Об установлении пруденциальных нормативов для кредитных товариществ, а также форм и сроков представления отчета об их выполнении
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года N 199. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2004 года N 2994. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 20 (V064068)
В целях реализации  статьи 23  Закона Республики Казахстан "О кредитных товариществах", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Установить следующие пруденциальные нормативы для кредитных товариществ:
минимальный размер уставного капитала;
минимальный размер собственного капитала;
коэффициент достаточности собственных средств;
коэффициент риска на одного участника;
коэффициент ликвидности.
2. Кредитные товарищества, созданные в рамках реализации  постановления  Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 137 "О вопросах кредитования аграрного сектора", не включают в расчет предусмотренных настоящим постановлением пруденциальных нормативов обязательства по займам, полученным от Акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация", а также требования по займам, выданным названными кредитными товариществами своим участникам за счет вышеуказанных кредитов Акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация".
3. Минимальный размер уставного капитала кредитного товарищества составляет 10 миллионов тенге.
Минимальный размер уставного капитала кредитных товариществ, указанных в пункте 2 настоящего постановления, составляет 3 миллиона тенге.
4. Минимальный размер собственного капитала кредитного товарищества составляет 8 миллионов тенге.
Минимальный размер собственного капитала кредитных товариществ, указанных в пункте 2 настоящего постановления, составляет 1 миллион тенге.
5. Собственный капитал рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала (в пределах обязательных взносов участников кредитного товарищества);
дополнительных взносов участников кредитного товарищества;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет (в том числе фондов, резервов, сформированных за счет нераспределенного чистого дохода);
превышения доходов текущего года над расходами текущего года;
резервов по переоценке;
за вычетом:
нематериальных активов;
убытков прошлых лет;
превышения расходов текущего года над доходами текущего года.

Кредиттiк серiктестiктерге арналған пруденциалдық нормативтердi, сондай-ақ олардың орындалуы жөнiндегi есептердiң нысандарын және ұсыну мерзiмiн белгiлеу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 199 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 11 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2994. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 20   қаулысымен .
_____________________________
Кредиттiк серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  23-бабын iске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Кредиттiк серiктестiктерге арналған мынадай пруденциалдық нормативтер белгiленсiн:
жарғылық капиталдың ең аз мөлшерi;
меншiктi капиталдың ең аз мөлшерi;
меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгiнiң коэффициентi;
бiр қатысушыға тәуекел коэффициентi;
өтiмдiлiк коэффициентi.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Аграрлық секторды кредиттеу мәселелерi туралы" 2001 жылғы 25 қаңтардағы N 137  қаулысын  iске асыру шеңберiнде құрылған кредиттiк серiктестiктер осы пруденциалдық нормативтердiң осы қаулысында көзделген "Аграрлық кредиттiк корпорация" акционерлiк қоғамынан алынған заемдар бойынша мiндеттемелердi, сондай-ақ аталған кредиттiк серiктестiктердiң "Аграрлық кредиттiк корпорация" акционерлiк қоғамының жоғарыда аталған кредиттерi есебiнен өзiнiң қатысушыларына берген заемдар бойынша талаптарды есепке алмайды.
3. Кредиттiк серiктестiктiң жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерi 10 миллион теңге болады.
Осы қаулының 2-тармағында көрсетiлген кредиттiк серiктестiктердiң жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерi 3 миллион теңге болады.
4. Кредиттiк серiктестiктiң меншiктi капиталының ең төменгi мөлшерi 8 миллион теңге болады.
Осы қаулының 2-тармағында көрсетiлген кредиттiк серiктестiктердiң меншiктi капиталының ең төменгi мөлшерi 1 миллион теңге болады.
5. Меншiктi капитал:
төленген жарғылық капитал (кредиттiк серiктестiк қатысушыларының мiндеттi жарналары шегiнде);
кредиттiк серiктестiк қатысушыларының қосымша жарналары;
қосымша капитал;
өткен жылғы бөлiнбеген таза кiрiс (оның iшiнде бөлiнбеген таза кiрiс есебiнен қалыптасқан қорлардың, резервтердiң);
ағымдағы жылғы кiрiстiң ағымдағы жылдың шығыстарынан асып түсу;
қайта бағалау бойынша резервтер сомасы ретiнде есептеледi;
мыналарды шегере отырып:
материалдық емес активтердi;
өткен жылғы шығындарды;
ағымдағы жылғы шығыстардың ағымдағы жылдың кiрiстерiнен асып түсуі.

6. Коэффициент достаточности собственных средств рассчитывается как отношение собственного капитала кредитного товарищества к суммарной величине обязательств и условных и возможных обязательств кредитного товарищества.
Значение коэффициента достаточности собственных средств должно быть не менее 1.
7. Коэффициент риска на одного участника кредитного товарищества рассчитывается как отношение суммы требований кредитного товарищества к участнику (в том числе по выданному займу, предоставленному лизингу), а также условных обязательств перед участником кредитного товарищества (в том числе по выдаче банковских гарантий, банковских поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме, за участников кредитного товарищества), за минусом суммы обеспечения по обязательствам участника кредитного товарищества в виде денег, в том числе на банковских счетах кредитного товарищества, государственных ценных бумаг, гарантий и ценных бумаг банков второго уровня, ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, аффинированных драгоценных металлов, переданных на сейфовое хранение кредитному товариществу, к собственному капиталу кредитного товарищества.
Значение коэффициента риска на одного участника должно быть не более 0,5.
8. В случаях, когда займы одному участнику кредитного товарищества были выданы с соблюдением пруденциальных нормативов, но впоследствии не соответствовали им, кредитное товарищество в течение трех рабочих дней информирует уполномоченный орган о факте нарушения пруденциальных нормативов с указанием плана мероприятий по их устранению.
9. Коэффициент ликвидности рассчитывается как отношение суммы высоколиквидных активов к величине обязательств до востребования.
Коэффициент ликвидности кредитного товарищества должен быть не менее 0,2.
10. В расчет высоколиквидных активов включаются:
наличные деньги;
государственные ценные бумаги, ценные бумаги, которые включены в официальный список по наивысшей категории листинга и следующей за наивысшей категории листинга организатора торгов, за исключением ценных бумаг, проданных на условиях их обратного выкупа или являющихся обеспечением по обязательствам кредитного товарищества;
депозиты до востребования в Национальном Банке, в банках Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список по наивысшей категории листинга организатора торгов.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  228  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК).

6. Меншiктi қаражат жеткiлiктiгiнiң коэффициентi кредиттiк серiктестiктiң меншiктi капиталының кредиттiк серiктестiк мiндеттемелерiнiң және шартты әрi ықтимал мiндеттемелерiнiң жиынтық көлемi ретiнде есептеледi.
Меншiктi қаражат жеткiлiктiгi коэффициентiнiң мағынасы 1-ден кем емес болуы тиiс.
7. Кредиттiк серiктестiктiң бiр қатысушысына тәуекел коэффициентi кредиттiк серiктестiктiң қатысушыға қоятын талаптар сомасының (оның iшiнде берiлген заем, ұсынылған лизинг бойынша), сондай-ақ кредиттiк серiктестiк қатысушысының ақшалай мiндеттемелерi бойынша қамтамасыз ету сомасын, оның iшiнде кредиттiк серiктестiктiң банк шоттарындағы сомаларды, мемлекеттiк бағалы қағаздарды, кепiлдiктердi және екiншi деңгейдегi банктердiң бағалы қағаздарын, сауда-саттықты ұйымдастырушының ең жоғары санаты бойынша ресми тiзiмiне енгiзiлген бағалы қағаздарды, кредиттiк серiктестiкке сейфтiк сақтауға берiлген тазартылған қымбат металдарды шегергенде кредиттiк серiктестiктiң қатысушысы алдындағы шартты мiндеттемелер сомасының (оның iшiнде банк кепiлдемелерiн, банк кепiлдiктерiн, банк кепiлдемесiн және кредиттiк серiктестiктiң қатысушысы үшiн ақшалай нысанда орындауды көздейтiн өзге де мiндеттемелердi беру бойынша) кредиттiк серiктестiктiң меншiктi капиталына қатынасы ретiнде есептеледi.
Бiр қатысушыға тәуекел коэффициентiнiң мағынасы 0,5 астам болмауы тиiс.
8. Кредиттiк серiктестiктiң бiр қатысушысына заемдар пруденциалдық нормативтердi сақтай отырып берiлген жағдайда, бiрақ кейiнiрек оларға сәйкес болмағанда, кредиттiк серiктестiк үш жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органды оларды жою бойынша iс-шаралар жоспарын көрсете отырып пруденциалдық нормативтердi бұзу фактiсi туралы хабардар етуге тиiс.
9. Өтiмдiлiк коэффициентi жоғары өтiмдi активтер сомасының талап ету бойынша мiндеттемелердiң көлемiне қатынасы ретiнде есептеледi.
Кредиттiк серiктестiктiң өтiмдiлiк коэффициентi 0,2 кем емес болуы тиiс.
10. Жоғары өтiмдi активтердiң есебiне:
қолма-қол ақша;
оларды керi сатып алу шартымен сатылған немесе кредиттiк серiктестiктiң мiндеттемелерi бойынша қамтамасыз ету болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда, мемлекеттiк бағалы қағаздар, листингтің ең жоғары санаты бойынша және сауда-саттықты ұйымдастырушы листингінің ең жоғары санаттан кейінгі санатының ресми тiзiмiне енгiзiлген бағалы қағаздар;
бағалы қағаздары сауда-саттықты ұйымдастырушы листингінің ең жоғары санатының ресми тiзiмiне енгiзiлген Ұлттық Банктегi, Қазақстан Республикасының банктерiндегi талап ету бойынша депозиттер.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 228   қаулысымен .

11. В расчет обязательств до востребования включаются:
деньги на счетах до востребования участников кредитного товарищества;
другие обязательства до востребования, в том числе обязательства по платежам и переводам денег, выдаче наличных денег, выдаче займа, срок осуществления которых не превышает одного месяца или по которым не установлены сроки их осуществления.
12. При наличии у кредитного товарищества в течение отчетного периода просроченных обязательств по привлеченным займам или по открытым банковским счетам, а также при наличии фактов нарушения норм законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег нормативы ликвидности считаются невыполненными, независимо от расчетных значений коэффициента ликвидности.
13. Кредитные товарищества ежемесячно вместе с финансовой отчетностью представляют в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме согласно приложению к настоящему постановлению.
Кредитные товарищества, определенные пунктом 2 настоящего постановления по форме, согласно приложению к настоящему постановлению отражают также и суммы требований и обязательств, не включаемые в расчет предусмотренных настоящим постановлением пруденциальных нормативов.
14. Кредитное товарищество может выкупать у участников их доли в уставном капитале кредитного товарищества при условии, если такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов.
15. Кредитные товарищества несут ответственность за нарушение требований настоящего постановления в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
16. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
17. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 223 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для кредитных товариществ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2435, опубликованное 28 июля - 10 августа 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Республики Казахстан").
18. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

11. Талап ету бойынша мiндеттемелердiң есебiне:
кредиттiк серiктестiктер қатысушыларының талап ету бойынша шоттардағы ақша;
талап ету бойынша басқа мiндеттемелер, оның iшiнде төлемдер мен ақша аударымдары, қолма-қол ақша беру, жүзеге асыру мерзiмi бiр айдан аспайтын немесе жүзеге асыру мерзiмi белгiленбеген заемды беру бойынша мiндеттемелер жатады.
12. Кредиттiк серiктестiкте есептi кезең iшiнде тартылған заемдар бойынша немесе ашық банк шоттары бойынша мерзiмi өткен мiндеттемелерi болған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы заң нормаларын бұзу фактiлерi болған жағдайда өтiмдiлiк нормативтерi өтiмдiлiк коэффициентiнiң есептi мағыналарына қарамастан орындалмаған деп есептеледi.
13. Кредиттiк серiктестiктер ай сайын қаржылық есеппен бiрге қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға осы қаулының қосымшасына сай нысан бойынша пруденциалдық нормативтердi орындау туралы есептi ұсынады.
Осы қаулының 2-тармағында айқындалған кредиттiк серiктестiктер осы қаулының қосымшасына сай нысан бойынша осы қаулыда көзделген пруденциалдық нормативтердiң есебiне енгiзiлмейтiн талаптар мен мiндеттемелер сомаларын көрсетедi.
14. Кредиттiк серiктестiк қатысушылардан олардың кредиттiк серіктестіктің жарғылық капиталындағы үлесiн сатып ала алады, eгep  мұндай сатып алу пруденциалдық нормативтердiң кез келгенiн бұзуға әкелiп соқтырмаса.
15. Кредиттiк серiктестiктер осы қаулының талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
16. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он төрт күн өткеннен кейiн қолданысқа енедi.
17. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Кредиттiк серiктестiктерге арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереженi бекiту жөнiнде" 2003 жылғы 4 шiлдедегi N 223  қаулысының  (Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2435 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 28 шiлдеде - 10 тамызда жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
18. Сақтандыру нарығының субъектiлерiн және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и кредитных товариществ.
19. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (Несипбаев P.P.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Досмукаметова К.М.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 12 июля 2004 года N 199
"Об установлении пруденциальных
нормативов для кредитных товариществ,
а также форм и сроков представления
отчета об их выполнении"
Отчет
о выполнении пруденциальных нормативов
__________________________________
(наименование кредитного товарищества)
по состоянию на "__"________200_года
1. Расчет коэффициента достаточности собственных средств К1, где
К1 = СКкт/О (не менее 1), где
СКкт - собственный капитал кредитного товарищества,
О - суммарная величина обязательств и условных возможных обязательств кредитного товарищества
К1 - ___/____= ___
Соблюдение норматива:______
2. Расчет размера риска на одного участника К2, где
К2 = Р1 (не более 0,5 от СКкт)
Р1 - наименование заемщика и размер риска на одного участника кредитного товарищества, рассчитанный в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил ____тысяч тенге.
К2 = ___
Соблюдение норматива: _____
3. Расчет коэффициента текущей ликвидности кредитного товарищества
К3, где
К3 = ВЛА/ОВ (не менее 0,2), где
ВЛА - высоколиквидные активы кредитного товарищества,
ОВ - обязательства до востребования кредитного товарищества
К3 = ___/___= _____
Соблюдение норматива: _____
Председатель Правления ________(подпись)
Главный бухгалтер _____________ (подпись)
Исполнитель _______
телефон _____

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң мүдделi бөлiмшелерiне және кредиттiк серiктестiктерге жiберсiн.
19. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң қызметiн қамтамасыз ету департаментi (Несiпбаев Р.Р.) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
20. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгi Төрағасының орынбасары Қ.Досмұқаметовке жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі
Агенттігі Басқармасының "Кредиттік
серiктестiктерге арналған
пруденциалдық нормативтердi,
сондай-ақ олардың орындалуы
жөнiндегi есептердiң нысандарын
және ұсыну мерзiмiн белгiлеу
туралы" 2004 жылғы 12 шiлдедегi
N 199 қаулысына қосымша
Пруденциалдық нормативтердiң орындалуы туралы
Есеп
________________________________
(кредиттiк серiктестiктiң атауы)
200 жылғы "___" ________ жағдай бойынша
1. Меншiк қаражаты жеткiлiктiлiгi коэффициентiнiң есебi К1, мұнда
К1 = КСмк / О (1 кем емес), мұнда
КСмк - кредиттiк серiктестiктiң меншiктi капиталы,
О - кредиттiк серiктестiк мiндеттемелерiнiң және шартты
ықтимал мiндеттемелерiнiң меншiктi көлемi
К1= ________/ ________=________
Нормативтi сақтау:
2. Бiр қатысушыға тәуекел мөлшерiнiң есебi К2, мұнда
К2 = Р1 (CКкт-ден 0,5 астам емес)
P1 - заемшының атауы және осы қаулының 9-тармағына сәйкес
есептелген кредиттiк серiктестiктiң бiр қатысушысына тәуекел
мөлшерi ________ мың теңге.
К2= ________
Нормативтi сақтау: ________
3. Кредиттiк серiктестiктiң ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентiнiң есебi К3, мұнда
К3 = ЖӨА / ТМ (0,2 кем емес), мұнда
ЖӨА - кредиттiк серiктестiктiң жоғары өтiмдi активтерi
ТМ - кредиттiк серiктестiктiң талап ету бойынша мiндеттемелерi
К3= ________/ ________=________
Нормативтi сақтау: ________
Басқарма Төрағасы ________ (қолы)
Бас бухгалтер ____________ (қолы)
Орындаушы ____________
телефоны _____________