О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года № 442. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2003 года № 2639. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 ноября 2010 № 88.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 № 88 (вводится в действие с 01.07.2011).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.11.2004 N 161 (вводится в действие с 01.02.2005); от 24.08.2009 № 84 (порядок введения в действие см п. 10).
В соответствии со статьей 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 5 Закона Республики Казахстан "О взаимном страховании", Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 09.10.2006 N 103 ; от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007).
1. Страховым (перестраховочным) организациям и страховым брокерам ежегодно представлять в уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный государственный орган) подтвержденные аудиторской организацией неконсолидированную (консолидированную) годовую финансовую отчетность, которые включают в себя следующее:
1) неконсолидированный бухгалтерский баланс (консолидированный бухгалтерский баланс), составленный по форме 1 (приложение 1 к настоящему постановлению);
2) неконсолидированный отчет о прибылях и убытках (консолидированный отчет о прибылях и убытках ), составленный по форме 2 (приложение 2 к настоящему постановлению);
3) неконсолидированный отчет о движении денежных средств (консолидированный отчет о движении денежных средств), составленный по форме 3 (приложение 3 к настоящему постановлению);
4) неконсолидированный отчет об изменениях в капитале (консолидированный отчет об изменениях в капитале), составленный по форме 4 (приложение 4 к настоящему постановлению);
5) пояснительную записку к неконсолидированной (консолидированной) годовой финансовой отчетности, составленную в соответствии с порядком ее заполнения, установленным приложением 5 к настоящему постановлению, подготовленную в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
При представлении страховой (перестраховочной) организацией и страховыми брокерами неконсолидированной и консолидированной годовых финансовых отчетностей подтверждение аудиторской организацией требуется только для консолидированной годовой финансовой отчетности.
Неконсолидированная годовая финансовая отчетность страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами представляется в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным. Консолидированная годовая финансовая отчетность страховыми (перестраховочными) организациями представляется в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.11.2004 N 161 (вводится в действие с 01.02.2005); от 28.06.2005 N 68 (действие распространяется на отношения, возникшие с 31.03.2005); от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007).

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің жылдық қаржылық есебін ұсыну тәртібі, нысандары мен мерзімдері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 442 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2639. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.11.22. N 161, 2009.08.24. N 84 Қаулыларымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабына, "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) жыл сайын аудиторлық ұйым растаған, мыналарды қамтитын шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есепті ұсынатын болсын:
1) 1-нысан (осы қаулының 1-қосымшасы) бойынша жасалған шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланс (шоғырландырылған бухгалтерлік баланс);
2) 2-нысан (осы қаулының 2-қосымшасы) бойынша жасалған пайда және зиян туралы шоғырландырылмаған есеп (кірістер мен шығыстар туралы шоғырландырылған есеп);
3) 3-нысан (осы қаулының 3-қосымшасы) бойынша жасалған ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылмаған есеп (ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп);
4) 4-нысан (осы қаулының 4-қосымшасы) бойынша жасалған капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылмаған есеп (меншікті капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп);
5) осы қаулының 5-қосымшасында белгіленген толтыру тәртібіне сәйкес жасалған шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есепке түсіндірме жазба және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес дайындалған жылдық қаржылық есепке түсіндірме жазба.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокерлері шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есепті ұсынған кезде аудиторлық ұйымның растауы тек қана шоғырландырылған жылдық қаржылық есеп үшін талап етіледі.
Шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есепті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырына дейінгі мерзімде ұсынады. Шоғырландырылған жылдық қаржылық есепті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері 15 мамырға дейінгі мерзімде ұсынады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.11.22. N 161 , 2005.06.28. N 68 , 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қ аулыларымен .

2. Страховым (перестраховочным) организациям и страховым брокерам:
1) обеспечить представление неконсолидированной (консолидированной) годовой финансовой отчетности в уполномоченный государственный орган на электронном и бумажных носителях;
2) прилагать рабочие таблицы и соответствующие формы годовой финансовой отчетности дочерних и ассоциированных организаций, составленные на консолидированной основе, в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) исключен постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.08.2009 № 84 (порядок введения в действие см. п. 10);
4) исключен постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.08.2009 № 84 (порядок введения в действие см. п. 10).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.11.2004 N 161 (вводится в действие с 01.02.2005); от 28.06.2005 N 68 (действие распространяется на отношения, возникшие с 31.03.2005); от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007); от 24.08.2009 № 84 (порядок введения в действие см. п. 10).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2001 года N 263 "Об утверждении Правил консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1610, опубликованное 27 августа - 09 сентября 2001 года в изданиях
Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
5. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
6. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.) и Департаменту информационных технологий (Молчанов С.Н.) со дня введения в действие настоящего постановления обеспечить сбор, обработку и свод неконсолидированной (консолидированной) годовой финансовой отчетности страховых (перестраховочных) организаций в соответствии с настоящим постановлением.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері:
1) шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есепті уәкілетті мемлекеттік органға электрондық және қағазға шығарылған түрде ұсынуды қамтамасыз ететін болсын;
2) еншілес және қауымдасқан ұйымдардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған негізде жасалған жылдық қаржылық есебінің жұмыс кестелері мен тиісті нысандарын ұсынсын;
3) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банк басқармасының 2009.08.24.   N 84Қаулысымен;
4) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банк басқармасының 2009.08.24.   N 84Қаулысымен.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.11.22. N 161 , 2005.06.28. N 68 , 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі), 2009.08.24.  N 84Қаулыларымен .
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау жасау ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 28 маусымдағы N 263 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1610 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 27 тамыз - 9 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
6. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.) және Ақпарат технологиясы департаменті (Молчанов С.Н.) осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулыға сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының шоғырландырылмаған (шоғырландырылған) жылдық қаржылық есебін жинауды, өңдеуді және жинақтауды қамтамасыз етсін.

7. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К. (по пунктам 5 и 6) и Сайденова А.Г. (по пункту 6).
Председатель
Национального Банка
Приложение 1
к постановлению Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 6 декабря 2003 года N 442
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 21.07.2008 N 61 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
форма 1
Неконсолидированный бухгалтерский баланс
(Консолидированный бухгалтерский баланс)
страховой (перестраховочной) организации и
страхового брокера___________________
по состоянию на "__" _________ 200_года
(в тысячах)
Наименование статьи
Приме-
чание
на конец
отчетного
периода
на конец
предыдущего
года
Активы
Деньги и денежные эквиваленты
1
Вклады размещенные (за вычетом
резервов на возможные потери)
2
Ценные бумаги, предназначенные
для торговли
3
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии
для продажи (за вычетом резервов
на возможные потери)
4
Операция "обратное РЕПО"
5
Аффинированные драгоценные металлы
6
Производные финансовые инструменты
7
Активы перестрахования по
незаработанным премиям (за вычетом
резервов на возможные потери)
8
Активы перестрахования по
произошедшим, но незаявленным
убыткам (за вычетом резервов
на возможные потери)
9
Активы перестрахования по не
произошедшим убыткам по договорам
страхования (перестрахования)
жизни (за вычетом резервов
на возможные потери)
10
Активы перестрахования по не
произошедшим убыткам по договорам
аннуитета (за вычетом резервов на
возможные потери)
11
Активы перестрахования по
заявленным, но неурегулированным
убыткам (за вычетом резервов на
возможные потери)
12
Активы перестрахования по
дополнительным резервам (за
вычетом резервов на возможные
потери)
13
Страховые премии к получению от
страхователей (перестрахователей)
и посредников (за вычетом резервов
на возможные потери)
14
Начисленные комиссионные доходы по
перестрахованию

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде Қазақстан Республикасының ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ететін болсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары Ә.Ғ.Сәйденовке 6-тармақ бойынша және Н.Қ.Абдулинаға 5 және 7-тармақтар бойынша жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 6 желтоқсандағы
N 442 қаулысына
1-қосымша
1-нысан
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.07.21 N 61 қаулыларымен.
________________________сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының/сақтандыру брокерінің
200_жылғы "__"______________жағдай бойынша
шоғырландырылмаған бухгалтерлік балансы
(шоғырландырылған бухгалтерлік балансы)
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Ескерту
есепті
кезеңнің
аяғында
Өткен жылдың
аяғында
1
2
3
4
Активтер
Ақша және ақша
баламалары
1
Орналастырылған
салымдар (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
2
Саудаға арналған
бағалы қағаздар
3
Сатуға арналған қолда
бар бағалы қағаздар
(ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
4
"Кері РЕПО" операциясы
5
Тазартылған қымбат
металдар
6
Туынды қаржы құралдары
7
Еңбек сіңірілмеген
сыйлықақылар бойынша
қайта сақтандыру
активтері (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
8
Болған, бірақ мәлімдел-
меген зияндар бойынша
қайта сақтандыру актив-
тері (ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
9
Өмірді сақтандыру
(қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
болмаған зияндар
бойынша қайта сақтан-
дыру активтері (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
10
Аннуитет шарттары
бойынша болмаған
зияндар бойынша қайта
сақтандыру активтері
(ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
11
Мәлімденген, бірақ
реттелмеген зияндар
бойынша қайта
сақтандыру активтері
(ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
12
Қосымша резервтер
бойынша қайта
сақтандыру активтері
(ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
13
Сақтандырушылардан
(қайта сақтандырушылар-
дан) және делдалдардан
алынатын сақтандыру
сыйақылары (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
14
Қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық кірістер

14-1
Прочая дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на возможные
потери)
15
Займы, предоставленные
страхователям (за вычетом резервов
на возможные потери)
16
Расходы будущих периодов
17
Налоговое требование
18
Отсроченное налоговое требование
19
Прочие активы (за вычетом резервов
на возможные потери)
20
Ценные бумаги, удерживаемые до
погашения (за вычетом резервов на
возможные потери)
21
Инвестиции в капитал других
юридических лиц
22
Основные средства (за вычетом
амортизации)
23
Инвестиционное имущество
24
Долгосрочные активы,
предназначенные для продажи
25
Нематериальные активы
(за вычетом амортизации)
26
Обязательства
Резерв незаработанной премии
27
Резерв не произошедших убытков
по договорам страхования
(перестрахования) жизни
28
Резерв не произошедших убытков
по договорам аннуитета
29
Резерв произошедших, но
незаявленных убытков
30
Резерв заявленных, но
неурегулированных убытков
31
Дополнительные резервы
32
Займы полученные
33
Расчеты с перестраховщиками
34
Расчеты с посредниками по
страховой (перестраховочной)
деятельности
35
Расчеты с акционерами по дивидендам
36
Счета к уплате по договорам
страхования (перестрахования)
37
Прочая кредиторская задолженность
38
Оценочные обязательства
39
Операция "РЕПО"
40
Производные финансовые инструменты
41
Выпущенные облигации
41-1
Доходы будущих периодов
42
Налоговое обязательство
43
Отсроченное налоговое обязательство
44
Прочие обязательства
45
Доля меньшинства
46
Капитал
Уставный капитал (взносы
учредителей)
47
Премии (дополнительный оплаченный
капитал)
48
Изъятый капитал (взносы
учредителей)
49
Резервный капитал
49
Резерв предупредительных
мероприятий
50
Результаты переоценки
51
Нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток):
52
нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток) предыдущих лет
53
нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток) отчетного
периода
54
Итого капитал и обязательства
В графе 2 указываются номера примечаний по статьям, отраженным в пояснительной записке к финансовой отчетности.
Строка "Доля меньшинства" заполняется при составлении консолидированной финансовой отчетности.
Первый руководитель_______________ дата__________________
Главный бухгалтер _______________ дата__________________
Исполнитель ___________________
Место для печати
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 6 декабря 2003 года N 442
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007).
Форма 2
Неконсолидированный отчет о прибылях и убытках
(Консолидированный отчет о прибылях и убытках)
страховой (перестраховочной) организации и
страхового брокера __________ за 200_год
Наименование статьи
Приме-
чание
за отчет-
ный год
за пре-
дыдущий
год
Доходы
Доходы от страховой
деятельности
Страховые премии,
принятые по договорам
страхования
1
Страховые премии,
принятые по договорам
перестрахования
2
Страховые премии,
переданные на
перестрахование
3
Чистая сумма
страховых премий
4
Изменение резерва
незаработанной премии
5
Изменение активов
перестрахования
по незаработанным
премиям
6
Чистая сумма
заработанных
страховых премий
7
Доходы в виде
комиссионного
вознаграждения
по страховой
деятельности
8
Прочие доходы
от страховой
деятельности
9
Доходы от
инвестиционной
деятельности
Доходы, связанные
с получением
вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде
вознаграждения
(купона/дисконта)
по ценным бумагам
11
доходы в виде
вознаграждения
по размещенным
вкладам
12
Доходы (расходы)
по операциям с
финансовыми активами
(нетто):
13
том числе:
доходы (расходы)
от купли/продажи
ценных бумаг (нетто)
14
доходы (расходы)
от операции "РЕПО"
(нетто)
15
доходы (расходы)
от операций с
аффинированными
драгоценными
металлами
16
доходы (расходы)
от операций с
производными финан-
совыми инструментами
17
Доходы (расходы)
от переоценки (нетто):
18
в том числе:
доходы (расходы) от
изменения стоимости
ценных бумаг,
предназначенных
для торговли (нетто)
19
доходы (расходы) от
переоценки иностранной
валюты (нетто)
20
доходы (расходы) от
переоценки аффиниро-
ванных драгоценных
металлов
21
доходы (расходы) от
переоценки производ-
ных финансовых
инструментов
22
Доходы от участия
в капитале других
юридических лиц
23
Прочие доходы от
инвестиционной
деятельности
24
Доходы от иной
деятельности
Доходы (расходы)
от реализации активов
и получения
(передачи) активов
25
Прочие доходы от
иной деятельности
26
Итого доходов
Расходы
Расходы по
осуществлению
страховых выплат
по договорам
страхования
27
Расходы по
осуществлению
страховых выплат
по договорам,
принятым на
перестрахование
28
Возмещение расходов
по рискам, переданным
на перестрахование
29
Возмещение по
регрессному
требованию (нетто)
30
Чистые расходы
по осуществлению
страховых выплат
31
Расходы по
урегулированию
страховых убытков
32
Изменение резерва не
произошедших убытков
по договорам
страхования (перест-
рахования) жизни
33
Изменение активов
перестрахования по не
произошедшим убыткам
по договорам
страхования
(перестрахования)
жизни
34
Изменение резерва
не произошедших
убытков по договорам
аннуитета
35
Изменение активов
перестрахования по
не произошедшим
убыткам по договорам
аннуитета
36
Изменение резерва
произошедших,
но незаявленных
убытков
37
Изменение активов
перестрахования
по произошедшим,
но незаявленным
убыткам
38
Изменение резерва
заявленных, но
неурегулированных
убытков
39
Изменение активов
перестрахования по
заявленным, но
неурегулированным
убыткам
40
Изменение
дополнительных
резервов
41
Изменение активов
перестрахования
по дополнительным
резервам
42
Расходы по выплате
комиссионного
вознаграждения
по страховой
деятельности
43
Расходы, связанные
с выплатой
вознаграждения
44
в том числе:
расходы в виде премии
по ценным бумагам
45
Расходы на резервы по
сомнительным долгам
46
Восстановление
резервов по
сомнительным долгам
47
Чистые расходы на
резервы по
сомнительным долгам
48
Общие и администра-
тивные расходы
49
в том числе:
расходы на оплату
труда и
командировочные
50
текущие налоги и
другие обязательные
платежи в бюджет,
(кроме корпоративного
подоходного налога)
51
расходы по текущей
аренде
52
амортизационные
отчисления и износ
53
Прочие расходы
54
Итого расходов
Прибыль (убыток)
за период
Прибыль (убыток)
от прекращенной
деятельности
Итого чистая прибыль
(убыток) до уплаты
корпоративного подо-
ходного налога
Корпоративный подо-
ходный налог,
в том числе:
корпоративный
подоходный налог от
основной деятельности
55
корпоративный
подоходный налог от
иной деятельности
56
Чистая прибыль
(убыток) после уплаты
налогов
Доля меньшинства
57
Чистая прибыль
(убыток)
В графе 2 указываются номера примечаний по статьям, отраженным в пояснительной записке к финансовой отчетности.
Строка "Доля меньшинства" заполняется при составлении консолидированной финансовой отчетности.
Первый руководитель_______________ дата__________________
Главный бухгалтер _______________ дата__________________
Исполнитель ___________________
Место для печати
Приложение 3
к постановлению Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 6 декабря 2003 года N 442
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.11.2004 N 161 (вводится в действие с 01.02.2005); от 09.10.2006 N 103 ; от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007); от 21.07.2008 N 61 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
форма 3
Неконсолидированный отчет о движении денежных средств
(Консолидированный отчет о движении денежных средств)
(косвенный метод) страховой (перестраховочной) организации
и страхового брокера
_______________________________________
по состоянию на "___" ______ 200__ год
(в тысячах тенге)
___________________________________________________________________
Наименование статьи |Примечание*|за |за
| |отчетный |предыдущий
| |год |год
--------------------------------------------------------------------
1 | 2 | 3 | 4
--------------------------------------------------------------------
Прибыль (убыток) до налогообложения
Корректировки на неденежные
операционные статьи:
амортизационные отчисления и износ 1
расходы по резервам по
сомнительным долгам 2
нереализованные доходы и расходы
от изменения стоимости финансового
актива 3
прочие корректировки на неденежные
статьи 6
Операционный доход (расход)
до изменения в операционных активах
и обязательствах
(Увеличение) уменьшение в
операционных активах
(Увеличение) уменьшение вкладов
размещенных 7
(Увеличение) уменьшение ценных бумаг,
предназначенных для торговли и
имеющихся в наличии для продажи 8
(Увеличение) уменьшение операции
"обратное РЕПО" 9
(Увеличение) уменьшение активов
перестрахования 10
(Увеличение) уменьшение страховых
премий к получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников 11
(Увеличение) уменьшение начисленных
комиссионных доходов по

14-1
Басқа да дебиторлық
берешек (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
15
Сақтандырушыларға
берілген заемдар
(ықтимал ысырапқа
арналған резервтерді
шегергенде)
16
Болашақ кезеңдердің
шығысы
17
Салық талабы
18
Мерзімі кейінге
қалдырылған салық
талабы
19
Басқа да активтер
20
Өтелгенге дейін
ұсталатын бағалы
қағаздар (ықтимал
ысырапқа арналған
резервтерді шегергенде)
21
Басқа заңды тұлғалардың
капиталына салынатын
инвестициялар
22
Негізгі құрал-жабдықтар
(амортизацияны
шегергенде)
23
Инвестициялық мүлік
24
Сатуға арналған ұзақ
мерзімді активтер
25
Материалдық емес
активтер (амортизацияны
шегергенде)
26
Міндеттемелер
Еңбек сіңірілмеген
сыйлықақы резерві
27
Өмірді сақтандыру
(қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
болмаған зияндар
резерві
28
Аннуитет шарттары
бойынша, болмаған
зияндар резерві
29
Болған, бірақ мәлімден-
беген зияндар резерві
30
Мәлімденген, бірақ
реттелмеген зияндар
резерві
31
Қосымша резервтер
32
Алынған заемдар
33
Қайта сақтандырушылар-
мен есеп айырысу
34
Сақтандыру (қайта
сақтандыру) қызметі
бойынша делдалдармен
есеп айырысу
35
Акционерлермен
дивидендтер бойынша
есеп айырысулар
36
Сақтандыру (қайта
сақтандыру) шарттары
бойынша төленуге тиіс
шоттар
37
Басқа да кредиторлық
берешек
38
Бағалау міндеттемелері
39
"РЕПО" операциясы
40
Туынды қаржы құралдары
41
Шығарылған облигациялар
41-1
Болашақ кезеңдердің
кірісі
42
Салық міндеттемесі
43
Мерзімі кейінге
қалдырылған салық
міндеттемесі
44
Басқа да міндеттемелер
45
Азшылықтың үлесі
46
Капитал
Жарғылық капитал
(құрылтайшылардың
жарналары)
47
Сыйлықақылар (қосымша
төленген капитал)
48
Алынып қойылған
капитал (құрылтайшылар-
дың жарналары)
49
Резервтік капитал
49
Алдын алу шараларының
резерві
50
Қайта бағалау
нәтижелері
51
Бөлінбеген кіріс
(өтелмеген зиян):
өткен жылдардың
бөлінбеген кірісі
(өтелмеген зияны)
52
есепті кезеңнің
бөлінбеген кірісі
(өтелмеген зияны)
53
Капитал және
міндеттемелер жиынтығы
54
2-бағанда қаржылық есептіліктің түсіндірме жазбасында немесе қосымшаларында көрсетілген баптар бойынша ескертулер нөмірі көрсетіледі.
"Азшылықтың үлесі" жолы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.
Бірінші басшы _______________________  күні __________________
Бас бухгалтер _______________________  күні __________________
Орындаушы____________________________
Телефон______________________________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 6 желтоқсандағы
N 442 қаулысына
2-қосымша
2-нысан
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қ аулысымен .
_____________________сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының/сақтандыру брокерінің 200_жылғы
пайда мен зиян туралы шоғырландырылмаған есебі
(пайда мен зиян туралы шоғырландырылған есебі)
Баптың атауы
Ескерту
Есепті
кезең үшін
Өткен жыл үшін
Кіріс
Сақтандыру қызметі-
нен түскен кіріс
Сақтандыру шарттары
бойынша қабылданған
сақтандыру сыйлықа-
қылары
1
Қайта сақтандыру
шарттары бойынша
қабылданған сақтан-
дыру сыйлықақылары
2
Қайта сақтандыруға
берілген сақтандыру
сыйлықақылары
3
Сақтандыру сыйлық-
ақыларының таза
сомасы
4
Еңбек сіңірілмеген
сыйлықақы резервінің
өзгеруі
5
Еңбек сіңірілмеген
сыйлықақы бойынша
қайта сақтандыру
активтерінің өзгеруі
6
Еңбек сіңірілген
сақтандыру
сыйлықақыларының
таза сомасы
7
Сақтандыру қызметі
бойынша комиссиялық
сыйақы түріндегі
кіріс
8
Сақтандыру қызметі-
нен түскен басқа да
кірістер
9
Инвестициялық
қызметтен түскен
кіріс
Сыйақы алуға
байланысты кіріс
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар
бойынша сыйақы
(купон/дисконт)
түріндегі кіріс
11
орналастырылған
салымдар бойынша
сыйақы түріндегі
кіріс
12
Қаржы активтерімен
жүргізілетін
операциялар бойынша
кірістер (шығыстар)
(нетто):
13
оның ішінде:
бағалы қағаздар
сатып алу/сатудан
түскен кірістер
(шығыстар) (нетто)
14
"РЕПО" операциясы
бойынша кірістер
(шығыстар) (нетто)
15
Тазартылған қымбат
металдармен
операциялардан
түскен кірістер
(шығыстар)
16
Туынды қаржы құрал-
дарымен операциялар-
дан түскен кірістер
(шығыстар)
17
Қайта бағалаудан
түскен кірістер
(шығыстар) (нетто):
18
оның ішінде:
саудаға арналған
бағалы қағаздар
құнының өзгеруінен
түскен кірістер
(шығыстар) (нетто)
19
шетел валютасын
қайта бағалаудан
түскен кірістер
(шығыстар)
20
тазартылған қымбат
металдарды қайта
бағалаудан түскен
кірістер (шығыстар)
21
туынды қаржы
құралдарын қайта
бағалаудан түскен
кірістер (шығыстар)
22
Басқа заңды тұлға-
лардың капиталына
қатысудан түскен
кіріс
23
Инвестициялық
қызметтен түскен
басқа да кіріс
24
Өзге қызметтен
түскен кіріс
Активтерді сатудан
және активтер
алудан (беруден)
түскен кірістер
(шығыстар)
25
Өзге қызметтен
түскен басқа да
кірістер
26
Кірістер жиынтығы
Шығыстар
Сақтандыру шарттары
бойынша сақтандыру
төлемдерін жүзеге
асыру бойынша
шығыстар
27
Қайта сақтандыруға
қабылданған шарттар
бойынша сақтандыру
төлемдерін жүзеге
асыру бойынша
шығыстар
28
Қайта сақтандыруға
берілген тәуекелдер
бойынша шығыстарды
өтеу
29
Регрестік талап бойынша өтем (нетто)
30
Сақтандыру
төлемдерін жүзеге
асыру бойынша таза
шығыстар
31
Сақтандыру
зияндарын реттеу
бойынша шығыстар
32
Өмірді сақтандыру
(қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
болмаған зияндар
резервінің өзгеруі
33
Өмірді сақтандыру
(қайта сақтандыру)
шарттары бойынша
болмаған зияндар
бойынша қайта
сақтандыру
активтерінің өзгеруі
34
Аннуитет шарттары
бойынша болмаған
зияндар резервінің
өзгеруі
35
Аннуитет шарттары
бойынша болмаған
зияндар бойынша
қайта сақтандыру
активтерінің өзгеруі
36
Болған, бірақ мәлім-
денбеген шығындар
резервінің өзгеруі
37
Болған, бірақ
мәлімденбеген
зияндар бойынша
қайта сақтандыру
активтерінің өзгеруі
38
Мәлімденген, бірақ
реттелмеген зияндар
резервінің өзгеруі
39
Мәлімденген, бірақ
реттелмеген зияндар
бойынша қайта сақ-
тандыру активтерінің
өзгеруі
40
Қосымша резервтердің
өзгеруі
41
Қосымша резервтер
бойынша қайта
сақтандыру
активтерінің өзгеруі
42
Сақтандыру қызметі
бойынша комиссиялық
сыйақы төлеу бойынша
шығыстар
43
Сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
44
оның ішінде:
бағалы қағаздар
бойынша сыйлықақы
түріндегі шығыстар
45
Күмәнді борыштар
бойынша резервтерге
арналған шығыстар
46
Күмәнді борыштар
бойынша резервтерді
қалпына келтіру
47
Күмәнді борыштар
бойынша резервтерге
арналған таза
шығыстар
48
Жалпы және әкімшілік
шығыстар
49
оның ішінде:
еңбекақы төлеу және
іссапар шығыстары
50
Бюджетке төленетін
ағымдағы салықтар
және басқа да
міндетті төлемдер
(корпоративтік
табыс салығынан
басқа)
51
ағымдағы жалдау
бойынша шығыстар
52
амортизациялық ақша
аударымдары және
тозу
53
Басқа да шығыстар
54
Шығыстар жиынтығы
Кезең ішіндегі
пайда (зиян)
Тоқтатылған
қызметтен түскен
пайда (зиян)
Корпоративтік табыс
салығын төлегенге
дейінгі таза
пайданың (зиянның)
жиынтығы
Корпоративтік табыс
салығы, оның ішінде:
негізгі қызметтен
түскен корпоративтік
табыс салығы
55
өзге қызметтен
түскен корпоративтік
табыс салығы
56
Салықтарды төлеген-
нен кейінгі таза
пайда (шығын)
Азшылықтың үлесі
57
Таза пайда (зиян)
2-бағанда қаржылық есептің түсіндірме жазбасында немесе қосымшаларында көрсетілген баптар бойынша ескертулер нөмірі көрсетіледі.
"Азшылықтың үлесі" жолы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.
Бірінші басшы __________________________ күні______________
Бас бухгалтер __________________________ күні______________
Орындаушы_______________________________
Телефон_________________________________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 6 желтоқсандағы
N 442 қаулысына
3-қосымша
3-нысан
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.11.22. N 161 , 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі), 2008.07.21 N 61 Қаулыларымен .
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және
сақтандыру брокерінің ақша қаражатының қозғалысы
туралы шоғырландырылмаған есебі
(ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есебі)
200_ жылғы "____" __________ жағдайы бойынша
(мың теңгемен)
__________________________________________________________________
Баптың атауы             |Ескерту*|есепті|өткен
|        |  жыл | жыл
__________________________________________________________________
1                      2        3      4
__________________________________________________________________
Салық салынғанға дейінгі пайда (шығын)
Ақшамен жасалмайтын операциялар
баптарына енгізілген түзетулер:
Амортизациялық аударымдар және тозу           1
Күмәнді борыштардың резерві бойынша шығыс     2
Қаржы активі құнының өзгеруінен болған
жұмсалмаған кіріс және шығыс                  3
алынып тасталды                                4
алынып тасталды                                5
Ақшаға байланысты емес баптарға
енгізілген басқа да түзетулер                 6
Операция активтеріндегі және
міндеттемелердегі өзгерістерге
дейінгі операциялық кіріс (шығыс)
Операция активтерінің (артуы) кемуі
Орналастырылған салымдардың (артуы) кемуі     7
Саудаға арналған және сату үшін қолда
бар бағалы қағаздардың (артуы) кемуі          8
"Кері РЕПО" операциясының (артуы) кемуі       9
Қайта сақтандыру активтерінің (артуы) кемуі    10
Сақтандырушылардан (қайта
сақтандырушылардан) және делдалдардан
алынатын сыйлықақылардың (артуы) кемуі        11
Қайта сақтандыру бойынша есептелген

перестрахованию 11-1
(Увеличение) уменьшение прочей
дебиторской задолженности 12
(Увеличение) уменьшение займов,
предоставленных страхователям 13
(Увеличение) уменьшение расходов
будущих периодов 14
(Увеличение) уменьшение
прочих активов 15
Увеличение (уменьшение)
в операционных обязательствах
Увеличение (уменьшение) суммы резерва
незаработанной премии 16
Увеличение (уменьшение) суммы
резерва не произошедших убытков по
договорам страхования
(перестрахования) жизни 17
Увеличение (уменьшение) суммы
резерва не произошедших убытков
по договорам аннуитета 18
Увеличение (уменьшение) суммы резерва
произошедших, но незаявленных
убытков 19
Увеличение (уменьшение) суммы
резерва заявленных, но
неурегулированных убытков 20
Увеличение (уменьшение) суммы
дополнительных резервов 21
Увеличение (уменьшение) расчетов
с перестраховщиками 22
Увеличение (уменьшение) расчетов
с посредниками по страховой
(перестраховочной) деятельности 23
Увеличение (уменьшение) счетов
к уплате по договорам страхования
(перестрахования) 24
Увеличение (уменьшение) прочей
кредиторской задолженности 25
Увеличение (уменьшение) операции
"РЕПО" 26
Увеличение (уменьшение) доходов
будущих периодов 27
Увеличение (уменьшение) прочих
обязательств 28
Увеличение или уменьшение денег
от операционной деятельности
Уплаченный корпоративный подоходный
налог 29
Итого увеличение (уменьшение)
денег от операционной деятельности
после налогообложения
Денежные поступления и платежи,
связанные с инвестиционной
деятельностью
Покупка (продажа) ценных бумаг,
удерживаемых до погашения 30
Покупка основных средств и
нематериальных активов 31
Продажа основных средств и
нематериальных активов 32
Инвестиции в капитал других
юридических лиц 33
Прочие поступления и платежи 34
Итого увеличение или уменьшение
денег от инвестиционной деятельности
Денежные поступления и платежи,
связанные с финансовой деятельностью
Выпуск акций 35
Изъятие акций 36
Увеличение (уменьшение) взносов
учредителей 36-1
Займы полученные 37
Выплата дивидендов 38
Увеличение (уменьшение)
доли меньшинства 39**
Прочие поступления и платежи 40
Итого увеличение или уменьшение
денег от финансовой деятельности
Итого чистое увеличение или
уменьшение денег за отчетный период
Остаток денег и денежных эквивалентов
на начало отчетного периода 41
Остаток денег и денежных эквивалентов
на конец отчетного периода 42
--------------------------------------------------------------------
* В графе 2 указываются номера примечаний по статьям, отраженным в пояснительной записке к финансовой отчетности
** Данная строка заполняется при составлении консолидированной финансовой отчетности
Первый руководитель________ дата __________
Главный бухгалтер _________ дата __________
Исполнитель _______________
Место для печати
Приложение 4
к постановлению Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 6 декабря 2003 года N 442
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007).
форма 4
Неконсолидированный отчет об изменениях в капитале
(Консолидированный отчет об изменениях в капитале)
страховой (перестраховочной) организации/
страхового брокера ____________________
по состоянию на "__" _________ 200_года
(в тысячах тенге)
Капитал родительской организации
Доля
мень-
шин-
ства
Итого
капи-
тал
Устав-
ный
капи-
тал
Резер-
вный
капи-
тал
Про-
чие
резер-
вы
Нерас-
преде-
ленная
прибыль
(убыток)
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Сальдо на
начало преды-
дущего периода
Изменения в
учетной политике
и корректировка
ошибок
Пересчитанное
сальдо на начало
предыдущего
периода
Переоценка
основных средств
Изменение стои-
мости ценных
бумаг, имеющихся
в наличии
для продажи
Хеджирование
денежных потоков
Прибыль (убыток)
от прочих
операций
Прибыль (убыток), признанная/ый
непосредственно
в самом капитале
Прибыль (убыток)
за период
Всего прибыль
(убыток) за период
Дивиденды
Эмиссия акций
(взносы)
Выкупленные акции
(взносы)
Внутренние
переводы
в том числе:
изменение накоп-
ленной переоценки
основных средств
формирование ре-
зервного капитала
Прочие операции
Сальдо на начало
отчетного периода
Изменения в
учетной политике
и корректировка
ошибок
Пересчитанное
сальдо на начало
отчетного периода
Переоценка
основных средств
Изменение
стоимости ценных
бумаг, имеющихся
в наличии для
продажи
Хеджирование
денежных потоков
Прибыль (убыток)
от прочих операций
Прибыль (убыток),
признанная/ый
непосредственно
в самом капитале
Прибыль (убыток)
за период
Всего прибыль
(убыток) за период
Дивиденды
Эмиссия акций
(взносы)
Выкупленные акции
(взносы)
Внутренние
переводы
в том числе:
Изменение накоп-
ленной переоценки
основных средств
формирование ре-
зервного капитала
Прочие операции
Сальдо на конец
отчетного периода
Графы "Капитал родительской организации" и "Доля меньшинства" заполняются при составлении консолидированной финансовой отчетности.

комиссиялық кірістердің (артуы) кемуі         11-1
Басқа да дебиторлық берешектің
(артуы) кемуі                                 12
Сақтандырушыларға берілген
заемдардың (артуы) кемуі                      13
Болашақ кезеңдер шығыстарының (артуы) кемуі   14
Басқа да активтердің (артуы) кемуі            15
Операциялық міндеттемелердің артуы (кемуі)
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің
сомасының артуы (кемуі)                       16
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттары бойынша болмаған шығындар
резервінің сомасының артуы (кемуі)            17
Аннуитет шарттары бойынша болмаған
шығындар резервінің сомасының артуы (кемуі)   18
Болған, бірақ мәлімденбеген шығындар
резервінің сомасының артуы (кемуі)            19
Мәлімденген, бірақ реттелмеген шығындар
резервінің сомасының артуы (кемуі)            20
Қосымша резервтердің сомасының артуы (кемуі)  21
Қайта сақтандырушылармен есеп
айырысудың артуы (кемуі)                      22
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
қызметі бойынша делдалдарымен есеп
айырысудың артуы (кемуі)                      23
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттары бойынша төленетін
шоттардың артуы (кемуі)                       24
Басқа да кредиторлық
берешектің артуы (кемуі)                      25
"Кері РЕПО" операциясының (артуы) кемуі       26
Болашақ кезеңдер шығыстарының (артуы) кемуі   27
Басқа да міндеттемелердің (артуы) кемуі       28
Операциялық қызмет нәтижесінде
ақшаның артуы және кемуі
Төленген корпоративтік табыс салығы           29
Салық салынғаннан кейінгі операциялық
қызметтен түскен ақшаның жиынтық
артуы және кемуі
Инвестициялық қызметке байланысты
ақшалай түсімдер және төлемдер
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы
қағаздар сатып алу (сату)                      30
Негізгі құрал-жабдықтар және
материал емес активтер сатып алу               31
Негізгі құрал-жабдықтар және
материал емес активтер сату                    32
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
салынған инвестициялар                         33
Басқа да түсімдер мен төлемдер                 34
Инвестициялық қызметтен түскен
ақшаның жиынтық артуы және кемуі
Қаржылық қызметке байланысты
ақшалай түсімдер мен төлемдер
Акциялар шығару                                35
Акциялардың алынып қойылуы                     36
Алынған заемдар                                37
Дивидендтер төлеу                              38
Азшылық үлесінің өсуі (азаюы)                  39**
Басқа да түсімдер мен төлемдер                 40
Қаржылық қызметтен түскен
ақшаның жиынтық артуы және кемуі
Ақшаның есепті кезеңдегі таза
жиынтық өсуі және азаюы
Есепті кезең басындағы ақша және ақша
баламаларының қалдығы                          41
Есепті кезең аяғындағы ақша және ақша
баламаларының қалдығы                          42
__________________________________________________________________
* 2-бағанда қаржылық есептің түсіндірме жазбасында немесе қосымшаларында көрсетілген баптар бойынша ескертулердің нөмірлері көрсетіледі
** Осы жол шоғырландырылған қаржылық есеп жасау кезінде толтырылады
Бірінші басшы _____________________ күні ______________
Бас бухгалтер _____________________ күні ______________
Орындаушы __________________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 6 желтоқсандағы
N 442 қаулысына 4-қосымша
4-нысан
Ескерту: 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қ аулысымен .
________________________сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының/сақтандыру брокерінің
200_жылғы "__"____________________жағдай бойынша
капиталындағы өзгерістер туралы шоғырландырылмаған есебі
(капиталындағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есебі)
(мың теңгемен)
Бас ұйымның капиталы
Азшы-
лықтың үлесі
Капи-
талдың
жиын-
тығы
Жар-
ғылық капи-
тал
Резерв
-тік
капи-
тал
Басқа да резе-
рвтер
Бөлін-
беген
пайда (зиян)
Бар-
лығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Өткен кезеңнің
басындағы
сальдо
Есеп саясатын-
дағы өзгеріс-
тер және қате-
лерді түзету
Өткен кезеңнің
басында қайта
есептелген
сальдо
Негізгі
құрал-жабдық-
тарды қайта
бағалау
Сатуға арнал-
ған қолда бар
бағалы қағаз-
дар құнының
өзгеруі
Ақша ағынын
хеджирлеу
Басқа опера-
циялардан
түскен пайда
(зиян)
Капиталдың
тікелей өзінде
танылған пайда
(зиян)
Кезең ішіндегі
пайда (зиян)
Кезең ішіндегі
барлық пайда
(зиян)
Дивидендтер
Акцияларды
эмиссиялау
(жарналар)
Сатып алынған
акциялар
(жарналар)
Ішкі
аударымдар
оның ішінде:
негізгі
құрал-жабдық-
тардың жинақ-
талған қайта
бағалауының
өзгеруі
резервтік
капиталды
қалыптастыру
Басқа да
операциялар
Есепті
кезеңнің
басындағы
сальдо
Есеп саясатын-
дағы өзгеріс-
тер және қате-
лерді түзету
Есепті кезең-
нің басындағы
қайта саналған
сальдо
Негізгі құрал-
жабдықтарды
қайта бағалау
Сатуға арнал-
ған қолда бар
бағалы қағаз-
дар құнының
өзгеруі
Ақша ағынын
хеджирлеу
Басқа опера-
циялардан
түскен пайда
(зиян)
Капиталдың
тікелей өзінде
танылған пайда
(зиян)
Кезең ішіндегі
пайда (зиян)
Кезең ішіндегі
барлық пайда
(зиян)
Дивидендтер
Акцияларды
эмиссиялау
(жарналар)
Сатып алынған
акциялар
(жарналар)
Ішкі
аударымдар
оның ішінде:
негізгі
құрал-жабдық-
тардың жинақ-
талған қайта
бағалауының
өзгеруі
резервтік
капиталды
қалыптастыру
Басқа да
операциялар
Есепті
кезеңнің
аяғындағы
сальдо
"Бас ұйымның капиталы" және "Азшылықтың үлесі" бағандары шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде толтырылады.

При составлении неконсолидированной финансовой отчетности или отсутствии дочерних организаций страховые (перестраховочные) организации и страховые брокеры заполняют графы 2-6.
Первый руководитель_______________ дата__________________
Главный бухгалтер _______________ дата__________________
Исполнитель ___________________
Телефон _______________________
Место для печати
Приложение 5
к постановлению Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 6 декабря 2003 года N 442
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.11.2004 N 161 (вводится в действие с 01.02.2005); от 20.07.2007 N 86 (вводится в действие с 01.10.2007).
Порядок заполнения пояснительной записки
к неконсолидированной (консолидированной)
финансовой отчетности
1. Пояснительная записка к неконсолидированной (консолидированной) финансовой отчетности должна включать в себя следующее:
1) изменения, произошедшие за отчетный период по активам и обязательствам;
2) изменения, произошедшие за отчетный период, по результатам финансово-хозяйственной деятельности;
3) изменения, произошедшие за отчетный период, по денежным средствам;
4) изменения, произошедшие за отчетный период, по капиталу.
2. В пояснительной записке к консолидированной финансовой отчетности должна быть раскрыта следующая информация, не ограничиваясь ею:
1) список ассоциированных и дочерних организаций, раскрытие информации об аффилиированности - характер и масштабы отношений;
2) характер взаимоотношений между родительской страховой (перестраховочной) организацией/страховым брокером и ее дочерними организациями;
3) список других аффилиированных лиц с указанием названия, страны регистрации или местонахождения, доли участия в них, доли голосующих акций;
4) влияние от приобретения или реализации дочерней организации на финансовые показатели отчетного и предыдущего периодов;
5) метод, используемый для учета инвестиций в дочерние организации в отдельной финансовой отчетности родительской страховой (перестраховочной) организации/страхового брокера;
6) методы, использованные для учета инвестиций в ассоциированные организации;
7) причины, по которым отчетность дочерней организации не включается в консолидированную финансовую отчетность;
8) поправки к статьям консолидированной финансовой отчетности, которые невозможно было произвести из-за различий в применяемых к данным статьям требований учетных политик субъектов отчетности;
9) статьи отдельных финансовых отчетов, подлежащие объединению, корректировке и переносу, а также результаты консолидации;

Шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті жасау кезінде немесе еншілес ұйымдары болмағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері 2-6-бағандарды толтырады.
Бірінші басшы __________________________ күні______________
Бас бухгалтер __________________________ күні______________
Орындаушы_______________________________
Телефон_________________________________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 6 желтоқсандағы
N 442 қаулысына
5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.11.22. N 161 , 2007.07.20. N 86 (2007 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қ аулыларымен .
Шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) қаржылық
есепке түсіндірме жазбаны толтыру тәртібі
1. Шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) қаржылық есепке түсіндірме жазбаға мыналар кіруі тиіс:
1) есепті кезеңде активтер мен міндеттемелер бойынша болған өзгерістер;
2) есепті кезеңде қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері бойынша болған өзгерістер;
3) есепті кезеңде ақша қаражаты бойынша болған өзгерістер;
4) есепті кезеңде капитал бойынша болған өзгерістер.
2. Шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) қаржылық есепке түсіндірме жазбада мынадай ақпарат, онымен шектелмей ашылуы тиіс:
1) қауымдасқан және еншілес ұйымдардың тізімі, аффилиирлену туралы ақпарат - қарым-қатынас сипаты мен ауқымы;
2) бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы/сақтандыру брокері мен еншілес ұйымдары арасындағы өзара қарым-қатынас сипаты;
3) атауы, тіркелген елі немесе орналасқан жері, оларға қатысу үлесі, дауыс беретін акциялар үлесі көрсетілген басқа аффилиирленген тұлғалардың тізімі;
4) еншілес ұйымдарды сатып алудың немесе сатудың есепті және өткен кезеңдегі қаржылық көрсеткіштерге ықпалы;
5) бас сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы/сақтандыру брокері жеке қаржылық есебінде еншілес ұйымдарға инвестицияларды есепке алу үшін пайдаланылатын әдіс;
6) қауымдасқан ұйымдарға инвестицияларды есепке алу үшін пайдаланылатын әдістер;
7) еншілес ұйымның есебін шоғырландырылған қаржылық есепке енгізбеу себептері;
8) шоғырландырылған қаржылық есеп баптарына есеп беру субъектілерінің есепке алу саясатының осы баптарында қолданылатын талаптарының әр түрлі болуы себепті жасау мүмкін болмаған түзетулер;
9) жекелеген қаржылық есептердің біріктіруге, түзетуге және ауыстыруға жататын баптары, сондай-ақ шоғырландыру нәтижелері;

10) информацию о доле меньшинства с указанием наименования участников, составляющих долю меньшинства, доли их участия в дочерних организациях;
11) информацию об участии субъектов отчетности в совместной деятельности.

10) азшылық үлесін құрайтын қатысушылардың атауын, олардың еншілес ұйымдарға қатысу үлесін көрсете отырып, азшылық үлесі туралы ақпарат;
11) есеп беру субъектілерінің бірлескен қызметке қатысуы туралы ақпарат.