Об утверждении Порядка установки, снятия и поверки индивидуальных и коммерческих приборов учета коммунальных услуг в городе Алматы
Решение XXVII сессии Алматинского городского маслихата II созыва от 16 сентября 2003 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 17 октября 2003 года за N 559. Утратило силу решением Маслихата города Алматы 2 апреля 2007 года N 337
Сноска. Утратило силу решением Маслихата города Алматы 2 апреля 2007 года N 337.
В соответствии с подпунктом 14 пункта 1 статьи 6  Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Алматинский городской Маслихат II-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить Порядок установки и поверки индивидуальных и коммерческих приборов учета коммунальных услуг в городе Алматы, прилагается.
2. Рекомендовать акиму города Алматы:
- при формировании бюджета города Алматы на 2004 год предусмотреть средства для оплаты поверки приборов учета коммунальных услуг, установленных за счет бюджетных средств социально незащищенным жителям города;
- предусмотреть за счет бюджета города формирование обменного фонда приборов учета коммунальных услуг для поверки счетчиков населению;
- принять меры административного воздействия к организациям, обострившим социальную обстановку в городе Алматы при проведении поверки приборов учета;
- приостановить оплату ранее выставленных счетов за воду. Поставщикам коммунальных услуг принять меры по перерасчету оплаченных квитанций.
3. Рекомендовать Департаменту Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по городу Алматы ввести государственное регулирование цен на услуги по поверке приборов учета субъектам рынка, занимающим доминирующее положение на товарном рынке.
4. Ввести данный Порядок установки и поверки приборов учета коммунальных услуг в городе Алматы с момента опубликования в средствах массовой информации.
5. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экологии вопросам ЧС (Булекбаев В.Е.), заместителя акима города Алматы Джанбурчина К.-К. Е.
Председатель
внеочередной XXVII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                         А. Биртанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                         Т. Мукашев
Приложение
к решению внеочередной
XХVII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 16 сентября 2003 года
Порядок
установки, снятия и поверки индивидуальных и коммерческих
приборов  учета коммунальных услуг в городе Алматы

Алматы қаласында коммуналдық қызметтерді есептейтін жеке және коммерциялық приборларды тексеру, орнату және орнынан алу тәртібін бекіту туралы
ІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХVII сессиясының 2003 жылғы 16 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 17 қазанда N 559 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2007 жылғы 2 сәуірдегі N 337 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2007 жылғы 2 сәуірдегі N 337 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы  заңының  6 бабының 1 тармағының 14 тармақшасына сәйкес ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты  ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ :
1. Алматы қаласында коммуналдық қызметтерді есептейтін жеке және коммерциялық приборларды тексеру, орнату және орнынан алу тәртібі бекітілсін, қоса беріліп отыр.
2. Алматы қаласының әкіміне:
- 2004 жылғы Алматы қаласының бюджетін қалыптастыру кезінде қаланың әлеуметтік тұрғыдан қорғалмаған тұрғындарға бюджет қаражат есебінен орнатылған коммуналдық қызметтерді есептейтін приборларды тексеруді төлеу үшін төлем қарастыру;
- қала бюджеті есебінен халықтың есептегіштерін тексеру үшін коммуналдық қызметтерді есептейтін приборларды айырбастау қорын құру;
- есептейтін приборларға тексеруді жүргізу кезінде Алматы қаласының әлеуметтік ахуалын шиеленістірген ұйымдарға әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану ұсынылсын;
- су үшін бұрын берілген есепшотты төлеу тоқтатылсын. Коммуналдық қызметтерді көрсетушілер төленген түбіртектерді қайта есептеу бойынша шаралар қабылдасын.
3. Алматы қаласы бойынша табиғи монополияны реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі Қазақстан Республикасы Агенттігінің Департаментіне тауар нарығында басым жағдайды иеленетін нарық субъектілерінің есептеу приборларын тексеру жөніндегі қызметтер үшін мемлекеттік бағаны реттеуді енгізу ұсынылсын.
4. Алматы қаласында коммуналдық қызметтерді есептейтін приборларды тексеру, орнату және орнынан алу тәртібі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған сәттен бастап күшіне енгізілсін.
5. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алматы қалалық Мәслихатының экология және ТЖ мәселесі жөніндегі тұрақты комиссияға (Бөлекбаев В.Е.) және Алматы қаласының орынбасары Қ.-Қ.Е. Жаңбыршинге жүктелсін.
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты кезектен тыс
ХХVII-сессиясының төрағасы
ІІ-сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
хатшысы
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының кезектен тыс
ХХVІІ-сессиясының
2003 жылғы 16 қыркүйектегі
шешіміне қосымша
Алматы қаласында коммуналдық қызметтерді
есептейтін жеке және коммерциялық приборларды
тексеру, орнату және орнынан алу тәртібі

1. Общие положения
1.1. Настоящий порядок разработан в соответствии с законами Республики Казахстан " Об обеспечении  единства измерений", " Об электроэнергетике ", и другими нормативно-правовыми актами республики и устанавливает порядок установки, снятия и поверки индивидуальных и коммерческих приборов учета коммунальных услуг.
1.2. Предоставление коммунальных услуг в Республике Казахстан в целях защиты прав потребителей и экономики подлежит приборному учету.
1.3. Утверждение типа приборов учета удостоверяется сертификатом уполномоченного органа по стандартизации, метрологии и сертификации. Утвержденный тип приборов учета вносится в реестр государственной системы обеспечения единства измерений. Единично ввозимые приборы учета подлежат аттестации в государственной метрологической службе. На прибор учета утвержденного типа наносится знак уполномоченного органа.
1.4. Запрещается выпуск в обращение, реализация и эксплуатация приборов учета не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию.
1.5. Производство, поверка, установка и ремонт приборов учета могут осуществляться физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на данный вид деятельности, выданную уполномоченным государственным органом.
1.6. Приборы учета коммунальных услуг подлежат поверке при их эксплуатации или ремонте. Применение приборов учета, своевременно не прошедших поверку, запрещается.
1.7. Порядок и периодичность поверки устанавливается уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
1.8. Поверка приборов индивидуального и коммерческого учета коммунальных услуг осуществляется государственной метрологической службой, метрологическими службами юридических лиц, имеющие аккредитацию, а также физическими лицами, аттестованными в качестве поверителей уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации в установленном порядке.
1.9. Срок поверки прибора учета определенного типа обычно указывается в его техническом паспорте.
1.10. Положительные результаты поверки удостоверяются оттиском поверительного клейма, наносящегося на пломбу приборов учета и на подпись государственного поверителя в эксплуатационной документации (паспорте).
2. Порядок и условия установки, снятия и поверки
приборов индивидуального и коммерческого учета коммунальных услуг
2.1. Установку и снятие приборов учета осуществляют юридические и физические лица, имеющие лицензию на данный вид деятельности в соответствии с техническими требованиями.

1. Жалпы ережелер
1.1. Осы тәртіп " Өлшемдер  бірліктерін қамтамасыз ету туралы", " Жылу энергетикасы  туралы" Қазақстан Республикасы заңдарына және республиканың өзге нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және коммуналдық қызметтерді есептейтін жеке және коммерциялық приборларды тексеру, орнату және орнынан алу тәртібін белгілейді.
1.2. Қазақстан Республикасында коммуналдық қызметтерді көрсету тұтынушылар құқығы мен экономиканы қорғау мақсатында приборлық есептеуге жатады.
1.3. Есептеу приборларының үлгісінің бекітілуі стандарттау, метрология және сертификациялау жөніндегі өкілетті органның сертификатымен куәландырылады. Есептеу приборларының бекітілген үлгісі өлшемдер бірліктерін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізбесіне енгізіледі. Ішінара әкелінген есептеу приборлары мемлекеттік метрологиялық қызметте аттестациялауға жатады. Бекітілген үлгідегі есептеу приборларына өкілетті органның белгісі жазылады.
1.4. Үлгіні белгілеу немесе метрологиялық аттестациялау мақсаты үшін сынақтан өтпеген есептеу приборларын айналымға шығаруға, өткізуге және пайдалануға тыйым салынады.
1.5. Есептейтін приборларды шығаруды, тексеруді, орнатуды және жөндеуді осы қызмет түрлері үшін өкілетті мемлекеттік орган берген лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүргізе алады.
1.6. Коммуналдық қызметтерді есептейтін приборлар оларды пайдалану немесе жөндеу кезінде тексеруге жатады. Өз уақытында тексерістен өтпеген есептеу приборларын қолдануға рұқсат етілмейді.
1.7. Тексеріс тәртібі мен мерзімін метрология және сертификациялау жөніндегі өкілетті мемлекеттік орган белгілейді.
1.8. Коммуналдық қызметтерді есептейтін жеке және коммерциялық приборларды тексеруді мемлекеттік метрологиялық қызмет, тіркелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтері сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификациялау жөніндегі өкілетті орган сенімді өкілдері ретінде аттестацияланған жеке тұлғалар белгіленген тәртіппен жүргізеді.
1.9. Белгіленген үлгідегі есептеу приборларды тексеру мерзімі оның техникалық паспортында көрсетіледі.
1.10. Тексерудің оң нәтижелері есептеу приборларының пломбасына және пайдалану құжатындағы (паспортында) мемлекеттік тексерушінің қойған қолына басылған тексеру белгісімен куәландырады.
2. Коммуналдық қызметтерді есептейтін
жеке және коммерциялық приборларды
тексеру, орнату және орнынан алу
тәртібі мен шарттары
2.1. Есептеу приборларын орнату мен алуды техникалық талаптарға сәйкес осы қызмет түрлері үшін өкілетті мемлекеттік орган берген лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүргізеді.

2.2. Потребитель вправе самостоятельно приобретать приборы учета коммунальных услуг, соответствующие требованиям п.1.3.
2.3. Установленный прибор учета пломбируется организацией, производящей его установку, либо представителем поставщика коммунальной услуги в течение 3-х дней с момента установки.
2.4. Установка и снятие прибора учета фиксируется составлением соответствующих актов (в трех экземплярах):
- допуска приборов учета к эксплуатации - организацией, производящей установку, снятие;
- опломбирования и снятия пломбы, показаний приборов учета - поставщиком коммунальной услуги.
2.5. Плата за установку пломбы и составление актов не взимается.
2.6. Организация (лицо), производящая установку или снятие приборов учета, обязана в 3-х дневный срок передать сведения в абонентский отдел поставщика коммунальных услуг об установке/снятии приборов учета потребителю.
2.7. Поставщик коммунальных услуг в течение последующих 3-х дней передает сведения о наличии или снятии приборов учета у потребителя на информационно-вычислительный центр для внесения данных в счета-извещения.
2.8. Расчет стоимости коммунальных услуг производится:
- при установке приборов учета - по ценам, установленным уполномоченным органом, за 1 м коммунального товара исходя из показаний приборов учета;
- при снятии приборов учета - по ценам, установленным уполномоченным органом, за 1 м коммунального товара исходя из средней величины показания прибора учета за последние 3 месяца. Срок начисления не должен превышать трех месяцев.
2.9. Срок снятия приборов учета для ремонта и поверки не должен превышать 3-х месяцев.
2.10. При просрочке поверки потребителем поставщик вправе уведомить потребителя о необходимости поверки прибора учета. Уведомление поставщика должно быть установленного образца, согласно приложению к настоящему Порядку и должно вручаться совершеннолетнему члену семьи потребителя.
В случае непринятия действий потребителем по уведомлению поставщик вправе не ранее чем через два месяца со дня получения потребителем уведомления произвести начисление за потребленную коммунальную услугу (товар) по ценам, установленным уполномоченным органом, с 1-го человека.
Сноска. Пункт 2.10 изменен  решением  Маслихата города Алматы от 23 декабря 2005 года № 214.
2.11. Оплата за услуги по установке, снятию, ремонту, поверке приборов учета производится по ценам, установленным в соответствии с действующим законодательством.
2.12. В целях недопущения монопольно высоких цен на услуги организации - субъектов рынка, занимающих доминирующие положение на товарном рынке, либо их ценового сговора, уполномоченный орган вправе ввести государственное регулирование цен.

2.2. Тұтынушы 1.3.тармақ талаптарына сай келетін коммуналдық қызметтерді есептейтін приборларды жеке алуға құқылы.
2.3. Орнатылған есептеу приборын оны орнатқан ұйым немесе орнатылған сәттен бастап 3 күннің бойында коммуналдық қызметті көрсетушінің өкілі пломбалайды.
2.4. Есептеу приборларын орнату мен алу тиісті акті жасау арқылы айғақталады (үш дана):
- орнату мен алуды жүргізген ұйымды есептеу приборларын пайдалануға жіберу;
- коммуналдық қызметті көрсетушінің пломбалауы және пломба мен есептеу приборлары көрсетілімін алуы.
2.5. Пломбаны қою мен акті жасағандығы үшін төлем алынбайды.
2.6. Есептеу приборларын орнату мен алуды жүргізген ұйым (адам) 3 күн мерзімінде тұтынушыға есептеу приборларының орнатылғандығы/алынғандығы туралы коммуналдық қызметті көрсетушінің абоненттік бөліміне мәлімет тапсыруға міндетті.
2.7. Коммуналдық қызметті көрсетушінің келесі 3 күннің бойында тұтынушыда есептеу приборының бар екендігі немесе алынғандығы туралы мәліметтер ақпараттық есептеу орталығына оларды есепшот-хабарламаға енгізу үшін тапсырады.
2.8. Коммуналдық қызметтер құнын есептеу:
- есептеу приборларын 1 м 3  үшін өкілетті орган белгілеген баға бойынша есептеу приборларын көрсетілімін ескере отырып орнату кезінде;
- есептеу приборларын 1 м 3  үшін өкілетті орган белгілеген баға бойынша соңғы 3 айдағы есептеу приборларының көрсетілімін ескере отырып алу кезінде жүргізіледі. Есептеу мерзімі 3 айдан аспауға тиіс.
2.9. Жөндеу мен тексеру үшін есептеу приборларын орнынан алу мерзімі тұтынушы тарапынан 3 айдан аспауы тиіс.
2.10. Тексеру ұзатылған жағдайда жеткізуші тұтынушыға есептеу приборын тексеру қажеттігі туралы хабарлауға құқылы.Жеткізушінің хабарламасы осы Тәртіптің қосымшасына сәйкес, белгіленген үлгіде болуы керек және тұтынушының отбасының кәмелетке толған мүшесіне табыс етіледі.
Хабарлама бойынша тұтынушы шара қолданбаған жағдайда жеткізуші тұтынушы хабар алған күннен бастап екі айдан кейін тұтынылған коммуналдық қызмет (тауар) үшін өкілетті орган белгіленген 1 адамға шаққандағы баға бойынша есептеме жүргізуге құқылы.
Ескерту. 2.10. тармақ өзгерді - IІІ сайланған Алматы қалалық мәслихатының XХ сессиясының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214  шешімімен .
2.11. Есептеу приборларын тексеру, орнату және орнынан алу, жөндеу бойынша қызметтер үшін төлем қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгіленген баға бойынша жүргізіледі.
2.12. Тауар нарығында басым жағдайға ие ұйымдар нарық субъектілерінің қызметтерге монополиялық жоғарғы баға қоюына немесе олардың баға бойынша ымырасына жол бермеу мақсатында өкілетті орган бағаны мемлекеттік реттеуді енгізуге құқылы.

2.13. Потребители обязаны обеспечить свободный доступ представителя поставщика к прибору учета для снятия показаний.
2.14. При обнаружении у потребителя изменения схемы включения приборов учета, его повреждения, срыва пломб, установления приспособлений, искажающих показания прибора учета с целью хищения и др. нарушений, потребитель несет ответственность, предусмотренную законодательством. Перерасчет в этом случае за пользование услугой производится в установленном порядке с момента последней поверки или за весь срок исковой давности.
2.15. Представители поставщиков и организаций, оказывающие услуги по установке, ремонту, поверке приборов учета при посещении жилых и нежилых помещений обязаны иметь и предъявлять служебные удостоверения.
Председатель
внеочередной XXVII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                          А. Биртанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                          Т. Мукашев
Приложение
к Порядку установки, снятия и поверки
индивидуальных и коммерческих приборов
учета коммунальных услуг в городе Алматы
УВЕДОМЛЕНИЕ
Гр._________________________________ проживающий/ая по адресу
город Алматы улица(мкр.)__________________________ дом N_____,
кв._____ ,  настоящим уведомляем Вас о том, что прибор учета
холодной, горячей воды, тепла,  (нужное подчеркнуть) в Вашем
доме установлен "____" ___________  200__ года. В связи с
истечением срока эксплуатации необходимо произвести поверку
прибора учета. Поверку прибора необходимо произвести до
истечения двух месяцев со дня получения данного уведомления,
в случае не проведения поверки  оставляем за собой право
произвести начисления за потребленную коммунальную услугу
(товар) по ценам, установленным уполномоченным органом, с 1-го
человека, в соответствии с пунктом 2.10. "Порядка  установки,
снятия и поверки индивидуальных и коммерческих приборов учета
коммунальных услуг в городе Алматы", от 16 сентября 2003 года,
утвержденное решением ХХVII-й сессий Алматинского городского
Маслихата II-го созыва, (зарегистрировано в реестре
государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 559
17 октября 2003 года, опубликовано 25 октября 2003 года в газетах
"Алматы Акшамы" и "Вечерний Алматы", с изменениями и дополнениями
зарегистрировано за N__ от "__" ________ 200__ года, опубликовано
"___" _________200__ года в газетах "Алматы Акшамы" и "Вечерний
Алматы").
Поверку приборов учета могут проводить физические и юридические
лица, имеющие лицензию на данный вид деятельности, в соответствии
с техническими требованиями.
Уведомление получил _________________________________________,
(Ф.И.О.)
"___" _______________20___ года _____________________________
(подпись)
реквизиты поставщика

2.13. Тұтынушылар көрсетілімді алу үшін есептеу приборына жеткізуші өкілінің еркін келуін қамтамасыз етуге міндетті.
2.14. Тұтынушыда есептеу приборларын қосу сұлбасының өзгерісі, оның зақымдалуы пломбаның жұлынуы, есептеу приборы көрсетілімінің бұзу мақсатында икемделгіштер қою және өзге бұзушылықтар анықталған жағдайды тұтынушы заңнамада көзделген жауапкершілікті көтереді. Қызметті пайдаланғандығы үшін бұл жағдайды қайта есептеу соңғы тексеріс сәтінен бастап немесе бүкіл өткен талап мерзімінің бойында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
2.15. Есептеу приборларын тексеру, орнату және орнынан алу, жөндеу бойынша қызмет көрсететін жеткізушілер мен ұйымдар өкілдері тұрғын және тұрғын емес ғимараттарға барған кезінде қызмет куәліктерін алып жүруге және көрсетуге міндетті.
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты кезектен тыс
ХХVII-сессиясының төрағасы
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
Алматы қаласында
коммуналдық қызметтерді
есептейтін жеке және
коммерциялық приборларды
тексеру, орнату және орнынан
алу тәртібіне қосымша
ХАБАРЛАМА
Аз.______________________________________________,
Алматы қаласы, ______________________ көшесі
(ықшамауданы), N _____үй ______пәтер тұрғыны,
осы хабарлама бойынша сіздің үйіңізде
орнатылған суық және ыстық суды, жылуды (керегінің
асты сызылсын) есептеу құралы 20 ____ жылдың
"__"»_________ айында орнатылған. Қызмет ету
мерзімінің өтіп кетуіне байланысты есептеу құралын
тексеруден өткізу қажет. Тексеруді осы хабарламаны
алған күннен бастап екі ай ішінде өткізу қажет,
тексеру өткізілмеген жағдайда ІІІ сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының 2003 жылғы 16 қыркүйектегі
ХХVІІ-ші сессиясының шешімімен бекітілген "Алматы
қаласында коммуналдық қызметтерді есептейтін жеке
және коммерциялық приборларды тексеру, орнату және
орнынан алу Тәртібінің" 2.10 тармағына сәйкес
(құқықтық-нормативтік актілерді мемлекеттік
тіркеудің тізбесінде 2003 жылғы 17 қазанында N 559
рет санымен тіркелген, 2003 жылғы 25 қазанда
"Алматы Ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде
жарияланған, енгізілген өзгерістер мен
толықтырулар 200__ жылғы "___"   _________ N___ рет
санымен тіркелген, "Алматы Ақшамы" газетінің
200__ жылғы "___"   _________ және "Вечерний Алматы"
газетінің 200__ жылғы "___"   _________ сандарында
жарияланған) тұтынылған коммуналдық қызмет (тауар)
үшін өкілетті орган белгілеген 1 адамға шаққандағы
баға бойынша жүргізу құқығымызды пайдаланамыз.
Есептеу құралдарын орнату мен мен алуды техникалық
талаптарға сәйкес осы қызмет түрлері үшін өкілетті
мемлекеттік орган берген лицензиясы бар жеке және
заңды тұлғалар жүргізеді.
Хабарламаны алдым  ____________________________,
(А.Ж.Ф)
"___" _________ 20 __ жыл   ___________________
(қолы)
Жеткізушінің реквизиттары