Об утверждении Типового Положения о егерской службе охотохозяйственных организаций
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 ноября 2004 года N 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2004 года N 3260. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года N 249
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 12.04.2010 N 249 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:      1. Утвердить прилагаемое Типовое Положение о егерской службе охотохозяйственных организаций.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета Хадыркеева Н.А.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждено
приказом Председателя Комитета
лесного и охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 ноября 2004 года N 243
Типовое Положение
о егерской службе охотохозяйственных организаций 1. Общие положения
1. Деятельность егерской службы охотохозяйственных организаций (далее - Егерская служба), осуществляется на закрепленных охотничьих угодьях (участках) (далее - закрепленные территории).
Егерская служба является структурным подразделением охотохозяйственных организаций и в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет производственный контроль по охране, воспроизводству и использованию животного мира.
2. Организационная структура
2. Егерская служба создается охотохозяйственными организациями за счет собственных средств, штатной численностью, предусмотренной в договоре на ведение охотничьего хозяйства и внутрихозяйственным охотоустройством.
3. К Егерской службе относятся работники охотохозяйственных организаций, их объединений (включая объединения охотников): руководители и их заместители, охотоведы, старшие егеря, егеря.
4. В Егерскую службу могут быть приняты лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеющие право на хранение и ношение огнестрельного оружия.
3. Основные задачи и функции
5. Основной задачей Егерской службы является охрана объектов животного мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, на закрепленных территориях.
6. Егерская служба осуществляет функции охраны животного мира путем:

Аңшылық шаруашылығы ұйымдарының қорықшылық қызметі туралы типтік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2004 жылғы 16 қарашадағы N 243 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3260. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 249 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.04.12 № 249 Бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аңшылық шаруашылығы ұйымдарының қорықшылық қызметі туралы типтік ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасының орынбасары Н.А.Хадыркеевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық
комитеті төрағасының 2004
жылғы 16 қарашадағы N 243
бұйрығымен бекітілген
Аңшылық шаруашылық ұйымдарының
қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже 1. Жалпы ережелер
1. Аңшылық шаруашылық ұйымдарының қорықшылық қызметі (аңшылық бірлестіктерін қосқанда) (бұдан әрі - Қорықшылық қызмет) бекітіліп берілген аңшылық алқаптарында (учаскелерінде) (бұдан әрі - бекітіліп берілген аумақтар) жүзеге асырылады.
Қорықшылық қызмет аңшылық шаруашылық ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі өндірістік бақылауды жүзеге асырады.
2. Ұйымдық құрылым
2. Қорықшылық қызметті аңшылық шаруашылық ұйымдары өз қаражаты есебінен аңшылық шаруашылығын жүргізу және шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыру шартында көзделген штат санында құрады.
3. Қорықшылық қызметке аңшылық шаруашылығы ұйымдарының қызметкерлері, олардың бірлестіктері (аңшылар бірлестіктерін қоса алғанда): басшылары және олардың орынбасарлары, саятшылар, аға қорықшылар, қорықшылар жатады.
4. Қорықшылық қызметке он сегіз жасқа толған, атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқығы бар адамдар қабылданады.
3. Негізгі міндеттері мен функциялары
5. Қорықшылық қызметтің негізгі міндеттері бекітіліп берілген аумақтарда жануарлар дүниесі объектілерін, соның ішінде жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін қорғау болып табылады.
6. Қорықшылық қызмет жануарлар дүниесін қорғау функциясын:

1) обеспечения соблюдения правил и норм по охране, воспроизводству и использованию объектов животного мира;
2) сохранения среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации объектов животного мира;
3) проведения учета численности и производственного мониторинга состояния животного мира;
4) воспроизводства животного мира;
5) пропаганды идей бережного и гуманного отношения к животному миру;
6) принятия мер к спасению животных, оказавшиеся в бедственном положении, участием в ликвидации техногенных катастроф, в тушении лесных и степных пожаров;
7) принятия мер по охране животных, обитающих на закрепленных территориях, пресечением нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
8) ведения фенологического наблюдения, с отражением их в дневнике егеря, докладных записках, рапортах в территориальный орган Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) и в органы, санитарно-эпидемиологического, ветеринарного надзора;
9) ведения надзора за сохранностью информационных аншлагов, подкормочных площадок и правил противопожарной безопасности.
7. Работники Егерской службы осуществляют свои функции во взаимодействии с государственными инспекторами по охране животного мира и должностными лицами государственной охраны животного мира.
8. Работники Егерской службы на закрепленных территориях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимают меры по:
1) проверке у физических и юридических лиц документов на право охоты;
2) пресечению нарушении законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, норм, правил, установленных ограничений и запретов на пользование животным миром, внутреннего распорядка;
3) изъятию огнестрельного оружия и орудия, использованные с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытую продукцию охоты, запрещенные виды орудий добывания для обязательной последующей передачи их государственным инспекторам по охране животного мира либо уполномоченному органу;
4) составлению протоколов об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях для обязательной последующей передачи их государственным инспекторам по охране животного мира либо уполномоченному органу;

1) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз ету;
2) жануарлар дүниесі объектілерінің мекендейтін ортасын, көбею жағдайларын, өріс аудару жолдарын және шоғырланған жерлерін сақтау;
3) жануарлар дүниесі санының есебін және олардың жай-күйінің өндірістік мониторингін жүргізу;
4) жануарлар дүниесінің өсімін молайту;
5) жануарлар дүниесіне ұқыпты және ізгілікті қатынас идеясын насихаттау;
6) техногендік апаттарды жоюға, ормандағы және даладағы өртті сөндіруге қатыса отырып, апатты жағдайға тап болған жануарларды құтқару шараларын қолдану;
7) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына тыйым сала отырып, бекітіліп берілген аумақтарды мекендейтін жануарларды қорғау жөнінде шаралар қолдану;
8) қорықшының күнделігінде, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің аумақтық органына (бұдан әрі - аумақтық орган) және санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық қадағалау органдарына баяндау жазбаларында, рапорттарында көрсете отырып, фенологиялық байқау жүргізу;
9) ақпараттық аншлагтардың, жем беру алаңқайларының және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерінің сақталуына қадағалау жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
7. Қорықшылық қызмет қызметкерлері өздерінің функцияларын жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлармен және жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғаудың лауазымды қызметкерлерімен өзара іс-қимылда жүзеге асырады.
8. Қорықшылық қызмет қызметкерлері бекітіліп берілген аумақта Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) жеке және заңды тұлғалардың аң аулау құқығына арналған құжаттарын тексеру;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының, жануарлар дүниесін пайдалану нормаларының, ережелерінің, шектеулер мен тыйымдардың, ішкі тәртіптің бұзылуына тыйым салу;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылған атыс қаруын және құралды, заңсыз ауланған өнімді, аулау құралдарының тыйым салынған түрлерін оларды кейіннен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға не аумақтық органға міндетті түрде беру үшін алу;
4) оларды кейіннен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларға не аумақтық органға міндетті түрде беру үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау;

5) требованию от физических и юридических лиц приостановления действий, приводящих к гибели животных и нарушению их среды обитания.
4. Документация
9. Перечень необходимых документов для работы Егерской службы:
1) руководителя и его заместителей:
решение областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий;
договор на ведение охотничьего хозяйства;
проект внутрихозяйственного охотоустройства;
текущая заявка на пользование животным миром и документ, подтверждающий выделенную квоту;
документы бухгалтерского и статистического учета охотохозяйственной деятельности;
акты проверок охотничьего хозяйства.
2) старшего охотоведа, охотоведа:
служебное удостоверение, выданное охотохозяйственной организацией, их объединением (включая объединения охотников);
паспорт охотничьего хозяйства;
карта-схема охотничьего хозяйства;
план мероприятий по охране закрепленных территорий;
план биотехнических мероприятий;
материалы учета животных;
акты списания кормов;
сводный журнал регистрации нарушений природоохранного законодательства;
отчет о реализации выделенной квоты на пользование животным миром;
разрешение на ношение и хранение огнестрельного оружия;
3) старшего егеря, егеря:
служебное удостоверение, выданное охотохозяйственной организацией, их объединением (включая объединения);
приказ охотохозяйственной организации о закреплении за егерем егерского участка (обхода) и его карта-схема;
дневник егеря;
журнал фенологических наблюдений;
журнал посещения закрепленного участка (обхода);
журнал регистрации нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (составленных протоколов, изъятого огнестрельного оружия и орудий и незаконно добытой продукции);
ведомость учета выложенных кормов для подкормки животных;
разрешение на ношение и хранение огнестрельного оружия.
5. Оснащение
10. Работники Егерской службы во время исполнения служебных обязанностей за счет средств охотохозяйственной организации, их объединением (включая объединения охотников) оснащаются:
1) служебным оружием, в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан;
2) средствами связи;
3) специальной одеждой со знаками различия, нагрудным знаком, удостоверением личности.
11. Образцы специальной одежды егерской службы устанавливаются охотохозяйственной организацией по согласованию с уполномоченным органом.

5) жеке және заңды тұлғалардан жануарлардың қырылуына және олардың мекендейтін ортасының бұзылуына әкеп соғатын іс-қимылды тоқтатуды талап ету жөнінде шаралар қолданады.
4. Құжаттама
9. Қорықшылық қызметі үшін қажетті құжаттар:
1) басшы мен оның орынбасарлары үшін:
облыстық атқарушы органның аңшылық алқапты бекітіп беру туралы шешімі;
аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт;
шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастырудың жобасы;
жануарлар дүниесін пайдалануға арналған ағымдағы өтінім және бөлінген квотаны растайтын құжат;
аңшылық шаруашылығы қызметінің бухгалтерлік және статистикалық есеп құжаттары;
аңшылық шаруашылығын тексеру актілері.
2) аға саятшы, саятшы үшін:
аңшылық шаруашылығы ұйымы, олардың бірлестіктері (аңшылар бірлестігін қоса алғанда) берген қызметтік куәлік;
аңшылық шаруашылығының паспорты;
аңшылық шаруашылығының карта схемасы;
бекітіліп берілген аумақты қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары;
биотехникалық іс-шаралар жоспары;
жануарларды есепке алу материалдары;
жемшөпті есептен шығару актілері;
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзуды тіркеудің жиынтық журналы;
жануарлар дүниесін пайдалануға бөлінген квотаны іске асыру туралы есеп беру;
атыс қаруын алып жүруге және сақтауға рұқсат.
3) аға қорықшы, қорықшы үшін:
аңшылық шаруашылығы ұйымы, олардың бірлестіктері (аңшылар бірлестігін қоса алғанда) берген қызметтік куәлік;
қорықшыға қорық учаскесін (айналымды) және оның карта-схемасын бекітіп беру туралы аңшылық шаруашылығы ұйымының бұйрығы;
қорықшының күнделігі;
фенологиялық байқау журналы;
бекітіп берілген учаскеде болу (аралау) журналы;
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуды (жасалған хаттамаларды, алынған атыс қаруы мен құралын және заңсыз ауланған өнімді) тіркеу журналы;
жануарларды қоректендіру үшін жиналған жемшөпті есепке алу ведомосты;
атыс қаруын алып жүруге және сақтауға рұқсат беру.
5. Жарақтандыру
10. Қорықшылық қызмет қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқару кезінде аңшылық шаруашылық ұйымдарының, олардың бірлестіктерінің (аңшылар бірлестіктерін қоса алғанда) қаражаттары есебінен:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға сәйкес қызметтік қарумен;
2) байланыс құралдарымен;
3) айырым белгісі, омырауға тағатын белгісі бар арнаулы киіммен, жеке куәлікпен жарақтандырылады.
11. Қорықшылық қызметтің арнаулы киім үлгілерін Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетімен келісе отырып аңшылық шаруашылық ұйымдары белгілейді.