О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1118
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года N 241. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2004 года N 2808
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 23 марта 2004 года N 241 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19 декабря 2007 года  N 638 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2004 года N 317 "О введении единого национального тестирования" и повышения качества организации приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан приказываю:
1. Внести в  приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1118, опубликованный 16 мая 2000 года в "Казахстанской правде" N 118-119 (23131-23132), Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 366 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1514),  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 394 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1859) и  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1 "О внесении изменений и дополнений  в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2211) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
абзац второй после слов "Республики Беларусь" дополнить словами ", Республики Таджикистан";
абзац третий исключить;
в пункте 3 абзацы первый, второй, третий изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде N 1118 тiркелген "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрінің 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 16 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2808. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 638 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007.12.19.  N 638  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
"Ұлттық бiрыңғай тестiлеудi енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 13 наурыздағы N 317  қаулысын  iске асыру және Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастырудың сапасын арттыру мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1118 тiркелген, 2000 жылғы 16 мамырдағы N 118-119 (23131-23132) "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған), "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 366  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1514 тiркелген), "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтік ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасын Бiлiм және ғылым министрiнiң 2002 жылғы 17 мамырдағы N 394  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1859 тiркелген), "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 2211 тiркелген) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiнде:
2-тармақта:
екiншi абзац "Беларусь Республикасының" деген сөзден кейiн ", Тәжiкстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзац алынып тасталсын;
3-тармақта бiрiншi, екiншi, үшiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Прием граждан в высшие учебные заведения Республики Казахстан осуществляется в соответствии с баллами государственного сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее - ЕНТ) или комплексного тестирования, проводимых по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - НЦГСОиТ).
ЕНТ проводится для выпускников общеобразовательных школ текущего года.
Комплексное тестирование проводится для выпускников общеобразовательных школ прошлых лет, выпускников начальных и средних профессиональных учебных заведений, выпускников общеобразовательных школ, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, выпускников общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, не принявших участие в ЕНТ, а также иностранных граждан, окончивших учебные заведения за рубежом.";
в абзаце четвертом:
после слова "подведомственные" дополнить словами "Комитету национальной безопасности Республики Казахстан,";
слова "финансовой полиции Республики Казахстан" заменить словами "Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью";
слова "(приложение 1)" исключить;
в абзаце пятом слово "психологическим" заменить словом "психофизиологическим";
в абзаце шестом слова "проводятся вступительные экзамены в форме комплексного тестирования в соответствии с технологией, разработанной НЦГСОиТ" заменить словами "проводится отбор в соответствии с баллами государственного сертификата";
в пункте 6 слова "согласно приложению 2" заменить словами "согласно Перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для участия в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов и кредитов абитуриент подает в приемную комиссию высшего учебного заведения заявление на специальном бланке, документ об образовании (подлинник), государственный сертификат, документ, дающий право на льготы, две фотокарточки размером 3x4, а также копию документа с фотографией, удостоверяющего личность.
В заявлении абитуриент для участия в конкурсе на получение государственного образовательного гранта указывает выбранные им специальность и вуз, в котором размещаются государственные образовательные гранты по этой специальности. При условии совпадении четвертого предмета абитуриент может указать вторую специальность и вуз, в котором размещаются государственные образовательные гранты.
Для участия в конкурсе на получение государственного образовательного кредита абитуриент указывает специальность. При условии совпадении четвертого предмета абитуриент может указать вторую специальность.

"3. Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына азаматтарды қабылдау ұлттық бiрыңғай тестiлеудiң (бұдан әрi - ҰБТ) немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандарттарының ұлттық орталығы (бұдан әрi - БТМСҰО) әзiрлеген технология бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеудiң нәтижесi бойынша берiлген мемлекеттiк сертификаттағы баллдарға сәйкес жүзеге асырылады.
ҰБТ ағымдағы жылы жалпы бiлiм беретiн мектептi бiтiрушiлер үшiн өткiзiледi.
Кешендi тестiлеу өткен жылы жалпы бiлiм беретiн мектептiң бiтiрушiлерi, кәсiптiк бастауыш және орта оқу орындарының бiтiрушiлерi, шетелде оқушылармен алмасу халықаралық желiсi бойынша оқыған жалпы бiлiм беретiн мектеп бiтiрушiлерi, ҰБТ-ға қатыспаған жалпы орта мектептi өзбек, ұйғыр және тәжiк тілдерiнде аяқтаған бiтiрушiлерi, сондай-ақ оқу орындарын шетелде бiтiрген шетел азаматтары үшiн өткiзiледi.";
төртiншi абзацта:
"Азаматтарды" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне," деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының Қаржы полициясы агенттiгiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(1-қосымша )" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзацта: "психологиялық" деген сөз "психофизиологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "БТМСҰО әзiрлеген технологияға сәйкес ЖОО қабылдау емтихандарын кешендi тест түрiнде жүргiзедi деген сөздер "ЖОО мемлекеттiк сертификаттағы баллдарға сәйкес iрiктеу өткiзiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6 тармақта "2-қосымшаға сәйкес" деген сөздерi "Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен тiзбеге сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттiк бiлiм грантын немесе несиесiн алу конкурсына қатысу үшiн талапкер ЖОО-ның қабылдау комиссиясына арнайы бланкiдегi өтiнiшiн, бiлiмi туралы құжатын (түпнұсқа), мемлекеттiк сертификатты, жеңілдiктep алуға құқық беретiн құжаттарды, 3х4 көлемiндегi 2 фотосурет, сондай-ақ жеке басын растайтын құжаттың көшiрмесiн суретiмен бiрге өткiзедi.
Мемлекеттiк бiлiм грантын алу конкурсына қатысу үшiн, талапкер өтiнiшiнде осы мамандық бойынша мемлекеттiк бiлiм гранты орналастырылатын таңдаған мамандықпен ЖОО-ны көрсетедi. Төртiншi пән сәйкес келген жағдайда, талапкер бiлiм гранты орналастырылатын ЖОО мен екiншi мамандығын көрсетуге құқығы бар.
Мемлекеттiк бiлiм несиесiн алу конкурсына қатысу үшiн талапкер мамандығын көрсетедi. Төртiншi пән сәйкес келген жағдайда талапкер екiншi мамандықты көрсетуге құқығы бар.

Граждане, поступающие в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, первой указывают специальность подготовки в данном вузе, второй - специальность по приложению 3.
Документы, предоставляемые на иностранном языке, должны иметь нотариально заверенный перевод на казахский или русский языки.
Документы, предоставляемые иностранными гражданами, должны быть нотифицированы в установленном порядке.
Лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, а также инвалиды с детства представляют заключение медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК) об отсутствии противопоказаний для обучения по выбранной специальности.
Лица, имеющие право на получение государственного образовательного гранта вне конкурса, подают в приемную комиссию вуза документ, подтверждающий это право, и заявление о поступлении на выбранную им специальность в установленные настоящими Типовыми правилами сроки.
Срок приема заявлений для участия в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов и кредитов с 20 июня по 10 июля.
Прием заявлений на творческие специальности проводится приемными комиссиями вузов с 20 июня по 4 июля, специальные (творческие) экзамены с 5 по 8 июля.
Сроки приема заявлений в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, устанавливаются соответствующими государственными органами.
При поступлении на творческие специальности, а также в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, за исключением высших учебных заведений, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется по месту нахождения вуза.";
в пункте 8 слова "Количество тестовых заданий по каждому предмету - 30. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается одним баллом." и слова "по результатам комплексного тестирования." исключить;
пункты 9, 10, 11, 11-1 исключить;
в пункте 12 после слова "Туркестан" дополнить словом ", Балхаш";
в пункте 14:
абзацы второй, третий, четвертый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Срок приема заявлений для участия в комплексном тестировании с 20 июня по 10 июля. Комплексное тестирование проводится с 20 по 25 июля.";
дополнить пунктами 14-2, 14-3, 14-4, 14-5 следующего содержания:
"14-2. Комплексное тестирование проводится по желанию абитуриентов на казахском или русском языках в объеме учебных программ среднего общего образования по четырем предметам. Обязательными являются казахский или русский языки, история Казахстана и математика, а четвертый и профилирующий предметы определяются в зависимости от выбранной абитуриентом специальности согласно приложению 3.
Для творческих специальностей обязательными являются казахский или русский языки и история Казахстана.
Граждане, поступающие на творческие специальности, сдают специальные (творческие) экзамены, которые проводятся приемными комиссиями избранных ими вузов. Максимальное количество баллов по одному творческому экзамену - 30. Количество специальных (творческих) экзаменов равно двум. Абитуриенты, получившие по специальному (творческому) экзамену менее 10 баллов или не явившиеся на них, к комплексному тестированию для поступления по данной специальности не допускаются. Пересдача специальных (творческих) экзаменов не разрешается.

3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты ЖОО-ға түсетiн азаматтар бiрiншi осы жоғары оқу орнында даярланатын мамандықты, екiншi 3-қосымша бойынша мамандықты көрсетедi.
Шетел тiлiнде ұсынылатын құжаттардың қазақ немесе орыс тiлдерiндегi нотариалдық расталған аудармасы болуы тиiс. Шетел азаматтары ұсынатын құжаттар белгiленген тәртiпте нострификациялануы керек.
Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедек адамдар, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектер таңдап алған мамандықтары бойынша оқу үшiн қарсы дәлелдiң жоқтығы туралы медициналық-әлеуметтiк сараптамалық комиссиясының (МӘСК) қорытындысын бередi.
Конкурстан тыс мемлекеттiк бiлiм грантын алуға құқығы бар адамдар жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына осы құқықты растайтын құжатты және осы типтiк ережелерде белгiленген мерзiмде өздерi таңдаған мамандықтарына түсу туралы өтiнiш бередi.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын немесе мемлекеттiк бiлiм несиесiн тағайындау конкурсына қатысу үшiн өтiнiштер 20 маусымнан 10 шiлдеге дейiн қабылданады.
Шығармашылық мамандықтарға өтiнiштердi қабылдау мерзiмi ЖОО-ның қабылдау комиссиялары 20 маусымнан 4 шiлдеге дейiн, арнайы (шығармашылық) емтихандар 5 шілдеден 8 шiлдеге дейiн өткiзіледi.
3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарына өтiнiштердi қабылдау мерзiмiн тиiстi мемлекеттiк органдар белгiлейдi.
Шығармашылық мамандықтарға, сондай-ақ 3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарына, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне қарасты ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарынан басқа оқу орындарына түсу кезiнде өтiнiштер ЖОО орналасқан жерде қабылданады.";
8-тармақта "Әр пән бойынша тест тапсырмаларының саны - 30. Әр тecт тапсырмасының дұрыс жауабы бiр балл болып бағаланады" және "кешендi тестiлеу нәтижесi бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
9, 10, 11, 11-1 тармақтары алынып тасталсын;
12-тармақта "Түркiстан" деген сөзден кейiн ", Балқаш" деген сөзбен толықтырылсын;
14-тармақта:
екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кешендi тестiлеуге қатысу үшiн өтiнiштердi қабылдау мерзiмi 20 маусымнан 10 шiлдеге дейiн. Кешендi тестiлеу 20 шiлдеден 25 шілдеге дейiн өткiзiледi".
Мынадай мазмұндағы 14-2, 14-3, 14-4, 14-5-тармақтарымен толықтырылсын:
"14-2. Кешендi тестiлеу талапкерлердің тiлегi бойынша қазақ немесе орыс тiлдерiнде жалпы орта бiлiм беретiн бағдарламаның көлемiнде төрт пән бойынша жүргiзiледi. Қазақ немесе орыс тілдерiнде, Қазақстан тарихы және математика пәндерi мiндеттi болып табылады, ал төртiншi және мамандыққа бейiмдейтiн пәндерден талапкердiң таңдаған мамандығы бойынша 3-қосымшаға сәйкес жүргiзiледi.
Шығармашылық мамандықтары үшiн қазақ немесе орыс тiлдерiнде және Қазақстан тарихы пәндерi мiндеттi болып табылады.
Шығармашылық мамандыққа түсушi азаматтар өздерi таңдаған ЖОО-ның қабылдау комиссиясында өткiзiлетiн арнайы (шығармашылық) емтихандарды тапсырады. Бiр шығармашылық емтиханның ең жоғары балл саны - 30. Арнайы (шығармашылық) емтихандар саны - 2. Арнайы (шығармашылық) емтихан бойынша 10 баллдан кем алған немесе оларға қатыспаған талапкерлер, осы мамандық бойынша түсу үшiн кешендi тестiлеуге жiберiлмейдi. Арнайы (шығармашылық) емтихандарды қайта тапсыруға рұқсат етілмейдi.

14-3. Количество тестовых заданий по каждому предмету 30. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается одним баллом.
14-4. На комплексное тестирование отводится 3 астрономических часа. Пересдача тестирования не разрешается.
14-5. Коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания сканирования листов ответов, которое проводится после тестирования.";
пункт 16 исключить;
в пункте 20 слова "согласно приложению 1" заменить словами ", подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3";
пункт 22 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В первую очередь, присуждаются государственные образовательные гранты, далее предоставляются государственные образовательные кредиты.";
в пункте 24 слова "и предоставление государственных образовательных кредитов" исключить;
в пункте 25:
второй, третий, четвертый, пятый абзацы изложить в следующей редакции:
"Далее присуждение государственных образовательных грантов осуществляется на конкурсной основе в соответствии с баллами государственных сертификатов по специальностям, языковым отделениям и вузам, заявленным абитуриентами, в пределах утвержденного для каждого вуза объема государственных образовательных грантов по соответствующей специальности, с учетом установленных квот.
В случае прохождения абитуриентом конкурсного отбора по обеим заявленным им специальностям, государственный образовательный грант присуждается по первой указанной специальности.
Предоставление государственных образовательных кредитов осуществляется на конкурсной основе в соответствии с баллами государственных сертификатов по специальностям и языковым отделениям, с учетом установленных квот. В случае прохождения абитуриентом конкурсного отбора по обеим заявленным им специальностям, государственный образовательный кредит предоставляется по первой указанной специальности.
Вакантные места по одному из языковых отделений передаются для присуждения на конкурсной основе внутри специальности.";
в абзаце шестом слова "трех этапов" исключить;
в пункте 29 цифру "27" заменить цифрой "25";
в пункте 30 абзац первый изложить в следующей редакции:
"30. Граждане, получившие свидетельства о присуждении государственного образовательного гранта, подают заявление о приеме в указанный в свидетельстве вуз и зачисляются в число студентов. Граждане, получившие свидетельства о предоставлении права на получение государственного образовательного кредита, подают заявление о приеме в вуз, имеющий лицензию на соответствующую специальность высшего профессионального образования, и прошедший государственную аттестацию, и зачисляются в число студентов.";
в пункте 31:
слова ", полученными при комплексном тестировании" заменить словами "государственного сертификата", слова "по приложению 1" заменить словами ", подведомственных государственным органам, указанным в пункте 3,", слова "по результатам комплексного тестирования" заменить словами "в соответствии с баллами государственного сертификата", слово "психологическим" заменить словом "психофизиологическим";
абзац третий исключить;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1;

14-3. Әр пән бойынша тecт тапсырмаларының саны - 30. Әр тест тапсырмасының дұрыс жауабы бiр балл болып бағаланады.
14-4. Кешендi тестiлеуге 3 астрономиялық сағат бөлiнедi. Кешендi тест сынағын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
14-5. Тестiлеуден кейiн өткiзiлетiн жауап парақтарын сканерлеу аяқталғаннан кейiн, бiрден дұрыс жауаптар коды iлiнедi.";
16-тармақ алынып тасталсын;
20-тармақта "1-қосымшаға сәйкес" деген сөздер "3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бiрiншi кезекте, мемлекеттiк бiлiм гранты тағайындалады, одан әрi мемлекеттiк бiлiм несиесi берiледi";
24-тармақтағы "және мемлекеттiк бiлiм несиесiн беру" сөздерi алынып тасталсын;
25-тармақта:
екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрi мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау, әрбiр жоғары оқу орны үшiн тиiстi мамандықтар бойынша, белгiленген квотаны ескере отырып бекiтiлген мемлекеттiк бiлiм гранты көлемi шегiнде, талапкер өтiнiш білдiрген жоғары оқу орнына, мамандықтар мен тiл бөлiмдерi бойынша мемлекеттiк сертификаттар баллдарына сәйкес және конкурстық негiзiнде жүзеге асырылады.
Ол өтiнiш білдiрген екi мамандық бойынша талапкер конкурстық iрiктеуден өткен жағдайда мемлекеттiк бiлiм гранты көрсетiлген бiрiншi мамандық бойынша тағайындалады.
Мемлекеттiк бiлiм несиелерiн беру белгiленген квотаны ескере отырып мамандықтар мен тiл бөлiмдерi бойынша мемлекеттiк сертификаттар баллдарына сәйкес конкурстық негiзде жүзеге асырылады. Ол өтiнiш бiлдiрген екi мамандық бойынша талапкер конкурстық iрiктеуден өткен жағдайда мемлекеттiк бiлiм несиесi көрсетiлген бiрiншi мамандық бойынша берiледi.
Тiл бөлiмдерiнiң бiрiнде босаған орындар мамандықтар iшiнде конкурстық негiзiнде тағайындау үшiн берiледi.";
алтыншы абзацта "берудің" деген сөз "беруден" деген сөзбен ауыстырылсын, "үш кезеңнен" деген сөздері алынып тасталсын;
29-тармақта "27" деген сан "25" деген санмен ауыстырылсын;
30-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк бiлiм грантын алу құқығына ие болғаны туралы куәлiк алған азаматтар, куәлiкте көрсетiлген ЖОО-ға қабылдау туралы өтiнiш бередi және студенттер қатарына қабылданады, Мемлекеттiк білiм несиесiн алу құқығына ие болғаны туралы куәлiк алған азаматтар кәсiптiк жоғары мамандығы бойынша лицензиясы бар және мемлекеттiк аттестаттаудан өткен ЖОО-ға қабылдау туралы өтiнiш бередi және студенттер қатарына қабылданады.";
31-тармақта:
"кешендi тест сынағында жинаған" деген сөздер "мемлекеттiк сертификат" деген сөзбен, "1-қосымша бойынша" деген сөздер "3 тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты" сөздерiмен, "кешендi тестiлеудiң нәтижесiне сәйкес" деген сөздер "мемлекеттiк сертификаттағы баллдарына сәйкес" деген сөздерiмен, "психологиялық" деген сөз "психофизиологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзац алынып тасталсын;
3-қосымша 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Б.Абдрасилов) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Министра
Приложение 1 к
приказу и.о.Министра
образования и науки Республики
Казахстан от 23 марта 2004 года N 241
"О внесении изменений и
дополнений в приказ Министра
образования и науки Республики
Казахстан от 25 марта 2000 года N 247
"Об утверждении Типовых правил
приема в высшие учебные заведения
Республики Казахстан",
зарегистрированный в Министерстве
юстиции Республики Казахстан за N 1118"
Приложение 3
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
Перечень специальностей с указанием предметов
комплексного тестирования
-------------------------------------------------------------------
Код  !       Наименование групп      !      4-й    !  Профильный
!        специальностей и       ! тестируемый !    предмет
!         специальностей        !    предмет  !
-------------------------------------------------------------------
Специальности бакалавриата
1. Образование
050101 Дошкольное обучение и
воспитание                      Биология      Математика
050102 Педагогика и методика
начального обучения             Биология      Математика
050103 Педагогика и психология         Биология      Биология
050104 Начальная военная подготовка    2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050105 Дефектология                    Биология      Биология
050106 Музыкальное образование         2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050107 Изобразительное искусство и     2-творческих  1-й творческий
черчение                        экзамена      экзамен
050108 Физическая культура и спорт     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050109 Математика                      Физика        Математика
050110 Физика                          Физика        Физика
050111 Информатика                     Физика        Математика
050112 Химия                           Химия         Химия
050113 Биология                        Биология      Биология
050114 История                         Всемирная     Всемирная
история       история
050115 Основы права и экономики        Всемирная     Всемирная
история       история
050116 География                       География     География
050117 Казахский язык и литература     Казахская     Казахский
литература    язык
050118 Русский язык и литература       Русская       Русский
литература    язык
050119 Иностранный язык: два           Иностранный   Иностранный
иностранных языка               язык          язык
050120 Профессиональное обучение       География     География
-------------------------------------------------------------------

4-қосымша 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм департаментi (Б. Әбдiрәсiлов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Министрдiң
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
мiндетiн атқарушының
2004 ж. 23 наурыздағы N 241
"Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгiнде N 1118
тiркелген "Қазақстан
Республикасының жоғары оқу
орындарына қабылдаудың
типтiк ережелерiн бекiту
туралы" Қазақстан
Республикасы Бiлiм және
ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығына өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу
туралы" бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
3-қосымша
Кешенді тест сынағы жүргізілетін пәндер көрсетілген мамандықтар тізімі
___________________________________________________________________
Код  | Мамандықтардың топтары |  Тест сынағы    |Мамандыққа бе.
|және мамандықтардың аты | өтетін 4-ші пән |йімдейтін пән
___________________________________________________________________
Бакалавриат мамандықтары
1. Бiлiм
___________________________________________________________________
050101 Мектепке дейiнгi оқыту    Биология         Математика
және тәрбиелеу
050102 Бастауыш оқытудың педа.   Биология         Математика
гогикасы мен әдiстемесi
050103 Педагогика және           Биология         Биология
психология
050104 Бастапқы әскери дайындық  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050105 Дефектология              Биология         Математика
050106 Музыкалық бiлiм           2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050107 Бейнелеу өнерi және сызу  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050108 Дене шынықтыру және спорт 2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050109 Математика                Физика           Математика
050110 Физика                    Физика           Физика
050111 Информатика               Физика           Математика
050112 Химия                     Химия            Химия
050113 Биология                  Биология         Биология
050114 Тарих                     Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050115 Құқық және экономика      География        География
негіздері
050116 География                 География        География
050117 Қазақ тiлi мен әдебиетi   Қазақ әдебиеті   Қазақ тілі
050118 Орыс тiлi мен әдебиетi    Орыс әдебиеті    Орыс тілі
050119 Шет тілі: екі шет тілі    Шетел тілі       Шетел тілі
050120 Кәсіптік білім            География        Математика
__________________________________________________________________

2. Гуманитарные науки
050201 Философия                       Всемирная     Всемирная
история       история
050202 Международные отношения         Иностранный   Иностранный
язык          язык
050203 История                         Всемирная     Всемирная
история       история
050204 Культурология                   Всемирная     Всемирная
история       история
050205 Филология                       Литература    Родной язык
050206 Религиоведение                  Иностранный   Иностранный
язык          язык
050207 Переводческое дело              Иностранный   Иностранный
язык          язык
050208 Археология и этнология          Всемирная     Всемирная
история       история
-------------------------------------------------------------------
3. Право
050301 Юриспруденция                   Всемирная     Всемирная
история       история
050302 Международное право             Иностранный   Иностранный
язык          язык
050303 Правоохранительная деятельность Всемирная     Всемирная
история       история
-------------------------------------------------------------------
4. Искусство
050401 Музыковедение                   2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050402 Инструментальное                2-творческих  1-й творческий
исполнительство                 экзамена      экзамен
050403 Вокальное искусство             2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050404 Традиционное музыкальное        2-творческих  1-й творческий
искусство                       экзамена      экзамен
050405 Дирижирование                   2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050406 Режиссура                       2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050407 Актерское искусство             2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050408 Искусство эстрады               2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050409 Хореография                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050410 Сценография                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050411 Композиция                      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050412 Операторское искусство          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050413 Живопись                        2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050414 Графика                         2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050415 Скульптура                      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен

2. Гуманитарлық ғылымдар
__________________________________________________________________
050201 Философия                 Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050202 Халықаралық қатынастар    Шетел тілі       Шетел тілі
050203 Тарих                     Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050204 Мәдениеттану              Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050205 Филология                 Әдебиет          Ана тілі
050206 Дінтану                   Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050207 Аударма ісі               Шетел тілі       Шетел тілі
050208 Археология және этнология Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
__________________________________________________________________
3. Құқық
__________________________________________________________________
050301 Құқықтану                 Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050302 Халықаралық құқық         Шетел тілі       Шетел тілі
050303 Құқық қорғау қызметі      Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
__________________________________________________________________
4. Өнер
__________________________________________________________________
050401 Музыкатану                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050402 Аспаптық орындау          2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050403 Вокалдық өнер             2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050404 Дәстүрлі музыка өнері     2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050405 Дирижерлеу                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050406 Режиссура                 2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050407 Актерлық өнер             2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050408 Эстрадалық өнер           2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050409 Хореография               2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050410 Сценография               2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050411 Композиция                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050412 Операторлық өнер          2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050413 Сурет салу                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050414 Графика                   2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050415 Мүсіндеу                  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан

050416 Искусствоведение                2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050417 Декоративное искусство          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050418 Библиотековедение и             Литература    Литература
библиография
500419 Музейное дело и охрана          Всемирная     Всемирная
памятников                      история       история
050420 Архитектура                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050421 Дизайн                          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050422 Издательское дело               Литература    Литература
-------------------------------------------------------------------
5. Социальные науки и бизнес
050501 Социология                      Всемирная     Всемирная
история       история
050502 Политология                     Всемирная     Всемирная
история       история
050503 Психология                      Биология      Биология
050504 Журналистика                    2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050505 Регионоведение                  Иностранный   Иностранный
язык          язык
050506 Экономика                       География     Математика
050507 Менеджмент                      География     Математика
050508 Учет и аудит                    География     Математика
050509 Финансы                         География     Математика
050510 Государственное и местное
управление                      География     Математика
050511 Маркетинг                       География     Математика
-------------------------------------------------------------------
6. Естественные науки
050601 Математика                      Физика        Математика
050602 Информатика                     Физика        Математика
050603 Механика                        Физика        Математика
050604 Физика                          Физика        Физика
050605 Ядерная физика                  Физика        Физика
050606 Химия                           Химия         Химия
050607 Биология                        Биология      Биология
050608 Экология                        Биология      Биология
050609 География                       География     География
050610 Гидрометеорология               Физика        Физика
050611 Астрономия                      Физика        Физика
-------------------------------------------------------------------
7. Технические науки и технологии
050701 Биотехнология                   Биология      Биология
050702 Автоматизация и управление      Физика        Математика
050703 Информационные системы          Физика        Математика
050704 Вычислительная техника и
программное обеспечение         Физика        Математика
050705 Математическое и компьютерное
моделирование                   Физика        Математика
050706 Геология и разведка
месторождений полезных
ископаемых                      Физика        Математика
050707 Горное дело                     Физика        Математика
050708 Нефтегазовое дело               Физика        Математика
050709 Металлургия                     Физика        Математика
050710 Материаловедение и технология
новых материалов                Физика        Физика
050711 Геодезия и картография          География     Математика
050712 Машиностроение                  Физика        Математика
050713 Транспорт, транспортная
техника и технологии            Физика        Математика
050714 Авиационная техника и
технологии                      Физика        Физика
050715 Морская техника и технологии    Физика        Математика
050716 Приборостроение                 Физика        Математика
050717 Теплоэнергетика                 Физика        Математика
050718 Электроэнергетика               Физика        Математика
050719 Радиотехника, электроника
и телекоммуникации              Физика        Математика
050720 Химическая технология
неорганических веществ          Химия         Химия
050721 Химическая технология
органических веществ            Химия         Химия
050722 Полиграфия                      Физика        Физика
050723 Техническая физика              Физика        Физика
050724 Технологические машины и
оборудование                    Физика        Физика
050725 Технология деревообработки      Физика        Математика
050726 Технология изделий и товаров
текстильной и легкой
промышленности                  Физика        Физика
050727 Технология продовольственных
продуктов                       Химия         Химия
050728 Технология перерабатывающих
производств                     Химия         Химия
050729 Строительство                   Физика        Математика
050730 Производство строительных
материалов, изделий и
конструкций                     Физика        Математика
050731 Безопасность жизнедеятельности
и защита окружающей среды       Физика        Математика
050732 Стандартизация, метрология
и сертификация                  Физика        Математика
-------------------------------------------------------------------

050416 Өнертану                  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050417 Декоративтік өнер         2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050418 Кiтапханатану және        Әдебиет          Әдебиет
библиография
050419 Мұражай ісі және          Дүниежүзі        Қазақстан
ескерткіштерді қорғау     тарихы           тарихы
050420 Сәулет                    2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050421 Дизайн                    2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050422 Баспа ісі                 Әдебиет          Әдебиет
__________________________________________________________________
5. Әлеуметтік ғылымдар және бизнес
__________________________________________________________________
050501 Социология                Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050502 Политология               Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050503 Психология                Биология         Биология
050504 Журналистика              2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050505 Аймақтану                 Шетел тілі       Шетел тілі
050506 Экономика                 География        Математика
050507 Менеджмент                География        Математика
050508 Есеп және аудит           География        Математика
050509 Қаржы                     География        Математика
050510 Мемлекеттік және          География        Математика
жергілікті басқару
050511 Маркетинг                 География        Математика
__________________________________________________________________
6. Жаратылыстану ғылымдары
__________________________________________________________________
050601 Математика                Физика           Математика
050602 Информатика               Физика           Математика
050603 Механика                  Физика           Математика
050604 Физика                    Физика           Физика
050605 Ядролық физика            Физика           Физика
050606 Химия                     Химия            Химия
050607 Биология                  Биология         Биология
050608 Экология                  Биология         Биология
050609 География                 География        География
050610 Гидрометеорология         География        География
050611 Астрономия                Физика           Физика
__________________________________________________________________
7. Техникалық ғылымдар және технологиялар
__________________________________________________________________
050701 Биотехнология             Биология         Биология
050702 Автоматтандыру және       Физика           Математика
басқару
050703 Ақпараттық жүйелер        Физика           Математика
050704 Есептеу техникасы және    Физика           Математика
бағдарламалық қамтамасыз
ету
050705 Математикалық және        Физика           Математика
компьютерлік модельдеу
050706 Геология және пайдалы     Физика           Математика
қазбалар көздерiн барлау
050707 Тау-кен ісі               Физика           Математика
050708 Мұнай-газ iсi             Физика           Математика
050709 Металлургия               Физика           Математика
050710 Материалтану және жаңа    Физика           Физика
материалдар технологиясы
050711 Геодезия және картография География        Математика
050712 Машина жасау              Физика           Физика
050713 Көлiк, көлiк техникасы    Физика           Математика
және технологиялары
050714 Авиациялық техника және   Физика           Физика
технологиялары
050715 Теңiз техникасы мен       Физика           Математика
технологиялары
050716 Приборлар жасау           Физика           Математика
050717 Жылу энергетикасы         Физика           Математика
050718 Электр энергетикасы       Физика           Математика
050719 Радиотехника, электроника Физика           Математика
және телекоммуникациялар
050720 Бейорганикалық заттардың  Химия            Химия
химиялық технологиясы
050721 Органикалық заттардың     Химия            Химия
химиялық технологиясы
050722 Полиграфия                Физика           Физика
050723 Техникалық физика         Физика           Физика
050724 Техникалық машиналар және Физика           Физика
жабдықтар
050725 Ағаш өңдеу технологиясы   Физика           Математика
050726 Жеңiл және тоқу           Физика           Физика
өнеркәсiбi тауарлары мен
бұйымдарының технологиясы
050727 Азық-түлік тағамдары      Химия            Химия
технологиясы
050728 Өңдеу өндiрiстерінің      Химия            Химия
технологиясы
050729 Құрылыс                   Физика           Математика
050730 Құрылыс материалдарын,    Физика           Математика
бұйымдарын және
конструкцияларын өндіру
050731 Қоршаған ортаны қорғау    Физика           Математика
және өмiр тіршілігінің
қауiпсiздiгi
050732 Стандарттау, метрология   Физика           Математика
және сертификаттау
__________________________________________________________________

8. Сельскохозяйственные науки
050801 Агрономия                       Биология      Биология
050802 Зоотехния                       Биология      Биология
050803 Охотоведение и звероводство     Биология      Биология
050804 Рыбное хозяйство                Биология      Биология
050805 Водные ресурсы и
водопользование                 География     География
050806 Агроинженерия                   Физика        Математика
050807 Лесохозяйственное дело          Физика        Математика
050808 Почвоведение и агрохимия        Биология      Биология
-------------------------------------------------------------------
9. Услуги
050901 Организация перевозок,
движения и эксплуатация
транспорта                      Физика        Математика
050902 Туризм                          География     География
050903 Землеустройство и кадастр       Физика        Математика
050904 Бытовые услуги и сервис         География     География
050905 Социальная работа               География     География
050906 Культурно-досуговая работа      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
-------------------------------------------------------------------
10. Военное дело и безопасность
051001 Пожарная безопасность           Физика        Математика
-------------------------------------------------------------------
Специальности высшего специального образования
2. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051101 Лечебное дело                   Биология      Биология
051102 Педиатрия                       Биология      Биология
051103 Медико-профилактическое дело    Биология      Биология
051104 Стоматология                    Биология      Биология
051105 Фармация                        Химия         Химия
051106 Восточная медицина              Биология      Биология
051107 Медико-биологическое дело       Биология      Биология
-------------------------------------------------------------------
3. Ветеринария
051201 Ветеринарная медицина           Биология      Биология
051202 Ветеринарная санитария          Биология      Биология
------------------------------------------------------------------
Приложение 2 к
приказу и.о. Министра
образования и науки Республики
Казахстан от 23 марта 2004 года N 241
"О внесении изменений и
дополнений в приказ Министра
образования и науки Республики
Казахстан от 25 марта 2000 года N 247
"Об утверждении Типовых правил
приема в высшие учебные заведения
Республики Казахстан",
зарегистрированный в Министерстве
юстиции Республики Казахстан за N 1118"
Приложение 4
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
Перечень специальностей бакалавриата и
высшего специального образования, по которым для граждан,
окончивших сельские организации образования, установлена
квота приема в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Код   ! Наименование групп специальностей и специальностей
-------------------------------------------------------------------
Специальности бакалавриата

8. Ауыл шаруашылық ғылымдары
__________________________________________________________________
050801 Агрономия                 Биология         Биология
050802 Зоотехния                 Биология         Биология
050803 Аң өсіру және аңшылық     Биология         Биология
050804 Балық шаруашылығы         Биология         Биология
050805 Су ресурстары және суды   География         География
қолдану
050806 Агроинженерия             Физика           Математика
050807 Орман шаруашылық iсi      Физика           Математика
050808 Топырақтану және          Биология         Биология
агрохимия
__________________________________________________________________
9. Қызмет көрсету
__________________________________________________________________
050901 Көлiктi пайдалану және    Физика           Математика
жүк қозғалысы мен
тасымалдауды ұйымдастыру
050902 Туризм                    География        География
050903 Жерге орналастыру және    Физика           Математика
кадастр
050904 Тұрмыстық қызмет көрсету  География        География
және сервис
050905 Әлеуметтiк жұмыс          География        География
050906 Мәдени дем алу            2 шығармашылық   1 шығармашылық
жұмысы                    емтихан          емтихан
__________________________________________________________________
10. Әскери iс және қауiпсiздiк
__________________________________________________________________
051001 Өрт қауiпсiздiгi          Физика           Математика
__________________________________________________________________
Жоғары арнайы бiлiм мамандықтары
2. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамтамасыз ету (медицина)
__________________________________________________________________
051101 Емдеу iсi                 Биология         Биология
051102 Педиатрия                 Биология         Биология
051103 Медико-профилактикалық    Биология         Биология
iс
051104 Стоматология              Биология         Биология
051105 Фармация                  Химия            Химия
051106 Шығыс медицинасы          Биология         Биология
051107 Медико-биологиялық        Биология         Биология
iс
__________________________________________________________________
3. Ветеринария
__________________________________________________________________
051201 Ветеринарлық медицина     Биология         Биология
051202 Ветеринарлық санитария    Биология         Биология
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
мiндетiн атқарушының
2004 жылғы 23 наурыздағы N 241
"Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгiнде N 1118
тiркелген "Қазақстан
Республикасының жоғары оқу
орындарына қабылдаудың
типтiк ережелерiн бекiту
туралы" Қазақстан
Республикасы Бiлiм және
ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығына өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу
туралы" бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
4-қосымша
Ауылдық бiлiм беру ұйымдарын бiтiрген азаматтар
үшiн арналған Қазақстан Республикасы жоғары оқу
орындарына қабылдау квотасының жоғары арнайы бiлiм
және бакалавриат мамандықтарының тiзбесi
___________________________________________________________________
Код  |     Мамандықтардың топтары және мамандықтардың аты
___________________________________________________________________
Бакалавриат мамандықтары

1. Образование
050101      Дошкольное обучение и воспитание
050102      Педагогика и методика начального обучения
050103      Педагогика и психология
050104      Начальная военная подготовка
050105      Дефектология
050106      Музыкальное образование
050107      Изобразительное искусство и черчение
050108      Физическая культура и спорт
050109      Математика
050110      Физика
050111      Информатика
050112      Химия
050113      Биология
050114      История
050115      Основы права и экономики
050116      География
050117      Казахский язык и литература
050118      Русский язык и литература
050119      Иностранный язык: два иностранных языка
050120      Профессиональное обучение
-------------------------------------------------------------------
2. Гуманитарные науки
050203      История
050204      Культурология
050206      Религиоведение
050208      Археология и этнология
-------------------------------------------------------------------
3. Искусство
050404      Традиционное музыкальное искусство
050418      Библиотековедение и библиография
050419      Музейное дело и охрана памятников
-------------------------------------------------------------------
5. Социальные науки и бизнес
050504      Журналистика
050505      Регионоведение
050506      Экономика
050507      Менеджмент
050508      Учет и аудит
050510      Государственное и местное управление
050511      Маркетинг
-------------------------------------------------------------------
6. Естественные науки
050601      Математика
050602      Информатика
050604      Физика
050606      Химия
050607      Биология
050608      Экология
050609      География
050610      Гидрометеорология
-------------------------------------------------------------------
7. Технические науки и технологии
050701      Биотехнология
050703      Информационные системы
050706      Геология и разведка месторождений полезных ископаемых
050708      Нефтегазовое дело
050711      Геодезия и картография
050713      Транспорт, транспортная техника и технологии
050715      Морская техника и технологии
050717      Теплоэнергетика
050718      Электроэнергетика
050719      Радиотехника, электроника и телекоммуникации
050724      Технологические машины и оборудование
050725      Технология деревообработки
050726      Технология изделий и товаров текстильной и легкой
промышленности
050727      Технология продовольственных продуктов
050728      Технология перерабатывающих производств
050729      Строительство
050731      Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей
среды
050732      Стандартизация, метрология и сертификация
-------------------------------------------------------------------

1. Бiлiм
___________________________________________________________________
050101 Мектепке дейiнгi оқыту және тәрбиелеу
050102 Бастапқы оқытудың педагогикасы мен әдiстемесi
050103 Педагогика және психология
050104 Бастапқы әскери дайындық
050105 Дефектология
050106 Музыкалық бiлiм
050107 Бейнелеу өнерi және сызу
050108 Дене шынықтыру және спорт
050109 Математика
050110 Физика
050111 Информатика
050112 Химия
050113 Биология
050114 Тарих
050115 Құқық және экономика негіздері
050116 География
050117 Қазақ тiлi мен әдебиетi
050118 Орыс тiлi мен әдебиетi
050119 Шет тілі: екі тілі
050120 Кәсіптік оқыту
__________________________________________________________________
2. Гуманитарлық ғылымдар
__________________________________________________________________
050203 Тарих
050204 Мәдениеттану
050206 Дінтану
050208 Археология және этнология
__________________________________________________________________
3. Өнер
__________________________________________________________________
050404 Дәстүрлі музыка өнері
050418 Кiтапханатану және библиография
050419 Мұражай ісі және ескерткіштер қорғау
__________________________________________________________________
5. Әлеуметтік ғылымдар және бизнес
__________________________________________________________________
050504 Журналистика
050505 Аймақтану
050506 Экономика
050507 Менеджмент
050508 Есеп және аудит
050510 Мемлекеттік және жергілікті басқару
050511 Маркетинг
__________________________________________________________________
6. Жаратылыстану ғылымдары
__________________________________________________________________
050601 Математика
050602 Информатика
050604 Физика
050606 Химия
050607 Биология
050608 Экология
050609 География
050610 Гидрометеорология
__________________________________________________________________
7. Техникалық ғылымдар және технологиялар
__________________________________________________________________
050701 Биотехнология
050703 Ақпараттық жүйелер
050706 Геология және пайдалы қазбалар көздерiн барлау
050708 Мұнай-газ iсi
050711 Геодезия және картография
050713 Көлiк, көлiк техникасы және технологиясы
050715 Теңiз техникасы мен технологиясы
050717 Жылу энергетикасы
050718 Электр энергетикасы
050719 Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
050724 Техникалық машиналар және жабдықтар
050725 Ағаш өңдеу технологиясы
050726 Жеңiл және тоқыма өнеркәсiбi тауарлары мен заттары
технологиясы
050727 Тағамдық заттар технологиясы
050728 Өңдеу өндiрiстер технологиясы
050729 Құрылыс
050731 Қоршаған ортаны қорғау және өмiр сүру қауiпсiздiгi
050732 Стандарттау, сертификаттау және метрология
__________________________________________________________________

8. Сельскохозяйственные науки
050801      Агрономия
050802      Зоотехния
050803      Охотоведение и звероводство
050804      Рыбное хозяйство
050805      Водные ресурсы и водопользование
050806      Агроинженерия
050807      Лесохозяйственное дело
050808      Почвоведение и агрохимия
-------------------------------------------------------------------
9. Услуги
050901      Организация перевозок, движения и эксплуатация
транспорта
050903      Землеустройство и кадастр
050904      Бытовые услуги и сервис
050905      Социальная работа
050906      Культурно-досуговая работа
-------------------------------------------------------------------
10. Военное дело и безопасность
051001      Пожарная безопасность
-------------------------------------------------------------------
Специальности высшего специального образования
2. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051101      Лечебное дело
051102      Педиатрия
051103      Медико-профилактическое дело
051104      Стоматология
051105      Фармация
051106      Восточная медицина
051107      Медико-биологическое дело
-------------------------------------------------------------------
3. Ветеринария
051201      Ветеринарная медицина
051202      Ветеринарная санитария
-------------------------------------------------------------------

8. Ауыл шаруашылық ғылымдары
__________________________________________________________________
050801 Агрономия
050802 Зоотехния
050803 Аң өндiру және аң аулау
050804 Балық шаруашылығы
050805 Суды қолдану және су ресурстары
050806 Агроинженерия
050807 Орман шаруашылық iсi
050808 Топырақтану және агрохимия
__________________________________________________________________
9. Қызмет көрсету
__________________________________________________________________
050901 Көлiктi пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды
ұйымдастыру
050903 Жерге орналастыру және кадастр
050904 Тұрмыстық қызмет көрсету және сервис
050905 Әлеуметтiк жұмыс
050906 Мәдени түрде дем алу жұмысы
__________________________________________________________________
10. Әскери iс және қауiпсiздiк
__________________________________________________________________
051001 Өрт қауiпсiздiгi
__________________________________________________________________
Жоғары арнайы бiлiм мамандықтары
2. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамтамасыз ету (медицина)
__________________________________________________________________
051101 Емдеу iсi
051102 Педиатрия
051103 Медициналық-профилактикалық iс
051104 Стоматология
051105 Фармация
051106 Шығыс медицинасы
051107 Медициналық-биологиялық iс
__________________________________________________________________
3. Ветеринария
__________________________________________________________________
051201 Ветеринарлық медицина
051202 Ветеринарлық санитария
__________________________________________________________________