Об утверждении Правил декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 13 мая 2004 года N 221. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 8 июня 2004 года N 2895. Утратило силу - приказом Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 21 мая 2007 года N 138
Извлечение из приказа Председателя Комитета таможенного контроля
Министерства финансов Республики Казахстан от 21 мая 2007 года N 138
... ПРИКАЗЫВАЮ:
...
Перечень
утративших силу некоторых приказов
...
4. Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 13 мая 2004 года N 221 "Об утверждении Правил декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2895, опубликованный в "Официальной газете" от 19 июня 2004 года N 25 (182).
______________________________________________________
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Касымов Н.Е.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившим силу  приказ  И.о. Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 16 сентября 2002 года N 14 "Об утверждении Правил декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2030, опубликованный в "Бюллетене нормативных правовых актов" N 48, 2002 года).

Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 13 мамырдағы N 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 8 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2895. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң Тіркеу қызметі комитетінің 2007 жылғы 21 мамырдағы N 138 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігiнiң  Тіркеу қызметі комитетінің 2007 жылғы 21 мамырдағы N 138 бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап  күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі Кедендік
бақылау комитеті төрағасының
2007 жылғы 21 мамырдағы
N 138 бұйрығына
қосымша
Күшiн жойған кейбiр бұйрықтардың тiзбесi
...
4. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол  жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 13 мамырдағы N 221 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2895 болып тіркелген, 2004 жылғы 19 маусымдағы N 25 (182) "Ресми газетте" жарияланған)...
-----------------------------
"Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жол жүретін жеке тұлғалардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі (Н.Е.Қасымов) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. "Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдерін Мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2030 болып тіркелген, 2002 жылғы N 48 "Нормативтік құқықтық кесімдердің бюллетенінде" жарияланған) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің төрағасы міндетін атқарушының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 14  бұйрығының  күші жойылды деп танылсын.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
Согласовано
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 13 мая 2004 года N 221
"Об утверждении Правил
декларирования иностранной
и национальной валют
физическими лицами,
следующими через таможенную
границу Республики Казахстан"
Правила
декларирования иностранной и национальной валют
физическими лицами, следующими через таможенную
границу Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок декларирования ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан национальной и иностранной валют физическими лицами в соответствии со статьей 265  Таможенного  кодекса Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) национальная валюта - валюта Республики Казахстан;
2) иностранная валюта - валюта иностранных государств;
3) резиденты - физические лица, имеющие постоянное место жительства в Республике Казахстан, в том числе временно находящиеся за границей или находящиеся на государственной службе Республики Казахстан за ее пределами;
4) нерезиденты - физические лица, не указанные в подпункте 3) настоящего пункта.
3. Наличная иностранная и национальная валюты декларируются таможенному органу Республики Казахстан, в котором производится таможенное оформление, в соответствии с настоящими Правилами в письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации, при непосредственном перемещении резидентами и нерезидентами валюты через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Декларирование при ввозе наличной валюты в Республику Казахстан
4. Ввоз резидентами и нерезидентами наличной иностранной и национальной валют на таможенную территорию Республики Казахстан осуществляется без ограничений, при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан.
5. Письменное декларирование и таможенное оформление наличной национальной и иностранной валюты, ввозимой на таможенную территорию Республики Казахстан, осуществляется по инициативе физического лица.
6. Отказ физического лица произвести письменное декларирование и таможенное оформление ввозимой наличной иностранной валюты, не освобождает его от необходимости предоставления документов, являющихся основанием для последующего ее вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Кедендік бақылау
агенттігінің төрағасы
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы
12 мамыр 2004 жыл
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2004 жылғы
13 маусымдағы N 221
бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
кедендік шекарасы арқылы
жол жүретін жеке адамдардың
шетелдік және ұлттық
валюталарды декларациялауының
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Кеден кодексінің  265-бабына  сәйкес жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелетін және Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкететін ұлттық және шетелдік валюталарды декларациялауының тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ұлттық валюта - Қазақстан Республикасының валютасы;
2) шетелдік валюта - шет мемлекеттердің валютасы;
3) резиденттер - Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жері бар, оның ішінде шет елде уақытша тұратын немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрып оның мемлекеттік қызметінде болатын жеке адамдар;
4) резидент емес тұлғалар - осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлғалар.
3. Резиденттер және резидент емес тұлғалар валюталарды тікелей Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізген кезде қолда бар шетелдік және ұлттық валюталар Қазақстан Республикасының кедендік ресімдеу жүргізілетін кеден органына осы Ережеге сәйкес жолаушылар кедендік декларациясын пайдалана отырып, жазбаша нысанда декларацияланады.
2. Валютаны Қазақстан Республикасына әкелу кезінде декларациялау
4. Резиденттердің және резидент емес тұлғалардың қолда бар шетелдік және ұлттық валюталарды Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелуі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтаған кезде шектеусіз жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін қолда бар ұлттық және шетелдік валюталарды жазбаша декларациялау мен кедендік ресімдеу жеке тұлғаның бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
6. Жеке тұлғаның әкелінетін қолда бар шетелдік валютаны жазбаша декларациялауды және кедендік ресімдеуді жүргізуден бас тартуы оны кейін Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетуге негіздеме болып табылатын құжаттарды ұсыну қажеттігінен босатпайды.

3. Декларирование наличной валюты вывозимой резидентами из Республики Казахстан
7. Вывоз резидентами наличной национальной валюты с таможенной территории Республики Казахстан осуществляется без ограничений и письменного декларирования таможенному органу Республики Казахстан.
8. Резиденты могут вывозить с таможенной территории Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих ее происхождение.
9. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан резидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, не допускается за исключением случаев, установленных пунктом 10 настоящих Правил.
10. Резиденты помимо суммы, указанной в пункте 8 настоящих Правил, вправе вывозить с таможенной территории Республики Казахстан наличную иностранную валюту, ранее ввезенную в Республику Казахстан, в пределах суммы, указанной в таможенной декларации, подтверждающей ее ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан.
11. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан резидентами наличной иностранной валюты в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не подлежит письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан.
12. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан резидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, подлежит обязательному письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан. Письменное декларирование осуществляется на всю сумму вывозимой наличной иностранной валюты.
4. Декларирование наличной валюты вывозимой нерезидентами из Республики Казахстан
13. Вывоз нерезидентами наличной национальной валюты с таможенной территории Республики Казахстан осуществляется без ограничений и письменного декларирования таможенному органу Республики Казахстан.
14. Нерезиденты могут вывозить с таможенной территории Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих ее происхождение.
15. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не допускается, за исключением случаев, установленных пунктом 16 настоящих Правил.
16. Нерезиденты помимо суммы, указанной в пункте 14 настоящих Правил, вправе вывозить с таможенной территории Республики Казахстан наличную иностранную валюту, ранее ввезенную в Республику Казахстан, в пределах суммы, указанной в таможенной декларации, подтверждающей ее ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан.

3. Резиденттердің Қазақстан Республикасынан әкететін қолма-қол валютаны декларациялау
7. Резиденттердің Қазақстан Республикасының кеден аумағынан қолма-қол ұлттық валютаны әкетуі шектеусіз және Қазақстан Республикасының кеден органына жазбаша декларациялаусыз жүзеге асырылады.
8. Резиденттер Қазақстан Республикасының кеден аумағынан оның шыққан тегін растайтын құжаттарды ұсынбастан он мың АҚШ доллары баламасынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкете алады.
9. Резиденттердің Қазақстан Республикасының кеден аумағынан он мың АҚШ долларының баламасынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетелдік валютаны әкетуіне осы Ереженің 10-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, рұқсат етілмейді.
10. Резиденттер осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген соманың сыртында Қазақстан Республикасының кеден аумағына оның Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінгендігін растайтын кеден декларациясында көрсетілген соманың шегінде Қазақстан Республикасына бұрын әкелінген қолма-қол шетел валютасын әкетуге құқылы.
11. Резиденттердің Қазақстан Республикасының кеден аумағынан үш мың АҚШ долларының баламасынан аспайтын мөлшерде қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органына жазбаша декларациялауға жатпайды.
12. Резиденттердің Қазақстан Республикасының кеден аумағынан үш мың АҚШ долларының баламасынан асатын мөлшерде қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органына міндетті жазбаша декларациялауға жатады. Жазбаша декларациялау әкетілетін қолма-қол шетелдік валютаның бүкіл сомасына жүзеге асырылады.
4. Резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасынан әкететін қолма-қол валютаны декларациялау
13. Резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан қолма-қол ұлттық валютаны әкетуі шектеусіз және Қазақстан Республикасының кеден органына жазбаша декларациялаусыз жүзеге асырылады.
14. Резидент емес тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан оның шыққан тегін растайтын құжаттарды ұсынбастан үш мың АҚШ доллары баламасынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкете алады.
15. Резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан үш мың АҚШ долларының баламасынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетелдік валютаны әкетуіне осы Ереженің 16-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, рұқсат етілмейді.
16. Резидент емес тұлғалар осы Ереженің 14-тармағында көрсетілген соманың сыртында Қазақстан Республикасының кеден аумағына оның Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінгендігін растайтын кеден декларациясында көрсетілген соманың шегінде Қазақстан Республикасына бұрын әкелінген қолма-қол шетел валютасын әкетуге құқылы.

17. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не подлежит письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан.
18. Вывоз с таможенной территории Республики Казахстан нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, подлежит обязательному письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан. Письменное декларирование осуществляется на всю сумму вывозимой наличной иностранной валюты.
5. Заключительные положения
19. Таможенная декларация, предъявляемая для вывоза наличной иностранной валюты, в соответствии с пунктами 10 и 16 настоящих Правил, прилагается к экземпляру пассажирской таможенной декларации, оставляемой  в таможенном органе, где было произведено таможенное оформление.
20. Вывоз резидентами и нерезидентами с таможенной территории Республики Казахстан национальной и иностранной валюты с использованием платежных карточек не подлежит письменному декларированию и осуществляется без ограничений.
21. Вывоз резидентами и нерезидентами с таможенной территории Республики Казахстан платежных документов (векселей, чеков, в том числе дорожных), номинальная стоимость (номинал) которых выражена в национальной и иностранной валюте, не подлежит письменному декларированию и осуществляется без ограничений.

17. Резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан үш мың АҚШ долларының баламасынан аспайтын мөлшерде қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органына жазбаша декларациялауға жатпайды.
18. Резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан үш мың АҚШ долларының баламасынан асатын мөлшерде қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органына міндетті жазбаша декларациялауға жатады. Жазбаша декларациялау әкетілетін қолма-қол шетелдік валютаның бүкіл сомасына жүзеге асырылады.
5. Қорытынды ережелер
19. Осы Ереженің 10 және 16-тармақтарына сәйкес қолма-қол шетел валютасын әкету үшін ұсынылатын кеден декларациясы кедендік ресімдеу жүргізілген кеден органында қалатын жолаушылардың кеден декларациясы данасына қосылады.
20. Резиденттердің және резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан төлем кәртішкелерін пайдалана отырып ұлттық және шетел валютасын әкетуі жазбаша декларациялауға жатпайды және шектеусіз жүзеге асырылады.
21. Резиденттердің және резидент емес тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан бастапқы құны (номинал) ұлттық және шетелдік валютада көрсетілген төлем құжаттарын (вексельдерді, чектерді, оның ішінде жол чектерін) әкетуі жазбаша декларациялауға жатпайды және шектеусіз жүзеге асырылады.