О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 ноября 2000 года № 87 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N 378. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2005 года N 3424. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 (V053995)
В целях дальнейшего развития рынка ценных бумаг и накопительной пенсионной системы Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 ноября 2000 года N 87 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1330, опубликованное в январе 2001 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана" № 1), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года  № 434  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1690), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  № 134  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2334), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 августа 2003 года  N 284  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2472), постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года  N 487  (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2666) следующие изменения и дополнения:
в Правилах о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 4 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3424. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз).
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін    2-тармақтан   қараңыз ).
__________________________________
Бағалы қағаздар рыногы мен жинақтаушы зейнетақы қорлары жүйесін одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 1330 тіркелген,"Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында 2001 жылы қаңтарда N1 жарияланған), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 1690 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің 2003 жылғы 4 тамыздағы N 284  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2472 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 487  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2666 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережеде:
2 және 3 тармақтар мынадай редакциямен берілсін:

"2. Достаточность собственного капитала Организации характеризуется коэффициентом К 1 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К 1  рассчитывается по формуле:
К 1  = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктом 3 настоящих Правил;
О - обязательства;
МРСК - минимальный размер собственного капитала, рассчитанный по формуле:
МРСК = (ТПА * k)*0,10, где
ТПА - текущая стоимость пенсионных активов,
k - коэффициент кредитного риска, рассчитываемый по формуле:
S (текущая стоимость финансового инструмента * коэффициент дефолта)
k = -------------------------------------------------------------------
текущая стоимость финансового инструмента
Значения коэффициента дефолта указаны в Приложении 3 к настоящим Правилам.
3. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Организации:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения) за вычетом резервов на возможные потери;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи, и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

"2. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 1  коэффициентімен сипатталады. К 1  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1  = (ӨА-М)/ МКЕАМ, онда
ӨА - осы Ереженің 3-тармағымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
М - міндеттемелер;
МКЕАМ- формула бойынша есептелген меншікті капиталдың ең аз мөлшері:
МКЕАМ = (ЗААҚ * k)*0,10, онда
ЗААҚ - зейнетақы активтерінің ағымдағы құны,
k - формула бойынша есептелген кредиттік тәуекел коэффициенті:
E (қаржы құралының ағымдағы құны* дефолта коэффициенті)
k = -----------------------------------------------------------
қаржы құралының ағымдағы құны
Дефольта коэффициентінің мәні осы Ереженің 3-қосымшасында көрсетілген.
3. Ұйымның мына активтері өтімді активтер болып табылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
екінші деңгейдегі банктердің шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізімге енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі "А"( "Etandard & Poor's" және "Fіtch"рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес айналысқа ақша шығарған) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып):
5) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялы бағалы қағаздары;
6) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;

7) облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) аффинированные драгоценные металлы;
13) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;
14) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу Организации;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации, уменьшенная на пятьдесят процентов.
В качестве прочих активов признаются следующие активы Организации:

7) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
8) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
9) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
10) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің борыштық бағалы қағаздары бойынша акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
12) тазартылған қымбат металдар;
13) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
14) Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып), қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі, оның ішінде:
Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын, Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі шарт талаптары бойынша дебиторлық берешекті шегергендегі жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірген дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып);
Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын, Ұйымның балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып).
Басқа активтер ретінде Ұйымның мынадай активтері танылады:

1) основные средства Организации по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации.";
пункт 4 исключить;
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Доходность пенсионных активов, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, характеризуется коэффициентом номинального дохода К 2 , рассчитываемым по формуле:";
в абзаце третьем слова "в том же календарном месяце прошлого года" заменить словами "тридцать шесть месяцев назад";
в пункте 12:
в абзаце первом слова "Коэффициенты К 2  и К 3  рассчитываются" заменить словами "Коэффициент К 2  рассчитывается", слово "двенадцать" заменить словами "тридцать шесть";
в подпункте 2) слова "коэффициентов К 2  и К 3 " заменить словами "коэффициента К 2 ";
в пункте 13:
в абзаце первом слова "коэффициентов К 2  и К 3 " заменить словами "коэффициента К 2 ", слова "по адресу www.nsc.kz в разделе "Стратегия" (подраздел "Доходность пенсионных активов")" исключить;
подпункте 1) слова "коэффициентов К 2  и К 3 " заменить словами "коэффициента К 2 ";
в подпункте 2):
слово "коэффициентов" заменить словом "коэффициента", слова "и среднего реального доходов" заменить словом "дохода";
абзац второй пункта 14 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Отклонение коэффициента К 2  по каждому отдельному Фонду, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, должно быть не ниже 30% от значения коэффициента среднего номинального дохода за соответствующий период.";
название главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Пруденциальный норматив 3 "Достаточность высоколиквидных активов";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Достаточность высоколиквидных активов характеризуется коэффициентом К 4 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К 4  рассчитывается по формуле:
К 4  = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы.";
пункт 17 исключить;
главу 5, 6 исключить;
в пункте 26:
в подпункте 1):
в абзаце четвертом:
цифры "25" заменить цифрами "35";
дополнить словами "(за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций)";
дополнить абзацами пятым и шестым следующего содержания:
"в случае, если долговые ценные бумаги данного банка имеют рейтинговую оценку не ниже "BB-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ba3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") - не более 50% от собственного капитала данного банка;
размер инвестиций в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, либо размер инвестиций во вклады в одном банке второго уровня не могут превышать 25% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);";
в подпункте 2) слова "(за исключением случаев, установленных пунктом 27-1 настоящих Правил)" заменить словами "(за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций и облигаций, выпущенных под гарантии государства или финансового агентства)";
в абзацах втором и третьем подпункта 3) цифры "10" заменить цифрами "15";

1) Ұйымның баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтар, оның ішінде:
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі немесе тұрақты пайдалану құқығындағы жер;
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі үйлер және ғимараттар;
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі машиналар мен жабдықтар;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету - Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі.";
4-тармақ алынып тасталсын;
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған зейнетақы активтерінің кірістілігі формула бойынша есептелетін мынадай К2 номиналды кіріс коэффициентімен сипатталады:";
үшінші абзацтағы "өткен жылдың сол күнтізбелік айындағы" деген сөздер "отыз алты ай бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақта:
бірінші абзацтағы "К 2  және К 3  коэффициенттері есептеледі" деген сөздер "К 2  коэффициенті есептеледі" деген сөздермен ауыстырылсын, "он екі" деген сөз "отыз алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "К 2  және К 3  коэффициенттері" деген сөздер "К 2  коэффициенті" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-тармақта:
бірінші абзацтағы "К 23  және К 3  коэффициенттері" деген сөздер "К 2  коэффициенті" деген сөзбен ауыстырылсын, "Стратегия" бөліміндегі www.nsc.kz мекен-жайы бойынша ("Зейнетақы активтерінің кірістілігі") деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақшадағы"К 2  және К 3  коэффициенттері" деген сөздер "К 2  коэффициенті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"коэффициенттерді" деген сөздер "коэффициентті" деген сөзбен және "орташа нақты кіріс" деген сөз "кіріс" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақтың екінші абзацы алынып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір қор бойынша К 2  коэффициентінің ауытқуы тиісті кезеңнің орташа номиналды кірісі коэффициентінің мәнінен 30%-тен кем болмауы тиіс.";
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. "Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі" 3 пруденциалдық нормативі";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 4  коэффициентімен сипатталады. К4 коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 4  = ЖӨА( МКЕАМ*0,3), онда
ЖӨА - жоғары өтімді активтер.";
17-тармақ алынып тасталсын;
5, 6 тарау алынып тасталсын;
26-тармақта:
1) тармақшада:
төртінші абзацта:
"25" саны "35" санымен ауыстырылсын;
(қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигациялардан басқа) деген сөздермен толықтырылсын";
мына мазмұндағы бесінші және алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
осы банктің борыштық бағалы қағаздарының "ВВ-" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе осы банктің меншікті капиталының 50%-нен аспайтын "ВаЗ" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы болған жағдайда;
екінші деңгейдегі бір банк айналысқа бағалы қағаздар үшін ақша шығарған инвестициясының мөлшері, не екінші деңгейдегі бір банкке салынған салымдардағы инвестиция мөлшері банктің меншікті капиталының мөлшерінен 25 %-тен аспауы тиіс (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда);";
2) тармақшадағы "(осы Ереженің 27-1 тармағымен белгіленген жағдайдан басқа жағдайда)"деген сөздер "(қаржы агенттіктерінің, ипотекалық облигациялардың және мемлекеттің немесе қаржы агенттігінің кепілдігімен шығарылған облигациялардан басқа)" деген сөздермен ауыстырылсын";
3) тармақшаның екінші және үшінші абзацтарындағы "10" саны "15" санымен ауыстырылсын;

5,93
12,63
18,17
22,18
24,95
Ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного репо"
0,00
x
x
x
x
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, не имеющих рейтинга
5,93
12,63
18,17
x
x
Приложение 4
к Правилам о пруденциальных
нормативах для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Расчеты значений коэффициентов К 1  и К 4
№
Наименование показателя
Стои-
мость
по ба-
лансу
Учиты-
ваемый объем
Расчет-
ная
стои-
мость
1.
Деньги - всего (сумма строк 1.1. - 1.2):
1.1.
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу
100%
1.2.
деньги на счетах в банках второго уровня
100%
2.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
100%
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
4.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
5.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
6.
Ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
7.
Облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
8.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
10.
Акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
11.
Ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
12.
Аффинированные драгоценные металлы
100%
13.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери
50%
14.

5,93
12,63
18,17
22,18
24,95
"Кері репо" операциялары
бойынша сатып алынған бағалы
қағаздар
0,00
x
x
x
x
Қазақстан Республикасының
рейтингі жоқ екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар
5,93
12,63
18,17
x
x
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 4-қосымшасы
К 1  және К 4  коэффициенттері мәнінің есептері
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Еске-
рілген
көлем
Есептік
құн
1.
Ақша - барлығы (жол сомасы
1.1. - 1.2):
1.1.
Баланс бойынша активтер
сомасының он процентінен
аспайтын кассадағы ақша
100%
1.2.
Екінші деңгейдегі банктердің
шоттарындағы ақша
100%
2.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі салымдар
100%
3.
Бағалы қағаздары қор биржа-
сының ең жоғары санаты бойынша
ресми тізімге енгізілген
немесе мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі "А"
("Etandard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша)
немесе "А2" ("Moody's
Investors Eervіce" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) санаттарынан
кем емес ұзақ мерзімді және/
немесе қысқа мерзімді жеке
рейтингі бар резидент емес
енші беруші банктердің енші-
лес резидент банктері болып
табылатын Қазақстан Республи-
касының екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар;
100%
4.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі Қазақстан Рес-
публикасының мемлекеттік
бағалы қағаздары (басқа
мемлекеттердің заңдарына сәй-
кес айналысқа ақша шығаруды
қосқанда) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
5.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ең жоғары санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне ен-
гізілген ипотекалық облига-
циялардан және "Қазақстан
Даму банкі" АҚ облигациялары-
нан басқа) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) ресми тізімге
енгізілген Ұйымдарға қатысы
бойынша аффилирленген тұлға
болып табылмайтын Қазақстан
Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңдарына сәй-
кес шығарылған Қазақстан Рес-
публикасының ұйымдарының мем-
лекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары;
100%
6.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ресми тізіміне енгізілген
Қазақстан Республикасы ұйым-
дарының ипотекалық облигация-
лары (негізгі қарыз бен есеп-
телген сыйақы сомасын ескере
отырып)
100%
7.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі "Қазақстанның
даму банкі" АҚ облигациялары
(негізгі қарыз бен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
8.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі халықаралық кре-
диттік рейтинг шкаласы бо-
йынша "ВВВ" ("Etandard &
Poor's" және  "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің  жіктелімі
бойынша) немесе "Ваа2"
("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
ұзақ мерзімді рейтинг бағасы
бар шет мемлекеттердің бағалы
қағаздары (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
9.
Шетел эмитенттерінің мүмкін
жоғалтудың резервін шегер-
гендегі "ВВВ" ("Etandard &
Poor's" және  "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің жіктелімі
бойынша) немесе "Ваа2"
("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
рейтинг бағасы бар мемлекет-
тік емес борыштық бағалы
қағаздар (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
10.
Шетел эмитенттерінің мүмкін
жоғалтудың резервін шегер-
гендегі борыштық бағалы
қағаздарының "ВВВ" ("Etandard
& Poor's" және  "Fіtch"
рейтинг агенттіктерінің
жіктелімі бойынша) немесе
"Ваа2" ("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
рейтинг бағасы бар мемлекет-
тік емес акциялары (негізгі
қарыз бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
11.
Халықаралық қаржы ұйымдарының
мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі бағалы қағаздары
(негізгі қарыз бен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
12.
Тазартылған қымбат металдар
100%
13.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізі-
міне енгізілген ипотекалық
облигациялардан басқа) (елу
процентке кемітілген негізгі
қарыз бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) қор
биржасының ресми тізіміне
енгізілген Ұйымдарға қатысы
бойынша аффилирленген тұлға
болып табылмайтын (оның
ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған
бағалы қағаздар) Қазақстан
Республикасының ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары;
50%
14.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлғалар-
дың дебиторлық берешегін

Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц (сумма строк 14.1 и 14.2)
14.1.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу
100%
14.2.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации, уменьшенная на пятьдесят процентов
50%
15.
Основные средства Организации по балансовой стоимости (сумма строк 15.1-15.3)
15.1.
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
15.2.
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
15.3.
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
16.
Программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
17.

шегергендегі (14.1 және 14.2
жолдар сомасы) ұйымның
дебиторлық берешегі (мүмкін
жоғалтудың резервін шегеріп)
14.1.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлға-
лардың шарт талабы бойынша үш
күн мерзімге кешіктірілген
баланстық активтер сомасының
жиырма процентінен аспайтын
мөлшердегі дебиторлық
берешегін шегергендегі (14.1
және 14.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(мүмкін жоғалтудың резервін
шегеріп)
100%
14.2.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлға-
лардың шарт талабы бойынша
тоқсан күн мерзімге кешікті-
рілген баланстық активтер
сомасының он процентінен ас-
пайтын, елу процентке кемі-
тілген мөлшердегі дебиторлық
берешегін шегергендегі (14.1
және 14.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(мүмкін жоғалтудың резервін
шегеріп)
50%
15.
Ұйымның баланс құны бойынша
негізгі құрал-жабдықтары
(15.1-15.3 жолдар сомасы)
15.1.
Ұйымның балансы бойынша ак-
тивтері сомасының он процен-
тінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі жер немесе
тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
100%
15.2.
Ұйымның балансы бойынша ак-
тивтері сомасының он процен-
тінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі үй және
ғимарат
100%
15.3.
Ұйымның балансы бойынша
активтері сомасының бес
процентінен аспайтын
мөлшердегі жеке меншіктегі
машиналар және жабдықтар
100%
16.
Ұйымның балансы бойынша
активтері сомасының он
процентінен аспайтын
мөлшердегі бағдарламалық
қамтамасыз ету
100%
17.
Өтімді активтер жиынтығы

Итого ликвидные и прочие активы (сумма строк 1 - 16) - ЛА
18.
Обязательства по балансу
100%
19.
Минимальный размер собственного капитала (МРСК)
20.
К 1  ((строка 17 - строка 18)/строка 19); К 1 > 1
21.
Итого высоколиквидных активов (сумма строк 1 - 12)
22.
К (строка 21/строка 19*0,3); К 4 > 1
23.
Сумма активов по балансу
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати.;
Приложение 5
к Правилам о пруденциальных
нормативах для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
Дополнительные сведения для расчета
пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
_____________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
№ приз-
нака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

(1-16 жол сомасы) - ЛА
18.
Баланс бойынша міндеттеме
100%
19.
Меншікті капиталдың ең аз
мөлшері (МКЕАМ)
20.
К 1  ((17-жол - 18-жол)
/19-жол); К 1 > 1
21.
Жоғары өтімді активтер жиын-
тығы (1-12 жолдар сомасы)
22.
К (21-жол/19-жол*0,3); К 4 > 1
23.
Баланс бойынша активтер сомасы
Басшы ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөрдің орны;
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 4-қосымшасы
200__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
__________________________________________________
(ұйымның атауы)
пруденциалдық нормативтердің есебіне
арналған қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Бел-
гінің
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3

8001
Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц просроченная по условиям договора на срок не более трех дней

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер немесе ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар немесе жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Ұйымға қатысты аффилирленген тұлға болып та-
былмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың
шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешікті-
рілген дебиторлық берешегін шегергендегі
ұйымның дебиторлық берешегі (мүмкін жоғалту-
дың резервін шегергендегі)

8006
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы
8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы

8006
Ұйымға қатысты аффилирленген тұлға болып та-
былмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың
шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешік-
тірілген дебиторлық берешегін шегергендегі
ұйымның дебиторлық берешегі (мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі)
8007
Басқа дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі)
8008
Тазартылған қымбат металдар
8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер

8011
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный  список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8011
Мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор бир-
жасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық
облигациялардан және "Қазақстан Даму банкі"
АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми
тізімге енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша
аффилирленген тұлға болып табылмайтын Қазақ-
стан Республикасының және басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Рес-
публикасының ұйымдарының мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздары;

8012
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8012
Мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор
биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотека-
лық облигациялардан басқа) ресми тізімге
енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилир-
ленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан
Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде
басқа мемлекеттердің заңдары бойынша
шығарылған бағалы қағаздар);

8013
Прочие негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2005 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами".
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

8013
Қазақстан Республикасының  ұйымдарының басқа
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
Басшы ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөрдің орны;
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1-сәуірден бастап қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Қазақстан активтерін басқару қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға