Об утверждении Правил ведения Государственного судового реестра
Приказ Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 4 мая 2004 года N 30-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2004 года N 2870. Утратил силу приказом Председателя Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 119
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию РК от 28.08.2015 № 119.
В соответствии с Правилами государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного судового реестра.
2. Управлению контроля на водном транспорте Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Адамова Р.К.) обеспечить представление настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Есжанова К.Б.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель Комитета
Утверждены
приказом Председателя
Комитета транспортного контроля
от 4 мая 2004 года N 30-П
"Об утверждении Правил
ведения Государственного
судового реестра"
Правила ведения Государственного судового реестра
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Государственного судового реестра (далее - Правила) разработаны в соответствии с Правилами государственной регистрации судов и прав на них, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года N 49 (далее - Правила регистрации).
2. Правила определяют порядок ведения Государственного судового реестра.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
собственник судна - лицо, зарегистрированное в качестве собственника судна в соответствии с Правилами регистрации;
судовладелец - лицо, владеющее судном на праве собственности или иных законных основаниях;
уполномоченный орган по государственной регистрации судов и прав на них (далее - уполномоченный орган) - Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Государственный судовой реестр (приложение 1) ведется морской администрацией порта (далее - МАП) на государственном и русском языках на бумажном и электронном носителях.

Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2004 жылғы 4 мамырдағы N 30-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 24 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2870. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитеті төрағасының 2015 жылғы 28 тамыздағы № 119 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитеті төрағасының 28.08.2015 № 119 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49 қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің Су көлігінде бақылау басқармасы (Р.Қ.Адамова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Қ.Б.Есжановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Комитет төрағасы
"Мемлекеттік кеме тізілімін
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Көліктік бақылау комитеті
төрағасының
2004 жылғы 4 мамырдағы
N 30-п бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы N 49 қаулысымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесіне (бұдан әрі - Тіркеу ережесі) сәйкес әзірленді.
2. Ереже Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу тәртібін белгілейді.
3. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
кеменің меншік иесі - Тіркеу ережесіне сәйкес кеменің меншік иесі ретінде тіркелген тұлға;
кеме иесі - меншік құқығында немесе өзге заңды негіздерде кемені иеленуші тұлға;
кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті.
4. Мемлекеттік кеме тізілімін (1-қосымша) мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз және электрондық тасымалдаушыларда порттың теңіз әкімшілігі (бұдан әрі - ПТӘ) жүргізеді.

5. Контроль за ведением Государственного судового реестра осуществляется уполномоченным органом.
2. Порядок ведения Государственного
судового реестра
6. Неотъемлемой частью Государственного судового реестра являются Книга учета входящих документов (далее - Книга учета) (приложение 2) и судовые дела.
Судовое дело оформляется на каждое судно и идентифицируется регистрационным номером судна. В судовое дело помещаются копии документов, поступающих для государственной регистрации судна и прав на данное судно, а также копии Свидетельства о праве плавания морского судна под Государственном флагом Республики Казахстан, Свидетельства о праве собственности на судно, выданных справок и выписок из Государственного судового реестра.
7. В Книге учета и в Государственном судовом реестре на каждое судно отводится отдельная страница.
8. Государственный судовой реестр и Книга учета ведутся отдельными журналами, страницы должны быть пронумерованы, прошнурованы, на последней странице записывается число пронумерованных, прошнурованных листов и заверяется капитаном морского порта, который возглавляет МАП.
9. Государственный судовой реестр, судовые дела и Книга учета хранятся в течение сроков, установленных законодательством Республики Казахстан. Их уничтожение, а равно изъятие из них каких-либо документов или их частей не допускается.
10. В графу "Отметки об изменениях" Государственного судового реестра вписывается дополнительная информация о судне или о таком его изменении, которое не требует обновления всей записи, а также прекращения или перехода прав на него.
К таким сведениям относятся:
1) изменение фамилии, имени, отчества, места жительства физического лица, если собственником является физическое лицо;
2) изменение наименования юридического лица, его места нахождения и почтового адреса, если собственником является юридическое лицо;
3) изменение названия судна.
Приложение 1
к Правилам ведения
Государственного судового реестра
Государственный судовой реестр
_________________________________________________________________________
N |  Дата  |Название|Наимено-|Наиме- |Прежнее |Порт (место) |Тип и|Позыв|
п/п|внесения|судна   |вание   |нование|название|предыдущей   |назна|ной  |
|в Госу- |        |собствен|судовла|судна   |регистрации  |чение|сиг- |
|дарствен|        |ника и  |дельца |(если   |и дата ее    |судна|нал  |
|ный     |        |его     |и его  |оно ра- |аннулирования|     |     |
|судовой |        |адрес   |адрес  |нее пла-|(если таковые|     |     |
|реестр и|        |        |       |вало под|имеются)     |     |     |
|порядко-|        |        |       |иностран|             |     |     |
|вый ре- |        |        |       |ным     |             |     |     |
|гистра- |        |        |       |флагом) |             |     |     |
|ционный |        |        |       |        |             |     |     |
|номер   |        |        |       |        |             |     |     |
-------------------------------------------------------------------------|

5. Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізуді бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік кеме тізілімін жүргізу тәртібі
6. Кіріс құжаттарын есепке алу кітабы (бұдан әрі - Есепке алу кітабы) (2-қосымша) және кеме істері Мемлекеттік кеме тізілімінің ажырамас бөлігі болып табылады.
Кеме ісі әр кемеге ресімделеді және кеменің тіркеу нөмірімен сәйкестендіріледі. Кемені және осы кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін келіп түсетін құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәліктің, Кемеге арналған меншік құқығы туралы куәліктің, Мемлекеттік кеме тізілімінен берілген анықтамалар мен үзінді көшірмелердің көшірмелері кеме ісіне тіркеледі.
7. Есепке алу кітабында және Мемлекеттік кеме тізілімінде әр кемеге бөлек парақ беріледі.
8. Мемлекеттік кеме тізілімі және Есепке алу кітабы жеке журналдарда жүргізіледі, беттері нөмірленген, тігілген болуы тиіс, соңғы бетінде нөмірленген, тігілген парақтардың саны жазылады және ПТӘ басқаратын теңіз портының капитаны растайды.
9. Мемлекеттік кеме тізілімі, кеме істері және Есепке алу кітабы Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мерзімдердің ішінде сақталады. Оларды жоюға, сонымен бірге олардан қандай да бір құжаттарды немесе олардың бөліктерін алуға жол берілмейді.
10. Мемлекеттік кеме тізілімінің "Өзгерістер туралы белгілер" бағанында кеме туралы немесе барлық жазбаны жаңартуды талап етпейтін өзгерістер, сондай-ақ оған құқықтардың тоқтауы немесе ауысуы туралы қосымша ақпарат жазылады.
Мұндай мәліметтерге мыналар жатады:
1) жеке тұлғаның тегінің, атының, әкесінің атының, тұрғылықты жерінің өзгеруі, егер меншік иесі жеке тұлға болып табылса;
2) заңды тұлғаның атауының, орналасқан жерінің немесе почталық мекен-жайының өзгеруі, егер меншік иесі заңды тұлға болып табылса;
3) кеменің атауының өзгеруі.
Мемлекеттік кеме тізілімін
жүргізу ережесіне
1-қосымша
Мемлекеттік кеме тізілімі
____________________________________________________________________
р/с|Мемлекет.|     | Меншік|Кеме  |Кеменің |Алдыңғы  |Кеменің|
N  | тік кеме|Кеме.|иесінің|иесі. |бұрынғы |тіркелген| түрі  |Шақыру
| тізілі. | нің | атауы |нің   | атауы  | порты   | және  |белгі.
| міне    |атауы|  және |атауы |(егер ол| (орны)  |мақсаты|  сі
|енгізіл. |     |  оның | және | бұрын  |және оның|       |
|ген күні |     | мекен-|оның  | шетел  | жойылған|       |
|  және   |     |  жайы |мекен-| туын   |  күні   |       |
|тіркелген|     |       | жайы |көтеріп | (егер   |       |
| реттік  |     |       |      |жүзген  |мұндайлар|       |
| нөмірі  |     |       |      | болса) |   болса)|       |
____________________________________________________________________

1 |    2   |    3   |    4   |    5  |    6   |      7      |  8  |  9  |
-------------------------------------------------------------------------|
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
Номер|Район|  N |Год и|Материал| Габаритные размерения судна  |Высота    |
ИМО |плава|про-|место|корпуса |          в метрах            |надводного|
|ния  |екта|пост-|        |------------------------------|борта     |
|     |    |ройки|        |Длина|Ширина|Осадка (в метрах)|(в метрах)|
|     |    |судна|        |(в   |(в мет|-----------------|          |
|     |    |     |        |мет- |рах)  |в грузу|порожним |          |
|     |    |     |        |рах) |      |       |         |          |
-------------------------------------------------------------------------|
10 |  11 | 12 |  13 |   14   |  15 |  16  |   17  |    18   |    19    |
-------------------------------------------------------------------------|
(продолжение таблицы)
_________________________________________________________________________
Мощность|Грузо-|Пассажиро|Вместимость|Род дви-|Спасательные|Максимальная|
главных |подъем|вмести-  |-----------|жителей |шлюпки (ко- |скорость    |
двигате-|ность |мость    |чистая|вало|        |личество,   |хода (в     |
лей (тип|(тонн)|(человек)|      |вая |        |общая       |узлах)      |
и число)|      |         |      |    |        |вместимость)|------------|
|      |         |      |    |        |            |в гру-|порож|
|      |         |      |    |        |            |зу    |ним  |
------------------------------------------------------------------------|
20  |   21 |    22   |   23 | 24 |   25   |     26     |  27  | 28  |
------------------------------------------------------------------------|
(продолжение таблицы)
___________________________________________
Примечание|Отметки |Наименование|Реквизиты|
|об из-  |и адрес дове|документа|
|менениях|рительного  |о согла- |
|        |управляющего|сии собст|
|        |            |венника  |
|        |            |или упол-|
|        |            |номоченно|
|        |            |го органа|
|        |            |о переда-|
|        |            |че судна |
|        |            |в довери-|
|        |            |тельное  |
|        |            |управле- |
|        |            |ние      |
------------------------------------------|
29   |   30   |      31    |    32   |
------------------------------------------|
(продолжение таблицы)
______________________________________________________________________
Сведения об ипотеке судна                           |
---------------------------------------------------------------------|
Сведения о государственной регистрации   |Сведения о прекращении     |
ипотеки судна                  |государственной регистрации|
|     ипотеки судна         |
---------------------------------------------------------------------|
N и   |Имя и| Имя и |Максималь-| Дата   |   Дата   |Наименование и  |
дата   |адрес|адрес  |ный размер|оконча- |досрочного|реквизиты доку- |
выдачи |зало-|залого-|обязатель-|ния     |окончания |ментов, на осно-|
Свиде- |года-|держате|ства,     |ипотеки |ипотеки   |вании которых   |
тельст-|теля |ля ипо-|обеспечен-|судна   |судна     |прекращена      |
ва о   |ипо- |теки   |ного      |        |          |государственная |
госу-  |теки |или све|ипотекой  |        |          |регистрация     |
дарст- |     |дения о|          |        |          |ипотеки         |
венной |     |том,   |          |        |          |                |
регист-|     |что она|          |        |          |                |
рации  |     |установ|          |        |          |                |
ипотеки|     |лена на|          |        |          |                |
судна  |     |предъя-|          |        |          |                |
или    |     |вителя |          |        |          |                |
строя- |     |       |          |        |          |                |
щегося |     |       |          |        |          |                |
судна  |     |       |          |        |          |                |
---------------------------------------------------------------------|

1  |    2    |  3  |   4   |   5  |   6    |   7     |   8   |  9
____________________________________________________________________
жалғасы
____________________________________________________________________
|      |    |Кеменің  |      |  Кеменің метрмен габариттік
ИМО  | Жүзу |Жоба|жасалған |Корпус|          өлшемдері
нөмі.|ауданы| N  |жылы және| мате.|_________________________________
рі   |      |    |  орны   |риалы |Ұзындығы | Ені  |  Шөгу (метрмен)
|      |    |         |      |(метрмен)|(метр.|________________
|      |    |         |      | жүкпен  | мен) | жүкпен| жүксіз
|      |    |         |      | жүксіз  |      |       |
____________________________________________________________________
10 |  11  | 12 |   13    |   14 |    15   |  16  |   17  |  18
____________________________________________________________________
жалғасы
____________________________________________________________________
Су үстінде.|  Басты   |  Жүк   |Жолау.|Сыйымдылығы|Қозға.|  Құтқару
гі борттың | қозғалт. |көтерім.|шылар |___________| ғыш  |шлюпкалары
биіктігі |қыштардың | ділігі |сыйым.|таза| жалпы| түрі | (саны,
(метрмен)  |  қуаты   |(тонна) |дылығы|    |      |      |  жалпы
|(түрі және|        |(адам)|    |      |      |сыйымдылы.
|   саны)  |        |      |    |      |      |     ғы)
____________________________________________________________________
19    |    20    |   21   |  22  | 23 |  24  |  25  |    26
____________________________________________________________________
жалғасы
____________________________________________________________________
Жүрістің ең жоғары   |       |Өзгеріс.| Сенімді   |Кемені сенім.
жылдамдығы (тораптарда)|Ескерту|  тер   |басқарушы. |ді басқаруға
_______________________|       | туралы |ның атауы  |бергені тура.
жүкпен   |   жүксіз    |       |белгілер|және мекен-| лы меншік
|             |       |        |   жайы    |иесінің немесе
|             |       |        |           |  уәкілетті
|             |       |        |           |  органның
|             |       |        |           |келісімі тура.
|             |       |        |           | лы құжаттың
|             |       |        |           |деректемелері
____________________________________________________________________
27    |     28      |   29  |    30   |     31    |     32
____________________________________________________________________
жалғасы
____________________________________________________________________
Кеменің ипотекасы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
Кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы |  Кеменің ипотекасын
мәліметтер                 | мемлекеттік тіркеудің
|     тоқтатылғаны
|   туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
Кеменің | Ипоте. |Ипотеканы |Ипотека.| Кеме  | Кеме  |   Кеменің
немесе  | каны   | кепілге  |мен қам.|ипоте. |ипоте. |  ипотекасын
жасалып | кепілге|ұстаушының| тамасыз|касының|касының| мемлекеттік
жатқан  | беруші.| аты және | етілген|аяқталу| мерзі.|   тіркеуді
кеменің |  нің   |мекен-жайы| міндет.|мерзімі| мінен |тоқтатуға не.
ипотека.|аты және|  немесе  |темелер.|       | бұрын |гіз болған
сын мем.| мекен- |   оның   | дің ең |       |аяқталу|құжаттардың
лекеттік|  жайы  | ұсынушыға| жоғары |       | күні  |атауы мен
тіркеу  |        |белгілен. | мөлшері|       |       |деректемелері
туралы  |        |   гені   |        |       |       |
куәлік. |        |  туралы  |        |       |       |
тік N   |        |мәліметтер|        |       |       |
және    |        |          |        |       |       |
берілген|        |          |        |       |       |
күні  |        |          |        |       |       |
____________________________________________________________________

33   | 34  |   35  |     36   |   37   |    38    |       39       |
---------------------------------------------------------------------|
Приложение 2
к Правилам ведения
Государственного судового реестра
Книга учета входящих документов
______________________________________________________________________
N | Дата |Наименова-|Наименова-|Наименова-|Название|Запись|Выданные |
п/п|поступ|ние посту-|ние собст-|ние судо- |судна   |об от-|выписки и|
|ления |пивших до-|венника   |владельца |        |казе в|справки  |
|доку- |кументов  |(адрес,   |(адрес,   |        |госу- |из Госу- |
|ментов|          |телефон,  |телефон,  |        |дарст-|дарствен-|
|      |          |факс)     |факс)     |        |венной|ного судо|
|      |          |          |          |        |регист|вого     |
|      |          |          |          |        |рации |реестра  |
|      |          |          |          |        |      |(кому и  |
|      |          |          |          |        |      |когда    |
|      |          |          |          |        |      |были вы- |
|      |          |          |          |        |      |даны)    |
---------------------------------------------------------------------|
1 |   2  |     3    |     4    |     5    |    6   |   7  |    8    |
---------------------------------------------------------------------|

33   |   34   |    35    |   36   |  37   |  38   |     39
____________________________________________________________________
Мемлекеттік кеме тізілімін
жүргізу ережесіне
2-қосымша
Кіріс құжаттарын есепке алу кітабы
____________________________________________________________________
N  |Құжаттардың|Келіп |Меншік | Кеме  |Кеме.|Мемлекет.| Мемлекеттік
р/с|   келіп   |түскен|иесінің|иесінің| нің |  тік    |кеме тізілім.
|түскен күні|құжат.| атауы | атауы |атауы| тіркеу. |нен берілген
|           |тардың|(мекен-|(мекен-|     | ден бас |   үзінді
|           |атауы | жайы, | жайы, |     |тартқаны | көшірмелер
|           |      | теле. | теле. |     | туралы  |мен анықтама.
|           |      | фоны, | фоны, |     | жазба   | лар (кімге
|           |      |факсы) | факсы)|     |         | және қашан
|           |      |       |       |     |         |  берілді)
____________________________________________________________________
1  |     2     |   3  |   4   |   5   |  6  |    7    |     8
____________________________________________________________________