О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июля 2001 года № 548 "Об утверждении Правил приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан", зарегистрированный за № 1577
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 мая 2004 года № 266. Зарегистрирован Министерством Республики Казахстан 7 июня 2004 года № 2893. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 204
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.05.2010 № 204 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан", зарегистрированный  в Министерстве юстиции Республики Казахстан N 1118 и в целях повышения качества организации приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, приказываю:
1. Внести в  приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июля 2001 года N 548 "Об утверждении Правил приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1577; опубликованный в августе 2001 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан N 27; внесены изменение и дополнение  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июня 2002 года N 411, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1916) следующие изменения:
в Правилах приема в высшие учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
1) в пункте 2 слова "среднее общее, среднее профессиональное образование" заменить словами "среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное, высшее профессиональное образование";
2) в пункте 3:
в абзаце втором слово "психологическим" заменить словом "психофизиологическим";
абзац третий изложить в следующей редакции: "на втором этапе высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан проводят отбор в соответствии с баллами государственного сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее - ЕНТ) или комплексного тестирования, проводимого по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - НЦГСОиТ);";

N 1577 болып тiркелген "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерiн бектіту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2001 жылғы 9 шiлдедегi N 548 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 8 мамырдағы N 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 7 маусымда тіркеді. Тіркеу N 2893. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 11 мамырдағы N 204 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.05.11 N 204 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде N 1118 болып тiркелген "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247  бұйрығына сәйкес және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастырудың сапасын арттыру мақсатында бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2001 жылғы 9 шiлдедегi N 548  бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде N 1577 болып тiркелген, 2001 жылғы тамыз айындағы N 27 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және де өзге де мемлекеттiк органдарының Нормативтiк құқықтық актiлер бюллетенiнде жарияланған; Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2002 жылғы 11 маусымдағы N 411 бұйрығымен өзгерiс пен толықтыру енгiзiлген, Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде N 1916 болып тiркелген) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерiнде:
1) 2-тармақта "жалпы орта, орта кәсiптiк бiлiмi" деген сөздер "жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптiк және кәсiптiк жоғары бiлiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-тармақта:
екiншi абзацта "психологиялық" деген сөз "психофизиологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"екiншi кезеңде Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындары ұлттық бiрыңғай тестiлеудiң (бұдан әрi - ҰБТ) немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандартының ұлттық орталығы (бұдан әрi - ББТМСҰО) дайындаған технологиялар бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеудiң нәтижелерi бойынша берiлген мемлекеттiк сертификат баллдарына сәйкес iрiктеу жүргiзедi;";

3) пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Приемные комиссии высших учебных заведений осуществляют отбор абитуриентов по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям в сроки, согласованные с Министерством образования и науки Республики Казахстан. Комплексное тестирование, отбор в соответствии с баллами государственного сертификата, зачисление в число слушателей высших учебных заведений проводится в сроки установленные Типовыми правилами приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, которые могут быть изменены только по согласованию с Министерством образования и науки Республики Казахстан.
Абитуренты, поступающие в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан первой указывают специальность подготовки в данном вузе, второй - специальность по приложению 3 к Типовым правилам приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан.";
4) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Выпускники общеобразовательных школ прошлых лет, выпускники средних профессиональных учебных заведений, выпускники общеобразовательных школ, обучавшиеся по линии международного обмена школьников за рубежом, выпускники общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, не принявшие участие в ЕНТ, поступающие в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан сдают комплексное тестирование по месту нахождения ВУЗа.";
5) в пункте 7:
в абзаце втором слова "N 021600 "Юриспруденция" заменить словами "N 050303 "Правоохранительная деятельность";
в абзаце третьем слова "всеобщая История" заменить словами "всемирная история";
в абзаце седьмом слова "всеобщая История" заменить словами "всемирная история";
6) пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания сканирования листов ответов, которое проводится после тестирования.";
7) пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11.Результаты комплексного тестирования на получение государственных сертификатов объявляются региональной комиссией в день его проведения. Персональный состав региональной комиссии утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.";
8) в пункте 13 абзац второй изложить в следующей редакции:
"Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию, утверждаемую председателем региональной комиссии, до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Изменение полученной оценки должно быть произведено мотивированным решением региональной комиссии.";

3) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен келiсiлген мерзiмдерде медициналық, дене бiтiмi және психофизиологиялық көрсетулерi бойынша талапкерлердi iрiктеудi жүзеге асырады. Кешендi тестiлеу, мемлекеттiк сертификат баллдарына сәйкес iрiктеу, жоғары оқу орындарының тыңдаушылары қатарына қабылдау Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың үлгi ережелерiнде белгiленген мерзiмдерде жүргiзiледi, олар Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң келiсiмi бойынша ғана өзгертiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындарына түсушi талапкерлер, бiрiншi осы жоғары оқу орнында даярланатын мамандықты, екiншi - Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдаудың үлгi ережелерiнiң 3-қосымшасы бойынша мамандықты көрсетедi.";
4) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Iшкiісминi жоғары оқу орнына түсушi жалпы бiлiм беретiн мектептердiң өткен жылдардағы бiтiрушiлерi, кәсiптiк орта оқу орындарының бiтiрушiлерi, шет елдерде оқушыларды халықаралық алмасу саласы бойынша оқыған жалпы бiлiм беретiн мектептердiң бiтiрушiлерi, ҰБТ-ға қатыспаған жалпы бiлiм беретiн орта мектептердi өзбек, ұйғыр, және тәжiк тiлдерiнде аяқтаған бiтiрушiлер кешендi тестiлеудi ЖОО-ның орналасқан жерi бойынша тапсырады.";
5) 7-шi тармақта:
екiншi абзацта "N 021600 "Заңтану" деген сөздер "N 050303 "Құқық қорғау қызметi" деген сөздермен ауыстырылсын";
үшiншi абзацта "жалпы тарих" деген сөздер "дүниежүзi тарихы" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацта "жалпы тарих" деген сөздер "дүниежүзi тарихы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Дұрыс жауаптардың кодтары тестiлеуден кейiн өткiзiлетiн жауап парақтарын сканерлеу аяқталғаннан кейiн бiрден iлiнедi.";
7) 11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттiк сертификаттарды алу үшiн өткiзiлген кешендi тестiлеу нәтижелерiн өңiрлiк комиссия тест сынағы өткiзiлген күнi жариялайды. Өңiрлiк комиссияның дербес құрамы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.";
8) 13-тармақтағы екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляцияға өтiнiш өңiрлiк комиссия төрағасы бекiтетiн апелляциялық комиссияға тестiлеу нәтижелерi хабарланғаннан кейiнгi келесi күнi сағат 13-ке дейiн берiледi және апелляциялық комиссия оны бiр тәулiктiң iшiнде қарайды. Алған бағаларды өзгерту өңiрлiк комиссияның дәлелдi шешiмiмен жүргiзiлуi тиiс.";

9) пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Зачисление в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан производится на открытом заседании мандатной комиссии по конкурсу в соответствии с баллами государственного сертификата, с учетом результатов отбора по медицинским, физическим, психофизиологическим показателям и выделенных Министерству внутренних дел, Главным управлениям внутренних дел, Управлениям внутренних дел, Управлениям внутренних дел на транспорте приемных мест.";
10) пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае одинаковых показателей баллов государственных сертификатов преимущественное право на зачисление имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
лица, имеющие аттестаты с отличием или дипломы начального, среднего профессионального образования с отличием;
лица, имеющие наиболее высокий средний балл аттестата или диплома;
лица, имеющие наиболее высокий балл по профильному предмету.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.".
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Отто И.И.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано
И.о. министра образования
и науки Республики Казахстан
19 мая 2004 года

9) 14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң жоғары оқу орындарына оқуға қабылдау мандат комиссиясының ашық отырысында мемлекеттiк сертификат баллдарына сәйкес, медициналық, дене бiтiмi, психофизиологиялық көрсеткiштер бойынша iрiктеу нәтижелерiн және Iшкi iстер министрлiгiне, Iшкi iстер бас басқармаларына, Iшкi iстер басқармаларына, Көлiктегi iшкi iстер басқармаларына бөлiнген қабылдау орындарын ескере отырып, конкурс бойынша жүргiзiледi.";
10) 16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттiк сертификаттар баллдарының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда:
жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
жалпы бiлiм беретiн орта мектептi үздiк аттестатпен немесе кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптiк оқу орындарын үздiк дипломмен бiтiргендер;
аттестат немесе дипломның ең жоғары орта баллы бар адамдар;
бейiмдiк пәндер бойынша ең жоғары баллы бар адамдар оқуға қабылдауға басымдылық құқыққа ие.
Осы қабылдау ережелерiне сәйкес жеңiлдiкпен қабылдану құқығын пайдаланатын адамдар растайтын құжаттар ұсынады.".
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Iшкi iстер бiрiншi вице-министрi полиция генерал-лейтенанты И.И. Оттоға жүктелсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
Министр
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрінің
мiндетiн атқарушы
19 мамыр 2004 ж.