О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 138 "Об утверждении типовых пенсионных договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных, добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2345
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 113. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2004 года N 2860. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 февраля 2009 года N 36.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 27.02.2009 N 36 (порядок введения в действие см. п.2 ).
В целях обеспечения прав вкладчиков (получателей) пенсионных взносов (выплат) в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 138 "Об утверждении типовых пенсионных договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных, добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2345, опубликованное 2-15 июня 2003 года в официальных печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Вестник Национального Банка Казахстана", "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы", № 12) внести следующие изменения и дополнения:
в названии после слова "типовых" слово "пенсионных" исключить;
в пункте 1 слова "пенсионный" исключить;
в приложении 1 к вышеуказанному постановлению:
в правом верхнем углу после слова "типовых" слово "пенсионных" исключить;
в названии слово "пенсионный" исключить;
в преамбуле:
после слова "Устава" дополнить словами "(или доверенности)";
слова "выданной (наименование уполномоченного органа)," исключить;
в подпункте 11) пункта 2 после слова "информацию" дополнить словами "(путем размещения в офисе Фонда)";
в пункте 4:
в подпункте 2) слова "третий экземпляр" заменить словом "копию";
в подпункте 4) слова ", а также о намерении расторжения Договора" исключить;
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) получать информацию об акционерах, владеющих пятью и более процентами голосующих акций Фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (при наличии договора), и банка-кастодиана, с указанием их наименования (для юридических лиц), фамилии, имени, при наличии - отчества (для акционеров физических лиц)";
в подпункте 3) слова "переводить" заменить словами "перевести";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2345 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі зейнетақы шарттарын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды ретеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 113 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2860. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 36 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес зейнетақы жарналары (төлемдері) салымшыларының (алушыларының) құқықтарын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Міндетті, ерікті және ерікті кәсіби зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі зейнетақы шарттарын бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2345 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 12 ресми баспасөз басылымдарында 2003 жылғы 2-15 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауындағы "үлгі" деген сөзден кейінгі "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
1-тармақтағы "зейнетақы" деген сөздер алынып тасталсын;
жоғарыда көрсетілген қаулының 1-қосымшасында:
жоғары оң бұрышындағы "үлгі" деген сөзден кейінгі "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
атауындағы "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
кіріспедегі:
"Жарғы" деген сөзден кейін "(немесе сенімхат)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(уәкілетті органның атауы) берген" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың 11)-тармақшасындағы "мәліметтерді"  деген сөзден кейін "(Қор офисінде орналастыру арқылы)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың:
2)-тармақшасындағы "үшінші данасын" деген сөздер "көшірмесін" деген сөзбен ауыстырылсын;
4)-тармақшасындағы "Шартты бұзу ниеті туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақтың:
1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (шарт болған жағдайда) және кастодиан банктің дауыс беретін акциялардың бес және одан астам процентіне ие акционерлері туралы ақпаратты, олардың атауын (заңды тұлғалар үшін), фамилиясын, атын, болса - әкесінің атын (жеке тұлға акционерлер үшін) алуға";
3)-тармақшадағы "аударуға" деген сөздер "аударуға" деген сөздерге ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Размер обязательных пенсионных взносов устанавливается законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 8 после слова "действующим" дополнить словами "на момент выплаты";
в пункте 9:
в подпунктах 1) и 2) после слов "по месяцам" дополнить словами ", и указанием даты их фактического поступления";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сумму комиссионного вознаграждения Фонда;";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. По заявлению Вкладчика/Получателя ежегодное обязательное информирование может проводиться посредством платежной карточки, а также через средства связи (почта, электронная почта и иные средства связи).";
в пункте 13 после слов "В случае задержки" дополнить словами "по вине Фонда";
второе предложение пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Периодичность осуществления пенсионных выплат по графику (ежемесячно, ежеквартально, ежегодно) устанавливается дополнительным соглашением к Договору.";
пункт 21 дополнить абзацем следующего содержания:
"Договор может быть расторгнут в случае отсутствия поступлений на индивидуальном пенсионном счете свыше двенадцати месяцев со дня заключения договора о пенсионном обеспечении.";
в пункте 26 слова "в трех" и "третий экземпляр" заменить словами "двух" и "копия" соответственно;
в главе 10:
дополнить абзацем следующего содержания:
"С пенсионными правилами ознакомлен __________";
в приложении 2 к вышеуказанному постановлению:
в Типовом пенсионном договоре о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (для Вкладчика, являющегося физическим лицом):
в правом верхнем углу после слова "типовых" слово "пенсионных" исключить;
в названии приложения слово "пенсионный" исключить;
в преамбуле:
после слова "Устава" дополнить словами "(или доверенности)";
слова "выданной (наименование уполномоченного органа)," исключить;
в подпункте 10) пункта 2 после слова "информацию" дополнить словами "(путем размещения в офисе Фонда)";
в подпункте 1) пункта 4 слова "третий экземпляр" заменить словом "копию";
в названии главы 3 после слов "взносов и" дополнить словами "осуществление пенсионных";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Порядок получения пенсионных выплат определяется сторонами самостоятельно путем заключения дополнительного соглашения, являющегося неотъемлемой частью Договора.";
в пункте 8:
в подпунктах 1) и 2) после слов "по месяцам" дополнить словами ", и указанием даты их фактического поступления;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сумму комиссионного вознаграждения Фонда;";

"7. Міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерін Қазақстан Республикасының заңдары белгілейді.";
8-тармақтағы "қолданылып жүрген" деген сөздердің алдында "төлеу сәтіне" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақтың:
1) және 2)-тармақшаларындағы "айлар бойынша" деген сөздерден кейін "және олардың нақты келіп түскен күнін көрсете отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
3)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қордың комиссиялық сыйақы сомасы;";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармағымен толықтырылсын:
"10-1. Салымшының/Алушының өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасы арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (пошта, электрондық пошта және өзге байланыс құралдары) арқылы жүргізілуі мүмкін.";
13-тармақтағы "кешіктірген жағдайда" деген сөздердің алдында "Қор кінәсынан" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Зейнетақы төлемдерін кесте бойынша жүзеге асырудың кезеңділігі (ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын) Шартқа қосымша келісіммен белгіленеді.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасаған күннен бастап он екі айдан астам жеке зейнетақы шотында түсімдер болмаған жағдайда Шарт бұзылуы мүмкін.";
26-тармақтағы "үш" және "үшінші данасы" деген сөздер "екі" және тиісінше "көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тарау:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Зейнетақы ережесімен таныстым _____________"
жоғарыда көрсетілген қаулының 2-қосымшасында:
Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі зейнетақы шартының (жеке тұлға болып табылатын Салымшы үшін):
жоғары оң бұрышындағы "үлгі" деген сөзден кейінгі "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
атауындағы "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
кіріспедегі:
"Жарғы" деген сөзден кейін "(немесе сенімхат)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(уәкілетті органның атауы) берген" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың 10)-тармақшасындағы "мәліметтерді" деген сөзден кейін "(Қор офисінде орналастыру арқылы)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 1)-тармақшасындағы "үшінші данасын" деген сөздер "көшірмесін" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың 5)-тармақшасындағы "аударуға" деген сөздер "аударуға" деген сөздерге ауыстырылсын;
3-тараудың атауындағы "жарналарын" деген сөзден кейін "зейнетақы" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Зейнетақы төлемдерін алу тәртібін тараптар Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісімді жасау арқылы дербес айқындайды.";
8-тармақтың:
1) және 2)-тармақшаларындағы "айлар бойынша" деген сөздерден кейін "және олардың нақты келіп түскен күнін көрсете отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
3)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қордың комиссиялық сыйақы сомасы;";

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. По заявлению Вкладчика/Получателя ежегодное обязательное информирование может проводиться посредством платежной карточки, а также через средства связи (почта, электронная почта и иные средства связи).";
в пункте 12 после слов "В случае задержки" дополнить словами "по вине Фонда";
в пункте 21 слова "трех" и "третий экземпляр" заменить словами "двух" и "копия" соответственно;
в главе 9:
дополнить абзацем следующего содержания:
"С пенсионными правилами ознакомлен __________";
в Типовом пенсионном договоре о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (для Вкладчика, являющегося юридическим лицом):
в правом верхнем углу после слова "типовых" слово "пенсионных" исключить;
в названии:
слово "пенсионный" исключить;
слова "(для Вкладчика, являющегося юридическим лицом)" заменить словами "в пользу третьего лица";
в преамбуле:
после слова "Устава" дополнить словами "(или доверенности)";
слова "выданной (наименование уполномоченного органа)," исключить;
после слов "юридическое лицо" дополнить словами "(физическое лицо)";
после слов "место нахождение" дополнить словами "- для юридического
лица; фамилия, имя (при наличии - отчество), дата рождения, место
жительства, документ, удостоверяющий личность (серия, номер),
выданный_______ "___"____г. - для физического лица";
(кем, когда)
слово "Гражданин" заменить словами "физическое лицо";
в подпункте 10) пункта 2 после слова "информацию" дополнить словами "(путем размещения в офисе Фонда)";
в пункте 4 слова "вправе вносить" заменить словом "вносит";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) получать информацию об акционерах Фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (при наличии договора), и банка-кастодиана, владеющих пятью и более процентами голосующих акций, с указанием их наименования (для юридических лиц), фамилии, имени, при наличии - отчества (для акционеров физических лиц);";
в подпункте 3) слова "переводить" заменить словами "перевести";
в названии главы 3 после слов "взносов и" дополнить словами "осуществление пенсионных";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Вкладчик имеет право:
1) получать информацию об акционерах, владеющих пятью и более процентами голосующих акций Фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (при наличии договора), и банка-кастодиана, с указанием их наименования (для юридических лиц), фамилии, имени, при наличии - отчества (для акционеров физических лиц);

мынадай мазмұндағы 9-1-тармағымен толықтырылсын:
"9-1. Салымшының/Алушының өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасы арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (пошта, электрондық пошта және өзге байланыс құралдары) арқылы жүргізілуі мүмкін.";
12-тармақтағы "кешіктірген жағдайда" деген сөздердің алдында "Қор кінәсынан" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақтағы "үш" және "үшінші данасы" деген сөздер "екі" және тиісінше "көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тарау:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Зейнетақы ережесімен таныстым _____________"
Ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгі зейнетақы шартының (заңды тұлға болып табылатын Салымшы үшін):
жоғары оң бұрышындағы "үлгі" деген сөзден кейінгі "зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
атауындағы:
"зейнетақы" деген сөз алынып тасталсын;
"(заңды тұлға болып табылатын Салымшы үшін)" деген сөздер "үшінші тұлғаның пайдасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспедегі:
"Жарғы" деген сөзден кейін "(немесе сенімхат)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(уәкілетті органның атауы) берген" деген сөздер алынып тасталсын;
"орналасқан жері" деген сөздерден кейін "-заңды тұлға үшін; фамилиясы, аты (болса - әкесінің аты), туған күні, тұрғылықты жері,
жеке басын куәландыратын құжат (сериясы, нөмірі), ________________
(кім, қашан)
"___" ______ж.
берген - жеке тұлға үшін";
"Азамат" деген сөз "жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 10)-тармақшасындағы "мәліметтерді" деген сөзден кейін "(Қор офисінде орналастыру арқылы)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтағы "енгізуге құқылы" деген сөздер "енгізеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың:
1)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (шарт болған жағдайда) және кастодиан банктің дауыс беретін акциялардың бес және одан астам процентіне ие акционерлері туралы ақпаратты, олардың атауын (заңды тұлғалар үшін), фамилиясын, атын, болса - әкесінің атын (жеке тұлға акционерлер үшін) алуға;";
3)-тармақшадағы "аударуға" деген сөздер "аударуға" деген сөздерге ауыстырылсын;
3-тараудың атауындағы "жарналарын" деген сөзден кейін "зейнетақы" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Салымшы мыналарға құқылы:
1) Қордың, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (шарт болған жағдайда) және кастодиан банктің дауыс беретін акциялардың бес және одан астам процентіне ие акционерлері туралы ақпаратты, олардың атауын (заңды тұлғалар үшін), фамилиясын, атын, болса - әкесінің атын (жеке тұлға акционерлер үшін) алуға;

"10-1. По заявлению Вкладчика/Получателя ежегодное обязательное информирование может проводиться посредством платежной карточки, а также через средства связи (почта, электронная почта и иные средства связи).";
в пункте 13 слова "В случае задержки" дополнить словами "по вине Фонда";
в главе 10:
дополнить абзацем следующего содержания:
"С пенсионными правилами ознакомлен __________".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и накопительных пенсионных фондов.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев Р.Р.) принять меры к официальной публикации настоящего постановления в периодических печатных изданиях Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель

"10-1. Салымшының/Алушының өтініші бойынша жыл сайынғы міндетті хабардар ету төлем карточкасы арқылы, сондай-ақ байланыс құралдары (пошта, электрондық пошта және өзге байланыс құралдары) арқылы жүргізілуі мүмкін.";
13-тармақтағы "кешіктірген жағдайда" деген сөздердің алдында "Қор кінәсынан" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тарау:
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Зейнетақы ережесімен таныстым  _____________";
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының мерзімді баспа басылымдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Агенттік Төрағасы