Об утверждении Правил, условий и методики определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда, а также Правил, форм и сроков предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 259. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2004 года № 3124.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 38 Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) правила, условия и методику определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):

Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін, сондай-ақ акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылардың саны және пай кірістілігі туралы ақпарат ұсыну қағидаларын, нысандарын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 259 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 4 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3124.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Бекітілсін:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылардың саны және инвестициялық пай кірістілігі туралы ақпарат ұсыну қағидалары, нысандары және мерзімдері.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн қолданысқа енедi.
3. Стратегия және талдау департаментi (Еденбаев Е.С.):

1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация Управляющих активами", управляющих инвестиционным портфелем.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1 к
постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 21 августа 2004 года № 259
Сноска. Текст в правом верхнем углу в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила, условия и методика определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила, условия и методика определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" и "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют условия, методику и порядок определения стоимости активов инвестиционного фонда, чистых активов инвестиционного фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда.
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" Заңды тұлғалардың бiрлестiгiне, "Активтердi басқарушылар қауымдастығы" Заңды тұлғалардың бiрлестiгiне, инвестициялық портфельдi басқарушыларға жiберсiн.
4. Агенттiктiң қызметiн қамтамасыз ету департаментi (Несiпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары E. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2004 жылғы 21 тамыздағы
№ 259 қаулысына 1-қосымша
Ескерту. Қағиданың оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидалары, талаптары және әдістемесі (бұдан әрі – Қағидалар) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген және инвестициялық қор активтерінің, инвестициялық қордың таза активтерінің құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептік құнын және акционерлік инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау қағидаларын, талаптарын және әдістемесін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Общие положения
Сноска. Глава 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.10.2015 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Определение стоимости активов и обязательств инвестиционного фонда осуществляется управляющей компанией и кастодианом раздельно по каждому инвестиционному фонду, функционирование которых они обеспечивают.
2. Управляющая компания и кастодиан инвестиционного фонда обеспечивают соблюдение следующих условий:
1) структура активов инвестиционного фонда отражается в разрезе:
активов, полученных в оплату ценных бумаг инвестиционного фонда;
полученного дохода, в том числе поступлений в виде дивидендов, вознаграждений по финансовым инструментам, а также дохода по сделкам с активами инвестиционного фонда;
начисленного дохода, в том числе вознаграждения по финансовым инструментам, прироста стоимости от переоценки активов инвестиционного фонда;
2) расходы, возмещаемые за счет активов инвестиционного фонда и выплачиваемые лицам, обеспечивающим функционирование инвестиционного фонда, подразделяются на расходы, возмещаемые за счет:
активов, полученных в оплату ценных бумаг инвестиционного фонда;
инвестиционного дохода.
3. При осуществлении операций по счетам инвестиционного фонда указываются:
1) вид валюты;
2) активы инвестиционного фонда, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан или находящиеся на территории Республики Казахстан, и активы инвестиционного фонда, выпущенные в соответствии с законодательством иных, помимо Республики Казахстан, государств, или находящиеся на их территории;
3) виды и сроки обращения (действия) финансовых инструментов;
4) эмитенты ценных бумаг (идентификационные номера ценных бумаг), банки, с которыми заключены договоры вклада, лица, выпустившие финансовые инструменты, приобретенные инвестиционным фондом;
5) количество финансовых инструментов, включенных в состав активов инвестиционного фонда;
6) последняя текущая стоимость актива инвестиционного фонда и его номинальная стоимость (для долговых ценных бумаг) или балансовая стоимость (для акций);
7) дата приобретения актива инвестиционного фонда и его покупная стоимость;
8) сумма начисленного дохода, в том числе, вознаграждения по финансовым инструментам.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Определение стоимости активов
и обязательств инвестиционного фонда

1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құнын айқындауды басқарушы компания және инвестициялық қордың кастодианы қызмет етуiн олар қамтамасыз ететiн әрбiр инвестициялық қор бойынша жеке жүзеге асырады.
2. Басқарушы компания және инвестициялық қордың кастодианы мынадай талаптарды сақтай отырып, мыналарды қамтамасыз етеді:
1) инвестициялық қор активтерiнiң құрылымы:
инвестициялық қордың бағалы қағаздарының төлемiне алынған активтер;
алынған кiрiс, оның iшiнде қаржы құралдары бойынша дивидендтер, сыйақылар түрiндегi түсiмдер, сондай-ақ инвестициялық қордың активтерiмен мәмiлелерден болған кiрiстер;
есептелген кiрiс, оның iшiнде қаржы құралдары бойынша сыйақы, қор активтерiн қайта бағалаудан болған құнының өсiмi бөлiгiнде көрсетiледi;
2) инвестициялық қор активтерiнiң есебiнен өтелетiн және инвестициялық қордың қызмет етуiн қамтамасыз ететiн тұлғаларға төленетiн шығыстар:
инвестициялық қордың бағалы қағаздарының төлемiне алынған активтер;
инвестициялық кiрiс есебiнен өтелетiн шығыстарға бөлiнедi.
3. Инвестициялық қордың шоттары бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде мыналар көрсетіледі:
1) валюта түрi;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қордың активтерi және Қазақстан Республикасынан басқа, өзге мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған немесе олардың аумағындағы инвестициялық қордың активтерi;
3) қаржы құралдарының түрлерi және айналыс (қолданылу) мерзiмдерi;
4) бағалы қағаздардың эмитенттері (бағалы қағаздардың сәйкестендіру нөмірлері), салым шарттары жасалған банктер, инвестициялық қор сатып алған қаржы құралдарын шығарған тұлғалар;
5) инвестициялық қор активтерінің құрамына енгізілген қаржы құралдарының саны;
6) инвестициялық қор активінің соңғы ағымдағы құны және оның номиналды құны (борыштық бағалы қағаздар үшін) немесе баланстық құны (акциялар үшін);
7) инвестициялық қор активін сатып алу күні және оның сатып алу құны;
8) есептелген кіріс сомасы, оның ішінде қаржы құралдары бойынша сыйақы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Инвестициялық қордың активтерi мен мiндеттемелерiнiң құнын айқындау

4. Стоимость активов и обязательств паевого инвестиционного фонда определяется в течение всего периода размещения паев (за исключением периода первоначального размещения) и/или в течение всего периода выкупа паев на конец рабочего дня, предшествующего дню размещения и/или выкупа паев, а также:
1) на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда;
2) по состоянию на конец последнего рабочего дня каждой недели для открытого паевого инвестиционного фонда;
3) по состоянию на конец последнего дня каждого месяца для интервального и закрытого паевого инвестиционного фонда;
4) в случае приостановления размещения и (или) выкупа паев - на день принятия решения о возобновлении их размещения и (или) выкупа;
5) в случае прекращения существования паевого инвестиционного фонда - на дату возникновения основания для прекращения его существования;
6) в иных случаях в соответствии с правилами паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Стоимость активов и обязательств акционерного инвестиционного фонда определяется по состоянию на конец последнего рабочего дня каждого месяца и в иных случаях в соответствии с проспектом выпуска акций.
6. Стоимость активов и обязательств инвестиционного фонда по состоянию на конец последнего рабочего дня каждого месяца в случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 4, определяется после начисления расходов и выплаты вознаграждения управляющей компании и иным лицам, обеспечивающим функционирование инвестиционного фонда.
6-1. Признание финансового инструмента в составе активов инвестиционного фонда, а также списание финансового инструмента осуществляется на дату регистрации сделки в системе учета кастодиана или центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010).
7. Финансовый инструмент, составляющий активы инвестиционного фонда и входящий в список фондовой биржи, оценивается по рыночной или индикативной цене в соответствии с методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи, в список которой он входит либо по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
Финансовые инструменты, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств, оцениваются на конец рабочего дня по цене закрытия торгового дня, за который производится оценка, по данным информационно-аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер).
Справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оценка которых не предусмотрена методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи и Правилами, определяется посредством учета по амортизированной стоимости еженедельно на конец первого рабочего дня текущей недели.

4. Инвестициялық пай қоры активтерi мен мiндеттемелерiнiң құны пайларды орналастырудың барлық кезеңi iшiнде (бастапқы орналастыру кезеңiн қоспағанда) және/немесе пайларды орналастыру және/немесе сатып алу күнiнiң алдындағы жұмыс күнiнiң соңына пайларды сатып алудың барлық кезеңi iшiнде, сондай-ақ:
1) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастырудың аяқталу күнiне;
2) ашық инвестициялық пай қоры үшiн әр аптаның соңғы жұмыс күнiнiң жағдайы бойынша;
3) аралық және жабық инвестициялық пай қоры үшін әр айдың соңғы күнінің жағдайы бойынша;
4) пайларды орналастыруды және (немесе) сатып алуды қалпына келтіруі туралы шешiмдi қабылдау күнiне - оларды орналастыру және (немесе) сатып алу тоқтата тұрылған жағдайда;
5) инвестициялық пай қорының қызмет етуiнiң тоқтауы үшiн негiз туындаған күнге - оның қызмет етуi тоқтаған жағдайда;
6) инвестициялық пай қорының ережелерiне сәйкес өзге жағдайларда айқындалады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Акционерлiк инвестициялық қор активтерi мен мiндеттемелерiнiң құны әр айдың соңғы жұмыс күнiнiң аяғындағы жағдай бойынша және акцияларды шығару проспектiсiне сәйкес өзге жағдайларда айқындалады.
6. 4-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген жағдайларда әр айдың соңғы жұмыс күнiнiң аяғындағы жағдай бойынша инвестициялық қор активтерi мен мiндеттемелерiнiң құны басқарушы компанияға және инвестициялық қордың қызмет етуiн қамтамасыз ететiн өзге тұлғаларға шығыстарды есептегеннен және сыйақы төлегеннен кейiн айқындалады.
6-1. Инвестициялық қор активтерінің құрамында қаржы құралын тану, сондай-ақ қаржы құралын есептен шығару мәмілені кастодианның немесе орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу күніне жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Инвестициялық қордың активтерін құрайтын және қор биржасының тізіміне кіретін қаржы құралы ол тізіміне кіретін қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесіне сәйкес нарықтық немесе индикативтік бағасы бойынша не Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша бағаланады.
Шетелдік мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдары Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша бағалау жүргізілетін сауда күнін жабу бағасы бойынша жұмыс күнінің соңына бағаланады.
Қор биржасының бағалы қағаздарды бағалау әдістемесінде және Қағидаларда бағасы көзделмеген борыштық бағалы қағаздардың әділ құны ағымдағы аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында апта сайын амортизацияланған құны бойынша есепке алу арқылы айқындалады.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Оценка долговых ценных бумаг эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан, обращающихся на территории Республики Казахстан, выпущенных в соответствии с законодательством иных, помимо Республики Казахстан, государств, в рамках соглашений, заключенных Правительством Республики Казахстан с эмитентом данных ценных бумаг, осуществляется по покупной стоимости.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовыхорганизаций от 29.10.2008 N 171 (порядок введения в действие см. п. 3).
7-2. Управляющая компания ежемесячно проводит тесты на обесценение финансовых инструментов, составляющих активы инвестиционного фонда, и формирует размер необходимого обесценения или осуществляет отрицательную корректировку стоимости, связанные с обесценением (уменьшением стоимости) данных активов при потере стоимости вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по финансовым инструментам.
Тестам на обесценение подлежат все финансовые инструменты, составляющие активы инвестиционного фонда.
Обесценение или уменьшение стоимости финансовых инструментов осуществляется согласно методике обесценения (далее – Методика).
Сноска. Пункт 7-2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-3. Критериями обесценения или уменьшения стоимости являются:
1) финансовое состояние эмитента;
2) просрочка погашения любого из платежей;
3) наличие гарантии;
4) показатель ликвидности, определяемый фондовой биржей;
5) наличие рейтинга.
При тесте на обесценение или уменьшении стоимости акций применяются критерии, указанные в подпунктах 1), 4) и 5) настоящего пункта.
При тесте на обесценение или уменьшении стоимости долговых ценных бумаг не применяется критерий, указанный в подпункте 4) настоящего пункта.
По каждому критерию присваивается балл в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам. Сумма баллов используется при определении классификационной категории ценных бумаг. Исходя из количества набранных баллов по активу, устанавливается его классификационная категория и размер необходимого обесценения в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-1. Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа түсетін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің осы бағалы қағаздардың эмитентімен жасалған келісімдер шеңберінде Қазақстан Республикасынан басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған борыштық бағалы қағаздардың бағалануы сатып алу құны бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 171 Қаулысымен.
7-2. Басқарушы компания эмитенттің қаржы құралдары бойынша міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы салдарынан құнын жоғалтқан кезде осы активтердің құнсыздануымен (арзандауымен) байланысты ай сайын инвестициялық қордың активтерін құрайтын қаржы құралдарының құнсыздануына тест жүргізеді және құнсызданудың қажетті мөлшерін қалыптастырады немесе құнын кері түзетуді жүзеге асырады.
Инвестициялық қордың активтерін құрайтын барлық қаржы құралы құнсыздануына тестілеуге жатады.
Қаржы құралдарының құнсыздануы және құнын төмендету құнсыздандыру әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7-3. Құнсызданудың немесе құнын төмендетудің критерийлері мыналар болып табылады:
1) эмитенттің қаржылық жай-күйі;
2) кез келген төлемдердің өтеу мерзімін өткізу;
3) кепілдіктердің болуы;
4) қор биржасы айқындайтын өтімділік көрсеткіші;
5) рейтингтің болуы.
Акциялардың құнсыздануына немесе құнының төмендетілуіне тестілеу жүргізу кезінде осы тармақтың 1), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген критерийлер қолданылады.
Борыштық бағалы қағаздардың құнсыздануына немесе құнының төмендетілуіне тестілеу жүргізу кезінде осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген критерий қолданылмайды.
Әрбір критерий бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес балл беріледі. Баллдар сомасы бағалы қағаздардың жіктеу санатын анықтаған кезде қолданылады. Актив бойынша алған баллдар санына қарай оның жіктеу санаты және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес қажетті құнсыздану мөлшері белгіленеді.
Ескерту. 7-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

7-4. Финансовое состояние эмитента оценивается в соответствии с Методикой, которая включает порядок, метод, способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной приемлемой информации, позволяющих определить финансовое состояние эмитента. Методика утверждается органом управления управляющей компании и является неотъемлемой частью ее учетной политики. Методика содержит следующие основные показатели, характеризующие финансовое состояние эмитента:
1) платежеспособность, которая раскрывает способность эмитента обслуживать свои обязательства, рассчитываемая исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой;
2) финансовая устойчивость, которая раскрывает структуру капитала, уровень доходности (в динамике за последний календарный год), рентабельность (в динамике), рассчитываемую исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой;
3) меры, предпринимаемые эмитентом для улучшения своего финансового состояния.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010).
7-5. Финансовое состояние эмитента классифицируется как:
1) стабильное - финансовое состояние эмитента устойчивое:
эмитент платежеспособен;
значения коэффициентов рассчитаны в соответствии с Методикой, в пределах общепринятых норм;
положительные рыночные условия развития бизнеса, а также хорошая конкурентная позиция на рынке;
свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние эмитента в течение срока выпуска ценных бумаг;
возможность эмитента рассчитываться по своему обязательству не вызывает сомнений;
по срокам активы и обязательства эмитента соизмеримы;
2) удовлетворительное - финансовое состояние эмитента этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне, на протяжении длительного времени является низкой;
3) нестабильное - существует определенная вероятность, что эмитент не рассчитается по своим обязательствам, ввиду следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния эмитента (принимаемые эмитентом меры не эффективны для стабилизации финансового состояния);
имеются форс-мажорные, а также иные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - постоянное ухудшение финансового состояния эмитента достигло критического уровня:
неплатежеспособность, возможность банкротства или иного рода реорганизации эмитента;
нарушение условий договора (неуплата или нарушение сроков платежа процентов или основной суммы долга);
предоставление держателем ценной бумаги уступок эмитенту, которые в противном случае не были бы предоставлены;
имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие эмитенту материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность.
Размер необходимого обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг определяется в соответствии с приложением 2 к Правилам и зависит от классификационной категории оцениваемой ценной бумаги:
на десять процентов - для классификационной категории "сомнительная 1 категории",
на пятнадцать процентов - для классификационной категории "сомнительная 2 категории",
на двадцать пять процентов - для классификационной категории "сомнительная 3 категории",
на пятьдесят процентов - для классификационной категории "неудовлетворительная".
Исключение финансового инструмента из списка первого класса ликвидности не является основанием для обесценения в случае отсутствия других факторов, свидетельствующих об ухудшении качества финансового инструмента, а также финансового положения его эмитента. Снижение справедливой стоимости финансового инструмента ниже фактических затрат или амортизируемой стоимости является подтверждением обесценения. Все вышеперечисленные события рассматриваются в совокупности с другими доступными данными.

7-4. Эмитенттің қаржылық жай-күйі, қаржылық жай-күйін бағалау тәртібін, әдісін, тәсілдерін, қажетті құжаттар тізбесін және эмитенттің қаржылық жай-күйін анықтауға мүмкіндік беретін өзге де қабылдауға болатын ақпаратты қамтитын Әдістемеге сәйкес бағаланады. Әдістеме басқарушы компанияның басқару органымен бекітіледі және оның есеп жүргізу саясатының ажырамас бөлігі болып табылады. Әдістеме эмитенттің қаржылық жай-күйін сипаттайтын мынадай негізгі көрсеткіштерді:
1) эмитенттің өз міндеттемелерін қамтамасыз етуге қабілеттілігін ашып көрсететін, Әдістемеде белгіленген тиісті коэффициенттер жиынтығына қарай есептелетін төлем қабілеттілігін;
2) капиталдың құрылымын, кірістілік деңгейін (соңғы күнтізбелік жылғы динамикасымен), Әдістемеде белгіленген тиісті коэффициенттер жиынтығына қарай есептелетін рентабельділігін ашып көрсететін қаржылық тұрақтылығын;
3) эмитент өзінің қаржылық жай-күйін жақсарту үшін қолданатын шараларды қамтиды.
Ескерту. 7-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7-5. Эмитенттің қаржылық жай-күйі былайша жіктеледі:
1) тұрақты – эмитенттің қаржылық жай-күйі тұрақты:
эмитент төлеуге қабілетті;
коэффициенттердің мәні Әдістемеге сәйкес, жалпылама қабылданған нормалар шегінде есептелген;
бизнестің дамуы үшін жағымды нарықтық жағдайлары бар, сондай-ақ нарықтағы бәсекелестік позициясы жақсы;
ресурстар мен капитал нарығына еркін қол жетімділігі бар, бағалы қағаздарды шығару мерзімі ішінде эмитенттің қаржылық жағдайын елеулі нашарлатуға әкелетін сыртқы немесе ішкі факторлары анықталмаған;
эмитенттің өзінің міндеттемесі бойынша есеп айырысу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
эмитенттің активтері мен міндеттемелері мерзімдер бойынша шамалас келеді;
2) қанағаттанарлық – осы санаттағы эмитенттің қаржылық жай-күйі "тұрақты" сипатындағыға жақын келеді, бірақ оны ұзақ уақыт осы деңгейде ұстап тұру ықтималы төмен болып табылады.
3) тұрақсыз – эмитент мынадай факторлардың себебінен өзінің міндеттемелері бойынша есеп айырыса алмайды деген ықтималы бар:
эмитенттің қаржылық жай-күйінің тұрақты және елеулі нашарлауының белгілері бар (эмитент қабылдаған шаралар қаржылық жай-күйінің тұрақтандыруы үшін тиімді емес);
эмитентті материалдық залалға ұшыратқан, бірақ оның қызметін тоқтатуға әкелмеген төтенше немесе өзге жағдайлардың болуы;
4) өте қиын - эмитенттің қаржылық жай-күйінің тұрақты нашарлауы күрделі деңгейге жетті:
төлеуге қабілетсіз, эмитент банкрот болуы немесе өзге түрде қайта құрылуы ықтимал;
шарт талаптарын бұзуы (пайыз немесе негізгі борыш сомасын төлемеу немесе төлеу мерзімдерін бұзу);
бағалы қағаздар ұстаушының эмитентке талап ету құқығын беру, өзге жағдайда ол берілмейтін еді;
эмитентті материалдық залалға ұшыратқан және (немесе) оған өзінің қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайлардың болуы.
Бағалы қағаздардың қажетті құнсыздану немесе құнын азайту мөлшері Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес айқындалады және бағаланатын бағалы қағаздың жіктеу санатына байланысты болады:
он пайызға - "1-санаттағы күмәнді" жіктеу санаты үшін,
он бес пайызға - "2-санаттағы күмәнді" жіктеу санаты үшін,
жиырма бес пайызға - "3-санаттағы күмәнді" жіктеу санаты үшін", елу пайызға - "қанағаттанарлықсыз" жіктеу санаты үшін.
Қаржы құралын өтімділігі бірінші сыныпты тізімнен шығару қаржы құралы сапасының, сондай-ақ оның эмитентінің қаржы жағдайының нашарлауы туралы куәландыратын басқа факторлар болмаған жағдайда құнсызданудың негізі болып табылмайды. Қаржы құралының әділ құнының нақты шығындардан немесе амортизацияланған құнынан төмен төмендеуі құнсызданудың растауы болып табылады. Барлық жоғарыда аталған оқиғалар басқа қолжетімді деректермен жиынтығында қаралады.

Управляющая компания учитывает в бухгалтерском учете размер необходимого обесценения ценных бумаг (корректировку стоимости), рассчитанный в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам.
Формирование размера необходимого обесценения или осуществление уменьшения стоимости ценных бумаг производится в минимальном размере в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
В случаях, предусмотренных Методикой, управляющая компания формирует размер необходимого обесценения или уменьшает стоимость ценных бумаг в размере, превышающем минимальный размер, установленный приложением 2 к настоящим Правилам. Формирование размера необходимого обесценения или осуществление уменьшения стоимости ценных бумаг производятся управляющей компанией по мере возникновения критериев признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг, но не реже одного раза в месяц.
Размер необходимого обесценения или уменьшение стоимости по ценным бумагам рассчитываются от текущей (балансовой) стоимости ценных бумаг без учета ранее сформированных размеров обесценения или уменьшения стоимости данных ценных бумаг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-5 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-6. Стоимость неликвидных акций определяется по балансовой стоимости. При этом акция признается неликвидной, если на дату переоценки активов инвестиционного фонда, данная ценная бумага не входила в список ценных бумаг первого класса ликвидности, определенный в соответствии с Методикой определения показателей ликвидности ценных бумаг фондовой биржи.
Для целей Правил под балансовой стоимостью простых акций и балансовой стоимостью привилегированных акций понимается стоимость простых акций и стоимость привилегированных акций, соответственно, определяемые на основании финансовой отчетности эмитента, публикуемой в соответствии с требованиями статьи 102 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 189 "Об утверждении Правил раскрытия эмитентом информации, Требований к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроков раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17579.
Паи, которые были исключены из списка фондовой биржи по причинам, не связанным с ухудшением финансового состояния эмитента, оцениваются по стоимости чистых активов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-6 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Басқарушы компания бухгалтерлік есепте осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес есептелген бағалы қағаздардың қажетті құнсыздануының мөлшерін есепке алады.
Бағалы қағаздардың қажетті құнсыздануының мөлшерін қалыптастыру немесе құнын төмендетуді жүзеге асыру осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес барынша төменгі мөлшерде жүргізіледі.
Әдістемеде көзделген жағдайларда басқарушы компания қажетті құнсызданудың мөлшерін қалыптастырады немесе осы Қағидалардың 2-қосымшасында белгіленген барынша төменгі мөлшерінен асатын мөлшерде бағалы қағаздардың құнын төмендетеді. Басқарушы компания қажетті құнсызданудың мөлшерін қалыптастыруды немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетуді жүзеге асыруды құнсыздануды тану критерийінің пайда болуына қарай, бірақ кем дегенде айына бір рет жүргізеді.
Құнсызданудың қажетті мөлшері немесе бағалы қағаздар бойынша құнын төмендету бағалы қағаздардың ағымдағы (баланстық) құнынан бұрын қалыптастырылған осы бағалы қағаздардың құнсыздану немесе құнының төмендету мөлшерлері ескерілмей есептеледі
Ескерту. 7-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.09.03 N 121(қолданысқа енгiзiл тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7-6. Өтімді емес акциялардың құны баланстық құны бойынша анықталады. Бұл ретте акция, егер инвестициялық қордың активтеріне қайта бағалау жүргізу күні осы бағалы қағаз Қор биржасының бағалы қағаздарының өтімділік көрсеткіштерін айқындау әдістемесіне сәйкес айқындалған өтімділіктің бірінші сыныпты бағалы қағаздарының тізіміне кірмесе, өтімді емес болып танылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін жай акциялардың баланстық құны және артықшылық берілген акциялардың баланстық құны ретінде "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 102-бабының және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17579 болып тіркелген "Эмитенттің ақпаратты жария ету қағидаларын, Эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 189 қаулысының талаптарына сәйкес жарияланатын эмитенттің қаржылық есептілігі негізінде айқындалатын тиісінше жай акциялардың құны мен артықшылық берілген акциялардың құны түсініледі.
Эмитенттің қаржылық жай-күйінің нашарлауына байланысты емес себептермен қор биржасының тізімінен алып тасталған пайлар таза активтер құны бойынша бағаланады.
Ескерту. 7-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

8. Рыночная стоимость иного, кроме финансовых инструментов, имущества инвестиционных фондов определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
В случае, если активы инвестиционного фонда находятся за пределами Республики Казахстан, то их стоимость может определяться оценщиками, обладающими соответствующей лицензией (разрешением) на осуществление оценки имущества в соответствии с законодательством государств, на территории которых находятся активы инвестиционного фонда.
9. Активы инвестиционного фонда, оцениваемые оценщиком, подлежат оценке при их приобретении и отчуждении, а также в сроки, установленные проспектом выпуска акций акционерного инвестиционного фонда или правилами паевого инвестиционного фонда, но не реже одного раза в год.
10. Оценка активов и обязательств инвестиционного фонда, стоимость которых выражена в иностранной валюте, осуществляется по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату определения стоимости активов инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Операции РЕПО и обратное РЕПО, размещенные вклады, займы, полученные и выданные инвестиционным фондом, оцениваются по амортизированной стоимости.
Процентные доходы и расходы по финансовым инструментам, предусмотренным настоящим пунктом, рассчитываются с использованием метода эффективной процентной ставки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. К обязательствам инвестиционного фонда относятся:
1) обязательства по выкупу ценных бумаг инвестиционного фонда;
2) обязательства по выплате дивидендов по ценным бумагам инвестиционного фонда;
3) задолженность по сделкам с активами инвестиционного фонда, комиссионным вознаграждениям лицам, обеспечивающим функционирование инвестиционного фонда;

8. Қаржы құралдарынан басқа, инвестициялық қордың өзге мүлкiнiң нарықтық құны Қазақстан Республикасының бағалау қызметi жөнiндегi заңдарына сәйкес айқындалады.
Егер инвестициялық қордың активтерi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған жағдайда, олардың құны аумағында инвестициялық қордың активтерi бар мемлекеттердiң заңдарына сәйкес мүлiктi бағалауды жүзеге асыру лицензиясына (рұқсатына) ие бағалаушылар айқындай алады.
9. Бағалаушы бағалайтын инвестициялық қордың активтерi оларды сатып алған және иелiгiнен шығарған кезде, сондай-ақ акционерлiк инвестициялық қордың акцияларын шығару проспектiсiнде немесе инвестициялық пай қорының ережелерiнде белгiленген мерзiмде, бiрақ жылына бiр реттен кем емес бағалануға жатады.
10. Инвестициялық қордың құны шетел валютасымен көрсетiлген активтерi мен міндеттемелерін бағалау инвестициялық қор активтерiнiң құнын айқындау күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бірлескен қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен валюталар айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша бағамы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-1. РЕПО және кері РЕПО операциялары, орналастырылған салымдар, инвестициялық қор алған және берген қарыздар амортизацияланған құны бойынша бағаланады.
Осы тармақта көзделген қаржы құралдары бойынша пайыздық кірістер және шығыстар тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі пайдаланыла отырып есептеледі.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Инвестициялық қордың мiндеттемелерiне:
1) инвестициялық қордың бағалы қағаздарын сатып алу жөнiндегi мiндеттемелер;
2) инвестициялық қордың бағалы қағаздары бойынша дивидендтердi төлеу жөнiндегi мiндеттемелер;
3) инвестициялық қордың активтерiмен болған мәмiлелер, инвестициялық қордың қызмет етуiн қамтамасыз ететiн тұлғаларға төленетiн комиссиялық сыйақы бойынша берешек;

4) прочие обязательства, подлежащие исполнению за счет активов инвестиционного фонда.
11-1. Обязательства по выплате дивидендов по акциям акционерного инвестиционного фонда и паям закрытого инвестиционного фонда признаются управляющей компанией и кастодианом с даты:
опубликования акционерным инвестиционным фондом информации (решения) о выплате дивидендов на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
возникновения прав держателей паев закрытого инвестиционного фонда на получение дивидендов на условиях и в порядке, предусмотренных правилами данного закрытого паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Определение стоимости чистых активов инвестиционного
фонда, расчетной стоимости пая паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа акции акционерного инвестиционного фонда
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
12. Стоимость чистых активов инвестиционного фонда определяется как разница между стоимостью его активов и обязательствами, подлежащих исполнению за счет активов данного инвестиционного фонда.
При расчете стоимости чистых активов акционерного инвестиционного фонда в расчет не принимаются активы и часть не распределенного дохода, не находящиеся на учете и хранении у кастодиана акционерного инвестиционного фонда, предназначенные для обеспечения деятельности акционерного инвестиционного фонда.
13. Расчетная стоимость пая паевого инвестиционного фонда определяется на дату определения стоимости чистых активов такого фонда путем деления данной стоимости на количество паев, находящихся в обращении на ту же дату, согласно данным центрального депозитария, осуществляющего ведение системы реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Цена выкупа акции акционерного инвестиционного фонда определяется в соответствии с методикой определения стоимости акций, утвержденной общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.

4) инвестициялық қордың активтерi есебiнен орындалуға жататын өзге де мiндеттемелер кiредi.
11-1. Акционерлiк инвестициялық қордың акциялары және жабық инвестициялық қордың пайлары бойынша дивидендтер төлеу жөніндегі міндеттемелерді басқарушы компания және кастодиан:
акционерлiк инвестициялық қор дивидендтер төлеу туралы ақпаратты (шешімді) қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жариялаған;
жабық инвестициялық қордың пайларын ұстаушылардың осы жабық инвестициялық қордың қағидаларында көзделген талаптармен және тәртіппен дивидендтер алуға құқықтары туындаған күннен бастап таниды.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын, инвестициялық пай қоры пайының есептiк құнын және акционерлiк инвестициялық қор акциясын сатып алу бағасын айқындау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
12. Инвестициялық қордың таза активтерiнiң құны осы инвестициялық қордың активтерi есебiнен орындалуға жататын активтерi мен мiндеттемелерiнiң құны арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Акционерлiк инвестициялық қордың таза активтерiнiң құнын есептеген кезде акционерлiк инвестициялық қордың қызметiн қамтамасыз етуге арналған акционерлiк инвестициялық қордың кастодианында есепте тұрмаған және сақтауында жоқ активтер мен бөлiнбеген кiрiстiң бiр бөлiгi есепке алынбайды.
13. Инвестициялық пай қоры пайының есепті құны мұндай қордың таза активтерінің құнын айқындау күніне осы құнды инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын орталық депозитарийдің деректеріне сай сол күнге айналыста болатын пайлар санына бөлу арқылы айқындалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Акционерлiк инвестициялық қор акцияларын сатып алу бағасы акционерлiк инвестициялық қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы бекiткен акциялардың құнын айқындау әдiстемесiне сәйкес айқындалады.

14-1. Расчетная стоимость пая паевого инвестиционного фонда, за исключением пая паевого инвестиционного фонда рискового инвестирования, ежедневно размещается на официальном интернет-ресурсе управляющей компании.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 05.08.2009 № 188 (вводится в действие с 01.07.2010); с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 121 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

14-1. Тәуекелді инвестициялау инвестициялық пай қорының пайын қоспағанда инвестициялық пай қоры пайының есептелген құны күнделікті басқарушы компанияның ресми Интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.09.03 N 121(қолданысқа енгiзiл тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.

Глава 4. Заключительные положения
Сноска. Глава 4 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Приложение 1 к Правилам,
условиям и методике
определения стоимости активов
инвестиционного фонда,
чистых активов инвестиционного
фонда, расчетной стоимости пая
паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа акции акционерного
инвестиционного фонда
Сноска. Текст в правом верхнем углу в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии признания обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 11.11.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критерия
Количество баллов
1
2
3
1
Финансовое состояние:
1.1
Стабильное
+0
1.2
Удовлетворительное
+1
1.3
Нестабильное
+2
1.4
Критическое
+7
2
Просрочка погашения любого из платежей:
2.1
Отсутствие просрочки
-1
2.2
Просрочка до 7 (семь) дней
+0
2.3
Просрочка от 8 (восьми) до 15 (пятнадцати) дней
+1
2.4
Просрочка от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
+2
2.5
Свыше 30 (тридцати) дней
+3
2.6
Свыше 1 (одного) календарного года
+4
3
Наличие гарантии:
3.1
Государства Республики Казахстан (при гарантии 100 % основного долга и вознаграждения)
-4
3.2
Государства Республики Казахстан (при гарантии менее 100 (сто) процентов основного долга и вознаграждения)
(Сумма баллов рассчитывается пропорционально размеру гарантии от "-4")
3.3
Иностранного государства с рейтингом не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
-3
3.4
Банки второго уровня Республики Казахстан
-3
3.5
Иностранного эмитента с рейтингом не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
-2
3.6
Без гарантии
+0
4
Наличие показателя ликвидности:
4.1
Первый класс ликвидности
+0
4.2
Отсутствие первого класса ликвидности
+1
5
Наличие рейтинга:
5.1
Не ниже "А" по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
-4
5.2
От "А-" до "ВВВ-" по международной шкале
агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
-3
5.3
От "ВВВ-" до "В-" международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
-2
5.4
Ниже "В-" по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
+3
6
Без рейтинга
6.1
Долговые ценные бумаги, включенные в сектор "Долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
-1
6.2
Долговые ценные бумаги, включенные в сектор "Долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
+0
7
Акции эмитентов, включенные в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" списка фондовой биржи и депозитарные расписки по ним
-1
7.1
Акции эмитентов, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" и сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки по ним
+0
8
Долговые ценные бумаги, включенные в буферную категорию списка фондовой биржи
+1
9
Дефолт, делистинг или снижение рейтинга
+2
10
Приостановление размещения ценных бумаг (решение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) о приостановлении размещения)
+2
11
Отсутствие информации
+10
Примечание:
Баллы по критерию "Отсутствие информации" присваиваются в случаях, когда информация о деятельности эмитента (в том числе финансовая отчетность) не размещается на интернет-ресурсе фондовой биржи, уполномоченного органа и на собственном интернет-ресурсе эмитента, также как и не представляется возможным получить финансовую и иную отчетность у самого эмитента, необходимую для осуществления анализа его финансового состояния.
Приложение 2
к Правилам, условиям
и методике определения
стоимости активов
инвестиционного фонда, чистых
активов инвестиционного фонда,
расчетной стоимости пая
паевого инвестиционного фонда
и цены выкупа акции
акционерного инвестиционного фонда
Размер необходимого обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг
Сноска. Размер - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сумма баллов
Классификационная категория ценных бумаг
Минимальный необходимый размер обесценения или уменьшения стоимости
1
Стандартная
0 %
2-4
Сомнительная 1 категории
10 %
5-7
Сомнительная 2 категории
15 %

4-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Инвестициялық қор
активтерінің, инвестициялық
қордың таза активтерінің құнын,
инвестициялық пай қоры
пайының есептік құнын және
акционерлік инвестициялық қор
акциясын сатып алу бағасын
айқындау қағидаларына,
талаптарына және әдістемесіне
1-қосымша
Бағалы қағаздар құнының құнсыздануын немесе азаюын тану критерийлері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.11.2019 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Өлшемнің атауы
Балл саны
1
2
3
1
Қаржылық жай-күйі:
1.1
Тұрақты
+0
1.2
Қанағаттанарлық
+1
1.3
Тұрақсыз
+2
1.4
Күрделі
+7
2
Кез келген төлемді өтеу мерзімін өткізіп алу:
2.1
Мерзімін өткізіп алудың болмауы
-1
2.2
7 (жеті) күнге дейін мерзімін өткізіп алу
+0
2.3
8 (сегіз) күннен 15 (он бес) күнге дейін мерзімін өткізіп алу
+1
2.4
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейін мерзімін өткізіп алу
+2
2.5
30 (отыз) күннен астам
+3
2.6
күнтізбелік 1 (бір) жылдан астам
+4
3
Кепілдіктің болуы:
3.1
Қазақстан Республикасы мемлекетінің (негізгі борыш пен сыйақының 100% кепілдігі болған кезде)
-4
3.2
Қазақстан Республикасы мемлекетінің (негізгі борыш пен сыйақының 100%-дан аз кепілдігі болған кезде)
(Баллдардың жиынтығы кепілдікке "-4"-тен пропорционалды есептеледі)
3.3
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "А-" төмен емес кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шет мемлекеттің
-3
3.4
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері
-3
3.5
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша
"А-" төмен емес кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар шетел эмитентінің
-2
3.6
Кепілдігі жоқ
+0
4
Өтімділік көрсеткішінің болуы:
4.1
Өтімділіктің бірінші сыныбы
+0
4.2
Өтімділіктің бірінші сыныбының болмауы
+1
5
Рейтингтің болуы:
5.1
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша
"А-" төмен емес немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы
-4
5.2
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша
"А-" тан "ВВВ-" дейін немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы
-3
5.3
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" тан "В-" дейін немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы
-2
5.4
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша
"В-" тан төмен немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы
+3
6
Рейтингсіз
6.1
Қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген борыштық бағалы қағаздар
-1
6.2
Қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "Борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген борыштық бағалы қағаздары
+0
7
Қор биржасы тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген эмитенттердің акциялары және олар бойынша депозитарлық қолхаттар
-1
7.1
Қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "стандарт" санатына және "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізілген эмитенттердің акциялары және олар бойынша депозитарлық қолхаттар
+0
8
Қор биржасының ресми тізімінің буферлік санатына енгізілген борыштық бағалы қағаздар
+1
9
Дефолт, делистинг және рейтингті төмендету
+2
10
Бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру (қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) орналастыруды тоқтата тұру туралы шешімі)
+2
11
Ақпараттың болмауы
+10
Ескерту:
"Ақпараттың болмауы" өлшемі бойынша баллдар, эмитенттің қызметі туралы ақпарат (оның ішінде қаржылық есептілік) қор биржасының, уәкілетті органның интернет-ресурсында және эмитенттің өз интернет-ресурсында орналастырылмаған жағдайда, сондай-ақ эмитенттің өзінен қаржылық жай-күйіне талдау жасау үшін қажетті қаржылық және өзге де есептілікті алуға мүмкіндік болмаған жағдайда беріледі.
Инвестициялық қор
активтерiнiң, инвестициялық
қордың таза активтерiнiң құнын,
инвестициялық пай қоры
пайының есептiк құнын және
акционерлiк инвестициялық қор
акциясын сатып алу бағасын
айқындау қағидаларына,
талаптарына және әдістемесіне
2-қосымша
Бағалы қағаздар құнсыздануының немесе құнының төмендетілуінің қажетті мөлшері
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 188 (2-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Балдар сомасы
Бағалы қағаздардың жіктеу санаты
Құнсыздануының немесе құнының төмендетілуінің қажетті ең төмен мөлшері
1
Стандартты
0 %
2-4
1-санаттағы күмәнді
10 %
5-7
2-санаттағы күмәнді
15 %

8-10
Сомнительная 3 категории
25 % (35 %)
11-12
Неудовлетворительная
50 % (70 %)
Свыше 12
Безнадежная
90 %
Пояснения по таблице
При использовании данных критериев для обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг при наличии рейтинговой оценки и категории сектора площадки фондовой биржи в расчет принимается рейтинговая оценка.
При получении суммы баллов до 1 (включительно) ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 (десять) процентов провизий.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 (пятнадцать) процентов провизий.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется:
25 (двадцать пять) процентов провизий по облигациям;
35 (тридцать пять) процентов провизий по акциям.
При сумме баллов равной от 11 до 12 (включительно) ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется:
50 (пятьдесят) процентов провизий по облигациям;
70 (семьдесят) процентов провизий по акциям.
При сумме свыше 12 ценная бумага классифицируется как безнадежная, формируется 90 (девяносто) процентов провизии. При этом в случае, если долговая ценная бумага эмитента классифицируется как безнадежная, то акция данного эмитента единовременно списывается до нуля.
В случае банкротства эмитента ценной бумаги данная ценная бумага единовременно списывается до нуля.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 21 августа 2004 года № 259
Правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая
Сноска. Постановление дополнено приложением 2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах" и определяют порядок, формы и сроки предоставления акционерным инвестиционным фондом или управляющей компанией информации о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая.

8-10
3-санаттағы күмәнді
25 % (35 %)
11-12
Қанағаттанарлықсыз
50 % (70 %)
12-ден жоғары
Үмітсіз
90 %
Кесте бойынша түсініктемелер
Бағалы қағаздарды құнсыздандыру немесе бағалы қағаздардың құнын төмендету үшін осы өлшемшарттарды пайдаланғанда, рейтингтік бағасы және қор биржасы алаңы секторының санаты болған кезде есепке рейтингтік бағасы алынады.
1-ге дейінгі (қоса алғанда) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз стандартты болып жіктеледі.
Балл сомасы 2-ден 4-ке дейінгі (қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 1-санаттағы күмәнді болып жіктеледі, 10 (он) пайыз провизиялар қалыптастырылады.
Балл сомасы 5-тен 7-ге дейін (қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 2-санаттағы күмәнді болып жіктеледі, 15 (он бес) пайыз провизиялар қалыптастырылады.
Балл сомасы 8-ден 10-ға дейінгі (қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 3-санаттағы күмәнді болып жіктеледі:
облигациялар бойынша 25 (жиырма бес) пайыз провизиялар;
акциялар бойынша 35 (отыз бес) пайыз провизиялар қалыптастырылады.
Балл сомасы 11-нан 12-ге дейінгі (қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз қанағаттанарлықсыз болып жіктеледі:
облигациялар бойынша 50 (елу) пайыз провизиялар;
акциялар бойынша 70 (жетпіс) пайыз провизиялар қалыптастырылады.
Сомасы 12-ден артық болған кезде бағалы қағаз үмітсіз деп жіктеледі, 90 (тоқсан) пайыз провизиялар қалыптастырылады. Бұл ретте, егер эмитенттің борыштық бағалы қағазы үмітсіз деп жіктелсе, онда осы эмитенттің акциясы бір мезгілде нөлге дейін есептен шығарылады.
Эмитент банкрот болған жағдайда осы бағалы қағаз бір мезгілде нөлге дейін есептен шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының
2004 жылғы 21 тамыздағы
№ 259 қаулысына
2-қосымша
Акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелердің құны және құрамы, таза активтерінің құны, пай ұстаушылардың саны және инвестициялық пай қоры пайының кірістілігі туралы ақпаратты ұсыну қағидалары, нысандары және мерзімдері
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны мен құрамы, таза активтерінің құны, сондай-ақ пайларды ұстаушылардың саны мен пайдың кірістілігі туралы ақпаратты ұсыну қағидалары, нысандары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалары) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және акционерлік инвестициялық қордың немесе басқарушы компанияның активтер мен міндеттемелердің құны мен құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пайларды ұстаушылардың саны мен пайдың кірістілігі туралы ақпарат беру тәртібін, нысандары мен мерзімдерін айқындайды.

2. Информация о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая паевого инвестиционного фонда ежемесячно по состоянию на первое число каждого месяца не позднее седьмого рабочего дня этого месяца размещается на официальном интернет-ресурсе управляющей компании по форме согласно приложению к Правилам.
При отсутствии действующего договора доверительного управления, заключаемого между акционерным инвестиционным фондом и управляющей компанией, акционерным инвестиционным фондом информация о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов акционерного инвестиционного фонда размещается на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности в порядке, по форме и в сроки, указанных в части первой настоящего пункта.
3. Доходность паев паевого инвестиционного фонда рассчитывается по формуле:
((Р1/Р2-1)/N * 365 дней * 100), где:
P1 – расчетная стоимость пая на конец периода;
P2 – расчетная стоимость пая на начало периода;
N – количество дней в периоде.
Приложение
к Правилам, формам и срокам
предоставления акционерным
инвестиционным фондом или
управляющей компанией
информации о стоимости и
составе активов и обязательств,
стоимости чистых активов
инвестиционного фонда,
а также количестве держателей
паев и доходности пая
Стоимость и состав активов и обязательств, стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также количество держателей паев и доходность пая паевого инвестиционного фонда
Раздел 1. Стоимость и состав активов и обязательств, стоимость чистых активов инвестиционного фонда
Наименование статьи
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
Аффинированные драгоценные металлы
Вклады в банках
Ценные бумаги
в том числе:
государственные ценные бумаги Республики Казахстан
ценные бумаги международных финансовых организаций
негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов
ценные бумаги иностранных государств
негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан
прочие ценные бумаги
Депозитарные расписки
Паи паевых инвестиционных фондов
Инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
Требования по операциям "обратное РЕПО"
Дебиторская задолженность
Производные финансовые инструменты
Нематериальные активы
Основные средства
в том числе:
земельные участки
здания и сооружения
Прочие основные средства
Прочие активы
Итого активы
Обязательства
Выкуп ценных бумаг инвестиционного фонда
Дивиденды к выплате
Займы полученные
Производные финансовые инструменты
Кредиторская задолженность
Обязательства по операциям "РЕПО"
Прочие обязательства
Итого обязательства
Итого чистые активы

2. Инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны және құрамы, таза активтерінің құны туралы, сондай-ақ инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың саны және пайдың кірістілігі туралы ақпарат ай сайын әр айдың 1 күніндегі жағдай бойынша осы айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірілмей Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқарушы компанияның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Акционерлік инвестициялық қор мен басқарушы компания, акционерлік инвестициялық қор арасында жасалатын сенімгерлік басқарудың қолданыстағы шарты болмаған кезде акционерлік инвестициялық қордың активтері мен міндеттемелерінің құны мен құрамы, таза активтерінің құны туралы ақпарат осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәртіппен, нысан бойынша және мерзімдерде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылады.
3. Инвестициялық пай қоры пайларының кірістілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
((Р1/Р2-1) / N * 365 күн * 100), мұнда:
P1 – кезең соңында пайды есептеу құны;
P2 – кезең басында пайды есептеу құны;
N – кезеңдегі күн саны.
Акционерлік инвестициялық
қордың немесе басқарушы
компанияның инвестициялық
қордың активтері мен
міндеттемелерінің құны мен
құрамы, таза активтерінің құны,
сондай-ақ пайларды ұстаушылардың
саны мен пайдың кірістілігі
туралы ақпаратты ұсыну
қағидаларына, нысандары мен
мерзімдеріне
қосымша
Активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ инвестициялық пай қорларының пай ұстаушыларының саны және пайдың кірістілігі
1-бөлім. Инвестициялық қордың активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, таза активтерінің құны
Баптың атауы
Есепті кезеңнің соңына
Есепті кезеңнің басына
1
2
3
Активтер
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
Тазартылған бағалы металдар
Банктердегі салымдар
Бағалы қағаздар,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
басқа да бағалы қағаздар
Депозитарлық қолхаттар
Инвестициялық пай қорларының пайлары
Акционерлік қоғам болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
"кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
Дебиторлық берешек
Туынды қаржы құралдары
Материалдық емес активтер
Негізгі құралдар
оның ішінде:
жер учаскелері
үйлер мен ғимараттар
Басқа да негізгі құралдар
Басқа да активтер
Активтер жиынтығы
Міндеттемелер
Инвестициялық қордың бағалы қағаздарын сатып алу
Төлеуге арналған дивидендтер
Алынған қарыздар
Туынды қаржы құралдары
Кредиторлық берешек
кері "Репо" операциялары бойынша міндеттемелер
Басқа да міндеттемелер
Міндеттемелер жиынтығы
Таза активтер жиынтығы