расположенные на
компонентом в фазе ремиссии.                 горно-
климатических
курортах
162 Респираторные аллергозы (в том числе         Местные (для
поллинозы) вне периода цветения растений.    детей с
неспецифическими
заболеваниями
органов дыхания)
163 Хронические воспалительные заболевания       Местные (для
легких при наследственных и системных        детей с
заболеваниях (нетяжелые формы муковис-       неспецифическими
цидоза, иммуннодефицитных состояний,         заболеваниями
синдрома Луи Бар и другие).                  органов дыхания),
при нетяжелом
течении -
санатории,
расположенные на
горно-
климатических
курортах
164 Все формы заболеваний, указанные в           Санатории для

18. Қан айналым жүйесінің аурулары
___________________________________________________________________
150. Қан айналымының бұзылуынсыз               Жергілікті
І-сатыдан аспайтын белсенді процесі       (ревматизмнің
жағдайдағы жүрек ақауымен және            белсенді
ақаусыз фазадағы ревматизм.               фазасы бар бөлімше)
151. І-сатысынан аспайтын қан айналымының      Жергілікті
жетіспеушілігімен немесе қан айналымы     (ревматизмнің
жетіспеушілігінсіз жүрек ақауынсыз        белсенді емес фазасы
не жүрек ақауымен белсенді емес           бар бөлімше)
фазадағы ревматизм.
152. Аорталық немесе митралды қақпақша         Бальнеоемдеу
функциясының жетіспеушілігінің
біркелкі не толық компенсацияланған
жүрек ақауынсыз белсенді емес
фазадағы (ұстамадан кейінгі 8-10 айдан
ерте емес) ревматизм.
153. Белсенді емес фазадағы (ұстамадан         Дәрігердің байқауында
кейінгі 10 айдан ерте емес) жүрек         болатын емханалық
ақауынсыз ревматизм.                      жағдайдағы
курорттардағы емдеу
154. І-сатысынан аспайтын қан айналымының      Дәрігердің байқауында
жетіспеушілігі кезіндегі процесс          болатын емханалық
белсенділігінің баяу кезеңіндегі          жағдайдағы
жұқпалы-аллергиялық және септикалық       курорттардағы емдеу
эндокардиттер
155. Қан айналымының жетіспеушілігінің         Жергілікті
ІІ-сатысынан аспайтын туа біткен және     (ревматизмнің
жүре пайда болған жүрек ақаулары          белсенді фазасы бар
(операцияға дейін және одан кейін).       бөлімше)
156. Тонзиллогенді кардиомиопатия              Жергілікті
(ревматизмнің
белсенді фазасы бар
бөлімше)
157. Вегативті-тамырлы дистония                Бальнеоемдеу
Климаттық емдеу
___________________________________________________________________
19. Тыныс алу мүшелерінің созылмалы
бейспецификалық аурулары
___________________________________________________________________
158. Созылмалы пневмония, оның ішінде          Жергілікті
оңалу кезіндегі, 1-2 сатыдағы             (Тән емес тыныс алу
бронх-өкпе жүйесінің даму ақауларының     ағзаларының аурулары
салдарынан қалыптасқандары.               бар балаларға
арналған)
159. Асқынудан кейін 2 айдан ерте емес         Жергілікті
қайталанған пневмония, бронхиттер         (Тән емес тыныс алу
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған)
160. Бронхиалдық демікпе, оңалу                Жергілікті
кезеңіндегі ауырлығы жеңіл және           (Тән емес тыныс алу
орташа болған демікпесі бар бронхит       ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған)
161. Демікпеге дейін. І-ІІ-сатыдағы өкпе       Жергілікті
функциясының жетіспеушілігі бар           (Тән емес тыныс алу
жұқпалы-аллергиялық, жеңіл және орташа    ағзаларының аурулары
ауыртпалық ағымындағы атопикалық          бар балаларға
түріне жататын І-дәрежедегі бронхтық      арналған), ауыр емес
демікпе. Қайталанған бронхпен және        ағым кезінде
оңалу фазасындағы І-ІІ-дәрежедегі         таулы-климаттық
созылмалы пневмониямен қоса жүретін       курорттарда
І-дәрежедегі бронх демікпесі.             орналасқан
Оңалу фазасындағы демікпе құрамдары       санаторийлер
бар созылмалы бронхит.
162. Ағаш пен шөптердің гүлденуі кезеңінен     Жергілікті
тыс респираторлы аллергоздар (оның        (Тән емес тыныс алу
ішінде поллиноздар).                      ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған)
163. Тұқымқуалаушылық және жүйелі              Жергілікті
аурулардағы (муковисцидоздың ауыр емес    (Тән емес тыныс алу
түрі, иммундық тапшылық жағдайы,          ағзаларының аурулары
Луи Бар синдромы және басқа да)           бар балаларға
өкпенің созылмалы қабыну аурулары.        арналған)
164. Мұрынжұтқыншақ ауруларына байланысты      Теңіз жағалауында
хирургиялық емдеуден кейін (операциядан   орналасқан
кейін 2 айдан ерте емес) немесе           курорттарда тән емес
операция арқылы емдеуге жатпайтын         тыныс алу ағзаларының
мұрынжұтқыншақ қасындағы патологиялық     аурулары бар
процесс айқын білінген тері аллергиясы    балаларға арналған

пунктах 1-4, при наличии кожных прояв-       детей с
лений аллергии, выраженного патологи-        неспецифическими
ческого процесса в области носоглотки,       заболеваниями
не подлежащего оперативному лечению, или     органов дыхания,
после хирургического лечения по поводу       расположенные на
заболеваний носоглотки (не ранее 2 месяцев   приморских
после операции).                             курортах
165 Реконвалесценты после оперативного           Местные
вмешательства на легких по поводу            специализированные
ограниченного патологического процесса       санатории для
(удаление отдельных сегментов легких)        детей
не ранее чем через 2 месяца после
операции при неосложненном течении
послеоперационного периода и при
отсутствии признаков дыхательной
недостаточности.
20. Нарушения опорно-двигательного аппарата
166 Реконвалесценты после полиомиелита           Местные санатории
и полиомиелитоподобных заболеваний           для детей с
по окончании острого периода,                нарушениями функции
но не ранее чем через 30 дней от начала      опорно-двигатель-
заболевания.                                 ного аппарата
167 Последствия полиомиелита, не ранее           Санатории для детей
чем через 4-5 месяцев и не позднее чем       с нарушениями
через 8-10 лет после перенесенного           функции опорно-
заболевания, в том числе с наличием          двигательного
контрактур и деформаций, в целях             аппарата - местные
подготовки к оперативному вмешательству.     или на грязевых и
бальнеологических
курортах
168 Последствия полиомиелита после               Санатории для детей
хирургического вмешательства (для            с нарушениями
разработки мышц, тренировки и обучения       функции опорно-
ходьбе).                                     двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
169 Последствия инфекционного и травма-          Санатории для детей
тического миелита и менингита по             с нарушениями
окончании острого периода, но не позднее     функции опорно-
5-8 лет после начала заболевания при         двигательного
возможности самостоятельного передвижения    аппарата - местные
(с помощью костылей, палок) и при            или на грязевых и
отсутствии пролежней и нарушения функций     бальнеологических
тазовых  органов).                           курортах
170 Болезнь Пертеса.                             Санатории для
детей с
нарушениями
функции опорно-
двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
171 Двигательные нарушения после                 Санатории для детей
травматических и инфекционных невритов,      с нарушениями
полиневритов, плекситов, полирадикулитов     функции опорно-
после окончания острого периода,             двигательного
а также в более поздние сроки при            аппарата - местные
наличии продолжающегося восстановления       или на грязевых и
функций.                                     бальнеологических
курортах
172 Больные после хирургических вмешательств     Санатории для детей
на костно-суставном аппарате (по поводу      с нарушениями
врожденных вывихов бедра, рахитических       функции опорно-
искривлений, артрогриппоза, сколиоза         двигательного
и другие) для восстановления нарушенных      аппарата - местные
двигательных функций.                        или на грязевых и
бальнеологических
курортах
173 Состояния после восстановительных            Санатории для детей
операций на сухожилиях, после пластики       с нарушениями
по поводу обширных ожогов, а также при       функции опорно-
контрактурах.                                двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
174 Сколиозы 1-2, 2 и 3 степени со сниженной     Санатории для
стабильностью позвоночника.                  детей с
нарушениями
функции опорно-
двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
175 Спинальная амиотрофия Кугелберга-            Санатории для
Веландера.                                   детей с
нарушениями
функции опорно-
двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
176 Артриты травматического происхождения.       Санатории для
детей с
нарушениями
функции опорно-
двигательного
аппарата - местные
или на грязевых и
бальнеологических
курортах
177 Остеомиелиты (кроме туберкулезных),          Специализированные
не ранее чем через 6 месяцев по              санатории для
окончании острой стадии при отсутствии       детей с остеомие-
показаний к оперативному вмешательству,      литом или
при нормальной температуре тела,             санатории для детей
не требующие оперативного вмешательства:     с нарушениями

байқалғанда 1-4-тармақта көрсетілген      санаторийлар
аурулардың барлық түрлері.
165. Операция кезеңінің күрделі емес ағым      Балаларға арналған
кезіндегі және тыныс алу функциясы        жергілікті
жетіспеушілігі белгісі болмаған кездегі   мамандандырылған
операциядан кейін 2 айдан ерте емес       санаторийлар
шектелген патологиялық процеске
байланысты өкпеге жасалған операциядан
кейінгі рековалесценттер (өкпенің
кейбір бөліктерін алып тастағанда).
____________________________________________________________________
20. Тірек-қимыл аппараттарының бұзылуы
____________________________________________________________________
166. Полимелиттен кейінгі реконвалесценттер    Тірек-қимыл
және жіті кезеңнің аяқталуына қарай,      аппараты
бірақ ауру басталуынана 30 күннен         функцияларының
артық емес полимелитке ұқсас аурулар.     бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар
167. Бастан кешкен аурудан кейін, оның         Тірек-қимыл аппараты
ішінде операцияға дайындау мақсатында     функцияларының
сіресім мен өзгерістер болған жағдайда    бұзылуы бар балаларға
ауруды 4-5 айдан ерте емес және 8-10      арналған жергілікті
жылдан кеш емес байқалған полиомелиттің   санаторийлар немесе
салдары.                                  балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
168. Хирургиялық араласудан кейінгі (бұлшық    Тірек-қимыл аппараты
еттерді жетілдіру және жүруге үйрету      функцияларының
үшін) полиомелиттің салдары.              бұзылуы бар
балаларға арналған
жергілікті
санаторийлар немесе
балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
169. Өз бетімен жүре алған кезде (балдақ,      Тірек-қимыл аппараты
таяқ көмегімен) және ойылған жарасы       функцияларының
мен жамбас мүшелерінің қызмет             бұзылуы бар балаларға
бұзылыстары болмағанда бірақ ауру         арналған жергілікті
басталғанына 5-8 жылдан кешіктірмей       санаторийлар немесе
жіті кезеңінің аяқталуына қарай           балшыққа және
жұқпалы және жарақаттық миелит пен        бальнеологиялық
мененгиттің салдары.                      курорттарда
170. Пертес ауруы                              Тірек-қимыл аппараты
функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
171. Жіті кезең аяқталғаннан кейін,            Тірек-қимыл аппараты
сондай-ақ жалғастырушы қалпына            функцияларының
келтіру функциялары болған жағдайда       бұзылуы бар балаларға
барынша кеш мерзімдегі жарақаттық         арналған жергілікті
және жұқпалы невриттерден,                санаторийлар немесе
полиневриттерден, плекситтерден,          балшыққа және
полирадикулиттерден кейінгі               бальнеологиялық
қозғалыстың бұзылуы.                      курорттарда
172. Қозғалыс қызметінің бұзылыстарын          Тірек-қимыл аппараты
қайта қалпына келтіру үшін жасалған       функцияларының
сүйек-буын аппаратының (туа біткен        бұзылуы бар балаларға
жамбас шығуы, мешелдік қисаю,             арналған жергілікті
артрогриппоз, сколиоз және басқа)         санаторийлар немесе
операциясынан кейінгі науқастар.          балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
173. Сіңірге жасалған қайта қалпына            Тірек-қимыл аппараты
келтіру операциясы, ауқымды күйікке       функцияларының
жасалған пластикадан кейінгі,             бұзылуы бар балаларға
сондай-ақ қозғалыс қызметінің             арналған жергілікті
бұзылыстарына жасалған сіресімдерден      санаторийлар немесе
кейінгі науқастар                         балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
174. Омыртқа тұрақтылығы төмендеген            Тірек-қимыл аппараты
1-2, 2 және 3-сатыдағы сколиоздар         функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
175. Кугелберг-Веландердің арқа                Тірек-қимыл аппараты
амиотрофиясы                              функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
176. Жарақаттан пайда болған артриттер         Тірек-қимыл аппараты
функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшыққа және
бальнеологиялық
курорттарда
177. Остеомелиттер (туберкулезден басқа)       Тірек-қимыл аппараты
операция жасауға айғақтар болмаған        функцияларының
жағдайда жіті кезеңнің аяқталғанына       бұзылуы бар балаларға
6 ерте емес дене қызуы қалыпты            арналған жергілікті
болғанда операцияны талап етпейтін        санаторийлар немесе

1) свищевые и бессвищевые формы;             функции опорно-
2) формы осложненные артрозо-артритом        двигательного
крупных суставов, анкилозами с               аппарата на
ограничением движений;                       грязевых и
3) склерозирующие формы остеомиелита         бальнеологических
трубчатых и плоских костей.                  курортах
178 Инфекционный неспецифический полиартрит      Специализированные
(ревматоидный) в неактивной фазе и           санатории или
с активностью I степени.                     санатории для детей
с нарушениями
функции опорно-
двигательного
аппарата - на грязе-
вых и бальнеологических
курортах
179 Церебральные параличи различной этиологии,   Специализированные
сопровождающиеся двигательными               санатории или
расстройствами легкой и средней тяжести      санатории для детей
при нормальном интеллекте и отсутствии       с нарушениями
эпилептических припадков.                    функции опорно-
двигательного
аппарата  - на грязе-
вых и бальнеологических
курортах
180 Последствия переломов костей с               Лечение в
замедленной консолидацией или с болез-       поликлинических
ненной костной мозолью.                      условиях на
указанных выше
бальнеологических
и грязевых курортах
181 Оститы и периоститы (травматические,         Лечение в
инфекционные).                               поликлинических
условиях на
указанных выше
бальнеологических
и грязевых курортах
182 Миозиты, фибромиозиты, тендовагиниты         Лечение в
(инфекционные, токсические, травма-          поликлинических
тические).                                   условиях на
указанных выше
бальнеологических
и грязевых курортах
21. Болезни органов пищеварения
183 Язвенная болезнь желудка и                   Санатории для детей
двенадцатиперстной кишки в                   с заболеваниями
стадии ремиссии без стенозирования           органов пищеваре-
при отсутствии пенетрирования и              ния - местные или
кровотечения в течение последних             расположенные на
6 месяцев.                                   бальнеологических
курортах
184 Хронический гастрит с нормальной             Санатории для детей
и измененной секрецией вне периода           с заболеваниями
обострения.                                  органов пищеваре-
ния - местные или
расположенные на
бальнеологических
курортах
185 Хронические заболевания тонкого              Санатории для детей
и толстого кишечника вне периода             с заболеваниями
обострения, кроме язвенных,                  органов пищеварения -
стенозирующих, туберкулезных форм            местные или
и хронической дизентерии.                    расположенные на
бальнеологических
курортах
186 Хронические гепатиты, холангиты,             Санатории для детей
холециститы, холецисто-холангиты             с заболеваниями
различной этиологии вне периода              органов пищеваре-
обострения.                                  ния - местные или
расположенные на
бальнеологических
курортах
187 Цирроз печени без клинических                Санатории для детей
проявлений портальной гипертензии            с заболеваниями
(асцита, отеков, гиперспленизма,             органов пищеваре-
варикозного расширения вен пищевода)         ния - местные или
вне активной фазы болезни,                   расположенные на
без желтухи, при нормальных                  бальнеологических
показателях трансаминазы, билирубина,        курортах
альдолазы, без резких сдвигов
протинограммы.
188 Желчно-каменная болезнь, не требующая        Санатории для
оперативного вмешательства.                  детей с
заболеваниями
органов
пищеварения -
местные или
расположенные на
бальнеологических
курортах
189 Реконвалесценты после болезни Боткина:       Санатории для детей

1) жыланкөздік және жыланкөздердің        балшыққа және
түрлері                                   бальнеологиялық
2) ірі буындардың асқынған                курорттарда
артроз-артриттері, қимылы тежелген
анкилоздардың түрлері
3) түтікті және жалпақ сүйектер
остеомиелиттерінің склерозды түрлері
178. Белсенді емес және белсенділігі           Мамандандырылған
І-дәрежелі фазадағы жұқпалы тән емес      санаторий
полиартрит (ревматоидті)                  (остеомиелитпен
ауыратын балаларды
емдеу үшін) немесе
тірек-қимыл аппараты
функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшық және
бальнеологиялық
курорттарда
179. Қалыпты интеллектіде және                 Мамандандырылған
эпилепсиялық талмасы болмаған             санаторий
жағдайда жеңіл және орташа                (остеомиелитпен
ауыртпалық деңгейіндегі қозғалыс          ауыратын балаларды
бұзылыстарымен қоса жүретін түрлі         емдеу үшін) немесе
этилогиялы церебралды сал ауруы           тірек-қимыл аппараты
функцияларының
бұзылуы бар балаларға
арналған жергілікті
санаторийлар немесе
балшық және
бальнеологиялық
курорттарда
180. Жазыла бастауы баяу консолидация          Жоғарыда көрсетілген
немесе ауырсынатын сүйек қажалуынан       бальнеоемдеу және
болатын сүйек сыну салдары.               балшықпен емдеу
курорттарында
емханалық жағдайда
емдеу
181. Оститтер мен периоститтер (жарақаттық,    Жоғарыда көрсетілген
жұқпалы).                                 бальнеоемдеу және
балшықпен емдеу
курорттарында
емханалық жағдайда
емдеу
182. Миозиттер, фибромиозиттер,                Жоғарыда көрсетілген
тендовагиниттер (жұқпалы, уытты,          бальнеоемдеу және
жарақаттық).                              балшықпен емдеу
курорттарында
емханалық жағдайда
емдеу
____________________________________________________________________
21. Ас қорыту ағзаларының аурулары
____________________________________________________________________
183. Соңғы 6 ай ішінде пенетрация мен          Жергілікті немесе
қан кету болмаған жағдайда стенозсыз      бальнеологиялық
оңалу кезеңіндегі асқазан мен             курорттарда
ұлтабардың ойық жарасы.                   орналасқан асқорыту
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған санаторий
184. Қалыпты және өзгерген секрециясы бар      Жергілікті немесе
асқынудан тыс созылмалы гастрит.          бальнеологиялық
курорттарда
орналасқан асқорыту
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған санаторий
185. Ойық жаралы, стенозды, туберкулез         Жергілікті немесе
түрлері мен созылмалы дизентериядан       бальнеологиялық
басқа асқынудан тыс аш ішек пен жуан      курорттарда
ішектің созылмалы аурулары.               орналасқан асқорыту
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған санаторий
186. Асқынудан тыс түрлі этиологиялы           Жергілікті немесе
созылмалы гепатит, холангит,              бальнеологиялық
холецистит, холециститті-холангиттер.     курорттарда
орналасқан асқорыту
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған санаторий
187. Сарғаюсыз аурудың белсенді                Жергілікті немесе
фазасынан тыс, портинограмманың қатты     бальнеологиялық
өзгерісінсіз трансаминаз, билирубин,      курорттарда
альдолаздардың қалыпты көрсеткіші         орналасқан асқорыту
кезіндегі порталды гипертензияның         ағзаларының аурулары
клиникалық байқалынуынсыз болған бауыр    бар балаларға
циррозы (асцит, ісіну, гиперспленизм,     арналған санаторий
өңеш тамырларының варикозды кеңеюі).
188. Операциялық араласуды талап етпейтін      Жергілікті немесе
өт-тас ауруы                              бальнеологиялық
курорттарда
орналасқан асқорыту
ағзаларының аурулары
бар балаларға
арналған санаторий
189. Боткин ауруынан кейінгі                   Жергілікті немесе
реконвалесценттер                         бальнеологиялық

1) с выраженными остаточными явлениями,      с заболеваниями
но не ранее чем через 3 месяца после         органов пищеваре-
выписки из стационара и при отсутствии       ния - местные или
признаков гепатита;                          расположенные на
бальнеологических
курортах
2) в порядке этапного лечения после
выписки из стационара.
190 Реконвалесценты после острой затяжной        Специализированные
или обострения хронической дизентерии,       местные санатории
в порядке этапного лечения после выписки     (отделения).
из стационара.                               Местные
Специализированные
санатории для
детей, перенесших
дизентерию
22. Психоневрологические заболевания
191 Неврозы.                                     Местные санатории
(отделения) для
детей с
пограничными
нервно-
психическими
заболеваниями
192 Невротические формы реактивных состояний.    Местные санатории
(отделения) для
детей с
пограничными
нервно-
психическими
заболеваниями
193 Астенические, церебрастенические             Местные санатории
неврозоподобные состояния как следствие      (отделения) для
раннего органического поражения              детей с погранич-
центральной нервной системы, травм           ными нервно-
черепа, нейроинфекций и соматических         психическими
заболеваний.                                 заболеваниями
194 Неврозоподобные формы психических            Местные санатории
заболеваний в стадии неполной компенсации.   (отделения) для
детей с погранич-
ными нервно-
психическими
заболеваниями
195 Начальные проявления патологического         Местные санатории
формирования личности и патологических       (отделения) для
черт характера без выраженных расстройств    детей с погранич-
поведения и социальной адаптации.            ными нервно-
психическими
заболеваниями
196 Церебральные параличи различной этиологии,   Специализированные
сопровождающиеся двигательными расстройст-   санатории
вами легкой и средней тяжести на фоне        (отделения) местные
задержки психического развития или           или расположенные
олигофрении в степени умеренной дебильности. на бальнеологичес-
ких курортах
23. Болезни мочевыводящих путей, нарушения
обмена веществ и эндокринные заболевания
197 Диффузный гломерулонефрит:                   Местные

1) қалдықтар айқын байқалғанда,           курорттарда
бірақ стационардан шыққан соң және        орналасқан асқорыту
гепатит белгілері болмағанда 3 айдан      ағзаларының аурулары
ерте емес                                 бар балаларға
2) стационардан шықан соң кезеңдік        арналған санаторий
емдеу тәртібімен
190. Стационардан шыққаннан кейін кезеңдік     Мамандандырылған
емдеу тәртібімен жіті ұзаққа созылған     жергілікті санаторий
реконвалесценттер немесе созылмалы        (бөлімше).
дизентерияның асқынуы                     Дизентерияны бастан
өткізген балаларға
арналған жергілікті
мамандандырылған
санаторий
____________________________________________________________________
22. Психоневрологиялық аурулар
____________________________________________________________________
191. Невроздар.                                Шектелген
жүйкелік-психикалық
аурулары бар
балаларға арналған
жергілікті санаторий
(бөлімше)
192. Үрекеттік жағдайларының неврологиялық     Шектелген
түрлері                                   жүйкелік-психикалық
аурулары бар
балаларға арналған
жергілікті санаторий
(бөлімше)
193. Орталық жүйке жүйесінің ерте              Шектелген
органикалық зақымдалуы, бассүйегінің      жүйкелік-психикалық
жарақаттануы, нейрожұқпа мен              аурулары бар
соматикалық аурулардың салдары            балаларға арналған
ретінде астениялық, церебрастениялық      жергілікті санаторий
невроз тектес жағдайлар                   (бөлімше)
194. Компенсациясы толық емес сатыдағы         Шектелген
психикалық аурулардың невроз сияқты       жүйкелік-психикалық
түрлері                                   аурулары бар
балаларға арналған
жергілікті санаторий
(бөлімше)
195. Әлеуметтік бейімделуі және тәртіп         Шектелген
бұзылыстары айқын емес мінездің           жүйкелік-психикалық
патологиялық түрі мен тұлғаның            аурулары бар
патологиялық қалыптасуының алғашқы        балаларға арналған
көріністері.                              жергілікті санаторий
(бөлімше)
196. Психикалық дамудың кідіруі немесе         Шектелген
самарқау есуастық сатысындағы             жүйкелік-психикалық
олигофрения аясында бұзылулардың жеңіл    аурулары бар
және орташа ауыртпалығымен қоса           балаларға арналған
жүретін әртүрлі этилогиядағы              жергілікті санаторий
церебралды сал аурулары.                  (бөлімше)
___________________________________________________________________
23. Бүйрек, зәр шығару жолдарының аурулары, зат алмасу
бұзылулары және эндокриндік аурулар
___________________________________________________________________
197. Диффузды гломерулонефрит                  Жергілікті

1) I и II степени активности (для            специализированные
продолжения этапного лечения после           санатории
выписки из стационара);
2) в неактивной фазе.
198 Хронический пиелонефрит I и II степени       Специализированные
активности и в неактивной фазе.              санатории
(отделения) мест-
ные или расположен-
ные на бальнеологи-
ческих курортах
199 Мочекаменная болезнь:                        Специализированные
1) при наличии в мочевыводящих путях         санатории (отделе-
камней, способных к самостоятельному         ния) местные или
отхождению;                                  расположенные на
2) в послеоперационном периоде в целях       бальнеологических
предупреждения повторного камнеобразования.  курортах
200 Хронический цистит в стадии ремиссии         Специализированные
при нормальном оттоке мочи.                  санатории (отделе-
ния) местные или
расположенные на
бальнеологических
курортах
201 Различные виды тубулопатий.                  Специализированные
санатории (отделе-
ния) местные или
расположенные на
бальнеологических
курортах
202 Ожирение обменного, неврогенного и           Лечение в
эндокринного происхождения.                  поликлинических
условиях на
бальнеологических
курортах
203 Сахарный диабет любой формы и различной      Местные
давности заболевания в состоянии             специализированные
компенсации (нормальные показатели           санатории
кетоновых тел в крови, отсутствие ацетона
в моче, гликемия не выше 250-300 мг%,
суточная глюкозурия не более 5-8% от
сахарной ценности пищи).
204 Сахарный диабет, осложненный                 Местные
холециститом, холангитом, дискинезией        специализированные
желчных путей, дискинезией кишечника,        санатории
гастритом, язвенной болезнью желудка
и двенадцатиперстной кишки в стадии
ремиссии, а также нефропатиями,
ангиоретинопатиями, полиневритом.
24. Болезни кожи
205 Экзема хроническая.                          Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
206 Нейродермиты: ограниченные,                  Санатории для
диффузные и распространенные.                детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
207 Псориаз (начальные  формы).                  Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
208 Крапивница.                                  Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
209 Склеродермия                                 Санатории для
(кроме системных форм).                      детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
210 Плешивость гнездная и тотальная.             Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
211 Ихтиоз, кератодермии и другие                Санатории для
кератозы (кроме грибковых).                  детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
212 Нарушение пигментации кожи.                  Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
213 Дисгидроз.                                   Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
214 Врожденная пузырчатка, простая форма.        Санатории для
детей с болезнями кожи -
преимущественно на
бальнеологических
курортах с
сероводородными
термальными водами
--------------------------------------------------------------------
Примечание: противопоказания, исключающие направление больных на санаторно-курортное лечение.

1) белсенділіктің 1 және 2-сатысы         мамандандырылған
(стационардан шыққаннан кейін             санаторий
кезеңдік емдеуді жалғастыру үшін)
2) белсенді емес фазада.
198. Белсенділігі 1 және 2-сатыдағы және       Жергілікті немесе
белсенді емес фазадағы созылмалы          бальнеологиялық
пиелонефрит.                              курорттарда
орналасқан
мамандандырылған
санаторийлар
(бөлімшелер)
199. Зәр-тас ауруы                             Жергілікті немесе
1) өз бетінше кетуге бейім зәр шығару     бальнеологиялық
жолдарындағы тастардың болуы;             курорттарда
2) қайталанған тастың пайда болуын        орналасқан
болдырмау мақсатындағы операциядан        мамандандырылған
кейінгі кезеңде                           санаторийлар
(бөлімшелер)
200. Зәрдің қалыпты аққанда оңалу              Жергілікті немесе
кезеңіндегі созылмалы цистит              бальнеологиялық
курорттарда
орналасқан
мамандандырылған
санаторийлар
(бөлімшелер)
201. Тубулопатияның әртүрлі түрі               Жергілікті немесе
бальнеологиялық
курорттарда
орналасқан
мамандандырылған
санаторийлар
(бөлімшелер)
202. Зат алмасу, неврогенді және               Бальнеоемдеу
эндокринді жағдайдан семіру               курорттарында
емханалық жағдайда
емдеу
203. Компенсация жағдайындағы қант             Жергілікті
диабетінің түрлі нысаны мен               мамандандырылған
компенсация жағдайының түрлі мерзімі      санаторийлар
(қандағы кетон денелерінің қалыпты
көрсеткіштері, зәрде ацетонның
болмауы, гликемия 250-300 мг%
жоғары емес, тәуліктік глюкозурия
астың қанттық құндылығынан 5-8%)
көп емес
204. Созылмалы холециститпен, холангитпен,     Жергілікті
өт жолдары дискинезиясымен, ішектер       мамандандырылған
дискинезиясымен, гастритпен, оңалуы       санаторийлар
сатысындағы асқазан және ұлтабардың
ойы жарасымен, сондай-ақ нефропатиямен,
ангиоретинопатиямен, полиневритпен
асқынған қант диабеті.
___________________________________________________________________
24. Тері аурулары
___________________________________________________________________
205. Созылмалы есекжем.                        Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
206. Шектелген, диффузды және таралған         Күкірт сутегі
нейродермиттер.                           термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
207. Псориаз (бастапқы түрлері).               Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
208. Есекжем.                                  Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
209. Склеродермия (жүйелі түрінен басқа).      Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
210. Ұялы және тұтас қасқабастық.              Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
211. Ихтиоз, кератодермия және басқа           Күкірт сутегі
кератоздар (таздан басқа)                 термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
212. Тері бояутектерінің бұзылыстары           Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
213. Дисгидроз.                                Күкірт сутегі
термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
214. Туа біткен күлбірек бөртпе, қарапайым     Күкірт сутегі
түрі                                      термалды сулары бар
бальнеологиялық
курорттарда айрықша
тері аурулары бар
балаларға арналған
санаторийлар
__________________________________________________________________
Ескерту: Санаторийлік-курорттық емдеуге науқастарды жіберуге болмайтын жалпы медициналық қарсы айғақтар:

1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения или осложненные острогнойными процессами.
2. Острые инфекционные заболевания до окончания срока изоляции. Бациллоносительство (в отношении дифтерии и кишечных инфекций).
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Психические заболевания, все формы наркомании, хронический алкоголизм, эпилепсия.
5. Злокачественные новообразования (после радикального лечения при удовлетворительном состоянии больные могут направляться только в местные санатории).
6. Все болезни крови в острой стадии и стадии обострения.
7. Кахексия любого происхождения, амилоидоз внутренних органов.
8. Все больные, требующие стационарного лечения или хирургического вмешательства, а также не способные к самостоятельному передвижению, нуждающиеся в постоянном уходе (кроме спинальных больных, направляемых в специализированные санатории).
9. Эхинококк любой этиологии.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Нормальная беременность (на климатолечебные курорты - с 26 недели).
12. Все формы туберкулеза в активной стадии (кроме специализированных санаториев).
13. Все заразные и паразитарные болезни глаз и кожи.
14. Судорожные припадки и их эквиваленты, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации, умственная отсталость.

1. Жіті кезеңдегі барлық аурулар, асқыну сатысындағы немесе асқынған жіті іріңді процестері бар созылмалы аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі біткенге дейінгі жіті жұқпалы аурулар. Бацилла тасушылық (күл ауруы мен ішек аруларына байланысты).
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венериялық аурулар.
4. Психикалық аурулар, нашақорлықтың, созылмалы маскүнемдіктің, эпилепсияның барлық нысандары.
5. Қатерлі ісіктер (тек жергілікті санаторийларға жіберілуі мүмкін науқастардың қанағаттанарлық жағдайы кезінде радикалды емдеуден кейінгі).
6. Жіті сатыдағы және өршу сатысындағы қанның барлық аурулары.
7. Кез-келген текті кахексия, ішкі ағзалардың амилоидозы.
8. Стационарлық емдеуді немесе хирургиялық емдеуді талап ететін, сондай-ақ өз бетінше қозғала алмайтын, тұрақты күтуге мұқтаж (мамандандырылған санаторийға жіберілген арнайы науқастардан басқа) барлық науқастар.
9. Кез-келген этилогиядағы эхинококк.
10. Әртүрлі текті жиі қайталанатын және мол қан кетулер.
11. Қалыпты жүктілік (климаттық емдеу курорттарына - 26 аптадан бастап).
12. Белсенді сатыдағы туберкулездің барлық нысаны (мамандандырылған санаторийлардан басқа).
13. Көз және терінің барлық жұқпалы және паразиттік аурулары.
14. Селкілдек ұстамалары мен олардың баламалары, мінез-құлық бұзылулары және әлеуметтік бейімделуі, ойлау қабілетінің нашарлығы білінген жеке адамның патологиялық дамуы.