Об утверждении и введении в действие Правил нанесения государственных и регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на государственные воздушные суда Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 сентября 2004 года № 560. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2004 года № 3160. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 4 сентября 2012 года № 499
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 04.09.2012 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮсм.Z100339
1. Утвердить и ввести в действие прилагаемые Правила нанесения государственных и регистрационных опознавательных и дополнительных знаков на государственные воздушные суда Республики Казахстан.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
Министр
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
Правила нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных знаков
на государственные воздушные суда Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Для определения государственной и ведомственной принадлежности на каждый летательный аппарат (далее - ЛА) наносятся соответствующие опознавательные знаки.
2. Настоящие Правила определяют порядок нанесения опознавательных знаков на государственные воздушные суда Республики Казахстан. см.Z100339
3. В качестве опознавательных знаков ЛА устанавливаются соответствующие изображения и цифровые обозначения, наносимые на поверхность ЛА в местах, установленных настоящими Правилами.
4. По своему назначению опознавательные знаки подразделяются на основные и дополнительные.
5. Основной опознавательный знак определяет принадлежность ЛА соответствующему государственному органу Республики Казахстан.
6. Дополнительные опознавательные знаки определяют принадлежность воздушного судна соответствующей организации или воинской части.
Дополнительными опознавательными знаками ЛА являются:
1) бортовые номера;
2) полосы;
3) особые надписи;
4) особые изображения (красный полумесяц).
7. Опознавательные знаки на воздушных судах должны быть хорошо видимыми.
Для поддержания соответствующего цвета в процессе эксплуатации опознавательные знаки должны периодически подкрашиваться.

Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әуе кемелерiне мемлекеттiк және тiркеу айырым және қосымша белгiлерiн салу ережесiн бекiту және қолданысқа енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 2004 жылғы 15 қыркүйектегі N 560 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылда 19 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3160. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2012 жылғы 4 қыркүйектегі № 499 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2012.09.04 № 499 Бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Әуе кеңiстiгiн пайдалану және Қазақстан Республикасы авиациясының жұмысы туралы" заң күшi бар Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әуе кемелерiне мемлекеттiк және тiркеу айырым және қосымша белгiлерiн салу ережесi бекiтiлсiн және қолданысқа енгiзiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
3. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлiгiнде жеткiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
армия генералы
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әуе
кемелерiне мемлекеттiк және тiркеу айырым
және қосымша белгiлерiн салу ережелерi 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк және ведомстволық тиесiлiлiгiн анықтау үшiн әрбiр ұшу аппаратына (бұдан әрi - ҰА) тиiстi айырым белгiлерi салынады.
2. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әуе кемелерiне айырым белгiлерiн салу тәртiбiн анықтайды.
3. ҰА-ның таным белгiлерi ретiнде ҰА бетiндегi осы Ережеде белгiленген орындарда салынатын тиiстi суреттер мен цифрлар орнатылады.
4. Өзiнiң тағайындалуы бойынша айырым белгiлерi негiзгi және қосымша болып бөлiнедi.
5. Негiзгi айырым белгiсi ҰА-ның Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттiк органдарға тиесiлiлiгiн анықтайды.
6. Қосымша айырым белгiлерi әуе кемесiнiң тиiстi органға немесе әскери бөлiмге тиесiлiлiгiн анықтайды.
ҰА-ның қосымша айырым белгiлерi мыналар болып табылады:
1) борттық нөмiрлер;
2) жолақтар;
3) ерекше жазулар;
4) ерекше суреттер (қызыл жарты ай).
7. Әуе кемелерiндегi айырым белгiлерi жақсы көрiнетiн болуы тиiс.
Пайдалану процесiнде тиiстi түсте ұстау үшiн айырым белгiлерi әлсiн-әлсiн боялып отыруы тиiс.

2. Описание опознавательных и дополнительных
знаков, порядок их нанесения на государственные воздушные суда
8. Основные опознавательные знаки государственных воздушных судов Республики Казахстан приведены в приложении 1 к настоящим Правилам.
9. Основной опознавательный знак ЛА наносится:
1) на самолеты-монопланы - на крылья снизу и сверху, а также с двух сторон на вертикальное оперение согласно приложений 2-5, 10;
2) на самолеты-бипланы - на верхние крылья сверху, на нижние крылья снизу и с двух сторон на вертикальное оперение согласно приложений 2,7;
3) на вертолеты - на боковые стенки кабины в ее задней части и снизу кабины согласно приложений 6, 8, 9.
10. При нанесении основного опознавательного знака на крыло самолета (сверху и снизу) его центр должен находиться примерно посредине хорды крыла. Расстояние от центра знака до конца крыла должно быть в пределах 0,1 - 0,2 размаха крыла, а расстояние от передней кромки крыла до вершины знака вместе с окантовкой - в пределах 50-150 мм.
11. На вертикальное оперение самолета с низким расположением горизонтального оперения знак наносится в центре общей площади киля и руля направления выше стабилизатора, с высоким расположением горизонтального оперения - в центре площади киля ниже стабилизатора.
На самолеты, имеющие двойное вертикальное оперение, основной опознавательный знак наносится на внешних сторонах вертикального оперения.
Знак на вертикальное оперение наносится с таким расчетом, чтобы его концы находились на расстоянии 50-150 мм от кромок обтекания киля и руля направления.
12. Основной опознавательный знак при нанесении на ЛА должен иметь возможно больший размер. Исключение составляют ЛА с защитной окраской - камуфляжем, для которых размеры знака выбираются на один типовой размер меньше, чем для обычно окрашенных самолетов.
13. Устанавливаются следующие типовые размеры основных опознавательных знаков: 300, 600, 800, 1000, 1200, 1600, 1800, 2000-2600, 2700 и 3000 мм.
14. Бортовой номер на самолетах (вертолетах) обозначается двузначным числом и наносится на боковые поверхности фюзеляжа (боковые стенки кабины вертолета) или вертикальное оперение самолета с двух сторон.
На фронтовые бомбардировщики номер наносится на борт фюзеляжа и на вертикальное оперение выше основного опознавательного знака.
На все другие самолеты и вертолеты номер наносится на борт фюзеляжа согласно приложений 3, 6: на ЛА с удлиненной носовой частью - впереди крыла, на ЛА с укороченной носовой частью - сзади крыла.
15. Устанавливаются следующие размеры и форма цифр для бортовых номеров самолетов согласно приложению 11:

2. Айырым және қосымша белгiлердiң
сипаттамасы, оларды мемлекеттiк әуе
кемелерiне салу тәртiбi
8. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк әуе кемелерiнiң негiзгi айырым белгiлерi осы Ережедегi 1-қосымшада келтiрiлген.
9. ҰА-ның негiзгi айырым белгiсi мыналарға салынады:
1) ұшақ-монопландарға - 2-5, 10-қосымшаларға сәйкес қанаттарының астына және үстiне, сондай-ак вертикалды қанатының екi жағына;
2) ұшақ-бипландарға - 2, 7-қосымшаларға сәйкес үстiңгi қанаттарының үстiне, астыңғы қанаттарының астына және вертикалды қанатының екi жағына;
3) тiкұшақтарға - 6, 8, 9-қосымшаларға сәйкес кабинаның бүйiр қабырғаларына, оның артқы бөлiгiне және кабинаның астына.
10. Негiзгi айырым белгiсiн ұшақ қанатына салу кезiнде (астына және үстiне) оның орталығы шамамен қанат хордасының ортасында орналасуы тиiс. Белгiнiң орталығынан қанаттың соңына дейiнгi арақашықтық 0,1-0,2 қанат құлашының шегiнде, ал қанаттың алдыңғы шетiнен жиектеменi қоса алғандағы белгiнiң төбесiне дейiнгi арақашықтық 50-150 мм шамасында болуы тиiс.
11. Горизонталь қанаты төмен орналасқан ұшақтың вертикаль қанатына белгi киль мен бағыттау рулiнiң жалпы ауданының орталығына тұрақтандырғыштан жоғары, горизонталь қанаты жоғары орналасқанда - киль ауданының орталығына тұрақтандырғыштан төмен салынады.
Екi вертикаль қанаты бар ұшақтарға негiзгi айырым белгiсi вертикаль қанаттарының сыртқы жақтарына салынады.
Белгi вертикаль қанаттарға оның шеттерi киль мен рульдiң сүйiрленген шеттерiнен 50-150 мм арақашықтықта орналасатындай есеппен салынады.
12. ҰА-ға салынған кезде негiзгi айырым белгiсiнiң өлшемi мүмкiндiгiнше үлкен болуы тиiс. Қорғаныш бояуы бар - камуфляжды ұшақтар ерекшелiктi құрайды, олар үшiн әдеттегiдей боялған ұшақтардың типтiк өлшемiнен бiр типтiк өлшемi кем белгi өлшемдерi таңдап алынады.
13. Негiзгi айырым белгiлерiнiң мынадай типтiк өлшемдерi белгiленедi: 300, 600, 800, 1000, 1200, 1600, 1800, 2000-2600, 2700 және 3000 мм.
14. Ұшақтарға (тiкұшақтарға) бүйiрлiк нөмiр фюзеляж бортына және вертикаль қанатқа екi таңбалы санмен белгiленедi және фюзеляждың бүйiр беттерiне (тiкұшақ кабинасының қабырғаларына) немесе ұшақтың вертикаль қанатына екi жағынан салынады.
Майдандық бомбалаушы ұшақтарға нөмiр фюзеляж бортына және тiк қанатына негiзгi айырым белгiлерiнен жоғары салынады.
Барлық басқа ұшақтар мен тiкұшақтарға нөмiр фюзеляж бортына 3, 6-қосымшаларға сәйкес: тұмсық бөлiгi қысқа ҰА-ға қанатының артына салынады.
15. 11-қосымшаға сәйкес ұшақтардың борттық нөмiрлерi үшiн сандардың мынадай өлшемдерi мен нысандары белгiлiнедi:

1) высота цифр: 300, 400, 600, 900, 1200, 1500, 2000, 2500 и 3000 мм;
2) ширина цифр должна равняться 2/3 их высоты, а толщина линий, составляющих цифру, - 1/6 их высоты;
3) цифры на борту фюзеляжа должны вписываться в условный прямоугольник и наноситься по возможности на боковой проекции оси фюзеляжа в месте, где они лучше видны;
4) установлены следующие цвета бортовых номеров: красный, черный, желтый. На воздушное судно, окрашенное в светлый цвет, наносится бортовой номер красного или черного цвета; на судно, окрашенное в темный или камуфлированный цвет, наносится бортовой номер желтого цвета.
16. Вертолеты (самолеты), предназначенные для выполнения задач, связанных с медико-санитарным обслуживанием и попадающие под действие соответствующих международных конвенций, имеют дополнительный опознавательный знак - красный полумесяц (приложения 9,10).
На самолеты, окрашенные в белый цвет, красный полумесяц наносится непосредственно на окрашенную поверхность, а на самолеты, окрашенные в другие цвета - в контуре белого цвета максимальных размеров.
Размеры белого контура и красного полумесяца приведены в приложении 1.
17. На санитарные самолеты основной опознавательный знак наносится на вертикальное оперение с двух сторон. Дополнительные знаки наносятся:
1) красный полумесяц - на крылья самолета снизу и сверху и на боковые поверхности фюзеляжа;
2) бортовой номер - на боковые поверхности фюзеляжа (за красным полумесяцем) в сторону оперения.
При нанесении красного полумесяца на крыло самолета его концы не должны выходить на элерон или предкрылок.
18. На санитарные вертолеты основной опознавательный знак наносится с обеих сторон на боковую поверхность кабины в ее задней части, а дополнительный знак красный полумесяц - на боковую поверхность кабины в центре с обеих сторон и снизу кабины.
19. На воздушные суда авиации Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан помимо основного опознавательного знака и бортового номера дополнительно наносятся полосы шириной 260 мм:
1) на самолеты - на руле направления параллельно нервюрам с двух сторон ниже звезды и на руле высоты параллельно лонжерону снизу и сверху;
2) на вертолеты - длиной 1500 мм на расстоянии 100-150 мм в сторону хвоста за основным опознавательным знаком.
На темном фоне наносятся полосы белого цвета, а на светлом фоне - красного цвета.
Приложение 1
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
ОСНОВНОЙ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ        ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ
ЗНАК ВС РК                                  ЗНАК
(См. бумажный вариант)
Типовые размеры опознавательных знаков, мм
____________________________________________________________
Д |300 |600 |800 |1000 |1200 |1600 |1800 |2000- |2700 |3000 |
|    |    |    |     |     |     |     |2600  |     |     |
__|____|____|____|_____|_____|_____|_____|______|_____|_____|

1) сандардың биiктiгi: 300, 400, 600, 900, 1200, 1500, 2000, 2500 және 3000 мм;
2) сандардың енi олардың биiктiгiнiң 2/3 биiктiгiне, санды құрайтын сызықтардың қалыңдығы - олардың биiктiгiнiң 1/6-iне теңестiрiлуi тиiс;
3) фюзеляж бортындағы сандар шартты тiк төртбұрышқа сиюы және мүмкiндiгiнше фюзеляж осiнiң бүйiрлiк проекциясына, олар жақсы көрiнетiн жерге салынуы тиiс;
4) борттық нөмiрлердiң мынадай түстерi белгiленген: қызыл, қара, сары. Ашық түске боялған әуе кемесiне қызыл немесе қара түстi борттық нөмiр салынады; күңгiрт немесе камуфляждалған түске боялған кемеге сары түстi борттық нөмiр салынады.
16. Медициналық-санитарлық қызмет көрсетумен байланысты мiндеттердi орындауға арналған және тиiстi халықаралық конвенциялардың қолданыс аясына жататын тiкұшақтарға (ұшақтарға) қосымша айырым белгiсi - қызыл жарты ай болады (9, 10-қосымша).
Ақ түске боялған ұшақтарға қызыл жарты ай тiкелей боялған бетке, ал басқа түстерге боялған ұшақтарға өлшемi барынша үлкен ақ түс контурында салынады.
Ақ контур мен қызыл жарты айдың өлшемдерi 1-қосымшада келтiрiлген.
17. Санитарлық ұшақтарға негiзгi айырым белгiсi вертикаль қанаттарының екi жағына салынады. Қосымша белгiлер:
1) қызыл жарты ай - ұшақ қанаттарының асты мен үстiне және фюзеляждың бүйiр беттерiне;
2) борттық нөмiр - фюзеляждың бүйiр беттерiне (қызыл жарты айдан кейiн) қанат жағына салынады.
Қызыл жарты айды ұшақ қанатына салу кезiнде оның шеттерi элеронға немесе қанат алдына шықпауы тиiс.
18. Негiзгi айырым белгiсi санитарлық тiкұшақтарға кабинаның бүйiр бетiне оның артқы бөлiгiне екi жағынан, ал қызыл жарты ай қосымша белгiсi кабинаның бүйiр бетiнiң орталығына екi жағынан және кабинаның астына салынады.
19. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметi авиациясының әуе кемелерiне негiзгi айырым белгiсiмен және борттық нөмiрмен қатар енi 260 мм жолақ салынады:
1) ұшақтарға - бағыттау рулiне екi жағынан нервюрлерге параллель жұлдыздан төмен және биiктiк рулiнiң асты мен үстiне лонжеронға параллель;
2) тiкұшақтарға - ұзындығы 1500 мм, 100-150 мм арақашықтықта құйрық тарапына қарай негiзгi айырым белгiсiнен кейiн.
Күңгiрт фонда - ақ түстi жолақтар, ал ашық фонда қызыл түстi жолақтар салынады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
1-қосымша
ҚР ҚК негізгі айырым белгісі    Қосымша айырым белгісі
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Айырым белгілерінің типтік өлшемдері, мм
__________________________________________________________________
Д |300  |600 |800 | 1000 | 1200 | 1600 |1800 |2000-2600 |2700|3000
__________________________________________________________________

C |15  |20  |25  |30   |35   |40   |50   |75    |100  |110  |
__|____|____|____|_____|_____|_____|_____|______|_____|_____|
Е |10  |10  |10  |10   |10   |15   |15   |25    |30   |30   |
__|____|____|____|_____|_____|_____|_____|______|_____|_____|
Условные обозначения:
Д - диаметр; С - ширина желтой окантовки звезды; Е - ширина красной окантовки звезды; К - ширина белого фона; М - длина белого фона, Н - высота знака. Для санитарных вертолетов и самолетов вместимостью до 40 человек К=300 мм, М=700 мм, Н=300 мм. Для санитарных самолетов вместимостью более 40 человек К=600 мм, М=1000 мм, Н=450 мм.
d=H/6; R=H/2; r=5H/12.
ОСНОВНОЙ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ        ОСНОВНОЙ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ
ЗНАК ПС КНБ РК                      ЗНАК ВВ МВД РК
(См. бумажный вариант)
Приложение 2
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА КРЫЛЬЯХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 3
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ФЮЗЕЛЯЖЕ И ВЕРТИКАЛЬНОМ ОПЕРЕНИИ
(См. бумажный вариант)
Приложение 4
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА БОЕВЫХ САМОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 5
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВОЕННЫХ ТРАНСПОРТНЫХ САМОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 6
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА БОЕВЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 7
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА САМОЛЕТАХ-БИПЛАНАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 8
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА ВЕРТОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 9
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА САНИТАРНЫХ ВЕРТОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 10
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
РАСПОЛОЖЕНИЕ ОПОЗНАВАТЕЛЬНЫХ ЗНАКОВ НА САНИТАРНЫХ САМОЛЕТАХ
(См. бумажный вариант)
Приложение 11
к Правилам нанесения государственных и
регистрационных опознавательных и дополнительных
знаков на государственные воздушные суда,
утвержденным приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 сентября 2004 года N 560
ШРИФТ ДЛЯ ВНЕШНИХ НАДПИСЕЙ
(См. бумажный вариант)
___________________________________________________________

С | 15  | 20 | 25 |   30 |   35 |   40 |  50 |    75    | 100| 110
__________________________________________________________________
Е | 10  | 10 | 10 |   10 |   10 |   15 |  15 |    25    |  30|  30
__________________________________________________________________
Шартты белгілер:
Д - диаметр; С - жұлдыздың сары жиегінің ені; Е - жұлдыздың
қызыл жиегінің ені; К - ақ фонның ені; М - ақ фонның ені;
Н - белгінің биіктігі. Сыйымдылығы 40 адамға дейінгі санитарлық
тікұшақтар мен ұшақтар үшін К=300 мм, М=700 мм, Н=300 мм,
сыйымдылығы 40 адамнан асатын санитарлық тікұшақтар мен ұшақтар
үшін К=600 мм, М=1000 мм, Н=450 мм.
d=H/S; R=H/2; r=5H/12
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы Ішкі
Ұлттық қауіпсіздік комитеті       істер министрлігі Ішкі
Шекара қызметінің негізгі         әскерлерінің негізгі
айырым белгісі                    айырым белгісі
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
2-қосымша
Айырым Белгілерінің қанаттарда орналасуы
үстінен қарағанда              астынан қарағанда
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Шартты белгілер: I-қанат құлашы; II-төменгі қанат құлашы
(бипландарда)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
3-қосымша
Айырым белгілерінің флюзеляжда
және вертикаль қанатта орналасуы
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Шартты белгілер:
а - санды құрайтын сызықтардың қалыңдығы;
б және в - кильдің (бағыттау рулінің) жоғарғы жиегінен
оның орталығына дейінгі арақашықтық
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
4-қосымша
Айырым белгілерінің жауынгерлік
ұшақтарда орналасуы
үстінен қарағандағы көрініс
жанынан қарағандағы көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
5-қосымша
Айырым белгілерінің әскери көліктік
ұшақтарда орналасуы
1/4 ракурсындағы алдынан      жанынан қарағандағы
қарағандағы көрініс             көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
астынан қарағандағы           үстінен қарағандағы
көрініс                         көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
6-қосымша
Айырым белгілерінің жауынгерлік
тікұшақтарда орналасуы
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
7-қосымша
Айырым белгілерінің ұшақ-бипландарда
орналасуы
1/4 ракурсындағы алдынан      жанынан қарағандағы
қарағандағы көрініс             көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
астынан қарағандағы           үстінен қарағандағы
көрініс                         көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
8-қосымша
Айырым белгілерінің тікұшақтарда
орналасуы
жанынан қарағандағы көрініс
астынан қарағандағы көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
9-қосымша
Айырым белгілерінің санитарлық
тікұшақтарда орналасуы
жанынан қарағандағы көрініс
астынан қарағандағы көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
10-қосымша
Айырым белгілерінің санитарлық
ұшақтарда орналасуы
1/4 ракурсындағы алдынан      жанынан қарағандағы
қарағандағы көрініс             көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
астынан қарағандағы           үстінен қарағандағы
көрініс                         көрініс
Айырым белгілерінің кескінін қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2004 жылғы 15 қыркүйектегі
N 560 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік әуе кемелеріне
мемлекеттік және тіркеу айырым
белгілерін және қосымша
белгілерді салу ережесіне
11-қосымша
Сыртқы жазуларға арналған қаріп
__
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0__
_____________________________________________________

Высота |300 |400 |600 |900  |1200 |1500 |2000  |2500 |3000 |
цифр,мм|    |    |    |     |     |     |      |     |     |
_______|____|____|____|_____|_____|_____|______|_____|_____|
Ширина цифр должна равняться 2/3 их высоты;
Толщина линий, составляющих цифру, должна равняться 1/6 их высоты.

Сандардың   |300|400|600|900|1200|1500|2000|2500|3000|
биіктігі, мм|   |   |   |   |    |    |    |    |    |
____________|___|___|___|___|____|____|____|____|____|
Сандардың ені олардың биіктіктерінің 2/3-не тең болуы тиіс;
Санды құрайтын сызықтардың қалыңдығы олардың биіктігінің
1/6-не тең болуы тиіс