Об утверждении Правил учета, хранения, выдачи и использования разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты, на территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 января 2004 года N 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2004 года N 2718. Утратил силу приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2007 года N 81
Сноска. Приказ и.о. Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 28 января 2004 года N 14 утратил силу приказом Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства РК от 27 февраля 2007 года  N 81  (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с  пунктом 8  Правил охоты на территории Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года N 741 и в целях упорядочения учета, хранения, выдачи и использования разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты, на территории Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, хранения, выдачи и использования разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты, на территории Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета Хадыркеева Н.А.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Утверждены
приказом Комитета лесного и
охотничьего хозяйства МСХ
Республики Казахстан
от 28 января 2004 года N 14
"Об утверждении Правил учета,
хранения, выдачи и использования
разрешений на пользование видами
животных, являющихся объектами
охоты, на территории Республики
Казахстан"
Правила
учета, хранения, выдачи и использования разрешений
на пользование видами животных, являющихся объектами охоты,
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета, хранения, выдачи и использования разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты, на территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с  законом  Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира",  Кодексом  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс),  Правилами  охоты на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года N 741 (далее - Правила охоты) и определяет порядок учета, хранения, выдачи и использования разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты (далее - дикие животные).

Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін пайдалануға берілген рұқсатнамаларды есепке алу, сақтау, беру және пайдалану Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің 2004 жылғы 28 қаңтардағы N 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 26 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2718. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 27 ақпандағы N 81 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 27 ақпандағы   N 81   (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
__________________________________
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 шілдедегі N 741  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережелерінің 8-тармағына сәйкес және Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін пайдалануға берілген рұқсатнамаларды есепке алуды, сақтауды, беруді және пайдалануды реттеу мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін пайдалануға берілген рұқсатнамаларды есепке алу, сақтау, беру және пайдалану Ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасының орынбасары Н.Ә.Хадыркеевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Комитет Төрағасының
міндетін атқарушы
Қазақ Республикасының
АШМ Орман және аңшылық
шаруашылығы комитетінің
"Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау объектілері
болып табылатын жануарлар
түрлерін пайдалануға берілген
рұқсатнамаларды есепке алу,
сақтау, беру және пайдалану
Ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 28 қаңтардағы
N 14 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау
объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін
пайдалану рұқсатнамаларын есепке алу, сақтау,
беру және пайдалану тәртібі туралы
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін пайдалану рұқсатнамаларын есепке алу, сақтау, беру және пайдалану Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы"  Заңына , "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексі), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 шілдедегі N 741  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесіне (бұдан әрі - Аң аулау ережесі) сәйкес әзірленді және аң аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін (бұдан әрі - жабайы жануарлар) пайдалану рұқсатнамаларын есепке алу, сақтау, беру және пайдалану тәртібін айқындайды.

2. Охота на диких животных осуществляется по разрешениям на пользование видами диких животных (далее - Разрешение):
1) в закрепленных за охотопользователями охотничьих угодьях;
2) в особо охраняемых природных территориях (далее - ООПТ), с правами юридического лица, где в установленном законодательством порядке допускаются отдельные виды природопользования.
В исключительных случаях допускается производство охоты в отдельных участках незакрепленных охотничьих угодий и государственных природных заказниках по решению Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) на основании предложений областных территориальных управлений лесного и охотничьего хозяйства (далее - Облтеруправления), согласованных с областными исполнительными органами с выдачей Разрешений, предусмотренных настоящими Правилами.
3. Разрешение - документ установленной формы, дающий право на изъятие в установленные сроки из природной среды диких животных, обитающих в состоянии естественной свободы, выдаваемый Комитетом и Облтеруправлениями физическим (далее - охотники), юридическим лицам (далее - охотпользователи), после внесения ими платы за пользование животным миром.
2. Виды и формы Разрешений
4. Устанавливаются следующие виды Разрешений:
1) Специальное разрешение:
на добычу копытных диких животных (лось, благородный олень, сибирская косуля, кабан, сибирский горный козел, кабарга) и бурого медведя для граждан Республики Казахстан - светло-синего цвета, (приложение 1);
на добычу диких животных для иностранных граждан - светло-зеленого цвета, (приложение 2);
2) Марка - на добычу других видов диких животных, кроме указанных в абзаце первом подпункта 1) настоящего пункта, для граждан Республики Казахстан, (приложение 3).
5. Специальное разрешение имеет форму в виде листа формата А-4 и состоит из основной части, возвратного талона и корешка, изготавливается Комитетом централизованно, типографским способом, с несколькими степенями защиты, со сроком действия на один год. В каждой части бланка типографским способом проставляется номера и крупными цифрами год действия.
6. Марка изготавливается Комитетом централизованно размером 17,5х23,5 мм с корешком, типографским способом, с несколькими степенями защиты. В ней указываются год, изображение, и наименование животного, ставка платы за одну особь. Срок действия Марки устанавливается охотпользователем при выдаче путевки, в соответствии со сроками проведения охоты на диких животных, установленных Правилами охоты.
Марка наклеивается охотпользователем на путевку, дающую право охотнику для посещения охотничьего хозяйства с целью охоты.

2. Жабайы жануарларды аулау жабайы жануарлардың түрлерін пайдалануға берілетін рұқсатнамалар (бұдан әрі - Рұқсатнама) бойынша мына жерлерде:
1) аңшылық пайдаланушыларға бекітіп берілген аң аулайтын жерлерде;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен табиғат пайдаланудың жекелеген түрлеріне жол берілетін заңды тұлға ретінде құқығы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында (бұдан әрі - ЕҚТА) жүзеге асырылады.
Бекітіп берілмеген аң аулайтын жерлердің жекелеген учаскелерінде және мемлекеттік табиғи қорықтарда аң аулауға ерекше жағдайларда осы Ережеде көзделген Рұқсатнамаларды бере отырып, облыстық атқарушы органдармен келісілген облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық басқармаларының (бұдан әрі - Облаубасқармалар) ұсыныстарының негізінде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің (бұдан әрі - Комитет) шешімі бойынша рұқсат етіледі.
3. Рұқсатнама - табиғи еркіндік жағдайында мекендейтін жабайы жануарларды табиғи ортасынан белгіленген мерзімде алуға құқық беретін белгіленген нысандағы құжат, оны жеке (бұдан әрі - аңшылар), заңды (бұдан әрі - аңшылық пайдаланушылар) тұлғаларға олар жануарлар дүниесін пайдаланудың төлемақысын енгізгеннен кейін Комитет пен Облаубасқармалар береді.
2. Рұқсатнамалардың түрлері мен нысандары
4. Рұқсатнамалардың мынадай түрлері белгіленеді:
1) Арнайы рұқсатнама:
Қазақстан Республикасының азаматтары үшін - тұяқты жабайы жануарлар (бұлан, асыл тұқымды бұғы, сібір елігі, қабан, сібір тау ешкісі, тоқал бұғы) мен қоңыр аю аулауға беріледі - ашық көк түсті (1-қосымша);
шетелді азаматтары үшін - жабайы жануарларды аулауға беріледі - ашық жасыл түсті (2-қосымша);
2) Марка - Қазақстан Республикасының азаматтары үшін - осы тармақтың 1-тармақшасының бірінші абзацында көрсетілгендерден басқа, жабайы жануарлардың түрлерін аулауға беріледі (3-қосымша).
5. Арнайы рұқсатнаманың А-4 форматты парақ түріндегі нысаны болады және негізгі бөліктен, қайтарылатын талоннан және түбіртектен тұрады, оны Комитет орталықтандырылған түрде, баспаханалық тәсілмен, бірнеше қорғаныш деңгейімен бір жыл қолдану мерзіміне жасайды. Бланктің әрбір бөлігінде баспаханалық тәсілмен нөмірлері және ірі цифрлармен қолданылу жылы қойылады.
6. Марканы Комитет орталықтандырылған түрде 17,5х23,5 мм өлшеммен, түбіртекпен, баспаханалық тәсілмен, бірнеше қорғаныш деңгейімен жасайды. Онда жыл, жануардың бейнесі мен атауы, бір дарағының төлемақы ставкасы көрсетіледі. Марканың қолданылу мерзімін жолдама беру кезінде аңшылық пайдаланушы Аң аулау ережесімен белгіленген жабайы жануарларды аулау мерзіміне сәйкес белгілейді.
Марканы аңшылық пайдаланушы аңшыға аң аулау мақсатымен аңшылық шаруашылығында болуға құқық беретін жолдамаға желімдейді.

7. В случае разрешения охоты Комитетом в отдельных участках незакрепленных охотничьих угодий и государственных природных заказниках Марка наклеивается Облтеруправлениями на бланке, дающим право охотнику для посещения незакрепленных охотничьих угодий и государственных природных заказников, форма которого устанавливается ими.
3. Порядок выдачи Разрешений
8. Бланки Разрешений являются документом строгой отчетности. Сведения о выдаче Разрешений заносятся в специальный журнал, пронумерованный, прошнурованный, опечатанный печатью Комитета. Указанный журнал ведется Комитетом, Облтеруправлениями отдельно для выдачи Специальных разрешений для граждан Республики Казахстан и иностранных граждан (приложение 4) и для выдачи Марок (приложение 5).
Специальный журнал выдачи Разрешений хранится Комитетом и Облтеруправлениями в течение 5 лет.
9. Комитетом бланки Разрешений выдаются Облтеруправлениям на основании их заявок, доверенности и по накладной в количестве соответствующем утвержденному лимиту по области, по видам диких животных, а также с учетом реализации их гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам.
10. Облтеруправления регистрируют полученные бланки Разрешений, назначают приказом должностных лиц, ответственных за их учет, хранение, выдачу и отчетность.
11. Облтеруправлениями Разрешения выдаются физическим лицам на основании их заявок в соответствии с выделенной квотой.
В заявках охотпользователей на получение Специального разрешения указываются списки охотников, номера охотничьих билетов, виды и количество, пол разрешенных к изъятию особей диких животных каждым охотником, срок действия специального разрешения, место охоты, лицо контролирующее охоту.
Полученные Специальные разрешения охотпользователями передаются охотникам.
12. Срок действия Специального разрешения для граждан Республики Казахстан устанавливается равным срокам охоты в соответствии с Правилами охоты, а для иностранных граждан - в пределах указанных сроков, продолжительностью определяемой договором.
13. Специальные разрешения на добычу диких копытных животных и бурого медведя выдаются на каждую особь.
Разрешается выдача одного Специального разрешения на добычу диких копытных животных и бурого медведя нескольким охотникам, гражданам Республики Казахстан, одновременно (коллективная охота), при этом их фамилии и номера охотничьих билетов записываются на обороте Специального разрешения. Среди охотников назначается руководитель группы, фамилия, имя и отчество которого заносится на лицевую сторону Специального разрешения.

7. Бекітілмеген аң аулайтын жерлердің жекелеген учаскелерінде және мемлекеттік табиғи қорықтарда аң аулауды Комитеттің рұқсат еткен кезінде Марканы нысанын Облаубасқармалар белгілейтін аңшыға бекітілмеген аң аулайтын жерлерде және мемлекеттік табиғи қорықтарда болуға құқық беретін бланкіге олар желімдейді.
3. Рұқсатнамалар беру тәртібі
8. Рұқсатнамалар бланкілері қатаң есептілік құжаты болып табылады. Рұқсатнамалар беру туралы мәліметтер нөмірленген, тігілген, Комитеттің мөрі басылған арнайы журналға енгізіледі. Аталған журналды Комитет, Облаубасқармалар Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдік азаматтар үшін Арнайы рұқсатнамалар беру үшін бөлек (4-қосымша) және Маркалар беру үшін бөлек (5-қосымша) жүргізеді.
Рұқсатнамалар берудің арнайы журналын Комитет пен Облаубасқармалар 5 жыл бойы сақтайды.
9. Комитет Рұқсатнамалар бланкілерін Облаубасқармаларға олардың өтінімдерінің, сенімхаттарының негізінде және облыс бойынша, жабайы жануарлардың түрлері бойынша бекітілген лимитке сәйкес мөлшерде, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдік азаматтар өткізілуін ескере отырып тапсыру құжатымен береді.
10. Облаубасқармалар алынған Рұқсатнамалар бланкілерін тіркейді, оларды есепке алуға, сақтауға, беруге және есебін жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаларды бұйрықпен тағайындайды.
11. Облаубасқармалар Рұқсатнамаларды аңшылық пайдаланушыларға бөлінген квотаға сәйкес олардың өтінімдері негізінде береді.
Аңшылық пайдаланушылардың Арнайы рұқсатнама алуға берген өтінімдерінде аңшылардың тізімдері, аңшылық билеттердің нөмірлері, әрбір аңшыға аулауға рұқсат етілген жабайы жануарлар дарақтарының түрлері мен саны, жынысы, Арнайы рұқсатнаманың қолданылу мерзімі, аң аулау орыны, аң аулауды бақылайтын тұлға көрсетіледі.
Аңшылық пайдаланушылар алған Арнайы рұқсатнамалар аңшыларға беріледі.
12. Қазақстан Республикасының азаматтары үшін Арнайы рұқсатнаманың қолданылу мерзімі Аң аулау ережесіне сәйкес аң аулау мерзімдеріне тең мөлшерде, ал шетелдік азаматтары үшін - жасасқан шарт айқындайтын, көрсетілген мерзімдер шегінде белгіленеді.
13. Жабайы тұяқты жануарлар, қоңыр аю аулауға берілетін арнайы рұқсатнамалар әрбір дараққа беріледі.
Жабайы тұяқты жануарлар мен қоңыр аю аулауға бір Арнайы рұқсатнаманы бірнеше аңшыға, Қазақстан Республикасының азаматтарына бір мезгілде беруге (ұжымдық аң аулау) рұқсат етіледі, бұл ретте олардың тектері мен аңшылық билеттерінің нөмірлері Арнайы рұқсатнаманың ішкі бетіне жазылады. Аңшылар арасында топтың жетекшісі тағайындалады, оның тегі, аты және әкесінің аты Арнайы рұқсатнаманың сыртқы бетіне жазылады.

14. Реализация Марок осуществляется охотпользователями путем наклеивания их на путевки и гашения печатью или штампом с наименованием охотхозяйства, при этом корешки выданных Марок вклеиваются в копии выдаваемых путевок.
Форма путевок определяется охотпользователями по согласованию с Облтеруправлениями.
Егерем охотпользователя или при его отсутствии охотником на обратной стороне путевки делается отметка о фактической добыче животных, согласно приобретенных Марок.
15. Возвратный талон специального разрешения подлежит обязательному возврату охотником по месту его получения в течение 10 дней после окончания установленного срока его действия.
16. Передача Разрешений другим гражданам и юридическим лицам не допускается.
17. Копии и дубликаты Разрешений всех видов на добычу диких животных не действительны.
4. Учет, хранение разрешений и отчетность
по их использованию
18. ООПТ и охотопользователи представляют Облтеруправлению отчет об использовании полученных Разрешений в письменной форме отдельно для граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, не позднее 20 дней после окончания сезона охоты с указанием следующих сведений:
1) количество полученных Разрешений по их номерам и по каждому виду диких животных;
2) количество и результаты использованных Разрешений по каждому виду диких животных, количество добытых самцов, самок, сеголеток, показатели охотничьих трофеев, весовые показатели копытных животных и медведя, места добычи диких животных;
3) количество неиспользованных Разрешений и причины, повлиявшие на их не использование (неиспользованные бланки Разрешений возвращаются государственному органу, выдавшему его).
19. Облтеруправлениями в Комитет представляется отчет по Разрешениям в прилагаемой форме (приложение 6) не позднее 30 дней после окончания сезона охоты, а по результатам охот, проведенными иностранцами по Специальным разрешениям с приложением копии протокола охоты, трофейного листа и возвратного талона Специального разрешения. Отчет представляется с пояснительной запиской.
20. Подлежат хранению в течение 3 лет:
1) в Облтеруправлениях:
корешки и возвратные талоны Специальных разрешений;
оформленные и неиспользованные или испорченные при оформлении бланки Специальных разрешений;
2) у охотпользователя:
копии путевок с наклеенными корешками Марок.

14. Маркаларды өткізуді аңшылық пайдаланушылар оларды жолдамаларға желімдеу және оларға аңшылық шаруашылығының атауы бар мөр немесе мөртабан басу арқылы жүзеге асырады, бұл ретте берілген Маркалардың түбіртектері берілетін жолдамалардың көшірмелеріне желімделеді.
Аңшылық пайдаланушылар жолдамаларының нысаны Облаубасқармалармен келісіледі.
Аңшылық пайдаланушының қорықшысы немесе ол болмаған кезде аңшы жолдаманың ішкі бетіне сатып алынған Маркаларға сәйкес нақты ауланған жануарлар туралы белгі қояды.
15. Арнайы рұқсатнаманың қайтарылатын талонын оның белгіленген қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін 10 күн ішінде аңшы оны алған жерге міндетті түрде қайтарып беруі керек.
16. Рұқсатнамаларды басқа азаматтарға және заңды тұлғаларға беруге болмайды.
17. Жабайы жануарлар аулауға берілетін Рұқсатнамалардың барлық түрлерінің көшірмелері мен сыңар нұсқалары жарамсыз болып табылады.
4. Рұқсатнамаларды есепке алу, сақтау және
оларды пайдалану жөніндегі есептілік
18. ЕҚТА және аңшылық пайдаланушылар Облаубасқармаға аң аулау маусымы аяқталғаннан кейін 20 күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдік азаматтар үшін жеке-жеке мына мәліметтерді көрсете отырып, алынған Рұқсатнамалардың пайдаланылуы туралы жазбаша түрде есеп береді:
1) алынған Рұқсатнамалардың нөмірлері бойынша және жабайы жануарлардың әрбір түрі бойынша олардың саны;
2) жабайы жануарлардың әрбір түрі бойынша пайдаланылған Рұқсатнамалардың саны мен нәтижелері, ауланған аталықтардың, аналықтардың, жабайы жануарлардың бір жасқа дейінгі төлдерінің саны, аңшылық олжалардың көрсеткіштері, тұяқты жануарлар мен аюдың салмақ көрсеткіштері, жабайы жануарлардың ауланған орыны;
3) пайдаланылмаған Рұқсатнамалардың саны және олардың пайдаланылмауына түрткі болған себептер (Рұқсатнамалардың пайдаланылмаған бланкілері оларды берген мемлекеттік органға қайтарылады).
19. Облаубасқармалар Комитетке аң аулау маусымы аяқталғаннан кейін 30 күннен кешіктірмей ұсынылып отырған нысан бойынша (6-қосымша) Рұқсатнамалар бойынша есептеме, ал Арнайы рұқсатнамалар бойынша шетелдіктер өткізген аң аулау нәтижелері бойынша аң аулау хаттамасының, олжа парағының және Арнайы рұқсатнаманың қайтарылатын талонының көшірмелері қоса тіркелген есептеме береді. Есептеме түсіндірме жазбамен тапсырылады.
20. Мыналар:
1) Облаубасқармаларда:
Арнайы рұқсатнамалардың түбіртектері мен қайтарылатын талондары;
ресімделген және пайдаланылмаған немесе ресімдеу кезінде бүлінген Арнайы рұқсатнамалардың бланкілері;
2) аңшылық пайдаланушыда:
Маркалардың желімделген түбіртектері бар жолдамалардың көшірмелері 3 жыл бойы сақталады.

1. Благород- Спецраз-
ный олень решение
NN
2. Гусь      Марка
И т.д.
-------------------------------------------------------------------
Для иностранцев
-------------------------------------------------------------------
1. Благород- Спецраз-
ный олень решение
NN
2. Гусь      Спецраз-
решение
NN
и т.д.
-------------------------------------------------------------------
Начальник управления _________________

1.  Асыл   Ар.
тұ.    найы
қымды  рұқ.
бұғы   сат.
нама
NN
2.  Қаз    Марка
Т.б.
Шетелдіктер үшін
1.  Асыл   Ар.
тұ.    найы
қымды  рұқ.
бұғы   сат.
нама
NN
2.  Қаз    Ар.
найы
сат.
нама
NN
Т.б.
___________________________________________________________________
Басқарма бастығы ________________________________