Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 23 апреля 2003 года N 29/278. Зарегистрировано Управлением юстиции Карагандинской области 03 июня 2003 года за N 1206. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 01 декабря 2010 года N 37/287
Сноска. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 01.12.2010 N 37/287.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законов Республики Казахстан "Об охране окружающей среды", "О государственных закупках", статьями 300, 543 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания и защиты зеленых насаждений (приложения 1, 2).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата (Ахрименя Г.Е.).
Председатель сессии                        Е. Мухамедияр
Секретарь городского маслихата             Б. Жаубасов
Приложение N 1
Утверждено решением сессии
городского маслихата
от 23 апреля 2003 года N 29/278
"Об утверждении Правил содержания
и защиты зеленых насаждений"
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений в городе Балхаше
1. Общие положения
1. Настоящие Правила являются обязательными для всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, проживающих, либо осуществляющих свою деятельность на территории города, после утверждения их городским маслихатом.
2. Выполнение работ производится уполномоченным органом (КГП "Зеленстрой", либо физическими и юридическими лицами) выигравшим тендер в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" (снос зеленых насаждений, обрезка, подрезка, посадка новых деревьев и кустарников по мере их старения).
3. Осуществление надзора за сохранностью объектов и элементов благоустройства, инженерной инфраструктуры, зеленым фондом, охраной окружающей среды, обеспечением санитарного состояния производится отделом внутренних дел и Балхашским городским отделом охраны окружающей среды.
2. Содержание и защита зеленых насаждений
4. В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране окружающей среды" каждый гражданин обязан обеспечивать сохранность зеленого фонда. Зеленые насаждения, расположенные на землях общего пользования, составляют неприкосновенный государственный фонд и строго охраняются законом.
5. Организация работ по уходу за зелеными насаждениями и их своевременная защита от вредителей, болезней, сорняков включает в себя следующие основные мероприятия:

Жасыл көшеттерді қорғау және күту қағидасын бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2003 жылғы 23 сәуірдегі N 29/278 шешімі. Қарағанды облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 03 маусымда N 1206 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010 жылғы 1 желтоқсандағы N 37/287 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010.12.01 N 37/287 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексінің 300, 543 баптарына, "Мемлекеттік сатып алу туралы", "Қоршаған ортаны қорғау туралы" заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңының 6 бабына сәйкес қалалық мәслихат шешім етті:
1. Жасыл көшеттерді қорғау және күту қағидасы бекітілсін (N 1, 2 қосымшалар).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясына (Ахрименя Г.Е.) жүктелсін.
Сессия төрағасы                            Е. Мұхамедияр
Қалалық мәслихат хатшысы                   Б. Жаубасов
"Жасыл көшеттерді қорғау
және ұстау қағидаларын
бекіту туралы"
2003 жылдың 23 сәуірдегі
қалалық мәслихат сессиясының
29/278 нөмерлі шешімімен
бекітілген N 1 қосымша
Балқаш қаласында жасыл көшеттерді қорғау және ұстау
қағидасы
1. Жалпы қағидалар
1. Осы қағидалар қалалық мәслихат бекіткеннен кейін қала аумағында меншік нысанына қарамастан өзінің қызметін жүргізетін заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
2. Жұмысты орындауды Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңына сәйкес (жасыл көшеттерді бұзу, кесу, қартаюына қарай жаңа тал-шілік және ағаштар отырғызу) тапсырма беруде ұтып алған уәкілетті орган (заңды немесе жеке тұлға, қазыналық мемлекеттік кәсіпорын "Зеленстрой") жүргізеді.
3. Санитарлық жағдайды қамтамасыз етумен, қоршаған ортаны қорғау, жасыл көшеттер ресурстарымен, инженерлік инфрақұрылымдардың, көркейту элементтерінің және ғимараттардың сақталуына бақылау жасауды Балқаш қалалық қоршаған ортаны қорғау бөлімі және ішкі істер бөлімі жүзеге асырады.
2. Жасыл көшеттерді қорғау және ұстау
4. Қазақстан Республикасының "Қоршаған ортаны қорғау туралы" заңына сәйкес әрбір азамат жасыл көшеттер қорының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Жалпы пайдаланатын жерлерге орналасқан жасыл көшеттер қол сұғылмайтын мемлекеттік қорды құрайды және заңмен қатаң қорғалады.
5. Жасыл көшеттерді бағу және оларды уақытында зиянкестерден, аурулардан, арам шөптен қорғау жұмыстарын ұйымдастыру мынадай негізгі шаралардан тұрады:

1) своевременный полив насаждений;
2) посадка деревьев, кустарников и цветочных клумб;
3) своевременная и качественная обработка почвы и внесение удобрений;
4) тщательная и своевременная обработка междурядий и приствольных кругов;
5) биологическая и химическая обработка средствами защиты на основе учета и прогнозирования численности вредителей, развития болезней с учетом порогов вредоносности.
6. Юридические и физические лица, ведущие строительство и ремонт, в случае вынужденного уничтожения зеленых насаждений, газонов, попадающих под застройку должны предусмотреть в смете оплату их восстановительной стоимости.
7. Площадь озеленения территорий рекомендуется принимать 5-6 м2 на человека.
8. Зеленые насаждения следует располагать на расстояниях от зданий и сооружений в соответствии установленными нормативами.
9. Текущее содержание, сохранность и воспроизводство зеленых насаждений возлагается на владельцев, землепользователей, юридических и физических лиц, за которыми закреплены территории:
1) в жилых микрорайонах, на улицах перед жилыми домами - КСК, владельцы жилого фонда;
2) на объектах общего пользования (парки, скверы и т.д.) и вдоль улиц - юридические и физические лица, выигравшие тендер в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
3) на территории промышленных предприятий, заводов и других объектов различных форм собственности, а так же на закрепленной территории и в санитарно-защитных зонах - руководители предприятий или владельцы этих объектов;
4) на территориях, отведенных под строительство, со дня начала работы - заказчик или по его доверенности генеральный подрядчик - строительная организация.
10. Запрещается учреждениям, предприятиям, организациям и гражданам:
1) вырубать деревья и кустарники, производить разрытие газонов, цветников и других участков зеленых насаждений без разрешения предприятия, выигравшего тендер;
2) сбрасывать пластмассовые бутылки, пакеты, другую тару и мусор на газоны и зеленые насаждения;
3) сбрасывать снег с крыш, скол льда от тротуаров и дорог на участки, имеющие зеленые насаждения, без принятия мер, обеспечивающих сохранность зеленых насаждений;
4) добывать из деревьев смолу, сок, делать надрезы, надписи и причинять им другие механические повреждения;
5) прикреплять к деревьям рекламные щиты, номерные знаки, всякого рода указатели, объявления, провода и забивать в деревья крючки, гвозди для подвешивания качелей, прикрепления турников, скамеек, веревок для сушки белья и других целей;
6) нарушать бордюры, цветники, газоны и ограждение вокруг деревьев.

1) көшеттерді уақытында суару;
2) гүлдер клумбасын, тал-шіліктер, ағаштар отырғызу;
3) уақытында тыңайтқыш салу және топырақты салалы өңдеу;
4) дің дөңгелектерін және қатар аралықты уақытында және тыңғылықты өңдеу;
5) зиян келтіретін залалдардың әсерінен аурудың өршуін, зиянкестердің санын жобалау және есептеу негізінде қорғау құралдарымен химиялық және биологиялық өңдеу.
6. Жөндеу және құрылыс жұмыстарын жүргізуші заңды және жеке тұлғалар құрылыс салатын жерлерде жасыл көшеттерді еріксіз жойған жағдайларда оларды қайтадан қалпына келтіру шығындар құнын сметаларда көрсетілуі керек.
7. Әр адамға көгалдандыратын жер ауданы 5-6 шаршы метр ұсынылады.
8. Жасыл көшеттерді ғимараттар мен құрылыстардан ара қашықтығын бекітілген нормативтерге сәйкес орналастыру керек.
9. Бекітіліп берілген жер аумағындағы жасыл көшеттерді көбейту және сақтау, ұстау жер пайдаланушылар мен иелеріне, заңды және жеке тұлғаларға жүктеледі:
1) шағын аудандарда, тұрған үйлер алдындағы көшелерде ЖМПИ, тұрғын үй қорының иелеріне;
2) жалпы пайдаланатын ғимараттарда (сквер, парктерде т.б.) және көше бойында осы қағиданың 2 тармағына сәйкес тендердің жеңімпаздары заңды және жеке тұлғаларға;
3) санитарлық қорғау зоналарында, бекітіліп берілген аумақтарда, сондай-ақ әртүрлі меншік түріндегі ғимараттарда, зауыт және кәсіпорын аумақтарында - осы ғимараттар иелері немесе кәсіпорын басшысына;
4) жұмыс басталған күннен бастап, құрылыс салуға бөлінген аумақтарда - бас мердігер құрылыс ұйымы немесе тапсырыс беруші.
10. Азаматтарға және ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге тыйым салынады:
1) тапсырыс беруде ұтып алған кәсіпорындардың рұқсатынсыз жасыл көшеттердің участкелерін, гүлзарларды, көк шөп егілген алаңдарды, қазуға, тал-шіліктерді және ағаштарды кесуге;
2) жасыл көшеттерге және гүлзарларға қонысты және ыдыстарды, қол дорбаларды, пластмасса бөтелкелерді тастауға;
3) жасыл көшеттерді қорғауды қамтамасыз ететін шараларды қолданбай, жасыл көшеттері бар учаскеге баратын жолдарына және жаяу адамдар жүретін жол бөліктеріне мұз сынықтарын, төбедегі қарды түсіруге;
4) ағаштарға механикалық бүлдіру жасауға, жазу жазуға, тілік жасауға, сок, смола алуға;
5) басқа мақсаттар үшін және кір кептіретін жіптер ілуге, орындық жасауға, турниктерді бекітуге, алтыбақан ілу үшін шеге қағуға, ілгек қағуға, сым байлауға, хабарландырулар, әртүрлі көрсеткіштер, нөмірлік белгілер, рекламаға арналған тақталарды ағашқа бекітуге;
6) ағаштар және гүлзарлар төңірегіндегі қоршауды, гүлзарларды, көмкермелерді бұзуға.

3. Победитель тендера, права и обязанности, порядок взаимодействия
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" проводится тендер способом открытого конкурса. Предъявляются требования:
1) наличие соответствующей лицензии;
2) наличие материально-технической базы;
3) отсутствие задолженности обязательных платежей в бюджет;
4) платежеспособность хозяйствующего субъекта.
Победителем тендера является хозяйствующий субъект предложивший наименьшую цену стоимости работ.
12. При производстве работ юридические или физические лица, обязаны:
1) ограждать зеленые насаждения от повреждений;
2) оставлять при асфальтировании дорог, тротуаров, проездов, площадей и т.д., приствольную лунку не менее 1 метра в диаметре, при необходимости с последующим высевом газонных трав или установкой металлической решетки;
3) при реконструкции и строительстве дорог, тротуаров и т. д., в зоне размещения зеленых насаждений не допускать изменения вертикальных отметок более 5 сантиметров. При повышении или понижении уровня поверхности, в проектах необходимо предусматривать сохранение условий для нормального роста зеленых насаждений;
4) при прокладке подъездных дорог к строящимся объектам необходимо учитывать расположение насаждений и не нарушать существующих ограждений зеленых насаждений;
5) выполнять работы по озеленению улиц города качественно и в срок.
13. Контроль за производством работ, содержанием и уходу за зелеными насаждениями, проведением плановых (весной и осенью) и внеочередных (после сильных снегопадов, ливней, ветров) осмотров, осуществляется отделом по делам строительства и архитектуры города (ОпдСиА). В процессе осмотра обследуются все элементы насаждений и благоустройства.
14. "Заказчик" (местный исполнительный орган), уполномоченный орган за производство работ (КГП "Зеленстрой" либо юридическое или физическое лицо) признанный победителем тендера, принимает на себя выполнение работ по государственным закупкам. Приемку и оценку выполненных работ осуществляет местный исполнительный орган (ОпдСиА)) по акту выполненных работ.

3. Өзара іс-қимыл реттері, міндеттер және құқық, тапсырыс беру жеңімпазы
11. Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" заңына сәйкес тапсырыс беру ашық конкурс бойынша жүргізіледі. Қойылатын талаптар:
1) сәйкес лицензия болуы;
2) материалдық-техникалық базаның болуы;
3) бюджетке міндетті төлемдердің жоқтығы;
4) шаруашылық субъектісінің күтудегі төлем қабілеттілігі.
Ең арзан баға ұсынған шаруашылық субъектісі тапсырыс берудің жеңімпазы болып табылады.
12. Жұмыс жүргізуші жеке және заңды тұлғалар міндетті:
1) жасыл көшеттерді бүлдіруден қоршау;
2) алаңдарды, өтетін жолдарға, жаяу адамдар жүретін жол бөлігіне, жолдарға асфальт төсегенде дің айналасында диаметрі 1 м шұңқыр қалдыру керек, керек болған жағдайларда газондық шөп егу немесе металл решетка орнату;
3) жаяу адамдар жүретін жолды, жолдарды салғанда және қайта құрғанда жасыл көшеттер орналастырған зонаның тіктік белгісін 5 сантиметрден артық өзгертуге болмайды;
4) жасыл көшеттердің қоршауын бұзбау керек және салынып жатқан ғимараттарға кіру жолдарын төсегенде жасыл көшеттердің орналасқан алаңы ескерілу керек;
5) көшелерді көгалдандыру жұмысын уақытында және сапалы орындауға міндетті.
13. Жасыл көшеттерді күту және ұстау жұмыстарының жүргізілуіне бақылау жасау, жоспарлы бақылауды жүргізу (күзде және көктемде), кезектен тыс (қатты желде, тасқында, қалың қар жауғанда) бақылауды қалалық құрылыс және сәулеттендіру бөлімі жүргізеді (ҚҚ ж СБ).
Бақылау процессінде жас көшеттердің барлық элементтері және жұмыстары зерттеледі.
14. Орындалған жұмыстарды бағалау және қабылдауды орындалған жұмыстар актісімен жергілікті атқарушы орган жүргізеді (ҚҚ ж СБ).
Мемлекеттік сатып алу бойынша орындалатын жұмыстарды конкурс жеңімпазы деп танылған, тапсырыс беруші (жергілікті атқарушы орган), жұмысты жүргізуге уәкілетті орган (ҚММ "Зеленстрой" заңды немесе жеке тұлға) жүргізеді.

15. Уполномоченный орган за производство работ уточняет объем производимых работ. Требует своевременную оплату за выполненную работу.
16. Юридическое или физическое лицо, признанное победителем тендера по проведению работ по посадке и уходу за зелеными насаждениями за нарушения настоящих Правил несет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Ответственность за нарушение настоящих правил
17. За нарушение настоящих Правил применяются санкции, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (гл. 20 ст. 300, гл. 32 ст. 543).
Приложение N 2
Утверждено решением сессии
городского маслихата

15. Жұмысты жүргізуші уәкілетті орган орындалатын жұмыс көлемін анықтайды. Орындалған жұмыстардың уақытында төленуін талап етеді.
16. Жасыл көшеттерді күту және отырғызу жұмыстарын жүргізу тендер жеңімпазы заңды немесе жеке тұлға осы қағидаларды бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген реттерде жауапкершілік тартады.
4. Осы қағиданы бұзғандық үшін жауапкершілік
17. Осы қағиданы бұзғандық үшін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің (20 тарауының 300 бабы, 32 тарауының 543 бабы) бойынша санкциялар қолданылады.
"Жасыл көшеттерді күтіп ұстау
және корғау қағидасын бекіту
туралы" N 2 қосымша