Об утверждении Правил подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (кроме рыбы и других водных животных)
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 ноября 2004 года N 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2004 года N 3256. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2010 года N 233
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2010 N 233 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии со  статьей 9  Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (кроме рыбы и других водных животных).
2. Управлению регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (Мусабаев Х.Ш.) довести данный приказ до областных территориальных управлений лесного и охотничьего хозяйства.
3. Контроль исполнения настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета Хадыркеева Н.А.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Комитета лесного и
охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2004 года N 245.
Правила
подготовки биологического обоснования на пользование
животным миром (кроме рыбы и других водных животных) 1. Общие положения
1. Настоящие правила подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (кроме рыбы и других водных животных) (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 9  Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок подготовки биологического обоснования на пользование животным миром (кроме рыбы и других водных животных) (далее - Биологическое обоснование).
2. Биологическое обоснование - научно-обоснованное заключение на пользование животным миром или на хозяйственную и иную деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания.
3. Подготовка Биологического обоснования осуществляется в следующих случаях и целях:
1) отнесения видов животных к категориям и перевода их из одной категории животного мира в другую;
2) определения предельно допустимого объема изъятия животных;
3) регулирования численности животных;
4) интродукции и гибридизации животных;

Жануарлар дүниесін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа) пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2004 жылғы 18 қарашадаға N 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 10 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3256. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 6 сәуірдегі N 233 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.04.06 N 233 бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесін (балықтан және өзге су жануарларынан басқа) пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеу ережесі бекітілсін.
2. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы реттеу мен бақылау басқармасы (Мұсабаев Қ.Ш.) осы бұйрықты облыстық орман және аңшылық шаруашылығы аумақтық басқармаларына жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасының орынбасары Н.А.Хадыркеевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық комитетінің
2004 жылғы 18 қарашадағы
N 245 бұйрығымен бекітілген
Жануарлар дүниесін (балықтан және өзге де су
жануарларынан басқа) пайдалануға биологиялық
негіздеме әзірлеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Жануарлар дүниесін (балықтан және өзге де су жануарларынан басқа) пайдалануға биологиялық негіздеме әзірлеудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді және жануарлар дүниесін (балықтан және өзге де су жануарларынан басқа) пайдалануға биологиялық негіздеме (бұдан әрі - Биологиялық негіздеме) әзірлеудің тәртібін айқындайды.
2. Биологиялық негіздеме - жануарлар дүниесін пайдалануға немесе жануарлар дүниесі объектілері мен олар мекендейтін ортаға ықпал ететін шаруашылық және өзге қызметке ғылыми негізделген қорытынды.
3. Биологиялық негіздеме әзірлеу мынадай жағдайлар мен мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) жануарлар түрлерін санаттарға жатқызу және оларды жануарлар дүниесінің бір санатынан басқасына көшіру;
2) жануарларды алудың жол берілетін шекті көлемін айқындау;
3) жануарлардың санын реттеу;
4) жануарларды интродукциялау және будандастыру;

5) определения влияния хозяйственной и иной деятельности на животных и среду их обитания.
2. Подготовка Биологического обоснования
4. Биологическое обоснование подготавливается на основании материалов учета численности животных за предыдущий год, мониторинга объектов животного мира, среды их обитания и других научных исследований, а также нормативно-методических документов по использованию животного мира.
5. В Биологическом обосновании указываются следующие сведения:
1) цель подготовки Биологического обоснования;
2) наименование объектов животного мира и их категории;
3) общие сведения об объектах животного мира (ареал, динамика численности, основные особенности биологии);
4) территория (акватория), для которой готовится Биологическое обоснование;
5) сведения о состоянии объектов животного мира за предыдущий год (расчетная численность, плотность заселения, средняя продуктивность и способность к естественному воспроизводству, для копытных и крупных хищных животных - половозрастной состав популяции);
6) способы учета, площадь, охваченная учетом, и методика расчетов;
7) информация о состоянии среды обитания;
8) сведения об использовании объектов животного мира;
9) степень предполагаемого изъятия (воздействия) и прогноз его влияния на состояние объектов животного мира;
10) наличие нормативов устойчивого состояния популяции животных и допустимого их изъятия;
11) другие сведения, необходимые для обоснования цели Биологического обоснования.
При необходимости, к Биологическому обоснованию прикладываются диаграммы, таблицы, картосхемы и другие справочно-информационные материалы.
6. Подготовка Биологического обоснования осуществляется пользователем животного мира, при необходимости с привлечением специалистов высших учебных заведений, научно-исследовательских и других организаций, имеющих необходимые знания и опыт выполнения подобных работ.
7. Биологическое обоснование представляется в государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - Уполномоченный орган).
3. Особенности подготовки Биологического обоснования
в зависимости от его целей и категории животного мира
8. При подготовке Биологического обоснования в зависимости от категории животного мира, помимо сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил приводятся следующие дополнительные сведения:
1) "редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных" - многолетние данные по численности, степень изученности;
2) "виды животных, являющиеся объектами охоты" - информация об охотничьих угодьях (категория охотничьего хозяйства, вид особо охраняемой природной территории, резервный фонд охотничьих угодий), хозяйственное значение объекта, вид пользования (в промысловых, спортивно-любительских, коллекционных и научных целях) и емкость охотничьих угодий (кормовые, гнездовые, защитные факторы);

5) шаруашылық және өзге қызметтің жануарлар мен олар мекендейтін ортаға әсерін айқындау.
2. Биологиялық негіздеме әзірлеу
4. Биологиялық негіздеме жануарлардың өткен жылғы санын есепке алу, жануарлар дүниесі объектілерінің, олар мекендейтін ортаның мониторингі және басқа ғылыми зерттеулер материалдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесін пайдалану жөніндегі нормативтік-әдістемелік құжаттардың негізінде әзірленеді.
5. Биологиялық негіздемеде мынадай мәліметтер:
1) Биологиялық негіздеме әзірлеудің мақсаты;
2) жануарлар дүниесі объектілерінің атауы және олардың санаты;
3) жануарлар дүниесінің объектілері туралы жалпы мәліметтер (таралу аймағы, санының динамикасы, биологиясының негізгі ерекшеліктері);
4) биологиялық негіздеме әзірленуге арналған аумақ (акватория);
5) жануарлар дүниесі объектілерінің өткен жылғы жай-күйі туралы мәліметтер (есептік саны, қоныстану тығыздығы, орташа өнімділік пен табиғи өсімді молайтуға қабілеттілік, тұяқты және ірі жыртқыш жануарлар үшін - таралымның жыныстық-жастық құрамы);
6) есепке алу тәсілдері, есепке алу қамтылған алаң және есептеу әдістемесі;
7) мекендейтін ортаның жай-күйі туралы ақпарат;
8) жануарлар дүниесі объектілерін пайдалану туралы мәліметтер;
9) болжамды алу (әсер ету) дәрежесі және оның жануарлар дүниесі объектілерінің жай-күйіне әсер етуін болжау;
10) жануарлар таралымының орнықты жай-күйі және жол берілетін оларды алу нормативтерінің бар-жоғы;
11) Биологиялық негіздеменің мақсаттарын негіздеу үшін қажет басқа да мәліметтер көрсетіледі.
Қажет болған кезде Биологиялық негіздемеге диаграммалар, кестелер, карта-схемалар және басқа анықтамалық-ақпараттық материалдар қоса тіркеледі.
6. Биологиялық негіздемені әзірлеуді қажет болған кезде осындай жұмыстар орындауға қажетті білімі мен тәжірибесі бар жоғары оқу орындарының, ғылыми-зерттеу және басқа ұйымдардың мамандарын тарта отырып, жануарлар дүниесін пайдаланушы жүзеге асырады.
7. Биологиялық негіздеме жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басқару мен бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі - Уәкілетті орган) ұсынылады.
3. Биологиялық негіздемені оның мақсаттарына
және жануарлар дүниесінің санаттарына орай әзірлеу
ерекшеліктері
8. Биологиялық негіздемені жануарлар дүниесінің санатына орай әзірлеген кезде осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген мәліметтерден басқа мынадай қосымша мәліметтер келтіріледі:
1) "жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлері" - саны, зерделену дәрежесі жөніндегі көп жылғы деректер;
2) "аулау объектілері болып табылатын жануарлардың түрлері" - аңшылық алқаптары туралы ақпарат (аңшылық шаруашылығының санаты, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың түрі, аңшылық алқаптардың резервтік қоры), объектінің шаруашылық мәні, пайдалану түрі (кәсіпшілік, спорттық-әуесқойлық, коллекциялық және ғылыми мақсаттарда) және аңшылық алқаптардың сыйымдылығы (жемшөптік, ұялық, қорғау факторлары);

3) "виды животных, используемых в других хозяйственных целях, кроме охоты и рыболовства" - хозяйственное значение объекта и наличие лимитирующего фактора популяции;
4) "виды животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболевания сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности" - хозяйственное значение объекта, степень возможного нанесения ущерба, нанесенный ущерб.
9. При подготовке Биологического обоснования на пользование животными, являющимися объектами охоты, используется метод прогнозирования прироста популяции для определения предельно допустимого объема изъятия животных. В последующем, в каждом отдельном охотничьем хозяйстве необходима корректировка объема добычи животных с поправкой на данные предпромыслового учета, климатические и социальные факторы.
10. Расчет предельно допустимого объема изъятия животных при специальном пользовании производится для каждого района и пользователя животным миром в отдельности, на основе существующих нормативов изъятия, объективных многолетних данных изучения тенденции динамики популяции и изменения среды обитания, с учетом возможного ущерба биологическому разнообразию, лесному и сельскому хозяйству.
11. При подготовке Биологического обоснования на интродукцию и гибридизацию указываются ее цели, приводятся сведения о прошлом и современном ареале вида, возможных взаимоотношениях с другими обитающими на территории интродукции видами, прогноз взаимных влияний с интродуцируемым видом, оценка воздействия на биоценозы в районе планируемой деятельности, природоохранный статус территории, согласование с землевладельцами и землепользователями.
12. При определении влияния хозяйственной и иной деятельности на объекты животного мира и среду их обитания приводятся сведения о предполагаемом характере и степени изменения среды обитания, сроках воздействия, предлагаемых компенсационных мерах для снижения негативных влияний, экспертная оценка влияния на различные виды и систематические группы видов.
_______________

3) "аң аулау мен балық аулауды қоспағанда, жануарлардың басқа да шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын түрлері" - объектінің шаруашылық мәні және таралымның лимиттелу факторының болу-болмауы;
4) "халықтың денсаулығын сақтау, ауыл шаруашылық және басқа үй жануарларының ауруларынан сақтану, қоршаған ортаға зиянның алдын алу, ауыл шаруашылық қызметіне елеулі зиян келтірілу қаупін ескерту мақсатында реттелуге жататын жануарлардың түрлері" - объектінің шаруашылық мәні, зиян келтірудің ықтимал дәрежесі, келтірілген зиян.
9. Аулау объектілері болып табылатын жануарларды пайдалануға Биологиялық негіздеме әзірлеген кезде жануарларды алудың жол берілетін шекті көлемін айқындау үшін таралымның өсімін болжау әдісі пайдаланылады. Кейіннен әрбір жекелеген аңшылық шаруашылығында жануарларды аулаудың көлемін кәсіпшілік қарсаңындағы есепке алу, климаттық және әлеуметтік фактор деректеріне арналған түзетумен өзгерту қажет.
10. Арнайы пайдалану кезінде жануарларды алудың жол берілетін шекті көлемін есептеу әрбір аудан мен жануарлар дүниесін пайдаланушы үшін биологиялық сан алуандыққа, орман мен ауыл шаруашылығына ықтимал зиянды ескере отырып, таралымның динамикасы мен мекендеу ортасының өзгеру үрдісін зерделеудің объективті көп жылдық деректері негізінде бөлек жүргізіледі.
11. Интродукция мен будандастыруға Биологиялық негіздеме әзірлеген кезде оның мақсаттары көрсетіледі, түрдің өткен және қазіргі таралу аймағы, интродукция аумағында мекендейтін басқа түрлермен ықтимал өзара қатынас, интродукцияланатын түрлермен өзара әсерді болжау, аумақтың табиғат қорғау мәртебесі, жер иеленушілермен және жер пайдаланушылармен келісу туралы мәліметтер келтіріледі.
12. Шаруашылық және өзге қызметтің жануарлар дүниесі объектілері мен олар мекендейтін ортаға әсерін айқындаған кезде мекендейтін ортаның болжамды сипаты мен өзгеру дәрежесі, әсер ету мерзімі, теріс әсерді азайту үшін ұсынылып отырған өтемақы шаралары, әрқилы түрлер мен түрлердің жүйелік топтарына әсерді сараптамалық бағалау туралы мәліметтер келтіріледі.