Об утверждении Правил работы на подъездных путях
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 сентября 2004 года № 367-I. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 3179. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 275
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 12.05.2011 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила работы на подъездных путях.
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) в установленном  порядке предоставить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 сентября 2004 года N 367-I
"Об утверждении Правил
работы на подъездных путях"
Правила работы на подъездных путях 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон) и определяют порядок организации работы на подъездных путях, а также регулируют отношения между ветвевладельцем, оператором магистральной железнодорожной сети, перевозчиком и другими участниками перевозочного процесса при организации работ на подъездных путях.
2. В настоящих Правилах понятия "ветвевладелец", "оператор магистральной железнодорожной сети", "Национальная железнодорожная компания", "подъездные пути", "участник перевозочного процесса", "уполномоченный орган", "клиент" применяются в значениях, определенных Законом.
2. Порядок организации работ на подъездных путях
3. Подъездные пути примыкают непосредственно или через другие подъездные пути к магистральным и (или) станционным путям. Граница подъездного пути отмечается знаком "Граница подъездного пути". Место установки такого знака определяется Национальной железнодорожной компанией .
4. Состояние подъездных путей, их сооружений и устройств должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и безопасности движения.
5. Ветвевладелец обеспечивает техническое содержание подъездных путей и осуществляет текущий ремонт.

Кірме жолдардағы жұмыстар ережесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 29 қыркүйектегі N 367-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 28 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3179. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 12 мамырдағы № 275 Бұйрығымен
Ескерту: Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011.05.12 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін күшіне енеді) Бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кірме жолдардағы жұмыс ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Темір жол көлігі комитеті (Н.Т.Байдәулетов) белгіленген  тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Кірме жолдардағы жұмыс
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2004 жылғы 29 қыркүйектегі
N 367-І бұйрығымен бекітілген
Кірме жолдардағы жұмыс ережесі 1. Жалпы  ережелер
1. Осы Ереже "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және кірме жолдардағы жұмысты ұйымдастыру тәртібін белгілейді, сонымен қатар кірме жолдардағы жұмысты ұйымдастыру кезінде тармақ иеленуші, магистральдық темір жол желісінің операторы, тасымалдаушы және тасымалдау процесіне басқа қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейді.
2. Осы Ережеде "тармақ иеленуші", "магистральдық темір жол желісінің операторы", "Ұлттық темір жол компаниясы", "кірме жолдар", "тасымалдау процесіне қатысушы", "уәкілетті орган", "клиент" деген ұғымдар Заңда белгіленген мағыналарда қолданылады.
2. Кірме жолдардағы жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі
3. Кірме жолдар магистральдық және (немесе) станциялық жолдарға тікелей немесе басқа кірме жолдар арқылы жанасады. Кірме жол шекарасы "Кірме жол шекарасы" деген белгімен белгіленеді. Мұндай белгінің орнын Ұлттық темір жол компаниясы белгілейді.
4. Кірме жолдардың, олардың құрылыстарының және құрылғыларының жай-күйі Қазақстан Республикасының заңнамасына және қозғалыс қауіпсіздігінің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
5. Тармақ иеленуші кірме жолдарды техникалық күтіп ұстауды қамтамасыз етеді және ағымдағы жөндеуді жүзеге асырады.

6. На подъездных путях осуществляются следующие виды работ:
1) пропуск и стоянка подвижного состава;
2) подача-уборка вагонов;
3) накатка-выкатка вагонов специализированными средствами;
4) маневровая работа;
5) погрузка-выгрузка (разгрузка).
7. Подъездные пути включают в себя путевое развитие, технические сооружения, склады и емкости, средства механизации погрузочно-разгрузочных работ, устройства освещения для грузовой работы, прямую телефонную связь со станцией примыкания и необходимые устройства сигнализации. В случае необходимости подъездные пути оборудуются:
1) вагонными весами;
2) дозировочными площадками;
3) габаритными воротами и другими устройства, необходимыми для обеспечения эксплуатации подъездных путей.
8. Ветвевладелец на каждый подъездной путь оформляет технический паспорт, подробный продольный профиль пути, чертежи искусственных сооружений и масштабную схему плана с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), указанием специализации путей и складских площадей.
Второй экземпляр документации ветвевладелец передает оператору магистральной железнодорожной сети при принятии подъездного пути в эксплуатацию. После ввода в эксплуатацию новых объектов или их закрытия, ветвевладелец вносит в технический паспорт соответствующие изменения и один экземпляр технического паспорта передает оператору магистральной железнодорожной сети, сообщая ему обо всех внесенных в паспорт изменениях с приложением соответствующих документов. Оператор магистральной железнодорожной сети вносит изменения в техническо-распорядительный акт (ТРА) станции примыкания и составляет приложение к нему - ведомость подъездных путей.
9. Подъездные пути открываются для постоянной или временной эксплуатации. Открытие для постоянной эксплуатации построенного подъездного пути и подача на такой путь подвижного состава допускаются после принятия в эксплуатацию данного пути комиссией, в состав которой входит представитель оператора магистральной железнодорожной сети, и установления оператором магистральной железнодорожной сети по согласованию с ветвевладельцем порядка его использования для погрузки, выгрузки (разгрузки) грузов.
10. Ветвевладелец по договору с оператором магистральной железнодорожной сети, перевозчиком предоставляет услуги маневровых работ и временного размещения вагонов.
11. Проверка соблюдения требований безопасности движения на подъездных путях осуществляется уполномоченным органом в области транспорта, координирующим, регулирующим и контролирующим деятельность транспортного комплекса. P031249

6. Кірме жолдарда жұмыстардың мынадай түрлері:
1) жылжымалы құрамды өткізу және оның тұрағы;
2) вагондарды әкелу-әкету;
3) мамандандырылған құралдармен вагондарды сүйреп кіргізуі мен сүйреп шығару;
4) маневрлік жұмыс;
5) тиеу-түсіру (жүк түсіру) жүзеге асырылады.
7. Кірме жолдарға жолдық даму, техникалық құрылыстар, қоймалар мен сыйымдықтар, тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру құралдары, жүк жұмысына арналған жарықтандыру құрылғылары, жанасу станциясымен тікелей телефон байланысы және сигнал берудің қажетті құрылғылары кіреді. Қажет болған жағдайда кірме жолдар:
1) вагон таразыларымен;
2) мөлшерлегіш алаңшалармен;
3) габариттік қақпалармен және кірме жолдарды пайдалануды қамтамасыз етуге арналған басқа да құрылғылармен жабдықталады.
8. Тармақ иеленуші әр кірме жолға техникалық паспорт, жолдың толық бойлық пішінін, жасанды құрылыстардың сызбаларын және жолдар мен қоймалық алаңшалардың мамандандырылуын көрсете отырып, тиеу-түсіру (жүк түсіру) орындары түсірілген жоспардың масштабтық сызбасын ресімдейді.
Құжаттаманың екінші данасын тармақ иеленуші магистральдық темір жол желісінің операторына кірме жолды пайдалануға қабылдау кезінде береді. Жаңа объектілерді пайдалануға беруден немесе оларды жапқаннан кейін тармақ иеленуші техникалық паспортқа тиісті өзгерістерді енгізеді және паспортқа енгізілген барлық өзгерістер туралы хабарлап, тиісті құжаттарды қоса бере отырып, техникалық паспорттың бір данасын магистральдық темір жол желісінің операторына береді. Оператор жанасу станциясының техникалық-өкімдік кесіміне (ТӨК) өзгерістер енгізеді және оған қосымшаны - кірме жолдардың тізімдемесін жасайды.
9. Кірме жолдар тұрақты немесе уақытша пайдалану үшін ашылады. Салынған кірме жолдың тұрақты пайдалану үшін ашылуы және осындай жолға жылжымалы құрамды әкелуге құрамына магистральдық темір жол желісі операторының өкілі кіретін комиссияның осы жолды қабылдағанынан және магистральдық темір жол желісі операторының тармақ иеленушімен келісуі бойынша, оны жүктерді тиеу, түсіру (жүк түсіру) үшін пайдалаудың тәртібін белгілегенінен кейін ғана жол беріледі.
10. Тармақ иеленуші магистральдық темір жол желісі операторымен, тасымалдаушымен шарт бойынша маневрлік жұмыс және вагондарды уақытша орналастыру қызметтерін ұсынады.
11. Кірме жолдардағы қозғалыс қауіпсіздігі талаптарының орындалуын тексеруді көліктік кешені қызметін үйлестіретін, реттейтін және бақылайтын көлік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады. P030001249

12. Допускается передача подъездных путей в аренду физическим и юридическим лицам. Передача таких путей в аренду оформляется договором аренды между ветвевладельцем, физическим и юридическим лицом. На основании этого договора между арендатором и перевозчиком (оператором магистральной железнодорожной сети) заключается договор на подачу-уборку вагонов.
Текущее техническое содержание подъездного пути, сданного в аренду, производится арендатором, если иное не предусмотрено договором аренды.
13. При обнаружении на подъездном пути неисправностей, угрожающих безопасности движения и сохранности подвижного состава, контейнеров, грузов оказание услуг подъездных путей на основании распоряжения оператора магистральной железнодорожной сети приостанавливается, до устранения неисправностей на подъездном пути.
14. Ветвевладельцы обеспечивают освещение подъездных путей в пределах занимаемой ими территории и фронтов погрузки, выгрузки (разгрузки) грузов, а также проводят очистку подъездных путей от мусора и снега.
15. Работа по обслуживанию подъездного пути проводится в соответствии с условиями договора на подачу-уборку вагонов, Инструкцией о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, утверждаемой Оператором железнодорожной сети с учетом технологии работы станции примыкания и технологии работы подъездного пути.
16. При наличии у одного ветвевладельца нескольких подъездных путей, отдельно примыкающих к станции (нескольким станциям), договор на подачу-уборку вагонов заключается отдельно на каждый примыкающий подъездной путь.
3. Порядок подачи и уборки вагонов
17. При обслуживании подъездного пути локомотивом ветвевладельца вагоны подаются локомотивом перевозчика, оператора магистральной железнодорожной сети на установленные договором выставочные пути. Дальнейшее продвижение вагонов, расстановка их на места погрузки, выгрузки (разгрузки) и возврат на выставочный путь обеспечиваются локомотивом ветвевладельца.
При обслуживании подъездного пути локомотивом оператора магистральной железнодорожной сети, перевозчика вагоны подаются и убираются на/с подъездной путь к местам их погрузки, выгрузки (разгрузки) данным локомотивом.
18. Местом погрузки, выгрузки (разгрузки) является часть подъездных путей, примыкающих к крытым и открытым складам и предназначенных для погрузки, выгрузки (разгрузки) грузов.
Максимальное количество подаваемых вагонов на места погрузки, выгрузки (разгрузки) определяется по полезной длине складского, погрузочно-разгрузочного устройства подъездного пути.
При сдаче вагонов на выставочных железнодорожных путях максимальное количество подаваемых вагонов определяется по полезной длине выставочного железнодорожного пути.

12. Кірме жолдарды жеке және заңды тұлғаларға жалға беруге рұқсат етіледі. Осындай жолдарды жалға беру тармақ иеленушінің, жеке және заңды тұлғаның арасындағы шартпен ресімделеді. Осы шарттың негізінде жалға алушы мен тасымалдаушының (магистралдық темір жол желісі операторының) арасында вагондарды әкелу-әкету шарты жасалады.
Егер жалға алу шартында өзгеше көзделмеген болса, жалға берілген кірме жолды ағымдағы техникалық күтіп ұстауды жалға алушы жүргізеді.
13. Кірме жолдарда қозғалыс қауіпсіздігіне және жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жүктердің сақталуына қатер төндіретін ақаулар анықталған жағдайда магистральдық темір жол желісі операторы өкімінің негізінде кірме жолдардағы ақауларды жойғанға дейін кірме жолдардың қызмет көрсетуі тоқтатылады.
14. Тармақ иеленушілер кірме жолдардың олардың орналасқан аумағы мен жүктерді тиеу, түсіру (жүк түсіру) шептері шектерінде жарықтандырылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ кірме жолдарды қоқыс пен қардан тазартуды жүргізеді.
15. Кірме жолға қызмет көрсету жөніндегі жұмыс вагондарды әкелу-әкету шартының талаптарына, жанасу станциясы жұмысының технологиясы мен кірме жолдың жұмыс технологиясын ескере отырып, Магистральдық темір жол желісінің операторы бекітетін  кірме жолдардағы қызмет көрсету және қозғалысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
16. Бір тармақ иеленушіде станцияға (бірнеше станцияға) бөлек жанасатын бірнеше кірме жолдардың болуы кезінде вагондарды әкелу-әкетуге шарт әрбір жанасатын кірме жолға жеке жасалады.
3. Вагондарды әкелу мен әкетудің тәртібі
17. Кірме жолға тармақ иеленушінің локомотивімен қызмет көрсеткен кезде вагондар шартта белгіленген шығарып қою жолдарына тасымалдаушының, магистральдық темір жол желісі операторының локомотивімен әкелінеді. Вагондардың одан арғы қозғалысы, оларды тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындарында орналастыру және шығарып қою жолына қайтару тармақ иеленушінің локомотивімен қамтамасыз етіледі.
Кірме жолға тасымалдаушының, магистральдық темір жол желісі операторының локомотивімен қызмет көрсеткен кезде вагондар осы локомотивпен кірме жолға, жолдан, олардың тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындарына әкелінеді және әкетіледі.
18. Тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындары жабық және ашық қоймаларға жанасып жатқан және де жүктерді тиеуге, түсіруге (жүк түсіруге) арналған кірме жолдардың бөлігі болып табылады.
Тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындарына вагондардың барынша мол санының әкелінуі кірме жолдың қоймалық, тиеу-түсіру құрылғыларының пайдалы ұзындығы бойынша белгіленеді.
Вагондарды шығарып қою жолдарында тапсыру кезінде әкелінетін вагондардың барынша саны шығарып қою жолының  пайдалы ұзындығы бойынша белгіленеді.

19. Передача вагонов на подъездной путь удостоверяется подписями работников сдающей и принимающей сторон в памятке приемосдатчика и в ведомости подачи и уборки вагонов. Подача и уборка вагонов на подъездной путь и возврат вагонов с подъездного пути производятся по уведомлению, расписанию или через установленные в договорах интервалы времени.
20. Расчет интервала времени, через который осуществляется подача и уборка вагонов, зависит от технологии основного производства, технической оснащенности и технологии работы подъездного пути и станции примыкания.
Основными элементами, определяющими величину интервала времени, является время, необходимое для выполнения приемо-сдаточных операций, на подачу и уборку вагонов на/с подъездной путь, на операции по погрузке, выгрузке (разгрузке) и перестановке вагонов.
21. О времени подачи вагонов перевозчик уведомляет ветвевладельца не позднее, чем за 2 часа до подачи вагонов. Передача уведомлений о времени подачи вагонов производится круглосуточно по телефону или с использованием имеющихся средств связи, включая сеть электронного обмена данными с записью в книгу уведомлений.
Ветвевладелец назначает своих представителей, ответственных за прием уведомлений, и письменно сообщает представителю перевозчика их фамилии и номера телефонов.
В случаях, когда договором предусмотрена подача вагонов по расписанию или через установленные интервалы, уведомление о времени подачи вагонов не требуется.
Не требуется уведомление о времени подачи порожних вагонов под погрузку, если погрузка производится в вагоны, освобождающиеся из-под выгрузки (разгрузки) на этом подъездном пути (сдвоенные операции).
Порядок и сроки передачи уведомлений о времени подачи вагонов утверждаются представителем перевозчика. Для записи уведомлений на станции ведется книга уведомлений о времени подачи вагонов под погрузку или выгрузку (разгрузку).
22. Время задержки подачи вагонов по вине оператора магистральной железнодорожной сети или перевозчика на места погрузки, выгрузки (разгрузки), на выставочные железнодорожные пути исчисляется с момента, установленного в уведомлении о подаче вагонов.
23. Сроки на уборку вагонов с мест погрузки, выгрузки (разгрузки) и выставочных путей устанавливаются на основании технологии работы станции примыкания и подъездного пути.
В случае уборки вагонов по уведомлению, а также в случае неготовности вагонов к уборке по расписанию или через установленные интервалы ветвевладелец предварительно (в сроки, установленные договором на подачу-уборку вагонов) сообщает оператору магистральной железнодорожной сети, перевозчику о времени готовности вагонов к уборке. При уборке вагонов по уведомлению срок уборки исчисляется с момента передачи уведомления. При уборке вагонов по расписанию или через установленные интервалы срок уборки исчисляется со времени, предусмотренного расписанием или интервалом, если иное не предусмотрено договором.

19. Вагондарды кірме жолға беру қабылдап-тапсырушының жадынамасы мен вагондарды әкелу және әкету тізімдемесінде тапсырушы мен қабылдаушы тараптар қызметкерлерінің қолдарымен куәландырылады. Вагондарды кірме жолға әкелу мен әкету және вагондарды кірме жолдан қайтару хабарлама, кесте немесе шарттарда белгіленген уақыт аралықтары бойынша жүргізіледі.
20. Ол арқылы вагондардың әкелінуі және әкетілуі жүзеге асырылатын уақыт аралығын есептеу кірме жол мен жанасу станциясының негізгі өндіріс технологиясына, техникалық жарақтандырылуына және жұмысының технологиясына байланысты.
Уақыт, уақыт аралығының мөлшері белгілейтін негізгі элементтер қабылдау-тапсыру операцияларын орындау үшін кірме жолға, жолдан вагондарды әкелу мен әкетуге, вагондарды тиеу, түсіру (жүк түсіру) және вагондардың орнын алмастыру жөніндегі операцияларға қажетті болып табылады.
21. Тасымалдаушы вагондардың әкеліну уақыты туралы тармақ иеленушіге вагондарды бергенге дейін 2 сағаттан кешіктірмей хабаралайды. Вагондардың  әкелінуі туралы хабарламаларды беру тәулік бойы телефон арқылы немесе хабарламалар кітабына жазу  арқылы деректермен электронды алмасу желісін қоса алғанда, қолда бар байланыс құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
Тармақ иеленуші хабарламаларды қабылдауға жауапты өзінің өкілдерін тағайындайды және тасымалдаушының өкіліне олардың тегі мен телефон нөмірлерін жазбаша хабарлайды.
Кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы вагондарды әкелу шартында көзделген жағдайларда, вагондардың әкелінуі туралы хабарлама талап етілмейді.
Егер тиеу осы кірме жолда түсіруден (жүк түсіруден) босатылатын вагондарға (қосарланған операциялар) жүргізілетін болса, бос вагондарды тиеу үшін әкелу уақыты туралы хабарлама талап етілмейді.
Вагондарды әкелу уақыты туралы хабарламаларды берудің тәртібі мен мерзімдерін тасымалдаушының өкілі бекітеді. Хабарламаларды жазу үшін станцияда вагондарды тиеуге немесе түсіруге (жүк түсіруге) әкелу уақыты туралы хабарламалар кітабы жүргізіледі.
22. Магистральдық темір жол желісі операторының, тасымалдаушының кінәсі бойынша вагондарды тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындарына, шығарып қою темір жол жолдарына әкелуді кідірту уақыты вагондарды әкелу туралы хабарламада белгіленген кезден бастап есептеледі.
23. Тиеу, түсіру (жүк түсіру) орындарынан және шығарып қою жолдарынан вагондарды әкету мерзімдері жанасу станциясы мен кірме жолдың жұмыс технологиясының негізінде белгіленеді.
Вагондарды хабарлама бойынша әкеткен жағдайда, сондай-ақ вагондардың кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы әкетуге дайын болмауы жағдайында тармақ иеленуші алдын ала (вагондарды әкелуге-әкетуге шартта белгіленген мерзімдерде) магистральдық темір жол желісінің операторына, тасымалдаушыға вагондардың әкетуге дайын болу уақыты туралы хабарлайды. Вагондарды хабарлама бойынша әкеткен кезде әкетілу мерзімі хабарламаны берген сәттен есептеледі. Вагондар кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы әкетілген кезде, егер шартпен өзгеше көзделмеген болса, әкетілу мерзімі кестеде немесе интервалда көзделген уақыттан бастап есептеледі.